HU206390A - Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására - Google Patents

Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU206390A
HU206390A HU211991A HU211991A HU206390A HU 206390 A HU206390 A HU 206390A HU 211991 A HU211991 A HU 211991A HU 211991 A HU211991 A HU 211991A HU 206390 A HU206390 A HU 206390A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
addition
maleic anhydride
polyolefin
reaction
Prior art date
Application number
HU211991A
Other languages
English (en)
Other versions
HU912119D0 (en
Inventor
Istvan Cenkvari
Ferenc Denes
Janos Kis
Jozsef Toth
Jenoe Baladincz
Laszlo Bartha
Gyula Deak
Jenoe Hancsok
Jozsef Proder
Original Assignee
Komaromi Koeolajipari Vallalat
Veszpremi Egyetem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Komaromi Koeolajipari Vallalat, Veszpremi Egyetem filed Critical Komaromi Koeolajipari Vallalat
Priority to HU211991A priority Critical patent/HU206390A/hu
Publication of HU912119D0 publication Critical patent/HU912119D0/hu
Publication of HU206390A publication Critical patent/HU206390A/hu

Links

Landscapes

  • Lubricants (AREA)

Abstract

Atalálmány szerinti eljárás során 1:1-3,5 mólarány mellett, poliolefin és maleinsavanhidrid addíciós reakcióját homogén fázisban a reakcióelegyre vonatkoztatott 20-75 tömeg%-ú, legalább 15 tömeg%-ban 110-250 ’Chőmérséklet-tartományba eső forrpontú komponens(eke)t tartalmazó, a benne levő szénatomok legalább 35%-át aromás kötésben tartalmazó oldószerben 110-180 ’C hőmérsékleten, 1-16 óra alatt a reakcióelegyre számított 0,5-8 tömeg% gyökös iniciátort alkalmazva hajtják végre. A maleinsavanhidrid, valamint az iniciátor adagolásával az addició során az elegyben a maleinsavanhidrid koncentrációját 55 mg/g alatt tartják. Az addiciós reakció termékét polietilén-poliaminokkal és/vagy etanolaminokkal és/vagy polialkoholokkal és/vagy hidroxisavakkal ismert körülmények között reagáltatjük az addiciós reakció terméke a polietilén-poliamin és/vagy etanolamin és/vagy polialkohol és/vagy hidroxisav 1,5-3 mólaránya mellett.

Description

A találmány tárgya eljárás olyan polifiinkciós szukcinimid és/vagy poliészter típusú, hamumentes detergensdiszpergens (DD) viszkozitás és viszkozitásindex növelő, valamint kopásgátló hatású adalék előállítására, amely előnyösen alkalmazható kenőolajkompozíciók tulajdonságainak javítására.
A hamumentes, szukcinimid típusú adalékokat elterjedten alkalmazzák a motorolajok detergens-diszpergens tulajdonságainak javítására. Erősen poláris szerkezetük miatt a motorüzem közben korlátozzák az olajban az oldhatatlan savas szennyeződések keletkezését és a fémfelületekre való kiválását. Ezáltal megnövelik a motorok élettartamát és az olajok használhatósági idejét.
A kis móltömegű (Mn<2000) szukcinimidek kén-, bór-, molibdén, stb. tartalmú származékai a DD hatás mellett korróziógátló vagy kopásgátló mellékhatással, a nagymóltömegű (M„<2000) szukcinimidek pedig viszkozitás és viszkozitásindex növelő mellékhatással is rendelkeznek.
A szukcinimideket általában egyéb fémtartalmú DD adalékokkal, folyási tulajdonságokat javító polimerekkel, oxidációgátlókkal, korrózió- és kopásgátlókkal, súrlódáscsökkentőkkel, valamint habzásgátló adalékokkal keverve kompozíciókban alkalmazzák.
A szukcinimid adalékok szintézisét az ismert eljárások szerint két lépésben lehet elvégezni.
Az első lépésben az alfa-olefineknek, mint pl, etilén, propilén, izobutilén, hexén-1 vagy egyéb olefines kettős kötéssel rendelkező vegyületeknek, mint pl. sztirol, p-metil-sztirol, butadién, izoprén stb. 600-90 000 átlagmóltömegű (Mn) homo- és/vagy kopolimerjeit maleinsavanhidriddel reagáltatják. Az addíciós reakció eredményeként alkenil-borostyánkősavanhidrid köztitermék keletkezik.
A leggyakrabban poliizobutilén alapanyagot felhasználó eljárásoknál az addíciós műveletet az ún. termikus iniciálással vagy klór katalizátor jelenlétében végzik. A 180-250 °C hőmérséklet tartományban, 1-3 maleinsavanhidrid/poliizobutilén (MSA/PIB) mólaránnyal, 4-36 óra alatt végzett addíciós művelet során leggyakrabban átlagosan 0,6-0,9 borostyánkősavcsoport kapcsolódik egy-egy poliizobutilén molekulához. A reakcióelegyből a nem reagált maleinsavanhidridet és a gyantás kátrányszerű, oldhatatlan melléktermékeket vákuumban történő kiforralással, illetve szűréssel kell eltávolítani.
Újabban olyan eljárásokat is publikáltak, amelyeknél a termikusán iniciált reakció esetében a szokásosnál egységesebb összetételű, legalább 70%-ban alfaolefin tartalmú poliizobutilénből kiindulva (EP 0355895) és klór katalizátor alkalmazása esetén a reagensek szokásostól eltérő, alternáló adagolása révén elérték, hogy egy poliizobutilén molekulához átlagosan 1,3-1,9 borostyánkősav csoport is kapcsolódott.
A szukcinimidek szintézisének második ún. acilezési lépésében az alkenil-borostyánkősavanhidrid köztiterméket amin- és/vagy hidroxil-csoportokat tartalmazó vegyületekkel reagáltatják. Reagensként gyakran alkalmaznak polietilén-poliaminokat, mint pl. etiléndiamint, dietilén-triamint, trietilén-tetramint, tetraetilén-pentamint, pentaetilén-hexamint, l,4~bisz(2-aminoetil)-piperazint, alkil- és/vagy aril-aminokat, mint pl. dietil-amint, n-butil-amint, izopropil-amint, anilint, benzilamint vagy amino-alkoholokat, mint például etanol-amint, dietanol-amint, trietanol-amint, vagy többértékű alkoholokat, mint pl. etilén-glikolt, glicerint, trimetilol-propánt, pentaeritritet, vagy a felsorolt vegyületek közül néhány kiválasztott típusnak a keverékét (US, 3,573,205).
Az adalékszintézishez acilezőszerként felhasznált alkenil-borostyánkősavanhidridre jellemző borostyánkősavanhidrid poliolefin kapcsolódási aránytól, valamint az acilezőszer és amin és/vagy alkohol alkalmazott mólarányától függően mono-, bisz- és poliszukcinimidek, valamint észterek- és poliészterek keletkeznek. Az egységes összetétel hiányában és a lejátszódó párhuzamos reakciók miatt általában bonyolult összetételű reakcióelegyek képződnek, amelyekben minél nagyobb az acilezőszerben a borostyánkősavanhidrid/poliolefin kapcsolódási arányszám, annál nagyobb lesz e termékben a poliszukcinimidek és poliészterek részaránya. (170.349. lajstromszámú magyar szabadalmi leírás.)
Motorkísérletekkel igazolták [Verkouw, Η. T. és
m. fsai: Mineralöltechnik 1988, 33(9), 17-28.], hogy minél nagyobb a poliolefin átlagmóltömege és az acilezőszerben a borostyánkősavanhidrid/poliolefin kapcsolódási arány, annál nagyobb a szukcinimidek DD hatékonysága. Emellett a hosszú oldalláncú, nagyobb poliszukcinimid- és/vagy poliészter-tartalmú adalékok a megnövekedett DD hatásuk mellett jelentős viszkozitás és viszkozitásindex növelő mellékhatással is rendelkeznek.
Az ilyen hamumentes DD adalékok alkalmazásával a motorolajkompozíciókban a teljesítményszint növelése mellett a hagyományos folyási tulajdonságokat javító polimer adalékok egy része is kiváltható, ami az előállítási költségek csökkentését teszi lehetővé.
A kétségtelen hatásbeli előnyök ellenére az ilyen nagymóltömegű poliszukcinimideket és/vagy poliésztereket is tartalmazó adalékok ismert eljárásokkal történő előállítása csak számos technológiai hátránnyal lehetséges.
így például a nagyobb kapcsolódási arány eléréséhez különlegesen tiszta, a terminális olefineket nagy koncentrációban tartalmazó poliolefin alapanyagok (EP 0355895 A2), és a reakció során nagy hőmérsékletet (180-250 °C) és nagy MSA/poliolefin mólaranyt kell alkalmazni.
Emiatt jelentős mennyiségű kátrányszerű melléktermék képződik és ezáltal a veszteségeken túl költséges tisztítási lépésekre, valamint a nagymennyiségű reagálatlan MSA utólagos kiforralására, és az esetek többségében klórgáz katalizátor alkalmazására van szükség. A klór az addíciós reakciók során kapcsolódik a poliolefin molekulához és az adalékanyagra vonatkoztatva mintegy 0,01-0,5 tömeg%-ban benne is marad a végtermékben. Az ilyen klórtartalmú adalékok motorolajként történő felhasználásakor a környezetre káros klórtartalmú égéstermékek is keletkeznek.
HU 206 390 A
Az adalékszintézis egyéb technológiai lehetőségeinek kutatása során arra a felismerésre jutottunk, hogy az adalékelőállítási eljárás körülményeinek a jelenleg ismerthez képest jelentős változtatásával az előbbiekben felsorolt technológiai hátrányok lényegesen csökkenthetők, ill. részben kiküszöbölhetők. Úgy találtuk ugyanis, hogy az ismerteknél kedvezőbb feltételek között nagy hatékonyságú polifunkciós, hamumentes DD adalékok állíthatók elő a következők szerint.
Az adalékszintézis első lépését, azaz a poliolefin és maleinsavanhidrid addícióját egy nagy konverziót biztosító oldószeres homogén fázisban, energetikai szempontból kedvezőbb kis hőmérsékleten, a melléktermékek keletkezését visszaszorító reakciókörülmények között végezzük. így a poliolefin és maleinsavanhidrid reagáltatását a reakcióelegyre vonatkoztatott 20-75 előnyösen 35-60 tömeg%, az alapanyagokat és a köztiterméket is jól oldó, 110-250 °C tartományba eső forráspontú komponenseket is tartalmazó oldószerben, 110-180 °C előnyösen 120-160 °C és 1-16 óra reakcióidő tartományban 1:1-3,5 poliolefin/maleinsavanhidrid mólarányt és a reakcióelegyre számított 0,58 tömeg% peroxid vagy egyéb típusú, mint pl. az azobisz-izobutironitril gyökös iniciátort alkalmazva, atmoszferikus nyomáson nitrogén gáz atmoszférában végezzük. Úgy találtuk, hogy a nagy maleinsavanhidrid olefin átlagos kapcsolódási arány, kevés melléktermék képződése mellett akkor érhető el, ha olyan szénhidrogén oldószert vagy oldószerelegyet alkalmazunk, melyben az aromás kötésben levő szénatomok száma CA > 35% teljesül, és amelyben a 250 °C-nál kisebb forráspontú komponensek részaránya 5 tömeg% feletti. A szénhidrogén oldószerek forrásponttartománya 80 °C (101,3 kPa-on) és 360 °C (10 kPa-on) között van. Ilyenek pl. a kereskedelmi forgalomban kapható toluol, az orto-, vagy a méta-, vagy a para-xilol, illetőleg ezek elegyei, az ,AROMATOL” márkanevű szénhidrogénelegy (Cg-C10 aromások elegye; gyártó: MÓL Rt., Dunai Finomító), kőolajból előállítható különböző frakciók, illetőleg párlatok (pl.: nehézbenzinfrakció, ill. kenőolajpárlat), továbbá az előzőekben felsoroltak elegyei, előnyösen az egyedi xilolok és azok elegyei, az .AROMATOL”, valamint legalább az egyik xilol izomert minimum 5%-ban tartalmazó nehézbenzinfrakció, vagy gázolajpárlat. Az oldhatatlan melléktermékek csökkentésének az is lényeges feltétele, hogy az addíció során a reakcióelegyben jelenlevő maleinsavanhidrid koncentrációja kisebb legyen, mint 55 mg/g. Ez a feltétel a maleinsavanhidrid és iniciátor megfelelő sebességű adagolásával biztosítható.
Az addíciós művelet után a reakcióelegyet szobahőmérsékletre hűtjük, majd szükség esetén 0,5-2 tömeg% szűrési segédanyag (szűrőperlit, bentonit, stb.) bekeverése után, vagy anélkül szűrjük. Az így előállított világossárgától barnás színűig változó köztitermékben az egy poliolefin molekulára jutó borostyánkősavanhidrid csoportok száma, azaz a vegyületben levő borostyánkősavanhidrid/poliolefin átlagos kapcsolódási arányszáma 0,7-2,5 előnyösen 1,4-2,0 közötti, a szabad maleinsavanhidrid-tartalom pedig 5 mg/g alatti.
Ezután az oldószer újrafelhasználásának igénye esetén a poliolefin molekulatömegétől függően, figyelembevéve a további műveletnél előnyös kis viszkozitást, a köztitermékben 250 °C alatti forráspontú oldószerkomponenst kiforralhatjuk, és a maradékot szükség esetén VK100 -c = 4-15 mm2/s viszkozitású,. 20-60 tömeg% mennyiségű kenőolajpárlattal hígítjuk. Pöliolefin alapanyagként főleg alfa-helyzetű kettőskötéssel rendelkező olefinek, mint pl. etilén, propilén, butén-1, izobutilén, vagy egyéb olefinek homo- és/vagy kopolimeqeit alkalmazzuk M„_= 600-50 000 (35-3200 szénatomszámú), előnyösen M„ = 800-5000 (50-320 szénatomszámú) számszerinti átlagtömegtartományban. Ilyen poliolefinek részletes ismertetését és felsorolását tartalmazzák a 2.348.972 és 2.523.692 lajstromszámú NSZK-beli, a 3.306.907 lajstromszámú USA-beli, a 219.792 lajstromszámú NDK-beli, a 2.312.510 lajstromszámú francia, valamint a 197.936 lajstromszámú magyar szabadalmi leírások. Közülük legelőnyösebbek az Mn = 800-5000 számszerinti átlagmóltömegű, kereskedelmi forgalomban beszerezhető poliizobutilének (pl.: Κζ = 1200-1400, Mn = 1600-1800, Ma = 20002400, Mn = 3500-3800).
Az adalékszintézis második ún. acilezési lépésében a szénhidrogén oldószerben és/vagy olajfinomítványban oldott alkenil-borostyánkősavanhidrid köztiterméket 120-235 °C hőmérsékleten, nitrogén atmoszférában reagáltatjuk poliaminokkal, mint pl. etilén-diaminnal, dietilén-triaminnal, trietilén-tetraminnal, trietanolaminnal és/vagy polialkoholokkal, mint pl. etilénglikollal, diétilénglikollal, trietilénglikollal, glicerinnel, trimetilol-propánnal, pentaeritrittel, és/vagy hidroxikarbonsavakkal vagy savamidokkal, mint pl. glikolsav, glikolsavamid, almasav.
Az acilezés körülményeit úgy célszerű megválasztani, hogy az amid-, imid- és észterképzési reakciók többszörös kapcsolódásokat, azaz poliamid, poliimid és poliészter szerkezetű vegyületeket eredményezzenek. Ezt azzal érjük el, hogy az addíciós reakció utáni köztitermék alkenil-borostyánkősavanhidrid csoportjai és a reagens (polietilén-poliamin és/vagy etanolamin és/vagy polialkohol, és/vagy hidroxikarbonsavak, vagy savamidok) mólaránya 1,5-3 közötti. A DD és folyási tulajdonságokat javító hatás szempontjából előnyösnek találtuk, hogy ha a keletkező szukcinimideket és/vagy poliszukcinimideket, észtereket és/vagy poliésztereket tartalmazó adalékelegy móltömegeloszlására jellemző hányados γ = Mn/Mw = 1,2-3,5 közötti, a számszerinti átlagmóltömeg pedig 1600-30 000, előnyösen 200010 000 közötti.
Az acilezési reakció elvégzése után a reakcióelegyből 160-210 °C hőmérséklettartományban vákuumban kiforraljuk az illékony komponenseket, szükség esetén a reakcióterméket kenőolajfinomítvánnyal hígítjuk, lehűtjük és szükség esetén szűrési segédanyagok alkalmazásával, vagy anélkül szűrjük. A polifunkciós hamumentes DD adalékok találmá3
HU 206 390 A nyunk szerinti előállítási módját és alkalmazásának előnyeit a következő kiviteli példákban ismertetjük.
A példa
Egy keverővei, nitrogénbevezető csonkkal, viszszacsepegő hűtővel és adagolóval ellátott üveglombikba 1000 g poliizobutilént (Mn = 950) és 1200 g xilolt mérünk be; az elegyet nitrogén atmoszférában 120 ’C-ra melegítjük, majd ehhez keverés közben 196 g maleinsavanhidridet (MSA/PIB mólarány = 1,9) 100 g/óra, 56 g azo-bisz-izobutironitril iniciátort pedig 25 g/óra sebességgel adagolunk. A reakcióelegyből vett minták szabad maleinsavanhidrid tartalma az adagolás időtartama alatt kisebb volt, mint 55 mg/g elegy. A reagensek adagolása után a világossárga reakcióelegyet lehűtjük, majd 1 tömeg% szűrőperlit bekeverése után szűrjük. Az oldat elszappanosítási száma (MSz-11724 szerint) 80,7 mg KOH/g, szabad maleinsavanhidrid-tartalma (KKVSz 0841/88 szerint) 3,3 mg/g, ami 1,6 = borostyánkősavanhidrid/poliizobutilén átlagos kapcsolódási aránynak felel meg.
B példa
Az A példa szerinti készülékbe 2000 g (Mn = 2200) poliizobutilént és 700 g olyan 160-320 ’C forrásponttartományú szénhidrogénelegyet keverünk, amely „AROMATOL” és atmoszferikus desztillációval nyert gázolajpárlat 35:65 tömegarányú elegye és amelyben az infravörös spektrofotometriával meghatározott aromástartalom (CA) 37%. Az elegyet 110 ’C-ra melegítjük, majd 3 óra alatt, 8 egyenlő részletben az elegyhez - keverés közben - 267 g maleinsavanhidridet és 27 g benzoil-peroxidot keverünk.
A reagensek adagolása után a reakcióelegyet 20 °Cra hűtjük, hozzákeverünk 2 tömeg% mennyiségben betonú típusú szűrési segédanyagot és szűrjük. Az oldat elszappanosítási száma 72,9 mg KOH/g, szabad MSA tartalma pedig 4,4 mg/g elegy, ami 1,9 borostyánkősavanhidrid/PIB átlagos kapcsolódási arányának felel meg.
C példa
Az A példa szerinti készülékbe 1200 g (Mn = 4000) poliizobutilént (0,3 mól) és 1200 g, 40 tömeg% xilolt és 60 tömeg% SAE 30/80 márkajelű, oldószeresen finomított és paraffinmentesített kenőolajfinomítványt (VK)00 -c = 8,9 mm2/s, VI = 83, dermedéspont: -20 ’C) tartalmazó oldószerelegyet mérünk be, amelynek aromástartalma (CA) 45%. Az elegyet keverés közben, nitrogén atmoszférában 155 °C-ra melegítjük, majd folyamatos áramban az oldathoz keverünk 98 g maleinsavanhidridet (1,0 mól) 30 g/óra, valamint 10 g di-tercier-butilperoxidot 25 g/óra adagolási sebességgel. A reakcióelegyet további 5 óra hosszat 155 ’C-on keverjük, majd szűrjük. A kapott világosbarna viszkózus folyadék elszappanosítási száma 35,6 mg KOH/g, szabad
MSA tartalma 4,2 mg/g elegy, ami 2,2 borostyánkősavanhidrid/PIB átlagos kapcsolódási aránynak felel meg.
D példa
Az A példa szerinti készülékbe 1250 g (0,78 mól) polipropilén olajat (M„ = 1600) és 1400-g oldószerelegyet (35 tömeg% toluolt és 65 tömeg% xilolt tartalmaz) mérünk be.
Az elegyet 110 ’C-ra melegítjük és állandó keverés mellett, nitrogén atmoszférában 3,5 óra hossza alatt 16 egyenlő részletben hozzákeverünk 106 g (1,08 mól) maleinsavanhidridet és 39 g di-tercier-butil-peroxidot. Ezután a reakcióelegyből 170 ’C-on és 10 kPa nyomáson az oldószert kiforraljuk, majd az így kapott köztitermékhez 1320 g kenőolajfinomítványt (VK]00-C = 9,6 mm2/s, VI = 85, dermedéspont = -22 ’C) keverünk. Az elegyet 140 ’C-on homogenizáljuk, majd 2 tömeg % mennyiségű bentonittal összekeverjük és szűrjük. A világos sárgásbarna viszkózus olajoldat elszappanosítási száma 59 mg KOH/g, szabad maleinsavanhidrid tartalma 1 mg/g alatti, ami 1,1 borostyánkősavanhidrid/polipropilén átlagos kapcsolódási aránynak felel meg.
Az A, B, C, D példák szerint nyert köztitermékkel, mint kettő, vagy több karboxilcsoporttal rendelkező acilező szerekkel a következők szerint amino-, iminoés/vagy hidroxilcsoportokkal rendelkező vegyületeket reagál tatva nyertük a polifunkciós hamumentes adalékanyagokat.
1-4. példák
Az 1-4. szerinti példákban (1. táblázat) levő reagensek és reakciókörülmények között az adalékokat a következő általános módszer szerint állítjuk elő. Egy keverővei, vízelválasztó feltéttel és nitrogénbevezető csonkkal ellátott üveglombikba az 1. táblázatban megadott mólarányban szobahőmérsékleten, vagy a reakció hőmérsékletén bemérjük az A, B, C vagy D példa szerinti acilezőszert és a megadott reagenst vagy reagenselegyet. Az acilezési reakciók során keletkező víz eltávozásáig és a szükséges polimerizációs fok eléréséig a reakcióelegyet inért atmoszférában kevertetjük, majd 200-220 ’C-ra melegítjük, és az ezen a hőmérsékleten illékony komponenseket 10 kPa nyomáson kiforraljuk. Ezután a termékhez annyi kenőolajfinomítványt (VK100 -c > 20 mm2/s, VI > 50, dermedéspont < -10 ’C) keverünk, hogy a késztermék hígítóanyagtartalma 35-70 tömeg% közötti legyen. Az elegyet szükség esetén a szokásos szűrési segédanyagok alkalmazásával derítjük és szüljük.
Az A, B, C, D valamint 1-4. példák szerinti és a referencia adalékok hatékonyságának vizsgálati adatait a 2. táblázatban adtuk meg.
Az 1-4. példák szerint előállított adalékok DD hatását a következő hatásvizsgálati módszerekkel értékeltük. Az adalékok diszperziót stabilizáló hatásának (detergens index, Dl) meghatározására fotometriás vizsgálati módszert alkalmaztunk [Faust, I.: Lubr. Eng. 1954, 10(6),354.].
HU 206 390 A
1. táblázat
Az 1-4. példák előállítási körülményei és jellemzői (hígítóolaj tartalom 50 tömeg%)
A Acilezési reakció körülményei Adalék jellemzők
B C D E F G H I*
1. „A” Dietilén-triamin 2,0:1,0 3 170 1,50 1800 1,7
2. „B” Tetraetilén-pentamin 2,3 : 1,0 4 160 0,80 3700 2,2
3. „C” Etilén-diamin, glicerin 2,0:0,7:0,3 8 175 0,26 8000 3,0
4. „D” Dietilén-triamin, glikol 2,5:1,0:0,2 6 165 0,21 2800 2,1
A: Példa száma ’
B : Acilezőszer előállítás példája
C: Reagensek
D: Az acilezőszerben levő összes karbonil csoportok mólszáma / reagens mólszáma E: Reakcióidő, óra F: Hőmérséklet, °C G: Nitrogéntartalom, %
H:Mn τ Mn Ι:γ__5_
Mw * A hígítóolajmentes adaléktartalom móltömeg eloszlását GPC módszerrel meghatározva (Mn szám szerinti átlagmóltömeg, Mw súly szerinti átlagraóltömeg)
2. táblázat
Adalékok DD hatásvizsgálatának adatai
Példa száma* Detergens index, % (max. 100) Lerakódás a lemezen, mg
1. 85 9,3
2. 94 4,8
4. 91 6,0
Referencia adalék (KOMAD-301**) 80 10,0
* Kompozíció összetételek: 4Ó
S AE-30 alapolaj 91,4 tömeg%
1-4. példa szerinti adalék 3,6 tömeg%
Kereskedelmi forgalomban lévő egyedi adalékok:
- Hiperbázikus Ca-szulfonát , 3,8 tömeg%
- Zn-dialkil-ditiofoszfát l,2tömeg% 45 ** Kereskedelmi forgalomban lévő poliizobutenil-biszszukcinimid (Mn poliizobutilén = 950)
3. táblázat
Adalékok folyási tulajdonságokat javító hatása (SN-150 olajban, tömeg%)
Példa száma VK, 100 ’C mm2/s VK növelő hatás, % viE Derme- déspont, ’C
alapolaj 5,2 - 101 -17
1. 5,3 - 107 -16
Példa száma VK, 100’C mm2/s VK növelő hatás, % VIE Derme- déspont, ’C
2. 6,5 22 122 -22
3. 6,9 .30 125 -20
4. 6,2 17 114 -21
referencia adalék (KOMAD-301) 5,8 9 107 -17
4. táblázat
Az adalékok kopásgátló hatásának vizsgálati adatai
Példa száma Kopásátmérő mm Hőmérséklet növekedés Át, ’C Adalékkoncentráció tömeg%
alapolaj 1,210 38 -
1. 0,802 30 3,0
2. 0,648 27 3,0
Kereskedelmi referenciák: (polialkilmetakrilát: ReonitM) 1,105 32 10,0
(hamumentes DD) KOMAD-301) 1,110 34 3,0
* A súrlódási hő miatt bekövetkezett hőmérséklet növekedés
A lerakódást gátló hatás vizsgálatát lemezes kokszolóval, Bartha L.: Investigation of Boundary Layers
HU 206 390 A
Arising through Reactions of Engine-oil Additives with Alumínium; Proc. of the Conf. on Additives of Lubr. Oils. 1983, Siófok, I. 6. 1 - 6.17 című előadásában közölt módszer szerint végeztük. Az adalékok viszkozitásnövelő hatásának jellemzésére a 100 ”C-on mért kinematikai viszkozitást, a kopásálló hatás jellemzésére pedig a Shell négygolyós készülékkel 400 N terhelésnél, 1 óra időtartamig IP-239/69 szerint végzett vizsgálat adatait alkalmaztuk. Valamennyi hatásvizsgálat esetében, 1-4. példa szerinti, az adalékokat, valamint a kereskedelmi forgalomban levő referencia adalékot 3 tömeg%-os koncentrációban oldottuk egy oldószeres és hidrogénező finomítással gyártott alapolajban (VK100 -c = 5,2 mm2/s, VIE = 101, dermedéspont = -17 °C, lobbanáspont = 215 °C.
A 2., 3., és 4. táblázatban lévő DD, viszkozitásnövelő, valamint kopásgátló hatásvizsgálati adatok arra utalnak, hogy a találmány szerinti adalékok vizsgált hatékonysága eléri, vagy meghaladja a referenciaértékét. A találmány szerinti adalékok nagyobb diszpergens-indexszel, nagyobb kopásgátló hatással és lényegesen nagyobb viszkozitás és viszkozitásindex növelő hatással rendelkeztek, mint pl. a hagyományos technológiával előállított, kereskedelmi forgalomban levő Komad-301 bisz-szukcinimid.

Claims (1)

  1. Eljárás polifunkciós poliszukcinimid és/vagy poliészter típusú hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására poliolefin és maleinsavanhidrid inért atmoszférában történő reagál tatásával 1:1-3,5 poliolefm/maleinsavanhidrid mólarányt alkalmazva, az azt követő hűtéssel, adott esetben szűrési segédanyag alkalmazásával történő szűréssel, majd 120-235 °C hőmérsékleten, inért atmoszférában polietilén-poliaminokkal, és/vagy etanol-aminokkal és/vagy polialkoholokkal és/vagy hidroxikarbonsavakkal vagy savamidokkal való reagáltatásával, az illékony komponensek kiforralásával, kívánt esetben kenőolaj finomítvánnyal történő hígítással, hűtéssel, szűréssel, azzal jellemezve, hogy alfa-helyzetű kettőskötéseket is tartalmazó, 353200 szénatomszámú, M„ = 600-50 000 átlagmóltömegű homo- és/vagy kopolimer poliolefin és a maleinsavanhidrid addíciós reakcióját homogén fázisban, a reakcióelegy re vonatkoztatva 20-75 tömeg% mennyiségű olyan 80 °C 101,3 kPa-on és 360 °C 10 kPa-on közötti forrásponttartományú szénhidrogénelegyben végezzük, amelynek infravörös spektrofotometriával meghatározott aromástartalma legalább 35 tömeg%, és amely legalább 5 tömeg%-ban 110-250 °C hőmérséklettartományba eső fonráspontú egy vagy több egyedi szénhidrogént vagy a kőolaj atmoszferikus lepárlásával nyert terméket, vagy azok elegyét tartalmazza, 110-180 °C hőmérsékleten, 1-16 óra alatt, a reakcióelegyre számított 0,5-8 tömeg% gyökös iniciátort alkalmazva, a maleinsavamid-, valamint az iniciátor adagolásával az addíció folyamán az elegyben a maleinsavamid- koncentrációját 55 mg/g alatt tartjuk, az acilezési reakciónál az addíciós reakció utáni köztitermék borostyánkősavanhidrid csoportjai és a polietilén-poliamidok és/vagy eíanol-aminok és/vagy polialkoholok és/vagy hidroxikarbonsavak, vagy savamidok mólarányát 1,5-3 közöttire állítjuk be.
HU211991A 1991-06-25 1991-06-25 Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására HU206390A (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU211991A HU206390A (hu) 1991-06-25 1991-06-25 Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU211991A HU206390A (hu) 1991-06-25 1991-06-25 Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU912119D0 HU912119D0 (en) 1991-12-30
HU206390A true HU206390A (hu) 1993-06-28

Family

ID=10957857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU211991A HU206390A (hu) 1991-06-25 1991-06-25 Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU206390A (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2965271A1 (fr) * 2010-09-29 2012-03-30 Total Raffinage Marketing Procede de preparation d'enrobes et d'asphaltes a basses temperatures

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2965271A1 (fr) * 2010-09-29 2012-03-30 Total Raffinage Marketing Procede de preparation d'enrobes et d'asphaltes a basses temperatures
WO2012049579A1 (fr) * 2010-09-29 2012-04-19 Total Raffinage Marketing Procede de preparation d'enrobes et d'asphaltes a basses temperatures

Also Published As

Publication number Publication date
HU912119D0 (en) 1991-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0682102B1 (en) Lubricating oil additives
JP4934019B2 (ja) ジエン含有重合体をベースにした分散剤粘度調整剤
US4859210A (en) Motor fuel or lubricant composition containing polybutyl or polyisobutyl derivatives
JP3404397B2 (ja) 油質組成物に有用なゲルを含まないα−オレフィン分散添加剤
RU2046806C1 (ru) Способ получения производных полиолефина, содержащего группы янтарного ангидрида
EP1753789B1 (en) Dispersant viscosity modifiers based on maleic anhydride-styrene copolymers
US3306907A (en) Process for preparing n n-di
JP4929085B2 (ja) アルキルアクリレート共重合体系分散剤およびこれらの使用
JPS6020439B2 (ja) 油質組成物に有用な添加剤
JPH08100188A (ja) ポリブチル−及びポリイソブチルアミンを含有する潤滑油
US4743391A (en) Method for oxidatively degrading an olefinic polymer
JPH11236586A (ja) 窒素含有分散剤−粘度改良剤
JPS5838792A (ja) 改良スクシンイミド潤滑油分散剤
US5466387A (en) Oil-soluble adducts of disuccinimides and anhydrides of unsaturated bicarboxylic aliphatic acids
KR0172450B1 (ko) 분산제/vi 향상제의 제조방법 및 이를 함유하는 조성물
US4094802A (en) Novel lubricant additives
JPS63178107A (ja) ラクトン変性付加物又は反応体及びそれを含有する油質組成物
JPH09176673A (ja) 潤滑油添加剤
US20140066579A1 (en) Polyalkenyl succinimides and use thereof as dispersants in lubricating oils
US5614124A (en) Polyisobutylene succinimide, ethylene-propylene succinimide and an alkylated phenothiazine additive for lubricating oil compositions
JP2593264B2 (ja) イミド基含有低分子量エチレン共重合体、その製造方法およびその利用
EP0677572B1 (en) Detergent-dipersant additive for lubricating oils of internal combustion engines and its preparation process
JP2599600B2 (ja) 油性組成物において有用なラクトン変成、アミノ化分散剤添加剤
US7049273B2 (en) Hybridized olefin copolymer additives
HU206390A (hu) Eljárás polifunkciós hamumentes detergens-diszpergens adalék előállítására

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees