HU194536B - Process for preparing optically active 3-aminocarboxylic acids, resp. carboxylic acid esters - Google Patents

Process for preparing optically active 3-aminocarboxylic acids, resp. carboxylic acid esters Download PDF

Info

Publication number
HU194536B
HU194536B HU844537A HU453784A HU194536B HU 194536 B HU194536 B HU 194536B HU 844537 A HU844537 A HU 844537A HU 453784 A HU453784 A HU 453784A HU 194536 B HU194536 B HU 194536B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
prot
ester
formula
optically active
Prior art date
Application number
HU844537A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36778A (en
Inventor
Synese Jolidon
Thomas Meul
Original Assignee
Lonza Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza Ag filed Critical Lonza Ag
Publication of HUT36778A publication Critical patent/HUT36778A/hu
Publication of HU194536B publication Critical patent/HU194536B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/30Preparation of optical isomers
    • C07C227/32Preparation of optical isomers by stereospecific synthesis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/30Preparation of optical isomers
    • C07C227/34Preparation of optical isomers by separation of optical isomers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás optikailag aktív 3 - amino - karbonsavak, illetve -karbonsavészterek előállítására a megfelelő β-ketosavcszterekből.
Az előállítani kívánt vegyületek - β-laktám formájukban - számos antibiotikum építőkövei, optikailag aktív formájuk természetes peptidekben fordul elő.
Az optikailag aktív β-aminosavak előállítására ismert eljárás (Furukawa el al., Chem. Pharm. Bull. 27 (9) 2223 — 2226 fl979]) szerint királis enaminokat 10 %-os palládium csonlszénnel vagy nátrium - ciano
- bórhidriddel hídrogénolizálnak; az optikailag aktív β-aminosav hozama 11-32%, optikai tisztasága 3 — 28 %. Főleg a rossz optikai tisztaság az eljárás hátránya.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása volt, amellyel optikailag aktív 3-aminokarbonsavészterek (majd azok clszappanositusával a megfelelő savak is) jó hozammal állíthatók elő.
A fenti célt a találmány értelmében az 1—6. igénypontokban részletezett módon érjük el, miszerint βketosavésztereket királis aminnal a megfelelő enaminná alakítunk. A beépített királis segédanyagnak köszönhetően a plata-katalizátor jelenlétében végzett hidrogenolízis diasztereoszelektív lefolyású. Az Nszubsztituált aminosavészter díasztereomerjeinek szétválasztása céliából vízmentes oldószerekben sósavgázzal képezzük a megfelelő hidrokloridokat, és különböző oldódási viselkedésüket kihasználva szétválasztjuk egymástól.
A hidrokloridot semlegesítjük, és az N-szubsztituenst kívánt esetben lehasítjuk, előnyösen palládium csontszén jelenlétében végzett hidrogénezés útján. Az optikailag aktív 3-aminokarbonsavésztert kívánt esetben a megfelelő savvá clszappanosítjuk.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás optikailag aktív (l) általános képletű 3 - amino - karbonsavak és -karbonsavészterek előállítására — az (l) általános képletben
R jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport,
R1 jelentése hidrogénatom vagy (a) általános képletű csoport, ahol Alk 1 -4 szénatomos alkilcsoportot jelent,
R2 jelentése hidrogénatom vagy benzilcsoport és R3 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport (II) általános képletű β-ketoészter - a (II) általános képletben R I-4 szénatomos alkilcsoportot jelent és (III) általános képletű optikailag aktív amin enatninon keresztül vezető rcagáltatása útján. A találmányra jellemző, hogy az enamínt platina katalizátor jelenlétében hidrogénezzük, a kapott N-szubsztituáit aminosavészterből sósavgázza! hidrokloridot képezünk, a hidrokiorid diasztereomer elegyét átkristályosítássa! és kicsapássai szétválasztjuk, az N-szubsztituált aminosavészter optikailag tiszta hidrokloridját semlegesítjük, az N-szubsztituenst kívánt esetben hidrogenolitikusan eltávolítjuk és kívánt esetben az aniínosavészterí elszappanositjuk.
Az enaminhoz vezető reakcióban királis aminkomponensként előnyösen az optikailag aktív 1 - fentiéül
- amint alkalmazzuk. A reagáltatást a szokásos módon, oldószerben és savas katalizátor jelenlétében végezzük.
Ezt követően az enamint N-szubsztítuált amino2 sav-észterré hidrogénezzük platina-katalizátor jelenlétében. A platina-katalizátor 2— 10 %, előnyösen 5 % platinát tartalmaz hordozóanyagon, azaz horzsakövön, szénen, szilikagélen vagy agyagföldön, előnyösen azonban szénen.
A katalizátor mennyisége csekély. Az alkalmazott enaminra számítva célszerűen 3-5 tömeg%, előnyösen 4 tömeg% katalizátort alkalmazunk A reakcióhőmérséklet előnyösen 20 — 40 ’C, különösen előnyösen szobahőmérsékleten végezzük a reagáltatást, előnyösen légköri nyomáson.
A redukálás eredményeképpen az RR- és RS- vagy pedig az SS- és SR diasztereomerek elegye keletkezik. Az elegyet vízmente? oldószerben, így éterben, tetrahidrofuránban. vagy dioxánban, célszerűen feleslegben veti sósav gázzal alakítjuk a megfelelő diasztereom;r bidrokíoridokkáA diasztereomer hidrokloridokat megfelelő oldószerek, illetve oldószer elegyek segítségével végzett átkristályosítással választjuk szét. Oldószerként például
1- 4 szénatomos alifás alkoholok, így metanol, etano! vagy butanol jön számításba; metanol esetén a kristályosítást ketonok vagy karbonsavészícrek, így aceton vagy etilacctát hozzáadásával indíthatjuk. Alka masak továbbá a klórozott szénhidrogének, így kloroform vagy dikiór-metán ketonokkal vagy karbonsavészterekkel alkotott eiegyeí. A tiszta diasztreomer kinyerése céljából a kristályosítást többszörösen megismételhetjük. Általában kétszeres átkri:tályosítás során a diasztereomer a 95 %-ot meghaladó koncentrációban dúsul fel.
Az optikailag majdnem teljesen tiszta hidrokloridot a szokásos módon, alkalmas bá zis, például vizes ammó rium - hidroxid - oldat hozzáadásával semlegesíthetjük.
fi kapott N-szubsztituáit 3 - amino - karbonsavésztert hidrogenolízisnek vetjük alá. Λ hidrogenolizist
2- 10 %, előnyösen 5 % palládiumot tartalmazó hordozós palládium katalizátor jelenlétében végezzük. A katalizátor hordozója lehet horzsakő, szén vagy agycgföld, előnyösen azonban szén. A hidrogenolizist alkoholos közegben, így metanolban, etanolban vagy propanolban hajtjuk végre. A katalizátort előnyösen 9-15 %, különösen előnyösen 9-12 tömeg % menynyisegben alkalmazzuk, az N-szubsztituált 3-aminokarbonsavészterre számítva. A reagáltatást célszerűen 20 - 40°C-on, előnyösen szobahőmérsékleten végezzük. A hidrogénezés nyomása 105 és 106 Pa között lehet, előnyösen légköri nyomáson hidrogénezünk.
Feldolgozás céljából a katalizátort kiszűrjük, az oldatot bcpároljuk és a maradékot desztilláljuk. A szí bad, optikailag aktív aminokarbonsav kinyerésére a kapott optikailag aktív 3-aminokarbonsavésztert elszappanosíthatjuk. Az; elszappanosítási 80~90°C-on, előnyösen 85 °C-on, savas közegben végezzük. Savas közegként célszerűen ásványi savakat, így tömény sósavat alkalmazhatunk. A reakcióidő 3-6 óra. Feldolgozás céljából a savas közeget lepároljuk, a maradékot alkoholos oldószerben felvesszük, a hidrokloridot szerves amin hozzáadásával semlegesítjük és a szabad savat elválasztjuk. A leírtak szerint előállított optikailag aktív 3-aminokarbonsavak optikai tisztasága meghaladja a 90 %-ol.
Az eljárást az 1. példában az R - (-) - 3 - aminovajsav előállítása példáján közelebbről ismertetjük. Acet-23
194 536 ccetsav - metilészlcrl R - (+) - I - leniI - etil - aminnal és ecetsavval reagáltatunk toluolos közegben. Az oldószer lepárlása és a maradék vákuumdesztillálása után kapjuk a megfelelő enamint, amelyet hidrogénezünk, előnyösen metanolban. Az oldószert lepárolva, majd a maradékot nagyvákuumban desztillálva kapjuk a 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - butánsav metilésztert diasztereomer-elegy alakjában; az elegyben az RR-izomer túlsúlyban van.
A hidrokloridképzés céljából a diasztereomer-elegyet előnyösen éterben feloldjuk, és az oldatot sósav gázzal telítjük. A kivált kristályokat szűrjük és szárítjuk. A termék a hidrokloridok diasztereomer elegye. A kristályokat metanol és accton clcgycböl forrón átkristályosítjuk. Kétszeres átkristályosítás után az RRizomer tisztasága legalább 95 %.
A majdnem tiszta diasztereomert - az enantiomer végtermék kinyerése céljából — első lépésben vizes ammónium - hidroxid - oldat hozzáadásával semlegesítjük. A szabad amint célszerűen extrahálással vagy desztillálással elkülönítjük, majd a metil - benzil szubsztituens lehasítása végett palládium katalizátor jelenlétében hidrogenolízisnek vetjük alá. Desztillálással kapjuk azR-(-)-3 - aminovajsav - metilésztert, amelyet R-(-)-3 - aminovajsavvá szappanosíthatunk. Az így kapott R - (-) - 3 - aminovajsav optikai tisztasága meghaladja a 90 %-ot.
Ugyanezt a szintézist S - (-) - 1 - fenil - etil aminnal is végezhetjük. Ez esetben az S - (+) - 3 aminovajsav - metilésztert, illetve az S - (+ )v - 3 aminovajsavat kapjuk hasonló optikai tisztaságban.
A 2-4. példákban az aminopentán-, aminohexánés aminobenzilvajsavészterek előállítását mutatjuk be.
A találmány szerinti eljárásnak - a technika állásához viszonyítva - az alábbi előnyei vannak (lásd mellékelt képletsorozatot): míg az ismert eljárás szerint a második lépésben palládium-katalizátorral hidrogénezve látszólag egyszerű módon, közvetlenül jutnak az aminosavészterhez, addig a találmány értelmében platina jelenlétében hidrogénezünk, majd a diasztereomerek hidrokloridjait képezzük, a diasztereomer hidrokloridokat átkristályosítással szétválasztjuk, és csak most hidrogenolizáljuk az enamint, paliádium-katalizátorral. A technika állása szerint (FURUKAWA eljárás) az enamint hidrogcnolitikusan bontják, még mielőtt a kettőskötés redukálódott volna, ezért részint telített 3-aminosavészter is keletkezik, amelyből a redukálás során természetesen mindkét optikailag aktív forma, azaz a racemát képződik, így a termék optikai tisztasága romlik.
A találmány szerint platina-katalizátort alkalmazva hidrogénezzük az enamint anélkül, hogy adduktumot bontanánk. Ennek következtében sókepzés után egyszerű átkristályosítással lehet szétválasztani a díasztereomereket, így a palládium-katalizátorral végzett hidrogenolitikus bontás kiindulási anyaga optikailag majdnem tiszta izomer.
/. példa
Optikailag aktív aminovajsavak előállítása ' I 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - 2 - buténsavészterek
a) 54,6 g (0,47 mól) acetecetsav-metilészter, 54,5 g (0,45 mól) R - ( + ) - 1 - fenil - etil - amin, 1,0 g ecetsav és 150 ml toluol elegyet 2 órán keresztül visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk, miközben a képződő vizet (8,3 ml, 102 %) vízleválasztó feltét alatt eltávolítjuk. Az elegyet rotációs bepárlóban bepároljuk és a maradékot nagy vákuumban desztilláljuk. Főfrakciókciv 84,6 g (86 %) R - ( -) - 3 (1' - metil - benzil amino) - 2Z - buténsav - metilésztert kapunk.
Fp.: 108 ’C/53 Pa; [ag5 = -545’ (c = 2, etanol)
UV (ctanolban) kmil, = 287 nm
IR (lilm): 3280 (NH), 1655 (COOCH,), 1605/1492 (Ar), 1270 (O—CH3), 760/700 (5 szomszédos aromás
H)
NMR (CDCl3): 1,50 (d, J = 7 Hz, CH,— CH, 3H), 1,76 (s, CH,—C=3H), 3,64 (s, DCH3, 3H), 4,47 (s, =CH— IH), 4,62 (qaxd, J = 7 Hz, Ph—CH, IH), 7,26 (s, arom., 5H), 8,90 (s, széles, NH, IH).
b) Hasonlóképpen eljárva acelccctsav-mctilcsztcrből és S - (-) - 1 - fenil - etil - aminból a megfelelő S-(F)-3-(l’ - metil - benzil - amino) - 2Z - buténsav
- metilésztert állítjuk elő. Hozam: 51 %, fp.: 130’C/ 0,8 Hgmm (desztillálás közben részben polimerizálódik). [ag5 = +512°C (c=2, etanol).
c) Acetecetsav-etilészterből és R - (+) - 1 - fenil etil - aminból R-(-) - 3 - (1 ’ - metil - benzil - amino)
- 2Z - buténsav - etilésztert állítunk elő. Hozam: 40 %, fp.: 20 °C/80 Pa (desztillálás közben részben polimerizál ódik), [ag5 = —447° (c = 2, etanol),
UV (ctanolban): λ,,,,, - 288 nm
ÍR (film): 3280 (NH); 1650 (COOCH 3); 1610/1492 (Ar) 1265 (OCH3); 760/700 (5 szomszédos arom. H);
NMR (CDC13): 1,26 (t; J = 7,5 Hz; CH — CH —; 3H); 1,49 (d; J=7 Hz; CH — CH—; 3H); 1,74 (s; C//3—O=; 3H); 4,08 (qa; J -7,5 Hz; CH,—CH3; 2H); 4,44 (s; —CH=; IH); 4,58 (qaxd; Ph—CH; IH); 7,20 (s; aromás; 5H); 8,85 (s, széles; NH; IH)
d) acetecetsav - tere - butilészterből és R - ( + ) - 1
- fenil - etil - aminból R - ( — ) - 3 - (Γ - metil - benzil
- am no) - 2Z - buténsav - tere - butilészter, hozam; 79 %, fp.: 115 ’C/53 Pa [ag5 = - 528’ (c = 2, etanol)
ÍR (film): 3280 (NH); 1650 (COOCH,); 1610/1490 (aromás) 750/700 (5 szomszédos arom. H)
NMR (CDC13): 1,47 (s; t-Bu; 9H); 1,49 (d; J = 7 Hz; CH—CH; 3H); 1,71 (s; CH,—C=; 3H); 4,37 (s;—CH—; IH); 4,55 (qaxd; Ph—CH—; IH); 7,19 (s; aromás; 5H); 8,60 (s, széles; NH; IH)
194 53C
1.2 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - butánsavészterek előállítása
a) 25,0 g (0,114 mól) az 1.1 a) példa szerint előállított R - ( —) - metilészter 100 ml metanollal készített oldatához 1,0 g 5 %-os platina aklívszcnct adunk, cs az elegyet szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. 10 óra elteltével a hidrogénfelvéíel megszűnik (felvett mennyiség: az elméleti mennyiség 96 %-a). A katalizátort kiszűrjük, a szűrletet rotációs bepárlóban bepároljuk és a maradékot nagyvákuumban desztilláljuk. Főfrakcióként 23,2 g (92 %) 3 - Γ
- metil - benzil - amino) - butánsav - metilésztert kapunk diaszlereomer-elegy alakjában. Fp.: 88-89 °C/66,5 Pa; az elegy az NMR-színkép alapján 73 % l’R,3R- és 27 % l’R,3S-izomert tartalmaz.
ÍR (film): 3430/3360 (NH); 1738 (COOCH3); 1600 (aromás); 761/702 (5 szomszédos arom. H)
NMR (CDClj): 1,02 (d; J-6 Hz;
Ctfj—CH—CH2; 3H); 1,31 (d; J = 7 Hz;
Ph—CH~CH3: 3H); 1,53 (s, széles; NH; 1H); 2,30 (d; J = 5 Hz; az RS-izomér CH2 csoportja; 0,54 H);
2.42 (qaxdxd; CH,-CH-CH2; 1H); 3,60 (s; RSizomcr OCHj-jc; 0,81 H); 3,63(s; RR-izomcr OCH3jc; 2,19 H); 3,87 (qaxd; Ph—CH—; 1H); 7,28 (s; aromás; 5H)
b) Hasonló módon az S - ( + ) - rnetilészterből a megfelelő 3 - (1’ - metil - benzil - amino) - butánsav
- metilésztert kapjuk diasztereomer-elegy alakjában (NMR szerint: 73 % 1 ’S,3S- és 27 % iS,3R-izomer).
c) Az R - ( -jetilészterből kiindulva 3 - (1’ - meti!
- benzil - amino) - butánsav - etilésztert állítunk elő diasztereonicr-elcgy alakjában (NMR szerint: mintegy 65 % l’R,3R- és mintegy 35 % i’R,3S-izomer). Hozam: 76 %, fp.: 100- 1Í0 ’C/66,5 Pa
IR (film): 3430/3330 (NH), i737 (COOCH3), 1600 (aromás), 760/700 (5 szomszédos arom. H)
NMR (CDCi3): í.0.3 (d; J = 7 Hz;
CHy-CH—CH2; 3H) 1,1 í (t; J = 7 Hz; CIi3 CH2; 3H); 1,31 (d; J = 6,5 Hz; Ph—CH—Ctf3; 3H); 1,60 (s, szeles; 111); 2,28 (ti; J~5 Hz; —C//2—COO—, RS-izomeré; 0,7 H); 2,40 (d; J = 5 Hz;
—CHi—COO—, RR-izomeré; 1,3 H); 2,95 (qaxdxd; CH3— CH— CH2; IH); 3,92 (qaxdxd; Ph—CH, 1H);
4,11 (qa; —CH2—CH3; 2H); 7,25 (s; aromás; 5H)
d) Az R - (-) - tere - butilészterbő! 3 - (Γ - metil
- benzil - amino) - butánsav - tere - butilésztert állítunk elő diasztereomer-elegy mákjában (NMR szerint 73 % !’R,3R- és 27 % l’R,3S-izomer), hozam: 93 %, fp.· 95~97’C/66,5 Pa
ÍR (film): 3430/3240 (NH); 1730 (COOCH3); 1600 (aromás); 760/700 (5 szomszédos arom. H)
NMR (CDClj: 1,02 (ti; J = 7 Hz;
CH3~ CH—CH,; 3H); 1,31 (d; J = 6,5 Hz;
Ph—CH—CH3: 3H); 1,44 (s; az RS-izomer t-Bu-ja;
2.43 H); 1,45 (s; az RR-izcmer t-Bu-ja; 6,57 H); 2,11 (d; J = 5 Hz; —CH2, RR-izomeré; 1,46 H); 2,90 (qaxdxd; CH—Ctf—CH2; 1H); 3,96 (qa; CHj— CH— Ph; IH); 7,23 (s; aromás; 5H)
1.3 A 3 - (1 ’ - metil - benzil - amino) - butánsavészterek hidrokloridjainak az előállítása és átkristályosítása
a) A metilészter nyers diasztereomerelegyének (73 % RR cs 27 % RS) 20,0 g-ját (90,4 mól) 300 ml éterben oldjuk, és az oldatot jeges hűtés közben sósavgázzal telítjük. A kivált kristályokat leszivatjuk és szárítjuk. 23,3 g (100 %) 3 - (Γ - meti! - benzil - amino) - butánsav - metilészter - hidrokloridot kapunk, amely 195- 198 °C-on olvad. 16,0 g (62,1 mmól) hidrokloridot (diasztereomer-elegyet) 32 ml metanolban forrón feloldunk. 80 mi aceton hozzáadására a feldúsult RRizomer kristályosodik. A kristályokat leszivatjuk és szárítjuk. 8,55 g (53 %) ER-hidrokioridot kapunk színtelen kristályok alakjában. Op.: 210-212’C. A !eír’’K szerint még egyszer átkristályositva 225-22 í ’C-on olvadó RR-hidrokloridot kapunk.
1.4 3-Aminovajsavcsztcrck előállítása
a) A kéEzer átkristályosított hidroklorid 8,35 g-ját (32,4 mmói-ját) 50 ml vízben oldjuk, az oldatot ammónium - hidroxid - oldattal lúgosítjuk, majd diklórmetánnal négyszer extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat nátrium-szulfáttal szárítjuk, majd bcpároljuk, és a maradékot 70 ml metanolban feloldjuk. Az oldatot 0,8 g 5 %-os palládium csontsz.cn jelenlétében szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. A hidrogén felvétel 24 óra múlva befejeződik, a felveti mennyiség az elméleti mennyiség 95 %-a. A katalizátort kiszűrjük, a szűrletet bepároljuk és a maradékot desztilláljuk. Fófrakcióként 2,78 g (73 %) színtelen R - (-) - 3 - aminovajsav - metilésztert kapunk, fp.: 60 'C/1,33 · !03 Pa, CH - - 32,0’ (c= 1, etanol).
ÍR (film) 3380/3300 (NHJ, 1735 (COOCHj, 1595 (NH2).
NMR (CDClj: 1,13 (d, J = 6,5 Hz, CH3—CH, 3H), 1,49 (s, NH2, 2H), 2,0-2,7 (m, ~CHt—, 2H), 3,37 (sex., finombontású, J kb. 6,5 Hz, —CH—, IH), 3,67 (s, OCHj, 3H)
b) Analóg módon a kétszer átkristályosított SS metilészter - hidrokloridból a megfelelő S - ( + ) - 3 aminovajsav - metilésztert kapjuk 73 %-os hozamban. [uJiV — 4-32,2° (e = I, etanol)
1.5 3-aminovajsavak előállítása
a) 700 mg (5,98 mmól) R - (-) - metilészter 8 ml tömény sósavval készített elegyét 5 órán át 85 ’C-on tartjuk, majd a reakcióelegyet bepároljuk, a maradékot 2 ml metanolban oldjuk, és az oldathoz lassan
1,11 g (5,98 mmól) tributil-amint adunk. 15 ml diklórmetán adagolásával teljessé tesszük a kicsapást, majd a csapadékot leszivatjuk és szárítjuk. 550 mg (89 %) színtelen R - (-) - 3 - aminovajsavat kapunk, op.: 214-215’C
Md5 = -34,8° (c= 1, víz), optikai tisztaság: 90 %
b) Analóg módon az S - ( + ) - rnetilészterből a megfelelő S-( + )- 3- aminovajsavat kapjuk 80 %-os hozammal. Op.: 215’C, [aj/? = -36,5° (c=l, víz), optikai tisztaság: 94 %.
194 536
2. példa
R-3-amino-pen tánsav-metilészter előállítása
2.1 3 - (Γ - metil - benzil - amin) - 2Z - pentánsav
- metilészter
62.4 g (0,47 mól) 3 - oxopentánsav - metilészter,
54,5 g (0,45 mól) R - ( + ) - I - fenil - etil - amin, 1,0 g ccetsav és 150 ml toluol elegyét visszafolyató hűtő alkalmazásával 3 órán át forraljuk. A képződő vizet (8,1 ml; 100 %) vízleválasztó feltét alkalmazásával eltávolítjuk. Az oldatot rotációs bepárlóban bepároljuk és a maradékot nagyvákuumban desztilláljuk. Főfrakcióként 94,2 g terméket kapunk (fp.: 118 °C/9,3 Pa, amelynek tisztasága 99,6 %.
UV (metanolban): ym„ = 289 nm (ε„„= 10010)
IR (vékonyréteg): 3280 (NH), 1660 (CO, észter), 1600 (aromás, C=)
NMR (CDClj) 300 Mhz: 1,0 (t, J = 7,5 Hz, 3 CH3), 1,52 (d, J = 6,8 Hz, 3 CH3), 1,99 (—CH—), 2,16 (—CHj), 3,67 (s, észterproton), 4,52 (s, olcfmprolon), 4,67 (metinproton), 7,35-7,2 (aromás H), 9,03 (d, széles, INH-proton)
2.2 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - pentánsav metilészter
25,0 g (0,102 mól) 3 - (Γ - metil - benzil - amino)
- 2Z - penténsav - metilésztert 100 ml vízmentes metanolban oldunk. Az oldathoz 1,0 g 5 %-os palládium csontszenet adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. 24 óra elteltével a hidrogénfelvétel megszűnik (2,9 liter). A katalizátort kiszűrjük, az oldatot bepároljuk és a maradékot nagyvákuumban desztilláljuk. Főfrakcióként 21,3 g terméket kapunk; fp.: 75 °C/53 Pa, tisztaság: 99,2 %.
IR (vékonyréteg): 3340 (NH), 1730 (CO, észter), 1600 (aromás C=C) cm-1
NMR (CDC13) 300 Mhz:
0,85 (t, J = 7,4Hz, 3CH, prot.)
1.31 (d, J = 6,6 Hz, 3CH3 prot.)
1,40 (2—CH2-prot.)
1,48 (s, széles, INH-prot.)
2.32 (RS-izomer 2CH3-je)
2,43 (RR-izomer 2—CH2-je)
2,72 (I metinproton)
3,61 (s, 3 észterprot, RS-izomeré)
3,66 (s, 3 észterprot, RR-izomeré)
3,87 (q, 1 metinproton, J — 6,5 Hz)
7.4 - 7,18 (5 aromás prot.)
2.3 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - pentánsav metilészter hidrokloridjának előállítása és átkristályosítása
A metilészter nyers diasztereomer-elegyének 28,6 g-ját 410 ml éterben oldjuk, és az oldatot jegesvizes hűtés közben sósavgázzal telítjük. A kristálypépet leszivatjuk és szárítjuk. 31,0 g 3 - (Γ - metil - benzil amino) - pentánsav - metilészter - hidrokloridot kapunk diasztereomer-elegy alakjában, op.: 174 ’C. 31,0 g nyers hidrokloridot 50 ml metanolban forrón oldunk, majd 160 ml aceton hozzáadásával kicsapjuk.
9,9 g fehér terméket kapunk, amely 195- 196°C-on olvad.
2.4 Az R - (-) - 3 - amino - pentánsavmctilésztcr előállítása
Az RR-metilészter átkristályosított hidrokloridjának 9,8 g-ját (0,036 mól) 50 ml vízben feloldjuk, az ol latot ammónium - hidroxid - oldattal lúgosítjuk, majd négyszer 50-50 ml diklór-metánnal extraháljuk. A szerves fázist nátrium-szulfáttal szárítjuk, bepárolju<, és a maradékot 120 ml metanolban oldjuk. Az ol latot 1,2 g 5 %-os palládium csonlszcn adagolása út in szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. 38 óra elteltével a hidrogénfelvétel megszűnik. A katalizátort kiszűrjük, az oldatot bepároljuk és a maradékot desztilláljuk. Főreakcióként 3,6 g terméket kapunk, fp.: 52 — 57 *C/532 Pa, tisztaság: 88,9 % [αβ5 = — 26,1 ’ =c = 1, etanol)
ÍR: 3385,3300(NH), 1733 (CO, észter), 1595(NH), 843 (NH wagging)
NMR (CDC13) 300 MHz: 0,94 (t, J = 7,2 Hz, 3CH3 prot.), 1,43 (2—CH2 prot), 1,45 (s, széles, 2NH-prot.) 2,26 (I—CH2-prot„ J = 9 Hz), 2,48 (1-CH2-prot.)
3,11 (I - metin - prot.), 3,69 (s, cszlcr-prot.)
3. példa
R-( — )-3-aminoliexáiisav-elilészter
3.1 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - 2Z - hexánsav
- etilészter
76,6 g (0,47 mól) butirilecetsav-etilészter, 54,5 g (0,45 mól) R - (+) - 1 - fenil - etil - amin, 1,0 g tömény ecetsav és 150 ml toluol elegyét visszafolyató hűtő all almazásával 3 órán át forraljuk. A képződő vizet (8,5 ml) vízleválasztó feltét alkalmazásával eltávolítjuk. Az oldatot rotációs bepárlóban betöményítjük.
125,6 g színtelen folyadékot kapunk, amelyet nagyvákuumban desztillálunk. Főfrakcióként 108,3 g terméke kapunk; fp.: 147 ’C/2,64 Pa, tisztaság: 99,3 %.
JV (ctanolban: λ„„=288 (cm,5 = 21212 Xm„—205 (^,,= 10808)
R (vékonyréteg) 3280 (NH), 1650 (CO észter), 1600 (aromás C=C) 760, 700 (C—H aromás) cm'1 NMR (CDC13) 300 Mhz: 0,87 (t, 3CH3 prot., J = 7,5 Hz), 1,27 (t, 3 ész'íerprot., J = 8,0 Hz), 1,33- 1,55 (3—CH,-prot., J= 7,0 Hz), 1,51 (d, 3CH3 prot., J =6,8 Hz), 1,86-2,16 (2—CH2-prot.), 4,13 (q, 2 észterprot.) 4,50 (s, 1 olefinprot.), 4,64 (q, 1 metinprot.), 7,18-7,35 (5 aromás prot.), 9,03 (d, széles 1
NI -prot.)
3.2 3 - (Γ - metil - benzil · amino) - hexánsav éti észter
52.2 g (0,1 mó! 3 - (1’ - metil - benzil - amino) - 2Z
- hexénsav - etilészter 200 ml vízmentes etanollal készített oldatához 2,0 g 5 %-os palládium csontszenet adunk, és az oldatot szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. A hidrogénfelvétel 27 óra elteltével megszűnik (4,25 liter) A katalizátort kiszűrjük, a szíirlctct bepároljuk és n maradékot nagyváku imban desztilláljuk. Az alábbi négy frakciót kapjuk (tisztasági fok gázkromatográfiával meghatározva):
194 523
Frakció 1. tömeg, g 0,6 tisztaság, % 81,2 fp ’C/Pa 82/6,65
2. 5,7 86,5 95/6,65
3. 37,7 97,4 105/5,32
4. 3,9 57,7 116/10,64
Ez 44,4 g 100 %-os terméknek, azaz 84,3 %-os hozamnak fele! meg.
UV (etanolban); Xmai = 289 nm (emai= 1106)
IR (vékonyréteg) 3320 (NH), 1730 (CO észter), 1600 (C—C, aromás) 760, 700 (C—H aromás)
NMR (CDC13) 300 MHz: 0,82 (t, RR-izomer 3CHj-je), 0,88 (t, RS-izomer 3CH3-je), 1,27 (t, 3 észterprot.), 1,20- 1,52 (4—CH2-prol.), 1,32 (d, 3CHS prot.), 1,50 (s, széles, INH-prot.), 2,27-2,50 (2—CH2-prot.), 2,77 (1 metin-prot.), 4,13 (q, 2 észterprot.), 7,18-7,36 (5 aromás prot.)
3.3 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - hexánsav etilészter hidrokloridjának előállítása és átkristályosítása
Az elilésztcr nyers diaszlercomer-elegyénck 36,4 g-ját 460 ml éterben oldjuk, és az oldatot jegesvizes hűtés közben sósavgázzal telítjük. A kivált kristályokat leszivatjuk és szárítjuk. 29,7 g nyers hidrokloridot kapunk diasztereomer-elegy alakjában, op.: 126— 130’C, 28,6 g hidrokloridot forrán 25 ml clanolból áíkrislályosítunk, 15,0 g terméket kapunk, amely 138— 139 °C-on olvad. Az átkristályosítást ismételve 12,6 g fehér port kapunk, op.: 141 - 142 ’C
3.4 R-( —)-3-amínohexánsav-etilészter előállítása
A kétszeresen átkristályosított hidroklorid 12,5 gját 75 ml vízben oldjuk, az oldatot ammónium - hidroxid - oldattal lúgosítjuk, majd 50-50 ml diklór metánnal négyszer extraháljuk. Az egyesített szerves fázist nátrium-szulfáttal szárítjuk, bepároljuk, és a maradékot 140 ml etanolban oldjuk. Az oldatot 1,4 g 5 %-os palládium csontszcn jelenlétében szobahőmérsékleten cs légköri nyomáson hidrogénezzük. 38 óra elteltével a hidrogénfel vétel megszűnik. A katalizátort kiszűrjük, az oldatot bepároljuk és a maradékot desztilláljuk. Az alábbi frakciókat izoláljuk:
Frakció tömeg, g tisztaság, % forráspont ’C/Pa
1 1,01 88,7 55/266
2 3,62 95,5 57/266
3 0,30 96,6 56/266
Ez 4,65 g 100 %-os terméknek, azaz 70,0 %-os hozamnak felel meg. A 2. frakció fajlagos forgatása l«lo ~ -23,2° (c= 1, clanol)
ÍR: 3380,3300 (NH-), 1734 (CO, észter, 1595 (NH), 840 (NH wagging) cm'1
NMR (CDC13) 300 MHz: 0,94(3—CH3 prot.), 1,27 (t, 3 észter-prot.), 1,30- 1,50 (4—CH2-prot.), 1,43 (s, széles, 2NH prot.), 2,24 (1—CH2-prot.), 2,46 (1—CH2-prot.), 3,13 — 3,24 (1 metinprot.), 4,16 (q, 2 észterprot., J-7,1 Hz).
4. példa
R-(-)~3-amino-4-benzil-vajsav-metilészter
4.1 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - 4 - benzil - 2Z
- buténsav - metilészter
40,5 g (0,2 mól) 3 - oxo - 4 - benzil - vajsav metilészter, 24,2 g (0,2 mól) R - (+) - 1 - fenil - etil
- amin, 1,0 g tömény ecetsav és 100 ml toluol elegyét visszafolyató hütő alkalmazásával 1,5 órán át forraljuk. A képződő vizet (3,6 ml) vízleválasztó feltét alkalmazásával eltávolítjuk.. Az oldatot rotációs bepárlóban betöményítjük. A maradékot éter és petroléter 1 : 1 arányú clcgyével kicsclgclcn át szűrjük. 66,85 g nyers terméket (gázkromatográfiailag meghatározott tisztaság 89,2 %) kapunk, ami 59,6 g 100 %-os terméknek, azaz 96,3 %-os hozamnak felel meg.
UV (etanolban): Xm„=289 nm 18914)
Xm„ = 2O5 nm (ε„„= 13339)
IR (vékonyréteg) 3280 (NH), 1655 (CO, észter), 1605 (C=C, aromás), 790, 700 (C=H aromás) cm'1
NMR ÍCDCIP 300 MHz: 1,47 (d, 3—CH3 prot.), 2,19-2,44 (2-CH2-pro:.), 2,52-2,78 (2—CH2prot.), 3,67 (s, 3 észterprot.), 4,55 (q, 1 metinprot.),
4,58 (s, 1 olefin proton), 4,58 (s, 1 olefin prot.), 6,97-7,34 (10 aromás prot.), 9,06 (d, széles 1HN prot.)
4.2 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - 4 - benzil - vajsav
- metilészter
15.3 g (0,049 mól) 3 - (Γ - metil - benzil - amino)
- 4 - benzil - 2Z - buténsav - metilészter 50 ml vízmentes metanollal készített olídatát 0,5 g 5 %-os platina csontszén jelenlétében szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük A hidrogénfelvétel 60 óra elteltével megszűnik (1,2 liter). A katalizátort kiszűrjük, az oldatot bepároljuk és a maradékot nagyvákuumban desztilláljuk. 13,8 g (93,2% tisztaságú, 156 °C/40 Pa forráspontú) terméket kapunk, ami 12,9 g = 83,8 % 100 %-os terméknek felel meg.
NMR (CDCI3) 300 MHz: 1,38 (d, 3CH3, az RSizomer protonjai) 1,41 (d, 3CH3, az RR-izomer protonjai). 1,70 (s, széles, INH prot.), 1,70-1,95 (2—CH2-prot.), 2,44-3,00 (4—CHZ—, 1 metinproton), 3,62 (s, az RS-izomer 3 észterprotonja), 3,65 (s, az RR-izomer 3 észterprotonja), 3,87 (q, 1 metinprot.), 7,01 -7,38 (10 aromás prot.)
4.3 A 3 - (Γ - metil - benzil - amino) - 4 - benzil vajsav - metilészter hidrokloridjának előállítása és átkristályosítása
A metilészter nyers diasztereomer-elegycnek 13,8 g-ját 150 ml éterben oldjuk, és az oldatot jeges hűtés közben sósavgázzal telítjük. A kristályokat leszivatjuk és szárítjuk. 12,3 g hidrokloridot kapunk diasztereomer-elegy alakjában, op.: 177- 180 ’C. 12,2 g terméket 27 ml forró metanolban oldunk és a terméket 75 ml aceton adagolásával kicsapjuk. 6,3 g 189- 190’C-on olvadó terméket kapunk.
-611
194 53S
4.4 R-( -)-3-amino-4-benzil-vajsav-metilészter Az RR-metilészter átkristályosított hidrokloridjának 6,2 g-ját 50 ml vízben oldjuk, az oldatot ammónium - hidroxid - oldattal lúgosítjuk és 50-50 ml diklórmctánnal négyszer extraháljuk. Az egyesített szerves fázist nátrium-szulfáttal szárítjuk, bepároljuk, és a maradékot 60 ml vízmentes metanolban oldjuk. Az oldatot 0,6 g 5 %-os palládium csontszén jelenlétében szobahőmérsékleten és légköri nyomáson hidrogénezzük. A hidrogénfelvétel 60 óra elteltével megszűnik. A katalizátort kiszűrjük, a szürletet bepároljuk és a maradékot desztilláljuk. Az alábbi frakciókat kapjuk:
frakció tömeg, g tisztaság, % forráspont ’C/Pa
1 0,9 93,5 98/26,6
2 1,4 95,4 100/26,6
3 0,1 93,7 95/13,3
Ez 2,3 g 100 %-os terméknek, azaz 60,8 %-os hozamnak felel meg.
A 2. frakció fajlagos forgatása: [a]/,5 = —2,3° (c= l, etanol)
UV (etanolban): 7ma, = 208 nm) (eme,-84l4)
IR (vékonyréteg) 3390 (NH), 1735 (CO, észter), 1660 (C=C aromás), 1590 (NH), 750, 700 (C—H aromás) cm-1.
NMR (CDC13) 300 MHz: 1,45 (s, széles, 2NH prot.), 1,58- 1,82 (2— CH2-prot.), 2,31 (1—CH2prot.), 2,50 (1— CH2-prot.), 2,58-2,80 (2—CH2prot.), 3,21 (I metinprot.), 3,68 (s, 3 észtcr-prot.), 7,14-7,33 (5 aromás prot.)

Claims (5)

1. Eljárás optikailag aktív (I) általános képletű 3 amino - karbonsavak és -karbonsavészterek előállítására - az (I) általános képletben
R jelentése hidrogénatom vagy 1 - 4 szénatomos alkilcsoport,
R1 jelentése hidrogénatom vagy (a) általános képletű csoport, ahol Alk I —4 szcnatomos alkilcso5 portot jelent,
RJ jelentése hidrogénatom vagy benzilcsoport és R2 3 jelentése hidrogénatom vagy 1 - 4 szénatomos alkilcsoport — egy (II) általános képletű β-ketoészter - a (II) általános képletben R3 jelentése a fenti és R 1-4 szénatomcs alkilcsoportot jelent — és egy (Ili) általános képletű optikailag aktív amin - a (Ili) általános képletben Alk jelentése a fenti - reagál tatásával és a kapott enamín hidrogénezése útján, azzal jellemezve,
15 hogy az enamint platina katalizátor jelenlétében hidrogénezzük, a kapott N-szubsztituált aminosavészterbő! sósavgázzal hidrokloridot képezünk, a hidroklorid diasztcrcomcr elegyét álkristályosílással cs kicsapással szétválasztjuk, az N-szubsztituált aminosavesz2o tér optikailag tiszta hidrokloridját semlegesítjük, az N-rzubsztituenst kívánt esetben hidrogenolitikusan eltávolítjuk és kívánt esetben az aminosavésztert elszaipanosítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve,
2g hogy optikailag aktív aminként fenil - etil - amint alkalmazunk.
?- Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott enaminra vonatkoztat ’a
3 — 5 tömeg% 2-10 %-os, hordozós platina ka3Q talizátort használunk.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jell-mezve, hogy az N-szubsztituens eltávolítására katalieátorként palládium-katalizátort alkalmazunk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, 3E- hogy az N-szubsztituált aminok arbonsavészterre számítva 9—15 tömeg% 2—10 %-os, hordozós palládium katalizátort alkalmazunk.
HU844537A 1983-12-07 1984-12-06 Process for preparing optically active 3-aminocarboxylic acids, resp. carboxylic acid esters HU194536B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH653283 1983-12-07

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36778A HUT36778A (en) 1985-10-28
HU194536B true HU194536B (en) 1988-02-29

Family

ID=4311081

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU844537A HU194536B (en) 1983-12-07 1984-12-06 Process for preparing optically active 3-aminocarboxylic acids, resp. carboxylic acid esters

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4585887A (hu)
EP (1) EP0144980B1 (hu)
JP (1) JPS60139655A (hu)
DE (1) DE3478927D1 (hu)
DK (1) DK161641C (hu)
HU (1) HU194536B (hu)
IE (1) IE58243B1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MXPA01009621A (es) 1999-03-22 2003-07-21 Johnson & Johnson Procedimiento para la preparacion de acido 3s-3-amino-3-aril propionico, y derivados del mismo.
BR0009856A (pt) 1999-03-22 2002-02-05 Ortho Mcneil Pharm Inc Sìntese de 3-amino-3-aril propanoatos
UA67832C2 (uk) 1999-03-22 2004-07-15 Орто-Макнейл Фармацевтикал, Інк. СПОСІБ ОТРИМАННЯ [S-(R<sup>*</sup>,S<sup>*</sup>)]-<font face="Symbol">b</font>-[[[1-[1-ОКСО-3-(4-ПІПЕРИДИНІЛ)ПРОПІЛ]-3-ПІПЕРИДИНІЛ]КАРБОНІЛ]АМІНО]-3-ПІРИДИНПРОПАНОВОЇ КИСЛОТИ ТА ЇЇ ПОХІДНИХ
JP4742484B2 (ja) * 2000-02-22 2011-08-10 ロンザ アーゲー 3−アミノアルカン酸エステルの製造方法
WO2001062707A1 (de) * 2000-02-22 2001-08-30 Lonza Ag Verfahren zur herstellung von 3-aminoalkansäureestern
EP1318139A3 (en) * 2001-12-07 2003-07-30 Solvias AG Processes for the preparation of 3-aminocarboxylic acids and their esters
US7019161B2 (en) * 2001-12-07 2006-03-28 Ciba Specialty Chemicals Corporation Processes for the preparation of 3-aminocarboxylic acids and their esters
US6835060B2 (en) * 2002-02-19 2004-12-28 Mold-Masters Limited Gate assembly for reducing drooling of melt from a sprue bar
WO2003085120A1 (fr) * 2002-04-08 2003-10-16 Ube Industries, Ltd. Procede de production soit d'acide $g(b)-amine n-substitue optiquement actif et d'ester d'acide $g(b)-amine n-substitue optiquement actif, soit d'acide 2-homopipecolique n-substitue optiquement actif et d'ester d'acide 2-homopipecolique n-substitue optiquement actif
US7163065B2 (en) * 2002-12-06 2007-01-16 Shell Oil Company Combined telemetry system and method
EP1685092B1 (en) * 2003-09-18 2010-01-13 Takasago International Corporation Asymmetric reductive amination of keto acid derivatives for producing amino acid derivatives
WO2011135586A2 (en) * 2010-04-28 2011-11-03 Sun Pharmaceutical Industries Ltd. Process for the preparation of chiral beta amino carboxamide derivatives

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1073501B (de) * 1960-01-21 Henkel (S. Cie GmbH Dussel dorf Holthausen Verfahren zur Herstellung von am Stick stoffatom durch eine aliphatische cyclo ahphatische oder aliphatisch aromatische Gruppe substituierten ß Ammobuttersau ren bzw deren Salzen
US2777873A (en) * 1954-07-01 1957-01-15 Eastman Kodak Co Preparation of esters of omega-amino acids
US4360684A (en) * 1981-04-08 1982-11-23 Merck & Co., Inc. Process for the preparation of (2S)-tetrahydro-2α-methyl-6-oxo-4βα-carboxylic acid

Also Published As

Publication number Publication date
US4585887A (en) 1986-04-29
JPS60139655A (ja) 1985-07-24
IE58243B1 (en) 1993-08-11
DK161641C (da) 1992-01-13
EP0144980B1 (de) 1989-07-12
EP0144980A3 (en) 1986-12-10
EP0144980A2 (de) 1985-06-19
DK576784A (da) 1985-06-08
JPH0576464B2 (hu) 1993-10-22
HUT36778A (en) 1985-10-28
IE843011L (en) 1985-06-07
DK161641B (da) 1991-07-29
DK576784D0 (da) 1984-12-04
DE3478927D1 (en) 1989-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU194536B (en) Process for preparing optically active 3-aminocarboxylic acids, resp. carboxylic acid esters
EP3374345B1 (en) Processes for the preparation of diastereomerically and enantiomerically enriched oxazolines
US6809214B2 (en) Shortened synthesis of 3,3-diarylpropylamine derivatives
US4851537A (en) Process for preparing N-acyltetrahydroisoquinoline
AU727528B2 (en) Racemate separation of ketamine
HU191520B (en) Process for the production of phenyl-alkyl-ethyl-salicil-amide
Yuste et al. Synthesis of enantiomerically pure 2-amino alcohols from amino acids mediated by sulfoxides
Hamilton et al. Asymmetric synthesis of a potent and selective competitive NMDA antagonist
US4614806A (en) Process for the asymmetric synthesis of chiral indoline-2-carboxylic acids
US6465689B1 (en) Stereoselective processes for the preparation of gabapentin analogues
JPH02256655A (ja) 光学活性なスレオージヒドロキシフェニルセリン誘導体の製造方法
JP4491412B2 (ja) L−γ−メチレングルタミン酸とその類似化合物の合成方法
EP3746425B1 (en) Methods for producing (6s,15s)-3,8,13,18-tetraazaicosane-6,15-diol
JP2002537394A (ja) パロキセチンの製造方法
EP1864973A1 (en) Process for the preparation of perindopril and salts thereof
JP4057088B2 (ja) ピロリジン誘導体の製造方法
WO2007024113A1 (en) Process for the preparation of chiral 3-hydroxy pyrrolidine compound and derivatives thereof having high optical purity
JPH09208558A (ja) 光学活性4−ヒドロキシ−2−ピロリドンの製造方法
PL211506B1 (pl) Sposób otrzymywania związków kwasu (2S, 3aS, 7aS)-1-[(S)-alanilo]-oktahydro-1H-indolo-2-karboksylowego i ich zastosowanie w syntezie perindoprilu oraz związek przejściowy
JP2825608B2 (ja) 光学活性トレオ―3―アミノ―2―ヒドロキシペンタン酸及びその製造法
US6670477B2 (en) Synthesis of enantiomerically enriched 4-piperidinylglycine
HU214579B (hu) Új eljárás lizinopril előállítására
US7763754B2 (en) Process for producing (1RS,3RS,6RS)-6-dimethylaminomethyl-1-(3-methoxyphenyl)-cyclohexane-1,3-diol
KR100574343B1 (ko) 입체선택적 4-하이드록시-2-피페리디논의 제조방법
WO2009104557A1 (ja) N-(3-ピロリジニル)グリシン誘導体の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee