HU197586B - Process for producing bestatin derivatives - Google Patents
Process for producing bestatin derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HU197586B HU197586B HU851041A HU104185A HU197586B HU 197586 B HU197586 B HU 197586B HU 851041 A HU851041 A HU 851041A HU 104185 A HU104185 A HU 104185A HU 197586 B HU197586 B HU 197586B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- mixture
- mmol
- added
- acid
- formula
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D263/00—Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings
- C07D263/02—Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings
- C07D263/08—Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member
- C07D263/16—Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
- C07D263/18—Oxygen atoms
- C07D263/20—Oxygen atoms attached in position 2
- C07D263/24—Oxygen atoms attached in position 2 with hydrocarbon radicals, substituted by oxygen atoms, attached to other ring carbon atoms
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
Description
A találmány tárgya új eljárás bestatin előállítására.
Felismertük, hogy az (I) képletű bestatin — a képletben Ph jelentése fenilcsoport, és
Leu jelentése leucin maradéka — előállítható új módon, ha valamely (II) általános képletű (4R, 5S) -4-benzil-5-(alkoxi-karbonil)-2-oxazolidinont— a képletben Ph jelentése az (I) képletnél megadott és R jelentése rövidszénláncú alkilcsoport — savval vagy lúggal hidrolizálunk az oxazolidingyűrü felhasítása és a rövidszénláncú alkilcsoport eliminálása céljából, majd az így kapott (2S, 3R) -3-afnino-2-hidroxi-4-fenil-vajsav aminocsoportját a peptidkémiában ismert módon védjük, a védett aminosavat vagy a peptidkémiában szokásos reakcióképes származékát karboxilcsoporton védett L-leucinnal vagy az utóbbi savaddíciós sójával kondenzáljuk, és végül a kapott vegyületről a védőcsoportot lehasítjuk.
A bestatin és származékai a Sho 52—33193 számú japán közrebocsátási iratból (kokuku) ismertek. Tumorgátló hatásúak és így gyógyászati készítmények hatóanyagaiként hasznosíthatók. Előállításukra a 4 052 449 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban, illetve a Journal of Medical Chemistry, 20(4), 510—515 (1977) szakirodalmi helyen ismertetnek fermentációs, illetve szintetikus módszert, A fermentációs módszer hátránya a hozam növelhetőségével kapcsolatos nehézségekben rejlik, míg a szintetikus módszernél nagyon nehéz a reakció sztereospecifikusságát biztosítani. Az említett amerikai leírás szerinti legmagasabb termelékenység 3 mg/liter, azaz alacsonyabb, mint a találmány szerinti, szintetikus módszer esetében.
A találmány szerinti eljárást közelebbről a következőképpen hajtjuk végre.
A (II) általános képletű vegyületek oxazolidingyűrűjének felhasítását és a rövidszénláncú alkilcsoport eltávolítását savval vagy bázissal végzett hidrolizálás útján végezzük. Az e célra alkalmazható bázisok közé tartoznak az alkálifém-hidroxidok (például a lítium-hidroxíd vagy nátrium-hidroxid) vagy a bárium-hidroxid. A felsorolt bázisok közül a lítium-hidroxid használata előnyös. A hidrolizáláshoz használható savakra példaképpen az ásványi savakat, így például a hidrogén-kloridot vagy a kénsavat említhetjük. A találmány szerinti eljárás végrehajtásához alkalmazható oldószerek közé tartozik a víz, illetve a víz és közömbös szerves oldószer, előnyösen egy rövidszénláncú alkohol (például metanol vagy etanol), aceton, tetrahidrofurán, dioxán, dimetil-formamid vagy dimetil-acetamid elegye. A reakcióhőmérséklet nem lényeges paraméter, rendszerint azonban a reagáltatást 0°C és 160°C, előnyösen szobahőmérséklet és 120°C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
Ilyen körülmények között az oxazolidingyürű felhasadása és a rövidszénláncú alkil2 csoport lehasadása egyidejűleg megy végbe, bár ez nem lényeges.
Egy megfelelő (II) általános képletű 2-oxazolidinonból az így kapott (2S, 3R)-3-amino-4-fenil-2-hidroxi-vajsavat elkülöníthetjük, de végrehajthatjuk aminocsoportjának megvédését elkülönítés nélkül is.
\z aminocsoport megvédését hagyományos módszerek valamelyikével végezhetjük. Példaképpen utalhatunk a „The Journal of Antibiotics, 36. 695—699 (1983) szakirodalmi helyre.
így például az aminocsoportnak benziloxi-karbonilcsoporttal való megvédését úgy hajtjuk végre, hogy a (2S, 3R)-3-amino-2-hidroxi-4-fenil-vajsavat benziloxi-karbonil-kloridda' reagáltatjuk bázis jelenlétében a Schotten-Baumann módszer szerirí vagy pedig ezt a fenil-vajsav-származékot benziloxi-karbonil-csoport bevitelére alkalmas ágenssel, például benziloxi-karbonil-4-nitro-fenilészterrel, benziloxi-karbonil-aziddal, benziloxi-karbonil-N-h droxi-szukcinimidészterrel vagy S-4,6-dimetil-pirimido-2-íl-tiokarbonsav-benzilészterrel reagáltatjuk egy szerves tercier-amin, például trietil-amin vagy N-metil-morfolin jelenlétében víz és egy rövidszénláncú alkohol, dioxán, tetrahidrofurán, acetonitril vagy dimeti -formamid elegyében.
Az így kapott, aminocsoporton védett fenil ajsav-származék vagy reakcióképes szárrt azéka és a karboxilcsoportján védett L-leuc«n vagy sója közötti kondenzációs reakció végrehajtásához a peptidkötés létrehozására a peptidkémiában ismert bármely kondenzációs módszer felhasználható. Példaképpen utalhatunk a Chem. Bér., 103 788—798 (1970) szakirodalmi helyen ismertetett módszerre.
A „reakcióképes származék kifejezés alatt olyan, a karboxilcsoporton képzett reakcióképes származékot értünk, amely képes aminocsoporttal reakcióba lépve sav-imidkötést, azaz peptidkötést létrehozni.
A felhasználható kondenzációs módszerekre példaképpen megemlíthetjük a diciklohexil-karbodiímidet vagy l-etil-3- (3- (dimetil-amino)-propil)-karbodiimid hasznosító karbodiimides módszert: a hidrazidot hasznosító azides módszert: a klór-szénsav-etilésztert vagy klór-szénsav-izobutil-észtert hasznosítható vegyes savanhidrides módszert; a ciano-metilésztert, viniiésztert, adott esetben helyettesített fenilésztert, tiofenilésztert vagy hidroxi-szukcinimidésztert hasznosító reakcióképes észteres módszert; az acetoximot vagy ciklohexanon-oximot hasznosító O-akril-hidroxilaminos módszert; vagy a karbodiimidazolt hasznosító N-acilvegyületes módszert.
A találmány értelmében végrehajtott kondenzálás során oldószerként a hagyományos peptidkondenzálásnál hasznosított bármely oldószer használható. Ezek közé az oldószerek közé tartoznak az éterek, például a dietil-éter, tetrahidrofurán és dioxán; észterek, például az etil-acetát; ketonok, például az aceton vagy
-2197586 metil-etil-keton; halogénezett szénhidrogének, például a metilén-klorid vagy a kloroform; amidok, például a dimetil-formamid vagy a dimetil-acetamid; vagy nitrilek, például az acetonitril.
A kondenzációs reakció befejezését követően a védőcsoport eltávolítását bármely hagyományos, a peptidkémiában e célra ismert módszerrel elvégezhetjük, a konkrét esetben alkalmazott védőcsoporttól függően megválasztva az adott módszert. Így például végezhetünk katalitikus redukciót palládiumkatalizátorral; hidrogén-bromidos kezelést ecetsavban; trifluor-ecetsavas kezelést; hidrogén-kloridos kezelést szerves oldószerben; bázissal elszappanosítási; hidrazinos kezelést; fém-nátriumos kezelést folyékony ammóniában; vagy folyékony hidrogén-fluoridos kezelést.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási vegyületekként használt (II) általános képletű vegyületek közé tartozik a (4R, 5S)-4-benzil-5- (metoxi-karbonil)-2-oxazolidinon, (4R, 5S) -4- (4-hidroxi-benzil) -5- (metoxi-karbonil)-2-oxazolidinon és a (4R, 5S)-4-(4-metoxi-benzil)-5- (metoxi-karbonil)-2-o\azolidinon.
A találmány szerinti eljárás értelmében a fenil-vajsav-származék előállítható a megfelelő (II) általános képletű vegyületekből bármiféle racemát képződése nélkül. így tehát a találmány szerinti eljárás igen alkalmas bestatin szintetizálására.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként használt (II) általános képletű vegyületek a következőképpen állíthatók elő.
N - (benziloxi-karbonil) - (R) -íenil-aianin valamelyik rövidszénláncú alkilészterét, például N- (benziloxi-karbonil) - (R)-fenil-alanin -etilésztert, N- (benziloxi-karbonil) - (R) -4-hidroxi-fenil-alanin-etilésztert vagy N-(benzil-oxikarbonil) - (R) -4-metoxi-fenil-alanin-etilésztert egy fém-halogeniddel, így például diizobutil-alumínium-hidriddel (a továbbiakban a „DIBAL-H rövidítés alatt említjük), lítium-alumínium-halogeniddel, lítium-butoxi-alumínium-halogeniddel vagy nátrium-dihidro-bisz-metoxi-etoxi-alumináttal redukálunk, majd egy így kapott aldehidet metil-trifenil-foszfónium-jodid és kálium-hidrid reagáltatásával kapott metilén-trifenil-foszforánnal reagáltatunk, egy megfelelő fenil-butént, azaz például 3R- (benziloxi-karbonil-amino) -4-fenib (vagy -4-hidroxi-fenil- vagy 4-metoxi-fenil)-butént kapva. Egy így kapott fenil-butént benzil-bromiddal reagáltatunk az aminocsoport amino-benzilcsoportként való megvédése céljából és végül az aminocsoportján védett fenil-butént jóddal reagáitatjuk, a megfelelő (4R, 5S)-jód-metil-2-oxazolidinont kapva.
Egy (4R, 5S)-jód-metii-2-oxazolidinon ezüst-acetáttal végzett reagáltatása után a kapott reakcióelegyet metanol és 1 n nátrium-hidroxid-oldat elegyével kezeljük vagy ezüst-trifluor-acetáttal reagáitatjuk, és ezt követően az így kapott terméket 2 n sósavoldattal kezeljük. Egy így kapott megfelelő 5-(hidroxi-metil)-2-oxazolidinont ezután cseppfolyós ammóniában fém-nátriummal reagáltatunk, hogy a 3-as helyzetű benzilcsoportot eltávolítsuk. Az így kapott vegyületet, például a (4R, 5S)-4-benzil- (vagy 4-hidroxi-benzil- vagy -4-metoxi-benzil) -5- (hidroxi-metil) -2-oxazolidinont ezután égy megfelelő oxidájószerrel, például Jones-féle reagenssel reagáitatjuk a megfelelő karbonsav előállítása céljából, majd az utóbbit egy szokásos észterezőszerrel, például egy rövidszénláncú diazo-alkánnal, kénsav és egy rövidszénláncú alkohol elegyével, gázalakú hidrogén-kloriddal telített rövidszénláncú alkohollal vagy tionil-klorid és egy rövidszénláncú alkohol elegyével reagáitatjuk, az előállítani kívánt (II) általános képletű vegyületet kapva.
A találmányt közelebbről a következő kiviteli példákkal kívánjuk megvilágítani.
1. példa (1) (2S, 3R)-3-(Benziloxi-karbonil-amino)-2-hidroxi-4-fenil-vaj sav
700 mg (3,0 millimól) (4R, 5S)-4-benzil-5- (metoxi-karbonil)-2-oxazolidinon 10 ml metanollal készült oldatához 10 ml 2 n vizes lítium-hidroxid-oldatot adunk, majd az így kapott reakcióelegyet 110°C-os olajfürdőben visszafolyató hűtő alkalmazásával 6 órán át forraljuk. Ezután a pH értékét 7-re beállítjuk 2 n sósavoldattal, majd a metanolt ledesztilláljuk. A maradék pH-értékét újból 7-re állítjuk, majd 100 ml desztillált vizet adagolunk,és a vizes elegyet az aminocsoport cseréje, illetve befogása céljából 70 ml. H+-formájú Amberlite IR-120 B gyantára felvisszük. Miután a gyantát 1 liter desztillált vízzel alaposan átmostuk, az eluálást 2 n vizes ammónium-hidroxid-oldattal végezzük. Az eluátumot közel 30 ml térfogatra betöményítjük, majd pH-értékét 7-re beállítjuk. Ezután 10 ml dietil-étert, majd 3 ml 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá és az így kapott elegyet jeges fürdőben lehűtjük. A jéghideg reakcióelegyhez intenzív keverés közben három adagban 1 óra leforgása alatt 4,45 ml 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot és 640 μΐ (4,45 millimól) benziloxi-karbonil-kloridot adagolunk. Az adagolás befejezése után a reakcióelegy keverését szobahőmérsékleten 1 órán át jégfürdőben és 3 órán át szobahőmérsékleten folytatjuk. Ezt követően a reakcióelegyet meglúgosítjuk, majd 30—30 ml dietil-éterrel kétszer extraháljuk. A vizes fázis pH-értékét 1-re beállítjuk 2 n sósavoldattal, majd 100—100 ml etil-acetáttal háromszor extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos fázisokat telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk és vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk. Az oldószert ledesztilláljuk, majd a maradékot csökkentett nyomáson szárítjuk, 704 g (2,12 millimól) mennyiségben 72%-os kitermeléssel a cím szerinti vegyületet kapva.
Analitikailag tiszta minta kapható etilacetát és hexán elegyéből végzett átkristá3
-3197586 lyosítás után. Olvadáspontja 161,0—161,5°C (irodalmi adat; 154—155°C).
IR-spektrum: 3300, 1705 és 1638 cm-1.
(2) / (2S, 3R)-3-(Benziloxi-karbonil-amino) -2-hid roxi-4-fenil-butanoil/-L-leucin-ben zilészter ml tetrahidrofuránban feloldunk 406 mg (1,24 millimól), a példa (1) részében ismertetett módon előállítható (2S, 3R)-(benziloxi-karbonil-amino) -2-hidroxi-4-fenil-vaj savat, 609 mg (1,48 millimól, 1,2 mólekvivalens) L-leucin-benzilészter-toluolszulfonátsót, 200 mg (1,48 millimól, 1,2 mólekvivalens) 1-hidroxi-benztriazolt és 206 μΐ (1,48 millimól, 1,2 mólekvivalens) trietil-amint. Az így kapott oldathoz keverés közben hozzáadjuk 281 mg (1,36 millimól, 1,1 mólekvivalens) diciklohexil-karbodiimid 10 ml metilén-kloriddal készült, jéghideg oldatát, majd a keverést egy éjszakán át folytatjuk és ezután a reakcióelegyet bepároljuk. A maradékhoz etil-acetátot adunk, majd a kapott elegyet gyapotrétegen átszűrjük. Az etil-acetátos fázist egymás után 1 n kénsavval, vízzel, 2%-os vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal és ismét vízzel extraháljuk, majd vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot etil-acetát és hexán elegyéből átkristályositva 630 mg (1,18 millimól) mennyiségben 95%-os kitermeléssel, a cím szerinti vegyületet kapjuk. Olvadáspontja: 127,0—127,5°C (irodalmiadat 122—123°C).
IR-spektrum: 3400, 1740, 1710, 1655, 1635 és 1510 cm-1.
(3) /(2S, 3R) -3-Amino-2-hidroxi-4-fenil-butanoil/-L-leucin (bestatin)
309 mg (0,58 millimól) /(2S, 3R)-3-(benzil oxi-karbonil-amino) -2-híd roxi-4-fenil-bút anoil/-L-leucin-benzilészter és 30 mg palládiumkorom keverékéhez hozzáadunk metanol és víz 2:1 térfogatarányú elegyéből 15 ml-t, majd az így kapott reakcióelegyet hidrogénatmoszférában egy éjszakán át keverjük. A reakcióelegyet ezután Celite márkanevű szürőanyagból készült rétegen átszűr jük, majd a szűrletet bepároljuk. így 179 mg (0,58 millimól) menynyiségben kvantitatív hozammal a cím szerinti vegyületet kapjuk.
Olvadáspontja: 232—233°C (irodalmi adat: 233—236°C).
IR-spektrum: 3200, 2950, 1690, 1635 és
1533 cm'1.
Tömegspektrum: 308 (M+), 217 (M+-pHCH2) + .
Referenciapélda (1)3 (R) -Benziloxi-karbonil-amino-4-fenil-butén
Argongáz-atmoszférában 63,6 g (0,158 mól) metil-trifenil-foszfónium-jodid 300 ml tetrahidrofuránnal készült, jéghideg szuszpenziójához 23,5 mg (0,135 millimól) kálium-hidridet adunk 23%-os ásványolajos szuszpenzió formájában, majd a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük. A reakcióelegyhez ezután 150 ml vízmentes 4 toluolt adunk, majd állni hagyjuk, amikor a metilén-trifenil-foszforán tetrahidrofurán és *oluol elegyével alkotott oldata képződik.
Argongáz-atmoszférában 200 ml vízmentes toluolban feloldunk 15,4 g (47 millimól) N(benziloxi-karbonil)-fenil-alanin-etil-észtert, majd a kapott oldatot szárazjégből és etanolból álló fürdőben —78°C-ra lehűtjük. Az így lehűtött oldathoz ezután 30 perc leforgása alatt intenzív keverés közben cseppenként hozzáadunk 100 ml 1,0 mólos toluolos diizopropil-alumínium-hidrid-oldatot. További 30 perces keverést követően a reakcióelegyhez 200 ml 2 n sósavoldatot adunk, majd az ekkor kapott elegyet szobahőmérsékletre melegedni hagyjuk. Ezután 300—300 ml etil-acetáttal az elegyet háromszor extraháljuk, majd az egyesített extraktumot vízzel mossuk és vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk. Miután a megszárított szerves fázist 40°C alatti hőmérsékleten bepároltuk, a maradékhoz 200 ml vízmentes toluolt adunk argongáz-atmoszférában,és a kapott oldatot szárazjégből és etanolból álló fürdőben —78°C-ra lehűtjük. Az így lehűtött oldathoz hozzáadunk az előző bekezdésben ismertetett módon előállított metilén-trifenil-foszforán-oldat ból 340 ml-t l óra leforgása alatt intenzív keverés közben, majd a reakcióelegyet szobahőmérsékleten 30 percen át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyhez 200 ml telített vizes ammónium-klorid-oldatot adunk. Az ekkor kapott elegyet 300—300 ml etil-acetáttal háromszor extraháljuk, majd az egyesített extraktumot telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk, először metilén-klorid és n-hexán 1 : 1 térfogatarányú elegyével, majd ezután ugyanezen oldószerek 2 : 1 téríogatarányú elegyével eluálva. Az eluátumot bepároljuk, majd benzol és hexán elegyéből átkristályositjuk, 8,44 g (3,00 millimól) menynyiségben 64%-os kitermeléssel fehér tú'kristályok alakjában a cím szerinti vegyületet kapva.
Olvadáspontja: 92,6—93,0°C.
IR-spektrum (KBr): 3330, 1680, 1525 és 1250 cm'1 (2) 3(R)-(N-Benzil-N-benzíloxi-karbonil)-amino-4-fenil-butén
5,7 ml 23%-qs ásványolajos kálium-hidrid-diszperziót (32,8 millimól) argongáz-atmoszférában ismételten vízmentes hexánnal mosunk az ásványolaj eltávolítása céljából. Ezután a káli.um-hidridhez 20 ml vízmentes benzolt adunk, majd a kapott elegyet jeges fürdőben keverjük. Ezt követően cseppenként hozzáadjuk 7,71 g (27,4 millimól) 3 (R)-benziioxi-karbonil-amino-4-fenil-butén 20 ml dimetil-formamiddal készült oldatát, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 30 percen át keverjük. Ezután a reakcióelegyhez jeges hűtés közben hozzáadunk 3,91 ml (32,9 millimól) benzil-bromidot, majd az adagolás befejezése után a reakcióelegyet szoba-4197586 hőmérsékleten 30 percen át keverjük. A reakcióelegyet ezt követően hideg vízbe öntjük, majd a vizes elegyet 100—100 ml etil-acetáttal háromszor extraháljuk. Az egyesített szerves fázist telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként dietil-éter és hexán 1 : 6 térfogatarányú elegyét használva. így 9,7 g (26,0 millimól) mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk 95%os hozammal színtelen olaj formájában. IR-spektrum: 1695 cm'1.
Tömegspektrum: 372 (M + l)+, 281 (M-PhCH2+I)+, 236 (M-Z) + f<x]2o=_8O,4° (c=2,7%, CHC13).
R/ (TLC szilikagélen) = 0,44 (dietil-éter és hexán 1 : 4 térfogatarányú elegye).
(3) (4R, 5S)-3,4-Dibenzil-5-(jód-metil)-2-oxazolidinon
160 mg (0,43 millimól) 3(R)-(N-benzil-N-benziloxi-karbonil)-amino-4-fenil-butén 2 ml metilén-kloriddal készült, jéghideg oldatához hozzáadunk 330 mg (1,3 millimól) elemi jódot keverés közben, majd az így kapott reakcióelegyet jeges fürdőben 4 órán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyhez vizes nátrium-tioszulfát-oldatot adunk, majd az így kapott elegyet 30—30 ml metilén-kloriddal kétszer extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat ezután telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot szilikagél fölött kromatografáljuk, eluálószerként dietil-éter és hexán 1 : 1 térfogatarányú elegyét használva, így 141 mg (0,347 millimól) mennyiségben a cím szerinti vegyületet és 21 mg (0,051 millimól) mennyiségben az (5R)-izomert kapjuk. Kitermelés: 92% (5S : 5R = 7 : 1).
Analitikai tisztaságú mintát kapunk dietil-éter és hexán elegyéből végzett átkristályosítás után.
A (4R, 5S)-vegyület fizikai állandói a következők-:
olvadáspont: 110,2—110,8°C
IR-spektrum: 1750, 1490, 1450 és 1420 cm'1. [a]p=+34,2° (c=2,4, CHC13).
Rf (TLC szilikagélen) = 0,27 (dietil-éter és hexán 1 : 1 térfogatarányú elegye) (4) (4R, 5S)-3,4-dibenzil-5-(hidroxi-metíI)-2-oxazolidinon
1. módszer
Argongáz-atmoszférában 7,4 g (18,2 millimól) (4R, 5S)-3,4-dibenzil-5-(jód-metil)-2-oxazolidinon 30 ml dimetil-formamid és 50 ml ecetsav elegyével készült oldatához 6,1 g (36,3 millimól) ezüst-acetátot adunk, majd az így kapott reakcióelegyet 130°C-on 5 órán át keverjük. Az oldószert ezt követően csökkentett nyomáson eltávolítjuk, majd a maradékot gyapotrétegen átszűrjük. A szűrletet toluollal azeotróp desztillálásnak vetjük alá az ecetsav és a dimetil-formamid eltávolítása céljából. A maradékhoz 100 ml metanolt és 30 ml 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk, és az igy kapott elegyet szobahőmérsékleten 1 órán át keverjük. Ezután a reakcióelegy pH-értékét
7-re beállítjuk 2 n vizes sósavoldattal, majd a metanolt csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A maradékot 100—100 ml etil-acetáttal háromszor extraháljuk, majd az egyesített extraktumot telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 40 g szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként dietil-éter és hexán 4:1 térfogatarányú elegyét használva. Végül benzol és hexán elegyéből végzett átkristályosítás után a cím szerinti vegyületet kapjuk 5,01 g menynyiségben, 93%-os kitermeléssel.
2. módszer
Argongáz-atmoszférában 21,5 mg (0,053 millimól) (4R, 5S)-3,4-dibenzil-5-(jód-metil)-2-oxazolidinon 0,5 ml dimetil-formamiddal készült oldatához 35,0 mg (0,16 millimól) ezüst-trifluor-acetátot adunk, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 3 napon át keverjük. A reakcióelegyhez ezután vizet adunk, majd a vizes elegyet 20—20 ml etilacetáttal háromszor extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat telített vizes nátriumklorid-oldattal mossuk, vízmentes nátriumszulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékhoz 2 ml 2 n sósavotdatot adunk, majd szobahőmérsékleten 5 órán át keverjük. Ezután pH-értékét 7-re beállítjuk 1 n nátrium-hidroxid-oldattal, majd 10—10 ml etil-acetáttal háromszor bepároljuk. Az egyesített extraktumot telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A kapott maradékot preparatív vékonyréteg-kromatográfiával tisztítjuk, dietil-éterrel mint előhívószerrel dolgozva. fgy 13,0 mg (0,044 millimól) mennyiségben, 83%-os kitermeléssel a cím szerinti vegyületet kapjuk.
Olvadáspont: 96,9—97,5°C
IR-spektrum: 3390, 1700, 1445 és 1435 cm'1 Tömegspektrum: 389 (M-j-PhCH2)+, 298 (M+l)+, 266 (M-CH2OH) + és 206 (M-PhCH2)+.
[α]2°=+45,5ο (c=l,l, CHC13)
Rf (TLC szilikagélen) = 0,39 (dietil-éter) Elemzési eredmények a C,8H,9NO3 képlet alapján:
számított: N%=4,71, C%=72,71, H%=6,44;
talált: N%=4,47, C%=72,63,
H%—6,46.
(5) (4R, 5S)-4-Benzil-5-(hidroxi-metil)-2-oxazolidinon
Argongáz-atmoszférában száraz jégből és etanolból álló fürdőben —78°C-ra lehűtött 5,0 g (17,0 millimól) (4R, 5S) -3,4-dibenzi 1-5- (hidroxi-metil) -2-oxazolidinont, majd hozzáadunk 100 ml vízmentes ammóniát nátrium-karbonátot tartalmazó qsővön át. Az így kapott elegyhez intenzív keverés közben fém-nátriumot adagolunk, míg a kék szín megma5
-5197586 rád. A reakcióelegyet ezután 1,5 órán át keverjük az ammónia visszafolyatása mellett, a száraz jégből és etanolból álló fürdőt etanolos fürdővel helyettesítve. Ezután a reakcióelegyet visszahűtjük —78°C-ra, majd kristályos ammónium-kloridot adunk hozzá a fölöslegben lévő fém-nátrium eltávolítása céljából. A reakcióelegyet ezután szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd az ammóniát eltávolítjuk és 100 ml vizet adunk hozzá. A kapott vizes elegyet 100—100 ml etil-acetáttal háromszor extraháljuk, majd az egyesített szerves fázisokat telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékot oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, először etil-acetát és hexán 2:1, majd 4:1 arányú elegyével eluálva. Az eluátumokat bepárlás után benzol és hexán eleeyéből átkristályosítva 2,90 g (14,0 millimól) mennyiségben, 82%-os kitermeléssel a cím szerinti vegyületet kapjuk.
Olvadáspont: 88,5—89,3°C.
IR-spektrum: 3440, 3280, 1748, 1700, 1415 és 1250 cm-1.
NMR-spektrum (kis mennyiségű D2O-t tartalmazó CDClj):
2.8 (2H, m, PhCHJ
3.4 (IH, m, 5—H)
3.8 (2H, m, -CH2OH)
4,3 (IH, m, 4—H)
5.5 (IH, b, -NH)
7,2 (5H, m aromás)
Tömegspektrum: 208 (M+l)+, 116 (M-PhCH2) + [a]23=—89,8°C (c=0,83, CHC13)
Rf (TLC szilikagélen) = 0,31 (etil-acetát és • hexán 4 : 1 térfogatarányú elegye)
Elemzési eredmények a C,|H13NO3 képlet alapján:
számított: N%=6,76, C%=63,76, H%=6,32;
talált: N%=6,55, C%=63,56,
H%=7,18.
(6) (4R, 5S) -4-Benzil-5- (metoxi-karbonil)-2-oxazolidinon ml, kálium-permanganátról desztillált acetonban feloldunk 224,7 mg (1,1 millimól) (4R, 5S)-4-benzil-5- (hidroxi-metil)-2-oxazolidinont, majd az így kapott oldathoz 2 ml Jones-féle reagenst (megfelel 8 normál mennyiségű aktív oxigénnek) adunk, és ezután az így kapott elegyet egy éjszakán át intenzíven keverjük. A reagálatlan Jones-féle reagenst izopropanol adagolása útján bontjuk el. Miután az aceton térfogatának mintegy felét ledesztilláltuk, a maradékhoz vizet adunk és a vizes elegyet 50—50 ml etil-acetáttal négyszer extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. A maradékhoz 2 ml metanolt adunk. Az így kapott elegyhez jeges fürdővel végzett hűtés és keverés közben diazo-metán dietil-éteres oldatát adjuk, majd a keverést a nitrogéngáz fejlődésének megszűntéig folytat10 juk. Az oldószerek ledesztillálása után a maradékot diizopropil-éter és hexán elegyéből átkristályosítjuk, 138 mg (0,587 millimól) menynyiségben, 54%-os kitermeléssel a cím szerinti vegyületet kapva.
Olvadáspont: 91,0—91,6°C,
IR-spektrum: 3400 és 1750 cm6 * * * * * * * * * * * * 1. NMR-spektrum:
2,9 (IH, dd, J 00 = 13,5, J04=7,9, H0) 3,0 (IH, dd, J0’0 = 13,5, J0’4=5,8, H0),
3,79 (3H, s, -COgMe)
4.1 (IH, m, H4) amin-protonnal végzett besugárzás esetén: (IH, dd, J4Z=7,9, J4/,=5,8, J45=4,6)
4,7 (IH, d, J54=4,6, H5)
5,9 (IH, b, -NH)
7.2 (5H. m, aromás)
Tömegspektrum: 235 (M)+, 203 (M-MeOH) + és 144 (M-PhCH2)+.
[a]23=4-66,3° (c=l,2, CHC1J 3Q Rf (TLC szilikagélen) =0,43 (etil-acetát és hexán 2 : 1 térfogatarányú elegye)
Elemzési eredmények a 0ι2Η,3ΝΟ4 képlet alapján:
számított: N%=5,95, C%=61,27,
H%=5,57;
talált: H%=5,90, C%=61,49,
H%=5,59.
Claims (1)
- SZABADALMI IGÉNYPONTEljárás az (I) képletű bestatin — a képletbenPh jelentése fenilcsoport, és Leu jelentése leucin maradéka — előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely 45 (II) általános képletű (4R, 5S)-4-benzil-5- (alkoxi-karbonil)-2-oxazolidinont — a képletben Ph jelentése az (I) képletnél megadott és R jelentése rövidszénláncú alkilcsoport —5q savval vagy lúggal hidrolizálunk, majd az így kapott (2S, 3R) -3-amino-2-hidroxi-4-fenil-vajsav aminocsoportját a peptidkémiában ismert módon védjük, a védett aminosavat vagy a peptidkémiában szokásos reakcióképes55 származékát karboxilcsoporton védett L-leucinnal vagy az utóbbi savaddiciós sójáyal kondenzáljuk és végül a kapott vegyületrői a védőcsoportot lehasítjuk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP59056137A JPS60199884A (ja) | 1984-03-26 | 1984-03-26 | ベスタチン類の新規製造法 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT37444A HUT37444A (en) | 1985-12-28 |
HU197586B true HU197586B (en) | 1989-04-28 |
Family
ID=13018682
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU851041A HU197586B (en) | 1984-03-26 | 1985-03-20 | Process for producing bestatin derivatives |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0156279B1 (hu) |
JP (1) | JPS60199884A (hu) |
AT (1) | ATE46322T1 (hu) |
DE (1) | DE3572969D1 (hu) |
DK (1) | DK133285A (hu) |
ES (1) | ES8608478A1 (hu) |
GR (1) | GR850734B (hu) |
HU (1) | HU197586B (hu) |
PT (1) | PT80158B (hu) |
ZA (1) | ZA852216B (hu) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SE8605573D0 (sv) * | 1986-12-29 | 1986-12-29 | Haessle Ab | Novel compounds |
US5455353A (en) * | 1993-03-24 | 1995-10-03 | Hoffmann-La Roche Inc. | 4-(benzyl-2-oxo-oxazolidin-5 ylmethyl)N tertbutyl-decahydroisoquinoline-3-carboxamides |
US5630958A (en) * | 1995-01-27 | 1997-05-20 | Stewart, Jr.; John B. | Side entry coil induction heater with flux concentrator |
JP2002080435A (ja) * | 2000-06-26 | 2002-03-19 | Kanegafuchi Chem Ind Co Ltd | 3−アミノ−2−ヒドロキシプロピオン酸誘導体の製造法 |
JP2002371044A (ja) | 2001-04-11 | 2002-12-26 | Ajinomoto Co Inc | β−アミノ−α−ヒドロキシカルボン酸の製造方法 |
CN103333089A (zh) * | 2013-06-20 | 2013-10-02 | 深圳万乐药业有限公司 | N-[(2s,3r)-4-苯基-3-苄基-3-苄氧甲酰氨基-2-羟基丁酰]-l-亮氨酸苄酯的晶型及其制备方法 |
CN107141232A (zh) * | 2017-07-07 | 2017-09-08 | 国药集团川抗制药有限公司 | 一种乌苯美司的制备方法 |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5116660A (en) * | 1974-08-02 | 1976-02-10 | Sagami Chem Res | 55 karubokishi 22 okisazorijinonno seizoho |
-
1984
- 1984-03-26 JP JP59056137A patent/JPS60199884A/ja active Granted
-
1985
- 1985-03-18 AT AT85103104T patent/ATE46322T1/de not_active IP Right Cessation
- 1985-03-18 DE DE8585103104T patent/DE3572969D1/de not_active Expired
- 1985-03-18 EP EP85103104A patent/EP0156279B1/en not_active Expired
- 1985-03-20 HU HU851041A patent/HU197586B/hu not_active IP Right Cessation
- 1985-03-22 GR GR850734A patent/GR850734B/el unknown
- 1985-03-25 DK DK133285A patent/DK133285A/da not_active Application Discontinuation
- 1985-03-25 ES ES541544A patent/ES8608478A1/es not_active Expired
- 1985-03-25 ZA ZA852216A patent/ZA852216B/xx unknown
- 1985-03-25 PT PT80158A patent/PT80158B/pt unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DK133285A (da) | 1985-09-27 |
ZA852216B (en) | 1985-11-27 |
JPH0534348B2 (hu) | 1993-05-21 |
PT80158B (en) | 1987-01-16 |
EP0156279B1 (en) | 1989-09-13 |
ATE46322T1 (de) | 1989-09-15 |
DK133285D0 (da) | 1985-03-25 |
HUT37444A (en) | 1985-12-28 |
EP0156279A2 (en) | 1985-10-02 |
DE3572969D1 (en) | 1989-10-19 |
JPS60199884A (ja) | 1985-10-09 |
PT80158A (en) | 1985-04-01 |
GR850734B (hu) | 1985-07-19 |
ES8608478A1 (es) | 1986-06-16 |
ES541544A0 (es) | 1986-06-16 |
EP0156279A3 (en) | 1987-01-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5268476A (en) | Substituted 10bH-oxazolo[3,2-c] [1,3] benzoxazine-2(3H), 5-diones | |
KR900006545B1 (ko) | 트란스글루타미나제 억제제 | |
US6849743B2 (en) | Synthesis of clasto-lactacystin β-lactone and analogs thereof | |
US4912120A (en) | 3,5-substituted 4,5-dihydroisoxazoles as transglutaminase inhibitors | |
US4929630A (en) | Transglutaminase inhibitors | |
Palomo et al. | New Synthesis of. alpha.-Amino Acid N-Carboxy Anhydrides through Baeyer-Villiger Oxidation of. alpha.-Keto. beta.-Lactams | |
EP0633254A1 (en) | Novel isoxazole derivative and salt thereof | |
HUT67374A (en) | Process for producing hexahydropyridazine carboxylic acid derivatives and pharmaceutical compositions containing them | |
ES2231292T3 (es) | Acidos ox(adi)azolil-hidroxamicos utiles como inhibidores de la procolageno c-proteinasa. | |
US5401852A (en) | Process for the stereochemical inversion of (2S,3S)-2-amino-3-phenyl-1,3-propanediols into their (2R,3R) enantiomers | |
EP0623603A1 (en) | Styrene derivative and salts thereof | |
HU197586B (en) | Process for producing bestatin derivatives | |
JPH10509960A (ja) | アミジノフェニルピロリジンβ−アラニンウレア類似体の製造方法 | |
JPH0587499B2 (hu) | ||
JP3576193B2 (ja) | ビフェニルメチル置換バレリルアミド誘導体 | |
US6951946B2 (en) | Large scale synthesis of 1,2,4- and 1,3,4-oxadiazole carboxylates | |
KANAI et al. | VANOXONIN, A NEW INHIBITOR OF THYMIDYLATE SYNTHETASE II. STRUCTURE DETERMINATION AND TOTAL SYNTHESIS | |
US5932758A (en) | Process for the production β-amino-α-hydroxycarboxylic acids and derivatives thereof | |
US5106970A (en) | Optically active 4-morpholino-2-(1-naphthylmethyl)-4-oxobutyric acid 2'-hydroxy-1,1'binaphthalen-2-yl | |
RU2191181C2 (ru) | Производные тиенилциклогексана, способ их получения и промежуточные продукты | |
BE849445R (fr) | Derives d'azetidinones et leurs procedes de preparation | |
KR900006685B1 (ko) | 트란스글루타미나제 억제제 | |
KR100377695B1 (ko) | 히드록삼산의 제조방법 | |
JP3868230B2 (ja) | 窒素原子に置換基を有するアミノ酸−n−カルボキシ無水物 | |
JPH10231280A (ja) | 3−アミノ−2−ヒドロキシ−4−フェニルブチロニトリル誘導体の製造方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |