HU208699B - Process for producing n-phosphonomethylglycine by using peroxides - Google Patents

Process for producing n-phosphonomethylglycine by using peroxides Download PDF

Info

Publication number
HU208699B
HU208699B HU91260A HU26091A HU208699B HU 208699 B HU208699 B HU 208699B HU 91260 A HU91260 A HU 91260A HU 26091 A HU26091 A HU 26091A HU 208699 B HU208699 B HU 208699B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
phosphonomethyliminodiacetic acid
phosphonomethylglycine
oxide
catalyst
acid
Prior art date
Application number
HU91260A
Other languages
English (en)
Other versions
HU910260D0 (en
HUT57784A (en
Inventor
Donald Lee Fields
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24166161&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU208699(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of HU910260D0 publication Critical patent/HU910260D0/hu
Publication of HUT57784A publication Critical patent/HUT57784A/hu
Publication of HU208699B publication Critical patent/HU208699B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/44Amides thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl
    • C07F9/3813N-Phosphonomethylglycine; Salts or complexes thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A jelen találmány tárgya eljárás N-foszfonometil-glicin előállítására, és részletesebben eljárás az N-foszfonometil-glicinnek olyan úton való előállítására, amelynek során az N-foszfonometil-imino-diecetsavat peroxidok segítségével alakítjuk át N-foszfonometil-glicinné.
Az N-foszfonometil-glicin, amely glyphosate néven is ismeretes, egy erős hatású, kereskedelmileg jelentős, a növényekre nézve toxikus anyag, amely gátolni képes sokféle gyomnövény növekedését. E hatóanyagot évelő és egynyári fűfélék és széleslevelű növények igen széles köre ellen alkalmazzák, mégpedig úgy, hogy a levélzetre juttatják. Iparilag az ezen vegyületet tartalmazó készítményekkel irtják a gyomokat a közutak mentén, víziutak mentén, távvezetékek közelében, tároló területeken és más, nem mezőgazdasági célra használt területeken. Az N-foszfonometil-glicint általában herbicidkészítményekben alkalmazzák, amelyek e vegyület különféle sóinak oldatait, előnyösen vizes oldatait tartalmazzák.
A 3950402 számú amerikai szabadalmi leírás (feltaláló: Franz) ismertet egy eljárást az N-foszfonometilglicin előállítására, amely abban áll, hogy az N-foszfonometil-imino-diecetsav, víz és egy fém-katalizátor, például egy nemesfém-katalizátor keverékét felmelegítik (70 °C fölé, hogy a hozam ne legyen alacsony), és egy szabad oxigént tartalmazó gázzal hozzák érintkezésbe.
A 3954848 számú amerikai szabadalmi leírás (feltaláló: Franz) ismerteti az N-foszfonometil-glicin egy olyan előállítását, amelynek során az N-foszfonometilimino-diecetsavat savas vizes közegben, egy erős sav jelenlétében, 70 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten egy oxidálószerrel, például hidrogén-peroxiddal reagáltatják. Leírják, hogy az N-foszfonometil-iminodiecetsavra számítva legalább 2 mól, de előnyösen ennél több hidrogén-peroxidot kell alkalmazni.
A 187347 számú magyar szabadalmi bejelentés ismerteti az N-foszfonometil-glicin azon előállítását, amelynek során az N-foszfonometil-imino-diecetsavat egy fémvegyület, például az ezüst, vas, ón, ólom, mangán vagy molibdén valamely vegyületének katalitikus mennyisége jelenlétében peroxidokkal oxidálják. Előnyös katalizátorok a molibdátok, 80 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten általában szennyezett végterméket kapnak. A reakciót általában 80 °C fölötti, és előnyösen 100 °C fölötti hőmérsékleten, az atmoszferikusnál nagyobb nyomáson végzik. Ilyen körülmények között a köztitermékként képződő N-oxid ugyanolyan gyorsan elbomlik, amilyen gyorsan keletkezik. Leírják továbbá, hogy minden mól N-foszfometil-iminodiecetsavhoz 2 mól egyenértéknyi peroxidot kell használni ahhoz, hogy az N-foszfonometil-glicin hozama elfogadható legyen.
