HU189631B - Process for preparing imidazodiazepine derivatives - Google Patents

Process for preparing imidazodiazepine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU189631B
HU189631B HUHO000014A HU189631B HU 189631 B HU189631 B HU 189631B HU HO000014 A HUHO000014 A HU HO000014A HU 189631 B HU189631 B HU 189631B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compounds
benzodiazepine
hydrogen
phenyl
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Spanish (es)
Inventor
Armin Walser
Rodney I Fryer
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of HU189631B publication Critical patent/HU189631B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

Találmányunk gyógyászatilag hatásos új (P) általános képietű inadazo(l,5-aXl ,4)diazepin-származékok (mely képletben
A jelentése valamely -C/RJ-N- általános képietű
R jelentése fenil-, halogénatommal egyszeresen 'helyettesített fenil-csoport vagy 2-piridil-csoport,
Rj jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilvagy fenilcsoport,
R”~ jelentése hidrogénatom,
Rjjelentése hidrogénatom,
Z jelentése valamely (a(, (bj vagy (cf általános képietű csoport, ahol
X jelentése hidrogén-, klór-, bróm- vagy jódatom, R4 jelentése hidrogénatom, halogénatom, nitro-, ciano-, 14 szénatomos alkil-, /14 szénatomos alkil/-amino~, /14 szénatomos alkanoil/-amino-, amino-, hidroxi-/l-4 szénatomos/-alkilvagy 14 szénatomos alkanoilcsoport,
Rg jelentése hidrogénatom) és gyógyászatilag alkalmas sóik előállítására.
Az (Γ) általános képietű vegyületek teljesen új vegyület-csoportot képeznek. Kémiailag legközelebb az 1.695.211, 2.237.592 és 2.221.558. számú Német Szövetségi Köztársaság-beli nyilvánosságrahozatali iratokban leírt vegyületek állnak.
A leírásban használt „kis szénatomszámú alkilcsoport” 'agy „alkilcsoport” kifejezésen egyenesvagy elágazóláncú 14 szénatomos telített szénhidrogéncsoportok értendők (pl. metil-, etil-, propil-, izopropil-, butilcsoport stb.)·
A ,halogénatom” kifejezés mind a négy halogént — azaz fluor-, bróm-, klór- és jódatomot — felöleli.
Az R^ helyén lévő fenilcsoport adott esetben egy halogén-helyettesítőt hordozhat. Az egyszeresen helyettesített fenilcsoportok a halogén-helyettesítőt előnyösen a fenil-gyűrű 2-helyzetében hordozzák.
Az „alkoxicsoport” kifejezésen egyenes- vagy elágazóláncú 14 szénatomos telített szénhidrogén-oxi-csoportok értendők (pl. metoxi-, etoxi-, propoxicsoport, stb.).
Az (Γ) általános képietű vegyületek előnyös csoportját képezik az (I’B) általános képietű származékok (mely képletben
R’j jelentése hidrogénatom vagy kis szénatomszámú alkilcsoport, előnyösen metilcsoport,
R’4 jelentése hidrogénatom, nitrocsoport vagy halogénatom, előnyösen klóratom, amely előnyösen az imdazobenzodiazepin-gyűrű 8-helyzetéhez kapcsolódhat,
R'6 jelentése fenilcsoport, halogénatommal - előnyösen fluoratommal - helyettesített fenilcsoport, mimellett á helyettesítő előnyösen a fenil-gyűrű 2-helyzetébcn kapcsolódhat és
R’ 2 jelentése hidrogénatom.
’Az (Γ) általános képietű vegyületek további előnyös csoportját képezik a Z helyén 8-klór-feni!-. vagy 8-klór-tieno(3,2-f)-csoportot, Rj helyén hidrogénatomot vagy metilcsoportot, R. helyén 2’-fluor- vagy 2’-klór-fenilcsoportot és RJ nelyén hidrogénatomot tartalmazó származékok.
A leírásban használt .gyógyászatilag alkalmas sók” kifejezésen gyógyászatilag alkalmas szervetlen vagy szerves savakkal (pl. sósav, hidrogén-bromid, sálét» romsav, kénsav, foszforsav, citromsav, hangyasav, maleinsav, ecetsav, borostyánkősav, metán-szulfonsav, p-toluol-szulfonsav stb.) képezett sók értendők. A sók előállítása önmagukban ismert módszerekkel történik.
Azt találtuk, hogy bizonyos (p) általános képietű vegyületek oldatban gyűrűfelnyílással a megfelelő (I’D) általános képietű vegyületekké alakulnak. A nyíltláncú vegyületek és a megfelelő ciklikus (P) általános képietű vegyületek között oldatban pH-tól függő egyensúly áll fenn. Az (I’D) általános képietű vegyületeket a megfelelő ciklikus (p) általános képietű vegyületnek vizes ásványi savval történő kezelése, majd az oldószer ledesztillálása útján, savaddíciós sók alakjában izolálhatjuk. Az (I’D) általános képietű sók izolált alakban a megfelelő ciklikus analógokhoz hasonló farmakológiai hatásokkal rendelkeznek.
A találmányunk tárgyát képező eljárás szerint az (P) általános képietű vegyületeket és gyógyászatilag alkalmas savaddíciós sóikat oly módon állíthatjuk elő, hogy valamely (XVIII) általános képietű vegyületet (mely képletben Rj, R^, A és (Zlf jelentése a fent megadott) dekarboxilezünk, mája kívánt esetben egy ily módon kapott (P) általános képietű vegyületet gyógyászatilag alkalmas sójává alakítunk.
A (XVIII) általános képietű vegyületeknek a megfelelő (P) általános képietű vegyületekhez vezető dekarboxrlezését katalizátor jelenlétében vagy anélkül és oldószerben vagy anélkül végezhetjük el. A dekarboxilezést előnyösen melegítés közben — általában mintegy 100°C és mintegy 350°C közötti hőmérsékleten, előnyösen mintegy 150°C és mintegy 230°C közötti hőmérsékleten — hajthatjuk végre. Oldószerként szénhidrogéneket (pl. ásványolajat), klórozott szénhidrogéneket, étereket, alkoholokat, (pl. etilén-glikolt), di metil-forma mi dót. dimetil-szulfoxidot, hexametil-foszforsav-triamidot stb. alkalmazhatunk. Katalizátorként pl. fémeket (pl. rézport) vagy fémsókat (pl. Cu+ vagy Ag+ sókat) használhatunk.
A (XVIII) általános képietű vegyületek előállítását az A-reakciósémán mutatjuk be. A képletekben Rjelentése kis szénatomszámú alkilcsoport ésA,R,, R3’ R4„ és Rz jelentése az (I) általános képletnél megadott feltéve, hogy mást nefn közlünk. A szakember számára nyilvánvaló, hogy az alábbi reakciók során bizonyos szubsztituensek átalakulhatnak és ezeket az érzékeny csoportokat a szóbanforgó reakció elvégzése előtt meg kell védeni. Az A-reakciósémán szereplő reakciók a megfelelő N-oxidokkal is elvégezhetők. (A jelentése -CIRsl-A O/-), azonban a (VI) általános képietű vegyületekben levő N-oxid csoport a (VI)— (VII) átalakulás alatt lehasad.
Az egyes reakciók részleteit az alábbiakban ismertetjük:
(II) —>(III)
A (ÍII) általános képietű vegyületeket a (II) általános képietű vegyületek nitrozálásával állítjuk elő. A nitrozálást Jn situ” képezett salétromsavval végezhetjük el. E célra reagensként pl.
1) alkálifém-nitriteket (pl. nátrium-nitritet) szerves vagy szervetlen sav (pl. jégecet) és vizes vagy nem-vizes oldószer jelenlétében,
2) alkil-nitriteket (pl. metil-nitritet) inért oldószer (pl. alkoholok, klórozott szénhidrogének vagy pl.
dimetil-formamid) jelenlétében, vagy
3) nitroztlklorid-gáz inért oldószerrel képezett oldatát, savmegkötőszer (pl. piridin) jelenlétében alkalmazhatunk.
A nitrolizálási reakciót szobahőmérséklet körüli vagy ennél alacsonyabb hőmérsékleten (pl. mintegy -20°C és +25°C között) hajthatjuk végre. A molekulában lévő amino- vagy alkÚ-amino-csoportot a nitrozálás alatt megvédhetjük (pl. acilezéssel). A védöcsoportot a reakció-sorozat megfelelő későbbi szakaszában eltávolítjuk.
(Vili) (IX)
A (IX) általános képletű vegyületet a (VIII) általános képletű vegyületek és dimorolino-foszfinsav-klorid reakciójával állítjuk elő. A (VIII) általános képletű vegyület és a foszforilezőszer (IX) általános képletű vegyülethez vezető reakcióját oly módon végezhetjük el, hogy a (Vili) általános képletű vegyületet a megfelelő anion képzéshez elegendő erősségű bázissal kezeljük. E célra pl. alkálifém-alkoholátokat (pl. kálium-tercier butilátot vagy nárium-metilátot), vagy alkálifém-hidrideket (pl. nátrium-hidridet) vagy alkil-litium-vegyületeket (pl. n-butil-litiumot) alkalmazhatunk. A reakciót 0-100°C-on, előnyösen aprotikus poláros inért oldószerben végezhetjük el. Reakcióközegként olyan oldószereket alkalmazhatunk, amelyekben a (VIII) általános képletű vegyületek ambiens sói teljesen vagy legalábbis részben szolubilizálódnak. Oldószerként előnyösen étereket (pl. tetrahidrofuránt, dioxánt) vagy tercier amidokat (pl. dimetil-formamidot) alkalmazhatunk.
A molekulában jelenlévő amino- vagy helyettesített aminocsoportokat e reakciólépés előtt nyilvánvalóan meg kell védeni, majd a védőcsoportot a szintézis megfelelő későbbi szakaszában (pl. a /XII/ általános képletű vegyületek képződése után) eltávolítjuk.
(III) vagy (IX) (IV) .
A (VI) általános képletű vegyületeket a megfelelő (III) vagy (IX) általános képletű vegyület és egy malonsavészterből képezett (XIX) általános képletű anion kondenzációjával állítjuk elő. A képletben, R kis szénatomszámú alkilcsoportot jelent. Az aniont oly módon képezzük, hogy a malonsav-észtert megfelelő erős bázissal (pl. alkálifém- vagy alkáliföldfém-alkoholáttal, -hidriddel vagy -amiddal) deprotonizáljuk. A (III) vagy (IX) általános képletű vegyület és a malonsav-észter-anion reakcióját előnyösen oldószeres közegben (pl. benzolban, toluolban, hexánban, éterekben mint pl. dioxánban, tetrahidrofuránbán, dietiléterben, vagy dimetil-formamidban, dimetil-szulfoxidban stb.) szobahőmérséklet és 150°C közötti hőmérsékleten — előnyösen 0-100°C-on, különösen szobahőmérsékleten — hajthatjuk végre. ,(IV)->(V)
Az (V) általános képletű vegyületeket a (IV) általános képletű vegyületek dekarboxilezésével állíthatjuk elő. A (IV) általános képletű vegyületet al· kálifém-hidroxiddal (pl. nátrium- vagy kálium-hidroxiddal) megfelelő oldószerben (pl. valamely alkoholban, éterben vagy dimetil-szulfoxidban) szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten - előnyösen 60-100°C-on kezeljük.
(V) -> (VI)
A (VI) általános képletű vegyületeket az (V) általános képletű vegyületek nitrozálásával állítjuk elő. Nitrozálószerként salétromossavat alkalmazhatunk, amelyet pl. alkálifém-nitritekből, alkil-nitritekből vagy nitrozil-kloridból szerves vagy szervetlen savakkal in situ képezhetünk. Oldószerként előnyösen étereket, alkoholokat, vizet, savakat (pl. ecetsavat), dimetil-formamidot, dimetil-szulfoxidot stb. vagy klórozott szénhidrogéneket alkalmazhatunk. A reakciót szobahőmétsékleten végezhetjük előnyösen el, bár a reakcióhőmérséklet nem döntő jelentőségű tényező.
(VI) —χ (VII)
A (VII) általános képletű vegyületeket a (VI) általános képletű vegyületek redukciójával állítjuk elő. A redukciót pl. Raney-nikkel jelenlétében hidrogénnel, vagy cinkkel és ecetsavval végezhetjük el. A redukció során fő-reakcióként a (VII) általános képletű vegyületek keletkeznek és mellék-reakciók kapcsán kis mennyiségben különböző izomerek is képződnek (azaz a megfelelő /VIIA/, /VIIB/, |VHC/ és /VIID/ rész-képletű csoportot tartalmazó vegyületek).
Megjegyezzük, hogy a fenti redukció bizonyos érzékeny csoportokat is megtámad, így az R^ helyén lévő 7-helyzetű nitrocsoport vagy a 7-helyzetű cianocsoport is redukálódik. Ezért e csoportokat a redukció előtt önmagukban ismert módszerekkel más csoportokkákell alakítani.
(VII) -¼ (XII)
A (XII) általános képletű vegyületeket oly módon állíthatjuk elő, hogy valamely (VII) általános képletű vegyületet egy (XX) általános képletű alkánkarbonsav-ortoészterrel (mely képletben R jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport és R’l például hidrogénatomot, vagy kis szénatomszáihú alkil-csoportot képvisel, adott esetben halogénalkil-csoport is lehet, reagáltatunk, adott esetben savas katalizátor (pl. p-toluol-szulfonsav, foszforsav stb.) jelenlétében, szobahőmérsékleten vagy ennél magasabb hőfokon (pl. 25-150°C-on). Ez esetben a (XII) általános képletű vegyületekhez vezető ciklizáció spontán lejátszódik. A (XX) általános képletű ortoésztereket ekvivalens származékaik alakjában is felhasználhatjuk (pl. ortoamidok, mint pl. Ν,Ν-dimetil-formamid-dimetil-acetál: Ν,Ν,Ν’,Ν’,Ν’’,Ν’’-hexametil-metán-triamin, nitrilek, pl. acetonitril, észter-imidát, pl. CHj-C/=NH/-OCLHc)·
A fenti reakció előtt a jelenlévő amino- vagy alkil-amino-csoportokat természetesen meg kell védeni. (VII) —Λ (XI)
A (XI) általános képletű vegyületeket oly módon állíthatjuk elő, hogy valamely (VII) általános képletű vegyületet egy (XXI) vagy (XXII) általános képletű vegyülettel acilezünk. A képletekben X jelentése halogénatom és R, jelentése hidrogénatom, kis szénatomszámú alkil vagy fenil-csoport. A reakciót oldószeres közegben végezhetjük el. Reakcióközegként pl. metilén-kloridot, étereket, klórozott szénhidrogéneket stb. alkalmazhatunk és a reakciót előnyösen savmegkötőszer (pl. szerves vagy szervetlen bázisok, mint pl. trietil-amin, piridin vagy alkálifém-karbo-31 nátok) jelenlétében végezhetjük el. A reakciót szobahőmérsékleten vagy ennél magasabb vagy alacsonyabb hőmérsékleten hajthatjuk végre, előnyösen szobahőmérsékleten dolgozhatunk. A (XI) általános képletű vegyületek esetében izoméria áll fenn ése vegyületek a (XIA) vagy (XIB) általános rész-képletet tartalmazó alakokban lehetnek jelen .
(Xi) -> (XH) x
A (XII) általános képletű vegyületeket a (XI) általános képletű vegyületekből vagy izomerjeikből hevítéssel történő vízelvonással és gyűrűzárással állíthatjuk elő. A reakciót oldószer jelenlétében vagy anélkül végezhetjük el. Reakcióközegként pl. dimetil-formamidot, etilén-glikolt, hexametil-foszforsav-triamidot, stb. alkalmazhatunk. A reakciót 100—300°Con — előnyösen 150°C és 250°C közötti hőmérsékleten, különösen előnyösen 200°C-on — katalizátor és vízelvonószer jelenlétében vagy anélkül végezhetjük el.
(IX) —A (X)
A (X) általános képletű vegyületeket oly módon állítjuk elő, hogy valamely (IX) általános képletű vegyületet egy acil-amino-malonsav-észterből képezett (XXIII) általános képletű (mely képletben R jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport és Rj ”, jelentése hidrogénatom kis szénatomszámú, alkil- vagy fenilcsoport) anionnal kondenzálunk. Az aniont az aefl-amino-malonsav-észterből megfelelő erős bázissal (pl. alkálifém- vagy alkáliföldfém-alkoholátok, -hidridek vagy -amidok) történő deprotonizálással képezhetjük. A (IX) általános képletű vegyület és az acil-amino-malonsav-észter-anion reakcióját előnyösen oldószeres közegben végezhetjük el. Reakcióközegként pl. szénhidrogéneket (pl. dioxánt, tetrahidrofuránt, dietilétert, dimetil-formamidot, dimetil-szulfoxidot, stb.) alkalmazhatunk. A reakciót szobahőmérséklet alatti hőfok és 150°C közötti hőmérsékleten — előnyösen 0—100°C-on, különösen szobahőmérsékleten -hajthatjuk végre.
(X) - (XI)
A (XI) általános képletű vegyületeket és izomerjeiket a (X) általános képletű vegyületek dekarbo; xilezésével állítjuk elő. A reakciót alkálifém-alkoholátokkal, oldószeres közegben (pl. éterekben, alkoholokban, dimetil-szulfoxidban, dimetil-formamidban stb.), szobahőmérsékleten vagy ennél magasabb vagy alacsonyabb hőmérsékleten - előnyösen szobahőmérsékleten - hathatjuk végre. A (X) és (XI) általános képletű vegyületek izolálás nélkül in situ közvetlenül a (XII) általános képletű vegyületekké alakíthatók. ' (xn) — (xi rt)
A (XIÍI) általános képletű vegyületeket a (VII) általános képletű vegyületek és R,CH0 általános képletű aldehidek reakciójával állítjuk elő. Rj jelentése az (I) általános képletnél megadott, az amino-, helyettesített amino- és előnyösen az RCO-csoportok csak védett alakban lehetnek jelen. A védőcsoportot a szintézis későbbi szakaszában - pl. a (XII) általános képletű vegyületek képződése után - eltávolítjuk. A reakcióban oldószerként szénhidrogéneket (pl. benzolt), alkoholokat, étereket, klórozott szénhidrogéneket, dimetil-formamidot, di metil-szulfoxidót stb. alkalmazhatunk. A reakciót vízmegkötőszer (pl, molekulaszita) jelenlétében vagy anélkül végezhetjük el. A reakciót szobahőmérsékleten vagy ennél magasabb vagy alacsonyabb hőmérsékleten hajthatjuk végre. Előnyösen szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten dolgozhatunk.
(XIII) — (XII)
A (XIÍI) általános képletű vegyületeket a (XII) általános képletű vegyületek oxidációjával állítjuk elő. Az oxidációt oxidálószerekkel (pl. mangán-dioxid, levegő, oxigén stb.) in situ végezhetjük el.
Az R4 helyén aminocsoportot tartalmazó (XII) általános képletű vegyületeket Sandmeyer reakcióval a megfelelő, Ra helyén nitro- vagy cianocsoportot tartalmazó (ΧΠ) általános képletű vegyületekké alakíthatjuk.
Az IL· helyén nitro- vagy cianocsoportot tartalmazó (XII) általános képletű vegyületeket továbbá a megfelelő (VII) általános képletű vegyületeken keresztül is előállíthatjuk. Ezeket a vegyületeket oly módon állíthatjuk elő, hogy a megfelelő (IX) általános képletű vegyületet egy (XXIV) általános képletű, védett amino-malonsav-észterből származó anionnal reagáltatjuk (mely képletben R jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport és Z benziloxi-karbonil-csoportot jelent), az ily módon kapott, R. helyén benziloxicsoportot és R, helyén nitro- vagy cianocsoportot tartalmazó (Xj általános képletű vegyületet — a (X) — (XI) lépés során ismertetett módon - a megfelelő (XI) általános képletű vegyületté alakítjuk, melyből hidrogén-bromiddal jégecetben elvégzett kezeléssel elkészítjük a megfelelő, R, helyén nitro- vagy cianocsoportot tartalmazó (VII) altalános képletű vegyületet. A (X) és (XI) általános képletű közbenső termékeket nem kell izolálni. Az ily módon kapott (VII) általános képletű vegyületeket a (VII) (XIII) és (XIII) - (XII) lépésekkel alakítjuk a (XII) általános képletű vegyületekké.
(XII) — (XVIII)
A (XVIII) általános képletű vegyületeket a (XII) általános képletű vegyületek hidrolízisével állíthatjuk elő. A hidrolízist alkálifém-hidroxidokkal (pl. nátrium- vagy kálium-hidroxiddal) végezhetjük el. A hidrolízist előnyösen inért oldószerben hajthatjuk végre. Reakcióközegként alkoholokat (pl. metanolt vagy etanolt), étereket (pl. dioxánt, tetrahidrofuránt), dimetil-formamidot stb. vagy ezek vízzel képezett elegyeit alkalmazhatjuk. A hidrolízist előnyösen szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten hajthatjuk végre.
A fenti reakcióban a molekulában adott esetben jelenlévő aciloxi-alkil-csoportok nyilvánvalóan a megfelelő hidroxil-alkil-csoportokká alakulnak. Az R, helyén adott esetben lévő -COOR.q csoport szintén hidrogénatomra cserélődik fel, hidrolízis és dekarboxileződés útján. A halogén-alkil-csoportból a fenti reakciólépésben hidroxi-alkil-csoport keletkezik.
A ketálcsoportot (pl. etiléndioxo-csoportof) tartalmazó (I) általános képletű imidazobenziodiazepin· -származékokban lévő ketálcsoportot enyhén savas hidrolízissel a megfelelő ketonná alakíthatjuk. A ketonokat racém szekunder vagy tercier alkoholokká alakíthatjuk. A fenti két lépest a 3.846.410 sz. Ame-41 . 2 rikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban ismertetett reakciókörülmények között végezhetjük el.
Az (Γ) általános képletű vegyületeket és gyógyászatilag alkalmas savaddíciós sókat a gyógyászatban izomrelaxáns, szedatív és antikonvulzlv készítmények előállítására alkalmazhatjuk. Különösen előnyösen készíthetünk intravénás vagy intramuszkuláris készítményeket, a savaddíciós sók vizes oldatokban való jó oldhatósága révén.
Az (1>) általános képletű vegyületeket és gyógyászatiig alkalmas savaddíciós sóikat a gyógyászatban a hatóanyagot és inért szilárd vagy folyékony gyógyászati hordozóanyagot tartalmazó készítmények alakjában alkalmazhatjuk. A gyógyászati készítmények hatóanyagtartalma a hatóanyag aktivitásától és a készítmény-típustól függően mintegy 0,1-40 mg, előnyösen 1 -40 mg,
A hatóanyagot előnyösen belsőséges (pl. parenterális vagy enterális) adagolásra alkalmas formában készíthetjük ki. A készítmények szokásos gyógyszeripari hordozóanyagokat(pl. vizet, zselatint, keményítőt, magnézium-sztearátot, talkumot, növényi olajokat stb.) tartalmazhatnak és pl. tabletták, elixirek, kapszulák, oldatok, emulziók stb. alakjában állíthatók elő.
A jelen szabadalmi leírásban több szakcikkre és Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásra hivatkozunk. Az idézett és az ezekben foglalt kitanítás a jelen szabadalmi leírás részét képezi.
A találmányunk szerinti eljárással előállítható vegyületek gyógyászati hatékonyságát az alábbi tesztekkel igazoljuk.
A) Pentametiléntetrazol-teszt
A teszt szerint az összes kontroll-állaton (egereken) görcsös rohamok és elpusztulás előidézéséhez szükséges pentametiléntetrazol mennyiségét meghatározzuk. A fenti alap-érték meghatározása után a teszt-vegyületet dózisonként 44 egérből álló csoport dlllatainak orálisan beadagoljuk. Ezután az állatoknak a kísérlet elején meghatározott alapértéknek megfelelő dózisban pentametiléntetrazolt adunk be. A görcsös rohamoktól mentes és a kísérletet túlélő állatok számát feljegyezzük. ED$q értéknek azt a dózist tekintjük, melynek hatására az állatok 50%ánál görcsös rohamok egyáltalán nem jelentkeznek és a kísérletet túlélik.
B) Ébrenlévő macskán folytatott kísérletek
A macskákat orálisan kezeljük és megfigyeljük, hogy a tünetek (általában ataxia) fellépnek-e. Kezdetben egy macskát és 50 mg/kg dózist alkalmazunk Hatás fellépésekor a dózist változtatjuk és minden dózishoz í-3' macskát alkalmazunk. Az eredmények a minimális hatásos dózist (MED) adják. Ez a kísérlet az izomrelaxáns hatás meghatározásához fontos.
C) Küzdő teszt .
Ez a teszt az izomrelaxáns és/vagy félelemoldó (trankvilláns) hatással rendelkező vegyületek vizsgálatára szolgál. Két egeret felfordított pohár alatt elhelyezett rácsra helyezünk és az állatok lábára a rácson keresztül ütéseket mérünk. Az állatok ezáltal izgalmi állapotba kerülnek, mely időnként rövid összecsapásokban nyilvánul meg. Kiválasztunk egy egérpárt, mely kétperces kísérleti időszak alatt legalább ötször összecsap. Az állatoknak a teszt-vegyületet orálisan beadjuk és a kísérletet egy óra múlva megismételjük. A teszt-vegyületet 100 mg/kg maximális dózisig logaritmikusán emelkedő dózisokban adagoljuk. Azt a dózist tekintjük 100%-osan gátló dózisnak, melynek hatására mindhárom kiválasztott egérpárnál az összecsapások elmaradnak.
Az eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze. A teszt-vegyületek az (p) általános képletnek felelnek meg, Z jelentése (a) általános képletű csoport.
B C A
I 1 10 2,2
II 0,5 10 2,1
III <1 10 2,2
IV 1 5 2
V 0,1 2,0 0,89
I Rck3 R2 ’ H2 R3 HJ 8*1 R6 H6
II -CH, H H • 8-Cl 2-F
III -chí H H 8-C1 2-C1
IV C2.H5 H H 8-C1 2-F
V -cél' H H 8-NCL 2-C1
Eljárásunk: t ovábbi részleteit az alábbi példákban
ismertetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
1. példa
1,5 g 8-klór-6-/2-fluor-fenil/4H-imidazo(l,5-aXl,4)benzodiazepin-3-karbonsav és 10 ml ásványolaj szuszpenzióját 6 percen át 230°C-on melegítjük. A reakcióelegyet 1 n sósav és éter között megosztjuk. A vizes fázist ammóniával meglúgositjuk és metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 60 g kovasavgélen kromatografáljuk és 25 térfogat % metilén-kloridot tartalmazó etil-acetáttal eluáljuk. A kevésbé poláros 8-klór-6-/2-fluor-feníl/-6H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin etil-acetátos kristályosítás után 195—196°C -on olvadó színtelen kristályokat képez. Kitermelés: 350 mg.
A polárosabb komponenst éterből kristályosítjuk. A kapott 8-klór-6-/2-fluor -fenil/4H-imdazo(l ,5-a)-(1,4)benzodiazepin 150—151°C-on olvad. Kitermelés: 0,8 g.
A kiindulási anyagot következőképpen állíthatjuk elő:
200 g (0,695 mól) 7-klór-l ,3-dihidro-5-/2-fluor-fenil/-2H-l ,4-benzodiazepin-2-on, 2 liter tetrahidrofurán és 250 ml benzol oldatát jégfürdőn hűtés közben metil-aminnal telítjük. Ezután 190 g (1 mól) titán-tetraldoridnak 250 ml benzollal képezett oldatát csepegtetjük be 15 peré alatt. Az adagolás befejeződése után az elegyet keverés közben 3 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. A szerves anyagot leszűrjük és tetrahidrofuránnal alaposan kimossuk. A vizes réteget elválasztjuk, a szerves fázist nátrium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. A visszamaradó kristályos 7-k3ór-5-/2-fluor-feni1/-2-/metil-amino/-3H-l ,4-benzodiazepin 204—205°C-on olvad. Kitermelés: 205 g.
A termék analitikai tisztaságú mintája metilén-klorid és etanol elegyéből történő átkristályosítás után 204—206°C-on olvad.
A) 8.63 g (0,125 mól) nátrium-nitritet három részletben 15 perc alatt 30,15 g (0,1 mól) 7-klór-5-/2-fiuor-fenil/-2-/meriI-amino/-3H-l ,4-benzodiazepin és 150 ml jégecet oldatához adunk. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy órán át keverjük, majd vízzel hígítjuk és metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokat telített nátrium-hidrogén-klorid-karbonát-oldattal mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk — a végén toluolos azeotrop desztillaciót alkalmazunk. 29 g nyers 7-klór-5-/2-fluor-fenil/-2-N-nitrozó-metil-amino/-3H-l,4-benzodiazepint kapunk, sárga olaj alakjában,
B) 27,6 g (0,4 mól) nátrium-nitritet 30 perc alatt részletekben 90,45 g (0,3 mól) 7-kIór-5-/2-fluor-fenil/-2-metil-amino/-3H-l ,4-benzodiazepin és 400 ml jégecet oldatához adunk. Az adagolás befejeződése után a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy órán át keverjük, majd 1 liter vízzel hígítjuk és metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokat vízzel, majd 10%-os vizes nátrium-karbonát-oldattal kétszer-kétszer mossuk, az oldatot szárítjuk és bepároljuk. Sárga olaj alakjában 96 g nyers 7-klór-572-fluor-fenil/-2-/N-nitrozó-metil-amino/-3H-l,4-benzodiazepin marad vissza.
A fenti anyagot 300 ml dimetil-formamidban oldjuk és az oldatot 150 ml dimetil-malonát, 40,4 g ícállum-tercier butilát és 500 ml dimetil-formamid szobahőmérsékleten eló'zetesen 10 percen át kevert elegyéhez adjuk. A reakcióelegyet nitrogénatmoszférában szobahőmérsékleten egy éjjelen át keverjük, majd 150 ml jégecettel megsavanyítjuk, vizzel és vizes nátrium-karbonát-oldattal hígítjuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. A maradék etanolos kristályosítása után 53,5 g színtelen, 170—172°C-on olvadó kristályos 7-klór-l,3-dihidro-2-/dimetoxi-malonilidén/-5-/2-fluor-fenil/-2H-l,4-benzodiazepint kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája metilén-klorid és etanol elegyéből történő átkristályosítás után változatlan olvadáspontot mutat.
g (0,05 mól) 7-klór-l ,3-dihidro-2-/dimetoxi-maIonilidén/-5-/2-fluor-fenil/-2H-l ,4-benzodiazepin, 400 ml metanol és 3,3 g (0,059 mól) kálium-hidroxid elegyét nitrogén-atmoszférában 5 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása melett forraljuk. Az oldószer nagyrészének ledesztillálása után kapott maradékot vízzel hígítjuk és a kiváló kristályokat szűrjük, vízzel mossuk és szárítjuk. A kapott 7-klór-1,3-dihidro-572-fluor-feni]/-2-/rnetoxikarbonil-metilén/-2H-l ,4-benzodiazepin 158-160°C-on olvad. A termék analitikai tisztaságú mintája metilénklorid és hexán elegyéből történő átkristályosítás után 161-162°C-on olvad.
g (0,08 mól) 7-klór-l ,3-dihidro-5-/2-fluor-fenil/-2-/metoti-karbonil-metilén/-2H-l ,4-benzodiazepin és 250 ml jégecet oldatához 8,8 g (0,125 mól) nátrium-nitritet adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 10 percen át keverjük, majd 250 ml vízzel hígítjuk. A kristályosán kiváló terméket szűrjük, vízzel, metanollal és éterrel mossuk és szárítjuk. Sárga kristályok alakjában 7-klór-5-/2-fluor-feníl/-«-/hidroxi-imino/-3H-l ,4-benzodiazepin-2-ecetsav-metilésztert kapunk. Op.: 238-241°C (bomlás).
11,25 g (0,03 mól) 7-klór-5-/2-fluor-fenil/-a-/hidroxi-imino/-3H-l ,4-benzodiazepin-2-ecetsav-metilésztert 750 ml tetrahidrofurán és 500 ml metanol elegyében melegítés közben oldunk. Ezután 20 g Raney-nlk* kelt adunk hozzá és az elegyet atmoszférikus nyomáson 4 órán át hidrogénezzük. A katalizátort szűréssel eltávolítjuk és a szürletet bepároljuk, a végén toluolos azeotropot képezve. A maradékot 100 ml etanolban oldjuk, 10 ml ortohangyasav-trietilésztert és 5 ml 5%-os etanolos sósavat adunk hozzá és az elegyet visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 10 percen át forraljuk. A reakcióelegyet bepároljuk a maradékot metilén-klorid és telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldat között megosztjuk. A metilén-kloridos réteget elválasztjuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradékot éterből kristályosítjuk. A kapott 8-klór-6-/2 fluor-fenil/-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)-benzodiazepin-3-karbonsav-metilésztert 179-181°C-on olvad. Kitermelés: 4,6 g.
1,48 g (0,004 mól) 8-klór-6-/2-fluor-fenil/4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-metilészter, 0,5 g (0,009 mól) kálium-hidroxid, 50 ml metanol és 2 ml víz elegyét visszafolyató hűtő alkalmazása mellett nitrogén-atmoszférában 3 órán át forraljuk. A metanolt részben ledesztilláljuk, a maradékot jégecettel megsavanyitjuk és a még forró oldatot vízzel hígítjuk. Jegesvizes fürdőben való lehűtés után a kiváló kristályokat szűrjük és vákuumban szárítjuk. A kapott 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-4H-imidazofl ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav 245— 247 C-on olvad (bomlás). Kitermelés: 1,2 g .
2. példa
0,5 g (0,00129 mól) 8-ciano-6-/2-fluor-fenil/-l-metiI4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilészter, 100 ml etanol és 10 ml víz oldatához 0,14 g (0,0026 mól) kálium-hidroxidot adunk. A reakcióelegyet 30 percen át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk és 10 ml vizet adunk hozzá. Ezután ecetsavval megsavanyítjuk, szűrjük és 20 ml diklór-metánnal extraháljuk. A fázist elválasztjuk, szárítjuk és bepároljuk. A szűrletből kb. 0,2 g hidrolizált terméket kapunk és az extrakciós lépésnél kb. ugyanennyit nyerünk. A kapott terméket 3 ml vízmentes hexametil-foszforsav-triamidhoz adjuk és 30 percen át argon-atmoszférában 200— 205°C-on melegítjük. Ezután lehűtjük és 50 ml jegesvizet, majd 1 ml ammónium-hidroxidot adunk hozzá. Az oldatot leszűrjük és a szürleteket 25 ml diklór-metánnal extraháljuk, majd szárazrapároljuk. A maradékhoz vizet adunk, az oldatot szűrjük és a csapadékokat összegyűjtjük, diklór-metánban oldjuk, szilikagél-lemezeken vastagrétegkromatografálásnak vetjük alá és 15% metanolt tartalmazó etil-acetátal hívjuk elő. A terméket tartalmazó szilikagélt lekaparjuk (Rp 4-5) metanollal keverjük és szűrjük. Izopropanol és éter elegyéből történő kristályosítás után 198—203°C-on olvadó 8-ciano-6-/2-fluor-fenil/-l-metil-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)-benzodiazepint kapunk, csaknem fehér prizmák alakjában. Kitermelés: 5 mg.
A kiindulási anyagot a következőképpen állíthatjuk elő:
g (0,0348 mól) 7-ciano-l ,3-dihidro-5-72-fluor-fenil/-lH-l ,4-benzodiazepin-2-on és 150 ml vízmentes tetrahidrofurán oldatához argon-atmoszférában
2,4 g (0,0537 mól) 54%-os nátrium-hidridet adunk és az elegyet keverés közben 1 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. Az elegyet 0°C-61 ra hűtjük és 13,7 g (0,0537 mól) foszforo-dimorfolid-kloridot adunk hozzá. A reakcióelegyet 18 óra múlva szüljük, kis térfogatra bepároljuk és étert adunk hozzá. A kiváló csapadékot szűrjük és diklórmetán-éterelegyből átkristálvosítjuk. Rúdkristályok alakjában 11 g 194—197°C-on olvadó 7-ciano-5-/2-fíuor-fenil/-2-(bisz-/morfolino/-foszfiniloxi)-3H-1,4-ben zodiazepint kapunk.
100 ml vízmentes NJN-dimetil-formamidhoz nitrogén-atmoszférában 1,6 g (0,036 mól) 54%-os nátrium-hidridet és 8,3 g (0,038 mól) acetamido-dietil-malonátot adunk keverés közben. 30 perc elteltével 10 !; (0,02 mól) 7-ciano-5-/2-fluor-fenil/-2-(bisz-/morölino/-foszfiniloxi)-3H-l ,4-benzodiazepint adunk hozzá. A reakcióelegyet 64 óra múlva 4 ml ecetsavat tartalmazó jegesvízbe öntjük Az elegyet szűrjük, a szilárd anyagot 50 ml vízzel mossuk, vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk és kis térfogatra bepároljuk. Az oldatot Florisil-oszlopon kromatografáljuk és 2 liter diklór-metánnal eluáljuk, ezt az eluátumot elöntjük. Az oszlopot ezután 1 liter 10 : 1 arányú diklórmetán-éter-eleggyel, majd 2 liter éterrel eluáljuk. Az éteres frakciót diklór-metán és éter elegyéből kétszer átkristályosítjuk. Fehér, 138—140°C-on olvadó prizmák alakjában 1,5 g acetilamino-(7-ciano-5-/2-fluor-fenil/-3H-l,4-benzodiazepín-2Íl)-malonsav-dietilésztert kapunk.
Az oszlopot 1,5 liter 10 : 1 arányú etilacetát-metanol-eleggyel eluáljuk. Az eluátumot bepároljuk és a maradékot éterből kristályosítjuk. Diklór-metán és éter elegyéből történő átkristályosítás után 0,3 g 8-ciano-6-/2-fluor-fenil/-l-metil-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilésztert kapunk, Op.: 272-274°C.
3. példa
1,5 g (3,48 millimól) 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-fenil-4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3- 0 -karbonsav és 20 ml ásványolaj szuszpenziót 190 Con félórán át erőteljesen keverjük. A sötétszínű szuszpenzíót hexánban szuszpendáljuk, 1 n sósavval kétszer extraháljuk, hexánnal egyszer mossuk, és 5%os vizes nátrium-karbonát-oldattal semlegesítjük. A kiváló terméket (800 mg) szűrjük és levegőn szárít; juk, majd a szürletet bepároíjuk. Csaknem fehér, szilárd anyag alakjában 220 mg 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l -feniI/-4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiaze- ? pint kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintáját szilikagélen való oszlopkromatografálással és etil-acetátos eluálással kapjuk. Oq. 241 —243°C.
A kiindulási anyagot a következőképpen állítjuk elő:
3,75' g (0,01 mól) 7-klór-5-/2-fluor-fenil/-a-/hidroxi-imino/-3H-l ,4-benzodiazepin-2-ecetsav-metilészter, 300 ml tetrahidrofurán és 200 ml metanol oldatát atmoszférikus nyomáson 1,5 órán át egy teáskanálnyi Raney-nikkel jelenlétében hidrogénezzük. A katalizátort celiten való átszűréssel eltávolítjuk és a szürletet vákuumban bepároljuk, a végén toluolos azeotropot képezve. A maradékot 20 ml piridinben oldjuk és 4 ml benzoil-kloridot adunk hozzá. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 15 percen át állni hagyjuk, majd metiíén-klorid és 1 n nátrium-hidroxid-oldat között megosztjuk. A szerves fázist szárítjuk és bepároljuk, a végén toíuolos azeotropot képezve. A maradék étercs kristályosítása után 2,3 g 210-213°C-on olvadó 2-(/benzoil-amino/-metoxikarbonil-meti1én)-7-klór-5-/2-fluor-fenil/-l ,3-dihidro-2H-l ,4-benzodiazepint kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája etilacetát-hexán-elegyből történő átkristályosítás után 217—219ÖCon olvad és 150—160°C-on lágyul.
1,15 g (2,5 millimól 2-(/benzoil-amlno/-metoxikarbonil-metilén)-7-klór-5-/2-fluor-fenil/-l ,3-dihidro-2H-1,4-benzodiazepln és 10 ml hexametil-foszforsav-triatnid oldatát 10 percen át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. A sötétszín( elegyet víz és éter-metilénklorid-elegy között megosztjuk. A szerves réteget vízzel mossuk, szárítjuk és beparoljuk. A maradékot metilén-kloridban oldjuk és aktivált alumínium-oxidon átszűrjük, etil-acetátban. A szürletet bepároljuk, 20 g szilikagélen kromatografáljuk és 10 térfogat % etil-acetátot tartalmazó metifén-kloriddal eluáljuk. Az egyesített átlátszó frakciók éter-hexán-elegyből történő kristályosítása után kapott 55 mg 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-fenil-4H-imidazo(l ,5 -aYl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-metilészter 208-209°C-on olvad.
2,66 g (5,77 millimól) 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-fenil-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-metilészter és 50 ml metanol forrásban lévő oldatához 755 mg (11,5 millimól) kálium-hidroxidnak 10 ml vízzel képezett oldatát adjuk. A reakcióelegyet 2,5 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd az oldószert vákuumban eltávolítjuk, a maradékot 50 ml forró ecetsavban oldjuk és az oldatot 100 ml hideg vízbe öntjük. A terméket összegyűjtjük, vízzel mossuk és a levegőn szárítjuk. Csaknem fehér, szilárd anyag alakjában
2,5 g 8-klór-6-/2-ftuor-fenil/-l-fenil4H-imidazo(l,5-a)-(1,4)benzodiazepin-3-karbonsavat kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája benzolos átkristályosítás után 267—269°C-on olvad.
4. példa
1,3 g 8-bróm-l-meti]-6-/2-piridil/-4H-imidazo(l,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav és 20 ml etilén-glikol oldatát 1 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. A reakcióelegyet víz és metilénklorid-toluol-elegy között megosztjuk. A szerves fázist telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal mossuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradék éter és 2-propanol elegyéből történő kristályosítása után cserszínű kristályok alakjában 0,4 g 8-bróm-l-metil-6-/2-piridil/-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepint kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája etilacetát-hexán-elegyből történő átkristályosítás után 189-190°C-on olvad.
A kiindulási anyagot a következőképpen állíthatjuk elő:
g (0,25 mól) 54%-os ásványolajos nátrium-hidriddiszperziót r&zletekben keverés közben 63,2 g (0,2 mól) 7-bróm-l,3-dihidro-5-/2-piridiI/-2H-l,4-benzodiazepin-2-on és 1 liter tetrahidrofurán oldatához adunk argon-atmoszférában. A reakcióelegyet gőzfürdőn 1 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, az oldatot szobahőmérsékletre hűtjük és részletekben 76,2 g (0,3 mól) dimorfolino-foszfinsav-kloridot adunk hozzá. A reakcióelegyet további 5 órán át szobahőmérsékleten keveijük, majd a sőt ét színű elegyet Celiten átszűrjük. A szürletet vákuumban bepároljuk ét a sö-71 tétszlnű maradékot éterben felforraljuk. Cserszínű kristályok alakjában 49,5 g 7-bróm-2-(bisZ'/morfolino/-foszfinil-oxi)-5-/2-piridil/-3H-l,4-benzodiazepint kapunk. A termék mintáját 2 ml metilén-kloridban oldjuk, szűrjük, a szürletet 10 ml etil-acetáttal hígítjuk és jégfürdőn lehűtjük. Az átkristályosított, enyhén cserszínű lemezek 180-182°C-on bomlás közben olvadnak.
g (0,2 mól) 50%-os nátrium-hidriddiszperziónak 500 ml vízmentes dimetil-formamiddal képezett szuszpenziójához 43 g (0,2 mól) dietil-acetamido-malonátot adunk. Az elegyet argon-atmoszférában szobahőmérsékleten 1 órán át forraljuk. A szobahőmérsékletre hűtött elegyhez 53,4 g (0,1 mól)
7-bróm-2-(bisz-/niorfolino/-foszfiniloxí)-5-/2-piridil/-3H-1,4-benzodiazepint adunk, A reakcióelegyet egy órán át szobahőmérsékleten keverjük és gőzfürdőn 2 órán át melegítjük. A lehűtött oldatot víz és metilénklorid- és éter elegye között megosztjuk. A szerves fázist elválasztjuk, vízzel mossuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradékot etilacetát-éter-elegyből beoltással kristályosítjuk. Csaknem fehér, 240-243°C-on olvadó kristályok alakjában 6 g 8-bróm-l -metil-6-/2-piridil/-2H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilésztert kapunx. A beoltó kristályokat a termék 30-szoros mennyiségű szilikagélen történő kromatográfiás tisztításával és 5 térfogat % metanolt tartalmazó etil-acetáttal való eluálásával készítjük el. A termék analitikai tisztaságú mintája 243244°C-on olvad.
2,15 g (5 núllimól) 8-bróm-l -metil-6-/2-ptridil|-4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilészter, 50 ml metanol, 0,84 g (15 millimól) kálium-hidroxid és 2,5 ml víz elegyét 5 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. A metanol nagyrészét ledesztilláljuk és a maradékot víz és éter között megosztjuk. A vizes fázist ecetsavval megsavanyítjuk és metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk és bepároljuk. A maradék metilénklorid-etilacetát-elegyből történő kristályosítása után színtelen kristályok alakjában
1,7 g 8-bróm-l-metil-6-/2-piridilMH-imidazo(l ,5-a)-(1,4)benzodiazepin-3-karbonsavat kapunk. Op. 245— 25O°C. A termék analitikai tisztaságú mintája mentolos átkristályositás után 245-250°C-on (bomlás) olvad, előzetes zsugorodás után.
5. példa
1,5 g 6-/2-klór-fenil/-l-metil-8-nitro-4H-imidazo(1,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav és 10 ml etilén-glikol oldatát visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 1 órán át forraljuk. A reakcióelegyet metilénklorid-toluol-elegy és telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldat között megosztjuk. A szerves fázist vízzel mossukí szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 100 ml 2-propanolban oldjuk és 0,6 g maleinsavat adunk hozzá. A meleg oldathoz étert adva a Só kikristályosodik. A kiváló anyagot szűrjük, 2-propanollal és éterrel mossuk. Cserszínű kristályok alakjában 1 g 6-/2-klór-fenil/-l-metil-8-nitro-4H-lmidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-maleátot kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája 2-propanolos átkristályositás után 150 152°C-on olvad. A bázist a fenti sóból szabadítjuk fel. Op.: 170-173ÖC (etilacetát -hexán-elegyből való kristályosítás után).
A kiindulási anyagot a következőképpen állíthatjuk elő:
g (0,2 mól) dietil-acetamido-malonátot 10 g (0,2 mól) nátrium-hidrid 50%-os ásványolajos diszperziójának 500 ml vízmentes dimetil-formamiddal képezett szuszpenziójához adunk. Az elegyet 30 percen át 50°C-on melegítjük, argon-atmoszférában majd 53 g (0,1 mól) 5-/2-klór-fenil/-2^bisz-/morfolino/-foszfiniloxi)-7-nitro-3H-l,4-benzodiazepint adunk hozzá. A reakcióelegyet gőzfürdőn egy órán át melegítjük, majd a lehűtött barna elegyet víz és metilénklorid-éter-elegy között megosztjuk. A szerves fázist vízzel mossuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 1 kg szilikagélen kromatografáljuk és etil-acetáttal eluáljuk. A tiszta frakciókat összegyűjtjük és bepároljuk. A maradékot metilén-klorid és éter elegyéből kristályosítjuk. Halványsárga 233-234°C-on olvadó kristályok alakjában 9,5 g 6-/2-klór-fenil/-l-metil-8-nitro-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilésztert kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája etil-acetátos átkristályositás után 234—235°C-on olvad.
4,25 g (0,01 mól) 6-/2-kIór-ferjil/-l-metil-8-nitro-4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilészter, 100 ml metanol, 1,12 g (0,02 mól) kálium-hidroxid és 4 ml víz elegyét nitrogén-atmoszférában 3 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk. A metanol nagy részét ledesztilláljuk és a maradékot víz és éter között megosztjuk. A vizes fázist éterrel mossuk, ecetsavval megsavanyítjuk és metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk és bepároljuk. A maradék metilénklorid-etilacetát-elegyből történő kristályosítása után 3 g 272-274°C-on bomlás közben olvadó óő/2-klór-fenil/-l-metil-8-nitro-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsavat kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája metanol-etílacetát-elegyből történő átkristályositása után 274-276°C-on olvad (bomlás).
6. példa
1,2 g 1 -metil-8-nitro-6-fenil-4H-imidazo(l ,5-a)-(l,4)benzodiazepin-3-karbonsavat 15 ml hexametil-foszforsav-triamidban visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 3 percen át forralunk. A lehűtött oldatot metilénklorid-éter-elegy és vizes nátriumhidrogén-karbonát-oldat között megosztjuk. A szerves fázist nátriumhidrogén-karbonát-oldattal mossuk, szárijuk és bepároljuk. A maradékot 30 g szilikagélen kromatografáljuk és 3 térfogat % etanolt tartalmazó metilénkloriddal eluáljuk. A tiszta frakciókat éter-metilénklorid-etilacetát-elegyből kristályosítjuk. A kapott 0,27 g l-metil-8-nitro-6-fenil-4H-imidazo(l,5-aXl ,4)-benzodiazepin 168-170cC-on olvad. A termék maleátja etil-acetátból 0,5 mól oldószenei kristályosodik. Op.: 125-128°C (bomlás).
A kiindulási anyagot a következőképpen állítjuk elő:
g (0,125 mól) 50%-os ásványolajos nátrium-hidrid-diszperzióhoz 28,1 g (0,1 mól) 1,3-dihidro-7-nítro-5-fenil-2H-l,4-benzodiazepln-2-on és 300 ml vízmentes tetrahidrofurán oldatát adjuk. A feakdóelegyet 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd
30,2 g (0,12 mól) dimorfolino-foszflnsav-kloridot adunk hozzá és további 4 órán át keverjük. A termék víz és éter hozzáadásakor kristályosodik. A kiváló anyagot összegyűjtjük és metilén-kloridban oldjuk.
Az oldatot szárítjuk és bepároljuk. A maradékot etil-acetátból kristályosítjuk. A kapott nyers 7-nitro-2-(biszr/morfolino/-foszfiniloxi)-5-fenll-3H-l ,4 -benzodiazepin 208-209°C-on olvad. Kitermelés: 20 g.
A kapott anyag egy részét 9,8 g 8,6 g (0,04 mól) dietil-acetamido-malonát, 2 g (0,04 mól) 50%-os ásványolajos nátrium-hidrid-szuszpenzió és 75 ml dimetil-formamid, előzetesen 40°C-on 30 percen át melegített elegyéhez adjuk. Az adagolás befejeződése után a reakcióelegyet gőzfürdőn 30 percen át melegítjük, majd víz és éter között megosztjuk. A szerves fázist vízzel mossuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 250 g szilikagélen kromatografáljuk és etil-acetáttal eluáljuk. Az egyesített tiszta fraxciókat bepároljuk és a maradékot metilén-klorid és éter elegyéből kristályosítjuk. Csaknem fehér, 240-241°C-on olvadó kristályok alakjában 1,1 g 1 -metil-8-nitro-6-fenil4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiaze_pin-3-karbonsav-etilésztert kapunk. Op.: 240-241óC. A termék analitikai tisztaságú mintáját etil-acetátos kristályosítás után kapjuk.
I, 95 g (5 millimól) 1-metil-8-nitro-6-fenil 4H-imidazoQ ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-etilészter, 50 ml metanol, 0,56 g (0,01 mól)kálium-hidroxid és 2 ml víz elegyét nitrogén-atmoszférában visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 3 órán át forraljuk. Az oldószert részben ledesztilláljuk, a maradékot 2 ml jégecettel megsavanyítjuk és 10 térfogat % etanolt tartalmazó metilén-klorid és víz között megosztjuk. A szerves fázist szárítjuk és bepároljuk. A maradékot etil-acetát és metanol elegyéből kristályosítjuk. Szalmaszínű kristályok alakjában 1,2 g l-metil-8-nitro-6-fenil-4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-3-karbonsavat kapunk. A termék analitika tisztaságú mintája a fenti oldószer-elegyből történő átkristályosítás után 240-243°C-on olvad, (bomlás).
7. példa
8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil-4H-imidazo(l ,5-a)-(1,4jbenzodiazepin és
8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil-6H-imidaze(l ,5-a)-(1,4)benzodiazepin előállítása
185 mg 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo-, -(1,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsav és 5 ml etilén-glikol oldatát nitrogén-atmoszférában visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 1 órán át forraljuk. A lehűtött reakcióelegyet éter-toluol-elegy és telített nátrium-hídrogén-karbonát-oldat között megosztjuk. A szerves fázist elválasztjuk, szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 7 g szilikagélen kromatografáljuk és 3% etanolt tartalmazó metilén-kloriddal eluáljuk. A kevésbé poláros 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil-6H4midazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepint (12 mg, op.: 177—179°C) cs a 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazofl ,5-a)(l ,4)benzodiazepint (110 mg, op.: 151 -153°C) kapjuk.
A kiindulási anyagot a következőképpen állíthatjuk elő:
II. 25 g (0,03 mól) 7-klór-5-/2-fluor-fenil/-a-hidroxi-imino/-3H-l,4-benzodiazepin-2-ecetsav-metilésztert atmoszférikus nyomáson 750 ml tetrahidrofurán és 500 ml metanol elegyében Raney-nikkel jelenlétében hidrogénezünk. A nikkelt leszűrjük és a szürletet bepároljuk. A maradékot 100 ml metanolban oldjuk, majd 11 ml ortoecetsav-trietílésztert és 5 ml 5%-os etanolos sósavat adunk hozzá, A reakcióelegyet 10 percen át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, bepároljuk és a maradékot metilén-klorid és vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldat között megosztjuk. A metilén-kloridos oldatot szárítjuk és bepároljuk. A maradékot 300 g szilikagélen kromatografáljuk és 1 : 3 térfogatarányú metilénklorid-etilacetat-eleggyel eluáljuk. A tiszta frakciókat egyesítjük és bepároljuk. Éteres kristályosítás után 4,5 g 162-164σϋ-οη olvadó 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l,5-a)XI ,4)benzodiazepin-3-karbonsav-metilésztert kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintáját etilacetát hexán-elegyből való átkristályosítás után kapjuk.
7,7 g (0,02 mól) 8-klór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsavmetilészter, 2,24 g (0,04 mól) kálíum-hidroxid, 200 ml metanol és 6 ml víz elegyét visszafolyató hűtő alkalmazása mellett 3,5 órán át forraljuk. Az oldószert részben ledesztilláljuk, a maradékot jégecettel megsavanyítjuk és a még forró elegyet vízzel hígítjuk. A kiváló kristályokat szűrjük·. Az elegyet jegesvízzel lehűtjük, a kiváló kristályokat szűrjük és szárítjuk. Ily módon 6,5 g 8-ldór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin-3-karbonsavat kapunk. A termék analitikai tisztaságú mintája metilénklorid-metanol-etilacetát-elegyből való átkristályosítás után 271-274°C-on olvad, (bomlás).
8. példa
Az 1-7. példában ismertetett eljárással analóg módon az alábbi vegyületeket állítjuk elő:
1-metil-6-fenil4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin, op.: 180—182°C.
8-etil-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)-benzodiazepin, op.: 152—154°C, 8-amino-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l ,5-a)X14Jbenzodiazepin-izopropanolát, op.: 135—
8-acetil-l -metil-6-fenil4H-imidazo)l ,5-aXl ,4)benzodiazepin-dipikrát, op.: 225—23Ó°C, racém-8-/l -hidroxi-etil/1 -metil-ó-feniMH-imidazoíl ,-5-a)(l ,4)benzodiazepin-dipikrát, op.: 223-225nC, 8-acetamido-6-/2 -fluor-fenil/-1 -metil4H-imidazo(l ,5-a)(l ,4)benzodiazepin, op.: 326—331°C (bomlás),
6-/2-fluor-fenil/-l-metil-8-metilamino4H-irnidazo(l ,-5-a)(l ,4)benzodiazepin, op.: 255-259°C,
8-klór-l -metil-6-fenil4H-imidazo(l ,5 -a)(l ,4)benzodiazepin, op.: 168—170°C, l-metil-6-fenil4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)tieno(2,3-fXl ,4)diazepin, op.: 223—225°C.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I’l általános képletű imidazo(l ,5-a)XI ,4)diazepin-szarmazékok (mely képletben
    A jelentése valamely -C(RJ=N- általános képletű csoport, ahol jelentées fenil-, halogénatommal egyszeresen helyettesített fenil csoport vagy 2-piridil-csoport,
    Rj jelentése hidrogénatom, 14 szénatomos alkilvagy fenilcsoport,
    R2” jelentése hidrogénatom.
    189 631
    Rj jelentése hidrogénatom, (g£ jelentése valamely (a), (b) vagy (c) általános képletű csoport,ahol 5
    X jelentése hidrogén-, klór-, bróm- vagy jódatom,
    R4 jelentése hidrogénatom, halogénatom, nitro-, ciano-, 14 szénatomos alkil-, /14 szénatomos alkil/amino-, /14 szénatomos alkanoil/-ami- n no-, ainino-, hidroxi-/14 szénatomos/alkilvagy 14 szénatomos alkanoilcsoport,
    Rj jelentése hidrogénatom) és gyógyászatilag alkalmas sóik előállítására, azzal j e 11 e m e z v e.hogy valamely (XVIII) általános képletű vegyületet (mely j g képletben RÍ, Rj, A és jelentése a fent megadott) dekarboxilezünk, majd kívánt esetben egy ily módon kapott (I,) általános képletű vegyületet ismert módon gyógyászatilag alkalmas sójává alakítunk. (Elsőbbsége: 1976. március 4.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás a (ff helyén 20 lévő (b) és (c) általános képletű csoportokban X helyén klór-, bróm- vagy jódatomot tartalmazó (I’) általános képletű vegyületek előállítására (ahol R,,
    Ra”, Rj és Rj jelentése az 1. igénypontban megafflitt), azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk. 25 (Elsőbbsége: 1975. augusztus 7.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás Rí helyén hidrogénatomot vagy 14 szénatomos alkilcsoportot, helyén valamely (a) általános képletű csoportot, helyén hidrogénatomot^ nitrocsoportot vagy halogénatomot és Rz helyén adott esetbfen halogén- 30 atommal helyettesített fenilcsoportot tartalmazó (I j általános képletű vegyületek előállítására (ahol Ra”,
    Rj és R<- jelentése az 1. igénypontban megádon), azzal j ed 1 e m e z v e, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk. (Elsőbbség: 1975. augusztus 35
    7·)
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás R. helyén 8-helyzetű halogénatomot és R- helyén 2-halogén-fenil-csoportot tartalmazó (!’) áfialános képletű vegyületek előállítására (azol R,, Ra”, Ra és Rj jelentése az 1. igénypontban megadott), ázni jellemezve,- hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk. (Elsőbbsége: 1975- augusztus 7.)
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás R- helyén 8-helyzetű klóratomot és Rz helyén 2-klór- vagy 2-fluor-fenil-csoportot tartalmazó (!’) általános képletű vegyületek előállítására (ahol R,, Ra”, Rj és Re jelentése az 1. igénypontban megadott), azzá jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
    (Elsőbbsége: 1975. augusztus 7.)
  6. 6.. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás R, helyén metilcsoportot tartalmazó (I’LáUalános kepletű vegyületek előállítására (ahol ,
    Ra”, Rj és R-jelentése az 1. igénypontban megadott), azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk-(Elsőbbség: 1975. augusztus 7.)
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás 8-ldór-6-/2-fluor-fenil/-l-metil4H-imidazo(l ,5-aXl ,4)benzodiazepin előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk. (Elsőbbség: 1976. március 4.)
  8. 8. Eljárás gyógyászati készítmények előállítására, azzal j e 11 e m e z v e.hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (Γ) általános képletű vegyületet vagy gyógyászatilag alkalmas sóját mint hatóanyagot (mely képletben R,, Ra”, Rj, R- A és ©C jelentése az 1. igénypontban megadott) gyógyászatilag alkalmas Inért hordozóanyagokkal összekeverünk és gyógyászati készítménnyé alakítunk. (Elsőbbség: 1976. március 4.)
HUHO000014 1975-08-07 1976-06-04 Process for preparing imidazodiazepine derivatives HU189631B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US60269175A 1975-08-07 1975-08-07
US66366076A 1976-03-04 1976-03-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189631B true HU189631B (en) 1986-07-28

Family

ID=27084218

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUHO000014 HU189631B (en) 1975-08-07 1976-06-04 Process for preparing imidazodiazepine derivatives
HUHO001910 HU181885B (en) 1975-08-07 1976-06-04 Process for producing benzo-, thieno- and pyrazolo-imidazo-diazepine derivatives

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUHO001910 HU181885B (en) 1975-08-07 1976-06-04 Process for producing benzo-, thieno- and pyrazolo-imidazo-diazepine derivatives

Country Status (21)

Country Link
JP (1) JPS5219697A (hu)
AR (2) AR218433A1 (hu)
BR (1) BR7604545A (hu)
DD (1) DD126642A5 (hu)
DK (1) DK162495C (hu)
ES (4) ES446261A1 (hu)
FI (1) FI63405C (hu)
GR (1) GR58471B (hu)
HK (1) HK63481A (hu)
HU (2) HU189631B (hu)
IE (1) IE43762B1 (hu)
IL (3) IL49161A (hu)
KE (1) KE3174A (hu)
MY (1) MY8200215A (hu)
NO (3) NO148814C (hu)
NZ (1) NZ180218A (hu)
PH (1) PH16624A (hu)
PL (2) PL106252B1 (hu)
PT (1) PT64882B (hu)
SU (2) SU730308A3 (hu)
YU (1) YU42801B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4118386A (en) * 1977-04-04 1978-10-03 Hoffmann-La Roche Inc. Synthesis of imidazo[1,5-a]diazepine-3-carboxylates
JPS60178016U (ja) * 1984-05-01 1985-11-26 住友ゴム工業株式会社 車止め部材
RU2007114763A (ru) * 2004-10-20 2008-11-27 Ф.Хоффманн-Ля Рош Аг (Ch) Галогенозамещенные производные бензодиазепинов

Also Published As

Publication number Publication date
AR218433A1 (es) 1980-06-13
BR7604545A (pt) 1977-08-02
PT64882B (fr) 1978-11-06
ES462843A1 (es) 1978-12-16
NZ180218A (en) 1983-07-15
NO760798L (hu) 1977-02-08
KE3174A (en) 1982-01-08
DK101176A (da) 1977-02-08
NO149136C (no) 1984-02-29
ES462846A1 (es) 1978-12-16
IL49161A (en) 1982-04-30
NO149137B (no) 1983-11-14
YU218082A (en) 1983-12-31
ES462844A1 (es) 1978-12-16
DD126642A5 (hu) 1977-08-03
NO802652L (no) 1977-02-08
FI63405C (fi) 1983-06-10
JPS5219697A (en) 1977-02-15
JPS6249273B2 (hu) 1987-10-19
IE43762B1 (en) 1981-05-20
YU42801B (en) 1988-12-31
PT64882A (pt) 1976-04-01
ES446261A1 (es) 1977-12-16
SU725563A3 (ru) 1980-03-30
IL56414A0 (en) 1979-03-12
SU730308A3 (ru) 1980-04-25
DK162495B (da) 1991-11-04
PL106252B1 (pl) 1979-12-31
DK162495C (da) 1992-03-30
PH16624A (en) 1983-11-28
NO148814C (no) 1983-12-21
NO149137C (no) 1984-02-29
NO148814B (no) 1983-09-12
NO802651L (no) 1977-02-08
HK63481A (en) 1981-12-24
MY8200215A (en) 1982-12-31
FI63405B (fi) 1983-02-28
FI760589A (hu) 1977-02-08
HU181885B (en) 1983-11-28
IL56415A0 (en) 1979-03-12
PL106837B1 (pl) 1980-01-31
GR58471B (en) 1977-10-14
IE43762L (en) 1977-02-07
IL49161A0 (en) 1976-07-30
AR215887A1 (es) 1979-11-15
NO149136B (no) 1983-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4125726A (en) Imidazo[1,5-a][1,4]benzodiazepines
IE41844B1 (en) Imidazo diazepine derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US4118386A (en) Synthesis of imidazo[1,5-a]diazepine-3-carboxylates
US4250094A (en) 1-(Aminoalkyl) substituted-6-phenyl-4H-s-triazolo[4,3-a][1,4]benzodiazepines
US4401597A (en) Imidazodiazepines and processes therefor
HU182662B (en) Process for producing pyrimido-2-benzodiazepine derivatives
HU189631B (en) Process for preparing imidazodiazepine derivatives
US4440685A (en) Imidazodiazepines and processes therefor
US4587245A (en) Method of treating neuropsychic disturbances by benzodiazepine derivatives and composition therefor
US4141902A (en) 1-Halomethyl-6-phenyl-4H-s-[4,3-a][1,4]benzodiazepines
US4166185A (en) Imidazo[1,5-α][1,4]benzodiazepines
US3891666A (en) 6-Phenyl-s-triazolo{8 4,3-a{9 {8 1,3,4{9 -benzotriazepines and their preparation
US4347364A (en) Imidazodiazepines
US4247463A (en) Process for the preparation of imidazobenzodiazepines
US4347365A (en) Imidazodiazepines
US3772317A (en) Certain 2-(3-substituted-4h-1,2,4-triazol-4-yl)-alpha-phenylbenzylamines
US4377523A (en) Imidazodiazepines and processes therefor
CA1327572C (en) Imidazodiazepine derivatives
JPS6228146B2 (hu)
US3850951A (en) Triazolobenzodiazepine 5n-oxide derivatives
US3741957A (en) 2-acyl hydrazino benzodiazepines
KR800001104B1 (ko) 디아제핀 유도체의 제조방법
KR800001105B1 (ko) 디아제핀 유도체의 제조방법
JPS5839682A (ja) ベンズアゼピン類
US4226771A (en) 1,2,5-Oxadiazino[5,4-a][1,4]benzodiazepine derivatives