HU195390B - Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature - Google Patents

Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature Download PDF

Info

Publication number
HU195390B
HU195390B HU461484A HU461484A HU195390B HU 195390 B HU195390 B HU 195390B HU 461484 A HU461484 A HU 461484A HU 461484 A HU461484 A HU 461484A HU 195390 B HU195390 B HU 195390B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
algae
weight
water
mol
optionally
Prior art date
Application number
HU461484A
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Dede
Miklos Fabian
Gyula Hernadi
Gabor Bozoki
Fueloep Magdolna Anatalne
Jozsef Sabjan
Zoltanne Marossy
Original Assignee
Caola Kozmetikai
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Caola Kozmetikai filed Critical Caola Kozmetikai
Priority to HU461484A priority Critical patent/HU195390B/hu
Publication of HU195390B publication Critical patent/HU195390B/hu

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás javított biológiai tulajdonságú élelmiszerek vagy takarrnánykiegőszítők előállítására. A találmány szerinti eljárást ügy végzik, hogy természetes eredetű ásványvízben, gyógyvízben, termál vízben, vagy ezek adott esetben 10”2 mól/lit. koncentrációig fémvegyiiletekkel dúsított keverékében tenyésztett és elkülönített, feltárt vagy feltáratlan alga szuszpenziót adott esetben legfeljebb 10~2 mó.l/kg koncentráció eléréséig fémvegyületekkel való reagáltatás után a szárazí anyagra számítva 0,05-95 tömeg % mennyiséget, 0,05— 50 tömeg % aktív adalékanyaggal, előnyösen mézzel, t globinnal, vérplazmával, szárított növényi eredetű porral és a 100 tömeg%-hoz szükséges mennyiségben ismert adalékokkal, előnyösen konzcrválószcrckkcl folyékony, vagy szilárd hígítókkal keverik össze. -1-

Description

A találmány szerinti eljárást úgy végzik, hogy természetes eredetű ásványvízben, gyógyvízben, termál vízben, vagy ezek adott esetben 10”2 mól/lit. koncentrációig fémvegyiiletekkel dúsított keverékében tenyésztett és elkülönített, feltárt vagy feltáratlan alga szuszpenziót adott esetben legfeljebb IO-2 mó.l/kg koncentráció eléréséig fémvegyületekkel való reagáltatás után a szárazí anyagra számítva 0,05-95 tömeg % mennyiséget, 0,05— tömeg % aktív adalékanyaggal, előnyösen mézzel, t globinnal, vérplazmával, szárított növényi eredetű porral és a 100 tömeg%-hoz szükséges mennyiségben ismert adalékokkal, előnyösen konzcrválószcrckkcl folyékony, vagy szilárd hígítókkal keverik össze.
-1195 390
Az algákat az emberiség régóta széles körben fe íasználja. Igen elterjedt az algák élelmiszeripari, takarmányozási célokra történő' alkalmazása is.
Megfelelően kidolgozott, gazdaságos tenyésztési eljárás hiányában a fenti célra általában tengeri algákat használnak, bár ezek alkalmazhatósága korlátozott erős rostanyag tartalmuk miatt. Ezt a hátrányt még fokozza az a tény, hogy az utóbbi években a tengerek szennyezettsége megnövekedett és a belekerült radioaktív-, rákkeltő anyagokat, mérgező nehézfémeket a tengeri algák szervezetükben felhalmozzák.
Élelmezést,, takarmányozási célra ezért nem alkalmazható az így tenyésztett teljes alga, csak olyan frakció, melyeket a mérgező- vagy ballaszt anyagoktól megtisztítottak. Ilyen tisztítási eljárási ismertet az M. Caramcsdc Gouves: Cosmetics and Toiletries, Vol. 95, dec. 47—50, 1980. munkájában.
A tisztítási művelet azonban olyan beavatkozás, amely az alga biológiailag hatásos anyagainak egy részét tönkreteszi, s az így' előállított algafrakció táplálkozási szempontból már kevésbe értékes. (Zajic: Properties and Products of Algáé. Ν. Y., pianuni, 1970.)
A feldolgozási eljárásoknál általában úgy járnak cl, hogy az algából kinyerik az agar-agart, a karragénl, az alginsavat és ezeket külön-külön használják fel.
A tisztítási eljárások miatt az algákban lévő értékes provitaminok, például a béta-karotin, a telítetlen zsírok, olajok, így az arachinsav, a linolsav, krakkolódnak, ezért az ilyen algát tartalmazó élelmiszeripari készítmények, tápok csak csökkent hatást mulatnak. A felszíni édesvizekben létező vagy tenyésztett algák szervezetükben szintén baktériumokat, vírusokat halmozhatnak fel, ezért táplálkozást célra történő alkalmazásuk nem lehet általános.
A találmányunk feladata, hogy olyan eljárást dolgozzunk ki, amelyben élelmiszerek vagy takarmánykiegészítők előállítására biológiailag értékes algákat hasznosítunk, és amelyek az eddig ismertekhez képest többlethatással rendelkeznek.
Azt találtuk, hogy ha az algatörzseket sterilezett természetes eredetű ásványvíz, gyógyvíz vagy termálvíz, illetve ezek keverékét tartalmazó tápoldatban tenyésztjük, olyan algákat állítunk elő, amelyeknél kizárt, hogy szervezetükben toxikus anyagok (higany, ólom, kadmium, radioaktív szennyeződések, baktériumok, vírusok, karcinogén anyagok, stb.) halmozódjanak fel.
Azt tapasztaltuk, hogy az így előállított algák feldúsítják szervezetükben a gyógyvizekben jelenlévő oly an hasznos anyagokai, mint a mikroelemek és vitaminok.
Ezeknek az anyagoknak balneológiái felhasználása inár évszázadok óta nagy jelentőségű.
A fenti módon előállítotl algák szervezetében a gyógyvizekben lévő hatóanyagok, mikroelemek nem csupán feldúsulnak, hanem az algákban levő mukoprotcidekkcl addíciós vegyületeket, illetve komplex vegyületeket képeznek.
Az így nyert algákat semmilyen utólagos tisztítási eljárásnak nem kell alávetni, így a teljes alga bekeverhető a különböző élelmiszeripari készítményekbe, takarmánykiegészítőkbe, tápokba. Az algákban lévő hatóanyagok nem károsodnak, megmarad teljes biológiai értékük. Az ily módon előállított algáknak az. a további, nem várt előnyük, hogy a szervezet számára nélkülözhetetlen mikroelemeket, vitaminokat a inukoproteid fehérjéhez kapcsolva juttatják a szervezetbe.
Az ily módon bevitt különböző nyomelemek nagyobb mértékben tudnak felszívódni, nagyobb mértékben tudják rz emberi vagy állati szervezetben hatásukat kifejteni.
Λ készítményekbe bekevert ál tálunk előállított algák a könnyen felszívódó formában jelenlévő mikroelemek bejuttatása révén a szervezetben lévő enzimek működését optimalizálják.
Ugyanez vonatkozik az algákkal együtt bevitt vitaminokra és olajokra is.
Ila a nyomelemeket önmagukban visszük be a szervezetbe, sok esetben nem kerülnek biológiailag aktív állapotba, és így netn tudnak részt venni az életfolyamatokban.
Például a cink a szervezetben lévő legalább harminc enzim alkotórésze cs így jelentős szerepet tölt be a bőr fehérjeszintézisében. Cinktavtalmú enzimek vcsznekiészt a DNS cs RNS szintézisben cs hiányuk gátolja a fehérjék létrehozásához szükséges információk átadását cs így megnehezítik a bőr regenerálódását.
Réziiiány esetében károsodik a bőr kollagén szerkezete. A vashiány a vérképző szervek működését hátráltatja cs tény, hogy az önmagukba bevitt vasvcgyiiletek nem tudnak a szervezetben kielégítően felszívódni. A találmány szerinti algák alkalmazásával viszont a szervezet mikroelem liianyát nagymértékben tudjuk csökkenteni.
Különösen kedvező hatást érhetünk el, ha az algát olyan találmány szerinti lápoldatban tenyésztjük, amelyben a fémion-tartalmai további fémvcgyülethozzáadásával dúsítjuk. Fémiononként legfeljebb 10 2 niol/liter koncentrációig célszerű a tápoldat fémtartalmút beállítani. Nemcsak egy, hanem több fajta algatörzset is tenyészthetünk azonos tápoldatban 0—80 °C közötti hőmérsékleten.
A beoltott tápoldaton ezután széndioxid gázt tartalmazó steril levegőt buborékollatunk át. A levegő széndioxid koncentrációja 0,5—20 tf.%-nyi, előnyösen 1,5— 5 tf.% nyi.
Az átbuborékoltatás alatt célszerű a tápoldatot fénycsővel megvilágítani.
A tenyésztési ciklus 7—30 nap, előnyösen 12—14 nap. Az így nyert algát elválasztjuk a tápoldattal és feltárjuk. A feltárás ismert fizikai vagy kémiai módszerekkel történhet.
A feltárás célja a sejthártya egy pontjának megbontása mechanikai módszerrel, illetve az ozmózisnyomás változtatása révén és így a sejt tartalmának kinyerése.
Λ feltárás történhet:
- hőkezeléssel 40-200 °C-on, 0-50 bar nyomáson,
- ultrahanggal történő kezeléssel, — detergenssel — így például nátiium-lauril-éterszulfáttal való kezelés révén, — mechanikai úton, például szilárd vivőanyag jelenlétében történő őrléssel.
A feltárt algát adott esetben steril fémvegyiilet oldatával tovább reagáltathatjuk, fémiononként legfeljebb 10~2 tnól/kg szilárd alga-fémion koncentráció eléréséig. Az így nyert algát megszorítva vagy szárítás nélkül vizes szuszpenzió formájában keverhetjük a kozmetikai készítménybe.
A találmány szerint előállított emberi vagy állati táplálkozásra szolgáló készítmények szárazanyag tartalomra vonatkoztatva 0,05—95 tömeg% algát tartalmaznak ismert folyékony vagy szilárd adalékanyagok mellett.
195 390
Különösen előnyös hatású készítményeket tudunk előállítani, ha készítményekbe, adott esetben bekeverünk 0,05—50% aktív adalékanyagot. Ez lehet méz, gabonacsíra, szárított vérplazma, globin vagy növényi eredetű por. A készítményekbe további adalékként előnyösen növényi eredetű keményítő lisztet, korpát, konzerváló szereket, folyékony vágj' szilárd vivőanyagokat keverhetünk.
Összefoglalva a találmány tárgya eljárás javított biológiai tulajdonságéi algát tartalmazó élelmiszerek vagy takarmánykiegészítők előállítására.
Az eljárást az jellemzi, hogy a természetes eredetű ásványvíz, gyógyvíz, termálvíz vagy ezek keverékét tartalmazó tápoldatot — amelyet adott esetben (’étmotiouként IO-2 mól/liter koncentrációig fémvegyülclckkcl dúsítunk — legfeljebb 10 bar nyomáson 100-140 °C közötti hőmérsékleten sterilezzük, majd alga szinlenyészettel oltjuk be, a tápoldaton szobahőmérsékleten 0,5--20 lf.% széndioxidot tartalmazó steril levegői buborékoltatunk át, majd 0 80 °C-on történő 7—30 napos tenyésztés után az algákat elkülönítjük, az így nyert algákat ismert fizikai vagy kémiai úton feltárjuk, majd a feltárt algát adott esetben fémiononként legfeljebb 10-2 mól/kg koncentráció eléréséig fémvegyületekkel reagáltatjuk és az így nyert algából szárazanyagra számítva 0,05-95 tömeg %-nyi mennyiséget elkeverünk adott esetben 0,05 -50 tömeg% aktív adalékanyaggal, előnyösen mézzel, vérplazmával, globinnal, gabonacsírával, szárított növényi eredetű porral, továbbá a 100 tömeg%-hoz szükséges mennyiségben ismert élelmiszeripari adalékokat, előnyösen konzerváló szereket, folyékony vagy szilárd hígítókat keverünk hozzá. Hígítóként célszerűen korpát, gaboiiakeményítőt alkalmazunk.
A találmány szerint előállított élelmiszerek és a tápba keverhető takarmánykiegészítők az emberi és állati szervezetre nézve roboráló hatást fejtenek ki, elősegítik a szervezet enzim-rendszerének optimális működését.
Az emberi és állati szervezetben pótolják az esetleges vitamin-, illetve mikroelem hiány!.
Az elhasználódott, öreg szervezetre pedig regeneráló hatást fejtenek ki.
A találmány szerinti eljárást és az így előállított készítményeket az alábbi kiviteli példákkal mutatjuk be.
1. példa
Alga tenyésztése
Hét liter budapesti Lukács-fürdői gyógyvizet algatenyésztő üvegbe töltünk, és azt 121 °C-on 30, percig sterilezzük, 1 bar túlnyomáson.
A steril oldatot beoltjuk Scenodesntus obtisiusculus alga színtenyészettel. A tápoldaton 25 °C-on 1,5 tf.% szén dioxid tartalmú steril levegőt buborékoltatunk át fénycsöves megvilágítás mellett, majd 14 napos tenyésztési ciklus után az algát a lápoldattól elkülönítjük. A kapott alga tartalmazza a gyógyvíz értékes mikroelemeit, toxikus anyagok nélkül.
Az algát ultrahanggal kezelve feltárjuk, és az ígj' nyert anyagot használjuk élelmiszeripari készítményekben és tápokhoz keverhető takarmánykiegészítőkben.
2. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint Járunk el, azzal a különbséggel, hogy hévízi gyógyvizei alkalmazunk.
3. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal akülönbsc'ggcl, hogy Hajdúszoboszlói gyógyvizet alkalmazunk.
/
4. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy szlovákiai, pöstyenyi (Picsteny-i) gyógyvizet alkalmazunk cs a tenyészettel történő beoltás után 25 °C-on tf.% CO2-t tartalmazó steril levegőt buborékoltatunk át a tápoldaton, fénycsöves megvilágítás mellett.
5. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint járunk cl, azzal a különbséggel, hogy a gyógyvízhez steril módon IO6 g/ml vas(lll)-kloridot adunk.
6. példa
A Iga tenyésztése
Mindenben a 2. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a gyógyvíz alapú táptalajhoz 10 mg/1 lítiumfluoridot adunk.
7. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy gyógyvíz helyett parádi ásványvizet alkalmazunk 1 g/1 káliumnitráttal és 0,2 g/I dikáliumhidrogén foszfáttal kiegészítve. A lápoldat pll-jál 6,5-re állítjuk 2 N sósavoldallal. A fclláiást nem ultrahangos kezeléssel, hanem kémiai úton végezzük. 4 g algát összekeverünk 825 g vízzel és 392 g nátriuni-lauril-éter-szulfáttal. Az oldatot 60 °C-ra felmelegítjük.
8. példa
Alga tenyésztése
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy Scenedesmus obtisiusculus helyett Clüoiella pyrenoidosa algatörzset alkalmazunk.
195 390
9. példa
Roboráló tabletta előállítása
900 g vérplazma port, 10 g 4. példa szerint előállított algát cs 90 g bnrgoiiyakeményítő, továbbá 900 g lukácsfürdői gyógyvizet összekeverünk. Λζ elegyet granuláljuk. A száraz granulátumhoz 4 g niagnézium-szlearálot adunk, majd az így nyert anyagot tableltázzuk.
A tabletták rendszeres fogyasztása igen fiatal és idősödő egyedek roborálására szolgái.
15. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy mosonmagyaróvári termálvizet alkalmazunk,
76. példa
Mindenben az I. példa szerint járunk cl, azzal a különbséggel, hogy Hajdúszoboszlói gyógyvíz és parádi ásványvíz 3 :1 arányú elegyét alkalmazzuk.
10. példa
Ivóié készítése
900 g rostos almaléhez hozzáadunk 100 gt 2 g algát tartalmazó alga szuszpenziót, amely a 7. példa szerint készült.
Az elegyet homogenizáljuk.
Az ivóié rendszeres fogyasztása a szervezet esetleges vashiányát pótolja és az egész szervezetre nézve regeneráló hatást fejt ki.
11. példa
Növelt biológiai hatású méz-készítmény
A 2. példa szerint előállított algakészítményből bemérünk szárazanyagra' vonatkoztatva 300 g-ot és hozzákeverjük a 600 g mézet és 100 g almalevet tartalmazó elegyhez. A keveréket homogenizáljuk. Az így nyert készítmény különösen alkalmas legyengüli, öreg vagy betegség utáni állapotban lévő szervezet regenerálására.
12. példa
Takamánykiegészílő előállítása
Szárazanyagra vonatkoztatva bejnérünk 500 g-ot a 3. példa szerint előállított alga szuszpenzióból. Ebhez hozzáadunk részletekben 500 g korpát és az elegyet homogenizáljuk. Az így előállított keveréket takarmánykiegészítőként használjuk. Prémes állatok takarmányába keverjük, rendszeres alkalmazás után prém-minőség javulást tapasztalunk.
13. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy hajdúszoboszló.i és hévízi gyógyvíz 1 :1 arányú elegyét alkalmazzuk.
14. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy parádi ásványvizet alkalmazunk.
Kiadja az Országos Találmányi Hiva'.a!
A kiadásért felei: Himer Zoltán osztályvezető Megjelent a Műszaki Könyvkiadó gondozásában.
COPYLUX Nyomdaipart ós Sokszorosító Kisszövetkezet
17. példa ~
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy mosonmagyaróvári termálvíz és parádi ásványvíz 10 :1 arányú elegyét alkalmazzuk.
18. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a tápoldatot 134 °C-on 20 percig sterilezzük.
79. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a tápoldaton 0-1 °C-on 20 tf.% CO2-ot tartalmazó steril levegőt buborékoltatunk át és Nostoc conmuinc színtcnyészctévcl oltunk be.
20. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a tápoldatot 80 °C-on tartjuk és Aplianocapsa thermalis szín tenyészetével oltunk be.

Claims (2)

1. Eljárás javított biológiai tulajdonságú élelmiszerek vagy takarmánykiegészítők előállítására, azzal jellemezve, hogy természetes eredetű ásványvízben, gyógyvízben, termál vízben, vagy ezek - adott esetben 10~2 mól/liter koncentrációig fémvegyületekkel dúsított — keverékében tenyésztett és elkülönített, feltárt vagy feltáratlan alga szuszpenziót — adott esetben legfeljebb 10~2 mól/kg koncentráció eléréséig fémvegyületekkel való reagáltatás után — a szárazanyagra számítva 0,05—95 tömcg% mennyiségei, 0,05—50 (ömeg% aktív adalékanyaggal, előnyösen mezzel, globinnal, ver plazmával, szárított növényi eredetű porral és a 100 tömeg %-hoz szükséges mennyiségben ismert adalékokkal, előnyösen konzerválós? erekkel folyékony, vagy szilárd hígítókkal keverjük össze.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aktív adalékanyagként 95 töincg% mézet keverünk cl szárazanyagra számítva 5 tömeg %, algát tartalmazó vizes szuszpenzióval.
HU461484A 1984-12-12 1984-12-12 Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature HU195390B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU461484A HU195390B (en) 1984-12-12 1984-12-12 Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU461484A HU195390B (en) 1984-12-12 1984-12-12 Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU195390B true HU195390B (en) 1988-05-30

Family

ID=10968460

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU461484A HU195390B (en) 1984-12-12 1984-12-12 Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU195390B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2690469B2 (ja) L−アスコルビン酸含有バイオマス
RU2478700C2 (ru) Золотистые водоросли и способ их производства
CN103932198A (zh) 一种利用啤酒废酵母制备富硒谷胱甘肽啤酒酵母生物制品的方法
AU606138B2 (en) Process for preparing algae having improved biological effects
CN109593801A (zh) 一种发酵生产l-色氨酸的工艺
CA1277271C (en) Process for cultivating procaryotes and eucaryotes and use of the thus-prepared cells in cosmetical, food industry and fodder supplementing compositions
HU195390B (en) Process for producing foodstuffs or fodder coagents of improved biologic feature
JPH0870848A (ja) ビタミンEおよびβ−カロチン高含有量のユーグレナ藻体およびその製造方法
CN1023409C (zh) 一种营养液的生产方法
RU2103352C1 (ru) Способ получения хлебопекарных биоселеновых дрожжей
JPS6016229B2 (ja) 微生物菌体の製造方法
JP2023085160A (ja) メナキノンの製造方法
JPS5943157B2 (ja) ピキア属菌によるソルビト−ルの製造法
KR101406044B1 (ko) 감귤박을 탄소원으로 첨가한 배지에서 로도토룰라균의배양을 통한 코엔자임큐텐의 제조방법
CN105062901B (zh) 一种用于转化木糖生产木糖醇的活菌制剂及其应用
HU195069B (en) Method for growing algae of improved biologic feature and beauty and body hygienic preparations containing the such produced algae
JPS6016228B2 (ja) 微生物菌体の製造方法
AT393772B (de) Verfahren zur herstellung einer lebensmittelund/oder futtermittelergaenzenden komposition
WO2023158403A2 (en) Obtaining microbial l-glutamic acid with stenotrophomonas sp. strain cg2
JPH05244937A (ja) 微生物の培養方法、およびこれを用いるテトラピロール化合物の製造方法
SU1676573A1 (ru) Способ получени бактериальной закваски дл биологического консервировани кормов
JPS6022912B2 (ja) 微生物菌体の製造方法
EA017600B1 (ru) Термофильный штамм сине-зеленой водоросли spirulina platensis baku для получения биомассы
JPS62236491A (ja) 酢酸の製造方法
JPH03240484A (ja) クロレラの培養方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628