HRP20030623A2 - Electrical insulators, materials and equipment - Google Patents

Electrical insulators, materials and equipment Download PDF

Info

Publication number
HRP20030623A2
HRP20030623A2 HR20030623A HRP20030623A HRP20030623A2 HR P20030623 A2 HRP20030623 A2 HR P20030623A2 HR 20030623 A HR20030623 A HR 20030623A HR P20030623 A HRP20030623 A HR P20030623A HR P20030623 A2 HRP20030623 A2 HR P20030623A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
insulator
voltage
electrical
voltage control
filler
Prior art date
Application number
HR20030623A
Other languages
English (en)
Inventor
Boettcher Bodo
Lietzke Ralf
Malin Gerold
Paul Glembocki Robert
Helm Spalding Matthew
Original Assignee
Tyco Electronics Raychem Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tyco Electronics Raychem Gmbh filed Critical Tyco Electronics Raychem Gmbh
Publication of HRP20030623A2 publication Critical patent/HRP20030623A2/hr

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B17/00Insulators or insulating bodies characterised by their form
    • H01B17/02Suspension insulators; Strain insulators
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B17/00Insulators or insulating bodies characterised by their form
    • H01B17/42Means for obtaining improved distribution of voltage; Protection against arc discharges
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B17/00Insulators or insulating bodies characterised by their form
    • H01B17/005Insulators structurally associated with built-in electrical equipment
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C7/00Non-adjustable resistors formed as one or more layers or coatings; Non-adjustable resistors made from powdered conducting material or powdered semi-conducting material with or without insulating material
    • H01C7/10Non-adjustable resistors formed as one or more layers or coatings; Non-adjustable resistors made from powdered conducting material or powdered semi-conducting material with or without insulating material voltage responsive, i.e. varistors
    • H01C7/102Varistor boundary, e.g. surface layers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Insulators (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)

Description

Ovaj izum odnosi se na elektro izolatore, materijale i opremu, na primjer produljene visoko naponske izolatore.
Izolator se uobičajeno sastoji od izolacione jezgre koja se nalazi između dvije elektrode koje se, u radu, nalaze kod značajno različitih električnih potencijala, od kojih jedan može biti uzemljenje. Izolaciona jezgra može biti izvedena od cijevi ili šipke, a može biti proizvedena od npr. keramičkog materijala ili od plastike armirane staklenim vlaknima. Uobičajeno u elektro distribucionom sustavu, jedan kraj izolatora se drži na potencijalu zemlje, a drugi kraj je na potencijalu sustava, koji može biti napona 10 kV ili veći, na primjer 375 kV elektro distribucioni sustav u Ujedinjenom kraljevstvu. Kod visokih napona, izolator služi da izolira sustav od zemlje i što je viši radni napon sustava, to izolator mora biti duži kako bi mogao služiti kao izolacija. Elektro napon između elektroda izolatora dovodi do curenja struje po površini izolacionog materijala prema zemlji, i tako dovodi do stalnog gubitka snage radnog sustava.
Predmet ovog izuma je odrediti unaprijeđeni izolator.
U skladu sa jednim vidom izuma, visokonaponski samostojeći izolator sastoji se od produžene cijevi ili šipke od elektro izolacionog materijala sa parom elektroda koje su postavljene na krajevima i od sloja materijala koji sadrži usitnjeno punilo ili varistorski prašak koji ima karakteristike kontrole električnog napona, gdje je materijal, sa svojstvom kontrole električnog napona, položen djelomično ili u potpunosti na vanjskoj površini izolacionog materijala i u električnom je kontaktu sa svakom od elektroda.
Izraz “slobodno stojeći” znači da izolator može biti samostalan, to znači bez da se električni vodič nalazi unutar njega, ili može biti postavljen tako da podržava elektro opremu koja u sebi sadrži električne vodiče.
Nadalje, varistorski materijal je anorganskog porijekla, na primjer keramički ili metalni oksid, a najčešće sadrži cinkov oksid.
Iako materijal koji kontrolira napon može biti u direktnom kontaktu sa izolacionim materijalom, također je očito da može biti smješten sa razmakom, na primjer sa drugim slojem materijala. Drugi, međusloj materijala može biti materijal sa svojstvom kontrole napona koji ima različite karakteristike napona/struje od varistorskog materijala od cinkovog oksida, na primjer linearnu karakteristiku (c = 1, vidi niže opisano).
Vidljivo je da u odnosu na uobičajene električne izolatore - cijev ili šipka, izolator opisanog izuma ima vanjski sloj materijala koji kontrolira napon, najčešće u matrici sa varistorskim praškom od cinkovog oksida, materijalom koji ima svojstvo kontrole električnog napona. Ovaj materijal raspodjeljuje električni napon po vanjskoj površini izolatora kada je pod visokim naponom. Kod primjene izrazito visokog napona na jednu od elektroda, na primjer kod udara groma, materijal se istog trenutka prebacuje u vodljivi način rada, i na taj način se električna energija sigurno raspodjeljuje prema zemlji. Materijal se nakon toga odmah prebacuje u izolacioni način rada.
Takav nelinearan materijal ponaša se po općoj formi Ohmovog zakona: I = kVc, gdje je C konstanta veća od 1, čija vrijednost ovisi o primijenjenom materijalu.
Takva karakteristika kontrole napona nije samo nelinearna u odnosu na promjenu električne impendance izmjenične struje, nego također pokazuje svojstvo prekidača, dijagram napona primijenjenog na materijal u odnosu na struju koja teče duž njega pokazuje nagli prekid, gdje ispod određenog električnog napona, ovisnog o određenom materijalu, materijalu koji kontrolira napon ponaša se kao izolator i sprečava tok bilo koje struje, ali kada je električni napon prekoračen, otpor materijala pada na nulu u vrlo kratkom vremenu i tako prebacuje visoki napon na jedan priključak koji može biti povezan sa drugim priključkom, obično na potencijalu zemlje.
Izolator navedenog izuma je napon prikladan za izvedbu samostalnih izolatora, gdje može biti izveden kao vlačni, amortizirajući, polužni, tlačni ili torzioni električni izolator. Isto tako, izolator, sa električnim izolacionim materijalom u obliku cijevi, je također prikladan da se postavi oko električne opreme, kao zaštita oko visokonaponskog kabla, oko uvodnica, prekidača ili rasklopnog uređaja na primjer. Takva električna oprema može biti osjetljiva na površinsko pražnjenje kao rezultat kontaminacije vanjske površine, posebno u kombinaciji sa vlagom koja može dovesti do stvaranja suhih pojasa sa posljedicom površinskog pražnjenja, stvaranjem tragova i erozijom, što u krajnjem slučaju uništava izolacioni materijal i dovodi do prekida svojstva izolacije. Iskrenje također proizvodi interferenciju. Također, površinsko pražnjenje može rezultirati od kombiniranog visokog napona duž vanjske izolacione površine priključka kabla koji nastaje od električnih napona unutar priključka i naprezanja od napona duž suhih pojasa. Uobičajeno, ovakva površinska pražnjenja su minimizirana povećanjem dužine izolatora, i/ili debljinom izolacionog materijala, što ima neželjeni efekt povećanja ukupne fizičke veličine sklopa. U skladu sa opisanim izumom, materijal koji ima svojstvo kontrole naprezanja na vanjskoj površini izolatora ograničava naprezanja električnog polja na izolirajućoj površini, koja može sa druge strane biti prijenosnih između izolirajućeg materijala i zraka.
Kod primjene za priključak visokonaponskog kabla, izolator se može postaviti oko izreza vodljive rešetke kabla, kao visokonaponsko područje. Primjena varistorskog materijala omogućava postizanje konstrukcije manjeg promjera, uz zadržavanje tražene aksijalne električne čvrstoće izolatora.
Varistor, materijal ovisan o naponu može biti postavljen duž cijele dužine izolacionog materijala kao podloge, ili alternativno samo djelomično. U drugom slučaju, materijal koji kontrolira napon može biti smješten u područjima relativno visokog električnog polja pokraj elektroda i protežući se duž izolacije.
Nadalje, efekt ovisnosti o kapacitetu može se postići različitim pojasima materijala koji kontrolira napon sa istaknutim podložnim pojasima izolirajućeg materijala.
Očekuje se da izolator u skladu sa predstavljenim izumom stvara manje električne pojave, prstenasto pražnjenje, lukove i uništavanje materijala, a da pokaže bolju otpornost na površinsko pražnjenje nego uobičajeni izolator, naročito u uvjetima visoke vlage i/ili zagađenja.
Sloj materijala koji kontrolira napon koji se koristi za ovaj izum može tvoriti vanjski sloj izolatora. Sa druge strane, materijal koji kontrolira napon može biti unutar vanjskog sloja koji osigurava električnu zaštitu i/ili zaštitu od okoline izolatora.
Uz osiguranje da podložni, izolirajući materijal je dovoljno niskog toplinskog kapaciteta i dovoljno visoko toplinski provodljiv, on će relativno brzo odvoditi toplinu sa varistorskog materijala, tako da vanjski zaštitni sloj neće biti potreban. Keramički, na primjer porculanski podložni materijal je prikladan za ove uvjete. Ipak, ako je podložni izolacioni materijal, na primjer, silikonski polimerni materijal, tada u nepovoljnim uvjetima okoline, na primjer vlažnim uvjetima, veličina struje koja curi može biti dovoljno velika da uništi varistorski sloj, te je potreban vanjski zaštitni sloj na izolatoru.
Najvažnija komponenta izolatora je osigurana sa jednim ili više konusnih prstena, tj. sa konfiguracijom u obliku diskova koji usmjeravaju vlagu i vodu i ostala zagađenja sa površine izolatora tako da se prekine kontinuirani tok od jedne na drugu elektrodu, i na taj način se sprečava kratki spoj.
Preporučljivo je da se čestice punila za materijal sa svojstvima kontrole napona kalciniraju kod temperature između 800°C i 1400°C i nakon toga se drobe tako da sve čestice zadrža svoj originalni, po mogućnosti sferični oblik.
Proces kalcinacije rezultira time da pojedine čestice efikasno izvrgava “efektu varistora”. To znači da pojedinačni materijal nije samo nelinearan u odnosu na promjenu i karakteristike svoje impendance za izmjeničnu struju (odnos između napona izmjenične struje koji je prisutan na materijalu i rezultirajuću struju koja njime teče), nego također postavlja i svojstvo prekidača, dijagram napona u odnosu na struju pokazuje nagli prekid, što je označeno činjenicom da specifična impendanca materijala pada najmanje za 10 puta kada je električno polje povećano za manje od 5 kV/cm (u nekim područjima unutar raspona jakosti električnog polja od 5 kV/cm do 50 kV/cm, a preporučljivo između 10 kV/cm i 25 kV/cm-što je tipično radno područje materijala kada se koristi kod priključka električnog kabla). Preporučljivo je, da se prekid događa kada se električno polje poveća za manje od 2 kV/cm unutar područja između 10 do 20 kV/cm. Nelinearnost se javlja i za impendancu materijala i isto tako za njegovu otpornost volumena. Nelinearnost čestica punila može biti različita na svakoj strani točke prekida. Također je važno da kod točke prekida materijal jednostavno značajno mijenja svoju nelinearnost, i ne dovodi do kratkog spoja ili do površinskog pražnjenja kada se poveća električno naprezanje. Što su manje čestice za svaki određeni sustav, to je manja mogućnost kratkog spoja ispod točke prekida.
Preporuča se da punilo sadrži najmanje 65% cinkova oksida.
Preporuča se da više od 50% čestica punila ima maksimalnu dimenziju između 5 i 100 mikrometara, tako da materijal pokazuje nelinearna električna svojstva kada je njegova specifična impendanca smanjena sa najmanje faktorom 10 kada se električno polje poveća za najmanje 5 kV/cm u području jakosti električnog polja između 5 kV/cm do 50 kV/cm.
Preporuča se da punilo ispunjava između 5% do 60% volumena materijala koji kontrolira napon, povoljnije je između 10% do 40%, a najpovoljnije između 30% do 33% volumena.
U praksi punilo će sadržavati cinkov oksid najmanje 65%, a po mogućnosti 70 do 75% od ukupne težine. Preostali materijal, nečistoće, može sadržavati neke ili sve od slijedećih komponenti, koje su poznate kao nečistoće u varistorskim materijalima na bazi cinkova oksida: Bi2O3, Cr2O3, Sb2O3, Co2O3, MnO3, Al2O3, CoO, Co3O4, MnO, MnO2, SiO2, tragovi olova, željeza, borona i aluminija.
Polimerske matrice mogu sadržavati elastomere, na primjer silikone ili EPDM; termoplastične polimere na primjer polietilen ili polipropilen; adhesive, na primjer one bazirane na etilen-vinil-acetatu; termoplastične elastomere; tiksotropne boje; gelove, termoosjetljive materijale, na primjer epoksi ili poliuretanske smole; ili kombinaciju takvih materijala, uključujući ko-polimere, na primjer kombinaciju poliisobutilena i amorfni polipropilen.
Materijal koji ima svojstvo kontrole napona može biti u obliku glazure ili boje, koja se može primijeniti, na primjer, na keramički izolator ili drugu izolirajuću podlogu. Takve glazure ili boje sa svojstvom kontrole napona i električni dijelovi ili oprema svake vrste (samostalno stojeća ili ne) na koje se primjenjuje glazura ili boja, su drugi vid opisanog izuma.
Prema slijedećem vidu opisanog izuma, određeni materijal, preporučljivo cinkov oksid, se miješa u rastaljenom ili preporučljivo nerastaljenom stanju, u otopinu koja se tada topi i formira caklinu.
Otopina može, na primjer, sadržavati glinu koja nakon taljenja daje porculansku glazuru ili keramiku. Druga je mogućnost, da matrica u koju se čestice ugrađuju bude anorganskog porijekla, na primjer polimer, adhesiv, smola ili gel.
Treba naglasiti, da za ove forme izuma, može biti potrebno, da bi se dobila prekidajuća karakteristika varistora za materijal sa svojstvom kontrole napona, primijeniti postupak taljenja otopine, cakline ili boje, ako ta karakteristika nije prije bila izražena, ili nedovoljno izražena za određeni materijal.
Ukupni sustav materijala sa svojstvom kontrole napona može sadržavati druge dobro poznate aditive za ove materijale, na primjer da se poboljša mogućnost proizvodnje i/ili prikladnost za određene primjene. Vezano na ovu zadnju stavku, na primjer, materijali koji će se koristiti kao pribor za energetske kablove moraju biti sposobni podnositi uvjete okoline. Prikladni aditivi mogu sadržavati agense za proizvodnju, stabilizatore, antioksidante i platicizere, na primjer ulje.
Prisutnost varistorskog materijala na vanjskoj površini izolacionog materijala izolatora za opisani izum rezultira tome da curenje struje ide rađe kroz osnovni materijal nego po površini kada je stvoren suhi pojas, i na taj način se izbjegava problem stvaranja tragova. Nadalje, ovakav materijal sa stupnjevanim otporom omogućava da izolator bude izrađen sa tanjom stijenkom i manjeg promjera sa dobrim električnim svojstvima u usporedbi sa konvencionalnim izolatorom. Dakle, izolator prema opisanom izumu, kod nižih napona, gubitak struje će teći relativno bez štete duž njegove vanjske površine zbog usporedivo niže impendance varistorskog materijala. Ukoliko napon poraste iznad određene vrijednosti, varistorski materijal će preći u stanje svoje veće impendance i tekuće struje će tada proći kroz tijelo materijala bez stvaranja oštećenja karbonatnih tragova na njegovoj vanjskoj površini.
Materijal sa svojstvom kontrole napona može se nanijeti na izolacioni materijal pomoću postupka ekstruzije, lijevanjem ili kao odvojena komponenta. Kod ovog zadnjeg slučaja konstrukcije izolatora, materijal sa svojstvom kontrole napona je po mogućnosti u obliku cijevi, i poželjno je da, kada se matrica sastoji od polimera, bude izmjenjiv, po mogućnosti toplim postupkom.
Međunarodni patent broj WO 97/26693 prikazuje sustav za upotrebu kao oblogu sa svojstvom kontrole električnog napona a taj sastav je prikladan kao obloga izolatora sa svojstvom kontrole napona iz opisanog izuma. Čitavi sadržaji ovog objavljenog patenta su uključeni u ovaj primjer.
Dvije izvedbe izolatora, svaki u skladu sa opisanim izumom, su niže opisane, kao primjer, prema priloženim nacrtima, kako slijedi:
Slika 1 prikazuje prvu izvedbu u vertikalnom presjeku, gdje je sloj sa svojstvom kontrole napona postavljen kao vanjski zaštitni sloj u obliku šupljeg cijevnog izolatora;
Slika 2 prikazuje drugu izvedbu gdje je materijal sa svojstvom kontrole napona izveden cjelovito sa vanjskim zaštitnim slojem oko čvrste jezgre izolatora.
Slika 3 prikazuje tipičnu raspodjelu veličine zrnaca punila kalciniranog cinkovog oksida; a
Slika 4 je dijagram impendacije za prah punila sa različitim veličinama zrnaca.
Prema Slici 1, izolator 2 sastoji se od cilindrične cijevne jezgre 4 iz keramičkog materijala, sa mjedenim elektrodama 6 na svakom kraju. Sloj lijevanog varistora od cinkovog oksida 8 je izliven po cijeloj vanjskoj površini izolacione jezgre 4 između elektroda 6. Dodatni zaštitni sloj 10 je primijenjen da zaštiti cijelu vanjsku površinu sloja materijala sa svojstvom kontrole napona 8. Zaštitni sloj 10 je izveden sa više kružno-konusnih štitnika 12 koji se protežu radijalno od izolatora 2. Jezgra može također biti čvrsto tijelo.
Prema Slici 2, izolator 22 sastoji se od unutarnje cilindrične jezgre 24 od armiranog poliestera koja se proteže između para elektroda 26. U ovoj izvedbi, jedna vanjska komponenta sa više konusnih izdanaka 28 je izlivena na jezgru 24. Komponenta 28 je izrađena od materijala koji ima svojstvo kontrole napona na vanjskoj strani izolatora 24 kao i to da omogućava vanjsku zaštitu od utjecaja okoliša. Čvrsta jezgra 24 može u drugom slučaju biti izvedena kao cijevna konstrukcija.
Legirani cinkov oksid, materijal sa svojstvom kontrole napona koji formira sloj 8 u prvoj izvedbi (Slika 1), onaj koji je uključen u sloj 28 u drugoj izvedbi (Slika 2) je matrica od silikonskog elastomera i određenog punila od legiranog cinkovog oksida.
Legirani cinkov oksid sadrži približno 70 do 75% težine cinkov oksid i približno 10% Bi2O3 + Cr2O3 + Sb2O3 + Co2O3 + MnO3.
Prašak se kalcinira u peći kod temperature od oko 1100 °C, prije nego se miješa sa peletama polimerne matrice i potom se dodaje u ekstruder da bi se dobio konačni oblok. Kalcinirano punilo sadrži oko 30% volumena ukupnog sastava od punila i polimerske matrice.
Tipična raspodjela veličina čestica kalciniranog cinkovog oksida kao prikladnog praška, nakon što je prosijan kroz 125 mikrometarsko sito, prikazano je na Slici 3, gdje je vidljivo da postoji oštri vrh kod veličine zrna od 40 mikrometara, sa većinom čestica između 20 do 6 mikrometara.
Ponašanje legiranog cinkovog oksida kao prekidača, gdje dolazi do nagle promjene nelinearne impendance kao funkcije jakosti električnog polja (kod 50 Hz), prikazano je na Slici 4 za tri reda veličine zrnca. Krivulja 1 odnosi se na zrnca veličine manje od 25 mikrometara, krivulja 2 za zrnca veličine od 25 do 32 mikrometara i krivulja 3 za čestice veličine od 75 do 125 mikrometara. Vidljivo je da se točka prekidanja događa kod veće jakosti električnog polja što je veličina čestica manja.
Vidljivo je da unutarnja izolirajuća komponenta koja može biti kao jezgra 4, 24, može biti cijevnog oblika, tako da se izolator 2, 22 može na nju montirati, na primjer na priključku visokonaponskog kabla tako da se spriječi površinsko pražnjenje duž njegove vanjske površine.
U ovoj izvedbi također je vidljivo da će priključak kabla biti kontroliran na napon, naročito kod izreza kabelske zaštite, kao što je uobičajeno izvedeno.

Claims (25)

1. Slobodno stojeći visoko naponski izolator sastoji se od produžene cijevi ili šipke od elektro izolacionog materijala i ima par elektroda smještenih na krajevima i od sloja materijala koji se sastoji od punila od varistorskog praška u matrici koji ima svojstva materijala da kontrolira električni napon, naznačeno time da se materijal sa svojstvom kontrole napona proteže preko dijela ili preko čitave vanjske površine izolacionog materijala i najmanje jedan dio materijala sa svojstvom kontrole napona je u električnom kontaktu sa svakom od elektroda.
2. Izolator prema zahtjevu 1, naznačeno time da je materijal sa svojstvom kontrole napona prisutan u dvije odvojene regije blizu i u električnom kontaktu sa odgovarajućim elektrodama.
3. Izolator prema zahtjevu 1 ili 2, naznačeno time da materijal sa svojstvom kontrole napona sadrži anorganski materijal, po mogućnosti cinkov oksid.
4. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da se sloj materijala sa svojstvom kontrole napona nalazi u vanjskom sloju koji osigurava elektro i/ili ambijentalnu zaštitu.
5. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da je sloj materijala sa svojstvom kontrole napona ili vanjski zaštitni sloj ima oblik konusnih prstenova.
6. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da : (i) su čestice materijala za sloj materijala koji ima svojstvo kontrole napona kalcinirane kod temperature između 800°C i 1400°C, i nakon toga lomljene tako da gotovo sve čestice zadržavaju svoj originalni oblik, (ii) najmanje 65% težine punila sadrži cinkov oksid, (iii) više od 50% težine punila, čestice imaju maksimalnu dimenziju između 5 i 100 mikrometara, tako da se materijal ponaša električno nelinearno gdje njegova specifična impendanca pada sa faktorom najmanje 10 kada se električno polje poveća za najmanje 5 kV/cm u području električnog polja između 5 kV/cm do 50 kV/cm, i (iv) punilo sadrži između 5% do 60% volumena materijala sa svojstvom kontrole napona.
7. Izolator prema zahtjevu 6, naznačeno time da sve čestice punila imaju maksimalnu dimenziju manju od 125 mikrometara, poželjno manju od 100 mirkometara.
8. Izolator prema zahtjevu 6, ili zahtjevu 7, naznačeno time ne više od 15% težine punila ima čestice maksimalne dimenzije manje od 15 mikrometara.
9. Izolator prema bilo kojem zahtjevu od 6 do 8, naznačeno time da su čestice punila kalcinirane kod temperature između 950°C i 1250°C, poželjno kod otprilike 1100°C.
10. Izolator prema bilo kojem od zahtjeva 6 do 9, naznačeno time da se najmanje 70% težine punila sastoji od cinkovog oksida.
11. Izolator prema bilo kojem od zahtjeva 6 do 10, naznačeno time da više od 50% težine punila sadrži čestice sa maksimalnom dimenzijom između 25 i 75 mikrometara.
12. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da punilo sadržava između 10% i 40%, a poželjno između 30% i 33%, volumena od materijala sa svojstvom kontrole napona.
13. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da se matrica za sloj materijala sa svojstvom kontrole napona sastoji od polimernog materijala, smole, tiksotropne boje ili gela.
14. Izolator prema zahtjevu 13, naznačeno time da polimerni materijal sadrži polietilen, silikon ili EPDM.
15. Izolator prema bilo kojem od prethodnih zahtjeva, naznačeno time da je sloj materijala sa svojstvom kontrole napona primijenjen direktno na sloj izolacionog materijala, po mogućnosti ekstruzijom, lijevanjem ili obnavljanjem.
16. Visokonaponski priključak, prekidač ili rasklopni uređaj koji sadrži izolator prema jednom od prethodnih zahtjeva.
17. Visokonaponski električni kabel sa priključkom sa kontrolom napona na jednom kraju oklopljen sa izolatorom prema jednom od zahtjeva 1 do 15.
18. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona koji se sastoji od otopine, ili boje u kojoj su disperzirane čestice sposobne za osiguranje karakteristike stepenastog napona.
19. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema zahtjevu 18, naznačeno time da je otopina, caklina ili boja rastaljena kako bi se proizveo materijal sa karakteristikom prekidanja električnog napona.
20. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema zahtjevu 18 ili 19 naznačeno time da čestice nisu bile rastaljene prije primjene u otopini, caklini ili boji.
21. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema jednom od zahtjeva 18 ili 20 naznačeno time da određeni materijal sadrži punilo od cinkovog oksida kako je definirano u zahtjevu.
22. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema bilo kojem od zahtjeva 18 do 21 naznačeno time da otopina stvara keramički materijal, po mogućnosti porculan.
23. Materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema bilo kojem od zahtjeva 18 do 21 naznačeno time da otopina sadržava anorgansku matricu.
24. Električni izolator ili drugi električni proizvod ili oprema naznačeno time da je primijenjen materijal sa svojstvom kontrole električnog napona prema bilo kojem od zahtjeva 18 do 23.
25. Električni izolator, konični prstenasti izolator, ili drugi električni proizvod ili oprema koja ima kućište (isključujući spojeve otopine, cakline ili boje) od polimera ili drugog kompozita punjeno sa česticama cinkova oksida kako je definirano zahtjevom 6.
HR20030623A 2001-02-09 2003-08-01 Electrical insulators, materials and equipment HRP20030623A2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0103255.6A GB0103255D0 (en) 2001-02-09 2001-02-09 Insulator arrangement
PCT/GB2002/000574 WO2002065486A1 (en) 2001-02-09 2002-02-08 Electrical insulators, materials and equipment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20030623A2 true HRP20030623A2 (en) 2005-06-30

Family

ID=9908441

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20030623A HRP20030623A2 (en) 2001-02-09 2003-08-01 Electrical insulators, materials and equipment

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6864432B2 (hr)
EP (1) EP1358659A1 (hr)
JP (1) JP2004522259A (hr)
KR (1) KR20030074815A (hr)
CN (1) CN1282203C (hr)
AU (1) AU2002228247B2 (hr)
BR (1) BR0207121A (hr)
CA (1) CA2435373A1 (hr)
CZ (1) CZ20032105A3 (hr)
GB (1) GB0103255D0 (hr)
HR (1) HRP20030623A2 (hr)
HU (1) HU225865B1 (hr)
MX (1) MXPA03007110A (hr)
PL (1) PL362053A1 (hr)
RS (1) RS49865B (hr)
WO (1) WO2002065486A1 (hr)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR0212134A (pt) * 2002-06-26 2004-08-24 Pirelli & C Spa Método para construir uma terminação de um cabo elétrico, e, terminação de um cabo elétrico
EP1577904B1 (de) * 2004-03-15 2012-02-22 ABB Research Ltd. Hochspannungsdurchführung mit Feldsteuermaterial
SE530587C2 (sv) * 2006-10-31 2008-07-15 Abb Research Ltd Elektriskt fältstyrande material
JP5150111B2 (ja) * 2007-03-05 2013-02-20 株式会社東芝 ZnOバリスター粉末
CN101330200B (zh) * 2007-09-21 2010-07-07 长园集团股份有限公司 热缩型电缆中间接头复合套管及其制造方法
DE102008009333A1 (de) * 2008-02-14 2009-08-20 Lapp Insulator Gmbh & Co. Kg Feldgesteuerter Verbundisolator
CN102687356B (zh) 2009-09-14 2015-11-25 罗杰.福克纳 地下模块化高压直流电力传输系统
EP2375423A1 (en) * 2010-04-07 2011-10-12 ABB Research Ltd. Electrical bushing
KR101616113B1 (ko) * 2010-05-28 2016-04-27 라프 인슐레이터스 게엠베하 복합소재 애자
US8435427B2 (en) 2010-08-26 2013-05-07 3M Innovative Properties Company Compositions having non-linear current-voltage characteristics
DE102010043990A1 (de) * 2010-11-16 2012-05-16 Siemens Aktiengesellschaft Isolatoranordnung sowie Verfahren zur Herstellung einer Isolatoranordnung
US8883061B2 (en) 2011-11-23 2014-11-11 Tyco Electronics Raychem Gmbh Cover assemblies for electrical cables and methods and kits including same
US8704097B2 (en) 2012-01-23 2014-04-22 General Electric Company High voltage bushing assembly
US8716601B2 (en) 2012-02-08 2014-05-06 General Electric Company Corona resistant high voltage bushing assembly
DE102013204706A1 (de) * 2013-03-18 2014-09-18 Siemens Aktiengesellschaft Widerstandsbelag für ein Gleichstromisoliersystem
KR101397595B1 (ko) * 2013-07-11 2014-05-27 주식회사 티에프티 배전용 불연성 애자 및 그 제조방법
US9030659B2 (en) 2013-07-23 2015-05-12 Massachusetts Institute Of Technology Spark-induced breakdown spectroscopy electrode assembly
EP3577660A4 (en) 2017-01-31 2020-07-22 3M Innovative Properties Company MULTI-LAYER VOLTAGE REGULATOR AND DRY TERMINATION FOR MEDIUM AND HIGH VOLTAGE CABLE APPLICATIONS
US10804017B2 (en) 2017-05-12 2020-10-13 GE Precision Healthcare LLC Flexibile superconducting lead assembly
WO2019195864A1 (en) * 2018-04-06 2019-10-10 Taylor Wayne George Insulator and bushing
US11385263B2 (en) * 2018-10-18 2022-07-12 S&C Electric Company Capacitive voltage sensor with a hidden sensing electrode
CN110467818A (zh) * 2019-08-23 2019-11-19 国网天津市电力公司 一种微-纳米混合ZnO非线性硅橡胶复合绝缘子及制备工艺
CN110922687B (zh) * 2019-12-09 2022-07-05 哈尔滨理工大学 一种改性纳米氧化锌/三元乙丙橡胶基电缆附件材料及其制备方法
JP2021111730A (ja) * 2020-01-14 2021-08-02 昭和電工マテリアルズ株式会社 電磁波選択材、自動車用レーダシステムおよびストレージシステム
CN112661471B (zh) * 2020-12-30 2022-04-29 苏州爱建电瓷有限公司 一种高压线路用高强度柱式电瓷绝缘子及其制作工艺

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS493816B1 (hr) * 1969-10-11 1974-01-29
US3791859A (en) * 1972-02-04 1974-02-12 Westinghouse Electric Corp Stress grading coatings for insulators
FR2545259B1 (fr) * 1983-04-29 1985-12-27 Ceraver Isolateur electrique presentant une insensibilite amelioree a la pollution
FR2547451B1 (fr) 1983-06-13 1986-02-28 Electricite De France Materiau composite a resistance electrique non lineaire, notamment pour la repartition du potentiel dans les extremites de cables
GB8316236D0 (en) * 1983-06-15 1983-07-20 Apsley Metals Ltd Tyres
GB8333249D0 (en) * 1983-12-13 1984-01-18 Raychem Ltd Electrically insulating articles
US5294374A (en) * 1992-03-20 1994-03-15 Leviton Manufacturing Co., Inc. Electrical overstress materials and method of manufacture
JP3445682B2 (ja) * 1994-03-24 2003-09-08 日本碍子株式会社 避雷器及びアークホーン
GB9600819D0 (en) * 1996-01-16 1996-03-20 Raychem Gmbh Electrical stress control

Also Published As

Publication number Publication date
CN1282203C (zh) 2006-10-25
US6864432B2 (en) 2005-03-08
YU61903A (sh) 2006-03-03
PL362053A1 (en) 2004-10-18
AU2002228247B2 (en) 2006-08-17
CA2435373A1 (en) 2002-08-22
BR0207121A (pt) 2004-02-10
CZ20032105A3 (cs) 2003-10-15
RS49865B (sr) 2008-08-07
JP2004522259A (ja) 2004-07-22
WO2002065486A1 (en) 2002-08-22
MXPA03007110A (es) 2003-11-18
HUP0303157A3 (en) 2006-01-30
HU225865B1 (en) 2007-11-28
CN1491421A (zh) 2004-04-21
KR20030074815A (ko) 2003-09-19
EP1358659A1 (en) 2003-11-05
GB0103255D0 (en) 2001-03-28
US20040129449A1 (en) 2004-07-08
HUP0303157A2 (hu) 2003-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP20030623A2 (en) Electrical insulators, materials and equipment
AU2002228247A1 (en) Electrical insulators, materials and equipment
KR100431826B1 (ko) 전기적스트레스제어
AU758602B2 (en) High voltage lead-through
US10102989B2 (en) Electric switching device for medium and/or high-voltage uses
JP6643349B2 (ja) 架空線用の碍子装置
US6657128B2 (en) Hydrophobic properties of polymer housings
DE3001943A1 (de) Einrichtung zum ueberspanneungsschutz
JPH0157476B2 (hr)
CA2403047C (en) Gapped ground safety device
JPS5923050B2 (ja) 耐雷ブツシング
JPS6021909Y2 (ja) 配電線路用避雷器素子内蔵接地電線
AU2002240119B2 (en) Improved hydrophobic properties of polymer housings
CN112562949A (zh) 一种串联多间隙金属氧化物避雷器
JPS63245832A (ja) 架空送電線用避雷碍子装置
JPH0677010A (ja) 直線抵抗体
JPH09148110A (ja) 低圧用サージアブソーバ
MXPA98005747A (en) Control of electrical effort
JPS63274067A (ja) 絶縁接続部への防食層保護装置の接続方法

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20080121

Year of fee payment: 7

ODBC Application rejected