Habár a fenti eljárások alkalmazásával kielégítő eredménnyel lehet az N-foszfonometil-glicint előállítani, valamennyi ilyen eljárásnak van egy vagy több hátránya, például az, hogy a peroxidot fölöslegben kell használni, erős ásványi savakra van szükség és/vagy magas hőmérsékleten és nyomáson kell a reakciót elvégezni.
Azt találtuk, hogy saját eljárásunkkal az N-foszfonometil-glicint magas hozammal, mérsékelten magas hőmérsékleten, atmoszferikus nyomáson elő lehet állítani oly módon, hogy az N-foszfonometil-iminodiecetsavat erős ásványi savak, például sósav vagy kénsav alkalmazása nélkül, lényegében sztöchiometrikus mennyiségű peroxiddal oxidáljuk a kívánt N-foszfonometil-glicinné.
A fenti és más előnyök jellemzik az N-foszfonometil-glicin előállítására szolgáló, azon javított eljárásunkat, amelynek során az N-foszfonometil-imino-diecetsavat egy peroxiddal először egy köztitermékké, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxiddá alakítjuk, ahol az eljárás javítását azáltal érjük el, hogy a reakcióelegyhez hozzáadjuk egy fém, például vas, cink, alumínium, vanádium vagy réz, vagy pedig egy vegyület, például egy vízben oldható vanádium-só, vas(II)-só vagy réz(I)-só katalitikus mennyiségét.
A köztitennék, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid a szakemberek előtt ismert vegyület, amelyet többféle módszerrel is előállíthatunk. így például e köztiterméket előállíthatjuk a 3950402 vagy a 3954848 számú amerikai szabadalmi leírásban (mindkettő feltalálója: Franz) ismertetett módon. A 187 347 számú magyar szabadalmi bejelentés szerint az említett köztiterméket az N-foszfonometil-imino-diecetsavból kiindulva állítják elő peroxidok segítségével, az ezüst, vas, ón, ólom, mangán vagy molibdén valamely vegyülete jelenlétében. A 4062669 számú amerikai szabadalmi leírás (feltaláló: Franz) szerint a nitrogénatomon egy szerves csoporttal helyettesített N-foszfonometilglicint savas vagy lúgos körülmények között egy peroxiddal oxidálják. A szakemberek előtt további módszerek is ismeretesek.
A szakemberek előtt ismert nagyszámú peroxid bármelyikét használhatjuk az N-foszfonometil-iminodiecetsav-N-oxid előállításához. Alkalmas peroxidok például a hidrogén-peroxid, perhangyasav, perecetsav, perbenzoesav, peroxi-trifluor-ecetsav, benzoil-peroxid, benzol-perszulfonsav és más, hasonlók. Előnyösen hidrogén-peroxidot használunk, célszerűen tömény oldata, például 30 t% és 60 t% közötti koncentrációjú oldata formájában.
A jelen találmány szerinti eljárás kivitelezése során az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot előnyösen úgy állítjuk elő, hogy az N-foszfonometil-imino-diecetsavat egy vízben oldható molibdén-vegyület vagy egy vízben oldható wolfram-vegyület katalitikus mennyisége jelenlétében kezeljük egy peroxiddal. Különösen előnyösen egy vízben oldható wolfram-vegyületet használunk.
Az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid előállítására szolgáló eljárás kivitelezése során alkalmazott hőmérséklet 20 °C és 70 °C között lehet. Végrehajthatjuk az eljárást 20 °C alatti hőmérsékleten is, ehhez természetesen hűtés szükséges, ám ez nem jelent előnyt. 70 °C fölötti hőmérsékleten viszont már az Nfoszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid bomlását is megfigyelhetjük, és ez befolyásolja a kívánt N-foszfonometil-glicin végső hozamát. Előnyösek a 20 °C és 65 °C közötti hőmérsékletek.
HU 208 699 Β
Az N-foszfonometil-imino-diecetsavnak az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxiddá való oxidációjához katalizátorként használható wolfram-sók a szakemberek előtt ismeretesek. E sókkal szemben csak azt a követelményt támasztjuk, hogy oldódjanak a reakcióelegyben. Alkalmas wolfram-vegyületek például a wolframsav, az 1,2-wolfram-foszfát és a bárium-wolframát. Kielégítő eredménnyel használhatunk alkálifém-wolframátokat, például nátrium-wolframátot, kálium-wolframátot és más, hasonlókat, előnyösen alkálifém-wolframátokat használunk.
Az N-foszfonometil-imino-diecetsavnak az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxiddá való oxidációjához katalizátorként használható molibdén-sók a szakemberek előtt ugyancsak ismeretesek. E sókkal szemben csak azt a követelményt támasztjuk, hogy oldódjanak a reakcióelegyen. Alkalmas molibdén-vegyületek például a molibdén-halogenidek, mint például a molibdén-triklorid és más, hasonlók, továbbá az alkálifémmolibdátok, mint például a nátrium-molibdát és más, hasonlók, valamint az ezeknél összetettebb sók, például az ammónium-dimolibdát vagy az alkálifém-dimolibdátok. Előnyösek a nátrium-molibdát és az ammónium-molibdát.
Az N-foszfonometil-imino-diecetsavnak az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxiddá való átalakításához használt katalizátor mennyisége széles határok között változhat. Az N-foszfonometil-imino-diecetsav tömegére számított 0,01 tömeg% és 5 tömeg% közötti mennyiségű katalizátorral kielégítő eredményeket lehet elérni. 0,01 tömeg% alatti katalizátor-koncentráció esetén a reakció lassú, másrészt 5 tömeg% fölötti katalizátor-koncentráció már nem jelent különös előnyt, bár e magasabb koncentrációk nem károsak a reakcióra. Előnyösen az N-foszfonometil-imino-diecetsav tömegére számítva 0,01 tömeg% és 1 tömeg% közötti mennyiségű katalizátort használunk.
A jelen találmány szerinti eljárásban az N-foszfonometil-imino-diecetsavnak a köztitermékké, az Nfoszfonometil-imino-diecetsav-N-oxiddá való átalakításához sztöchiometrikus mennyiségű peroxidot kell használnunk. A szakemberek előtt nyilvánvaló, hogyha a sztöchiometrikusnál kevesebb peroxidot használunk, akkor a kívánt N-foszfonometil-glicin hozama kisebb lesz. A peroxidot használhatjuk kis feleslegben, hogy ezzel biztosítsuk az N-foszfonometil-imino-diecetsavnak a köztitermékké való kvatitatív átalakítását. Másrészt, nem jelent előnyt, ha a peroxidot nagy feleslegben alkalmazzuk, sőt a peroxid feleslege hátrányos lehet, ha a köztiterméknek az N-foszfonometilglicinné való átalakításához vízoldható vegyületeket, például vas(II)-sókat vagy réz(I)-sókat használunk.
Ezután, attól függetlenül, hogy milyen módszerrel állítottuk elő az N-foszfonometil-imino-diecetsav-Noxidot az N-foszfonometil-imino-diecetsavból, a köztiterméket fém vas, fém cink, fém alumínium, fém vanádium vagy fém réz katalitikus mennyiségével kezeljük. Egy másik módszer azt a tényt aknázza ki, hogy egy vízben oldható vanádium-só, vas(II)-só vagy réz(I)-só is képes átalakítani a köztiterméket, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot a kívánt N-foszfonometilglicinné. A reakcióelegyben oldható, alkalmas vanádium-vegyületek például a vanádium-pentoxid, vanádium-szulfát, vanádium-klorid és más, hasonlók. A jelen találmány szerinti eljárásban használható, alkalmas, vízben oldható vas(II)-vegyületek például a vas(II)szulfát, a vas(II)-halogenidek, mint például a vas(II)klorid, vas(II)-bromid és más, hasonlók. A jelen találmány szerinti eljárásban használható, alkalmas, vízben oldható réz(I)-sók például a réz(I)-klorid, réz(I)-bromid, réz(I)-szulfát és más, hasonlók. A vízben oldható sók közül előnyösek a vanádium-vegyületek, és különösen előnyös a vanadil-szulfát.
Az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidnak az N-foszfonometil-glicinné való átalakításához használt katalizátor mennyisége az alkalmazott katalizátortól, valamint a köztiterméknek az N-foszfonometil-iminodiecetsavból kiinduló előállításához használt peroxid feleslegének nagyságától függ. Ha katalizátorként valamely fémet, például vasat, cinket, alumíniumot, vanádiumot vagy rezet használunk, akkor a köztiterméknek, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidnak az N-foszfonometil-glicinné való átalakulási sebessége a jelen levő fém felszínének nagyságától függ; előnyösen a jelen levő N-foszfonometil-imino-diecetsavN-oxid tömegére számítva 0,1 tömeg% és 10 tömeg% közötti mennyiségű fémet használunk. Továbbá, a fémet előnyösen valamely olyan formában alkalmazzuk, amelynek nagy a felülete, ilyen formák például a vattaszerű, továbbá a porszerű forma, vagy a finom eloszlású granulátum. Ha viszont katalizátorként egy vízben oldható vegyületet használunk, akkor a peroxid feleslege reakcióba lép a vízben oldható vegyülettel, és e vegyületnek a peroxid feleslegével elreagáló részletén kívül további, olyan mennyiségének is jelen kell lennie, amely elegendő ahhoz, hogy katalizálja az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidnak az N-foszfonometil-glicinné való átalakulását. A vízben oldható vegyületnek a peroxiddal lejátszódó reakciója után fennmaradó és katalizátorként működő mennyiségének az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid mennyiségére számítva legalább 0,005 tömeg%-nak kell lennie. E vízben oldható vegyületet használhatjuk akár 5%-os vagy ennél nagyobb feleslegben is, de úgy tűnik, az ilyen, magasabb koncentrációk már nem jelentenek előnyt a köztiterméknek az N-foszfonometil-glicinné való átalakítása során, bár e nagyobb koncentrációk nem károsak. Előnyösen, a peroxid feleslegével elreagáló részleten kívül e vízben oldható vegyületet az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid tömegére számítva 0,01 tömeg% és 2 tömeg% közötti mennyiségben használjuk.
A köztiterméknek, az N-foszfonometil-iminodiecetsav-N-oxidnak a kívánt N-foszfonometil-glicinné való átalakításához szükséges hőmérséklet széles határok között változhat. A katalizátort előnyösen szobahőmérsékleten vagy ehhez közeli hőmérsékleten (körülbelül 20 °C-on) adjuk hozzá a reakcióelegyhez, mert e reakció gyakran élénk gázfejlődéssel jár, és az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidnak az N3
HU 208 699 Β foszfonometil-glicinné való átalakulása exoterm folyamat. Előnyösen úgy járunk el, hogy a reakció hőmérsékletét a reakcióedény hűtésével vagy kis katalizátormennyiségek alkalmazásával 80 °C alatt tartjuk. Ha a reakciót 80 ’C fölötti hőmérsékleten végezzük, akkor megkapjuk ugyan az N-foszfonometil-glicint, de előfordulhat, hogy a hozam kisebb lesz.
A jelen találmány szerinti eljárásban a kiindulási anyagként használt N-foszfonometil-imino-diecetsav koncentrációja széles határok között változhat. Használhatunk például akár 50 tömeg%-ot is elérő koncentrációjú vizes N-foszfonometil-imino-diecetsav szuszpenziót is. Alkalmazhatjuk az N-foszfonometilimino-diecetsavat ennél magasabb koncentrációban is, de ez a szuszpenzió sűrűsége miatt már technikai nehézségeket okozhat. Másrészt használhatjuk az N-foszfonometil-imino-diecetsav olyan vizes oldatát is, amely 5 t% N-foszfonometil-imino-diecetsavat tartalmaz. Az oldat koncentrációja lehet még ennél alacsonyabb is, azonban így a jelen találmány szerinti eljárásban nagy folyadékmennyiségekkel kell dolgoznunk. Előnyösen olyan vizes szuszpenziókat használunk, amelyek 20 tömeg% és 40 tömeg% közötti mennyiségű N-foszfonometil-imino-diecetsavat tartalmaznak.
A kiindulási anyagként használt N-foszfonometilimino-diecetsavat önmagában ismert módszerekkel állíthatjuk elő. így elkészíthetjük e vegyületet formaldehid, imino-diecetsav és ortofoszforsav kénsav jelenlétében lefolytatott reakciójával. Habár az ezen reakcióban képződő, és az N-foszfonometil-iminodiecetsavat tartalmazó keveréket közvetlenül is felhasználhatjuk a jelen találmány szerinti eljárásban, előnyösen az N-foszfonometil-imino-diecetsavat elkülönítjük, majd így használjuk fel a jelen eljárásban.
A jelen találmány szerinti eljárást a továbbiakban - a találmány oltalmi körének szűkítése nélkül - példákkal szemléltetjük. A konverziót úgy számítjuk ki, hogy a keletkező vegyületek móljainak számát osztjuk a kiindulási N-foszfonometil-imino-diecetsav móljainak számával, és megszorozzuk 100-zal. A szelektivitást úgy számítjuk ki, hogy a keletkező N-foszfonometil-glicin móljainak számát osztjuk az N-foszfonometil-imino-diecetsav átalakult móljainak számával, és megszorozzuk 100-zal.
1. példa
A jelen példa a jelen találmány szerinti eljárás azon változatát szemlélteti, amelynek során a köztiterméket, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot egy vízben oldható vanádium-só segítségével alakítjuk át Nfoszfonometil-glicinné.
a) lépés
Egy 100 ml térfogatú gömblombikba bemérünk 25 ml vizet, 20 g N-foszfonometil-imino-diecetsavat,
7,1 g 47 t%-os hidrogén-peroxidot és 0,05 g nátriumwolframátot. Az elegyet 65 ’C hőmérsékletre melegítjük, és mindaddig ezen a hőmérsékleten tartjuk, míg oldatot nem kapunk (ez körülbelül 58 percet vesz igénybe), ez jelzi az N-oxid képződését. Ezután hagyjuk az elegyet körülbelül 55 ’C hőmérsékletre hűlni, és további félórán át keverjük.
b) lépés
Miután az elegy szobahőmérsékletre hűlt, hozzáadunk 0,05 g, 29 t% vizet tartalmazó vanadil-szulfátot. Körülbelül 5 perces keverés után az oldat színe kékről világoszöldre változik, gázfejlődés indul meg, és az elegy enyhén melegszik. Amikor a hőmérséklet eléri a körülbelül 40 ’C-ot, akkor a hőfejlődés erősen felgyorsul, az elegy 65 ’C-ra melegszik. Ekkor hidegvizes hűtés szükséges a hőmérséklet fenntartására. Utána az elegyet szobahőmérsékletre hűtjük, a szilárd részeket kiszűrjük, és mind a szilárd anyagot, mind a szűrletet nagyfelbontású folyadék-kromatográfiás módszerrel vizsgáljuk. Eszerint az N-foszfonometil-imino-diecetsav konverziója 96,7%, és az N-foszfonometil-glicinre vonatkoztatott szelektivitás 91,4%.
2. példa
A jelen példa a jelen találmány szerinti eljárás azon változatát szemlélteti, amelynek során a köztiterméket, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot egy vízben oldható vas(II)-só segítségével alakítjuk át N-foszfonometil-glicinné.
Először az 1. példa a) lépésében leírt módon járunk el. Utána, miután az oldat szobahőmérsékletre hűlt, hozzáadunk 0,02 g vas(II)-szulfátot. Ekkor gázfejlődés indul meg, és az elegy hőmérséklete 65 ’C-ra emelkedik. Hidegvízes hűtőfürdő segítségével az elegyet 70 ’C alatti hőmérsékleten tartjuk. Utána hagyjuk a reakcióelegyet szobahőmérsékletre hűlni, a szilárd részeket kiszűrjük, majd a szilárd anyagot és a szűrletet nagyfelbontású folyadék-kromatográfiás módszerrel vizsgáljuk. Az N-foszfonometil-imino-diecetsav konverziója 99,5%, míg az N-foszfonometil-glicinre vonatkoztatott szelektivitás 93,7%.
3. példa
A jelen példa a jelen találmány szerinti eljárás azon változatát szemlélteti, amelynek során az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot fém cink segítségével alakítjuk át N-foszfonometil-glicinné.
a) lépés
Egy 100 ml térfogatú gömblombikba bemérünk 37 ml vizet, 14,0 g N-foszfonometil-imino-diecetsavat,
7,2 g 30 t%-os hidrogén-peroxidot és 0,32 g ammóniumdimolibdát-tetrahidrátot. Az elegyet 65 ’C-ra melegítjük, és ezen a hőmérsékleten tartjuk, míg oldatot nem kapunk (ez körülbelül félórát vesz igénybe), ez jelzi, hogy az Noxid keletkezett. Ezután hagyjuk az elegyet 45 ’C hőmérsékletre hűlni, és 50 percig keverjük.
b) lépés
Miután az oldat szobahőmérsékletre hűlt, hozzáadunk 0,4 g cinkport. Élénk gázfejlődést figyelhetünk meg, és az elegy hőmérséklete körülbelül 10 perc alatt 55 ’C-ra emelkedik. Utána hagyjuk az elegyet szobahőmérsékletre hűlni, a szilárd részeket kiszűrjük, és mind a szilárd anyagot, mind a szűrletet nagyfelbontású folyadék-kromatográfiás módszerrel vizsgáljuk. Az N-foszfonometil-imino-diecetsav konverziója 91,0%, míg az N-foszfonometil-glicinre vonatkoztatott szelektivitás 93,8%.
HU 208 699 Β
4. példa
A jelen példa azon eljárásváltozatot szemlélteti, amelynek során a köztiterméket, az N-foszfonometilimino-diecetsav-N-oxidot fém réz, fém alumínium vagy egy vízben oldható réz(I)-só segítségével alakítjuk át N-foszfonometil-glicinné.
Először a 3. példa a) lépésében leírt módon járunk el. Miután az oldat szobahőmérsékletre hűlt, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxidot tartalmazó oldatból kis részleteket mérünk be 25 ml térfogatú főzőpoharakba. Az egyik ilyen részlethez egy réz pénzérmét adunk. A második részlethez alumínium fóliát teszünk. A harmadik részlethez kevés réz(I)-kloridot mérünk, a negyedikhez pedig fém vanádiumot adunk. Valamenynyi esetben gázfejlődést észlelünk, ez jelzi, hogy a köztitermék, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-Noxid N-foszfonometil-glicinné alakul.
Habár a jelen találmány szerinti eljárást a meglehetősen részletesen ismertetett, különös kivitelezési változatai segítségével írtuk le, szándékaink szerint ez csak a szemléltetést szolgálja, és a leírás ismeretében a szakemberek előtt nyilvánvaló lesz, hogy más kivitelezési változatok és műveleti eljárások is lehetségesek. Ennek megfelelően, be lehet vezetni bizonyos módosításokat anélkül, hogy eltérnénk a jelen találmány szellemétől.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás N-foszfonometil-glicinnek N-foszfonometil-imino-diecetsav valamely peroxiddal való oxidációja és köztitermékként N-foszfonometil-iminodiecetsav-N-oxid előállítása útján, azzal jellemezve, hogy a köztiterméknek az N-foszfonometil-glicinné való átalakítása céljából a reakcióelegyhez egy fém, így vas, cink, alumínium, vanádium vagy réz katalitikus mennyiségét, vagy pedig egy vegyület, így egy vízben oldható vanádium-vegyület, vas(II)-só vagy réz(I)-só katalitikus mennyiségét adjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként egy fémet, így vasat, cinket, alumíniumot, vanádiumot vagy rezet használunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fém katalizátor mennyisége az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid tömegére számítva 0,1 tömegbe és 10 tömeg% között van.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként fém vasat használunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalzátorként egy vízben oldható vanádium-vegyületet, vas(II)-sót vagy réz(I)-sót használunk.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a köztitermék, az N-foszfonometil-imino-diecetsav-N-oxid átalakításához használt katalizátor mennyisége az elegyben jelen levő N-foszfonometil-iminodiecetsav-N-oxid tömegére számítva 0,005 tömeg% és 5 tömeg% között van.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalizátor mennyisége 0,01 tömeg% és körülbelül 2,0 tömeg% között van.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalizátor egy vízben oldható vas(II)-só.
  9. 9. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalizátor egy vízben oldható vanádium-vegyület.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalizátor vanadil-szulfát.
HU91260A 1990-06-25 1991-01-24 Process for producing n-phosphonomethylglycine by using peroxides HU208699B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/542,995 US5043475A (en) 1990-06-25 1990-06-25 Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU910260D0 HU910260D0 (en) 1991-08-28
HUT57784A HUT57784A (en) 1991-12-30
HU208699B true HU208699B (en) 1993-12-28

Family

ID=24166161

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91260A HU208699B (en) 1990-06-25 1991-01-24 Process for producing n-phosphonomethylglycine by using peroxides

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5043475A (hu)
EP (1) EP0464017B1 (hu)
JP (1) JPH0798830B2 (hu)
KR (1) KR940005341B1 (hu)
AT (1) ATE128712T1 (hu)
AU (1) AU626488B2 (hu)
BR (1) BR9100320A (hu)
CA (1) CA2034882C (hu)
DE (1) DE69113526T2 (hu)
DK (1) DK0464017T3 (hu)
ES (1) ES2079631T3 (hu)
HK (1) HK1007145A1 (hu)
HU (1) HU208699B (hu)
IE (1) IE71944B1 (hu)
IL (1) IL97038A (hu)
MY (1) MY104617A (hu)
NZ (1) NZ236893A (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU660263B2 (en) * 1992-07-08 1995-06-15 Davison Industries Pty Limited Process for producing N-phosphonomethyl glycine
ES2050624B1 (es) * 1992-11-06 1994-12-16 Aragonesas Agro S A Procedimiento de obtencion de n-fosfonometilglicina.
US5948938A (en) * 1995-03-07 1999-09-07 Sankyo Company, Limited Process for preparing N-phosphonomethylglycine
AU5344199A (en) * 1998-08-12 2000-03-06 Monsanto Company Preparation of formylphosphonic acid from (phosphonomethyl)amine n-oxides
DE50001642D1 (de) 1999-07-23 2003-05-08 Basf Ag Verfahren zur herstellung von glyphosate oder eines salzes davon
AU6837300A (en) * 1999-08-11 2001-03-13 Basf Aktiengesellschaft Method for the production of phosphonomethylglycine
JP2003507385A (ja) * 1999-08-11 2003-02-25 ビーエーエスエフ アクチェンゲゼルシャフト ホスホノメチルグリシンの製造方法
US6274760B1 (en) 2000-03-14 2001-08-14 Monsanto Co. Preparation of formylphosphonic acid from tertiary aminomethylphosphonic acid N-oxides
US6441223B1 (en) * 2000-11-30 2002-08-27 Monsanto Technology Llc Method of making phosphorus-containing compounds and products thereof
US7390920B2 (en) * 2002-02-14 2008-06-24 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and process
US7129373B2 (en) * 2002-02-14 2006-10-31 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and process
EP2460586A3 (en) 2003-08-14 2012-11-14 Monsanto Technology LLC Process for oxidation of N-(phosphonomethyl)iminodiacetic acid or salt thereof
AU2006214086B2 (en) 2005-02-17 2012-01-19 Monsanto Technology Llc Transition metal-containing catalysts and catalyst combinations including transition metal-containing catalysts and processes for their preparation and use as oxidation catalysts
CN102792969B (zh) 2005-03-04 2015-01-21 孟山都技术公司 减轻用除草剂草甘膦制剂处理的草甘膦耐受性转基因棉花植物内的坏死
ES2611305T3 (es) 2005-04-01 2017-05-08 Monsanto Technology, Llc Control de la conversión de ácido N-(fosfonometil)iminodiacético en la fabricación de glifosato
CN101427406A (zh) * 2006-02-17 2009-05-06 孟山都技术公司 含过渡金属的催化剂、其制备方法及其作为燃料电池催化剂的用途
CN102649799B (zh) * 2011-02-23 2015-02-04 重庆紫光化工股份有限公司 一种草甘膦的制备方法
GB201511113D0 (en) 2015-06-24 2015-08-05 Smiths Medical Int Ltd Tube introducers, assemblies and methods

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3954848A (en) * 1972-05-31 1976-05-04 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
US3950402A (en) * 1972-05-31 1976-04-13 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
RO67869A (ro) * 1972-12-11 1981-06-22 Mensanto Co,Us Procedeu pentru prepararea unor derivati ai n-fosfonometil-gliciu n-oxizilor
US4582650A (en) * 1985-02-11 1986-04-15 Monsanto Company Oxidation with encapsulated co-catalyst
US4579689A (en) * 1985-02-11 1986-04-01 Monsanto Company Oxidation with coated catalyst
US4853159A (en) * 1987-10-26 1989-08-01 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine
US4898972A (en) * 1988-09-26 1990-02-06 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine
JPH036988A (ja) * 1989-06-05 1991-01-14 Hitachi Ltd カラービデオカメラ
US4952723A (en) * 1989-07-31 1990-08-28 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine

Also Published As

Publication number Publication date
DE69113526D1 (de) 1995-11-09
HK1007145A1 (en) 1999-04-01
DK0464017T3 (da) 1995-12-18
HU910260D0 (en) 1991-08-28
NZ236893A (en) 1992-05-26
IE71944B1 (en) 1997-03-12
CA2034882A1 (en) 1991-12-26
AU6993491A (en) 1992-01-02
HUT57784A (en) 1991-12-30
MY104617A (en) 1994-04-30
ES2079631T3 (es) 1996-01-16
IL97038A0 (en) 1992-03-29
AU626488B2 (en) 1992-07-30
EP0464017A1 (en) 1992-01-02
DE69113526T2 (de) 1996-04-18
JPH04224593A (ja) 1992-08-13
KR920000777A (ko) 1992-01-29
EP0464017B1 (en) 1995-10-04
IL97038A (en) 1997-06-10
IE910246A1 (en) 1992-01-01
JPH0798830B2 (ja) 1995-10-25
ATE128712T1 (de) 1995-10-15
CA2034882C (en) 1996-07-02
US5043475A (en) 1991-08-27
BR9100320A (pt) 1992-04-07
KR940005341B1 (ko) 1994-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208699B (en) Process for producing n-phosphonomethylglycine by using peroxides
HU208543B (en) Process for producing phosphonomethyl-glycine
US5095140A (en) Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5077431A (en) Peroxide process for producing n-phosphonomethylglycine
HU208700B (en) Process for producing n-phosphonomethylglycine
US5047579A (en) Process for producing n-phosphonomethylglycine
JPH0381281A (ja) N―ホスホノメチルグリシンの製造法
HUT52514A (en) Process for producing n-(phosphono-methyl)-glycine
US5077430A (en) Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
JPH0461863B2 (hu)
EP0490862B1 (en) Process for producing n-phosphonomethylglycine
EP0483098B1 (en) Processs for producing N-phosphonomethylglycine
HU187438B (en) Process for preparing n-/phoshono-methyl/-glycine
JPS6383042A (ja) グリオキザ−ルからグリオキシル酸を製造する方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee