FI80001C - Utdragsanordning foer hantering av i upprullningsmaskiner insatta upprullningsroer. - Google Patents

Utdragsanordning foer hantering av i upprullningsmaskiner insatta upprullningsroer. Download PDF

Info

Publication number
FI80001C
FI80001C FI870238A FI870238A FI80001C FI 80001 C FI80001 C FI 80001C FI 870238 A FI870238 A FI 870238A FI 870238 A FI870238 A FI 870238A FI 80001 C FI80001 C FI 80001C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
shaft
winding
pull
roll
diameter
Prior art date
Application number
FI870238A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI870238A0 (fi
FI80001B (fi
FI870238A7 (fi
Inventor
Hehner Reinhard
Original Assignee
Jagenberg Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jagenberg Ag filed Critical Jagenberg Ag
Publication of FI870238A0 publication Critical patent/FI870238A0/fi
Publication of FI870238A7 publication Critical patent/FI870238A7/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI80001B publication Critical patent/FI80001B/fi
Publication of FI80001C publication Critical patent/FI80001C/fi

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H19/00Changing the web roll
    • B65H19/22Changing the web roll in winding mechanisms or in connection with winding operations
    • B65H19/2292Removing cores or mandrels from web roll after winding
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60WCONJOINT CONTROL OF VEHICLE SUB-UNITS OF DIFFERENT TYPE OR DIFFERENT FUNCTION; CONTROL SYSTEMS SPECIALLY ADAPTED FOR HYBRID VEHICLES; ROAD VEHICLE DRIVE CONTROL SYSTEMS FOR PURPOSES NOT RELATED TO THE CONTROL OF A PARTICULAR SUB-UNIT
    • B60W2556/00Input parameters relating to data
    • B60W2556/45External transmission of data to or from the vehicle
    • B60W2556/50External transmission of data to or from the vehicle of positioning data, e.g. GPS [Global Positioning System] data

Landscapes

  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Winding Of Webs (AREA)

Description

1 80001
Ulosvetolaite rullauskoneisiin asetettujen rullausputkien käsittelemiseksi
Keksintö koskee laitetta rullauskoneissa käytettyjen rullaus-putkien ulosvetämiseksi rullilta automaattisesti työskentelevän, vapaasti ulkonevan putkenkäsittelylaitteen avulla.
Rullattaessa tissue-paperia on tavallista käyttää rullaus-putkia, joiden päälle rullaushylsyt työnnetään. Rullausvaiheen jälkeen, ts. kun rullattava rulla on saavuttanut lopullisen läpimittansa ja itse rulla on siirretty ulos rullauskoneesta, täytyy rullausputki vetää ulos valmiilta rullilta tai rullaus-hylsyiltä ja viedä uudelleenkäytettäväksi valmiusasemaan. Tämä tapahtuu käsittelylaitteen avulla. Tällöin tartutaan rullaus-putkiin, jotka säännönmukaisesti ovat pitempiä kuin rullattava työleveys ja jotka siten ulkonevat rullan leveydeltä, ulkoa voimaa tai muotoa hyväksi käyttävillä tartuntaelimillä ja ne vedetään ulos rullaushylsyistä. Käytettäessä tunnettuja tar-tuntalaitteita on osoittautunut, että rullausputkien normaalin käyttökulumisen ohella niiden päätyalueilla ja myös vielä tartuntaelin aiheuttavat tavallisen karkean käsittelyn johdosta paperitehtaissa suhteellisen lyhyen eliniän näille rul-lausputkille. Tästä johtuu, että pyrittyyn rullausvaiheen automatisointiin nämä häiriöt vaikuttavat voimakkaasti, jotka kohdistuvat edellä mainittuun alueeseen. On myös otettava huomioon, että seurauksena suuren tilavuuden rullausmateriaa-lista rullausaika rullalle on suhteellisen lyhyt, niin että rullausputkea suuresti kuluttava vaihto tapahtuu usein rul-lausvaihetta kohti. Johtuen muotoa tai voimaa hyväksikäyttävästä tartunnasta päällä olevaan rullausputkeen, vaaditaan suora yhteys rullausputken ulkoisen muodon ja tartuntaelimen muodon välillä. Tämä merkitsee, että vaihtelevia rullausputken läpimittoja varten vaaditaan myös vaihtelevia tartuntaelimiä, ainakin kuitenkin käytetyn rullausputken muotoon sovitettuja 2 80001 tartuntaelimiä. Rullausputkien käyttö, joilla rullatilauksesta toiseen voi olla erilaisia putken läpimittoja, on siten rajoitettu, että valmiiden rullien seuraava käsittelijä määrää käytetyn rullaushylsyn läpimitan.
Edellä kuvattu laite on, johtuen erilaisista rullan läpimitoista, melko monimutkainen, eikä edellämainituista syistä työskentele käytännössä aina tyydyttävästi, sillä toisaalta puuttuu universaalinen käyttömahdollisuus ja toisaalta häiriöalttius on hyvin suuri.
Keksintö pohjautuu tehtävään ehdottaa jo mainitun tapainen laite, jolla aikaansaadaan yksinkertaisempi ja vankempi rullausputkien käsittely.
Tämä tehtävä ratkaistaan keksinnön mukaisesti siten kuin on esitetty patenttivaatimusten 1-3 tunnusmerkkiosissa. Näin saavutetaan se, että nyt, riippumatta kulloinkin käytetyn rullausputken ulkoläpimitasta, käytettäväksi tulee yksi ainoa kädensija, joka säädetään yksinomaan pienimmälle rullausputkelle, ja kaikki muut suuremmat rullausputket varustetaan vaadittavalla väljällä läpimitalla. Keksinnön-mukaisella laitteella saavutetulla vastustuskyvyllä likaantumista ja vahingoittumista vastaan on saavutettu vähemmän huoltoa vaativa ja käyttövarmempi ulosvetolaitteen sovellutus. Häiriövapaata käyttövarmuutta tuetaan sitäpaitsi vielä siten, että rullausputkeen tarttumista varten ei vaadita sen mitään määrättyä asentoa, so. että rullausputki on jokaisessa asennossa valmiina ulosvetoa varten. Eräs erityinen etu on siinä, että nyt käyttöön tulevat rullausputket voivat päättyä täsmälleen rullattavan tissue-rullan kanssa, so. että rullauskone voidaan kokonaisleveydeltään pitää kapeampana.
Keksinnön edullinen suoritusesimerkki on esitetty piirustuksessa, ja sitä kuvataan lähemmin seuraavassa. Piirustuksessa 3 80001 kuvio 1 esittää ulosvetolaitetta sivukuvana rullausputkeen sisäänviedyssä tilassa, ja kuvio 2 esittää kuvion 1 mukaista ulosvetolaitetta nähtynä rullausputken akselin suunnassa.
Kuviossa 1 esitetty ulosvetolaitteen kädensija käsittää ulos-vetosydämen 1 ja sen käyttölaitteen 2. Ulosvetosydän 1 koostuu varresta 3 ja sen sisälle epäkeskeisesti laakeroidusta akselista 4, joka vasemmanpuoleisessa päässään on yhdistetty samankappaleisesti akselin 3 kanssa edempänä lähemmin kuvatulla tavalla yhdessä toimivan akselinpään 5 kanssa. Tämä akselinpää 5 on muodostettu tylpäksi kartioksi, jolloin pääty-pinta 6 toimii sisäänvientikärkenä, ja epäkeskeisesti ulkoneva osa 7 on muodostettu putken mukaansa ottavaksi osaksi.
Akselinpää 5 on järjestetty siten epäkeskeiseksi akselin 4 kiertoakseliin 9 nähden, että se lepoasennossaan (paksulla merkitty viiva) on samankeskeisesti akseliin 3 nähden, so. että akselinpään 5 keskiviiva 10 on samalla tasolla akselin 3 keskiviivan 11 kanssa. Olennaisesti sylinterin 12, mäntä- pultin 13 ja hammaspyörän 14 käsittävän käyttöpyörästön 2 . o . .
kautta on akselinpää 5 kierrettävissä 180 pisteviivalla merkittyyn asentoon. Tällä tavoin käännetään jalkaosan pinnan 8 epäkeskeisesti ulkoneva osa 7 rullausputken sisäkkeen 15 taakse, jonka avulla, työnnettäessä aksiaalisesti kädensijasta H kuviossa 1 oikealle, vedetään rullausputki 16 ulos valmista rullaa 17 kannattavasta hylsystä 18. - On vielä mainittava, että mäntäpultti 13 on alasivultaan pitkin vaipan muodostavaa viivaa muodostettu hammastangoksi, joka on kosketuksessa hammaspyörään 14 ja vaikutettaessa mäntäpulttiin 13 sopivalla paineväliaineella saa akselin 4 pyörimään. - Sen jälkeen kun rullausputki 16 on vedetty ulos hylsystä 18 ei esitetyn käsittelylaitteen avulla, täytyy rullausputkea 16 viimeistään sen lopullisen ulosvetämisen jälkeen kannattaa yksin käden- 4 80001 sijalla H ja erikoisesti akselilla 3. Tästä syystä on akelin 3 pituus vähintään 1,5-kertainen sen läpimittaan nähden, jolloin akselin läpimitta on vain hieman pienempi kuin rullausputken sisäkkeen 15 väljä läpimitta. Tästä geometrisesta suhteesta johtuen voidaan rullausputkea 16 vapaasti kantavasti käsitellä, ilman kiinnijuuttumista, ts. kuljettaa ja myöhemmin asettaa tuen 19 (kuvio 2) päälle. Vaikutettaessa uudelleen mäntäpulttiin 13 sen toiselta sivulta saadaan tämä liikkeeseen, ja se kiertää siten akselinpäätä 5 käyttö-asennosta lepoasentoon (ulosvedetty viiva kuviossa 1), minkä jälkeen kädensija 4 voidaan vetää ulos rullausputkesta 16.

Claims (3)

5 80001
1. Ulosvetolaite rullauskoneisiin asetettujen rullausput-kien käsittelemiseksi automaattisesti työskentelevällä, vapaasti ulkonevalla käsittelylaitteella, tunnettu siitä, että käsittelylaite on muodostettu ulosvetosydämeksi (1) ja käsittää rullausputkeen (16) sisäänvietävän, pituussuunnassa kahteen osaan jaetun akselin (3, 5), jolloin akselin-pää (5) on laakeroitu pituusakselin ympäri epäkeskeisesti kiertyvästä.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ulosvetolaite, tunnettu siitä, että kierrettävä akselinpää (5) on tylppä kartio, jossa pienempi päätypinta (6) on muodostettu sisäänvienti-kärjeksi ja epäkeskeisesti ulkoneva jalkapinnan (8) osa (7) putken mukaansa ottavaksi osaksi.
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ulosvetolaite, tunnettu siitä, että akselin (3) pituus on vähintään 1,5 kertaa sen läpimitta, jolloin akselin läpimitta on vain vähän pienempi kuin rullausputken (16) sisäläpimitta sen päätyalueella. 6 80001
FI870238A 1986-01-21 1987-01-21 Utdragsanordning foer hantering av i upprullningsmaskiner insatta upprullningsroer. FI80001C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3601637A DE3601637C1 (en) 1986-01-21 1986-01-21 Draw-out device for winding tubes used in reel winding machines
DE3601637 1986-01-21

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI870238A0 FI870238A0 (fi) 1987-01-21
FI870238A7 FI870238A7 (fi) 1987-07-22
FI80001B FI80001B (fi) 1989-12-29
FI80001C true FI80001C (fi) 1990-04-10

Family

ID=6292284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI870238A FI80001C (fi) 1986-01-21 1987-01-21 Utdragsanordning foer hantering av i upprullningsmaskiner insatta upprullningsroer.

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPH0524671Y2 (fi)
AT (1) AT398560B (fi)
DE (1) DE3601637C1 (fi)
ES (1) ES2004186A6 (fi)
FI (1) FI80001C (fi)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19957990A1 (de) * 1999-12-02 2001-06-07 Voith Paper Patent Gmbh Auszieheinrichtung für in Rollenwickelmaschinen eingesetzte Wickelrohre
JP7217008B2 (ja) * 2019-03-11 2023-02-02 ウインテック株式会社 機械式連結器具

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU180063B (en) * 1978-12-04 1983-01-28 Rogers J W Device for dataching coil from coil set
DE3323239A1 (de) * 1983-06-28 1985-01-24 Industriewerk Nachf. Seifert & Co Kg, 8632 Neustadt Vorrichtung zum anheben von coils, spulen oder dgl.

Also Published As

Publication number Publication date
JPS62119341U (fi) 1987-07-29
FI870238A0 (fi) 1987-01-21
FI80001B (fi) 1989-12-29
ES2004186A6 (es) 1988-12-16
JPH0524671Y2 (fi) 1993-06-23
FI870238A7 (fi) 1987-07-22
AT398560B (de) 1994-12-27
DE3601637C1 (en) 1987-04-30
ATA250386A (de) 1994-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI62513C (fi) Spaennhuvud foer pao hylsor upprullade varubanor
KR20160070689A (ko) 권취 축 및 권취 축을 권취 장치 안에 삽입하기 위한 방법
EP0565580A1 (en) BEARING EXTRACTION METHOD, APPARATUS THEREOF, AND USE THEREOF.
US3007652A (en) Paper roll mounting mechanism
JPS5940736B2 (ja) 拡大可能なロ−ル・コア型軸ユニツト
US4516786A (en) Core chuck
US4263055A (en) Method for cleaning a paint roller pad
FI80001C (fi) Utdragsanordning foer hantering av i upprullningsmaskiner insatta upprullningsroer.
CA2037338C (en) Clamping mandrel and stripping combination for a core sleeve of a rolled web, particularly a paper roll to supply a printing machine
US5894800A (en) Device for washing outer cylindrical surfaces of a rotary printing press
US3742570A (en) Bearing removal fixture
US3974973A (en) Doffing device for bobbin tubes or spools
US20070040060A1 (en) Chuck for roller-cutting and winding machine
FI69438B (fi) Upprullningsanordning
US3432112A (en) Expansible chuck for tubular core
DE2211518C3 (de) Vorrichtung zum Aufspannen von rohrförmigen Wickelkernen
CN209935596U (zh) 一种小口径厚壁卷板设备
US3224700A (en) Toilet paper core
CN212049723U (zh) 一种方便拆卸的印刷机收卷辊
US4182464A (en) Tube squeezer
CN210029404U (zh) 一种新型手动水带卷盘机
NO140586B (no) Spindel for opptagelse av en spole eller et annet hylselignende legeme
EP0771751A2 (en) Winding apparatus
JPH0647428B2 (ja) ファイバガイド
CN216686741U (zh) 一种使用方便的接纸机用卡爪机构

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: JAGENBERG AKTIENGESELLSCHAFT