HU191496B - Process for producing derivates 2-guanidino-4thiazolyl-thiazoles - Google Patents

Process for producing derivates 2-guanidino-4thiazolyl-thiazoles Download PDF

Info

Publication number
HU191496B
HU191496B HU833917A HU391783A HU191496B HU 191496 B HU191496 B HU 191496B HU 833917 A HU833917 A HU 833917A HU 391783 A HU391783 A HU 391783A HU 191496 B HU191496 B HU 191496B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
guanidino
compounds
thiazolyl
compound
Prior art date
Application number
HU833917A
Other languages
English (en)
Inventor
John L Lamattina
Christophen A Lipinski
Original Assignee
Pfizer Inc,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer Inc,Us filed Critical Pfizer Inc,Us
Publication of HU191496B publication Critical patent/HU191496B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Thiazole And Isothizaole Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás (I) általános képletű 2-guanidino-4-tiazolil-tiazol-származékok és a gyógyászatban alkalmazható savaddíciós sóik előállítására, e képletben R jelentése hidrogénatom, aminocsoport,—NHR, vagy —NHCORi általános képletű csoport, ahol R, jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport. Az (I) általános képletű vegyületek a gyomornedvkiválasztást gátló gyógyszerkészítmények előállítására alkalmasak. -1-

Description

A találmány tárgya eljárás új, (I) általános képletű 2-guanidino-4-tiazolil-tiazol-származékok előállítására. Ezek az új vegyületek gyomorsav-kiválasztást gátló és hisztamin-H2-antagonista hatásúak és ennek megfelelően a gyomor- és vékonybélfekély, valamint hiperaciditás megelőzésére és kezelésére alkalmazhatók.
A krónikus gyomor- és vékonybélfekély elterjedt betegség, amelynek kezelésére többféle módszer ismeretes : a diéta, a gyógyszeres kezelés és a sebészet, a beteg állapotának súlyosságától függően. A gyomor- és vékonybélfekély, valamint a hiperaciditás kezelésére különösen értékes terápiás szerek a hisztamin-H2-antagonisták, amelyek a H2-receptorban blokkolják a fiziológiailag aktív hisztamin hatását és ezáltal gátolják a gyomorsav-kiválasztást.
A találmány tárgya eljárás új (I) általános képletű 2-guanidino-4-tiazolil-tiazoI-származékok előállítására, amelyek hisztamin-H2-antagonisták és a gyomornedv-kiválasztást gátló szerek, ezért értékesek a gyomor- és vékonybélfekélyek és más olyan betegségek kezelésében, amelyeket a gyomor hiperaciditása vált ki vagy súlyosbít.
A találmány szerinti új eljárással előállítható (I) általános képletű vegyületek képletében
R jelentése hidrogénatom, aminocsoport, —NHR, vagy —NHCOR, általános képletű csoport, ahol R, jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet, ahol
R' jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és
R jelentése halogénatom, vagy sóját valamely RC(S)NH2 általános képletű vegyülettel reagáltatjuk, ahol
R jelentése a fentiekben megadott és kívánt esetben egy kapott (I) általános képletű vegyületet savval reagáltatva gyógyászatban alkalmazható savaddiciós sóvá alakítunk át, illetve egy kapott sóból a bázist felszabadítjuk.
Előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyek képletében R jelentése hidrogénatom, aminocsoport, metilaminocsoport vagy acetilamino-csoport.
Az (I) általános képletű vegyületek vagy gyógyászatban alkalmazható savaddiciós sóik a gyomornedvszekréciót gátló gyógyszerkészítmények alakjában alkalmazhatók, ha az (I) általános képletű vegyületek hatásos mennyiségét a gyógyszertechnológiában ismert segédanyagokkal összekeverve gyógyszerkészítménnyé alakítjuk. Előnyösek a fentiekben ismertetett (I) általános képletű vegyületek, főleg azok, amelyek képletében R jelentése aminocsoport.
Az (I) általános képletű vegyületek a gyomor hiparaciditásának kezelésére használhatók a hiperacid állatokban oly módon, hogy az állatnak egy (I) általános képletű vegyület vagy gyógyászatban alkalmazható sója gyomornedv-kiválasztást gátló hatásos mennyiségét adagoljuk be. Az ilyen kezelések esetében jelentősek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyeket a fentiekben előnyös vegyületekként leírtunk.
A találmány szerinti eljárással az új (I) általános képletű vegyületeket a megfelelő új (II) általános képletű köztitermékből állítjuk elő, ahol R jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy brómatom, különösen előnyös a brómatom. Azokat a (II) általános képletű köztitermékeket, amelyek képletében R'jelentése hidrogénatom az 1,4 dihalogén-bután2,3-dionból, előnyösen az l,4-dibróm-bután-2,3dionból állítjuk elő trialkil-ortoformiát feleslegével reagáltatva, előnyösen ortohangyasav-trietilészterrel, katalitikus mennyiségű erős sav, így tömény kénsav vagy p-toluol-szulfonsav jelenlétében, 0 ’C és 55 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen 15 ’C és 25 ’C között. A keletkezett l,4-dihalogén-2,2-dialkoxi-3-butanont N-amidino-tiokarbamiddal reagáltatjuk szerves oldószerben, így tetrahidrofuránban, dioxánban vagy éterben, 0 ’C és 55 ’C közötti hőmérsékleten, előnyösen 20 ’C és 50 ’C között,
2-guanidino-4-(2-halogén-1,1 -dialkoxi-etil)-tiazol keletkezik. Ez utóbbi vegyületet hidrogén-halogenid-oldatban, előnyösen hidrogén-bromid-oldatban hevítjük 0 ’C és 50 ’C közötti hőmérsékleten, előnyösen 20 ’C és 30 ’C között és ekkor a 2-halogén-l-(2-guanidino-4-tiazolil)-etanont kapjuk, a (II) általános képletű köztiterméket, amelynek képletében R' jelentése hidrogénatom és R jelentése halogénatom, előnyösen brómatom. Azokat a (II) általános képletű vegyületeket, amelyek képletében R' jelentése metilcsoport, R’ jelentése a fentiekben megadott, úgy állíthatjuk elő, hogy egy 1-halogénpentán-2,3-diont reagáltatunk N-amidino-tiokarbamiddal, a fentiekben leírtak szerint és az l-(2-guanidino-4-tiazolil)-propanont kapjuk, amelyet egy halogén vizes hidrogén-halogenid-oldatával, előnyösen bróm vizes hidrogén-bromid-oldatával reagáltatva kapjuk meg a (II) általános képletű köztiterméket, amelynek képletében R' jelentése metilcsoport és R jelentése halogénatom, előnyösen brómatom.
Az (I) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy egy (II) általános képletű 2-halogén-l-(2-guanidino-4-tiazolil)-alkanont egy megfelelő RC(S)NH2 általános képletű vegyülettel reagáltatunk, ahol R jelentése a fentiekben megadott. Ha a (II) általános képletű 2-halogén-l-(2-guanidino-4-tiazolil)-etanont tiokarbamiddal reagáltatjuk, akkor olyan (I) általános képletű vegyületet kapunk, ahol R jelentése aminocsoport, ha viszont egy N-szubsztituált-tiokarbamiddal reagáltatjuk, akkor a kapott (I) általános képletű vegyületben R jelentése —NHR, általános képletű csoport. A (II) általános képletű 2-halogén-l-(2-guanidino4-tiazolil)-alkanont az RC(S)NH2 általános képletű vegyülettel 0 ’C és 30 ’C közötti, előnyösen 20 ’C és 30 ’C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk, inért oldószerben, így, dimetil-formamidban vagy más poláros oldószerben.
Az (I) általános képletű új vegyületek gyógyászatban alkalmazható savaddiciós sóinak előállítása ugyancsak a találmány oltalmi körébe tartozik. A sók előállíthatók oly módon, hogy a szabad bázis vizes oldatához vagy megfelelő szerves oldószeres oldatához egy megfelelő szerves vagy szervetlen savat adunk. A szilárd sót ezután kicsapással vagy az oldószer eltávolításával nyerhetjük ki. A találmány szerinti eljárással előállítható (I) általános képletű vegyületek gyógyászatban alkalmazható
191 496 savaddíciós sói a következők, de nem korlátozódnak ezekre: hidroklorid, szulfát, biszulfát, mezilát, nitrát, foszfát, acetát, laktát, maleát, fumarát, citrát, tartarát, szukcinát és glukonát. Előnyös só a hidroklorid és a dihidroklorid. A találmány szerinti (I) általános képletű vegyületek kívánt esetben szabad bázis alakjában állíthatók elő savaddiciós sóikból, egy megfelelő bázissal való kezeléssel, amelyet a szabad bázis egy megfelelő szerves oldószerrel való extrahálása követ.
Az (I) általános képletű vegyületek és gyógyászatban alkalmazható savaddíciós sóik szekréciót gátló és hisztamin-H2-antagonista hatásúak, ennek megfelelően a vékonybél és gyomorfekély, valamint hiperaciditás kezelésére alkalmasak.
A „gyomor hiperaciditásának kezelése” kifejezést abban az értelemben alkalmazzuk, hogy. az magában foglalja a gyomorfekélyek és minden más olyan megbetegedés kezelését, amelyet a gyomorsav-kiválasztás okoz vagy súlyosbít. Az (I) általános képletű vegyületek alkalmazása különböző hagyományos gyógyszerforma, orális és parenterális készítmények segítségével történhet. A vegyületek előnyösen szájon át vihetők be. Ezeket a vegyületeket általában szájon át, 0,1-20 mg/testsúly kilogramm/nap, előnyösen 0,2-2,5 mg/kg/nap dózisban adagoljuk a betegeknek. Ha a parenterális alkalmazás előnyös, úgy ezeket a vegyületeket 0,1-1,0 mg/testsúly kilogramm napi dózisban adagolhatjuk a betegeknek. Az adagolás azonban szükséges esetben változtatható, a kezelendő egyén állapotától és az alkalmazott konkrét vegyület tulajdonságaitól függően.
A vegyület önmagában vagy a gyógyszertechnológiában szokásosan alkalmazott segédanyagokkal keverve vihető be és alkalmazhatunk egyszeres vagy többszörös dózist. Megfelelő segédanyagoknak tekihthetők a közömbös hígítószerek vagy töltőanyagok, a steril vizes oldatok és a különböző szerves oldószerek. A gyógyszerkészítmények, amelyeket úgy állítunk elő, hogy az új (I) általános képletű vegyületeket vagy sóikat gyógyszertechnológiában szokásos segédanyagokkal keverjük öszsze, különböző adagolási formában, így tabletta, por, kapszula, pasztilla vagy szirup alakjában. Ezek a gyógyszerkészítmények kívánt esetben további komponenseket, például ízanyagokat, kötőanyagokat vagy vivőanyagokat tartalmazhatnak, így orális bevitel céljából a tabletták különböző vivőanyagokat, például nátrium-citrátot, valamint különböző szétesést elősegítő szereket, például alginsavat, keményítőt és komplex szilikátokat tartalmazhatnak, kötőanyagokkal, például poli(vinilpirrolidon)-nal, szacharózzal, zselatinnal vagy arabmézgával együtt. Tablettázási célokra ezenkívül gyakran hasznosan alkalmazhatók a lubrikánsok, így magnézium-sztearát, nátrium-laurilszulfát vagy talkum. Hasonló típusú szilárd keverékek töltőanyagként is alkalmazhatók lágy- és keményzselatin kapszulákban. Ebben az esetben előnyös a laktóz, a tejcukor és a nagymolekulájú poli(etilénglikol)-ok. Orális alkalmazás céljából szuszpenziók vagy elixírek előállításához a hatóanyagokat különböző édesítő vagy színező anyagokkal, ízanyagokkal vagy festékekkel és kívánt esetben emulgeáló vagy szuszpendáló szerekkel, hígítókkal, így vízzel, etanollal, propilén-glikollal, glicerinnel vagy ezek elegyeivel keverjük.
A találmány szerinti (I) általános képletű új vegyületek orálisan előnyösen egység-adagokban alkalmazhatók, azaz egyszeri, fizikailag elkülönült dózisegységként, amely a hatóanyag megfelelő mennyiségét tartalmazza a gyógyszertechnológiában ismert vivőanyaggal vagy hígítószerrel együtt. Ilyen egység-dózis például a tabletta vagy kapszula, amely 5-1000 mg mennyiségű hatóanyagot, (1) általános képletű vegyűletet tartalmaz, amely a dózisegység összsúlyának 10-90%-át teszi ki.
Az (I) általános képletű vegyületek parenterális alkalmazásához steril vizes oldatait használhatjuk, amelyek például propilén-glikol, nátrium-klorid, dextróz- vagy nátrium-hidrogén-karbonát-oldatot tartalmazhatnak. Ezekhez az oldatokhoz szükség esetén megfelelő puffért kell adni és az oldatot izotóniássá kell tenni, megfelelő mennyiségű nátriüm-klorid vagy glükóz adagolásával. A parenterális készítményekhez a megfelelő steril oldatok előállítása a szakember számára jól ismert.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyületek gyomornedv-kiválasztást gátló szer és hisztamin-Hi-antagonista hatása standard farmakológiái vizsgálatokkal határozható meg, a következő módon:
(1) a hisztamin azon hatásának gátlására irányuló képesség mérése, amelyet egy antihisztamin, így a mepiramin nem blokkol, és (2) ε gyomorsav-kiválasztás gátlására irányuló képesség mérése olyan Heidenhain bulldogok gyomrának felhasználásával, amelyeket előzetesen - a gycmorsav-kiválasztás fokozására - pentagastrinnel kezeltünk.
A találmányt a következő példákkal illusztráljuk. A hőmérsékleteket egyöntetűen Celsius fokokban adjuk meg.
1. példa
1,4~Dibröm-2,2-dietoxi-3-butanon g (0,164 mól) l,4-dibróm-2,3-butándion, 60 ml (0,36 M) ortohangyasav-trietilészter és 2 ml tömény kénsav elegyét szobahőmérsékleten 14 órán át keverjük, majd 600 ml kloroformmal hígítjuk az elegyet és egymás után 100 ml vízzel, 0,5 n sósavval és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. A szerves fázist vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, bepároljuk és olajat kapunk. Az olajat 300 ml hexánnal felvesszük és szűrjük az oldhatatlan anyagok eltávolítására. A hexános szűrletet szárazjég/aceton fürdőben lehűtjük és a keletkezett csapadékot szűrjük, majd szárítjuk. 44 g (84%) l,4-dibróm-2,2-dietoxi-3-butanont kapunk fehér kristályos szilárd anyagként; op.: 40—41,5°; NMR (CDC13) (delta): 4,50 (s, 2H); 3,6-3,2 (m, 6H); 1.22 (t, 6H).
191 496
2. példa
2-Guanidino~4~ (2-bróm-1,1 -dietoxi-etil) - tiazol
25,5 g (80 mmól) l,4-dibróm-2,2-dietoxi-3-butanon, 11,8 g (100 mmól) N-amidino-tiokarbamid és 150 ml tetrahidrofurán elegyét visszafolyatással 3 órán át forraljuk. Az elegyet az oldhatatlan anyagok eltávolítására szűrjük és a szűrletet betöményítjük. A maradékot 200 ml telített nátriumhidrogén-karbonát-oldattal dörzsöljük el, majd négyszer extraháljuk, összesen 500 ml etil-acetáttal. Az egyesített etil-acetátos kivonatokat nátriumszulfát felett szárítjuk, szűrjük és bepároljuk; szilárd anyagot kapunk. A 250 ml acetonitrilből végzett átkristályosítás - aktív szénnel végzett derítés után - 9,7 g (36%) 2-guanidino-4-(2-bróm-l,ldietoxi-etil)-tiazolt kapunk, fehér szilárd anyagként; op.: 157-158°.
Elemanalízis Cl0H,7N4O2SBr összegképletre: Számított:
C 35,62; H 5,08; N 16,61; Br 23,69; S 9,51; Talált:
C 35,60; H 4,97; N 16,99; Br 23,75; S 9,59.
3. példa
2-Bróm-l-( 2-guanidino-4-tiazolil) -etanon-hidrobromid
9,5 g (28 mmól) 2-guanidino-4-(2-bróm-l,ldietoxi-etil)-tiazol és 50 ml 48%-os hidrogénbromid elegyét szobahőmérsékleten 15 órán át keverjük. Az elegyet teljesen szárazra pároljuk; így
10,1 g (100%) 2-bróm-l-(2-guanidino-4-tiazolil)etanon-hidrogénbromidot kapunk, op.: 247° (bomlás közben). Ez az anyag oly módon alakítható át a szabad bázissá, hogy telített nátrium-karbonátoldattal eldörzsöljük, 15 percen át keverjük, a szilárd anyagot kiszűrjük és vákuumban szárítjuk. így 3,0 g hidrogénbromidsót 1,7 g (83%) szabad bázissá alakíthatunk; op.: 210° (bomlik); NMR (DMSOde) (delta): 7,84 (s, IH); 6,92 (s, 4H); 4,78 (s, 2H).
4. példa
2-Guanidino-4-(2-amino-4-tiazolil)-tiazol~
-dihidrobromíd
688 mg (2,0 mmól) 2-bróm-l-(2-guanidino-4tiazolil)-etanon-hidrobromidotés 183 mg tiokarbamidot 5 ml dimetil-formamidban oldunk és az oldatot szobahőmérsékleten keverjük. Rövid idő múlva csapadékkiválás indul meg. 4 óra elteltével a szilárd anyagot szüljük, etil-acetáttal mossuk és szárítjuk. Ily módon 595 mg (74%) 2-guanidino4-(2-amino-4-tiazolil)-tiazol-dihidrobromidot kapunk fehér porként; op.: 320° (bomlás közben), tömegspektrum: 240-nél. Ez az anyag a szabad bázissá alakítható úgy, hogy telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal eldörzsöljük, 15 percen át keverjük, a szilárd anyagot szűrjük és vákuumban szárítjuk. Kristályos szilárd anyagként 2-guanidino-4-(2-amino-4-tiazolil)-tiazolt kapunk, op.: 274°. Elemanalízis C7HgNeS2 összegképletre:
Számított: C 34,99; H 3,36; N 34,97; Talált: C 34,94; H 3,41; N 34,80.
J. példa
2-Guanidino-4- (4-tiazolil)-tiazol
1,8 g (5,2 mmól) 2-bróm-l-(2-guanidino-4-tiazolr)-etanon-hidrobromid, 0,34 g (5,5 mmól) tioforma nid és 10 ml dimetil-formamid elegyét 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Az elegyet betöményítjük és a maradékot acetonitrillel eldörzsöljük. A keletkező csapadékot szűrjük, acetonitrillel mossuk és szárítjuk. 1,74 g (85%) 2-guanidino-4-(4tiazolil)-tiazol-dihibrobromidot kapunk. Ezt 10 ml vízben oldjuk és hozzáadunk 1 ml telített nátriumhidrogén-karbonát-oldatot. A kapott csapadékot szűrjük, vízzel majd acetonitrillel alaposan mossuk és az anyagot vákuumban szárítjuk. 1,17 g 2-guanidino-4-(4-tiazolil)-tiazolt kapunk fehér szilárd anyagként, op.: 220-222°; NMR (DMSO-de) (delta): 8,96 (s, IH); 7,96 (s, IH); 7,18 (s, IH); 7,0 (b, 4H).
Elemanalízis C7H7NsS2 összegképletre:
Számított: C 37,32; H 3,13; N 31,09;
Talált : C 36,94; H 3,52; N 29,74.
6. példa
2-Guanidino-4-[ 2- ( N-metilamino) -4-tiazolilJ- tiazol
1,77 g (5,14 mmól) 2-bróm-l-(2-guanidino-4tiazolil)-etanon-hidrobromid, 0,49 g (5,5 mmól) N-metil-tiokarbamid és 10 ml dimetil-formamid elegyét 18 órán át szobahőmérsékleten keveijük. Az elegyet betöményítjük és a maradékot kismenynyiségű acetonitrillel eldörzsöljük. A szilárd, nyers terméket szűrjük, majd vízben oldjuk. A vizes oldatot telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal meglúgosítjuk és a keletkező csapadékot szűrjük és hagyjuk megszáradni. Az etanol/víz elegyből végzett átkristályosítás után 0,70 g (54%) 2-guanidino4-[2-(N-metilamino)-4-tiazolil]-tiazolt kapunk szilárd fehér anyagként, po.: 267°; NMR (DMSO-d6) (delta): 7,44 (q, IH); 7,0-6,9 (s + s + b, 6H); 2,85 (t, 3H);
Elemanalízis CgH10N6S2 összegképletre:
Számított: C 37,77; H 3,96; N 33,05;
Talált: C 38,01; H 4,47; N 32,84.
7. példa
2-Guanidino-4-[2- ( N-acetilamino) -4-tiazolil]tiazol
1,77 g (5,14 mmól) 2-bróm-l-(2-guanidino-4tiazolil)-etanon-hidrobromid, 0,65 g (5,5 mmól) Nacetil-tiokarbamid és 10 ml dimetil-formamid elegyét szobahőmérsékleten 18 órán át keverjük. Az elegyet betöményítjük és a maradékot acetonitrillel eldörzsöljük. A kapott szilárd anyagot szűrjük, majd hozzáadunk 50 ml telített nátrium-hidrogénkarbonát-oldatot és 1 órán át keverjük. A szilárd
191 496 anyagot szűrjük és hagyjuk megszáradni. Az etanol/víz elegyből átkristályosítjuk és 1,0 g (68%)
2-guanidino-4-[2-(N-acetil-amino)-4-tiazolil]tiazolt kapunk szilárd fehér anyagként, op.: 288°; NMR (DMSO-de) (delta): 7,40 (s, IH); 7,0-6,9 (b,
5H); 3,2 (b, IH); 2,22 (s, 3H);
Elemanalízis C9H10N6OS2 összegképletre: Számított: C 38,28; H 3,57; N 29,77;
Talált: C 38,13; H 4,07; N 29,41.
8. példa
A találmány szerinti eljárással előállított új, (I) általános képletű vegyületek gyomorsav-kiválasztást gátló hatását egy éjjelen át éheztetett, Heidenhain bulldogokban határoztuk meg. Pentegastrint (Pentavlon-Ayerst) használtunk a savtermelés fokozására oly módon, hogy előzetesen meghatározott koncentrációjú infúziót vezettünk be folyama- 20 tosan egy felületi láb-vénába a megközelítően maximális gyomorsav-kiválasztás elérésére. A pentagastrin-infúzió megkezdésétől számítva 30 percenként levettük a gyomomedv-tartalmat és annak mennyiségét 0,1 ml pontossággal mértük. Egy ki- 25 sérlet folyamán mindegyik kutyából 10 mintát vettünk. A savkoncentrációt úgy határoztuk meg, hogy 1,0 ml gyomomedvet pH 7,4-re titráltunk 0,1 n nátrium-hidroxiddal, automatikus büretta és üvegelektród pH-mérő (Radiometer) felhasználá- 30 sával.
A gyógyszert vagy a vivőanyagot intravénásán adagoltuk, 90 perccel a pentagastrin infúzió megkezdését követően, 1 mg/kg dózisban. A gyomorsav-kiválasztást gátló hatást úgy számítottuk ki, 35 hogy összehasonlítottuk a gyógyszer beadagolása után észlelt legalacsonyabb savkiválasztást a közvetlenül a gyógyszer beadagolása előtt mért átlagos savkiválasztással.
A kapott eredmények arra mutattak, hogy a 4., 40 5., 6., 7. példa szerinti eljárással előállított vegyületek 1 mg/kg dózisban legalább 15%-kal gátolták a gyomorsav-kiválasztást.
9. példa
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű új vegyületek hisztamin-H2-antagonista hatását a következő eljárással határoztuk 50 meg.
Tengerimalacokat gyorsan, a fejre mért csapással elpusztítottunk, a szívet eltávolítottuk és szabaddá tettük a jobb pitvart. A pitvarokat nem izotoniás. ellenőrzött hőmérsékletű (32 ± 2°) szövetfürdőbe helyeztük (10 ml; oxigénnel dúsított 95% O2; 5% CO2 - Krebs-Henseleit puffért - pH
7,4 - tartalmaz) és kb. 1 órán át stabilizálódni hagytuk, amely idő alatt a szövetfürdőt többször átöblítettük. Az egyes pitvar-összehúzódásokat egy kardio-tachométerrel és egy Grass poligráf regisztrálóval összekötött erő-átviteli szerkezettel követtük. Miután a hisztamin-adagra bekövetkező válaszgörbét felvettük, az egyes pitvarokat tartalmazó fürdőket friss pufferrel többször átöblítettük és a pitvarokat az alap-viszonyok mellett újra egyensúlyba helyeztük. Az eredeti viszonyokhoz való visszatérés után kiválasztott vég-koncentrációban a vizsgálandó vegyületeket adagoltuk és az antagonista jelenlétében újra meghatároztuk a hisztaminadag hatására a válaszgörbét. Az eredményeket dózis-arány alakjában fejeztük ki (az arány a maximális stimulálás felének antagonista nélkül vagy annak jelenlétében való eléréséhez szükséges hisztaminkoncentrációk aránya) és meghatároztuk a H2receptor-antagonista látszólagos disszociációs állandóját (pA2). A'.apott eredmények arra mutatnak, hogy 14./ 5. és 7. példa szerinti eljárással előállított .txek pA2 értékei 5,7-nél nagyobbak.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    Eljárás (I) általános képletű 2-guanidino-4-tiazolil-tiazol-származékok és gyógyászatban alkalmazható savaddíciós sóik előállítására - e képletben
    R jelentése hidrogénatom, aminocsoport, —NHRj vagy —NHCOR, általános képletű csoport, ahol Rí jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet, ahol
    R' jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és R jelentése halogénatom, vagy sóját valamely RC(S)NH2 általános képletű vegyülettel reagáltatjuk, ahol
    R jelentése a fentiekben megadott; és kívánt esetben egy kapott (I) általános képletű vegyületet gyógyászatban alkalmazható savval savaddíciós sóvá alakítunk, illetve egy kapott sóból a bázist felszabadítjuk.
HU833917A 1980-10-14 1981-10-13 Process for producing derivates 2-guanidino-4thiazolyl-thiazoles HU191496B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US19623180A 1980-10-14 1980-10-14

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191496B true HU191496B (en) 1987-02-27

Family

ID=22724544

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833916A HU192826B (en) 1980-10-14 1981-10-13 Process for preparing new 2-guanidine-4- triazolyl-thiazole derivatives
HU833917A HU191496B (en) 1980-10-14 1981-10-13 Process for producing derivates 2-guanidino-4thiazolyl-thiazoles

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833916A HU192826B (en) 1980-10-14 1981-10-13 Process for preparing new 2-guanidine-4- triazolyl-thiazole derivatives

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS5795972A (hu)
HU (2) HU192826B (hu)
IN (2) IN163170B (hu)
PL (1) PL135097B1 (hu)
SU (3) SU1311621A3 (hu)
ZA (1) ZA817047B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1988003140A1 (en) * 1986-10-29 1988-05-05 Pfizer Inc. Crystalline 2-(1-pentyl-3-guanidino)-4-(2-methyl-4-imidazolyl)thiazole dihydrochloride trihydrate
IL95548A0 (en) * 1989-09-15 1991-06-30 Fujisawa Pharmaceutical Co Thiazole derivatives,processes for the preparation thereof and pharmaceutical composition containing the same
WO2013146754A1 (ja) * 2012-03-27 2013-10-03 塩野義製薬株式会社 Trpv4阻害活性を有する芳香族複素5員環誘導体

Also Published As

Publication number Publication date
SU1205768A3 (ru) 1986-01-15
JPS5795972A (en) 1982-06-15
SU1217258A3 (ru) 1986-03-07
IN163170B (hu) 1988-08-20
PL135097B1 (en) 1985-09-30
ZA817047B (en) 1982-09-29
PL241645A1 (en) 1983-11-21
HU192826B (en) 1987-07-28
SU1311621A3 (ru) 1987-05-15
JPS6157307B2 (hu) 1986-12-06
IN163394B (hu) 1988-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS62501417A (ja) 二環式ヘテロアリ−ルチアゾ−ル化合物、これを含む強心薬組成物およびその使用
HU186788B (en) Process for producing new 2-guanidino-4-imidazolyl-thizaole derivatives
CS248741B2 (en) Production method of the 2-(n-subst.guanidino)-4-heteroarylthiazols
DE69108913T2 (de) 4-alkylimidazolderivate.
EP0094191B1 (en) Antiulcer 2-guanidino-4-(2-substituted-amino-4-imidazolyl)-thiazoles and process therefor
KR900004126B1 (ko) 아릴피페라지닐-에틸(또는 부틸)-페닐-헤테로시클릭 화합물
US6476059B1 (en) Use of polycyclic 2-aminothiazole systems for the treatment of obesity
EP1156805B1 (de) Verwendung von polyzyklischen thiazol-systemen zur herstellung von medikamenten zur prophylaxe oder behandlung von obesitas
HU191496B (en) Process for producing derivates 2-guanidino-4thiazolyl-thiazoles
US6187801B1 (en) Polycyclic thiazole systems, processes for their preparation and pharmaceuticals comprising these compounds
US4025508A (en) 6-(Trifluoromethyl)-benzothiadiazines
DK165964B (da) Forbedret indomethancin- eller oxicam-baseret anti-inflammatorisk praeparat
US4742055A (en) 3- and 5-amino thiatriazines, and their pharmaceutical uses
US4591595A (en) 2-guanidino-4-(2-methyl-4-imidazolyl)thiazoles in the treatment of rheumatoid arthritis
US3954984A (en) Triazolocycloalkylthiadiazine derivatives
JPS63126860A (ja) グアニジノメチル安息香酸誘導体
CS235969B2 (cs) Způsob výroby 2-guanidino-4-thiazolylthiazolů
HU193992B (en) Process for preparing substituted 3,4-diamino-1,2,5-thiadiazole derivatives and pharmaceutical compositions containing such active ingredients
JPH0372224B2 (hu)
JPS58170779A (ja) ピリジン誘導体
NZ207257A (en) 2-guanidino-thiazoles
JPH034068B2 (hu)
JPH0510343B2 (hu)
JPS6310950B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee