HU195737B - Preparation suitable for disinfecting contact lenses - Google Patents
Preparation suitable for disinfecting contact lenses Download PDFInfo
- Publication number
- HU195737B HU195737B HU844220A HU422084A HU195737B HU 195737 B HU195737 B HU 195737B HU 844220 A HU844220 A HU 844220A HU 422084 A HU422084 A HU 422084A HU 195737 B HU195737 B HU 195737B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- chlorhexidine
- sodium
- acid
- solution
- agent
- Prior art date
Links
Landscapes
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
Description
A találmány tárgya hidrofil, lágy kontaktlencsék fertőtlenítésére alkalmas készítmény.
A kontktlencsék vékony konvex lencsék, amelyek közvetlenül a szemre helyeznek a látási problémák korrigálására. A kontaktlencséket két nagy csoportra oszthatjuk: a lágy és kemény kontaktlencsékre. A kemény lencséket üvegből, vagy gyakrabban kemény műanyagból készítik, például polimetil-metakrilát polimerből. A lágy lencséket hidrofób műanyagból állítják elő, például dimetil-polisziloxán polimerekből, de gyakran hidrofil műanyagból, például polihidroxi-etil-metakrilát/hidroxi-etil-dimetakrilát kopolimerből állítják elő őket.
A hidrofil lágy lencsék kémiai szerekkel való fertőtlenítése során a lencsék a fertőtlenítő oldatból, amelyben áztatjuk őket, vegyszereket abszorbeálhatnak, és ez problémát jelenthet. A lágy kontaktlencsék fertőtlenítésére legáltalánosabban használt oldatok vizes oldatok, amelyek egy klórhexidinsót tartalmaznak. Megállapították, hogy amennyiben az oldatban a klórhexidinsó megfelelően nagy koncentrációban van jelen, beépülhet a lencsébe, és a lencsét viselő szemét irritálhatja ill. károsodását okozhatja.
Ezért a klórhexidinsó koncentrációját a fertőtlenítő oldatban elég alacsony, de azért még hatékony szinten kell tartani (klórhexidin-diglükonátra számítva 0,005 tömegX alatt), hogy’ az irritáció veszélyét kiküszöböljük.
A 2 090 013 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás szerint a klórhexidinsóval történő fertőtlenítés során fellépő szem irritáció elkerülhető, ha a klórhexidinsót lényegében izotóniás vizes oldatban, 0,0012-0,003 tömeg% koncentrációban alkalmazzák, ha a tonicitást beállító szer ionizációja révén a tonicitás nem lesz nagyobb, mint a 0,3 tömeg%-os nátrium-klorid oldat tonicitása.
Kontaktlencsék tárolására és sterilizálására szolgáló, klórhexidinsót tartalmazó vizes oldatot ismertet például a 3 007 397számu NSZK-beli, a 3 689 673 és a 3 888 782 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás.
Az ismert hidrofil lágy lencsékhez alkalmazott fertőtlenítő oldatokat ionmentesitett vagy egyéb speciális módon tisztított vízzel készítik, igy kiküszöbölik a kemény víz alkalmazásából, illetve csapviz használata esetén a klórozásból eredő problémákat. A kemény' vízben lévő kalcium- és magnézium-sók áLlátszatlan lerakódásokat okoznak a lencséken. Ezen kívül a klór abszorbeálódna és koncentrálódna a lencsékben, ugyanúgy, ahogy’ azt az előbbiekben a klórhexidinsók kapcsán leírtuk.
Bár eddig elméleti javaslatok voltak vizes fertőtlenítő oldatok elkészítésére alkalmas klórhexidinsót tartalmazó tablettákra, a klórhexidinsót tartalmazó oldatokat mindig alkalmazásra kész formában forgalmazzák.
A leírás során .csapviz kifejezés alatt o’yan vizet értünk, amelyet nem ionmentesitettek vagy speciális módon tisztítottak, de szennyezésektől megfelelőképpen mentes ahhoz, hogy az ihatósági szintnek megfeleljen. Általában az ilyen vizet ivóvíz formájában a csapokból nyerhetjük. Azonban a fenti kifejezés nem korlátozódik kizárólag a csapokból nyerhető vizekre, hanem ezalatt bármely forrásból nyert, de minőségileg a csapvizével megegyező minőségű vizet értjük.
A találmány’ kidolgozása során célunk az volt, hogy’ hidrofil lágy kontaktlencsék fertőtlenítésére alkalmas csapvízzel készíthető o dathoz felhasználható készítményt állítunk e ő, amelyből készült oldat nem okoz átlátszatlan lerakódásokat a lencsén és a lencse viselőjének szemét sem irritálja.
A találmány tárgya hidrofil, légy lencsék szemet nem irritáló, csapvizzel előállított fertőtlenítő oldatának készítéséhez alkalmas készítményt, amely
- szemet nem irritáló klórhexidinsót,
- kalcium- és magnézium-ionok kicsapására alkalmas szert, és
- klórmentesitószert tartalmaz felületaktív anyag és adott esetben karbamid, izotonicitást biztosító és pH-beállító anyag mellett.
Előnyös, ha a fenti készítmény szilárd, például kapszula, granulátum, por, vagy miég előnyösebben tabletta formájú. Azonban a készítmény koncentrált oldat formájában is lehet. Mindkét esetben előnyös, ha a kívánt fertőtlenítő oldat előállítása céljából a készítményt 10 ml csapvízhez adhatjuk.
A hidrofil lágy lencséket oly módon fertőtlenítjük, hogy a lencséket a találmány szerinti összetételű, csapvizzel készített fertőtlenítő oldatban áztatjuk.
A lencséket a kívánt fertőtlenítés mértekének megfelelő ideig kell áztatni az oldatban. Általában, néhány órán, még általánosibban egy éjszakán keresztül áztatjuk a kontaktlencséket. Azonban a lencséket rövidebb ideig is áztathatjuk, ha valamely, a szokásos fertőtlenítéstől eltérő okból, például szemvizsgálat vagy úszás céljából a szemről ideiglenesen eltávolítjuk őket.
A fertőtlenítő oldat egy szemet nem irr.táló klórhexidinsót tartalmaz olyan koncentrációban, amely a mikrobák elpusztításához e’egendő, de ugyanakkor a szemet nem irritálja. Megfelelő koncentráció (klórhexidin-iiglükonát sóra számítva) a 0,061 - 0,005 tomegX általában 0,003 - 0,005 tömegX előnyösen 0,004 tömegX.
Az előnyös, 10 ml cs&pvizhez adandó készítmény-formában a fenti koncentrációk megfelelnek (klórhexidin-diglükonátra számítva) 0,0001 - 0,0005 g-nak, 0,0003 - 0,0005 g-aak, illetve 0,0004 g-nak.
A fertőtlenítőszer a klórbexidin (vagyis 1,6-di/4-klór-fenil-diguanido/-hexán) szemet nem irritáló savaddíciós sója, például a dihídroklorid-sója, előnyösen a diacetát-sója, még előnyösebben a diglükonát-sója formájában.
A kicsapószert olyan mennyiségben alkalmaztuk, amely elegendő ahhoz hogy a fertőtlenítő oldat hordozójaként alkalmazott csapvizből a magnézium- és kalcium-ionokat eltávolítsa. A minimális mennyiség a csapviz keménységétől függően változik, legalább 0,1 tömeg%-ot alkalmazunk általánosságban. Előnyösen ez a mennyiség 0,1 - 1 tömeg% általában 0,2 - 0,8 tőmeg%, különösen előnyösen 0,3 - 0,6 tömeg%. A találmány szerinti előnyös, 10 ml csapvizhez adható készítményben ez a koncentráció megfelel 0,01 - 0,1 g-nak, 0,02 - 0,08 g-nak ill. 0,03 - 0,06 g-nak.
A kicsapószer bármely olyan anyag lehet, amely a csapvízből a kalcium- és magnézium-ionokat kicsapja, a többi komponenssel összeférhető és a fertőtlenítő oldatban használható, mivel nem irritálja ' a szemet. A kicsapószerrel szemben támasztott különösen fontos követelmény az, hogy a szemet nem irritálhatja olyan koncentrációban sem, amilyen koncentrációban a fertőtlenítő oldatban alkalmazzuk. Előnyösen a kicsapószer egy komplex polifoszfát, például nátrium-hexametafoszfát, nátrium-pirofoszfát vagy különösen előnyösen nétriumtripolifoszfát.
A klórmentesítőszert olyan mennyiségben alkalmazzuk, amely megakadályozza azt, hogy a vízben lévő klór a lencséken keresztül a szembe jusson. A minimális mennyisége a csapvíz klórozásának mértékétől függ, de általában 0,001 tőnieg% elegendő. Előnyös ez a mennyiség 0,001 - 1 tömeg%, általában
0,0005 - 0,1 tömeg%, különösen előnyösen 0,01 tömeg% körüli érték. Ezek a koncentrációk megfelelnek 0,0001 - 0,1 g-nak, 0,0005 0,01 g-nak ill. 0,001 g-nak a találmány szerinti előnyös, 10 ml csapvizhez adható készítményben.
A klörmentesitőszer bármely olyan anyag lehet, amely alkalmas a klór csapvizből való eltávolítására, a többi komponenssel összeférhető és fertőtlenítő oldatban alkalmazható, mivel nem irritálja a szemet. A klórmentesítöszerrel szemben támasztott különösen fontos követelmény az, hogy a szemet nem irritálhatja olyan koncentrációban, amilyen koncentrációban a fertőtlenítő oldatban használjuk. Előnyösen a klórmentesítőszer nátrium-metabiszulfit, nátrium-szulfit, vagy különösen előnyösen nátrium-tioszulfát lehet. A nátrium-tioszulfátot pentahidrát formájában is alkalmazhatjuk, de előnyösen kristályvíz mentes formájában használjuk.
A készítmény egyéb komponenseket is tartalmazhat, amelyek a hidrofil, lágy kontaktlencsék fertőtlenítésére használt oldatokban általában jelen vannak. így például a készítmény egy savat (a pH beállítására) és/vagy egy tonícítást beállító szert is tartalmazhat.
A sav általában olyan mennyiségben van jilen, amely elegendő ahhoz, hogy az oldat pH-ja 4,0 - 8,0, előnyösen 5,5 - 8,0, legelőnyösebben 6,0 - 7,5 közötti legyen. A találmány szerinti készítmény szempontjából előnyös, ha a sav szilárd halmazállapotú. Megfelelő savaltra példaként a fumársavat, citromtavat, maleinsavat, és előnyösen az almasavat ímlithetjük.' Kívánt esetben az oldatot a kívánt pH-ra pufferolhatjuk.
Általában a fertőtlenítő oldathoz használt készítmény komponenseit úgy válogatjuk össze, hogy az oldat izotóniés legyen, de az izotonicitást a készítményben egyéb célokra szolgáló komponensek is biztosíthatják. Ha külön tonicitás beállítható szer alkalmazása szükséges, nátrium-kloridot alkalmazhatunk.
Különösen előnyös, ha a találmány szerinti fertőtlenítő oldat oldékonyságnöveló adalékot is tartalmaz, mely karbamidból és egy nemionos felületaktív anyagból áll.
A klórbexidin néhány kicsapószerrel, például az előnyős polifoszfát komplexekkel összeférhetetlen, igy tiszta oldatot nem kapunk, ha mindkettőt egyszerre oldjuk fel a csapvizben. Ezt a problémát úgy oldhatjuk meg, hogy a klórhexidint (vagy sóját) karbamiddal és egy nemionos felületaktív anyaggal együtt visszük oldatba. Általában a klórhexidint olvadt karbamidban oldjuk, a kapott oldatot lehűtjük és granuláljuk. Előnyösen a karbamidot 0,5 - 2 tömeg%, még előnyösebben 1 - 1,6 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk. A találmány szerinti előnyös, 10 ml csapvízhez adható készítményben ez a koncentráció megfelel 0,05 - 0,2 g-nak ill. 0,1 - 0,16 g-nak. A karbamid befolyásolja az oldat tonicitását, és igy az alkalmazott karbamid mennyiségének határát úgy kell megválasztanunk, hogy az megfeleljen az oldat tonicitásának.
Az oldékonyságnöveló adalékanyagban a karbamid mellett alkalmazható nemionos felületaktív anyagokra példaként a poli(oxi-etilén)-alkilésztereket, poli(oxi-etilén)-alkil-fenil-étereket, polí(oxi-etilén)-szorbitánt és egyéb, cukor-vázas alkil-észtereket említhetjük. A találmány szerinti készítményben előnyösen alkalmazható felületaktív anyagok a polietilénglikol-monocetil-éterek (például Cetomacrogolok), poli[oxi-etilén-(20)]-szorbitán-monooleát (például Polysorbate 80), szacharóz-monoszterét, nonilfenol-etoxilát (például az Antarox CO-630 és EMPILAN N92 védjegyek alatt kereskedelmi forgalomba hozott anyagok), és különösen előnyösen a poliloxi-etilén(20) )-sztearil-éter (mely Brij 78 védjegy alatt kapható).
Mint azt már korábban leszögeztük, a találmány szerinti készítmények előnyösen tabletta formájúak. Az ilyen tablettákat hagyományos módszerekkel állíthatjuk elő, adott esetben hagyományos tablettázó adalékanyagok, például síkositóanyagok olyan mennyiségben való hozzáadáséval, amely a tabletta kívánt szilárdságának ill. kioldás! profiljának eléréséhez szükséges. Megfelelő 5 adalékanyagokra példaként a poli( vinil-pirrolidon)-t (PVP) és polietilénglikolt (PEG) említhetjük.
A találmány az alábbi példákkal szemléltetjük, anélkül, hogy a találmányt a példákra 10 korlátoznánk.
állítottunk elő szokványos tablettázási módszerei: segítségével:
nátrii m-tripolífoszfát 0.04 g klórhexidin-diglükönáV (20 tfmeg%-os vizes oldat) 0.002 ml nétrium-tioszulfát 0.001 g karbrmid 0.15 g
Brij 78 0.001 g alinasav 0.005 g
1. példa
Hagyományos tablettázási módszerekkel a következő összetételű tablettát állítottuk *0,0004 g klórhexidin-diglükonátnak felel nieg.
A klórhexidin-díglűkonátot a megolvasztott karbamidban oldottuk fel, és a kapott oldatot lehűtöttük és granuláltuk, mielőtt a többi tabletta komponenshez adtuk volna.
elő:
nétrium-pirofoszfát 0.04 g klórhexidin-diglükonát* (20 tömeg%-os vizesoldat 0.002 ml formájában) nétrium-tioszulfát 0.001 g nátrium-klorid 0.09 g poliszorbát 80 (Tween 80) 0.001 g almasav 0.005 g + 0,0004 g klórhexidin-diglükonáttal ekvivalens.
Mikor a fenti tablettákat 10 ml vízben oldottuk, a hidrofil, lágy kontaktlencsék egy éjszakán keresztül való áztatással történő fertőtlenítésre alkalmas oldatot kaptunk.
2. példa
Szokványos tablettázási módszerekkel a következő komponensekből tablettát készítünk:
nátrium- hexametafoszfát klórhexidin-diacetát* nátrium-metabiszulfit karbamid cetomacragol almasav
0.04 g 0.0003 g 0.005 g 0.15 g 0.0025 g 0.005 g 40,0004 g klórhexidin-diglükonátnak felel meg.
A klórhexidin-diacetétot a megolvasztott karbamidban oldottuk, majd a kapott oldatot lehűtöttük és a többi tabletta komponenshez való hozzáadás előtt granuláltuk.
Mikor a fenti tablettát 10 ml vízben oldottuk, a hidrofil, lágy kontaktlencsék egy éjszakán keresztül való áztatással történő fertőtlenítésére alkalmas oldatot kaptunk.
Claims (6)
1. Lágy hidrofil kontaktlencsék szemet nem irritáló klórhexidinsót tartalmazó fertőtlenítő oldatának csapvizzel történő előállításához alkalmas készítmény, azzal jellemezve, hogy egy 10 ml csapvízben oldandó kiszerelési egység 0,0001 - 0,0005 g klórhexidinsót, 0,01 - 0,1 g kalcium- és magnéziumok kicsapás íra alkalmas szert, 0,0001 - 0,01 g klóiméi tesitőszert, továbbá nemionos felületaktív anyagot, izotonicitást biztosító, pH-beállitó anj agot és adott esetben karbamídot tartalma:.
2. Az 1. igénypont szerini készítmény, azzal jellemezve, hogy klörhexidinsóként klórhexidin-díacetátot vagy klórhexidin-díglűkonátot, kicsapószerként nátrium-hexametafoszfétot, nátrium-pirofoszfátot vagy natrium-tripo.ifoszfátot, klórmentesítöszerként nátrium-metabisz ilfátot, nátrium-szulfitot vagy nátrium-tioszrlfátot tartalmaz.
3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy pH-beállítö savkompone nsként fumársavat, citromsavat, maleinsaVE.t, adipinsavat vagy 'álmasavat tartalmaz.
4. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy izotonicitás biztosító anyagként nátríum-kloridot tartalmaz.
5. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy oldékonyságnövelő a lalékanyagként karbamídot és egy nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
6. Az 5. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy nemionos felületaktív anyagként poli(oxi-etilén)-alkil-étereket, poli(3xi-etilén)-alkil-fenil-étereket, poli(oxi-eti1 ín)-szór bitént vagy egyéb, cukor-vázas al1 il-észtert tartalmaz.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB838324781A GB8324781D0 (en) | 1983-09-15 | 1983-09-15 | Disinfection of contact lenses |
PCT/GB1984/000311 WO1985001209A1 (en) | 1983-09-15 | 1984-09-12 | Disinfection of contact lenses |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT40580A HUT40580A (en) | 1987-01-28 |
HU195737B true HU195737B (en) | 1988-07-28 |
Family
ID=10548853
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU844220A HU195737B (en) | 1983-09-15 | 1984-09-12 | Preparation suitable for disinfecting contact lenses |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
BR (1) | BR8407343A (hu) |
DE (1) | DE3476787D1 (hu) |
DK (1) | DK162140C (hu) |
FI (1) | FI83566C (hu) |
GB (1) | GB8324781D0 (hu) |
HU (1) | HU195737B (hu) |
-
1983
- 1983-09-15 GB GB838324781A patent/GB8324781D0/en active Pending
-
1984
- 1984-09-12 DE DE8484903355T patent/DE3476787D1/de not_active Expired
- 1984-09-12 BR BR8407343A patent/BR8407343A/pt not_active IP Right Cessation
- 1984-09-12 HU HU844220A patent/HU195737B/hu not_active IP Right Cessation
-
1985
- 1985-05-14 DK DK214485A patent/DK162140C/da not_active IP Right Cessation
-
1986
- 1986-03-14 FI FI861075A patent/FI83566C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI861075A0 (fi) | 1986-03-14 |
DK162140B (da) | 1991-09-23 |
DK162140C (da) | 1992-02-24 |
GB8324781D0 (en) | 1983-10-19 |
DK214485D0 (da) | 1985-05-14 |
BR8407343A (pt) | 1986-09-23 |
HUT40580A (en) | 1987-01-28 |
DK214485A (da) | 1985-05-14 |
FI83566B (fi) | 1991-04-15 |
DE3476787D1 (en) | 1989-03-30 |
FI83566C (fi) | 1991-07-25 |
FI861075A (fi) | 1986-03-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0371728B1 (en) | Aqueous ophthalmic solutions and method for preserving same | |
EP0189405B1 (en) | Disinfection of contact lenses | |
EP2666484B1 (en) | Liquid preparation for contact lenses | |
JPS62502245A (ja) | コンタクトレンズのための消毒組成物および消毒方法 | |
JPH02502733A (ja) | 抗菌性眼科用水溶液及び親水性コンタクトレンズの消毒方法 | |
HUT61669A (en) | Method for disinfecting contact lenses | |
JPH05500019A (ja) | コンタクトレンズ消毒系 | |
ES2283535T5 (es) | Producto para el cuidado de lentes que contiene dexpantenol. | |
JP2011515394A (ja) | 改善された有効性を示す眼科用溶液 | |
JPH09506518A (ja) | 多価陽イオンキレート剤を用いて、アイケア用品における原生動物の増殖を抑制する方法 | |
JP2011033701A (ja) | コンタクトレンズ用溶液 | |
HU195737B (en) | Preparation suitable for disinfecting contact lenses | |
US4895676A (en) | Method of treating contact lenses | |
EP0888780B2 (en) | Treatment composition for contact lenses and method for treating contact lenses with the same | |
WO2011086944A1 (ja) | コンタクトレンズ洗浄用有核錠及びそれを含むコンタクトレンズ洗浄用製剤、並びにコンタクトレンズ洗浄方法 | |
RU2209773C1 (ru) | Антимикробная композиция | |
WO1986005401A1 (en) | Production of cleansing and disinfecting solutions | |
CN118058298B (zh) | 一种用于手术过程中腔镜镜头冲洗的含碘清洗消毒液及制备方法 | |
GB2178189A (en) | Chemically cleaning contact lenses | |
NO161716B (no) | Fremgangsmaate for desinfisering av hydrofile, myke kontaktlinser, desinfeksjonsopploesning for anvendelse ved fremgangsmaaten og fast preparat for tilsetning til vanlig drikkevann for dannelse av nevnte desinfeksjonsopploesning | |
US5176714A (en) | Method of treating contact lenses | |
CA2044072A1 (en) | Method of disinfection of soft contact lenses | |
CN86101713A (zh) | 清洁溶液的改进及其制备 | |
JPH10137327A (ja) | コンタクトレンズ用汚れ付着防止組成物及びそれを用いたコンタクトレンズの汚れ付着防止方法 | |
JPH08182746A (ja) | コンタクトレンズ用洗浄消毒液およびそれを用いたコンタクトレンズの洗浄消毒方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |