HU207170B - Method fo information transfer between parallel running programs on a computer - Google Patents

Method fo information transfer between parallel running programs on a computer Download PDF

Info

Publication number
HU207170B
HU207170B HU90160A HU16090A HU207170B HU 207170 B HU207170 B HU 207170B HU 90160 A HU90160 A HU 90160A HU 16090 A HU16090 A HU 16090A HU 207170 B HU207170 B HU 207170B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
template
information
data
program
user
Prior art date
Application number
HU90160A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900160D0 (en
HUT56195A (en
Inventor
William E Good
Harold A Hildebrand
Cedric V Snyder
Kathleen M Whitfield
Marie S Jansen
Joseph L Stiles
Original Assignee
Landmark Graphics Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Landmark Graphics Corp filed Critical Landmark Graphics Corp
Publication of HU900160D0 publication Critical patent/HU900160D0/hu
Publication of HUT56195A publication Critical patent/HUT56195A/hu
Publication of HU207170B publication Critical patent/HU207170B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/048Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI]
    • G06F3/0481Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI] based on specific properties of the displayed interaction object or a metaphor-based environment, e.g. interaction with desktop elements like windows or icons, or assisted by a cursor's changing behaviour or appearance
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F40/00Handling natural language data
    • G06F40/10Text processing
    • G06F40/12Use of codes for handling textual entities
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F40/00Handling natural language data
    • G06F40/10Text processing
    • G06F40/166Editing, e.g. inserting or deleting
    • G06F40/186Templates
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F9/00Arrangements for program control, e.g. control units
    • G06F9/06Arrangements for program control, e.g. control units using stored programs, i.e. using an internal store of processing equipment to receive or retain programs
    • G06F9/46Multiprogramming arrangements
    • G06F9/54Interprogram communication
    • G06F9/542Event management; Broadcasting; Multicasting; Notifications

Description

mációs kódját (adat sablon kód), a listán (82) tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket és az egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal (84) meghatározzuk a felhasználói programokat (A, B, C), amelyek a listán (82) regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódokkal) meghatározott, a kiválasztott információnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átvisszük legalább a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) az azonosított felhasználói programok (A, B,C) mindegyikéhez.
A találmány szerinti eljárás egy második változatánál a kiviteli készülékben mindegyik felhasználói program (A, B, C) számára létrehozunk egy ablakot, ahol a felhasználó az ablakokon és a beviteli készüléken keresztül kommunikál az egyes ablakos felhasználói programokkal (A, B, C), regisztrálunk egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) egy diszpécser programmal, és ezzel egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) tartalmazó listát (82) hozunk létre, ahol az egyes információs kódok (sablon formátum kódok) egy bizonyos típusú információt vagy azok csoportját határozzák meg, és a felhasználói program azonosítók (84) egy-egy felhasználói programnak (A, B, C) felelnek meg, előállítjuk az egyik felhasználói program (A, B, C) információt és ahhoz tartozó információs kódot (adat sablon kódot) tartalmazó adat sablonját, átvisszük az előállított adat sablont a diszpécser programhoz, összehasonlítjuk az előállított adat sablon információs kódját (adat sablon kód), a listán (82) tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket és az egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal (84) meghatározzuk azokat a felhasználói programokat (A, B, C), amelyek a listán (82) regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódokkal) meghatározott, az előállított adat sablonnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átvisszük legalább az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok (A, B, C) mindegyikéhez.
A jelen találmány általánosan számítógépen egyidejűén futó programok információ átvitelére vonatkozik és olyan felhasználói programokkal kapcsolatban használható, amelyek ablakkezelő kijelző interfészt biztosítanak a felhasználó számára.
A jelen szabadalmi leírás egyes részei szerzői jogi oltalom alatt állnak. A szerzői jog tulajdonosának nincsen kifogása a szabadalmi okiratok bárki általi másolása ellen abban a formában, ahogyan azok a szabadalmi hivatalban is hozzáférhetők, de minden egyéb vonatkozásban fenn kívánja tartani a szerzői jogait.
A számítógépes rendszereken, különösen a hálózatban működőkön, gyakran több párhuzamosan működő program fut. Eközben gyakran információkat kell átvinni az egyik programból egy másikba egyetlen processzoron belül, vagy egy hálózaton keresztül. A felhasználónak gyakran kell feldolgozni az információt különböző programok használatával, valamint kijelzett információt kinyernie több, a rendszeren belül egyidejűleg futó program használatával. Ennélfogva fontos, hogy az információ átvitele egyszerű és gyors legyen a rendszeren belül működő programok között. Ezenfelül fontos, hogy a felhasználó könnyen és gyorsan tudja változtatni és meghatározni az egyes programok között kicserélt információ típusát.
Az ablakos szoftver technikát ott alkalmazzák, ahol fontos a felhasználó számára, hogy egy számítógépes rendszerben egyidejűleg működő több programmal tudjanak kijelezni és kapcsolatot tartani. Az „ablak” a találmány szerinti értelmezésben a képernyő, például CRT, egy része. Az ablak kevesebbet takar a képernyő egészénél, így a képernyőn egyszerre több ablak is megjeleníthető. A felhasználó általában egy kurzort mozgat a képernyőn egy adatbeviteli készülékkel, például egy egérrel vagy a billentyűzet néhány billentyűjével. A kurzor a képernyőn eltolható az egyik ablaktól a másikhoz, és amikor a kurzor az ablakok egyikén belül van, akkor a felhasználó kapcsolatba kerül azzal a felhasználói programmal, amelyik ezt az ablakot előállította. Ez az ablakos „környezet” fajta lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy könnyen elérjen több felhasználói programot úgy, hogy több feladatot tudjon végrehajtani anélkül, hogy mindig új programot kellene elindítania, valahányszor egy új feladatot kell végrehajtania.
Mint más egyidejűleg működő programrendszereknél, a felhasználónak gyakran információt kell átadnia az egyik ablakos programból a másikba. Az információ átvitele a programok között a jelen találmány legfontosabb célja. Jelen találmány jól alkalmazható ablakos környezetben, bár az ilyen környezet nem szükséges a találmány alkalmazásához.
Alapvetően két különböző eljárás ismert információ programok közötti átvitelére. Az egyik eljárás „vágás és ragasztás” (cut and pásté) néven vált ismertté. Ez az eljárás egy ablakban lévő szövegre vagy adatra való rámutatással (kiválasztás) kezdődik, miáltal a kijelölt informáci50 ót kiemeljük és ezzel elkülönítjük az ablakban található többi információtól. A felhasználó ezt követően megnyom egy meghatározott gombot vagy billentyűt, miáltal a kiválasztott információ az operációs rendszer által meghatározott, „pásté memory” vagy „clipboard” néven is55 mert memóriaterületre másolódik. A felhasználó ezután elviszi a kurzort egy másik ablakhoz, amelynek át kell venni az információt. A „pásté” (ragasztás) gomb megnyomásával vagy ilyen utasítás kiadásával a felhasználó a kijelölt memória területről behívja az ott eltárolt infor60 mációt és a kurzorral kijelölt helyen helyezi el a képer2
HU 207 170 B nyőn. Ennél az eljárásnál az eljárás minden egyes lépését a felhasználó hajtja végre, és nincs meghatározva, hogy az ablakos programok közül melyek az információt előállító programok, és melyek az információt felhasználó programok.
A második ismert eljárás két program programozott kapcsolatára vonatkozik, ahol a mindkét program információkat jeleníthet meg egy-egy ablakban. Mindkét programot úgy kell kialakítani, hogy egy előre meghatározott input utasítás hatására képesek legyenek az információ átadására egymásnak. Ez a művelet szintén teljesen a felhasználó irányítása alatt lehet, és felhasználói bevitelt igényelhet az indításhoz. Ennek az eljárásnak az a másik hátránya, hogy az egyes program párok közötti adatátviteli útvonalakat mindkét program kódjában el kell tárolni, ami egy rugalmatlan rendszert eredményez. Ennél az ismert rendszernél bonyolult az új adatátviteli útvonalak hozzáadása vagy a már létezők megváltoztatása.
Ebből adódik az az igény, hogy a felhasználók által egyidejűleg futtatható programok között gyors és rugalmas eljárással lehessen információt átvinni.
A találmány célját olyan eljárással érhetjük el, melynek során regisztrálunk egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót egy diszpécser programmal, és ezzel egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót tartalmazó listát hozunk létre, ahol az egyes információs kódok (sablon formátum kódok) egy bizonyos típusú információt vagy azok csoportját határozzák meg, és a felhasználói program azonosítók egy-egy felhasználói programnak felelnek meg, előállítjuk a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) és a hozzá tartozó információs kódot (adat sablon kód) egy felhasználói programmal, átvisszük a kiválaszott információt (egy adat sablon adat mezőiben) és a hozzá tartozó információs kódot (adat sablon kód) a diszpécser programhoz, összehasonlítjuk a kiválasztott információ információs kódját (adat sablon kód); a listán tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket és az egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal meghatározzuk azokat a felhasználói programokat, amelyek a listán regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódokkal) meghatározott, a kiválasztott információnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átvisszük legalább a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) az azonosított felhasználói programok mindegyikéhez.
A találmány szerinti eljárás úgy is megvalósítható, hogy a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) az azonosított felhasználói programok legalább egyike által használandó további információ kijelölésére használjuk, és a felhasználói programok legalább egyike ezen információ alapján hívja le az említett további információt.
A találmány szerinti eljárás egy további lehetséges változatánál a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) az azonosított felhasználói programok legalább egyike közvetlenül hasznosítja.
Hálózati alkalmazás esetén az átviteli műveletek legalább egyike a számítógépes rendszert alkotó processzorokat összekötő hálózaton keresztül megy végbe.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös változatánál az átvitt (egy adat sablon mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) csak időben korlátozottan tartjuk a listán, és töröljük az átvitt (egy adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő, az azonosított felhasználói programokhoz rendelt, regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) a listáról, miután megtörtént a kiválasztott információ átvitele az egyes azonosított felhasználói programokhoz.
Ugyancsak lehetséges a találmány szerinti eljárásnál, hogy az átvitt (egy adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) folyamatosan a listán tartjuk, és az (adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információ előállítását és átvitelét, összehasonlítását és legalább a kiválasztott információ átvitelét ciklikusan ismételve többször egymás után elvégezzük, és így juttatunk további információt az egyes azonosított felhasználói programokhoz.
A találmány szerinti eljárás egy másik kiviteli változatánál a kiviteli készüléken mindegyik felhasználói program számára létrehozunk egy ablakot, ahol a felhasználó az ablakokon és a beviteli készüléken keresztül kommunikál az egyes ablakos felhasználói programokkal, regisztrálunk egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót egy diszpécser programmal, és ezzel egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót tartalmazó listát hozunk létre, ahol az egyes információs kódok (sablon formátum kódok) egy bizonyos típusú információt vagy azok csoportját határozzák meg, és a felhasználói program azonosítók egy-egy felhasználói programnak felelnek meg, előállítjuk az egyik felhasználói program információt és ahhoz tartozó információs kódot (adab sablon kódot) tartalmazó adat sablonját, átvisszük az előállított adat sablont a diszpécser programhoz, összehasonlítjuk az előállított adat sablon információs kódját (adat sablon kód), a listán tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket és az egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal meghatározzuk azokat a felhasználói programokat, amelyek a listán regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódok3
HU 207 170 B kai) meghatározott, az előállított adat sablonnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átvisszük legalább az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói program mindegyikéhez.
A találmány szerinti eljárás úgy is megvalósítható, hogy az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok legalább egyike által használandó további információ kijelölésére használjuk, és a felhasználói programok legalább egyike ezen információ alapján hívja le az említett további információt.
A találmány szerinti eljárás egy további lehetséges változatánál az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok legalább egyike közvetlenül hasznosítja.
Hálózati alkalmazás esetén az átviteli műveletek legalább egyike a számítógépes rendszert alkotó processzorokat összekötő hálózaton keresztül megy végbe.
A találmány szerinti eljárás további előnyös változatánál az átvitt információnak megfelelő regisztrált adat sablon kódot csak időben korlátozottan tartjuk a listán, és töröljük az előállított információnak megfelelő, az azonosított felhasználói programokhoz rendelt, regisztrált adat sablon kódot a listáról, miután megtörtént az előállított információ átvitele az egyes azonosított felhasználói programokhoz.
Ugyancsak lehetséges a találmány szerinti eljárásnál, hogy az átvitt adat sablon regisztrált információs kódját (adat sablon kódot) folyamatosan a listán tartjuk, és az (adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információ előállítását és átvitelét, az információs kód összehasonlítását és legalább a kiválaszott információ átvitelét ciklikusan ismételve többször egymás után elvégezzük, és így juttatunk további információt az egyes azonosított felhasználói programokhoz.
A találmányt jobb megértése és az előnyök bemutatása céljából a mellékelt rajzok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra egy számítógépes rendszer, ahol a képernyőn több ablak van egyszerre megnyitva, és amelyhez billentyűzet, távérzékelő és egér tartozik beviteli eszközként, a
2A-2C ábra a találmány szerint alkalmazott általános sablon (template) formátumot mutat üresen és adatokkal kitöltve, a
3A-3D ábra áttekintő, idő sorrendbeli, vázlatos adatáramlási diagramok az egyidejűén futó programok és egy diszpécser program interakciói során az adat sablon (template) találmány szerinti regisztrálására, a
4A-4D ábra áttekintő, idő sorrendbeli, vázlatos adatáramlási diagramok az egyidejűén futó programok és egy diszpécser program interakciói során az adat sablon (template) regisztrálására egy összetettebb példánál, az
5A-5G ábra áttekintő, idő sorrendbeli, vázlatos adatáramlási diagramok az egyidejűén futó programok és egy diszpécser program interakciói során a sablon-egyeztető (template-matching) sablon regisztrálására, a találmány szerint, a
6. ábra a találmány alkalmazását mutatja egy számítógépes hálózat esetén, a
7. ábra felhasználói, diszpécser és hálózati szoftver interakciójának (kölcsönhatásának) bemutatása hálózati rendszer esetén, a
8. ábra egy felhasználói program folyamatábrája, amely adatokat kér és az adatok megszerzése érdekében a diszpécser programnál regisztrál, a
9. ábra egy adatokat előállító, és a diszpécser program számára szolgáltató program működésének folyamatábrája
10-20. ábra folyamatábra a diszpécser program regisztrációs listájának összeállításánál a felhasználói program által, valamint az adatátvitelről az egyes felhasználói programok és a diszpécser program között, a
21. ábra a diszpécser program szerkezeti vázlata, a
22. ábra a diszpécser programnál regisztráló, adatokat kérő felhasználói program szerkezeti vázlata, és
23. ábra a diszpécser program számára adatokat szolgáltató, adatokat előállító felhasználói program szerkezeti vázlata.
A találmány szerinti információ átviteli eljárásra vonatkozik számítógépes rendszeren egyidejűén futó programok között. A későbbiekben részletezett megoldásoknál a számítógépes rendszer egy számítógépes hálózat, vagy pedig egyfelhasználós számítógép. A jelen találmány bemutatott kiviteli példája ablakos környezetet használ, ahol az egyes felhasználói programok párhuzamosan használják a közös képernyőt kijelzésre. Egy ilyen ablakos konfigurációt állít elő az „X Window” program, amelyet a ΜΓΓ X Window konzorcium terjeszt, és az IBM Corporation (International Business Machines) forgalmaz.
A találmány megvalósítására szolgáló hardver és a képernyő egy példaképpeni mintája az 1. ábrán látható. Az ábrán látható (30) számítógépes rendszerhez (32) képernyővel rendelkező (31) monitor, valamint számítógép elektronikát, (36) mágneslemez meghajtót és (3) merevlemez meghajtót tartalmazó (34) készülékház tartozik. A (30) rendszert (35) kábel köti össze egy (37) távérzékelővel, amely például egy ipari folyamat érzékelőparaméterek, mint például a hőmérséklet, nyomás, helyzet stb. megfigyelésére. A rendszerhez ezenkívül beviteli készülékek is tartoznak, mint (40) billentyűzet és (42) egér. A (30) számítógépes rendszer egy különálló számítógép vagy pedig más számítógépeket is tartalmazó számítógépes hálózat egyik számítógépe. A (30) számítógépes rendszer egy kiválasztott kiviteli példánál IBMRT-PC 115 típusú számítógép. :
HU 207 170 Β
Az RT-PC 115 típusú 2.2 verziójú AIX operációs rendszerrel működik, amelyet az IBM „Using tge AIX Operating System” (Az AIX operációs rendszer használata, c 1985, 1988) című kézikönyv ismertet. Ez az operációs rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy egyszerre több program működjön párhuzamosan, amit „multi-tasking” néven ismernek. Ez az operációs rendszer hálózaton is működik úgy, hogy a hálózat bizonyos pontjain lévő programok és adatok a hálózat más pontjain futó programokkal is elérhetők.
A „felhasználói program” kifejezés alatt olyan programokat értünk, amelyek a felhasználó által igényelt funkciókat valósítják meg, ellentétben az operációs rendszer programokkal, amelyek az alapvető hardver és szoftver műveleteket végzik el és függetlenek a felhasználói alkalmazástól.
A (32) képernyőn több (50, 52, 54 és 56) ablak látható, amelyeket különböző felhasználói programok nyitottak meg. A találmányt olajkutatás során keletkező kút információk feldolgozásával és kiértékelésével kapcsolatban ismertetjük, de ez nem jelenti azt, hogy találmány erre az alkalmazásra korlátozódna. Az (50) ablak a kutak elhelyezkedésének térképét mutatja, ahol a különböző kutak különböző jelzésekkel vannak megjelölve. Az (52) ablakban a kútnapló adatok öszehasonlító ábrája látható. Az (54) ablak egy kiválasztott kút keresztmetszetét mutatja egy meghatározott mélységtartományban. Az (56) ablakban egy háromdimenziós ábra látható, amelyet háromlábú ábrának (spider plot) is neveznek.
A (32) képernyőn ezenkívül (58,60 és 62) műveleti ablakok is láthatók, amelyek az ablak kijelzések létrehozására vagy módosítására, operációs programok behívására és felhasználói opciók kijelzésére használhatók. A (42) egér mozgatásával a (32) képernyőn egy kurzor mozgatható, egy adott program vagy annak adatai választhatók ki a felhasználó által a további műveletekhez.
Az adott kiviteli példánál a felhasználó az (50) ablakban látható kutak egyikét kiválasztotta, és behívta az erre a kútra vonatkozó információkat. Ezek az információk láthatók az (52,54 és 56) ablakban. A kútinformációk ilyen kiértékelése esetén a felhasználó nagy mennyiségű információt vizsgálhat meg egyszerűen és gyorsan. Egy ilyen alkalmazáshoz azonban az szükséges, hogy az egyes felhasználói programok gyorsan tudjanak információkat átadni egymásnak és fogadni egymástól a különböző képernyő kijelzések létrehozásához.
A jelen találmány, amint már említettük, a különböző programok közötti információ átvitelét szolgálja. A jelen találmány megvalósításához sablonokra (template) van szükség, amelyek különböző változatai a 2A, 2B és 2C ábrán láthatók. A 2A ábrán egy általános (66) sablon látható. Egy ilyen (66) sablon több mezőt tartalmaz, amelyek meghatározzák a (66) sablon használatát és az általa hordozott információt. Balról jobbra nézve, az első mező „sablon formátum kód” mező, amely a (66) sablon által továbbítandó információt meghatározó, előre meghatározott kódok egyikét tartalmazza. Ezt a kódot azokkal az adatokkal kapcsolatban használjuk, amelyek a (66) sablontól jobbra láthatók. Egy a (66) sablonhoz egy vagy több ilyen adat mező tartozhat. A sablon formátum kód meghatározza az adott sablonhoz tartozó adat mezők számát és azt is, hogy az egyes mezőkben milyen típusú adat tárolható.
A (66) sablon tartalmaz ezenkívül egy „sablon egyeztető kulcs” mezőt is, amely olyan adat mezők előfordulását jelzi, amelyeket egyeztetni kell, mielőtt egy kitöltött (66) sablont el lehetne küldeni az azonosított felhasználói programhoz. A (66) sablon minden egyes adat mezőjéhez, beleértve a sablon formátum kód mezőt is, tartozik egy megfelelő bithely vagy szám a sablon egyeztető kulcs mezőben, ahol megadható, hogy az adott mezőt pontosan egyeztetni kell-e, mielőtt a (66) sablon átvitelre kerül a regisztrált felhasználói programhoz. Ezért, ha a sablon egyeztető kulcs mezőben 0 van, a mező úgy működik mint egy hamiskártya. Mivel semmi nincs megadva az egyeztetéshez, a sablon egyeztető kulcs mező 0 értéke bármely adatot megenged. Az a felhasználó, aki a sablon egyeztető kulcs mezőben 0 értékkel regisztrálja a (66) sablont, minden átvitelre kerülő adat sablont megkap.
A (66) sablon tartalmaz továbbá egy „vezérlő információ” mezőt is, amely eredetileg a regisztráló felhasználói program által beírt információt hordozza. A vezérlő információ általában egy felhasználói program által behívandó szubrutin kezdeti címe. Ez a meghatározott szubrutin akkor kerül behívásra, amikor a kitöltött adat (66) sablon vissza lett küldve a felhasználói programhoz. Egy ilyen (66) sablon vételét követően a fogadó felhasználói program végrehajtja a kiválasztott szubrutint.
A 2. ábrán (67) sablon látható, amely egy „üres” sablon, amelynél az adat mezők nem hordoznak információt. Ennél a (67) sablonnál a sablon formátum kód mező „11” számot tartalmaz. A „11” kód a példa kedvéért tetszőlegesen lett megválasztva, és azt jelzi, hogy három információs egység vagy mező tartozik a (67) sablonhoz, amelyek mindegyike egy-egy adat mezőben foglal helyet. Az első adat mező „WELL ID” névvel egy meghatározott kutat jelöl ki, a második adatmező az „X-pozíció” és a harmadik adat mező az „Y-pozíció”. Az X és Y pozíció mezők az első adatmezőben azonosított kút pontos helyét határozzák meg. A pozíciók egy pontot határoznak meg egy két dimenziós rácsos rendszerben. Ezek a pozíciók, bár nem szükségszerűen, szélességi és hosszúsági fokok is lehetnek. A (67) sablon „1” számot tartalmaz a sablon egyeztető kulcs mezőben. Ez az „1” azt jelenti, hogy csak a sablon formátum kódnak kell egyezni két sablonnál ahhoz, hogy az egyezést megállapítsuk. A (67) sablon adat egyeztető sablonnak is nevezhető, amelyet egy felhasználói program regisztrál sannak érdekében, hogy a három adatmezőben definiált adatokat fogadhassa.
A sablon formátum kódok száma tetszőleges, és ezek bármilyen információt vagy információ gyűjteményt meghatározhatnak.
HU 207 170 Β
Általánosabb értelemben ezek a sablon formátum kódok olyan információs kódok, amelyek ugyanúgy képviselhetnek valamilyen sajátos információt, mint például a kút azonosítót (WELL ID), vagy egy információ gyűjteményt, mint például a kút azonosítót, az X-pozíciót és az Y-pozíciót.
Ha egy adatokat kérő felhasználói program sablont generál, például a 2B ábrán látható (67) sablonnak megfelelően, akkor ez a program egy korlátozást is megadhat, amely szerint például nem fogad minden olyan sablont, amelynél a sablon formátum kód „11”. Az adatokat felhasználó program például megadhat egy bizonyos kút azonosító (WELLID) adatot, amelyet beír az első adat mezőbe, ezzel jelezve, hogy csak azokat a (67) sablonokat akarja fogadni, amelyeknél a kút azonosító megegyezik a megadott értékkel. Ennek érdekében a sablon egyeztető kulcs mezőben az első adat mezőnek megfelelő bitet vagy számot kell elhelyezni. A későbbiekben ismertetésre kerülő diszpécser program minden egyes (67) sablont megvizsgál és ellenőrzi, hogy a sablon egyeztető kulcs mezőben meghatározott mezők (beleértve a sablon formátum kód mezőt is) adatai megfelelnek-e a megadott feltételnek. Az azonosított adatkérő felhasználói program csak abban az esetben kapja meg a generált (67) sablont, ha mindegyik adat mező és a sablon formátum kód is megfelel a megadott feltételnek.
A 2C ábrán egy kitöltött (68) sablon (full template) látható, amelynél az adatmezők adatokat tartalmaznak. Ez a (68) sablon megfelel a (67) sablonnak, de tényleges kút azonosítót tartalmaz a három adat mezőben. Az első adatmező egy tényleges kút azonosítót tartalmaz, ami jelen esetben TX-709. A második adatmező egy konkrét X-pozíciót (29.1), a harmadik adatmező pedig egy konkrét Y-pozíciót (45.4) tartalmaz.
A feladattól függően a felhasználói programok üres (67) sablonokat vagy kitöltött (68) sablonokat generálhatnak vagy mindkettőt.
A jelen találmány leírásában az adat és információ kifejezéseket úgy használjuk, hogy az információ bármilyen tetszőleges formátumú adatot jelenthet. Az „információs kód” kifejezés olyan kódot, például egy számot jelent, amely egy meghatározott információt vagy egy meghatározott információ csoportot képvisel.
A találmány működését a 3A, 3B, 3C és 3D ábrák alapján írjuk le. Ezek az ábrák két felhasználói program közötti adatátviteli műveletek időbeli sorrendjét ábrázolják vázlatosan. A jelen találmánynál a központi vezérlő programot diszpécser programnak nevezzük. A 3A-3D ábrákon (A, B és C) felhasználói programok, valamint a diszpécser program látható. Meg kell jegyezzük, hogy a 3A-3D ábrákon nem ablakok láthatók, mint az 1. ábrán.
A 3A ábra egy „adat sablon regisztrálási” lépését mutatja be. Ennek során az (A) felhasználói program (70) sablont továbbít a diszpécser programhoz, ahol (82) listára kerül. A (70) sablon formátum kód mezőjébe egy tetszőlegesen megválasztott, például „17” kód van beírva, amely jelen esetben azt jelenti, hogy a (70) sablon egyetlen adatmezőt tartalmaz, amely a jobb oldalon látható és ez a mező a kút azonosítót (WELL ID) tartalmazza. A sablon egyeztető kulcs tartalma „1”, ami azt jelzi, hogy a sablon formátum kódot egyeztetni kell. A vezérlő információ mezőben nincs megadva semmi. A (70) sablon tehát ebben az értelemben egy üres sablon (empty template). A (82) lista egy vagy több összetartozó információt tartalmaz, amely (70) sablonból és (84) felhasználói program azonosítóból áll. A (84) felhasználói program azonosító azt a felhasználói programot azonosítja, amely egy (70) sablont regisztrált a diszpécser program (82) listáján.
Az (A) felhasználói program a (70) sablont regisztrálja a diszpécser programnál, amely azt a (82) listán tárolja azzal a céllal, hogy a diszpécser program tudomást szerezzen arról, hogy az (A) felhasználói program (70) sablon formátum kód mezőben megadott „17” típusú adatokat igényli.
A 3B ábrán az időben soron következő lépés látható, amely „adat előállításra és átvitelre” vonatkozik. A felhasználói programok többsége képes adatokkal kitöltött sablonok előállítására. Ennél a példánál a (B) felhasználói program (70A) sablont állít elő, amely a (70) sablonnal azonos felépítésű, de egyetlen adatmezője adattal van feltöltve. Ebben a lépésben történik a kitöltött (70A) sablon átvitele a diszpécser programhoz.
A soron következő lépést a 3C ábra alapján követhetjük végig. Ez az eljárási lépés az „összehasonlítás és egyezések megállapítása nevet kapta. A diszpécser program a (70A) sablon formátum kódját sorra összehasonlítja a (82) listán tárolt (70) sablonok formátum kódjával. A (82) listán tetszőleges számú sablon lehet eltárolva. Minden olyan esetben, amikor egyezés állapítható meg a vett, adatokkal kitöltött (70A) sablon formátum kódja és a (82) listán lévő sablonok formátum kódja között, mint például a (70) sablon formátum kódja között (jelen esetben mindkettő „17”), a diszpécser program azonosítja azt a felhasználói programot, amelyik az egyező sablont, jelen esetben a (70) sablont regisztrálta. A felhasználói program azonosítása a (84) felhasználói program azonosító alapján történik, amely jelen esetben az (A) felhasználói programot azonosítja.
A 3D ábrán a következő sorrendi lépés látható, amely az „adat sablon átvitele”. A megelőző eljárási lépésben a diszpécser program megállapította, hogy a sablonok között egyezés volt és ennek alapján a (A) felhasználói programot azonosította, mint adatkérő programot. Az egyeztetést követően a diszpécser program az adatokkal kitöltött (70A) sablont elküldi az (A) felhasználói programnak. Az (A) felhasználói program ugyanakkor fogadja a (70A) sablont, amely egy kutat meghatározó „TX-209” adatot tartalmaz. Ily módon az (A) felhasználói program hozzájutott azokhoz az adatokhoz, amelyeket eredetileg a regisztrálás során kért a diszpécser programon keresztül. Megjegyezzük, hogy a felhasználói programok a találmány szerinti eljárás során nem kommunikálnak egymással közvetlenül, hanem ehelyett mindegyik felhasználói program csak a diszpécser programmal kommunikál.
HU 207 170 Β
A találmány szerinti eljárás egy összetettebb példáját ismertetjük a 4A, 4B, 4C és 4D ábrák alapján. Ezek az ábrák ugyancsak időbeli sorrendben mutatják a találmány szerinti eljárás lépéseit. A 4A ábrán az (A) felhasználói program három üres (70,72 és 74) sablont regisztrál a diszpécser program (82) listáján. Ezekben a (70,72 és 74) sablonokban („17”, „21” és „25”) értékkel vannak megadva a sablon formátum kódok. Ennek megfelelően a (70) sablon például kút azonosítóra (WELL ID), a (72) sablon kút pozícióra (WELL LOCATION) és a (74) sablon napló típusra (LÓG ΤΥΡΕ) vonatkozik. A (72) sablon két adat mezővel rendelkezik, amelyek az X és Y koordinátákat tárolhatják. Ennél a példánál az X-pozíció adata ki van töltve (29.2), a sablon egyeztető kulcs mező értéke pedig „3”, ami azt jelenti, hogy az egyeztetés során ellenőrizni kell mind a sablon formátum kőd, mind pedig az első adatmező tartalmát, és csak mindkét adat egyezése esetén lehet egyezést megállapítani a regisztrált és a vett sablon között. Ezek mellett a sablonok mellett vannak tárolva a (82) listán a megfelelő (85, 86 és 87) felhasználói program azonosítók is. Ezek a sablonok bármikor és bármilyen sorrendben regisztrálhatók a (82) listán. A (C) felhasználói program például két, (75 és 76) sablont regisztrál, ahol a (76) sablon például egy kútmélység tartományra vonatkozik és („27”) kódszám van beírva a sablon formátum kód mezőjébe. A (82) listán ezekhez a sablonokhoz (88 és 89) felhasználói program azonosító tartozik.
A 4B ábrán az látható, hogy a (B) felhasználói program egy adatokkal kitöltött (72A) sablont generál és ezt a sablont a diszpécser programhoz továbbítja. A kitöltött (72A) sablon felépítése megegyezik az üres (72) sablon felépítésével.
A 4C ábrán látható eljárási lépésben összehasonlítjuk (82) listán eltárolt sablonok formátum kódmezőjét és a sablon egyeztető kulcs mezőjében eltárolt bitekkel meghatározott adat mezőiben lévő adatokat a vett (72A) sablon ugyanazon mezőiben lévő adatokkal. Minden adat egyezése esetén megállapítjuk a sablonok egyezését, ami jelen esetben a (88 és 87) felhasználói program azonosítóval megjelölt sablonokra áll fenn. Ez azt jelenti, hogy az (A és C) programok jegyeztek be (regisztráltak) egy-egy sablont a (82) listára annak érdekében, hogy a kút pozícióra vonatkozó adatot kapjanak. Megjegyezzük továbbá, hogy abban az esetben, ha a (72A) sablonban az X-pozíciót meghatározó adat 29.1-től eltérő értékű lenne a (72A) sablon csak a (C) program által regisztrált (75) sablonnak felelne meg.
A 4D ábrán látható eljárási lépésben a (72A) sablon átvitele látható az (A) és (C) felhasználói programhoz. A bemutatott kiviteli példánál az adatokkal kitöltött (72A) sablon mindkét adatokat kérő felhasználói programhoz eljut. Nem szükséges, hogy a teljes (72A) sablont átvigyük az (A) és (C) felhasználói programhoz, hanem az is elegendő, ha csak az adat részt és az egyéb szükséges információt hordozó mezőket visszük át.
Megjegyezzük, hogy a 4A-4C ábrákon bemutatott kiviteli példáknál egyetlen felhasználói program egynél több adat típus vételét is kérheti, és az is lehetséges, hogy tetszőleges számú felhasználói program regisztráljon a diszpécser program (82) listáján ugyanazon adat kérése érdekében, noha ez nem szükségszerű. A diszpécser program az adatokkal kitöltött generált sablont minden egyes felhasználói programhoz elküldi, amelyiknél egyezés állapítható meg a sablon egyeztető kulcs mezőben meghatározott mezők vonatkozásában. Ezáltal a jelen találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy egyszerűen oldjunk meg igen összetett adatátvitelt is a felhasználó beavatkozás, illetve az egyes felhasználói programok paraméterezése (customization) nélkül. Ezenkívül, amint azt a későbbiekben részletesebben is leírjuk, bármelyik felhasználói program törölheti a regisztrált sablonját és ezzel befejezheti a sablon formátum kóddal meghatározott típusú adatok vételét. Ezáltal az adatátviteli kapcsolat, bármennyire is komplex, könnyen létrehozható vagy módosítható.
A találmány egy további lehetséges változatát az 5A-5G ábrák alapján ismertetjük. Az előzőekben olyan eljárást ismertettünk, melynek során az adat-felhasználó programok sablonokat regisztrálnak amivel meghatározott típusú adatok iránti igényüket jelzik. Ezek után ha az egyik adatokat generáló program megfelelő adatokat szolgáltat, azok eljutnak a regisztrált adat-felhasználó programokhoz. A találmány egy további aspektusa az adat előállító programok diszpécser programnál történő regisztrálására vonatkozik. Ennek a regisztrálásnak az a célja, hogy meggyőződhessünk arról, hogy vannak-e olyan felhasználói programok, amelyek az előállított adatokat használják. Az erőforrások pazarlását jelenti, ha olyan adatokat is generálunk és átviszünk, amelyekre egyik felhasználói programnak sincs szüksége. Ezért a következő eljárást követjük annak érdekében, hogy csak olyan adat sablonokat generáljunk, amelyekre vannak aktív felhasználók.
Az 5A-5G ábrákon ennek az eljárásnak az időbeli sorrendben egymást követő lépései láthatók. Ezekben a lépésekben történik az adatokat generáló felhasználói programok regisztrálása. Az 5A ábrán (A, B és C) felhasználói program és a diszpécser program látható. A diszpécser programon belül két (90, 91) lista van feltüntetve. A 3A-3D és a 4A-4D ábrákon látható (82) listának megfelelő funkciót látja el az adat egyeztető sablon (90) lista. Az adatgeneráló felhasználói programok sablon egyeztető sablon (91) listán regisztrálhatnak a regisztrált sablonokban meghatározott típusú adatok átvitele érdekében. Az 5A ábrán a (B) felhasználói program a (92) sablon formátum kód mezejében eltárolt („39”) kóddal meghatározott típusú adatokat szolgáltat. A sablon mezők adatainak részletesebb leírása a 2A-2C ábrák leírásánál található. A (B) felhasználói program (92) sablonjának sablon egyeztető kulcs mezeje („1”) értéket tartalmaz, a többi mező viszont üres. A („39”) kódot ismét véletlenszerűen választottuk meg, és jelen példában a kút azonosítóra (WELL ID) vonatkozó adatokat határoz meg. A kitöltött sablonokban a kút azonosító egyetlen adatmezőt foglal el a (92) sablonban. A (B) felhasználói program egyelőre üres (92) sablont állít elő, és azt továbbítja a diszpécser
HU 207 170 B programhoz, ahol a (91) listára kerül felhasználói program (93) azonosítóval együtt, amely a (B) felhasználói programot azonosítja. Ez a regisztrált sablon azt jelzi a diszpécser programnak, hogy a (B) felhasználói program („39”) típusú adatot képes szolgáltatni, ha valamelyik adat-felhasználó program ezt igényli.
Az 5B ábrán a találmány szerinti eljárás „adat egyeztető sablon regisztrálási” lépése látható. Ebben az eljárási lépésben az (A) felhasználói program regisztrál egy sablont, és ezzel jelzi, hogy milyen típusú adatokra tart igényt. Ez a lépés megegyezik a 3A-3D és a 4A-4D ábrákon bemutatott regisztrálási lépéssel. Az (A) felhasználói program (94) sablont generál és továbbít a diszpécser programhoz, ahol az adat egyeztető sablon (90) listára kerül. Az adat (94) sablon („39”) kódot tartalmaz a sablon formátum kód mezőben, („1”) értéket a sablon egyeztető kulcs mezőben, a többi mező pedig nem tartalmaz információt. Az eltárolt (94) sablonhoz az (A) felhasználói programot megjelölő felhasználói program (95) azonosító tartozik.
Az 5C ábrán látható eljárási lépésben az „összehasonlítás és egyezések megállapítása” történik. Ennek során a diszpécser program összehasonlítja a (90) lista sablonjainak sablon formátum kódját a (91) lista sablonjainak sablon formátum kódjával az egyezések megállapítása érdekében. Mivel a két listaelem között egyezés van, a diszpécser program megállapíthatja, hogy a (A) felhasználói program által kért adatokat a (B) felhasználói program generálja. Emiatt a (B) felhasználói program igényelt adatokat generáló program azonosítást kap.
Az 5D ábrán egy „üres sablon átvitele” látható. Ebben az eljárási lépésben a diszpécser program az üres adat (94) sablont átviszi a (B) felhasználói programhoz. Ezáltal kap jelzést a (B) felhasználói program, hogy van olyan regisztrált felhasználói program, amely a (B) felhasználói program által előállított adatokat használja.
Az 5E ábrán „kitöltött adat sablonok előállítása és átvitele látható. A korábbi eljárási lépésben a (B) felhasználói program a (94) sablon vételével utasítást kapott arra, hogy kezdje meg a („39”) kóddal meghatározott típusú adatok előállítását. Erre válaszként a (B) felhasználói program kitöltött adat (94A) sablont állít elő, amelynek felépítése megegyezik az üres (94) sablon felépítésével, de adatot tartalmaz az első adatmezőjében. Ennél a példánál ebben a mezőben („TX-107”) kút azonosító (WELL ID) van eltárolva. Ebben az eljárási lépésben történik a (94A) sablon átvitele is a (B) felhasználói programtól a diszpécser programhoz.
Az 5F ábrán újabb „öszehasonlítás és egyezések keresése” látható. Ez az eljárási lépés megegyezik a 3A-3D és 4A-4D ábrákkal kapcsolatosan ismertetett eljárási lépéssel. Ennek során a diszpécser program összhasonlítja a vett (94A) sablon formátum kódját a (90) listában tárolt sablonok formátum kódjával. Az összehasonlítás eredményeként azonosság található, és ennek alapján az (A) felhasználói program azonosítható, mint a (94A) sablon regisztrált felhasználója.
A diszpécser program meghatározza, hogy a fel8 használói programok között van-e olyan, amelyik a generált sablon információjának felhasználója. Ezt a generált sablon és a regisztrált sablonok összehasonlításával végzi. Az egyezés megállapításához a diszpécser program a (90) listán regisztrált sablonok sablon egyeztető kulcs mezőjében található adat alapján határozza meg, hogy a regisztrált sablon mely mezőit kell összehasonlítani a generált adat sablon megfelelő mezőivel, amelyek mindegyikének egyezése esetén a két sablon egyezése megállapítható. Az információs kód egyezése általában mindig követelmény. A sablon egyeztető kulcs mezőben („0”) is tárolható, ami „joker” szerepét tölti be, azaz a két sablon összehasonlított mezőinek egyezése nem szükséges és ilyen esetben minden adatot egyezőnek fogadunk el azoknál a regisztrált sablonoknál, amelyek sablon egyeztető kulcs mezőjében („0”) található.
Az 5G ábrán egy „kitöltött adat sablon átvitele” látható. Ebben az utolsó eljárási lépésben a diszpécser program átviszi a vett (94A) sablont az (A) felhasználó programhoz és ezzel befejezi az információ átviteli eljárást. Az (A) felhasználói program ezzel megkapja a kért adatot, amelyet a (B) felhasználói program generált. Ugyanakkor a két (A és B) felhasználói program között nem volt közvetlen kommunikáció. Ezen túlmenően a (B) felhasználói program csak olyan mennyiségben generált adatokat, amennyiben arra felhasználói igény volt. Ezáltal a (B) felhasználói program hatékonyan működött, és nem közvetített olyan adatokat tartalmazó sablonokat, amelyekre nem volt szükség.
Egy adat felhasználó vagy adat generáló program diszpécser programnál történő regisztrálását különböző típusú input utasítások válthatják ki. A felhasználó például kiadhat egy olyan utasítást egy ablakos kijelzéssel is rendelkező adat felhasználó programnak, aminek hatására a felhasználói program regisztrál egy, az igényelt adatokat meghatározó sablont a diszpécser programnál. Hasonlóképpen a felhasználó utasítást adhat ki egy adat generáló programnak is, és kiválthatja a programnál az adatok generálását és szétküldését a rendszer különböző diszpécser programjai felé, vagy a diszpécser programnál való regisztrálásra utasíthatja az adat generáló programot. Az input utasításokat a processzoron vagy a rendszeren futó más programok is kiadhatják. Egy valós idejű ipari gyártórendszerben, mint például egy vegyipari berendezésen, bizonyos programok felügyelhetik az eljárás paramétereit az 1. ábrán látható (37) távérzékelő működtetésével. Egy előre meghatározott paraméter észlelésekor egy ilyen felügyelő program egy vagy több adatokat fogadó vagy adatokat generáló felhasználói program regisztrálása indítható el. Ezenkívül a különböző regisztrálások vezérlésére egy úgynevezett „set-up” program is használható, amely a rendszer inicializálásakor kerül végrehajtásra, vagy amelyet az operátor, egy másik program vagy egy külső (37) távérzékelő indíthat el a rendszer működése közben.
A 3A-3D és 4A-4D ábrák alapján ismertetett adat egyeztető sablonok és sablon egyeztető sablonok alkalmazására további példát mutatunk be az 1. ábra abla1
HU 207 170 B kos kijelzéseire. A felhasználó egy műveletsorozattal felhasználói programot hívhat be egy kút napló adatainak kijelzésére. A felhasználó például létrehozhat egy (54) ablakot bizonyos típusú napló adatok kijelzésére előre beállított mélységtartományban. A felhasználó meghatározhatja a látni kívánt információ típusát, de az (54) ablakot létrehozó felhasználói program még semmilyen használható információval nem rendelkezik. A felhasználó kiad egy első utasítást, hogy a felhasználói program végezze el a regisztrálást a diszpécser programnál az adatok megszerzése érdekében. Ez az adat egyeztető sablon regisztrálási eljárási lépés. Egy ilyen sablont lehet például a napló adatok vételére regisztrálni. A felhasználó ezt követően a kurzort az (50) ablakba viszi, ahol a különböző kutak elhelyezkedése látható. Ha a felhasználó ezután a kurzort az egyik kút szimbólumra mozgatja és egy második utasítást is kiad, az (50) ablakot előállító felhasználói program a kiválasztott kútra vonatkozó napló adatokat tartalmazó sablont generál. Ezt a sablont azután átvisszük a diszpécser programhoz, amely megvizsgálja a regisztrációs listáját, hogy az tartalmaz-e korábbi regisztrálást valamelyik felhasználói programtól a napló adatok vételére. Az adott példánál az (54) ablakhoz tartozó felhasználói program már végrehajtott egy ilyen regisztrálást. A diszpécser program ezután átviszi a napló adatokat tartalmazó sablont az (54) ablakot létrehozó programhoz.
Ettől eltérően olyan megoldás is lehetséges, ahol a sablon csak hivatkozást tartalmaz a tényleges napló adat helyére, mint például egy háttértároló eszközre, ami adott esetben egy lemezmeghajtó egység. A felhasználói program ezután a hivatkozási hely alapján hívja be a tényleges napló adatot. A hivatkozás a szükséges adat helyét határozza meg, például a háttértároló eszközön egy cím megadásával. Ez a felhasználói program ezután feldolgozza a kapott adatokat és előállítja az (54) ablakban látható kijelzést. A felhasználó ily módon információ átvitelét váltotta ki az (50) és (54) ablakokat előállító, a számítógépen egyidejűén futó felhasználói programok között.
Amint az az 1. ábrán is látható, a felhasználó egyszerre több ablakot is nyitva tarthat a képernyőn, és ezáltal több különböző típusú adatot kérhet az adatokat generáló felhasználói programtól az egyes ablakokat előállító felhasználói programok számára. A felhasználó ezenkívül különböző kutakat is kiválaszthat, és új adat sablonok átvitelével változtathatja az ablakokban kijelzett információt.
Az 1. ábra szerinti további példánál a felhasználó létrehozhat egy kijelzést, amelyen nyomásmérő, hőmérséklet mérő, pozíció jelző vagy hasonló látható. A felhasználó ezután egy vagy több felhasználói programmal egy-egy ablakot hozhat létre és a diszpécser programnál regisztrálhat a kritikus adatok, vagy a kiválasztott szenzorok adatainak vételére. Egy további felhasználói program, amely talán nem hoz létre ablakot, felügyelheti a folyamatokat egy vagy több (37) távérzékelő figyelésével. Ez a folyamatvezérlő felhasználói program saját maga is generálhat szelektíven vagy periodikusan sablonokat, amelyeket a diszpécser programhoz továbbít Ha a diszpécser program egyezést talál a sablon egyeztető kulcs mező alapján, a sablonok továbbíthatók a felhasználói programokhoz a kívánt információ megjelenítése érdekében. Ennél az eljárási példánál nem volt szükség a felhasználó beavatkozására az adatokat generáló program elindításához, hanem a találmány szerint a számítógépes rendszeren egyszerre futó felhasználói programok és a diszpécser program közötti kommunikációval oldottuk meg a szükséges adatok kigyűjtését és kijelzését.
A 6. ábrán a találmány hálózati alkalmazásának vázlatos rajza látható. A rajzon látható (100) hálózat (102,104,106 és 108) processzorokat tartalmaz, amelyek mindegyike az 1. ábrán bemutatott (30) számítógépes rendszerhez hasonló. A hálózati processzorok mindegyike (110) hálózati csatolóhoz csatlakozik. A (100) hálózathoz tartozik továbbá egy (112) hálózati kiszolgáló is, amely a hálózati processzorok mindegyike számára hozzáférhető nagy háttértárolóval rendelkezik.
A 3A-3D és a 4A-4D ábrák alapján több felhasználói program és egy diszpécser program kommunikációját ismertettük. A (100) hálózati alkalmazásnál bármelyik felhasználói program vagy a diszpécser program a terminálok (processzorok) bármelyikén vagy a (112) hálózati kiszolgálón is elhelyezkedhet. Az adatokat kérő (A) felhasználói program legyen például a (104) processzoron. Az (A) felhasználói program például a (108) processzoron futó diszpécser programnál regisztrál. Az adatokat generáló (B) felhasználói program például a (102) processzoron van. Amint látható, az egyes programok elhelyezkedése nem játszik szerepet. Az egyes felhasználói programok és a diszpécser program közötti kommunikáció és adatcsere a hálózaton keresztül bonyolódik, függetlenül az egyes programok tényleges helyétől. Az egy képernyőn ablakokat létrehozó programoknak a diszpécser program ugyanazon másolatával· kell együttműködni. Ha a hálózaton több képernyőn kell egyszerre adatokat kijelezni, mindegyik képernyőhöz kell hogy tartozzon egy diszpécser program másolat. Egy tipikus alkalmazásnál a diszpécser program a kijelző képernyőhöz tartozó munkaállomáson fut.
A hálózati alkalmazás egy konkrét megvalósításánál TCP/IP hálózati protokollt használunk 2.2 verziójú AIX operációs rendszeren Ungermann-Bass hálózati vezérlővel és ETHERNET hálózati csatolókkal.
A leírásban a „számítógépes rendszer” kifejezés alatt az 1. ábrán látható egyéni munkaállomást (processzort) vagy a 6. ábrán látható hálózati munkaállomásokból (processzorokból) kialakított (100) hálózatot értjük.
A 7. ábrán a felhasználói programok és a diszpécser program közötti együttműködés látható hálózati alkalmazás esetén. A rajzon látható módon (120) felhasználói program, (122) diszpécser program és (124) felhasználói program (126, 128 és 130) üzenetközvetítő programokkal kommunikál. A (126, 128 és 130) üzenetközvetítő programok (132, 134 és 136) hálózati programokkal állnak kapcsolatban, amelyek a hálóza9
HU 207 170 Β tón keresztül tartanak kapcsolatot az egyes processzorok, beviteli és kiviteli eszközök, tárolókkal és más programokkal. A (126, 128 és 130) üzenetközvetítő programok (132, 134 és 136) hálózati programokkal kommunikálnak, amelyek a hálózaton keresztül egymással is kapcsolatban állnak.
Az említett kiviteli példánál alkalmazott üzenetközvetítő programok és hálózati programok a TCP/IP [Defense Communications Agency, DDN Protocol Handbook, Vol. 1-3 (NIC5004-6, 1985. dec.)] szabványban rögzített definícióknak megfelelően vannak kialakítva. Megjegyezzük azonban, hogy a bemutatott példán kívül még számos hálózati típus létezik, amely szintén alkalmas a találmány megvalósítására a megfelelő hálózati szoftver alkalmazásával.
A 3A-3D és a 4A-4D ábrák sablonok átvitelének eljárási lépései láthatók. Az átviteli lépések bármelyike megvalósítható a processzorokat összekötő hálózaton is.
A jelen találmánynál adat felhasználó programokat, adat generáló programokat és diszpécser programot használunk a felhasználói programok közötti kommunikáció lebonyolítására. Egy adott felhasználói program természetesen adat felhasználó és adat generáló program is lehet. Az adat felhasználó programok a diszpécser programnál regisztrálhatnak a különböző típusú adatok vételére. Az adat generáló programok ilyen típusú adatokat tartalmazó sablonokat állítanak elő és továbbítanak a diszpécser programhoz, amely azokat a regisztrált adat felhasználó programokhoz továbbítja.
A leírás további részében ezt a három programtípust ismertetjük részletesebben, A diszpécser programnál regisztráló adat felhasználó programot a 8. ábra szerinti folyamatábra, az adatokat előállító felhasználói programot a 9. ábra szerinti folyamatábra, és a diszpécser programot a 10-20. ábra szerinti folyamatábra alapján ismertetjük.
Ezek a folyamatábrák számos program modulra hivatkoznak, amelyek egy-egy részfeladat megoldására alkalmasak.
A következő lista tartalmazza a folyamatábrákon szereplő modulok nevét és funkcióját.
Program modul Funkció
1. PD a diszpécser program alapvető műveleteit végzi
2. PDINTP inicializálja a kezelő program munkaterületét
3. PDSERR a PD-n belüli hibákat kezeli
4. PDADTM új sablont ad a megfelelő listához
5. PDMTCH egyezést keres a sablon listákon adat egyeztető sablonhoz
6. PDTMPL egyezést keres a sablon listákon sablon egyeztető sablonhoz
7. PDCLSC lezár egy ügyfél (felhasználói) kapcsolatot a PD-vel, a PD felőli oldalon
8. PDDTTM törli az egyeztető sablont
9. PDDUPE ellenőrzi, hogy a bejövő sablon már létezik-e
10. PDDLTM törli egy lista összes sablonát
11. PDCLOS lezár egy kapcsolatot a PD-vel az ügyfél oldalán
12. PDOPEN megnyit egy kapcsolatot a PD-vel
13. PDS32 adat sablont küld a PD-hez
14. PDRQST adattal vagy sablonnal egyező sablont küld a PD-hez.
A felhasználói program eljárási lépései, melynek során adat egyeztető sablont regisztrál a diszpécser programnál, a 8. ábra szerinti folyamatábrán láthatók. Ez megfelel a 3A és a 4A ábra szerinti eljárási lépéseknek. A példa szerinti felhasználói program neve (TPXDMT.) A 8. ábrán az eljárási (150) lépésben kapcsolatot hozunk létre az adat felhasználó (TPXDMT) program és a diszpécser (PD) diszpécser program között a (PDOPEN) funkció meghívásával. A (150) lépés során tehát kommunikációs útvonalat építünk ki a felhasználói program és a diszpécser program között.
Az eljárási (154) lépésben állandó adat egyeztető sablont továbbítunk a felhasználói (TPXDMT) programtól a (PD) diszpécser programhoz a (PDRQST) funkció meghívásával. Az állandó adat egyeztető sablont a felhasználói program generálja annak érdekében, hogy minden kívánt adatot megkapjon mindaddig, amíg a felhasználói program nem törli az igényét. Ilyen például a 3A ábrán látható a (70) sablon. Másrészt az adat felhasználó program átmeneti adat egyeztető sablont generál, ha egy meghatározott adatot csak egy átvitel alkalmával kívánt megkapni. Az ilyen típusú sablon a regisztráló programhoz történő adatátvitel után törlődik.
A (154) lépés után a (155) lépésben a diszpécser program veszi az átadott sablont a (PD32) szubrutin meghívásával.
Az eljárási (156) lépésben megszüntetjük a kapcsolatot az adatfelhasználó (TPXPDMT) program és a diszpécser (PD) program között a (PDCLOS) funkció meghívásával.
Az adat generáló felhasználói program által megvalósított eljárási lépések a 9. ábra szerinti folyamatábrán láthatók. Ezek megfelelnek a 3B és a 4B ábra szerinti eljárási lépéseknek. Az első eljárási (160) lépésben kapcsolatot hozunk létre az adat generáló (TPXDATA) program és a diszpécser (PD) program között a (PDOPEN) funkció meghívásával. A (160) lépés célja tehát egy kommunikációs útvonal létrehozása a felhasználói program és a diszpécser program között.
A második eljárási (162) lépésben kitöltött adat sablont továbbítunk a diszpécser programhoz a (PDS32) funkció meghívásával.
Egy ilyen sablon például a 3B ábra szerinti kitöltött (70A) sablon. Az átvitelre kerülő sablon olyan sablon, amely sablon formátum kódot és adatot is tartalmaz.
A felhasználói program és a diszpécser program közötti kommunikációt a (164) lépésben szakítjuk meg a (PDCLOS) funkció meghívásával. Ennek megfelelően a 9. ábrán látható eljárás során kapcsolatot hozunk létre a felhasználói program és a diszpécser program között, kitöltött sablont viszünk át a felhasználói programtól a diszpécser programhoz és végül megszakítjuk
HU 207 170 Β a kapcsolatot a felhasználói program és a diszpécser program között. Azokat az eljárási lépéseket, amelyek során a diszpécser program adatokat vesz és továbbít, a 10-20. ábrák szerinti folyamatábrák alapján ismertetjük részletesebben.
A diszpécser program alapvető működését a 10. ábra alapján követhetjük végig. Az itt bemutatott műveletek azonosak a 3C, 3D, 4C és 4D ábrán látható eljárási lépésekkel.
Amint korábban már leírtuk, a diszpécser program kezel egy regisztrációs listát azon adatfelhasználó programok számára, amelyek adat vételére regisztrálják a diszpécser programnál. A diszpécser program ezenkívül más regisztrációs listákat is kezelhet. A diszpécser program például a következő felsorolás szerinti regisztrációs listákat kezelheti:
1. Állandó adat egyeztető sablonok és a hozzájuk tartozó felhasználói program azonosítók regisztrációs listája.
2. Átmeneti adat egyeztető sablonok és a hozzájuk tartozó felhasználói program azonosítók regisztrációs listája.
3. Állandó sablon egyeztető sablonok és a hozzájuk tartozó felhasználói programazonosítók regisztrációs listája.
4. Átmeneti sablon egyeztető sablonok és a hozzájuk tartozó felhasználói program azonosítók regisztrációs listája.
A 10. ábrán látható első eljárási (170) lépésben inicializáljuk a diszpécser (PD) program azonosító (ID) mezőjét. Ennek során lefoglalunk egy memória területet a felhasználói program azonosítók és sablon formátum kódok betöltéséhez. Ezt a területet (0) kezdeti értékkel töltjük fel. A (172) lépésben ellenőrizzük, hogy az üzenetközvetítő alrendszertől érkezett-e már valamilyen adat. Ez az ellenőrzés szükséges annak meghatározásához, hogy van-e olyan felhasználói program, amelyik már megpróbált kapcsolatba lépni a diszpécser programmal. A diszpécser program bizonyos, a későbbiekben részletezett funkciók végrehajtása után a (173) belépési ponton keresztül visszatér a (172) lépéshez. Az ellenőrzési eljárási (172) lépésben kapott választ a következő (174) lépésben értékeljük ki. Ha kapcsolat kérés érkezett, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (176) lépéshez jutunk, Amenynyiben viszont még nem érkezett kapcsolat kérés, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (178) lépéshez jutunk.
Ha a (174) lépést az (IGEN) kilépési ponton hagyjuk el, akkor a diszpécser program elfogadja a kapcsolat kérést és az illető felhasználói program azonosítóját a felhasználói program azonosító terület egy szabad rekeszébe helyezi. Ennek befejezésével ismételten az eljárás (172) lépés következik.
Ha (174) lépést a (NEM) kilépési ponton hagyjuk el, akkor az (MI) üzenetközvetítőtől feltehetően adat, sablon vagy utasítás érkezett. Ezek vétele a (178) lépésben történik.
A (178) lépést követően egy újabb ellenőrző eljárási (180) lépésben megvizsgáljuk a diszpécser program
Sablon név 1. PDDATA (adat)
2. PDPTMT (állandó sablon egyeztető sablon)
3. PDTDMT (átmeneti adat egyeztető sablon) .PDPDMT (állandó adat egyeztető sablon) által vett sablon vagy utasítás típusát. A sablonok és az utasítások lehetséges típusait a 10. ábrán egy lista tartalmazza, amelynek tartalmát az alábbiakban részletesebben ismertetjük. A vett sablon típusától függően a diszpécser program a listában megadott ábra szerinti folyamatábra alapján folytatja a működését. Például, ha (PDDATA) sablon érkezett, akkor a diszpécser program a ll. ábra szerinti folyamatábra alapján folytatja a működését. A 11-20. ábrák folyamatábrái tartalmazzák az egyes lehetséges sablonok esetén követendő eljárási lépéseket.
Funkció
Sablon formátum kódot és az adatmezőben adatot tartalmazó sablon.
Ezt a sablont használjuk az állandó sablon egyeztető sablon lista bővítéséhez. Csak információs kódot tartalmaz, adatot nem.
Sablon formátum kódot tartalmazó sablon, amelyet egy felhasználói program küldött a diszpécser programhoz egy alkalomra szóló adatátviteli igény regisztrálására. Sablon formátum kódot tartalmazó, de adatot nem tartalmazó sablon. Adat felhasználó program küldi a diszpécser programnak a törlésig tartó többszöri adat átviteli kérés regisztrálására. Ezt a sablont használjuk az átmeneti sablon egyeztető sablon lista bővítéséhez. Csak információs kódot tartalmaz, adatot nem.
6. PDDTTM (adott sab- Ez a műveleti lépés arra a 40 Ion üzenet törlése) sablonra vonatkozik, amelyik megegyezik a bejövő sablonnal, és törli a listán mér létező sablont.
Ez a sablon váltja ki az öszszes állandó sablon törlését a diszpécser program listáján. Ez a sablon váltja ki az öszszes átmeneti sablon törlését a diszpécser program listáján.
Ez a sablon váltja ki az öszszes állandó és átmeneti sablon törlését a diszpécser program listáján.
Ez a sablon váltja ki a felhasználói programok és a diszpécser program kapcsolatának megszakítását.
All. ábrán a diszpécser program által megvalósított eljárási lépések láthatók egy tényleges adat, egy
5. PDTTMT (átmeneti sablon egyeztető sablon)
7. PDDAPT (minden állandó sablon törlése)
8. PDDATT (minden átmeneti sablon törlése)
9. PDDATM (minden sablon üzenet törlése)
10. PDCLCH (csatorna lezárás)
HU 207 170 B kitöltött (PDDATA) sablon vétele esetén. Ennél a példánál egy adat generáló felhasználói program tényleges adatokat tartalmazó sablont állított elő, és elküldte azt a diszpécser programhoz. A diszpécser program által megvalósított eljárás (190) lépésében ellenőrizzük az állandó adat egyeztető sablon lista összes elemét, hogy azok között van-e olyan, amelyik megegyezik az éppen vett kitöltött adat sablonnal. Ezt a vett sablon és a listán lévő sablonok azon mezőinek összehasonlításával végezzük el, amelyeket az eltárolt sablonok sablon egyeztető kulcs mezőjében lévő információ meghatároz. Az ellenőrzést követő eljárási (192) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e egyezés. A vizsgálat eredményétől függően az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (194) lépéssel, vagy pedig a (NEM) kilépési ponton keresztül a (196) lépéssel folytatjuk az eljárást.
Ha a (192) lépés (IGEN) kilépési pontján lépünk ki, akkor a (194) lépésben a vett sablont elküldjük ahhoz a felhasználói programhoz, amelyiket az egyezés során azonosítottuk. Az azonosított felhasználói programot a sablon gazdájának nevezzük. A sablon elküldése után egy újabb ellenőrző eljárási (196) lépés következik.
A (192) lépés (NEM) kilépési pontját követve ugyancsak a (196) lépés következik. Ebben az eljárási (196) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e még ellenőrizendő eleme az állandó adategyeztető sablon listának. Az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (190) lépéshez jutunk vissza és megismételjük az ismertetett eljárást. A (NEM) kilépési ponton keresztül a (198) lépéshez jutunk.
A diszpécser program által megvalósított eljárás (198) lépésében ellenőrizzük az átmeneti adategyeztető sablon lista összes elemét, hogy azok között van-e olyan, amelyik megegyezik az éppen vett kitöltött adat sablonnál. Az ellenőrzést követő eljárási (200) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e egyezés. A vizsgálat eredményétől függően az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (202) lépéssel folytatjuk az eljárást, melynek során két műveletet végzünk el. Először a vett adat sablont elküldjük ahhoz a felhasználói programhoz, amelyik az egyező sablont regisztrálta a diszpécser programnál. Ezt követően töröljük az átmeneti sablont a listáról.
A (202) lépést követő eljárási (204) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e még ellenőrizendő eleme az átmeneti adat egyeztető sablon listának. Ez a lépés következik a (200) lépés után is a (NEM) kilépési ponton keresztül. Ha a vizsgálat eredményeként van még ellenőrizendő eleme az átmeneti adat egyeztető listának, az (IGEN) kilépési ponton keresztül visszajutunk a (198) lépéshez. Ha nincs több ellenőrizendő elem, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (206) lépéshez jutunk, ahonnan visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 12. ábrán látható folyamatábrán bemutatott eljárási lépések során egy állandó sablon egyeztető (PDPTMT) sablont veszünk. Énnek során egy adat generáló felhasználói program állandó sablon egyezte12 tő sablont továbbít a diszpécser programhoz regisztrálás céljára, és ezzel jelzi, hogy a sablonban meghatározott típusú adatok generálására kész. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy csak akkor generáljunk adatokat, ha van olyan felhasználói program, amelyiknek szüksége van ezekre az adatokra. Az eljárás első (220) lépésében ellenőrizzük az állandó sablon egyeztető sablon listát, hogy létezik-e olyan eleme, amely azonos a vett sablonnal és amelyet korábban már regisztrált az egyik adat generáló felhasználói program. Ezt követően a (222) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen azonos sablon. (IGEN) válasz esetén az eljárási (242) lépés következik, ahonnan visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz, mivel nem szükséges a sablon regisztrálása. Ha viszont nem találtunk azonos sablont, a (NEM) kilépési ponton keresztül a (224) lépéshez jutunk, melynek során a vett sablont hozzáadjuk az állandó sablon egyeztető sablon listához. A sablon mellett eltároljuk a sablont regisztráló felhasználói program azonosítóját is.
A (224) lépést követően a (226) lépéshez jutunk. Ismételten utalunk rá, hogy a diszpécser programnál azok az adat felhasználó programok regisztrálnak, amelyek egy meghatározott adat vételét igénylik. Ez a regisztrálás az állandó vagy az átmeneti adat egyeztető sablon listán történik. Hasonló módon egy adat generáló program is regisztrálhat a diszpécser programnál annak jelzésére, hogy egy meghatározott típusú adat generálására kész. Ez a regisztrálás is lehet állandó vagy átmeneti. A jelen esetben egy adat generáló program állandó sablon egyeztető sablonjának regisztrálásáról van szó.
A (226) lépés során megkeressük az átmeneti adat egyeztető sablon listán azokat a sablonokat, amelyek megegyeznek a vett sablonnal. Ezeket a sablonokat a felhasználói programok regisztrálták a listán annak jelzésére, hogy a sablonokban meghatározott típusú adatokra van szükségük. A (226) lépés után a (228) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e egyező sablon. Ha van, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (230) lépéshez jutunk. A (230) lépésben az azonosított adat egyeztető sablont az adat generáló felhasználói programhoz juttatjuk, amely az állandó sablon egyeztető sablont regisztrálta. Az adat egyeztető sablont arról a listáról vesszük, amelyben a keresést a (226) lépésben elvégeztük. Az adat egyeztető sablon elküldésével jelezzük az adat generáló felhasználói programnak, hogy generáljon adatokat, mert van egy azonosított felhasználója.
Ha nincs egyezés, akkor a (232) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e még az átmeneti adategyeztető listának olyan eleme, amelyet ellenőrizni kell. A (230) lépés után is ez következik. Ha még van ilyen elem, akkor az (IGEN) kilépési pont után ismét a (226) lépéshez térünk vissza. Ha a keresés befejeződött, akkor a (NEM) kilépési ágon a (234) lépéshez jutunk.
A (234) lépésben megkeressük az állandó adat egyeztető sablon listán azokat sablonokat, amelyek mezői megegyeznek a vett sablon sablon egyeztető kulcs mezőben meghatározott mezőivel. A (234) lépés
HU 207 170 B után a (236) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e egyező sablon. Ha van, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (238) lépéshez jutunk. A (238) lépésben az azonosított adategyeztető sablont az adat generáló felhasználói programhoz juttatjuk, amely az állandó sablon egyeztető sablont regisztrálta. Az adat egyeztető sablon elküldésével jelezzük az adat generáló felhasználói programnak, hogy van egy azonosított felhasználója, és kezdje meg az adatok generálását.
Ha nincs egyezés, akkor a (NEM) kilépési ponton a (240) lépéshez jutunk. A (238) lépés után is a (240) lépés következik, amelyben megvizsgáljuk, hogy van-e még az állandó adategyeztető listának olyan eleme, amelyet ellenőrizni kell. Ha még van ilyen elem, akkor az (IGEN) kilépési pont után ismét a (234) lépéshez térünk vissza. Ha a keresés befejeződött, akkor a (NEM) kilépési ágon a (242) lépéshez jutunk, ahonnan a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz térünk viszsza.
A 13. ábrán a 12. ábrán látható ábrán bemutatott eljáráshoz hasonló eljárás folyamatábrája látható, de az állandó sablon egyeztető sablon vétele helyett az átmeneti sablon egyeztető sablon vételére vonatkozik. Az eljárás első (250) lépésében ellenőrizzük az átmeneti sablon egyeztető sablon listát, hogy létezik-e olyan eleme, amely azonos a vett sablonnal és amelyet korábban már regisztrált az egyik adat generáló felhasználói program. Ezt követően a (252) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen azonos sablon. (IGEN) választ esetén az eljárási (254) lépés következik, ahonnan visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz. Ha viszont nem találtunk azonos sablont, a (NEM) kilépési ponton keresztül a (256) lépéshez jutunk, melynek során a vett sablont hozzáadjuk az átmeneti sablon egyeztető sablon listához. A sablon mellett eltároljuk a sablont regisztráló felhasználói program azonosítóját is.
A (256) lépést követően a (258) lépéshez jutunk. A (258) lépés során megkeressük az átmeneti adategyeztető sablon listán azokat a sablonokat, amelyek megegyeznek a vett sablonnal. A (258) lépés után a (260) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e egyező sablon. Ha van, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (262) lépéshez jutunk. Ha nincs egyezés, akkor a (NEM) kimeneti ponton keresztül a (264) lépéshez jutunk. A (262) lépésben elküldjük az adategyeztető sablont ahhoz a felhasználói programhoz, amelyik az átmeneti sablon egyeztető sablont generálta. A sablon elküldésével utasítjuk az adat generáló programot a meghatározott típusú adat előállítására. Egy további lépésben töröljük az átmeneti sablon egyeztető sablont a listáról, amelyre a (256) lépésben került fel. Ezen eljárási lépések végeztével a (254) lépés következik, ahonnan ismét visszajutunk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz. A (260) lépést a (NEM) kilépési ponton elhagyva az eljárás (264) lépése következik. Ennek során a diszpécser programmal megkeressük mindazon sablonokat az állandó adategyeztető listán, amelyek megegyeznek a (250) lépés során vett sablonnal. A keresés befejezése után a (266) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e egyezés. Ha a keresés során egyezést találunk, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (268) lépéshez jutunk. Ha nincs egyezés, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a visszatérő (254) lépéshez jutunk. A (268) lépés során elküldjük az adategyeztető sablont ahhoz a felhasználói programhoz (a sablon gazdájához), amelyik a (250) lépésben a sablon egyeztető sablont elküldte. Az adategyeztető sablon elküldésével jelezzük az adat generáló felhasználói programnak, hogy van egy olyan felhasználó program, amelynek az adat generáló program által előállított adatokra van szüksége. A (268) lépésben ezt követően töröljük az átmeneti sablon egyeztető sablont a listáról, mivel egy ilyen átmeneti sablont csak egy alkalommal használunk.
A (268) lépésben végrehajtott műveletek után a visszatérő (254) lépéshez jutunk, ahonnan az eljárás a
10. ábrán látható (173) belépési ponton folytatódik.
A diszpécser programmal megvalósított eljárást állandó és átmeneti adategyeztető sablonok regisztrálása esetén a 14. és 15. ábra szerinti folyamatábra alapján ismertetjük. Ezen eljárás során egy adat felhasználó program regisztrál a diszpécser programnál az adat generáló programok által előállított adatok meghatározott típusának egyszeri vagy folyamatos vételére. Az átmeneti regisztrálás hatására az adat felhasználói program egy adat sablont kap csak és a diszpécser programnál töröljük a regisztrálást, miután a regisztrált felhasználói program megkapta ezt az egy sablont. Állandó regisztrálással a regisztrált felhasználói program folyamatosan kapja a meghatározott típusú adat sablont mindaddig, amíg a regisztrálást nem töröltük.
A 14. ábrán a diszpécser programmal megvalósított eljárás látható állandó adategyeztető (PDPDMT) sablon vétele esetén. Egy ilyen állandó adategyeztető sablon vételekor a (274) lépésben megkeressük, hogy létezik-e a felhasználói listán egy olyan sablon, amely azonos a vett sablonnal. A (274) lépést követően a (276) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen azonos regisztrálás. Ha volt, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül az eljárás (278) lépése következik, ahonnan a 10. ábrán látható (173) belépési ponton folytatódik az eljárás. Ha nem volt azonos regisztrálás, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (280) lépéshez jutunk. A (280) lépésben a diszpécser programmal hozzáadjuk a vett sablont az állandó adategyeztető sablonok eltárolt listájához, a regisztráló program azonosítójával együtt.
A diszpécser program által megvalósított eljárásban a (280) lépés után a (282) lépés következik, amelyben végignézzük az egész átmeneti sablon egyeztető sablon listát, hogy megkeressük a vett sablonnal egyező formátum kódú sablonokat. Az ellenőrzés során megállapíthatjuk, hogy van-e olyan regisztrált adat generáló program, amely képes az állandó adategyeztető sablont küldő felhasználói program által igényelt adatok előállítására. Ezután a (284) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen egyezés az állandó adategyeztető sablon és az átmeneti sablon egyeztető sablonok között. Az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (286) lépéshez jutunk, amelyben elküldjük az adategyeztető
HU 207 170 Β sablont a (282) lépésben megtalált sablon egyeztető sablont regisztráló adat generáló felhasználói programnak. Ezzel jelezzük az adat generáló programnak, hogy elkezdheti az adott típusú adatok előállítását, mert van regisztrált felhasználója. Mivel azonban a sablon egyeztető sablon regisztrálása csak átmeneti, az átmeneti sablont töröljük.
A (284) lépést követően a (NEM) kilépési ponton keresztül vagy a (286) lépést követően a (288) lépéshez jutunk. A (288) lépésben megvizsgáljuk, hogy kell-e még keresést végezni az átmeneti sablon egyeztető sablon listában. Ha van még keresnivaló, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (282) eljárási lépéshez jutunk.Ha viszont nincs több keresnivaló, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (290) lépéshez jutunk.
A (290) lépésben a végignézzük az állandó sablon egyeztető sablon listát, hogy megkeressük a vett sablonnal egyező formátum kódú sablonokat. Ezután a (292) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen egyezés az állandó adategyeztető sablon és az átmeneti sablon egyeztető sablonok között. Az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (294) lépéshez jutunk, amelyben elküldjük az adategyeztető sablont a (290) lépésben megtalált sablon egyeztető sablont regisztráló adat generáló felhasználói programnak. Ezzel jelezzük az adat generáló programnak, hogy elkezdheti az adott típusú adatokat tartalmazó kitöltött adat sablonok előállítását, mert van regisztrált felhasználója.
A (292) lépést követően a (NEM) kilépési ponton keresztül vagy a (294) lépést követően a (296) lépéshez jutunk. A (296) lépésben megvizsgáljuk, hogy kell-e még keresést végezni az átmeneti sablon egyeztető sablon listában. Ha további sablonokat kell keresni, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (290) eljárási lépéshez jutunk. Ha viszont befejeztük a keresést, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (278) lépéshez jutunk, ahonnan visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A diszpécser programmal megvalósított utolsó regisztrálási funkció eljárási lépései a 15. ábra szerinti folyamatábrán láthatók. Ennek során egy adat felhasználó program egy átmeneti adategyeztető sablont küld a diszpécser programhoz. Ilyen sablont akkor küld a felhasználói program a diszpécser programnak, amikor csak egy kitöltött adat sablonra van szüksége. Az első eljárási (304) lépés során ellenőrizzük az átmeneti adategyeztető listát, hogy az adotot kérő felhasználói programnak van-e már azonos regisztrált átmeneti adategyeztető sablona. A (306) lépésben megvizsgáljuk, hogy van-e már azonos bejegyzés, és ha igen, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (308) lépéshez, onnan pedig a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz jutunk vissza.
Ha nem volt azonos regisztrálás, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (310) lépéshez jutunk, amelynek során a vett sablont hozzáadjuk az átmeneti adategyeztető sablonok listájához a sablont küldő adat felhasználó program azonosítójával együtt. A (310) lépést a (312) lépés követi, amelyben végignézzük az átmeneti sablon egyeztető sablonok listáját, hogy megtaláljuk az éppen vett sablonnal egyező sablonokat. Ezt követően a (314) lépésben megvizsgáljuk a keresés eredményét és ettől függően folytatjuk az eljárást. Ha volt egyezés, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (316) lépéshez jutunk, ha viszont nem volt egyezés, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (318) lépéshez jutunk. Az eljárás (316) lépése során elküldjük a (304) lépésben vett adategyeztető sablont a (312) lépésben azonosított átmeneti sablon egyeztető sablont regisztráló adat generáló felhasználói programnak. Ezzel jelezzük az adat generáló programnak, hogy elkezdheti az adott típusú adatok előállítását, mert van azonosított felhasználója. A (316) lépésben ezután töröljük az átmeneti sablont, mert az átmeneti sablonokat csak egyszer használjuk és a továbbiakban nincs szükség rájuk.
Ha nem volt egyezés a (314) lépésben, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül vagy a (316) lépést követően a (318) lépéshez jutunk. A (318) lépésben megvizsgáljuk, hogy kell-e még keresést végezni az átmeneti sablon egyeztető sablon listában. Ha van még keresnivaló, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (312) eljárási lépéshez jutunk vissza. Ha viszont nincs több keresnivaló, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (320) lépéshez jutunk.
A (320) lépésben a végignézzük az állandó sablon egyeztető sablont listát, hogy megkeressük a (304) lépésben vett átmeneti adat egyeztető sablonnal egyező formátum kódú sablonokat. Ezután a (322) lépésben megvizsgáljuk, hogy volt-e ilyen egyezés az átmeneti adategyeztető sablon és az állandó sablon egyeztető sablonok között. Az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (324) lépéshez, a (NEM) kilépési ponton keresztül pedig a (326) lépéshez jutunk. A (324) lépésben elküldjük az adat egyeztető sablont a (320) lépésben azonosított sablon egyeztető sablont regisztráló adat generáló felhasználói programnak. Ezzel jelezzük az adatgeneráló programnak, hogy elkezdheti az adott típusú adatokat tartalmazó kitöltött adat sablonok előállítását, mert van azonosított felhasználója. Ez az eljárás a törlésig tart, mert a folyamatot irányító sablon állandó sablon.
A (324) lépést követően vagy a (322) lépés (NEM) kilépési pontján keresztül a (326) lépéshez jutunk. A (326) lépésben megvizsgáljuk, hogy kell-e még keresést végezni az állandó sablon egyeztető sablon listában. Ha további sablonokat kell keresni, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (320) eljárási lépéshez térünk vissza. Ha viszont befejeztük a keresést, akkor a (NEM) kilépési ponton keresztül a (308) lépéshez jutunk, ahonnan visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 11-15. ábrákon bemutatott folyamatábrák különböző sablonok regisztrálási eljárására vonatkoztak. A 16-19. ábrákon látható folyamatábrák az egyes sablonok vagy sablon csoportok törlési lépéseit tartalmazzák. Ez a törlési eljárás szükséges a találmány szerinti kommunikáció rugalmas és dinamikus megvalósításához.
HU 207 170 Β
A 16. ábrán egy meghatározott sablon törlési eljárásának folyamatábrája látható. A felhasználói programok átmeneti és állandó sablonokat generálnak, amelyek lehetnek adategyeztető vagy sablon egyeztető sablonok. Ezáltal négy különböző sablon képezhető, és ennek megfelelően négy különbözőő sablon lista van.
A 16. ábrán látható folyamatábra szerinti eljárás az előbb leírt négy sablontípus bármelyikének törlésére vonatkozik. A 16. ábra szerinti eljárás egy törlési utasítás és egy sablon vétele után kezdődik. Az eljárás első (340) lépésében megvizsgáljuk, hogy a vett sablon „átmeneti adategyeztető sablon-e”. Ha igen, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (342) lépéshez jutunk, amelynek során töröljük a vett átmeneti adategyeztető sablont a megfelelő listáról. A (342) lépést követően a (344) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A (340) lépést a (NEM) kilépési ponton keresztül elhagyva a (346) lépésben megvizsgáljuk, hogy a vett sablon „állandó adategyeztető sablon-e”. Ha igen, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (348) lépéshez jutunk, amelyben töröljük a vett állandó adat egyeztető sablont a megfelelő listáról. A (348) lépést követően a (344) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A (346) lépést a (NEM) kilépési ponton keresztül elhagyva a (350) lépésben megvizsgáljuk, hogy a vett sablon „átmeneti sablon egyeztető sablon-e”. Ha igen, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (352) lépéshez jutunk, amelyben töröljük a vett átmeneti sablon egyeztető sablont a megfelelő listáról. A (352) lépést követően a (344) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A (350) lépést a (NEM) kilépési ponton keresztül elhagyva a (354) lépésben megvizsgáljuk, hogy a vett sablon „állandó sablon egyeztető sablon-e”. Ha igen, akkor az (IGEN) kilépési ponton keresztül a (356) lépéshez jutunk, amelyben töröljük a vett állandó sablon egyeztető sablont a megfelelő listáról. A (356) lépést követően, vagy a (354) lépést a (NEM) kilépési ponton elhagyva a (344) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 17. ábra alapján egy sablon csoport törlési eljárási lépéseit ismertetjük. Az itt látható folyamatábra szerinti eljárás egy meghatározott felhasználói programnál összes állandó sablonját törli. Amint a diszpécser programhoz érkezik egy (PDDAPT) sablon, a (360) lépésben töröljük a felhasználói programhoz tartozó állandó adategyeztető sablonokat a megfelelő listáról. Ezt követően a (362) lépésben töröljük a felhasználói programhoz tartozó állandó sablon egyeztető sablonokat is a megfelelő listáról. Ezáltal a meghatározott felhasználói program minden adategyeztető és minden sablon egyeztető állandó sablonját töröltük, amelyet a diszpécser programnál regisztrált. Ezt követően a (364) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 18. ábrán látható folyamatábrán bemutatott eljárás során egy felhasználói program összes sablonját töröljük. Amint egy felhasználói program ilyen utasítást hordozó (PDDATM) sablont küld, a (370) lépésben töröljük a felhasználói programhoz tartozó összes állandó adategyeztető sablont a megfelelő listáról.
Ezután a (372) lépésben töröljük a felhasználói programhoz tartozó összes átmeneti adategyeztető sablont a megfelelő listáról.
Ezt követően, a (374) lépésben töröljük a törlést kérő felhasználói programhoz tartozó összes állandó sablon egyeztető sablont a megfelelő listáról.
A (374) lépést követő eljárási (376) lépésben töröljük a törlést kérő felhasználói programhoz tartozó összes átmeneti sablon egyeztető sablont a megfelelő listáról. Ekkor a meghatározott felhasználói program sablona törölve van, amelyeket a diszpécser programnál regisztrált. Végül a (378) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 19. ábrán látható folyamatábrán bemutatott eljárás során egy meghatározott felhasználói programnak csak az átmeneti sablonjait töröljük. Az eljárás elindításához a felhasználói program (PDDATT) sablont küld a diszpécser programhoz. Az eljárás első (390) lépésében töröljük törlést kérő felhasználói programhoz tartozó összes átmeneti adategyeztető sablont a megfelelő listáról. Ezt követően, a (392) lépésben töröljük törlést kérő felhasználói programhoz tartozó összes átmeneti sablon egyeztető sablont a megfelelő listáról. Végül a (394) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
Az utolsó, diszpécser programmal megvalósított funkciót a 20. ábra szerinti folyamatábra alapján ismertetjük, melynek során megszakítjuk a kapcsolatot egy felhasználói program és a diszpécser program között. Az eljárást a felhasználói program által küldött (PDCLCH) sablon indítja el. Az eljárás első (400) lépésében utasítást adunk az üzenetközvetítő (MI) programnak, hogy szakítsa meg a kommunikációs kapcsolatát a diszpécser programmal. Az (MI) üzenetközvetítő program tart kapcsolatot a diszpécser program és a felhasználói programok, valamint a hálózati rendszerprogram között. Ez a 7. ábrán is látható.
A (400) lépés után a (402) lépésben a megszakítást kérő felhasználói program összes sablonját töröljük a megfelelő listákról. A (402) lépést követően, a (404) lépésben töröljük a felhasználói azonosítót az azonosító mezőből, amelyet a 10. ábrán látható (170) lépésben hoztunk létre. Végül a (406) lépésben visszatérünk a 10. ábrán látható (173) belépési ponthoz.
A 20. ábrán látható eljárás abban különbözik a 18. ábra szerinti eljárástól, hogy a 18. ábra szerinti eljárásnál nem töröljük a felhasználói program azonosítóját és így a felhasználói program a későbbiek során újabb sablonokat regisztrálhat a diszpécser programnál. A 20. ábra szerinti eljárás során azonban töröljük a felhasználói program azonosítóját is és ezt újra létre kell hozni, mielőtt a kizárt felhasználói program újabb sablonokat küldhet.
A 21. ábrán a diszpécser (PD) program szerkezeti vázlata látható.
A 22. ábrán a (TPXPDMT) program szerkezeti
HU 207 170 B vázlata látható, amely a diszpécser programnál regisztrál adatok vétele érdekében.
A 23. ábrán a (TPXDATA) program szerkezeti vázlata látható, amely adatokat generál és szolgáltat a diszpécser programnak.
Összefoglalva, a találmány egy új, gyors és hatékony eljárást biztosít egy számítógépes rendszeren egymástól függetlenül párhuzamosan futó felhasználói programok közötti információ átviteléhez.
Jóllehet az ábrák alapján csak egy kiviteli példát ismertetünk a leírásban, de ez nem jelenti azt, hogy a találmány erre a kiviteli példára korlátozódna. A találmány igénypontokkal meghatározott oltalmi körén belül, szakember számára nyilvánvaló módon, számos változat és módosítás elképzelhető anélkül, hogy a találmány lényegétől eltértünk volna.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás információ átvitelére számítógépes rendszeren (30) egyidejűén futó programok (A, B, C) között, azzal jellemezve, hogy regisztrálunk egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) egy diszpécser programmal, és ezzel egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) tartalmazó listát (82) hozunk létre, ahol az egyes információs kódok (sablon formátum kódok) egy bizonyos típusú információt vagy azok csoportját határozzák meg, és a felhasználói program azonosítók (84) egy-egy felhasználói programnak (A, B, C) felelnek meg, előállítjuk a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) és a hozzá tartozó információs kódot (adat sablon kód) egy felhasználói programmal (A, B, C), átvisszük a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) és hozzá tartozó információs kódot (adat sablon kód) a diszpécser programhoz, összehasonlítjuk a kiválasztott információ információs kódját (adat sablon kód), a listán (82) tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket, és egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal (84) meghatározzuk azokat a felhasználói programokat (A, B, C), amelyek a listán (82) regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódokkal) meghatározott, a kiválasztott információnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átviszünk legalább a kiválasztott információt (egy adat sablon adatmezőiben) az azonosított felhasználói programok (A, B, C) mindegyikéhez.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiválasztott információt (egy adat sablon adatmezőiben) az azonosított felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike által használandó további információ kijelölésére használjuk, és a felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike ezen információ alapján hívja le az említett további információt.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiválasztott információt (egy adat sablon adat mezőiben) az azonosított felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike közvetlenül hasznosítja.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átviteli műveletek legalább egyike a számítógépes rendszert (30) alkotó processzorokat összekötő hálózaton keresztül meg végbe.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átvitt (egy adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) csak időben korlátozottan tartjuk a listán (82), és töröljük az átvitt (egy adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő, az azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C) rendelt, regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) a listáról (82), miután megtörtént a kiválasztott információ átvitele az egyes azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C).
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal, jellemezve, hogy az átvitt (egy adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információnak megfelelő regisztrált információs kódot (adat sablon kódot) folyamatosan a listán (82) tartjuk, és az (adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információ előállítását és átvitelét, összehasonlítását és legalább a kiválasztott információ átvitelét ciklikusan ismételve többször egymás után elvégezzük, és így juttatunk további információt az egyes azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C).
  7. 7. Eljárás információ átvitelére a felhasználóval kommunikáló beviteli és kiviteli készülékkel ellátott számítógépes rendszeren (30) egyidejűén futó programok (A, B, C) között, azzal jellemezve, hogy a kiviteli készüléken mindegyik felhasználói program (A, B, C) számára létrehozunk egy ablakot, ahol a felhasználó az ablakokon és a beviteli készüléken keresztül kommunikál az egyes ablakos felhasználói programokkal (A, B, C), regisztrálunk egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) egy diszpécser programmal, és ezzel egy vagy több információs kódot (sablon formátum kódot) és hozzá tartozó felhasználói program azonosítót (84) tartalmazó listát (82) hozunk létre, ahol az egyes információs kódok (sablon formátum kódok) egy bizonyos típusú információt vagy azok csoportját határozzák meg, és a felhasználói program azonosítók (84) egy-egy felhasználói programnak (A, B, C) felelnek meg, előállítjuk az egyik felhasználói program (A, B, C) információt és ahhoz tartozó információs kódot (adat sablon kódot) tartalmazó adat sablonját, átvisszük az előállított adat sablont a diszpécser programhoz, összehasonlítjuk az előállított adat sablon informá16
    HU 207 170 B ciós kódját (adat sablon kód), a listán (82) tárolt információs kódokkal (adat sablon kódokkal), megkeressük az egyezéseket és az egyező információs kódokhoz tartozó felhasználói program azonosítókkal (84) meghatározzuk azokat a felhasználói programokat (A, B, C), amelyek a listán (82) regisztrált információs kódokkal (adat sablon kódokkal) meghatározott, az előállított adat sablonnak megfelelő típusú információt vagy információ csoportot kívánják venni, átvisszük legalább az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok (A, B, C) mindegyikéhez.
  8. 8. Az 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike által használandó további információ kijelölésére használjuk, és a felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike ezen információ alapján hívja le az említett további információt.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előállított adat sablon információját az azonosított felhasználói programok (A, B, C) legalább egyike közvetlenül hasznosítja.
  10. 10. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átviteli műveletek legalább egyike a számítógépes rendszert (30) alkotó processzorokat összekötő hálózaton keresztül megy végbe.
  11. 11. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átvitt információnak megfelelő regisztrált adat sablon kódot csak időben korlátozottan tartjuk a listán (82), és töröljük az előállított információnak megfelelő, az azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C) rendelt, regisztrált adat sablon kódot a listáról (82), miután megtörtént az előállított információ átvitele az egyes azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C).
  12. 12. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átvitt adat sablon regisztrált információs kódját (adat sablon kódot) folyamatosan a listán (82) tartjuk, és az (adat sablon adat mezőiben tárolt) kiválasztott információ előállítását és átvitelét, az információs kód összehasonlítását és legalább a kiválasztott információ átvitelét ciklikusan ismételve többször egymás után elvégezzük, és így juttatunk további információt az egyes azonosított felhasználói programokhoz (A, B, C).
HU90160A 1989-01-17 1990-01-16 Method fo information transfer between parallel running programs on a computer HU207170B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US29765989A 1989-01-17 1989-01-17

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU900160D0 HU900160D0 (en) 1990-03-28
HUT56195A HUT56195A (en) 1991-07-29
HU207170B true HU207170B (en) 1993-03-01

Family

ID=23147233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU90160A HU207170B (en) 1989-01-17 1990-01-16 Method fo information transfer between parallel running programs on a computer

Country Status (10)

Country Link
US (2) US5448738A (hu)
EP (1) EP0380211B1 (hu)
JP (1) JP2722268B2 (hu)
AT (1) ATE140549T1 (hu)
AU (1) AU626968B2 (hu)
DE (1) DE69027788D1 (hu)
HU (1) HU207170B (hu)
MY (1) MY105196A (hu)
NO (1) NO300245B1 (hu)
YU (1) YU7590A (hu)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0500262B1 (en) * 1991-02-15 2000-03-29 Sun Microsystems, Inc. Method and apparatus for extensible inter-application link management
US6683697B1 (en) * 1991-03-20 2004-01-27 Millenium L.P. Information processing methodology
US5258855A (en) * 1991-03-20 1993-11-02 System X, L. P. Information processing methodology
JPH06131153A (ja) * 1992-10-16 1994-05-13 Just Syst Corp 情報処理方法及び装置
GB2272544A (en) * 1992-11-10 1994-05-18 Ibm Clipboard facility for computer network
US5375200A (en) * 1992-11-13 1994-12-20 International Business Machines Corporation Method and system for graphic interaction between data and applications within a data processing system
US5774644A (en) * 1993-12-17 1998-06-30 International Business Machines Corporation Method and apparatus for generating a pair of interoperating communications programs
GB2288041A (en) 1994-03-23 1995-10-04 Ibm Object linking and embedding over a computer network.
US5805886A (en) * 1994-09-26 1998-09-08 Intel Corporation Method for notifying client applications of events in a shared application in a computer system
JP2859559B2 (ja) * 1995-05-26 1999-02-17 インターナショナル・ビジネス・マシーンズ・コーポレイション コンピュータ・ネットワーク・システム、コンピュータ・システム、及びクリップボード制御方法
JPH096582A (ja) * 1995-06-20 1997-01-10 Fujitsu Ltd アプリケーション・グルーピング方法及び装置
US5896533A (en) * 1995-07-06 1999-04-20 Intel Corporation Accessing internets world-wide web through object linking and embedding technology
JPH0946338A (ja) * 1995-07-28 1997-02-14 Toshiba Corp マルチキャスト通信制御システム
US6477585B1 (en) 1995-08-18 2002-11-05 International Business Machines Corporation Filter mechanism for an event management service
US5754856A (en) * 1995-08-30 1998-05-19 Candle Distributed Solutions, Inc. MVS/ESA message transport system using the XCF coupling facility
US5893911A (en) * 1996-04-17 1999-04-13 Neon Software, Inc. Method for defining and applying rules for message distribution for transaction processing in a distributed application
US5916307A (en) * 1996-06-05 1999-06-29 New Era Of Networks, Inc. Method and structure for balanced queue communication between nodes in a distributed computing application
US6647432B1 (en) * 1996-08-19 2003-11-11 Geoquest, A Division Of Schlumberger Technology Corporation Distributed framework for intertask communication between workstation applications
US6073139A (en) * 1996-08-15 2000-06-06 Gioquest, A Division Of Schlumberger Technology Corp. Integrated data communication and data access system including the application data interface
US6401138B1 (en) * 1996-10-28 2002-06-04 Koninklijke Philips Electronics N.V. Interface for patient context sharing and application switching
US5852733A (en) * 1996-12-16 1998-12-22 Chien; Yung-Ping S. Microcontroller development tool using software programs
US5970230A (en) * 1997-04-21 1999-10-19 Huck; Mark M. Apparatus and method for creating a virtual channel on a network of computers
JPH11316693A (ja) * 1998-05-01 1999-11-16 Nec Software Chugoku Ltd プログラム間データ連携システム及び方法
DE69916889T2 (de) 1998-12-22 2005-04-28 Honeywell, Inc., Minneapolis Ereignisgesteuertes mehrfachsenden in einem materialsortiersystem
EP1630666A3 (en) * 1999-08-23 2007-01-03 Sentillion, Inc. Application launchpad
US6971067B1 (en) * 1999-08-23 2005-11-29 Sentillion, Inc. Application launchpad
US6978210B1 (en) * 2000-10-26 2005-12-20 Conocophillips Company Method for automated management of hydrocarbon gathering systems
US7178143B2 (en) * 2001-03-09 2007-02-13 Bea Systems, Inc. Multi-version hosting of application services
US20030004817A1 (en) * 2001-06-27 2003-01-02 Conoco Inc Visual database for linking geography to seismic data
US8234360B2 (en) * 2002-04-23 2012-07-31 Microsoft Corporation System for processing messages to support network telephony services
JP4007873B2 (ja) * 2002-07-09 2007-11-14 富士通株式会社 データ保護プログラムおよびデータ保護方法
US20040153700A1 (en) * 2003-01-02 2004-08-05 Nixon Mark J. Redundant application stations for process control systems
US7174052B2 (en) * 2003-01-15 2007-02-06 Conocophillips Company Method and apparatus for fault-tolerant parallel computation
US7337427B2 (en) * 2004-01-08 2008-02-26 International Business Machines Corporation Self-healing cross development environment
CN109308181A (zh) * 2018-08-23 2019-02-05 深圳点猫科技有限公司 一种便于少儿操作的移动端编程的分屏操作方法及系统

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3614745A (en) * 1969-09-15 1971-10-19 Ibm Apparatus and method in a multiple operand stream computing system for identifying the specification of multitasks situations and controlling the execution thereof
US3686641A (en) * 1970-09-30 1972-08-22 Burroughs Corp Multiprogram digital processing system with interprogram communication
US4228496A (en) * 1976-09-07 1980-10-14 Tandem Computers Incorporated Multiprocessor system
US4245306A (en) * 1978-12-21 1981-01-13 Burroughs Corporation Selection of addressed processor in a multi-processor network
US4333144A (en) * 1980-02-05 1982-06-01 The Bendix Corporation Task communicator for multiple computer system
US4418382A (en) * 1980-05-06 1983-11-29 Allied Corporation Information exchange processor
JPS5960542A (ja) * 1982-09-29 1984-04-06 Fujitsu Ltd タスク間通信方法
NL8400186A (nl) * 1984-01-20 1985-08-16 Philips Nv Processorsysteem bevattende een aantal stations verbonden door een kommunikatienetwerk, alsmede station voor gebruik in zo een processorsysteem.
DE3581000D1 (de) * 1984-05-19 1991-02-07 British Aerospace Industrielle verarbeitungs- und herstellungsverfahren.
US4694396A (en) * 1985-05-06 1987-09-15 Computer X, Inc. Method of inter-process communication in a distributed data processing system
JPS63223857A (ja) * 1987-03-13 1988-09-19 Hitachi Ltd 並列プロセツサ
JPH0664568B2 (ja) * 1987-02-03 1994-08-22 株式会社日立製作所 ダイナミックファイル処理方法
US4891785A (en) * 1988-07-08 1990-01-02 Donohoo Theodore J Method for transferring data files between computers in a network response to generalized application program instructions
DE68924040T2 (de) * 1988-10-24 1996-04-18 Ibm Verfahren zum Austauschen von Daten zwischen Programmen in einem Datenverarbeitungssystem.

Also Published As

Publication number Publication date
NO900236L (no) 1990-07-18
JPH02288918A (ja) 1990-11-28
DE69027788D1 (de) 1996-08-22
EP0380211B1 (en) 1996-07-17
MY105196A (en) 1994-08-30
NO300245B1 (no) 1997-04-28
US5574917A (en) 1996-11-12
NO900236D0 (no) 1990-01-16
EP0380211A2 (en) 1990-08-01
US5448738A (en) 1995-09-05
AU626968B2 (en) 1992-08-13
AU4799590A (en) 1990-07-26
ATE140549T1 (de) 1996-08-15
EP0380211A3 (en) 1992-03-25
HU900160D0 (en) 1990-03-28
JP2722268B2 (ja) 1998-03-04
HUT56195A (en) 1991-07-29
YU7590A (sh) 1994-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU207170B (en) Method fo information transfer between parallel running programs on a computer
CN107861870B (zh) 接口测试及测试数据生成方法、装置、终端和存储介质
US6408404B1 (en) System and method for ensuring and managing situation awareness
US6728947B1 (en) Workflow distributing apparatus and method
US5555427A (en) Distributed processing in a system of computers at terminals connected by a communication network
US9119056B2 (en) Context-driven application information access and knowledge sharing
US6016516A (en) Remote procedure processing device used by at least two linked computer systems
CN1119752C (zh) 控制互连在通信网络上的多个装置的控制系统和控制方法
US5327559A (en) Remote and batch processing in an object oriented programming system
US5206934A (en) Method and apparatus for interactive computer conferencing
KR102093314B1 (ko) Mqtt 프로토콜을 이용한 메시지 전달 시스템 및 그의 메시지 전달 방법
US20030085927A1 (en) Method and apparatus for single selection evaluations in interactive systems
CN1219257A (zh) 在一个计算机网络中提供通信链路
JPH1031637A (ja) エージェント通信装置
US10452044B2 (en) Operating system and method for identifying and displaying operator accesses to process objects and operator system
US20100017486A1 (en) System analyzing program, system analyzing apparatus, and system analyzing method
CN111291103A (zh) 接口数据的解析方法、装置、电子设备及存储介质
US11481450B2 (en) Interactive and non-interactive execution and rendering of templates to automate control and exploration across systems
US20020013936A1 (en) Source code transformation process and recording medium
CN105677745B (zh) 一种通用高效自助数据查询系统及实现方法
Edmonds et al. An architecture for knowledge-based front ends
CN111488386B (zh) 数据查询方法和装置
CN116136794A (zh) 信息处理系统、信息处理方法及存储有信息处理程序的记录介质
CN107666499B (zh) 用于服务器的信息存储方法和装置
CN114338806A (zh) 一种同步消息处理方法及系统

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees