HU196947B - Process for production of phenil-acetic-acid-esthers - Google Patents

Process for production of phenil-acetic-acid-esthers Download PDF

Info

Publication number
HU196947B
HU196947B HU832087A HU208783A HU196947B HU 196947 B HU196947 B HU 196947B HU 832087 A HU832087 A HU 832087A HU 208783 A HU208783 A HU 208783A HU 196947 B HU196947 B HU 196947B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
mixture
product
alcohol
acid esters
Prior art date
Application number
HU832087A
Other languages
English (en)
Inventor
Roger L Robey
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of HU196947B publication Critical patent/HU196947B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/02Esters of acyclic saturated monocarboxylic acids having the carboxyl group bound to an acyclic carbon atom or to hydrogen
    • C07C69/12Acetic acid esters
    • C07C69/14Acetic acid esters of monohydroxylic compounds
    • C07C69/145Acetic acid esters of monohydroxylic compounds of unsaturated alcohols
    • C07C69/157Acetic acid esters of monohydroxylic compounds of unsaturated alcohols containing six-membered aromatic rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/61Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups
    • C07C45/67Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • C07C45/673Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reactions not involving the formation of >C = O groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton by change of size of the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány (I) általános képletű fenil-ecetsavészterek előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány a szerves szintézisek körébe tartozik és tárgya egy egylépéses eljárás fenil-ecetsav-észtereknek az előállítására 1,1,1-triklór-2-fenil-etánokból.
Triklór-metil-vegyületek hidrolízise karbonsavak és származékaik előállítására jól ismert. A 760 968 számú belga szabadalmi leírásban például eljárást írnak le 3 - (trifluor - metil) - fenil - ecetsav előállítására a megfelelő 1,1,1 - triklór -2-(3- trifluor - metil - fenil) - elánból kálium-hidroxiddal történő hidrolízissel etiíén-glikolban. Dombrovszkij és Naidan, J. Org. Chem. U.S.S.R. 32,1256—58 (1962) szerint úgy állítanak elő feníl-ecetsavat, hogy 1,1,1 - triklór - 2 - fenil - etánt ólom-nitráttal hidrolizálnak ecetsavban. Ugyanezek a szerzők a J. Org. Chem. U.S.S.R. 34 1474—77 (1964) irodalmi helyen leítják, hogy úgy állítanak elő fenil-ecetsavat és 4-nitro-fenil-ecetsavat, hogy a hidrolízist higany-oxiddal vagy kénsawal végzik.
Különböző triklór-metil-benzil-vegyületeket a megfelelő savkloridokká hidrolizáltak például vas(III)-kloriddal vagy sziloxánokkal [Hill, J. Org. Chem. 25, 1115—18 (1960), és Nakamo et al., J. Chem. Soc. Chem. Comm. 808—09 (1977)].
Az irodalom szerint karbonsavésztereket triklórmetánvegyületekből is állítottak elő. Egy ilyen rendszernél alkáli-hidroxidokat használnak és ilyen reakciók a következő irodalmi helyen vannak leírva: Hí 1getag and Martini, Preparative Organic Chemistry, John Wiley and Sons, New York, 1972 341. oldal; Wakselman and Molines, Synthesis 622—23 (1979); továbbá Kharasch et al., J. Am. Chem. Soc. 69,1105 (1947). Az eljárás elfogadható alkil-vegyületekkel, de nem megfelelő fenj le tán-származékokhoz,
A találmány tárgya tehát eljárás (I) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, e képletben R jelentése 1—6 szénatomos primer alkilcsoport, R1 jelentése halogénatom, 1—3 szénatomos alkilcsoport vagy trifiuor-metil-csoport, n értéke 0—3 szám, azzal a megszorítással, hogy ha n értéke 2, akkor R* halogénatom és 1—3 szénatomos alkilcsoport, és ha n értéke 3, R1 jelentése halogénatom.
Az eljárás szerint (11) általános képletű triklór-vegyületet, e képletben R' és n jelentése a fenti, nátrium- vagy kálium-hidroxiddal hidrolizálunk ROH általános képletű alkohol jelenlétében, amelyben Rjelentése a fenti.
A leírásban a hőmérséklet-értékeket Celsius-fokokban adjuk meg.
A leírásban alkalmazott általános kémiai megjelölések a szerves kémiában szokásosan használt megjelöléseknek felelnek meg. Az 1—3 szénatomos alkilcsoport és 1—6 szénatomos primer alkilcsoport megjelölések például metil-, etil-, izopropil-, butil-, pentil-, neopentil-, 2-metil-pentil-, hexil-, 2-metilbutil- és 1-etil-butil-csoportokra vonatkoznak.
A (11) általános képletű kiindulási anyagoka kereskedelemben beszerezhetők vagy a szakterületen általában ismert módszerekkel előállíthatók.
Az (1) általános képletűfenil-acetátok ismeretesek ugyan a szakterületen, de a jobb megértés végett megnevezzük ezek néhány képviselőjét: metil - (2 - klór fenil) - acetát, etil - (4 - fluor - fenil) - acetát, propil 2 (3 - bróm - fenil) - acetát, butil - (3 - jód - feni!) - acetát, pentil - (3 - izopropil - fenil) - acetát.
A találmány szerinti eljárással előállítható legelőnyösebb (I) általános képletű vegyületek azok, amelyekben R‘ jelentése 3 - trifluor - metil - csoport. A találmány szerinti eljárással előállítható termékek további előnyös csoportját alkotják azok a vegyületek, amelyekben R jelentése 1—4 szénatomos primer alkilcsoport, különösen metil- vagy butilcsoport. További előnyös termékek azok; az (l) általános képletnek megfelelő vegyületek, amelyekben n értéke 1 és ai R1 szubsztituens a 3-as helyzetben van, továbbá R* halogénatom, különösen klór-, fluor- vagy bróma óra. Ugyancsak előnyösek azok a vegyületek, amelyekben n értéke 2 és R‘ jelentése klór- vagy brómaom.
A találmány szerinti eljárást egyszerűen úgy végezzük, hogy a (II) általános képletnek megfelelő triklórvegyületet kálium- vagy' nátrium-hidroxiddal reagáltetjuk egyenértéknyi mennyiségű olyan alkohol jelenlétében, amely a kívánt R csoportot tartalmazza, emellett előnyös, de nem szükséges kis mennyiségű víz jelenléte. Az előnyös hidroxid a kálium-hidroxid, és azt találtuk, hogy a vízmennyiség a kereskedelmi káliumhidroxidban jelenlévő '/ízmennyiség, amely 15 tömeg%, és ennyi víz kedvezi). Általában a jelenlévő víz mennyisége 5—201% tartományban van a hidroxid mennyiségére számítva. Ez a mennyiség az adott körülmények között megfelel. Nagyobb vízmennyiségek szintén elfogadhatók és ezek mennyisége egyenlő lehet a hidroxid mennyiségével.
Előnyös, ha a reakcióban nagy feleslegben használjuk a hidroxidot. Általában a hidroxid mennyisége
5—20 mól vagy ennél több, egy mól kiindulási vegyületre számítva. Az előnyös hidroxklmennyiség körülbelül 6—12 mól, elsősorban pedig 10 mól egy mól kiindulási vegyületre vonatkoztatva.
A legkényelmesebben úgy végezhetjük az eljárást, ha alkoholt használunk oldószerként. Ennek megfelelően nagy mennyiségű alkohol va jelen rendes körülmények között. Ilyen művelet kényelmesen elvégezhető, mivel nincs szükség egy második oldószerre, amelyet el kell távolítani és nagy mennyiségű alkoholfelesleg megnöveli a reakciósebességet.
Bizonyos esetekben azonban szükség van arra, hogy az eljárást közömbös szerves oldószerben végezzük, így ennek megfelelően kisebb mennyiségű alkoholt használhatunk. Ilyen oldószerek például a közömbös szerves oldószerek, fgy az aromás vegyületek, például a benzol, toluol vagy xilol, a halogénezett aromás vegyületek. így a klór-benzol vagy egy klórtoluol, a halogénezett alkánok, például a diklór-metán, az alkánok, például a pentán, hexán vagy az oktán, továbbá az éterek, például a dietil-éter, diizopropil- éter és a tetrahidrofurán. Ezek a vegyületek mind használhatók közömbös oldószerekként a reakciónál. Abban az esetben, ha a reakciót ilyen módon hajtjuk végre, akkor kis alkoholfelesleg már elegendő. így például 5—10 mól mennyiségű alkohol egy mól kiindulási vegyületre számílva biztosítja azt, hogy a kiindulási vegyület teljesen átalakuljon. Kívánt esetben természetesen nagyobb mennyiségek is használhatók.
Az eljárásnál alkalmazott hőmérséklet legelőnyösebben és legkényelmesebben a reakcióelegy visszafolyatás! hőmérséklete környezeti nyomáson.
196 947
A reakciósebesség környezeti hőmérsékleten általában lassú és nem megfelelő. Előnyösen 50 ’C és 150 °C közötti hőmérséklet-tartományban végezzük az eljárást. A legelőnyösebb üzemi hőmérsékletet egy adott reakciónál a szakterületen járatos szerves vegyész könnyen beállíthatja. A reakciót elvégezhetjük részleges vákuumban is, azonban ez a megoldás rendszerint előnytelen. Gyakran és előnyösen atmoszferikusnál nagyobb nyomáson dolgozunk annak érdekében, hogy megnöveljük a reakcíóelegy forráspontját és magasabb hőmérsékleten játszatjuk le a reakciót és ezzel megnöveljük a reakciósebességet
A szükséges reakcióidő természetesen függ a kiindulási anyagoktól és az üzemi hőmérséklettől. A legjobb reakcióidő mindig több tényező függvénye, amelynél számításba kell venni a maximális áthaladási teljesítményt, amelyet a rövid reakcióidő segít elő, és a lehető legnagyobb hozam elérését, amely viszont hosszú reakcióidő alatt érhető el.
A későbbiekben bemutatásra kerülő példákból látható, hogy a találmány szerinti eljárással váratlanul nagy kitermeléssel állíthatunk elő (I) általános képletű észtereket egyetlen lépésben, jóllehet a szakember azt várná, hogy a bázikus hidrolízis, amely a találmány szerinti eljárásnál végbemegy, elsődlegesen vagy egészében karbonsavat eredményez és az észterezési reakció egy második lépésben megy végbe.
A találmány szerinti eljárással a kívánt (1) általános képletnek megfelelő észtereket nem csak kitűnő hozamokkal állíthatjuk elő, hanem az eljárás után keletkező maradék, mely szinte teljes egészében a megfelelő karbonsav, könnyen észterezhető oly módon, hogy a reakcióelegyet megsavanyítjuk vizes ásványi savval, előnyösen kénsavval, és rövid ideig növelt hőmérsékleten melegítjük, ahogy fent leírtuk. így előnyös a reakcíóelegy utókezelése, tehát a maradék megsavanyítása és melegítése, annak érdekében, hogy biztosítsuk a kiindulási anyag egészének a reakcióját. A példákban ezt közelebbről is bemutatjuk.
Az (I) általános képletű észtert könnyen elkülöníthetjük oly módon, hogy a reakcióelegyet megsavanyítjuk erős, nem költséges, vizes savval és az észtert elválasztjuk a szerves rétegtől szokásos módszerekkel. A szerves réteget például valamely higroszkópos szervetlen só felett szárítjuk és bepároljuk a maradék alkohol és más oldószerek kinyerésére. Az ily módon elkülönített észtert szokásosan tovább már nem kell tisztítani közbenső termékként való felhasználásra.
A találmány szerinti eljárással előállítható (I) általános képletű észterek — azok kivételével, amelyekben n értéke 3 — előnyösen közbenső termékként használhatók herbicid hatóanyagoknak az előállítására, amelyek a 4152136 számú amerikai szabadalmi leírásban vannak leírva. Ezek a herbicid hatóanyagok 4-piridon-vegyületek, amelyek egy fenilgyűrűt tartalmaznak és ez a fenilgyűrű a 3-as helyzetben szokásosan helyettesítve van. Az észtereket az előnyös közbenső termékekké alakítjuk egyszerű eljárással, amelyet az alábbiakban mutatunk be. Az észtert először fenil-aceíonitrillel reagáltatjuk, előnyösen erős bázis, így nátrium-rnetoxid jelenlétében, viszonylag magas hőmérsékleten. A keletkező közbenső terméket az 1 - ciano -1,3 - difenil - 2 - propanont, ezután savas közegben, például kénsav és ecctsnv elegyében, hidrolizáljuk a nitrilcsoport eltávolítása végett és így a kívánt l,3-difenil-2-propanont kapjuk, amely előnyös kiindulási anyag: — a fenti szabadalom szerint — 4-piridonokhoz. Az (I) általános képletű észtereknek, amelyeket a találmány szerinti eljárással állítunk elő, az R1 csoportja vagy csoportjai átkerülnek és jelen vannak a herbicid hatóanyag megfelelő ferilgyűrűjén.
Azok az észterek, amelyeknél n értéke 3 az (1) általános képletben, nem tartoznak az említett amerikai szabadalmi leírás körébe. Ezek a vegyületek herbicid hatásokkal rendelkeznek és a 3 163 516 számú amerikai szabadalmi leírásban vannak leírva.
Λ következő példákon közelebbről is bemutatjuk a találmány szerinti eljárást.
1. példa
Butil-[3-(trifluor-metd-fenilJacetdt ml butanolt hozzáadunk 11,2 g vegytiszta káliunt-hidroxidhoz, amely körülbelül 141% vizet tartalmaz és az elegyet addig keveijük, ameddig a káliumhidroxid legnagyobb része feloldódik. Az elegyhez ezután hozzáadunk 5,6 g 1,1,1 - triklór- 2 - (3 - trifluor-metil - fenil) - etánt 5 perc leforgása alatt csep,lenként. A reakció exoterm és a hőmérséklet a hozzáadás alatt 35’C-ra emelkedik. Az elegyet ezután viszszafolyatási hőmérsékletre, kötülbelül 115 ’C-ra melegítjük és visszafolyatás köztien körülbelül 6 óra hosszat keveijük, majd környezeti hőmérsékletre hagyjuk lehűlni és 3 napig állni hagyjuk Az elegyet ezután 60 ml 5 n kénsavba öntjük és a rétegeket szétválasztjuk. Az alsó, vizes réteget körülbelül 50 ml diklór-metánnal extraháljuk, a szerves részt egyesítjük a felső, szerves réteggel, majd azegyesített szerves anyagokat 20 ml 1 n nátrium-hidroxid-oldattal mossuk és nátrium-szulfát felett szárítjuk. Az illékony részeket vákuumban lepároljuk és így 4,3 g nyers terméket kapunk.
A nátrium-hidroxidos mosóoldatot híg kénsawai megsavanyítjuk és körülbelül 35 ml diklór-metánnal extiaháljuk A szerves réteget nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk, így 0,7 g olajat kapunk.
A főterméket mágneses magrezonancia spektruma alapján a kívánt termékként azonosítjuk CaCl3-ban 60 iuHz erősségű készülékkel, így a következőjellemzőkot kapjuk:
δ 0,8-1,2 (3H, m), 1,2-1,7 (4H, m), 3,7 (2H,s),
4,2 (2H, t), 7,5 (41 í, m).
A terméket tovább tisztítjuk oly módon, hogy 72— 80 ‘C-on és 0,05 torr nyomáson ledesztilláljuk, így
3,5 g halványsárga színű olajos terméket kapunk. A desilillálás után nem maradt vissza maradék a desztilláló edényben.
A terméket tovább azonosítju k infravörös spektruma segítségével, amely erős adszorpciós sávot mutat 1733 cm'-nél és csak gyenge sávot ad 1640 cm1nél, amely azt mutatja, hogy kis mennyiségű 2-klór-2butoxi-sztírol melléktermék van jelen.
2. példa
Butil-[3-(trifluor-metil)-fenilJ-acetdt
200 ml butanolhoz hozzáadunk 40,3 g kálium-hidroxidot, amely körülbelül 14 t% vizet tartalmaz és az elegyet addig keveijük környezeti hőmérsékleten, ameddig zselatinszerű elegyet nem kapunk. Ehhez az elegyhez 5 perc alatt hozzáadunk 20 g 1,1,1 - triklór 2 - (3 - trifluor - metil - fenil) - etánt. Az elegyet ezután visszafolyatási hőmérsékletre melegítjük és ezen a hőmérsékleten keverjük 5 óra hosszat. A reakcióelegyet ezt követően lehűtjük és az 1. példában leírt módon feldolgozzuk. A főterméket 89—97 °C-on és 0,5-0,7 torr nyomáson ledesztilláljuk és így 12,8 g kívánt terméket kapunk. A terméket gőzfázisú gázkromatográfia segítségével megelemezzük, amelyhez 180 cm-es oszlopot használunk és ezt 1,5 t% OV-17-tel és 1,95 t% OV-210-zel bevont Chrom G szilikagéllel töltjük meg. Az elemzés tanúsága szerint a termék 94,0 t%-os tisztaságú.
3. példa
Butil-[3-(trifluor-metil)-fenilJ-acetát
Az 1. példában leírt módon járunk el, de nagyobb méretekben dolgozunk, így 80,7 g kálium-hidroxidot és 40 g 1,1,1 - triklór -2-(3- (trifluor - metil) - fenil] etánt használunk 340 ml butanolban. A főtermék
33,3 g nyers olaj, amelyet 112 C-on és 3 torr nyomáson átdesztillálunk és így 26,1 g tisztított terméket kapunk. A kapott anyag 98,1 %-os tisztaságú gőzfázisú kromatográfiával mérve.
4. példa
Buiil-(2-klór-fenil)-acetdt ml butanolt adunk 9,2 g kálium-hidroxidhoz, amely körülbelül 14 t% vizet tartalmaz és az elegyet körülbelül 1 óra hosszat keverjük környezeti hőmérsékleten. Az elegyhez egy adagban hozzáadunk 4 g
1,1,1 - triklór -2-(2- klór - fenil)etánt. Az elegyet a visszafolyatás hőmérsékletére melegítjük és ezen a hőmérsékleten keverjükó óra hosszat, utána pedig éjszakán át környezeti hőmérsékletre hagyjuk lehűlni. Az elegyet ezután 125 ml 1 n hidrogén-klorid-oldatba öntjük és környezeti hőmérsékleten keverjük 30 percig. Ezután a rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget kétszer mossuk körülbelül 60—60 ml dietiléterrel. A szerves anyagokat egyesítjük és kétszer mossuk 25—25 ml 10 t%-os nátrium - hidrogén - karbonát - oldattal, vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal. A mosott szerves részt ezután nátrium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és csökkentett nyomáson bepároljuk, Ily módon 3,23 g nyers terméket kapunk, amely kromatográfiás vizsgálat szerint 87,6%-os tisztaságú. A kapott anyagból 2,5 g mennyiséget 135 '’Con és 8 torr nyomáson ledesztillálj uk és így 1,9 g tisztított termékhez jutunk, amely kromatográfiás vizsgálat szerint 97,0%-os tisztaságú.
5. példa
Butil-fenil-acetdt
A 4. példában leírt mód on járunk el, amelynek során 45 ml butanolt, 12,5 g káliumhidroxidot és 4,6 g
1,1,1 - triklór - 2 - feniletánt használunk. Az elegyet 110 C-on visszafolyatás közben melegítjük 8 óra hosszat. A termék meglehetősen szennyezett olaj, amely szennyezésként 2 - klór - 2 - butoxi - sztirolt tartalmaz, amelyet a kívánt termékké alakítunk oly módon, hogy hozzáadunk 40 ml 1 n hidrogén-kloridoldatot és az elegyet 20 percig keveijük. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget 30—30 mi dietil-éterrcl kétszer extraháljuk. A szerves anyagokat egyesítjük és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Ily módon 4,2 g részben t isztított terméket kapunk, amely 77%-os tisztaságú gőzfázisú kromatográfia szerint.
6. példa
Butil-[3-klór-2-metil-fenil]-acetát
10,9 g kálium-hidroxidhoz, amely az 1. példában megadott tisztaságú, hozzáadunk 50 ml butanolt és az elegyet 1 óra hosszat keveijük. Az elegyhez ezután hozzáadunk 5,0 g 1,1,1 - triklór - 2(3 - klór - 2 - metil fenil) - etánt és az egészet keveijük, miközben visszafolyatás közben melegítjük 115 ’C-on 6 óra hosszat, majd éjszakán át környezeti hőmérsékletre hagyjuk lehűlni. Az elegyet ezután a 4. példában megadott módon feldolgozzuk és fgy 4,5 g nyers terméket kapunk főtermékként. A terméket felvesszük 15 ml butanolban és 40 ml 1 nhidrogén-klorid-oldattal együtt keveijük környezeti hőmérsékleten 30 percig. Ezután a rétegeket szétválasztjuk, szárítjuk a szerves réteget az 5. példában megadott módon és így 3,41 g terméket kapunk, amely gőzkromatográfiás vizsgálat szerint 92%-os tisztaságú.
7. példa
Butil-l2,4,6~triklór-fenil]-acetát
9,0 gfenti példákban leírt tisztaságú kálium-hidroxidot 50 ml butanollal elegyítünk és az elegyet 15 percig keveijük. Az elegyhez ezután hozzáadunk 5 g
1,1,1 - triklór - 2 - (2,4,6 - triklór - fenil) - etánt és az egészet keverés és visszafolyatás közben melegítjük 115 ‘C-on 7 óra hosszat. A ;reakcióelegyet ezután lehűtjük környezeti hőmérsékletre éjszakán át és lényegében a 4. példában megadott módon feldolgozzuk, ily módon 3,9 g terméket kapunk, amely gózfázisú kromatográfiás vizsgálat szerint 96%-os tisztaságú. A terméket 155—162 ‘C-on 0,35 torr nyomáson ledesztiliáljuk és így 3,4 g tisztított terméket kapunk.
A következő példák olyan találmány szerinti szintéziseket mutatnak be, amelyeknél a karbonsav mellékterméket egy savas visszafolyatási lépésben felhasználjuk a találmány szerinti eljárás után.
196 947
8. példa
Bu til-[3-(trifluor-metil) -fért i l}-acetát
5,6 g fent leírt tisztasági fokú kálium-hidroxidhoz hozzáadunk 25 ml butanolt és az elegyet 15 percig keverjük. Az elegyhez ezután cseppenként hozzáadunk
2,8 g 1,1,1 - triklór - 2 - [3 - (trifluor - metil) - feniljetánt, majd az elegyet keverjük és visszafolyatás közben melegítjük 3,75 óra hosszat. Ezt követően az elegyet 5 ’C-ra hűtjük és cseppenként hozzáadunk 6 ml tömény kénsavat. A reakcióelegyet 30 percig keverjük és visszafolyatás közben melegítjük, majd éjszakánál hűtjük. Ezt követően a reakcióelegyet ismét visszafolyatás! hőmérsékletre melegítjük, majd körülbelül 22 ml butanolt és vizet desztillálunk le belőle. Az elegyet ezután újból lehűtjük és körülbelül 50 ml vízzel hígítjuk A vizes réteget elkülönítjük és 25— 25 ml diklór-metánnal háromszor extraháljuk. A szerves rétegeket egyesítjük, 1 n nátrium-hidroxidoldattal mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk, így 3,0 g szennyezett terméket kapunk. A terméket 30 ml diklórmetánban oldjuk, vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban ismét betöményítjük Ily módon 2,67 g terméket kapunk, amely 83%-os tisztaságú gőzfázisú kromatográfia szerint.
9. példa
Metil-[3-(trifluor-metil)-fenil]-acetát ml metanol, 4,9 g nátrium-hidroxid és 6,0 g 1,1,1 - triklór - 2 - ] 3 - (trifluor - metil) - fenil] - etán elegyét 6 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük. Az elegyet éjszakán át hűljük és utána megsavanyítjuk
2,5 ml tömény kénsawal, majd az elegyet még 1 óra hosszat keverjük és visszafolyatás közben melegítjük, utána lehűtjük és szűrjük. A szilárd anyagot 100 ml metanollal mossuk. A szűrlethez 30 ml vizet adunk, a vizes réteget elkülönítjük és háromszor mossuk 2020 ml diklór-metánnal. Az összes szerves anyagot egyesítjük, 15-15 ml vízzel és telített nátrium-kloridoldattal kétszer mossuk. A szerves anyagokat nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Ily módon 4,6 g olajat kapunk, amely 94%-ban a kívánt terméket tartalmazza gőzfázisú kromatográfia szerint.
A módszert megismételjük különböző mennyiségű triklórvegyület felhasználásával és így 4,3 g mennyiségben kapunk 94%-os tisztaságú olajat.
10. példa
Metil-[3-(trifluor-metii)-fenil]-acetát
3,36 g pelyhes nátrium-hidroxidot feliszapolunk 33 ml metanol és 1 ml víz eíegyében, majd az egészet melegítjük a bázis legnagyobb részének a feloldása végett. Az elegyet ezután szobahőmérsékletre hűtjük és 2-3 perc alatt hozzáadunk 4 g 1,1,1 - triklór - 2 -13 (trifluor - metil) - fenil] - elánt. Az elegyet ezután kevetjük és 70 ’C-on 4 óra hosszat visszafolyatás közben n elégítjük, majd 5 ’C-ra hűtjük. A reakcióelegyhez ezután hozzáadunk 3 ml tömény kénsavat. Az elegyet kissé több metanollal elegyítjük, hogy a folyóképességét megnöveljük, majd az egészet keverjük és még 45 percig visszafolyatás közben melegítjük. Ezt követően a reakcióelegyet környezeti hőmérsékletre hűtjük és körülbelül 60 ml vízzel hígítjuk, majd 35 ml diklór-metánt adunk hozzá. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget háromszor extrahál juk 25-25 ml diklórmetánnal. A szerves részeket egyesítjük és kétszer mossuk 15-15 ml vízzel, majd nátriumszulfát felett szárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon 2,75 g terméket kapunk, amely 80%-os tisztaságú anyag a gőzfázisú kromatográfia szerint.
11. példa
Butil-[3-(trifluor-metil)-fenil]-acetát
5,6 g kálium-hidroxid, amely 14 t% vizet tartalmaz, 35 ml szárított butanollal készített oldatához körülbelül 2 perc alatt hozzáadunk4,Og 1,1,1 - triklór - 2 - [3 - (trifluor - metil) - fenil] - etánt. Az elegyet keveijük és 5 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük, majd lehűtjük és 6 ml tömény kénsawal megsavanyítjuk. Az elegyet egy desztilláló feltéttel ellátott lombikban visszafolyatás közben melegítjük és körülbelül 11 ml butanol—víz azeotrop elegyet távolítunk el. Ezután 10 ml butanolt adunk a lombikba és az elegyet éjszakán át környezeti hőmérsékleten hűtjük, majd 150 ml vízbe öntjük. A vizes réteget 40-40 mi diklór-metánnal kétszer extraháíjuk. A szerves részeket egyesítjük és 30-30 ml vízzel kétszer mossuk. A szerves részeket ezután nátrium-szulfát feleit szárítjuk és vákuumban betöményítjük, így 4,0 g olajos terméket kapunk. Ezt a terméket újra oldjuk 30 ml diklór-metánban és 10-10 ml vízzel kétszer mossuk. A szerves oldatot nátrium-szulfát felett szántjuk és vákuumban betöményítjük, így 3,4 g terméket kapunk, amely a gőzfázisú kromatográfiás vizsgálat szerint 94,5%-os tisztaságú.
12. példa
Metil-[3-( trifluor-metil)-fenil]-acetát ml metanol és 10,7 g 86%-os tisztaságú káliumhidroxid elegyét 0,5 óra hosszat keverjük, majd az elegyhez hozzáadunk 8,0 g 1,1,1 - triklór - 2 - [3 - (trifluor - metil) - fenil] - etánt 3-4 perc alatt. Az elegyet keverjük és 68 ’C-on visszafolyatás közben melegítjük 4,75 óra hosszat, utána 10 ’C-ra hűtjük és 8 mi tömény kénsawal megsavanyítjuk. Az elegyet ezután visszafolyatás közben melegítjük és keverjük még 45 percig, majd éjszakán át környezeti hőmérsékleten hűtjük. Az elegyhez ezután hozzáadunk 100 ml vizet és 50 ml diklór-metánt. A vizes réteget 40-40 ml diklór-metánnal extraháljuk, a szerves kivonatokat egyesítjük a szerves réteggel, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban betöményítjük. Ily módon
5,7 g barna színű olajat kapunk, amely gőzfázisú kromatográfiás vizsgálat szerint 96,6%-os tisztaságú. A
196 947 terméket tovább tisztítjuk desztillációval 70—73 ’Con és 1,3 torr nyomáson és így 4,89 g nagyobb tisztaságú termékhez jutunk.
13. példa
Metil-[3-(trifluor-metil)-fenil]-acetdt g fenti példában használt tisztasági fokú káliumhidroxidot feloldunk 20 ml metanolban és az oldathoz hozzáadunk 25 ml toluolt, valamint 6,0 g 1,1,1 triklór - 2 - [3 - (trifluor - metil) - fenti] - etánt. Az elegyet keverjük és visszafolyatás közben melegítjük 6 óra hosszat és utána környezeti hőmérsékletre hagyjuk lehűlni. Az elegyet megsavanyítjuk 5 ml tömény kénsav hozzáadása útján, majd az egészet keveijük és 1 óra hosszat 69 ’C-on visszafolyatás közben melegítjük. Az elegyet ezután lehűtjük, szűrjük és a szűrőpogácsát körülbelül 50 ml metanollal mossuk. Ezt követően 50 ml vizet adunk a szűrlethez és a rétegeket elkülönítjük egymástól. A vizes réteget szűrjük, 30 ml toluollal mossuk és a mosó toluolt a szerves réteghez adjuk. A szerves anyagokat 50-50 ml vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk és nátrium-szulfát felett szárítjuk. A szerves oldatot ezután vákuumban bepároljuk és így 4,2 g sárga színű olajat kapunk, amely gőzfázisú kromatográfiás vizsgálat szerint 96%-os tisztaságú.
A követ kezőelőállítási módszerek a találmány szerinti eljárással előállított termék jellegzetes alkalmazását mutatják.
1. előállítdsmód l-ciano-l-fenil-3[3-(trifluor-metil)-fenil]-2-propanon]
Egy lánggal szántott lombikba beviszünk 8,1 g nátrium-metoxidot, 125 ml toluolt és 21 ml metanolt. Az elegyet a visszafolyatás hőmérsékletére, 85—87 ’Cra, melegítjük és cseppenként hozzáadjuk 22,8 g metil- [3-(trifluor-metil)-fenil] -acetát és 12,9gfenilacetonitril elegyét. A készülékben ezután megindítjuk a desztillációt és az elegyet 110 *C-on melegítjük, így körülbelül 46 ml desztillátumot veszünk le. Az elegyet ezután 12 C-ra hűtjük és 50 ml víz/jég-elegyre öntjük. A vizes rétegeket elkülönítjük és 20 ml hideg toluollal mossuk. A szerves anyagokat egyesítjük és hideg vízzel mossuk. A vizes rétegeket egyesítjük és a pH-t 3,5-re állítjuk be hideg hidrogén-klorid-oldattal. Az olajos terméket összegyűjtjük oly módon, hogy a vizes részeket háromszor extraháljuk 40-40 ml diklórmetánnal, a szerves réteget nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk, fgy30,5 g olajat kapunk, amely gőzfázisú kromatográfia szerint 89%-os tisztaságú.
2. előállításmód
-fen il- 3-[3-(trifluor-metil) -fenil]2-pmpanon
4,28 g 1. előállításmód szerint kapott terméket, 12 ml jégecetet, 4 ml tömény kénsavat és 4 ml vizet összekeverünk és az elegyet gondosan 116 ’C-ra, a visszafolyatási hőmérsékletre melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 3,5 óra hosszat, utána pedig 35 ml toluollal extraháljuk. A vizes réteget 15-15 ml toluollal kétszer mossuk, az ö sszes szerves réteget egyesítjük és egyszer vízzel mossuk. A szerves anyagokat ezután 20 ml 5%-os nátrium-karbonát-oldatba viszsziik és 2 óra hosszat keverjük. A szerves réteget ezután elkülönítjük, vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk, így
3,42 g olajos terméket kapunk, amely gázfázisú kromatográfiás vizsgálat szerint 93%-os tisztaságú.
14. példa
Az alábbiakban a szabadalmi leírás 2. oldalán hivatkozott Wakselman and Molines, Synthesis, 622— 623 (1979) által leírt eljárás alkalmazását ismertetjük, a találmány szerinti vegyületek előállítására.
ml 0’C hőmérsékletű vízmentes metanolhoz 1,7 g nátriumforgácsot adunk. Az elegyet szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni, miután az összes nátrium reagált. A reakcióelegyhez 5 percen át 5,6 g 1,1,1 triklór -2-(3- trifluor - metil - fenil) - etán 10 ml száraz metanollal készített oldatát csepegtetjük. Az elegyet 3 órán át szobahőmérsékleten keverjük, és a reakcíóelegy 3 ml-es mintáját 10 ml 1 n sósavval elegyítjük. A mintát kirázzuk és diklór-metánnal extraháljuk, majd nátrium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és olajjá pároljuk be. NMR-spektroszkópia alapján a kívánt észter nem volt kimutatható.
A reakcióelegyet visszafolyatás közben forraljuk, majd szobahőmérsékletre hűtjük, és további 3 ml mintát veszünk belőle, melyet azonos módon vizsgálunk, és NMR-spektrum alapján m-CF3C6H4CH2CO2CH3-ként azonosítjuk.
A minta azonban erősen szennyezett, és 3,8 és
7,7 delta-értéknél NMR-csúcsot mutat, mely az m-CF3C6H4—CH=C(C1)(OCH3).
A szuszpendált reakcíóelegy visszamaradó menynyiségét 35 ml 5 n kénsavba öntjük, rázzuk, diklórmetánnal extraháljuk, 1 n nátrium-liidnoxid-oldattal nossuk és vízmentes magnézium-szulfát felett szárítva 3,17 g (73%) végterméket kapunk (beleszámítva a kétszer 3 ml mintával eltávolított mennyiséget is). A nátrium-hidroxid-oldatot 1 n sósavval savanyítjuk, diklór-metánnal extraháljuk, és vízmentes nátriumí zulfát felett szárítva 0,45 g (11%) szabad savat kapunk.
A kívánt észterezett tennék tehát a szabad savval volt szennyezett, és a tennék: tömeg-spektroszkópiás
-611
196 947 analízise azt mutatta, hogy a kívánt észter és m-CFjC6l I4—CH“C(C1)(OCH3) elegye keletkezett. A reakciótermék tömegspektrumában m/e=236 és 238 sávok jelentek meg melyek egyébként az észter esetén nincsenek. Ez mutatta az m-CF3C6H4— CH—C(C1)(OCH3) jelenlétét.

Claims (9)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás (I) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, a képletben
    R jelentése 1—6 szénatomos primer alkilcsoport, R1 jelentése halogénatom, 1—-3 szénatomos alkilcsoport vagy trifluor-metil-csoport, n értéke 0,1,2 vagy 3 szám, azzal a megszorítással, hogy ha n értéke 2, akkor R1 halogénatom és
    1—3 szénatomos alkilcsoport, és ha a értéke 3, R1 jelentése halogénatom, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű triklór2-feníl-etán vegyületet, a képletben R! és n értéke a fenti, a kiindulási vegyületre vonatkoztatva adott esetben vizet tartalmazó legalább 5 mól nátriumvagy kálium-hidroxiddal hidrolizálunk a kiindulási vegyületre vonatkoztatva legalább 5 mól ROH általános képletű alkohol — ahol R jelentése a fenti — és adott esetben szerves oldószer jelenlétében, 50—150 ’C-on.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, amelyben R jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy olyan ROH általános képletű alkoholt használunk, amelyben R jelentése a fenti.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan (1) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására amelyekben n értéke 1, azzal jellemezve, hogy olyan (11) általános képletű triklór-vegyületet használunk, amely5 ben n értéke 1.
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás olyan (1) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, amelyekben R’ jelentése trifluor-metil-csoport, azzal jellemezve, hogy olyan (11) általános képletű triklór_ vegyületet használunk, amelyben R' jelentése a fenti.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan (Ϊ) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, amelyekben az R' csoportok jelentése klóratom és n értéke 3, azzal jellemezve, hogy olyan (Π) általános képletű c trikl őr-vegyületet használunk, amelyben R’ és n értéke a fenti.
  6. 6. Az 1. vagy 2. igénypont sze rinti eljárás olyan (1) általános képletű fenil-ecetsav-észterek előállítására, amelyekben R jelentése metil- vagy butilcsoport, az2 o zal jellemez r«, hogy olyan ROH általános képletű alkoholt használunk, amelyben Pl jelentése a fenti.
  7. 7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hidrolízist kálium-hidroxiddal végezzük.
    2g
  8. 8 Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy csak alkohol mint oldószer jelenlétében játszatjuk le a reakciót.
  9. 9 A 8. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a hidrolízist aíkálifém-hidroxídra vonatkoz30 tatva 5—20 t% víz jelenlétében végezzük.
HU832087A 1982-06-14 1983-06-13 Process for production of phenil-acetic-acid-esthers HU196947B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/387,910 US4426536A (en) 1982-06-14 1982-06-14 Synthesis of phenylacetic acid esters

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU196947B true HU196947B (en) 1989-02-28

Family

ID=23531812

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832087A HU196947B (en) 1982-06-14 1983-06-13 Process for production of phenil-acetic-acid-esthers

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4426536A (hu)
EP (1) EP0098058B1 (hu)
JP (1) JPS595141A (hu)
KR (1) KR860002106B1 (hu)
BR (1) BR8303030A (hu)
CA (1) CA1197522A (hu)
DE (1) DE3362168D1 (hu)
DK (1) DK270383A (hu)
GB (1) GB2121798B (hu)
GR (1) GR79296B (hu)
HU (1) HU196947B (hu)
IE (1) IE55132B1 (hu)
IL (1) IL68904A0 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3314249A1 (de) * 1983-04-20 1984-10-25 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von fluorierten phenylessigsaeureestern und neue fluorierte trichlorethylbenzole
US4680371A (en) * 1986-02-25 1987-07-14 Celanese Corporation Preparation of aromatic polyester with improved stability by addition of phosphite during preparation
KR100457949B1 (ko) * 2001-09-24 2004-11-18 주식회사 태평양 3,4,5-트리메톡시 페닐아세트산, 3,4,5-트리메톡시 신남산또는 3,4,5-트리메톡시 히드로 신남산의 에스테르화합물 및 이를 함유하는 미백 화장료조성물

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE760968A (en) * 1970-12-29 1971-06-29 P R B En Neerlandais P R B N V Opt 2,3-subst phenyl acetic acid and derivpl

Also Published As

Publication number Publication date
IE55132B1 (en) 1990-06-06
EP0098058B1 (en) 1986-02-19
DK270383A (da) 1983-12-15
IE831373L (en) 1983-12-14
DK270383D0 (da) 1983-06-13
US4426536A (en) 1984-01-17
GR79296B (hu) 1984-10-22
CA1197522A (en) 1985-12-03
JPS595141A (ja) 1984-01-12
KR840005069A (ko) 1984-11-03
KR860002106B1 (ko) 1986-11-26
JPH0315616B2 (hu) 1991-03-01
BR8303030A (pt) 1984-01-31
GB2121798B (en) 1985-10-16
IL68904A0 (en) 1983-10-31
DE3362168D1 (en) 1986-03-27
GB2121798A (en) 1984-01-04
GB8315445D0 (en) 1983-07-13
EP0098058A1 (en) 1984-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2007516189A (ja) 1,3−ジフェニルプロパ−2−エン−1−オン誘導体の製造
JP4881298B2 (ja) インデノールエステルまたはエーテルの製造方法
HU196947B (en) Process for production of phenil-acetic-acid-esthers
YAMAMOTO et al. 1, 3-Oxazines and Related Compounds. XIV. Facile Synthesis of 2, 3, 6-Trisubstituted 2, 3-Dihydro-1, 3-oxazine-5-carboxylic Acids and 1, 4-Disubstituted 3-Acyl-β-lactams from Acyl Meldrum's Acids and Schiff Bases
US4937308A (en) Preparation of alkyl O,O-dialkyl-γ-phosphonotiglates
HU190628B (en) Process for preparing 3-vinyl-substituted 2,2-dimethyl-cyclopropane-1-carboxylic acids and and their esters
CA2204964A1 (en) A method for preparing 3-amino substituted crotonates
HU190101B (en) Process for preparing 2,2-dimethyl-3-aryl-cyclopropane-carboxylic acid derivatives
JP5448572B2 (ja) アセチル化合物、該アセチル化合物の製造方法、および該アセチル化合物を使用したナフトール化合物の製造方法
JP2682687B2 (ja) 新規チオフエン化合物およびそれらの製造
US4201870A (en) Process for the preparation of 2-(3-benzoylphenyl)-propionic acid
JP3420321B2 (ja) 2,4,5−トリハロゲノ−3−メチル安息香酸の製造方法
JP3477631B2 (ja) 1,3−ビス(3−アミノプロピル)−1,1,3,3−テトラオルガノジシロキサンの精製方法
EP0042794B1 (fr) 4-méthyl 3-formyl penten-1-oates d'alcoyle, leur préparation, leur application à la préparation de l'acide 4-méthyl 3-formyl pen-3-èn-1-oique et les nouveaux intermédiaires obtenus
US4611080A (en) Preparation of halogenated aroylacetic acid esters
HU216093B (hu) Eljárás 2,4,6-trimetil-fenil-ecetsav előállítására
US4249015A (en) Preparation of organic acids and/or esters
JP4004640B2 (ja) α−(アルコキシオキサリル)脂肪酸エステルおよびα−アルキルまたはアルケニルアクリル酸エステル類、およびそれを用いたフエニドン類の合成法
JP2000344722A (ja) 4−ヒドロキシメチル−1−アミノシクロペント−2−エン誘導体の製造方法
GB2088354A (en) Preparation of a-pivaloyl acetic esters
JP2535999B2 (ja) アセトニルホスホネ―ト類のα位のベンジリデン化法
JPH04225990A (ja) 1−アルコキシヘキサトリエン−2−カルボン酸エステルの製造法
JP3569877B2 (ja) m−置換−α−ヒドロキシメチルスチレン誘導体の製造法および3−クロロ−α−ブロモスチレン
HU213374B (en) Process for producing 4-amino-5-hexenoic acid
JP2574083B2 (ja) 3−ヒドロキシ−2−チオフェンカルボン酸誘導体の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DOW ELANCO, US

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee