HU208299B - Process for reacting hydroxy compounds of small molecular weight with carboxylic acid halogenide - Google Patents

Process for reacting hydroxy compounds of small molecular weight with carboxylic acid halogenide Download PDF

Info

Publication number
HU208299B
HU208299B HU922503A HU250392A HU208299B HU 208299 B HU208299 B HU 208299B HU 922503 A HU922503 A HU 922503A HU 250392 A HU250392 A HU 250392A HU 208299 B HU208299 B HU 208299B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reaction
carboxylic acid
acid halide
molecular weight
dak
Prior art date
Application number
HU922503A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT61262A (en
Inventor
Karlheinz Miltenberger
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HUT61262A publication Critical patent/HUT61262A/hu
Publication of HU208299B publication Critical patent/HU208299B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/14Preparation of carboxylic acid esters from carboxylic acid halides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány új eljárás kis molekulájú, 18 és 200 közötti molekulatömegű hidroxivegyületek alifás karbonsav halogenidekkel, különösen alkoholok savkloriddal történő átalakítási reakcióinak környezetbarát módon történő lefolytatására.
Ha savkloridokból és hidroxivegyületekből állítanak elő észtereket, szokásos módon (lásd Houben-Weyl „Methoden dér oiganischen Chemie” 4th edition vol. 55. 1985 (p. 219-221) az alkoholos komponenst viszik először a reakcióedénybe, majd a megfelelő hőmérsékleti és nyomásviszonyok előírásait követve adagolják hozzá a savkloridot. HCl-gáz csak a fellépő telítettség után válik szabaddá. Ennek az eljárási módnak az az előnye, hogy nem jöhet létre a savklorid hidroxivegyületekkel - például a hűtőkészülék repedése, illetve törése esetén vízzel történő nem kívánt reakciója. E módszemek azonban az a hátránya, hogy az átalakulásnál keletkező HCl-gáz a jelen lévő alkoholban jelentős oldáshő felszabadulása mellett abszorbeálódik, és az alkoholos komponenssel nem kívánt mellékreakciók jönnek létre. Ha metanolból és beadagolt diklór-acetil-kloridból állítanak elő diklór-ecetsav-metilésztert, hőmérséklettől függő mellékreakcióban metil-klorid és víz keletkezik. Már kevéssel 40 °C fölötti hőmérsékleten jelentős mennyiségű, a környezetre káros hatása miatt nem kívánt metil-klorid keletkezik. De már 40 °C alatti hőmérséklet-tartományban is kimutatható a távozó HCl-gázban metil-klorid, így a távozó gáz speciális tisztítása válik szükségessé.
Az ennél a mellékreakciónál ugyancsak keletkező víz hatására a reakciókeverék feldolgozásánál, különösen könnyen elszappanosítható észter, mint például diklórecetsav-metilészter jelenlétében, nem kívánt elszappanosodás lép fel. Ez azt jelenti, hogy az adott körülmények között az észter-hozam jelentősen csökken.
Azt tapasztaltuk, hogy a vázolt hátrányok elkerülhetők a savhalogenidekből és kismolekulájú, 18 és 200 közötti molekulatömegű (az alábbiakban: kis molekulatömegű) hidroxi-vegyületekből készülő észterek előállításánál, ha úgy járunk el, hogy a savhalogenidet előre beadagoljuk a reakcióedénybe és a hidroxi-vegyületet hozzáadagoljuk.
Találmányunk tárgya tehát az igénypontokban leírt eljárás.
A találmány szerinti eljárás értelmében kis molekulatömegű hidroxi-vegyületeket savhalogenidekkel reagáltatunk. Alkalmas hidroxi-vegyületek a következők: víz,
1-12 szénatomos alifás alkoholok, 6-12 szénatomos cikloalifás alkoholok és aromás alkoholok. Előnyösen vizet,
1-12 szénatomos alifás alkoholokat és 6-12 szénatomos cikloalifás alkoholokat, különösen vizet és 1-4 szénatomos alifás alkoholokat, például metanolt, etanolt, n- és ipropanolt, butanolt alkalmazunk.
Alkalmas karbonsav-halogenidek a 2-6 szénatomos alifás karbonsavak, 6-12 szénatomos cikloalifás karbonsavak és aromás karbonsavak fluoridjai, kloridjai és bromidjai, előnyösen bromidjai és kloridjai. Előnyösen a kis molekulatömegű, 2-6 szénatomos alifás halogén-karbonsavak, mint például a klór-ecetsav vagy klór-propionsav kloridjait alkalmazzuk.
A reakciópartnereket oly módon alakítjuk át, hogy a reakció folyamán a karbonsav-halogenidet fölöslegben tartjuk, és a hidroxi-vegyületet a savhalogenidhez adagoljuk. Ebből a célból az átalakításhoz szükséges tömegű savhalogenid 5-20 mól%-át bevisszük a reakcióedénybe, majd a maradék savhalogenidet és a hidroxi-vegyületet közel sztöchiometrikus arányban egymás után, a hidrogén-halogenid és a reakcióhő elvezetésétől függő sebességgel adagoljuk. Végül a bevezetendő tömegű savhalogenid felhasználása után a reakcióedényben visszamaradó savhalogenid-maradékot is átalakítjuk. A hidroxi-vegyületet az összes savhalogenidre számítva 105120 mól% mennyiségben adagoljuk a reakcióedénybe.
Ha a reakciópartnerek folyékonyak, előnyösen hígítatlan formában, oldószer nélkül alkalmazzuk a reagenseket. Szilárd reakciópartnereket célszerűen a reakció előtt inért oldószerben oldunk, például valamely alifás, cikloalifás vagy aromás szénhidrogénben, tetraklór-metánban vagy más, inért, halogénezett szénhidrogénben, például triklór-etilénben.
A reakció hőmérséklet a nyomástól és a reagensektől függ és 20-100, előnyösen 20-50 ’C lehet, savkloridok átalakítása esetén 20-40 ’C között. A nyomás 1-3, előnyösen 1-1,5 bar között lehet.
Reakcióedényként valamennyi, az észterező reakciókhoz alkalmas készülék használható, például lombik és üst keverékkel, visszafolyató hűtővel, hozzáfolyató tartályokkal, továbbá ellenőrző és szabályozó berendezésekkel.
A keletkező reakcióterméket, savat vagy észtert jól ismert módszerekkel, így desztíllációval, kristályosítással vagy valamely más eljárással tiszta formában kapjuk meg. Bizonyos esetekben a reakcióterméket további tisztítási művelet nélkül lehet alkalmazni.
A találmány szerinti eljárásnál oldáshő, melyet el kell vezetni, gyakorlatilag nem lép fel, minthogy a reakciónál keletkező hidrogén-halogenid kevéssé oldható a sav-halogenidben. A hidrogén-halogenid a reakció kezdetétől eltávozik. Az eljárás révén olyan savakat is jó hozammal lehet sav-kloridjaikból nyerni, amelyeket más úton csak nehezen lehet előállítani.
Üvegkészülékeknél a visszafolyató hűtő esetleges törése és a hűtővíz behatolása a reakciótérbe nem vezet a reakció megszakadásához.
1. példa
Eljárás diklór-ecetsav-etilészter (DEE) előállítására
Egy 2 dm3-es négynyakú, belső termométerrel, intenzív hűtővel, keverővei, Claisen-feltéttel és két, á 500cm3-es csepegtető tölcsérrel ellátott lombikban 500 cm3 diklór-acetil-kloridot (DÁK) (megfelel
766,5 g-nak=5,20 mól) 319 cm3 abszolút etanollal (megfelel 251,7 g-nak=5,46 mól) reagáltattunk. A reakcióhoz a keverő forgása közben 10 cm3 DAC-ot adtunk és a két csepegtető tölcsérből folyamatosan DAK-ot és etanolt csepegtettünk, miközben a DAK-felesleget a reakció végéig fenntartottuk. A csepegtetés gyorsaságát úgy szabályoztuk, hogy mintegy 1,5 perc alatt 10 cm3 DAC mintegy 6,1 cm3 etanollal kb. sztöchiometrikus arányban reagáljon. A reakció folyamán a
HU 208 299 B keveréket hűtöttük, hogy a belső hőmérséklet ne emelkedjen 40 °C fölé. A reakció során keletkező HCl-gázt az intenzív hűtőn keresztül vezettük el.
A reakció végén, amikor az összes DÁK már lefutott, a másik csepegtető tölcsérben még kb. 18-24 cm3 etanol volt, melyet a DAK-fölösleg átalakításához 5% moláris fölösleggel a lombikba adagoltunk.
Az átalakítás alatt a DAK-etanol-adagolást folyamatosan figyelemmel kellett kísérni, mimellett a beadagolt etanol tömege az előre megadott értékkel szemben legfeljebb csak ±3 cm3-rel ingadozhatott. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy azonos időben a beadagolt etanol tömege a csepegtető tölcséren leolvasható DAK-tömeg mintegy 55-60%-ának felelt meg.
A reakció befejezése után a teljes átalakulás és a HC1gáz eltávolítása érdekében a reakcióelegyet még mintegy 1/4 óra hosszat keverjük. Végül a keletkezett diklór-ecetsav-etilésztert tisztítás céljából vákuum-desztillációnak vetettük alá. A vákuum-desztilláció után 778 g DEE-t kaptunk. Ez DAC-ra számítva 95,3% hozamot jelent.
2. példa
Eljárás triklór-ecetsav-etilészter előállítására (TEE)
A diklór-ecetsav-etilészter előállításával analóg módon állítottunk elő triklór-ecetsav-etilésztert (TEE) ugyanabban a berendezésben.
Ennek során 500 cm3 triklór-acetil-kloridot (TAK) (812,5 g, megfelel 4,47 mólnak) 274 cm3 absz. etanollal (216,3 g, megfelel 4,69 mólnak) reagáltattunk. Az átalakításra ugyancsak oly módon került sor, hogy 10 cm3 TAK-ot és etanolt csöpögtettünk az elegybe, mimellett 10 cm3 TAK-ot 5,2 cm3 etanollal reagáltattunk mintegy sztöchiometrikus arányban. A beadagolt etanol tömege az előre megadott értékkel szemben legfeljebb csak ± 2,5 cm3-rel ingadozhatott.
A reakció alatt hűtést alkalmaztunk és a HCl-gázt az intenzív hűtőn keresztül vezettük el.
Amikor az összes TAK elfogyott, az etanol-csepegtető tölcsérben még kb. 16-21 cm3 etanol volt, amelyet a TAK-fölösleg átalakításához adagoltunk.
A reakció befejezése után a reakcióelegyet még kb. 1/4 óra hosszat keverjük. Végül a triklór-ecetsav-etilésztert tisztítás céljából vákuumban desztillációnak vetettük alá.
778 g TEE-t kaptunk, mely 91% hozamot jelent a TAK-ra vonatkoztatva.
3. példa
Eljárás triklór-ecetsav-n-butilészter előállítására (TBE)
Triklór-ecetsav-butilésztert az 1. példában leírtakkal analóg módon állítottunk elő. A leírt berendezésben 500 cm3 TAK-ot (812,5 g, megfelel 4,47 mólnak)
429,4 cm3 n-butanollal (347,8 g, megfelel 4,69 mólnak) reagáltattunk. A reakciót ismét úgy hajtottuk végre, hogy 10 cm3 TAK-ot előzetesen beadagoltunk; majd azonos időközben 10 cm3 TAK-ot és 8,2 cm3 n-butanolt adtunk a reakcióelegyhez. A butanol tömege az előre meghatározott értékkel szemben legfeljebb csak ±4cm3-rel ingadozhatott. A reakció befejezése után a maradék, mintegy 25-33 cm3 n-butanolt a reakcióelegyhez adtuk, melyet még egy 1/4 óra hosszat kevertünk és a keletkezett észtert vákuumban desztilláltuk.
A hozam 915 g TBE volt. Ez a TAK-ra számítva 93,3%.
4. példa
Eljárás diklór-ecetsav-metilészter előállítására (DME)
Egy 4 m3-es keverőberendezésben 2590 dm3 DAKot (4000 kg, megfelel 27,14 kmólnak) 1150 dm3 metanollal (910 kg, megfelel 28,4 kmólnak) reagáltattunk.
Ennek során keverés közben 30 dm3 DAK-ot vittünk be előzetesen a keverőberendezésbe, majd két adagoló szivattyún át, melyeket közös hajtótengely útján egy motor hajtott, sztöchiometrikus mennyiségben metanolt és DAK-ot adagoltunk. Az adagolást számláló és rotaméter beiktatásával folytattuk oly módon, hogy ugyanabban az időtartamban, melyben 40 dm3 DAK-ot fecskendeztünk be, 17 dm3 metanolt is bevezettünk. Ezeket a mennyiségeket az adagoló szivattyúkon állítottuk be és folyamatosan ellenőriztük. A metanol tömege e közben az előre meghatározott értékkel szemben legfeljebb csak ±8 dm3-rel ingadozhatott. A metanol a DAK-kal enyhén exoterm melegedés közben DME-vé alakult. A reakcióhőt köpeny-hűtéssel vezettük el. A hőmérséklet nem emelkedett 40 °C fölé.
Minthogy a reaktorban a teljes reakció során kb. 30 dm3 DÁK fölöslegben volt, kezdettől fogva élénk HCl-gáz fejlődés volt tapasztalható. Példánk esetében a keverőberendezést egy oszloppal és egy felhelyezett üveghűtővel láttuk el, melyen át a HCI-gáz eltávozott. Ha a gáz esetleg terméket is magával ragadott, ez a hűtőben visszamaradt és ismét visszacsöpögött a reakcióedénybe. Biztonsági okokból a berendezést úgy működtettük, hogy a HCl-gáz nyomása ne haladja meg az
1,2 bárt. Kb. 7,5 óra elteltével a 2590 dm3 teljes DAKtömeget (beleértve az előzetesen bevitt 30 dm3 DAKot) 1100 dm3 metanollal átalakítottuk. Ez azzal vált észlelhetővé, hogy a HCl-fejlődés abbamaradt és a berendezésben a nyomás leesett. Az átalakulás teljessé tétele céljából még 50 dm3 metanolt utánadagoltunk és a teljes reakcióelegyet 15 percig kevertük.
A reakcióelegyet végül vákuumban desztilláltuk. Ennek során 3650 kg DME-t kaptunk. Ez a DAK-ra számítva 94,3% hozamot jelent.
5. példa
Eljárás diklór-ecetsav előállítására
A DME előállításával analóg módon eljárva ugyanabban a 4 m3-es keverő-berendezésben 2590 dm3 DAK-ot (4000 kg, megfelel 27,14 kmólnak) 540 dm3 vízzel (540 kg, megfelel 30 kmólnak) reagáltattunk. Ehhez ismét 30 dm3 DAK-ot előre beadagoltunk a keverő-berendezésbe. A maradék DAK-ot végül a vízzel együtt sztöchiometrikus arányban hozzáadagoltuk.
A beadagolást analóg módon, számláló és rotaméter közbeiktatásával folytattuk oly módon, hogy ugyanabban az időtartamban, melyben mindig 40 dm3 DAK-ot fecs3
HU 208 299 Β kendeztünk be, 7,5 dm3 vizet is bevezettünk. A víz tömege e közben az előre meghatározott értékkel szemben legfeljebb csak ±3 dm3-rel ingadozott az előre meghatározott értékkel szemben. Ezt a körülményt folyamatosan ellenőriztük. A 30 dm3 DAK-fölösleget a reakció végéig fenntartottuk. Kb. 7 óra elteltével a 2510 dm3 DÁK teljes mennyiségét (beleértve az előre beadagolt 30 dm3-t) 490 dm3 vízzel átalakítottuk. A teljes átalakításhoz még 50 dm3 vizet adagoltunk utána és az elegyet 15 percig keverjük. Az ezt követő vákuumdesztilláció során 3390 kg diklór-ecetsavat kaptunk.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás 18 és 200 közötti molekulatömegű hidroxivegyületek átalakítására karbonsav-halogenidde\, azzal jellemezve, hogy az átalakításhoz szükséges karbonsav-halogenid 5-20 mól%-át előre beadagoljuk a reakcióedénybe, a maradék savhalogenidet és hidroxivegyületet közel sztöchiometrikus arányban fokozatosan bevezetjük, végül az utánadagolandó karbonsav-halogenid elhasználása után a reakcióedényben maradt karbonsav-halogenidet a hidroxivegyülettel átalakítjuk, a hidroxivegyületet a karbonsav-halogenid össztömegére számítva 105-120 mól% tömegben alkalmazzuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 18 és 200 közötti molekulatömegű hidroxivegyületként vizet vagy 1-2 szénatomos alifás alkoholt alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karbonsav-halogén idként 2-6 szénatomos alifás halogén-karbonsav kloridját alkalmazzuk.
HU922503A 1990-02-02 1991-01-24 Process for reacting hydroxy compounds of small molecular weight with carboxylic acid halogenide HU208299B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4003014A DE4003014A1 (de) 1990-02-02 1990-02-02 Verfahren zur umsetzung einer niedermolekularen hydroxiverbindung mit einem carbonsaeurehalogenid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT61262A HUT61262A (en) 1992-12-28
HU208299B true HU208299B (en) 1993-09-28

Family

ID=6399236

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU922503A HU208299B (en) 1990-02-02 1991-01-24 Process for reacting hydroxy compounds of small molecular weight with carboxylic acid halogenide

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5292928A (hu)
EP (1) EP0513055B1 (hu)
JP (1) JPH05504135A (hu)
DE (2) DE4003014A1 (hu)
DK (1) DK0513055T3 (hu)
ES (1) ES2063489T3 (hu)
HU (1) HU208299B (hu)
IE (1) IE64775B1 (hu)
PT (1) PT96648A (hu)
WO (1) WO1991011423A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4339208A1 (de) * 1993-11-17 1995-05-18 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Fluorbenzoesäurealkylestern in hoher Reinheit und Ausbeute
SE9901712D0 (sv) 1999-05-11 1999-05-11 Astra Ab New process
KR20030071870A (ko) * 2001-01-30 2003-09-06 아이시스 파마수티컬즈 인코포레이티드 디클로로아세트산에서 클로랄 하이드레이트의 검출 방법
US7169916B2 (en) * 2002-04-01 2007-01-30 Isis Pharmaceuticals, Inc. Chloral-free DCA in oligonucleotide synthesis
CN103145543B (zh) * 2007-12-07 2015-07-01 三菱瓦斯化学株式会社 含三环癸烷骨架的萘酚化合物和酯化合物及其制备方法
JP5521625B2 (ja) * 2010-02-22 2014-06-18 セントラル硝子株式会社 ジフルオロ酢酸エステルの製造方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE835888C (de) * 1950-06-22 1952-04-07 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Derivaten der Buttersaeure
BE759704A (fr) * 1969-12-02 1971-05-17 Progil Procede de preparation d'acides alpha omega dibromes ou de leurs ester
SU707908A1 (ru) * 1977-07-05 1980-01-05 Предприятие П/Я Г-4684 Способ получени ароматических эфиров хлоркарбоновой кислот
EP0004957A3 (de) * 1978-04-26 1980-04-16 Ciba-Geigy Ag Stoffzusammensetzungen und Verwendung von chlorierten Derivaten der Buttersäure als Schmiermittelzusätze

Also Published As

Publication number Publication date
US5292928A (en) 1994-03-08
HUT61262A (en) 1992-12-28
EP0513055A1 (de) 1992-11-19
DK0513055T3 (da) 1995-02-13
WO1991011423A1 (de) 1991-08-08
DE4003014A1 (de) 1991-08-08
IE910361A1 (en) 1991-08-14
ES2063489T3 (es) 1995-01-01
PT96648A (pt) 1991-10-31
IE64775B1 (en) 1995-09-06
JPH05504135A (ja) 1993-07-01
EP0513055B1 (de) 1994-09-07
DE59102848D1 (de) 1994-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208299B (en) Process for reacting hydroxy compounds of small molecular weight with carboxylic acid halogenide
WO1994024086A1 (en) Process for producing 2-fluoroisobutyric acid or ester thereof
US5087757A (en) Preparation of alkylthioethylamine salts
US7253247B2 (en) Method of making aromatic dihydroxy diacid dihalides and precipitates resulting therefrom
EP0419795B1 (en) 2,4-pentanedione-1,5-disulfonic acid and method for preparing the same
JPH0522694B2 (hu)
JPS6114144B2 (hu)
JPS63130559A (ja) 芳香族化合物の側鎖の光塩素化
USRE38314E1 (en) Process for the preparation of the herbicide ethyl α-2-dichloro-5-[4-(difluoromethyl)-4,5-dihydro-3-methyl-5-oxo-1H-1,2,4-triazol-1-yl]-4-fluorobenzenepropanoate
JP2755530B2 (ja) 含フッ素アルコールの製造方法
EP0813515A1 (en) Process for the preparation of esters of stilbenedicarboxylic acid
JP3326215B2 (ja) 還元的脱ハロゲン化法
JP4363780B2 (ja) 1−フェニルピラゾリン−3−カルボン酸誘導体の製造法
US3686280A (en) Process of preparing aliphatic monofunctional oximes
JP2003516375A (ja) o−クロロメチルベンゾイルクロリドの製造方法
JPH09176086A (ja) 2−(p−ハロメチルフェニル)プロピオン酸またはそのエステルの製造方法
JPS62223141A (ja) アリルエ−テル類の製法
US5162572A (en) Process for preparation of nitroacetate
KR970011706B1 (ko) 아세트산의 아릴 에스테르 제조방법
SU438639A1 (ru) Способ получени -хлорпропионовой кислоты
JP6766459B2 (ja) カルボン酸エステルの製造方法
KR100249269B1 (ko) 2-하이드록시 에틸메타아크릴레이트의 제조방법
JP3192975B2 (ja) ハロゲン化ベンゼンの製造方法
US3029289A (en) Process for preparing pentamethylcyclopentaphosphine
JPH0522693B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee