DK164384B - Fremgangsmaade og apparat til kontinuerlig findeling i vakuum - Google Patents

Fremgangsmaade og apparat til kontinuerlig findeling i vakuum Download PDF

Info

Publication number
DK164384B
DK164384B DK498486A DK498486A DK164384B DK 164384 B DK164384 B DK 164384B DK 498486 A DK498486 A DK 498486A DK 498486 A DK498486 A DK 498486A DK 164384 B DK164384 B DK 164384B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
pump
meat
comminution
chamber
air
Prior art date
Application number
DK498486A
Other languages
English (en)
Other versions
DK498486D0 (da
DK498486A (da
DK164384C (da
Inventor
Richard G Powers
Warren R Schack
Lewis F Alley
James E Anderson
Original Assignee
Marlen Res Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marlen Res Corp filed Critical Marlen Res Corp
Publication of DK498486D0 publication Critical patent/DK498486D0/da
Publication of DK498486A publication Critical patent/DK498486A/da
Publication of DK164384B publication Critical patent/DK164384B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK164384C publication Critical patent/DK164384C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C11/00Sausage making ; Apparatus for handling or conveying sausage products during manufacture
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C7/00Apparatus for pounding, forming, or pressing meat, sausage-meat, or meat products
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S241/00Solid material comminution or disintegration
    • Y10S241/14Grinding in inert, controlled atmosphere

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)

Description

i
DK 164384 B
Opfindelsen angår en fremgangsmåde til afluftning af fødevare i en kontinuerlig findelingsproces af den i krav 4's indledning angivne art og et apparat til udøvelse af fremgangsmåden af den i krav l's indledning angivne art.
5 I tilknytning til fremstilling af fødevarer, som f.eks. pølser eller andre kødprodukter, er produktets endelige visuelle fremtræden af overordentlig stor betydning. For pølser f.eks., som er fremstillede af formalet eller findelt kød, er behandlingsindretningerne i vid udlo strækning indrettede til at formindske det fænomen, som benævnes "smøring", dvs. tab af produktets fremtræden som bestående af smådele. Af den samme årsag er det i høj grad ønskværdigt at kunne fastholde en stærk rød kødfarve i mange pølseprodukter.
15 I kødindustrien anvendtes tidligere vakuumhakke- maskiner, som var indrettede til optagelse af store éngangsmængder. I praksis blev en kødmængde placeret inde i beholderen på en sådan hakkemaskine, og låget blev lukket. Herefter tilvejebragtes et vakuum ved afluftning, hvorefter 20 hakkeknivene inden i beholderen blev aktiveret til findeling af kødet. Disse kendte typer hakkemaskiner har den ulempe, at de udelukker kontinuerlig operation. Herudover udsættes kødet nødvendigvis for luftens påvirkning, efter at hakningen er færdiggjort, som følge af kødets udtagning og påføl-25 gende behandling.
Yderligere klassificeres eller kan mange fødevare blive klassificeret ud fra det samlede bakterieindhold, eftersom produktkvalitet og lagringstid stort set afhænger af den udstrækning i hvilken bakterierne enten er dræbt 30 eller deres vaskst forhindret eller reduceret under behandlingen og efter distribueringen, før de behandles til indtagelsen. Mange skadelige mikroorganismer, især bakterier, formeres hurtigst ved tilstedeværelse af oxygen. Når behandlingen indbefatter findeling af kød før pakning kan bakterie-35 problemet således reduceres ganske væsentligt, hvis luften
DK 164384 B
2 fjernes før produktet indføres i findelingsapparatet.
I US patentskrift nr. 4.479.614 omtales et meget fordelagtigt findelingsapparat/ som især er udformet til brug i forbindelse med en tryk- og sugestempelpumpe af en 5 art/ som sælges af Marlen Research Corporation/ Overland Park, Kansas. Pindelingsindretningen drives med en særlig motor og drivindretning og er operativt forbundet med pumpen ved én med ventiler tilvejebragt ledningsopbygning. Den ovenfor omtalte tryk- og sugestempelpumpe fra Marlen er udformet til 10 at udbringe en højtryksstrøm af fødevare eller andre produkter, og det er kendt teknik at udforme sådanne pumper med hulstempler og luftledninger således, at der kan tilvejebringes en successiv afluftning af produktmængderne før pumpning. I US patentskrift nr. 4.479.614 er imidlertid ikke 15 omtalt eller antydet anvendelsen af en stempelpumpe til afluftning i forbindelse med en findelingsindretning til opnåelse af virkelig kontinuerlig vakuumfindeling.
I DE fremlæggelsesskrift nr. 1.266.661 er omtalt et apparat til fremstilling af levnedsmidler pakkede i afluftede 20 omhylninger. Apparatet indbefatter organer til findeling af større partikler af fødevarer med samtidig opretholdelse af et vakuum. Eftersom findeling og udpumpning sker samtidigt, vil der være en vis mængde luft til rådighed til dannelse af uønskede emulsioner i kødblandingen under de efterfølgende 25 processer.
Der er således et ikke tilfredsstillet og virkeligt behov inden for fagområdet for en fremgangsmåde og et apparat, hvormed kan tilvejebringes kontinuerlig findeling af kød eller andre produkter under anaerobe betingelser til 30 forbedring af kvaliteter som udseende og lagringstid for findelte slutprodukter, hvorfor det er formålet med den foreliggende opfindelse at tilvejebringe en fremgangsmåde og et apparat af den her omtalte art.
Det angivne formål opnås med en fremgangsmåde og et 35 apparat af den indledningsvis omhandlede art, som ifølge opfindelsen er ejendommelig ved de i krav 4’s kendetegnende
DK 164384B
3 del angivne foranstaltninger og den i krav l's kendetegnende del angivne udformning.
I overensstemmelse hermed er der ved den foreliggende opfindelse i en proces, hvor der kontinuerligt over-5 føres i smådele opdelte fØdeprodukter iblandet luft fra en udledningsbeholder til et findelingsapparat, indsat et trin i processen, ved hvilket luften fjernes før indføringen i findelingsapparatet, og ved hvilket der vedligeholdes sådanne anaerobe forhold, at den kontinuerlige findeling 10 udøves under optimale betingelser.
Det er især fordelagtigt ved processen, at afluft-ningen finder sted kontinuerligt og automatisk, uden at operatøren skal beskæftige sig dermed. Yderligere er de ved opfindelsen tilvejebragte forbedringer i apparat og 15 fremgangsmåde af en sådan art, at der tilvejebringes i det mindste et partielt vakuum ved en luftpumpe eller anden artificiel indretning, til udpumpning i et højt eller i højeste omfang af hele den iblandede luft i produktet, medens dette befinder sig mellem udledningsbeholderen og findelings-20 apparatet. Luftudpumpningstrinet er yderligere tilvejebragt uden væsentlig forsinkelse af processen, som indbefatter tilførsel til findelingsapparatet af det produkt, som findeles.
Med dette formål indføres produktet kontinuerligt i findelingsapparatet i opdelte mængder, således at finde-25 lingsapparatet kan virke kontinuerligt. Medens hver enkelt mængde således er opdelt, udtrækkes der luft fra den. Den afluftede mængde presses ind i findelingsapparatet på en sådan måde, at genoptagelse af luft under ethvert sådant ind-presningstrin forhindres før produktionsmængden er kommet 30 helt ind i findelingsapparatet.
Den ovenfor omtalte tryk-sugestempelpumpe, som forhandles af Marlen Research Corporation i Overland Park,
Kansas, kan med fordel anvendes. En sådan indretning er af en art, som er udformet med et apparat til afluftning af de 35 enkelte produktmængder, efterhånden som de udformes og udledes til findelingsapparatet. Et lukket overføringssystem mellem
O
DK 164384 B
4 pumpen og findelingsapparatet sikrer, at de udpegede anaerobe betingelser til stadighed vedligeholdes, indtil findelingstrinet er gennemført.
Opfindelsen forklares i det følgende nærmere under henvisning til tegningen, på hvilken: 5
Fig. 1 er en afbildning set fra siden af det ved den foreliggende opfindelse tilvejebragte apparat, hvormed kan udøves kontinuerlig vakuumfindeling, fig. 2 er et delvis snit af den del af apparatet, 1Q som virker ved indladning og afluftning af produktet, såvel_ som ved overføring af produktmængderne til et findelingsapparat med påfølgende findeling af produktet, fig. 3-5 er delvise, skematiske detaljerede snit, som anskueliggør de efter hinanden følgende trin: indlad-15 ning, afluftning og forceret overføring til et findelingsapparat af i smådele opdelte materialer, fig. 6 viser to beholdere med findelte kødprodukter efter at disse er blevet udformede som særskilte ekstruda-ter, idet forskellene mellem afluftet findeling i overens-20 stemmelse med den foreliggende opfindelse og kendt findeling anskueliggøres.
I fig. 1 er vist et kontinuerligt vakuumfindelingsapparat 10, hvilket apparat hovedsagelig indbefatter en dobbeltcylindret tryk- og sugestempelpumpe 12, et særskilt 25 drevet, kontinuerligt findelingsapparat 14, ledningsstrukturer, som samlet er benævnt 16, og som operativt er indskudt mellem pumpen 12 og findelingsapparatet 14, og et som almindeligt handelsvare markedsført stoppeapparat 18 med dobbelthorn forbundet med udløbet fra findelingsapparatet 14.
30 Mere detaljeret er pumpen 12 en almindelig markeds ført enhed, som fremstilles og sælges af Marlen Research Corporation i Overland Park, Kansas og som indbefatter et styrepanel 20, en indfyldningstragt med snegl 22, et stempel-hus 24 og et par udløb 26.
35 På den skematiske afbildning i fig. 2 ses det, at et par cylinder-stempelsamlinger 28, 30 er placeret inden
O
DK 164384 B
5 i huset 24 og er operativt forbundne med de tilsvarende udløb 26. De to samlinger 28, 30 er identiske og indbefatter en frem- og tilbagegående bøsning 32, et tryk- og sugehulstempel 34 inden i bøsningen 32, og en rørformet bagudvendende 5 stempelstang 36, som er fastgjort til stemplet 34. De samlede bøsninger og stempler 32, 34 bevæger sig frem og tilbage i et kammer i huset 24, som står i forbindelse med tragten 22. Yderligere er en vakuumledning 38 forbundet med den bageste ende af stempelstangen 36, idet den er forbundet med den 10 rørformede passage, som stempelstangen 36 afgrænser.
Hvert stempel 34 indbefatter et antal derigennem førte afluftningshuller 37. Yderligere indbefatter den forreste ende af stempelstangen 36 en radialt udragende plade 40 med tappe 42, som er placerede til indgreb i modsvarende 15 huller 37 under driften af samlingen, som senere forklaret. Yderligere er der tilvejebragt lidt længere styretappe 44 til forhindring af rotation på stemplet 34, hvilke styretappe bevæges frem og tilbage inden i egnede stempelhuller, således at en aksial rotation af stemplet under driften 20 af pumpen 12 forhindres. De frem og tilbagegående bevægelser af bøsningerne 32 og stemplerne 34 tilvejebringes ved kendte hydrauliske kredsløb, som ikke nærmere skal forklares her. Yderligere er den samlede pumpeenhed 12 omtalt i US patentskrift nr. 4.097.962 og er omtalt i almindelighed i det 25 · tidligere nævnte US patentskrift nr. 4.479.614, hvortil henvises.
Findelingsindretningen 14 indbefatter et vinkelbøjet indløbshus 46 som bærer en hydraulisk motor 48 og et knivdrev 50. En flerbladet findelingskniv 52 er fastgjort til den forreste ende af drevet 50 og virker sammen 30 med en findelingshulplade 54. Den samlede findelingsindretning 14 indbefatter yderligere et keglestubformet udløbshus 56, som fører til og er forbundet med indløbet på stoppe-apparatet 18. -
Ledningsopbygningen 16 indbefatter en togrenet, 35 hovedsag U-formet ledning 58, hvis ben hver især er forbundet med udløbene 26 (se fig. 2). En omskiftelig aflederventil 60
DK 164384 B
6 o er placeret hovedsageligt ved spidsen af ledningen 58 med det formål skiftevis at lukke op for benene på sidstnævnte. En overføringsledning 62 af en jævnt bøjet udformning er forbundet mellem udløbet på ventilen 60 og indløbet på huset 5 46, som vist i fig. 2.
Stoppeapparatet 18 er af kendt opbygning og indbefatter et stoppehoved 64, som bæres af et opretstående stativ 66. Hovedet 64 er på sin side forbundet med et par sideværts adskilte horn 68, som er udformede til at optage 10 pølsetarme under pølsefyldningsprocessen.
I drift indføres kød eller et andet produkt, som skal findeles kontinuerligt i vakuum i indføringstragten 22, hvorefter det med en snegl føres ind i det tidligere nævnte stempelsamlingskammer i huset 24. Denne tilstand 15 er anskueliggjort i fig. 3, hvor det vil ses, at en af bøsningerne 32 står i sin tilbagetrukne stilling (den anden bøsning er ikke vist, men ville stå i sin fremskudte stilling, og det dertil knyttede stempel ville stå i dets forreste produktoverføringsstilling). Under tilbagetræknin-20 gen af bøsningen 32 til den i fig. 3 viste stilling tilvejebringes et vakuum gennem ledningen 38 (idet der er tilvejebragt en vakuumpumpe eller en anden egnet indretning, som ikke er vist, og som operativt er forbundet med ledningen 38). Vakuet tilvejebringes gennem hullerne 37 og den rør-25 formede stempelstang 36, idet der herved kan tilvejebringes afluftning af produkterne.
Herefter føres bøsningen 32 fremad til den i fig. 4 viste lukkede stilling, idet der herved opfanges og aflukkes en kødmængde eller en vis mængde af et andet produkt.
30 Under fremadføringen af bøsningen fastholdes vakuumtilstanden, således at der herved sikres fuld afluftning.
I det næste trin, som er anskueliggjort i fig. 5, er vakuet udløst og stempelstangen 36 og stemplet 34 føres fremad således, at mængden af det afluftede produkt stødes 35 ud af pumpen 12 og ind i det dertil knyttede ben på ledningen 58. På dette punkt af processen bevæges tappene 42, 44 7
UK Ί64384B
Ο fremad ind i de dertil knyttede stempelhuller for at rense disse, og for at hindre en kødstrøm ind i vakuumledningen, og stemplet udstøder den afluftede mængde fra den dertil knyttede bøsning. Under dette trin i processen omstilles ventilen 5 60 ligeledes, således at det modsvarende ben på ledningen 58 forbindes med ledningen 62, hvorved der afgrænses en åben vej for det afluftede produkt til findelingsindretningen 14. Under denne i tilknytning til fig. 5 beskrevne operation ses det, at den anden stempelopbygning virker på modsvarende 10 vis, dvs., at bøsningen 32 på denne samling trækkes tilbage og derefter skubbes fremad til optagelse af en produktmængde. På denne vis virker pumpen 12 kontinuerligt med produktionsmængder, således at der kontinuerligt overføres en produktstrøm til findelingsindretningen 14. I 15 tilslutning hertil vil det blive bemærket, at produktet, på grund af den total aflukkede karakter af det samlede system fra pumpning gennem findelingsindretningen 14, forbliver fuldt afluftet indtil det kommer ud fra stoppe-apparatet 18 og er indpakket.
20 Afprøvninger med det ovenfor forklarede apparat har vist, at der ved den kontinuerlige vakuumfindeling er tilvejebragt væsentlige fordele i retning af organo-leptiske egenskaber ved det færdige produkt. For at give blot et enkelt eksempel herpå henledes opmærksomheden på 25 fig. 6, som er et sammenlignende fotografi af pølser, som er producerede ifølge den foreliggende opfindelse (øverste halvdel af fotografiet) og et produkt, som er produceret med kendt udstyr, men med samme udgangsmateriale. Nærmere forklaret var begge pølseprodukter tilvejebragt med kød, 30 som indbefattede 46,6% fedt og 53,4% magert kød, hvilket blev findelt gennem en findelingshulplade med en huldiameter på 5/32 inch (ca. 4 mm). Ved produktion af det ifølge den foreliggende opfindelse tilvejebragte produkt, som vist i den øverste halvdel af fotografiet, blev anvendt en 35 Marlen tryk- og sugestempelpumpe, sammen med den afbillede findelingsindretning og stoppeapparatet med dobbelthorn,
O
DK 164384 B
8 som vist på tegningen. Det ved kendt teknik tilvejebragte produkt, som er vist i den nedre -.halvdel af fotografiet, blev på den anden side produceret under anvendelse af en almindelig markedsført Weiler findelingsindretning og en 5 Handtman stoppeindretning.
Som det umiddelbart kan ses på fotografiet, fremtræder det ved den foreliggende opfindelse fremstillede produkt i væsentlig højere grad som et i smådele opdelt produkt med et minimum af "smøring". Taget i betragtning, 10 at begge produkterne indeholder fedt og magert kød i samme forhold, må det erkendes, at de:t kontinuerlige vakuumfindelingsprodukt, som er tilvejebragt ved opfindelsen, på håndgribelig vis forbedrer de udpegede, ønskelige organoleptiske egenskaber ved slutproduktet.
15 Hertil kommer, at der ved opfindelsen tilvejebrin ges en bedre rød kødfarve end ved kendte fremgangsmåder, og yderligere forbedres lagringstiden for slutproduktet.
Den kontinuerlige findelingsproces muliggør også en nærmere styring af tætheden og der tilvejebringes en renere proces, 20 fordi den afluftede tilstand mellem udpumpning og findeling bevares. Ved produktion af kødprodukter kan der anvendes kødstykkestørrelsen inden for et stort område i tilknytning til den ved opfindelsen tilvejebragte fremgangsmåde og apparatet til udøvelse af fremgangsmåden. I almindelighed 25 kan kødstykkernes størrelse ligge mellem ca. 1/8 inch (ca. 3 mm) og 3 inch (ca. 76 mm), idet magre kødstykker kan være en smule større end fedtstykkerne. I almindelighed skal kødet afkøles til under ca. 34°F (ca. 1°C).
Selv om den primære anvendelse for opfindelsen 30 ligger i fremstillingen af pølseprodukter, vil fagmanden på området indse, at opfindelsen kan virke i tilknytning til·fars og andre anvendelser af kød.
Endelig kan tætheden i produktet forøges ved den foreliggende opfindelse, eftersom luften fjernes før 35 findélingsprocessen. Ved kendte stopningsprocesser findeles kødet medens det er omgivet af luft, og den fri luft emulge- 0 9
DIV D
res således og fastholdes inden i selve kødet. Den således fastholdte luft er meget vanskel i gJ'at fjerne, hvorved pro-dukttætheden formindskes. Imidlertid fjernes ved den foreliggende opfindelse luften før findelingen, således at der 5 ikke er mulighed for, at fri luft føres med i kødet under findelingsprocessen.
10 15 20 25 30 35

Claims (4)

1. Apparat til findeling af produkter, hvilket apparat indbefatter en pumpe (12) til fremføring af en strøm af produkter, som skal findeles, findelingsorganer (14) ind- 5 befattende en findelingshulplade (54) nedstrøms for pumpen (12) til modtagelse af produktstrømmen og til findeling af denne, føringsorganer (16), som er operativt forbundet med pumpen (12) og findelingsorganerne (14), kendetegnet ved, at pumpen (12) indbefatter mindst ét forskydeligt 10 organ (28,30) til dannelse af et kammer i pumpen (12), hvilket kammer kan lukkes for indtrædende luft fra omgivelserne, organer (22), som stort set fylder kammeret med kød, mekaniske organer (32,60) til lukning af det med kød fyldte kammer mod indtrædende luft fra omgivelserne og til isolering 15 af kammeret fra findelingshulplade (54), organer (37,38) til fjernelse af luft, som er lukket inde i det aflukkede, kødfyldte kammer, medens føringsorganerne (16) udgøres af et lukket overføringsanlæg mellem pumpen (12) og findelingsorganet (14) til kontinuerlig at holde produktet i en afluf-20 tet tilstand indtil det findelte produkt fjernes fra findelingsorganerne (14) .
2. Apparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at pumpen (12) indbefatter en tryk- og sugestempelpumpe, og at organerne (37,38) til fjernelse af luft indbefatter 25 en opbygning som afgrænser et hul (37) gennem stemplet (34), samt organer (38) til fjernelse af luften gennem dette hul.
3. Apparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at pumpen (12) indbefatter et par frem og tilbagegående stempler (34) og en frem og tilbagegående bøsning (32) til 30 optagelse af hvert stempel (34).
4. Fremgangsmåde til findeling af en kødstrøm, hvilken fremgangsmåde indbefatter styring af kød til pumpen (12), drift af pumpen (12) til frembringelse af en strøm af kød derfra og findeling af kødet i et findelingsorgan (14), som 35 er operativt forbundet med pumpen (12) og indbefatter en findelingshulplade (54), kendetegnet ved følgende 11 UIV 104004 D trin: fjernelse af luft fra kødet før dette indføres i findelingsorganerne (14), idet trinet med fjernelse af luft indbefatter trin med tilvejebringelse af et kammer, som er 5 lukket for indtrædende luft fra omgivelserne, i pumpen (12) og isoleret fra findelingshulpladen (54), opfyldning af kammeret med kød og fjernelse af luft, som er lukket inde i det aflukkede kammer, og kontinuerlig vedligeholdelse af kødet i afluftet 10 tilstand indtil det findelte produkt udstødes fra findelingsorganerne (14). 15 20 25 1 35
DK498486A 1985-10-18 1986-10-17 Fremgangsmaade og apparat til kontinuerlig findeling i vakuum DK164384C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/788,765 US4700899A (en) 1985-10-18 1985-10-18 Continuous vacuum grinding method and apparatus
US78876585 1985-10-18

Publications (4)

Publication Number Publication Date
DK498486D0 DK498486D0 (da) 1986-10-17
DK498486A DK498486A (da) 1987-04-19
DK164384B true DK164384B (da) 1992-06-22
DK164384C DK164384C (da) 1992-11-09

Family

ID=25145483

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK498486A DK164384C (da) 1985-10-18 1986-10-17 Fremgangsmaade og apparat til kontinuerlig findeling i vakuum

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4700899A (da)
EP (1) EP0218790B1 (da)
JP (1) JPS62121655A (da)
AT (1) ATE52163T1 (da)
AU (1) AU582277B2 (da)
CA (1) CA1259893A (da)
DE (1) DE3670561D1 (da)
DK (1) DK164384C (da)
ES (1) ES2002834A6 (da)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1187164B (it) * 1985-04-24 1987-12-16 Rossi & Catelli Spa Procedimento ed impianto per ridurre in succo e/o pasta prodotti alimentari
US4747342A (en) * 1986-12-31 1988-05-31 Marlen Research Corporation Anaerobic meat emulsification apparatus
US5092528A (en) * 1987-09-24 1992-03-03 Cozzini, Inc. Meat emulsifying and processing system
US4801097A (en) * 1987-12-04 1989-01-31 Fitch Jr Clifford E Food product ingredient dispensing apparatus
NL8802443A (nl) * 1988-10-05 1990-05-01 Stork Protecon Bv Inrichting voor het verpompen van vleeshoudende produkten.
DE3921109C2 (de) * 1989-06-28 1999-06-17 Schnell Maschfab Karl Zerkleinerungsmaschine
US4974292A (en) * 1989-09-05 1990-12-04 Marlen Research Corporation Apparatus for handling packaging of emulsified meat products
NL9000566A (nl) * 1990-03-12 1991-10-01 Stork Titan Bv Inrichting voor het in vormen doseren.
US5228394A (en) * 1990-11-02 1993-07-20 Kabushiki Kaisha Kobeseikosho Processing apparatus for food materials
US5141408A (en) * 1990-11-09 1992-08-25 Prc Product pumping apparatus
US5251829A (en) * 1991-02-13 1993-10-12 Weiler And Company, Inc. Bone collector assembly for a meat grinder
US5443214A (en) * 1991-02-13 1995-08-22 Weiler And Company, Inc. Hard material collector assembly for a grinder
US5289979A (en) * 1991-02-13 1994-03-01 Weiler And Company, Inc. Hard material collecting system for a meat grinder
US5275793A (en) * 1992-08-28 1994-01-04 Eastman Kodak Company Direct coupled degasser and liquefier
NL9301248A (nl) * 1993-07-15 1995-02-01 Koppens Maschf Bv Vormmachine.
US5464338A (en) * 1994-09-02 1995-11-07 Marlen Research Corporation Food pump
DK0817570T3 (da) * 1995-03-29 2000-04-17 Vemag Maschinenbau Gmbh Fremgangsmåde og indretning til fremstilling af portioneret pølse
AU704182B2 (en) * 1995-06-07 1999-04-15 Harimex B.V. Method and apparatus for forming uniform, thinly cohered products from chunks of meat
DE19642232C2 (de) * 1996-10-12 1999-03-18 Inofex Fleisch Lebensmitteltec Zerkleinerungs- und Emulgierautomat
ES2154962B1 (es) * 1997-12-05 2001-12-01 Metalquimia Sa Maquina embutidora-dosificadora de materias alimenticias pastosas.
US6383068B1 (en) * 1998-04-09 2002-05-07 Tyson Foods, Inc. Food portioning apparatus and method
DE29810004U1 (de) * 1998-06-04 1998-08-06 Wälchli, Hans, Dr., Boppelsen Fleischwolf am Auslaß einer Wurstfüllmaschine
US5985349A (en) * 1998-11-12 1999-11-16 Kraft Foods, Inc. Method for manufacture of grated cheese
ATE264064T1 (de) * 2001-01-26 2004-04-15 Handtmann Albert Maschf Vorrichtung und verfahren zum herstellen und abfüllen von wurstbrät
US6321642B1 (en) * 2001-07-10 2001-11-27 Robert Ou-Young Filling mechanism for food stuffing
US6892901B2 (en) * 2002-02-08 2005-05-17 Automatic Bar Controls, Inc. Sauce pumping apparatus
US20050214421A1 (en) * 2004-03-24 2005-09-29 Kraft Foods Holdings, Inc. Method and apparatus for extruding filled doughs
US7232085B2 (en) * 2004-10-27 2007-06-19 Airtrim, Inc. Diverter and chopper valve for an air conveyed continuous strip of material
ITMI20070634A1 (it) * 2007-03-29 2008-09-30 Refin Srl Porzionatore ad uscite multiple per carne macinata o simile
JP5258301B2 (ja) * 2007-09-05 2013-08-07 株式会社オシキリ 練り生地分配装置
US7993049B2 (en) * 2008-10-16 2011-08-09 Automatic Bar Controls, Inc. Turntable for on-demand mixing and distributing of a food product
US8342367B2 (en) * 2008-10-16 2013-01-01 Automatic Bar Controls, Inc. Cassette and vat supply source for an on-demand mixing and distributing of a food product
US20100095887A1 (en) * 2008-10-16 2010-04-22 Automatic Bar Controls, Inc. Electronic Systems and Methods for Distributing a Food Product Over a Turntable
US20100097881A1 (en) * 2008-10-16 2010-04-22 Automatic Bar Controls Apparatus and Method for Mixing and Distributing a Food Product
EP2377405B1 (de) * 2010-04-13 2013-06-05 Albert Handtmann Maschinenfabrik GmbH & Co. KG Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen und Abfüllen von Feinbrät, insbesondere einer Emulsion
US8662967B1 (en) 2011-08-24 2014-03-04 Tyson Foods, Inc. Meat processing apparatus and method
ITPC20120013A1 (it) * 2012-05-10 2013-11-11 Emmepiemme Srl Pompa a pistoni ad azionamento oleodinamico.
ES2518515B1 (es) * 2013-05-03 2015-09-08 Metalquimia, Sa Máquina dosificadora y embutidora de materia pastosa comestible y método para dosificar y embutir materia pastosa comestible utilizando dicha máquina
US20150196039A1 (en) * 2014-01-13 2015-07-16 Formtec, LLC, Spherical IP, LLC. Grinder apparatus
US12213490B2 (en) * 2014-01-13 2025-02-04 Formtec, LLC Grinder assembly
HUE058246T2 (hu) 2014-12-09 2022-07-28 Frewitt Fabrique De Machines S A Vákuum õrlõrendszer és eljárás
FR3042948B1 (fr) * 2015-10-28 2017-12-22 Marel France Systeme pour former des steaks haches
IT201600096069A1 (it) * 2016-09-26 2018-03-26 Semlima Ind Co Ltd Dosatore volumetrico.

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE135856C (da) * 1901-02-23
US2617460A (en) * 1949-07-01 1952-11-11 Levit Adolfo Meat-cutting machine
FR1189128A (fr) * 1957-08-10 1959-09-29 Bloc malaxeur-poussoir, jumelés, sous vide constant
US3042964A (en) * 1958-07-17 1962-07-10 Sucher Packing Co Formation of meat products
DE1842681U (de) * 1959-01-21 1961-11-30 Carl Schnell Maschinenfabrik Entlueftungsgeraet fuer landwirtschaftliches zerkleinerungsgut und zerkleinerungsvorrichtung.
FR1325528A (fr) * 1962-06-20 1963-04-26 Machine à pistons, à marche continue, pour la fabrication des saucisses
GB978140A (en) * 1962-12-28 1964-12-16 Oscar Mayer Kartridge Pak S A Apparatus for deaerating ground meat mixture
DE1285353B (de) * 1962-12-31 1968-12-12 Oscar Mayer Kartridge Pak S A Entgasungs- und Zerkleinerungsvorrichtung zum kontinuierlichen Behandeln von Fleisch
DE1266661B (de) * 1963-01-07 1968-04-18 Oscar Mayer Kartridg Pak S A Vorrichtung zur Herstellung eines entluefteten, in Huellen oder Haeute abgefuellten Lebensmittelerzeugnisses
GB1143657A (da) * 1965-06-19
US3371690A (en) * 1965-06-21 1968-03-05 Richard A. Hawley Filling device for meat loaf molds
US3537129A (en) * 1967-07-13 1970-11-03 Mayer & Co Inc O Continuous stuffing system
US3742556A (en) * 1971-07-02 1973-07-03 Townsend Engineering Co Meat emulsion pump
DE2155647C3 (de) * 1971-11-09 1985-01-24 Horst 7080 Aalen Seydelmann Kutter mit Umkapselung (Vakuumkutter)
CH575250A5 (da) * 1972-12-02 1976-05-14 Mueller Hellmut
FR2274223A1 (fr) * 1974-06-11 1976-01-09 Moulin Roger Poussoir sous vide
US3908537A (en) * 1974-10-09 1975-09-30 Chemetron Corp Vacuumizing apparatus
US4097962A (en) * 1976-07-26 1978-07-04 Marlen Research Corporation Machine for continuous pumping of plastic materials
SU609526A1 (ru) * 1976-12-21 1978-06-05 Московский технологический институт мясной и молочной промышленности Устройство дл измельчени м са
NL8201559A (nl) * 1982-04-14 1983-11-01 Koppens Maschf Bv Inrichting voor het vervaardigen van schijfvormige producten.
US4479614A (en) * 1983-04-14 1984-10-30 Bernard Vincent E Variable speed meat grinder
GB8407717D0 (en) * 1984-03-24 1984-05-02 Mateline Automation Ltd Pumping plastics materials

Also Published As

Publication number Publication date
DK498486D0 (da) 1986-10-17
ATE52163T1 (de) 1990-05-15
AU6359586A (en) 1987-04-30
DE3670561D1 (de) 1990-05-31
DK498486A (da) 1987-04-19
DK164384C (da) 1992-11-09
AU582277B2 (en) 1989-03-16
EP0218790A1 (en) 1987-04-22
US4700899A (en) 1987-10-20
EP0218790B1 (en) 1990-04-25
CA1259893A (en) 1989-09-26
ES2002834A6 (es) 1988-10-01
JPS62121655A (ja) 1987-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK164384B (da) Fremgangsmaade og apparat til kontinuerlig findeling i vakuum
US8568813B2 (en) Methods for separating fat from a material containing fat
US4747342A (en) Anaerobic meat emulsification apparatus
CA1112100A (en) Food patty molding machine
US10820601B2 (en) Method for separating bone fragments and tallow from a single ingredient stream of beef by controlling the frozen condition of the beef and immersing in carbonic acid at elevated pressures
CN104540387B (zh) 一种用于从食物制品模制食物馅饼的方法和装置
AU682098B2 (en) Apparatus and method for defatting meat and products derived therefrom
US5142971A (en) Apparatus for injecting suspended meat solids into meats
US9462824B2 (en) Methods for separating lean beef and fat and producing a product having a predetermined fat content
US4483046A (en) Crab meat processing machine
US4195489A (en) Portion controlled frozen food
US3456285A (en) Continuous hydraulic stuffer
JPH03500121A (ja) 肉分含有材料または肉に類似の材料を塊状にする装置
US3580315A (en) Comminuting machine
US4023735A (en) Apparatus and method for processing meat and bone pieces
US3081484A (en) Ground meat deaerator
US3270041A (en) Low-temperature rendering of animal fatty tissue
US3042964A (en) Formation of meat products
CN208002006U (zh) 一种馅料连续输送装置
US4841850A (en) Processing of biological products
CN105054214A (zh) 一种面向液态食品的水液压超高压系统及其生产装置
CN221617985U (zh) 一种采用过热蒸汽对固体物料瞬时灭菌的装置
CN110999941A (zh) 一种集成度高的腊制品灌装设备及其使用方法
CN110663964A (zh) 一种多功能气动式低温高压膨化脱壳装置
CA1271663A (en) Method and apparatus for meat processing