HU184309B - Process for producing aldehydes - Google Patents

Process for producing aldehydes Download PDF

Info

Publication number
HU184309B
HU184309B HU801691A HU169180A HU184309B HU 184309 B HU184309 B HU 184309B HU 801691 A HU801691 A HU 801691A HU 169180 A HU169180 A HU 169180A HU 184309 B HU184309 B HU 184309B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
products
catalyst
catalyst solution
hydroformylation
Prior art date
Application number
HU801691A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Tummes
Heinz Noeske
Boys Cornils
Original Assignee
Ruhrchemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrchemie Ag filed Critical Ruhrchemie Ag
Publication of HU184309B publication Critical patent/HU184309B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/49Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reaction with carbon monoxide
    • C07C45/50Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reaction with carbon monoxide by oxo-reactions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Találmányunk tárgya javítóit eljárás aldehidek előállítására olefinek, szénmonoxid és hidrogén komplex-ligandként foszfinokat tartalmazó rődium -karbonil-vegyületek jelenlétében történő reagáitatása útján.
Az olefinek aldehidek képződéséhez vezető hídroformilezése ródium-katalizátorok jelenlétében lényegesen szelektívebben játszódik le, mint kobalt-katalizátorok felhasználása esetén. Ezáltal lehetőség nyílik az oxo-szintézis üzemi méretekben történő elvégzésére csekély koncentrációjú ródium-katalizátor felhasználásávat. Az oxo-szintézis fent említett módjának gazdaságosságát a ródium-felhasználás jelentősen befolyásolja, minthogy a ródíum mintegy ezerszer drágább a kobaltnál. Ródiumkatalizátor alkalmazása esetében a cél nem csupán a betáplált olefineknek melléktermékek képződése nélkül aldehidekké történő átalakítása, hanem a katalizátorfelhasználásnak a lehető legkisebb mértékre való csökkentése is.
A ródium-katalizátorok jelenlétében elvégzett hidroformilezés szelektivitása egyenesláncú aldehidek képződése irányában oly módon javítható, hogy foszfor-ligandokat tartalmazó ródiumkarbonilokat alkalmaznak.
r
Így az 1.939.322 sz Német Szövetségi Köztársaság-beli nyilvánosságrahozatali irat szerint olefinszerűen telítetlen vegyületek hidroformilezését katalizátorként hidrido-karbonil-bisz-(tri-helyettesített foszfinj-ródium vagy hidrido-karbonil-trisz-(tri-helyettesített foszin)-ródiumvegyületek jelenlétében végzik el. Tri-helyettesített faszonként többek között aril-, alkil- vagy aralkil-csoportokkal vagy helyettesített aril-, alkil- vagy aralkil-csoportokkal helyettesített foszfinok jöhetnek tekintetbe, melyeket foszfitoknak is neveznek. A fenti eljárás előterében az olefinszerűen telítetlen vegyületek folyékony fázisban történő reagáitatása áll, melynek során a reakciótermékek a reakció után a folyadékfázisban maradnak.
Minthogy a reakciótermék a katalizátor-oldat aktivitását befolyásolja, a reakciótermékek és a katalizátor lehető leggyorsabb elválasztására törekednek.
Egy másik ismert eljárás során heterogén katalizátorrendszert alkalmaznak, melynél a tényleges katalizátor olyan erősen rögződik egy hordozóhoz, hogy arról az alkalmazott reakció-körülmények között nem választható le. A kiindulási anyagokat a szilárdan rögzített katalizátorral érintkezésbe hozva az olefin katalizátormentes reakciótermékké alakul.
Másik eljárás szerint katalizátorként nagyon alacsony gőznyomású oldószerben oldott, komplex-ligandokat tartalmazó ródium-karbonil-vegyületeket alkalmaznak. A gáz alakú kiindulási anyagok átvezetése során a katalizátor oldatban lejátszódik az olefin és a szintézisgáz reakciója és a képződő, önmagukban folyékony hidroformilezési termékeket a fölös mennyiségű gáz a katalizátor-oldatból azonnal kihordja. Ilyen eljárások pl. az 1.768.303 sz. Német Szövetségi Köztársaság-beli nyilvánosságrahozatali iratban és az 1.387.657 sz. nagybritanniai szabadalmi leírásban kerültek ismertetésre.
