HU188673B - Process for the preparation of diacetone-ketogulonic acid - Google Patents

Process for the preparation of diacetone-ketogulonic acid Download PDF

Info

Publication number
HU188673B
HU188673B HU811472A HU147281A HU188673B HU 188673 B HU188673 B HU 188673B HU 811472 A HU811472 A HU 811472A HU 147281 A HU147281 A HU 147281A HU 188673 B HU188673 B HU 188673B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
diacetone
oxidation
sorbose
solution
ketogulonic acid
Prior art date
Application number
HU811472A
Other languages
English (en)
Inventor
Rolf Wittmann
Willi Wintermeyer
Juergen Butzke
Original Assignee
Merck Patent Gesellschaft,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merck Patent Gesellschaft,De filed Critical Merck Patent Gesellschaft,De
Publication of HU188673B publication Critical patent/HU188673B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H9/00Compounds containing a hetero ring sharing at least two hetero atoms with a saccharide radical
    • C07H9/02Compounds containing a hetero ring sharing at least two hetero atoms with a saccharide radical the hetero ring containing only oxygen as ring hetero atoms
    • C07H9/04Cyclic acetals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B3/00Electrolytic production of organic compounds
    • C25B3/20Processes
    • C25B3/23Oxidation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás a diaceton-ketogulonsav előállítására. Ez a vegyület a C-vitamin szintézisének értékes köztiterméke.
A diaceton-ketogulonsav előállításánál általában diaceton-szorbózból indulnak ki, amely szervetlen oxidálószerekkel, így salétromsavval, hidrogén-peroxiddal vagy kálium-permanganáttal, különösen pedig hipokloritokkal diaceton-ketogulonsawá oxidálható. (566811 sz. SU szabadalmi leírás). Az ismert eljárások hátránya azonban, hogy végrehajtásuk során igen nagymennyiségű szervetlen só keletkezik, amely jelentősen megterheli a folyamatban kapott szennyvizet. Éppen ezért az utóbbi időben különös jelentőségre tett szert az elektrokémiai oxidáció (Elektrochimia 1975,1260-65), amelynek külön kiemelendő az az előnye, hogy az anódos oxidáció mellett a katódon hidrogén fejlődik, és az így kapott hidrogéngáz a C-vitamin totalszintézise során kiválóan felhasználható. Az elktrokémiai oxidáció hátránya azonban, hogy megfelelő mennyiségű anyag előállításához igen hosszú elektrolízis időre és igen nagy elektróda felületre van szükség. A szükséges elektróda felület nagysága és a hosszú elektrolízis idő következtében erősen megrövidült elektróda élettartam jelentősen növeli az eljárás költségeit. Ezenkívül a hosszú elektrolízis következetében fennáll a tennék továbboxidáiásának veszélye, ami arra vezet, hogy az elektrokémiai oxidációval általában alacsonyabb kitermelés érhető el, mint a tisztán kémiai oxidációs eljárásokkal.
Ugyanezek a hátrányok mutatkoznak az elvi szempontból igen érdekes, levegővel vagy más oxigéntartalmú gázzal végrehajtott oxidációnál. Bár a nemesfém katalizátor jelenlétében ható oxidálószer gyakorlatilag korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll, és így gazdaságosan felhasználható, ez a módszer sem küszöböli ki a hosszú reakcióidőből és a termék ezalatt fellépő továbboxidálásából eredő hátrányokat.
Szükség volt tehát egy olyan eljárás kidolgozására, a diaceton-szorbóz oxidációjára, amely mentes a fentémlített hátrányoktól.
Azt találtuk, hogy ez a feladat meglepő módon úgy oldható meg, hogy az oxidálást több lépésben hajtjuk végre, és eközben különböző oxidálószereket használunk.
A találmány tárgya tehát olyan új eljárás diacetonketogulonsav előállítására a diaceton-szorbóz oxidációjával, amelyet az jellemez, hogy az eljárást több lépésben hajtjuk végre, és ennek során különböző oxidálószereket alkalmazunk. .
Különösen előnyös, ha a diaceton-szorbózt akár elektrokémiailag akár levegővel részben oxidáljuk, majd az oxidálást hipoklorittal fejezzük be.
Az eljárás legfontosabb előnye, hogy a többlépéses végrehajtási mód és különféle oxidálószerek alkalmazása következtében a teljes eljárás lényegesen jobban optimalizálható, mint az ismert eljárások esetében. így például az első, részleges oxidáció az optimális tartományban, nagy diaceton-szorbóz koncentráció mellett hajtliató végre, minek következtében viszonylag rövid idő alatt nagy mennyiségű termék kapható, mivel meglepő módon az időegység alatti átalakulás igen nagy, ugyanakkor a kapott termék nem oxidálódik tovább. Amint elhagytuk ezt az optimális tartományt, az oxidáció egy második oxidálószerrel, előnyösen hipoklorittal folytatható a diaceton-szorbóz teljes átalakulásának eléréséig.
Mind a diaceton-szorbóz elektrokémiai oxidációja, mind'a levegővel végzett oxidálás ismert. A levegővel végzett oxidációt például a 935 968 számú NSZK-beli és a 162 772 számú magyar szabadalmi leírás, a 21 23 621 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali irat, a 137 913 számú szovjet szabadalmi leírás és a Liebigs Annáién dér Chemie, 558 kötet, 171 ff (1947) valamint a Fortschritte dér chemischen Forschung, 11. kötet, 285—374 (1969) közlemények ismertetik. A levegővel végzett oxidálási lépést a találmány szerinti eljárásban is ezekkel analóg módon hajtjuk végre. Az oxidálást nem végezzük azonban a diaceton-szorbóz 100%-os átalakulásáig, hanem már 20-95%-os, előnyösen 30-80%-os különösen 40-70%-os átalakulásnál megszakítjuk, és az oldatot tovább visszük a következő, hipoklorittal végrehajtott oxidációs lépésbe, amely a még át nem alakult diaceton-szorbóz oxidálására szolgál.
Az elektrokémiai oxidációnál általában mintegy 1020 súly%-os diaceton-szorbóz oldatból indulunk ki, amelyhez annyi alkálifém-, különösen nátrium-hidroxidot adunk, hogy a reakcióelegy a diaceton-szorbóz egy móljára számítva mindig mintegy 1,5—2 mól alkálifémhidroxidot tartalmazzon.
A reakcióelegyen, amely adott esetben további adalékokat, így például a 16 68 203 és 24 10 034 számú NSZK-beli közzétételi iratokban leírt nikkel- vagy vassókat vagy a 25 05 911 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban ismertetett tenzideket is tartalmazhat, alapos keverés közben, mintegy 20—70 °C, előnyösen 30-35 °C hőmérsékleten mintegy 0,2-20 A/dm2, előnyösen 0,5—10 A/dm2 egyenáramot vezetünk keresztül. Az áramerősséget az elektróda felületegységére számítjuk. A cellafeszültség körülbelül 1,8-3,0 V, előnyösen 2,0-2,7 V. Elektródaként különösen nikkel elektródát használhatunk. Az elektrolízis, folyamatosan és szakaszosan, osztott vagy nem-osztott cellákban egyaránt végrehajtható.
Az ismert elektrolitikus eljárásokkal ellentétben azonban az elektrolízist nem folytatjuk a diaceton-szorbóz 100%-os átalakulásáig, hanem már 40—95%-os, előnyösen 60—85%-os átalakulásnál megszakítjuk, és az oldatot továbbvisszük a következő oxidációs lépésbe, amelyet előnyösen egy hipoklorittal hajtunk végre. Itt a teljes, még megmaradt diaceton-szorbóz mennyiség átalakul.
Ez az oxidáció önmagában ismert. (56681 lsz. SU szabadalmi leírás). A találmány szerinti eljárásban azonban lényegesen alacsonyabb diaceton-szorbóz koncentráció mellett dolgozunk, miután előzetesen a diacetonszorbóz nagy része már diaceton-ketogulonsawá oxidálódott. Kérdéses volt tehát, hogy ilyen kis, mintegy 3— 5 súly% diaceton-szorbóz koncentráció mellett egyáltalán lejátszódik-e a hipokloritos oxidáció. Meglepő módon a reakció simán végbemegy, ha 40—80 °C, előnyösen 50—70 °C körüli hőmérsékleten, a diaceton-szorbóz egy móljára számítva mintegy 2—8 mól, előnyösen 3— 5 mól hipokloritot felhasználva dolgozunk. Katalizátorként nikkelsót használunk. Alkalmas erre a célra például a nikkel-klorid, -szulfát vagy nitrát. Előnyösen azonban nikkel-klorid-hexahidrátot használunk, egy kg diaceton-szorbózra számítva 5—150 g, különösen 5— 40 g mennyiségben. Hipokloritként előnyösen nátriumhipoklorit vizes oldatát használjuk, amely 200 ml-enként mintegy 13—16 g aktív klórt tartalmaz.
Ilyen körülmények között az oxidáció mintegy egy óra alatt teljessé válik, és a reakcióelegy szokásos módon feldolgozható. A feldolgozás úgy történik, hogy az olda-2188 673 tót szűrjük, lehűtjük és a diaceton-ketogulonsav kicsapása céljából sósavval megsavanyítjuk. A kristályos termék elkülönítésével a diaceton-ketogulonsav az elméleti kitermelés több, mint 90%-ának megfelelő kitermeléssel nyerhető ki.
A találmány szerinti eljárással előállított diaceton-ketogulonsav meglepő módon lényegesen durvább kristályokból áll, mint a normál hipokloritos oxidációval kapott diaceton-ketogulonsav. Ez az előnyös változás olyan terméket eredményez, amely lényegesen könnyebben különíthető el, szárítható, jólpergő. A szemcseméret eloszlásban mutatkozó meglepő változást számszerűen is mutatják a következő táblázatban megadott adatok.
Szemcseméret Hipo- kloritos oxidáció Találmány szerinti eljárás
>20 pm 45% 13%
20-30 pm 45% 20%
30-50 pm 10% 65%
50-100 pm - 2%
>100 pm - -
Az így kapott diaceton-ketogulonsav szokásos módon továbbalakítható aszkorbinsawá. Ennek következtében a találmány előnyösen javítja az aszkorbinsav totálszintézisét.
Találmányunk további részleteit a következő példákkal szemléltetjük, anélkül, hogy a példákra kívánnánk korlátozni,
1. példa
100 kg diaceton-szorbóz oldat (45 súly%-os), 30 kg nátronlúg (50 súly%-os), 0,001 kg nonil-fenol-poli(glikol-éter) és 220 kg víz elegyét elektrolizáló berendezésbe töltjük, majd nikkelelektródákat használva 50°C-on, 1000 A/m2 kezdeti áramsűrűség mellett elektrolizáljuk. Az oxidáció előrehaladtával az áramsűrűség 400 A/m2 -re csökken. A diaceton-ketogulonsav mennyiségét gázkromatográfiásán ellenőrizzük. A kiindulási diaceton-szorbóz mintegy 77%-ának oxidálása után befejezzük az elektrolízist. A körülbelül 340 kg mennyiségű oldatot, amelynek maradék diaceton-szorbóz tartalma körülbelül 23% (30 g/kg oldat koncentrációnak felel meg), 44 kg nátrium-hipoklorit-oldattal (11,4 kg aktív klórt tartalmaz) és 0,92 kg nikkel-klorid oldattal (körülbelül 24% NiCl2.6H2O) elegyítjük, majd körülbelül 70 °C hőmérsékleten egy órán át oxidáljuk az elegyet. Ezután szűrjük az elegyet, lehűtjük 0—5 °C-ra, majd sósavval pH-értékét 1—2-re állítjuk be. A kivált diaceton-ketogulonsavat elválasztjuk és levegőn szárítjuk. 46,5 kg (az elméleti érték 92,5 %-a) diaceton-ketogulonsavat kapunk.
2. példa kg kb. 13 súly%-os diaceton-szorbóz oldatot elektrokémiai úton 80,3%-ban oxidálunk, majd hozzáadunk 685 ml nátrium-hipoklorit-oldatot, amely 92,9 g aktív klórt tartalmaz, és 11 ml kb. 24 sűly%-os nikkel-klorid-hexahidrát oldatot, és az elegyet mintegy 60—70 °C hőmérsékleten addig keverjük, míg hipoklorit már nem mutatható ki. A reakcióelegyet az 1. példában ismertetett módon'feldolgozva 408 g (az elméleti érték 92,4%-a) diaceton-ketogulonsavat kapunk.
3. példa 1 , kg mintegy 13 súly%-os diaceton-szorbóz^ oldatot elektrokémiai úton 83,5%-ban oxidálunk, majd hozzáadunk 14,2 g 100 ml aktív klórt tartalmazó, 182,2 ml mennyiségű nátrium-hipoklorit-oldatot és 3,6 ml kb. 24 súly%-os nikkel-klorid-hexahidrát oldatot. Az elegyet az oxidáció befejeződéséig tovább oxidáljuk. A reakcióelegy szokásos feldolgozásával (lásd az 1. példát) 136,8 g (az elméleti érték 93,6%-a) diacetonketogulonsavat kapunk.
4. példa
6,83 kg kb. 13 súly%-os diaceton-szorbóz oldatot 95,3%-ban oxidálunk, elektrokémiai úton, majd hozzáadunk 500 ml nátrium-hipoklorit-oldatot, amely 75,2 g aktív klórt tartalmaz és 21 ml kb. 24 súly %-os nikkel-kloríd-hexahidrát oldatot. Az oxidáció teljes befejeződése után 929 g (az elméleti érték 90,6%-a) diacetonketogulonsavat kapunk.
5. példa kg kb. 13 súly%-os diaceton-szorbóz oldatot 64,6%-ban elektrokémiai úton oxidálunk, majd 254 ml nátrium-hipoklorit oldattal, amely 29,2 g aktív klórt tartalmaz, és 12 ml kb. 24 súly%-os nikkel-klorid-hexahidrát-oldattal oxidálunk míg az elegy egésze oxidálódik, az elegy szokásos módon végzett feldolgozásával (lásd az 1. példát) 133 g (az elméleti érték 91%-a) diacetonketogulonsavat kapunk.
6. példa
1,04 kg diaceton-szorbóz 7 liter vízzel készült oldatába, melynek pH-értékét nátronlúggal 9—10-re állítottuk be, 50 g 10%-os, aktívszén hordozó platina katalizátor jelenlétében, 80-90 °C hőmérsékleten 6 órán át levegőt vezetünk. Eközben nátronlúg hozzáadásával a pH-értéket állandóan 10 alatt tartjuk. Az így kapott, részben oxidált oldatból a katalizátort kiszűrjük, majd a maradékot összesen 0,7 kg 50 súly%-os nátronlúggal, és 50 °C-on 18 ml 28,5 súly %-os nikkel-klorid-hexahidrát oldattal elegyítjük. A visszamaradt diaceton-szorbóz 2,6 kg nátrium-hipoklorit-oldat hozzáadására (kb. 340 g aktív klórtartalom) oxidálódik. Az elegy szokásos feldolgozásával (lásd az 1, példát) 1,07 kg (91,6%) diaceton-ketogulonsavat kapunk.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    Eljárás diaceton-ketogulonsav előállítására diacetonszorbóz elektrokémiai vagy levegővel végzett oxidációjával, azzal jellemezve, hogy az eljárást két lépésben hajtjuk végre, amikoris az első lépésben vagy elektrokémiai úton oxidálunk legfeljebb mintegy 40—95%-os átalakulásig, vagy levegővel oxidálunk legfeljebb mintegy 20— 95%-os átalakulásig, majd a második lépésben az oxidációt egy mól diaceton-szorbózra számolva 2—8 mól hipoklorittal 40-80 °C hőmérsékleten nikkelsó katalizátor segítségével teljessé tesszük.
HU811472A 1980-05-21 1981-05-20 Process for the preparation of diacetone-ketogulonic acid HU188673B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803019321 DE3019321A1 (de) 1980-05-21 1980-05-21 Verfahren zur herstellung von diacetonketogulonsaeure

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188673B true HU188673B (en) 1986-05-28

Family

ID=6102918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU811472A HU188673B (en) 1980-05-21 1981-05-20 Process for the preparation of diacetone-ketogulonic acid

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4387245A (hu)
EP (1) EP0040331B1 (hu)
JP (1) JPS5716896A (hu)
DE (2) DE3019321A1 (hu)
DK (1) DK155884C (hu)
HU (1) HU188673B (hu)
IE (1) IE51522B1 (hu)
PL (1) PL127261B2 (hu)
RO (1) RO82368A (hu)
ZA (1) ZA813397B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2545506B1 (fr) * 1983-05-04 1985-08-30 Roquette Freres Procede de preparation des cetones correspondant aux 1,4-3,6-dianhydrohexitols par electrooxydation anodique
CN101679189B (zh) * 2007-06-05 2013-11-13 帝斯曼知识产权资产管理有限公司 一种采用金催化剂的反应

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2460156C2 (de) * 1974-12-19 1983-03-24 Merck Patent Gmbh, 6100 Darmstadt Verfahren zur Herstellung von Diaceton-2-ketogulonsäure
DE2505911C2 (de) * 1975-02-13 1982-05-27 Merck Patent Gmbh, 6100 Darmstadt Verfahren zur Herstellung von Diaceton- 2-ketogulonsäure

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5716896A (en) 1982-01-28
RO82368B (ro) 1983-07-30
IE51522B1 (en) 1987-01-07
EP0040331A1 (de) 1981-11-25
JPH0134229B2 (hu) 1989-07-18
DK155884C (da) 1989-10-16
IE811123L (en) 1981-11-21
PL231272A2 (hu) 1981-12-23
DE3162937D1 (en) 1984-05-10
EP0040331B1 (de) 1984-04-04
US4387245A (en) 1983-06-07
ZA813397B (en) 1982-06-30
PL127261B2 (en) 1983-10-31
RO82368A (ro) 1983-08-03
DE3019321A1 (de) 1981-11-26
DK155884B (da) 1989-05-29
DK222981A (da) 1981-11-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0255756B1 (en) Method for producing high purity quaternary ammonium hydroxides
JP5818803B2 (ja) 銀陰極活性化の改良
US4454012A (en) Process for the preparation of methionine
US4794172A (en) Ceric oxidant
US4466867A (en) Production of blue iron hexacyanoferrate-III pigments
JP4229697B2 (ja) 5−アミノサリチル酸の製造法
HU188673B (en) Process for the preparation of diacetone-ketogulonic acid
US4855452A (en) N-substituted azetidine carboxylate derivatives
JPH0730475B2 (ja) 1―アミノアントラキノン類の製造方法
US7052593B2 (en) Process for the production of diaryl iodonium compounds
US4061548A (en) Electrolytic hydroquinone process
EP0203851B1 (fr) Procédé électrochimique de préparation de dérivés organiques trifluoro(ou chlorodifluoro ou dichlorofluoro) méthylés
US4212710A (en) Electrochemical oxidation of alkyl aromatic compounds
JPH0657471A (ja) 蓚酸をグリオキサル酸に還元する電気化学的方法
JPS6240432B2 (hu)
US4533454A (en) Electrolytic cell comprising stainless steel anode, basic aqueous electrolyte and a cathode at which tetrachloro-2-picolinate ions can be selectively reduced in high yield to 3,6-dichloropicolinate ions
US5021132A (en) Electrochemical process for preparing 4,4'-dinitrostilbene-2,2'-disulfonic acid and the salts thereof
KR880001313B1 (ko) 테트라하이드로인돌 유도체의 제조방법
JPS62294191A (ja) アルコキシ酢酸の製法
US3312608A (en) Electrolytic process for preparing d-ribose
US4624758A (en) Electrocatalytic method for producing dihydroxybenzophenones
GB1583466A (en) Electrochemical manufacture of p-hydroxymethylbenzoic acid
GB2103245A (en) Process for the electrolytic production of ozone
CA2156202A1 (en) Process for heavy metals electrowinning
JPS61284591A (ja) 過酸化水素の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee