FI65635C - Avlaegsnande av manganjoner ur zink och mangan innehaollande loesningar - Google Patents
Avlaegsnande av manganjoner ur zink och mangan innehaollande loesningar Download PDFInfo
- Publication number
- FI65635C FI65635C FI793565A FI793565A FI65635C FI 65635 C FI65635 C FI 65635C FI 793565 A FI793565 A FI 793565A FI 793565 A FI793565 A FI 793565A FI 65635 C FI65635 C FI 65635C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- manganese
- zinc
- solution
- manufacturer
- ozone
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B47/00—Obtaining manganese
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01G—COMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
- C01G45/00—Compounds of manganese
- C01G45/02—Oxides
- C01G45/024—Manganese dioxide
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01G—COMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
- C01G9/00—Compounds of zinc
- C01G9/06—Sulfates
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P10/00—Technologies related to metal processing
- Y02P10/20—Recycling
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Electrolytic Production Of Metals (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Removal Of Specific Substances (AREA)
- Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
Description
65635 2 mangaania liukenee uuttamisvaiheen aikana, normaalit mangaanihäviöt prosessipiirissä estävät mangaanipitoisuuden ylittämästä ei-toivot-tavaa arvoa elektrolysoitavassa sinkkiliuoksessa.
Jokin määrä liuennutta mangaania elektrolysoitavassa happamassa sinkkiliuoksessa, esimerkiksi aina noin 5 grammaan mangaania litraa kohden, ei tavallisesti ole haitallinen elektrolyysivaiheelle ja tosiasiassa se voi olla edullista tuottamalla mangaanidioksidia anodille siinä elektrolyysikennossa, jossa elektrolyysi toteutetaan. Kun käytetään lyijyanodeja tai lyijyä sisältäviä anodeja, vähentää mangaanidioksidikerroksen muodostuminen anodille tämän korroosiota ja vähentää lyijyn määrää tuotesinkissä katodilla.
Johtuen siitä, että on löydetty suuri määrä sinkkiä sisältävää malmia, joka myös sisältää epätavallisen suuren määrän mangaania, on nyttemmin tullut toivottavaksi, että voitaisiin erottaa sinkki tätä sisältävästä konsentraatista, jolla on suhteellisen suuri mangaani-pitoisuus, esimerkiksi jopa noin 4% mangaania tai enemmän. Tämä merkitsee, että tällaisen sinkkiä sisältävän aineen käsitteleminen sellaisilla prosesseilla kuin edellä mainittiin tuottaa happamia sinkkisulfaattiliuoksia, jotka sisältävät suurempia liuenneen mangaanin (tavallisesti mangaani(2)-ioneja) pitoisuuksia kuin voidaan sietää sinkin elektrolyysivaiheessa. Esimerkiksi jopa noin 95% lähtöaineen mangaanista voi tulla liuotetuksi uuttamisvaiheessa, mistä on seurauksena, että liuenneen mangaanin pitoisuus elektrolysoitavassa happamessa sinkkisulfaattiliuoksessa voi merkittävästi kasvaa uuttamisvaiheen aikana. Kun vain pieni osa tästä mangaanista tulee normaalisti poistetuksi prosessista esimerkiksi anodisella hapettumisella sinkin elektrolyyttisen erottamisen aikana tai prosessin poistovirtauksissa ja kun liuos sinkin elektrolyyttisestä erottamisesta palautetaan uuttamisvaiheeseen, tapahtuu liuenneen mangaanin nopea lisääntyminen ei-hyväksyttävälle tasolle. Sen vuoksi on tarpeen olennaisesti alentaa mangaani-ionien pitoisuutta sinkki-sulfaattiliuoksessa jossakin kohdassa prosessia mangaani-ionien tason pitämiseksi hyväksyttävänä.
Myös siinä tapauksessa, että sinkkiä sisältävä aine ei sisällä suurta määrää mangaania, voi uuttamisprosessi käsittää mangaania sisältävän yhdisteen lisäämisen, mikä tuottaa ei-toivottavan suuren mangaani-ionipitoisuuden elektrolysoitävään liuokseen. Esimerkiksi 3 65635 mangaanidioksidia voidaan lisätä uuttamisvaiheessa edistämään raudan hapettumista. Tällaisessa prosessissa on täten myös toivottavaa, että sulfaattiliuoksen mangaani-ionipitoisuutta voitaisiin alentaa.
Keksinnön kohteena onkin menetelmä mangaani-ionien selektiiviseksi poistamiseksi happamista vesipitoisista sulfaattiliuoksista, -5 joiden vapaa happamuus on 1x10 - 2,5 molaarinen, edullisesti 0,1 - 2 molaarinen ja joiden sinkki-ionipitoisuus on 5 - 170 g/1, edullisesti 30 - 60 g/1 ja mangaani-ionipitoisuus 1-25 g/1, edullisesti 4-12 g/1 pienentämättä oleellisesti sinkki-ionipitoisuutta,jolle menetelmälle on tunnusomaista, että sinkki- ja mangaani-ioneja sisältävää vesiliuosta käsitellään otsonilla, jolloin mangaani-ionit muuttuvat liukenemattomaksi mangaanidioksidiksi, ja liukenematon mangaanidioksidi poistetaan liuoksesta.
Mangaanidioksidiksi, joka on liukenematonta ja esiintyy sakkana, voidaan poistaa nesteen ja kiinteän aineen erottamisvaiheessa esimerkiksi suodattamalla.
Aikaisemmin otsonia on käytetty veden käsittelyssä tarkoituksella alentaa hyvin vähäisiä, mutta silti ei-hyväksyttäviä, liuenneiden metallien, kuten sinkin ja mangaanin pitoisuuksia vielä pienemmiksi, jotta vesi täyttäisi eri viranomaisten asettamat pitoisuus-normit. Esimerkiksi teollisuusjätevettä, joka sisältää noin 0,45 g/1 mangaania liuenneena mangaanikloridina ja noin 0,65 g/1 sinkkiä liuenneena sinkkikloridina, on käsitelty pH:ssa noin 9 otsonilla tarkoituksella saostaa vähintään noin 95% sekä mangaanista että sinkistä.
Esillä olevan keksinnön mukainen prosessi on aivan erilainen kuin aikaisemmin tunnetut prosessit, koska nämä tunnetut prosessit koskevat samanaikaista ja mahdollisimman suurta liuenneen mangaanin ja sinkin saostamista. Lisäksi tunnetut prosessit koskevat hyvin pienten mangaani- ja sinkkipitoisuuksien edelleen alentamista vesissä, jotka ovat neutraaleja tai hieman aikalisiä ja joissa vesissä mangaani ja sinkki esiintyvät liuenneina mangaani- ja sinkkiklorideina. Tätä vastoin esillä olevassa keksinnössä liuennut mangaani saostetaan selektiivisesti, so. ilman että liuennutta sinkkiä olennaisesti saostuu, happamista sulfaattiliuoksista, jotka sisältävät suhteellisen suuria määriä liuennutta mangaania ja sinkkiä; noin 1 g/1 - 25 g/1 mangaania ja noin 5 g/1 -170 g/1 sinkkiä.
65635 4
Otsonilla käsitellyn liuoksen vapaa happamuus voi olla noin 1x10 ^ - 2,5 molaarinen, edullisesti noin 0,1 -2 molaarinen. Sellaisissa sinkin talteenottoprosesseissa, joita edellä aikaisemmin käsiteltiin, käytetty elektrolyytti (tämä tarkoittaa liuosta, joka poistuu elektrolyysivaiheesta) sisältää tavallisesti riittävästi happoa tekemään liuoksen vapaan happamuuden sopivaksi sille, että keksinnön mukainen mangaanin poistamisprosessi voidaan toteuttaa käytetyllä elektrolyytillä edullisissa olosuhteissa. Tarvittaessa voidaan luonnollisesti lisätä happoa. Käytetty elektrolyytti sisältää tavallisesti ennen otsonikäsittelyä noin 30 g/1 - 60 g/1 sinkki-ioneja ja noin 4-12 g/1 mangaani-ioneja. Elektrolyysivaiheeseen tulevan liuoksen vapaa happamuus on tavallisesti noin 1x10 - 3 molaarinen tai pinempi. Esillä olevan keksinnön mukainen mangaanin erottamis-vaihe voidaan haluttaessa toteuttaa tästä liuoksesta, so. ennen elektrolyysiä, edullisesti sen jälkeen kun vapaa happamuus ensin on happoa lisäämällä nostettu edulliselle alueelle.
Kun liuosta käsitellään otsonilla tapahtuu seuraava reaktio:
MnS04 + 03 + H20 -> Mn024, + H2S04 + 0^
Edellä esitetystä kaavasta nähdään, että yhtenä etuna siitä, että käytetään otsonia mangaani-ionien poistamiseksi sinkkisulfaatti-liuoksista ennen elektrolyysia on se, että ei muodostu mitään ei-toi-vottua jäännöskomponenttia. Toisena etuna on se, että otsoni voidaan synnyttää tarvittaessa paikan päällä eikä sitä tarvitse kuljettaa tai varastoida ennen käyttöä.
Liuoksen lämpötila otsonikäsittelyn aikana on edullisesti 20°C-120°C, edullisimmin 30°C - 40°C.
Seuraavassa selitetään esimerkkinä esillä olevan keksinnön edullinen suoritusmuoto oheiseen piirustukseen liittyen, joka kaavi-ollisesti esittää sinkin erottamisprosessia.
Tällöin sinkkisulfidikonsentraatti syötetään sopivan esikäsittelyn, kuten jauhamaisen jälkeen, happo-hapettamispaineuuttamisveihee-seen 12, jossa uuttamisaineena on rikkihapon vesiliuos, esimerkiksi siten kuin US-patenttijulkaisussa 3 867 268 on esitetty, jolloin tapahtuu seuraava reaktio:
ZnS + H2S04 + Ί/2°2 -» ZnS03 + S-L + H20 5 65635
Uuttamisvaiheen 12 tuote saatetaan sitten nesteen/kiinteän erottamisvaiheeseen 14, josta jäännös hylätään tai käsitellään sen sisältämien arvometallien talteensaamiseksi ja sitten tuoteliuos johdetaan mahdollisiin tarpeellisiin puhdistusvaiheisiin 16, joiden luonne on alan ammattimiehelle itsestään selvä. Sitten liuos johdetaan elektrolyysivaiheeseen 18, missä sinkki kerääntyy katodille. Sinkki poistetaan katodilta aika-ajoin sinkkituotteena ja käytetty elektrolyytti käsitellään sitten otsonilla mangaanin poistovaiheessa 20 esillä olevan keksinnön mukaisesti olennaisen osan liuenneesta mangaanista saostamiseksi mangaanidioksidina. Otsoni voidaan synnyttää tavanomaisella otsonilla kehittämislaitteistolla, joka tuottaa otsonia sisältävää happikaasua, joka kuplitetaan käytetyn elektrolyytin läpi.
Mangaanidioksidisakka suodatetaan pois seuraavassa nesteen/ kiinteän erottamisvaiheessa 22 ja loppuliuos uudelleenkierrätetään uuttamisvaiheeseen 12.
Eräässä erityisessä esimerkissä sinkkisulfidikonsentraatti sisälsi noin 50% sinkkiä ja 3% mangaania. Uuttamis-, puhdistus- ja elektrolyysivaiheiden jälkeen mangaanin poistamisvaiheeseen 20 tuleva liuos sisälsi noin 43 g/1 sinkkiä ja noin 5 g/1 mangaania ja liuoksen rikkihappopitoisuus oli noin 186 g/1, so. hieman alle 2 molaa-rinen, lämpötila oli noin 35°C. Noin 45 minuuttia sen jälkeen kun otsonin sisäänvienti oli alkanut, oli riittävästi mangaanidioksidia saostunut alentamaan mangaanipitoisuuden noin 0,35 g/l:aan.
Mangaanidioksidi saostettiin mustana helposti suodatettavana kiinteänä aineena, jonka röntgensädeanalyysi osoitti olevan seoksen aineista ^-MnOj ja V^-MnC^· Hyvin vähän sinkkiä saostui otsonilla sillä tuloksella, että mangaanidioksidisakan sinkkipitoisuus oli noin 1,6%, kun taas mangaanipitoisuus oli 55%.
Tuloksena oleva mangaanipitoisuus uuttamisvaiheeseen 12 johdetussa liuoksessa oli tämän johdosta tyydyttävä seuraavaa sinkin elektrolyyttistä erottamista varten jopa sen jälkeen kun lisää mangaania oli otettu mukaan uuttamisvaiheen 12 aikana.
Mangaanin poistamisvaihe 20 ja erottamisvaihe 22 voivat haluttaessa tapahtua puhdistamisvaiheen 16 ja elektrolyysivaiheen 18 välissä, jolloin haluttu vapaan happamuuden lisäys toteutetaan uudelleenkier-rättämällä jokin osa elektrolyysistä elektrolyysivaiheesta 18 mangaanin poistamisvaiheeseen 20.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| GB7849207 | 1978-12-20 | ||
| GB7849207 | 1978-12-20 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI793565A7 FI793565A7 (fi) | 1980-06-21 |
| FI65635B FI65635B (fi) | 1984-02-29 |
| FI65635C true FI65635C (fi) | 1984-06-11 |
Family
ID=10501830
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI793565A FI65635C (fi) | 1978-12-20 | 1979-11-14 | Avlaegsnande av manganjoner ur zink och mangan innehaollande loesningar |
Country Status (11)
| Country | Link |
|---|---|
| US (2) | US4290866A (fi) |
| EP (1) | EP0013098B1 (fi) |
| JP (1) | JPS55113844A (fi) |
| AU (1) | AU523511B2 (fi) |
| CA (1) | CA1141172A (fi) |
| DE (1) | DE2962853D1 (fi) |
| ES (1) | ES486919A0 (fi) |
| FI (1) | FI65635C (fi) |
| IE (1) | IE49210B1 (fi) |
| NO (1) | NO152942C (fi) |
| ZA (1) | ZA796274B (fi) |
Families Citing this family (29)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CA1141172A (en) * | 1978-12-20 | 1983-02-15 | Gerald L. Bolton | Removal of manganese ions from zinc and manganese containing solutions |
| CA1166021A (en) * | 1981-06-02 | 1984-04-24 | Gerald L. Bolton | Removal of manganese and chlorine ions from aqueous acidic zinc sulphate solutions |
| US4423012A (en) * | 1981-12-31 | 1983-12-27 | Hazen Research Incorporated | Manganese and zinc solvent extraction process |
| NL8303659A (nl) * | 1982-11-11 | 1984-06-01 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Werkwijze voor het winnen van zink. |
| US4439288A (en) * | 1983-07-11 | 1984-03-27 | Exxon Research & Engineering Company | Process for reducing Zn consumption in zinc electrolyte purification |
| FI68422C (fi) * | 1983-10-21 | 1985-09-10 | Outokumpu Oy | Hydrometallurgiskt foerfarande foer behandling av klorider ochfluorider innehaollande raoaemnen av vaerdefulla metaller |
| SE451333B (sv) * | 1985-12-20 | 1987-09-28 | Norzink As | Forfarande for hydrometallurgisk framstellning av zink |
| DE4100911A1 (de) * | 1991-01-15 | 1992-07-16 | Bayer Ag | Verfahren zur abtrennung von zink aus zink enthaltenden braunsteinen |
| DE4301042C1 (de) * | 1993-01-16 | 1994-04-07 | Metallgesellschaft Ag | Verfahren zur Gewinnung von Zink, Eisen und Mangan aus zink-eisen-manganhaltigen Schlämmen |
| CA2221779C (en) * | 1995-06-07 | 2004-09-28 | Cominco Ltd. | Redox control in the electrodeposition of metals |
| GB9703662D0 (en) * | 1997-02-21 | 1997-04-09 | Tioxide Group Services Ltd | Treatment of a solution containing iron salts |
| DE19837681A1 (de) * | 1998-08-19 | 2000-02-24 | Ruhr Zink Gmbh | Verfharen zur Entfernung von Mg und Cl aus einem Zinkelektrolysekreislauf |
| CA2268496A1 (en) * | 1999-04-09 | 2000-10-09 | Lakefield Research Limited | Purification of zinc materials |
| US6280501B1 (en) | 1999-05-06 | 2001-08-28 | Lakefield Research Ltd. | Base metal recovery |
| US6117408A (en) * | 1999-06-29 | 2000-09-12 | Tetra Technologies, Inc. | Method of producing zinc bromide |
| US6391270B1 (en) | 1999-12-23 | 2002-05-21 | Noranda Inc. | Method for removing manganese from acidic sulfate solutions |
| GB2368349A (en) * | 2000-10-27 | 2002-05-01 | Imperial College | Electrolytic extraction of metals; recycling |
| WO2012024294A1 (en) * | 2010-08-18 | 2012-02-23 | American Manganese Inc. | Processing of manganous sulphate/dithionate liquors |
| CN103757430A (zh) * | 2013-12-29 | 2014-04-30 | 四川师范大学 | 硫酸浸出碳酸锰矿产生的废渣的再浸出方法 |
| CN103757271B (zh) * | 2013-12-29 | 2016-01-20 | 四川师范大学 | 硫酸浸出碳酸锰矿产生的废渣的再浸出方法 |
| CN103757234B (zh) * | 2013-12-29 | 2016-01-20 | 四川师范大学 | 软锰矿的浸出方法 |
| CN103757228B (zh) * | 2013-12-29 | 2016-01-20 | 四川师范大学 | 软锰矿的浸出方法 |
| CN103757267B (zh) * | 2013-12-29 | 2016-01-20 | 四川师范大学 | 硫酸浸出碳酸锰矿产生的废渣的再浸出方法 |
| CN103757433A (zh) * | 2013-12-29 | 2014-04-30 | 四川师范大学 | 硫酸浸出碳酸锰矿产生的废渣的再浸出方法 |
| JP6125458B2 (ja) * | 2014-04-21 | 2017-05-10 | Jfeスチール株式会社 | 廃乾電池からの資源の回収方法および分離、回収設備 |
| CN111018178B (zh) * | 2019-12-12 | 2022-09-30 | 佛山市德方纳米科技有限公司 | 含锰酸性溶液中锰的去除方法 |
| CN111039448B (zh) * | 2019-12-12 | 2022-09-20 | 佛山市德方纳米科技有限公司 | 臭氧去除酸性溶液中锰杂质的方法 |
| CN114703379B (zh) * | 2022-02-21 | 2023-09-22 | 云锡文山锌铟冶炼有限公司 | 湿法炼锌中性浸出液深度净化的方法 |
| CN115747832A (zh) * | 2022-11-01 | 2023-03-07 | 昆明理工大学 | 湿法炼锌含锰硫酸锌溶液一步净化除锰联产低铁锌的方法 |
Family Cites Families (14)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB138946A (en) * | 1918-05-22 | 1920-02-26 | Samuel Field | Improvements in or relating to the purification of zinc solutions |
| US1331334A (en) * | 1919-05-21 | 1920-02-17 | Metals Extraction Corp Ltd | Purification of zinc solutions |
| US1332334A (en) * | 1919-09-25 | 1920-03-02 | Oil Well Reclamation Company | Automatic air-pump |
| US2577808A (en) * | 1947-02-12 | 1951-12-11 | Dow Chemical Co | Production of chlorine |
| CA935650A (en) * | 1968-12-03 | 1973-10-23 | Kniprath Elmar | Redox precipitation of non-ferrous heavy metals from aqueous solutions |
| JPS565909B2 (fi) * | 1973-06-18 | 1981-02-07 | ||
| JPS5047814A (fi) * | 1973-08-30 | 1975-04-28 | ||
| US4120941A (en) * | 1974-10-31 | 1978-10-17 | Halomet Ag | Process for the oxidation of halides |
| US4067789A (en) * | 1975-07-09 | 1978-01-10 | Newmont Exploration Limited | Process for manganese removal from zinc metal bearing solutions |
| CA1070122A (en) * | 1975-07-09 | 1980-01-22 | Leonard Harris | Process for manganese removal from metal bearing solutions |
| JPS5819049B2 (ja) * | 1975-07-25 | 1983-04-15 | カブシキガイシヤ テラオカセイコウシヨ | 電子式デジタル表示秤 |
| JPS529603A (en) * | 1976-05-03 | 1977-01-25 | Newmont Exploration Ltd | Method of removing manganese from metallcontaining solution |
| PH13567A (en) * | 1976-08-11 | 1980-06-26 | Sherritt Gordon Mines Ltd | Process for the recovery of zinc |
| CA1141172A (en) * | 1978-12-20 | 1983-02-15 | Gerald L. Bolton | Removal of manganese ions from zinc and manganese containing solutions |
-
1979
- 1979-10-12 CA CA000337536A patent/CA1141172A/en not_active Expired
- 1979-10-22 US US06/086,877 patent/US4290866A/en not_active Expired - Lifetime
- 1979-11-14 FI FI793565A patent/FI65635C/fi not_active IP Right Cessation
- 1979-11-15 AU AU52855/79A patent/AU523511B2/en not_active Ceased
- 1979-11-16 IE IE2200/79A patent/IE49210B1/en unknown
- 1979-11-20 ZA ZA00796274A patent/ZA796274B/xx unknown
- 1979-12-12 EP EP79302873A patent/EP0013098B1/en not_active Expired
- 1979-12-12 DE DE7979302873T patent/DE2962853D1/de not_active Expired
- 1979-12-12 NO NO794053A patent/NO152942C/no unknown
- 1979-12-14 ES ES486919A patent/ES486919A0/es active Granted
- 1979-12-19 JP JP16545179A patent/JPS55113844A/ja active Granted
-
1981
- 1981-06-08 US US06/271,723 patent/US4379037A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CA1141172A (en) | 1983-02-15 |
| ES8101913A1 (es) | 1980-12-16 |
| AU523511B2 (en) | 1982-07-29 |
| NO152942C (no) | 1985-12-18 |
| IE792200L (en) | 1980-06-20 |
| DE2962853D1 (en) | 1982-07-01 |
| US4379037A (en) | 1983-04-05 |
| ES486919A0 (es) | 1980-12-16 |
| EP0013098B1 (en) | 1982-05-12 |
| IE49210B1 (en) | 1985-08-21 |
| AU5285579A (en) | 1980-06-26 |
| FI65635B (fi) | 1984-02-29 |
| ZA796274B (en) | 1980-11-26 |
| EP0013098A1 (en) | 1980-07-09 |
| JPS55113844A (en) | 1980-09-02 |
| NO794053L (no) | 1980-06-23 |
| NO152942B (no) | 1985-09-09 |
| US4290866A (en) | 1981-09-22 |
| JPH024663B2 (fi) | 1990-01-30 |
| FI793565A7 (fi) | 1980-06-21 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4290866A (en) | Removal of manganese ions from zinc and manganese containing solutions | |
| ES2300469T3 (es) | Proceso de recuperacion de zinc. | |
| US4366128A (en) | Removal of arsenic from aqueous solutions | |
| US5419882A (en) | Method for the removal of thallium | |
| CA1106613A (en) | Process for removing mercury from brine sludges | |
| FI69125B (fi) | Foerfarande foer avlaegsning av mangan- och klorjoner fraon enattenhaltig sur sulfatloesning | |
| FI82715C (fi) | Foerfarande foer hydrometallurgisk framstaellning av zink. | |
| CN108374095A (zh) | 一种从含银水溶液中回收银的方法 | |
| US20020185382A1 (en) | Method for electrochemical treatment of effluents, especially effluents from leather tanneries, comprising chromium salts | |
| FI76839C (fi) | Foerfarande foer behandling medelst elektro-elektrodialys av en vattenhaltig loesning innehaollande rikligt av ett salt av den metall som skall utvinnas, foeretraedesvis zink. | |
| US3630669A (en) | Process for removing impurities in the liquid of zinc refining by wet method | |
| FI66438C (fi) | Foerfarande foer att ur sulfatextraktionsloesning selektivt avaegsna jaern i ferriform | |
| JP6882110B2 (ja) | 白金族元素を含む沈殿物の回収方法 | |
| FI66921C (fi) | Foerfarande foer behandling av blykloridloesningar | |
| CA1061283A (en) | Process for removing copper from copper anode slime | |
| KR850000685B1 (ko) | 아연과 망간을 함유하는 용액으로부터 망간이온의 제거방법 | |
| US4149943A (en) | Method of recovering mercury | |
| RU2298585C2 (ru) | Способ извлечения цинка | |
| FR2589885A1 (fr) | Procede de separation et de recuperation de metaux, dans des melanges de sulfures metalliques, tels que des minerais de plomb | |
| DE4109434A1 (de) | Verfahren zur aufarbeitung von chromatloesungen | |
| US1259594A (en) | Treatment of zinc-bearing material containing iron. | |
| SU159807A1 (fi) | ||
| JPS589770B2 (ja) | アルカリ水溶液中に溶存するウランを回収または除去する方法 | |
| PL168451B1 (pl) | Sposób uzdatniania odpadowego roztworu chlorku sodu zanieczyszczonego substancjami organicznymi do przemysłowych procesów elektrolizy |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PC | Transfer of assignment of patent |
Owner name: SHERRITT INTERNATIONAL CONSULTANTS, INC. |
|
| MM | Patent lapsed | ||
| MM | Patent lapsed |
Owner name: SHERRITT INTERNATIONAL CONSULTANTS, INC. |