HU190662B - Process for the production of akryl-polymers and akryl-copolymers - Google Patents

Process for the production of akryl-polymers and akryl-copolymers Download PDF

Info

Publication number
HU190662B
HU190662B HU80811A HU81180A HU190662B HU 190662 B HU190662 B HU 190662B HU 80811 A HU80811 A HU 80811A HU 81180 A HU81180 A HU 81180A HU 190662 B HU190662 B HU 190662B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkali metal
layer
weight
carbonate
monomers
Prior art date
Application number
HU80811A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean Nell
Jean Boutin
Original Assignee
Rhone Poulenc Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9223990&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU190662(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhone Poulenc Ind filed Critical Rhone Poulenc Ind
Publication of HU190662B publication Critical patent/HU190662B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/46Polymerisation initiated by wave energy or particle radiation
    • C08F2/48Polymerisation initiated by wave energy or particle radiation by ultraviolet or visible light

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás akril-polimerek és akril-kopolimerek - mégpedig nagy molekulasúlyú ós vízben oldódó akril-polimerek és akril-kopolimerek - előállítására, amelyek elsősorban víztisztításnál, flokkulánsokként használhatók. A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi kis mennyiségű monomert vagy monomereket tartalmazó vagy monomertől vagy monomerektől mentes polimerek, illetve kopolimerek előállítását.
Ismeretes, hogy toxicitási okokból víz tisztításához rendkívül lényeges olyan vízoldható szerves polimerek vagy kopolimerek használata, amelyek igen kis mennyiségben tartalmaznak visszamaradt monomert vagy monomereket. Különböző előírások a visszamaradt monomer vagy monomerek mennyiségének felső határát akril-amidból kapott polimerek vagy kopolimerek esetén a száraz polimerre vagy kopolimerre vonatkoztatva 0,05 tömegX-nál szabják meg.
A szakirodalomból ugyanakkor jól ismert, hogy akril-poliroerek vagy akril-kopolimerek előállíthatók ibolyántúli fénnyel végzett besugárzás hatására végbemenő fotopolimerizálás útján. Közelebbről a 2 348 227 számú francia közrebocsátasz iratban ismertetik olyan, nagy molekulasúlyú vízoldható akril-polimerek előállítását, amelyek szabad monomert csak kis mennyiségben vagy egyáltalán nem tartalmaznak. Az ebben a publikációban ismertetett eljárás értelmében egy vagy több akril-monomer vizes oldatából, amely a monomer vagy monomerek súlyára vonatkoztatva 0,005-1 tömegX mennyiségben fotopolimerizációe promotort és literenként 1 mg-nál kevesebb mennyiségű oxigént tartalmaz, hordozóra folyamatosan vékony réteget alakítanak ki, ezután a vékony folyadékréteget 5 térfogatX-nál kisebb mennyiségű oxigént tartalmazó atmoszférában 1-20 percen át 300 nm és 450 nm közötti hullámhosszú, illetve 20 watt/m’ és 300 watt/m* közötti átlagos intenzitású sugárzásnak vetik alá és eközben a hordozót hűtik, a képződő hö elvezetése céljából. Miután a vékony réteget ilyen módon kezdeti polimerizálódásra késztették, a hűtött hordozón oxigénmentes atmoszférában további 1-20 percen át 300 nm és 450 nm közötti hullámhosszúságú, 300 watt/m* és 2000 watt/m* közötti átlagos intenzitású sugárzással kezelik és végül az így kapott, már a nem folyékony rétegből a visszamaradt monomerek eltávolítása céljából a réteget egy külön lépésben, levegőben hűtés közben 30 perc és 3 óra közötti időn át 300 nm és 450 nm közötti hullámhosszú, 20 watt/m* és 500 watt/m* közötti átlagos intenzitású sugárzásnak vetik alá. Az igy kapott filmet ezután fragmensekre aprítják, majd szárítják és porrá őrlik. Ilyen módon 0,05 tömegX-nál kisebb mennyiségben visszamaradt monomert vagy monomereket tartalmazó polimerek állíthatók elő. Az ismertetett eljárásnak azonban az a hátránya, hogy a monomer vagy monomerek eltávolítása céljából végrehajtott besugárzást az előző besugárzásétól eltérő körülmények között igen hosszú (30 perc és 3 óra közötti) kezelési idővel hajtják végre.
A 30 perc és 3 óra közötti időtartamú, így ig sn hosszúnak tekinthető besugárzás a visszamaradt monomerek egy alkalmas oldószerrel, például hígított metanollal való extrahálásával helyettesíthető. A fotopolimerizációs úton kapott termék metanollal kezelhető, amely oldószer oldja a visszamaradt monomereket. Ez a módezer is azonban lassú, drága és ugyanakkor nehezen végrehajtható, tekintettel a metanol veszélyes és mérgező voltára.
Ismeretesek továbbá olyan eljárások, amelyek esetén vízoldható polimerekben a mono'Tiertartalom csökkentésére alkálifém-szulfitokat vagy -metabiszulfitokat használnak. Ezeket a szulfitokat vagy biszulfitokat a polimerizálást követően a polimert tartalmazó vizes keverékhez adják hozzá, majd ezután a polimert megezárítják. Ha ilyen sók jelen vannak a polimerizálás pillanatában, akkor gátolják a katalizátorrendszer hatását és az egész polimerizálési reakció egyensúlyát megbontják. Ezért ezeknek a sóknak az alkalmazása kizárólag olyan termékeknél jöhet szóba, amelyek előzetesen lettek polimerizálva. Ismeretes továbbá az a tény is, hogy lehetetlen az említett eredményt - vagyis a moromermentességet - elérni úgy, hogy a szárítás után kapott poralakú flokkulánssal reagáltatják az alkálifém-szulfitot vagy -metabiszulfitot. Abban az esetben, ha a polimerizálás után termékként még mindig nagy me ínyiségű visszamaradt monomert vagy monomereket, például 0,5 tömegX akril-amid-mononert tartalmazó, gumiszerű szilárd terméket kapnak, nem ismeretes olyan eljárás, amely lehetővé teszi a fotopolimerizációe termék és az alkálifém-szulfit vagy -metabiszulfit közötti közvetlen rakciót.
Ezért továbbra is felmerül az ipar részéről igény olyan előállítási eljárás iránt, amely egyszerű, gyorsan végrehajtható és lehetővé teszi visszamaradt monomert vagy monomereket igen kis mennyiségben tartalmazó, vízoldható, flokkuláló hatású akril-polimerek vagy -kopolimerek előállítását.
Azt tapasztaltuk, hogy ha a besugárzással kapott gumiszerű vékony réteget az alábbiakban még közelebbről ismertetett módon alkálifém-szulfittal vagy -metabiszulfittal reagáltatjuk, akkor a rétegben lévő monomerek eltávolíthatók belőle, és így gyors és egyszerű módszerrel olyan flokkuláns állítható elő, amely egyrészt megfelel a manapság előírt toxicitási követelményeknek, másrészt kiváló flokkuláló hatást fejt ki.
A találmány alapját képező megoldás ugyanakkor alkalmazható olyan, a technika állása szerint ismert eljárások esetén is, amelyek során atmoszferikus oxigén jelenlétében fotopolimerizálódás megy végbe (ilyen
1S0662 például a korábban említett 2 327 258 számú francia közrebocsátási iratban ismertetett eljárás) olyan polimerizálandó anyaggal, amely legalább 1 p.p.m. mennyiségben oldott állapotú kloridionokat tartalmaz.
A találmány tárgya tehát eljárás visszamaradt monomert vagy monomereket igen kis mennyiségben tartalmazó, nagy molekulasúlyú akril-polimerek vagy -kopolimerek előállítására, amelynek során hordozóra egy vagy több akril-monomert és fotopolimerizációs promotort tartalmazó, 4 és 14 közötti pH-jú vizes oldatból folyékony réteget viszünk fel, ezután a folyékony réteget 300 nm és 450 nm közötti hullámhosszúságú fénnyel besugározzuk gumiezerű réteg képződéséig. A kapott gumiszerű réteg két oldala közül legalább az egyiket legalább egy alkálifém-szulfittal és/vagy legalább egy alkálifém-metabiszulfittal vonjuk be, a bevont réteget pedig aprítjuk és szárítjuk, továbbá kívánt esetben őröljük.
A találmány szerinti eljárással kapott termékben a viszamaradt monomer vagy monomerek mennyisége általában 0,05 tömeg%-nél kevesebb.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös megvalósítási módja értelmében porított alkálifém-ezulfitot és/vagy -metabíszulfitot használunk. Különösen előnyös, ha ennek a pornak a szemcsemérete 0,1 mm-nél kisebb.
A találmány szerinti eljárás másik előnyös megvalósítási módja érteimben a gumiszerű réteg két oldala közül legalább az egyiket a réteg súlyára vonatkoztatva 0,1-3 tömegX mennyiségű ezulfittal és/vagy metabiszulfittal vonjuk be. Az említett mennyiségi tartományon belül a 0,3 tömeg% és 2 tömeg% közötti értékek különösen előnyösek. Alkálifém-szulfitként, illetve -metabiszulfitként előnyösen nátrium-szulfitot (NazSOj) vagy nátrium-metabiszulfitot (NaaSjOs) használunk.
Ha a monomer vagy monomerek kiindulási vizes oldatának a pH-ja kisebb, mint például 12, akkor ugyan a visszamaradt monomerből vagy monomerekből igen kis mennyiséget tartalmazó flokkuláns képződik, ez a flokkuláns azonban vízben való oldása után nem ad minden esetben tiszta oldatot vagy molekula-súly-csökkenést szenved, ami viszont befolyásolja flokkuláló képességét. Ezekben az esetekben előnyös, - bér nem kötelező - a gumiszerű réteg bevonása alkálifém-karbonátok és ammónium-karbonát közül legalább egy karbonáttal az alkálifém-szulfittal és/vagy -metabiszulfittal való bevonással egyidejűleg. Ez a karbonát nem vesz részt a visszamaradt monomerek eltávolításában, viszont megőrzi a képződő polimer optimális flokkuláló képességét. Ilyen esetekben tehát a találmány szerinti eljárást elő* nyösen olyan keverékkel hajtjuk végre, amely 0-60 tömeg% mennyiségben alkálifém-karbonátot és 40-100% alkálifém-szulfit és/vagy - motabi-szulfitot tartalmaz. Az alkálifém—karbonát előnyösen nátrium-karbonát.
Ha a monomer vagy monomerek kiindulási vizes oldatának a pH-ja 12-nél nagyobb, akkor nincs szükség alkálifém-karbonát adagolására optimális flokkuláló képességű polimerek előállítása céljából.
A találmány szerinti eljárás különösen jól használható egy vagy több monomer olyan vizes oldatának fotopolimerizálására, amelyet a hordozóra közel 2-20 mm vastag réteg formájában viszünk fel, továbbá amely a monomer vagy monomerek súlyára vonatkoztatva 0,005-1 tömeg% mennyiségű fotopolimerizóciós promotort és literenként 1 rag-nál kevesebb mennyiségű oxigént tartalmaz. Ezt a réteget azután a korábban említett hullámhosszú sugárzásnak vetjük alá 5-20 percen át, és a sugárzás átlagos intenzitását 20 watt/m2 és 2000 watt/m2 között fokozatosan növeljük, a folyékony réteget borító gázatmoszférában legfeljebb 5 térfogatit mennyiségű oxigént biztosítva és a polimerizációs hő eltávolítása céljából a hordozót hűtve.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi például akril-amidot, metakril-amidot, akril-nitrilt, metakril-nitrilt, akrilsavakat és metakrilsavakat, illetve ezek sóit és észtereit, továbbá adott esetben kvaternerizált amiπο-alkil-akrilátokát és -metakrilátokat, valamint a felsorolt monomerek tetszőleges keverékeit tartalmazó polimerek, illetve kopolimerek előállítását. A találmány szerinti eljárással előnyösen állíthatók elő akril-amidot. tartalmazó polimerek és kopolimerek, minthogy a korábbiakban említett műszaki intézkedések főleg a polí-akril-amidokra vonatkoznak.
A konkrét esetben használt monomer vagy monomerek jellegétől függően a kiindulási vizes oldat koncentrációja változhat. így például az akril-amid vagy az akril-amid és alkálifém-akrilátok alkotta keverékek esetén ez a koncentráció rendszerint 20-60 tömeg%, előnyösen 40-50 tömeg%. Ha egy amino-alkil-metakrilát kloridjából kiindulva egy kationos polimert (vagyis egy olyan polimert, amelynek lánca elektropozitív helyeket tartalmaz) kívánunk előállítani, akkor ez a koncentráció magasabb is lehet, mégpedig általában 40-90 töineg%, előnyösen 50-85 tömeg%. Ha akril-amidból és egy kvaternerizált amino-alkil-metakrilátból álló kopolimert kívánunk előállítani, akkor ezeknek a monomereknek a koncentrációja előnyösen 40-85 tómeg%.
Mielőtt a hordozóra felvinnénk, a monomer vagy monomerek oldatához szükségszerűen egy olyan polimerizációs iniciátort adunk, amely előnyösen oldható a monomerben vagy az alkalmazott monomerek egyikében. Erre a célra a szokásos fotoiniciátorokat, például a benzoint vagy alkil-étereit, így például a metil-, etil- vagy propil-éterét használhatjuk.
A találmány szerinti eljárást közelebbről a következőképpen hajtjuk végre.
A polimerizálandó oldatot levegő kizárásával készítjük, ha a találmány szerinti eljárás oxigénmentes atmoszférában hajtandó végre, illetve fénytől védjük az oldatot attól a pillanattól kezdve, hogy a fotoiniciátort hozzáadtuk. Miután kivánt esetben az oldatot nitrogénnel levegőtlenítjük az oxigén eltávolítása céljából, olyan rozsdamentes acéllemezre rétegezzük, amely két oldalt szegéllyel van ellátva. A lemez fölötti légteret üveglapokkal határoljuk, illetve nitrogénárammal oxigénmentesítjük, ha az eljárást oxigént kizárva kívánjuk végrehajtani. A fémlemez fölé lámpákat, például alacsony nyomású higanygőzlámpákat szerelünk. A polimerizálás során a fémlemez alsó oldalát vizsugarakkal hűljük.
5-20 perces polimerizációs idő után a kapott gumiszerű réteget leválasztjuk az acél hordozóról.
A gumiszerű réteg bevonását az alkálifém-szulfittal és/vagy -raetabiszulfittal és kívánt esetben a karbonáttal bármely e célra alkalmas módszerrel végrehajthatjuk. Így például egyszerűen kefék segítségével felvihetjük. A fotopolimerizált réteg felületei önmagukban alig ragadnak és többé-kevésbé képlékenyek, úgy hogy a porkeverék hozzá tud tapadni dörzsölés és nyomás hatására.
Az így kialakított réteget ezután szemcsékre aprítjuk, például egy olyan berendezésben, amely a réteg külső és belső részeit összevágja és bensőségesen össze is keveri, és így lehetővé teszi, hogy a gumiszerű réteg felületére felvitt porkeverék még hatékonyabban fejtse ki a hatását. Ez a művelet végrehajtható húsdarálóra emlékeztető darálóban, amely hengerben forgó, fémből készült archimedesi csavart tartalmaz úgy, hogy a csavarmenet külső széle nagyon közel van a henger belső felületéhez, anélkül azonban, hogy érintené azt. így a csavar a gumiszerű réteget nagyszámú lyukkal perforált lemezhez nyomja, amely lemez a szétnyomott termékkel szemben sajtolószerszámként hat. A lyukak átmérője rendszerint néhány milliméter (például 1-10 milliméter) és számuk pedig akkora, hogy az extrudáláshoz szükséges nyomóerő ne legyen inkompatibilis a csavar mozgását biztosító erővel. Az extrudálás megkönnyíthető olyan késekkel, amelyek egybe vannak építve a csavarral és amelyek a perforált lemezzel szembe szorítják az aprítandó anyagot úgy, hogy az extrudátum pelyhekre emlékeztető szemcsékké alakul át.
A darálót elhagyó szemcsék általában meg mindig 40-60 tómeg% vizet, kis mennyiségű szulfitot és/vagy raetabiszulfítot, adott esetben alkálifém- vagy ammónium-karbonátot és nyomnyi mennyiségben viszamaradt monomert vagy monomereket tartalmaznak.
A keverést az a hömérsékletemelkedés teszi teljessé, amely akkor lép fel, amikor a szemcséket utólagos szárításnak vetjük alá. Végső őrlés után a találmány szerinti eljárással előállított polimerek vagy kopolimerek általában 0,05 tömeg%-nál kisebb mennyiségben tartalmaznak visszamaradt monomert vagy monomereket.
A találmány szerinti eljárás végrehajtható folyamatosan is. Ebben az esetben az acéllemez mozog és növekvő erősségű lámpák alatt halad el. Az ezután következő műveleteket is folyamatosan hajtjuk végre.
A találmányt közelebbről a következő kiviteli példákkal kívánjuk ismertetni.
1. példa
Elkészítjük a következő datot: összetételű ol
viz 130 g
akriisav : 35.1 g
50%-os nátrium-hidroxid-oldat : 39 g
nátrium-glukonát : 1.8 g
Ehhez az oldathoz 95 g porított akril-amidot adunk. Endoterm oldódás megy végbe. Ezután fény kizárása mellett az oldathoz hozzáadunk 1,25 ml mennyiségben olyan oldatét, amely akrilsavval készült és 34 g/liter koncentrációban benzoin-izopropil-étert tartalmaz. A reakcióelegy pH-ját ezt követően 10 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldattal 12-re beállítjuk, majd nitrogénnel levegőmentesítjük az oxigén eltávolítása céljából. A reakcióelegyből ezután 4,5 mm-es egyenletes vastagságú réteget készítünk, rozsdamentes acélból készült lemezen, amely két, 35 cm hosszú és 18 cm széles sin közé van illesztve. A folyékony reakcióelegy adagolását megelőzően a lemez fölötti, üveglapokkal határolt légteret megszabadítjuk az oxigéntől nitrogénáram segítségével. A folyékony réteget ezután 15 percen át három, ibolyántúli fényt kibocsátó lámpával (a Phillips holland cég TL/DK 30 W 05 jelzésű lámpái) besugározzák, a vízszintes üveglap fölött elhelyezett lámpák intenzitását 330 watt/m2 értékről fokozatosan 1007 watt/m2 értékre emelve. 15 perces besugárzási idő után 4,5-5 mm vastag gumiszerű réteget kapunk.
Ha ezt a gumiszerű réteget aprítás és szárítás útján porrá alakítjuk, majd a port elemzésnek vetjük alá, akkor 0,3-0,5 tömegX mennyiségben találunk benne visszamaradt akril-amidot.
0,034 tömeg%-os maradék akril-amid-tartak>m érhető el a találmány szerint eljárva. Ennek során először a gumiszerü réteget leválasztjuk a lemezről, majd mindkét felületét bevonjuk - kefét használva - porított semleges nátrium-szulfittal, amelynek átlagos szemcsemérete 0,1 mm. E célra a gumiszerű réteg súlyára vonatkoztatva 0,5-0,9 tömeg% ná'.rium-szulfitot használunk.
19)662
A nátrium-szulfittal bevont réteget ezután csíkokra vágjuk, majd a csíkokat darálóba tápláljuk. Az utóbbit elhagyó pelyhes anyagot 75 “C-on 45 percen át szárítjuk, majd l mm-nél kisebb szemcseméretű porrá őröljük.
Ez a 0,034 tömegX akril-amidot tartalmazó por tökéletesen fehér, gyorsan oldódik és tiszta vízben 0,5 tömegX-os töménységnél már igen viszkózus oldatot ad, amelynek Brookfield-viszkozitása 2500 cP-nál nagyobb. 5 tömegX tengeri sót tartalmazó vizes oldatban a viszkozitás 250 cP-nál nagyobb.
2. példa
Elkészítjük a kővetkező összetételű oldatot:
víz : 157 g nátrium-glukonát : 1.8 g akril-amid : 144 g izopropanol : 0.14 g
A kapott oldathoz hozzáadunk 1,27 ml mennyiségben olyan oldatot, amely akrilsavval készült és 34 g/liter koncentrációban benzoin-izpropilétert tartalmaz. Az oldat pH-ját ezután 10 tómegX-os nátrium-hidroxid-oldat adagolása útján 9,5-re beállítjuk, majd az 1. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy a lámpák intenzitását 660 watt/ms értékről emeljük 1000 watt/m’ értékre.
Az ekkor kapott gumiszerű réteget súlyára vonatkoztatva 0,8 tömegX mennyiségben vett olyan keverékkel vonjuk be, amely 50 tömegX nátrium-karbonátból és 50 tómegX nátriura-szulfitból áll, illetve szemcsemérete 0,1 mm. Darálás, 45 ’C-on közel 1 órán át végzett szárítás és őrlés után 0,05 súlíX-nál kevesebb mennyiségű akril-amidot tartalmazó port kapunk,
Öszehasonlítási célokból megjegyezzük, hogy a nátrium-karbonátból és nátriura-szulfitból álló keverékkel végzett kezelés nélkül a darált, szárított és őrölt gumiszerű réteg 0,15 súlyX akril-amidot tartalmazó port ad.
Nátrium-karbonát néküli bevonásnál vagyis a gumiszerű réteget csak nátrium-szulfittal bevonva - szűrkés színű port kapunk, amely vízzel gyengén opalizáló és így oldhatatlan részt tartalmazó oldatokat ad. Ebben az esetben a viszkozitások is alacsonyabbak, így például a nátrium-szulfitot magában használva 0,5 tömegX polimert tartalmazó és 5 tömegX tengeri sót tartalmazó vízzel készült oldat viszkozitása 100 cP, míg nátrium-szulfitból és nátrium-karbonátból álló keverékkel végzett bevonással kapott polimerből ugyanilyen körülmények között készült oldat viszkozitása 120 cP.
3. példa
Elkészítjük a következő összetételű oldatot:
víz 162 g
etil-trimetil-ammónium-metakrilát-
-klorid : 16.2 g
akril-amid : 118.6 g
nátrium-glukonát : 3.2 g
izopropanol : 0.4 ml
Az oldathoz 1,16 ml mennyiségben olyan
oldatot adunk, amely metanollal készült és
g/liter koncentrációban benzoin-izopropil-étert tartalmaz. Az oldat pH-ját ezután 10 tömegX-os ammónium-hidroxid-oldattal beállítjuk 8-ra. A fotopolimerizálást a 2. példában ismertetett módon hajtjuk végre. A kapott gumiszerű réteget tömegére vonatkoztatva 0,7-0,9% mennyiségben olyan keverékekkel vonjuk be, amely 60 tömegX nátrium-karbonátból és 40 tömegX nátrium-ezulfitból áll. A bevonatos réteget daráljuk, 75 ’C-on 1 órán át szárítjuk és őröljük, tökéletesen oldódó és 0,05 tömegX akril-amidot tartalmazó port kapva.
Az összehasonlítás céljából itt jegyezzük meg, hogy a fentiek szerint eljárva, de a gumiszerű réteg nátrium-karbonát és nátrium-szulfit keverékével végzett bevonosát elhagyva 0,41 tömegX akril-amidot tartalmazó port kapunk.
Ha viszont csak nátrium-szulfitot használunk önmagában, nátrium-karbonát nélkül, akkor a kapott por kevésbé készségesen oldódik és oldhatatlan részt tartalmaz.
Ha a nátrium-karbonátot ammónium-karbonáttal helyettesítjük, ugyanazokat az eredményeket kapjuk.
4. példa
Elkészítjük a kővetkező összetételű oldatot:
víz : 127.7 g etil-trimetil-ammónium-metakrilát-klorid : 39.5 g akril-amid : 129 g nátrium-glukonát : 3.9 g
Az olduthoz hozzáadunk 1,9 ml mennyiségben olyan oldatot, amely metanol és izopropanol azonos térfogatarányú elegyével készült és 34 g/liter koncentrációban benzoin-izopropil-étert tartalmaz. Az oldat pH-ját ezután 10 tömegX-os ammónium-hidroxid- oldattal beállítjuk 7-re, majd a 2. példában ismertetett módon fotopolimerizálást végzünk és a kapott gumiszerű réteget 60 tömegX nátrium-karbonátból és 40 tömeg% nótrium-szulfitból álló keverékkel vonjuk be. Darálás, szárítás és őrlés után fehér port kapunk, amely készséggel képez átlátszó vizes oldatot és 0,05 tömegX akril-amidot tartalmaz.
Az összehasonlítás kedvéért megjegyezzük, hogy a fentiek szerint eljárva, de a
-510 gumiszerű rétegnek nátrium-karbonát és nátrium-szulfit keverékével végzett kezelését elhagyva 0,15 tömeg% akril-amidot tartalmazó port kapunk.
5. példa
Az 1. példa szerint előállított gumiszerű réteg mindkét oldalát bevonjuk 0,8% por alakú nátrium-metabiszulfittal. Ezután a réteget feldaraboljuk és 75 °C-on 45 percig szárítjuk. A kapott termék maradék akril-amid-tartalma 0,018%.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás akril-polimer vagy -kopolimer előállítására, amelynek során egy vagy több akril-monomer - előnyösen akril-amid, metakril-amid, akríl-nitril, metakril-riitril, akril- és metakrilsav, ezek sói és észterei, amino-alkíl-akrilátik és -metakrilátok vagy ezek elegye - fotopolimerizációs promotort tartalmazó, 4-14 pH-jú vizes oldatából hordozón folyékony réteget alakítunk ki, a folyékony réteget 300 és 4v0 nanométer közötti hullámhosszúságú fénnyel besugározva gumiszerű réteggé alakítjuk, azzal jellemezve, hogy a gumiszerű réteg két oldala közül legalább az egyiket a
    5 rétegre 0,1-3 tömeg% alkáliférn-szulfittal és/vagy alkólifém-metabiszulfittal és adott esetten alkálifém- ammóniuni-karbonáttal vonj ík be, a bevont réteget szemcsékre aprítjuk, szárítjuk és kívánt esetben őröljük.
    10
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkáliféui-szulfitként és/vagy -metabiszulfitként nátriumsót haszná'lu ík.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal
    15 jellemezve, hogy olyan karbonátból és alkálifém-szulfitból és/vagy -metabiszulfitból álló bevonókeveréket alkalmazunk, amelyben a karbonát mennyisége 0-60 tömeg%, az alkálifém szulfit és/vagy -metabiszulfit mennyisé20 go áö-100 tömeg%.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karbonátként nátrium-karbon ltot használunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal 25 jellemezve, hogy az alkálifém-szulfitot és/ /agy -metubiszulfitot porított formában használjuk.
HU80811A 1979-04-05 1980-04-03 Process for the production of akryl-polymers and akryl-copolymers HU190662B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7908596A FR2453185A1 (fr) 1979-04-05 1979-04-05 Procede de preparation de polymeres ou copolymeres acryliques hydrosolubles a poids moleculaire eleve et a faible teneur en monomere(s) residuels(s)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190662B true HU190662B (en) 1980-10-28

Family

ID=9223990

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80811A HU190662B (en) 1979-04-05 1980-04-03 Process for the production of akryl-polymers and akryl-copolymers

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4306955A (hu)
EP (1) EP0017555B1 (hu)
JP (1) JPS55135110A (hu)
AT (1) ATE2624T1 (hu)
AU (1) AU534765B2 (hu)
BR (1) BR8002098A (hu)
CA (1) CA1141329A (hu)
DE (1) DE3062106D1 (hu)
DK (1) DK149348C (hu)
ES (1) ES8101083A1 (hu)
FI (1) FI67714C (hu)
FR (1) FR2453185A1 (hu)
HU (1) HU190662B (hu)
NO (1) NO155139C (hu)
RO (1) RO79701A (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2489336B1 (fr) 1980-09-04 1985-09-13 Rhone Poulenc Spec Chim Procede de preparation de polymeres ou copolymeres hydrosolubles a poids moleculaire eleve et a faible teneur en monomere(s) residuel(s), a partir de monomeres olefiniquement insatures
FR2495217A1 (fr) * 1980-11-28 1982-06-04 Rhone Poulenc Ind Utilisation d'un agent epaississant pour la recuperation du petrole
JPS57177008A (en) * 1981-04-24 1982-10-30 Nitto Chem Ind Co Ltd Polymerization of aqueous solution
US4466931A (en) * 1982-08-05 1984-08-21 Gelman Sciences Inc. Method for manufacturing microporous membrane
CA1226699A (en) * 1984-01-13 1987-09-08 Akira Yada Process for preparing sticky polymers
US4863647A (en) * 1984-06-28 1989-09-05 Baylor Jr Charles Process for preparation of electrophoresis gel material
US4790919A (en) * 1984-06-28 1988-12-13 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for preparation of electrophoresis gel material
CA1253833A (en) * 1984-11-06 1989-05-09 Akira Yada Process for preparing water-soluble polymer gel particles
CA1268732A (en) * 1984-12-27 1990-05-08 Akira Yada Radiation-polymerizing water-soluble cast vinyl monomer layer and forming particles
JPS62235305A (ja) * 1986-04-04 1987-10-15 Dai Ichi Kogyo Seiyaku Co Ltd 高分子量アクリル系重合体の製法
JPS63260907A (ja) * 1987-04-17 1988-10-27 Mitsubishi Petrochem Co Ltd 高吸水性ポリマ−の製造法
US5126189A (en) * 1987-04-21 1992-06-30 Gelman Sciences, Inc. Hydrophobic microporous membrane
US4920202A (en) * 1987-04-30 1990-04-24 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co., Ltd. Method for production of hydrophilic polymer from hydrated gel polymer
DE3724709A1 (de) * 1987-07-25 1989-02-02 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur herstellung von polymerisaten mit niedrigem restmonomergehalt
DE69030971T2 (de) * 1989-09-04 1997-12-11 Nippon Catalytic Chem Ind Verfahren zur herstellung eines wasserabsorbierenden harzes
DE4212118A1 (de) * 1992-04-10 1993-10-14 Hoechst Ag Vorrichtung zur Aufbereitung von Sondermüll
US6262141B1 (en) 1999-10-06 2001-07-17 Cytec Technology Corporation Process for the preparation of polymers having low residual monomer content
DE10221176A1 (de) * 2002-05-13 2003-11-27 Basf Ag Verfahren zur Herstellung geruchsarmer Hydrogelbildender Polymerisate
DE10257449A1 (de) * 2002-12-09 2003-11-06 Basf Ag Verfahren zur Herstellung geruchsarmer Hydrogel-bildender Polymerisate

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1070377B (de) * 1957-05-20 1959-12-03 The Dow Chemical Company, Midland, Mich. (V. St. A.) Verfahren zum Verringern des Monomcrenrestgehaltes eines Acrylsäureamidpolymerisats
FR2064729A5 (hu) * 1969-10-22 1971-07-23 Progil
DE2009748A1 (de) * 1970-03-03 1971-09-16 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von wasser löslichen Polymerisaten
US3755280A (en) * 1971-03-05 1973-08-28 American Cyanamid Co Drying of acrylamide polymer gels
US3780006A (en) * 1971-10-26 1973-12-18 Dow Chemical Co Removal of monomer from acrylamide polymers with sulfur dioxide
DE2700575B2 (de) * 1976-01-09 1981-01-29 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Verfahren zur Herstellung von Hydrogelen wasserlöslicher Polymerer oder Copolymerer des Acrylamids mit verringerter Klebrigkeit
FR2348227A1 (fr) * 1976-04-14 1977-11-10 Rhone Poulenc Ind Perfectionnement aux procedes de preparation de polymeres acryliques hydrosolubles par photopolymerisation
US4187363A (en) * 1978-05-24 1980-02-05 The Goodyear Tire & Rubber Company Vinyl chloride polymerization method

Also Published As

Publication number Publication date
EP0017555B1 (fr) 1983-02-23
ES490221A0 (es) 1980-12-01
BR8002098A (pt) 1980-11-25
FR2453185A1 (fr) 1980-10-31
ATE2624T1 (de) 1983-03-15
US4306955A (en) 1981-12-22
FI67714B (fi) 1985-01-31
AU5701880A (en) 1980-10-09
ES8101083A1 (es) 1980-12-01
NO800951L (no) 1980-10-06
FI801089A (fi) 1980-10-06
DE3062106D1 (en) 1983-03-31
AU534765B2 (en) 1984-02-16
FI67714C (fi) 1985-05-10
DK149348C (da) 1986-10-20
NO155139C (no) 1987-02-18
CA1141329A (fr) 1983-02-15
EP0017555A1 (fr) 1980-10-15
JPS55135110A (en) 1980-10-21
RO79701A (ro) 1982-09-09
NO155139B (no) 1986-11-10
FR2453185B1 (hu) 1982-12-17
JPS6123926B2 (hu) 1986-06-09
DK149348B (da) 1986-05-12
DK144880A (da) 1980-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU190662B (en) Process for the production of akryl-polymers and akryl-copolymers
US4178221A (en) Process for the preparation of water-soluble acrylic polymers by photopolymerization
JPS62235305A (ja) 高分子量アクリル系重合体の製法
CN1014713B (zh) 连续制备丙烯酸聚合物凝胶的方法
FR2575476A1 (fr) Procede de preparation de polymeres acryliques hydrosolubles
US4404073A (en) Photopolymerization of olefinically unsaturated monomers utilizing benzil dimethylacetal
DE3500475C2 (hu)
EP0099811B1 (fr) Procédé de préparation de flocons de polymères acryliques
GB2064549A (en) Hydrolysis of acrylamide polymers
JPH06102689B2 (ja) 光重合性組成物および粘着剤の製造法
CN1043143A (zh) 吸水性高分子物质的制造方法
JP3621545B2 (ja) 水溶性重合体の製造法
JPH10298215A (ja) 水溶性重合体の製造方法
CN1107484A (zh) 由丙烯酸聚合物组成的无液滴薄膜或片材及其制备方法
JP3693084B2 (ja) 水溶性重合体の製造方法
JPH0411610A (ja) 光重合性組成物
Herold et al. Photochemical grafting of vinyl monomers onto starch
JPS608681B2 (ja) 凝集性重合体
CN1060489C (zh) 无凝结水滴的高分子材料
KR910003714B1 (ko) 무적성 고분자 물질 및 그의 제조방법
JPH02123102A (ja) 部分加水分解アクリルアミド系ポリマー粉粒体の製造方法
RU2088593C1 (ru) Способ получения поли-n,n,n,n-триметилметакрилоилоксиэтиламмоний метилсульфата
JPH10231308A (ja) 水溶性重合体の製造方法
KR910015376A (ko) 광중합체 플레이트의 제조방법
JPS61155405A (ja) アクリル系重合体の製法