HU190592B - Process for preparing cysteamine derivatives - Google Patents

Process for preparing cysteamine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU190592B
HU190592B HU832131A HU213183A HU190592B HU 190592 B HU190592 B HU 190592B HU 832131 A HU832131 A HU 832131A HU 213183 A HU213183 A HU 213183A HU 190592 B HU190592 B HU 190592B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
feed
group
active ingredient
compounds
Prior art date
Application number
HU832131A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard M Griffin
Malcolm N Palfreyman
Original Assignee
May And Baker Ltd,Gb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by May And Baker Ltd,Gb filed Critical May And Baker Ltd,Gb
Publication of HU190592B publication Critical patent/HU190592B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C323/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups
    • C07C323/23Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups containing thio groups and nitrogen atoms, not being part of nitro or nitroso groups, bound to the same carbon skeleton
    • C07C323/39Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups containing thio groups and nitrogen atoms, not being part of nitro or nitroso groups, bound to the same carbon skeleton at least one of the nitrogen atoms being part of any of the groups, X being a hetero atom, Y being any atom
    • C07C323/43Y being a hetero atom
    • C07C323/44X or Y being nitrogen atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új cisztamin-származékok és ezeket a vegyületeket tartalmazó készítmények előállítására. A találmány szerint előállított vegyületek, illetve az eze-ket tartalmazó készítmények állatok, beleértve madarak fejlődését elősegítik. Megállapítottuk, hogy az (I, általános képletü vegyületek - a képletben n értéke 2 vagy 3;
R1 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, és * X1 (II) általános képietű csoport, amely' 4 ben R2 1-4 szénatomos alkilcsoport állatok, beleértve madarak fejlődését elősegi* tő hatásúak. Az (I) általános képletü vegyületek közül kiváltképpen értékes az (A) képietű Ν,Ν’-bisz (N”-metil-N'”-metil-szulfonil-amidinol-cisztamin.
Kísérleteinkben főképpen az (A) képletü vegyület mutatott igen jó eredményeket, mint fejlődést elősegítő anyag baromfiaknál és még inkább sertéseknél.
így például, ha az (A) képletü vegyületet 21, 28 vagy 56 napon keresztül 5, 10, 25 és 50 mg/kg takarmány koncentrációkban fiatal kakasoknak beadtuk, akkor a kezeletlen ta5 karmánnyal etetett kontrolokkal összehasonlítva jelentősen és állandóan javult az állatok súlygyarapodása és a takarmény/súlygyarapodás aránya (vagyis az elfogyasztott takarmány súlyának és a testsúlynővekedésének a hányadosa).
Ha kan és nőstény sertéseknél adtuk be az (A) vegyületet 25 mg/kg takarmány arányban, akkor az alatt az idő alatt, amíg az állatok súlya 20 kg kezdeti súlyról 64 kg15 ra növekedett, jelentős javulás állt be az átlagos napi súlygyarapodásban, a takarmény/eúlygyarapodás arányban és a 64 kg súly eléréséhez szükséges időben, összehasonlítva kezeletlen takarmánnyal táplált ál20 latokkal. Az eredményeket az alábbi táblázat szemlélteti.
mg/kg (A) vegyü- kezeletlen letet tartalmazó takarmány takarmány
Átlagos napi súly-
gyarapodás (kg testsúly) 0.97 0.83
takarmány/súlygyarapodás arány 2.08 2.43
A 64 kg testsúly eléréséhez szükséges átlagos idő (nap) 48.2 54.5
A sertéseket 28 napon át a 250 mg/kg takarmány arányt is elérő, (A) vegyületet tartalmazó étrenden tartva, (vagyis ‘a gyakorlatban használatos dózisszintet igen nagyra, a tízszereséig növelve) bármely nembeli választási malacoknál, semmiféle hátrányos hatást nem tapasztaltunk.
Csirkéknek adva az (A) vegyületet, hasonlóképpen igen nagy, 2,5 g/kg testsúly orális dózisban, az éllatokat 14 napig figyelve, a csirkék egészségesek maradtak, és közülük egy sem pusztult el.
€ Patkányoknak adva 'ftz (A) vegyületet 14 napig orálisan, napi 40Ö mg/kg testsúlyt is elérő dózisokban, az állatok ezt jól elviselték, sőt még a 800 vagy 1600 mg/kg testsúly dózist is.
A talémány szerint az (I) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy egy (III) általános képletü vegyületet - a képletben n a fenti jelentésű - egy (IV) általános képletü vegyülettel - a képletben R1 a fenti jelentésű, X2 egy (II) általános képietű, a fentiekben definiált csoport és R3 1-4 szénatomos alkilcsoport, előnyösen metilcsoport reagáltatunk.
A reakciót előnyösen iners szerves oldószerben, például 1-4 szénatomos alkanolban, így etanolban, acetonitrilben, dimetil-formamidban, dimetil-szulfoxidban vagy acetonban, 0-200 °C, előnyösen 40-100 °C hő45 mérsékleten végezzük.
A (IV) általános képletü vegyületeket ismert eljárások alkalmazásával vagy adaptációjával előállíthatjuk, például ügy, hogy egy (V) általános képietű vegyületet - a képletben X1 és R3 a fenti jelentésűek - előnyösen iners szerves oldószerben, például 1-4 szénatomos alkanolban, előnyösen szobahőmérséklet és a reakciókeverék visszafolyatási hőmérséklete között egy (VI) általános képletü vegyülettel - a képletben R1. és R2 a fenti jelentésűek - reagáltatunk.
A (III), (V) és (VI) általános képietű vegyületek ismert eljárások alkalmazásával vagy adaptációjával előállíthatók.
A találmány szerinti eljárást a példák szemléltetik. Az (I) általános képletü vegyületek előállítására az 1. példa, a köztitermékek előállítására a 2. példa vonatkozik. A 3.
_ példa egy készítmény előállítását szemlélteti. 65
1. példa (A) vegyület
22,5 g cisztamin-dihidrokloridot 200 ml In vizes nátrium-hidroxid-oldatban feloldunk, és az oldatot szárazra pároljuk. A maradékot 30 ml izopropanollal eldörzsőljük, megszűrjük és bepároljuk, igy 14,5 g cisztamint kapunk olaj alakjában. Ezt az olajat 300 ml acetonitrilben feloldjuk, 34,3 g N-metil-N’-metilszulfonil-S-metil-izotiokarbamiddal (előállítva a 2. példa szerint) reagáltatjuk, és az oldatot 9 órán ét visszafolyatással melegítjük. Ezután az oldatot lehűtjük, bepároljuk és a maradékot acetonitrilből kristályosítjuk, így 20,8 g N,N’-bisz(N”-metil-N”’-métilszulfonil-amidinol-cisztamint kapunk. Olvadáspont 141143 °C;
elemanalizis:
talált: C = 28,7, H = 6,0, N = 20,3,
S = 30,5%, számított: C = 28,6, H = 5,7, N = 20,0,
S = 30,5%.
2. példa
188 g N-metilszulfonil-bisz(metil-tio)-metánimin és 760 ml etanol keverékét 53 °C-ra melegítve keverjük, és az így kapott oldathoz 2 óra alatt 45 °C-on 115 ml 33 súly%-os etanolos metil-amin-oldatot csepegtetünk. Az oldatot szobahőmérsékleten 7 órán át keverjük, majd éjszakán át állni hagyjuk. Az oldatot vákuumban kis 'térfogatra bepároljuk és a maradékot hideg etanolból kristályosítjuk. 162 g N-metil-N’-metilszulfonil-S-metil-izotiokarbaraidot kapunk, amelynek olvadáspontja 88-91 °C.
A találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyületekkel állatok, főképpen háziállatok és madarak (szárnyasok), például sertések, szarvasmarha, igy borjú és baromfi, például csirke és pulyka fejlődési aránya és/vagy a takarmány hasznosítási aránya javítható, ha az állatoknak egy vagy több (I) általános képletű vegyületet beadunk. Ez a javulás az állatok fejlődési arányában azt jelenti, hogy például az eladásukhoz megkívánt súlyt rövidebb idő alatt érik el, mint ami általában szükséges vagy ugyanazon időtartam alatt nagyobb súlyt érnek el. Azt tapasztaltuk továbbá, hogy ha az állatoknak egy vagy több (I) általános képletű vegyületet beadunk, javul a takarmányhasznosítási arányuk, vagyis ez azt jelenti, hogy azoknak az állatoknak, amelyek egy vagy több (I) általános képletű vegyületet kapnak, kevesebb takarmányra van szüksége ahhoz, hogy egy bizonyos súlyt elérjenek, mint a hasonló állatoknak, amelyek azonban (I) általános képletű vegyületet nem kaptak. Ha baromfinak adunk be (I) általános képletű vegyületeket, úgy ez tojóképességüket is javítja. Az (I) általános képletű vegyületeket általában tervszerű étrendhez kapcsolva adagoljuk.
A találmány tárgyét képezi továbbá olyan készítmények előállítása, amelyek legalább egy (I) általános képletű vegyületet tartalmaznak, fiziológiásán ártalmatlan hordozóanyagokkal keverve, beleértve koncentrátumokat is, amelyek alkalmasak arra, hogy állatoknak takarmányukhoz vagy ivóvizükhöz keverve beadjuk. A .fiziológiásán ártalmatlan hordozó' kifejezés alatt az állatra nem ártalmas hordozót értünk. A hordozó lehet szilárd, félig szilárd vagy folyékony. A készítményeket úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot a hordozóval alaposan diszpergáljuk, és ha szükséges, például ha a hordozó folyadék, igy víz, amelyben a hatóanyag csak kevéssé oldódik, akkor emulgeáló-, diszpergáló-, szuszpendáló- vagy nedvesitőszereket is használunk.
Előnyösek azok a szilárd vagy félig szilárd készítmények, amelyekben a hordozót legalább részben egy takarmány szolgáltatja, vagyis egy olyan szerves vagy szervetlen anyag, amely az állat takarmányozáséra szolgál, tehát a hatóanyagot belekeverhetjük egy szilárd vagy félig szilárd takarmányba. A találmány szerint tehát a takarmány egy vagy több (I) általános képletű vegyület hatásos mennyiségét tartalmazza. A hatóanyagot a takarmányba bármely szokásos eljárással, így keveréssel, beleforgatással vagy őrléssel bekeverhetjük. A hordozó és a hatóanyag arányát változtatva különböző koncentrációjú készítményeket állíthatunk elő. A hatóanyagot a takarmányba bekeverhetjük porkoncentrátum alakjában is, amely tartalmazza a hatóanyagot és egy szilárd, fiziológiásán ártalmatlan hordozót, például búzadarát, talkumot, kaolint vagy kalcium-karbonátot vagy egy diatomaföldet, igy kovaföldet vagy ezek keverékét. Az ilyan készítmények előállítása ugyancsak a találmány oltalmi körébe tartozik. A készítmények tartalmazhatnak olyan szereket is, amelyek a hatóanyag tapadását a hordozóhoz elősegítik, igy például szójaolajat. A takarmányhoz keverésük előtt a hatóanyaghoz vagy a hatóanyagot tartalmazó porhoz adhatunk egy vagy több fiziológiásán ártalmatlan nedvesítő- és/vagy diszpergálószert, például ű-naftalinszulfonsav és formaldehid kondenzációs terméket, nátrium-laurilszulfátot vagy polioxietilén (20-szorbitán-monooleátot. Alternatív módon úgy is eljárhatunk, hogy ha a hatóanyaghoz vagy porhoz nedvesítő-, szuszpendáló-, emulgeáló vagy diszpergálószert adunk, akkor az Így kapott készítményt vízzel keverjük és így a takarmányhoz adható stabil diszperziót készítünk.
A hatóanyagot nedvesítő-, szuszpendáló-, diszpergáló- vagy emulgeálószerekkel és adott esetben fiziológiásán ártalmatlan hordozóval együtt tartalmazó, a takarmányhoz adagolható készítmények előállítása ugyancsak a találmány tárgyát képezi.
A folyékony készítmények lehetnek a hatóanyag diszperziói az ivóvízben. Ezeket a készítményeket koncentrátumokból állíthatjuk elő, amelyeket a vízhez adunk vagy amelyek vízzel önemulgeálók. Az ilyen koncentrátumok 5 a hatóanyagot nedvesítő4-, szuszpendáló-, diszpergáló- vagy emulgeálószerekkel, adott esetben fiziológiásán ártalmatlan hordozóval vagy egy vizoldható fiziológiásán ártalmatlan hordozóval keverve tartalmazzák. Ezeknek a 1θ koncentrátumoknak az előállítása szintén a találmány tárgyát képezi.
A koncentrátumok például a következők lehetnek:
1) a hatóanyag és egy nedvesítő- vagy 15 diszpergálószer keverékei;
2) a hatóanyagot, egy fiziológiásán ártalmatlan hordozót és egy nedvesítő-, szuszpendáló- vagy diszpergálószert tartalmazó porok; 20
3) az 1) vagy 2) típusú koncentrátumok és viz keverésével előállított stabil diszperziók, és
4) a hatóanyag és fiziológiásán ártalmatlan vizoldható hordozó, például szacha- 25 róz vagy glükóz keverékei.
Úgy is eljárhatunk, hogy a találmány szerint előállított vegyületeket megfelelő, fiziológiásán ártalmatlan hordozókkal és segédanyagokkal keverve tartalmazó szemcsék, 3θ pirulák, szuszpenziók, oldatok vagy emulziók alakjában orálisan adjuk be. A beadásnak ez a módja azonban általában kevésbé kényelmes és ezért az ilyen készítmények nem olyan előnyösek.
A találmány szerint előállított készítmények kívánt esetben ^tartalmazhatnak még egy vagy több profilaktikus vagy terápiás szert, például baktériumok elleni szereket, i 4U antibiotikumokat, féreghajtószereket, metely elleni gyógyszereket és tetű elleni szereket, valamint tápanyag-adalékokat, így vitaminokat és ásványi sókat.
A megfelelő profilaktikus és terápiás Bzerek és tápanyag-adalékok a szakirodalomból jól ismertek és kívánság szerint megválaszhatók, feltéve, hogy a találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyülettel vagy vegyületekkel és a készítmények - gQ amelyekben alkalmazzuk ezeket - más komponenseivel ősszeférhetők.
Az (I) általános képletű vegyületeket az állatoknak olyan arányban adjuk be, amit a gazda, az állatorvos vagy más szakember ha- gg tároz meg, tekintetbe véve az állat faját, korát, nagyságát, nemét és állapotát, általában például 5-50 mg/kg takarmány arányban. Amint azt már említettük, a vegyületeket beadhatjuk az ivóvíz vagy a szilárd vagy félig szilárd takarmány útján is.
Meg kell jegyeznünk, hogy ha az (1) általános képletű hatóanyagokat koncentrátumokként, pirulák vagy szemcsék alakjában adjuk be, akkor magukban a pirulákban vagy szemcsékben lévő hatóanyag aránya sokkal nagyobb, mint a takarmányban megfelelő fentemlített arány. A koncentrátumokat a takarmányban eloszlathatjuk úgy, hogy az egész takarmány átlagára a hatóanyag 5-50 mg/kg takarmány legyen.
Az alábbi példával egy készítmény előállításét szemléltetjük.
3. példa
Készítmény
10,5 g N, N’-bisz(N”-metil-N”’-metilszulfonil-amidino)-cisztamint adunk 42 g búzadara, 2,6 ml nyers szójaolaj és 0,0013 ml Embanox 2 (butilezett hidroxi-anizol) elegyéhez és alaposan összekeverjük, majd *997 g búzadarával hígítjuk, így olyan előkeveréket kapunk, amely 1% hatóanyagot tartalmaz. Az előkeveréket bekeverjük a .takarmányba, úgy, hogy a végső koncentráció 0,0005-0,005 súly% hatóanyag legyen.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) általános képletű cisztamin-származékok - a képletben n értéke 2 vagy 3;
    R1 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és
    X1 (II) általános képletű csoport, e csoportban R2 1-4 szénatomos alkilcsoportelőállítására, azzal jellemezve, hogy egy (III) általános képletű vegyületet - a képletben n a tárgyi kör szerinti jelentésű - egy (IV) általános képletű vegyülettel - a képletben Rl a tárgyi kör szerinti jelentésű, X2 (II) általános képletű, a tárgyi körben definiált csoport és R3 1-4 szénatomos alkilcsoport - reagáltatunk.
  2. 2. Eljárás az (I) általános képletű vegyületeket - n, R’ ós X1 a fenti - hatóanyagként tartalmazó állati takarmányadalékok előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint előállított hatóanyagot fiziológiásán ártalmatlan hordozóanyaggal és adott esetben emulgeáló-, diszpergáló-, szuszpendáló- és/vagy nedvesitószerrel keverjük.
HU832131A 1982-06-16 1983-06-15 Process for preparing cysteamine derivatives HU190592B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8217493 1982-06-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190592B true HU190592B (en) 1986-09-29

Family

ID=10531094

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832131A HU190592B (en) 1982-06-16 1983-06-15 Process for preparing cysteamine derivatives

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4568694A (hu)
JP (1) JPS597158A (hu)
AU (1) AU1577183A (hu)
BE (1) BE897069A (hu)
DE (1) DE3321678A1 (hu)
DK (1) DK274683A (hu)
ES (1) ES523289A0 (hu)
FR (1) FR2528833B1 (hu)
GB (1) GB2122612B (hu)
HU (1) HU190592B (hu)
IT (1) IT1207975B (hu)
LU (1) LU84861A1 (hu)
NL (1) NL8302137A (hu)
PT (1) PT76881B (hu)
SE (1) SE8303436L (hu)
ZA (1) ZA834407B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5352831A (en) * 1987-09-02 1994-10-04 Ciba-Geigy Corporation Oligomeric cyanoguanidines
US5137877B1 (en) * 1990-05-14 1996-01-30 Bristol Myers Squibb Co Bifunctional linking compounds conjugates and methods for their production

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1152243A (en) * 1965-11-26 1969-05-14 Ici Ltd Process for the Manufacture of Polymeric Diguanides
US4157340A (en) * 1978-06-27 1979-06-05 Bristol-Meyers Company N,N'-[Bis(N-cyanoguanyl)]cystamine derivatives
CH645098A5 (de) * 1978-11-02 1984-09-14 Pliva Pharm & Chem Works Verfahren zur herstellung von n-cyan-n'-methyl-n''-(2-mercaptoaethyl)guanidin.
FR2459231A1 (fr) * 1979-06-19 1981-01-09 Anvar Nouveaux derives de la cystamine utiles comme medicaments

Also Published As

Publication number Publication date
DE3321678A1 (de) 1983-12-22
DK274683A (da) 1983-12-17
BE897069A (fr) 1983-12-16
PT76881B (en) 1986-01-24
FR2528833B1 (fr) 1986-03-21
GB8315914D0 (en) 1983-07-13
GB2122612B (en) 1985-09-25
US4568694A (en) 1986-02-04
ES8504117A1 (es) 1985-04-01
ZA834407B (en) 1984-03-28
DK274683D0 (da) 1983-06-15
AU1577183A (en) 1983-12-22
ES523289A0 (es) 1985-04-01
SE8303436D0 (sv) 1983-06-15
JPS597158A (ja) 1984-01-14
GB2122612A (en) 1984-01-18
LU84861A1 (fr) 1984-03-07
PT76881A (en) 1983-07-01
NL8302137A (nl) 1984-01-16
SE8303436L (sv) 1983-12-17
FR2528833A1 (fr) 1983-12-23
IT8321634A0 (it) 1983-06-15
IT1207975B (it) 1989-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH038743B2 (hu)
CH637385A5 (de) Verfahren zur herstellung von pyrimidin-derivaten und von deren pharmakologisch vertraeglichen salzen.
JPS6028836B2 (ja) 5−メチル−イソフラボン誘導体の製造方法
CH646131A5 (it) Procedimento per la preparazione di addotti di composti vitaminici del tipo k stabilizzati e addotti stabilizzati cosi ottenuti.
EP0050286B1 (en) Guanidine derivatives and pharmaceutical compositions containing them
HU190592B (en) Process for preparing cysteamine derivatives
US3970752A (en) Coccidiocidal compositions utilizing 1-phenyl-substituted 1,3,5-triazine
US4044130A (en) Compositions for the control of microorganisms
EP0247464A1 (en) New quinolone compounds and a process for the preparation thereof
CS258485B2 (en) Agent for animals' utility increase and method of efficient substances production
JPS5962584A (ja) コクシジユ−ム症に対して活性なキナゾリノン誘導体
HU202841B (en) Process for producing compositions for enhancing productivity of animals containing pyridyl-ethanol-amine as active component and process for producing the active components
DE2105112A1 (de) Chinoxahn di Noxide und ihre Verwendung in einem pharmazeutischen Gemisch
US4689348A (en) Cyanoguanidines useful as animal growth promoting agents
US3439019A (en) N-benzoyloxymethyl benzamides and their preparation
EP0093949B1 (de) Sulfinyl- und Sulfonyl-azacycloheptan-2-one, Verfahren zu ihrer Herstellung sowie ihre Verwendung als Futterzusatzstoffe
US3928437A (en) Phenoxy-phenyl, phenylthiophenyl, phenylsulfonylphenyl and phenylaminophenyl diaminothioureas
CS465586A2 (en) Prostredek ke zvyseni uzitkovosti zvirat a zpusob vyroby ucinnych latek
US4089976A (en) Synthesis of 1,2,3,4-tetrahydro-4-oxo-[or oxy-]-1-naphthylureas as novel growth-promoting compounds for animals
US4692467A (en) N'-cyano-n-tetrahydrownaphthyl-s-methyisothiourea as a growth promoting agent
HU196416B (en) Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof
US4634702A (en) Quinoxalinemethanol compounds for combatting swine dysentery and as growth promoting factors, method of preparation, and compositions containing them
SU749362A3 (ru) Кормова добавка
US3060184A (en) 1-(4-amino-2-perfluoroalkyl-5-pyrimidinylmethyl)piperazines
US3940416A (en) Benzimidazole sulphonyl chlorides