CS266324B2 - Construction element,especially for building blocks - Google Patents

Construction element,especially for building blocks Download PDF

Info

Publication number
CS266324B2
CS266324B2 CS84823A CS82384A CS266324B2 CS 266324 B2 CS266324 B2 CS 266324B2 CS 84823 A CS84823 A CS 84823A CS 82384 A CS82384 A CS 82384A CS 266324 B2 CS266324 B2 CS 266324B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pins
contact surfaces
row
coupling
coupling pins
Prior art date
Application number
CS84823A
Other languages
English (en)
Other versions
CS82384A2 (en
Inventor
Peter Bolli
Original Assignee
Interlego Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Interlego Ag filed Critical Interlego Ag
Publication of CS82384A2 publication Critical patent/CS82384A2/cs
Publication of CS266324B2 publication Critical patent/CS266324B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/042Mechanical, electrical, optical, pneumatic or hydraulic arrangements; Motors

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Retaining Walls (AREA)
  • Coin-Freed Apparatuses For Hiring Articles (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Multi-Conductor Connections (AREA)

Description

Vynález se týká konstrukčního prvku pro konstrukční modely, zejména stavebnicové hračky, s nejméně dvěma rovnoběžnými řadami spojkových čepů a s kontaktními plochami ležícími ve směru těchto řad pro vytvoření elektrických kontaktů se sousedním mechanicky spojeným konstrukčním prvkem.
Napillclad ;o· ?; vyi ·<ι i. ·;Κ»·Ι»ι> p.> li·ιι t < -)н > щч.-.п >'Кч)о h? I',/) jnoii známy копи I tuk г n I r,vky tohoto druhu, u něhož je jedna stěna na své jedné straně opatřena alespoň jednou řčidou spojkových čepů a na své druhé straně sdruženými spojkovými orgány pro spojení se spojkovými čepy sousedního konstrukčního prvku. Je dálo známa ze švýcarského patentového spisu číslo 455 606, že alespoň část spojkových čepů má elektricky vodivé povrchy, popřípadě že na straně stěny opatřené sdruženými spojkovými orgány, jsou uspořádány elektricky vodivé kontaktní orgány, které jsou určeny к tomu, aby při mechanickém spojení dvou konstrukčních prvků vytvořily elektrický kontakt s vodivými povrchy sousedních spojených konstrukčních prvků. .
Výroba těchto známých konstrukčních prvků pro vytváření elektrických obvodů je nákladná, tyto konstrukční prvky nedají se použít s jinými konstrukčními prvky stejného systému konstrukčních prvků a předpokládají u použivatele alespoň elementární znalosti elektrotechniky, co se týče cest proudů.
Ze zveřejněné německé patentové přihlášky číslo 2 552 587 je znám svěrkový stavebnicový kámen s elektrickými spojkovacími možnostmi, u něhož se uskuteční dotykovými místy vyvýšenin a prohlubní stavebnicového kamene elektrické spojení spojením kontaktních míst umístěných na těchto místech, přičemž má též být zabráněno elektrickému zkratu při spojení. Jak se však к tomu mají umístit kontaktní plochy, není v přihlášce vysvětleno.
Úlohou vynálezu je vytvořit konstrukční prvek v úvodě uvedeného druhu, jehož elektrické kontaktní prvky jsou přizpůsobitelné spojkovým čepům, popřípadě sdruženým spojkovým orgánům každého systému konstrukčních prvků, který je dále libovolně kombinovatelný s konstrukčními prvky prostými kontaktních prostředků stejného systému konstrukčních prvků a jehož kontaktní spojení s konstrukčním prvkem stejného druhu je jednoznačně definovatelné podle polohy, aby se umožnilo zejména zkratuvzdorné spojení dvoupólových obvodů.
Uvedené nevýhody jsou odstraněny u konstrukčního prvku pro konstrukční modely, zejména pro stavebnicové hračky podle vynálezu, jehož podstatou je, že každá řada spojkových čepů je opatřena řadou prvních kontaktních ploch, které jsou přesazeny vůči prvním kontaktním plochám sousední řady spojkových čepů a každá řada spojkových čepů je opatřena kontaktními plochami, které jsou navzájem elektricky spojeny alespoň dvěma prvními kontaktními plochami téže řady.
Výhodou vynálezu je, že takovým vytvořením konstrukčního prvku je při spojení dvou konstrukčních prvků stejného druhu v poloze к sobě kolmé též bez zvláštních bezpečnostních opatření, to jest bez elektrotechnických znalostí uživatele, zabráněno, aby vznikl zkrat mezi obvody přiřazenými každé řadě spojkových čepů obou konstrukčních prvků.
Příklady provedení konstrukčních prvků podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, na nichž znázorňuje obr. 1 pohled na horní stranu konstrukčního prvku se dvěma řadami po šesti spojkových čepech, z nichž část má elektricky vodivé boční stěny, obr. 2 pohled na spodní stranu konstrukčního prvku z obr. las kontaktními kolejnicemi, obr. 3 řez podél čáry III-III na obr. 1, obr. 4 schematické zobrazení dvou pravoúhle spolu spojených konstrukčních prvků podle obr. 1 až 3, obr. 5 schematické zobrazení podobné obr. 4 pro polohu jednoho konstrukčního prvku posunutou vůči obr. 4, obr. 6 pohled na horní stranu další formy provedení konstrukčního prvku s dvěma řadami po šesti spojkových čepech, obr. 7 pohled na spodní stranu konstrukčního prvku podle obr. 6, obr. 8 perspektivní pohled na horní stranu části konstrukčního prvku v další formě provedení, u níž všechny spojkové čepy mají elektricky vodivé povrchy a jsou vzájemně spojené, ale na opačné straně jsou uspořádány oddělené plošné
CS 266 324 B2 kontaktní prvky, obr. 9 až 19 schematická zobrazení vždy dvou konstrukčních prvků spojených pod pravým úhlem se dvěma řadami spojkových čepů, obr. 20 perspektivní pohled na horní stranu části konstrukčního prvku podle obr. 1, u něhož ale vodivé spojkové čepy jsou vytvořeny jako kontaktní zděře, obr. 21 perspektivní pohled na horní stranu deskovitého konstrukčního prvku vykazujícího víc jak dvě řady spojkových Čepů, obr. 22 perspektivní pohled na spodní tíhami knimliitk^nílio pivku podobného jak na obr. 2, u něhož kontaktní kolejnice Junu vytvořeny pružně.
Hračkový konstrukční prvek znázorněný na obr. 1 až 3 má na způsob o sobě známý například ze švýcarského patentového spisu 352 354 skříňovité duté těleso 1_ Л elektricky izolujícího umělého materiálu s koncovými stěnami 2, bočními stěnami _3 a dnem 2' kolmým ke koncovým stěnám 2 а к bočním stěnám 2· Na vnější straně dna £ má konstrukční prvek válcovité spojkové čepy 5 nebo první kontaktní plochy 2· Ve vnitřku dutého tělesa 2 jsou vytvořeny sdružené spojkové orgány, působící svíravě, které sestávají z válcovitých sdružených spojkových trubic 7, vystupujících ze dna 2 dutého tělesa 2·
U znázorněného příkladu provedení má konstrukční prvek dvě řady 2' 2 P° šesti ve dvojicích vedle sebe ležících spojkových čepů 5_, popřípadě prvních kontaktních ploch 2' jakož i pět sdružených spojkových trubic £. Pří spojení dvou konstrukčních prvku podle obr. 1 až 3 nebo odpovídajících konstrukčních prvků rozdílné délky sevřou se spojkové čepy 2 a první kontaktní plochy 6 jednoho konstrukčního prvku v obou překrývajících se částech obou konstrukčních prvků vždy mezi dvěma sdruženými spojkovými trubicemi 2 a jednou boční stěnou 2# popřípadě mezi jednou sdruženou spojkovou trubicí 7_t jednou boční stěnou 2 a jednou koncovou stěnou 2· Tento pevný, ale uvolnitelný způsob mechanického spojení není třeba v dalším více rozebírat, ježto je dostatečně známý.
U příkladu provedení konstrukčního prvku znázorněného na obr. 1 až 3 má každá první kontaktní plocha 6 každé řady 8, 9 elektricky vodivé povrchy, zejména elektricky vodivou boční plochu, ježto tyto první kontaktní plochy 6 jsou kovové, což je na obr. 1 a 2 znázorněno šrafováním jejich čelních ploch. Mezilehlé spojkové čepy 2 jsou zcela vytvořeny u izolující umělé hmoty dutého tělesa 2· Vodivé první kontaktní plochy 6 jedné řady 2 jsou vůči prvním kontaktním plochám 6 druhé řady 9 přesazeny v podélném směru dutého tělesa 2 ° jednu první kontaktní plochu 2·
Jak je patrno z obr. 2 a 3, proniká každá vodivá první kontaktní plocha £ každé řady 8, 9 dnem 2 a přiléhá к prvnímu rameni 10 kovové kolejnicové druhé kontaktní plochy 11. Tyto první kontaktní plochy 6 jsou s prvním ramenem 10 spojeny mechanicky a elektricky, například spájením, takže všechny první kontaktní plochy 2 stejné řady 2» 2 jsou elektricky spojeny. Druhé rameno 12 druhé kontaktní plochy 12» která se rozkládá ve vnitřku dutého tělesa 1 po celé jeho délce, přiléhá к jedné, popřípadě druhé boční stěně 2 dutého tělesa 2 a tvoří druhé rameno 12 probíhající podél příslušné boční stěny 2 s vodivou podélnou plochou.
Je patrno, že při nasazení na sebe v podélném směru a spojení dvou konstrukčních prvků druhu podle obr. 1 až 3, aE se již tyto překrývají zcela nebo částečně, dostanou se vždy boční plochy prvních kontaktních ploch 6 jedné řady 2 konstrukčního prvku do elektrického kontaktu s druhým ramenem 12 druhého konstrukčního prvku a že toto platí rovněž pro první kontaktníplochy 6 druhé řady 8 a druhé rameno 12, takže obvody přiřazené oběma řadám 8, 9 prvních kontaktních ploch 6 zůstanou zachovány a od sebe odděleny. Ale i tehdy, když jeden konstrukční prvek se nenasadí ve stejném podélném směru na druhý konstrukční prvek a s tímto se spojí, ale v poloze к sobě kolmé, zůstanou obvody přiřazené oběma řadám 2* 2 prvních kontaktních ploch 6 zachovány a od sebe odděleny, což bude dále vysvětleno za pomoci obr. 4 a 5.
Podle obr. 4 a 5 je na první konstrukční prvek s řadami 2' 2 spojkových čepů 5 a prvních kontaktních ploch 6 kolmo к prvnímu konstrukčnímu prvku nasazen druhý konstrukční prvek s řadami 0', 9' spojkových čepů 5 a prvních kontaktních ploch 6. Přitom jsou izolující
CS 266 324 B2 spojkové čepy 5 prvního konstrukčního prvku naznačeny prázdnými kruhy a první kontaktní plochy 6 prvního konstrukčního prvku jsou naznačeny vyplněnými kruhy. Spojkové čepy 5 a pivní kontakt ní plochy 6 druhého konstrukčního prvku, které nemají vliv na dané kontaktní spojení, jsou naznačeny prázdnými kruhy. Jsou naznačeny jen obě druhá ramena 12' druhého Io >I1M( I ukéii I hl. pivku, jr?l«» iltiihá > nm/·»».·» >2 |>rvního konnt rukčn ťho prvku nejsou zúčastněny.
Při uspořádání podle obr. 4 dostane se první kontaktní plocha 6 řady 8 prvního konstrukčního prvku do elektrického kontaktu s druhým ramenem 12' řady 8' druhého konstrukčního prvku. Totéž platí pro řady 9, 9/. Takto jsou všechny první kontaktní plochy 6 první řady 8 prvního konstrukčního prvku v elektrickém spojení se všemi prvními kontaktními plochami 6' jedné řady 8' druhého konstrukčního prvku, jakož i všechny první kontaktní plochy 2 druhé řady 9 prvního konstrukčního prvku jsou v elektrickém spojení se všemi prvními kontaktními plochami 6' druhé řady 9' druhého konstrukčního prvku. Přitom nemůže dojít к příčnému spojení, to znamená, к žádnému zkratu mezi jednou řadou 2* popřípadě 8' a druhou řadou 9^, popřípadě 9'. Toto spojovací přiřazení zůstane nezměněně zachováno, když druhý konstrukční prvek s řadami 21» 21* svými řadami posunutý, se nasadí na první konstrukční prvek s řadami 8, 9.
Nasadí-li se podle obr. 5 druhý konstrukční prvek s řadami 21» 9' napříč ke svému podélnému směru posunut o jednu rozteč spojkových čepů 2 a prvních kontaktních ploch 2 na první konstrukční prvek s řadami 2» 2» zůstane sice proti zkratu zajištěné spojení mezi řadami 8, 9, 9/, £1 tak, jak dříve zachováno, ale naproti tomu nastane přepólování, přičemž nyní je řada 2 spojena s řadou 9' a řadami 9 je spojena s řadou 8'.
Na obr. 6 a 7 je znázorněn další hračkový konstrukční prvek, jehož duté těleso 2 se liší od dutého tělesa 2 podle obr. 1 a 2 tím, že ve vnitřku dutého tělesa 2 jsou vytvořeny dvě rovnoběžné boční stěny 3“ jako sdružené spojkové orgány pro spojkové čepy 2 a první kontaktní plochy 2/ které leží ve dvou řadách 2/ 2 na vnitřní ploše dna £ a na koncových stěnách 2* v tomto případě je účelné úhlové druhé kontaktní plochy 11 spojující první kontaktní plochy 6 té které řady 8, 2 svým prvním ramenem 10 a svým druhým ramenem 12 působícími jako kontaktní pásky pro první kontaktní plochy 6 sousedního konstrukčního prvku, uspořádat tak, že druhá ramena 12 leží vedle rovnoběžných bočních stěn 21- Jinak vyjádřeno, druhá ramena 12 jsou uspořádána navzájem elektricky odděleně na obou stranách a podél osy mající stejnou vzdálenost od obou rovnoběžných bočních stěn 2 dutého tělesa 2· V ostatním nalézá konstrukční prvek podle obr. 6 a 7 totéž použití a má stejný účinek, jako popsaný konstrukční prvek podle obr. 1 a 2.
Místo použití prvních kontaktních ploch 6 mohou být také izolující první kontaktní plochy 2 opatřeny například pouzdrovitým pláštěm, přičemž pak je pro každou řadu prvních kontaktních ploch £ místo úhlové druhé kontaktní plochy 11 uvnitř dutého tělesa 2 uspořádán páskovítý kontaktní pásek odpovídající prvnímu rameni 10 druhé kontaktní plochy 22.» který se spojí s pouzdrovitými plášti přiřazené řady. Když se místo uzavřeného pouzdra, které * je zhotovitelné hlubokým tažením, použije pouzdro podélně rozříznuté, dají se pouzdra a přiřazené kontaktní pásky zhotovit ražením a ohýbáním jako jeden kus z pásku plechu. Jak první kontaktní plochy £, tak také druhé kontaktní plochy 12, popsaných kontaktních orgánů mohou být co do tvaru jednoduchým způsobem přizpůsobeny jednotlivému vytvoření izolujících spojkových čepů 2 a sdružených spojkových orgánů prakticky všech systémů konstrukčních prvků.
Na obr. 8 je znázorněn v perspektivním pohledu hračkový konstrukční prvek, u něhož je kontaktní uspořádání podle obr. 1 a 2 vytvořeno obráceně. Znázorněný kosntrukční prvek má dvě řady 13, 22 spojkových čepů 22.· v protikladu к formě provedení podle obr. 1 a 2 mají ale všechny spojkové čepy 15 elektricky vodicí druhé kontaktní plochy 22· Navíc jsou všechny spojkové čepy 15 téže řady 13, popřípadě 14.» spolu elektricky spojeny kovovým spojovacím proužkem 17.
Na druhé straně jsou uvnitř znázorněného konstrukčního prvku místo po jedné druhé
CS 266 324 B2 kontaktní ploše 11 na jednu řadu podle obr. 2 uspořádány jednotlivé oddělené plošné první kontaktní plochy 18, které jsou na obr. 8 znázorněny čárkovaně. Každá druhá kontaktní plocha 18 sahá od příslušného kovového spojovacího proužku 17, s nímž je elektricky spojen, podél příslušné boční stěny 3 až ke spodnímu okraji boční stěny 3. Jen na místě každého druhého spojkového čepu 1J5 každé řady 22' Ц je uspořádána taková první kontaktní plocha 2θ' К tomu lnou pivní koní.iklní plochy IH jedné řndy 22 |»»ninmly viVI prvním kontaktním plochám 18 řady 21 ° jeden spojkový čep 15.
Je patrno, že při spojení dvou konstrukčních prvků tohoto druhu mohou být dosahována elektrická spojení stejným způsobem a zejména bez nebezpečí zkratu, jak to bylo vysvětleno již na podkladě obr. 4 a 5«
Jak povrchy spojkových čepů 5 tak prvních kontaktních ploch 6, tak také druhé kontaktní plochy 11 popsaných kontaktních zařízení, zejména těch zobrazených na obr. 1, 2, 6 a 7, mohou být, co se týče formy, jednoduchým způsobem přizpůsobeny příslušnému provedení sdruženýc spojkových orgánů konstrukčních prvků všech známých systémů. To bude v dalším krátce vysvětleno pomocí schematického přehledu znázorněného pomocí obr. 9 až 19. U tohoto schematického přehledu je znázornění zúčastněných kontaktních ústrojí obou vzájemně kolmo spojených konstrukčních prvků provedeno stejně jak na obr. 4. Přitom ukazují obr. 10, 12, 14, 16 a 18 vždy druhou kontaktní plochu 11, které jsou v podstatě uspořádány podél obou bočních stěn kosntrukčního prvku. U konstrukčních prvků podle obr. 9, 11, 13, 15, 17 a 19 jsou druhé kontaktní plochy 11 uspořádány na obou stranách osy konstrukčního prvku.
Na obr. 9 je znázorněno dosažení kontaktu u spojení dvou konstrukčních prvků podle obr. 6 a 7, přičemž označení řad 8, 9 izolujících spojkových čepů 5 a prvních kontaktních ploch 6 jednoho konstrukčního prvku, jakož i druhých ramen 12 řad 8 “, 9' druhého konstrukčního prvku je provedeno ve shodě s obr. 4. Je i zde patrno, že je dosaženo zkratuprostého elektrického spojovacího přiřazení.
Jsou známy hračkové konstrukční prvky, které mají místo válcovitých spojkových čepů _5 a prvních kontaktních ploch 6 spojkové čepy 2 a první kontaktní plochy _6 čtverhranného průřezu. I u těchto konstrukčních prvků dají se uspořádat kontaktní ústrojí daného druhu, jak je to znázorněno na obr. 10 a 11.
Další, na obr. 11 aŽ 19 znázorněné, uspořádání kontaktních ústrojí používají druhé kontaktní plochy 12, které jsou víceronásobně ohnuty. To je provedeno s ohledem na zvláštní vytvoření sdružených spojkových orgánů příslušných konstrukčních prvků. Místo sdružených spojkových trubic 2 podle obr. 2 jsou například známy relativně tenké, ve větším počtu vytvořené kolíky, které mohou být plné nebo opatřené Štěrbinou.
Na obr. 20 je znázorněna v perspektivním pohledu část hračkového konstrukčního prvku na způsob konstrukčního prvku podle obr. 11. U tohoto konstrukčního prvku mají kovové první kontaktní plochy 6, které jsou uspořádány v řadách střídavě s izolujícími spojkovými čepy 5, středové vrtání 19.' do něhož lze zavést zástrčkový kolík, aby se do konstrukčního prvku zavedl elektrický proud nebo se tento z něho mohl odebírat.
Kontaktní orgány daného druhu mohou být vytvořeny také u deskovítých konstrukčních prvků majících větší počet řad spojkových prvků, aby se do takového konstrukčního prvku mohl přivádět proud, popřípadě aby se tento mohl z něho odvádět. Jako příklad je na obr. 21 znázorněn konstrukční prvek tohoto druhu, který má více vedle sebe ležících řad izolujících spojkových čepů 5. Vždy ve dvou vedle sebe ležících řadách 20, 21 jsou obě krajní první kontaktní plochy 6, popřípadě nejblíže směrem dovnitř ležící první kontaktní plochy 6 opatřeny vodivými povrchy 22. U znázorněného konstrukčního prvku jsou vodivé povrchy 22 prvních kontaktních ploch 6 každé řady 22' 21 navzájem elektricky spojeny neznázorněnými kontaktními pásky uspořádanými na duté spodní straně konstrukčních prvků.
CS 266 324 B2
Podobný plochý konstrukční prvek s poměrně velkou plochou může být vytvořen také jako základní deska, která má na určitých místech, zejména v sousedství okrajů základní desky, jak u konstrukčního prvku podle obr. 21, ve dvojicích a přesazené uspořádané, elektricky spojkové čepy 5 a první kontaktní plochy 6, které jsou na .spodní straně základní desky mnzi nnbon dvonpólovČ spojeny. К dvoupólovému přívodu proudu к základní desce od zdroje ptoudu opatieného pivními kontaktními plochaniL 6 nebo pi.o dvoupólový odbůr proudu ze základní desky pro spotřebič opatřený prvními kontaktními plochami 6 nebo druhými kontaktními plochami 11, například lampu, se pak jako spojovacích prvků použije konstrukčních prvků předmětného druhu, popsaných příkladmo pomocí obr. 1 až 9.
Ačkoliv normálně v důsledku pružných bočních stěn 3 konstrukčního prvku je automaticky vytvářen kontaktní tlak, je na obr. 22 znázorněna spodní strana konstrukčního prvku se sdruženými spojkovými trubicemi 1_,· u něhož jsou vodivá druhá ramena 12 vytvořena pružící. Proto sahají druhá ramena 12 svými prsty 23 jen na určitých místech přes celou výšku bočních stěn χ. Prsty 23 dosahuje se pružícího kontaktního spojení s vodicím povrchem prvních kontaktních ploch 6 sousedního spojeného konstrukčního prvku.
Zřizování elektrických spojení s konstrukčními prvky podle vynálezu, které se dají libovolně kombinovat s konstrukčními prvky příslušného systému konstrukčních prvků, zhotovených výlučně z izolující umělé hmoty, probíhá bez problémů, bez návodu a znalostí a bez nebezpečí zkratu.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Konstrukční prvek pro konstrukční modely, zejména pro stavebnicové hračky, s nejméně dvěma rovnoběžnými řadami spojkových čepů a s kontaktními plochami ležícími ve směru těchto řad pro vytvoření elektrických kontaktů se sousedním mechanicky spojeným konstrukčním prvkem stejného druhu, vyznačující se tím, že každá řada (8, 9; 13, 14) spojkových čepů (5; 15) je opatřena řadou prvních kontaktních ploch (6; 18), které jsou přesazeny vůči prvním kontaktním plochám (6; 18) sousední řady (9, 8; 14, 13) spojkových čepů (5; 15) a každá řada (8, 9; 14, 13) spojkových čepů (5; 15) je opatřena druhými kontaktními plochami (11; 16), které jsou navzájem elektricky spojeny alespoň s dvěma prvními kontaktními plochami (6; 18) téže řady (8, 9; 13, 14).
  2. 2. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že každý druhý, ze spojkových čepů (5), které jsou uspořádány na vnější straně dna (4) skříňovitého dutého tělesa (1), je opatřen elektricky vodivou první kontaktní plochou (6) na alespoň jedné části každé řady (8, 9) a druhá kontaktní plocha (11), tvořená kolejnicí, je uspořádána na vnitřní straně dna (4) a je spojena s elektricky vodivými prvními kontaktními plochami (6) spojkových čepů (5).
  3. 3. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, že alespoň v Části každé řady (13, 14) spojkových čepů (15) jsou všechny na vnější straně dna (4) za sebou jdoucí spojkové čepy (15) elektricky vodivé a na vnitřní straně dna (4) je pro každou řadu (13, 14) spojkových čepů (15) v místě každého druhého spojkového čepu (15) uspořádána první kontaktní plocha (18) ve tvaru pásku spojeného s tímto vodivým spojkovým čepem (15).
  4. 4. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že první kontaktní plochy (6; 18) sousedních řad (8, 9; 13, 14) spojkových čepů (5; 15) jsou přesazeny o vzdálenost dvou spojkových čepů (5; 15) sousedících v podélném směru řad (8, 9; 13, 14) spojkových čepů (5; 15).
  5. 5. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, Že druhé kontaktní plochy (11), tvořené kolejnicemi, jsou uspořádány podél každé z obou bočních stěn (3), rovnoběžných
    I
    CS 266 324 B2 s podélným směrem řad (8, 9) spojkových čepů (5; 15) a sousedících se dnem (4) dutého tělesa (1).
  6. 6. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, Že druhé konstrukční plochy (11) ve tvaru kolejnice jsou uspořádány na obou stranách podél osy mající stojné vzdálenosti od obou bočních nli*n ( I), rovnoběžných ne uměřeni řad (8, 9) spojkových čepů (5; 15) a sousedících se dnem (4) dutého tělesa (1).
  7. 7. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, že vodivé spojkové čepy (6) jsou z kovu a prostupují dnem (4) dutého tělesa (1) a na vnitřní straně dna (4) jsou uspořádány dvě kolejnicové druhé kontaktní plochy (11), přičemž první rameno (10) každé druhé kontaktní plochy (11) přiléhá к čelům spojkových čepů (6) přilehlé řady (8, 9) spojkových čepů (5; 15) a je s nimi spojeno a druhé rameno (12) kontaktní plochy (11) tvoří vodivou kontaktní kolejnici.
  8. 8. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, Že vodivé spojkové čepy (6) jsou z izolačního materiálu a jsou opatřeny vnějším kovovým pláštěm.
CS84823A 1983-02-14 1984-02-06 Construction element,especially for building blocks CS266324B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH81583 1983-02-14

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS82384A2 CS82384A2 (en) 1989-02-10
CS266324B2 true CS266324B2 (en) 1989-12-13

Family

ID=4195839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS84823A CS266324B2 (en) 1983-02-14 1984-02-06 Construction element,especially for building blocks

Country Status (32)

Country Link
US (1) US4556393A (cs)
EP (1) EP0116519B1 (cs)
JP (1) JPS59156366A (cs)
KR (1) KR910003401B1 (cs)
AT (1) ATE22661T1 (cs)
AU (1) AU567320B2 (cs)
BG (1) BG44536A3 (cs)
BR (1) BR8400613A (cs)
CA (1) CA1224042A (cs)
CS (1) CS266324B2 (cs)
DD (1) DD223637A5 (cs)
DE (1) DE3460879D1 (cs)
DK (1) DK155206C (cs)
EG (1) EG18198A (cs)
ES (1) ES287794Y (cs)
FI (1) FI78399C (cs)
GR (1) GR81784B (cs)
HK (1) HK11988A (cs)
HU (1) HU189043B (cs)
IE (1) IE54875B1 (cs)
IL (1) IL70827A (cs)
MA (1) MA20030A1 (cs)
MX (1) MX156523A (cs)
MY (1) MY100068A (cs)
NO (1) NO158855C (cs)
NZ (1) NZ206997A (cs)
PH (1) PH21864A (cs)
PL (1) PL143934B1 (cs)
PT (1) PT78100B (cs)
SG (1) SG39087G (cs)
SU (1) SU1340573A3 (cs)
ZA (1) ZA84690B (cs)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK156244C (da) * 1984-08-03 1989-12-04 Lego As Stroemfoerende byggeelement
DK156503C (da) * 1984-08-03 1990-01-22 Lego As Stroemfoerende byggeelement
JPS61172000U (cs) * 1985-04-16 1986-10-25
JPS6248397U (cs) * 1985-09-12 1987-03-25
DK154964C (da) * 1986-01-22 1989-05-29 Lego As Legetoejsbyggelement med elementer for tilvejebringelse af positionsinformation
IN168303B (cs) * 1986-02-05 1991-03-09 Interlego Ag
AR242503A1 (es) * 1986-07-21 1993-04-30 Lego As Ferrocarril a cremallera de juguete, vehiculo motriz a vias para el mismo.
DK436986A (da) * 1986-09-12 1988-04-27 Modulex As Koblingsplade med et antal elektriske koblingspunkter, fremgangsmaadetil fremstilling af en saadan plade samt anvendelse af koblingspladen til en planlaegningstavle
US5238438A (en) * 1990-12-11 1993-08-24 Connector Set Limited Partnership Construction toy and adapter
DE4313199C1 (de) * 1993-04-22 1994-03-24 Enno Messerschmitt Spielschichtanordnung für ein elektrisches Spielelement
US5962839A (en) * 1996-09-17 1999-10-05 Interlego Ag Apparatus programmable to perform a user defined sequence of actions
US5947787A (en) * 1997-09-24 1999-09-07 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set
US5951356A (en) * 1997-10-27 1999-09-14 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set having columns and foundations
US5924905A (en) * 1997-09-24 1999-07-20 Parvia Corporation Modular terrain for a toy building set
US6129605A (en) * 1997-09-24 2000-10-10 Parvia Corporation Modular base units for a toy building set
US5993283A (en) * 1997-09-30 1999-11-30 Parvia Corporation Modular buildings for a toy building set
US6007401A (en) * 1997-10-03 1999-12-28 Parvia Corporation Optoelectric remote control apparatus for guiding toy vehicles
US6102770A (en) * 1997-10-03 2000-08-15 Parvia Corporation Toy vehicular electromechanical guidance apparatus
US5865661A (en) * 1997-10-03 1999-02-02 Parvia Corporation Toy vehicular drive apparatus
US6012957A (en) * 1997-10-27 2000-01-11 Parvia Corporation Single beam optoelectric remote control apparatus for control of toys
JP3863268B2 (ja) * 1997-11-04 2006-12-27 株式会社システムワット 玩具用組立ブロック
USD422035S (en) * 1998-12-11 2000-03-28 Parvia Corporation Toy lattice frame piece
DK174581B1 (da) * 1999-11-17 2003-06-30 Lego As Et legetøjsbyggesæt
US6443796B1 (en) * 2000-06-19 2002-09-03 Judith Ann Shackelford Smart blocks
US6679751B1 (en) * 2001-11-13 2004-01-20 Mattel, Inc. Stackable articles toy for children
DK200201028A (da) * 2002-07-01 2004-01-02 Lego As Konstruktionslegetøj med fjernstyring
US6805605B2 (en) * 2003-03-17 2004-10-19 Lynn E. Reining Electrically conductive block toy
US20050012212A1 (en) * 2003-07-17 2005-01-20 Cookson Electronics, Inc. Reconnectable chip interface and chip package
CN2713564Y (zh) * 2004-07-26 2005-07-27 梁伟林 娱乐和学习用电路积木
WO2006056231A1 (en) * 2004-11-29 2006-06-01 Nokia Corporation Mobile gaming with external devices in single and multiplayer games
US7846002B1 (en) 2005-05-06 2010-12-07 Mikesell Daniel G Lighted toy construction blocks
AU2007215294B2 (en) 2006-02-10 2012-03-15 Lego A/S Configurable manual controller
US7731558B2 (en) * 2007-08-15 2010-06-08 Jon Capriola Illuminated toy building structures
EP2181045B1 (en) * 2007-08-29 2011-10-12 Graphic Packaging International, Inc. Interconnecting container system for food or other product
US20090140603A1 (en) * 2007-12-04 2009-06-04 Board Of Trustees Of Michigan State University Electrostatic charge generating assembly
US8690631B2 (en) * 2008-09-12 2014-04-08 Texas Instruments Incorporated Toy building block with embedded integrated circuit
US7942717B2 (en) * 2008-12-15 2011-05-17 Ting-Shuo Chou Brick assembly with automatically recognizing connecting relationships
US8742814B2 (en) 2009-07-15 2014-06-03 Yehuda Binder Sequentially operated modules
US8602833B2 (en) 2009-08-06 2013-12-10 May Patents Ltd. Puzzle with conductive path
US20110263177A1 (en) * 2010-04-26 2011-10-27 Marc Lemchen Apparatus and Method for Bonding Three Dimensional Construction Toys when Assembled
JP5735818B2 (ja) * 2011-02-18 2015-06-17 株式会社 林物産発明研究所 空間形成物
US11330714B2 (en) 2011-08-26 2022-05-10 Sphero, Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US9019718B2 (en) 2011-08-26 2015-04-28 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US9597607B2 (en) 2011-08-26 2017-03-21 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US8371894B1 (en) 2011-12-23 2013-02-12 LaRose Industries, LLC Illuminated toy construction kit
DE102012111024A1 (de) * 2012-11-15 2014-05-15 Merz Dental Gmbh Vorrichtung zur Lagefixierung eines Formkörpers, sowie geeignetes Verfahren hierfür
US9480931B1 (en) * 2012-11-16 2016-11-01 Mattel, Inc. Building components
US20140349544A1 (en) * 2013-05-27 2014-11-27 Ta-Yi Chien Illuminable Building block
CN105611975A (zh) 2013-09-08 2016-05-25 博瑞克斯智能玩具有限公司 选择性导电玩具搭建元件
US11772003B2 (en) * 2014-02-28 2023-10-03 Alexander Kokhan Electrical construction toy system
CH711480A1 (de) * 2015-08-31 2017-03-15 Müller Stephan Kunststoff-Spielbaustein mit elektrischen Kontakten zur elektronischen Bestimmung seiner Lage im verbauten Zustand und Verfahren zu seiner Herstellung.
US10847046B2 (en) * 2017-01-23 2020-11-24 International Business Machines Corporation Learning with smart blocks
USD813318S1 (en) 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD813317S1 (en) 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD815216S1 (en) * 2017-03-30 2018-04-10 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD897451S1 (en) 2017-07-06 2020-09-29 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
TWD196441S (zh) * 2018-01-29 2019-03-11 正崴科技有限公司 電池積木模組
US11616844B2 (en) 2019-03-14 2023-03-28 Sphero, Inc. Modular electronic and digital building systems and methods of using the same
US20240001252A1 (en) * 2022-05-04 2024-01-04 Mark Vaughan Electrically conductive toy building blocks

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3005282A (en) * 1958-01-28 1961-10-24 Interlego Ag Toy building brick
US3237341A (en) * 1962-12-19 1966-03-01 Roger S Dybvig Base and stackable elements having cooperating electrical contact means
NL136808C (cs) * 1965-05-07
DE1478284A1 (de) * 1965-06-19 1969-03-13 Lego System As Verfahren zur Herstellung von einen oder mehrere elektrische Stromkreise enthaltenden Vorrichtungen oder Baumodellen,sowie Bauelemente zur Durchfuehrung des Verfahrens
NL6615701A (cs) * 1966-01-11 1967-07-12
US3696548A (en) * 1971-01-18 1972-10-10 Kinetic Technologies Inc Educational building toy modules with interior lights and mechanical connections acting as circuit closers
DE2552587A1 (de) * 1975-11-24 1977-05-26 Jens Freese Klemmbaustein mit elektrischer verbindungsmoeglichkeit
US4423465A (en) * 1981-09-30 1983-12-27 Teng Ching Weng Combination electronic circuit element with multidirectionally adjustable joints
ZA84587B (en) * 1983-02-14 1984-09-26 Interlego Ag Building blocks for construction models,especially toy building blocks

Also Published As

Publication number Publication date
PL143934B1 (en) 1988-03-31
JPH0256910B2 (cs) 1990-12-03
DK62684A (da) 1984-08-15
BG44536A3 (en) 1988-12-15
ES287794Y (es) 1987-02-01
EP0116519B1 (de) 1986-10-08
DD223637A5 (de) 1985-06-19
IL70827A0 (en) 1984-04-30
MX156523A (es) 1988-09-06
IE54875B1 (en) 1990-02-28
BR8400613A (pt) 1984-09-18
US4556393A (en) 1985-12-03
HU189043B (en) 1986-06-30
ATE22661T1 (de) 1986-10-15
PT78100B (en) 1986-03-27
EP0116519A1 (de) 1984-08-22
PH21864A (en) 1988-03-25
KR840007666A (ko) 1984-12-10
AU2406084A (en) 1984-08-23
JPS59156366A (ja) 1984-09-05
DK155206B (da) 1989-03-06
PT78100A (en) 1984-03-01
DE3460879D1 (en) 1986-11-13
MY100068A (en) 1989-08-18
PL246199A1 (en) 1984-11-19
NO158855B (no) 1988-08-01
ES287794U (es) 1986-06-01
NO840518L (no) 1984-08-15
DK155206C (da) 1989-07-10
CS82384A2 (en) 1989-02-10
MA20030A1 (fr) 1984-10-01
AU567320B2 (en) 1987-11-19
FI840595A0 (fi) 1984-02-14
DK62684D0 (da) 1984-02-13
SU1340573A3 (ru) 1987-09-23
CA1224042A (en) 1987-07-14
NZ206997A (en) 1987-04-30
IE840325L (en) 1984-08-14
HK11988A (en) 1988-02-16
NO158855C (no) 1988-11-09
SG39087G (en) 1988-09-16
FI78399C (fi) 1989-08-10
IL70827A (en) 1986-10-31
ZA84690B (en) 1984-09-26
GR81784B (cs) 1984-12-12
KR910003401B1 (ko) 1991-05-30
FI840595A (fi) 1984-08-15
EG18198A (en) 1992-08-30
FI78399B (fi) 1989-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS266324B2 (en) Construction element,especially for building blocks
US4552541A (en) Toy building block with electrical contacting portions
US3594689A (en) Building block for electrical or electronic construction kits
JPH01501982A (ja) 電気コネクタ組立体
CS264141B2 (en) Structural element for kit models,particularly for kit toys
DE2204559A1 (de) Bauplatte zum aufbau elektrischer und elektronischer schaltungen
ATE37632T1 (de) Winkelsteckverbinder.
CN101409414A (zh) 电十字接头
US3252123A (en) Computer bus assembly
ES2246781T3 (es) Segmento de conductor de linea periferica, para un aparato electrico.
US20050124230A1 (en) Electric plug connector
JPS6239583Y2 (cs)
JPH0542626Y2 (cs)
ES2246779T3 (es) Disposicion de conector electrico.
PL136197B1 (en) Image printing head
GB2106331A (en) Electrical connectors
IT1303290B1 (it) Giunto universale per barre conduttrici.
JPS60245299A (ja) プリント板接続装置
PL213727B1 (pl) Segment zestawu do budowy obwodów elektrycznych
TH7310EX (th) การจัดข้อต่อทางไฟฟ้าแบบหนึ่งสำหรับสายเคเบิลชนิดแบน
GB2210210A (en) Plugboard switching system
PL145973B2 (en) Apparatus for supplying power to reversible transfer plates