HU189043B - Building member for making model particularly for building toys - Google Patents

Building member for making model particularly for building toys Download PDF

Info

Publication number
HU189043B
HU189043B HU84559A HU55984A HU189043B HU 189043 B HU189043 B HU 189043B HU 84559 A HU84559 A HU 84559A HU 55984 A HU55984 A HU 55984A HU 189043 B HU189043 B HU 189043B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pins
coupling
contact
electrically conductive
pin
Prior art date
Application number
HU84559A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Bolli
Original Assignee
Interlego Ag,Ch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Interlego Ag,Ch filed Critical Interlego Ag,Ch
Publication of HU189043B publication Critical patent/HU189043B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/042Mechanical, electrical, optical, pneumatic or hydraulic arrangements; Motors

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Coin-Freed Apparatuses For Hiring Articles (AREA)
  • Multi-Conductor Connections (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Retaining Walls (AREA)
  • Air Bags (AREA)

Description

A találmány tárgya építőelem modellkészítéshez, különösen építőjátékokhoz, amely legalább két egymással párhuzamos kapcsolócsapsorral és ez utóbbiak irányában kialakított, áramkör(ök) létesítésére alkalmas villamos érintkezőkkel van ellátva.
Ismeretesek például a 362 354 sz. svájci szabadalmi leírásból hasonló építőelemek, amelyek fedőlapjának egyik oldalán legalább egy kapcsolócsapsor, másik oldalán pedig egy szomszédos építőelem kapcsolócsapjaival való illesztett összekötésre alkalmas csatlakozószervek vannak elhelyezve. A 455 606 sz. svájci szabadalmi leírásból ismeretes továbbá, hogy a kapcsolócsapok legalább egy része villamosán vezető felülettel van ellátva, illetve a fedőlap csatlakozószervekkel ellátott oldalához villamosán vezető érintkezőelemek tartoznak, melyek alkalmasak arra, hogy két építőelem mechanikus összekapcsolásakor a két csatlakoztatott építőelem villamosán vezető felületei között villamos érintkezést hozzanak létre. Ezek a villamos áramkörök létesítésére alkalmas ismert építőelemek előállítás szempontjából ráforditásigényesek, nem alkalmazhatók teljeskörűen ugyanazon építőelem rendszer más építőelemeivel, és a felhasználótól legalább minimális elektrotechnikai ismereteket követelnek meg az áramkörfelépítés vonatkozásában.
A 25 52 587 sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali iratból ismeretes olyan szorító kötéssel villamosán is csatlakoztatható építőkocka, amelynél a csatlakoztatási hely kiemelkedéseinél és méyedéseinél létrehozott villamos érintkezöhelyeken az összedugásnál olyan villamos kapcsolat is létrejön, melynél a rövidzárlat lehetősége kizárt. Az érintkezőfelületek kialakítását azonban a nyilvánosságrahozatali irat nem ismerteti.
A találmány célja olyan építőelem kialakítása, melynek villamos érintkezői minden építőelemrendszer kapcsolócsapjaihoz, ill. csatlakozószerveihez illeszthetők, amely továbbá ugyanazon építőelemrendszer villamos érintkező nélküli elemeivel tetszés szerint kombinálható, egy hasonló jellegű építőelemmel való villamos érintkezése az elrendezésből eredően egyértelműen meghatározott, és különösen kétpólusú zárlatbiztos áramkör létrehozását teszi lehetővé.
A kitűzött célt olyan tárgyi kialakítással érjük el, amelynek az egyes kapcsolócsapsorokhoz rendre hozzárendelt, egymástól elválasztott első érintkezői, különösen villamosán vezető kapcsolócsapjai, ill, érintkezőelemei, amelyek egy másik kapcsolócsapsor első érintkezőihez képest rendre sorirányban eltoltan helyezkednek el, valamint minden egyes kapcsolócsapsorhoz ugyancsak hozzárendelt második érintkezői, különösen szalagérintkezöi, ill. egymással fémszalag(ok) révén villamosán összekötött villamosán vezető kapcsoiócsap palástfelületei vannak, amelyek egynél több első érintkezővel, különösen villamosán vezető kapcsolócsappal, ill. érintkezőelemmel villamosán vezető módon kapcsolódnak, aholis az első érintkezők egy szomszédos, illesztett építőelem második érintkezőivel rendre villamosán vezető érintkezőkapcsolat létesítésére és fenntartására alkalmas módon vannak kiképezve.
Az építőelemek ilyen módon történő kialakítása által biztosított, hogy egymáshoz hasonló vagy azonos építőelCrnék hossztengelyirányú és derékszögű összekapcsolásakor egyaránt különösebb elővigyáza2 tossági intézkedések, azaz elektrotechnikai ismeretek nélkül az építőelemek bármely kapcsolócsapsorához hozzárendelt áramkörökben rövidzárlat ne léphessen fel.
A találmány szerinti építőelem célszerű kiviteli alakját képezi az olyan megoldás - amelynél az építőelem egy fedőlapot tartalmaz, melynek egyik oldala van kapcsolócsapokkal ellátva, - ahol minden sor legalább egy részén minden második kapcsolócsap első érintkezőként egy villamosán vezető felülettel van ellátva, továbbá az egyik kapcsolócsapsorhoz tartozó villamosán vezető felületű kapcsolócsapokhoz képest a másik kapcsolócsapsorhoz hozzárendelt villamosán vezető felületű kapcsolócsapok a sorok hosszanti irányában el vannak tolva, és a fedőlap másik oldalán második érintkezőként minden kapcsolócsapsorhoz hozzá van rendelve egy a kapcsolócsapsorok irányában elyúló szalagérintkező, mely a kapcsolócsapok villamosán vezető felületével villamosán össze van kötve, és úgy kiképzett villamosán vezető felületet tartalmaz, hogy az egy szomszédos, kapcsolt építőelem megfelelő kapcsolócsapsorának villamosán vezető felületével való villamos érintkezésre alkalmas.
Másrészt az egyik oldalán kapcsolócsapokat tartalm izó fedőlappal rendelkező építőelem úgy is kialakítható, hogy minden kapcsolócsapsor legalább egy résztartományában minden egymást követő kapcsolócsap második érintkezőként egymással villamosán összekötött villamosán vezető felületet tartalmaz, és a fedőlap másik oldalán minden kapcsolócsapsorhoz mmden második kapcsolócsapnál első érintkezőként egy érintkezőelem van elhelyezve, mely a kapcsolócsapsorhoz tartozó kapcsolócsap villamosán vezető felületével villamosán össze van kötve, és amely úgy kiképzett villamosán vezető felületet tartalmaz, hogy all almas egy szomszédos kapcsolt építőelem egy megfelelő kapcsolócsapjának villamosán vezető felületével villamos érintkezésbe kerülni és azt fenntartani, va amint az egyik kapcsolócsapsorral összekötött érintkezőelemekhez képest a másik kapcsolócsapsorral összekötött érintkezőelemek sorirányban el vannak tolva.
Minden, az előbbiekben ismertetett kivitelű villamosán vezető felületet tartalmazó szalagérintkező hozzátartozhat az üreges testként kiképzett építőelem két párhuzamos hosszanti oldalfalához vagy egy hosszanti irányban húzódó, mindkét oldalfaltól egyenlő távolságban elhelyezkedő középső falhoz. Ezen két variáció lehetővé teszi építőelemekben bármely kivitelű csatlakozószerv esetén az érintkezők kialakítását.
A találmány lényegét az alábbiakban célszerű példái éppeni kiviteli alakok kapcsán a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra egy példaképpeni két sorban részben villamosán vezető oldalfelületű kapcsolócsapokat tartalmazó építőelem felülnézete, a ábra az 1. ábrán vázolt építőelem alulnézete, a
3, ábra az 1. ábra szerinti építőelem III—III irányú metszete, a ábra az 1-3. ábrán vázolt, egymással derékszögben kapcsolt építőelem sematikus ábrája, a ábra a 4. ábrához hasonló ábrázolás, ahol az ’ I egy:k építőelem a 4. ábrához viszonyítva cl van tolva, a
-2189 043
6. ábra egy az előzőektől eltérő kivitelű, két sorban egyenként hat kapcsolócsapot tartalmazó építőelem felülnézete,a
7. ábra a 6. ábrán vázolt építőelem alulnézete, a
8. ábra egy további példaképpeni építőelem felső oldali részletének távlati képe, amelynek villamosán vezető felületű kapcsolócsapjai össze vannak kötve, s melynek túloldalához első érintkezőkként egymástól elválasztott lapos érintkezőelemek tartoznak, a
9-19. ábra két-két sorban kapcsolócsapokat tartalmazó, két egymáshoz derékszögben elhelyezkedő és egymással összekapcsolt építőelem vázlatos ábrája, a
20. ábra az 1. ábrán vázolt építőelem felső oldali részletének távlati képe, amelynél a villamosán vezető felületű kapcsolócsapok egyben csatlakozó hüvelyként vannak kiképezve, a
21. ábra egy kettőnél több sorban elhelyezkedő kapcsolócsapokat tartalmazó síklapszerű építőelem felső oldalának képe, a
22. ábra a 2. ábrán vázolthoz hasonlók kivitelű építőelem alsó oldalának távlati képe, amelynél a szalagérlntkezők rugósán vannak kiképezve.
Az 1-3. ábrán ismertetett példaképpeni építőelem a 352 354 sz. svájci szabadalmi leírásban ismertetett módon tartalmaz egy szekrényformájú, villamosán szigetelő műanyagból álló 1 üreges testet, mely 2 végfalakkal, 3 oldalfalakkal és a vég- és oldalfalakra merőleges 4 fedőlappal van ellátva. A 4 fedőlap egyik oldalán az építőelem hengeres 5 és 6 kapcsolóesapokat tartalmaz. Az 1 üreges test belsejében szorító kötéssel működő csatlakozószervek vannak kiképezve, melyek hengeres, az 1 üreges test 4 fedőlapjából kiálló 7 csatlakozócsövekből állnak.
Az ismertetett példaképpeni kivitelben az építőelem két 8 és 9 kapcsolócsap sorban elhelyezkedő hat darab, páronként egymás mellett fekvő 5, ill. 6 kapcsolócsappal, és öt darab 7 csatlakozócsővel rendelkezik.
Két különböző hosszúságú, az 1-3. ábra szerinti vagy hasonló kivitelű építőelem összekapcsolásakor az egyik építőelem 5 és 6 kapcsolócsapjaí a két építőelem egymást fedő tartományában mindenkor két 7 csatlakozócső és egy 3 oldalfal; ill. egy 7 csatlakozócső, egy 3 oldalfal és egy 2 végfal között szorítókötéssel rögzítődnek. Ez a szilárd, de oldható mechanikus kapcsolási mód közismert volta miatt további tárgyalást nem igényel.
Az 1-3. ábrán vázolt példaképpeni kivitelű építőelem minden 8, 9 kapcsolócsapsorában elhelyezkedő minden második 6 kapcsolócsap első érintkezőként villamosán vezető felülettel, különösen egy villamosán vezető oldalfelülettel rendelkezik azáltal, hogy ezek a kapcsolócsapok pl. fémből készülnek, amit az
I és 2. ábrán vonalkázott homlokfelület jelöl. A közbülső 5 kapcsolócsapok teljes egészükben az 1 üreges testet alkotó villamosán szigetelő műanyagból készülnek. Az első 8 kapcsolócsapsor villamosán vezető 6 kapcsolócsapjaihoz képest a második 9 kapcsolócsapsor villamosán vezető 6 kapcsolócsapjai az 1 üreges test hosszanti irányában egy kapcsolócsap-osztással eltolva helyezkednek el.
Mint az a 2. és 3. ábrából látható, minden 8, 9 kapcsolócsapsor minden villamosán vezető 6 kapcsolócsapja áthatol a 4 fedőlapon, és egy fémből készült
II szögidomsín egyik szárát alkotó 10 könyöklcmezen nyugszik. Ezek a 6 kapcsolócsapok a 10 könyökle nézzél mechanikusan és villamosán össze vannak kötve (pl. forrasztva), így egy adott sorban elhelyezkedő villamosán vezető 6 kapcsolócsapok egymással villamosán érintkeznek. A 11 szögidomsín másik szárát alkotó könyöklemez, amely az 1 üreges test belsejében annak teljes hosszában elnyúlik, második érintkezőként 12 szalagérintkezőt képez és az 1 üreges test egyik, ill. másik 3 oldalfalán nyugszik.
Belátható, hogy két az 1-3. ábra szerinti vagy hasonló kivitelű építőelem hosszirányú egymásra helyezésekor és összekapcsolásakor, amennyiben azok egymás egészben vagy részben fedik, az egyik építőelem egyike 8 kapcsolócsapsorának villamosán vezető 6 kapcsolócsapjainak oldalfelületei mindenkor villamos érintkezésbe kerülnek a másik építőelem egyik 12 szalagérintkezőjével; és ez ugyancsak érvényes a másík 9 kapcsolócsapsor villamosán vezető 6 kapcsolócsapjaira és a másik 12 szalagérintkezőre is. Lényeges jellemző, hogy mindkét 8, 9 kapcsolócsapsorban ievő 6 kapcsolócsapokhoz hozzárendelt villamos áramkörök egymástól elszigetelve fennmaradnak. Akkor is, ha az egyik építőelemet nem hosszirányban helyezzük a másikra és kapcsoljuk vele össze, hanem egymással derékszöget bezáró helyzetben, a mindkét 8,9 kapcsolócsapsorhoz tartozó 6 kapcsolócsapokhoz hozzárend;lt villamos áramkör egymástól elszigetelve fennmarad, mint ahogy az a 4. és 5. ábrából kitűnik.
A 4. és 5. ábra szerint a 8 és 9 kapcsolócsapsorban 5 6 kapcsolócsapokat tartalmazó egyik építőelemre vele derékszögben ráhelyezzük a 8' és 9' kapcsolócsapsorokban kapcsolócsapokat tartalmazó másik építőelemet. Az ábrákon az első építőelem szigetelt 5 kapcsolócsapjait üres, míg a villamosán vezető 6 kapc olócsapjait vonalkázott körök jelölik.
A másik építőelem kapcsolócsapjait, melyeknek a sxc' íforgó áramkörre befolyásuk nincs, üres körök jtlőiíK. A 12' szalagérintkezők közül csak a második építőelemhez tartozók vannak feltüntetve, mert az e'ső építőelemhez tartozók a villamos érintkezésben nem vesznek részt.
A 4. ábra szerinti elrendezésben az első építőelem 8 kapcsolócsapsorában elhelyezkedő villamosán vezető 6 kapcsolócsap a második építőelem 8' kapcsolócsapsorához tartozó 12' szalagérintkezőve1 villamos érintkezésbe kerül. Hasonló az eset a másiK két 9 és 9' kapcsolócsapsor esetében is. Ezáltal az első építőelem egyik 8 kapcsolócsapsorának minden egyes 6 kapcsolócsapja a második építőelem egy 8' kapcsolóc5apsorának minden egyes 6' kapcsolócsapjával, valamint az első építőelem egy másik 9 kapcsolócsapsorárak minden egyes 6 kapcsolócsapja a második építőelem egy másik 9' kapcsolócsapsorának minden egyes 6' kapcsolócsapjával villamos érintkezésben áll. így keresztbekötés, azaz rövidzárlat a párt képező 8, ill. 8' kapcsolócsapsorok és a másik, ugyancsak párt képező 9, ill. 9' kapcsolócsapsorok között nem jöhet Jetre. Ez a kapcsolási elrendezés változatlan maTad, l a a két 8' és 9' kapcsolócsapsorból álló második ( építőelemet saját sorai irányában eltolva helyezzük rá a két 8 és 9 kapcsolócsapsorból álló első építőelemre.
Amennyiben a két 8' 9' kapcsolócsapsorból álló második építőelemet az 5. ábra szerint saját hossztengelyére merőleges irányban egy kapcsolócsap-osztással eltolva helyezzük a két 8, 9 kapcsolócsapsorból álló első építőelemre, úgy továbbra is zárlatmentes
189 043 kapcsolat marad az első építőelem 8, 9 kapcsolócsapsorai és a második építőelem 8' 9' kapcsolócsapsorai között. Ez esetben azonban pólusváltás következik be, miáltal a 8 kapcsolócsapsor a 9' kapcsolócsapsorral és a 9 kapcsolócsapsor a 8' kapcsolócsapsorral kerül villamos érintkezésbe.
A 6. és 7. ábra egy további, eltérő kivitelű találmány szerinti építőelemet tüntet fel, melynek 1 üreges teste az 1. és 2. ábrán vázoltétól abban különbözik, hogy belsejében a 4 fedőlap és a 2 végfalak belső felületéhez csatlakozva két egymással párhuzamos hosszanti 3' falat tartalmaz, amelyek a két 8, 9 kapcsolócsapsorban elhelyezkedő 5, 6 kapcsolócsapok számára csatlakozószervül szolgálnak. Ebben az esetben célszerű a 11 szögidomsínként kiképzett, egyik 10 könyöklemezével a mindenkor egy-egy 8, 9 kapcsolócsapsorban elhelyezkedő villamosán vezető 6 kapcsolócsapokat összekötő, és a másik, egy szomszédos építőelem villamosán vezető 6 kapcsolócsapjaival érintkező 12 szalagérintkezőként kialakított másik könyöklemezt tartalmazó második érintkezőt úgy kialakítani, hogy a 12 szalagérintkező a 3' fallal párhuzamosan helyezkedjen el. Másként kifejezve, a 12 szalagérintkezők az 1 üreges test egymással párhuzamos oldalfalaitól egyenlő távolságban levő hosszirányú felezővonalhoz vannak egymástól villamosán elszigetelten hozzárendelve. Egyébként a 6. és 7. ábrán vázolt építőelem alkalmazása és működésmódja megegyezik az 1. és 2. ábrán vázoltéval.
Fémanyagú 6 kapcsolócsap helyett pl. fémesen vezető hüvelyalakú köpenydarabbal ellátott, egyébként szigetelőanyagból készült csapot is használhatunk, amelynél minden kapcsolócsapsorhoz a 11 szögidomsín helyett, egy szalagalakú, a 11 szögidomain egyik könyöklemezének megfelelő ]2 szalagérintkező van az 1 üreges test belsejében második érintkezőként hozzárendelve, és a hozzárendelt kapcsolócsapsor hüvelyalakú köpenydarabjaival fémesen összekötve. Ha mélyhúzással előállítható zárt hüvely helyett alkotója mentén felvágott fémhüvelyt alkalmazunk, akkor a hüvely és a hozzátartozó szalagérintkező kivágással és hideghajlitással egy darabban, egy lemezcsíkból is előállítható. Mind a villamosán vezető kapcsolócsapok, mind a leírt csatlakozószerv szalagérintkezői egyszerű módon, a csatlakozószerv és a szigetelt kapcsolócsap mindért kori kiképzésének megfelelően gyakorlatilag minden építőelem rendszerhez illeszthetők.
A 8. ábra egy olyan találmány szerinti építőelem axonometrikus képét ábrázolja, amelyen az 1. és 2. ábrán vázolt érintkezőelrendezés fordítottja van kiképezve. Az ábrázolt építőelem két 13 és 14 kapcsolócsapsorban tartalmaz 15 kapcsolócsapokat. Az 1. és
2. ábrán ismertetett kivitellel szemben minden 15 kapcsolócsap második érintkezőként tartalmaz villamosán vezető 16 palástfelületet. Ezen felül az egyes 13, ill. 14 kapcsolócsapsorban levő 15 kapcsolócsapok soronként egy-egy 17 fémszalag segítségével egymással villamosán össze vannak kötve.
A 8. ábrán ábrázolt építőelem belsejében minden sor 2. ábra szerinti 11 szögidomsinje helyett első érintkezőkként szolgáló, egymástól elválasztott, lapos 18 érintkezőelemek vannak elrendezve, melyeket a 8. ábra szaggatott vonallal ábrázol. Mindegyik 18 érintkezőelem a vele mindenkor villamosán összekötött 17 fémszalagtól az illető 3 oldalfal mentén annak alsó pereméig nyúlik. Minden 13, 14 ka/csolócsapsorban csak minden második 15 kapcsol j csaphoz van egy ilyen 18 érintkezőelem hozzárendrive és az egv?. 13 kapcsolócsapsor 18 érintkezőeleneihez képest a másik 14 kapcsolócsapsor 18 érintkezőelemei %y kapcsolócsap-osztással el vannak tolva.
Könnyen belátható, hogy két ilyen kivi'.'ú, egymással azonos vagy hasonló építőelem össee Kapcsolásakor ugyanolyan zárlatbiztos villamos érintkezés keletkezik, mint ahogy azt a 4. és 5. ábra ismertetése kapcsán már igazoltuk.
A kapcsolócsapok villamosán vezető felületei, a leírt érintkezők szalagérintkezői és érintkezőelemei, Síülönösen az i. 2. 6. és 7. ábrán vázoltak, alaktartóan cs egyszerű módon, gyakorlatilag minden rendszerű ismert építőelem csatlakozószervével illeszthetők.
A 9-19, ábrákon vázolt sémák segítségével ez könynyen belátható. Ezen sémákon az egymás hossztengelyével derékszöget bezáróan összekapcsolt építőelemek érintkező szerveinek ábrázolása megegyezik a 4. ábra jelölésmódjával. A 10., 12., 14., 16. és 18. ábrák olyan érintkezőket tüntetnek fel, melyek lényegében í z építőelem két hosszanti oldalfalához vannak hozzárendelve. A 9., 1., 13., 15., 17. és 19. ábrákon feltüntetett építőelemeknél viszont az érintkezők az építőelem középvonalához vannak mindkét oldalról hozzárendelve.
A 9. ábra két, a 6. és 7. ábrán vázolt, egymással összekapcsolt építőelem villamos érintkezését mutatja, ahol az első építőelem két 8 és 9 kapcsolócsapsorában levő szigetelt és villamosán vezető 5, ill. 6 kapcsolócsapok, valamint a második építőelem 12' szalagérintkezőinek és 8' és 9' kapcsolócsapsorainak jelölése a 4. ábrával megegyező. Itt is jól belátható, hogy mindenkor zárlatbiztos villamos érintkezés valósul meg.
Ismeretesek olyan építőjátékelemek, melyek kapcsolócsapjai nem hengeresek, hanem négyzetkeresztrnetszetűek. A találmány szerinti érintkezőelrendezés ezen építőelemekhez is hozzárendelhető, mint ahogy azt a 10. és il. ábra mutatja.
A további, a 11.-19. ábrákon vázolt érintkezőberendezés elrendezések többszörösen hajlított kivitelű szalagérintkezőket tartalmaznak. Ezek a csatlakoztatandó szomszédos építőelemek különleges csatlakozószerveire tekintettel vannak így kialakítva. A 2. ábrán ismertetett csatlakozócsöves építőelemek mellett ismeretesek ugyanis pl. viszonylag vékony, nagy számban kiképzett csatlakozócsapos építőelemek is, ahol a csapok tömörek, vagy felhasított kivitelűek egyaránt lehetnek.
A 20. ábra egy az 1. ábrán vázolthoz hasonló kivitelű építőelem részletét mutatja be. Ezen építőelemnél a fémből készült 6 kapcsolócsapok, amelyek a kapcsolócsapsorokban szigetelt kivitelű 5 kapcsolócsapokkal váltakoznak, egy-egy központos 19 furattal rendelkeznek, melyek villamos csatlakozó banándugók bevezetésére alkalmasak és ezzel az építőelemhez villamos áram hozzávezetését vagy abból elvezetését teszik lehetővé.
Az első és második érintkezőket egy síklapszerű, nagyszámú kapcsolócsapsort tartalmazó építőelemhez is hozzárendelhetjük az egyes építőelemekhez vilii mos áram hozzávezetése, ill. elvezetése céljából. Példaként a 21. ábra mutat be egy ilyen síklapszerű
189 043 építőelemet, mely szigetelt kivitelű 5 kapcsolócsapok több egymás mellett fekvő sorát tartalmazza. Két egymás mellett fekvő 20 és 21 kapcsolócsapsorban a mindekori két szélső átellenes 5 kapcsolócsap, ill. a következő, egy kapcsolócsap-osztással befelé eső 6 kapcsolócsapok vannak rendre villamosán vezető 22 felülettel ellátva. Az ábrázolt építőelemnél mindegyik 20,21 kapcsolócsapsor 6 kapcsolócsapjainak villamosán vezető 22 felületei mint első érintkezők egymás között az építőelem üreges alsó oldalához hozzáren delt, nem ábrázolt szalagérintkezővel vannak második érintkezőként villamosán összekötve.
Egy hasonló, lapos, viszonylag nagy felületű építőelem bármely felépítményhez olyan alaplapként is alkalmazható, mely meghatározott helyeken, különösen az alaplap szélének, tartományában a 21. ábrán vázolt építőelemhez hasonlóan páronként elkülönített, egymáshoz hozzárendelt villamosán vezető kapcsolócsapokat tartalmaz, amelyek egymással az alaplap alsó oldalán kétpólusú rendszert adó módon össze vannak kötve. Az ilyen kialakítású alaplap, melyet villamosán vezető kapcsolócsapokkal ellátott kétpólusú áramforrás táplálhat, vagy amelyből villamosán vezető kapcsolócsapokkal vagy érintkezősínnel ellátott fogyasztóhoz, pl. egy lámpához, kétpólusú áramhozzávezetés lehetséges, összekötőelemként használható az 1 .-9. ábrákon ismertetett példaképpeni találmány szerinti építőelemekhez.
Noha az építőelem rugalmas oldalfala következtében a szükséges érintkezőnyomás általában létrejön, a 22. ábrán egy csatlakozócsövekkel ellátott példaképpeni építőelem alsó oldala látható, melynél a villamosán vezető 12 szalagérintkezők rugósán vannak kiképezve. Ezeknél a meghatározott érintkezőhelyeknél a 12 szalagérintkező 23 nyúlványai a 3 oldalfal teljes magasságára kiterjednek. E 23 nyúlványok rugós érintkező kapcsolatot biztosítanak a villamosán vezető felületű kapcsolócsapokkal rendelkező, csatlakozó építőelemmel.
A találmány szerinti építőelemek összeépítése során az ismert tárgyi építőelem-rendszerek kizárólag villamosán szigetelő műanyagból készült építőelemei a találmány szerinti építőelemekkel és az utóbbiak egymással, tetszés szerinti kombinációban, problémamentesen, elemi elektrotechnikai tudást sem feltételezve, zárlatbiztosan csatlakoztathatók.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Építőelem modellkészítéshez, különösen építőjátékokhoz, amely legalább két egymással párhuzamos kapcsolócsapsorral és ez utóbbiak irányában kialakított, áramkör(ök) létesítésére alkalmas villamos érintkezőkkel van ellátva, azzal jellemezve, hogy az egyes kapcsolócsapsorokhoz (8, 9, ill. 13, ,4) rendre hozzárendelt, egymástól elválasztott első érintkezői, különösen villamosán vezető kapcsolócsapjai (6), ill. érintkezőelemei (18), amelyek egy másik kapcsolócsapsor (8, 9, ill. 13, 14) első érintkezőihez képest rendre sorirányban eltoltan helyezkednek el, valamint minden egyes kapcsolócsapsorhoz (8, 9, ill. 13, 14) ugyancsak hozzárendelt második érintkezői, különösen szalagérintkezői (12, 12'), ill. egymással fémszalag(ok) (17) révén villamosán összekötött, villamosán vezető kapcsolócsap (15) palástfelületei (16) vannak, amelyek egynél több első érintkezővel, különösen villamosán vezető kapcsolócsappal (5), ill. érintkezőelemmel (18) villamosán vezető módon kapcsolódnak, aholis az első érintkezők egy szomszédos, illesztett építőelem második érintkezőivel rendre villamosán vezető érintkezőkapcsolat létesítésére és fenntartására alkalmas módon vannak kiképezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy minden kapcsolócsapsor (8, 9) legalább egy résztartományában minden második kapcsolócsap (6) első érintkezőként legalább részben villamosán vezető felülettel ellátott villamosán vezető kapcsolócsapként (6) van kialakítva, aholis az egyik kapcsolócsapsor (8) ilyen kapcsolócsapjai (6) a másik kapcsolócsapsor (9) villamosán vezető kapcsolócsapjaihoz (6) képest sorirányban eltoltan vannak elrendezve, és az építőelem egyik oldalán kapcsolócsapokkal (5, 6) ellátott fedőlapjának (4) másik oldalán a villamosán vezető kapcsolócsapokkal (6) villamosán összekötött, második érintkezőként egy szomszédos illesztett építőelem kapcsolócsapsorainak (6', 9') villamosán vezető kapcsolócsapjaival (6) villamos érintkezőkapcsolat létesítésére és fenntartására alkalmas vezetőfelületekkel kiképzett szalagérintkező (12) van elrendezve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy minden kapcsolócsapsor (13, 14) legalább egy résztartományában minden kapcsolócsap (15) második érintkezőként egymással célszerűen fémszalag (17) révén villamosán összekapcsolt villamosán vezető palástfelülettel (16) van ellátva, és az építőelem egyik oldalán kapcsolócsapokkal (15) ellátott fedőlapjának (4) másik oldalán első érintkezőkként kapcsolócsapsoronként (13, 14) rendre minden második kapcsolócsappal (15) villamosán összekötött érintkezőelemek (18) vannak elrendezve, amelyek vezetőfelü’etei egy szomszédos illesztett építőelem megfelelő kapcsoiócsapjainak (15) palástfelületeivel (16) villanős érintkezőkapcsolat létesítésére és fenntartására alkalmas módon úgy vannak kialakítva, hogy az egyik kapcsolócsapsor (13) kapcsolócsapjaival (15) összekötött érintkezőelemek (18) a másik kapcsolócsapsor (14) kapcsolócsapjaival (15) összekötött érintkezőelemekhez (18) képest sorirányban eltoltan vannak elrendezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy az érintkezők sorirányú eltolásának nagysága az egymással szomszédos kapcsolócsapok (5, 6, 15) sorirányban egymástól mért távolságával azonos.
  5. 5. A 2. vagy 4. igénypont szerinti építőelem azzal jillemezve, hogy a kapcsolócsapsorokkal (8,9) párhuzamos oldalfalakkal (3) van kialakítva, és mindegyik oldalfal (3) egy-egy villamosán vezető szalagérintkezővel (12) van ellátva.
  6. 6. A 2. vagy 4. igénypont szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy a kapcsolócsapsorokkal (8,9) párhuzamos oldalfalakkal (3) van kialakítva, és mindkét oldalfaltól (3) egyenlő távolságban futó legalább egy középső fal (3') oldalán elrendezett egy-egy szalagérintkezője (12) van.
  7. 7. A 3. vagy 4. igénypont szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy a kapcsolócsapsorokkal (13, 14) párhuzamos két oldalfala (3) van, és a vezetőfelületekkel
    -5189 043 ellátott érintkezőelemek (18) az oldalfalak (3) belső felületéin vannak kialakítva.
  8. 8. A 3. vagy 4. igénypont szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy a kapcsolócsapsorokkal (13, 14) párhuzamos két oldalfala (3) van, és vezetőfelületekkel ellátott érintkezőelemek (18) legalább egy mindkét oldalfaltól (3) egyenlő távolságban futó középső fal (3') egy-egy oldalán vannak kialakítva.
  9. 9. A 2., 5. vagy 6. igénypontok bármelyike szerinti építőelem azzal jellemezve, hogy fémcsapokként kialakított villamosán vezető felületű kapcsolócsapjai (6) vannak, amelyek a fedőlapon (4) átmenő módon vannak kiképezve, és alsó homlokfelületük egy-egy kapcsolócsapsoronként (8, ill. 9) beépített, egyik könyöklemezével második érintkezőként kialakított szalagérintkezőt (12) képező szögidomsín (11) másik könyöklemezére (10) van villamosán vezető módon feltámasztva.
  10. 10. A 2., 5. vagy 6. igénypont κ bármelyike szerinti építőelem azzal jellemezve, hoj' a villamosán vezető felületű kapcsolócsapok (6) rei úre szigetelő szerkezeti anyagú magra felhúzott fémkuez bevonattal, célsze5 ríen egy-egy legalább részlegesen zárt fámhüvellyel vannak ellátva, amelyek k: >tcsolócsapsoronként (8, ill. 9) a megfelelő, hozzá endelt szalagérintkezővel (' 2) vannak villamosán vezető módon összekötve.
  11. 11. A 2-10. igénypontok bármelyike szerinti építőe1 q km azzaljellemezve, hogy a villa.'iosan vezető felületű kapcsolócsapok (6) legalább eg· hányada egy banándugó befogadására alkalmas r,éretü, a kapcsolócsap (6) villamosán vezető felületével összekötött vezető belső felülettartománnyal kialakított központos fu15 rattal (19) van ellátva.
HU84559A 1983-02-14 1984-02-13 Building member for making model particularly for building toys HU189043B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH81583 1983-02-14

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189043B true HU189043B (en) 1986-06-30

Family

ID=4195839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU84559A HU189043B (en) 1983-02-14 1984-02-13 Building member for making model particularly for building toys

Country Status (32)

Country Link
US (1) US4556393A (hu)
EP (1) EP0116519B1 (hu)
JP (1) JPS59156366A (hu)
KR (1) KR910003401B1 (hu)
AT (1) ATE22661T1 (hu)
AU (1) AU567320B2 (hu)
BG (1) BG44536A3 (hu)
BR (1) BR8400613A (hu)
CA (1) CA1224042A (hu)
CS (1) CS266324B2 (hu)
DD (1) DD223637A5 (hu)
DE (1) DE3460879D1 (hu)
DK (1) DK155206C (hu)
EG (1) EG18198A (hu)
ES (1) ES287794Y (hu)
FI (1) FI78399C (hu)
GR (1) GR81784B (hu)
HK (1) HK11988A (hu)
HU (1) HU189043B (hu)
IE (1) IE54875B1 (hu)
IL (1) IL70827A (hu)
MA (1) MA20030A1 (hu)
MX (1) MX156523A (hu)
MY (1) MY100068A (hu)
NO (1) NO158855C (hu)
NZ (1) NZ206997A (hu)
PH (1) PH21864A (hu)
PL (1) PL143934B1 (hu)
PT (1) PT78100B (hu)
SG (1) SG39087G (hu)
SU (1) SU1340573A3 (hu)
ZA (1) ZA84690B (hu)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK156503C (da) * 1984-08-03 1990-01-22 Lego As Stroemfoerende byggeelement
DK156244C (da) * 1984-08-03 1989-12-04 Lego As Stroemfoerende byggeelement
JPS61172000U (hu) * 1985-04-16 1986-10-25
JPS6248397U (hu) * 1985-09-12 1987-03-25
DK154964C (da) * 1986-01-22 1989-05-29 Lego As Legetoejsbyggelement med elementer for tilvejebringelse af positionsinformation
IN168303B (hu) * 1986-02-05 1991-03-09 Interlego Ag
AR242503A1 (es) * 1986-07-21 1993-04-30 Lego As Ferrocarril a cremallera de juguete, vehiculo motriz a vias para el mismo.
DK436986A (da) * 1986-09-12 1988-04-27 Modulex As Koblingsplade med et antal elektriske koblingspunkter, fremgangsmaadetil fremstilling af en saadan plade samt anvendelse af koblingspladen til en planlaegningstavle
US5238438A (en) * 1990-12-11 1993-08-24 Connector Set Limited Partnership Construction toy and adapter
DE4313199C1 (de) * 1993-04-22 1994-03-24 Enno Messerschmitt Spielschichtanordnung für ein elektrisches Spielelement
US5962839A (en) * 1996-09-17 1999-10-05 Interlego Ag Apparatus programmable to perform a user defined sequence of actions
US5951356A (en) * 1997-10-27 1999-09-14 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set having columns and foundations
US5924905A (en) * 1997-09-24 1999-07-20 Parvia Corporation Modular terrain for a toy building set
US5947787A (en) * 1997-09-24 1999-09-07 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set
US6129605A (en) * 1997-09-24 2000-10-10 Parvia Corporation Modular base units for a toy building set
US5993283A (en) * 1997-09-30 1999-11-30 Parvia Corporation Modular buildings for a toy building set
US6102770A (en) * 1997-10-03 2000-08-15 Parvia Corporation Toy vehicular electromechanical guidance apparatus
US5865661A (en) * 1997-10-03 1999-02-02 Parvia Corporation Toy vehicular drive apparatus
US6007401A (en) * 1997-10-03 1999-12-28 Parvia Corporation Optoelectric remote control apparatus for guiding toy vehicles
US6012957A (en) * 1997-10-27 2000-01-11 Parvia Corporation Single beam optoelectric remote control apparatus for control of toys
JP3863268B2 (ja) * 1997-11-04 2006-12-27 株式会社システムワット 玩具用組立ブロック
USD422035S (en) * 1998-12-11 2000-03-28 Parvia Corporation Toy lattice frame piece
DK174581B1 (da) * 1999-11-17 2003-06-30 Lego As Et legetøjsbyggesæt
US6443796B1 (en) * 2000-06-19 2002-09-03 Judith Ann Shackelford Smart blocks
US6679751B1 (en) * 2001-11-13 2004-01-20 Mattel, Inc. Stackable articles toy for children
DK200201028A (da) * 2002-07-01 2004-01-02 Lego As Konstruktionslegetøj med fjernstyring
US6805605B2 (en) * 2003-03-17 2004-10-19 Lynn E. Reining Electrically conductive block toy
US20050012212A1 (en) * 2003-07-17 2005-01-20 Cookson Electronics, Inc. Reconnectable chip interface and chip package
CN2713564Y (zh) * 2004-07-26 2005-07-27 梁伟林 娱乐和学习用电路积木
WO2006056231A1 (en) * 2004-11-29 2006-06-01 Nokia Corporation Mobile gaming with external devices in single and multiplayer games
US7846002B1 (en) 2005-05-06 2010-12-07 Mikesell Daniel G Lighted toy construction blocks
WO2007095082A2 (en) 2006-02-10 2007-08-23 Sternberg Aaron B Configurable manual controller
US7731558B2 (en) * 2007-08-15 2010-06-08 Jon Capriola Illuminated toy building structures
CA2696217A1 (en) * 2007-08-29 2009-03-12 Graphic Packaging International, Inc. Interconnecting container system for food or other product
US20090140603A1 (en) * 2007-12-04 2009-06-04 Board Of Trustees Of Michigan State University Electrostatic charge generating assembly
US8690631B2 (en) * 2008-09-12 2014-04-08 Texas Instruments Incorporated Toy building block with embedded integrated circuit
US7942717B2 (en) * 2008-12-15 2011-05-17 Ting-Shuo Chou Brick assembly with automatically recognizing connecting relationships
US8742814B2 (en) 2009-07-15 2014-06-03 Yehuda Binder Sequentially operated modules
US8602833B2 (en) 2009-08-06 2013-12-10 May Patents Ltd. Puzzle with conductive path
US20110263177A1 (en) * 2010-04-26 2011-10-27 Marc Lemchen Apparatus and Method for Bonding Three Dimensional Construction Toys when Assembled
JP5735818B2 (ja) * 2011-02-18 2015-06-17 株式会社 林物産発明研究所 空間形成物
US11330714B2 (en) 2011-08-26 2022-05-10 Sphero, Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US9019718B2 (en) 2011-08-26 2015-04-28 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US9597607B2 (en) 2011-08-26 2017-03-21 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US8371894B1 (en) 2011-12-23 2013-02-12 LaRose Industries, LLC Illuminated toy construction kit
DE102012111024A1 (de) * 2012-11-15 2014-05-15 Merz Dental Gmbh Vorrichtung zur Lagefixierung eines Formkörpers, sowie geeignetes Verfahren hierfür
US9480931B1 (en) * 2012-11-16 2016-11-01 Mattel, Inc. Building components
US20140349544A1 (en) * 2013-05-27 2014-11-27 Ta-Yi Chien Illuminable Building block
EP3041592B1 (en) * 2013-09-08 2019-04-10 Brixo Smart Toys Ltd. Selectively conductive toy building elements
US11772003B2 (en) * 2014-02-28 2023-10-03 Alexander Kokhan Electrical construction toy system
CH711480A1 (de) * 2015-08-31 2017-03-15 Müller Stephan Kunststoff-Spielbaustein mit elektrischen Kontakten zur elektronischen Bestimmung seiner Lage im verbauten Zustand und Verfahren zu seiner Herstellung.
US10847046B2 (en) * 2017-01-23 2020-11-24 International Business Machines Corporation Learning with smart blocks
USD813318S1 (en) 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD815216S1 (en) * 2017-03-30 2018-04-10 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD813317S1 (en) * 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD897451S1 (en) 2017-07-06 2020-09-29 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
TWD196441S (zh) * 2018-01-29 2019-03-11 正崴科技有限公司 電池積木模組
US11616844B2 (en) 2019-03-14 2023-03-28 Sphero, Inc. Modular electronic and digital building systems and methods of using the same
WO2023212819A1 (en) * 2022-05-04 2023-11-09 Mark Vaughan Electrically conductive toy building blocks

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3005282A (en) * 1958-01-28 1961-10-24 Interlego Ag Toy building brick
US3237341A (en) * 1962-12-19 1966-03-01 Roger S Dybvig Base and stackable elements having cooperating electrical contact means
NL136808C (hu) * 1965-05-07
DE1478284A1 (de) * 1965-06-19 1969-03-13 Lego System As Verfahren zur Herstellung von einen oder mehrere elektrische Stromkreise enthaltenden Vorrichtungen oder Baumodellen,sowie Bauelemente zur Durchfuehrung des Verfahrens
NL6615701A (hu) * 1966-01-11 1967-07-12
US3696548A (en) * 1971-01-18 1972-10-10 Kinetic Technologies Inc Educational building toy modules with interior lights and mechanical connections acting as circuit closers
DE2552587A1 (de) * 1975-11-24 1977-05-26 Jens Freese Klemmbaustein mit elektrischer verbindungsmoeglichkeit
US4423465A (en) * 1981-09-30 1983-12-27 Teng Ching Weng Combination electronic circuit element with multidirectionally adjustable joints
ZA84587B (en) * 1983-02-14 1984-09-26 Interlego Ag Building blocks for construction models,especially toy building blocks

Also Published As

Publication number Publication date
NO158855C (no) 1988-11-09
EP0116519B1 (de) 1986-10-08
PT78100A (en) 1984-03-01
AU2406084A (en) 1984-08-23
PL143934B1 (en) 1988-03-31
EP0116519A1 (de) 1984-08-22
PT78100B (en) 1986-03-27
ZA84690B (en) 1984-09-26
DK62684A (da) 1984-08-15
CS266324B2 (en) 1989-12-13
NO158855B (no) 1988-08-01
US4556393A (en) 1985-12-03
BG44536A3 (en) 1988-12-15
EG18198A (en) 1992-08-30
KR910003401B1 (ko) 1991-05-30
FI840595A (fi) 1984-08-15
SG39087G (en) 1988-09-16
IE54875B1 (en) 1990-02-28
JPH0256910B2 (hu) 1990-12-03
GR81784B (hu) 1984-12-12
IE840325L (en) 1984-08-14
IL70827A (en) 1986-10-31
DD223637A5 (de) 1985-06-19
NO840518L (no) 1984-08-15
PL246199A1 (en) 1984-11-19
NZ206997A (en) 1987-04-30
PH21864A (en) 1988-03-25
FI840595A0 (fi) 1984-02-14
DK155206C (da) 1989-07-10
FI78399B (fi) 1989-04-28
CS82384A2 (en) 1989-02-10
MX156523A (es) 1988-09-06
BR8400613A (pt) 1984-09-18
MA20030A1 (fr) 1984-10-01
FI78399C (fi) 1989-08-10
SU1340573A3 (ru) 1987-09-23
DK62684D0 (da) 1984-02-13
CA1224042A (en) 1987-07-14
DK155206B (da) 1989-03-06
KR840007666A (ko) 1984-12-10
DE3460879D1 (en) 1986-11-13
AU567320B2 (en) 1987-11-19
JPS59156366A (ja) 1984-09-05
MY100068A (en) 1989-08-18
HK11988A (en) 1988-02-16
ES287794Y (es) 1987-02-01
ES287794U (es) 1986-06-01
ATE22661T1 (de) 1986-10-15
IL70827A0 (en) 1984-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU189043B (en) Building member for making model particularly for building toys
US4743202A (en) Current-carrying building element
HU187553B (en) Building member for making model particularly for building toys
US5562479A (en) Connector for unshielded twisted wire pair cables
SU1394294A1 (ru) Электрический соединитель дл внутриблочного монтажа
JPS607452Y2 (ja) 変成器の容器
DE59908407D1 (de) Schneid-Klemmkontakt
YU80502A (sh) Električni konektor sa razmaknutim delovima kontakta
GB1189791A (en) Improvements relating to Electrical Connectors.
ITUD970035U1 (it) Lampadina del tipo a presa migliorata

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: LEGO A/S, DK

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee