HU194421B - High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power - Google Patents

High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power Download PDF

Info

Publication number
HU194421B
HU194421B HU854849A HU484985A HU194421B HU 194421 B HU194421 B HU 194421B HU 854849 A HU854849 A HU 854849A HU 484985 A HU484985 A HU 484985A HU 194421 B HU194421 B HU 194421B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
voltage
output
circuit
input
power supply
Prior art date
Application number
HU854849A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT42644A (en
Inventor
Arpad Barna
Istvan Bodi
Original Assignee
Mta Mueszaki Fiz Kutato Inteze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mta Mueszaki Fiz Kutato Inteze filed Critical Mta Mueszaki Fiz Kutato Inteze
Priority to HU854849A priority Critical patent/HU194421B/hu
Priority to US06/943,382 priority patent/US4739463A/en
Priority to EP86117640A priority patent/EP0227042B1/en
Priority to DE8686117640T priority patent/DE3682489D1/de
Priority to AT86117640T priority patent/ATE69526T1/de
Priority to JP61302743A priority patent/JPS62236363A/ja
Publication of HUT42644A publication Critical patent/HUT42644A/hu
Publication of HU194421B publication Critical patent/HU194421B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M3/00Conversion of dc power input into dc power output
    • H02M3/22Conversion of dc power input into dc power output with intermediate conversion into ac
    • H02M3/24Conversion of dc power input into dc power output with intermediate conversion into ac by static converters
    • H02M3/28Conversion of dc power input into dc power output with intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode to produce the intermediate ac

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Dc-Dc Converters (AREA)
  • Electron Sources, Ion Sources (AREA)
  • Physical Vapour Deposition (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Bipolar Transistors (AREA)

Description

A találmány tárgya egy olyan stabilizált nagyfeszültségű tápegység, amely kimenő nagyfeszültsége tág határok között szabályozható, miközben a beállított kimenő áram változó terhelés ellenére is konstans marad. A nagyfeszültségű tápegységnek ellenütemű meghajtó áramkörről táplált nagyfeszültségű egyenirányítója, a meghajtóáramkör ellenütemű szélességmodulált vezérlő jeleit szolgáltató vezérlő áramköre és a kimenő nagyfeszültségről vett leosztott feszültség- és áramjeleket feldolgozó hibajelfeldolgozó áramköre van, melynek kimenőjele képezi a vezérlő áramkör vezérlőjelét, a tápegység egyes áramköreinek működtetését biztosító tápfeszültséget egy stabilizált kisfeszültségű tápforrás szolgáltatja.
Nagyfeszültségű tápegységek kialakítására számos megoldás ismeretes, ezek egy része szabályozható kimenő feszültséget szolgáltat.
A változó terhelési viszonyoknak legjobban az impulzusszélesség modulált ellenütemű kapcsolóüzemű tápegységek felelnek meg, amelyek jól szabályozható kimenő feszültséget szolgáltatnak. Ezeket a tápegységeket általában kisfeszültségű kimenetre készítik, mint pl. „Ferenczi Ödön: Kapcsoló üzemű tápegységek, (MK. Bp. 1978.)” c. könyvének 22 fejezetében ismertetett LAMBDA cég által gyártott tápegység.
A tápegységnél az ellenütemű invertert eDenütemfi vezérlőjelekkel két NOR-kapu hajtja meg, melyek a szélességmodulált jelet szétosztják. A szélességmodulált jelet egy oszcillátor jeléből egy vezérelt komparátor állítja elő. A komparátor vezérlését egy a tápegység DC kimenetére csatlakoztatott szabályozó és áramhatároló erősítő végzi. A jelszétosztást ugyanazon oszcillátorról meghajtott, bistabil multi vibrátor vezérli.
A szélességmodulált inverter transzformátoros leválasztáson keresztül táplálja a kimeneti egyenirányítót és szűrőt, amely a kimenő DC feszültséget állítja elő. A kimeneti egyenirányító kialakítása igen sokféle lehet, az egyszerű egyutas egyenirányítótól a feszültségtöbbszöröző kapcsolásig. Egyes esetekben, mikor a kimeneti transzformátor soktekercses szekunder oldallal rendelkezik, a nagyfeszültség előállítható additív feszültségsokszorozóval is.
A nagyfeszültségű tápegységek kialakításánál a problémák akkor jelentkeznek, amikor a nagyfeszültségű oldalon egyidejűleg több ellentétes követelményt kell kielégíteni. A kompromisszumos megoldásnak a következőket kell teljesítenie:
- széles tartományban változtatható stabilizált kimenő nagyfeszültség,
- a kimenő feszültségtől független, beállítható, konstans kimenőáram,
- változó terhelés mellett állandó áram és feszültség,
- gyors zárlatok (ionlavina okozta) elviselése károsodás nélkül,
- minimális hullámosság.
Ezek a követelmények megvalósítása az ismert megoldásoknál megvalósíthatatlanok, mivel a gyors változásokra történő megfelelő reagálásokra a kimeneti szűrőt el kellene hagyni, ez viszont megengedhetetlen hullámossághoz, valamint zárlatérzékenységhez vezetne. A változó terhelés mellett a konstans áram és feszültség biztosítása ugyancsak ellentétes követelmények, melyet viszont megfelelő kimeneti impedancia megléte esetén lehet csak biztosítani megfelelő szabályozással, ehhez viszont a kimeneti RLC kör megléte szükséges, A változtatható, de stabilizált Idmenőfeszültségtől független beállítható kimenőáram egyidejű biztosítása az ismert szabályozó áramkörök felhasználásával nem oldható meg, mivel azokkal vagy az egyik, vagy a másik konstans szintentartása mellett tudnak csak működni.
Az előzőkben vázolt egymásnak ellentmondó feltételek egyidejű biztosításához szükséges áramkör létrehozásához az alábbi felismerések vezettek:
- a kimeneti szűrővel kapcsolatos ellentmondások feloldhatók úgy, hogy a szűrőt áttranszformáljuk a nagyfeszültségű transzformátor primer oldalára, s ott hozzuk létre.
— Ezt az áttranszformált szűrőt úgy kell kialakítani, hogy az egyidejűleg csillapítsa a meghajtó áramkörben fellépő oszcillációt, s így a nagyfeszültségű oldali hullámosságot minimálisra csökkenti.
— A hiba-érzékelő áramkörben, korrelációt kell biztosítanunk a nagyfeszültségű kimenet kimenő árama és kimenő feszültsége között úgy, hogy egyben ugyanezen áramkörben állítjuk be a feszültség és áram megkívánt állandó szinten tartandó értékét Is.
— Az inverter üzemi frekvenciát úgy kell megválasztani, hogy az azonos legyen a nagyfeszültségű transzformátor által meghatározott primerkör önfrekvenciájával.
Találmányunk tehát egy folyamatosan szabályozható kimenő nagyfeszültséget szolgáltató nagyfeszültségű tápegység, előnyösen kisteljesítményű ion-, illetve elektronsugaras megmunkáló és párologtató berendezések működtetésére, amelyben hibajel feldolgozó áramkör jelkimenetére vezérlőjel bemenetével csatlakozó vezérlő áramkör, ennek ellenütemű vezérlőjel kimeneteire vezérlőjel bemenetéivel kapcsolódó meghajtó áramkör van. A meghajtó áramkör két ellenütemű primer tekerccsel rendelkező nagyfeszültségű transzformátoron keresztül nagyfeszültségű egyenirányítóhoz csatlakozik,amelynek egyik nagyfeszültségű kimenő pontja kimeneti feszültségmintavevő osztón keresztül egyrészt a kimenő nagyfeszültségű kapocsra, másrészt a hibajelfeldolgozó áramkör feszültség jelbemenetére van kötve. A másik nagyfeszültségű kimenő pontja, egyrészt egy nagyfeszültségű kondenzátoron keresztül a berendezés közösített földpotenciálú pontjára, másrészt a hibafeldolgozó áramkör áramjelbemenetére csatlakozik. A berendezés egyes áramköri egységeinek tápfeszűltségkapcsai a tápfeszültségeket szolgáltató kisfeszültségű tápforrásra vannak rákötve, mimellett a nagyfeszültségű tápegység egyes áramköri egységei mindegyikének földpontja közösített földpotenciálú kapocsra csatlakozik. A megoldás lényege abban van, hogy a meghajtó áramkör vezérlő bemenetelre egy-egy vezérelt kapcsoló vezérlő bemenete kapcsolódik, amely vezérelt kapcsolók nem földpotenciálra kötött csatlakozói egy nagyfeszültségű transzformátor egy-egy primer tekercsének egyik végeire csatlakoznak, amely primer tekercsek másik végei egy-egy transzformátor szekunder tekercsein át kapcsolódnak a kisfeszültségű tápforrás tápfeszültség kapcsára. Ezen transzformátorok primer tekercseinek egyik végei közösítettek és a földpontra csatlakoznak, míg a másik végeik egyrészt egy-egy diódán át a tápfeszültség kapocsra, másrészt egy-egy soros RC tagon keresztül a földpontra vannak kötve.
A találmányunk szerinti nagyfeszültségű tápegység előnyösen úgy alakítható ki, hogy a vezérlő áramkör szabadonfutó oszcillátorból ennek jelkimenetére párhuzamosan csatlakozó jelformáló egységből és kapu-2vezérlő áramkörből, továbbá feszültségvezéreit modulátorból és két kimenőjel szétosztó és-kapuból van felépítve, ahol a jelformám egység kimenete a modulátor vivő jelbemenetére, a kapu vezérlő áramkör vezérlő kimenetei az ÉS-kapuk egy-egy bemenő kapcsára vannak kötve, amely ÉS-kapuk másik bemenő kapcsai közösítve a modulátor kimenetére csatlakoznak és a modulátor moduláló bemenete képezi a vezérlő áramkör vezérlőjel bemenetét.
A találmányunk szerinti nagyfeszültségű tápegység hibajel feldolgozó áramköre előnyösen úgy alakítható ki, hogy az áramjel bemenet egy árambeállító potendométeren keresztül a földpontra van kötve, amely potendométer leszedője egy áramhatároló zénerdiódán keresztül egy első hibaerősítő egyik bemenetére csatlakozik, amely hibaerősítő másik bemenete referenda feszültség fonásra kapcsolódik, mimellett a zénerdióda és a hibaerősítő bemenetének közös pontja egy ellenálláson keresztül földpontra van kötve, és ezen hibaerősítő kimenete egy feszültségbeállító potenciométeren keresztül ugyancsak a földpontra csatlakozik, amely potenciométer leszedője egy második hibaerősítő egyik bemenetével van összekötve és ezen hibaerősítő másik bemenete a hibajel feldolgozó áramkör feszültségjel bemenetét képezi és a második (íibaerősítő kimenete az áramkör jelkimenete.
Találmányunkat részletesebben az ábrák alapján magyarázzuk, ahol
1. ábra az ismert impulzusszélesség modulált ellenütemű kapcsolóüzemű tápegység,
2. ábrán a találmányunk szerinti kialakítású tápegység áramköri vázlata látható.
Amint az az 1. ábrán látható, az ismert megoldásnál a tápegység 1 kisfeszültségó tápáramköre szolgáltatja a berendezés működtetéséhez szükséges tápfeszültségeket (az ábrán csak a 2 inverter nagyáramú tápfeszültség kapcsolata van jelezve).
A tápegység 2 inverterének vezérlését a 7 bistabil multivibrátor által irányított 9 és 10 NOR-kapuk által szétosztott ellenütemű szélesség modulált vezérlőjelek végzik. A szélesség modulált vezérlőjeleket a 8 oszcillátor jeléből a feszültségvezéreit 6 impulzusszélesség modulátor állítja elő a 12 hibaerösítő által all DC kimenetről és a 13 referendafeszültségforrásból kapott jelek által meghatározottan. Az impulzusszélesség modulált ellenütemű vezérlő jelek által vezérelt 2 inverter a 3 transzformátoron, melynek feladata a galvanikus leválasztás és feszültségmódosítás, keresztül meghajtja a 4 egyenirányítót, melynek kimenőjele a tároló és szűrő feladatokat ellátó LC vagy LRC 5 szűrőn keresztül, mint simított egyenáram kerül a tápegység 11 DC kimenetére.
A találmányunk szerinti megoldású tápegység, melynek felépítése a 2. ábrán látható, sok tetóntetben hasonló felépítésű.
Az alapvető eltérések az Ismert és a találmányunk szerinti új megoldás között az alábbiakban foglalhatók ősze:
- az ellenütemű MH meghajtó áramkör felépítése alapvetően eltér a 2 inverter kialakítástól, mivel itt valósul meg az energiatárolás a „kimenőjelek szűrése és a káros oszdlláció csillapítása is.
- Elmarad az 5 szűrő a 4 egyenirányítónak megfelelő NE nagyfeszültségű egyenirányító után.
— AH hibajelfeldolgozó áramkör felépítése eltér a hasonló rendeltetésű és a 12 hibaerősítőből és 13 referenda feszültségforrásból álló egységtől, mivel az új megoldásnál a kimeneti nagyfeszültség beállításf nem a referenciajel változtatásával történik, hanem a visszacsatolt áram és feszültségjelek, valamint a konstans referendajel közötti korreládó módosításával.
A találmányunk szerinti nagyfeszültségű tápegységben V vezérlő áramkör szolgáltatja a MH meghajtó áramkör ellenütemű szélességmodulált vezérlő jeleit.
A V vezérlő áramkörben a szabadonfutó 0 oszcillátor által szolgáltatott jelek egyrészt a KV kapuvezérlő áramkör bemenetére, másrészt a S jelforma6 áramkörön keresztül a feszültségvezérlet M modulátor vivőjel bemenetére kerülnek. A KV kapuvezérlő áramkör a szélességmodulált vezérlőjelek szétosztását végző KI és Κ2 ES-kapukat vezérlik, amelyek másik bemenetelre az M modulátor impulzusszélesség modulált kimenőjelei kerülnek. A KI és K2 ÉS-kapuk kimenetéi a V vezérlő áramkör ellen ütemű vezérlőjel kimenetét, míg vezérlőjel bemenetét az M modulátor moduláló bemenete képezi.
A H hibajel feldolgozó áramkör jelkimenete a V vezérlőáramkör vezérlőjel bemenetére van kötve. A H hibajelfeldolgozó áramkör feszültségjelbemenete tgy árambeállító Pl potendométeren keresztül a földpontra, áramjel bemenete pedig a második HE2 liibaerősítő egyik bemenetére van kötve. API potenáométer leszedője az áramhatároló Z zéneraiódán keresztül az első HE1 hibaerősítő egyik bemenetére csatlakozik, amely bemenet az R5 ellenálláson keresztül földpontra van kötve. Az első HE1 hibaerősítő másik bemenetére az UR referenda feszültségforrás kapcsolódik, míg a HE1 hibaerősítő kimenete a feszültség beállító P2 potendométeren keresztül földpontra van csatlakoztatva. Ezen P2 potendométer leszedője pedig a második HE2 hibaerősítő másik bemenetére van kötve, és ennek kimenete képezi a H hibajelfeldolgozó áramkör jelkimenetét.
A V vezérlő áramkör ellenütemű szélességmodulált vezérlőjeleinél a négyszögjelek szélességet az M modulátorra adott feszültség vezérli, és ennek létrejötténél a kimenő áram nagyságát a Pl potendométer, a kimenő nagyfeszültséget a P2 potendométer segítségével lehet beállítani, míg a Z zénerdióda a minimálisan beállítható kimenőáram nagyságát határozza meg.
A H hibajelfeldolgozó áramkör kimenő jelében így a Pl és P2 potendométerek és a Z zénerdióda nyitófeszültsége által meghatározott korreládó jelenik meg, a referenda feszültséghez viszonyítva. Mivel a H liibajelfeldolgozó áramkör a nagyfeszültségű kimenettel van kapcsolatban, a beállított áram- és feszültségértékek külső hatásokra bekövetkező módosulása esetén a keletkező hibajel a vezérlőjeleket úgy változtatja, hogy az eredeti állapot helyreálljon, s tekintve, hogy a kimeneti szűrő, s így annak induktivitása hiányzik, ennek tároló hatása nem érvényesül, a szabályozás rendkívül gyorsan működik.
A MH meghajtó áramkör az ellenütemű vezérlőjelek az ME1, illetve ME2 meghajtó erősítőn keresztül a VK1, illetve VK2 vezérelt kapcsolók vezérlő bemenetelre kerülnek. A VK1 és VK2 vezérelt kapcsolók a NTr nagyfeszültségű transzformátor egy-egy primer tekercsét kötik össze — a vezérléstől függően —,a földponttal.
Az NTr nagyfeszültségű transzformátor primer tekercseinek másik végei egy Trl, illetve Tr2 transzformátor szekunder tekercsén keresztül a berendezés kisfeszültségű tápforrásainak U2 tápfeszültség kapcsára
-3194.421 vannak kötve. Ezen Trl és Ti2 transzformátorok primer tekercselnek egyik végei közösítve a földpotenciálra van kötve, míg másik végei egyrészt egy-egy nyitóirányú Dl, illetve D2 diódán keresztül ugyancsak az Ut tápfeszültség kapocsra csatlakoznak, ugyanakkor ezek a másik végek egy-egy RÍ ellenállásból és Cl kondenzátorból, illetve R2 ellenállásból és C2 kondenzátorból álló soros RC tagon keresztül földpotenciálra vannak kötve.
Az ellenütemű szélességmodulált vezérlő jelek a VK1, illetve VK2 vezérelt kapcsolókat működtetik felváltva, s így a NTr nagyfeszültségű transzformátornak hol az egyik, hol a másik primer tekercsét kapcsolják rá a megfelelő Trl, illetve Tr2 transzformátor szekunder tekercsén keresztül a tápfeszültségre. A bekapcsolás pillanatában Trl,illetve Tr2 transzformátorok szekunder tekercse induktivitásként megakadályozza, hogy az NTr nagyfeszültségű transzformátor primer tekercsére az impulzus futóéle megjelenjen, így a nagyfeszültségű tekercsen sem jelenik meg a nagyfeszültségű impulzus. A NTr nagyfeszültségű transzformátor primer tekercse egy meghatározott kapacitással rendelkezik, s ez párhuzamosan kapcsolódik a tekerccsel. Ez a kondenzátor a Trl, illetve Tr2 transzformátor szekunder tekercsén, mint induktivitáson keresztül kezd feltöltődni. A feltöltődés idejét, s így feszültséget is a vezérlő négyszögjel szélessége határozza meg. Ilymódon meghatározott nagyságú feszültség jelenik meg a NTr nagyfeszültségű transzformátor primer tekercsen s az áttételnek megfelelően a szekunder tekercsen is nagyfeszültség formájában.
A VK1, illetve VK2 vezérelt kapcsoló kikapcsolódása után a TR1, illetve Tr2 transzformátorok szekunder tekercsében tárolt energiát az áramkör a Dl, illetve D2 diódán keresztül visszatáplálja a tápforrásba. Az ide csatlakozó soros RC körök a nagyfrekvenciás tranzienseket és rezgéseket csillapítják.
A fentiekben leirt működésmód azonban csak akkor lehetséges, ha a NTr nagyfeszültségű transzformátort tartalmazó áramkör párhuzamos saját frekvenciájával megegyező frekvenciájú az ellenütemű vezérlőjel.
Látható tehát, hogy az NTr nagyfeszültségű transzformátoron folyó primer áram időbeli változását az áramkör saját impedanciái, valamint a vezérlőjel hoszsza határozza meg, így egy a vezérlőjeltől függő amplitúdójú (nullától a tápfeszültségig) fűrészjel jellegű feszültség keletkezik. Ez a kapcsolás így elegendő időt ad a H hibajelfeldolgozó áramkörből és a V vezérlő áramkörből álló szabályozó rendszernek a beavatkozásra.
Az NTr nagyfeszültségű transzformátor szekunder tekercse táplálja az NE nagyfeszültségű egyenirányítót, amely a szokásos kialakításban pl. fes-ültségkétszere ző áramkör lehet.
Az NE nagyfeszültségű egyenirányító egyik kimenete a soros korlátozó R3 ellenálláson keresztül csatlakozik a nagyfeszültséget szolgáltató UN nagyfeszültségű kapocsra. Ugyanezen kimenőpontra kapcsolódik az R4 ellenálláson keresztül a H hibajelfeldolgozó áramkör feszültségiel bemenete.E megoldásnál az R3 és R4 ellenállások képezik a feszültségmintavevő osztót. A soros R3 ellenállás zárlat esetén korlátozza a zárlati áramot.
Az NE nagyfeszültségű egyenirányító másik kimenete egy C3 kondenzátoron keresztül a készülék közösített földpontjára csatlakozik. Ugyancsak ezen másík kimenetre van kötve a H hibajelfeldolgozó áramkör áramjel bemenete.
A találmányunk szerinti kapcsolási elrendezésű nagyfeszültségű tápegység azzal az előnyös tulajdonsággal rendelkezik, hogy a kimenő nagyfeszültség széles tartományban történő beállítása mellett a kimenő áram állandó marad, s ugyanakkor ezt nem a nagyfeszültségű egyenirányítón vagy ezt meghajtó áramkörön disszipált teljesítmény változtatásával éri el. A megvalósított tápegységnél a konveziós hatásfok 80% fölötti, a kimenő teljesítménytől függetlenül. Ugyanakkor az áram gyakorlatilag rövidzárnál is konstans marad. Ezen megoldás másik előnye a megépített készülék teljesítményhez viszonyított csekély súlya és mérete.

Claims (2)

1. Folyamatosan szabályozható kimenő nagy feszültséget szolgáltató nagyfeszültségű tápegység, előnyösen kisteljesítményű ion-, illetve elektronsugaras megmunkáló és párologtató berendezések működtetésére , amelyben hibajel feldolgozű áramkör jelkimenetére vezérlőjel bemenetével csatlakozó vezérlő áramkör, ennek ellenütemű vezérlő jelkimeneteire vezérlő-jelbemeneteivel kapcsolódó meghajtó áramkör van, amely meghajtó áramkör két ellenütemű primer tekerccsel rendelkező nagyfeszültségű transzformátoron keresztül nagyfeszültségű egyenirányítóhoz csatlakozik, amelynek egyik nagyfeszültségű kimenő pontja kimeneti feszültség-mintavevő osztón keresztül egyrészt a kimenő nagyfeszültségű kapocsra, másrészt a hibajelfeldolgozó áramkör feszültség jelbemenetére van kötve, míg másik nagyfeszültségű kimenő pontja egyrészt egy nagyfeszültségű kondenzátoron keresztül a berendezés közösített földpotenciálú pontjára, másrészt a hiba-jelfeldolgozó áramkör áramjelbemenetére csatlakozik, és a berendezés egyes áramköri egységeinek tápfeszültség kapcsai a tápfeszültségeket szolgáltató kisfeszültségű tápforrásra vannak rákötve, mimellett a nagyfeszültségű tápegység egyes áramköri egységei mindegyikének földpontja közösített földpotenciálú kapocsra csatlakozik, azzal jellemezve, hogy a meghajtó áramkör (MH) ellenütemű vezérlőjel bemenetel, előnyösen egy-egy meghajtó- erősítőn (ME1 és ME2) keresztül, egy-egy vezérelt kapcsoló (VK1, VK2) vezérlő bemenetére vannak kötve, amely vezérlő kapcsolók (VK1 és VK2) egyik kapcsai földpontra, másik kapcsai a nagyfeszültségű transzformátor (NTr) egy-egy primer tekercsének egyik végeire csatlakoznak, amely primer tekercsek másik végei egy-egy transzformátor (Trl és Tr2) szekunder tekercsein át kapcsolódnak a kisfeszültségű tápforrás tápfeszültség kapcsára (Ut), és ezen transzformátorok (Trl és Tr2) primer tekercseinek egyik végei közösítettek és a földpontra csatlakoznak, míg másik végeik egyrészt egy-egy diódán (Dl, illetve D2) át a tápfeszültség kapocsra (Ut), másrészt egy-egy soros PC tagon keresztül a földpontra vannak kötve.
2. Áz 1 .igénypont szerinti nagyfeszültségű tápegység, azzal jellemezve, hogy a hibajelteldolgozó áramkörben (H) az áramjel bemenet egy árambeállító potendométeren (PJ keresztül a földpontra van kötve, amely potendométer (Pj) leszedője egy áramhatároló zénerdlódán (Z) keresztül egy első hibaerősítő (HE1) egyik bemenetére csatlakozik, amely hibaerősítő (HE1) másik bemenete referencia
-4194.421 feszültség forrásra (UR) kapcsolódik, mimellett a zénerdióda (Z) és a hibaerősitő (HE 1) be menetének közös pontja egy ellenálláson (R5) keresztül földpontra van kötve, és ezen hibaerősitő kimenete egy feszültségbeállító potendométeren (P2) keresztül ugyancsak a földpontra csatlakozik, amely potendométer (P2)
Iestedője egy másik hibaerősitő (HE2) egyik bemenetével van összekötve, és ezen hibaerősitő (HE2) másik bemenete a hibajel feldolgozó áramkör (H) feszültségjel bemenetét képezi és a második hibaerősitő (H2) kimenete az áramkör jelkimenete.
HU854849A 1985-12-18 1985-12-18 High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power HU194421B (en)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU854849A HU194421B (en) 1985-12-18 1985-12-18 High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power
US06/943,382 US4739463A (en) 1985-12-18 1986-12-17 High voltage source providing continuously regulated output voltage, preferably for supplying low-power ion and electron beam machining and evaporating apparatuses
EP86117640A EP0227042B1 (en) 1985-12-18 1986-12-18 High voltage source providing continuously regulated output voltage, preferably for supplying low-power ion and electron beam machining and evaporating apparatuses
DE8686117640T DE3682489D1 (de) 1985-12-18 1986-12-18 Hochspannungsquelle fuer kontinuierlich geregelte ausgangsspannung, vorzugsweise um ionen- und elektronenstrahl-bearbeitungs- und -verdampfungsgeraete mit niedriger leistung zu speisen.
AT86117640T ATE69526T1 (de) 1985-12-18 1986-12-18 Hochspannungsquelle fuer kontinuierlich geregelte ausgangsspannung, vorzugsweise um ionen- und elektronenstrahl-bearbeitungs- und verdampfungsgeraete mit niedriger leistung zu speisen.
JP61302743A JPS62236363A (ja) 1985-12-18 1986-12-18 高電圧電源

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU854849A HU194421B (en) 1985-12-18 1985-12-18 High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT42644A HUT42644A (en) 1987-07-28
HU194421B true HU194421B (en) 1988-01-28

Family

ID=10969012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU854849A HU194421B (en) 1985-12-18 1985-12-18 High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4739463A (hu)
EP (1) EP0227042B1 (hu)
JP (1) JPS62236363A (hu)
AT (1) ATE69526T1 (hu)
DE (1) DE3682489D1 (hu)
HU (1) HU194421B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2807760B2 (ja) * 1988-10-26 1998-10-08 九州大学長 スイッチング電源
EP0383962A1 (de) * 1989-02-20 1990-08-29 Hauzer Holding B.V. Hochspannungsgleichrichter und zugeordnete Steuerelektronik
US7180758B2 (en) * 1999-07-22 2007-02-20 Mks Instruments, Inc. Class E amplifier with inductive clamp
US6469919B1 (en) * 1999-07-22 2002-10-22 Eni Technology, Inc. Power supplies having protection circuits
US7516623B2 (en) * 2006-01-09 2009-04-14 Glastender, Inc. Chilled beverage delivery system
US8344801B2 (en) 2010-04-02 2013-01-01 Mks Instruments, Inc. Variable class characteristic amplifier
US9214901B2 (en) 2012-07-27 2015-12-15 Mks Instruments, Inc. Wideband AFT power amplifier systems with frequency-based output transformer impedance balancing
CN109802573B (zh) * 2019-01-30 2020-04-17 西安微电子技术研究所 一种基于电流型脉宽调制控制器的磁隔离反馈驱动电路和dc/dc变换器
CN111391611B (zh) * 2020-03-25 2021-10-22 广州华凌制冷设备有限公司 运行检测方法、运行检测装置、车载空调器和存储介质

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE217968C (hu) *
UST950004I4 (hu) * 1975-05-30 1976-09-07
US4005352A (en) * 1976-04-05 1977-01-25 Northern Telecom Limited Protection circuit for magnetically controlled d-c to d-c converter
US4150424A (en) * 1978-04-04 1979-04-17 International Telephone And Telegraph Corporation Dynamic current balancing for power converters
JPS5566279A (en) * 1978-11-13 1980-05-19 Yuasa Battery Co Ltd Switching regulator
JPS6029253B2 (ja) * 1979-03-02 1985-07-09 株式会社モリタ製作所 スイツチング回路
US4301499A (en) * 1980-06-13 1981-11-17 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Inverter circuit with current equalization

Also Published As

Publication number Publication date
EP0227042A2 (en) 1987-07-01
EP0227042A3 (en) 1988-09-28
EP0227042B1 (en) 1991-11-13
HUT42644A (en) 1987-07-28
US4739463A (en) 1988-04-19
JPS62236363A (ja) 1987-10-16
ATE69526T1 (de) 1991-11-15
DE3682489D1 (de) 1991-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69111986T2 (de) Einphasige Leistungswandlereinrichtung.
US5177676A (en) Voltage source with enhanced source impedance control
DE69400102T2 (de) Verlustlose aktive Entlastungsschaltung für den Ausgang eines Gleichrichters in Halbbrückenanordnung
US4628275A (en) Efficient power amplifier for high capacitive devices
EP0144556B1 (de) Blindleistungskompensator zur Kompensation einer Blindstromkomponente in einem Wechselspannungsnetz
US4866344A (en) High voltage power supply for a microwave electron tube
US20050173988A1 (en) Input power sharing
DE19702042A1 (de) Spannungswandelnde Schaltungsanordnung zur Energieversorgung eines elektrischen Verbrauchers hoher Leistung, insbesondere einer Spulmaschine
DE69214016T2 (de) Stromversorgungsschaltung
US5038264A (en) Multiple-output, single-ended, resonant power converter
US5166870A (en) Pulse width-modulation control device for invertor devices
HU194421B (en) High-voltage supply unit for supplying regulable output high voltege, advantegously for operating ion- or electron ray processing and evaporating apparatus of low power
US5390099A (en) Line-powered, phase-control circuit
US4042890A (en) High efficiency electrical power conditioner
US7116014B1 (en) Method and apparatus for stabilizing “DC-DC Transformers” in a distributed power system using remote sense
JPH0549257A (ja) スイツチング電源装置
US4617533A (en) Circuit arrangement for a blocking oscillator switching power unit
US5430341A (en) Miniaturized power supply for an electroactive actuator
EP0050753A1 (de) Schaltungsanordnung mit einem Wechselrichter zur Speisung eines Wechselstromverbrauchers mit einer alternierenden Spannung, insbesondere einer sinusförmigen Wechselspannung
JP2732624B2 (ja) 並列共振コンバータ
JP2934689B2 (ja) インバータ装置
US3170105A (en) Commutating filter for inductive load
KR100428241B1 (ko) 디지털 증폭기
JP2893834B2 (ja) 電源装置
JPH0716177Y2 (ja) 急峻な出力立上り特性の直流安定化電源

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee