DK146752B - Madras eller hynde af skumplast - Google Patents

Madras eller hynde af skumplast Download PDF

Info

Publication number
DK146752B
DK146752B DK391878AA DK391878A DK146752B DK 146752 B DK146752 B DK 146752B DK 391878A A DK391878A A DK 391878AA DK 391878 A DK391878 A DK 391878A DK 146752 B DK146752 B DK 146752B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
core
mattress
recesses
projections
halves
Prior art date
Application number
DK391878AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK146752C (da
DK391878A (da
Inventor
Keld Brylle
Original Assignee
Poly Saks Aps
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Poly Saks Aps filed Critical Poly Saks Aps
Priority to DK391878A priority Critical patent/DK146752C/da
Priority to DE19792935438 priority patent/DE2935438A1/de
Priority to SE7907305A priority patent/SE439427B/sv
Priority to GB7930615A priority patent/GB2037155B/en
Priority to CH799679A priority patent/CH638965A5/de
Priority to NL7906613A priority patent/NL7906613A/nl
Priority to NO792857A priority patent/NO155325C/no
Priority to BE6/46935A priority patent/BE878618A/xx
Priority to FR7922177A priority patent/FR2435232A1/fr
Publication of DK391878A publication Critical patent/DK391878A/da
Publication of DK146752B publication Critical patent/DK146752B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK146752C publication Critical patent/DK146752C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C27/00Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas
    • A47C27/14Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with foamed material inlays
    • A47C27/15Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with foamed material inlays consisting of two or more layers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C27/00Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas
    • A47C27/14Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with foamed material inlays
    • A47C27/142Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with foamed material inlays with projections, depressions or cavities
    • A47C27/144Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with foamed material inlays with projections, depressions or cavities inside the mattress or cushion

Landscapes

  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)

Description

(19) DANMARK CfE
ife (12) FREMLÆGGELSESSKRIFT m 146752 B
DIREKTORATET FOR PATENT- OG VAREMÆRKEVÆSENET
(21) Patentansøgning nr.: 3918/78 (51) Int.CI.3: A 47 C 27/16 (22) Indleveringsdag: 05 sep 1978 (41) Aim. tilgængelig: 06 mar 1980 (44) Fremlagt: 27 dec 1983 (86) International ansøgning nr.: -(30) Prioritet:- (71) Ansøger: ‘POLY-SAKS APS; 4340 Tølløse, DK.
(72) Opfinder: Keld ‘Brylle; DK.
(74) Fuldmægtig: Firmaet Chas. Hude (54) Madras eller hynde af skumplast
Den foreliggende opfindelse angår en madras af skumplast og af den i indledningen til krav 1 angivne art.
Det er kendt at benytte hynder eller madrasser af opskummet plast, og som består af et homogent skumlag. En sådan ma-CQ dras er enten for hård eller for blød i afhængighed af den valgte skumplast og dennes rumvægt, og når man ligger på en sådan madras, skrider materialet nemt lidt ud til siden, ^ hvilket giver et usikkert leje. Der kendes endvidere hynder
O
2 146752 med udsparinger, der går ud fra overfladen og ind mod midten. Sådanne hynder har en endnu større tilbøjelighed til at give en urolig sidde- eller liggeflade.
Der kendes endvidere forskellige lagdelte skummadrasser, 5 hvoraf én er beskrevet i GB patentskrift nr. 928.679. Denne kendte madras går ud fra formstøbte svøbhalvdele, hvis yderflader er beklædt med en i det væsentlige uigennemtrængelig hinde, der fjernes ved de mod hinanden stødende randdele for sammenlimning af delene. Indvendigt i svøbet er der en udelt 10 kerne med en væsentlig kraftigere belastningsbærende evne, uden at der dog er anført noget konkret i dette skrift vedrørende de to skumplaststoffers fysiske egenskaber. Da madrassens dele er formstøbte, er de dyre at fremstille, og desuden fremkommer en liggeflade, der er ubehagelig, idet den 15 ikke sikrer luftpassage, således at madrassen hurtigt vil blive fugtig at ligge på.
Det er den foreliggende opfindelses formål at anvise en madras af skumplast, der, samtidig med at den tilgodeser de krav, der skal stilles til en madras, nemlig at den er til-20 strækkeligt blød til ikke at hindre blodomløbet hos en på madrassen hvilende person, uden at denne ustandseligt skal vride og vende sig i sengen, at den er tilstrækkeligt stabil til at give kroppen ro og hvile, og at den er så eftergivelig, at skulder og bækken kan synke ned og lænden derved 25 finde støtte, specielt er udformet således, at væsentlige luftmængder udskiftes ved større kropsbevægelser, således at al kropsfugt ikke opsamles i madrassen, men med mellemrum pumpes ud.
Dette formål tilgodeses ved, at den indledningsvis omtalte 30 madras er ejendommelig ved det i den kendetegnende del af krav 1 anførte, idet en alternerende sammentrykning og udvidelse af de kanalformede udsparinger ind mod og ud fra materialebanen og fremkaldt af den på madrassen hvilende persons 3 146752 bevægelser pumper luft ind og ud gennem udsparingerne og driver, henholdsvis sugei; luft ud, henholdsvis ind gennem skumplasten, især gennem det relativt tynde, luftgennem-trængelige skumplastlag, der langs sidefladerne dækker ud-5 sparingerne. Ved at kernehalvdelene er limet til den ustrækkelige materialebane hindres udskridning af madrassen, således at man får en rolig liggeflade. De søjleagtige, enten på langs eller på tværs gennemgående fremspring fungerer på tilsvarende måde som de hidtil i sådanne madrasser 10 isatte stålfjedre, og sikrer derned en effektiv understøtning af kroppen.
Ved at gå ud fra enkle, kasseformede skumplastplader til såvel kerne som yderlag sikres en meget billig produktion med et minimalt materialespild. Ønsker man, at den færdige madras har skarpe hjørner, pålimes som svøb kasseformede yderlag 15 på hver af kernens seks flader. Yderligere kasseformede yderr-lag kan pålimes ende- og sidefladerne, såfremt man ønsker en længere og/eller bredere madras.
Den samme kerne kan herved benyttes til flere madrasstørrelser, hvilket forenkler produktionen.
20 Selv om materialebanen kunne være fremstillet af et vilkårligt ikke-strækbart materiale, foretrækkes det i overensstemmelse med det i den kendetegnende del af krav 2 anførte, at den er fremstillet af et bøjeligt,ikke-vævet stoflag, idet et sådant materiale har en god rivestyrke, bedre kan bindes til skum-25 plasten og er mindre porøst end skumplast og er med til at sikre en fri udluftning af madrassens indre.
Praktiske forsøg har vist, at de i den kendetegnende del af krav 3 anførte rumvægte for såvel kernens som det ydre svøbs materiale giver de bedst mulige liggeflader.
30 Den i den kendetegnende del af krav 4 angivne udførelsesform sikrer, at de aflange fremspring får den nødvendige styrke til at virke stabiliserende og fjedrende.
4 146752
Ved hjælp af det i den kendetegnende del af krav 5 anførte sikres, at en sådan skumplastmadras af polyurethanskum uden risiko kan benyttes på institutioner, såsom hospitaler, hvor der stilles store krav til brandsikkerhed.
5 Hynden eller madrassen ifølge opfindelsen kan selvfølgelig . benyttes ved at betrække den med et aftageligt lagen, men det foretrækkes normalt at betrække hele madrassen ifølge opfindelsen med bolster. Til brug for hospitaler kan bolsteret eventuelt have en lynlås, således at de enkelte dele kan des-10 inficeres separat, idet madrassen ifølge opfindelsen kan tåle vask ved 95°C og rensning i alle rensevæsker.
Den ikke-vævede materialebane kan f.eks. være "Fibertex" (re- 2 gistreret varemærke) 100 g/m . Det har i praksis vist sig, at dette materiale forhindrer en ellers "sejlende" eller "svømmen-15 de"bæreflade.
En foretrukken udførelsesform for den foreliggende opfindelses genstand forklares nærmere nedenfor på grundlag af tegningen, hvor fig. 1 viser set fra oven et hjørneudsnit af en hynde eller 20 madras ifølge den foreliggende opfindelse, og med visse dele fjernet, fig. 2 viser et snit gennem den i fig. 1 viste madras langs linien a-a, og fig. 3 viser madrassens to kernehalvdele umiddelbart efter 25 udskæring langs en kreneleret linie.
På tegningen ses en madras ifølge den foreliggende opfindelse med en kerne 1, der til alle sider er omsluttet af et ydre lag i form af et svøb 2. Såvel kerne som svøb er fremstillet af skumplast, idet man for kernen har benyttet en 5 146752 skumplast med en relativ stor rumvægt og til det ydre omsluttende svøb en skumplast, der i forhold til kernens materiale har en relativ lille rumvægt. Det foretrækkes således, at den indre kernes materiale har en rumvægt mellem 50 5 og 80 kg/m og fortrinsvis på ca. 60 kg/m og det ydre svøbs materiale har en rumvægt mellem 25 til 45 kg/m , fortrinsvis på ca. 35 kg/m3, idet man derved kan få en madras med en rimelig stivhed og støtteevne.
Remen er opbygget af en øvre og en nedre kernehalvdel 3 hen-10 holdsvis 4, der er identiske og anbragt spejlsymmetrisk i forhold til hinanden. Disse kernehalvdele har enten på langs eller på tværs gennemgående kanaldannende udsparinger 5. Mellem udsparingerne 5 er der aflange fremspring 6, hvis topflader 7 er anbragt ud for hinanden, hvorved fremsprin-15 gene 6 danner aflange elastiske, fjedrende søjler. Mellem de to kernehalvdele er der, fastlimet til topfladerne 7, anbragt en materialebane 8, der forløber kontinuert fra kernens ene sideflade 9 til den anden og fra kernens ene endeflade 10 til den anden endeflade.
20 For at modvirke uheldige spændinger i materialebanen, der for trinsvis er af et ikke-strækbart materiale, skal den være fremstillet af et bøjeligt, ikke-vævet stoflag, d|r f.eks. kan være Fibertex (registreret varemærke) 100 g/m . s^fremt man til materialebanen vælger et ikke-porøst materiale, 25 f.eks. en mere eller mindre kraftig plastbane, bør denne af hensyn til den fri luftpassage gennem madrassen have et antal perforeringer.
Denne ikke-strækbare, bøjelige materialebane 8 sikrer, at de fremspring 6, der ved samvirke udgør fjederelementer, under 30 belastning ikke skrider ud i forhold til hinanden.
Uden på kernen pålimes det ydre svøb 2, der består af to svøbhalvdele 11, 12, der hver består af en skumplastplade, der er lidt længere og bredere end kernen. Svøbhalvdelenes randområder 13 bukkes som vist i fig. 2 om hver sin kerne- 146752 6 halvdels 3, 4 kanter og ned langs den pågældende kernehalvdels sider, således at hver svøbhalvdel 11, 12 optager hver sin kernehalvdel 3, 4, idet svøbhalvdelene er limet til kernehalvdelenes udadvendende overflader 14 og side- og ende-5 flader 9, 10, samt til hinanden langs deres mod hinanden vendende omkredsflader 15.
For at sikre en fri luftpassage og dermed en effektiv udluftning af madrassen eller hynden påsprøjtes det til alle limningerne benyttede adhæsiv i fint forstøvet form hen over de 10 flader, der skal sammenlimes således, at der er fri luft passage gennem bindemiddellaget og de mod hinanden vendende skumplastlag og materialebaneflader.
For at sikre, at matrialebanen har en tilstrækkelig styrke til at modstå spændingspåvirkninger, skal den have en tyk-15 kelse på mellem 0,1 og 1 mm og er fortrinsvis ca. 0,4 mm tyk. For at svøbet på rette måde kan forme sig efter legemets form, foretrækkes det i forbindelse med de oven for omtalte rumvægte for det benyttede materiale, at lade svøbet have en tykkelse på mellem 20 mm og 45 mm, idet en fo-20 retrukken tykkelse for svøbet er på 30 mm. I forbindelse med den for det til kernen benyttede materiale oven for angivne rumvægt foretrækkes det, at kernens totale tykkelse er mellem 40 mm og 100 mm, og det foretrækkes især, at den er ca. 70 mm. De mellem udsparingerne 5 liggende fremsprings 25 6 højde er i det væsentlige lig med eller højere end 0,1 gange kernens tykkelse og i en udførelsesform, der er nem at fremstille, er fremspringenes bredde konstant igennem hele kernens længde og lig med udsparingernes bredde og større end 0,2 gange kernens tykkelse, fortrinsvis lig med 30 kernens halve tykkelse. Ved denne udførelsesform sikrer man, at de to kernehalvdele 3, 4 kan udskæres langs en krene-leret linie af en og samme skumplastplade uden andet materialespild end det, der forekommer ud for de yderst beliggende fremsprings topflader 7.

Claims (2)

  1. 7 146752 Såfremt man ønsker at variere madrassens støtteevne hen over hele bærefladen, således at den støtter kraftigst der, hvor den er udsat for stor belastning, kan man lade fremspringenes bredde variere, således at denne bredde er størst i om-5 rådet med størst belastning, hvorved udsparingerne 5 også får en varierende bredde. I en udførelsesform kan madrassen således være f.eks. 130 mm tyk, den enkelte svøbhalvdel være 30 mm tyk, medens hver kernehalvdel er 35 mm tyk og har udsparinger 5 og fremspring 10 6, der er 35 mm brede og 20 mm dybe, henholdsvis høje. I en ikke på tegningen vist udførelsesform kan der i kernens to halvdele 3, 4 foruden de viste udsparinger 5 være i forhold til disse skråt forløbende eller vinkelret på disse stående sekundære udsparinger, hvorved de enkelte fremspring 15 vil danne et antal firkantede søjler. Dette giver en anden og enkel mulighed til at variere kernens belastningsbærende evne og hele madrassens vægt. Disse sekundære udsparinger kan f.eks. kun være anbragt ved madrassens ender. Patentkrav.
  2. 1. Madras eller hynde med en indre kerne (1) af luftgennem- trængeligt, hindefrit, homogent skumplast med relativt stor rumvægt og et uden på kernen limet ydre lag (2), ligeledes af luftgennemtrængeligt, hindefrit, homogent skumplast, men med en i forhold til kernens materiale relativt lille rum-25 vægt, kendetegnet ved, at kernen (1) består af to i det væsentlige symmetrisk på en ustrækbar materialebane (8) anbragte og derpå limede kernehalvdele (3,4), der hver har i hele kernens længde- eller bredderetning gennemgående, ud for hinanden anbragte fremspring (6) med mellem 30 fremspringene beliggende i hele kernens længde- eller bredderetning gennemgående kanalformede udsparinger (5), hvis lange åbne sider vender mod materialebanen (8).
DK391878A 1978-09-05 1978-09-05 Madras eller hynde af skumplast DK146752C (da)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK391878A DK146752C (da) 1978-09-05 1978-09-05 Madras eller hynde af skumplast
DE19792935438 DE2935438A1 (de) 1978-09-05 1979-09-01 Eine matratze oder ein polster aus schaumstoff
SE7907305A SE439427B (sv) 1978-09-05 1979-09-03 Madrass eller dyna med en inre kerna
CH799679A CH638965A5 (de) 1978-09-05 1979-09-04 Matratze oder polster aus schaumstoff.
GB7930615A GB2037155B (en) 1978-09-05 1979-09-04 Mattress or cushion of foam plastic
NL7906613A NL7906613A (nl) 1978-09-05 1979-09-04 Matras of kussen van schuimkunststof.
NO792857A NO155325C (no) 1978-09-05 1979-09-04 Madrass eller sofapute av skumplast.
BE6/46935A BE878618A (fr) 1978-09-05 1979-09-05 Matelas ou coussin en mousse
FR7922177A FR2435232A1 (fr) 1978-09-05 1979-09-05 Matelas ou coussin en matiere plastique mousse

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK391878A DK146752C (da) 1978-09-05 1978-09-05 Madras eller hynde af skumplast
DK391878 1978-09-05

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK391878A DK391878A (da) 1980-03-06
DK146752B true DK146752B (da) 1983-12-27
DK146752C DK146752C (da) 1984-06-12

Family

ID=8128232

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK391878A DK146752C (da) 1978-09-05 1978-09-05 Madras eller hynde af skumplast

Country Status (9)

Country Link
BE (1) BE878618A (da)
CH (1) CH638965A5 (da)
DE (1) DE2935438A1 (da)
DK (1) DK146752C (da)
FR (1) FR2435232A1 (da)
GB (1) GB2037155B (da)
NL (1) NL7906613A (da)
NO (1) NO155325C (da)
SE (1) SE439427B (da)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE881121A (nl) * 1980-01-11 1980-05-02 Michiels August Matras.
US4323231A (en) * 1980-11-07 1982-04-06 Jump For Joy Ltd. Jumping board
AT381852B (de) * 1984-09-17 1986-12-10 Elastica Matratzen Schaumstoff Matratze
GB2244000B (en) * 1990-05-18 1993-09-22 Teasdale S Mattress
FI90196C (fi) * 1992-05-15 1994-01-10 Samuel Sakarias Aittomaeki Patja
NL9301203A (nl) * 1993-07-09 1995-02-01 Recticel Nederland Bv Matras of dergelijk lichaamsondersteunend element.
EP1933516A3 (en) 1997-05-02 2009-03-04 LSI Logic Corporation Demodulating video broadcast signals
FR2798052A1 (fr) * 1999-09-03 2001-03-09 Morphea Production Matelas pourvu d'au moins une couche de materiau a memoire de forme
DE10334648B4 (de) * 2003-07-28 2007-10-11 Silentnight Houben Gmbh Matratze
FR2972615B1 (fr) * 2011-03-14 2013-03-08 Fabienne Sportis Nouveau matelas adaptatif et son procede de fabrication
RU184071U1 (ru) * 2018-02-07 2018-10-15 Общество с ограниченной ответственностью "ЖИВЫЕ ДИВАНЫ" Вентилируемый мягкий элемент мебели для лежания и сидения

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1036035B (de) * 1955-07-06 1958-08-07 Continental Gummi Werke Ag Verfahren zur Herstellung von Polsterkoerpern aus Schaumkunststoffen
US2859455A (en) * 1955-09-30 1958-11-11 Englander Co Inc Mattress structure
US3066928A (en) * 1958-10-28 1962-12-04 Reeves Bros Inc Resilient cushion structure
GB928680A (en) * 1960-06-01 1963-06-12 Bruce Gardner Hood Improvements relating to resilient cushioning elements
DE1843323U (de) * 1960-11-23 1961-12-14 Pirelli Sapsa Spa Zusammengesetzter polsterungskoerper in form von matratzen, kissen, sitzen u. dgl.
US3394414A (en) * 1966-08-11 1968-07-30 Unger Leo Foamed body for cushioning material

Also Published As

Publication number Publication date
DK146752C (da) 1984-06-12
NO155325B (no) 1986-12-08
DK391878A (da) 1980-03-06
GB2037155B (en) 1983-05-25
CH638965A5 (de) 1983-10-31
GB2037155A (en) 1980-07-09
NO155325C (no) 1987-03-18
NO792857L (no) 1980-03-06
BE878618A (fr) 1979-12-31
DE2935438C2 (da) 1990-05-03
FR2435232A1 (fr) 1980-04-04
SE7907305L (sv) 1980-03-06
DE2935438A1 (de) 1980-03-20
NL7906613A (nl) 1980-03-07
SE439427B (sv) 1985-06-17
FR2435232B3 (da) 1981-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4580301A (en) Mattress for supporting the human body
US5642546A (en) Inflatable mattress with improved border support wall
US5282286A (en) Sealed composite cushion having multiple indentation force deflection zones
JP2749462B2 (ja) マットレス
US5617595A (en) Contoured seat cushion comprised of honeycomb cores
DK146752B (da) Madras eller hynde af skumplast
KR100645658B1 (ko) 신체지지 시스템 및 이에 따른 에너지 소실 시스템
US5778470A (en) Partitioned therapeutic pillow with bead filling
US5044027A (en) Cushion construction
US20130205509A1 (en) Cushion structure
CN206166389U (zh) 一种床垫
KR20190028159A (ko) 스폰지를 이용한 매트리스
NO862338L (no) Vekseltrykkmadrass eller pute
JP2019024569A (ja) マットレス構造体
US20180255940A1 (en) Mattress
DK146467B (da) Saede- eller sengehynde
JP3946495B2 (ja) ベッド用マットレス
NO970205L (no) Liggeunderlag
JPS638303Y2 (da)
CN219479660U (zh) 一种分区支撑薄垫
CN213757502U (zh) 多层床垫
JPS61115563A (ja) 折りたたみ得る病人用の椅子の座席部
RU18228U1 (ru) Матрац
KR200344265Y1 (ko) 침대용 매트리스
AU691866B2 (en) Improved body support

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed