HU182734B - Process and apparatus for producing l-ascorbinic acid - Google Patents

Process and apparatus for producing l-ascorbinic acid Download PDF

Info

Publication number
HU182734B
HU182734B HUJE000896A HU182734B HU 182734 B HU182734 B HU 182734B HU JE000896 A HUJE000896 A HU JE000896A HU 182734 B HU182734 B HU 182734B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
enolization
butanol
lactonization
reaction mixture
Prior art date
Application number
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Joachim Schmidt
Wolfgang Bamberg
Harmut Grunert
Jutta Deicke
Wolfgang Schlenzka
Erhard Schorm
Heinz Stopsack
Original Assignee
Jenapharm Veb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jenapharm Veb filed Critical Jenapharm Veb
Publication of HU182734B publication Critical patent/HU182734B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D307/34Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D307/56Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D307/62Three oxygen atoms, e.g. ascorbic acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés L-aszkorblnsav előállítására L-ketogulonsavból vagy annak származékaiból.
Ismeretes, hogy ha L-ketogulonsavat vagy annak származékait savval* például sósavval melegítjük, enol-laktonizácló megy végbe es L-aszkorbinsav keletkezik. Ismeretesek továbbá ennek a reakciónak olyan megvalósítási módjai,.amelyek során.
°C fölötti hőmérsékleten /2 265 121 számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírás/ éa nyomás alatt /2 190 167. számu amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírás/ dolgoznak^....................... .
Á szintézist savas közegben csak akkor lehet megfelelően végrehajtani, ha a reakcióidőt szűk határok között tartják, és a katalizátorként alkalmazott savat a reakció befejeződése után teljes mértékben eltávolítják. Minden savas enolizáció legfőbb problémáját a katalizátorként alkalmazott savnak a reakcióelegyből való eltávolítása jelenti* mivel az aszkorbinsav közel kvantitatív kikristályositasa ásványi savas környezetben nem hajtható végre.
Leírtak olyan eljárásokat, amelyek során- könnyen illó ásványi savként sósavat alkalmaztak. A sósavat a reakcióelegybői úgy távolitják el, hogy az enolizációs reakció előtt vagy után az elegyhez rövidszénláneú halogénezett szénhidrogéneket* rövidszénláneú alkoholokat és adott esetben aromás szénhidrogéneket adnak, és a sósavat és a vizet azeotrópos desztillációval eltávolítják. Az ászkorbihsavat azután ismert módon kristályosítják és tisztítják.
Az ismertetett szintézisek legfeljebb 90 %-os nyers aszkorbinsav hozammal hajthatók végre; a kapott sav tisztasága 9499 %.
--------- Az ismertetett eljárások hátrányai a hosszju reakcióidő és az, hogy emiatt nagy készüléktérfogat szükséges, a hidrogén-klorid eltávolításához használt azeotrópos rendszert fel kell dolgozni; a frakcionált desztilláció során a katalizátorkoncent ráció állandóan csökken, és alkohol hozzáadása esetén nagy meny nyiaégü alkil-halo^enid képződik, amelynek elszappanositáaa az eljárást még költségesebbé teszi.
Megkíséreltünk olyan eljárást kidolgozni, amellyel az L-ketogulonsav vagy származékai savval katalizált enolizáció-laktonizációja csekély energia- éa segédanyag-költség befektetésével, rövid reakcióidővel, nagy térfogatsebességgel és magas aszkorbinsav-kitermeléssel hajtható végre úgy, hogy az eljárás fő-lépései folyamatosan végrehajthatók legyenek és a katalizátor-sav elválasztását egyetlen segédanyag felhasználásával, kíméletesen és igen rövid idő alatt meg lehessen valósítani.
A találmány szerinti eljárás olyan folyamatos eljárás, amellyel az L-aszkorblnsav nagy kitermeléssel állítható elő úgy, hogy az ásványi savas oldatból a balogén-hidrogénsavat alakoktól segédanyag jelenlétében kidesztilláijuk, igy nyers aszkorhinsavat kapunk·-------------------------------- -------------— .....- — —
Az eljárás során az érintkezési időt az alkalmazott alkohol és az ásványi sav tartalmú enolizációs elegy között olyan rövidre kell csökkenteni, hogy az alkil-halogenidek képződését' közel teljesen meggátoljuk. A visszamaradó ásványi sav koncentrációját a lehető legkisebb értéken kell tartani, ellenkező esetben az ászkorbins'av nem kristályosodik kvantitative.
Az 1. ábra az eljárás foganatosítására alkalmas berende· zés sematikus vázlata.
-2182.734
A találmány szerinti eljárás végrehajtásához szükséges berendezés lényegében az alábbi egységekből áll: két csőreaktorból, mégpedig a 3 hőcserélőből és a 4 utóreagáltatóból. továbbá a hosszucsöves 9 bepárlóból és a töltőtestes 10 kolonnából.
A találmány szerinti berendezés az alábbiak szerint működik. Az enolizálandó, savas kiindulási elegyet az 1 keverőedényből a 2 adagolószivattyú segítségével a.3 hőcserélőbe tápláljuk. A 80-110 °C-ra f ütött 3,hőcser élőből az elegy a 4 utóreagáltatóba jut. A közeg áramlási sebességét a 3 hőcserélőben és a 4 utóreagáltatóban úgy szabályozzuk, hogy a reagáló molekulák tartózkodási ideje alapján közel dugó alakú áramlási profil alakuljon ki; ezzel a visszakeveredést akadályozzuk meg.
A fenti hőintervallumban a tartózkodási idő 5-15 perc, a túlnyomás 3-8 atmoszféra. A 4 utóreagáltatóból az elegy az 5 keverőkamrába kerül, amelybe a 6 tartályból a 7 adagolószivattyú segítségével folyamatosan n-butanolt adagolunk. Ennek hatására a reakcióelegy hőmérséklete azonnal lecsökken és további reakció nem megy végbe. A butanolos enolizátumot a nyomáscsökkentő.
szelepn at a hosszucsöves 9 bepárlóba vezetjük és ott csökkentett nyomáson azonnal bepároljuk, amikoris a gőz és a folyadék közötti egyensúlyi állapot kialakulását lehetőleg teljesen megakadályozzuk.
így a sósavnak több, mint 90 %-át távolítjuk el kevesebb, mint 1 másodperc bepárlási idő alatt. Ez az eredmény azért meglepő, mert a szokásos desztillációnál a butanol nem alkalmazható azeotróp-képzőként sósav eltávolítására.
A hosszucsöves 9 bepárlóhoz csatlakozik a töltőtestes 10 kolonna, amelyben az n-butanolt eltávolítjuk. A töltőtest 10 kolonnához csatlakozik az n-butanol visszanyerését szolgáló, önmagában ismert készüléksor: 11 leválasztó, 13 vákuumosatlakozóval ellátott 12 gyüjtőtartály és 16 szivattyú; a visszanyert n-butanolt a 18 nyil irányában elvezetjük a további felhasználáshoz. A töltőtestes 10 kolonnához csatlakozik továbbá a 14 centrifuga-csatlakozóval ellátott kristályosító 15 kaszkád, ahonnan 17 szivattyú áramoltatja az anyalugot a 19 nyil irányában további feldolgozáshoz.
A találmány jelentősége abban áll, hogy először sikerült folyamatos eljárást és berendezést kifejleszteni a fenti' célra; a találmány revén az enolizálás-laktonizáláa reakcióidejét jelentősen lehetett csökkenteni. .
A katalizátor-sav eltávolításához segédanyagként használt azeotrópképző n-butanol egyszerűen és majdnem kvantitative viszjszanyerheto; ahogy említettük, a művelet 1 másodpercnél rövidebb Idő alatt zajlik le. Minthogy emiatt csak rövid hőhatás éri a reakcióelegyet, melléktermékek, például halogénezett szénhidrogének vagy a megfelelő alkohol étere szinte egyáltalán nem képződik.
, Az enolizáló berendezés térfogata csekély, ugyanakkor az .elegy tartózkodási ideje rövid, áramlási sebessége nagy. Ennél' ifogva kis helyen, kevés munkaerővel valósíthatjuk meg a termelést.
! A találmányt az alábbi példákkal közelebbről ismertetjük.
1. példa
Óránként 10,78 kg diaceton-L-ketogulonsav és 5,39 kg 36 |&-os sósav szuszpenzióját a 2 adagolószivattyúval az 1 keverő-3182.734 edényből a 100 C-ra felfutott 3 hőcserélőbe, majd onnan az azonoa hőmérsékletű. 4 utóreagáltatóba vezetjük. A betáplálási sebesség 15,1 llter/óra, a tartózkodási idő 10 perc. A nyomáscsökkentő 8 szeleppel 6 att nyomást tartunk fenn. Az 5 keverokamrában a 7 adagolószivattyú segítségével 22 liter/óra mennyiségű n-butanolt adagolunk a reakcióelegyhez, amelyet ezt követően a hoaszucsöves 9 bepárlóba vezetünk. .Onnan a töltőtestes kolonnába kerül az elegy; a 9 bepárlőból, 10 kolonnából és leválasztóból álló szakaszban a nyomást 80-100 Hgmm, a hőmérsékletet 60-65 °C értéken tartjuk.
A nyers aszkorbinsavat a 10 kolonna fenéktermékeként kap juk. A terméket önmagában ismert módon feldolgozzuk és tisztítjuk. A berendezés óránként 6,2 kg /az elméleti hozam 92 %~a/ nyers, 96,5 %-os O-vitamint termel.
2. példa
Óránként 10/0 kg L-ketogulonsav és 5,35 liter 36 %-os sósav szuszpenziójat a 2 adagolószivattyúval az 1 keverőedényből a 100 °C-ra felfutott 3 hőcserélőbe, majd a 4 utóreagáltatóba tápláljuk. A betáplálási sebesség 15,0 liter/óra, a tartózkodási idő 10 perc. A nyomáscsökkentő 8 szeleppel 5,4 att nyomást állitunk be.-A 4 utóreagáltatóból kilépő enolizátumot az 5 keverőkamrába vezetjük* amelybe ugyanakkor a 6 tartályból a 7 adagolószivattyú segítségével óránként 22 liter n-butanolt adagolunk. A továbbiakban az 1. példa szerint járunk el.
A berendezés óránként 7,490 kg nyers /96,6 %-os/ aszkorbinsavat gyárt, ami az elméleti hozam 87 %-ának felel meg.

Claims (3)

1. Eljárás L-aszkorbinsav előállítására L-ketogulonsavból vagy annak származékaiból savval katalizált enolizáció-laktonizációval, nyomás alatt* 80 °C fölötti hőmérsékleten és az enolizálás után rövidszénláncú alkoholok adagolásával, azzal jellemezve, hogy az enolizációt és a laktonizáoiót folyamatosan hajtjuk végre csőreaktor-r'endszerben, amelyben a reagáló moleku Iák áramlási sebességének szabályozásával közel dugó’alakú áram· lási profilt alakítunk ki.
2. Az 1. igénypont szerinti .eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogj; a reakcióelegyhez az enolizációs-laktonizációs reakció után n-butanolt adunk, a reakcióelegyből ^illanatbepárlással a savat eltávolitjuk és az aszkorbinsavat es n-butanolt tartalmazó elegyet töltotestes kolonnában szétválasztva az aszkorbinsavat fenéktermékként, az n-butanolt fejtermékként nyerjük ki.
3. Berendezés az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítására, azzal jellemezve, hogy adagolószivattyúval /2/ ellátott hőcserélőből /3/ és utóreagáltatóból /4/ álló csőreaktor-rendszere, valamint adagolószivattyúval /7/ és nyomáscsökkentő szeleppel /8/ ellátott, az utóreagáltatóhoz /4/ csatlakozó keverőkamrája /5/ van. amelynek nyomáscsökkentő szelepéhez /8/ a kimenő oldalon töltotestes kolonnával /10/ felszerelt hosszúcsöves bepárló /9/ csatlakozik, és a töltőtestes kolonna /10/
-4182.734 után' az n-butanol visszanyerésére szolgáló leválasztó /11/, gyüjtőtartály /12/ és szivattyú /16/, valamint a kristályosító kaszkád /15/ van elrendezve.
HUJE000896 1978-10-31 1979-10-31 Process and apparatus for producing l-ascorbinic acid HU182734B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD20877378A DD141832A1 (de) 1978-10-31 1978-10-31 Verfahren und vorrichtung zur herstellung von l-ascorbinsaeure

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182734B true HU182734B (en) 1984-03-28

Family

ID=5515085

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUJE000896 HU182734B (en) 1978-10-31 1979-10-31 Process and apparatus for producing l-ascorbinic acid

Country Status (6)

Country Link
DD (1) DD141832A1 (hu)
DE (1) DE2939052A1 (hu)
FR (1) FR2440366A1 (hu)
GB (1) GB2034315A (hu)
HU (1) HU182734B (hu)
SU (1) SU1310398A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4845246A (en) * 1987-06-15 1989-07-04 Takeda Chemical Industries, Ltd. Ascorbic acid ester
ES2075148T3 (es) * 1989-05-19 1995-10-01 Hayashibara Biochem Lab Acido alfa-glicosil-l-ascorbico, y su preparacion y usos.
JPH08176133A (ja) * 1994-12-26 1996-07-09 Takeda Chem Ind Ltd L−アスコルビン酸の精製法
DE19734086C1 (de) * 1997-08-07 1998-08-13 Merck Patent Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Ascorbinsäure
DE19904821C1 (de) * 1999-02-05 2000-07-06 Merck Patent Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Ascobinsäure
DE10022518A1 (de) * 2000-05-10 2001-11-15 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von L-Ascorbinsäure durch Lactonisierung von 2-Keto-L-gulonsäure oder 2-Keto-L-gulonsäureestern
US6610863B2 (en) * 2000-12-22 2003-08-26 Eastman Chemical Company Continuous process for producing L-ascorbic acid
WO2002051827A1 (en) 2000-12-22 2002-07-04 Eastman Chemical Company Process for producing ascorbic acid in the presence of a sulfit
DE10115325A1 (de) * 2001-03-28 2002-10-17 Bosch Gmbh Robert Kraftstoff-Einspritzvorrichtung, insbesondere Injektor, für Brennkraftmaschinen
US6740762B2 (en) 2001-08-24 2004-05-25 Eastman Chemical Company Process for ascorbic acids using alkaline earth silicate catalysts
US6716997B1 (en) 2001-10-09 2004-04-06 Eastman Chemical Company Systems and methods for generation of ascorbic acid with reduced color
CN110372649A (zh) * 2019-08-08 2019-10-25 安徽丰原发酵技术工程研究有限公司 一种以古龙酸为原料的一步酸法制备维生素c的方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2462251A (en) * 1945-05-16 1949-02-22 Merck & Co Inc Process for preparing ascorbic acids

Also Published As

Publication number Publication date
SU1310398A1 (ru) 1987-05-15
DD141832A1 (de) 1980-05-21
DE2939052A1 (de) 1980-05-14
GB2034315A (en) 1980-06-04
FR2440366A1 (fr) 1980-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4349416A (en) Process and device for the separation of mixtures which form an azeotrope
US2877274A (en) Production of sodium methoxide
EP0751109A1 (en) Adolisation-dehydration process
HU182734B (en) Process and apparatus for producing l-ascorbinic acid
DE3116832A1 (de) Verfahren zur hydrolyse von methylacetat
JPS58116427A (ja) 第三ブタノ−ルの脱水による高純度イソブテンの製造法
EP2623489B1 (en) Method for producing ditrimethylolpropane
US3718689A (en) Preparation of trisubstituted-hydroxyalkyl alkanoates
NO171197B (no) Fremgangsmaate for gjenvinning av gruppe viii-edelmetallkatalysatorer
UA54592C2 (uk) Спосіб одержання оцтової кислоти
US3183274A (en) Trimethylolpropane
JPH0432807B2 (hu)
JPS629568B2 (hu)
JP3532763B2 (ja) メタクリル酸メチルの精製法
JPS6316369B2 (hu)
US7411098B2 (en) Method for the production of tetrahydrogeranylacetone
JPH0780838B2 (ja) カプロラクタムの製造法
US4308410A (en) Production of chloroprene
JP2006514644A (ja) トリオキサンの製造方法
JP3369639B2 (ja) 1,3−ブチレングリコ−ルの精製方法
US3663613A (en) Separation of organic acid products and water from catalysts after synthesis by reduced pressure distillation
JP3835866B2 (ja) ベンジルクロリド、ベンジルアルコール、ジベンジルエーテル及び水性塩酸の混合物の分離法
FI87191B (fi) Foerfarande foer framstaellning av oxalsyra.
US3466341A (en) Process for the preparation of trifluoromethane
RU2150458C1 (ru) Способ одновременного получения хлороформа и формиата натрия