HU192472B - Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives - Google Patents
Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HU192472B HU192472B HU843821A HU382184A HU192472B HU 192472 B HU192472 B HU 192472B HU 843821 A HU843821 A HU 843821A HU 382184 A HU382184 A HU 382184A HU 192472 B HU192472 B HU 192472B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- compound
- hydrogen
- bromo
- vinyl
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H19/00—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H19/00—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
- C07H19/02—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
- C07H19/04—Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
- C07H19/06—Pyrimidine radicals
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
- A61P31/12—Antivirals
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Communicable Diseases (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Virology (AREA)
- Oncology (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás új (E)-5-(2-bróm-vinil)uracil-származékok és gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóik, valamint az új vegyületeket hatóanyagokként tartalmazó, antiherpetikus hatású gyógyászati készítmények előállítására.
Ismert, hogy az 5-szubsztituált uracilbázis 2’-dezoxi-nukleozidjai mind in vitro, mind in vivő körülmények között jelentős antivirális hatással rendelkeznek (Meth. and Find. Exptl. Clín. Pharmacol. 2, 253 (1980)). Az ismert nukleozidok közül különösen az (E)-5-(2-bróm-vinil)-uracil 2’-dezoxi-nukleozidjai tűntek ki figyelemre méltó antiherpetikus (Herpes simplex vírusfajtákkal szembeni) hatékonyságukkal (Proc. Natl. Acad. Sci USA 76, 2947 (1979)). Ismert az is, hogy ezek a vegyűletek in vivő körülmények között gyorsan bomlanak és hatástalan vegyületekké alakulVJ·.·· nak, ugyanis az élő szervezetben lezajló biokémiai foíJ · lyamatok következtében a /3-glükozidos kötés elha- sad (Biomed. Biochim. Acta 42, 35-38 (1983);
BiocKem. Pharmacol. 32, 3583—3590 (1983)).
Ezek a vegyűletek különféle kémiai módszerekkel in vivő körülmények között stabilabb származékaikká alakíthatók. Ilyen lehetőség például a 2,2’-anhidro-szerkezet kialakítása a molekulán. Ismert azonban, hogy a vegyűletek ezen módosítása a biológiai aktivitás nagymértékű csökkenésével vagy teljes megszűnésével jár, amiht azt például az 5-etil-,
5-n-propil- és 5-izopropil-2,2’-anhidro-l-/3-D-arabinofuranoziluracü esetében tapasztalták (J. Carbohydrates, Nucleosides, Nucleotides, 6, 295-308 (1979)).
Meglepő módon azt tapasztaltuk azonban, hogy ha az (E)-5-(2-bróm-vinil)-uracil bázis ribonukleozidját 2,2’-anhidro-vegyületté, illetve annak származékaivá alakítjuk át, az alapvegyületéhez hasonlóan erős antiherpetikus hatású és ugyanakkor stabil — azaz in vivő körülmények között nem bomió — glükozid kötést tartalmazó vegyületekhez jutunk.
A találmány tárgya tehát eljárás az (I) általános képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uracil-származékok és gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóik előállítására - a képletben
R és R’ jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben fenilcsoporttal helyettesített 1-8 szénatomos alkanoilcsoport, adott esetben 1 -6 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített 4—9 szénatomos cikloalkanoilcsoport, adott esetben 1—6 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített benzoilcsoport, vagy 5-7 tagú, egy oxigén- vagy egy nifrogén-heteroatomot tartalmazó heteroaroil-csoport.
Ezeket a vegyületeket a találmány szerint úgy állítjuk elő, hogy a (11) képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uri· dint valamely (III) általános képletű szalicilsav-származékkal - a képletben R” jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R fenti jelentésével — reagáltatjuk, majd (i) kívánt esetben valamely így kapott (I) általános képletű vegyületet — a képletben R’ hidrogénatomot jelent és R jelentése megegyezik R” jelentésével — lúgos reagenssel, előnyösen alkálifém-alkoxiddal dezacilezünk, (ii) kívánt esetben az (i) lépés szerint kapott, R és R’ helyén egyaránt hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet, vagy a (II) és (III) általános képletű vegyűletek reagáltatásával kapott (I) általános képletű vegyületet valamely (IV) vagy (V) általános képletű vegyülettel acilezzük - a képletek5 ben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R fenti jelentésével —, (fii) kívánt esetben az (ii) lépés szerint kapott (I) általános képletű vegyületeket - a képletben R és R’ jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik a 10 fentiekkel - lúgos reagenssel, célszerűen alkálifém-alkoxiddal vagy ammóniával részlegesen vagy teljesen dezacilezzük, (iv) kívánt esetben az (iii) lépés szerint kapott (I) általános képletű vegyületeket — a képletben R hid15 rogénatomot jelent és R’ jelentése a fenti — (IV) vagy (V) általános képletű vegyületekkel acilezve olyan (I) általános képletű vegyületekké alakítjuk, amelyek képletében R és R’ jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik a fentiekkel, (v) kívánt esetben az (i) vagy (iii) lépés szerint kapott, R és R’ helyén egyaránt hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket X-Z általános képletű vegyülettel - a képletben X alkil- vagy szubsztituált alkilcsoportot és Z kilépő csoportot je25 lent—, célszerűen α,α-difeniM-metoxi-benzil-kloriddal reagáltatjuk, a kapott, R helyén hidrogénatomot és R’ helyén X védőcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket valamely (IV) vagy (V) általános képletű vegyülettel acilezzük — a képletek30 ben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R fenti jelentésével—, és az így kapott vegyületeket az X védőcsoport lehasításával olyan (I) általános képletű vegyületekké alakítjuk, amelyek képletében R’ hidrogénatomot jelent és R jelentése a hidrogén35 atom kivételével a fenti, és/vagy (vi) kívánt esetben a bázis formájában kapott (I) általános képletű vegyületeket gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóikká alakítjuk, illetve az (I) általános képletű vegyűletek sóiból felszabadítjuk a bá40 zist.
A (II) képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uridint rendszerint oldószerben vagy hígítószerben enyhe melegítés közben reagáltatjuk a (III) általános képletű szalicilsav-származékokkal.
A találmány szerinti eljárás (i) és (iii) lépésében a dezacilezés reakcióközegeként célszerűen alkoholokat használunk. A reakció rendszerint szobahőmérsékleten is végbemegy, kívánt esetben azonban a reakciót az elegy melegítésével gyorsíthatjuk vagy tehetjük tel50 jessé.
Ha a találmány szerinti eljárás (ii) és (iv) lépésében az acilezést (V) általános képletű savanhidridekkel végezzük, reakcióközegként a savanhidrid fölöslegét is felhasználhatjuk, vagy a reakciót inért oldószerben v^55 gezzük. A reakcióelegyhez előnyösen bázikus katalizátort, például szerves aminbázisokat, így trietilamint vagy 4-(dimetil-amino)-piridint adhatunk. A reakció szobahőmérsékleten is végbemegy, kívánt esetben azonban a reakciót az elegy melegítésével , gyorsíthatjuk vagy tehetjük teljessé. Ha acilezőszerként (IV) általános képletű savkloridokat használunk, a reakciót rendszerint az elegy hűtése közben kezdjük meg. A reakciót savmegkötőszer, például piridin jelenlétében hajtjuk végre.
-21 192 4
A találmány szerinti eljárás (v) lépésében a kiindulási (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l-()3-D-arabinofuranozil)-uracilt rendszerint szobahőmérsékleten reagáltatjuk az X-Z általános képletü vegyülettel. A reakciót bázikus kondenzálószer, például piridin je- 5 lenlétében végezhetjük, ami adott esetben a reakcióközeg szerepét is betöltheti. Az így kapott védett vegyületeket a korábban ismertetett körülmények között acilezzük (IV) vagy (V) általános képletü vegyületekkel, majd a védőcsoportot például savas kezelés- 10 sel hasítjuk le.
az (I) általános képletü vegyületeket ismert módon, a megfelelő savakkal reagáltatva alakíthatjuk át gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóikká, illetve a só formájában kapott (I) általános képletü vegyületekből lúgos kezeléssel szabadíthatjuk fel az (I) általános képletü bázisokat.
Miként már közöltük, az (I) általános képletü vegyületek és gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóik antiherpetikus hatással rendelkeznek. A vegyületek antiherpetikus hatását a következőképpen vizsgáltuk:
A vizsgálatokhoz a Herpes simplex vírus 1-es és
2-es típusú törzseit (HVS-1 (HIL), illetve HVS-2 (NAH) használtuk. A vírustörzsek generációs ideje a vizsgált rendszerben 24—26 óra, titerük 10® TCIDS0 volt.
A vizsgálatokhoz szövetkultúraként humán embrióból származó, diploid kromoszómaszámú fibroblaszt-tenyészetet használtunk. A frissen izolált sejteket a nyolcadik szubkultúra kialakításakor folyékony nitrogénben lefagyasztva tároltuk. Az innen felolvasztással kapott sejteket folyamatos szubkultúrák létesítésével tartottuk fenn. Ezeken a sejteken mind a HVS-1, mind a HVS-2 vírustörzs jól szaporodik. A szövetkultúrákban mycoplasmákat nem észleltünk.
A vizsgálatokhoz tápfolyadékként Gibco gyártmányú, MÉM jelű, „Minimál Essential Eagle with Earles Salts” nevű táptalajt használtunk, amit 10 térfogat % újszülött borjú savóval, 10 mg/ml penicillinnnel és 100 mg/ml streptomycinnel egészítettük ki. A tápfolyadék pH-ja 7,4 volt.
2
A vírustörzsek propagálása során a sejtek fiatal, közel konfluens kultúráit kis multiplicitással (0.01 TdD50/sejt) fertőztük. A vírusokat 2 órán át 37°Con végzett inkubálással adszorbeáltattuk, a nem adszorbolódott vírusokat dekantálással eltávolítottuk, és a sejttenyészetre friss tápfolyadékot töltöttünk. A 75%-os citopatogén hatás kialakulása után a sejteket háromszori olvasztással-fagyasztással feltártuk, majd a sejttörmeléket 15 percig 30 000 fordulat/perc sebességgel végzett centrifugálással eltávolítottuk. Az így kapott vírasszuszpenziót felhasználásig —70 °C-on tároltuk.
A vírusszuszpenziók infektiv egységtartalmát a következőképpen határoztuk meg: A vírusszuszpenzióból a fenti összetételű tápfolyadékban 10-es léptékkel hígítási sort készítettünk. Minden egyes hígítással négy-négy sejttenyészetet fertőztünk meg. A vírus titerét az a legnagyobb hígítás — az a vírusdózis — jelenti, amely a beoltott sejttenyészetek 50%-ábar. hoz létre citopatogén hatást (TdDS0).
Az (I) általános képletü vegyületek in vitro körülmények között kifejtett vírusellenes aktivitásának meghatározása során azt mértük, hogyan módosítja a vizsgált vegyület a vírus infektiv titerét. A vírusszuszpenzió 10-es léptékű hígításait 2 órán át 37 °C-on adszorbeáltattuk a sejttenyészeteken. A nem adszorbeálódott vírusokat foszfátpuffert tartalmazó fiziológiás sóoldattal (pH = 2,4) lemostuk, és az így megfertőzött sejttenyészetekre a vizsgálandó vegyületek tápfolyadékkal készített, különböző koncentrációjú oldatait vittük fel. Minden egyes vírusliígítással négy-négy sejttenyészetet fertőztünk. Az inkubációs idő addig tartott, amíg a kezeletlen, de vírussal fertőzött sejttenyészetekben (azaz a kontroliokban) a vírus a maximális titerét elérte.
Ezzel a módszerrel meghatároztuk azt a legkisebb vegyületkoncentrációt, amely a vírus TdDs0 egységekben kifejezett titerét 1 lóg egységgel csökkentette. Az így kapott minimális gátló koncentráció-értékek a vizsgált körülmények között jól jellemzik a vegyületek hatásosságát, és összehasonlításra is lehetőséget adnak. A mért értékeket az I. táblázatban közöljük.
I. táblázat
Minimális gátló koncentráció
Hatóanyag Mg/ml
HSV-1 (HIL) HSV-2 (NAH)
(E)-5 -(2-b róm-vinil)-dezoxi-uridin | ||
(összehasonlító anyag) | 0,1 | — |
(E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l-(/J-D- arabinofuranozil)-uracil | 1,0 | 25 |
(E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’-acetil-1 -(/3-D-arabinofuranozil)-uracil. HCL | 0,5 | 25 |
(E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’, 5’ -diacetil-1 -(/3-D-arabinofuranozil)-uracil | 2,5 | 50 |
-31 1'
A vegyületek vírusszaporodásra gyakorolt hatásának vizsgálatával párhuzamosan vizsgáltuk a fertőzetlen sejttenyészetekre gyakorolt toxicitást is, amit kezeletlen kultúrákhoz hasonlítva naponta mikroszkóposán értékeltünk.
A vizsgált vegyületeknél az alkalmazott legnagyobb koncentrációban (100 gg/ml) sem észleltünk toxikus hatást.
A vegyületek in vivő körülmények között kifejtett hatását egereken kísérletesen előidézett herpes encephalitissel szemben vizsgáltuk. A kísérletekhez átlagosan 18 g testsúlyú, Balb/C törzsbeli egereket használtunk.
Az egereket altatás nélkül intracerebrálisan fertőztük 667 jelzésű vírus 102 IDS0 dózisával. Az egereknek 0,05 ml MÉM tápfolyadékkal hígított vírusszusz penziót adtunk be. A 667 jelzésű vírus egerekben mért ID5o értéke 106/0,l ml. A kontrollként visszatartott egereket csak tápfolyadékkal oltottuk be. Az oltás napján és ezt követően minden nap 140 mg/kg
472 2 hatóanyagot adtunk az egereknek egyszeri dózisban, 0,2 ml térfogatban intraperitoneálisan. A hatóanyagokat fiziológiás nátrium-klorid oldatban feloldva adtuk be; a kontroll csoportba tartozó állatokat csak fiziológiás nátrium-klorid oldattal kezeltük. A vizsgálatokat a következő vegyületekkel végeztük:
„A” vegyület: (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro3 ’-acetil-1 -(0-D-arabinofuranozil)-uracil, „B” vegyület: (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l0 (/3-D-arabinofuranozil)-uracil, és
BrVdU: (E)-5-(2-bróm-vinil)-2’-dezoxi-uridin (öszszehasonlításként használt, ismert antiherpetikus hatóanyag).
A kezeléshez használt 140 mg/kg-os napi dózist a 5 szakirodalom alapján (Antiviral Research 2, 255 (1983) mint várhatóan hatásos dózist választottuk meg. A vizsgálatot nyolc napon át folytattuk, és mindennap megszámláltuk a túlélő egereket. Az eredményeket a II. táblázatban közöljük.
II. táblázat
Oltást követő napok száma | Túlélő/oltott egerek száma | |||
Kontroll | BrVdU | „A” vegyület | „B” vegyület | |
1. | 5/5 | 5/5 | 5/5 | 5/5 |
2. | 5/5 | 5/5 | 5/5 | 5/5 |
3. | 5/5 | 5/5 | 5/5 | 5/5 |
4. | 5/5 | 5/5 | 5/5 | 5/5 |
5. | 5/5 | 5/5 | 5/5 | 5/5 |
6. | 5/5 | 4/5 | 5/5 | 5/5 |
7. | 2/5 | 4/5 | 5/5 | 3/5 |
8. | 1/5 | 3/5 | 5/5 | 2/5 |
Ebben a kísérletsorozatban a vizsgált vegyületek az alkalmazott koncentrációkban nem mutattak toxikus 40 hatást.
Az 0) általános képletű vegyületeket, illetve azok gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóit a szoká sós gyógyszerészeti hordozó-, hígító- és/vagy segédanyagok felhasználásával ismert módon gyógyászati 45 készítményekké, például tablettákká, pirulákká, kapszulákká, kúpokká, injekciós oldatokká, szuszpenziókká vagy emulziókká alakíthatjuk. Kívánt esetben a gyógyászati készítményekhez az (I) általános képletű vegyületeken, illetve azok savaddíciós sóin kívül a készítmény hatásspektrumát szélesítő, a beteg állapotát javító, azonban az (I) általános képletű vegyületekkel szinergista hatást nem mutató egyéb ismert gyógyhatású anyagokat (például ismert gyulladásgátlókat, ismert vírusellenes hatóanyagokat, vitaminokat, roboráló anyagokat, lázcsökkentőket, fájdalomcsillapítókat stb.) is adhatunk.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük. 60
1. példa (E)-5-f2-Bróm-vinil)-2^’-anhidro-3‘-O-acetil-] -(βD-arabinofuranozil)-uracil-hidroklorid (1. sz. vegyület) előállítása g (0,071 mól) (E)-5-(2-bróm-vinil)-uridin 250 65 ml vízmentes acetonitrillel készített szuszpenziójához 35,5 g (0,179 mól) acetü-szalicilsav-kloridot adunk, és az elegyet 10 percig 50-60 °C külső hőmérsékleten keverjük. 10 perc elteltével éles, tiszta oldatot kapunk. A melegítőfürdőt eltávolítjuk, és az elegyet szobahőmérsékleten még 1 órán át keverjük. 15-20 perc elteltével megindul a kristályok kiválása. A kivált kristályokat kiszűrjük, majd az anyalúgot csökkentett nyomáson 50 °C-os fürdőhőmérsékleten bepároljuk. A szirupszerű maradékot 100 ml éterrel eldörzsöljük. Az eldörzsölés hatására kivált kristá50 lyokat kiszűrjük és 20 ml éterrel mossuk. 25 g nyers terméket kapunk;op.: 120—130 *Ú.
A nyers terméket 50 ml, 2-3 tömegé hidrogénkloridot tartalmazó metanolban oldjuk, az oldatot szükség esetén szűijük, majd ötszörös térfogatú étert 55 adunk hozzá. Az elegyet éjszakán át hűtőszekrényben tároljuk. Másnap a kivált kristályokat Kiszűrjük és szárítjuk. 20-22 g (74-81%) (E)-5-(2-bróm-vinil)2,2 ’-anhidro-3 ’O-acetil-l -(β-D-arabinofuranozü )-uracilhidrokloridot kapunk;op.: 152—155 °C.
Elemzés a C, 3Hj 3BrN2 Oe .HC1 képlet alapján; számított: C: 35 33%, H:3,76%, N:7,68%, Br :2132%, Cl: 9,46%, talált: C: 35,35%, H: 4,10%, N: 7,50%, Br: 21,6 2%,
Cl: 9,50%.
192 472
2. példa (E)-5-(24>róm-vinil)-2,2’ -anhidro-3’ ,5’ -di-O-acetil-1 ( (FD-arabinofuranozil)-uracil (2. sz. vegyület) előállítása g, az 1. példában közöltek szerint előállított nyers (E)-5 -(2 -bróm-vinil)-2,2 ’-anhidro-3 ’-O -acetii-1 (0-D-arabinofuranozil)-uracilhoz 40 ml ecetsav-anhidridet, 2 ml trietil-amint és 20 mg 4-(dimetil-amino)-piridin katalizátort adunk. A szilárd anyag nagy része azonnal feloldódik. Az elegyet éjszakán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd csökkentett nyomáson 50-60 °C fürdőhőmérsékleten bepároljuk. A szirupszerű maradékot 50 ml kloroformban oldjuk, és az oldatot kétszer 20 ml telített vizes kálium-hidrogén-karbonát oldattal mossuk. A szerves fázist elválasztjuk, vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk, majd az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. A kapott kristályos maradékot etanolból átkristályosítjuk. 5—5,5 g (64—70%) (E)-5-(2-bróm-vinil)2,2’-anhidro-3’,5’-di-O-acetil-l-(0-D-arabinofuranoziljuracilt kapunk; op.: 177 °C.
Elemzés a Ct 5 Hj 5 BrN2 O7 képlet alapján: számított: C: 43,28%, H: 3,8%, N: 6,73%, Br: 19,19%; talált: C:43,54%,H:4,1%, N: 6,79%, Br: 19,20%.
3. példa (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l-($-D-arabÍnofuranozil)-uracil (3. sz. vegyület) előállítása g, az 1. példa szerint kapott nyers termékhez 100 ml 0,5 mol/1 koncentrációjú metanolos nátriummetilát oldatot adunk. Éles, tiszta oldatot kapunk, amit 3 órán át szobahőmérsékleten állni hagyunk. Ezután az elegyet H+ formájú Dowex 50 ioncserélő gyantával semlegesítjük. A gyantát kiszűrjük, mossuk, majd a szűrletet és a mosófolyadékot csökkentett nyomáson 50 °C fürdőhőmérsékleten bepároljuk. A kapott kristályos maradékot vízből átkristályositjuk.
5—6 g (63—79%) (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l(ü-D-arabinofuranozil)-uracilt kapunk; op.: 193 °C.
Elemzés a Cl j Hji BrN2 O5 képlet alapján: számított: C: 39,66%, H: 3,33%, N: 8,60%, Br :23,99%; talált: C:39,80%, H:4,1%, N: 8,59%, Br: 24,00%.
4. példa (E)-5-( 2-bróm-vinil)-2,2’ -anhidro -3’ -O-propionil-1 ((l-D-arabinofuranozil)-uracil (4. sz. vegyület) előállítása
3,49 g (10 mmol) (E)-5-(2-bróm-vmil)-uridin 30 ml vízmentes acetonitrillel készített szuszpenziójához
6,38 g (30 mmol) propionil-szalicilsav-klorido’t adunk. A reakcióelegyet 10 percig 50-60 °C külső hőmérsékleten keverjük. 10 perc elteltével éles, tiszta oldatot kapunk. Ekkor a melegítőfürdőt eltávolítjuk, és az oldatot még 1 órán át szobahőmérsékleten keveijük. Az elegyet csökkentett nyomáson 50 °C fürdőhőmérsékleten bepároljuk. A maradékhoz 20 ml abszolút metanolt adunk, és a bepárlást a savklorid feleslegének elbontása céljából megismételjük. A szirupszerű maradékhoz 100 ml étert adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 2 órán át keverjük. A kivált kristályos anyagot kiszűrjük és szárítjuk. 3 g (E)-5-(2-brómvinil)-2,2 ’-anhidro-3 ’-O-propionil-1 -(0-D-arabino furanozil)-uracil-hidrokloridot kapunk; a nyers só 150—160 °C-on olvad.
g, a fentiek szerint kapott nyers sót 15 ml metanolban oldunk, és az oldat pH-ját szilárd nátriumhidrogén-karbonáttal 5-re állítjuk. Az oldatot bepároljuk. A maradékhoz 20 ml etil-acetátot adunk, az oldhatatlan részt kiszűrjük, és kétszer 5 ml etil-acetáttal mossuk. A szűrletet és a mosófolyadékokat egyesítjük és csökkentett nyomáson, 50 °C fürdőhőmérsékleten bepároljuk. A bepárlási maradékot 5 ml etanolban oldjuk, és az oldatot szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Lassan megindul a kristályos végtermék kiválása. A kivált kristályos anyagot másnap kiszűrjük és szárítjuk. 2,5 g (64,43%) (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’anhidro-3’O-propionil-l-()3-D-arabinofuranozil)-uracilt kapunk; op.: 191-192 °C, Rf = 0,56 (szilikagél lemezen 95:5 térfogatarányú etil-acetát: metanol eleggyel futtatva).
Elemzés a Cj4Hj 5BrN2O6 képlet alapján: számított: C: 43,42%, H:3,90%, N: 7,23%, Br:20,63%, talált: C :43,13%, Η :4,03%, N: 7,00%, Br: 20,40%.
III. táblázat
A vegyü- R let sorszáma | R* | Hozam Op. °C % | Rf | Tapasztalati ! képlet | Elemzési adatok, ' | % számított talált | ||||
C | H | N | Br | |||||||
5. | benzoil- | H | 8 | 240-241 | 0,50 | Ci 8H! 5O6N2Br | 49,67 | 3,47 | 6,44 | 18,36 |
49,78 | 3,38 | 6,41 | 18,52 | |||||||
6. | 4-metil- | H | 5 | 219-220 | 0,54 | Ci 9H17O6N2Br | 50,79 | 3,82 | 6,42 | 17.78 |
benzoil | 50,85 | 3,75 | 6,30 | 17,55 | ||||||
7. | ciklo- | H | 10 | 180 | 0,51 | Cl 8¾ 5θβΝ2ΒΓ | 49,00 | 4,80 | 6,30 | 17,90 |
hexa- | ||||||||||
noil | 49,63 | 4,86 | 6,21 | 18,12 | ||||||
8. | 4-metil- | H | 6 | 220-221 | 0,54 | Ci 9 + 3 O6N2Br | 50,13 | 5,09 | 6,16 | 17,55 |
ciklo- | ||||||||||
hexanoil | 50,31 | 5,15 | 6,20 | 17,34 | ||||||
9. | 2-fura- | H | 6 | 216-217 | 0,44 | Ci6Hi4O7N2Br | 45,19 | 3,08 | 6,59 | 19)91 |
noil | 45,22 | 3,00 | 6,60 | 19,86 | ||||||
10. | izobuti- | H | 15 | 205 | 0,45 | Ci 5H17O6N2Br | 44,90 | 4,27 | 6,98 | 18,74 |
ril- | 44,96 | 4,29 | 6,88 | 18,58 |
-5192 472 IV. táblázat
A vegyü- Mód- R és R’ | Hozam % | Op.t | Rt | Tapasztalati 1 képlet | Elemzési adatok, % számított | ||||
let sorszáma | szer | C | talált | ||||||
H | N | Br | |||||||
11 | a) n-propionil- | 59,77 | 215 | 0,64 | Cx 9Ο7Ν2ΒΓ | 46,04 | 4,32 | 6,32 | 18,02 |
46,40 | 4,65 | 6,44 | 16,76 | ||||||
12. | b) i-butilril- | 66,18 | 221—222 | 0,72 | Ci 9Η23Ο-7Ν2ΒΓ | 48,84 | 4,91 | 5,94 | 16,78 |
48,26 | 5,14 | 5,93 | 16,64 | ||||||
13. | b) i-valeroil- | 46,09 | 212-214 | 0,81 | Cn i Ho ί Ot No Br | 50,49 | 5,45 | 5,61 | 16,00 |
50,44 | 5,74 | 5,54 | 16,28 | ||||||
14. | b) ciklohexa- | 81,61 | 263 | 0,75 | C2 5H3 1 Ο7Ν2ΒΓ | 54,44 | 5,66 | 5,08 | 14,49 |
noil- | 54,71 | 5,90 | 4,96 | 15,01 | |||||
15. | b) furoil- | 92,29 | 242 | 0,67 | C21 Hj. 5 O9 N2 Br | 48,57 | 2,91 | 5,39 | 15,38 |
48,82 | 3,20 | 5,24 | 16,08 | ||||||
16. | b) benzoil- | 91,97 | 261 | 0,73 | C25 Hj 9O7N2 Br | 56,67 | 3,55 | 5,14 | 14,82 |
56,22 | 4,43 | 4,92 | 14,90 | ||||||
17. | b) 4-metil-ben- | 67,86 | 260 | 0,73 | C7 7 Hí -¾ O-7 N7 Br | 57,68 | 4,08 | 4,93 | 14,08 |
zoil | 57,38 | 4,32 | 4,72 | 14,13 | |||||
18. | b) nikotinod- | 85,71 | 235 | 0,65 | C77 Η, 707N,Br | 51,02 | 3,16 | 10,35 | 14,76 |
50,94 | 3,38 | 10,23 | 14,81 | ||||||
19. | b) 4-metd-cik- | 81,11 | 266-267 | 0,85 | C2 7H35O7N2 Br | 56,41 | 6,08 | 4,83 | 13,78 |
lohexanoil- | 56,23 | 6,42 | 4,68 | 13,82 |
V. táblázat
A vegyület sorszáma | R | R’ | Hozam % | Op. °C | Rf | Tapasztalati képlet | Elemzési adatok, % számított | |||
C | H | talált N | Br | |||||||
20. | acetil- | benzoil- | 83,18 | 261 | 0,52 | θ>ηΗι 7O7N7Br | 50,33 | 3,59 | 5,87 | 16,74 |
50,42 | 3,65 | 5,84 | 16,54 | |||||||
21. | acetil- | fúrod- | 79,87 | 238 | 0,52 | Ci gHf 5 Og N2 Br | 46,26 | 3,23 | 5,99 | 17,10 |
46,45 | 3,73 | 5,92 | 17,20 | |||||||
22. | acetil- | ciklo- | 63,14 | 235 | 0,52 | C2oH2 307N2Br | 49,67 | 4,79 | 5,79 | 16,53 |
hexánod- | 49,72 | 4,84 | 6,00 | 16,48 | ||||||
23. | acetil- | i-valeroil- | 73,70 | 226 | 0,53 | C, 7H2107N2 Br | 45,86 | 4,75 | 6,29 | 17,51 |
46,01 | 4,49 | 6,30 | 17,84 |
VI. táblázat
A kiin- A végtermék jellemzői dulási
anyag sorszá- ma | Sor- R R’ Hozam | Op. °C | Rf* ** | |||
szám | % | |||||
16. | 24. | H | benzod- | 82 | 228-229 | 0,4 |
* * | 25. | H | β-fenil- | 84 | 250-251 | 0,8 |
propi- | ||||||
onil- | ||||||
15. | 26. | H | 2-furod- | 80 | 193-195 | 0,44 |
*Az Rf-értékeket szilikagél lemezen, vékonyrétegkromatográfiás úton határozzuk meg; eluálószerként 9:1 térfogatarányú benzol: mén tanol elegyet használunk.
**A kiindulási anyagként felhasznált (E)-5-(2bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’, 5’-di-O-(0-fenil-propionil)1 -(f?-D-arabinofuranozd)-uracilt a 8. példa b) pontjában leírt eljárással állítjuk elő, és közvetlenül felhasználjuk a reakcióban.
192
5. példa (E/-5-(2 -bróm-vinil)-2,2’ -anhidro-3’-O-acil-1 / β-Darabinofuranozil)-uracilok előállítása
Az 1. példában leírt eljárással állítjuk elő a ΙΠ. táblázatban felsorolt vegyületeket a megfelelő kiindulási anyagokból.
6. példa (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’-O-benzoil-1(P-D-arabinofuranozil)-uracil (5. sz. vegyület) előállítása (a ) (E)-5 -(2-bróm-vinil)-2,2 ’-anhidro-5’-(a, a-difenil4-metoxi-benzil)-l -((3-D-arabinofuranozil)-uracil előállítása
3,31 g (10 mmol) (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-lÁ0-D-arabinofuranozil)-uracil 20 ml vízmentes piridinnel készített oldatához keverés közben 3,12 g (11,4 mmol) a,a-difenil-4-metoxi-benzil-kloridot adunk. Az oldatot 20 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd az oldószert lepároljuk. A maradékot kloroformban oldjuk. A kloroformos oldatot vízzel mossuk, szárítjuk, és az oldószert lepároljuk. A maradékot metanolban oldjuk, az oldathoz 20 g szilikagélt adunk, és az elegyből lepároljuk az oldószert. A szilikagélre ily módon felhordott terméket szilikagéllel töltött oszlopra rétegezzük, és az oszlopot 82 térfogatarányú etil-acetát: petroléter eleggyel, majd 8:2 térfogatarányú etil-acetát: metanol eleggyel eluáljuk.
A kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, bepároljuk, és a bepárlási maradékot ciklohexán és metanol elegyéből kristályosítjuk. 2,5-2,8 g (80 -90%) (E)-5 -(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-5 ’-(α,αdifenil-4-metoxi-benzil)-l -(0-D-arabinofuranozil)-uracilt kapunk;op.: 121 °C.
Elemzés a C3 j H2 g BrN2 O6 képlet alapján: számított: C: 61,7%, H: 4,51%, N: 4,64%; talált: C:62,2%, H:4,39%, N:4,80%.
(b) A végtermék előállítása:
3,02 g (5 mmol) ÍE)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-5’(a, a-difenil-4-metoxi-benzil)-l -(β-D-arabinofúranozil)-uracil 10 ml abszolút piridinnel készített oldatába keverés és jéghűtés közben 1,28 ml (11 mmol) benzoil-kloridot csepegtetünk. A reakcióelegyet éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, majd 50 ml metanollal hígítjuk, és az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. A maradékot kloroformban oldjuk, az oldatot vízzel mossuk, szárítjuk, majd az oldószert lepároljuk. A maradékot keverés közben 150 ml 80%-os ecetsavban oldjuk. 4 óra elteltével az oldatot csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékból a víznyomokat etanol jelenlétében végzett azeotrop desztillációval távolítjuk el. A kapott kristályos anyagot kloroformból átkristályositjuk. 1,6 g (75%) (E)-5-(2bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’O-benzoiI-l-(3-D-arabinofuranozil)-uracilt kapunk; op.: 240—214 °C. Rf = 0,50 (szilikagél lemezen 95:5 térfogatarányú etil-acetát:metanol eleggyel futtatva).
Elemzés a Cj 8H15 BrN2 O6 képlet alapján: számított: C:49,67%, H:3,47%, N:6,44%; talált: C: 49,78%, H: 3,38%, N: 6,41%.
7. példa (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’ -anhidro-3’ -O-acil-1-(β-Darabinofuranozil)-uracilok előállítása
A 6. példa (b) lépésében leírt módon állítjuk elő a
III. táblázatban felsorolt 6-10. sz. vegyületeket (E)-5 -(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-5 ’-(a,a-difenil-4-metoxibenzil)-l-(/3-D-arabinofuranozil)-uracilbóI és a megfelelő savkloridból kiindulva. A kapott termékek fizikai állandói megegyeznek a III. táblázatban közűitekkel, a hozamok azonban a következőképpen módo-
sulnak: | |
6. sz. vegyület | 80% |
7. sz. vegyület | 63% |
8. sz. vegyület | 50% |
9. sz. vegyület | 72% |
10. sz. vegyület | 75% |
8. példa |
(E )-5-(2-bróm-vinil)-2,2‘ -anhidro-3’ ,5’ -di-O-acill-(fi-D-arabinofuranozil)-uracilok előállítása (E)-5-(2bróm-vinil)-2,2 -anhidro-l-($-D-arabinofuranozil)-ura15 dl acilezésével
a) Acilezés savanhidridekkel:
mmol (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l-(/3-Darabinofuranozil)-uracilhoz 5 mmol savanhidridet, 0,2 ml trietil-amint és 4-5 mg 4-(dimetil-amino)-piridin 20 katalizátort adunk, és az elegyet nedvesség kizárása mellett 60-80 °C-ra melegítjük. Amikor az elegyből éles, tiszta oldat képződik, a melegítést megszüntetjük, és az oldatot szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Fél órán belül megindul a kristályos termék kiválása. 25 5 -6 órás állás után a kivált kristályokat kiszűrjük, kevés éténél átmossuk, és a nyers terméket alkoholból átkristályositjuk.
b) Acilezés savkloriddal:
mmol (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l-(/J-D30 arabinofuranozilj-uracilhoz 3 ml vízmentes piridint és 2,5 mmol savkloridot adunk, és az elegyet nedvesség kizárása mellett 60-80 °C-ra melegítjük. Éles, tiszta oldatot kapunk. Körülbelül 1 órás reakcióidő után megindul a kristályok kiválása. 3—4 óra elteltével a 35 kivált kristályokat kiszűrjük, kevés hideg etanollal mossuk, majd etanolból vagy dimetil-formamidból átkristályositjuk.
A fenti eljárással állítjuk elő a IV. táblázatban felsorolt, R és R’ helyén azonos acilcsoportot tartal40 mazó (I) általános képletű vegyületeket (E)-5-(2brómviniI)-2,2’-anhidro-l-(|3-D-arabinofuranozil)-uracilból és a megfelelő savanhidridből (a) módszer) vagy savkloridból (b) módszer) kiindulva.
9. példa (E )-5-(2-bróm-vinil)-2,2’ -antúdro-3’ ,5’ -di-O-acil-1 -(β-D-arabinofuranozilpuracilok előállítása (E)-5-(2-bróm-viml)-2,2’ -anhidro-3’ O-acetil-1 -(β-D-arabinofüranozilj-uracil acilezésével mmol (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhi<iro-3’-0-ace50 til-l-(/3-D-arabinofuranozil)-uracilt a 8. példa b) pontjában leírt körülmények között 1,25 mmol savkloriddal reagáltatunk. Az V. táblázatban felsorolt (I) általános képletű vegyületeket kapjuk.
10. példa (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2' -anhidro-5’ -O-acü-1 -( β-Darabinofuranozil)-uracilok előállítása mmol (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anbidro-3’, 5’di-O-acil-l-(0-D-arabinofuranozil)-uracilt 100 ml ammóniás metanolban oldunk (a metanolt 0 °C-on telít50 jük ammóniával, és használat előtt metanollal tízszeresére hígítjuk). A lombikot dugóval lezárva 10—20 percig szobahőmérsékleten tartjuk, majd, az elegyet forgó bepárlókészülékben szárazra pároljuk. A kapott szilárd terméket metanolból átkristályositjuk.
A felhasznált kiindulási anyagokat és a kapott termékeket a VI. táblázatban soroljuk fel.
-7192 472 2
11. példa
Gyógyászati készítmények előállítása önmagukban ismert gyógyszertechnológiai mód szerekkel a következő összetételű gyógyászati készít ményeket állítjuk elő:
a) Tabletta:
1. sz. vegyület | 140 mg | |
keményítő | q. s. ad | 500 mg |
b) Tabletta: | ||
1. sz. vegyület | 500 mg | |
kalcium-karbonát | q. s. ad | 1000 mg |
c) Tabletta: | ||
3. sz. vegyület | 140 mg | |
kalcium-karbonat | q. s. ad | 500 mg |
d) Kapszula: | ||
3. sz. vegyület | 300 mg | |
Nátrium-aszkorbinát | 30 mg | |
Íaktóz | q. s. ad | 500 mg |
e) Cseppek: | ||
2. sz. vegyület hidrokloridja | 600 mg | |
C-vitamin | 3 mg | |
fiziológiás sóoldat | q. s. ad | 1000 ml |
f) Injekciós oldat:
1. sz. vegyület hidrokloridja 6,00 g fiziológiás sóoldat q. s. ad 1000 ml
A sterilre szűrt oldatot 2,0, illetve 5,0 ml térfogatú ampullákban kiszerelve hozzuk forgalomba.
Claims (6)
1. Eljárás az (I) általános képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uracil-származékok és gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóik előállítására — a képletben
R és R’ jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben fenilcsoporttal helyettesített 1 —8 szénatomos alkanoilcsoport, adott esetben 1-6 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített 4-9 szénatomos cikloalkanoilcsoport, adott esetben 1 -6 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített benzoilcsoport, vagy 5—7 tagú, egy oxigén- vagy egy nitrogén-heteroatomot tartalmazó heteroaroil-csoport -, azzal jellemezve, hogy (II) képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uridint valamely (III) általános képletű szalicilsav-származékkal — a képletben R” jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével - reagáltatjuk, majd kívánt esetben (i) valamely így kapott (I) általános képletű vegyületet - a képletben R’ hidrogénatomot jelent és R jelentése megegyezik R” jelentésével — lúgos reagenssel, előnyösen alkálifém-alkoxiddal dezacilezünk, (ii) az (i) lépés szerint kapott, R és R’ helyén egyaránt hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet, vagy a (II) és (III) általános lcépletű vegyületek reagáltatásával kapott (I) általános képletű vegyületet valamely (IV) vagy (V) általános képletű vegyűlettel acilezzük — a képletekben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével (iii) és (ii) lépés szerint kapott (I) általános képletű vegyületet — a képletben R és R’ jelentése a hidrogén8 atom kivételével a tárgyi kör szerinti - lúgos re ágenssel, célszerűen alkálifém-alkoxiddal vagy ammóniával részlegesen vagy teljesen dezacilezzük, (iv) az (iii) lépés szerint kapott (I) általános képle5 tű vegyületet — a képletben R hidrogénatomot jelent és R’ jelentése a tárgyi kör szerinti — (IV) vagy (V) általános képletű vegyűlettel — a képletekben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével - acilezve olyan (I) általános
10 képletű vegyületté alakítjuk, amelynek képletében R és R’ jelentése a hidrogénatom kivételével a tárgyi kör szerinti, (v) az (i) vagy (iii) lépés szerint kapott, R és R’ helyén egyaránt hidrogénatomot tartalmazó (I) általá16 nos képletű vegyületet X-Z általános képletű vegyülettel - a képletben X alkil - vagy szubsztituált alkilcsoportot és Z kilépő csoportot jelent —, célszerűen a,a-difenil-4-metoxi-benzil-kloriddal reagáltatjuk, a kapott, R helyén hidrogénatomot és R’ helyén X vé20 dőcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet valamely (IV) vagy (V) általános képletű vegyület tel acilezzük - a képletekben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével —, és az így kapott vegyületet az X védő25 csoport lehasításával olyan (I) általános képletű vegyületté alakítjuk, amelynek képletében R’ hidrogénatomot jelent és R jelentése a hidrogénatom kivételé vei a tárgyi kör szerinti, és/vagy (vi) a bázis formájában kapott (I) általános képletű
30 vegyületeket gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóikká alakítjuk, illetve az (I) általános képletű vegyületek sóiból felszabadítjuk a bázist. (Elsőbbsége: (85.10.11.)
2. Eljárás az (I) általános képletű (E)-5-(2-bróm-vi35 nil)-uracil-származékok és gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóik előállítására — a képletben
R és R’ jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben fenilcsoporttal helyettesített 1—8
40 szénatomos alkanoilcsoport, adott esetben 1—6 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített 4—9 szénatomos cikloalkanoil csoporttal helyettesített benzoilcsoport, vagy 5-7 tagú, egy oxigén- vagy egy
45 nitrogénheteroatomot tartalmazó heteroaroil-csoport -, azzal jellemezve, hogy (II) képletű (E)-5-(2-bróm-vinil)-uridint valamely (III) általános képletű szalicilsav-származékkal - a képletben R” jelentése a hid50 rogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerintijelentésével — reagáltatjuk, majd kívánt esetben (i) valamely így kapott (I) általános képletű vegyületet - a képletben R’ hidrogénatomot jelent és R jelentése megegyezik R” jelentésével — lúgos re55 ágenssel, előnyösen alkálifém-alkoxiddal dezacilezünk, (ii) az (i) lépés szerint kapott, R és R’ helyén egyaránt hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet, vagy a (II) és (III) általános képletű
60 vegyületek reagáltatásával kapott (I) általános képletű vegyületet valamely (IV) vagy (V) általános képletű vegyűlettel acilezzük — a képletekben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével —,
192 472 (iii) az (ii) lépés szerint kapott (I) általános képletű vegyületet — a képletben R és R’ jelentése a hidrogénatom kivételével a tárgyi kör szerinti — lúgos reagenssel, célszerűen alkáüfém-alkoxiddal vagy ammóniával részlegesen vagy teljesen dezacilezzük, (iv) az (iii) lépés szerint kapott (1) általános képletű vegyületet - a képletben R hidrogénatomot jelent és R’ jelentése a tárgyi kör szerinti — (IV) vagy (V) általános képletű vegyülettel — a képletekben Y jelentése a hidrogénatom kivételével megegyezik R tárgyi kör szerinti jelentésével — acilezve olyan (I) általános képletű vegyületté alakítjuk, amelynek képletében R és R’ jelentése a hidrogénatom kivételével a tárgyi kör szerinti, és/vagy (v) a bázis formájában kapott (1) általános képletű vegyületeket gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóikká alakítjuk, illetve az (I) általános képletű vegyületek sóiból felszabadítjuk a bázist. (Elsőbbsége: 84. 10.12.)
3. A 2. igénypont szerinti eljárás (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-3’-O-acetil-l-(/3-D-arabino-furanozil)uracil előállítására, azzal jellemezve, hogy (E)-5^2 -bróm-vinil)-uridint acetil-szalicilsav-kloriddal reagáltatunk. (Elsőbbsége: 84.10.12.)
4. A 2. igénypont szerinti eljárás (E>5-(2-brómvinil)-2,2’-anhidro-35’-di-O-acetil-l-(/3-D-arabinofuranozil)-uracil előállítására, azzal jellemezve, hogy (E)-5-(2-bróm-vinil>2,2-anhidro-3 ’-O-acetil-l -(/3-D-ara5 binofuranozil)-uracilt ecetsav-anhidriddel reagáltatunk. (Elsőbbsége: 84. 10.12.)
5. A 2. igénypont szerinti eljárás (E)-5-(2-bróm-vinil)-2,2’-anhidro-l -(/3-D-arabinofuranozií)-uracil előállítására, azzal jellemezve, hogy (EX^-bróm-vi0 nil)-2,2’-anhidro-3 ’-O-acetil-l-(β-D-arabinofuranozil)uracilt nátrium-metiláttal dezacilezünk. (Elsőbbsége: 84. 10.12.)
6. Eljárás antiherpetikus hatású gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely,
5 az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyület - a képletben R és R’ jelentése az 1. igénypontban megadott - vagy gyógyászatilag alkalmazható savaddiciós sóját mint hatóanyagot gyógyszerészeti hordozó-, hígító- és/vagy segédanya0 gokkal összekeverve és adott esetben egy vagy több ismert, szinergista hatást nem mutató más gyógyhatású anyaggal kombinálva gyógyászati készítménnyé, célszerűen tablettává, kapszulává, cseppekké vagy injekciós oldattá alakítjuk. (Elsőbbsége: ál. 10.12.)
Priority Applications (18)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU843821A HU192472B (en) | 1984-10-12 | 1984-10-12 | Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives |
BE1/011346A BE903381A (fr) | 1984-10-12 | 1985-10-07 | Nouveaux derives de nucleoside ayant des proprietes antiherpetiques, compositions pharmaceutiques les contenant et procede de preparation des composants actifs |
FR8515026A FR2571726A1 (fr) | 1984-10-12 | 1985-10-10 | Nouveaux derives de nucleoside ayant des proprietes antiherpetiques, compositions pharmaceutiques les contenant et procede de preparation des composants actifs |
NL8502794A NL8502794A (nl) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Nieuwe nucleoside derivaten met antiherpetische eigenschappen, farmaceutische preparaten met dergelijke derivaten erin en werkwijze voor de bereiding van de werkzame bestanddelen. |
AT852946A ATA294685A (de) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Verfahren zur herstellung von neuen nucleosidderivaten |
GB08525152A GB2165539A (en) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Antiviral nucleoside derivatives |
DD85281660A DD239595A5 (de) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Verfahren zur herstellung neuer nucleosidderivate |
JP60226674A JPS61126097A (ja) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | 抗ヘルペス性を有する新規ヌクレオシド誘導体、該誘導体を含む製薬組成物および有効成分の調製方法 |
SE8504708A SE8504708L (sv) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Nya nukleosidderivat med antiherpesegenskaper, farmaceutiska kompositioner innehallande desamma och forfarande for framstellning av de aktiva bestandsdelarna |
KR1019850007493A KR870001935B1 (ko) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | 항포진성을 갖는 뉴클레오시 유도체 및 그의 산부가염의 제조방법 |
NO854041A NO854041L (no) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Fremgangsm¨te ved fremstilling av nye nucleosidderivater. |
ES547820A ES8605819A1 (es) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Procedimiento de preparacion de nuevos derivados nucleosidos. |
FI853969A FI853969L (fi) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Foerfarande foer framstaellning av nya nukleosidderivat med antiherpetiska egenskaper. |
PL25574185A PL255741A1 (en) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Method of obtaining novel derivatives of nucleosides |
IT22442/85A IT1186775B (it) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Derivati nuobosidici aventi proprieta' antierpetiche,composizioni farmaceutiche che li contengono e procedimento per la preparazione degli ingredienti attivi |
DK465585A DK465585A (da) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Nukleosidderivater, farmaceutiske praeparater indeholdende dem og fremgangsmaade til fremstilling af dem |
IL76661A IL76661A0 (en) | 1984-10-12 | 1985-10-11 | Nucleoside derivatives,their preparation and pharmaceutical compositions containing them |
DE19853536604 DE3536604A1 (de) | 1984-10-12 | 1985-10-14 | 5-(2''-(brom)-vinyl)-2,2'-(anhydro)-1-(ss-d- arabinofuranosyl)-uracilderivate, verfahren und zwischenprodukte zu ihrer herstellung und diese enthaltende arzneimittel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU843821A HU192472B (en) | 1984-10-12 | 1984-10-12 | Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT38655A HUT38655A (en) | 1986-06-30 |
HU192472B true HU192472B (en) | 1987-06-29 |
Family
ID=10965655
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU843821A HU192472B (en) | 1984-10-12 | 1984-10-12 | Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS61126097A (hu) |
KR (1) | KR870001935B1 (hu) |
AT (1) | ATA294685A (hu) |
BE (1) | BE903381A (hu) |
DD (1) | DD239595A5 (hu) |
DE (1) | DE3536604A1 (hu) |
DK (1) | DK465585A (hu) |
ES (1) | ES8605819A1 (hu) |
FI (1) | FI853969L (hu) |
FR (1) | FR2571726A1 (hu) |
GB (1) | GB2165539A (hu) |
HU (1) | HU192472B (hu) |
IL (1) | IL76661A0 (hu) |
IT (1) | IT1186775B (hu) |
NL (1) | NL8502794A (hu) |
NO (1) | NO854041L (hu) |
PL (1) | PL255741A1 (hu) |
SE (1) | SE8504708L (hu) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8912972D0 (en) * | 1989-06-06 | 1989-07-26 | Wellcome Found | Therapeutic nucleosides |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5136498A (ja) * | 1974-09-20 | 1976-03-27 | Tanabe Seiyaku Co | 2*2**anhidoroarabinofuranoshirurashirujudotainoseiho |
JPS5687599A (en) * | 1979-12-19 | 1981-07-16 | Yamasa Shoyu Co Ltd | E 55 22halogenovinyl arabinofuranosyluracil and its preparation |
NZ199764A (en) * | 1981-03-20 | 1984-08-24 | Beecham Group Plc | 5-(2-halogenovinyl)-2'-deoxyuridine derivatives and pharmaceutical compositions |
-
1984
- 1984-10-12 HU HU843821A patent/HU192472B/hu not_active IP Right Cessation
-
1985
- 1985-10-07 BE BE1/011346A patent/BE903381A/fr not_active IP Right Cessation
- 1985-10-10 FR FR8515026A patent/FR2571726A1/fr not_active Withdrawn
- 1985-10-11 NO NO854041A patent/NO854041L/no unknown
- 1985-10-11 IL IL76661A patent/IL76661A0/xx unknown
- 1985-10-11 PL PL25574185A patent/PL255741A1/xx unknown
- 1985-10-11 SE SE8504708A patent/SE8504708L/xx not_active Application Discontinuation
- 1985-10-11 NL NL8502794A patent/NL8502794A/nl not_active Application Discontinuation
- 1985-10-11 AT AT852946A patent/ATA294685A/de not_active Application Discontinuation
- 1985-10-11 KR KR1019850007493A patent/KR870001935B1/ko active IP Right Grant
- 1985-10-11 DD DD85281660A patent/DD239595A5/de unknown
- 1985-10-11 GB GB08525152A patent/GB2165539A/en not_active Withdrawn
- 1985-10-11 DK DK465585A patent/DK465585A/da not_active Application Discontinuation
- 1985-10-11 ES ES547820A patent/ES8605819A1/es not_active Expired
- 1985-10-11 FI FI853969A patent/FI853969L/fi not_active Application Discontinuation
- 1985-10-11 IT IT22442/85A patent/IT1186775B/it active
- 1985-10-11 JP JP60226674A patent/JPS61126097A/ja active Pending
- 1985-10-14 DE DE19853536604 patent/DE3536604A1/de not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DK465585A (da) | 1986-04-13 |
JPS61126097A (ja) | 1986-06-13 |
PL255741A1 (en) | 1986-08-12 |
IT1186775B (it) | 1987-12-16 |
ES8605819A1 (es) | 1986-04-01 |
BE903381A (fr) | 1986-04-07 |
DK465585D0 (da) | 1985-10-11 |
SE8504708D0 (sv) | 1985-10-11 |
NO854041L (no) | 1986-04-14 |
IT8522442A0 (it) | 1985-10-11 |
GB2165539A (en) | 1986-04-16 |
ES547820A0 (es) | 1986-04-01 |
FI853969A0 (fi) | 1985-10-11 |
ATA294685A (de) | 1987-03-15 |
GB8525152D0 (en) | 1985-11-13 |
HUT38655A (en) | 1986-06-30 |
KR860003270A (ko) | 1986-05-21 |
SE8504708L (sv) | 1986-04-13 |
DD239595A5 (de) | 1986-10-01 |
IL76661A0 (en) | 1986-02-28 |
FI853969L (fi) | 1986-04-13 |
KR870001935B1 (ko) | 1987-10-22 |
NL8502794A (nl) | 1986-05-01 |
DE3536604A1 (de) | 1986-04-17 |
FR2571726A1 (fr) | 1986-04-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2043361C1 (ru) | Способ получения производных 2'-дезокси-2'-фторрибонуклеозидов или их фармацевтически приемлемых солей | |
US4963662A (en) | Fluorinated nucleosides and method for treating retrovirus infections therewith | |
DK170893B1 (da) | Nye 5'-deoxy-5-fluorcytidinderivater, en fremgangsmåde til fremstilling deraf, farmaceutiske midler indeholdende sådanne derivater og anvendelse af derivaterne til fremstilling af et antitumormiddel | |
CA2163520C (en) | L-2',3'-dideoxy nucleoside analogs as anti-hepatitis b (hbv) and anti-hiv agents | |
AU747196B2 (en) | Method for large-scale production of di(uridine 5'-tetraphosphate) and salts thereof | |
WO1994017803A9 (en) | Adenosine kinase inhibitors | |
JPH08501071A (ja) | 1,5−アンヒドロヘキシトールヌクレオシド類似体および該類似体の医薬としての使用 | |
JPS63239294A (ja) | 新規アデノシン誘導体及び該化合物を有効成分として含有する医薬組成物 | |
CS203092B2 (en) | Method of preparing substituted purines | |
JPS63165397A (ja) | 抗ウイルス性化合物 | |
SK119993A3 (en) | Antiviral combinations | |
DE68923913T2 (de) | Neplanocinderivate. | |
WO2003053989A1 (en) | Masked phosphate containing nucleoside derivatives and their use as antivirals | |
US4594415A (en) | Azole dinucleotide compositions and methods of use | |
JPS6310787A (ja) | ヌクレオシド類縁体、その製造法および抗ウイルス剤 | |
US4093715A (en) | 5-Iodo-5'-amino-2',5'-dideoxycytidine and the pharmaceutically acceptable salts thereof | |
JPS595117A (ja) | ウイルス性疾患治療剤 | |
EP0361831A1 (en) | Antiviral nucleoside combination | |
US4544741A (en) | Azole dinucleotide compounds and methods for their production | |
US5153180A (en) | Fluorinated nucleosides and process for treating retrovirus infections therewith | |
US6242429B1 (en) | Arabinosyladenine derivatives | |
US5420115A (en) | Method for the treatment of protoza infections with 21 -deoxy-21 -fluoropurine nucleosides | |
HU192472B (en) | Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uracyl derivatives | |
SK146096A3 (en) | Adenosine derivatives, processes for their preparation, their use for the preparation of drugs, their use in therapy and pharmaceutical compositions containing them | |
US3651044A (en) | Process for preparing 5-halocytosine-1-nucleosides |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |