DK146751B - Anlaeg til tilberedelse af foder, isaer til grise eller kvaeg - Google Patents

Anlaeg til tilberedelse af foder, isaer til grise eller kvaeg Download PDF

Info

Publication number
DK146751B
DK146751B DK168782A DK168782A DK146751B DK 146751 B DK146751 B DK 146751B DK 168782 A DK168782 A DK 168782A DK 168782 A DK168782 A DK 168782A DK 146751 B DK146751 B DK 146751B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
water
feed
siphon
silo
solid feed
Prior art date
Application number
DK168782A
Other languages
English (en)
Other versions
DK168782A (da
DK146751C (da
Inventor
Hinrich Haake
Original Assignee
Hinrich Haake
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hinrich Haake filed Critical Hinrich Haake
Publication of DK168782A publication Critical patent/DK168782A/da
Publication of DK146751B publication Critical patent/DK146751B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK146751C publication Critical patent/DK146751C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23NMACHINES OR APPARATUS FOR TREATING HARVESTED FRUIT, VEGETABLES OR FLOWER BULBS IN BULK, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PEELING VEGETABLES OR FRUIT IN BULK; APPARATUS FOR PREPARING ANIMAL FEEDING- STUFFS
    • A23N17/00Apparatus specially adapted for preparing animal feeding-stuffs
    • A23N17/008Apparatus specially adapted for preparing animal feeding-stuffs for treating of silage, e.g. upgrading with water
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F25/00Storing agricultural or horticultural produce; Hanging-up harvested fruit
    • A01F25/16Arrangements in forage silos
    • A01F25/20Unloading arrangements

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Description

i U6751
Opfindelsen angår et anlæg af den i krav l's indledning angivne art til tilberedelse af foder.
Ved tilberedelsen af svinefoder, der hovedsageligt består af majs, har man hidtil indført foderets majs-5 andel i en omrørebeholder, i hvilken der forinden er indført en i forvejen fastlagt vandmængde. Ved omrøringen i beholderen blandes majsandelen og vandet, og blandingen kan derefter via en kendt fordelingsindretning transporteres til fodringsstedet.
10 Indføringen af majs i en sådan blandebeholder medfører imidlertid vanskeligheder, fordi dette faste foder har en klæbrig konsistens, idet det faste foder ikke kun består af majskorn men også af bladstrenge. Man er derfor gået over til at anbringe en mølle på blande-15 beholderens øvre del og at indføre det faste foder i møllen, der kan sønderdele det tilførte materiale og afgive dette direkte til blandebeholderen.
Det har også allerede været foreslået at tilføre vand under formalingsprocessen. Herved opnås den fordel, at 20 den til formalingen nødvendige energi mindskes. Der skal imidlertid træffes særlige foranstaltninger, ved hvilke der sikres det rette blandingsforhold mellem majsandelen og vandet i det færdigt tilberedte foder.
Især ved tilberedelse af svinefoder med majs som fast 25 foderandel anbringes majsen efter høsten i siloer, i hvilke den opbevares lufttæt. Dette materiale kan f.eks. fjernes fra siloen ved hjælp af en på silobunden anbragt fræse, der via en transportkæde transporterer det affræsede majsmateriale ud af siloen. En sådan indret-30 ning er imidlertid utilfredsstillende, fordi det affræsede materiale transporteres på en sådan måde, at indtrængning af luft i siloen ikke kan forhindres. Den indtrængende luft medfører nedbrydningsprocesser i det 2 146751 opmagasinerede materiale.
Man er derfor gået over til at anbringe en snegl op til fræsens afgangsside og forbinde sneglens hus lufttæt med fræsens hus. Sneglen transporterer det løsfræ-5 sede materiale ud af siloen, hvorved det transportere de materiale også komprimeres, så at der udefra ikke kan trænge oxygen ind i silobeholderen. Kun den forreste zone i det på denne måde ud af siloen transporterede materiale udsættes for oxygenets indvirkning, så 10 at materialet kun kan nedbrydes i et forholdsvis tyndt lag ved den pågældende overflade. Denne metode er imidlertid ufordelagtig derved, at der kræves forholdsvis megen energi til transport og komprimering af det faste foder, og at det komprimerede materiale dernæst skal 15 formales henholdsvis skæres til skrå, hvilket kræver yderligere energi. Det er også en gene, at ikke blot silobeholderen men også sneglen med sneglhuset skal placeres på en bestemt måde i forhold til blandebeholde-ren og sønderdelingsmøllen, for at det fra siloen udtag-20 ne materiale via møllen kan indføres i blandebeholderen.
Opfindelsen tager sigte på at tilvejebringe et tilberedelsesanlæg af den angivne art, der er således indrettet, at der på den ene side kræves så lidt energi som muligt til tilberedelsen af foderet, men at der på 25 den anden side kan opnås en fin formaling især af blan dinger af majskorn og bladstrenge (CCM). Desuden skal anlægget være således udformet, at den rumlige placering af dets enkelte dele i forhold til hinanden er uden betydning. Der skal især kunne udtages foder af flere 30 silobeholdere, og foderet fra disse skal kunne tilbere des i én og samme blandebeholder. Ovennævnte formål opnås ved det i krav l's kendetegnende del angivne. Ved hjælp af sifonen, der fortrinsvis er anbragt ved siloen, opnås en effektiv afspærring af materialet i siloen 35 mod den omgivende luft. På grund af vandfyldningen i 3 14675 1 sifonen kan der nemlig udefra ikke trænge luft ind i siloen. Det materiale, der udtages fra siloen, føres gennem sifonen, hvorved tvangsmæssigt en del af dennes vandfyldning medtages, af hvilken grund der fin-5 des vandtilførselsorganer for begge sider af sifonen.
Vandtilførselsorganerne for tilførsel af vand til siloen er styret via ventiler, så at der efter et forudbestemt program i afhængighed af bestemte driftsdata (f.eks. møllemotorens strømforbrug) kan tilføres vand 10 på sifonens indgangsside og dens udgangsside. Den vand mængde, der skal tilføres, kunne ganske vist teoretisk tages direkte fra vandforsyningen, men i så tilfælde måtte man sørge for, at det færdigfremstillede foder havde den ønskede sammensætning af fastfoder og vand. Det er 15 derfor hensigtsmæssigt at indføre en bestemt vandmængde i blandebeholderen, inden foderet tilberedes. Herfra ledes den ønskede vandmængde til sifonens indgangsside og dens udgangsside. Størrelsen af vandmængden er ikke kritisk og har ikke nogen skadelig indvirkning på det ind-20 stillede blandingsforhold, fordi tilberedelsesprocessen afsluttes, når der fra siloen er udtaget en tilstrækkelig mængde fastfoder, dvs. den fodermængde, der står i det ønskede forhold til den forudbestemte vandmængde. Det er vigtigt, at det forudbestemte blandingsforhold overholdes 25 tvangsmæssigt ved denne metode, hvor transportmængden i tidsenheden kan indstilles efter ønske ved tilførselen af vand til sifonens indløbsside og dens udløbsside.
Ifølge opfindelsen kan der i sifonens bunddel være anbragt et transportorgan, som transporterer det faste fo-30 der i dette område fra sifonens ene side til dens anden side. Ved tilberedelse af korn kan en sådan transportindretning muligvis undværes.
146751 4
Ued tilberedelse af majsfoder (CCM) er en tallerken med ribber et egnet transportorgan, så at det faste foder ved drejning af tallerkenen kan føres fra den ene sifonside til dennes anden side. Ved en udfø-5 relsesform for anlægget ifølge opfindelsen er taller kenens drivaksel og dennes drivorgan anbragt uden for sifonen. På denne måde undgår man vanskeligheder med lejringen og tætningsproblemer. Tallerkenen kan have et fast forudbestemt omløbstal, idet fastfodermængden 10 ikke skal reguleres via tallerkenens omløbstal, men ifølge opfindelsen kan reguleres ved de i sifonen indførte vandmængder.
Underkravene kendetegner nogle yderligere udførelses-former for anlægget ifølge opfindelsen.
15 I det følgende forklares opfindelsen nærmere ved hjælp af tegningen, hvor fig. 1 viser en udførelsesform for anlægget ifølge opfindelsen, hvis enkelte dele ikke er vist i korrekt målestok, og 20 fig. 2 viser en ændret udførelsesform for anlægget, hvis enkelte dele heller ikke er vist i den korrekte indbyrdes størrelse.
Fig. 1 viser en silo 10 med et transportorgan 11 og en direkte til dette sluttet sifon 12, der er tæt forbundet 25 med transportorganet 11. Til sifonens afgangsåbning er sluttet et rør 13, som udmunder i en mølle 14 til sønderdeling af det fra siloen tilførte materiale. Fra møllen 14 ledes det sønderdelte materiale sammen med en større eller mindre mængde vand fra sifonen via en rørled-30 ning 15 til en blandebeholder 16, som har en vandtilfør selsledning 17.
5 U6751 Såvel rørledningen 13 som rørledningen 15 kan være udformet på en hvilken som helst måde, idet de ikke nødvendigvis skal være retliniede som vist i fig. 1, og idet f.eks. rørledningen 15 kan have en hvilken som 5 helst længde, f.eks. en længde på 2 meter eller en længde på 20 meter. Rørledningens længde er således ikke kritisk med hensyn til transporten, fordi der gennem rørledningen kun transporteres sønderdelt materiale, som er opslæmmet i vand.
10 Den i fig. 1 viste sifon 12 har et hovedsageligt fir kantet tværsnit. Midt i sifonen findes en skillevæg 20, som dog ikke når ned til sifonens bund. I sifonens bunddel er anbragt en tallerken 22 med et antal radialt rettede ribber 23. Tallekenen er forbundet med en uden for 15 sifonen lejret drivaksel 21, der også drives uden for sifonen som antydet ved pilen i fig. 1. I sifonen opretholdes en bestemt vandstand som antydet ved de to trekanter.
Fra blandebeholderen 16 fører en rørledning 24 til en 20 omskifteventil 25, der kan etablere forbindelse fra led ningen 24 enten til en ledning 26 eller til en ledning 27. De to ledninger 26 og 27 kan dog også være sluttet til blandebeholderen 16 gennem hver sin særskilte forbindelsesledning. I så tilfælde findes der i hver af 25 disse forbindelsesledninger en spærreventil.
Inden igangsætningen af det egentlige tilberedelsesanlæg indføres der gennem ledningen 17 en bestemt mængde vand i blandebeholderen 16, fra hvilken vandet gennem rørledningen 24 strømmer ind i sifonen, idet vandet en-30 ten passerer gennem ledningen 27 til rummet i sifonen til venstre for skillevæggen 20, eller gennem ledningen 26 til rummet til højre for skillevæggen. Dernæst igangsættes transportorganet 11, så at der indføres 6 146751 materiale i sifonens rum til venstre for skillevæggen 20.
Dette materiale transporteres af den roterende tallerken 22 fra sifonens venstre rum til dens højre rum. Alt efter den gennem ledningen 27 i sifonens venstre rum ind-5 førte vandmængde føres der mere eller mindre fast mate riale over i sifonens rum til højre for skillevæggen, og dette materiale passerer gennem ledningen 13 ind i sønderdelingsmøllen 14, hvorfra det sønderdelte materiale sammen med vand gennem ledningen 15 indføres i blan-10 debeholderen. I blandebeholderen udfældes materialet fra vandet, idet der gennem ledningen 24 kan transporteres vand i ønsket mængde ind i sifonen. Først når der er indført en tilstrækkelig stor mængde fast materiale i blandebeholderen 16, standses den yderligere transport af 15 materiale og igangsættes et ikke vist blandeorgan i blan debeholderen 16.
Fig. 2 viser en ændret udførelsesform for transportorganet 11 bestående hovedsageligt af et cylindrisk rør 36, hvis ene ende er tæt forbundet med sifonen 12, og hvis 20 anden ende er tæt sluttet til siloen 10 ved dennes bund.
Forneden i siloen og i området ved røret 36 er anbragt to dyser 30 og 31. Der kan dog også findes et større antal dyser, som kan være bevægelige, f.eks. indrettet til at udføre tumlebevægelser, så at der ved tilførsel af 25 vand til dyserne gennem en vandtilførselsledning henholdsvis 33 og 34 i siloen 10 bortskylles materiale 37, der efterlader et mere eller mindre kegleformet hulrum i siloen. Når der ikke tilføres dyserne 30 og 31 vand, kan det bortskyllede materiale samle sig i 30 røret 36's forreste øvre parti og ved siloens bund. Der næst tilføres der en yderligere dyse 32 vand under tryk gennem en ledning 35, hvorved det samlede materiale transporteres ind i sifonen.

Claims (4)

148751 Den i fig. 2 viste udfør eises form for transportorganet 11 er kun beskrevet i grove træk. Der kan anvendes forskellige typer dyser eller dyser af forskellig form, og vandet kan sættes impulsagtigt under tryk, så at 5 der opnås en så god bortiedningsvirkning som muligt. Under alle omstændigheder skal dyserne 30 og 31 og dysen 32 styres til skiftevis aktivering, hvilket uden videre kan opnås ved hjælp af et forudbestemt styreprogram . 10 Patentkrav:
1. Anlæg til tilberedelse af foder, især til grise eller kvæg, hvilket foder består af en andel granuleret fast foder, især majs og en andel vand, og hvilket anlæg har en silo (10) for det faste foder, et aggregat til ud- 15 tagning af fast foder fra siloen, et første transportor gan (11) til transport af det fra siloen udtagne faste foder til en sønderdelingsmølle (14) samt en blandebe-holder (16) til sammenblanding af det formaleae faste foder med vandet, kendetegnet ved, at der mel-20 lem transportorganet (11) og sønderdelingsmøllen (14) er anbragt en sifon (12) med et indløbsområde og et udløbs-område for foderet, hvilke to områder hver er forsynet med en vandtilførselsledning henholdsvis (27 og 26).
2. Anlæg ifølge krav 1, kendetegnet ved, at 25 der i vandtilførselsledningerne (26, 27) er anbragt mindst én fælles omskifteventil (25).
3. Anlæg ifølge krav 1, kendetegnet ved, at der i hver vandtilførselsledning (26, 27) er anbragt en omskifteventil (25) til tilførsel af vand.
4. Anlæg ifølge et af kravene 1-3, kendetegnet ved en forbindelsesledning (24) mellem sifonens (12) tilførselsledninger (26, 27) og blandebeholderen (16).
DK168782A 1980-08-16 1982-04-15 Anlaeg til tilberedelse af foder, isaer til grise eller kvaeg DK146751C (da)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3031030 1980-08-16
DE3031030A DE3031030C2 (de) 1980-08-16 1980-08-16 Vorrichtung zur Aufbereitung von Viehfutter
EP8100122 1981-08-13
PCT/EP1981/000122 WO1982000566A1 (en) 1980-08-16 1981-08-13 Plant for the preparation of fodder

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK168782A DK168782A (da) 1982-04-15
DK146751B true DK146751B (da) 1983-12-27
DK146751C DK146751C (da) 1984-06-04

Family

ID=6109772

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK168782A DK146751C (da) 1980-08-16 1982-04-15 Anlaeg til tilberedelse af foder, isaer til grise eller kvaeg

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4464984A (da)
EP (1) EP0057716B1 (da)
DE (1) DE3031030C2 (da)
DK (1) DK146751C (da)
WO (1) WO1982000566A1 (da)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3315009C2 (de) * 1983-04-26 1987-04-30 Engelbrecht + Lemmerbrock Gmbh + Co, 4520 Melle Verfahren zum Einlagern und zur Entnahme von Naßschrot aus einem Silo und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE3448070A1 (de) * 1984-07-12 1986-11-27 Engelbrecht + Lemmerbrock Gmbh + Co, 4520 Melle Einrichtung zur herstellung eines schwemmfutters aus ccm-schrot-silage
DE3425655A1 (de) * 1984-07-12 1986-01-23 Engelbrecht + Lemmerbrock Gmbh + Co, 4520 Melle Verfahren und vorrichtung zur herstellung von schwemmfutter aus geschrotetem ccm
DE3434381A1 (de) * 1984-09-19 1986-03-27 Engelbrecht + Lemmerbrock Gmbh + Co, 4520 Melle Verfahren zur herstellung von schwemmfutter und anlage zur durchfuehrung des verfahrens
DE3541455A1 (de) * 1985-11-23 1987-05-27 Engelbrecht & Lemmerbrock Anlage zur herstellung eines schwemmfutters aus ccm schrot

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2551216A (en) * 1945-06-07 1951-05-01 Smith Corp A O Silo
US2821993A (en) * 1956-08-08 1958-02-04 Gilbert & Barker Mfg Co Establishing and maintaining means for siphon connection between liquid storage tanks
DE1160791B (de) * 1961-04-26 1964-01-02 Iaelfaia App Vertriebs G M B H Spritzkopf zum Schwemmen von Massenguetern, insbesondere von Feldfruechten, wie Zuckerrueben, Kartoffeln od. dgl.
US3140161A (en) * 1961-10-25 1964-07-07 Int Harvester Co Crop storage and mechanical removal
DE1178634B (de) * 1962-10-09 1964-09-24 Franz Aschenbrenner Jun Verfahren und Vorrichtung zum Austragen von Silagesaeften aus Gaerfuttersilos
US3251292A (en) * 1964-11-30 1966-05-17 Kenneth W Vaughan Means for conserving the gases of oxidation and fermentation during mechanical unloading of silos and the like
US3487960A (en) * 1967-10-11 1970-01-06 Smith Harvestore Products Transfer device for storage structures and the like
US3646874A (en) * 1969-11-03 1972-03-07 Smith Corp A O Method and apparatus for storage atmosphere control
DE2515052A1 (de) * 1975-04-07 1976-10-14 Dipl Landw Helmut Riecken Fa Vorrichtung zur entnahme von konservierungsgut aus einem behaelter
US4201348A (en) * 1978-05-01 1980-05-06 Deere & Company Feed grinding and mixing apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
US4464984A (en) 1984-08-14
EP0057716A1 (de) 1982-08-18
DE3031030C2 (de) 1985-05-15
DK168782A (da) 1982-04-15
WO1982000566A1 (en) 1982-03-04
DE3031030A1 (de) 1982-04-01
EP0057716B1 (de) 1984-11-07
DK146751C (da) 1984-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3181482A (en) Portable pellet mill apparatus
CN111699997B (zh) 一种智能饲喂机及牧场无人化智能饲喂方法
AU2013255453B2 (en) An animal feed mixing and dispensing apparatus
DK146751B (da) Anlaeg til tilberedelse af foder, isaer til grise eller kvaeg
CN109805435B (zh) 一种饲料混合系统
CN110495629A (zh) 一种青鲜饲料智能化加工装备及加工方法
KR100494258B1 (ko) 사료의 배합 및 정량 분배 공급장치
CN107138249A (zh) 一种具有破碎打浆解冻功能的浆料生产系统
JPH09507536A (ja) 一次元先細部とサイドレリーフ付きの中空遷移部を含むチップビン組立体
US9192192B1 (en) Method and apparatus for treating low quality forage
IE881498L (en) Producing animal feed
US3415492A (en) Feed mixer
US3537659A (en) Chopper impeller pump with agitation auger
EP0076964B1 (en) Livestock feed of high nutrient value, and the process and apparatus for its production from waste vegetable materials
US3319896A (en) Method of and apparatus for conveying manure from stable gutters
CN114471349A (zh) 一种物料输送管道配合使用的混料机
DE3425655C2 (da)
DE3223198C2 (de) Anlage zur kontinuierlichen Bereitung von Schwemmfutter
US2836211A (en) System for mixing molasses with feed
EP0852211A1 (en) Metering and conveying system and method for conveying feed
CN220214737U (zh) 一种用于喂养奶牛饲料的粉碎搅拌一体装置
JP3064893U (ja) 畜糞塊破砕装置
CA2234467A1 (en) Apparatus and method for inactivating animal products
JPH0741356Y2 (ja) 養魚用モイストペレット餌連続製造装置
CN214765166U (zh) 一种新型高效的饲料搅拌装置

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed
B1 Patent granted (law 1993)