HRP970417A2 - Substituted pyrroles - Google Patents

Substituted pyrroles Download PDF

Info

Publication number
HRP970417A2
HRP970417A2 HR60/022,080A HRP970417A HRP970417A2 HR P970417 A2 HRP970417 A2 HR P970417A2 HR P970417 A HRP970417 A HR P970417A HR P970417 A2 HRP970417 A2 HR P970417A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
methyl
indol
compound
formula
compound according
Prior art date
Application number
HR60/022,080A
Other languages
English (en)
Inventor
Giuseppe Federico Weber
Original Assignee
Giuseppe Federico Weber
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Giuseppe Federico Weber filed Critical Giuseppe Federico Weber
Publication of HRP970417A2 publication Critical patent/HRP970417A2/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D403/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D401/00
    • C07D403/14Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D401/00 containing three or more hetero rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/40Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having five-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom, e.g. sulpiride, succinimide, tolmetin, buflomedil
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)

Description

Izum se odnosi na supstituirane pirole. Pobliže, izum se odnosi na supstituirane pirole formule
[image]
u kojoj
R predstavlja alkil, hidroksi ili alkiltio, kao i farmaceutski prihvatljive prolijekove ili farmaceutski prihvatljive soli spojeva formule I.
Spoj formule I i njegove farmaceutski prihvatljive soli su anti-proliferativna sredstva korisna u liječenju ili suzbijanju raka, posebno u liječenju ili suzbijanju krutih tumora. Spojevi prema izumu posebno su korisni u liječenju ili suzbijanju tumora dojke i debelog crijeva.
Spojevi formule I općenito su obznanjeni u U.S. patentu 5,057,614.
Kako se ovdje rabi, pojam "alkil" sam ili u kombinaciji znači ravnu ili razgranatu alkilnu skupinu koja sadrži najviše 10, ponajprije najviše 5 ugljikovih atoma, kao metilnu, etilnu, propilnu, izopropilnu i sličnu, koja nije supstituirana ili je supstituirana s jednim ili više supstituenata odabranih iz skupine koju čine hidroksi, alkoksi, amino, halogen, cijano, tioalkil, karboksi, derivat karboksilne kiseline ili alkilsulfonil. Alkil je ponajprije nesupstituirani alkil, još bolje metil. Pojam "hidroksi zaštitne skupine" znači bilo koju uobičajenu hidroksi zaštitnu skupinu kao što je metilsulfanil, acetil, trialkilsilil, benzil. Hidroksi zaštitna skupina ponajprije je metilsulfanil.
Pojam "farmaceutskog prolijeka" znači spoj koji se pod fiziološkim uvjetima ili solvolizom može pretvoriti u spoj formule I ili u njegovu farmaceutski prihvatljivu sol.
U gornjoj formuli I, R je ponajprije CH3, OH ili SCH3.
Spojevi formule I, kao i farmaceutski prihvatljive soli spojeva formule I, pripravljeni su po slijedećim shemama 1 i 2.
SHEMA 1
[image]
[image]
gdje je R kao gore opisani, R' je alkil, alkiltio ili OX, pri čemu X je hidroksi zaštitna skupina.
Kako je prikazano u shemi 1, spoj formule II, poznati spoj ili spoj koji se može pripremiti poznatim metodama, reagirao je s bazom, kao što je natrijev hidrid (NaH), i sa sredstvom za alkiliranje, kao što je metil jodid (CH3J) , u otapalu, kao što je N,N-dimetil-formaldehid (DMF) ili tetrahidrofuran (THF) , pri temperaturi od 0° do 25°C i tako je dobiven odgovarajući spoj formule III.
Spoj formule III reagirao je s mješavinom toluen-4-sulfonilmetil izocijanida (TosMIC) i kalijevog terc-butoksida u otapalu, kao što je etilen glikol-dimetil-eter (DME), pri temperaturi između -30° i -60°C, zatim je pomiješan s metanolom pri temperaturi od 65°C, pri čemu je dobiven odgovarajući spoj formule IV.
Spoj formule IV reagirao je s plinom HCl u izo-propanolu pri temperaturi od 0°, pri čemu je dobiven odgovarajući spoj formule V.
Spoj formule V reagirao je s (1-metil-1H-indol-3-il)-okso-acetaldehidom i trietilaminom (Et3N) u otapalu, kao što je metilen klorid, pri temperaturi između 0° do 25°C. Dobiveni proizvod je zatim pomiješan s paratoluensulfonskom kiselinom (pTsOH) u otapalu kao što je toluen pri temperaturi od 25°C čime je dobiven odgovarajući spoj formule Ia.
Spoj formule Ia, u kojoj R' predstavlja OH, pretvoren je u spoj formule, I u kojoj R predstavlja hidroksi, odstranjivanjem hidroksi zaštitne skupine na uobičajen način obradom s bazom, kao što je natrijev hidroksidom u vodenoj/alkoholnoj otopini.
Alternativno, spoj formule I pripravljen je načinom prikazanim u shemi 2.
SHEMA 2
[image]
[image]
gdje su R i R' kao gore opisani.
Kako je prikazano u shemi 2, spoj formule VI, poznati spoj, ili spoj koji se može pripremiti poznatim metodama, reagira s (NaH) u otapalu kao što je (DMF) ili (THF) čime se dobije odgovarajući spoj formule VII.
Spoj formule VII reagira je s oksalil kloridom u otapalu, kao što je dietil eter (Et2O) ili diklormetan (CH2Cl2) , čime se dobije odgovarajući spoj formule VIII.
Spoj formule VIII.reagira sa spojem formule IX, poznatim spojem ili spojem pripravljenim poznatim metodama, i pTsOH u CH2Cl2 pri 0°-25°C, zatim reakcijom s Et3N u otapalu, kao što je toluen, pri pribl. 25°C čime se dobije odgovarajući spoj formule Ia. Spoj formule Ia, u kojoj R' predstavlja 0X pretvoren je u spoj formule I, u kojoj R predstavlja hidroksi odstranjivanjem hidroksi zaštitne skupine uobičajenim metodama, kao što je obrada s NaOH u vodenoj/alkoholnoj mješavini otapala.
Spojevi formule I i njihove farmaceutski prihvatljive soli inhibiraju celularne procese, na primjer staničnu proliferaciju i stoga su oni korisni u liječenju ili suzbijanju raka, upalnih bolesti, imunoloških i bronhopulmonalnih i kardiovaskularnih poremećaja, te pri presađivanju organa.
Antiproliferativno djelovanje spojeva prema izumu prikazano je u nastavku. Ti efekti pokazuju da se spojevi mogu upotrijebiti u liječenju raka.
Stanična linija epitelnog raka dojke, MDA-MB435 i stanična linija raka debelog crijeva, SW480, nabavljene su od ATCC (American Type Culture Collection) i rasle su u mediju za kulture koji preporuča ATCC. Za analizu učinka različitih spojeva na rast tih stanica, stanice su stavljene na ploče za kulture tkiva s 96 jamica pri koncentraciji od 1500 stanica/jamici ("ispitna ploča"). Dan nakon stavljanja stanica na ploču, spojevi za analizu su otopljeni u 100% DMSO (dimetil sulfoksidu) za pripravu zalihe otopine od 10 mM. Svaki spoj razrijeđen je s H2O na 1 mM i dodan po tri puta u jamice u prvom nizu na glavnoj ploči s 96 jamica, koja je sadržavala medij, tako da se dobije konačnu koncentraciju od 40 μM. Zatim su spojevi serijski razrijeđeni u mediju u "glavnoj ploči". Razrijeđeni spojevi preneseni su na ispitne ploče koje su sadržavale stanice. Nizu vehikl "kontrolnih stanica" dodan je DMSO. Konačna koncentracija DMSO u svakoj jamici bila je 0,1%. Pet dana nakon dodatka lijeka, ploča koja je sadržavala MDA-MB435 stanice analizirana je kako slijedi. Ploče koje su sadržavale stanice SW480 analizirane su na 7 dana nakon dodatka lijeka kako slijedi.
MTT ([3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil-2H-tetrazolijev bromid]; tiazolil plavo) dodan je u svaku jamicu tako da su dobivene koncentraciju od 1 mg/ml. Zatim je ploča inkubirana pri 37°C 2,5 do 3 sata. Zatim je odstranjen medij koji je sadržavao MTT i u svaku jamicu dodano je 50 ul 100%-tnog etanola da se otopi formazan. Zatim je apsorbancija očitana pomoću automatiziranog čitača ploča (Bio-tek microplate reader). Vrijednosti IC50 izračunate su pomoću Reedove i Munishove jednadžbe, vidi Am. J. Hygiene Vol. 27 str. 493-497, 1938.
Rezultati su prikazani dolje u tablici I.
Tablica I
Antiproliferativno djelovanje prema staničnoj liniji
[image]
* Prosjek iz dva odvojena pokusa. ;Spoj A je 3-(1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion. ;Spoj B je 3-(6-metilsulfanil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion. ;Spoj C je 3-(6-hidroksi-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion. ;Spoj D je 3-(6-etil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion. ;Spoj E je {1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il}-acetonitril. ;Piroli formule I i njihove gore spomenute soli mogu se upotrijebiti kao lijekovi, na primjer, u obliku farmaceutskih pripravaka, koji se mogu dati oralno, na primjer, u obliku tableta, prevučenih tableta, dražeja, kapsula od tvrde ili meke želatine, otopina, emulzija ili suspenzija. Oni se također mogu dati rektalno, na primjer u obliku čepića, ili parenteralno, na primjer u obliku injekcijskih otopina. ;Za proizvodnju farmaceutskih pripravaka ovi spojevi mogu se formulirati s terapeutski inertnim, anorganskim ili organskim nosačima. Kao takovi nosači za tablete, prevučene tablete, dražeje i kapsule od tvrde želatine mogu se upotrijebiti laktoza, kukuruzni škrob ili njegovi derivati, talk, stearinska kiselina ili njene soli. Prikladni nosači za kapsule od meke želatine su biljna ulja, voskovi, masti, polukruti ili tekući polioli. Međutim, ovisno o prirodi aktivne tvari, u slučaju kapsula od meke želatine općenito nije potreban nikakav nosač. Prikladni nosači za proizvodnju otopina i sirupa su voda, polioli, saharoza, invertni šećer, i glukoza. Prikladni nosači za injekcijske otopine su voda, alkoholi, polioli, glicerin i biljna ulja, voskovi, masti i polukruti polioli. ;Farmaceutski pripravci također mogu sadržavati konzervanse, sredstva za pospješivanje otapanja, stabilizatore, sredstva za kvašenje, emulgatore, zaslađivače, bojila, sredstva za korekciju okusa, soli za mijenjanje osmotskog tlaka, pufere, sredstva za prevlačenje ili antioksidante. Oni također mogu sadržavati i druge terapeutski dragocjene tvari. ;Kako je gore spomenuto, piroli formule I i njihove gore spomenute soli mogu se upotrijebiti za liječenje ili suzbijanje onkoloških, upalnih, imunoloških, bronhopulmonalnih i kardiovaskularnih poremećaja. Doziranje može varirati u širokim granicama i podešava se naravno prema pojedinačnim potrebama u svakom pojedinom slučaju. Općenito, u slučaju oralnog davanja odraslim ljudima, trebala bi se primijeniti dnevna doza od pribl. 5 mg do 5000 mg, iako se gornju granicu može prekoračiti ako se čini uputnim. Dnevna doza se može dati u jednostrukoj dozi ili podijeljena na više manjih doza. ;Slijedeći primjeri ilustriraju predloženi izum. ;Primjer 1 ;3-(1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion ;Otopinu poznatog 6-metil-1H-indol-3-karboksaldehida (5 mg, 31 mM) u DMF-u (100 ml) ohladi se na 0°C i pomiješa s NaH (38 mM), i miješa se 3 sata pri 0°C. Kad se pomiješa sa CH3J (2,35 ml, 38 mM) smjesu se pusti preko noći zagrijati na sobnu temperaturu. Smjesu se prelije u vodu (500 ml) i ekstrahira s etil acetatom (EtOAc, 200 ml x 3). Sjedinjeni organski slojevi se osuše preko MgSO4, filtriraju i ispare. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom na koloni dobije se 1,6-dimetil-1H-indol-3-karboksaldehid (5,2 g, 97%). ;Suspenziju kalijevog terc.butoksida (KOtBu, 2,21 g, 19,7 mM) u DME (30 ml) ohladi se na -30°C i pomiješa s otopinom TosMIC (1,97 g, 10,1 mM) . Po završetku dodavanja smjesu se dalje ohladi na -60°C, pomiješa s 1,6-dimetil-1H-indol-3-karboksaldehidom (5,8 mM) u DME (20 ml) i miješa se pri toj temperaturi 1,5 sata. Hladnoj otopini doda se metanol (15 ml) , zatim se grije 15 minuta pri temperaturi refluksa i otapalo se ispari. Ostatak se pomiješa s vodom (20 ml) koja sadrži octenu kiselinu (HOAc, 0,75 ml), zatim se ekstrahira sa CH2Cl2 (50 ml x 3) . Sjedinjene organske frakcije se ekstrahiraju sa zasićenom otopinom NaHCO3, osuše preko MgSO4, filtriraju i ispare. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom na koloni dobije se (1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-acetonitril (0,86 g, 81%). ;Suspenziju od (1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-acetonitrila (0,86 g, 4,7 mM) u propanolu (iPrOH) (20 ml) ohladi se na 0°C i 3 sata se pjeni s plinom HCl. Zatim se otapalo ispari, ostatak se ispari iz dietil etera (Et2O, 50 ml x 2) i dalje se suši pod visokim vakumom. Dobije se 2-(1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropilni ester-hidrokloirid. ;Suspenziju poznatog (l-metil-1H-indol-3-il)-okso-acetil klorida (183 mg, 0,83 mM) i 2- (1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropilni ester-hidroklorida (233 mg, 0,83 mM) u CH2Cl2 (6 ml) ohladi se na 0°C i doda se Et3N (0,46 ml, 3,3 mM) . Reakcijsku smjesu se pusti preko noći zagrijati na sobnu temperaturu, zatim se razrijedi sa CH2Cl2 (20 ml) i ekstrahira s vodom (15 ml) i 0,5N HCl (15 ml) . Organsku frakciju se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari, i ostatak se pomiješa s toluenom (3 ml) . Kad se ohladi na 0°C doda se para-toluen-sulfonsku kiselinu (pTsOH) , 174 mg, 0,91 mM) i miješa se 3 sata pri sobnoj temperaturi. Izlučenu crvenu krutu tvar se skupi i podijeli između CH2Cl2 (50 ml) i vode (25 ml) . Organsku frakciju se ispere sa zasićenom otopinom NaHCO3 (25 ml), zatim se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Ostatak se ispare s hladnim CH2Cl2. Dobije se 3-(1,6-dimetil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2, 5-dion; talište: 264-266°C. ;Primjer 2 ;3-(6-metilsulfanil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion ;a) Otopinu 6-metilsulfanil-1H-indola (6,8 g, 42 mmola) u DMF-u (50 ml) dodaje se pri 0°C kaši od NaH (55 mM) u DMF-u (10 ml) tijekom perioda od 10 minuta. Miješa se 1 sata pri 0°C, doda se CH3J (4,0 ml, 64 mM) i smjesu se miješa 30 minuta pri 0°C, zatim 1 sat pri sobnoj temperaturi, zatim se prelije u led/vodu i ekstrahira s EtOAc. Organsku fazu se ispere sa zasićenom otopinom NaCl, osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom na koloni dobije se 6,7 g (91,0%) l-metil-6-metilsulfanil-1H-indola kao žutog ulja. ;b) K otopini l-metil-6-metilsulfanil-1H-indola (658 mg, 3,71 mmola) u Et2O (7 ml) pri 0°C doda se oksalil klorid (0,55 ml, 6,31 mmola). Miješa se 3 sata, krutu narančastu tvar se skupi, ispere s Et2O i osuši. Dobije se (1-metil-6-metilsulfanil-1H-indol-3-il)-okso-acetil klorid (819 mg, 66%) . ;c) K otopini (1-metil-6-metilsulfanil-1H-indol-3-il) -okso-acetil klorida (819 mg, 3,05 mmola) i 2-(1-metil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropil ester-hidro-klorida (815 mg, 3,06 mmola) u CH2Cl2 (40 ml) pri 0°C doda se Et3N (1,75 ml, 12,56 mmolova). Reakcijsku smjesu se miješa se pri istoj temperaturi 30 minuta, zatim se miješa 3,5 sata pri sobnoj temperaturi i razrijedi se sa CH2Cl2. Organsku fazu se ispere s vodom (15 ml), 0,5N otopinom HCl, sa zasićenom otopinom NaCl i zatim se osuši preko MgSO4, filtrira i ispari. Dobije se narančastu pjenu. Taj materijal se otopi u toluenu (24 ml) i pri 0°C pomiješa s o-TsOH (613 mg, 3,23 mmola) . Miješa se 3 sata pri sobnoj temperaturi, reakcijsku smjesu se ekstrahira sa CH2Cl2. Organsku fazu se ispere sa zasićenom otopinom NaHCO3, sa zasićenom otopinom NaCl, osuši se preko MgSO4, filtrira i ispari. Čišćenjem vakuumskom kromatografijom u koloni dobije se 3-(6-metilsulfanil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion (435,8 mg, 35,5%); talište: 246-251°C. ;6-metilsulfanil-1-H-indol je pripremljen kako slijedi: ;K otopini natrijevog metoksida pripremljenoj od metalnog Na (0,65 g, 0,38 M) u metanolu (200 ml) pri 0-5°C, doda se otopinu 4-(metiltio)-benzaldehida (12,6 ml, 94,7 mmolova) i metil azidoacetata (44 g, 0,382 mmola) u metanolu (30 ml). Nakon miješanja 3 sata pri istoj temperaturi, suspenziju se razrijedi s vodom (300 ml) . Krutu tvar se odfiltriria, ispere s vodom i osuši pod vakuumom. Dobije se 19,4 g (82%) metil-2-azido-3-(4-metiltiofenil)-propenoata kao žute krute tvari. ;Otopinu metil-2-azido-3-(4-metiltiofenil)-propenoata (20,6 g, 83 mmola) u ksilenu (200 ml) dodaje se kap po kap u kipući ksilen (250 ml) tijekom perioda od 2 sata. Reakcijsku smjesu se grije još 2 sata pri temperaturi refluksa, zatim se ohladi i stavi preko noći u frizer. Krutu tvar se odfiltrira, ispere s malom količinom CH2Cl2/heksana (1:3) i osuši. Dobije se 11,2 g (61%) metil-6-metilsulfanil-1H-indol-2-karboksilata. ;Mješavinu metil-6-metilsulfanil-1H-indol-2-karboksilata (11,2 g, 51 mmol) i 2N NaOH (125 ml) grije se 30 minuta pri temperaturi refluksa. Bistru otopinu se ohladi i ekstrahira s EtOAc. Vodenu frakciju se zakiseli s koncentriranom HC1 na pH 1 i nastali talog se odfiltrira i osuši. Dobije se 6-metilsulfanil-lH-indol-2-karboksilnu kiselinu (9,6 g, 91,0%). ;Mješavinu 6-metilsulfanil-lH-indol-2-karboksilne kiseline (9,6 g, 46 mmolova), Cu praha (2,1 g, 33 mmola) i kinolina (100 ml) grije se 3 sata pri 215°C. Smjesu se ohladi na sobnu temperaturu, filtrira kroz celit i filtrat se razrijedi s vodom (500 ml) . Ohlađenu smjesu se zakiseli s koncentriranom HC1 (pH = 1) i ekstrahira s EtOAc. Organsku frakciju se ispere sa zasićenom otopinom NaCl, osuši preko MgS04, filtrira i ispari. Nakon čišćenja na koloni vakuumskom kromatografijom dobije se 6-metilsulf anil-lH-indol (6,8 g, 90%). ;Primjer 3 ;3-(6-hidroksi-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion ;1-metil-1H-indol-6-il ester benzensulfonske kiseline pripravljen je iz poznatog 1H-indol-6-il estera benzensulfonske kiseline u skladu s postupkom opisanim gore za pripravljanje 1-metil-6-metilsulfanil-1H-indola iz metilsulfanil-1H-indola. ;Benzensulfonska kiselina-3-klorkarbonkarbonil-1-metil-1H-indol-6-il ester pripravljen je iz 1-metil-1H-indol-6-il estera benzensulfonske kiseline u skladu s postupkom opisanim gore za pripravljanje (1-metil-6-metilsulfanil-1H-indol-3-il)-okso-acetil klorida. ;Benzensulfonska kiselina-1-metil-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il ester pripravljen je iz benzensulfonska kiselina-3-klorkarbon-karbonil-1-metil-1H-indol-6-il estera i 2-(1-metil-1H-indol-3-il)-acetimidna kiselina-izopropil ester-hidro-klorida u skladu s postupkom opisanim gore za pripravljanje 3-(6-metilsulfanil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2, 5-diona. ;3-(6-hidroksi-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion pripravljen je tako da se benzensulfonska kiselina-1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il ester (141 mg, 0,28 mmola) pomiješa sa 4N NaOH (0,5 ml, 2 mmola) i CH3OH (4 ml) i grije se 6 sati pri temperaturi refluksa. Kad se ohladi na sobnu temperaturu, reakcijsku smjesu razrijedi se s vodom, zakiseli s 2N HC1 i ekstrahira s EtOAc. Organsku fazu se ispere sa zasićenom otopinom NaCl, osuši preko MgS04, filtrira i ispari. Nakon čišćenja na koloni vakuumskom kromatografijom dobije se 3-(6-hidroksi-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion (15 mg; talište 279-282°C). ;Primjer 4 ;{1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il}-acetonitril ;a) Otopinu od 3,7 g (23,8 mmola) 1-metil-6-cijanindola, poznatog spoja, u 110 ml metilenklorida pomiješa se pri sobnoj temperaturi s 22, 6 ml 3M otopine aluminijevog hidrida (DIBAL) u heksanu. Smjesu se miješa 3 sata pri 25°C, doda se mješavinu od 120 ml 2N solne kiseline i 120 ml metilenklorida i pusti se miješati 17 sati pri sobnoj temperaturi. Organski sloj se odvoji, ispere s vodom, osuši preko magnezijevog sulfata, i kromatografijom na koloni silika gela. Dobije se 2,26 g (60%) 1-metil-1H-indol-6-karboksaldehida kao bijele krute tvari. ;b) Otopinu od 0,900 g (5,65 mmolova) 1-metil-1H-indol-6-karboksaldehida doda se uz miješanje k otopini od 2,0 g (10,5 mmolova) toluoen-4-sulfonilmetil izocijanida i 20 mg IM otopine kalijevog terc.butoksida u 15 ml tetrahidro-furana pri -50°C. Reakcijsku smjesu miješa se 2 sata pri -30°C, pomiješa s 20 ml metanola i ponovno se miješa još 1 sat pri 45-50°C, prelije se u led-vodu i ekstrahira s etil acetatom. Organsku fazu se osuši preko magnezijevog sulfata i zgusne. Dobije se (1-metil-1H-indolil-6-il)-acetonitril. ;c) {1-metil-3-[4-(1-metil-1H-indol-3-il)-2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-3-il]-1H-indol-6-il}-acetonitril, talište 225-226,5°Cf pripravljen je iz (1-metil-1H-indol-6-il)-acetonitrila. ;(1-metil-1H-indol-6-il)-acetonitril pripravljen je analogno primjerima 2b i 2c. ;Primjer 5 ;3-(6-etil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il) -pirol-2,5-dion ;a) Mješavinu od 6,0 g 6-kloracetil-1-pivaloilindola (K. Teranishi et al., Synthesis 1994, 1018) i 5,75 ml 58%-tne jodovodične kiseline u 35 ml octene kiseline miješa se 2 dana pri sobnoj temperaturi- Reakcijsku smjesu se prelije u vodu i proizvod se ekstrahira s etil acetatom, ispere s 5%-tnim natrijevim bikarbonatom i vodom. Organsku fazu se osuši preko magnezijevog sulfata i zgusne. Dobije se tamno ulje. Čišćenjem tog materijala na koloni silika gela dobije se 3,9 g 1-(6-acetil-indol-1-il)-2,2-dimetilpropan-1-ona. ;b) 3, 9 g 1-(6-acetil-indol-1-il)-2,2-dimetilpropan-1-ona otopljenog u 50 ml metanola pomiješa se s otopinom natrijevog metoksida (0,84 g metalnog natrija u 20 ml metanola). Reakcijsku smjesu miješa se 1 sat pri sobnoj temperaturi, prelije se u 2N solnu kiselinu/led i ekstrahira s etil acetatom. Organski ekstrakt se osuši preko magnezijevog sulfata i zgusne. Nakon čišćenja kromatografijom dobije se 1,3 g 6-acetilindola. ;c) U kašu od 0,26 g (6,55 mmolova) NaH (60%-tna uljna disperzija) u 10 ml suhog N,N-dimetilformamida pri 0-4°C doda se otopinu 6-acetilindola (1,04 g, 6,55 mmolova) u 5 ml suhog N,N-dimetilformamida. Miješa se 15 minuta pri toj temperaturi, i doda se 1,45 g (10,1 mmolova) metil jodida. Novu smjesu se miješa 1 sat pri istoj temperaturi, prelije se u led i vodu i ekstrahira se s etil acetatom. Organsku fazu se ispere sa zasićenom otopinom NaCl, osuši preko magnezijevog sulfata i zgusne. Nakon čišćenja kromatografijom u koloni silika gela dobije se 1-(1-metil-1H-indol-6-il)-etanon. ;d) Mješavinu od 0,226 g 1-(1-metil-1H-indol-6-il)-etanona, 1,35 ml 85%-tnog hidrazin hidrata i 0,88 g kalijevog hidroksida u 15 ml dietil glikola miješa se preko noći pri 62°C. Reakcijsku smjesu se ohladi, prelije u vodu i ekstrahira s etil acetatom. Organsku fazu se ispere s vodom, osuši preko magnezijevog sulfata i zgusne. Nakon čišćenja kromatografijom u koloni silika gela dobije se 0,200 g 6-etil-1-metilindola kao bezbojnog ulja. ;e) 3-(6-etil-1-metil-1H-indol-3-il)-4-(1-metil-1H-indol-3-il)-pirol-2,5-dion, talište 247-248°C, pripravljen je iz 6-etil-1-metilindola analogno primjeru 2b i 2c. ;Primjer 6 ;Formulacija za tablete ;[image] *Spoj A predstavlja spoj izuma.
Proizvodni postupak:
1. Tvari navedene pod 1, 2 i 3 miješaju se u prikladnoj miješalici 15 minuta.
2. Praškasta smjese iz stupnja 1 granulira se s 20%-tnom otopinom Povidona K30 (tvar 4) .
3. Granulata iz stupnja 2 suši se pri 50°C.
4. Granulat iz stupnja 3 propusti se kroz odgovarajući mlin.
5. K smljevenom granulatu iz stupnja 4 doda se tvar 4 i miješa se 3 minute.
6. Granulat iz stupnja 5 preša se na prikladnoj preši.
Primjer 7
Formulacija za kapsule
[image]
Proizvodni postupak:
1. Tvari navedene pod 1, 2 i 3 miješaju se 15 minuta u prikladnoj miješalici.
2. Dodaju se tvari navedene pod 4 i 5 i miješa se 3 minute.
3. Punjenje odgovarajućih kapsula.
Primjer 8
Priprava injekcijske otopine/emulzije
[image]
1. Otapanje tvari 1 i 2.
2. Tvari 3, 4 i 5 dodaju se k 6 i miješa se dok se dobije disperziju, zatim se homogenizira.
3. Otopinu iz stupnja 1 doda se k mješavini iz stupnja 2 homogenizira dok disperzija postane prozirna.
4. Filtrira se kroz sterilni filter 0,2 um i puni u ampule
Primjer 9
Priprava injekcijske otopine/emulzije
[image]
1. Otapanje tvari 1 i 2.
2. Tvari 3, 4 i 5 dodaju se k 6 i miješa se dok se dobije disperziju, zatim se homogenizira.
3. Otopinu iz stupnja 1 doda se mješavini iz stupnja 2 i homogenizira dok disperzija postane prozirna.
4. Filtrira se kroz sterilni filter 0,2 um i puni u ampul

Claims (12)

1. Spoj formule I [image] naznačeni time, da R predstavlja alkil, alkiltio ili hidroksi, ili farmaceutski prihvatljiv prolijek ili farmaceutski prihvatljive soli spojeva formule I.
2. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R predstavlja alkil.
3. Spoj prema zahtjevu 2, naznačen time, da R predstavlja nesupstituirani alkil.
4. Spoj prema zahtjevu 3, naznačen time, da R predstavlja metil.
5. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R predstavlja hidroksi.
6. Spoj prema zahtjevu 1, naznačen time, da R predstavlja alkiltio.
7. Spoj prema zahtjevu 6, naznačen time, da R predstavlja metiltio.
8. Spoj prema zahtjevu 2, naznačen time, da R predstavlja alkil supstituiran s jednim ili više hidroksi, alkoksi, amino, halogenim, tioalkilom, karboksi, derivatom karboksilne kiseline, cijano ili alkilsulfonilom.
9. Spoj prema zahtjevu 8, naznačen time, da R predstavlja alkil supstituiran sa cijano.
10. Farmaceutski sastav, naznačen time, da sadrži spoj formule I ili njegovu farmaceutski prihvatljivu sol prema bilo kojem zahtjevu od 1 do 9 i inertan nosač.
11. Upotreba spoja prema bilo kojem zahtjevu od 1 do 9, naznačena time, da se on koristi za inhibiciju stanične prliferacije ili za pripravljanje odgovarajućih lijekova.
12. Izum, naznačena time, da je u skladu s gore opisanim.
HR60/022,080A 1996-07-29 1997-07-25 Substituted pyrroles HRP970417A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2208096P 1996-07-29 1996-07-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP970417A2 true HRP970417A2 (en) 1998-08-31

Family

ID=21807715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR60/022,080A HRP970417A2 (en) 1996-07-29 1997-07-25 Substituted pyrroles

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5891901A (hr)
EP (1) EP0915871B1 (hr)
JP (1) JP2000516590A (hr)
KR (1) KR20000029627A (hr)
CN (1) CN1077572C (hr)
AR (1) AR007970A1 (hr)
AT (1) ATE347551T1 (hr)
AU (1) AU739704B2 (hr)
BR (1) BR9710902A (hr)
CA (1) CA2262088A1 (hr)
CO (1) CO4890846A1 (hr)
DE (1) DE69737060D1 (hr)
HR (1) HRP970417A2 (hr)
MA (1) MA24288A1 (hr)
PE (1) PE91498A1 (hr)
TR (1) TR199900153T2 (hr)
WO (1) WO1998004553A1 (hr)
ZA (1) ZA976487B (hr)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ299068B6 (cs) * 1998-03-17 2008-04-16 F. Hoffmann-La Roche Ag Substituovaný bisindolylmaleinimid a farmaceutický prostredek s jeho obsahem
US6521658B1 (en) * 1999-05-28 2003-02-18 Abbott Laboratories Cell proliferation inhibitors
US6313143B1 (en) * 1999-12-16 2001-11-06 Hoffmann-La Roche Inc. Substituted pyrroles
US6281356B1 (en) * 1999-12-22 2001-08-28 Hoffmann-La Roche Inc. Substituted pyrroles
US6326501B1 (en) * 2000-04-19 2001-12-04 Hoffmann-La Roche Inc. Methylation of indole compounds using dimethyl carbonate
TW201041580A (en) * 2001-09-27 2010-12-01 Alcon Inc Inhibitors of glycogen synthase kinase-3 (GSK-3) for treating glaucoma
WO2005052193A2 (en) * 2003-11-19 2005-06-09 Applera Corporation Methods for determining the degradation state or concentration of nucleic acids
EP3741375A1 (en) 2014-07-17 2020-11-25 INSERM (Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale) Methods for treating neuromuscular junction-related diseases
WO2016207366A1 (en) 2015-06-26 2016-12-29 INSERM (Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale) Methods and pharmaceutical compositions for the treatment of viral infections
WO2019000224A1 (zh) * 2017-06-27 2019-01-03 中国海洋大学 双吲哚马来酰亚胺衍生物及其制备方法和用途

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK278989B6 (sk) * 1988-02-10 1998-05-06 F. Hoffmann-La Roche Ag Substituované pyroly, ich použitie na výrobu lieči
US5380746A (en) * 1989-05-05 1995-01-10 Goedecke Aktiengesellschaft Bis-(1H-indol-3-YL)-maleinimide derivatives, processes for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
PT93947B (pt) * 1989-05-05 1996-11-29 Goedecke Ag Processo para a preparacao de novos derivados de maleinimidas e de composicoes farmaceuticas que os contem
JPH0539289A (ja) * 1991-02-15 1993-02-19 Masahiro Irie 無水マレイン酸誘導体およびその製造方法
EP0630241A1 (en) * 1992-03-20 1994-12-28 The Wellcome Foundation Limited Indole derivatives with antiviral activity
DE4217964A1 (de) * 1992-05-30 1993-12-02 Goedecke Ag Indolocarbazol-Imide und deren Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
CN1077572C (zh) 2002-01-09
EP0915871B1 (en) 2006-12-06
CN1226249A (zh) 1999-08-18
BR9710902A (pt) 1999-08-17
CA2262088A1 (en) 1998-02-05
EP0915871A1 (en) 1999-05-19
US5891901A (en) 1999-04-06
WO1998004553A1 (en) 1998-02-05
PE91498A1 (es) 1998-12-22
JP2000516590A (ja) 2000-12-12
AU4296497A (en) 1998-02-20
MA24288A1 (fr) 1998-04-01
CO4890846A1 (es) 2000-02-28
AU739704B2 (en) 2001-10-18
TR199900153T2 (xx) 1999-04-21
DE69737060D1 (de) 2007-01-18
ZA976487B (en) 1998-01-29
AR007970A1 (es) 1999-11-24
ATE347551T1 (de) 2006-12-15
KR20000029627A (ko) 2000-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6030994A (en) Substituted pyrroles compositions
US6228877B1 (en) Substituted pyrroles
JP2010222366A (ja) 細胞増殖の阻害のための置換ビスインドリルマレイミド類
JPH0329069B2 (hr)
JPH07113027B2 (ja) K−252誘導体
JP2000513750A (ja) ヒドラジン誘導体
HRP970417A2 (en) Substituted pyrroles
WO2009156072A1 (de) Substituierte 7-sulfanylmethyl-, 7-sulfinylmethyl- und 7-sulfonylmethyl-indole und ihre verwendung
KR100508741B1 (ko) 치환 피롤
DE60107852T2 (de) Thienopyrrolidinone
US6458792B1 (en) Compounds
EP1474390B1 (en) Indole derivatives substituted with long-chain alcohols and medicaments containing them
MXPA99001026A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
MXPA99000961A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
MXPA99001027A (en) Substituted bisindolylmaleimides for the inhibition of cell proliferation
IE43448B1 (en) Substitued pheylacetic acids

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
ODBC Application rejected