HU188281B - Process for purifying esters of permetrinic acid with selective partial hydrilysis - Google Patents

Process for purifying esters of permetrinic acid with selective partial hydrilysis Download PDF

Info

Publication number
HU188281B
HU188281B HU81445A HU44581A HU188281B HU 188281 B HU188281 B HU 188281B HU 81445 A HU81445 A HU 81445A HU 44581 A HU44581 A HU 44581A HU 188281 B HU188281 B HU 188281B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid ester
impurities
pae
saponified
aqueous
Prior art date
Application number
HU81445A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35006A (en
Inventor
Edmund J Rumanowski
Original Assignee
Stauffer Chemical Company,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Company,Us filed Critical Stauffer Chemical Company,Us
Publication of HUT35006A publication Critical patent/HUT35006A/hu
Publication of HU188281B publication Critical patent/HU188281B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/48Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C67/60Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/02Systems containing only non-condensed rings with a three-membered ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Stauffer Chemical Company, Westport, Connecticut, US (54) ELJÁRÁS PERMETRINSAVÉSZTEREK TISZTÍTÁSÁRA SZELEKTÍV PARCIÁLIS
ELSZAPPANOSlTÁSSAL (57) KIVONAT
Eljárás elszappanosítható szennyező alkil-maleátok és alkil-fumarátok eltávolítására elszappanosítható szennyező anyagokat és diazoacetát és pentadién reakciójából nyert (I) általános képletű permetrinsavésztert - a képletben
R 1-5 szénatomos alkilcsoport,
X1 és X2 pedig halogénatom, előnyösen klóratom tartalmazó elegyből.
Az elszappanosítási szerves oldószeres közegben, vizes alkálifém-hidroxid-, -karbonát vagy -hidrogén-karbonát-oldattal végzik, amely az elszappanosítandó szennyező anyagokra számított legalább mólegyenértéknyi, előnyösen 1-1,1 mólnyi mennyiségben van jelen, majd a permetrinsavésztert ismert módon elkülönítik a vizes-lúgos oldatból.
I
C-OR
CH5-C— -CH
CHj
- CH=C (I)
188 281
A találmány permetrinsavészterek szelektív parciális elszappanosítással történő tisztítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
Közelebbről a permetrinsavészterek tisztítása abban áll, hogy az előállításuk során keletkező melléktermékeket elszappanosítással eltávolítjuk.
- _ A permetrinsavészterek nagyon fontos ipari nyersanyagok, mivel felhasználásukkal könnyen lehet előállítani nagy aktivitású, inszekticid hatású 1 vegyületeket. Ismeretes például, hogy a permetrinsa vésztemek (PAE) cianohidrin-észterrel, így meta-fenoxi-benzaldehid-cian-hidrin-acetáttal való reakciója hatásos inszekticid hatású terméket, NRDC-149 vegyületet, eredményez. A folyamatot az A/ reakcióvázlat szemlélteti. A reakció átészterező katalizátor jelenlétében játszódik le.
Általában kívánatos, hogy a permetrinsavészterek akár inszekticid hatású vegyületek előállítására, akár más célra használják őket, szennyező anyagoktól viszonylag mentesek legyenek. A permetrinsavészterek azonban gyakran szennyeződnek melléktermékekként képződő vegyületekkel.
így például a Pesticide Science (1974.) 5., 791-799. oldal irodalmi helyen látható, hogy az etil-diazoacetát és l,l-diklór-4-metil-penta-l,3dién közötti reakció réz-szulfát jelenlétében nemcsak a kívánt etil-2,2-dimetil-3-(2,2-diklór-vinil)-ciklopropán-karboxilátot eredményezi, hanem a termékben egészen 20%-ig terjedő mennyiségben etil-fumarát és -maleát szennyező anyagok is vannak jelen.
Ezeket a szennyező anyagokat nagyon nehéz eltávolítani, mivel együtt desztillálnak át a főtermékkel.
Andre T. Hubert a Synthesis, 1976., 600. oldal irodalmi helyen leítja, hogy oszlopkromatográfiás vagy gázfolyadék-kromatográfiás úton el lehet különíteni a maleát és fumarát szennyező anyagoktól a kívánt terméket és így tiszta közbenső termékhez lehet jutni.
Az ilyen módszerek azonban ipari méretekben gyakorlatilag nem valósíthatók meg.
Megvan tehát az igény a permetrinsavészterek tisztítására alkalmas, iparilag megvalósítható gyakorlati módszer kidolgozására.
Azt tapasztaltuk, hogy a permetrinsavésztereket oly módon választhatjuk el a bennük levő szennyező anyagoktól, hogy részlegesen elszappanosítjuk a permetrinsavészter és az elszappanosítható szenynyező anyagok elegyét olyan körülmények között, amely az elszappanosítható szennyező anyagok szelektív elszappanosítását teszi lehetővé.
Abban az esetben, ha a szennyezett permetrinsavésztert korlátozott mennyiségű bázissal érintkeztetjük ellenőrzött és szabályozott pH- és hőmérsékleti viszonyok között, akkor lényegében az öszszes elszappanosítható szennyező anyag reakcióba hozható a bázissal, miközben a permetrinsavészterre a bázis nem vagy csak kis mértékben gyakorol hatást.
A találmány szerinti eljárás során eltávolítjuk az elszappanosítható szennyező alkil-maleátot és alkil-fumarátot az ezeket a szennyezőket és a permetrinsavésztert tartalmezó elegyből. A permetrinsavészter az (I) általános képlettel ábrázolható. A kép2 letben R 1-5 szénatomos alkilcsoport, X1 és X2 pedig egymástól függetlenül halogénatom, előnyösen klóratom. Az eljárásra az jellemző, hogy az elszappanosítást oldószeres közegben, vizes alkálifém-hidroxid-, -karbonát- vagy -hidrogén-karbonát-oldattal végezzük, amely az elszappanosítandó szennyező anyagokra számított legalább mólegyenértéknyi, előnyösen 1-1,1 mólnyi mennyiségben van jelen, majd a permetrinsavésztert ismert módon elkülönítjük a vizes-lúgos oldatból.
A találmány szerinti eljárás, amely a permetrinsavészterek tisztítására alkalmas, elsősorban nagytisztaságú permentrin savésztereket eredményez. Ezeket a permetrinsavésztereket úgy állítjuk elő, hogy diazoacetátot, így etil-diazoacetátot diénnel, így l,l-diklór-4-metil-l,3-pentadiénnel reagáltatunk. Az ily módon előállított vegyületek több, mint 20 súly% elszappanosítható szennyező anyagot tartalmaznak. Ezek a szennyező anyagok maleátok és fumarátok, amelyek a reakció során melléktermékként keletkeznek. A találmány szerinti eljárás általánosan alkalmazható olyan permetrinsavészterek tisztítására., amelyek még fenti elszappanosítható szennyező anyagot tartalmaznak.
A kezelés megkönnyítése érdekében a permetrinsavésztereket feloldhatjuk valamely közömbös oldószerben, így etanolban.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módjánál olyan permetrinsavésztert tisztítunk, amely olyan (I) általános képletnek megfelelő vegyület, ahol R etil-csoport, X1 és X2 pedig egyaránt klóratom.
A jelenlevő és a találmány szerinti eljárással eltávolítható szennyező anyagok főként az R maleátés fumerátészterek.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazásra kerülő bázis bármely ismert szervetlen bázis lehet. Ilyen bázisok közül - nem korlátozó jelleggel - a nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, nátrium-karbonát, kálium-karbonát, nátrium-hidrogén-karbonát és a kálium-karbonát vizes oldatát említjük meg, bár a nátrium-hidroxid ezek közül a legelőnyösebb.
A vizes oldat megnevezésen olyan híg, vizes bázis-oldatot értünk, amelynek a báziskoncentrációja 0,1 súly” és 10 súly% tartományban van, az előnyös koncentrációtartomány azonban 0,3 súly %-tól 3 súly %-ig terjed.
A találmány szerinti eljárás gyakorlatában az alkalmazott bázist a sztöchiometrikus mennyiségű vagy annál nagyobb mennyiségben használjuk az elszappanosítható szennyező anyagokra számítva. Ennek oka az, hogy a. permetrinsavészter kis menynyisége is elszappanosodik és ez bizonyos mennyiségű bázist fogyaszt.
Jóllehet a szükséges, körülbelüli bázismennyiség számítható, ha az elszappanosítható szennyező anyagok természete és mennyisége ismert, mégis előnyös, ha pH-mérés útján meghatározzuk a ténylegesen szükséges mennyiséget. Ezt úgy végezzük, hogy előnyösen addig adunk bázis-oldatot az elegyhez, amíg egy meghatározott pH-végpontot el nem érünk.
Az a pH-tartomáiny, amelynél a találmány szerinti eljárást kivitelezzük általában 8 és 11,5 között
188 281 van. Kisebb pH-nál a reakciósebesség a kívántnál lassúbb és a reakció lejátszódásának a mértéke a kívántnál kisebb lesz. Magasabb pH-η a szennyező anyagok elszappanosodnak ugyan, ahogy kívánatos, de felesleges mennyiségű permetrinsavészterek is elszappanosodnak.
Előnyösen, körülbelül 10 súly%-nál több permetrinsavészter nem szappanosodhat el.
A különösen előnyös pH-tartomány 9,5 és 10,5 között van. Ezt a pH-tartományt szokásosan pH(lakmusz) papírral mérhetjük, amely előnyös módszer a találmány szerinti gyakorlatban.
A bázis-oldatot olymódon kell hozzáadni az elegyhez, hogy a keletkező reakcióelegy a megadott pH-határok közötti kémhatású legyen. A hozzáadást például cseppenként, folyamatosan vagy adagokban meghatározott időszakaszban végezzük. A bázist előnyösen folyamatosan vagy félfolyamatosan adjuk az elegyhez és a reakciósebességet úgy állítjuk be, hogy az elegy pH-ját a kívánt határok között tartsuk. A kívánt reakció befejeződését a megadott tartományban pH-végpontmeghatározással jelezzük. Pontosabban a reakció teljessé válását akkor éqük el, ha a pH-t körülbelül 5 percig a kívánt tartományban tudjuk tartani bázis hozzáadása nélkül.
A hőmérséklettartomány, amelyben a reakciót kivitelezzük, előnyösen körülbelül 20 °C-tól 45 ’Cig terjed. Efelett a hőmérséklettartomány felett az elszappanosodó permetinsavészter mennyisége jelentősen megnövekszik és ez a kívánt termék veszteségeként jelentkezik. A megadott hőmérséklettartomány alatt a reakciósebesség a kívántnál jóval kisebb lesz.
A különösen előnyös hőmérséklettartomány körülbelül 25 ’C és 35 ’C között van.
A reakció kissé exoterm, de ez olyan kis mértékű, hogy viszonylag jelentéktelen.
Mihelyt a reakció teljessé vált, amelyet a pH jelez, a reakcióelegyet ülepedni hagyjuk, így egy vizes és egy nem-vizes fázis képződik.
A nem-vizes fázis tartalmazza a tisztított permetrinsavésztert, míg a vizes fázis a bázis vizes oldatát és az elszappanosított szennyező anyagok sóit tartalmazza.
A nem-vizes fázist dekantálással különíthetjük el a vizes fázistól.
A következő példák a találmány szerinti eljárás közelebbi bemutatására szolgálnak, de a találmány köre nem korlátozódik csupán a bemutatott megoldásokra, a példák csupán tájékoztató jellegűek.
1. példa
Egy 250 ml-es háromnyakú lombikba, amely keverővei, melegítő és hűtő eszközökkel van felszerelve, bemérünk 20 g permetrinsavésztert (PAE) [(1) általános képletű vegyület, amelyben R etilcsoportot, X1 és X2 klóratomot jelent], amely 95%-os tisztaságú, 50 ml etanolban oldva és néhány csepp fenolftaleint. Az edény tartalmát 45-50 ’C-on tartjuk addig, ameddig 3 súly%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adagolunk lassú ütemben és vörös színű tartós végpontot el nem érünk. Megfigyeltük, hogy az edény tartalma tejszerűvé válik a nátriumhidroxid hozzáadásának a vége felé.
Az edény tartalmát állni ha;?yjuk, az elegy vizes fázisra és szerves fázisra válik szét, amelyeket azután szétválasztunk.
ml vizet adunk a vizes fázishoz, amelynek hatására további szerves anyag válik ki. Ezt a szerves anyagot elkülönítjük és a kezdetben kinyert szerves anyaggal egyesítjük.
A vizes fázist ezután 50 ml metilén-kloriddal elegyítjük annak érdekében, hogy a szerves anyagot kivonjuk belőle, utána a metilén-kloridot eltávolítjuk és elöntjük.
A vizes fázist megsavanyítjuk, amelynek hatására a nyomokban jelenlévő szerves anyag kiválik az oldatból.
A szerves fázist 106 ml vízzel mossuk és utána vákuumban (10 Hgmm) 70 ’C-on eltávolítjuk az oldószert. Ilymódon 16,5 g végterméket kapunk, amely az eredetileg bevitt anyag 82,5%-a.
Az eredeti permetrinsavésztert és a tisztított permetrinsavésztert megelemezzük gáz-folyadék kromatográfiával és így a következő eredményekhez jutunk.
, Eredeti Termék
permetrinsavészter (cisz) 41,1% 42,1%
permetrinsavészter (transz) 54,0 56,2
fuirarát 0,42 0,1
maleát 0,06 0,01
ismeretlen 2,6 0,8
összes súly ^20,0 g 16,5 g
összes permetrinsavészter %-ban 95,1% 98,3%
összes permetrinsavészter súlyban 19,0 g 16,2 g
kinyert permetrinsavészter %-ban - 85,3 %
Ez a példa azt mutatja, hogy a permetrinsavészter tisztasága 95%-ról 98,3%-ra növekedett.
2. példa
Egy 250 ml-es háromnyakú lombikba, amely keverővei, melegítő és hűtő eszközökkel van felszerelve, beviszünk 25 g szennyezett permetrinsavésztert 50 ml etanolban oldva és 3 csepp fenolftaleint. A lombik tartalmának a hőmérsékletét 25 ’C-ra állítjuk be. Ezután 35 súly%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot adunk adagonként 1 Vi óra leforgása alatt a lombikba mindaddig, amíg a lombik tartalmának a színe tartósan vörös nem marad.
A reakcióelegyet ezután 75 ml vízzel hígítjuk és állni hagyjuk, hogy vizes fázisra és szerves fázisra váljon szét. Ezután a két fázist elkülönítjük egymástól.
Ezt követően a szerves fázist metilén-kloriddal extraháljuk annak érdekében, hogy további szerves anyagot vonjunk ki belőle.
A vizes fázist ezután savval kezeljük, de opálosodást nem észlelünk és csapadék sem képződik.
Az egyesített szerves anyagot (így a fázisok szétválasztásánál kapott és a vizes fázisból extrahált anyagot) magnézium-szulfát felett szárítjuk és a szerves anyagot kiűzzük belőle. A végtermék 24 g.
188 281
A permetrinsavészter elemzése kísérlet előtt és után, amelyet gáz-folyadék kromatográfiás úton végzünk, a következő eredményeket mutatja.
Előtt Után
cisz PAE 41,1 41,5
transz PAE 54,0 56,3
fumarát 0,42 0,09
maleát 0,06 0,03
ismeretlen 2,6 0,26
összes súly 25 g 24 g
összes PAE %-ban 95,1 97,8
összes PAE súlyban 23,8 g 23,5 g
kinyer PAE %-ban 98,7%
Ez a példa azt mutatja, hogy a permetrinsavésztemek a találmány szerinti eljárással történő tisztításakor 25 ’C-on az eredeti anyag 98,7%-át nyerjük vissza.
3. példa
Lényegében a 2. példában leírt módon járunk el, 25 g szennyezett permetrinsavésztert (PAE) tisztítunk és a következő eredményekhez jutunk.
Előtt Után
cisz PAE 40,91 42,7
transz PAE 52,26 55,2
fumarát 0,14 0,12
maleát 0,16 0,07
ismeretlen 5,2 0,6
összes súly 25 g 23 g
összes PAE %-ban 93,17 97,9
összes PAE súlyban 23,29 22,52
kinyert PAE %-ban 96,7
4. példa
A 3. példában leírt módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy kevésbé tiszta permetrinsavésztert (PAE) használunk. A nátrium-hidroxidot a 12-es pH végpont eléréséig adjuk az elegyhez (a fenolftalein végpontot körülbelül 9-es pH-ra becsüljük). Ebben az esetben 6 súly%-os nátrium-hidroxidoldatot használunk 3%-os oldat helyett. Az eredményeket az alábbiakban adjuk meg.
Előtt Után
cisz PAE 46,3 57,2
transz PAE 30,3 37,0
fumarát 5,1 0,08
maleát 6,9 3,1
ismeretlen 6,3 1,0
összes súly 25 g 19 g
összes PAE %-ban 76,6 94,2
összes PAE súlyban 19,15 17,89
kinyert PAE %-ban - 93,5%
Ez a példa azt mutatja, hogy abban az esetben, ha az elszappanosítási 12 pH-η végezzük, akkor a termékkinyerés 93,5%-ra csökken.
5. példa
Egy 250 ml-es háromnyakú gömblombikba, amely keverővei, melegítő és hütő eszközökkel van ellátva, beviszünk 25 g szennyezett permetrinsavésztert (PAE) 50 ml etanollal együtt. Ezután 25 ml vizes nátrium-hidroxid-oldatot, amely 4 súly%-os töménységű, adunk az oldathoz és az elegyet keverés közben 30 percig 30-35 ’C-on tartjuk.
Ezután 100 ml vizet és 25 ml etilén-dikloridot adunk az elegyhez keverés közben. Ezután a lombikot állni hagyjuk annak érdekében, hogy vizes fázisra és szerves fázisra váljon szét, amelyeket elkülönítünk egymástól. A vizes fázis pH-ját lakmuszpapírral mérve körülbelül 9 értékűnek találjuk.
Etilén-kloriddal további szerves anyagot vonunk ki a vizes fázisból, amelyet azután a szerves fázishoz adunk.
Az egyesített szerves fázist 25 ml vízzel mossuk és utána a szerves oldószert 65 ’C/5 Hgmm-en lehajtjuk, így 22,3 g tisztított terméket kapunk.
Az eredményeket az alábbiakban táblázatosán összefoglaljuk.
Előtt Után
cisz PAE 48,8 52,2
transz PAE 39,2 41,8
fumarátok 0,6 0,01
maleátok 1,2 -
ismeretlen 3,45 0,01
összes súly 25 g 22,3 g
összes PAE %-ban 88 94
összes PAE súlyban 22 21,0
kinyert PAE %-ban 95,3%
6. példa
Nátrium-hidroxid-oldatot készítünk olymódon, hogy 6,3 g 50 súly%-os nátrium-hidroxidot adunk 50 ml vízhez.
Egy 250 ml-es háromnyakú lombikba, amely keverővei, valamint melegítő és hűtő eszközökkel van ellátva, beviszünk 26,8 szennyezett permetrinsavésztert 30 ml etanollal együtt. A lombik tartalmát 30-35 °C-on tartjuk, miközben egy óra hosszat hozzáadjuk a nátrium-hidroxid-oldatot. A nátriumhidroxid-oldat hozzáadása után meghatározzuk az elegy pH-ját, amelyet lakmuszpapírral 9 és 10 közöttinek találunk.
Az edény tartalmát választótölcsérre visszük, ahol 100 ml vízzel és 25 ml etilén-dikloriddal hígítjuk. Ezután az elegyet vizes fázisra és szerves fázisra hagyjuk szétválni, majd a szerves fázist elkülönítjük.
További szerves fázist extrahálunk a vizes fázisból 25 ml etilén-dikloriddal, amelyet a szerves fázishoz adunk.
A szerves fázisból ezután az oldószer 70 °C/5 Hgmm-en kinyerjük és így 14,5 g végterméket kapunk.
Az eredményeket, amelyeket gáz-folyadékkromatográfiás úton határozunk meg, a következő táblázatban foglaljuk össze.
188 281
Előtt Után
cisz PAE 36,5 56,4
transz PAE 22,1 34,7
fumarátok 13,4 0,02
maleátok 19,2 0,08
ismeretlen 0,7 0,02
összes súly 26,8 14,5
összes PAE %-ban 58,6 91,1
összes PAE súlyban 15,7 13,2
kinyer PAE %-ban 84,1%
7. példa
Etil-diazo-acetát előállítására 1 1-es, 3-nyakú lombikot használtunk, mely keverővei, adagolótölcsérrel és hőmérőhöz, illetve visszafolyató hűtőhöz kapcsolódó Y-csővel volt ellátva.
A lombikba az alábbi anyagokat mérjük: 20 glicin-etil-észter-hidroklorid 139,6 g(l,0 m) víz 119,0 g jégecet 15,0 g nátrium-acetát 2,5 g
1,2-diklór-etán 125,0 g(100 ml) 25
A fenti elegyet 2±2 ’C hőmérsékletre hűtjük, és jéggel történő hűtéssel ugyanezen a hőmérsékleten tartjuk, miközben 4 órán át erős keverés közben
73,3 g (1,06 mól) nátrium-nitrit 123 ml vízzel készített oldatát adjuk hozzá. Az elegyet ezután egy 30 további órán át lassan keverjük.
Ezután az elegyet 11-es választótölcsérbe öntjük, és a fázisokat 20 perc elteltével elválasztjuk. A vizes fázist 10 ml 1,2-diklór-etánnal extraháljuk. Az alsó szerves fázist 500 ml-es, 5 g vízmentes nátrium- 35 karbonátot tartalmazó háromnyakú lombikba öntjük. Az elegyet 10-15 percen át 5± 5 ’C hőmérsékleten keverjük, majd a szervetlen anyagot kiszűrjük. Ily módon 235 g (200 ml) kívánt szerves oldatot kapunk. Az így kapott 1,2-diklór-etános etil- 40 -diazo-acetát-oldatot használjuk fel a következő lépésben a permetrinsav-etil-észter (PAE) előállítására.
A permetrinsav-etil-észter (PAE) előállítására az előző lépésben használt készüléket alkalmazzuk. 45
A lombikba 178g l,l-diklór-4-metil-l,3-pentadién-t (a továbbiakban: „dién*) mérünk. Éhhez 7,8 g réz-bronz-katalizátort (pigment-finomság) adunk.
A fenti elegyet 115-120 ’C hőmérsékleten melegítjük, és közben 235 g előzőleg elkészített oldatot 50 adunk hozzá, mely az előző lépésben leírt etildiazo-acetátot tartalmazza. Az adagolást 2 óra alatt végezzük el, majd a lombik hőmérsékletét csökkentjük alacsony forráspontú (84 ’C) 1,2-diklór-etán adagolásával, és a keletkezett nitrogéngáz elvezetésével:
Időpont Hőmérséklet Megjegyzés
0 perc 115’-120’ nincs forrás
45 perc 115’ enyhe forrás (reflux)
90 perc 104’ enyhe forrás (reflux)
120 perc 102’ enyhe forrás (reflux)
Az elegyet további enyhe visszafolyatás közben a teljes adagolás befejezése után még 5-10 percen át melegítjük. A nitrogén-fejlődés befejeződik, és az oldatot dekantáljuk a réz-bronz katalizátorról.
Az elegyet vákuum-desztillációnak vetjük alá 0,305 m Vigreaux-oszlopon, 3:1 reflux-arány mellett. Az 5., 116-127 ’C forrásponton 13 mbar nyomáson átdesztilláló frakció a kívánt termék. Kitermelés: 112,5 g, a termék tisztasága: 93%, és 40,9% cisz-PAE-t és 52,3% transz-PAE-t tartalmaz.
Szabadalmi igénypontok

Claims (3)

1. Eljárás elszappanosítható szennyező alkilmáleátok és alkil-fumarátok eltávolítására elszappanosítható szennyező anyagokat és diazoacetát és pentadién reakciójából nyert (I) általános képletű permetrinsavésztert - a képletben
R 1-5 szénatomos alkilcsoport,
X1 és X2 pedig halogénatom, előnyösen klóratom tartalmazó elegyből, azzal jellemezve, hogy az elszappanosítási szerves oldószeres közegben, vizes alkálifém-hidroxid-, -karbonát vagy -hidrogén-karbonát-oldattal végezzük, amely az elszappanosítando szennyező anyagokra számított legalább mólegyenértéknyi, előnyösen 1-1,1 mólnyi mennyiségben van jelen, majd a permetrinsavésztert ismert módon elkülönítjük a vizes-lúgos oldatból.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy vizes alkálifém-hidroxid-oldatként vizes nátrium-hidroxid-oldatot alkalmazunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy vizes nátrium-hidroxid-oldatként 0,1-10 súly%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot használunk. *
1 oldal rajz
Kiadja az Országos Találmányi Hivatal A kiadásért felel: Himer Zoltán osztályvezető Szedte a Nyomdaipari Fényszedő Üzem (877359/09) 88-0780 — Dabasi Nyomda, Budapest — Dabas Felelős vezető: Bálint Csaba igazgató
-5188 281
NSZO4: C 09 C 69/743
I
C-OR
I ^CH
HU81445A 1980-02-25 1981-02-24 Process for purifying esters of permetrinic acid with selective partial hydrilysis HU188281B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/123,879 US4288610A (en) 1980-02-25 1980-02-25 Purification of pyrethroid intermediate compounds by selective partial saponification

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35006A HUT35006A (en) 1985-05-28
HU188281B true HU188281B (en) 1986-03-28

Family

ID=22411452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU81445A HU188281B (en) 1980-02-25 1981-02-24 Process for purifying esters of permetrinic acid with selective partial hydrilysis

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4288610A (hu)
EP (1) EP0034875B1 (hu)
JP (1) JPS56133245A (hu)
BR (1) BR8101050A (hu)
DE (1) DE3160671D1 (hu)
DK (1) DK161640C (hu)
HU (1) HU188281B (hu)
IL (1) IL62057A (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU185030B (en) * 1981-02-20 1984-11-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for producing isomere mixtures of pure dichloro-vinyl-cyclopropane-carboxylic acids
CA1192218A (en) * 1981-09-16 1985-08-20 Zeneca Ag Products Inc. Isomer enrichment process for cyclopropanecarboxylates
HU192247B (en) * 1983-10-10 1987-05-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for separation of cyclopropan carbonic esthers from their secondary products
IL73187A0 (en) * 1983-10-11 1985-01-31 Lilly Co Eli Purification of esters of alkanoic acids

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2876250A (en) * 1957-05-13 1959-03-03 Olin Mathieson Process for purification of crude pyrethrum extracts
US3652652A (en) * 1962-12-21 1972-03-28 Rhone Poulenc Sa 3-methallyllevulinates and preparation thereof
GB1005722A (en) * 1963-04-23 1965-09-29 Sumitomo Chemical Co Process for producing trans-chrysanthemic acid esters
JPS5612625B2 (hu) * 1972-09-07 1981-03-23
JPS533386B2 (hu) * 1972-11-13 1978-02-06

Also Published As

Publication number Publication date
DK82281A (da) 1981-08-26
EP0034875A1 (en) 1981-09-02
IL62057A0 (en) 1981-03-31
EP0034875B1 (en) 1983-07-27
HUT35006A (en) 1985-05-28
JPH0128009B2 (hu) 1989-05-31
IL62057A (en) 1983-09-30
US4288610A (en) 1981-09-08
DK161640C (da) 1992-01-13
DE3160671D1 (en) 1983-09-01
DK161640B (da) 1991-07-29
JPS56133245A (en) 1981-10-19
BR8101050A (pt) 1981-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FR2640972A1 (hu)
IE46063B1 (en) Process for producing 2,4,6-tri-(4-hydroxy-3,5-di-t-butylbenzyl) mesitylene
HU188281B (en) Process for purifying esters of permetrinic acid with selective partial hydrilysis
JPH05301833A (ja) 2,4−ジクロロフルオロベンゼンの製造方法
JP3777408B2 (ja) カルボン酸誘導体の製造法
US1993713A (en) Chlorination of propionic acid
JPH05271143A (ja) シクロヘキサノンの製造方法
JP3959777B2 (ja) カルボン酸クロリドの製造方法
EP0074162B1 (en) Process for producing p-cresol
JP4418048B2 (ja) 13−シス−レチノイン酸の製造方法
CN114728879B (zh) 2,3,5,6-四氯-1,4-苯二甲酸二甲酯的制造方法
JPH1112208A (ja) 1,3−ジクロロプロパノールの精製法
JP2001039904A (ja) ブロモアルキルナフタレンの製造方法
JP3823385B2 (ja) 2,4,5−トリフルオロ−3−ヨ−ド安息香酸およびそのエステル類の製造方法
EP0478417B1 (fr) Procédé de synthèse de monohalogénoalkylferrocènes
JP4271278B2 (ja) シクロアルケンの塩素化方法
JPS59110649A (ja) α−ビニルプロピオン酸エステルの製法
EP0282914B1 (en) Process for preparing chlorinated olefins
JPS6316371B2 (hu)
EP0504069A2 (fr) Procédé de préparation de l'acide (E)-propyl-2 pentène -2 oique et composés intermédiaires
JP3036661B2 (ja) 2−クロロシクロドデカジエノンオキシムの製造法
US6500978B2 (en) Process for producing cyclopropanecarbonitrile
JP4120715B2 (ja) 2−ブロム及び/又は2,5−ジブロムテレフタル酸ジアルキル化合物の製造方法
US3338973A (en) Purification of unsymmetrical tetrahaloacetones
SU1432050A1 (ru) Способ получени 3-бром-2-метилпропилацетата

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628