HU190648B - Process for preparing n-substituted 2,3,4,5-tetra-hydro-1h-3-benzazepine derivatives - Google Patents

Process for preparing n-substituted 2,3,4,5-tetra-hydro-1h-3-benzazepine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU190648B
HU190648B HU823814A HU381482A HU190648B HU 190648 B HU190648 B HU 190648B HU 823814 A HU823814 A HU 823814A HU 381482 A HU381482 A HU 381482A HU 190648 B HU190648 B HU 190648B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
benzazepine
preparation
pharmaceutical composition
Prior art date
Application number
HU823814A
Other languages
English (en)
Korean (ko)
Inventor
Robert M Demarinis
Jacob P Hieble
William D Mattews
Original Assignee
Smithkline Beckman Corporation,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beckman Corporation,Us filed Critical Smithkline Beckman Corporation,Us
Publication of HU190648B publication Critical patent/HU190648B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D223/00Heterocyclic compounds containing seven-membered rings having one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D223/14Heterocyclic compounds containing seven-membered rings having one nitrogen atom as the only ring hetero atom condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D223/16Benzazepines; Hydrogenated benzazepines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás N-helyettesíLett 2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepinek és savaddicíós sóik, továbbá hatóanyagként a fenti származékokat tartalmazó, «-antagonista hatású gyógyászati készítmények előállítására.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek az intraokuláris (szem belsejében mért) nyomás csökkentésével ós széles körű kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) hatással párosult «-antagonista hatással rendelkeznek.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmények többek között pangásos vagy vértoluláeos szívelégtelenségek, angina pectoris és trombózis kezelésére alkalmazhatók.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkeznek, fenti előnyős hatásuk következtében vérnyomáscsökkentő szerek hatóanyagaként is alkalmazhatók.
Az intraokuláris nyomás csökkentésének jelentős szerepe van a glaukóma (zőldhályog) kezelésében, a fenti szembetegség jellemzője ugyanis éppen a megnövekedett intraokuláris nyomás. A negyven éven felüliek körében a leggyakoribb vakságot előidéző betegség a glaukóma. A nem kielégítő módon kezelt glaukóma előrehaladtával ugyanis az intraokuláris nyomás állandóan nŐ, ennek következtében a retina- és látóidegek súlyosan elfajulnak. Ha a glaukómát nem kezelik, a szem vörös lesz és fáj, a látás egyre romlik, ós végül a beteg megvakul.
A három leggyakrabban használt glaukóma elleni szer a pilocarpine, a timolol és az epinefrin. A pilocarpine pupillaszűrkületet és sugárizom-görcsöt okoz, amelynek homályos látás és rövidlátás a következménye. Az epinefrin kitágítja a pupillát és homályos látást idéz elő, továbbá vérbőséget, foltos ödémát okoz és allergiás reakciókat vált ki a szemben, Ezenkívül az epinefrin szembe cseppentés után a szervezetbe felszívódva szabálytalan szívműködést okoz. A timololnak kevesebb mellékhatása van a szemre, viszont az egész szervezetre nézve számos mellékhatását ismerik. Bradikardiát (alacsony szívfrekvencia), ájulást, a meghatározhatatlan eredetű szívelégtelenségek fokozódását és hörgőgörcsöt egyaránt megfigyeltek már helyi timolol kezelés után.
Az epinefrin további hátránya, hogy levegővel és fénnyel szemben instabil, és a gyógyászati készítményekben általában használt adalékanyagok közül számos anyaggal kémiai reakcióba lép. A fenti hátrányok kiküszöbölésére irányuló törekvések általában a test szöveteit irritáló vagy biológiailag inaktív készítményeket eredményeztek.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmények szemcseppként helyileg alkalmazva az intraokuláris nyomás csökkentése révén glaukóma kezelésére alkalmasak. Előnyük, hogy a pupillaméretet közvetlenül nem befolyásolják, normális vérnyomású alanyok szívritmusát ós vérnyomását nem változtatják meg és minimális helyi vagy egész szervezetet érintő káros mellékhatással rendelkeznek.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmények tehát előre nem várt módon csökkentik az intraokuláris nyomást anélkül, hogy a fentebb ismertetett szerek káros, nem kívánatos mellékhatásaival rendelkeznének.
A 4 210 749 és 4 233 217 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban számos olyan benzazepin-származékot ismertettek, amelyek analgetikus, antihieztamin és narkotikum-antagonizáló hatással rendelkeznek. A fenti irodalmi helyeken azonban nem utaltak kifejezetten sem az (1) általános képletű benzazepin-származékokra, sem azok «-antagonista hatására. Az (I) általános képletű benzazepin-származékok közül egy, a 6-klór-3-metil-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin mint köztitermék ismert ugyan a 4 265 890 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból, a fenti szabadalmi leírásban azonban semmiféle hasznos biológiai hatását nem említették a vegyületnek. A 3 716 639 és 3 752 892 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban megtalálható 7-klór- és 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-ld-3-benzazepineknek étvágycsökkentő hatását ismerték fel.
A fenti szabadalmi leírások egyikében sem tettek említést az (1) általánoe képletű benzazepin-származékok fentebb ismertetett biológiai hatásáról és gyógyszerkészítmény formájában való alkalmazhatóságáról.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmények hatóanyagát az (I) általános képletű benzazepinek vagy azok gyógyászatilag elfogadható savaddicíós sói képezik. Az (1) általános képletben
R jelentése rövidszénláncú 1-3 szénatotnoe alkilcsoport vagy allilcsoport és
X jelentése halogénatom, előnyösen klór-, bróm- vagy fluoratom.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmények közül különösen előnyös a hatóanyagként R helyén metilcsoport és X helyén klóratom helyettesítést hordozó (I) általános képletű benzazepint - vagyis 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-metil-lH-3-benzazepinl - tartalmazó készítmény.
Az (I) általános képletű, «-antagonista hatású hatóanyagokat a szokásos eljárásokkal állíthatjuk elő. A legelőnyösebb megoldást az
1. reakcióvázlaltal szemléltetjük. A képletben előforduló X és R szubsztituensek jelentése a fenti.
A találmány szerinti eljárás értelmében (halogén-fenil)-ecelsavat tionil-kloriddal, majd megfelelő amino-alkohollal kezelünk. A kapott amidot ismert redukálószerrel - például boránnal - redukáljuk. A kapott amino-25 alkoholt a megfelelő halogeniddé - például kloriddá vagy bromiddá - alakítjuk, majd Friedel-Crafts reakcióval ciklizáljuk. A gyűrűzárást Lewis-sav - például alumínium-klorid, alumínium-broinid, titán-klorid vagy antimon-klorid - jelenlétében hajtjuk végre. A gyűrűzárást előnyösen alumínium-klorid és ammónium-klorid ömledékében végezzük, magas hőmérsékleten.
Az (1) általános képletű vegyületeket úgy is előállíthatjuk, hogy a megfelelő, R helyén hidrogénatomot tartalmazó benzazepint alkilező vagy acilezőszerrel kezelve a hidrogénatomot a kívánt R csoportra cseréljük. Alkilező- vagy acilezőszerként RY vagy RCOY általános képletű vegyületeket használunk, a képletekben R jelentése azonos az (I) általános képletre megadott jelentéssel és Y jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy brómatom. Aldehideket vagy ketonokat is használhatunk reagensként. Ebben az esetben a reakciót redukció követi. A redukciót katalitikusán - például hidrogénnel platina katalizátor jelenlétében - vagy kémiailag például nátrium-bór-hidriddel vagy nátriumciano-bór-hidriddel - végezhetjük.
Ha a helyettesítést RCOY általános képletű reagenssel végezzük, a karbonilcsoporlot a következő lépésben redukáljuk, például litium-alumínium-hidriddel.
A gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sókat - amelyek az (I) általános képletű szabad bázisokkal egyenértékű hatásúak szervetlen vagy szerves savakkal állítjuk elő az ismert módon a megfelelő bázisokból. Szerves vagy szervetlen savként például raaleinsavat, fumársavat, benzoesavat, aszkorbinsavat, pamoesavat, borostyánkősavat, bisz-metilén-szalicilsavat, metánszulfonsavat, etandiszulfonsavat, ecetsavat, oxálsavat, propionsavat, borkősavat, szalicilsavat, citromsavat, glukonsavat, aszparaginsavat, sztearinsavat, palmitinsavat, itakonsavat, glikolsavat, p-amino-benzoesavat, glutaminsavat, benzolszulfonsavat, hidrogén-kloridot, hidrogén-bromidot, kénsavat, ciklohexil-szulf amid savat, foszforsavat, vagy salétromsavat használhatunk.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek in vitro biológiai hatását az izolált, perfundált tengerimalac bal pitvarban mért, receptorhoz előzetesen kötőit «-antagonista hatással szemléltetjük. A vizsgálatot úgy végezzük, hogy a pentobarbitállal altatott hím tengerimalac szivét kimetsszük. A bal pitvart eltávolítjuk, megszabadítjuk az idegen szövetektől és 2 ml-es perfúziós kamrához csatlakoztatjuk. A szövetet 60 pulzus/perc ritmusra készítjük ós a szimpatikus idegeket 6 percenként felületi ingerléssel izgatjuk. Az idegingerlósre adott választ az alapkontrakció és az ingerlés utáni legnagyobb kontrakció előidézéséhez szükséges kontrakciós erők közötti különbségként mérjük. Meghatározzuk a clonidiné («-anogista) koncentráció-hatás görbéjét ügy, hogy minden egyes ingerlés utón növeljük a clonidine koncentrációját a preparátumban. Ezután a szövetet a vizsgálandó «-antagonista vegyülettel perfundéljuk 30 percen keresztül, majd újra felvesszük a clonidine koncentráció-hatás görbéjét az anlagonista jelenlétében. Az antagonista vegyületet receptor disszociációs állandója (Ki) alatt azt az antagonista koncentrációt értjük, amely az agonista vegyület lóg koncentráció - hatás görbéjének 2 egységgel jobbra toláséhoz szükséges.
A vegyületek «-receptor iránti szelektivitását az tci-adrenoceptor iránti kötődőképességhez viszonyítva úgy határozzuk meg, hogy a fentí módon kapott Kb értéket összehasonlítjuk az tci-receptorral kapott Kb értékkel. Az utóbbit nyúl fűlartéria-darabban mérjük, norepinefrinnel indukált kontrakció antagonizálásával. Hieble és Pendleton [Arch. Pharmacol. 309, 217 (1979)] módszere szerint.
A találmány szerinti előnyös vegyület, a 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-metil-lH-3-benzazepin Kb értéke izolált, perfundált tengerimalac bal pitvarban meghatározva 13 nM.
Ha a halogénatom szubsztituens a benzazepingyűrű 7-helyzetében található, az aktivitás nagy mértékben csökken. A 7-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-melil-lH-benzazepin Kb értéke például 150 nmól/1, azaz körülbelül tizede a 6-klórszármazék «-antagonista hatásának. Ha a vegyület 6-helyzetben aminocsoportot vagy hasonló szubszlituenst tartalmaz, vagy a 6- és 7-helyzetű szénatomot ciklopentángyűrűbe építjük, a kapott vegyületek «-antagonista hatásukat tekintve teljesen inaktívak.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek in vivő vérnyomáscsökkentő hatását az alábbiak szerint vizsgáljuk.
300-450 g súlyú hím patkányokat nátrium-brevitállal altatunk, majd a combvénába és -artériába kanülőket vezetünk. A kanűlöket bőr alatt vezetjük, míg látható módon valamelyik oldalon a hátsó keresztcsont tájára kerülnek, és ott sebkapoccsal rögzítjük. Az állatokat kis ketrecbe helyezzük, majd megvárjuk, mig felébrednek. Az artériába vezetett kanült az állandó vérnyomás biztosítása és a szívműködés ellenőrzése céljából nyomásótalakitóhoz kötjük. A vizsgálandó vegyületeket vagy orálisan adjuk gyomorszondával, vagy intravénásán a combvénába vezetett kanülön keresztül, percenként 0,06 ml mennyiségben.
A fenti tesztel mind normális vérnyomású, mind magas vérnyomású (hipertenzív) állatokon elvégezzük. A DOCA-só hipertenzív állatokat olyan Spargue-Dawley-fajta hím patkányokból nyerjük, amelynek egyik veséjét eltávolítottuk. A körülbelül 6 hetes patkányokat éterrel enyhén altatjuk, majd a bal hátsó keresztcsont táján bőr alá 25 mg-os dezoxikortikoezteron-acetát tablettát ültetünk
1. táblázat be. Hal nappal később a jol>b hál3Ó keresztcsont táján is beültetünk egy tablettát. A patkányokat szokásos laboratóriumi eledellel etetjük, de viz helyett 1%-os sóoldatot adunk inni. A patkányokat 22-24 napig itatjuk sós vízzel.
Ar. 1. táblázatban közöljük a 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-iiietil- ΙΗ-3-benzazepin vérnyoniáecsöl'kentö hatását i.v. alkalmazás esetén, normális vérnyomású Ó3 magas vér5 nyomású patkányokban.
Palkányfajta
Diasztolés vérnyomás
Vegyület beadása Vérnyomás csökkeelőtt nése (minHg) (mmHg) 0.5 mg/kg 1.0 mg/kg
i.v. dózis esetén
Normális vérnyomású (kontroll)
Spargue-Dawley,n = 4 95 + 7 6 ± 2 13 ± 1
DOCA-só hipertenziv 135 ± 5 27 ± 3 33 ± 4
n - 4 Normális vérnyomású 115 + 3 7 ± 2 10 i 2
(kontroll) Wistar-Kyoto, n = 4 Spontán hipertenziv 167 + 3 33 ± 7 46 ± 2
n = 7 n - állatok száma
Az 1. táblázat adatai azt mutatják, hogy mig a 6-klór-2,3,4,5-telrahidro-3-meLil-iH-3-benzazepin hatása csekély a normális vérnyomású állatok vérnyomására, addig mind a DOCA-só kezeléssel hipertenzívvé tett, mind a spontán hipertenziv állatok diasztolés vérnyomását jelanlós mértékben csökkenti. A 0,5 mg/kg és 1,0 mg/kg dózisoknál kapott adatokat összehasonlítva kitűnik, hogy a 30 vérnyomáscsökkentő hatás dózisfüggő.
A 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-nielil-l H-beuzazepin vérnyomáscsökkentő hatását DOCA-sóval hipertenzívvé tett patkányokon orális alkalmazás esetén is meghatározzuk. Az eredményeket a 2. táblázatban közöljük.
2. táblázat
Dózis p.o. (mg/kg) Közepes artériás nyomás (mmHg) Vérnyomáscsökkenés (mmHg)
kezelés előtt kezelés után
2 148 ± 11 131 ± 12 17 ± 3
5 160 ± 7 127 ± 5 34 + 4
10 167 ± 8 99 ± 4 68 ± 8
A találmány szerinti gyógyszerkészítményeket kardíovaszkuláris rendellenességek kezelésére liazid-típusú diurelikumokkal például hidroklórtiaziddal -, triainterene-nel, kalcium-csalorna-blokkoló anyagokkal - így Verapamillal vagy Nifedipine-nel vay ű-adrenerg-blok kólókkal, például propranolollal is kombinálhatjuk.
A fenti kombinált gyógyszerkészítmények 25-500 mg (I) általános képletű hatóanyag mellett 2-250 mg tiazidot, 5-250 rág triamterene-t vagy 1-500 mg kalcium-csatorna-blokkoló vegyületet tartalmazhatnak.
A lalálmány szerinti (I) általános képletű vegyűletek másik hatása az intraokuléris nyomást csökkentő képességben nyilvánul meg. Az intraokuláris nyomás elve, hogy a szemre akkora erőt fejtenek ki, amitől az benyomódik vagy kifolyik. Vagy egy adott nagyságú erő hatását, vagy az adott hatás eléréséhez szükséges erőt mérjük. A talál55 mány szerinti (I) általános képletű vegyületek intraokuláris nyomást csökkentő hatását nyúlon határozzuk meg West, C., Capella, J. és Kaufmari, H. |Am. J. Opthalniol. 74, 505/1972/] módszere szerint, a következő raó60 dón. 0,5%-os proparacain-hidroklorid-oldatot fiziológiás sóoldattal tízszeresére hígítunk, és becseppenljük a nyúl szemébe. A szemhéjat a azaruhárlya felett óvatosan masszírozva egyenletesen eloszlatjuk az oldatot. A szemet a szemhéjak szétválasztásával szabaddá lesz-49
J 90648 szűk, és a szonda hegyét lassan a szaruhártyára helyezzük, azon a ponton, ahol a szaruhártya görbülete a legnagyobb, vagyis az optikai tengelyen. Alcon Applanation Pneumatograph segítségével mindkét szemben meghatározzuk az intraokuláris nyomást, mig állandó értéket kapunk.
Minden vizsgálatot kilenc nyúlon végzünk, dózisonként három állattal. A kezdeti, t = 0 intraokuláris nyomást minden esetben mindkét szemben meghatározzuk. A kezdeti nyomásérték leolvasása után a vizsgálandó vegyületeket 0,01-10% hatóanyagtartalmú oldat formájában cseppentünk a szembe, és a nyomásértékeket 0,5,1,2,3,4 és 6 órával a becseppentés után olvassuk le. Az intraokuláris nyomást a pneumatográf diagrampapírján regisztrált értékekből számítjuk ki. Minden időpontban kiszámítjuk az átlagos intraokuláris nyomást. A találmány szerinti előnyös vegyület, a 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-nietil-lH-3-benzazepin a becseppentés után egy óráláris nyomást csökkentő hatás vizsgálatánál kitűnik, ez a helyettesítés kritikus a kívánt biológiai hatás szempontjából.
Nem várt módon azt is felfedeztük, hogy ha az előnyös vegyületet, a 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-3-metil-lH-3-benzazepint belsőleg - tehát nem helyileg - alkalmazzuk, és a fenti módszer szerint elvégezzük az intraokuláris nyomás mérését, a vegyület csökkenti az intraokuláris nyomást anélkül, hogy a szervezet vérnyomását jelentősen befolyásolná. Ha például a vegyületet éber, normális vérnyomású nyúl fülvénájába adjuk infúzió formájában, 0,5 mg/kg dózisban, a vegyület egy óra elteltével 4-5 minflg-rel csökkenti az intraokuláris nyomást.
Az «-antagonista hatás elérésére és a vérnyomás csökkentésére szánt gyógyászati készítmények (I) általános képletű benzazepin-származékot tartalmaznak hatóanyagként, gyógyászatilag elfogadható hordozóval elkeverve. A hatóanyagot az «-antagonizmus és a vérnyomáscsökkentő hatás kiváltásához szükséges mennyiségben tartalmazza a készítmény.
A fenti célra szánt készítmények célszerűen 25-500 mg, előnyösen 50-250 mg hatóanyagot tartalmaznak dózisegységenként.
Gyógyászatilag elfogadható hordozóként szilárd vagy cseppfolyós hordozókat használhatunk. A szilárd hordozó többek között laktóz, magnézium-sztearát, magnezit, szacharóz, talkum, sztearinsav, zselatin, agar, pektiri vagy gumiarabikum lehet. A szilárd hordozó mennyisége tág haLárok közötL — előnyösen 25 mg és 1 g között - változhat. Cseppfolyós hordozóként például szirupot, földimogyoróolajat, olívaolajat, szezámolajai, propilénglikolt, polietilénglikolt (molekulasúlya 200-400) vagy vizet használhatunk. A hordozó- vagy hígitóanyag valamely ismert, késleltetett felszívódást bizlositó anyagot - például gliceril-monosztearátot vagy gliceril-disztearátot, tisztén vagy viasszal együtt - is tartalmazhat.
A gyógyászati készítmények különböző formálással készíthetjük ki, többek között tabletta, kapszula, por, pasztilla, szögletes tabletta, szirup, emulzió, steril injekcióoldat vagy folyékony szuszpenzió vagy oldat formájában.
A gyógyszerkészítményeket hagyományos módón állítjuk elő, például az alkotórészek keverésével, granulálásival, sajlolásával vagy oldásával, a kívánt készítménynek megfelelően.
Az (I) általános képletű vegyületeket előnyösen hagyományos dózisegység formájában alkalmazzuk, amelyeket úgy nyerünk, hogy a megfelelő mennyiségű hatóanyagot a gyógyszerkészítésben szokásosan használt hordozókkal elkeverjük.
Az (I) általános képletű hatóanyagok napi dózisa előnyösen 100-1000 mg, még előnyösebben 200-500 mg. A napi dózist előnyösen 2-4 egyenlő részre osztva adjuk.
Az intraokuláris nyomás csökkentését célzó gyógyászati készítmények valamely gyógyászati hordozóanyagból - előnyösen a Bzemkezelésre alkalmas készítményekben szokásosan használt hordozóból - és hatóanyagként (1) általános képletű benzazepinszármazékokból állnak. A hatóanyagot olyan menynyiségben tartalmazzák ezek a készítmények, amellyel az intraokuláris nyomás csökkenése elérhető. A fenti készítmények előnyösen 0,01-5% (I) általános képletű hatóanyagot tartalmaznak, még előnyösebben hatóanyagtartalmuk 0,03-3,0% lehet.
A szem kezelésére alkalmas készítmények hordozóanyaga szilárd vagy cseppfolyós halmazállapotú lehet. Cseppfolyós hordozóként többek között a standard 1,9%-os izotóniás bórsavoldatot, 0,9%-os nátrium-kloridoldatot vagy nátrium-borát-oldatot említhetjük. Ezenkívül hagyományos foszfát-pufferoldatokat, például a pH 6,8 Sórensen-féle foszfát-pufferoldalot is használhatunk cseppfolyós hordozóként. A szilárd hordozók közül a szokásos balzsam-alapanyagokat, például a vazelint említhetjük.
A találmány szerinti fenti gyógyszerkészítményekkel általában helyileg kezeljük a szemet, dóziaegység formában, például szemkezelésre alkalmas oldatok, balzsamok, krémek, gélek vagy diszperziók formájában. A vegyület szabályzott felszabadulása kívánt
-5II esetben a szakemberek által például az amerikai egyesült államokbeli 4 052 505 számú szabadalmi bejelentésből ismert polimer, szembe helyezhető rendszerekkel érhető el.
A szem kezelésére alkalmas oldatok sterilek, és adott esetben az (I) általános képletű hatóanyag mellett antimikrobiális szereket is tartalmaznak, amelyek például kvaterner ammóniumsó-tipusú csiraölöszerek - így berizalkónium-klorid, benzetónium-klorid vagy cetil-piridinium-klorid - lehetnek. Ezeken kívül használhatunk klör-butanolt vagy fenil-higany-hitrátot is a fenti célra. Kívánt esetben antioxidánsként nátrium-szulfitot, nátrium-aezkorbátot vagy egyéb szokásosan használható antioxidánst - plédéül oxim-szulfátot - adhatunk az oldathoz.
Az (I) általános képletű benzazepin hatóanyagot előnyösen szemkezelésre alkalmas dózisegység formájában alkalmazzuk, amelyet úgy készítünk, hogy a megfelelő mennyiségű hatóanyagot a fenti elfogadható hordozóanyagokkal összekeverjük. A szem kezelésére alkalmas dózisformát előnyösen napi 2-4 alkalommal alkalmazzuk. Szemcseppből például naponta 2-4 alkalommal 1-5 cseppet adunk.
Ha az (I) általános képletű hatóanyagokat a fentebb ismertetett módokon alkalmazzuk, <«-antagonizmust, vérnyomáscsökkentő hatást és intraokuláris nyomást csökkentő hatást érhetünk el.
A találmányt részleteiben az alábbi példákkal kívánjuk megvilágítani.
1.példa
125 g (0,73 mól) o-klór-fenil-ecetsav, 155 g (1,3 mól) tionil-klorid, 2-3 csepp dimetil-formamid és 1500 ml toluol elegyét szobahőmérsékleten 3 órán keresztül keverjük. A toluolt csökkentett nyomáson elpárologtatva olajos maradékot kapunk, amelyet 200 ml metilén-kloridban oldunk. A fenti oldatot 165 g (2,2 mól) N-metil-amino-etanol 1000 ml metilén-kloriddal készült oldatához csepegtetjük. A becsepegletés befejeztével az oldatot szobahőmérsékleten 3 órán keresztül keverjük. A szerves oldatot vízzel, híg hidrogén-klorid-oldattal és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük majd bepároljuk. Kristályos szilárd anyag formájában 2-klór-N-(2-hidroxi-etil)-N-metil-fenilacetamidot kapunk, olvadáspontja 77 ’C.
400 ml telrahidrofurános 1 mól/1 koncentrációjú boránoldathoz víeszafolyatós hűtő alatti forralás közben 43 g fenti amid 350 ml tetrahidrofuránnal készült oldatát csepegtetjük olynn ütemben, hogy az oldat enyhe forrásban maradjon. A becsepegtetés befejeztével az oldatot víeszafolyatós hűtő alatt további 2 órán keresztül forraljuk, jégfürdőn lehűtjük és a borán feleslegét híg hidrogén-klorid-oldat óvatos hozzáadásával elbontjuk.
Az, oldószer többségét vákuumban eltávolítjuk, a maradékot gőzfürdőn egy órán át melegítjük. Az anyagot 300 ml vízzel hígítjuk és éterrel extraháljuk. A vizes fázist 40%-os nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és éterrel extraháljuk. Az egyesített lúgos extraklumokat vízzel és telített nátrium-kloriddal mossuk, szárítjuk. Bepárlás után 2-{[2-(2-klór-fenjl)-etil]-metil-amino)-etanolt kapunk.
g (0,173 mól) foszfor-pentaklorid 300 ml metilén-kloriddal készült oldatához 37 g (0,173 mól) 2-(f2-(2-klór-fenil)-elil]-metil-amino}-etanolt csepegtetünk J50 inl metilén-kloridban oldva. A csepegtetés befejeztével az elegyet egy éjszakán ál visszafolyatós hűtő alatt forraljuk, szárazra pároljuk és híg hidrogén-klorid-oldat és éter között megosztjuk. A vizes fázist 10%-os nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és éterrel exlraháljuk. Az éteres extraktumokat vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, magnézium-szulfál felett szárítjuk és szűrjük. A szűrlethez telített éteres hidrogén-kloridot adunk, a csapadékot leszűrjük, éterrel mossuk és szárítjuk. 2/klór-N-(2-klór-etiI)-N-nietil-fenil-etil-hidrogén-kloridot kapunk, olvadáspontja 110 ’C.
41,5 g (0,155 mól) fenti klór-elilamin-hidrogén-klorid és 6,26 g (0,117 mól) ammónium-klorid elegyéhez 41 g vízmentes alumínium-kloridot adunk. Az exoterm reakció következtében megolvadt, homogén reakcióelegyet 175 ’C-os olajfürdőre helyezzük, és fél órán át keverjük. Az ömledékhez újabb 20 g alumíniura-kloridol adunk és további 30 percen keresztül melegítjük. Végül 41 g alumíníum-kloridot adunk a reakcióelegyhez és 20 órán keresztül melegítjük. Az elegyet ezután 140 “C-ra hűtjük, 300 ml tömény hidrogén-kloridot tartalmazó 3 1 jeges vízbe öntjük és 15 percen keresztül keverjük. Hozzáadunk 60 g nálrium-kálium-tartarátot és a teljes oldódásig keverjük. 40%-os nátrium-hidroxid-oldattal meglúgosítjuk, kétszer extraháljuk éterrel, az egyesített extraktumokat vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, szárítjuk és csökkentett nyomáson fele térfogatra töményítjük. Az oldalhoz telített éteres hidrogén-klorid-oldatot adunk, a csapadékot leszűrjük, éterrel mossuk és szárítjuk. A kapott fehér, szilárd anyagot metanol-elil-acelát elegyből átkristáiyosítjuk. 6-klór-3-metil-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepint kapunk, olvadáspontja 268-270 ’C.
2. példa
1,2 g 6-klór-3-metil-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin 30 ml toluollal készült oldatához 50 ’C-on keverés közben 0,7 g ciano-bromidot adunk cseppenként, 25 ml toluolban oldva. Az oldatot a becsepegtetés befejeztével 50 ’C-on egy órán keresztül melegítjük, keverés közben. A reakció folyamán
-613
190643 nitrogéngázt áramoltatunk az oldat felülete felett. Az elegyet hűtjük, szűrjük és a szürletet vákuumban betöményítjük. A kapott 6-klór-3-ciano-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin olvadáspontja hexán-éter elegyből való átkristályosítás után 81-82 °C.
A 6-klór-3-ciano-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepinl 30 inl jégecet és 30 ml 6 n hidrogén-klorid elegyében 19 órán keresztül visszafolyatós hűtó alatt forraljuk. Az elegyet vákuumban betöményítve 6-klór-2,3,4,5-Letrahidro-lH-3-benzazepint kapunk hidrogén-kloríd-só formájában, olvadáspontja 214-215 °C. A sót híg nátrium-hidroxid-oldattal kezelve 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin bázissá alakítjuk.
3. példa
0,52 g 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin, 0,34 g allil-bromid, 0,6 g kálium-karbonát és 20 ml 90%-os etanol elegyet szobahőmérsékleten 17 órán keresztül keverjük. Az elegyet szűrjük és a szűrletet vákuumban betöményítjük. A maradékot 35 ml éterrel extraháljuk és az éteres extraktumot izopropanolos hidrogén-klorid-oldattal kezelve kicsapjuk a 3-allil-6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin-hidrogón-kloridot. A só vízmentes etanolból való átkristályosítása után a kapott 3-alIíl-6-klór-2,3,4,5-letrahidro-1 H-benzazepin-hid rogén-k lor id olvadá sporiLja 248-249 ’C.
4. példa
1,5 g 6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin, 2,0 g ecetsavanhidrid és 20 ml piridin oldalát szobahőmérsékleten 3 órán keresztül keverjük. Az elegyet vákuumban betöményítjük, a maradékot 3 n hidrogén-klorid-oldattal, majd vízzel mossuk, 3-acetil-6-klór-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepinl kapunk, olvadáspontja 64-66 ’C. A fenti amidot éteree közegben 50% feleslegben adott lítium-alumínium-hidriddel redukáljuk, 6 órán keresztül visszafolyatós hűtő alatt forralva. A feleslegben maradt redukálószer elbontása után a reakcióelegyet szűrjük és az éteres szűrletet magnézium-szulfát felett szárítjuk. A szürletet éteree hidrogén-klorid-oldattal kezeljük. A kicsapódott 6-klór-3-etil-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepin-hidrogén-klorid olvadáspontja vízmentes etanolból történő álkristályosítás után 274-275 ®C.
5. példa
Az 1. példában leírtak szerint eljórvu, a 2-{f 2-(2-klór-fenil)-elill-melil-aiiiinol etanolt 2- {[ 2-(2-k lói—fenil)-etill-elil-amino)-elanollal illetve 2-1 í 2- (2-klór-fenil) -etil 1-aHil-amino 1 -etanollal helyettesítve 6-klór-3-etil-2,3,4,5-tetrahidro-lH-3-benzazepint, illetve 6-klór-3-allil-2,3,4,5-telrahidro-lH-3-berizazepint kapunk.
6. példa
Összetevők Mennyiség
6-klór-2,3,4,5-telrahid ro- 3-metil-lH-3-benzazepin- hidrogén-klorid benzalkónium-klorid nálrium-hidrogén-szulfil steril nátrium-klorid oldat (0.9%) U.S.P. 2.5 g 0.02 g 0.10 g 100.00 ml-re
Az összetevőket a nálrium-klorid-oldatban oldjuk. Az oldatot sterilre szűrjük és sterilen csomagoljuk. Az oldatból naponta három alkalommal 2-2 cseppet cseppentünk a szembe.
7. példa
Összetevők Mennyiség
6-klór-2,3,4,5-telrahidro3-metil-lH-3-benzazepin tisztított fehér vazelin, U.S.P. 1.0 g 100.0 g-ra
Steril körülmények között a benzazepint alaposan összedolgozzuk a vazelinnal és csomagoljuk. A balzsammal helyileg kezeljük a szemet, naponta négy alkalommal.
8. példa
Összetevők Mennyiség
6-klór-2,3,4,5-tetrahidro- 3-metil-lH-3-benza2epin- hidrogén-klorid laktóz 150 mg 350 mg
Az összetevőket alaposan elkeverjük és kemény zselatin kapszulába töltjük. Naponta négy alkalommal 1-1 kapszulát adunk.
9. példa
Összetevők Mennyiség
6-klór-2,3,4,5-tetrahidro3-metil- IH-benzazepin-hidrogén-klorid 200 mg
-715 összetevők Mennyiség
kalcium-szulfát-viz (1/2) 150 mg
szacharóz 25 mg
keményítő 15 mg
talkum 5 mg
sztearinsav 3 mg
A kalcium-szulfát-vizet, szacharózt és benzazepint alaposan összekeverjük és 10%-os zselatinoldattal granuláljuk. A nedves granulátumot szitáljuk, megszárítjuk, majd keményítővel, talkummal es sztearinsavval keverjük, szitáljuk ós tablettává préseljük.
Naponta három alkalommal adunk 1-1 tablettát.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű új, benzazepin-származékok - a képletben
    R jelentése allilcsoport és
    X jelentése halogénatom valamint gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy
    a) valamely (II) általános képletű vegyületet - a képletben R és X jelentése a tárgyi kör szerinti és
    Z jelentése klór- vagy brómatom - ciklizálunk, vagy
    b) valamely (III) általános képletű vegyületet - a képletben X jelentése a tárgyi kör szerinti egy RY általános képletű alkilezőszerrel
    - a képletben R jelentése a tárgyi kör szerinti és Y jelentése reakcióképes halogénatom - reagáltatunk, és az a) vagy b) eljárással kapott (I) általános képletű benzazepin-szárinazékol kívánt esetben gyógyászatilag elfogadható savaddiciós sóvá alakítjuk. (Elsőbbsége: 1982.11.26)
  2. 2. Az 1. igénypont ezerinti a) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a ciklizálásl aluminium-klorid és ammónium-klorid ömledékében végezzük, magas hőmérsékleten. (Elsőbbsége: 1982.11.26.)
  3. 3. Eljárás ca-antagonisla hatású gyógyászati készítmények előállítására, azzal jel5 lemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet - amelynek képletében a szubsztituensek jelentése az 1. igénypont szerinti vagy annak valamely gyógyászatiul lag elfogadható savval képzett savaddiciós sóját a gyógyszerkészitésben szokásosan használt hordozó és/vagy segédanyagokkal elkeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk. (Elsőbbsége: 1982.11.26.)
    15 4. Eljárás cc2-antagonista hatású gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű vegyületet, amelynek képletében
    R jelentése 1-3 szénatomoe alkilcsoport és 20 X jelentése halogénatom, vagy annak gyógyászatilag elfogadható savval képzett savaddiciós sóját - melyet úgy állítunk elő, hogy
    a) valamely (II) általános képletű vegyületet
    25 - a képletben R és X jelentése a tárgyi kör szerinti és
    Z jelentése klór- vagy brómatom - ciklizálunk, vagy
    b) valamely (III) általános képletű vegyületet
    - a képletben X jelentése a tárgyi kör szerinti (1) egy RY általános képlelű alkilezőszerrel a képletben
    R jelentése a tárgyi kör szerinti és Y jelentése reakcióképes halogénatom - reagáltatunk, vagy (2) egy RCOY általános képletű acilezőszerrel
    - a képletben
    R jelentése metil-, etil-, vinil- vagy metoxicsoport és
    Y jelentése a fenti - reagáltatunk, majd az acilezett terméket redukáljuk a gyógyszerkészitésben szokásosan használt hordozó és/vagy segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
HU823814A 1981-11-27 1982-11-26 Process for preparing n-substituted 2,3,4,5-tetra-hydro-1h-3-benzazepine derivatives HU190648B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US32524981A 1981-11-27 1981-11-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190648B true HU190648B (en) 1986-09-29

Family

ID=23267072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU823814A HU190648B (en) 1981-11-27 1982-11-26 Process for preparing n-substituted 2,3,4,5-tetra-hydro-1h-3-benzazepine derivatives

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS5892616A (hu)
KR (1) KR840002358A (hu)
CS (1) CS233740B2 (hu)
HU (1) HU190648B (hu)
SU (1) SU1238732A3 (hu)
ZA (1) ZA827887B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4541954A (en) * 1984-09-05 1985-09-17 Smithkline Beckman Corporation Method for preparing 6-chloro-N-methyl-2,3,4,5-tetrahydro-1H-3-benzazepine
EP1633720A1 (en) 2003-06-17 2006-03-15 Arena Pharmaceuticals, Inc. Benzazepine derivatives useful for the treatment of 5ht2c receptor associated diseases
EP2332921B1 (en) 2003-06-17 2016-03-02 Arena Pharmaceuticals, Inc. 8-Chloro-1 -methyl-2,3,4,5-tetrahydro-1 H-3benzazapine Hydrochloride
JP4886700B2 (ja) 2004-12-23 2012-02-29 アリーナ ファーマシューティカルズ, インコーポレイテッド 5ht2cレセプターモジュレーターの組成物およびその使用方法
CN101466684B (zh) * 2006-04-03 2012-06-20 艾尼纳制药公司 8-氯-1-甲基-2,3,4,5-四氢-1h-3-苯并氮杂卓的制备工艺和其相关中间体
ES2522587T3 (es) 2006-12-05 2014-11-17 Arena Pharmaceuticals, Inc. Procesos para preparar (R)-8-cloro-1-metil-2,3,4,5-tetrahidro-1H-3-benzacepina e intermedios de la misma
EP2288585A1 (en) 2008-03-04 2011-03-02 Arena Pharmaceuticals, Inc. Processes for the preparation of intermediates related to the 5-ht2c agonist (r)-8-chloro-1-methyl-2,3,4,5-tetrahydro-1h-3-benzazepine
CN102648170A (zh) 2009-06-18 2012-08-22 艾尼纳制药公司 制备5-ht2c受体激动剂的方法
KR20130112848A (ko) 2010-06-02 2013-10-14 아레나 파마슈티칼스, 인크. 5-ht2c 수용체 아고니스트의 제조 방법
CA2808904A1 (en) 2010-09-01 2012-03-08 Arena Pharmaceuticals, Inc. Non-hygroscopic salts of 5-ht2c agonists
EA201390335A1 (ru) 2010-09-01 2013-09-30 Арена Фармасьютикалз, Инк. Введение лоркасерина индивидуумам с почечной недостаточностью
CA2808909A1 (en) 2010-09-01 2012-03-08 Arena Pharmaceuticals, Inc. Salts of lorcaserin with optically active acids
AU2012392187B2 (en) 2012-10-09 2018-07-12 Arena Pharmaceuticals, Inc. Method of weight management

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4265890A (en) * 1978-07-07 1981-05-05 Smithkline Corporation 6-Phenyl thio- and 6-cyclohexyl thio-2,3,4,5-tetrahydro-1H-3-benzazepines

Also Published As

Publication number Publication date
CS233740B2 (en) 1985-03-14
ZA827887B (en) 1983-11-30
JPS5892616A (ja) 1983-06-02
KR840002358A (ko) 1984-06-25
SU1238732A3 (ru) 1986-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0080779B1 (en) 3-benzazepines as alpha-2 antagonists
HU190648B (en) Process for preparing n-substituted 2,3,4,5-tetra-hydro-1h-3-benzazepine derivatives
US5998467A (en) Medicine for oculopathy
US4496558A (en) Pharmaceutical compositions and methods for producing alpha antagonism
FI90771C (fi) Menetelmä terapeuttisesti aktiivisten fenyylipiperidiinijohdannaisten valmistamiseksi
JPH08507303A (ja) 非競合的nmda受容体アンタゴニストとしての2h−1,2,4−ベンゾチアジアジン3(4h)−オン1,1ジオキシド誘導体の使用
CA2452920C (en) Benzo [g] quinoline derivatives for treating glaucoma and myopia
WO2019103662A2 (ru) Амид-содержащие производные 2-оксиндола, способ их получения и применения
CA2477720C (en) Quinoline derivatives
US6057334A (en) Benzo[g]quinoline derivatives
AU2002328856A1 (en) Benzo (G) quinoline derivatives for treating glaucoma and myopia
RU2125557C1 (ru) Замещенные 2-гидрокси-3-[1-(1h-имидазол-4-ил)-алкил] - бензолкарбоксимидамиды, их оптические изомеры, их рацемические смеси или их нетоксичные, офтальмологически приемлемые соли присоединения кислот.
CA1214165A (en) Pharmaceutical compositions and method of producing alpha.sub.2 antagonism
EP0108170A1 (en) 3-Benzazepines as alpha-2 antagonists
MXPA02006225A (es) Compuestos de 3-fenil-3,7-diazabiciclo[3,3,1]nonano, asi como procedimientos para su preparacion y medicamentos que contienen estos compuestos.
US4985417A (en) Treatment of glaucoma
ZA200406493B (en) Quinoline derivatives.