HU184608B - Method and circuit arrangement for storing colour video signal - Google Patents
Method and circuit arrangement for storing colour video signal Download PDFInfo
- Publication number
- HU184608B HU184608B HUBO001785A HU184608B HU 184608 B HU184608 B HU 184608B HU BO001785 A HUBO001785 A HU BO001785A HU 184608 B HU184608 B HU 184608B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- signal
- difference
- color
- sum
- delayed
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04N—PICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
- H04N9/00—Details of colour television systems
- H04N9/79—Processing of colour television signals in connection with recording
- H04N9/87—Regeneration of colour television signals
- H04N9/877—Regeneration of colour television signals by assembling picture element blocks in an intermediate memory
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04N—PICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
- H04N9/00—Details of colour television systems
- H04N9/79—Processing of colour television signals in connection with recording
- H04N9/80—Transformation of the television signal for recording, e.g. modulation, frequency changing; Inverse transformation for playback
- H04N9/86—Transformation of the television signal for recording, e.g. modulation, frequency changing; Inverse transformation for playback the individual colour picture signal components being recorded sequentially and simultaneously, e.g. corresponding to SECAM-system
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04N—PICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
- H04N9/00—Details of colour television systems
- H04N9/79—Processing of colour television signals in connection with recording
- H04N9/87—Regeneration of colour television signals
- H04N9/8707—Regeneration of colour television signals using a demodulator and a remodulator, e.g. for standard conversion
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Multimedia (AREA)
- Signal Processing (AREA)
- Processing Of Color Television Signals (AREA)
- Color Television Systems (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás és kapcsolási elrendezés színes televízió jel tárolására,
A SECAM színes televízió rendszerben a színin formáció továbbítása két színkülönbségi jel (Db, Dr) formájában történik. A két színkülönbségi jel átvitele sorszekvenciáiisan megy végbe, azaz az egyik sorban az egyik színkülönbségi jelet, az ezt követő sorban pedig a másik színkülönbségi jelet viszik át. A folyamat a színes televízió jel függőleges kioltási periódusaiban is mindig végbemegy. Ez az állandó váltakozás egy tárolt SECAM színes televízió jel állóképként történő visszajátszásakor villogási jelenségekhez vezet (32,5 Hz), melyek a fél ill. teljes képenként! páratlan számú sorral magyarázhatók, illetve azzal, hogy a tárolóból történő ismételt képkiolvasáskor az említett jelenség miatt ugrások lépnek fel a folyamatban.
Megállapítottuk, hogy a találmányban ismertetett eljárás nemcsak a SECÁM-szabvány szerinti színes televízió jelek esetében alkalmazható előnyösen, hanem a PÁL és az NTSC szabványok szerinti színes televízió jelek vonatkozásában is. A PÁL és az NTSC szabványok szerinti színes televízió jelék esetében a jel útjába kapcsolt színvivőfrekvencíás sorkésleltető művonal — mely az összeg- és/vagy színdifferencia jeleket egy futási idő dekódolóba vezeti - színhibákat okoz abban az esetben, ha a színvivőfrekvencíás színkomponensekben példaképpen egy mágneses felvevő készülék sebességingadozásai következtében fázisváltozások jönnek létre.
Ennek a találmánynak a célja olyan eljárást adni színes televízió jelek tárolására, amelynek segítségével a tárolás által okozott zavarok a képvisszajátszáskor elkerülhetők. A találmány szerinti eljárásnak megfelelő, színes televízió jelek tárolására szolgáló kapcsolási elrendezés ráfordítás igénye legyen továbbá kicsi.
A kitűzött célt a találmány szerinti eljárással értük el, amelynek lényege, hogy a színes televízió jel világosságjelét és színjeiét egymástól szétválasztva tároljuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítás! módja szerint a színjeinek soronként váltakozva mindig csak az egyik színkülönbségi jelét tároljuk. A színjeinek a tárolóba történő beírása előtt célszerűen videofrekvenciás mátrixolást végzünk és tárolásra alkalmas, soronként váltakozó színkülönbségü jeleket állítunk elő. A tárolóba előnyösen a színes televízió jel videofrekvenciás színkülönbségi jeleinek az összegét és különbségét soronként váltakozva írjuk be.
A SECAM-szabvány szerinti színes televíziójel tárolásánál soronként váltakozva a Db + Dr összegjeíet és a Db — Dg különbségijeiét írjuk be a tárolóba.
Egy előnyös foganatosítási mód szerint a színjeiből előállított, soronként váltakozó videofrekvenciás színkülönbségi jelet egy sorperíódusnyi időtartammal késleltetjük, továbbá a késleltetett és késleltetés nélküli színkülönbségi jelekből soronként váltakozó módon összegjelet és különbségjelet képzünk.
A tárolóba soronként beírt összegjelet és különbségjelet állókép visszajátszása esetén célszerűen a beírás sorrendjének megfelelően többszörösen kiolvassuk a tárolóból, továbbá a soronként kiolvasott összegjelet, valamint különbségjelet párhuzamos színkülönbségi jellé, illetve R, G, B színjelié alakítjuk át.
A tárolóból kiolvasott soronkénti összegjeíet és • különbségjelet előnyösen sorperiódusnyi idővel késleltetjük, továbbá a sorfrekvencia felével működtetett keresztkapcsolóval a késleltetett és késleltetés nélküli 2 jelekből az összegjeíet és a különbségjelet párhuzamosa;
előállítjuk.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy csökkenne! azok a villogási jelenségek, meíyek a SECAM-szabvánj szerinti színes televízió jeleknek a tárolóból történt kiolvasásakor annak következtében lépnek fel, hogy ; srínínformáció kiolvasása a beírás szekvenciától kissé eltérően történik. A találmány szerinti eljárás alkalmazásával csökkennek továbbá a PÁL és NTSC színes televízió jelek állókép visszajátszásakor fellépő színzavarok is.
A találmány szerinti eljárás foganatosító szintén találmány szerinti kapcsolási elrendezés lényege, hogy két bemenettel és három kimenettel rendelkező áramköre van, amelynek első bemenetére az összegjeíet, második bemenetére a küiönbségjelet vezetjük, és az első bemenet egy első erősítőn keresztül az első kimenettel, a második bemenet egy második erősítőn keresztül a harmadik kimenettel van összekötve és amelynél a második kimenet egy harmadik erősítőn keresztül két ellenállás csatlakozási pontjára van kötve, mely ellenállások az első és második kimenet közé vannak kapcsolva.
A találmány szerinti eljárást és kapcsolási elrendezést a rajzon is bemutatott kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesebben.
Az ábra SECAM-szabvány szerinti színes televízió jelekkel kapcsolatban mutatja a találmány szerinti eljárást foganatosító áramkör tömbvázlatát.
Az ábrán látható módon az 1 bemenetre vezetett, tárolandó, SECAM-szabvány szerinti FBAS színes televíziós jelből a 2 áramkör frekvenciájuk szerint az Y világosság-jelet és a Chr színjeiét szétválasztja. Az ilyen áramkörök önmagukban ismertek és így ebben az összefüggésben nem kell közelebbről tárgyalnunk őket. A leválasztott Chr színjei alapján soronként rendelkezésre állnak a színvivőfrekvencíás SECAM-szabvány szerinti, Dr és Db színkülönbségi jelek. A Chr színjei színvjvőfrekvenciával előálló SECAM Dr, Db színkülönbségi jelei a 3 frekvencia demodulátor segítségével videofrekvenciás Dr, Db színkülönbségi jelekké lesznek átal rkítva. A 3 frekvencia demodulátor kimenetén levehető, videofrekvenciás Dr, D'b, Dr ...Dg színkülönbségi jeieket melyek a sorfrekvenciának megfelelően váltakoznak - ezt követően a 4 késleltető vonalban egy sorperiódusnyi időtartammal késleltetjük. Ezt követően a késleltetett és a késleltetés nélküli, videofrekvenciás Dr, Dg színkülönbségi jeleket az 5 összegező fokozathoz vezetjük egy (Db + D'K) összegjel képzése céljából, a (L»b - Dr) különbségjel képzése érdekében pedig a 6 kvlönbségképző fokozatban kivonjuk azokat egymásból. Az ilyen módon képzett (Db + Dr) összeg- és (Db - Dr) különbségjeleket a vezérelt 7 átkapcsoló segítségével a sorfrekvenciának megfelelő ütemben váltakozván az 5 összegező fokozat és a 6 különbségképző fokozat megfelelő kimenetéről levesszük és a 8 tárolóhoz továbbítjuk. A vezérelt 7 átkapcsolót a 9 kapocsra vezetett fél-sorfrekvenctás (2H) négyszögjel vezérli. A fél-sorfrekvenciás négyszögjeleket a vezérlő és ütemadó 10 generátor állítja elő, melyet az 1 bemenetre vezetett, SECAM-szabvány szerinti színes televízió jelből a 11 szinkronleválasztó fokozatban előállított szinkron impuizus szinkronizál.
A 8 tároló két tartományra van osztva. Az egyik tartományban a 2 áramkör kimenetén levehető világosságjel beírása és kiolvasása történik, a másik tartományban
184 608 pedig a (Dr + Dr) összegjeleket, valamint a (Dr - Dr) különbségjeleket soronként váltakozva tároljuk. A 8 tároló beírásának és kiolvasásának folyamatát mindkét említett tartományban a vezérlő és ütemadó 10 generátor által szinkronizált vezérlő egység irányítja. A 8 tároló kapacitását állókép visszajátszása, televíziós trükk feldolgozás, valamint képszinkronizálás esetén úgy kell megválasztani, hogy egy fél képet illetve egy teljes képet tárolni lehessen. Abban az esetben, ha a 8 tárolót televíziós trükkfeldolgozásra vagy képszinkronizálásra való felhasználásra is alkalmassá kel! tenni, véletlen hozzáférésű memóriára van szükség.
A soronként rendelkezésre álló (Dr + Dr) összegjel és (Dr - Dr) különbségjel alakjában — egy kiolvasási folyamat segítségével — visszanyert színjelet a visszajátszás érdekében párhuzamos formában nyert, videófrekvenciás, SECAM-szabvány szerinti Dr és Dr színkülönbségi jelekké kell átalakítani. Ennek érdekében a kiolvasott (Dr + Dr) összeg és (Dr - Dr) különbségjeleket a 12 késleltető vonal segítségével egy sorperiódusnyi idővel késleltetjük. A késleltetett és késleltetés nélküli (Db + Dr) összegjelet és (Dr - Dr) különbségjelet a 13 keresztkapcsolóhoz vezetjük, melynek vezérelt érintkezőit a 14 kapocsra vezetett négyszög jel vezérli, melynek ismétlődési frekvenciája a sorfrekvencia fele (2H). A 13 keresztkapcsoló egyik kimenetén a (Dr + D'r) összegei, másik kimenetén pedig a (D'b — Dr) különbségi jel vehető le. Az immár párhuzamos formában rendelkezésre álló (Dr + D'r) összegjelet és (D'b - Dr) különbségi jelet ezt követően a 15 összegező fokozat segítségével összeadjuk, a 16 különbségképző fokozat segítségével pedig kivonjuk. Mialatt az összegezési folyamat során a SECAM-szabvány szerinti Dr színkülönbségi jelet közvetlenül megkapjuk, a különbségképzési folyamatban kapott SECAM ± Dr színkülönbségi jelet soronként váltakozó módon a 16 különbségképző fokozat után kapcsolt 17 inverter segítségével invertálni kell annak érdekében, hogy a SECAM-szabvány szerinti D'r színkülönbségi jelet kapjuk. Ezt követően ezeket a visszanyert SECAM Dr és Dr színkülönbségi jeleket vagy közvetlenül, vagy a 19 mátrix közbekapcsolásával az R, G és B szüljelek származtatása érdekében a 20 SECAM kódolóhoz továbbítjuk, melyhez a 8 tárolóból kiolvasott Y világosság jelet is odavezetjük.
A 20 SECAM kódolóhoz odavezetett jeleket az áramkör önmagában ismert módon SECAM-szabvány szerinti FBAS színes televízió jelekké kódolja.
A 19 mátrixban található 21, 22 és 23 erősítők, valamint a mátrix 24 és 25 ellenállások megfelelő méretezése után a 10 mátrix közvetlenül is csatlakoztatható a 13 keresztkapcsoló kimeneteire. Ebben az esetben a 15 összegező fokozat 16 különbségképző fokozat, valamint a 17 inverter elmaradhat. A 19 mátrix funkciójának és méretezésének további egyszerűsítései találhatók a P 2 642954 számú NSZK szabadalmi bejelentésben.
A 20 SECAM kódoló 26 kimenetén levehető FBAS SECAM színes televízió jelet a színkomponcnsck vonatkozásában a 4 késleltető vonal 5 összegező-, 6 különbségképző fokozatban, valamint a 7 átkapcsolóval egy átlagoló folyamatnak vetjük alá. Ennek a SECAM-szabvány szerinti színes televízió jelek esetében általában nem alkalmazott átlagoló folyamatnak köszönhetően a bevezetőben leírt, zavaró, 12,5 Hz-es frekvenciájú villogási jelenségek tökéletesen elnyomhatok. A találmány szerinti eljárásnak egy további előnyös tulajdonsága, hogy a SECAM színes televízió jel Y világosságelének és a Chr színjeiének egymástól függetlenül, külön történő tárolása következtében olyan trükk-szolgáltatások, mint a képösszenyomás és -tágítás-, képvisszatükrözés és képterzítás is lehetségesek.
Az eddigiekben leírt tömbvázlat PÁL és NTSC szabvány szerinti színes televízió jelek tárolása esetén csak annyiban különbözik, hogy az adott színes televíziórendszer a videofrekvenciás U és V illetve I és Q színkiiiönbségi jeleit, az (U + V) illetve (1 + Q) összegjeleket, valamint az (U - V) illetve (I - Q) különbségjeleket más módon kell előkészíteni. A PÁL szabvány szerinti színes televízió jel esetében például az 1 bemenetre vezetett PÁL színes televízió jelről egy sáváteresztő segítségével a színvivő frekvenciájával változó színjei le van választva. Eit követően a leválasztott színkülönbségi jelet egy Simple-PAL dekódolóval videofrekvenciás U és V színkülönbségi jelek visszanyerése érdekében dekódoljuk, és a sorfrekvenciának megfelelő ütemben kapcsolgatott átkapcsolón keresztül U, V, U, V... jelalak formájában a 4 késleltető vonalhoz, az 5 összegező és 6 különbségképző fokozatokhoz vezetjük. A visszajátszás érdekében a 19 mátrixot megfelelően kell kialakítani, és a SECAM kódoló helyett PÁL kódolót keil alkalmazni.
Claims (11)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás színes televízió jel tárolására, azzal jellemezve, hogy a színes televízió jel világosságjelét (Y) és színjeiét (Chr) egymástól szétválasztva tároljuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a színjeinek (Chr) soronként váltakozva mindig csak az egyik színkülönbségi jelét (Dr, Dr) tároljuk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a színjeinek (Chr) a tárolóba (8) történő beírása előtt videofrekvenciás mátrixolást végzünk, és tárolásra alkalmas, soronként váltakozó színkülönbségi jeleket állítunk elő.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a tárolóba (8) a színes televízió jel videofrekvenciás színkülönbségi jeleinek (Dr, Dr) az összegét és a különbségét soronként váltakozva írjuk be.
- 5. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a SECAM-szabvány szerinti színes televízió jel esetén soronként váltakozva az összegjelet (Dr + Dr) és a különbségjelet (Dr — Dr) írjuk be a tárolóba (8).
- 6. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy kvadraturamodulált színes televízió jel (PÁL ill. NTSC) esetén az összegjelet (U + V) és a különbségjelet (U-V) soronként váltakozva írjuk be a tárolóba (8).
- 7. A 2-6. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a színjeiből (Chr) előállított, soronként váltakozó videofrekvenciás színkülönbségi jelet (Dr, D’r) egy sorperiódusnyi időtartammal késleltetjük, továbbá a késleltetett és késleltetés nélküli színkülönbségi jelekből (Dr, Dr) soronként váltakozó módon összegjelet (Dr + Dg) és különbségjelet (Dr - D'r) képezünk.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás-3184 608 foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a tárolóba (8) soronként beírt összegjeíet (Dg + Dr) és különbscgjelet (Db - Dr) állókép visszajátszás esetén a beírás sorrendjének megfelelően többszörösen kiolvassuk a tárolóból (8), továbbá a soronként kiolvasott összegjelet (Dg + Dr), valamint különbségjelet (Db — Dr) párhuzamos színkülönbségi jellé (Dr, Db), illetve színjellé (R, G, B) alakítjuk át.
- 9. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a tárolóból (8) kiolvasott soronkénti összegjelet (D'b + Dr) és különbségjelet (Dr — Dr) egy sorperiódusnyi idővel késleltetjük, továbbá a sorfrekvencia felével működtetett keresztkapcsolóval (13) a késleltetett és késleltetés nélküli jelekből az összegjelet (D'b + Dr) és a különbségjelet (Db — Dr) párhuzamosan előállítjuk.
- 10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a Db illetve U színkülönbségi jelek előállítása érdekében az összegjelet (Db + Dr) a különbségjellel (Dr - Dr) összeadjuk, a Dr illetve V színkülönbségí jelek előállítása érdekében pedig az összegjelből (Dg + Dr) a különbségjelet (Db - Dr) kivonjuk, és a kapott jelet a sorfrekvencia5 felének megfelelő ütemben ellentétes előjelűre változtatjuk.
- 11. Kapcsolási elrendezés a 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás megvalósítására, azzal jellemezve, hogy két bemenettel és három kimenettel rendelkező áramköre1 o van, amelynek első bemenetére az összegjelet (Db + Dr), második bemenetére a különbségjelet (Db — Dr) szolgáltató egység van kapcsolva, és az első bemenet egy első erősítőn (21) keresztül az első kimenettel, a második bemenet egy második erősítőn (22) keresztül a harma15 dik kimenettel van összekötve, és melynél a második kimenet egy harmadik erősítőn keresztül két ellenállás (24, 25) csatlakozási pontjára van kötve, mely ellenállások (24, 25) az első és második kimenet közé vannak kapcsolva.(1 rajz, 1 ábra)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19782822144 DE2822144C2 (de) | 1978-05-20 | 1978-05-20 | Verfahren zur Speicherung eines Farbfernsehsignals |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU184608B true HU184608B (en) | 1984-09-28 |
Family
ID=6039877
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HUBO001785 HU184608B (en) | 1978-05-20 | 1979-05-18 | Method and circuit arrangement for storing colour video signal |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
DE (1) | DE2822144C2 (hu) |
FR (1) | FR2426376B1 (hu) |
HU (1) | HU184608B (hu) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5847391A (ja) * | 1981-09-16 | 1983-03-19 | Victor Co Of Japan Ltd | 記録再生方式 |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NZ151085A (hu) * | 1966-12-21 | |||
NL7504733A (nl) * | 1975-04-22 | 1976-10-26 | Philips Nv | Overdrachtssysteem voor kleurentelevisiesignalen. |
-
1978
- 1978-05-20 DE DE19782822144 patent/DE2822144C2/de not_active Expired
-
1979
- 1979-03-26 FR FR7907564A patent/FR2426376B1/fr not_active Expired
- 1979-05-18 HU HUBO001785 patent/HU184608B/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR2426376A1 (fr) | 1979-12-14 |
FR2426376B1 (fr) | 1986-08-22 |
DE2822144A1 (de) | 1979-11-29 |
DE2822144C2 (de) | 1982-09-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR930011594B1 (ko) | 비디오 신호 처리장치 | |
CA1135399A (en) | Phase locking system for television signals | |
KR930011589B1 (ko) | 비디오 신호 프로세싱 시스템 | |
CA1304814C (en) | Apparatus for demodulating sub-nyquist sampled video signal and demodulating method therefor | |
JPS62140587A (ja) | 映像信号再生装置 | |
US4672424A (en) | Progressively scanned television system with reduced chrominance bandwidth | |
JPH0220037B2 (hu) | ||
US4974082A (en) | Digital pulse generator of phase and frequency periodically controlled precisely by external signals | |
HU184608B (en) | Method and circuit arrangement for storing colour video signal | |
EP0414556B1 (en) | Compensating circuit for compensating distortion of video signal by detecting distortion of ramp signal in video signal | |
JP2554373B2 (ja) | 周波数変換回路 | |
US4689662A (en) | Method of recording and reproducing line sequential color video signal | |
US4769720A (en) | Processor for video signals obtained from an information carrier such as a magnetic tape | |
JP2569735B2 (ja) | 標準方式変換方法 | |
JP2002185980A (ja) | マルチフォーマット記録再生装置 | |
KR900008891B1 (ko) | 배밀주사 디지탈 tv의 분리 영상신호 처리회로 | |
JP2002010206A (ja) | 映像信号出力装置及び映像信号出力方法 | |
KR960016566B1 (ko) | 스큐 보정된 마스터 클럭 신호 발생 장치 | |
JPH01311785A (ja) | 画像信号処理装置 | |
JP2568762B2 (ja) | カラービデオ信号のエラー修整器 | |
KR930004829B1 (ko) | 순차 주사 처리기 | |
JPH0965362A (ja) | 映像信号再生装置 | |
JPS62140558A (ja) | 同期信号検出回路 | |
JPS6118277A (ja) | ダビング装置及びダビング信号形成方法 | |
JPS584872B2 (ja) | Secam信号の映像位相調相方式 |