HU206739B - Latexbinded anti-burning materials and layered materials against burning - Google Patents

Latexbinded anti-burning materials and layered materials against burning Download PDF

Info

Publication number
HU206739B
HU206739B HU892232A HU223289A HU206739B HU 206739 B HU206739 B HU 206739B HU 892232 A HU892232 A HU 892232A HU 223289 A HU223289 A HU 223289A HU 206739 B HU206739 B HU 206739B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
flame retardant
chloroprene
latex
fire
burning
Prior art date
Application number
HU892232A
Other languages
English (en)
Other versions
HU892232D0 (en
HUT55823A (en
Inventor
Heinz Horacek
Hermann Wudy
Original Assignee
Chemie Linz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemie Linz Gmbh filed Critical Chemie Linz Gmbh
Publication of HU892232D0 publication Critical patent/HU892232D0/hu
Publication of HUT55823A publication Critical patent/HUT55823A/hu
Publication of HU206739B publication Critical patent/HU206739B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K21/00Fireproofing materials
    • C09K21/02Inorganic materials
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K21/00Fireproofing materials
    • C09K21/14Macromolecular materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

A találmány tárgyát termikusán expandálható, felfúvódó grafitot, egy, karboxilcsoportokat tartalmazó kloroprén-latexet és cellulóz vagy ennek származékai, fenol-formaldehid gyanta, polífurfurilalkohol, poliimidek csoportjába tartozó anyagokat tartalmazó égés elleni masszák, illetve égés ellen védő rétegelt anyagok képezik.
Hővel expandálható, felfúvódó grafitból, kloroprén kaucsukból, fenolgyantából, valamely szerves oldószerből, valamint adott esetben még alumínium-hidroxidból és szervetlen rostanyagokból álló égés elleni masszákat ír le például az AT-PS 360130 sz. osztrák szabadalmi leírás. Ezek a masszák mindenekelőtt nedvességgel, faggyal, hőbehatással, fénnyel és ipari klímával szembeni kiváló ellenállásuk, valamint nagy habosodási nyomásuk következtében különösen hatásosnak mutatkoznak a megelőző tűzvédelemben. Égés esetén hő és tűz behatására a védendő nyílásban aránylag kis folyóképességgel expandálnak. így az expandálódó massza nem kerüli ki a nem teljesen lezárt nyílás körüli akadályokat sem, és nagy habosodási vagy expandálási nyomása következtében - ami általában 2 bar felett van - egy szilárdan tömítő záróréteget képez, minek következtében a hő, tűz, és füstgázok továbbterjedését csökkenti vagy késlelteti, illetve teljesen megakadályozza.
Ez a tömítőanyag expandált állapotban is nagy mechanikai szilárdságú. Az ilyen masszák előállításánál, feldolgozásánál és alkalmazásánál hátrány azonban, hogy ezek ridegek és kicsiny a flexibilitásuk. További hátrányuk, hogy előállításuknál szerves oldószereket használnak, ami több berendezést, és az oldószervisszanyeréshez, továbbá az oldószer okozta esetleges környezetszennyezés és egészségkárosítás minimálisra csökkentése érdekében nagyobb munkaráfordítást igényel.
A felfúvódó grafitból és polimer kötőanyagból álló oldószermentes égés elleni masszák felhasználását írja le a WO 88/02019 sz. szabadalmi leírás. Polimer kötőanyagként vagy valamely flexibilis kötőanyag, például polivinil-acetát, valamely elasztomer kötőanyag, például kloroprén polimer, valamely hőre keményedő kötőanyag, például formaldehid gyanta vagy egy flexibilis kötőanyaggal adalékolt hőre keményedő kötőanyag használható. Ezeknek az égés elleni védőmasszáknak azonban az a hátránya, hogy flexibilis vagy elasztomer kötőanyagok használata esetén flexibilitásuk a könynyen kezelhetőséghez elegendő ugyan, de a tűz esetén bekövetkező felhabosodásuk után képződő zárórétegnek túl kicsi a stabilitása és keménysége ahhoz, ami a tűz további terjedését megakadályozó optimális tömítéshez szükséges. A hőre keményedő kötőanyag-bázisú égés elleni védőmasszák nagy keménységük miatt csak nagyon nehézkesen dolgozhatók fel, tűz esetén a felhabosodás következtében képződő kérgük kemény ugyan, de repedéseket tartalmaz és rideg és nem képez kielégítően stabilis és tömör záróréteget.
A találmány feladatát ezen ismert égés elleni védőmasszáknál fellépő hátrányok kiküszöbölése képezi, és mindenekelőtt kevésbé rideg, olyan masszák előállítása, amelyek tűz esetében elég stabilis és kemény záróréteget képeznek, és amelyek előállításához nincs szükség szerves oldószerekre. A feladatot olyan égés elleni védőmasszával tudtuk megoldani, amelyet három meghatározott komponens kombinációja útján nyerünk.
A jelen találmány tárgya termikusán expandálható, felfúvódó grafitot és polimer kötőanyagokat tartalmazó égés elleni védőmassza; a találmány szerinti védőmasszát az jellemzi, hogy 25-60 tömeg% felfúvódó grafitot, polimer kötőanyagként 5-25 tömeg%, szilárdanyagként számított, legalább 0,3 mól karboxilcsoport/kg latex-szilárdanyag-tartalmú kloroprénlatexet, 3-25 tömeg%, a cellulóz vagy ezek származékai, fenol-formaldehid gyanta, polífurfurilalkohol, poliimidcsoport csoportba tartozó anyagot, valamint adott esetben további adalékanyagokat tartalmaz.
Különösen előnyösnek bizonyul, ha az égés elleni védőmasszák nem tartalmaznak szerves oldószert, hanem előállításukhoz kizárólag vizes alapú latex-diszperziókat használunk. A jelen lévő, maradék-víztartalom miatt ezek az égés elleni védőmasszák előnyösebben viselkednek tűz esetén, mint a szerves oldószerrel készültek. A szerves oldószerek távolléte miatt lényegesen egyszerűbben és kömyezetbarátabb módon állíthatók elő és dolgozhatók fel. A találmány szerinti égés elleni védőmasszáknak főként elasztomer kloroprén polimer tartalmuk miatt jó az elaszticitásuk és flexibilitásuk, úgyhogy azok, illetve a belőlük előállított rétegelt termékek és lemezek könnyen alkalmazhatók, feldolgozhatok és kezelhetők. Az égés elleni védőmassza mindenkori összetételétől függően tűz esetén igen nagy, előnyösen 5 barnái nagyobb habosodási nyomások érhetők el, és ezáltal különösen hatásos tömítettség biztosítható. A felhabosodás után képződött záróréteg szilárdsága, keménysége és stabilitása kitűnő, úgyhogy az termikus, mechanikus és aerodinamikus igénybevételek, valamint tűz esetén bekövetkező tűz-turbulenciák hatására nem repedezik és nem roncsolódik el.
A felhasznált felfúvódó grafit például az USP 3574644 sz. észak-amerikai szabadalmi leírás vagy H. Spatzek, Carbon 86 (1986) szerint natúr grafit füstölgő salétromsavval végzett kezelésével állítható elő.
A kloroprén latexet szokásos módon kloroprén akrilsavval vagy metakrilsavval végzett kopolimerizálásával állítják elő. Ilyen latexek például Skyprene(R) (Toyo Soda gyártmány), a Bayprene(R) (Bayer gyártmány), a ButacloriR) (Distugil gyártmány), a Denka Chloroprene(R) (Druki Kagaku Kogyo gyártmány), a Nairit(R) (szovjet gyártmány) vagy a Neoprene(R) (Du Pont gyártmány) néven vannak kereskedelmi forgalomban.
A cellulóz és származékai, fenol-formaldehid gyanta, polifurfuril-alkohol, poliimid csoportba tartozó anyagok tűz esetében parakristályos szénvázat képeznek. A tűz alatti felmelegedésnél ezek az anyagok előbb térhálósodnak, és az erős intermolekuláris kötések a további hőterhelés alatt - ami pirolitikus bomláshoz és végül parakristályos szénváz képződéséhez ve2
HU 206 739 Β zet - is megmaradnak [Chemie-Ing.-Techn., 42. kötet., 9/10 sz. 659-669 old. (1970)]. Háromdimenziós, térhálós hőre keményedő gyanták, mint például a fenolformaldehid gyanták, erre különösen alkalmasak. Tercier butilcsoportokat tartalmazó fenolgyanták, mint például a Rousselot cég 7520E vagy 7522F elnevezésű p-terc-butilfenol-formaldehid gyantái különösen jó eredményeket mutatnak.
A cellulóz származékaiként például a karboxi-metil-cellulóz vagy a karboxi-etil-cellulóz jön számításba, így az előbbiként a Hoechst cég Tylose® C néven forgalmazott terméke. Polifurfuril-alkoholként a Bakelité cég Furanharz® 7912FL jelzésű terméke alkalmazható. Poliimidekként például tri- vagy tetrakarbonsavés diamin-bázisúakat vagy bisz(maleinimid)-bázisúakat alkalmazhatunk, így például a Du Pont Avimid®, illetve a Rhone Poulenc Kerimid® néven kereskedelemben forgalmazott termékét.
A tűzbeni viselkedést módosító adalékanyagok például a melamin és származékai, különböző grafitsók, cianursav-származékok, dicián-diamid, halogénezett szénhidrogének, poliammónium-foszfátok és guanidinsók. Ezek az anyagok hő behatására bomlás közben szintén felhabosodnak. Minthogy bomlási hőmérsékletük más, mint a felfúvódó grafité, tűz esetén a növekedő hőfokkal a habosodási nyomás is nő, miáltal a nyílás szilárdabb lezárása következik be.
Ezenkívül további adalékanyagok is használhatók, amelyek elsősorban az expandált állapotú tömitőmassza szilárdságát javítják, a kérget erősítik és a kohéziót növelik. Ilyenek például a szervetlen rostanyagok, például ásványi- vagy üvegszálak, üvegpor, vermikulit, bentonit, kovasav, szilikátok, bórax, keményítő, cukor, klórozott paraffinok, alumínium-szulfát, alumínium-hidroxid vagy magnézium-hidroxid. Hozzáadhatok továbbá égésgátló anyagok, például halogénezett vagy foszfortartalmú szénhidrogének, mint például trisz-klórpropil-foszfát, dibróm-neopentil-glikol vagy antimon-trioxid. Számításba jönnek továbbá olyan adalékanyagok is, amelyek segítik a lángok hatására bekövetkező habképződést. Ilyenek például a szalicilsav, p-hidroxi-benzoesav, PVC, valamint nitrogén- vagy szulfohidrazinok, triazolok, karbamid-dikarbonsav-anhidrid és ammónium-karbonát.
A találmány szerinti égés ellen védő massza mind paszta, mind lemezek, lécek, szalagok vagy formatestek alakjában használható. Különösen előnyösen és egyszerűen alkalmazhatók az égés ellen védő rétegelt termékek, melyeknél az égés elleni védőmassza egy hordozóanyagra, például üvegpaplanra van felkasírozva. Dekoratív céllal vagy például az égés ellen védő massza védelme céljából a rétegelt termékek vagy lemezek fedőréteggel, például műanyagfóliával, például PVC-fóliával, papírral vagy alumínium-lemezzel egyvagy mindkét oldalon burkolhatok. Az égés ellen védő rétegelt termékeket vagy lemezeket ragasztóréteggel is el lehet látni, amelyet azután előnyösen egy leválasztó fóliával fedünk be.
A találmány szerinti égés ellen védő masszák előállítása úgy történik, hogy a felfúvódó grafitot, egy karboxilcsoport-tartalmú, előnyösen vizes latex-diszperziót, cellulóz vagy származékai, fenol-formaldehid gyanta, polifurfuril-alkohol, poliimid csoportba tartozó anyagokat, előnyösen fenol-formaldehid gyantát vagy poliimidgyantát, valamint adott esetben további, az égéssel szembeni viselkedést szabályozó adalékanyagokat, például knéterben, disszolverben vagy keverőberendezésben összekeverünk és homogenizálunk. Az így kapott massza vagy ebben a formában használható fel vagy valamely hordozóanyagra, például fóliára, illetve paplanra vihető fel (például levonókés „rákli” segítségével). Száradás után a laminátot egy kalanderen, esetleg préselőhengerrel komprimáljuk, adott esetben valamely, például PVC vagy alumínium fedőréteggel történő egyidejű kasírozással.
A találmány szerinti égés ellen védő masszákat tűzgátat alkotó épületelemek, mint például falfugák, üreges, illetve közti terek, faláttörések, kábelátvezetések és hasonlók nyílásainak tömítésére, illetve elzárására használjuk. Ugyancsak előállíthatók ajtó- és ablak- vagy egyéb tömítések, amelyek tűz esetén felhabosödnak és a rést vagy nyílást betömítik. A tűz ellen védett üvegezések üveglemez és keret közötti csatlakozása a találmány szerinti égés ellen védő masszákkal vagy rétegelt anyagokkal szintén optimális égés elleni védelmet nyújt. Teljes téglák készítése is lehetséges, amelyekkel kábel- és cső-áttörések bélelhetők ki, amelyek tűz behatására gátat képeznek. Tűz esetén ezek a masszák a hőbehatásra felhabosodnak, és a nyílást eltömítik, úgyhogy a tűz és füst átterjedését és így a tűz további kiterjedését ezáltal meggátolják.
7-75. példák, valamint 16, összehasonlító példa
Keverővei ellátott tartályba betápláltuk az I. és II. táblázatban felsorolt anyagokat (a mennyiségek tömegrészben értendők) a következő sorrendben: adalékanyagok, A1(OH)3, fenolgyanta, 50%-os vizes kloroprén-latex diszperzió, felfúvódó grafit, ásványi rostanyag (Inorphil(R) 0,61-0,6, a G. M. Langer; Németország cég gyártmánya). A masszát 1 órán át fogastárcsás disszolverrel 30 °C-on, a pH KOH-dal, 10-értékre állítása mellett homogenizáltuk. A viszkozitás 30 °C-on Brookfield viszkoziméterben 7 sz. orsóval, 20 ford/perc fordulaton mérve kb. 4 pás. volt. A nyert égés elleni védőmasszát ezután 50 g/m2 felülettömegű üvegpaplanra vittük fel levonókéssel, és az anyagot 190 °C-on szárítottuk.
A felfúvódó grafitot természetes grafit füstölgő salétromsavval végzett kezelése útján nyertük. Fenolgyantaként a Rousselot (Franciaország) cég 7520E típusú terc-butil-fenol-formaldehidgyantát használtunk.
A kereskedelemben kapható, kloroprén-metakrilsav-kopolimer bázisú latex-diszperziót használtunk. Az
I. és II. táblázatban megadott karboxilcsoport-tartalmat a következő, különböző karboxilcsoport-tartalmú latexek keverésével állítottuk be: Neoprene(R) 115 (Du Pont gyártmány): 0,33 mól COOH/1 kg latexanyag; Neoprene(R) 750 és Neoprene(R) 824A: nincs COOHtartalma; Bayprene(R) 4R (Bayer gyártmány): 0,23 mól COOH/1 kg latex-anyag.
HU 206 739 Β
A 16. összehasonlító példában egyébként azonos körülmények között a vizes latex-diszperziók helyett 10%-os toluolos kloroprénoldatot használtunk.
Az égés elleni védőmasszák tulajdonságait ugyancsak az I. és II. táblázatban szerepeltetjük. A habosodási nyomást két fűtött fémlemez közé helyezett, 113 mm átmérőjű próbatesten 250 °C-on mértük. A felhabosodásnál fellépő nyomást az alsó lemezről egy nyomásjelzős erőértékelőre vittük át. A felhabosodó anyagot eközben oldalról nem határoltuk le, az a síkban akadálytalanul terjedhetett. A habosodási magasságot 50 mm átmérőjű - 100 mm magas és 50 mm belső átmérőjű fémhengerbe helyezett - próbatesten mértük. A 100 g tömegű dugattyúval előterhelt próbatestet tartalmazó hengert 10 percen át 300 °C-os kemencében hevítettük.
/. táblázat
(mennyiségek tömegrészben) Példa 1 2 3 4 5 6 7 8
mól karboxilcsoport/kg iatcx szilárdanyag 0,33 0,33 0,05 0,33 0,050 0,33 0,33 0,33
latex 21 30 30 27 21 27 27 27
fenolgyanta 3 4 4 4 10 10 4 12
Inorphil(R) - 2 2 - 2,1 - - -
felfúvódó grafit 57 53 53 57 57 48 57 57
A1(OH3) - 11 - - 9,9 - - 4
adalékanyagok3 19/A - 11/B 12/B - 12/B 12/C -
tulajdonságok
nem habosított állapotban1 4- + - + - + 4- +
habosított állapotban2 4- 4- - 4- - 4- 4-
vastagság (mm) 2,4 2,5 2,8 2,5 2,5 2,4 2,6 2,2
felülettömeg 2,56 2,02 2,16 2,50 2,50 2,43 2,47 2,05
habosítást nyomás (bar) 12,5 6,8 7 8 6 8,5 9,6 8,7
habosodási magasság (mm) 19 17 20 20 13 15 13 17
1+ flexibilis, - rideg
2+ stabilis és kemény, - instabilis 3 A alumínium-szulfát
B diciándiamid C melamin
II. táblázat
(mennyiségek tömegrészben) Példa 9 10 11 12 13 14 15 V16
mól karboxilcsoport /kg latex szilárdanyag 0,33 0,17 0 0,23 0,33 0,33 0,23 0
latex 27 27 27 27 35 40 22 55(toluol)
fenolgyanta 4 4 4 4 6 7 6,5 5
Inorphil(R) - - - - 1,4 - 1,5 1,3
felfúvódó grafit 57 57 57 57 54,6 37 42 29,3
A1(OH3) - - - - 13 5 14 9,4
adalékanyagok3 12/D 12/E 12/F 12/G 11/H 14H
HU 206 739 Β
(mennyiségek tömegrészben) Példa 9 10 11 12 13 14 15 V16
tulajdonságok
nem habosított állapotban1 + - - - + + - +/-
habosított állapotban2 + - - - + + - +
vastagság (mm) 2,3 2,5 2,2 2,2 2,5 2,6 2,5 2,5
felülettömeg 2,79 3,53 2,47 1,84 3,6 2,8 3,0 2,5
habosítást nyomás (bar) 12 13 8,6 8,8 13 10 8 3
habosodási magasság (mm) 12 19 13 17,5 19 17 12 18
1+ flexibilis, - rideg 2+ stabilis és kemény, - instabilis 3 D keményítő
E bórax
F guanilkarbamid-szulfát G guanidin-foszfát H guanidin-karbonát
17. példa
Kisméretű égetési kísérlet a 13. és 16. példák szerinti rétegelt anyagokkal
Azt bizonyítandó, hogy a találmány szerinti égés ellen védő masszákkal hatásosan lehet egy nyílást tűz- 25 esetben letömíteni, két 20 cm hosszú, 16 mm külső átmérőjű és 3,5 mm falvastagságú PVC csövet egyenként 230 g 15 cm széles 13. példa szerinti égés ellen védő lamináttal tekercseltünk körül. A laminát paplan felőli oldala 0,05 mm vastag alumíniumfóliával volt kasírozva. A 30 porózus grafit így a cső felőli oldalon foglalt helyet. A körültekercselt csöveket egyenként egy horganyzott lemezből készült mandzsettába csomagoltuk, majd egyenként egy 10 cm vastag könnyűbetonlap (Ytong(R)) 22 cm átmérőjű furatába toltuk be. A csövek a lap mindkét oldalán 35 5 cm-re nyúltak ki a furatból.
A könnyűbetonlap két további, hasonló furatába két, analóg módon körültekercselt csövet toltunk be, itt azonban a találmány szerinti égés ellen védő laminát helyett a 16. összehasonlító példa szerinti égés ellen 40 védő laminátot használtuk. A valamivel kevésbé flexibilis laminát a tekercselésnél kis repedéseket és enyhe törési helyeket mutatott.
Ezután a könnyűbetonlapot a DIN 4102 szabványnak megfelelően egy kisméretű tűzkamrába épí- 45 tettük be és az egységhőmérsékleti görbe szerint egyik oldala felől kb. 1000 °C hőfokra hevítettük fel lánggal.
Az égés ellen védő masszák kb. 4 perc eltelte után habosodni kezdtek, és mind a 4 PVC-cső meglágyult és összenyomódott. A 13. példa szerinti rétegelt anyagok- 50 kai készült lezárások 13, illetve 14 perc múlva a 16. összehasonlító példa szerinti laminátok 13, illetve 17 perc múlva teljesen elzáródtak, úgyhogy füstgázok, tűz vagy korom nem tört át. 40 perc múlva a találmány szerinti lezárás kiálló csőcsonkjai elkezdtek széttörni, 55 míg az összehasonlító példa szerinti lezárás csőcsonkjai olvadni kezdtek. 60 perc múlva a csőcsonkok teljesen összetörtek, illetve megolvadtak, a 13. példa szerinti hab hőfoka 290 °C, a 16. példa szerinti habé 310-370 °C volt. 60 perc múlva a kísérletet megszakítottuk anélkül, hogy láng- vagy füstgáz áttöréseket észleltünk volna. Azt tapasztaltuk továbbá, hogy az égetési kísérlet során a 13. példa szerinti égés elleni védőmassza használata esetén a tűz felőli oldalon 20-80 °C-kal alacsonyabb volt a hőmérséklet, mint a 16. összehasonlító példa szerinti, szokásos égés elleni védőmassza használata esetén.
A 13. példa szerinti hab keménységét lehűlés után DIN 53 421 szerint, egy Zwick 4045 típusú készülékkel határoztuk meg, és azt 0,2 N/mm2-nek (60% összenyomódás) találtuk.
18-21. példa
Az 1-15. példákban leírtakkal analóg módon égés elleni védőmasszákat állítunk elő, de a III. táblázatban megadott anyagokat alkalmazzuk, a közölt tömegrészekben.
Olyan anyagokként, amelyek égés esetén szénvázat képeznek, a 18. és 19. példákban egy bisz(maleinimid)-bázisú poliimidet (Kerimid® 601, a Rhone Poulenc gyártmánya), a 20. példában egy polifurfuril-alkoholt (Furanharz® 7912 FL, a Bakelité cég gyártmánya), és a 21. példában egy karboxi-metil-cellulózt (Tylose® C, a Hoechst cég gyártmánya) alkalmaztunk.
Égés ellen védő rétegelt anyagok (laminátok) előállítására a masszákat üvegpaplanra (50 g/m2) vittük fel és 190 °C-on szárítottuk. A laminátot a 19. példa szerint ezt követően egy PVC-fóliával (vastagsága 0,27 mm, felülettömeg 380 g/m2, a Herinwerk cég gyártmánya) fedtük le.
Az égés ellen védő laminátok tulajdonságait is a IH. táblázatban állítottuk össze.
HU 206 739 Β
Hl. táblázat (az alkalmazott anyagok mennyiségét tömegrészekben adjuk meg)
Példa
18 19 20 21
Mól karboxilcsoport kg latex szilárdanyagra 0,33 0,33 0,33 0,33
Latex, 50%-os 30 30 30 45
Szénváz-képző4 7 Pl 7 Pl 7PF 15 CMC
lnorphilR 2 2 2 -
Felfúvódó grafit 55 55 55 40
Adalékanyagok3 6C 6B 6A -
Tulajdonságok
nem habosítottan1 + -U
habosítottan2 4* + 4- +
vastagság (mm) 2,3 3,2 2,4 2,3
felülettömeg (kg/m2) 2,5 3,0 2,6 2,4
habosítást nyomás (bar) 12 11 10 3,5
habosítás! magasság (mm) 18 17 16 8
Jelölések: C melamin 1 + flexibilis, - rideg 4 Ph fenolgyanta + stabilis és kemény, - instabil is •3
A alumínium szulfát
B dicián-diamid
Pl poliimid
PF polifurfurilalkohol CMC karboximelíl-cellulóz

Claims (6)

1. Termikusán expandálható, felfúvódó grafitot és polimer kötőanyagokat tartalmazó, égés elleni védőmassza, azzal jellemezve, hogy 25-60 tömeg% felfúvódó grafitot, polimer kötőanyagként 5-25 tömeg%, szilárdanyagként számított, legalább 0,3 mól karboxilcsoport/kg latex-szilárdanyag tartalmú kloroprénlatexet, 3-25 tömeg%, a cellulóz vagy ezek származó- 40 kai, fenol-formaldehid gyanta, polifurfuril-alkohol, poliimidcsoport csoportba tartozó anyagot, valamint adott esetben további adalékanyagot tartalmaz.
2. Az 1, igénypont szerinti égés elleni védőmassza, azzal jellemezve, hogy kizárólag vizes alapú latex-disz- 45 perziót tartalmaz.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti égés elleni védőmassza, azzaljellemezve, hogy kloroprén latexkomponense lényegében kloroprén és akrilsav vagy
35 kloroprén és metakrilsav kopolimer.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti égés elleni védőmassza, αζζ,αΐ jellemezve, hogy fenol-formaldehid gyantát tartalmaz.
5. Égés ellen védő rétegelt anyag, azzaljellemezve, hogy hordozóanyagra felvitt 1-4. igénypont szerinti égés elleni védőmasszát tartalmaz.
6. Az 5. igénypont szerinti égés ellen védő rétegelt anyag, azzal jellemezve, hogy az égés elleni védőmassza fedőréteggel borított.
HU892232A 1988-04-07 1989-04-07 Latexbinded anti-burning materials and layered materials against burning HU206739B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0088988A AT392078B (de) 1988-04-07 1988-04-07 Latexgebundene brandschutzmasse

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU892232D0 HU892232D0 (en) 1991-03-28
HUT55823A HUT55823A (en) 1991-06-28
HU206739B true HU206739B (en) 1992-12-28

Family

ID=3502167

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU892232A HU206739B (en) 1988-04-07 1989-04-07 Latexbinded anti-burning materials and layered materials against burning

Country Status (14)

Country Link
EP (2) EP0338347B1 (hu)
JP (1) JP2775184B2 (hu)
KR (1) KR0139292B1 (hu)
AT (2) AT392078B (hu)
AU (1) AU615293B2 (hu)
DE (2) DE3813252A1 (hu)
DK (1) DK241890D0 (hu)
ES (1) ES2038361T3 (hu)
FI (1) FI99021C (hu)
GR (1) GR3003890T3 (hu)
HU (1) HU206739B (hu)
NO (1) NO300223B1 (hu)
RU (1) RU1838372C (hu)
WO (1) WO1989009808A1 (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0438906B1 (en) * 1990-01-10 1995-09-20 Minnesota Mining And Manufacturing Company Water-based intumescent fire barrier caulk
JPH0465443A (ja) * 1990-07-06 1992-03-02 Sanwa Kako Kk 不燃性架橋ポリオレフイン連続気泡体およびその製造方法
DE4135678A1 (de) * 1991-10-30 1993-05-06 Chemie Linz (Deutschland) Gmbh, 6200 Wiesbaden, De Thermisch expandierbare brandschutzmasse
AT403885B (de) * 1993-07-20 1998-06-25 Chemie Linz Gmbh Verfahren und vorrichtung zum verschliessen von wand- oder deckenöffnungen im brandfall
DE19524373A1 (de) * 1995-07-04 1997-01-09 Schill & Seilacher Verfahren zur flammhemmenden Ausrüstung von Fasermatten und nach diesem Verfahren ausgerüstete Fasermatte
FR2736919A1 (fr) * 1995-07-04 1997-01-24 Lande Claude De Materiau composite ignifuge
DE19653503A1 (de) * 1996-12-20 1998-06-25 Hilti Ag Intumeszierendes Material
DE19705736C1 (de) * 1997-02-14 1998-10-01 Kuhn Ag Dr Kombiniertes Dichtungs/Brandschutzprofil und Verfahren zu dessen Herstellung durch Koextrusion
DE19718876A1 (de) * 1997-05-03 1998-11-05 Kapp Chemie Gmbh Textile Feuer- und Thermosperren
DE29905167U1 (de) * 1999-03-20 1999-06-02 Gebrüder Trox, GmbH, 47506 Neukirchen-Vluyn Brandschutzklappe
US6747074B1 (en) 1999-03-26 2004-06-08 3M Innovative Properties Company Intumescent fire sealing composition
DE10009914A1 (de) * 2000-03-01 2001-09-06 Niemann Hans Dieter Fugenabdichtung eines Bauwerks und Verfahren zu deren Herstellung
DE102005003295A1 (de) * 2005-01-24 2006-07-27 Henkel Kgaa Abdichtfolie für den Bautenschutz
DE102011105304B4 (de) * 2011-06-22 2017-09-28 Diehl Defence Gmbh & Co. Kg Sperrelement zum Verschließen einer Öffnung
PL2885362T3 (pl) 2012-08-16 2017-04-28 Clariant International Ltd Trudnozapalna powłoka spodnia do dywanów
US9228093B2 (en) 2013-10-18 2016-01-05 Weyerhaeuser Nr Company Colored water-repellant and crocking-resistant compositions
WO2016013951A1 (ru) * 2014-07-21 2016-01-28 Общество С Ограниченной Ответственностью "Делси" Огнегасящее изделие для превентивной защиты объекта от возгорания
EP3228366A4 (en) * 2014-12-04 2018-03-07 Limited Liability Company "Rusintech" Microcapsules, method for producing thereof and flame retardant agents, materials, coatings and products based thereon
JP6936402B2 (ja) * 2019-08-26 2021-09-15 積水化学工業株式会社 熱膨張性耐火材

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3574644A (en) * 1965-03-22 1971-04-13 Dow Chemical Co Method of rendering normally flamable materials flame resistant
US3639298A (en) * 1968-02-29 1972-02-01 Standard Brands Chem Ind Inc Flame resistant latex compositions articles made therefrom and processes for producing same
JPS5437624B2 (hu) * 1974-03-28 1979-11-16
AT330320B (de) * 1974-03-29 1976-06-25 Chemie Linz Ag Brandschutzendes anstrichsystem
DE2755871C3 (de) * 1977-12-15 1981-09-17 Lentia GmbH Chem. u. pharm. Erzeugnisse - Industriebedarf, 8000 München Brandschützendes Anstrichsystem
AT360130B (de) * 1978-10-02 1980-05-15 Chemie Linz Ag Thermisch expandierbares dichtungsmaterial fuer fugen, hohlraeume od. dgl. und verfahren zum abdichten von waenden oder tueren im brandfall
DE2856081A1 (de) * 1978-12-23 1980-07-10 Bayer Ag Schwerentflammbare laminate
US4255318A (en) * 1979-07-17 1981-03-10 Dainichi-Nippon Cables, Ltd. Fire-retardant putty-like compositions
JPS5911435B2 (ja) * 1980-12-11 1984-03-15 ファナック株式会社 工業用ロボットの安全機構
DE3515097C1 (de) * 1985-04-26 1986-09-18 Fa. Carl Freudenberg, 6940 Weinheim Selbsthaftende Beschichtung fuer Polypropylen-Schaumstoffe
DE3536371C1 (de) * 1985-10-11 1987-05-07 Metzeler Schaum Gmbh Schwer entflammbarer Polyurethan-Schaumstoff
CA1295782C (en) * 1986-09-17 1992-02-11 Bruce Alan Milner Intumescent material

Also Published As

Publication number Publication date
AU615293B2 (en) 1991-09-26
ATA88988A (de) 1990-07-15
ES2038361T3 (es) 1993-07-16
RU1838372C (ru) 1993-08-30
DK241890A (da) 1990-10-05
HU892232D0 (en) 1991-03-28
DK241890D0 (da) 1990-10-05
KR900700578A (ko) 1990-08-16
AU3411989A (en) 1989-11-03
EP0338347B1 (de) 1992-02-26
GR3003890T3 (hu) 1993-03-16
NO300223B1 (no) 1997-04-28
EP0338347A1 (de) 1989-10-25
NO904231D0 (no) 1990-09-28
DE58900844D1 (de) 1992-04-02
FI99021C (fi) 1997-09-25
JPH03503654A (ja) 1991-08-15
DE3813252A1 (de) 1989-11-09
FI904906A0 (fi) 1990-10-05
JP2775184B2 (ja) 1998-07-16
NO904231L (no) 1990-09-28
ATE72824T1 (de) 1992-03-15
WO1989009808A1 (en) 1989-10-19
AT392078B (de) 1991-01-25
EP0408627A1 (de) 1991-01-23
FI99021B (fi) 1997-06-13
KR0139292B1 (ko) 1998-04-28
HUT55823A (en) 1991-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU206739B (en) Latexbinded anti-burning materials and layered materials against burning
US5232976A (en) Thermally expandable fire-protection composition comprising expandable graphite, chloroprene latex and compounds forming a paracrystalline carbon skeleton
US6084008A (en) Fire retardant coating composition
US20040121152A1 (en) Flame-resistant insulation
CA1046203A (en) Silicate-containing flame-resistant adhesive composition
US6960388B2 (en) Electrical distribution system components with fire resistant insulative coating
US5182049A (en) Intumescence media and the use thereof
EP0505940B1 (en) Intumescent fire-resistant coating, fire-resistant material, and process for producing the fire-resistant material
DE4135678A1 (de) Thermisch expandierbare brandschutzmasse
US6102995A (en) High performance intumescent system for imparting heat/flame resistance to thermally unstable substrates
JP3218359B2 (ja) 発泡耐火性積層体とその形成方法
JP2001342355A (ja) 耐水性を有する発泡型防火性組成物
JP2003064261A (ja) 耐火性に優れた発泡型防火性組成物、発泡型防火性シート状成形体、及び発泡型防火性シート積層体
KR20220082694A (ko) 불연성 내화 도료 조성물, 그 조성물 키트 및 내화 충전재
JPH02172847A (ja) 膨張型耐火被覆組成物
JP3033950B2 (ja) 耐火液及びその製造方法並びに耐火液を用いた耐火建材と耐火性接着剤
CN113999357B (zh) 一种透明防火胶板、夹胶型防火玻璃及其制备方法
CN115433479B (zh) 一种遇火高度陶瓷化的磷酸盐胶基阻燃隔热涂料制备方法
JP3220741B2 (ja) 耐火シート用材料並びに耐火シート及びそれを用いる耐火被覆方法
KR20220099324A (ko) 물을 용매로 한 친환경 불연성 내화 도료 조성물, 그 조성물 키트 및 내화 충전재
JP4056761B2 (ja) 発泡性耐火塗料
JPH0312492A (ja) 防火性組成物
KR20210155143A (ko) 팽창흑연을 함유한 불연성 코팅 조성물 및 그 조성물 키트
KR20230071263A (ko) 불연성 내화 도료 조성물 및 그 조성물 키트
CN117164380A (zh) 一种膨胀型防火板及膨胀型防火板的制备方法