HU178180B - Process for preparing amido-sulphonic acids - Google Patents

Process for preparing amido-sulphonic acids Download PDF

Info

Publication number
HU178180B
HU178180B HU79BA3896A HUBA003896A HU178180B HU 178180 B HU178180 B HU 178180B HU 79BA3896 A HU79BA3896 A HU 79BA3896A HU BA003896 A HUBA003896 A HU BA003896A HU 178180 B HU178180 B HU 178180B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oleum
reaction
weight
sulfuric acid
parts
Prior art date
Application number
HU79BA3896A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Jacobs
Dietrich Mangold
Gerhard Hamprecht
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HU178180B publication Critical patent/HU178180B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C303/00Preparation of esters or amides of sulfuric acids; Preparation of sulfonic acids or of their esters, halides, anhydrides or amides
    • C07C303/34Preparation of esters or amides of sulfuric acids; Preparation of sulfonic acids or of their esters, halides, anhydrides or amides of amides of sulfuric acids

Description

Eljárás amidoszulfonsavak előállítására
2
A találmány tárgya új eljárás amidoszulfonsavak előállítására karbamid és meghatározott összetételű oleum reagáltatásával szerves oldószer jelenlétében, első lépésben alacsonyabb, majd magasabb műveleti hőmérsékleten.
A Houben- Weyl „ Methoden dér organischen Chemie” című szakkönyvből (11/2. kötet, 654-655. oldal) ismert, hogy az Ν,Ν’-dialkil- karbamidok oleum hatására először szulfátodnak, majd aminoszulfonsavakká hasadnak. Ilyenkor a karbamid-le- io hasadás a szulfálódásnál alig valamivel magasabb hőmérsékleten következik be, és ezért a szakirodalomban lehetőleg enyhe reakciókörülmények alkalmazását javasolják, nehogy a szulfálódás előtt például az alkfl-karbamid lehasadjon, és például 15 alkil-ammónium-szulfát keletkezzen. A metilszulfamidsav előállításának az idézett szakirodalmi közleményben ismertetett példája szerint a reakcióhőmérséklet 0°C és legfeljebb 45°C között van. A műveletet szerves oldószer nélkül, 30súly%-os öle- 20 um nagy feleslegében végzik A tiszta sav elkülönítéséhez bonyolult, éteres tisztítási műveletek szükségesek.
A 636 329 számú német birodalmi szabadalmi leírás ugyanezt a reakciót 35 súly%-os oleum felhasz- 25 nálásával ismerteti, és egy kénsavas vagy vizes utókezelést is említ anélkül, hogy ezeket a műveleteket közelebbről ismertetné. Bár a leírás megemlíti, hogy a reakció befejezéséhez a reakcióelegy vízfürdőn melegíthető, de egy eltérő hőmérséklettartományú, 30 kédépéses eljárást nem ismertet, és ezt, mint döntő feltételt, egyáltalán nem említi. A reagáltatáshoz szerves oldószert nem alkalmaznak.
A Journal of the American Society 75, 1408.
oldal (1953) szakirodalmi közlemény is utókezelés alkalmazása nélkül ismerteti az idézett Houben-Weyl könyvben leírt oleumos reakciót, a cikk határozottan utal arra, hogy milyen nehéz a reakciót optimális kitermeléssel lefolytatni, és különösen az alkil-ammónium-szulfát képződését elkerülni vagy csökkenteni. A reagáltatásnál a kiindulási anyagok adagolási időpontjának és a reakcióhőmérséklet szabályozásának döntő szerepe van. A végterméket többszöri éteres mosással tisztítják, de az ennek ellenére még szulfát-vegyületeket tartalmaz, és csak metanolban való feloldás után, nagyobb mennyiségű éterrel leválasztva tisztítható. A megadott reakcióhőmérséklet 45 °C-nál alacsonyabb, és az idézett cikk utal arra, hogy ha a hűtés nem kielégítő - az ismertetett példában jeges hűtést alkalmaznak - akkor a végtermék kitermelése és tisztasága jelentősen csökken. Általában 30 súly%-os oleum feleslegét alkalmazzák.
Az 1 185 439 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás rámutat arra, hogy a kénsav alkalmazása — még oleum formájában is — hátrányos, mivel kénsav alkalmazásakor a kapott végtermék mindig nagyon szennyezett, és a kénsav eltávolítása körülményes és nehézkes. Az említett szabadalmi leírás ezért olyan eljárásváltozatot ajánl, amelyben a szubsztituált karbamid-vegyületet, legalább kétszeres egyenértéksúlynyi kén-trioxiddal, szerves oldószer jelenlétében reagáltatják. Hangsúlyozzák, hogy egy mól karbamidhoz általában 2—4, előnyösen 3 mól kén-trioxidot alkalmaznak. A művelet végez- 5 hetö két lépésben, ilyenkor a reakció mindkét szakaszában kén-trioxidot kell a reakcióelegybe vezetni. Az eljárás kitermelése nem kielégítő (<60%). Ennek az eljárásnak az a legnagyobb hátránya, hogy a kén-trioxid kezelése műszakilag nagyon10 bonyolult.
A 3 555 081 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ugyanezt az eljárásváltozatot ismerteti az N-cikiohexil-amidoszulfonsav szintéziséhez, és ugyancsak rámutat arra, hogy a végtermék15 a kénsav alkalmazása miatt szennyezett. A szabadalmi leírás útmutatása (3. oszlop, 45—54. sor) szerint döntő tényező, hogy a reakcióelegyben ne legyen kénsav. Kétlépéses eljárásváltozat esetében a kénsav kén-trioxiddal együtt - oleumként - az20 eljárásnak csak a második szakaszában alkalmazható.
A 24 24 371 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali irat kétlépéses eljárást ismertet, az eljárás első szakaszában, szerves oldó-25 szer jelenlétében a szubsztituált karbamid-vegyületet egy mól kiindulási anyagra számítva 1—1,9 mól kén-trioxiddal, majd a kapott reakcióelegyet a második szakaszban 1 mól kiindulási anyagra számítva 1 — 1,5 mól kénsawal reagáltatják. Az 30 idézett nyilvánosságrahozatali iratban kifejezetten utalnak arra, hogy olyan anyagok, amelyek kénsavat tartalmaznak - például az oleum — a kén-tri·'· :-i heljett nem alkalmazhatók. Ennek az eljárásnak döntő hátránya, hogy a kén-trioxid kezelése 35 technikai szempontból bonyolult és költséges. A nagyüzemi előállításnál a kén-trioxidot általában egy külön berendezésben, oleumból való desztillálással kell előállítani, vagy egy közömbös gázzal, például szén-dioxiddal vagy nitrogénnel, hossza- 40 dalmas eljárással, speciális edényekben kell kihajtani a kén-trioxidot, illetve fűtött vezetékeken vagy drága, speciális tartályokon keresztül a kénsavgyártásból kell elvezetni. A nyilvánosságrahozatali irat nyomatékosan kiemeli azt, hogy azokban az eljá- 45 rásváltozatokban, amelyekben eleve vagy az első lépésben oleumot alkalmaznak, a kitermelés lényegesen rosszabb (<55%).
Az optimális kitermeléssel és a végtermék tisz- 50 taságával párosuló, egyszerű, biztonságos és gazdaságos üzemmód követelményét - különösen nagyüzemi termelés esetében — egyik ismert eljárás sem elégíti ki.
Megállapítottuk, hogy az 1 általános képletű 55 amido-szulfonsavak — ebben a képletben R 1—4 szénatomos alkil-csoportot jelent — szerves oldószer jelenlétében karbamid és oleum reagáltatásával előnyösen előállíthatok úgy, hogy egy II általános képletű szubsztituált karbamidot - ebben a képlet- 60 ben R jelentése a fentiekkel megegyező -, 1 mól II általános képletű kiindulási anyagra számítva 1-2,5 mól kén-trioxidot és 1-13 mól kénsavat tartalmazó oíeummal az első lépésben —20 és +50 °C közötti hőmérsékleten, a második lépésben 65 *C és 140 °C közötti hőmérsékleten reagáltatunk.
A reakciót Ν,Ν’-dimetil-karbamid felhasználása esetében az [A] reakcióvázlat szemlélteti.
Az elsőként említett, ismert eljáráshoz képest a találmány szerinti eljárással egyszerűbben és gazdaságosabban, jobb kitermeléssel és tisztább minőség ben állíthatók elő az amidoszulfonsavak. A reagáltatást egy készülékben, de két lépésben végezzük. A találmány szerinti eljárás egyik lényeges jellemzője, hogy a második lépésben sem kén-trioxidot, sem oleumot nem adunk a reakcióelegyhez, az oleumot kizárólag az első lépésben alkalmazzuk. A 24 24 371 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatal iratban ismertetett eljárással összehasonlítva a találmány szerinti eljárás egyszerűbb, üzembiztosabb és gazdaságosabb, az eljárás során nem kell nagyobb mennyiségű kén-trioxidot kezelni és különleges berendezések üzemeltetése is elkerülhető. A találmány szerinti eljárásnak ezek az előnyei az ismert műszaki szint szempontjából meglepők.
Alkalmas II általános képletű kiindulási anyagok például a következő karbamidok: Ν,Ν’-dimetil-karbamid, N,N’-di-(izopropil)-karbamid, N,N’-di-(n-butil)-karbamid, N,N’-di-(szek-butil)-karbamid, N,N’-di-(terc-butil)-karbamid, Ν,Ν’-dietil-karbamid, N,N’-di-(n-propil)-karbainid.
A reagáltatást már az első lépésben - és így a teljes reakció alatt — egy mól II általános képletű kiindulási anyagra számítva 1—2,5 mól, előnyösen 1—1,5 mól, különösen 1-1,1 mól kén-trioxiddal és 1—1,5 mól, előnyösen 1-1,2 mól, különösen 1—1,1 mól kénsawal végezzük. Előnyös elegyítési arány körülbelül 1 mól kén-trioxid és 1 mól kénsav, az elegyítésnél a sztöchiometrikus mennyiségtől való eltérés előnyösen 10 súlyszázaléknál kisebb. Különösen előnyös a 45 súlyszázalékos oleum (pirokénsav) alkalmazása a megadott súlyarányban, különösen 178—195 súlyszázalék oleum alkalmazása célszerű, 1 mól II általános képletű kiindulási anyagra vonatkoztatva. Oleum — előnyösen 45 súlyszázalékos oleum — helyett alkalmazhatjuk töményebb oleumnak és/vagy kén-trioxidnak, hígabb oíeummal, kénsawal és/vagy vízzel készített elegyeit is, ha az elegyeket a találmány szerinti kén-trioxid- és kénsav-mennyiségnek megfelelő oleum-tartalomra állítjuk be. Az oleum előállításához a kénsavat általában 100 súly%os kénsav (monohidrát) formájában alkalmazzuk, adott esetben az oleum előállításához használhatunk 96-100 súlyszázalékos, vizet tartalmazó kénsavat is. Az oleum előállításához a kén-trioxidot szilárd vagy — célszerűen — folyékony vagy gáz alakban alkalmazzuk, az oleumot előnyösen 100 súly százalékos kén-trioxidból - amit adott esetben közömbös gázzal, például széndioxiddal vagy nitrogénnel hígíthatunk — állítjuk elő. Az oleum előállításához alkalmazhatunk olyan vegyületeket is, amelyek elegyítés közben kén-trioxidot fejlesztenek, így a kén-trioxid addiciós vegyületeit például éterekkel, így tetrahidrofuránnal, di-(/3-klór-etil)-éterrel, 1,4-dioxánnal, Ν,Ν-diszubsztituált karbonsavamidokkal, így Ν,Ν-dirnetil-fonnamiddal, tercier aminokkal, például pirimidinnel, trietil-aminnal, trimetil-amin5 nal, tributil-aminnal, kinolinnal, kinaldinnal, dimetil-anilinnel, trifenil-aminnal, N-metil-morfolinnal, N-etil-morfolinnal, N-metil-piperidinnel, N-etil-imidazollal, N-metil-etilén-iminnel, N-etil-pentametilén-iminnel, vagy a klór-szulfonsavnak a felsorolt aminokkal, különösen piridinnel alkotott addíciós vegyületeivel vagy ezek elegyeivel. A 100 súly%-os kén-trioxid fogalmának meghatározásával kapcsolatban az Ullmanns Encyklopádie dér technischen Chemie című szakkönyv 15. kötetének 465-467. oldalain közöltekre utalunk, az addíciós vegyületek előállításával kapcsolatban Houben-WeyI idézett szakkönyvének, VI/2. kötet, 455-457. oldalán, illetve IX. kötet, 503—08. oldalán közöltekre hívjuk fel a figyelmet.
A reagáltatást az első lépésben -20 °C és +50 °C közötti hőmérsékleten, célszerűen —10° és +30 °C között, előnyösen —5 °C és +27 °C között, a második lépésben 50 °C feletti és 140 °C alatti hőmérséklettartományban, célszerűen 51 °C és 100 °C, előnyösen 51 °C és 85 °C között, légköri nyomáson vagy nagyobb nyomáson, folyamatosan vagy szakaszos üzemmódban végezzük. Az eljárást mindkét szakaszban a reakciókörülmények között közömbös, szerves oldószerben végezzük, a szerves oldószer teljes mennyiségét előnyösen már az első reakciólépésben hozzáadjuk a reakcióelegyhez. Alkalmas oldószerek például előnyösen a halogénezett szénhidrogének, különösen a klór-szénhidrogének, így a tetraklór-etilén, amil-klorid, ciklohexil-klorid, diklór-propán, metilén-klorid, diklór-bután, kloroform, szén-tetraklorid, tetraklór-etán, triklór-etán, triklór-etilén, pentaklór-etán, triklór- fluor-metán, cisz-diklór-etilén, 1,2-diklór-etán,
1,1-diklór-etán, n-propil-klorid, 1,2-cisz-diklór-etilén, n-butil-klorid, 2-, 3- és izobutil-klorid, és ezek elegyei. Az oldószert a II általános képletű kiindulási anyag mennyiségére számítva 200-10000 súlyszázalék, előnyösen 300-1000 súlyszázalék mennyiségben alkalmazzuk.
Az eljárást például a következőképpen végezhetjük: A II általános képletű kiindulási anyagnak, az oldószernek és az oleumnak az elegyét 0,2—2 óra nosszat az eljárás első lépésének megfelelő hőmérsékleten tartjuk. A II általános képletű karbamidot előnyösen először egy oldószerben szuszpendáljuk, és ehhez az elegyhez alapos keverés közben hozzáadjuk az oleumot. Ezután a reakcióelegyet 0,2-5 óra hosszat az eljárás második lépésének megfelelő reakcióhőmérsékleten tartjuk. Végül a reakcióelegyből a végterméket a szokásos módon — például szűréssel - elválasztjuk. Az I általános képletű végtermék további nagyüzemi feldolgozásához az oldószer eltávolítása nem feltétlenül szükséges. Ez különösen akkor előnyös, ha a reakciókomponenseket sztöchiometrikus mennyiségben alkalmazzuk, mivel az oldószer a reakció befejezése után csak kis mennyiségben tartalmaz szenynyező anyagokat.
A találmány szerint előállított vegyületek értékes kiindulási anyagok festékek és növényvédőszerek hatóanyagainak előállításához. Például a vegyületek klórozásával, így tionil-kloriddal vagy foszfor-pentakloriddal, amidoszulfonsav-kloridok, így metil-amino- vagy izopropfl-aminoszulfonil-klorid állítható elő, ha ezeket a vegyületeket antranilsavval vagy sóival reagáltatjuk, akkor a 21 04 682 számú német szövetségi köztársasági közzétételi iratban ismertetett o-szulfamido-benzoesavak -állíthatók elő. Ha ezeket a vegyületeket például a 21 05 687 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali iratban ismertetett eljárás szerint ciklizáljuk, akkor 2,l,3-benzo-tia-diazin-4-on-2,2-dioxidok állíthatók elő, ezek az említett szabadalmi leírás szerint növényvédőszerek és gyógyszerek hatóanyagaként alkalmazhatók. A termékek felhasználásával kapcsolatban utalunk az itt említett közleményekre és a 11 20 546 számú német szövetségi köztársasági közzétételi iratra, az 1 242 627 számú német szövetségi köztársasági szabadalmi leírásra és a 15 42 836 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali iratra.
Az alkil-amidoszulfonsavakból előállítható alkil-amidoszulfonil-kloridok értékes kiindulási anyagok a gombaölőszer hatóanyagaként alkalmazható O-(alkil-aminoszulfonil)-glikolsav-amidok (3 883 509 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) szintéziséhez, az eljárásban egy szubsztituált glikolsav-amidot savmegkötőszer jelenlétében reagáltatunk.
A példákban megadott mennyiségek súlyrészek.
A következő példákban részletesen ismertetjük a találmány szerinti eljárást.
1. példa
Metil-amidoszulfonsav
500 térfogatrész 1,2-diklór-etánban 63 rész (0,72 mól) Ν,Ν’-dimetil-karbamidot szuszpendálunk. Az elegyhez 25 °C hőmérsékleten 96 súlyrész oleumot (65 súly% kén-trioxid, (0,78 mól), majd 36 súlyrész kénsavat (100 súly%, összesen 0,72 mól) adunk. Az első művelet reakcióideje összesen 30 perc. Ezután a reakcióelegyet visszafolyatás közben 70-80 °C-ra melegítjük, ekkor szén-dioxid gáz fejlődése közben kristályos metil-amidoszulfonsav válik ki. A második művelet reakcióideje összesen 60 perc. Lehűlés után az elegyet leszívatjuk, és 100 térfogatrész diklór-etánnal átmossuk.
Kitermelés: 162 rész (gyakorlatilag kvantitatív) metil-amidoszulfonsav. Olvadáspont: 182,3 °C.
2. példa
Metil-amidoszulfonsav
1500 térfogatrész 1,2-diklór-etánban 224 súlyrész (2,55 mól) Ν,Ν’-dimetil-karbamidot szuszpendálunk. Az elegyhez 25 °C hőmérsékleten 454 súlyrész, 45 súlyszázalékos oleumot (2,55 mól SO3+2,55 mól H2SO4) adunk, és ezen a hőmérsékleten 0,5 óra hosszat keveijük A reakció első lépésének reakcióideje összesen 45 perc. Ezután a reakcióelegyet visszafolyatás közben 70-80 eC-ra melegítjük, eközben szén-dioxid gáz fejlődése közben kristályos metil-amidoszulfonsav válik ki. A második lépés reakcióideje összesen 60 perc. Lehűlés után a reakcióelegyet leszivatjuk, és a kapott végterméket diklór-etánnal mossuk.
Kitermelés: 565 rész (gyakorlatilag kvantitatív) metil-amidoszulfonsav. Olvadáspontja: 182,3 °C. 5
3. példa
Etil-amidoszulfonsav
1500 térfogatrész 1,2-diklór-etánban 260 rész (2,24 mól) Ν,Ν’-dietil-karbamidot szuszpendálunk. Az elegyhez 25 °C hőmérsékleten 454 súlyrész, 45 súlyszázalékos oleumot (2,55 mól SO3 + 2,55 mól H2SO4) adunk, és az elegyet 0,5 óra hosszat ezen 15 a hőmérsékleten tartjuk. A reakció első lépésének reakcióideje összesen 45 perc. Ezután a reakcióelegyet visszafolyatás közben 70°C-ra melegítjük, ekkor szén-dioxid gáz fejlődése közben kristályos etil-amidoszulfonsav válik ki. A második lépés reakcióideje összesen 60 perc. A reakcióelegyet szobahőmérsékletre hű tjük, és leszivatjuk, majd diklór-etáimal mossuk.
Kitermelés: 630 rész (gyakorlatilag kvantitatív) etil-amidoszulfonsav. Olvadáspont: 170 °C (bomlik).
perc. Lehűlés után a reakcióelegyet leszűrjük, és a leszűrt csapadékot diklór-etánnal mossuk.
Kitermelés: 195 rész (gyakorlatilag kvantitatív) izopröpil-amidoszulfonsav. Olvadáspont: 167 °C.
5. példa
Izopropil-amidoszulfonsav
500 térfogatrész 1,2-diklór-etánban 104 súlyrész (0,72 mól) Ν,Ν’-diizopropil-karbamidot szuszpendálunk. A reakcióelegyhez -10 °C hőmérsékleten 139 súlyrész, 45 súlyszázalékos oleumot (0,78 mól SO3 +0,78 mól H2SO4) adunk, és az elegyet egy óra hosszat —4 °C és 0 °C közötti hőmérsékleten tartjuk. A reakció első lépésének reakcióideje összesen 80 perc. Ezután a reakcióelegyet melegítjük, miközben a szén-dioxid fejlődése megindul. A reakcióelegyet addig melegítjük visszafolyatás közben (80 u), amíg a szén-dioxid gáz fejlődése tart. A második lépés reakcióideje összesen 120 perc. Lehűlés után a reakcióelegyet leszűrjük, és a leszűrt csapadékot diklór-etánnal mossuk.
Kitermelés: 191 rész ζ96%) izopropil-amidoszulfonsav. Olvadáspont: 167 bC.

Claims (1)

  1. Izopropil-amidoszulfonsav
    500 térfogatrész 1,2-diklór-etánban 104 súlyrész (0,72 mól) Ν,Ν’-diizopropil-karbamidot szuszpendálunk. Az elegyhez 0 és 5 °C közötti hőmérséklettartományban 96 súlyrész, 65 súlyszázalékos oleumot (0,78 mól SO3) adunk. A reakcióelegyet 0,5 óra hosszat 5 és 10 °C közötti hőmérsékleten keveijük, majd 25 °C 39 súlyrész, 100 súlyszázalékos kénsavat (összesen 0,74 mól) adunk hozzá. Az első lépés reakcióideje összesen 45 perc. A reakcióelegyet ezután visszafolyatás közben (80 °C) addig melegítjük, amíg szén-dioxid gáz fejlődik. A második lépés reakcióideje összesen 120
    Eljárás az I általános képletű alkil-amido-szulfonsavak előállítására — ebben a képletben R 1—4 szénatomos alkilcsoportot jelent — karbamidszármazékoknak oleummal, szerves oldószer jelenlétében való reagáltatásával két lépéses reakcióban azzal jellemezve, hogy egy II általános képletű N,N’-dialkil-karbamidot — ebben a képletben R a fenti jelentésű — egy mólnyi mennyiségre vonatkoztatva 1-2,5 mól kén-trioxidot és 1—1,5 mól kénsavat tartalmazó oleummal először -20 C és 50 °C között, majd 50 °C és 140 °C között reagáltatunk.
HU79BA3896A 1978-12-02 1979-11-30 Process for preparing amido-sulphonic acids HU178180B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782852159 DE2852159A1 (de) 1978-12-02 1978-12-02 Verfahren zur herstellung von amidosulfonsaeuren

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU178180B true HU178180B (en) 1982-03-28

Family

ID=6056120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79BA3896A HU178180B (en) 1978-12-02 1979-11-30 Process for preparing amido-sulphonic acids

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4260559A (hu)
EP (1) EP0011773B1 (hu)
JP (1) JPS5579361A (hu)
DE (2) DE2852159A1 (hu)
HU (1) HU178180B (hu)
IL (1) IL58746A (hu)
SU (1) SU953979A3 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6384271B1 (en) * 2001-05-04 2002-05-07 E.I. Du Pont De Nemours And Company Sulfonation, sulfation and sulfamation
JP5560136B2 (ja) * 2010-08-06 2014-07-23 三菱マテリアル株式会社 ビス(フルオロスルホニル)イミドの製造方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE636329C (de) * 1935-05-21 1938-01-29 I G Farbenindustrie Akt Ges Herstellung von Amidosulfonsaeure
US3041336A (en) * 1958-10-01 1962-06-26 Norwich Pharma Co 3-oxo-1.2.6-thiadiazine-1.1-dioxides
DE1242627B (de) * 1964-07-25 1967-06-22 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von N-Alkyl- oder -Cycloalkylamidosulfonylchloriden
US3708277A (en) * 1966-08-30 1973-01-02 Basf Ag Herbicidal method
US3555081A (en) * 1967-11-21 1971-01-12 Bayer Ag Process for the production of n-cyclohexyl sulfamic acid
GB1185439A (en) * 1967-11-21 1970-03-25 Bayer Ag Production of N-Monosubstituted Amido-Sulphonic Acids.
CH557803A (de) * 1971-02-02 1975-01-15 Basf Ag Verfahren zur herstellung von o-sulfamylamidobenzoesaeuren.
DE2105687C2 (de) * 1971-02-08 1981-09-24 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Herstellung von 3-substituierten 2,1,3-Benzothiadiazin-4-on-2,2-dioxiden
DE2219923C3 (de) * 1972-04-22 1979-07-05 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Substituierte O- [Aminosulfonyl] -glykolsäureamide
DE2424371C2 (de) * 1974-05-20 1984-07-26 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Herstellung von Amidosulfonsäuren

Also Published As

Publication number Publication date
DE2961171D1 (en) 1982-01-07
DE2852159A1 (de) 1980-06-19
US4260559A (en) 1981-04-07
IL58746A (en) 1983-07-31
EP0011773A3 (en) 1980-06-25
EP0011773A2 (de) 1980-06-11
IL58746A0 (en) 1980-02-29
EP0011773B1 (de) 1981-10-28
SU953979A3 (ru) 1982-08-23
JPS5579361A (en) 1980-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE19708782C1 (de) Verfahren zur Herstellung von 2-Aminoethansulfonylazid-säureadditionssalzen, 2-Aminoethansulfonylazid-hydrochlorid sowie dessen Verwendung
JPH0240660B2 (hu)
JP4341055B2 (ja) N−(シクロヘキシルチオ)フタルイミドの製造方法
JP4838924B2 (ja) 2−クロロ−5−クロロメチルチアゾールの製造方法
EP0524634B1 (en) Process for the preparation of 1,2-naphtho-quinonediazido-5-sulfonyl chloride
JPS6351358A (ja) ジタ−シヤリ−ブチルジカ−ボネ−トの製法
US3852317A (en) Production of isocyanates
HU178180B (en) Process for preparing amido-sulphonic acids
US2996541A (en) Purification of p (nu-acetyl amino) benzene sulfonyl chloride
WO1998056750A1 (en) A process for the preparation of diacerein
JPH0737440B2 (ja) スルホニウム化合物の製造方法
CA2301194C (en) Method for the production of 3-isopropyl-1h-2,1,3-benzothiadiazine-4(3h)-one-2,2-dioxide
JP4986343B2 (ja) 1−クロロカルボニルピペリジン誘導体塩酸塩の処理方法
HU183084B (en) Process for preparing sulphamidic acid chlorides
US4097521A (en) Manufacture of amidosulfonic acids
US2986581A (en) Production of aromatic disulfides
US5686634A (en) Process for producing 5-hydroxy-6-demethyl-6-desoxy-6-methylene-11A-chlorotetracycline
JPH06306042A (ja) スルホベタインの製造方法
US4117004A (en) Manufacture of amidosulfonic acids
US6750351B2 (en) Method of production of 2-cyanoimino-1, 3-thiazolidine
US5387711A (en) Process for preparing 3-sulfobenzoic acid and alkali metal salts thereof
JP2706517B2 (ja) 新規ジスルフィド及び該ジスルフィドを原料とするトルナフテートの製造方法
JPS584018B2 (ja) アミドスルホンサンノセイホウ
JP3061494B2 (ja) グリシジルアリールスルホナート類の製造方法
JPH04257558A (ja) 4,4’−チオビスベンゼンチオールを製造する方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628