A komplexbe vitt ródium-karbonileket tartalmazó katalizátor-oldatokat felhasználó összes fent említett hldrofortntlezési eljárás fő problémáját a körfolyamatban vezetett vagy a reaktorban stacioner módon tartott katalizátor-oldatok aktivitásának csökkenése jelenti. Az aktivitás-csökkenés következményeként a katalizátor-oldat egy-részét folyamatosan vagy bizonyos idő után a katalizátor-oldat teljes mennyiségét egyszerre új aktív oldattal kell helyettesíteni. A főként trifenilfoszfinból és nagy 2 molexulasúiyú hidroformilezési termékekből álló elhasznált katalizátor-oldat feldolgozása a benne levő ródíum magas értéke miatt netn egyszerű eljárás. Több eljárás ismeretes ugyan ródium-komplex-katalizátorok felhasználásával elvégzett oxo-szintézisek maradékából az aktív ródium-katalizátor visszanyerésére, ezek műszaki hasznossági foka azonban nagyon csekély,úgy, hogye módszerek a gyakorlatban semmilyen jelentőségre sem tettek szert. A ródium-katalizátor teljes aktivitásának visszanyerése céljából a rádiumot a katalizátor-oldat valamennyi szerves komponensének elválasztása mellett ismét tiszta szervetlen ródium-sóvá kell alakítani. Az ilyen feldolgozás - rádium-veszteségek elkerülése céljából - gazdaságosan csak nemesfém-elválasztók segítségével végezhető el. Ez azt jelenti, hogy bizonyos mennyiségű ródium-katalizátor-anyag az oxo-szintézis végrehajtási helye és a nemesfém elválasztó között mindenkor „ingajáratban” úton van. A feldolgozás és azzal kapcsolatos rádium-veszteségek okozta költségeken kívül a feldolgozás alatt álló rádium-mennyiség további költségtényezőt jelent. Ez okból szükséges a komplex ródium-karbonil-katalizátorok számára állandó aktivitás fenntartásával a lehető leghosszabb élettartamot biztosítani.
Azt találtuk, hogy a valamely foszfinban - pl. trifenilfoszfinban — mint oldószerben foszfin-módosított ródium-karbonilok alakjában levő hidroformilezési katalizátorok aktivitása kevésbé romlik, ha az általában olefinekből, szénmonoxidból és hidrogénből álló kiindulási anyagok 1—5 szénatomos paraffinokat is tartalmaznak.
Találmányunk tárgya ennek megfelelően eljárás aldehidek előállítására olefinek hidroformilezésével, az olefineknek szénmonoxiddal, hidrogénnel és paraffinokkal ródium-karbonil-trifenil-foszfin-komplexeket mint katalizátort és foszfinokat mint oldószert tartalmazó oldatba történő bevezetése, a képződő hidroformilezési termékeknek és az átalakulatlan kiindulási anyagoknak a katalizátor-oldatból gázáram alakjában történő azonnali kihordása, a folyékony hidroformilezési termékeknek a gázáramból hűtés útján történő elválasztása és a visszamaradó gáz alakú reakciótermékeknek friss kiindulási olefin, szénmonoxid és hidrogén hozzáadása mellett a katalizátor-oldatba történő visszavezetése útján, azzal jellemezve, hogy a katalizátor-oldatba belépő gázáram
5—30 térfogat% mennyiségben 1—5 szénatomos paraffinokat tartalmaz.
Bár a telített szénhidrogének jelenléte a hidroformilezés kiindulási és keringetett gázaiban a szénmonoxid és a hidrogén parciális nyomását csökkenti, az olefinek átalakulásának reakciósebessége nem csökken úgy, hogy adott reaktoi-térfogat mellett a paraffinok hozzáadása ι reaktor termelékenységét károsan nem befolyásolja innak ellenére, hogy a gáz áthaladási sebessége a katalizátor-oldaton emelkedett. Minthogy a kiindulási és keringetett gázok nagyobb paraffin-tartalma következtében a reakciótermékek tartózkodási ideje a katalizátoroldatban lerövidül és ezáltal a magasabb forráspontú vegyületek képződése jelentős mértékben lecsökken, az aktív katalizátor-rendszer a káros reakciótermékektől messzemenően mentes marad és teljes aktivitását hoszszabb időn át megtartja.
A reakció-komponensek átalakítását a -2- katalizátor-oldatot tartalmazó, hűtőrendszerre! ellátott -1- reaktorban végezzük el. A katalizátor-oldatot az alulról beásandó gázelegy turbulens módon átkeveri úgy, hogy a reaktor keverős autokláv karakterisztikáját mutatja.
184 309
A reakciótermékek a reaktor fejrészében gáz alakban lépnek ki. A -2- katalizátor-oldat oldószerként szekunder vagy tercier foszfinokbó! (pl. trifenilfoszfin) és további ligandként szekunder vagy tercier foszfinokat tartalmazó ródium-karbonil-vegylilétekből (pl ródium-karbonil-trífenil-foszfin) mint katalizátorból áll. A ródium-koncentráció 0,01—2 %. A reaktorba belépő gázok az átalakítandó olefinből, egy vagy több paraffinból, szénmonoxidból és hidrogénből, továbbá kis mennyiségben a hidrofórmilezési lépés reakciógázaiból nem teljes mértékben kikondenzált és a visszavezetett (keringetett) gázokban maradt kis mennyiségű hidrofornrilezési termékből áll.
Kiindulási olefinként legalább egy CH2=CHR általános képletű vinilcsoportot tartalmazó α-telíletlen vegyületeket alkalmazhatunk. R jelentése a következő lehet: telített vagy telítetlen alifás vagy cikloalifás csoportok, arilcsoportok, melyek adott esetben telített vagy telítetlen alkilcsoportokat tartalmazhatnak; továbbá heterociklikus csoportok. Kiindulási anyagként pl. az alábbi vegyületek alkalmazhatók: etilén, propilén, butén-l, pentén-1, hexén-t, hcptén-1, oktén-1, dccén-1, dodecén-1, tetradecén-1, hexadecén-1, oktadecéii-1, vinil-ciklohexén, sztirol, vinil-piridin, butadién, izoprén.
A találmányunk szerinti eljárásnál 1—5 szénatomos paraffinként pl. metánt, etánt, propánt, izobutánt, pentánt, izopentánt, ciklopentant alkalmazhatunk.
Az -1- reaktorba a -3- vezetéken keresztül alulról beáramló kiindulási anyagok a turbulens állapotban levő katalizátor-oldatban hidroformilezési termékekké alakulnak át. A reaktor tetején a reakciótermékek cs az átalakulatlan kiindulási anyagok a -4- vezetéken keresztül gáz alakban lépnek ki. Az olefinek hidroformilezését 1—^50 bar nyomáson és 80-160 °C-os hőmérsékleten végezzük el. A szénmonoxid-hidrogén elegyben a komponensek térfogataránya célszerűen 1:2 és 2:1 közötti érték. 1 térfogat olefinre számítva 4-50 térfogat szénmonoxid-hidrögén gázelegyet alkalmazunk. A katalizátoroldatba beáramló olefin 1 móljára számítva 0,5-10 mól 1-4 szénatomos paraffin-szénhidrogén van jelen. Annál nagyobb felesleget alkalmazunk, minél nagyobb molekulasúlyú kiindulási olefint használunk fel. A felesleg mértéke továbbá a reakciónál alkalmazott hőmérséklettől és nyomástól függ. így a felesleg annál nagyobb, minél alacsonyabb reakció-hőmérséklet és magasabb nyomás mellett dolgozunk. A katalizátor-oldatba belépő összkiindulási elegy olefintartalma 20 térfogat% alatti érték.
A folyadékrészecskéknek a kilépő gázáram által történő magával ragadásának elkerülése céljából a távozó gázáram vezetékébe megfelelő berendezéseket - pl. az -5- ciklont - építünk be, melyekben az elragadott folyadék-részecskék elválnak és a reaktorba ismét visszavezethetők.
A magával ragadott folyadékrészecskéktől megszabadított gázokat a hidroformilezési termékek kondenzálása céljából a -6- hűtőben lehűljük. A hűtési hőmérsékletet célszerűen oly módon választjuk meg, hogy a hordozógázként alkalmazott paraffin-szénhidrogén ne cseppfolyósodjon, hintem a reakcióban résztvevő szdnmonoxid· dal és hidrogénnel együtt a maradékgázban maradjon:
A katalizátor-oldat térfogategységére vonatkozhatott keringetett gáz mennyiségét az a szükségszerűség határozza meg, hogy a katalizátor-oldatot a minél jobb anyagáramoltatás és ezáltal nagyfokú átalakulás biztosítása céljából a reaktorban erőteljes mozgásban kell tartanunk. Ezáltal a körfolyamatban vezetendő, normálnyomásra vonatkoztatott gázmennyiség magasabb nyomáson nagyobb, mini alacsonyabb nyomás esetében.
A -6- hűtőt elhagyó elegyet a -7- gázelválasztóban gáz alakú és folyékony termékekre választjuk szét. A gáz alakú termékeket a -8- gázkeringető szivattyú segítségével a reaktorba visszavezetjük. A folyékony termékeket - melyek i reakciónyomás alatt oldott reakciógázokat is tartalnifznak - a -9- fesztelenítőn keresztül a -10-gázmentesítc oszlopra vezetjük. E berendezésben a paraffin szénhidrogénekben és az átalakulatlan olefinekben oldott gázokat a lehető legteljesebb mértékben felszabadítjuk é; — a rendszerből elvezetésre kerülő hulladékgáz kivételivel — a -11- nyomásnövelő szivattyú segítségével a reaktorban uralkodó szintézisnyomásnak megfelelő érték e hozzuk és a -3- vezetéken keresztül a katalizátoroldatba ismét betápláljuk.
A gázmentesítő oszlop fenéktermékét továbbfeldolgozás céljából a -12- desztillációs berendezésbe vezetjük be. Normál körülmények között folyékony olefinek felhasználási esetén a fejrészen az átalakulatlan olefint ledesztilláljuk és a -13- vezetéken keresztül a reaktorba visszavezetjük. Fenéktermékként a -14- hidroformilezési terméke; vezetjük el. Amennyiben kiindulási anyagként normál körülmények között gáz alakú olefineket alkalmazta ik, a -12- desztillációs oszlopba bevezetett termék átalakulatlan olefinektől már messzemenően mentes és ilyen esetben ez az oszlop csupán a maradék gáznak a hidroformilezési termékből történő eltávolítására szolgál.
Élj írásunk további részleteit az alábbi példákban ismerétjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
1. példa
0,2 g ródiuin-2-etil-hexanoát és 0,5 liter trifenilfoszfin oldatát 1 literes keverős autoklávba töltjük. A keverős autokávból, hűtőből, gázelválasztóból és gázkeringető szívat iyúból álló berendezést előbb propánnal 4 bar nyomásra majd szintézisgázzal (szénmonoxid-lüdrogén arány 1:1) 30 bar nyomásra töltjük fel. A 130°C-ra melegített, erőteljesen kevert ródium-tartalmú trifenilfoszfin-okaton gázkeringető szivattyú segítségével 50 nyomáslit m/óra sebességgel átvezetjük a gázelegyet (13 % propán és 87 % szintézisgáz elegye). Az autoklávból kilépő gízokat ahűtőbena nem.gáz alakú reakciótermékek csepplolyósítása céljából 30 °C-ra hűljük, majd keringető szivattyú segítségével az autoklávba visszavezetjük.
Az állandó reakciókörülmények (nyomás 30 bar; katalizátor-oldat hőmérséklet 130 °C; gázáram sebessége 50 ny unásliter/óra) beállítása után az adagoló szivattyú segítségével óránként egyenletesen 250 g propilént és kb. 20 g propánt táplálunk a reaktorba és a keringetett gáz nyomását friss szintézisgáz (szénmonoxid-hidrogén 1:1) átáranoltatásával állandóan 30 bar értéken taitjuk. A 13C °C-ra melegített katalizátor-oldatban a propilén átalakulása révén képződő hidroformilezési termékeket a keringiteii gázok ti kataíizdior-oldaiból azonnal kihordják; e ’ermékek a hűtőben a gázáramból cseppfolyósod· liak és a kondcnzátoredényben gyűlnek össze. A kondenzátoredényben összegyűjtött termékeket fesztelenítés után egy gyűjtőedénybe vezetjük és a folyékony termékek, vrlamint a fesztelenítésnél felszabaduló gázok összetételét folyamatosan meghatározzuk. Hasonlóképpen meghatározzuk a körfolyamatban vezetett gázok összeté3
-3184 309 telét a berendezésben és a propán bevezetését oly módon szabályozzuk, hogy a katalizátor-oldatba belépő gázelegy propán-tartalma 10 15 % legyen. 250 g 100 %-os propilén konstans betáplálása, 130 °C-os állandó katalizátorhőmérséklet és 50 nyomásliter/óra konstans gázkeringetés biztosítása esetén 20 napos kísérleti idő alatt az I. táblázatban feltüntetett összetételű és mennyiségű termékeket kapjuk. A képződő folyékony termékből éles elválasztó képességű oszlopokon önmagában ismert módon történő frakciónak desztillációval tiszta n- és izobutiraldehidet nyerhetünk.
A konstans reakciókörülmények között kapott termelési adatok azt mutatják, hogy a betáplált propilénmenynyiség átalakulása a katalizátor-oldatban 20 nap után megegyezik az első napon mért értékkel és ez azt jelenti, hogy a katalizátor-oldat aktivitása állandó marad.
A fenti kísérletet azzal a változtatással végezzük el, hogy a további propán-hozzáadást elhagyjuk. A kapott termékek összetételét és mennyiségét a II. táblázatban tüntetjük fel. A körfolyamatban vezetett gáz propiléntartalmának a 10. naptól bekövetkező erős emelkedése a 12. napon a reakció teljes leállásához vezet.
A kísérletet megismételjük oly módon, hogy a betáplált gázelegyhez nem adunk propánt és friss katalizátoroldatot alkalmazunk. Az előkísérletben megadott reakciókörülmények betartása mellett a reakció 11 nap után 5 ismét leáll, mivel a betáplált gáz propiléntartalma nem teljes átalakulás következtében ismét 60 % fölé emelkedik.
Az állandó mennyiségben bevezetett propilénnek propán hozzáadása nélkül rövid idő alatt bekövetkező tökéletlen átalakulása azt mutatja, hogy a katalizátoroldat aktivitása csökken.
Az alábbiakban igazoljuk, hogy amennyiben propilénnek ródium-tartalmú trifenil-foszfin-oldat — mint katalizátor - jelenlétében történő hidroformilezésénél és a lg hidroformílezési termékeknek a keringetett gázok által történő egyidejű kihordásánál a kiindulási anyagok elegye nem tartalmaz propánt, a hidroformílezési termékek (pl. n- és izobutiraldehid) koncentrációja a katalizátor-oldatban lényegesen alacsonyabb, mint propán jelen2o létében történő reakcióvezetés esetében. A betáplált gázelegy propán helyett megfelelően nagyobb mennyiségben szintézisgázt tartalmaz. A kísérlet során bizonyos
I. táblázat
Termékek Kísérlet napja
Összetétel (térfogat%) Katalizátor-oldatba betáplált gáz (friss gáz + keringetett gáz) 1 5 10 15 20
Propilén 15,8 15,3 15,6 15,4 15,2
Propán 12,7 11,6 10,9 12,4 11,5
Szénmonoxid 35,2 36,0 36,4 35,2 36,1
Hidrogén 36,3 37,1 37,1 37,0 37,2
Kapott folyékony termék mennyisége, g/h 361 358 364 360 361
összetétel %-ban
Propán 1,5 1,4 1,7 1.6 1,5
Propilén 1,8 1,8 2,0 1,8 1,7
lzo-04 -al 10,8 11,5 11,2 11,3 11,0
n-C4 -al 85,6 84,9 84,6 85,0 85,5
IZ0-C4 -ol 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
n-C4 -ol 0,2 0,2 0,3 0,2 0,2
Magas forráspontú termékek - 0,1 0,1 - -
Folyékony tennék fesztelenítésekor kapott gáz mennyisége, 1/h 40 42 41 39 41
Fesztelenítéskor kapott gáz átlagos elemzési adatai
Propán 30 térfogat% Propilén 41 térfogat% Szénmonoxid 15 térfogat% Hidrogén 14 térfogat%
-4184 309
II. táblázat
Kísérleti körülmények mint a fentiekben, azonban kisebb propántartalommal
Termékek Kísérlet napja
Összetétel (térfogat%) 1 5 10 12
Betáplált gáz az autoklávban (friss gáz + keringetett gáz)
Propilén 15,2 14,8 20,0 65,0
Propán 1,0 1,1 0,9 0,5
Szénmonoxid 41,0 40,5 38,1 16,5
Hidrogén 42,8 43,6 41,0 18,0
Kapott folyékony tér-
mék mennnyisége, g/h 322 320 258 -
Összetétel %-ban
Propilén 1,8 1,9 2,2
Propán 0,1 0,1
izo-C4 -al 11,8 11,5 11,3
n-C4-al 85,9 86,2 86,4
izo-C4 -ol 0,1 0,1
n-C4 -ol 0,2 0,2 0,1
Magasabb forrás-
pontú termékek 0,1
Folyékony tennék fesztelenítésekor kapott
gáz mennyisége, 1/h 40,2 38,4 65,0
Fesztelenítéskor kapott
gáz összetétele, térfo-
gat%-ban
Propán 6,0 6,2 4,0
Propilén 70,0 75,0 80,0
Szénmonoxid 14,0 10,5 9,0 __
Hidrogén 10,0 8,3 7,O
mennyiségű katalizátor-oldatot az autoklávból nyomásálló berendezésbe vezetünk és gázelválasztóban fesztelenítünk. A fesztelenítésnél felszabaduló, a katalizátoroldatban oldott gázok vizsgálata és a katalizátor-mintában levő izo- és n-C4-aldehidek meghatározása útján, 45 határozzuk meg a katalizátor-oldatban állandóan jelenlevő hidroformilezési termékeket. Az alábbi eredményeket kapjuk:
Kísérleti körülmények mint a fentiekben, propán alkalmazásával:
Kísérlet napja
5 10 15 55
Autoklávba bevezetett gáz propán-tartalma
Autoklávba bevezetett gáz propán-tartalma
Propán -tartalom 2,0
Propilén-tartalom 8,6
Katalizátor-oldat hidroformilezési termék tartalma n-C4-al, súly% 4,5 izo C4-al, súly % 0,5
2,1
9,5
4,0
0,35
A keringetett gázban jelentős propán csökkenti a katalizátor-oldatban mindig jelenlevő reakcióképes aldehidek mennyiségét és ezáltal elkerüljük az oldat aktiválódását, ami az oldat élettartamát jelentős mértékben meghosszabbítja.
2. példa
Az 1. példa szerinti eljárást az ott ismertetett berendezésben és reakciókörülmények közölt azzal a változtatással végezzük el, hogy propilén helyett butén- 1-t alkalmazunk és a hidroformilezést bután hozzáadásával ill. anélkül hajtjuk végre. A butén-l-nek és a butánnak a keringetett gázból történő kondenzálódásának elkerülése céljából a hűtőben levő hőmérsékletet 35 °C-ra emeljük. A 21 illetve 14 napon át végzett kísérlet eredményeit a III. és IV. táblázatban foglaljuk össze.
III. táblázat
Butén 1 átalakítása bután jelenlétében.
Az 1. példában leírt berendezést alkalmazzuk.
Katalizátor-oldat hőmérséklete Nyomás
Keringetett gázmennyisége Betáp'ált butén-1 mennyisége
130 °C 30 bar nyomásliter/h 250 g/h '‘ emlékek Kísérlet napja
7 14 21
Összetétel (térfogat%)
Betáplált gáz az autoklávban (friss gáz + keringetett gáz)
Butén-1 14,2 15,1 15,4 14,6
Bután 13,1 13,8 13,0 23,8
Szénmonoxid 35,7 35,0 35,4 35,8
Hidrogén 37,0 36,1 36,2 36,8
Propán-tartalom Propilén-tartalom 13,4 8,4 12,2 7,8 11,5 8,2 12,8 7,9 Kapót; folyékony tér- 278 271 276
mék mennyisége, g/h 60 177
Katalizátor-oldat hid- Összetétel súly%-ban
roformilezési termék Bután 5,1 6,2 4,8 6,2
tartalma Butén-1 6,3 7,2 5,5 7,5
n-C4 -al,súly% 1,5 1,6 1,7 1,5 2-n etil-butánál 11,5 11,2 12,1 10,8
izo-C4 -al, súly% 0,08 0,1 0,1 0,1 65 n-pentanal 76,6 74,8 76,9 75,0
-5184 309
Termékek Kísérlet napja
2-metil-butanol 0,1 0,1 0,2 0,1
n-pentanol 0,3 0,4 0,4 0,3
Magasabb forrás-
pontú termékek 0,1 0,1 0,1 0,1
Fesztelenítésnél kapott gáz mennyisége, 1/h
A fesztelenítésnél kapott gáz átlagos összetétele a kö-
vetkező:
Bután 43%
Butén-1 47%
Szénmonoxíd 6%
Hidrogén 4%
A kísérlet azt mutatja, hogy a butén-1 átalakulása a kísérlet időtartama alatt nem csökken, és ezáltal a katalizátor-oldat aktivitásának csökkenése nem következik be.
Összehasonlítás céljából butén-1 átalakítását a fentiekkel azonos körülmények között azzal a változtatással végezzük el, hogy a bután hozzáadását elhagyjuk. Az eredményeket a IV. táblázat tartalmazza.
IV. táblázat
Butén-1 átalakítása bután külön hozzáadása nélkül. A kísérleti körülmények a III. táblázatban megadottakkal azonosak.
Termékek Kísérlet napja 1 7 14 15
Összetétel (térfogat%)
Betáplált gáz az autoklávban (friss gáz + keringetett gáz)
Bután 15,0 14,2 28,8 68,7
Bút én 0,5 0,4 0,5 0,2
Szénmonoxíd 42,1 42,0 35,2 15,5
Hidrogén 42,4 43,4 35,7 15,6
A kapott folyékony termék mennyisége, g/h 246 237 142
Termékek Kísérlet : napja
Összetétel, súly%-ban
Bután 0,1 0,2 0,1
Bút én 7,5 8,5 9,8
2-metil-butanal 13,0 12,1 12,2
Pentanal 79,0 78,7 77,5
2-metil-butanol 0,1 0,1 0,1
Pentanol 0,3 0,4 0,3
Magasabb forrás-
pontú termékek - - -
Fesztelenítésnél kapott
gáz mennyisége, 1/h 44 48 70
Fesztelenítésnél kapott gáz összetétele, térfoga t%
Bután 2 2 1
Butén-1 75 73 81
Szénmonoxíd 13 14 8
Hidrogén 10 11 10
A reakció 9 nap után abbamarad, miután a katalizáló tor-oldat aktivitáscsökkenésének következtében a keringetett gázban a butén-1 koncentrációja 70 % fölé emelkedik.

Claims (1)

  1. 30 Szabadalmi igénypont
    1. Eljárás aldehidek előállítására olefinek hidroformilezésével, az olefineknek szénmonoxiddal, hidrogénnel és paraffinokkal ródium-karbonil-trifenil-foszfin-komp3- lexeket mint katalizátort és foszfinokat mint oldószert tartalmazó oldatba történő bevezetése, a képződő hidroformilezési termékeknek és az átalakulatlan kiindulási anyagoknak a katalizátor-oldatból gázáram alakjában történő azonnali kihordása, a folyékony hidroformilezési 4C termékeknek a gázáramból hűtés útján történő elválasztása és a visszamaradó gáz alakú reakciótermékeknek friss kiindulási olefin, szénmonoxíd és hidrogén hozzáadása mellett a katalizátor-oldatba történő visszavezetése útján, azzal jellemezve, hogy a katalizátor-oldatba belépő 45 gázáram 5-30 térfogat% mennyiségben 1-5 szénatomos paraffinokat tartalmaz,
HU801691A 1979-07-13 1980-07-07 Process for producing aldehydes HU184309B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19792928314 DE2928314A1 (de) 1979-07-13 1979-07-13 Verfahren zur herstellung von aldehyden

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184309B true HU184309B (en) 1984-08-28

Family

ID=6075619

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU801691A HU184309B (en) 1979-07-13 1980-07-07 Process for producing aldehydes

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4299990A (hu)
JP (1) JPS5827777B2 (hu)
AT (1) AT372673B (hu)
AU (1) AU538102B2 (hu)
BE (1) BE884207A (hu)
BR (1) BR8004316A (hu)
CA (1) CA1118451A (hu)
CS (1) CS214833B2 (hu)
DE (1) DE2928314A1 (hu)
ES (1) ES493071A0 (hu)
FR (1) FR2460909A1 (hu)
GB (1) GB2055367B (hu)
HU (1) HU184309B (hu)
IT (1) IT1145350B (hu)
NL (1) NL8003758A (hu)
PL (1) PL126648B1 (hu)
SE (1) SE447242B (hu)
YU (1) YU40601B (hu)
ZA (1) ZA804107B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4443638A (en) * 1981-04-03 1984-04-17 Conoco, Inc. Preparation of alcohols from internal olefins
DE3114147A1 (de) * 1981-04-08 1982-10-28 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur gewinnung von aldehyden
US4528404A (en) * 1983-03-16 1985-07-09 Exxon Research And Engineering Co. High temperature hydroformylation in the presence of triarylphosphine rhodium carbonyl hydride complex catalyst systems
EP0183199B1 (en) * 1984-11-26 1989-10-18 MITSUI TOATSU CHEMICALS, Inc. Preparation process of 2-chloropropionaldehyde
DE3546123A1 (de) * 1985-12-24 1987-06-25 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
JPH0612992B2 (ja) * 1986-02-26 1994-02-23 日清製粉株式会社 固定化プロテア−ゼの製法
JP2862509B2 (ja) * 1996-05-28 1999-03-03 東洋電化工業株式会社 リパーゼ固定化用担体及び固定化リパーゼ
DE10031519A1 (de) * 2000-06-28 2002-01-10 Basf Ag Verfahren zur Hydroformylierung von Olefinen mit 2 bis 8 Kohlenstoffatomen, I
DE10031517A1 (de) * 2000-06-28 2002-01-10 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Hydroformylierungspordukten von Olefinen mit 2 bis 8 Kohlenstoffatomen
DE10031518A1 (de) * 2000-06-28 2002-01-10 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Hydroformylierungsprodukten des Propylens und von Acrylsäure und/oder Acrolein
US7868201B2 (en) * 2005-07-01 2011-01-11 Exxonmobil Research And Engineering Company Process and catalyst for oxidation of hydrocarbons
KR101772254B1 (ko) * 2011-03-04 2017-08-28 더 유니버시티 오브 캔사스 단일 용매가스 팽창 하이드로포밀화 공정
EP3414220B1 (en) * 2016-02-11 2021-10-13 Dow Technology Investments LLC Processes for converting olefins to alcohols, ethers, or combinations thereof

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE754724A (fr) 1969-08-12 1971-01-18 Progil Procede d'hydroformylation des olefines et catalyseurs utilisesa cet effet
US4060557A (en) * 1973-06-04 1977-11-29 Texaco Inc. Hydroformylation
JPS5115007A (en) * 1974-07-24 1976-02-06 Shinmazusawa Kogyo Kk Shakenyosuino fuhaiboshihoho
US4201728A (en) * 1977-08-19 1980-05-06 Celanese Corporation Hydroformylation catalyst and process
US4230641A (en) * 1977-11-21 1980-10-28 Air Products And Chemicals, Inc. Hydroformylation of olefins
US4215077A (en) * 1978-02-09 1980-07-29 Kuraray Co., Ltd. Hydroformylation of olefins

Also Published As

Publication number Publication date
GB2055367B (en) 1983-09-21
ES8104982A1 (es) 1981-05-16
CS214833B2 (en) 1982-06-25
AU6035580A (en) 1981-01-15
NL8003758A (nl) 1981-01-15
ES493071A0 (es) 1981-05-16
IT8049234A0 (it) 1980-07-11
JPS5615231A (en) 1981-02-14
ATA349780A (de) 1983-03-15
US4299990A (en) 1981-11-10
BE884207A (fr) 1981-01-07
AT372673B (de) 1983-11-10
ZA804107B (en) 1981-07-29
FR2460909B1 (hu) 1984-03-30
JPS5827777B2 (ja) 1983-06-11
YU172780A (en) 1983-09-30
YU40601B (en) 1986-02-28
FR2460909A1 (fr) 1981-01-30
PL126648B1 (en) 1983-08-31
SE447242B (sv) 1986-11-03
IT1145350B (it) 1986-11-05
SE8004960L (sv) 1981-01-14
BR8004316A (pt) 1981-01-27
CA1118451A (en) 1982-02-16
GB2055367A (en) 1981-03-04
DE2928314A1 (de) 1981-02-12
PL225528A1 (hu) 1981-06-05
AU538102B2 (en) 1984-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4287370A (en) Hydroformylation process for the production of n-valeraldehyde
US4287369A (en) Hydroformylation of alkenes to aldehydes
KR0152655B1 (ko) 올레핀의 히드로 포르밀화 방법
US2595096A (en) Synthesis of alcohol from olefins, carbon monoxide, and hydrogen
EP0096986B1 (en) Hydroformylation process
EP0024088A1 (en) Process for the preparation of aldehydes
HU184309B (en) Process for producing aldehydes
US5367106A (en) Coupled secondary oxo reaction system
US6946580B2 (en) Hydroformylation process with recycle of active rhodium catalyst
US4242284A (en) Process for recovery of rhodium values and triphenylphosphine from rhodium catalyzed hydroformylation medium
JPS5923858B2 (ja) ロジウム錯体の取得方法
JPS5829928B2 (ja) オレフイン性化合物のカルボニル化方法
AU2002302781A1 (en) Hydroformylation process
US7262330B2 (en) Process of producing aldehydes
US2839580A (en) Preparation of diethyl ketone
US2757205A (en) Oxo process-acid decobalting in presence of carbon monoxide
US2571160A (en) Oxo synthesis process
US3119876A (en) Production of aldehydes and alcohols
US4354036A (en) Preparation of carboxylic acid esters
JP2002535321A (ja) ホルミルテトラヒドロフラン及びその水和物の混合物水溶液の製造
GB2075857A (en) Making hydroformylation catalysts
US2767217A (en) Cobalt carbonyl removal and recycle in oxo synthesis
US4259530A (en) Process for the production of aldehydes by hydroformylation
US4482748A (en) Hydrocarbonylation
JP2841689B2 (ja) バレルアルデヒドの精製法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee