HU194504B - Method for filling inmiscibles in water materials into microcapsules - Google Patents

Method for filling inmiscibles in water materials into microcapsules Download PDF

Info

Publication number
HU194504B
HU194504B HU8558A HU5885A HU194504B HU 194504 B HU194504 B HU 194504B HU 8558 A HU8558 A HU 8558A HU 5885 A HU5885 A HU 5885A HU 194504 B HU194504 B HU 194504B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
immiscible
catalyst
polyurea
dispersion
Prior art date
Application number
HU8558A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT41275A (en
Inventor
Herbert B Scher
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HUT41275A publication Critical patent/HUT41275A/hu
Publication of HU194504B publication Critical patent/HU194504B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J13/00Colloid chemistry, e.g. the production of colloidal materials or their solutions, not otherwise provided for; Making microcapsules or microballoons
    • B01J13/02Making microcapsules or microballoons
    • B01J13/06Making microcapsules or microballoons by phase separation
    • B01J13/14Polymerisation; cross-linking
    • B01J13/16Interfacial polymerisation
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/26Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests in coated particulate form
    • A01N25/28Microcapsules or nanocapsules

Description

A találmány tárgya eljárás vízzel nem elegyedő anyagok mikrokapszulázására, közelebbről különböző méretű és falvastagságú mikrokapszulák egyidejűleg, azonos reakcióedényben történő előállítására.
A mikrokapszulás technológia néhány éves múltra tekint vissza, és különösen jól adaptálható herbicid kikészítésre, ahol adott herbicid hatóanyagokat mikrokapszuláznak, s a kapszula fala védőbevonatot alkot, lehetővé téve későbbi felhasználást számos alkalmazási területen.
A 4 285 720 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás alapszabadalomnak tekinthető a mikrokapszulás technológiában, és annak kitanító részét a jelen leírásba is beleértjük.
Az említett szabadalmi leírás szerint a mikrokapszulák számos területen alkalmazhatók, így festékeket, tintákat, kémiai reagenseket, gyógyszereket, ízesítő anyagokat, fungicideket, baktericideket, peszticideket, herbicideket, inszekticideket és hasonlókat tartalmazhatnak. Ezek az anyagok önmagukban vagy oldott, szuszpendált vagy egyéb módon eloszlatott állapotban lehetnek jelen a kapszulában.
Az említett szabadalmi leírás az anyagok mikrokapszulázására egy alap eljárást ad meg, beleértve a mikrokapszula-héj poli-izocianát monomerjeiből történő kialakítását is.
A 4 285 720 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismerteteti korábbi eljárással előállított mikrokapszulák méret és falvastagság tekintetében praktikusan egyformák. Ha különböző mikrokapszula fajtákat akarunk előállítani, akkor ez teljesen különböző reakciók útján lehetséges. Különböző dimenziójú és falvastagságú mikrokapszulák pedig előnyösek lehetnek például akkor, ha nagy kezdeti és megfelelő maradék-aktivitással rendelkező, talajban alkalmazható inszekticid szert akarunk előállítani. Ennek a célnak az eléréséhez a formáláskor két különböző méretű és különböző falvastagságú kapszulára lenne szükség. Ez elérhető a két módozat előállítására alkalmazott különkülön reakcióedényben, azonban ez egy kevéssé hatékony gyártási mód volna.· Ezért célul tűztük ki, hogy méret és falvastagság szempontjából többféle dimenziójú mikrokapszulák előállítására hatékonyabb módszert dolgozunk ki.
A 4 285 720 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás eljárást ismertet vízzel nem elegyedő anyagoknak másik reaktáns hozzáadása nélkül különálló polikarbamid kapszulákba történő kapszulázására, amikoris egy izocianát monomer hidrolízis folytán aminná alakul, mely ezt követően egy másik izocianát monomerrel polikarbamidot alkot, oly módon, hogy
a) szobahőmérsékleten egy diszperziót képeznek, melynek ,(i) vízzel nem elegyedő fázisa a kapszulázni kívánt vízzel nem elegyedő anyagot és egy szerves poli-izocianátot tartalmaz és (ii) vizes fázisa egy vizes oldatot, egy felület-aktív anyagot és egy védőkolloidot tartalmaz; és
b) a diszperziót felmelegítik, majd 40 — 90 °C hőmérsékleten tartják, amikor a vízzel nem elegyedő 2 anyag különálló polikarbamid kapszulákba záródik, s ebben a formában használható minden további elválasztás vagy tisztítás nélkül.
A jelen találmány egy olyan javított eljárásra vonatkozik, melyben a diszperziót több vízzel nem elegyedő fázissal alakítjuk ki, s ezek mindegyike tartalmazza a kapszulázni kívánt vízzel nem elegyedő anyagot és egy szerves poli-izocianátot, azonban a szerves fázisok mindegyike különbözik a többitől a %-os hatóanyagtartalom tekintetében, s így e fázisok mindegyike más-más dimenziót eredményez a késztermék esetében, akár egyidejűleg, akár egymást követően adjuk e fázisok mindegyikét ugyanabba a készülékbe.
összes egyéb vonatkozásaiban a jelen eljárás megegyezik a 4 285 720 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban leírtakkal, beleértve az eljárási paraméterekre megadott határértékeket is.
A jelen találmány szerinti eljárásban először minden esetben a vizes fázist alakítjuk ki vízből, alkalmas felületaktív anyagból és védőkolloidból, például egyszerű keveréssel. E három alkotó teszi ki a vizes vagy folytonos fázist. Alap-kérdés, hogy a vizes, vagy folytonos fázis ne tartalmazzon olyan komponenst, amely reagálna az anyaggal, vagy az anyagok egy csoportjával. Sem a felületaktív anyag, sem a védökolloid nem vesz részt a kapszula falát kialakító polikondenzációs reakcióban.
Közelebbről megjelölve, a vizes vagy folytonos fázisban alkalmazható felületaktív anyagok nem ionos, anionos vagy kationos jellegűek, amelyek HL3 (hidrofií-liofil egyensúly) értéke 12 és 16 közé esik. Sok ilyen felületaktív anyag van, amely ebbe a HLB tartományba sorolható. Ilyen, ismert felületaktív anyagok például a nátrium - izopropil naftalin - szulfonát, a polioxietilén - szorbitán oleát vagy -laurát, etoxilezett noníl-fenolok, azonban az előnyös felületaktív anyagok az egyenesláncú alkoholok polietilén - gükol - éterei. A felületaktív anyagot a vizes fázisba tesszük, bár az a szerves fázisba, illetve fázisokba is tehető. Függetlenül attól, hogy mely fázishoz adjuk a felületaktív anyagot, a fázisok összekeverésekor relatív oldhatóságától függő mértékben az úgy is megoszlik az egyes fázisok között. A felületaktív anyag alkalmazása mellőzhető, ha megfelelő nagy nyíró erőt alkalmazunk a diszperzió kialakításakor. A legmegfelelőbb felületaktív-anyag koncentráció 0,01 -3,0 súly% a vizes fázisra számítva. Nagyobb felületaktív anyag koncentráció is alkalmazható, ez azonban nem növeli a diszpergálhatóságot.
A vizes fázisban, illetve folytonos fázisban védőkolloid is van, melyből széles választék áll rendelkezésre. Ilyen védőkolloidok például a poliakrilátok, a metil-cellulóz, polivinil-alkohol, poli-akrilamid poli(metilvinil - éter/maieinsav - anhidrid) és a polimer lignin-szulfonátok. Az alkalmazott kolloidmennyiség különböző tényezőktől, így például a mólsúlytól, az adott közegben érvényesülő hatásosságtól, a kompatibilitástól és hasonlóktól függ. Azt találtuk, hogy a védőkolloid a vizes fázisba adagolható a diszpergálási lépési megelőzően vagy azután. Egy másik lehetőség, hogy a kolloid egy ré-21
194 504 szét eiőbb adjuk a vízhez, és egy részét a szerves fázissal történő összekeverés után adagoljuk.
A kolloidot a vizes fázisra számított 0,1-5 súlyzóban alkalmazzuk.
A másik (szerves) fázisok mindegyike tartalmazza a kapszulázni kívánt anyagot koncentrált formában vagy vízzel nem elegyedő oldószerben alkalmazhatjuk. A kapszulázni kívánt anyag lehet egyúttal a poli-izocianát(ok) oldószere is. Ahhoz azonban, hogy az aktív anyag a kívánt koncentrációban 1 legyen jelen a végtermékben, a kapszulázni kívánt anyagot és a poli-izocianáto(ka)t vízzel nem elegyedő oldószerben oldva alkalmazhatjuk. A szerves fázisokat, amelyek a kapszulázni kívánt anyagot és a poli-izocianáto(ka)t tartalmazzák, egyidejűleg 1 vagy kívánt esetben egymást követőén adhatjuk a vizes fázishoz. Minden egyes, a kapszulázni kívánt anyagot és a poli-izocianáto(ka)t tartalmazó fázist a vizes fázishoz való hozzáadás előtt előzetesen összekeverünk, hogy homogén fázisokat kapjunk. 2 A szerves fázis összes mennyisége a reakció-edényben levő vizes fázis 1 — 75 térfogat%-a lehet. Az alacsonyabb koncentráció-tartomány azonban viszonylag hátrányos lehet, mert igen híg szuszpenziót eredményez. A szerves fázisok előnyös osszmennyisége 25 — 50 térfogat%.
A szerves poli-izocianát(ok) fajtája szabja meg az eljárásban keletkező kapszulák hatóanyag kibocsátási sajátosságait. Ugyancsak az alkalmazott poliizocianát(ok)tól függ a kapszula-héj szerkezeti, fizikai erőssége. Az eljárásokban aromás poli-izocianátokat (beleértve az aromás di-izocianátokat), és alifás di-izocianátokat (beleértve a nagy molekulasúlyú lineáris alifás di-izocianátokat), valamint pre- θ, polimereket alkalmazhatunk. Az aromás di-izocianátok és más poli-izocianátok főbb képviselői a következők: 1 - klór - 2,4 - fenilén - diizocianát; m
- fenilén - diizocianát; p - fenilén - diizocianát; 4,4’
- metilén - bisz(fenil - izocianát); 2,4 - toluilén - 4! diizocianát; 60 %-ban toluilén - 2,4 - diizocianátot és 40 %-ban toluilén - 2,6 - diizocianátot tartalmazó izomerkeverék; toluilén - 2,6 - diizocianát; 3,3’ dimetil - 4,4’ - difenilén - diizocianát; 4,4’ - metilén
- bisz(2 - metil - fenil - izocianát); 3,3’ - dimetoxi 41
- 4,4’ - difenilén - diizocianát; 2,2’, 5,5’ - tetrametil
- 4,4’ - difenilén - diizocianát; 80 %-ban 2,4- és %-ban 2,6-izomert tartalmazó toluilén-diizocianát, és polifenil-izocianát (PAPI). Legelőnyösebb az előbb felsorolt szerves poli-izocianátok kombi- 5( nációjának használata. Ilyen kombináció például a polimetilén - poli fenil - izocianát és a 80 %-ban 2,4-, illetve 20 %-ban 2,6-izomert tartalmazó toluiléndiizocianát kombinációja, amely kivételesen jól szabályozható hatóanyag-leadást biztosit. 5í
A kapszula falvastagságát az alkalmazott poliizocianát mennyisége szabja meg. Az egyes szerves fázisokban a szerves poli-izocianát mennyisége általában meghaladja a 2 tömeg %-ot. Ennél nagyobb, akár 100 %-ot megközelítő mennyiségek is 6C alkalmazhatók. A 100 %-os poli-izocianát tartalom értelmetlen, mert hatóanyag nélküli kapszulákat kapnánk. Az előnyös szerves poli-izocianát tartalom, melynél a kapszulázott hatóanyagot megfelelő falvastagságú kapszula veszi körül, 2 és 75 tömeg% között változhat, s ezen belül különösen előnyös az 5-50 tömeg%-os falvastagság.
A találmány szerinti, a fent leírt, vízzel nem elegyedő fázisokat hasznosító eljárás a következő ál5 talános lépésekből áll: Az alap-kérdés az eljárásban egy fizikai diszperzió létrehozása, amikor is a vizes vagy folytonos fázisban a szerves fázisokat kívánt méretű cseppek formájában eloszlatjuk. Ezt követő lépés a kapott keverék pH-jának, illetve a hőmérsékletnek egy megfelelő hőfok-tartományon belüli értékre való beállítása, amely értékek lehetővé teszik, hogy a végrehajtani kívánt kondenzációs reakció a folytonos fázis és a cseppecskék határfelületen játszódjék le. A pH álllítás, illetve a hőfokemelés sorrendjében variációk lehetségesek, melyeket az alábbiakban és a példákban fogunk bemutatni
A többfázisú keverék (azaz a szerves fázisok diszperziója vízben) hőmérsékletét körülbelül 40— 50 °C-ra emeljük. A jelen találmány szerinti kondenzációs reakciót 20 °C és 90 °C közötti hőmérsékleten folytatjuk le. Míg a reakció iniciálásához szükséges hőközlést a szerves fázisnak vízzel alkotott diszperziójában a pH megfelelő értékre állításával egyidejűleg vagy azután végezhetjük, maga a vizes fázis már a szükséges hőmérsékletre melegíthető, mielőtt a szerves fázisok hozzáadása és diszpergáltatása megtörtént. Alternatív megoldásként a pH beállítása a diszpergálási folyamat befejeződése után is történhet és a pH értéket az alábt iakban részletezett határok között kell tartani.
A találmány szerinti eljárás egyik foganatositási módja szerint egy, az izocianát hidrolízis sebességét növelő katalizátor, például egy bázikus amin adható minden egyes szerves fázishoz, vagy a vizes fázishoz a kondenzációs reakció iniciálása előtt. Ez azonban nem nélkülözhetetlen feltétele az eljárás sikeres lefolytatásának. Emelt hőmérséklet és katalizátor egyidejűleg is alkalmazható a polikondenzációs reakció végrehajtásánál. A katalizátort előnyösen a szerves fázisokhoz adjuk, a szerves fázisok és a vizes fázis összekeverésekor. Különböző katalizátorokat találtunk megfelelőnek, és kiválasztásuk a szakember számára könnyen meghatározható faktorok alapján történhet. Azt találtuk, hogy bizonyos bázikus szerves aminok, előnyösen tercier aminok, és alkil-ón-acetátok, mint amilyenek a tributil-ón-acetát, di - n - butil - ón - diacetát megfelelő katalizátorok. Ha egy alkil-ón-acetátot alkalmazunk, akkor azt a szerves fázisra számított 0,001 - 1 súly%-ban használjuk. A bázikus szerves tercier aminok közül trietilén-diamin, Ν,Ν,Ν’,Ν’ tetrametil - 1,3 - bután - diamin, trietil - amin, tri - n - butil - amin és hasonlók aiikalmazhalók. A katalizátor mennyisége az adott rendszertől és a reakciókörülményektől függően változhat. Bázikus szerves amin esetében ez az alkalmazott össz-szerves fázisnak 0,01 - 10 tömeg%-a.
Gyakran előfordulhat, hogy a víz enyhén oldódik a kapszulázni kívánt vízzel nem elegyedő anyagban. Az anyag fajtától függ az oldott víz mennyisége. Az oldott víz mennyisége rendszerint viszonylag igen kicsi. Ha azonban a vízzel nem 3
194 504 elegyedő anyag el nem hanyagolható mennyiségű vizet old, akkor a normál eljárástól némiképp tanácsos eltérni. Azt találtuk ugyanis, hogy ilyen rendszerben rosszul definiált szerkezetű kapszula-héjazat keletkezhet. Ha az emulzió létrejötte után megfelelően megválasztott katalizátort adunk a vizes fázishoz, akkor a találmány szerinti, jól definiált mikrokapszulákat kapjuk eredményül. Ezáltal ugyanis a polimerizáció zöme a határfelületen, azaz ott, ahol a katalizátor jelen van, fog lejátszódni. A reakeíóelegy melegítése nem tanácsos, mert akkor nemcsak a határfelületen keletkezik polimer, hanem — növekvő arányban — a vízzel nem elegyedő anyagban is képződik, mely észrevehető mennyiségű vizet is oldhat. Ezt a folyamatot előnyösen szobahőmérsékleten (15 — 30 °C között) hajtjuk végre. Ez a módszer, hogy tudniillik a katalizátort diszpergálás után adjuk a vizes fázishoz, nemcsak olyan esetekben alkalmazható, ha a vízzel nem elegyedő anyag eí nem hanyagolható mennyiségű vizet vesz fel, hanem bármely, a jelen leírásban tárgyalt vízzel nem elegyedő anyag esetében is.
A vizes fázis fent leírt módon történő előkészítése megfelelő eredménnyel jár. A vizes fázist keverjük, miközben a szerves fázisokat előnyösen előkevert formában a vizes fázishoz adjuk. Mint már említettük, a szerves fázisok egyidejűleg vagy egymást követően adagolhatok. A szerves fázisoknak a vizes fázishoz való hozzáadásakor alkalmas diszpergáló eszközt kell használni az egyik folyadéknak a másikban való eloszlatása céljából. Bármely szokásosan használt, nagy nyíró-erejü eszköz használható, amely alkalmas a kívánt 0,5 -4000 μ cseppméret elérésére. A tényleges méret-határok a kívánt felhasználási területtől függnek. Például peszticidek alkalmazásánál az 1 - 100 μ mérettartomány az előnyös. A jelen eljárással előállított kapszulaméret tág határok között változhat, de minden méretből egyforma kapszulákat is előállíthatunk, ha egy adott cseppméret létrejöttekor a diszpergáló eszköz működését megszüntetjük. A folyamat egyensúlya a továbbiakban enyhe keveréssel is fenntartható.
A találmány szerinti eljárással egy adott pH értékre való állítás nélkül is megfelelően kapszulázott terméket kaphatunk, azaz a kapszulázási folyamat alatt a rendszer pH-ját nem szükséges állítani. A kapszulázási művelet 0 és 14 pH értékek között lefolytatható. Az, hogy kívánt esetben a pH-t milyen értékre állítsuk, a rendszerben levő komponensek, azaz a felületaktív anyag, a kolloid, a katalizátor, a kapszulázni kívánt anyag minőségétől és a hőmérséklettől függ. Például, ha a pH 7 alatti, akkor a reakció folyamán széndioxid felszabadulással kell számolni. Ha a széndioxid fejlődés zavaró, akkor a pH értéket legalább 7-re kell beállítani. A pH a diszpergálási részfolyamat lejátszódása után állítható, és a kondenzációs folyamat alatt ezt a pH értéket kell fenntartani. A pH állítást a vizes fázisban is elvégezhetjük a szerves fázisok hozzáadása és a diszperz rendszer létrehozása előtt. A pH állítása és a megfelelő értéken tartása különböző vízoldható bázisok és a poli-izocianát intermedierrel nem reagáló savak segítségével végezhető el. 4
Előnyösen tömény (25 %-os) vizes nátrium- vagy káliumhidroxid, sósav vagy hasonlók alkalmazhatók erre a célra.
A széndioxid-fejlődés jelentős és nem kívánt habképződést és/vagy térfogatnövekedést okozhat, amely zavarja a reakció lefolytatását. A zavaró mértékű habképződés a pH állításán kívül habzásgátló hozzáadásával is elkerülhető. Habzásgátló adagolása esetén kielégítően kapszulázott anyagot kapunk savas pH értéken is, anélkül, hogy alkálikus anyagot adnánk a savas közeghez. A vízzel nem elegyedő anyag kapszulázására szolgáló polimer képződése folyamán bármikor hozzáadhatjuk a habzásgátlót a reakcióelegyhez.
Bár a kívánt kondenzációs reakció a folytonos fázis és a cseppecskék határfelületén rendkívül gyorsan végbemegy (az átalakulás zöme a reakcióidő első félórájában lejátszódik), a reakcióparamétereket a teljes konverzió elérése érdekében 2-3 órán át fenntartjuk. Megfelelően beállított reakciófelíételek, illetve jól megválasztott katalizátor alkalmazása esetén a reakcióidő rövidíthető. A reakcióidő végére a kapszulaképződés és a szerves anyag inkorporálása a polikondenzátumba megtörténik, és jól használható kapszulázott termék keletkezik. A jelen találmány egy rendkívül előnyös sajátossága, hogy bizonyos célzatú felhasználási terület esetén a termék elkülönítése, kezelése, nem szükséges, azaz a termék közvetlenül felhasználható. A kapszulázott anyagnak különböző direkt felhasználási módjai lehetnek, illetve indirekt alkalmazás esetén más termékekbe is inkorporálható.
Λ kapszulahéj kémiai összetétele és vastagsága különböző módokon választható meg, illetve szabályozható. Ezeket a jellemzőket például a reakcióparaméterek szabályozásával vagy kémiai úton, például a térhálósítási folyamatnak a poli-izocianáfban levő funkciós csoportok számának szabályozásával befolyásolhatjuk. A kapszulahéj vastagságát azáltal is változtathatjuk, hogy az egyes szerves fázisokba különböző mennyiségű reaktánst teszünk. A kapszula méretének szabályozására egy alkalmas mód a keverés sebességének megfelelő változtatása is; például a szerves fázisokból eredetileg kialakított diszperz rendszert nagyobb sebességgel keverve, a nagyobb nyíróerő hatására kisebb kapszulák fognak képződni.
A találmány szerinti eljárással előállított kapszulák ugyanúgy használhatók fel, mint az egyéb kapszulázási eljárással kapott termékek. így például diszperziós formában előállított kapszulázott herbicidek és inszekticidek nyerhetők, melyekből az alkalmazás helyén szabályozott módon szabadul fel a hatóanyag. Különösen jól hasznosítható a találmány különböző illékony és instabil ínszekticidek és herbicidek kapszulázására. A kapszulázás folytán az idő előtti elpárolgás vagy hatóanyag károsodás elkerülhető; a kapszulázás tartós hatás vagy kívánt mértékben késleltetett hatás elérését is szolgálhatja. Ezeknek az anyagoknak a szabályozóit felszabadulása környezetvédelmi szempontból, az irtani kívánt gyom (vagy rovar) szempontjából is fontos lehet, illetve a hasznos élőlényekkel
194 504 szembeni csökkent mértékű toxicitásban is jelentkezhet az előny.
A találmány szerinti eljárás szakaszos, félfolyamatos vagy folyamatos üzemmódban is lefolytatható. Szakaszos üzemmód esetén az összes különböző folyadékokat és reaktánsokat egyetlen folyadéktömeggé kell összedolgozni az egyes lépések időrendjének megfelelő ütemezésével. Megfelelő reaktorok alkalmazásával a szakaszos üzemmód félfolyamatos vagy folyamatos üzemmóddá fejleszthető. A találmány szerinti eljárás folyamatos üzemmódban való végrehajtása esetén a reakcióban résztvevő fázisok diszpergálása, keverése oiyan sebességgel kell hogy történjék, hogy a folytonos fázisban a cseppek megfelelően és folyamatosan diszpergálódjanak, és ezt a folytonos fázisban megfelelően eloszlatott cseppekből álló diszperziót tápláljuk be folyamatosan a reaktorba, ahol aztán a pH beállítása és a kondenzáció végbemenéséhez szükséges hőközlés megtörténik. Folyamatos üzemmódnál a reakcióparaméterek megfelelő megválasztásával érhető el az optimális reakciósebesség. Mind a szakaszos, mind a folyamatos üzemmód előnyös a találmány szerinti eljárás lefolytatására és a gyártási feltételektől függ, hogy melyik üzemmódot választjuk.
A találmány szerinti eljárást közelebbről a következő példákkal szemléltetjük.
I. példa
378 g vizet, mely 2 % Vinol 205 jelű polivinilalkoholt és 0,3 % Tergitol 15-S-7. emulgeálószert (egy egyenesláncú alkohol etilétere) tartalmaz, nyitott reaktorba teszünk. Egy külön tartályban
158,8 g technikai metil-parationt (egy inszekticid),
9,7 g polimetilén - polífenil - izocianátot (PAPI) és
3,2 g toluidén-diizocianátot keverünk össze. Egy másik külön tartályban 158,8 g technikai metilparationból, 9,7 g polimetilén - polifenil - izocianátból, 3,2 g toluilén-diizocianátból és 5,2 g Szudán zöld 4B festékből (mely a szerves fázis színét mély kékre változtatja) készítünk keveréket. Ezután az első szerves fázist a vízben diszpergáljuk és emulgeáljuk egy nagy aprítási fokot biztosító keverővei. A kapott részecskék mérete 10 és 40 πιμ közé esik. Ezt követően a második szerves fázist diszpergáljuk az első szerves fázist tartalmazó vizes fázisban, és a második szerves fázist is emulgeáljuk (10-40 μ) egy nagy aprítási fokot biztosító keverővei. A reaktánsok hőmérsékletét 30 perc alatt 60 °C-ra emeljük, és a reakcióelegy hőmérsékletét közel 2,5 órán át ezen a hőfokon tartjuk a határfelületi polimerizáció teljessé tétele céljából.
A felmelegítést követően végzett mikroszkópos vizsgálatnál 10 — 40 μ méretű színtelen és mélykék kapszulák jelenléte figyelhető meg. Ebbe a mérettartományba tartozó világoskék kapszula nem volt látható, jelezve, a két különböző részecske összeállása, rediszperziója nem fordul elő.
2. példa
318 g vizet, mely 2 % Gantrez AN119 segédanyagot, 0,22 % Vinol 205 jelű polivinil-alkoholt és 0,3 % Tergitol 15-S-7-et tartalmaz, nyitott reaktorba teszünk. Egy külön tartályban összekeverünk 178,3 g technikai difonátot, 21,0 g polimetilén polifenil - izocianátot (PAPI) és 10,3 g toluilénJiizocianátot. Egy másik konténerben 178,3 gdifouátból, 9,6 g polimetilén - polifenil - izocianátból és 4,8 g toluilén-diizocianátból készítünk keveréket. Az első szerves fázist ezután diszpergáljuk a vizes fázisban és emulgeáljuk egy nagy aprítási fokot biztosító keverő vei. A kapott részecskék mérete 10 és 40 μ közötti. Ezután a másik szerves fázist diszpergáljuk az első szerves fázist már tartalmazó vizes fázisban és a második szerves fázist is emulgealjuk (10-40 μ) egy nagy aprítási fokot biztosító keverővei. A reaktánsokat 30 perc alatt 60 °C-ra melegítjük, és a reakcióelegy hőmérsékletét körülbelül 2,5 órán át 60 °C-on tartjuk a határfelületi polimerizáció teljessé tétele céljából.
Miután a határfelületi polimerizáció lejátszódott, további adalékanyagokat, éspedig 2,2 g Cellosize QP440 jelű szuszpendálószert, 0,36 g Dowcide G talajfertőtlenítőszert (pentaklór-fenol) és 11,6 g 64 %-os ferriklorid-hexahidrát puffért adunk az emulzióhoz. Először a Cellosize adalékot adjuk hozzá és diszpergáljuk 5 perc alatt, majd a Dowcide G-t. Ezután a pH-t 9-re állítjuk, és 20 percen át folytatjuk a nagy sebességű aprító-keverést. Végül a ferriklorid oldatot adagoljuk be lassan, majd 25 percig 11-es pH-értéken további aprító-keverést végzünk.
Mint már említettük és példával szemléltettük, a találmány szerinti eljárással előállított kapszulából a hatóanyagleadás szabályozott módon történik. Az eljárás és a kapszulás kiszerelés különös jelentőségű a tiokarbamát típusú gyomirtók, mint például az S - etil - N,N - diizobutil - (tiokarbamát), az S etil - N,N - dipropil - (tiokarbamát), az S - etil (hexahidro - 1H - azepin) - 1 - karbotioát, az S propil - N,N - dipropil - (tiokarbamát), az S - etil - N - etil - N - ciklohexil - (tiokarbamát) és az S propil - N - butil - N - etil - (tiokarbamát) esetében; a szerves foszforvegyület típusú inszekticidek, mint például a szerves foszfon- és tiofoszforsav-származékok, valamint a ditiofoszforsav-származékok, mint amilyenek az O - etil - S - fenil - etil - (ditiofoszfonát), az S - /[(p - klór - fenil) - tio] - metil/ 0 0 - dimetil - (ditiofoszfát), az 0,0 - dimetil - O (p - nitro - fenil) - tiofoszfát vagy másnéven metilparation és az 0,0 - dietil O - (p - nitro - fenil) tiofoszfát vagy másnéven paration esetében; a rovar hormonok és rovar kifejlődést akadályozó szerek, mint amilyenek az (I) képletű Cecropia - Juvenil-hormon I, a (II) képletű 1 - (4’ - etil) - fenoxi 3,7 - dimetil - 6,7 - epoxi - transz - 2 - oktén, a (III) képletű 1 - (3’,4’ - metilén - dioxi) - fenoxi - 3,7 dimetil - 6,7 - epoxi - transz - 2 - nonén, a (IV) képletű etil - 3,7,11 - trimetil - dodeka - 2,4 - dienoát
194 504 és az (V) képletű izopropil - 11 - metoxi - 3,7,11 trimetil - dodeka - 2,4 - dienoát esetében.
A növényi betegségek kézbentartására alkalmas kapszulázott vegyületek a betegség hosszú ideig tartó befolyásolására adnak lehetőséget olyan ve- 5 gyületek esetében is, melyek egyébként rövid hatástartamúak. Gyomirtók, nematocidek, rovar- és rágcsálóirtók,valamint talaj tápanyagok kapszulázhatok hasonlóan hasznos eredménnyel. Magkezelésre alkalmas vegyszerek ugyancsak jól kapszu- 10 lázhatók a találmány szerinti eljárással. Egyéb biológiailag hatásos anyagok, így antelmintikumok, baktericid szerek, algaölő szerek, uszodai medencéknél használatos vegyszerek, miticidek, akaricidek, vad és rovarcsalogatók, antiszeptikumok, dezodoráló és fertőtlenítő szerek, lisztharmat elleni szerek és hasonlók is kapszulázhatok.
A jelen találmány szerinti eljárással bármely típusú vízzel nem elegyedő anyag kapszulázható.
A kérdéses anyag nemcsak egyféle lehet, hanem két 20 vagy több típusú vízzel nem elegyedő anyag kombinációjából is állhat. így például egy aktív herbicid és egy aktív inszekticid kombinációja is szóba jöhet megfelelő vízzel nem elegyedő anyag alkalmazása esetén. Kapszulázható vízzel nem elegyedő anyag 25 lehet egy aktív hatóanyag, például egy herbicid és egy inaktív adalék, mint például egy oldószer vagy töltőanyag keveréke. Ezzel az eljárással szilárd anyag kapszulázása úgy valósítható meg, hogy a szilárd anyagot oldószerben oldjuk, így a szilárd vízzel nem elegyedő anyag is kapszulázható. Például az N - (merkapto - metil) - ftálimid - S - (0,0 dimetii - ditiofoszforsav), mely 72 °C-on olvad, úgy kapszulázható, hogy a szilárd anyagot megfelelő 3g oldószerben, így nehéz aromás ásványolaj-párlatban oldunk.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás vízzel nem elegyedő anyagoknak második reaktáns alkalmazása nélkül különálló polikarbamid kapszulákba történő kapszulázására izocianát monomerek aminná történő hidrolizáltatása, majd az amin újabb izocianát monomerrel poli- 45 karbamiddá történő reagáltatása útján, oly módon, hogy szobahőmérsékleten diszperziót képzünk egy, a kapszulázni kívánt, vízzel nem elegyedő anyagból és szerves poli-izocianátokból álló vízzel nem elegyedő fázisnak egy vizes oldatot, felületaktív anya- 50 got és védőkolloidot tartalmazó vizes fázisban való diszpergálásával, és a diszperziót 40 — 90 °C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk, azzal jellemezve, hogy több vízzel nem elegyedő fázist készítünk, amelyek mindegyike tartalmazza a szerves 55 poliizocianátból kialakított políkarbart d kapszula-héjba kapszulázni kívánt, vízzel ner elegyedő anyagot, és a fenti, vízzel nem elegyedő fázisok mindegyikét egyidejűleg vagy egymás, követően diszpergáljuk a vizes fázisban.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, 'zzáljellemezve, hogy a diszperz, vízzel nem elegyedő fázisban 0,5-4000 μ részecskeméretü cseppeket állítunk elő.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a diszperziót enyhe keveréssel tartjuk fenn.
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vízzel nem elegyedő fázishoz annak tömegére számítva
    a) 0,01 ~ 10 tömeg % mennyiségű bízikus szerves tercier amin katalizátort, vagy
    b) 0,001 — 1,0 tömeg% mennyiségű alkil - ón acetát katalizátort adunk.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a diszperzióhoz a szerves poli-izocianátok polikarbamiddá való alakulásának sebességét növelő katalizátort adunk.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként bázikus szerves tercier amint vagy alkil - ón - acetátot alkalmazunk.
  7. 7 Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a diszperzióhoz valamilyen, az említett szerves poli-izocianátok polikarbamiddá való alakulásának sebességét növelő katalizátort adunk.
  8. 8 A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalizátorként bázikus szerves tercier amint vagy alkil - ón - acetátot alkalmazunk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vízzel nem elegyedő fázishoz annak tömegére számítva
    a) 0,01 - 10 tömeg% mennyiségű bázikus szerves tercier amin katalizátort, vagy
    b) 0,001-1,0 tömeg% mennyiségű alkil - ón acetát katalizátort adunk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás szabályozott hatóanyag leadású polikarbamid kapszula előállítására, azzal jellemezve, hogy kapszulázandó hatóanyagként tiokarbamát-típusú herbicidet alkalmazunk.
  11. 11. A 9. igénypont szerinti eljárás szabályozott hatóanyag leadású polikarbamid kapszula előállítására, azzal jellemezve, hogy kapszulázandó hatóanyagként szerves foszfor-vegyület típusú inszekticidet alkalmazunk.
    ;2. A 9. igénypont szerint eljárás szabályozott hatóanyag leadású polikarbamid kapszula előállítására, azzal jellemezve, hogy kapszulázandó hatóanyagként a rovar kifejlődését gátló hormont alkalmazunk.
HU8558A 1984-01-09 1985-01-08 Method for filling inmiscibles in water materials into microcapsules HU194504B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US56906684A 1984-01-09 1984-01-09

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT41275A HUT41275A (en) 1987-04-28
HU194504B true HU194504B (en) 1988-02-29

Family

ID=24273955

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8558A HU194504B (en) 1984-01-09 1985-01-08 Method for filling inmiscibles in water materials into microcapsules

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0148769B1 (hu)
JP (1) JPS60156546A (hu)
AR (1) AR240875A1 (hu)
AT (1) ATE28274T1 (hu)
AU (1) AU567200B2 (hu)
BR (1) BR8500071A (hu)
CA (1) CA1245917A (hu)
DE (1) DE3560331D1 (hu)
DK (1) DK10485A (hu)
ES (1) ES8600961A1 (hu)
HU (1) HU194504B (hu)
IL (1) IL74019A (hu)
NZ (1) NZ210780A (hu)
ZA (1) ZA85169B (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0214936B1 (de) * 1985-09-13 1992-07-08 Ciba-Geigy Ag Verfahren zur Herstellung von Mikrokapseln
JPH0692282B2 (ja) * 1986-01-07 1994-11-16 住友化学工業株式会社 有機リン系殺虫組成物
JPH0692283B2 (ja) * 1986-02-17 1994-11-16 住友化学工業株式会社 有機リン系白アリ防除剤
FR2610537A1 (fr) * 1987-02-11 1988-08-12 Rhone Poulenc Chimie Procede ameliore de microencapsulation par polyaddition interfaciale
JPH0818937B2 (ja) * 1987-07-06 1996-02-28 住友化学工業株式会社 農園芸用有機燐系殺虫組成物
EP0342685B1 (en) * 1988-05-20 1994-04-13 Chugai Seiyaku Kabushiki Kaisha Microencapsulating composition and kit; and process for producing microcapsules
NZ332918A (en) * 1996-05-23 1999-07-29 Zeneca Ltd Polyurea microcapsules formed from an aromatic polyisocyanate and an aromatic diisocyanate in a weight ratio of 1:100 to about 1:1.5
CZ303590B6 (cs) * 1998-07-30 2012-12-27 Syngenta Limited Mikrokapsle, u kterých uvolnování úcinné látky iniciuje kyselina
KR100392501B1 (ko) * 2000-06-28 2003-07-22 동국제약 주식회사 다중 에멀젼법에 의한 서방출성 미립구의 제조방법
DE10152145A1 (de) * 2001-10-19 2003-05-22 Novosom Ag Stabilisierung von Liposomen und Emulsionen
JP4752182B2 (ja) 2004-03-01 2011-08-17 住友化学株式会社 昆虫成長調節剤

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4285720A (en) * 1972-03-15 1981-08-25 Stauffer Chemical Company Encapsulation process and capsules produced thereby
CA1104882A (en) * 1972-03-15 1981-07-14 Herbert B. Scher Encapsulation process
GB1566297A (en) * 1975-10-30 1980-04-30 Stauffer Chemical Co Discrete polyurea microcapsules
US4140516A (en) * 1977-05-31 1979-02-20 Stauffer Chemical Company Encapsulation process employing phase transfer catalysts
JPS585697A (ja) * 1981-07-02 1983-01-13 三菱電機株式会社 破損燃料位置検出装置

Also Published As

Publication number Publication date
BR8500071A (pt) 1985-08-13
EP0148769B1 (en) 1987-07-15
AU567200B2 (en) 1987-11-12
NZ210780A (en) 1987-04-30
DK10485A (da) 1985-07-10
ES539428A0 (es) 1985-11-01
ATE28274T1 (de) 1987-08-15
ES8600961A1 (es) 1985-11-01
AR240875A1 (es) 1991-03-27
DK10485D0 (da) 1985-01-09
AR240875A2 (es) 1991-03-27
EP0148769A1 (en) 1985-07-17
DE3560331D1 (en) 1987-08-20
AU3739385A (en) 1985-07-18
ZA85169B (en) 1986-07-30
IL74019A0 (en) 1985-04-30
HUT41275A (en) 1987-04-28
JPS60156546A (ja) 1985-08-16
CA1245917A (en) 1988-12-06
IL74019A (en) 1988-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4285720A (en) Encapsulation process and capsules produced thereby
HU181952B (en) Process for the microcapsulation of herbicide and insecticide compositions
JP3848676B2 (ja) 生物学的に活性な化合物の懸濁液を含有するマイクロカプセル
US4643764A (en) Multiple types of microcapsules and their production
US4309213A (en) Process of encapsulation by interfacial polycondensation
JPS585697B2 (ja) カプセル化方法
JP5523826B2 (ja) アセチレンカルバミド−ポリウレアポリマーを有するマイクロカプセルおよび制御放出のためのその製剤
KR100313589B1 (ko) 미세캡슐의 제조방법
KR100621473B1 (ko) 산에 의해 방출이 자극되는 마이크로캡슐
JPH0568300B2 (hu)
NO328776B1 (no) Mikrokapsler omfattende et innkapslet materiale innesluttet i et fast permeabelt skall av en polymerharpiks og fremgangsmate for innkapsling av dispergert materiale inne i et fast permeabelt skall av en polymerharpiks, reaksjonsprodukt og fremgangsmate for a modifisere jordmobiliteten av et agrokjemikalium
US20020068169A1 (en) Acid-triggered microcapsules
HU194504B (en) Method for filling inmiscibles in water materials into microcapsules
KR100474644B1 (ko) 새로운 유중 수적형 마이크로캡슐화 방법 및 그에 의해 제조된 마이크로캡슐
KR20020059395A (ko) 다양한 방출 마이크로캡슐
TWI581710B (zh) 農用化學組合物、其製法及用途
AU716412B2 (en) Microencapsulation process and product
EP0342685B1 (en) Microencapsulating composition and kit; and process for producing microcapsules
EP2672817B1 (en) Improved insecticide formulations
Parsottamdas et al. Studies on Synthesis, Characterization and Applications of Microencapsulation Process via Interfacial Polymerization
KR810001880B1 (ko) 상전이 촉매를 사용하는 캡슐화 방법
JPH09235204A (ja) 有害生物防除剤組成物
JPH09255506A (ja) 有害生物防除剤組成物
ZA200209609B (en) Novel microcapsules.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: ZENECA AG PRODUCTS INC., US

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee