HU189673B - Process for the production of substituted o-amino-benzyle-halogenides - Google Patents

Process for the production of substituted o-amino-benzyle-halogenides Download PDF

Info

Publication number
HU189673B
HU189673B HU83893A HU89383A HU189673B HU 189673 B HU189673 B HU 189673B HU 83893 A HU83893 A HU 83893A HU 89383 A HU89383 A HU 89383A HU 189673 B HU189673 B HU 189673B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
halide
reaction
aminobenzyl
benzyl
solvent
Prior art date
Application number
HU83893A
Other languages
English (en)
Inventor
John P Chupp
Terry M Balthazor
Original Assignee
Monsanto Co,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co,Us filed Critical Monsanto Co,Us
Publication of HU189673B publication Critical patent/HU189673B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C321/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/24Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reductive alkylation of ammonia, amines or compounds having groups reducible to amino groups, with carbonyl compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás gyflrűben-szubsztituált o-amino-benzil-halogenidek, például o-amino•benzil-kloridok előállítására azzal jellemezve, hogy szubsztituált benzil-szulfoxidokat reagáltatunk i nem oxidáló savhalogenidekkel.
Az RSOR általános képletű szulfoxidok ismert módon, savas körülmények között átrendeződési reakciót adnak, amelyben alfa-szubsztituált szulfidok keletkeznek, és a reakció eredménye a szulfoxid-csoport redukciója és a szomszédos szénatom oxidációja. Az ilyen típusú reakciókat Pummerer reakciónak nevezik. A Pummerer reakció termékei amennyiben savhalogenideket alkalmazunk reagensként, alfa-szubsztituált-halometil-szulfidok, illetve a hidrolízisük segítségével előállított megfelelő aldehidek. Russel and Mikol, Mech. Mól. Migr., 1, 157— -207(1968).
Magát az o-atnino-benzil-kloridot az irodalomban korábban leírtak, de a megfelelő o-amino-benzil-alkoholból és nem az o-amino-benzil-szulfoxidból állították elő.
A találmány tárgya eljárás az o-amino-benzil-szulfoxidok, jó termeléssel, o-amino-benzil-halogenidekké való átalakítására.
A találmány szerinti eljárással előállított o-amino-benzil-halogenidek anilinből leszármaztatható gyomirtószerek gyártásának közbenső termékei.
A találmány tárgya továbbá eljárás o-amino-benzil-halogenidek előállítására, amely ismert, aromás szulfimín átiendeződés termékeit alkalmazza kiindulási anyagként.
A találmány Ph-CH2 -X általános képletű o-amino-benzil-halogenid-származékok és azok hidrogén-halogenid-sóinak az előállítására vonatkozik. A képletben
X jelentése halogénatom, és
Ph a halogén-metil-csoporthoz képest o-helyzetben aminocsoporttal, és adott esetben p-helyzetben 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal és m-helyzetben trifluor-metil-, 1—5 szénatomos alkil-, 1—4 szénatomos alkoxi-, 1 -4 szénatomos alkoxi-karbonil- vagy cianocsoporttal szubsztituált fenilcsoport.
A találmány szerinti eljárás során
a) Ph-CHj-S/Oj-Rj általános képletű benzil-szulfoxidot — Rí jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport' és Ph jelentése a fenti — inért szerves oldószerben, 0—200* C hőmérsékleten hidrogén-halogeniddel vagy acil-halogeniddel reagáltatunk, vagy
b) Ph-CH2-S-CH3 általános képletű benzil-szulfidot — Ph jelentése a fenti — halogénezőszerrel, célszerűen klónál reagáltatunk inért szerves oldószerben, 0-30°C hőmérsékleten, majd a reakcióelegyhez egyenértéknyi mennyiségű vizet adunk, majd az elegyet a szulfoxid izolálása nélkül, adott esetben további, hidrogén-halogenid hozzáadásával továbbreagáltatjuk, majd az a) vagy b) eljárás során keletkezett vizet ismert módon eltávolítjuk, és kívánt esetben a keletkezett o-amino-benzil-halogenidet önmagában ismert módon hidrogén-halogenid sójává alakítunk.
A szabályos Pummerer reakcióban a szulfoxidok nem oxidáló savhalogenidekkel átrendeződési reakciót adnak, amelyben alfa-szubsztituált halogenidek és aldehidek keletkeznek. A találmány tárgya olyan szabálytalan Pummerer reakció, amelyben bizonyos gyűrűben-szubsztituált benzil-szulfoxidok ugyanazzal a nem oxidáló savhalogeniddel reagálva, benzil-halogenideket adnak termékként.
A benzil-szubsztituens mag-szubsztituense (vagy szubsztituensei) meghatározzák, hogy a reakció szabályos vagy szabálytalan Pummerer reakció-e. A találmány szerinti szabálytalan Pummerer reakció benzil-karbóniumion közbenső tennék képződésén keresztül történik. Ennek megfelelően a mag-szub•0 sztituense(i) olyan aktiváló, elektronküldő csoport kell legyen, amely az o- vagy p-helyzetben található a metil-szulfoxid szubsztituenshez képest helyezkedik el és elegendő aktiválási készséggel rendelkezik ahhoz, hogy elektrofil támadáskor a benzil-karbó•jg mumiont stabilizálja. Ennek az aktivitásnak jó mérőszáma a szubsztituens Hammett-féle szubsztituens szigma(para) konstansa. A szigma(para) érték közeítően kifejezi egyaránt az o- és p-helyzetű szubsztituens aktiváló erejét. Általában ahhoz, hogy benzilhalogenid képződést eredményezzen nem-oxidáci20 os, szabálytalan Pummerer reakció révén, az elsőrendű mag-szubsztituens szigma(para) konstansa negatívabb kell legyen, mint —0,20. .
A ”benzil-szulfoxid” elnevezés alatt PhCH2S(0)Ri általános képletű szulfmil-vegyületeket értünk, ahol Ph jelentése a fenti szubsztituált fenilgyök, Rj je25 lentése 1 -4 szénatomos alkilcsoport.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként alkalmazható benzil-szulfoxidok általában a megfelelő benzil-alkil-szulfidok oxidációjával állíthatók elő, például Jackson által -a .4 006 183. számú ameri-- kai szabadalmi leírásban, vagy Claus által a Mh Chem. 30 Bd., 102.p. 1571-1782 (1971) közleményben leírt eljárások szerint. A találmány szerinti eljárásban különösen azok az o-amino-benzil-szulfoxidok fontosak a számunkra, amelyek a megfelelő anilin-származékok szulfil-imin átrendeződésével nyert o2g -amino-benzil-szulfoxidokból. nyerhetők. A jellemző szulfinil-imin átrendeződés az alábbiak szerint tör- ténik:
anilint reagáltatnak dimetil-szulfíddal bázis és oxidálószer, például N-klór-szukcinimid jelenlétében és így N=S(CH3)2 képletű szulfil-imín-csoportot tartalmazó aromás terméket kapnak. Ilyen reakciót ír le többek között Gassman, Tetrahedron Letters, 24, 2055-2058 (1977), Vilsmeíer, Tetrahedron Letters, 624 (1972), Jackson, 3 966 371. számú amerikai szabadalmi leírás és Claus, Mh Chem. Bd., 102.pp. 1571-1582 (1971) közleményeikben.
A szulfil-imin reakció egy változata szerint, például nátrium-hidroxidot alkalmaznak, és a semlegesítés együttjár a melléktermék szukcinimid nátrium-szukcinimid vizes oldatává történő átalakításával, ami azután klór-szukcimidként regenerálható. A szulfil-imin melegítés vagy katalizátor hatására átrendeződik és o-metil-tiometil-anilint eredményez, ami ezután oxidálható, például hidrogén-peroxid segítségével és kiindulási o-metil-szulfinil-metil-anilin állítható elő.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási benzil55 -szulfoxidot savkloriddal reagáltatjuk. A savklorid” elnevezés jelentése olyan reagens, amely szabad halogenidiont (például klorid-, fluorid-, bromidvagy jodidiont) szabadít fel a reakcióközegben. Erre a célra az alkalmazott savhalogenid a savszármazékok széles köréből választható ki és például szulfonsavakból, foszforsavakból és szerves részt
Tartalmazó karbonsavakból származtatható le.
Ilyen savhalogenidek az acil-halogenidek, például az acetil-klorid és a halogén-acetil-halogenidek, például a klór-acetil-klorid. A savhalogenidek körébe beleértjük a hidrogén-halogenideket is, például a sósav előnyösen alkalmazható savhalogenid. Általában a Pummerer reakcióban alkalmazott savhalogenidek a szabálytalan Pummerer reakcióban is alkalmazhatók.
Az eljárás szerint az o-amino-benzil-szulfidokat halogénezőszerekkel, például klórral vagy szulfuril-kloriddal reagáltatjuk és ciklikus szulfil-ímint, valamint hidrogén-kloridot kapunk, ami sztöchiometrikus mennyiségű víz hozzáadásakor szulfoxidra és sósavra hidrolizál. A keletkezett szulfoxidot és hidrogén-halogén ídet a szulfoxid izolálása, vagy további hidrogén-halogenid hozzáadása nélkül reagáltatjuk, és ekkor ugyanabban a reakcióedényben o-amino-benzil-halogenidhez jutunk. (Amennyiben a ciklikus szulfil-iminhez közvetlenül hidrogén-halogenidet adunk, eló'zetes víz beadagolása nélkül, nem kapunk benzil-halogenid termeket.) Ez a megvalósítási mód azért is előnyös, mert a reakcióelegybe nem kerül nagy mennyiségű víz, ami a szulfidok hidrogén-peroxiddal történő szulfoxiddá oxidálása során megtörténik.
Amennyiben a savhalogenid halogén-acil-halogenid, például klór-acetil-klorid, az o-amino-benzíl-szulfoxid reakciója feleslegben alkalmazott klór-acetil-jdoriddal olyan szabálytalan Pummerer reakció terméket ad (például o-amino-benzil-kloridot), ami N-klÓT-acetil-csoportot tartalmaz.
Más halogén-acetil-halogenidekkel végzett reakciók hasonló eredményt adnak. Az ilyen reakciótermékek különösen előnyös kiindulási anyagok az alfa-halogén-acetanilid típusú gyomirtószerek gyártásában.
A benzil-szulfoxid és a savhalogenid szabálytalan Pummerer reakcióját megfelelő oldószerben hajtjuk végre. Általában az oldószer inért legyen a reagensekkel és a reakcióban keletkezett termékekkel szemben és a reagenseket és termékeket megfelelően oldja. Ilyen oldószerek például a szénhidrogének, halogénezett szénhidrogének és éterek. Például ilyen alkalmazható oldószer a szén-tetraklorid, a toluol, a xilol, a klór-benzol, a kloroform, a diklór-metán, az 1,2-diklór-ctán, a triklór-etán. Előnyösen alkalmazható oldószer az 1,2-diklór-etán.
A fent leírt eljárásban alkalmazott reagensek arányát elsősorban gazdaságossági szempontok, valamint a nem kívánatos melléktermékek keletkezésének kiküszöbölése határozzák meg. így bármely drága reagens feleslege vagy kisebb arányú alkalmazása a másik reagenshez képest elkerülendő és legtöbbször előnyösen sztöchiometrikus mennyiségű reagens alkalmazandó. A reagensek koncentrációja befolyásolhatja a termelést. Általában 0,1 — — 1,5 m reagens koncentráció alkalmazása közelében érhető el.
A találmány szerinti eljárás 0°C — és szobahőmérséklet vagy magasabb hőmérséklet mellett hajtható végre. A 0°C-200°C közötti hőmérséklethatáron belül alkalmazható bármely hőmérséklet, gyakorlatban azonban előnyösen 40 —120 C közötti, legelőnyösebben 50°—85°C közötti reakcióhőmérsékletet alkalmazunk. A reakció bármely alkalmas nyomáson végrehajtható, atmoszférikus nyomás alatti vagy feletti érték alkalmazása egyaránt lehetséges, azonban előnyösen atmoszférikus nyomást alkalmazunk. A reakció gyorsan lezajlik. A reakció szakaszosan vagy folyamatosan is kivitelezhető.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös megvalósítási módja szerint a szulfoxidot inért oldószerben oldjuk, keverés közben, és a keveréken átbnborékoltatva, gázhalmazállapotú savhalogenidet adunk hozzá. Legtöbb esetben kívánatos, hogy a reakció végén a vizet eltávolítsuk a reakcióelegyből, addig desztillálva a reakció terméket, amíg az lényegében vízmentes.
A kapott benzil-halogenid termék oldatban stabil. A semleges termékek a reakcióelegy vízzel történő mc sásával eltávolíthatók és a termék az oldószer eltávolításával kinyerhető. Mivel a kapott o-amino-benzil-halogenidek polimerizációra hajlamosak, amennyiben az oldószert eltávolítjuk a terméket előnyösen anilin-hidrogén-halogenid só (anilinium só) formában nyerjük ki. Ezt a vegyületet a benzil-halogenid oldat keverése közben, hidrogén-halogéniddel történő reagáltatásával állíthatjuk elő. Mivel a legtöbb anilinium só alacsony hőmérsékleten keletkezik, előnyösen 0—5°C közötti hőmérsékleten tartjuk a benzil-halogenid oldatot, a hidrogén-halogeniddel való reagáltatása során. Az anilinium só kiválik és leszűrhető, így 95 %-ban vagy nagyobb hozammal nyerhetjük ki a kívánt terméket, és olyan terméket kapunk, amely lényegében a nem-normális Pummerer reakcióban keletkező, CH3SO2SCH3 és CH3SH képletű, kéntartalmú, melléktermékektől mentes. Az amlinium só semlegesíthető és szerves oldószerben feloldható, így a további eljárásokhoz lényegében tiszta anyagot nyerünk.
Á találmány szerinti eljárással előnyösen előállítható vegyületek olyan o-amino-benzil-halogenidek, arrelyek legalább egy másodrendű mag-szubsztituenst is tartalmaznak. Legelőnyösebben előállítharó vegyület a 2-(kIór-metil)-6-(trifhior-metil)-anilin, a 2-(klór-metil)-6-ciano-anilin, a 2-(klór-metil)-6-metil-anilin, a 2-(klór-metiI)-6-etil-anilin, a 2-(klór-metil)-6-metoxi-anilin, a 2-(klór-metil)-6-(trifluor-nietil)-acetani1id és a 2-klór-2-(klór-metil)-6-(trifluor-metil)-acetanilid.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek gyomirtószerek előállításához alkalmazható anyagok. A találmány szerinti eljárással előállított o-amino-benzil-halogenidek katalitikus hidro- dehidrohalogenezéssel 2-metil-anilinekké, például 2-metil-6-(trifluor-inetil)-anilinné, alakíthatók. Erre az eljárásra példák találhatók az alábbi referátumokban: Chupp és Balthazor kiegészített szabadalmi bejelentése, sorozatszám: 358.772, cím: Manufacture of Ortho-Methyl Anilines front Ortho-Aniino Benzyl Sulfoxides’’, Miller és Chupp kiegészítő szabadalmi bejelentése, sorozatszám: 358.773, cím: Preparáljon of Otho-Methyl Anilines front Ortho-Amino-Benzyl Sulfoxides”. Λ 2-metil-anilinek 2-halogén-acetanilid gyomirtószerekké alakíthatók a Chupp kiegészítő szabadalmi bejelentésben leírtak szerint. A bejelentés sorozatszáma: 333.345, cím: Herbicidal 2-Haloaeetanilides”.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákban részletesen bemutatjuk.
189,673
1. példa
A példában bemutatjuk a benzil-metil-szulfoxid vízmentes sósavval végrehajtott szabályos Pummerer reakcióját (az irodalomban leírt módszer).
1,5 g (9.7 mól) benzil-metil-szulfoxid 15 ml széntetraklor’idban készült oldatát visszafogás melletti forrás hőmérsékletre melegítjük és sósavgázt buborckoltatunk át rajta. Lehűtés után a reakciótermek NMR és gázkromatográfiás (GC) analízise két reakciótermék jelenlétét mutatja: 60 % benzaldehid és 40 % benzil-metil-szulfid keletkezett. A szabályos Pummerer reakció termékeinek szerkezetét gázkromatográfiás-tömegspektroszkópiás vizsgálat segítségével végrehajtott, (GC-MS) analízissel igazoltuk.
2. példa
Ha az 1. példa szerint járunk el, de a benzil-szulfoxid elsőrendű mag-szubsztituens metoxi-csoportot tartalmaz, a szabálytalan Pummerer reakciónak megfelelő terméket, (4-metoxi-benzil-kloridot) kapunk.
g 4-metoxi-2-amino-benzil-metil-szulfoxidot oldunk 10 ml széntetrakloridban és visszafolyás melletti forrás hőmérsékletre melegítjük, 15 percig vízmentes sósavgázt buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd az oldószert eltávolítjuk. Kissé rózsaszínű folyadékot kapunk, amilyet gázkromatográfiás-tömégspektroszkópiás (GC-MS) analízis, valamint NMR és folyadékkromatográfiás eljárás segítségével autentikus anyaggal való összehasonlítással vizsgáltunk. A kapott vegyület 2-(klór-metil)-4-metoxi-anilin. A termelés 90 % konverzió mellett, 100 %.
3. példa
Eljárás 2-(klór-metil)-6-(trífluor-metil)-anilinium-hidroklorid előállítására.
200 g (0,844 mól) 2-(metil-szulfinil-metil)-6-(trifl ior-metil)-anilint keverővei, sósavbevezetővel, desztillálófeltéttel, valamint hőmérővel ellátott 500 ml-es gömblombikban 250 ml 1,2-diklór-etánban ol<0 dunk és szobahőmérsékleten sósavgázzat reagáltatunk addig, amíg a kezdetben ragadós csapadék homályos oldattá nem válik, (3-5 perc).
Ezután az elegyet gyorsan 60-65°C-ra melegítjük, miközben sósavat buborékoltatunk át az elegyen.
10 perces melegítés és buborékoltatás után, Imi vizet adunk a reakcióelegyhez,, majd a melegítést és sósavgáz bevezetést addig folytatjuk, amíg tiszta oldatot nem kapunk (általában 10—15 perc a víz hozzáadása után). (Igen kis mennyiségű oldhatatlan anyag kiválása észlelhető a lombik oldalán.) A tiszta szer2Q vés oldatot tovább melegítjük (a sósavgáz bevezetést leállítjuk) és az oldószert, valamint a vizet kidesztilláljuk, amíg nem marad víz a. reakcióedényben (általában 50—60 ml oldószer távozik el 15—20 perc alatt). Ezután a tiszta sárga oldatot 0—5°C-ra lehűtjük, keverés és sósavgáz bevezetése közben. A kivált csapadékot szűréssel elválasztjuk és 50 ml hideg 1,2-diklór-etánnal mossuk, majd lehetőség szerint szárazra szivatjuk. A megtört, fehér ammónium-tenzil-klorid általában 95 %-os tisztaságú (kis mennyiségű vizet tartalmaz).·
O.p.: 70—75°C.
3θ Analízis a C» H»C12 F3N képlet alapján, számított: C 39,05, H 3,28, N 5,69, talált: C 41,36, H 3,43, N 5,98.
4—9, példa
A 3. példa eljárása szerint az alábbi táblázatban felsorolt 2-(klór-metil)-anilinium-hidroklorid sókat, állítottuk elő:
1. táblázat
Példa szám Termék O.p.°C Termelés % Képlet Analízis
számított mért
4. ''^-klór-metil-ő-etil-
-anilinium hidroklorid 128 86,1 C9H13C12N c 52.44 52.18
H 6.37 6.43
N 6.80 6.77
5. 2-(klór-metil)-6-metil-anilinium hidroklorid 190-205 87.94 C.HnCtyN C 50.02 49.83
H 5.78 5.59
N 7.29 6.93
6. 2-(klór-metil)-6-metöxi-anilinium hidroklorid 100 83.3 C.HuCLNO C 46.17 46.16
H 5.34 5.33
N 6.73 6.78
7. 2-(klór-metil)-6 -(metoxi-karbonil)- 130-225 C,HUCI2NO2
-anilinium hidroklorid 95.5 C 45.78 45.68
H 4.70 4.62
N 5.9? 5.88
8. 5-(klór-metil)-6-metoxi-
-anilinium hidroklorid 165-230 94.4 c,h10ci3no C . 39.61 39.02
H 4.16 4.09
N 5.78 5.56
9. 2-(klór-metil)- anilmium-hidroklorid 92.3 C,H9C12N C 47.21 47.22
H 5.10 5.16
N 7.87 7.75
189.673
10. példa
2-(klór-metil)-6-(triklór metil)-acetanilid előállítása
7,8 g (0,10 mól) ecetsavkloridot, 100 ml toluolban 12 g (0,05 mól) 2-(metil-szu]finÍl-metÍl)-6-(trif1uor-metil)-anilüinel visszafolyás mellett forralunk. Az oldószert elpárologtatjuk és a terméket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárás segítségével tisztítjuk, 15 t% etil-acetát 85 t% ciklohexán eluens alkalmazása mellett, 38—53 frakciókban 3,2 g terméket kapunk, amelynek 42, frakcióját metil-ciklohexén-etil-acetát oldószerelegyből átkristályosítjuk. A termék 2-(klór-metil)-6-(trifIuor-metil)-acetanilid. O.p.: 137° -140°C.
Analízis a CioH9C1F3NO képlet alapján, számított: C 47,73, H 3,61, N 5,57, talált: C 47,55, H 3,57, N 5,48.
11. példa
Eljárás 2-(klór-metil)-6-(trifluor-metil)-anilinium hidroklorid előállítására
221,0 g (1,00 mól) 2-(metil-tio-metil)-6-(trifluor-metil)-anilin 2 1 1,2-diklór-etánban készült oldatába 20° C alatti hőmérsékleten, 60 perc alatt, mechanikus keverés közben 7,60 g (1,07 mól) klórgázt buborékoltatunk. Fehér szuszpenzió válik ki, ami a beadagolás félidejében sűrűvé válik, majd a beadagolás végére homályos oldatként feloldódik. Az elegyet ezután 60°C-ra melegítjük, miközben állandó térfogat áramú sósavgáz bevezetést tartunk fenn. Ezután 25 ml (1,4 mól) vizet adunk a reakcióelegyhez, majd a sósavgáz bevezetést folytatjuk 60°C-on, 15 percig, amikor tiszta oldatot kapunk. Ezután a felesleges vizet azeotrop desztillációval (780 ml oldószert távolítunk el) ledesztilláljuk, és a kapott oldatot 0°C-ra hűtjük, miközben állandó térfogat áramú sósavgáz bevezetést tartunk fenn. A kivált csapadékot leszűrjük, 150 ml hideg 1,2-diklór-etánnal mossuk és levegőn szárítjuk. 228,0 g (92,7%) megtört fehér 2-(klór-metil)-6-(trifluor-metil)-anilin1um hidrokloridot kapunk. A vegyület megegyezik a korábban leírt hasonló termékkel.
12. példa
A 11. példa eljárásának változata, amelyben az anilinium só leválasztásáig nem vezetünk sósavgázt a reakcióelegybe.
17,5 g (0,0792 mól) 2-(metil-tio-metil)-6-(trifiuor-metil)-anilin 160 ml 1,2-diklór-etánban készült oldatába, 15 percig 15-21°C-on 6 g (0,084mól) klórgázf vezetünk. Ezután 2 ml (0,llomól) vizet adunk a homályos oldathoz, majd 63°C-ra melegítjük és 30 percig ezen a hőmérsékleten tartjuk. Átlátszó oldatot kapunk, amiből a felesleges vizet azeotrop desztillációval (65 ml oldószer eltávolításával) kidesztilláljuk, és az oldatot 0°C-ra hűtjük, miközben sósavgázt vezetünk be.
A kivált anilinium sót leszűrjük és 17,7 g (90,9 %) terméket kapunk.
13. példa
2-Amino-3-(klór-metil)-benzonitril előállítása
1-es, mechanikus keverővei, visszafolyó hűtővel, hőmérővel és gázbevezetővel ellátott gömblom5 bikban 500 ml 1,2-diklór-etánban 38,85 g (0,2 mól) 2 amino-3-(metil-szulfinil-metil)-benzonitrilt oldunk és sósav gázt vezetünk az oldatba. Sűrű, sötétsárga, majd ragadós sötétnarancs színű félszilárd termék válik ki. A további sósavbevezetés során a félszilárd anyag lassan homályos sárga oldattá válik. Erős keverés közben az eljárás végén a hőmérséklet 10—15 perc alatt 35°C-ra emelkedik. Az oldatot ezután 60-65°C-ra melegítjük, és a sósavgáz bevezetést 10 percig folytatjuk. Szilárd anyag keletkezik. Ezután 2 ml vizet adunk a reakcióelegyhez, és a lassú a c sósavgáz bevezetést 60—65°C-on folytatjuk. 20 perc 0 múlva nagy mennyiségű ragadós csapadék válik ki. A készülékre desztilláló feltétet szerelünk és a hőmérsékletet emeljük, a vizet azeotrop desztillációval kidesztilláljuk (körülbelül 125 ml folyadék kideszt.'llálásával). A kapott elegyet jeges fürdőben, sósav20 gáz bevezetés közben, lehűtjük, miközben csapadék keletkezik. A csapadékot íeszűqük, 100 ml 1,2-diklór-etánnal mossuk és vákuumban szárítjuk, a termék 2-amino-3-(klór-metil)-benzonltril sósavas sója.

Claims (4)

  1. 25 SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás Ph-CH2-X általános képletű o-amino-benzil-halogenidek és azok hidrogén-halogenid-sóinak előállítására — a képletben _n X jelentése halogénatom, és
    Ph jelentése a halogén-metil-csoporthoz képest o-helyzetben aminocsoporttal, és adott esetben p-helyzetben 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal és m-helyzetben trifluor-metil-, 1—5 szénatomos alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1—4 szénatomos alkoxioc -karbonil- vagy cianocsoport tál szubsztituált fenilcsoport, azzal jellemezve,hogy
    a) Ph-CH2 -S(O)-Ri általános képletű benzil-szulfoxidot - Rí jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport és Ph jelentése a fenti—inért sserves oldószerben, 0—
    40 -200°C hőmérsékleten hidrogén-halogeniddel vagy acil-halogeniddel reagáltatunk, vagy
    b) Ph-CH2-S-CH3 általános képletű benzíl-szulfídot - Ph jelentése a fenti - halogénezőszenel, célszerűen klórral, reagáltatunk inért szerves oldószerben, 0-30°C hőmérsékleten, majd a reakcióelegyhez
    45 egyenértéknyi mennyiségű vizet adunk, majd az elegyet a szulfoxid izolálása nélkül, adott esetben további hidrogén-halogenid hozzáadásával továbbreagáltatjuk, majd az a) vagy b) eljárás során keletkezett vizet _ ismert módon eltávolítjuk, és kívánt esetben a keletkezeit o-amino-benzil-halogenidet, önmagában ismert módon, hidrogén-halogenid sójává alakítunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás azzal jellemezve, hogy sósavat vagy acetil-kloridot használunk.
    cg
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jel1 e ni e z v e, hogy inért szerves oldószerként halogénezett szénhidrogént használunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként 1,2-diklór-etánt használunk.
HU83893A 1982-03-17 1983-03-16 Process for the production of substituted o-amino-benzyle-halogenides HU189673B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US35896682A 1982-03-17 1982-03-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189673B true HU189673B (en) 1986-07-28

Family

ID=23411756

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83893A HU189673B (en) 1982-03-17 1983-03-16 Process for the production of substituted o-amino-benzyle-halogenides

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0089330B1 (hu)
JP (1) JPS58167525A (hu)
KR (1) KR870000246B1 (hu)
AT (1) ATE26698T1 (hu)
AU (1) AU562361B2 (hu)
CS (1) CS240955B2 (hu)
DD (1) DD207903A5 (hu)
DE (1) DE3371068D1 (hu)
GB (1) GB2117380B (hu)
HU (1) HU189673B (hu)
MY (1) MY8700115A (hu)
NZ (1) NZ203592A (hu)
PL (1) PL241049A1 (hu)
PT (1) PT76398B (hu)
RO (1) RO87596B (hu)
ZA (1) ZA831840B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4779311B2 (ja) * 2004-06-21 2011-09-28 井関農機株式会社 ひまわり収穫機

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3894034A (en) * 1973-01-29 1975-07-08 Ohio State Res Found A process for producing azasulfonium salts

Also Published As

Publication number Publication date
DD207903A5 (de) 1984-03-21
GB2117380A (en) 1983-10-12
JPS58167525A (ja) 1983-10-03
ATE26698T1 (de) 1987-05-15
CS182983A2 (en) 1985-06-13
EP0089330B1 (en) 1987-04-22
MY8700115A (en) 1987-12-31
RO87596A (ro) 1985-08-31
PL241049A1 (en) 1984-01-30
AU1249283A (en) 1983-09-22
GB2117380B (en) 1986-04-23
GB8307289D0 (en) 1983-04-20
DE3371068D1 (en) 1987-05-27
NZ203592A (en) 1986-02-21
KR840004058A (ko) 1984-10-06
ZA831840B (en) 1983-12-28
EP0089330A3 (en) 1985-03-27
AU562361B2 (en) 1987-06-11
PT76398B (en) 1985-12-05
PT76398A (en) 1983-04-01
KR870000246B1 (ko) 1987-02-21
RO87596B (ro) 1985-09-01
CS240955B2 (en) 1986-03-13
EP0089330A2 (en) 1983-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR940008916B1 (ko) 테트라클로로-2-시아노벤조산의 알킬에스테르의 제조방법
CA1310017C (en) Process for the preparation of 2, 6-dichlorodiphenylamino-acetic acid derivatives
HU189673B (en) Process for the production of substituted o-amino-benzyle-halogenides
EP1440970B1 (en) Benzenesulfonic acid salt of 1-(6-halogeno-2-benzothiazolyl)ethylamine
US4734532A (en) Process for the preparation of 4,4&#39;-dinitrodibenzyls
JPH03123762A (ja) 2,4‐または2,6‐ジハロゲノアニリンの製法
JPS6087251A (ja) 置換ベンズアミド誘導体の製造法
US7282610B2 (en) Method of producing aromatic amine compound having alkylthio group
US6011177A (en) Process for 4-sulfonamidolphenyl hydrazines
EP0089332B1 (en) Preparation or ortho-methyl anilines from ortho-amino benzyl sulfoxides
WO2001081299A1 (fr) Procede permettant de produire du bisulfure de bis(halophenyle)
CA1118436A (en) Process for preparing organothioaldoxime compounds
US4777292A (en) Preparation of ortho-methyl anilines from ortho-amino benzyl sulfoxides
JP2533690B2 (ja) スルホンアミド誘導体
JP3309202B2 (ja) ニトロベンゼンスルホニルハライド類の製造方法
JP2517990B2 (ja) 4―アセチルアミノ―5―フルオロ―2―ニトロフェノキシ酢酸
JP3937600B2 (ja) アミノベンゾニトリル化合物の製造方法
US4540522A (en) Preparation of substituted benzylic halides
JP4162320B2 (ja) ベンゾイソチアゾール誘導体の製造方法
KR910003635B1 (ko) 2-(2-나프틸옥시)프로피온아닐리드 유도체의 제조방법
JP2000053638A (ja) トリフルオロメチルチオメチルベンゼン誘導体の製造法
KR20080007621A (ko) 아세트산(4―메르캅토페닐)에스테르 및 그 제조 방법
EP0071833A1 (en) Process for producing 4-benzoylpyrazoles
BE901066A (fr) Composes chimiues intermediiares pour la preparation d&#39;aniline substituee et procede de preparation.
McCombie et al. CCXII.—The condensation of α-keto-β-anilino-αβ-diphenylethane and its homologues with ethyl chlorocarbonate and thionyl chloride