FI65693C - Spaenningstillfoerselsystem foer televisionstekniska apparater - Google Patents

Spaenningstillfoerselsystem foer televisionstekniska apparater Download PDF

Info

Publication number
FI65693C
FI65693C FI763082A FI763082A FI65693C FI 65693 C FI65693 C FI 65693C FI 763082 A FI763082 A FI 763082A FI 763082 A FI763082 A FI 763082A FI 65693 C FI65693 C FI 65693C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
core
transformer
voltage
load
winding
Prior art date
Application number
FI763082A
Other languages
English (en)
Other versions
FI65693B (fi
FI763082A7 (fi
Inventor
Willem Den Hollander
Original Assignee
Rca Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rca Corp filed Critical Rca Corp
Publication of FI763082A7 publication Critical patent/FI763082A7/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI65693B publication Critical patent/FI65693B/fi
Publication of FI65693C publication Critical patent/FI65693C/fi

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/006Details of transformers or inductances, in general with special arrangement or spacing of turns of the winding(s), e.g. to produce desired self-resonance
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F30/00Fixed transformers not covered by group H01F19/00
    • H01F30/04Fixed transformers not covered by group H01F19/00 having two or more secondary windings, each supplying a separate load, e.g. for radio set power supplies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Details Of Television Scanning (AREA)
  • Dc-Dc Converters (AREA)
  • Television Receiver Circuits (AREA)

Description

Γα1 KUULUTUSJULKAISU /r/Qi ^ (11) UTLÄGGNINGSSKRIFT 65 693 1¾¾ c <«> ' M 619“4 —*—* (51) K»Jfc/w«.a.3 H 02 M 5/12, H oli K 3/18 5UOM I —Fl N LAN D (21) PMunUllMkemii* — PttuntmOknlfig 763082 (22) Htkumtapllvi— Araftknlnpdif 29.10.76
(23) AlkupMvi— Glltlghctidag 2g ^ Q
(41) Tullut (ulklMkil — Bllvlt off«ntD| gg g,- ^
Patentti, ja reklcterihallitut (44) NthtivtJulfMnon ja kuuL]ulk»iiun pvm. —
Patent- och regitterstyrelaen Araekan utlagd och uti.akrift«n publkerad 29.02.0*1 (32)(33)(31) Pyy4*“r utuolkuu*—B*f«fd prtorkuc 07-11.75 3i.O8.76 Englanti-England(GB) *»6178/75, 46178/75 (71) RCA Corporation, 30 Rockefeller Plaza, New York, New York 10022, USA(US) (72) Willem den Hollander, Schlieren, Sveitsi-Schweiz(CH) (7*0 Oy Kolster Ab (54) Järin i tteensyöttöjärjestelmä televisioteknisiä laitteita varten -Spänningsti11förselsystem för te levisionstekniska apparater Tämän keksinnön kohteena on jännitteensyöttöjärjestelmä te-levisioteknisiä laitteita varten, jossa on vaihtovirtalähde ja muuntaja, jossa on ilmaraollinen sydän sekä ensiökäämi, joka on kytketty vaihtovirtalähteeseen ja käämitty sydämen ympärille magneettivuon tuottamiseksi sydämeen, edelleen kiinteästi sydämeen kytketty toisiokäämi, jonka indusoima jännite syötetään ensimmäiseen kuormitukseen syöttöjännitteenä, ja löyhästi sydämeen kytketty, sydämen ulkopylväiden ympärille viety kolmas käämi.
Televisiovastaanottimessa halutaan usein käyttöjännitteitä, jotka saadaan vaakapoikkeutusjärjestelmän tuottamasta vaihtovirrasta. Tällaista virtaa voidaan saada sellaisen muuntajan toisiokäämis-tä, joka kytkee yhteen vaakapyyhkäisytaajuudella taikka jollain muulla taajuudella toimivan hakkuriteholähteen ja poikkeutusjärjestelmän, jollainen on kuvattu esimerkiksi US-patenttijulkaisussa 4,002,965, "Tahdistettu ja säädetty virtalähde", taikka juovapääte-muuntajan käämistä. Näiden järjestelyjen ansiosta ei tarvita erillistä verkkomuuntajaa, ja suhteellisen suurtaajuinen vaihtovirta voidaan tasoittaa kondensaattoreilla, jotka ovat pienempiä kuin muu- 2 65693 toin verkkovirtataajuudella tarvittavat.
FR-patenttijulkaisussa 1,390,330 kuvataan vaakaulostulopiiri, joka voi toimia kahdella eri taajuudella. Muuntajan toiminnan muuttamiseksi yhdeltä taajuudelta toiselle kytkennät käämiparissa, jota käytetään muuntajan pylväänä, muutetaan. Tässä FR-patentissa ei kuitenkaan esitetä toista kuormaa, joka on kytketty kolmanteen käämiin, joka on käämitty sydämelle täysin ympäröimättä yhtään sydämen pylvästä. Tässä patentissa ainoastaan avataan tai lyhennetään löysästi kytkettyjä käämejä käyttämättä niitä kuorman syöttämiseen.
GB-patenttijulkaisu 1,267,098 liittyy järjestelyyn vaakaulos-tulomuuntajan tuottaman suurjännitteen säätämiseksi. Siinä esitetään käämi, joka on käämitty muuntajan sydämen kahden pylvään ympärille ja jonka ulostuloa käytetään ohjausjännitteenä suurjännitesäätimen ohjaamiseksi. Siinä ei kuitenkaan käytetä ulostulovirtaa kuorman syöttämiseen.
Joissakin olosuhteissa vaakapoikkeutusjärjestelmän äänitaa-juuspiiri aiheuttaa kuvan leveyden vaihtelun äänitaajuudella. Vastaavasti jos pystypoikkeutusjärjestelmän käyttöjännite otetaan vaa-kajärjestelmästä, saattaa kuvan korkeuskin moduloitua äänitaajuudella. Äänitaajuusmodulaation vähentämiseksi tunnetuista menetelmistä, esimerkiksi erillisen verkkomuuntajän käyttämisestä äänitaajuus-virtalähteenä, tavallisen, toisiokäämin ja äänitaajuuspiirin välille kytketyn rinnakkaisstabilaattorin käyttämisestä, sekä erittäin pitkälle kehitettyjen tasoituspiirien ja erittäin huolellisen piiri-suunnittelun käyttämisestä, on ensimmäinen hyvin kallis, toinen kuluttaa paljon tehoa, ja kolmas vaatii monimutkaista rakennetta eikä ole aina mahdollinen.
Keksinnön edullisen suoritusmuodon mukaisessa muuntajassa kolmas käämi on sovitettu ilmaraon alueelle ja yksinomaan hajavuon siihen indusoima jännite on syötetty toiseen, vaihtelevaan kuormitukseen siten, että tämän kuormituksen vaihteluilla ei käytännössä ole mitään vaikutusta ensimmäiseen kuormitukseen ja vaihtovirtaläh-teeseen.
Piirustuksissa kuviot 1 ja 2 yhdessä esittävät keksinnön mukaisen virtalähteen vaakapoikkeutus- ja virtalähdejärjestelmän virtapiirikaaviota muuntajajärjestelyineen, kuvio 3 on perspektiivikuva kuvioiden 1 ja 2 järjestelmässä käytettäväksi sopivasta muuntajasta ja 3 65693 kuvio 4 on kuvion 3 muuntajan yhteydessä käytettäväksi sopivan rinnakkaissäätäjän piirikaavio.
Kuvioissa 1 ja 2 käynnistetyn tilan virtalähteestä saadaan säädetty jännite vaakapoikkeutusjärjestelmälle, ja tämä virtalähde myös eristää kytkentämuuntajan ensiö- ja toisiokäämien välisen vaih-tovirtalinjan. Edellämainitussa patentissa on annettu yksityiskohtainen kuvaus tällaisesta järjestelystä, mutta seuraavassa on lyhyt kuvatus, joka selvittää tämän keksinnön sopivaa suoritusmuotoa.
Kuviossa 1 linjajännite tasasuunnataan tasasuuntaajalla 16 ja kytketään kytkentämuuntajan 22 ensiökäämin 22a kautta vaakapoik-keutustaajuudella toimivan kytkentälähtöpiirin 36 kytkentätransis-toriin 124. Tällöin käämit 22b, 22c ja 22d saavat syöttövirtaa ja kytkevät vaihtokytkentäjännitteen vastaaviin kuvioiden 2 ja 3 liit-timiin.
Kuviossa 2 liittimen J vaihtojännite on tasasuunnattu tasasuuntaajalla 52, ja siitä saadaan vaakapoikkeutusjärjestelmän 98 käyttöjännite. Tämä poikkeutusjärjestelmä on kaksois-kaksisuuntais-ta johtokytkintätyyppiä, jossa on kääntökytkin 58 sekä juovakytkin 73. Kunkin poikkeutusjakson kääntö-osassa energia kytkeytyy kääntöpiirin 62 kautta, millä korvataan piirissä juovajakson aikana tapahtuneet häviöt. Juovajakson aikana juovakytkin 73 kytkee poikkeu-tuskäämit 74 kondensaattorin 76 yli, mikä aiheuttaa käämeissä 74 sahamuotoisen vaihtopyyhkäisyvirran. Kunkin poikkeutusjakson paluu-osan aikana, joka tapahtuu kääntöjakson aikana, paluupulssienergia kytkeytyy muuntajan 78 kautta ja aiheuttaa korkean kuvaputkijännitteen suurjännitekertoja- ja tasasuuntaajaosan 82 kautta sekä apu-paluupulssit muuntajan käämin 78c kautta. Pulssinmuokkauspiiristä 94 saatavat pulssit aktivoivat kääntökytkimen 58, ja juovakytkintä 73 ohjataan aallonmuodolla, joka saadaan kääntökytkimestä 58 ja muokataan sopivaksi komponenteilla 278, 280, 282, 286 ja 284. Tällaisen poikkeutusjärjestelmän yksityiskohdat on annettu US-patent-tijulkaisussa 3,452,244.
Tämän suoritusmuodon virtalähde toimii vaakapoikkeutustaa-juudella, vaikka muitakin taajuuksia voidaan käyttää, ja tahdistetaan samoin kuin poikkeutusjärjestelmäkin tahdistussignaalilähteel-lä 92, joka on kytketty oskillaattori- ja automaattiseen taajuuden-säätöpiiriin 96. Muuntajan käämistä 78c saadut pulssit kytketään oskillaattoriin, jossa ne tahdistavat sen toiminnan tahdistusläh-teestä 92 tuleviin pulsseihin nähden. Oskillaattorin 16 lähtöpuls- 4 65693 sit ohjaavat pulssimuokkainta 94 sekä modulaattoriastetta 90, jotka synnyttävät liittimiin M ja N kytkentäsäätäjän tahdistuspulssin, joka sisältää tasasuuntaajasta 86 saatavan B+-lähteen mahdollisia tasajännitemuutoksia vastaavan amplituditiedon. Liittimien M ja N pulssit on kytketty pienellä eristysmuuntajalla 40 (kuvio 1) muokattaviksi edelleen erilaisissa pulssinmuokkaus- ja ilmaisupiireissä 30, 34, 28, 26 ja 38 tarkoituksena synnyttää toimintajaksomodu-loitu ohjaussignaali monostabiilin multivibraattorin 32 liittimessä H, mikä edelleen ohjaa lähtökytkentäastetta 36.
Tasasuuntaajaa 86 seuraavasta liittimestä B+ (kuvio 2) saatavaa tasajännitettä voidaan myös käyttää synnyttämään televisio-vastaanottimen pystypoikkeutuspiirin käyttöjännite. Käämin 22d yli vaikuttavaa jännitettä käytetään kuviossa 4 synnyttämään televisio-vastaanottimen äänitaajuusosan jännite, jonka kuormituksena on liittimien 307 ja 308 yli kytketty vastus 309. Tasasuuntaaja 300 synnyttää puoliaaltotasasuunnatun jännitteen, joka tasoitetaan suodinkon-densaattorilla 302. Zenerdiodi 303, transistori 304 sekä vastukset 305 ja 306 muodostavat suhteellisen yksinkertaisen rinnakkaissäätä-jän, joka stabiloi liittimien 307 ja 308 välillä esiintyvän tasajän-nitteen kun äänitaajuuspiirin aiheuttama kuormitus, jota tässä esittää vastus 309, vaihtelee. Koska käämi 22d on niin löyhästi kytketty muuntajaan 22, vaikka käämien 22a, b ja c ensiö- ja toisiojännitteet on säädetty kuormitusvaihteluita vastaan, käämin 22d yli vaikuttava jännite ei ole. Nähdään, että käämistä 22d saatava jännite pysyy vakiona niin kauan kuin tästä käämistä otettu virta on vakio ja säätimen muu osa toimii kunnolla selostetulla tavalla. Kun kuvion 4 piirissä vastuksen 309 kuormitus kasvaa, transistori 304 johtaa vähemmän ja pyrkii nostamaan liittimien 307 ja 308 välillä vaikuttavia jännitteitä pitääkseen jännitteen vakiona. Toisaalta taas kun vastuksen 309 kuormitus pienenee, transistori 304 johtaa enemmän ja pyrkii laskemaan liittimien 307 ja 308 välistä jännitettä pitääkseen jännitteen vakiona. Sarjaan kytketty vastus 305 ja transistori 304 muodostavat tällöin rinnakkaissäätäjän. Vastus 306 suojaa rinnakkais-säätäjää liiallisilta häviöiltä, kun kuormitus 309 on poistettava. Tasasuuntaajan 300 kanssa rinnan kytketty kondensaattori 301 vähentää piirissä mahdollisesti esiintyvän ylitysvärähtelyn tai värähtelyn .
Kuvio 3 esittää muuntajaa, joka sopii käytettäväksi keksinnön kanssa edelläkuvattujen ei-toivottujen kuormitusongelmien vähentämi- 5 65693 sessä. Muuntajassa on sydän 22, joka koostuu kahdesta "E"-osasta, ja puolikkaiden välillä on ilmaraot 22e kuvan esittämällä tavalla. Kuviossa 1 kaaviomaisesti esitetyt ensiö- ja toisiokäämit 22a, b ja c on käämitty muuntajan keskipylvään ympärille. Muuntajan ympäri on käämitty suhteellisen harvaan käämi 22d, joka saa energiaa muuntajan hajavuosta. Kuvion 3 suoritusmuodossa hetkellinen vuo, joka kulkee esimerkiksi ylöspäin sydämen keskipylvästä, jakautuu ja kulkee alas molempia ulkopylväitä, aiheuttaisi käämissä 22d jännitteet, jotka hajavuon puuttuessa kumoutuisivat. Koska kuitenkin hajavuota esiintyy etenkin kahden ulomman sydänpylvään ilmarakojen tienoilla, käämin 22d kierrosten läpi kulkee eri suuret vuot, ja hajavuon suuruinen vuoerotus indusoi käämiin 22d jännitteen, joka tasasuunnataan kuvion 4 tasauuntaajalla 300. Koska tässä käytetään hyväksi hajavuota indusoitaessa jännitettä, joka tasasuunnataan äänitaajuuspiirejä varten, äänitaajuuskuormituksen muutoksilla on vain vähän vaikutusta niihin jännitteisiin, jotka sydämen päävuo indusoi käämeihin 22a, 22b ja 22c. Lisäksi tämän kaltainen hajavuon käyttö pienentää ko-konaistehonkulutusta mitattuna sisääntuloverkkojännitteen liitti-mistä, koska muutoin hukkaan menevä hajavuo tulee nyt tehokkaaseen käyttöön.
Vaikka käämi 22d on esitetty hakkuriteholähteen muuntajan 22 ympärille käämittynä, on ymmärrettävä, että se voidaan käämiä vastaavasti myös jonkin muun muuntajan, esimerkiksi vaakapoikkeutuslähtö-muuntajan ympärille, jolloin saavutetaan samat edut.

Claims (6)

65693 6
1. Jännitteensyöttöjärjestelmä televisioteknisiä laitteita varten, jossa on vaihtovirtalähde ja muuntaja, jossa on ilmaraolli-nen sydän sekä ensiökäämi, joka·on kytketty vaihtovirtalähteeseen ja käämitty sydämen ympärille magneettivuon tuottamiseksi sydämeen, edelleen kiinteästi sydämeen kytketty toisiokäämi, johon indusoituva jännite syötetään ensimmäiseen kuormitukseen syöttöjännitteenä, ja löyhästi sydämeen kytketty, sydämen ulkopylväiden ympärille viety kolmas käämi, tunnettu siitä, että kolmas käämi (22d) on sovitettu ilmaraon (22e) alueelle ja yksinomaan hajavuon siihen in-dusoima jännite on syötetty toiseen, vaihtelevaan kuormitukseen (309) siten, että tämän kuormituksen vaihteluilla ei käytännössä ole mitään vaikutusta ensimmäiseen kuormitukseen ja vaihtovirtalähteeseen.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen järjestelmä, tunnet-t u siitä, että sydän (22) on kaksi-ikkunainen sydän.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen järjestelmä, tunnet-t u siitä, että ensiökäämi (22a) ja toisiokäämi (22b) on käämitty sydämen (22) keskipylvään ympärille.
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen järjestelmä, tunnet-t u siitä, että kolmas käämi (22d) on käämitty sydämen (22) kahden ulkopylvään ympärille.
5. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen järjestelmä, tunnettu siitä, että ensimmäinen kuormitus on tele-visiolaitteen vaakapoikkeutuspiiri.
6. Jonkin edeltävän patenttivaatimuksen mukainen järjestelmä, tunnettu siitä, että muuntaja on vaakapoikkeutuspiirin pää-temuuntaja.
FI763082A 1975-11-07 1976-10-29 Spaenningstillfoerselsystem foer televisionstekniska apparater FI65693C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB4617875 1975-11-07
GB46178/75A GB1551013A (en) 1975-11-07 1975-11-07 Power supply arrangement with minimum interaction between plural loads

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI763082A7 FI763082A7 (fi) 1977-05-08
FI65693B FI65693B (fi) 1984-02-29
FI65693C true FI65693C (fi) 1984-06-11

Family

ID=10440184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI763082A FI65693C (fi) 1975-11-07 1976-10-29 Spaenningstillfoerselsystem foer televisionstekniska apparater

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4079295A (fi)
JP (1) JPS5947450B2 (fi)
AT (1) AT353334B (fi)
DD (1) DD127724A5 (fi)
DE (1) DE2649910C3 (fi)
FI (1) FI65693C (fi)
FR (1) FR2331190A1 (fi)
GB (1) GB1551013A (fi)
IT (1) IT1068773B (fi)
PL (1) PL124948B1 (fi)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4162433A (en) * 1974-03-28 1979-07-24 U.S. Philips Corporation Circuit arrangement including a line deflection circuit
NL7706447A (nl) * 1977-06-13 1978-12-15 Philips Nv Inrichting voor het voeden van een gelijkstroom- motor bevattende een accubatterij.
US4229786A (en) * 1977-09-26 1980-10-21 Murata Manufacturing Co., Inc. Fly-back transformer with a low ringing ratio
DE2749847C2 (de) * 1977-11-08 1988-01-21 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Schaltnetzteil für einen Rundfunkempfänger, insbesondere einen Fernsehempfänger
FR2413710A1 (fr) * 1977-12-29 1979-07-27 Thomson Csf Circuit de commande de puissance et alimentation a decoupage l'utilisant
US4227125A (en) * 1978-09-26 1980-10-07 Rca Corporation Regulated deflection system
US4319167A (en) * 1979-01-30 1982-03-09 Rca Corporation High frequency ferroresonant power supply for a deflection and high voltage circuit
EG14160A (en) * 1979-01-30 1983-09-30 Rca Corp Ferroresonant power supply for a deflection and high voltage circuit
US4868729A (en) * 1982-02-16 1989-09-19 Canon Kabushiki Kaisha Power supply unit
JPS59201676A (ja) * 1983-04-28 1984-11-15 Canon Inc フライバックトランスを用いた電源装置
DE3505976A1 (de) * 1985-02-21 1986-08-21 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh, 7730 Villingen-Schwenningen Transformator fuer einen fersehempfaenger
DE3508267A1 (de) * 1985-03-08 1986-09-11 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh, 7730 Villingen-Schwenningen Ablenk-netzteil-konzept fuer fersehgeraete
JPS6327674A (ja) * 1986-07-18 1988-02-05 清水建設株式会社 熱線反射シ−トを用いた構造物
JPH0626469B2 (ja) * 1988-04-28 1994-04-06 株式会社日立製作所 マグネトロン駆動装置
US4829216A (en) * 1988-05-16 1989-05-09 Rca Licensing Corporation SCR regulator for a television apparatus
EP0494629B1 (en) * 1991-01-08 1997-08-20 Canon Kabushiki Kaisha Electric power source
JPH04104182U (ja) * 1991-02-15 1992-09-08 株式会社アツギユニシア オイルポンプ
JP2546407Y2 (ja) * 1991-02-19 1997-09-03 株式会社ユニシアジェックス オイルポンプ
US6275593B1 (en) 1996-05-10 2001-08-14 True Dimensional Sound, Inc. Apparatus and methods for the harmonic enhancement of electronic audio signals
US5361306A (en) * 1993-02-23 1994-11-01 True Dimensional Sound, Inc. Apparatus and methods for enhancing an electronic audio signal
US20050259833A1 (en) * 1993-02-23 2005-11-24 Scarpino Frank A Frequency responses, apparatus and methods for the harmonic enhancement of audio signals
US5568372A (en) * 1993-07-12 1996-10-22 Astec International, Ltd. Circuit for detecting negative output rails
DE102012102398B4 (de) * 2012-03-21 2015-01-08 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Leistungstransformator mit elektronischen Bauelementen
DE102015122244B9 (de) 2015-12-18 2024-05-02 Tdk Electronics Ag Anordnung zur Kompensierung von in einem Übertrager induzierten Störspannungen

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3241051A (en) * 1961-04-14 1966-03-15 Philips Corp Deflection transformer system for television receivers
FR1390330A (fr) * 1964-01-13 1965-02-26 Orega Soc Transformateur de sortie de déflexion horizontale
US3818314A (en) * 1973-06-11 1974-06-18 Bell Telephone Labor Inc Frequency controlled inverter
GB1469517A (en) * 1973-09-12 1977-04-06 Rca Corp Deflection start-up control circuit especially for television receivers

Also Published As

Publication number Publication date
PL124948B1 (en) 1983-03-31
US4079295A (en) 1978-03-14
FR2331190A1 (fr) 1977-06-03
JPS5947450B2 (ja) 1984-11-19
JPS5282011A (en) 1977-07-08
DE2649910A1 (de) 1977-05-18
DE2649910B2 (de) 1980-07-17
FI65693B (fi) 1984-02-29
DD127724A5 (de) 1977-10-12
FI763082A7 (fi) 1977-05-08
GB1551013A (en) 1979-08-22
IT1068773B (it) 1985-03-21
AT353334B (de) 1979-11-12
DE2649910C3 (de) 1981-05-27
FR2331190B1 (fi) 1982-10-29
ATA827376A (de) 1979-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI65693C (fi) Spaenningstillfoerselsystem foer televisionstekniska apparater
KR930000417B1 (ko) 주파수 제어 공진 레귤레이터
US4560851A (en) Single-ended push-pull induction heating apparatus
KR20010078125A (ko) 고전압 안정화회로
US4385263A (en) Television receiver, push-pull inverter, ferroresonant transformer power supply synchronized with horizontal deflection
JP3683318B2 (ja) X線管給電用電源部よりなるx線装置
US3999102A (en) Line deflection circuit arrangement
US5726537A (en) Circuit for pulsed operation of a discharge lamp
FI69735B (fi) Reglerad deflektionskrets
JPS6053504B2 (ja) 調整偏向回路
WO2002073784A1 (en) Switching power source circuit
US4891707A (en) Television receiver with a controlled, line-separating, switched external-power supply
FI77132B (fi) Variabel horisontal-avboejningsstroemkrets, som aer i staond att korrigera oest-vaest-dynfoervridningen.
KR100303637B1 (ko) 플라이백변성기
JPS5828200A (ja) X線装置
JPH0740720B2 (ja) マルチスキヤンテレビジヨン受像機用スイツチング電源装置
US2650335A (en) Synchronizing of an induction motor
GB1068307A (en) Circuit arrangement for the generation of a periodically fluctuating unidirectional current in an inductive load
JPS6130355Y2 (fi)
US2871412A (en) Starting and operating circuit for arc-discharge device
KR100199870B1 (ko) 스위칭모드전원장치의 스위칭전압 가변회로
JPS59186297A (ja) スイツチング電源
JPH06231877A (ja) 誘導加熱装置
US4143306A (en) Horizontal deflection circuit
JPH0223108Y2 (fi)

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: RCA CORPORATION