CZ58096A3 - Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby - Google Patents

Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ58096A3
CZ58096A3 CZ96580A CZ58096A CZ58096A3 CZ 58096 A3 CZ58096 A3 CZ 58096A3 CZ 96580 A CZ96580 A CZ 96580A CZ 58096 A CZ58096 A CZ 58096A CZ 58096 A3 CZ58096 A3 CZ 58096A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
impregnable
container according
backing layer
particles
Prior art date
Application number
CZ96580A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ283974B6 (cs
Inventor
Daniel Dhuique-Mayer
Laurent Liorzou
Original Assignee
Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique (L. H. D.)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique (L. H. D.) filed Critical Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique (L. H. D.)
Publication of CZ58096A3 publication Critical patent/CZ58096A3/cs
Publication of CZ283974B6 publication Critical patent/CZ283974B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/18Applying electric currents by contact electrodes
    • A61N1/20Applying electric currents by contact electrodes continuous direct currents
    • A61N1/30Apparatus for iontophoresis, i.e. transfer of media in ionic state by an electromotoric force into the body, or cataphoresis
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/02Details
    • A61N1/04Electrodes
    • A61N1/0404Electrodes for external use
    • A61N1/0408Use-related aspects
    • A61N1/0428Specially adapted for iontophoresis, e.g. AC, DC or including drug reservoirs
    • A61N1/0448Drug reservoir

Description

TRAPLOVA ♦ HAKR * KUBÁT Advokátní a patentová kancelář;
170 00 Prah* 7ΓΡΓΙ·ανηΓ-24----------, ; z π .v.
Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby .rjA? kw ; w a v a o
Oblast techniky cn§oa
Vynález se týká zásobníku , který může být impregnován roztokem účinné látky za účelem jeho použití v iontoforetic^é^i 9 o í? 0 přístroji sloužícím pro transdermální dodání léčivých produktů a .f.3 konkrétněji se týká zásobníku obsahujícího částicový materiál , může být impregnován uvedeným roztokem . Dalším cílem vynálezu je poskytnout způsob výroby uvedeného zásobníku .
Dosavadní stav techniky
Transdermální podání léčivých produktů podporované iontoforézou je v současné době dobře zvládnutou metodikou , která je předmětem četných publikací , jako např. evropské patentové přihlášky 409067 a mezinárodní patentové přihlášky WO 92/10235 .
Tento způsob spočívá v přiložení zásobníku obsahujícího roztok účinné látky na kůži pacienta a v nuceném průchodu ionizované formy této účinné látky skrze kůži pacienta působením vhodně orientovaného elektrického pole . Za účelem provedení výše uvedeného transportu účinné látky se plochá elektroda přiloží na uvedený zásobník , a mezi tuto elektrodu a sousední elektrodu, případně přiloženou přímo na kůži pacienta , se vytvoří eletrický potenciálový rozdíl . Elektroda přiložená na vrchní část zásobníku je polarizována tak , aby byly ionty účinné látky vehnány pod kůži pacienta a odtud přešly do cévního systému pacienta .
V rámci současného stavu techniky jsou známé zásobníky obsahující hydrogel , který může být impregnován roztokem účine látky . Avšak tento hydrogel neobsahuje tento roztok od samého počátku . Ve skutečnosti je tento hydrogel udržován v suchém stavu za účelem vyvarování se problémů spojených se stabilitou účinné látky , např. problémů , ke kterým by docházelo v důsledku znečištění účinné látky a/nebo neslučitelnosti hydrogelu s účinnou látkou a uvedeným roztokem je hydrogel impregnován bezprostředně před jeho použitím .
Za účelem vhodného provedení tohoto typu aplikace je potom nutné provést impregnaci hydrogelu obsaženého v zásobníku rychle , např. přibližně během minuty . Impregnace hydrogelu by měla být také homogenní a úplná v celém objemu hydrogelu .
Cílem vynálezu je výroba zásobníku , který lze rychle , úplně a homogenně impregnovat uvedeným roztokem účinné látky .
Dalším cílem vynálezu je poskytnout způsob výroby uvedeného zásobníku , který může být průmyslově využitelný , to znamená způsob výroby , který umožňuje velký objem produkce při výrobních nákladech , které jsou omezeny na nejmenší možnou míru.
Podstata vynálezu
Výše uvedené cíle vynálezu , jakož i ostatní znaky , které budou zřejmé z následující popisné části , jsou dosaženy pomocí zásobníku obsahujícího částicový materiál , který může být impregnován roztokem účinném látky , přičemž tento zásobník je charakteristický tím , že obsahuje a) nosnou vrstvu vyrobenou z pórovitého materiálu , který je propustný pro roztok účinné látky a který se podílí na mechanické pevnosti zásobníku , b) vrstvu částic z impregnovatelného materiálu a c) podložkovou vrstvu uspořádanou mezi jednou stranou nosné vrstvy a vrstvou částic za účelem držení vrstvy částic na nosné vrstvě , přičemž tato podložková vrstva je tvořena materiálem , který je mísitelný z roztokem účinné látky .
Použití uvedeného impregnovatelného částicového materiálu umožňuje poskytnout velkou plochu pro absorpci roztoku účinné látky , což urychluje impregnaci zásobníku . Tloušťka vrstvy částic výhodně odpovídá průměrné velikosti částic , což zajišťuje rychlé a homogenní rozložení roztoku účinné látky v zásobníku . Mísitelnost podložkové vrstvy s roztokem účinné látky , kterým má být zásobník impregnován , zajišťuje elíctrickou kontinuitu mezi tímto zásobníkem a elektrodou uzpůsobenou pro pojmutí tohoto zásobníku .
Za účelem připevnění zásobníku k uvedené elektrodě , která je součástí iontoforetického zařízení určeného pro transdermální dodání léčivých produktů , je tento zásobník potažen oboustrannou adhezní vrstvou , která je spojena s nosnou vrstvou na té straně nosné vrstvy , která je protilehlá ke straně nosné vrstvy potažené uvedenou podložkovou vrstvou, přičemž tato oboustranná adhézní vrstva má pravidelnou otevřenou strukturu za účelem zajištění elektrického kontaktu mezi roztokem účinné látky a uvedenou elektrodou .
Podle vynálezu je podložková vrstva zásobníku výhodně tvořena látkou zvolenou z množiny zahrnující glycerol , diacetin a polylyethylenglykol.
Kromě toho je podle vynálezu impregnovatelný částicový materiál, kterým je vyložen zásobník, výhodně zvolen z množiny zahrnující deriváty celulózy, hydroxypropylmethylcelulóza, jakými jsou hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, karboxymethylcelulóza a methylcelulóza, polymery a kopolymery kyseliny akrylové, kyseliny methakrylové a jejich esterů, polyalkylenglykolové gely, polyvinylpyrrolidon a jeho deriváty, polyvinylalkohol, polyakrylamid a jeho deriváty, přírodní gumy a ve vodě rozpustné škrobové deriváty a kopolymery (methylvinylether/anhydrid kyseliny maleinové) .
Vynález také poskytuje způsob výroby uvedeného zásobníku podle vynálezu, přičemž tento způsob výroby je charakteristický tím , že a) jedna strana uvedené nosné vrstvy je potažena adhézní podložkovou vrstvou a b) takto vytvořená vrstva je posypána částicemi materiálu, který může být impregnován roztokem účinné látky. Uvedená nosná vrstva májící formu pásu se pohybuje skrze stanoviště pro potažení jedné strany tohoto pásu materiálem podložkové vrstvy a potom skrze stanoviště pro práškování této podložkové vrstvy vytvořené na uvedeném pásu. Podle výhodného provedení vynálezu je uvedený pás posypán prosíváním částic impregnovatelného materiálu, které je prováděno nad adhezní podložkovou vrstvou.
Takto vyrobený pás se pohybuje vysokou rychlostí skrze výrobní zařízení, což zajišťuje vysoký objem produkce při nízkých výrobních nákladech. Tento pás je potom svařen a rozřezán a vytvořené segmenty pásu tvoří zásobník podle vynálezu.
S-tru-čný popis obrázků
Ostatní znaky a výhody vynálezu budou zřejmé z následující popisné části a z přiložených výkresů, na kterých obr. 1 zobrazuje perspektivní pohled na výhodné provedení zásobníku podle vynálezu a řez tímto zásobníkem , obr. 2 zobrazuje zvětšený pohled na detail řezu zásobníku z obr. 1 označený písmenem A a znázorňující jednotlivé vrtsvy tvořící zásobník podle vynálezu a obr. 3 , 4 a 5 schématicky zobrazují jednotlivé stanoviště ve výrobním zařízení pro provedení způsobu výroby zásobníku z obr. 1 a 2 podle vynálezu .
Jak je zřejmé z obr. 1 , má zásobník podle vynálezu formu plochého , obdélníkového segmentu , který má typicky plochu např. 6 cm x 2 cm . Zásobník musí obsahovat materiál , který může být impregnovatelný roztokem účinné látky , přičemž tento materiál musí pojmout např. 1 až 2 ml tohoto roztoku .
Pro výše uvedený účel zásobník v podstatě obsahuje nosnou vrstvu I z pórovitého materiálu impregnovanou materiálem adhézní podložkové vrstvy 2 uloženým na jednu stranu uvedené nosné vrstvy i, přičemž adhézní podložková vrstva 2 má povrch , který v důsledku adheze umožňuje přichycení vrstvy 3 částic impregnovatelného materiálu, který může být impregnován roztokem účinné látky .
Uvedená adhézní podložková vrstva 2 sama o osobě impregnuje dutiny nosné vrstvy χ , což zajišťuje dobrou adhezi této vrstvy na nosné vrstvě i . Částice 4χ , 42 , 4^ , 44 , apod. z impregnovatelného materiálu jsou rovnoměrně distribuovány na adhézní podložkové vrstvě 2, na které jsou v důsledku adheze drženy v uspořádání, v jakém byly distribuovány na tuto vrstvu .
V případě, že je vrstva 3 částic impregnovatelného materiálu impregnována roztokem účinné látky, potom tato vrstva poskytuje velkou absorpční plochu, která je dána součtem povrchových ploch jednotlivých uvedených částic. V důsledku toho se absorpce roztoku
Z účinné látky výrazně urychli /
Rovnoměrnému rozložení uvedeného roztoku ve vrstvě 3. částic impregnovatelného materiálu také napomáhá malá tloušťka této vrstvy, která je přibližně rovna střednímu průměru uvedených částic, a plochost této vrstvy.
Podle prvního provedení zásobníku podle vynálezu může být tento zásobník tvořen pouze nosnou vrstvou I, adhézní podložkovou vrstvou 2 a vrstvou 3. částic impregnovatelného materiálu.
Avšak podle výhodného provedení zásobníku podle vynálezu je soudržnost zásobníku zesílena krycí vrstvou 5 , která pokrývá uvedenou vrstvu 3 tvořenou částicemi 4, za účelem dosažení toho , že — “—i. ’ tato vrtsva 3 částic impregnovatelného materiálu zůstane správně držena na nosné vrtsvě i .
Takto vytvořený zásobník musí být na jedné straně nosné vrstvy 1. fixován k elektrodě tvořené např. vodivou vrstvou stříbro/chlorid stříbrný . Tato fixace je výhodně provedena použitím oboustrané adhézní vrtsvy 18 , která je původně přilepena buď k zásobníku nebo k elektrodě .
Adheze uvedené oboustranné adhézní vrstvy 18 k zásobníku je podle vynálezu zlepšena pokrytím nosné vrstvy i na její straně 1^ pomocnou vrstvou 6 vyrobenou z materiálu s otevřenou strukturou, např. z jemného pletiva vyrobeného z elektricky nevodivého materiálu. Tato pomocná vrstva 6 je spojena s nosnou vrstvou i na úsecích nosné vrstvy i přilehlých k příčným okrajům 16. 17 této nosné vrstvy J_, stejně jako je k této nosné vrstvě takto připojena krycí vrstva 5. Jedna strana uvedené oboustrané adhézní vrstvy 18 je spojena s pomocnou vrstvou 6, která sama o sobě pokrývá nosnou vrstvu i, přičemž druhá strana této adhézní vrstvy je určena pro přiložení na povrch uvedené elektrody.
Je třeba poznamenat, že v případě nepřítomnosti uvedené pomocné vrstvy 6 nemůže být uvedená oboustranná adhézní vrstva 18 přilepena k nosné vrstvě impregnované např. glycerolem tvořícím podložkovou vrstvu, jak bude dále popsáno. Soudržnost celého zásobníku je zajištěna spoji vytvořenými v blízkosti okrajů 16 a 17.
Elektrická kontinuita zásobníku mezi krycí vrstvou 5 a elektrodou přilepenou k pomocné vrstvě 6 je zajištěna použitím pórovitých materiálů tvořících nosnou vrstvu 1, krycí vrstvu 5 a adhézní podložkovou vrstvu 2, která je mísitelná s roztokem účinné látky. Uvedený roztok účinné látky je v např. injekční stříkačkou vstříknut do zásobníku bezprostředně před přiložením sestavy zásobník/elektroda na kůži pacienta za účelem transdermálního dodání léčivého produktu podporované iontoforézou. Tento roztok potom impregnuje částice T, adhézní podložkovou vrstvu 2 a pórovitou nosnou vrstvu 1 a krycí vrstvu 5 . Uvedená oboustraná adhézní vrstva 18, která fixuje zásobník k elektrodě, může být vyrobena například tak, že obsahuje nosič z elektricky vodivých adhézních produktů. Elektrická kontinuita oboustranné adhézní vrstvy 18 může být zajištěna použitím adhézní vrstvy z otevřenou strukturou , která by umožňovala roztoku účinné látky prosáknout přes tuto vrstvu k uvedené elektrodě .
Pro vytvoření nosné vrstvy j, adhézní podložkové vrstvy 2, vrstvy 3 částic impregnovatelného materiálu, krycí vrstvy 5 a pomocné vrstvy 6 mohou být použity různé materiály. V případě nosné vrstvy j a případné krycí vrstvy 5 jsou podle vynálezu použity následující materiály: tkaný nebo netkaný materiál, plstěný materiál, pletivo nebo fólie z napěněné plastické hmoty s otevřenými póry. Uvedené materiály musí být dostatečně tenké a propustné a mají např. plošnou hmotnost výhodně ležící mezi 10 a 50 g/m2, zejména rovnou přibližně 15 g/m2, za účelem toho, aby nosná vrstva ( případně krycí vrstva ) vytvořená z těchto materiálů umožňovala průchod roztoku účinné látky ke gelu tvořeného částicemi 4p které mají být ipregnovány tímto roztokem. Materiály tvořícími vrstvy 1 a 5 jsou výhodně polymery: polyethylen, polypropylen, polyamid, polyester, polyurethan, celulóza, viskóza, olefinické kopolymery, polyvinylchlorid, celulózové, akrylové nebo methakrylové polymery.
Adhézní podložková vrstva 2, kterou je nosná vrstva I impregnována, je tvořena kapalinou, která je mísitelná s roztokem účinné látky. Tato kapalina musí být dostatečně viskozní , aby nestekla z nosné vrstvy i, kterou impregnuje a dostatečně adhézní za účelem zachycení absorbujících částic 4- na ploše ipregnované nosné vrstvy i, na kterou byly tyto částice uloženy. Viskozita této kapaliny výhodně leží mezi 100 a 1000 centipoisů . Za tímto účelem mohou být použity látky jako např. glycerol, diacetin, homoacetin, polyethylenglykol (polyoxyethylen) mající malou molekulární hmotnost nebo jiné látky vykazující ekvivalentní vlastnosti, jejichž volba bude pro odborníka v daném oboru rutinní záležitostí.
Látka tvořící absorbující částice A je výhodně zvolena z množiny zahrnující hydrofilní nebo ve vodě rozpustné polymery . Tato látka má formu prášku, vloček nebo vláken . Tato částicová forma podporuje v důsledku kapilárního jevu distribuci roztoku účinné látky na povrchu uvedené elektrody . Uvedená látka může být zvolena z množiny zahrnující následující látky , přičemž látky z uvedené množiny mohou být použity samostatně nebo ve směsi :
- deriváty celulózy , jakými jsou hydroxypropylmethylcelulóza , hydroxyethylcelulóza , hydroxypropylcelulóza , karboxymethylcelulóza a methylcelulóza ,
- polymery a kopolymery kyseliny akrylové , kyseliny methakrylové a jejich esterů s velmi dobrými absorpčními vlastnostmi,
- polyethylenglykol , polypropylenglykol,
- polyvinylpyrrolidon a jeho deriváty,
- polyvinylalkohol,
- polyakrylamid a jeho deriváty,
- přírodní gumy, guarová guma , xantan, pektin , karagén , rohovníková moučka a obecně polysacharidy ,
- ve vodě rozpustné škrobové deriváty a
- kopolymery (methylvinylether/anhydrid kyseliny maleinové ) .
Částice 4; mohou být také vytvořeny rozemletím pevného materiálu vyrobeného ze směsi výše uvedených produktů , případně přidáním hydrofilních textilních vláken např. bavlny k těmto směsím . Tento způsob je výhodný pro přímé uložení směsi různých látek a textilních vláken na nosnou vrstvu 1 dostatečně pokrytou materiálem adhezní podložkové vrstvy 2 .
Podle vynálezu mají výhodně vytvořené částice střední průměr ležící mezi 80 μηι a 250 gm a jsou uloženy do tenké vrstvy s tloušťkou přibližně 300 μπι a plošnou hmotností od 30 do 250 g/m2 na podložkovou vrstvu mající tloušťku v rozmezí 100 až 200 μηι .
Bylo zjištěno, že uložení adhézní podložkové vrstvy (2) např. glycerolu na pórovitou nosnou vrstvu (1), např. vyrobenou z netkaného vlákna, vytváří určitý stupeň plošné nerovnosti této podložkové vrstvy, která do určité míry kopíruje nerovný povrch pórovité nosné vřt^vy , na kterou je uložena . Za účelem odstranění tohoto nedostatku může být podle vynálezu netkaná nosná vrstva před uložením glycerolové vrstvy pokryta polyoxyethylenovým hydrogelem nebo jin^ráj ekvivalentním materiálem . Za účelem provedení tohoto opatření může být nosná vrtsva 1 uspořádána na odlupovatelné ochranné vrstvě , např. na papíru potaženém silikonem , který zesiluje mechanickou pevnost nosné vrstvy . Nosná vrstva je potom ovrstvena známým způsobem , např. použitím válce , škrabky , apod . , načež se takto pokrytá nosná vrstva vysuší . V důsledku toho mají obě strany nosné vrstvy po odtržení papíru potaženým silikonem velmi hladký povrch . Pro uvedené účely je použit polyethylenový hydrogel , který má molekulární hmotnost 300000 a který je dodáván belgickou firmou JANSSEN CHEMICA ve formě 2 % roztoku . Takto vyhlazený povrch netkaného vlákna může být potom pokryt glycerolovou vrstvou mající rovnoměrnou tloušťku a dobré povrchové vlastnosti .
Za účelem popsání výhodného způsobu výroby zásobníku podle vynálezu jsou v následující popisné části učiněny odkazy na obr. 3 až 5 zobrazené na připojených výkresech . Podle tohoto způsobu je nejprve celá vrstva podložkového produktu např. glycerolu s plošnou hmotností přibližně 75 g/m2 uložena na nosnou vrstvu I . Za účelem provedení výše uvedeného opatření je vytvořen pás materiálu , např. netkaného tvořící nosnou vrstvu I , který je potom potažen odpovídajícím pásem odloupnutelného ochranného papíru pokrytého silikonem , který zesiluje jeho mechanickou pevnost . Tento pás může být potom veden skrze stanoviště pro potažení nosné vrtsvy glycerolem . Toto stanoviště schématicky znázorňuje obr. 3 . Uvedený pás nosné vrstvy j, potažené papírem pokrytým silikonem je tažen hnacím válcem 7 pod škrabkou 8 , která reguluje tloušťku nanášené vrstvy a udržuje potřebnou zásobu glycerolu před škrabkou , která je doplňována prostředky (nejsou zobrazeny) dobře známými odborníkovi v daném oboru .
Je zřejmé , že uvedený způsob nanášení podložkové vrstvy ilustrovaný na obr. 3 , může být nahrazen ostatními vhodnými způsoby např. použitím přenášecího válce, kalandrováním , nanášecí metodou pad-roll , postřikem nebo technikami využívanými v tisku např. technikou síťového tisku .
Pás potažený glycerolem je dále veden skrze práškovací stanoviště , např . takové , jaké je zobrazeno na obr. 4. Toto práškovací stanoviště zahrnuje výsypku 9 , v jejíž spodní částí je uspořádáno síto 10 , případně vibrační síto . Dehydratovaný práškový hydrogel tvořící materiál obsažený v zásobníku podle vynálezu a impregnovatelný roztokem účinné látky je uspořádán v uvedené výsypce . Práškový hydrogel dopadá na nakloněnou plošinu , která rovnoměrně distribuje tento prášek na povrch glycerolové vrstvy vytvořené na pásu nosné vrstvy £ , která se pohybuje pod uvedenou nakloněnou plošinou v důsledku tažné síly vyvíjené hnacím válcem 12 . Tento válec je také použit pro odloupnutí pásu 13 silikonem potaženého papíru , který nese pás nosné vrstvy £ až do okamžiku , kdy je od tohoto pásu odloupnut . Uvedený pás nosné vrstvy £ potažený vrstvou 3 částic impregnovatelného materiálu tvořeného práškovým hydrogelem fixovaným na povrchu glycerolové vrstvy je potom veden skrze stanoviště zobrazené na obr. 5 za účelem jeho uvedení do sestavy s pásem krycí vrstvy 5 ( pomocí válce 14 ) a pásem pomocné vrstvy 6 (pomocí válce 15 ), za předpokladu, že krycí vrstva 5 a pomocná vrstva 6 jsou zahrnuty v zásobníku podle vynálezu .
12,13
Spojení jednotlivých pásů nosné vrstvy i, krycí vrstvy 5 a pomocné vrstvy 6 dohromady může být zesíleno různými způsoby , např. svařením prostřednictvím tepelného kalandrování v místech pravidelně rozmístěných po povrchu spojovaných pásů nebo spojením těchto pásů pomocí obdobně rozmístěných oblastí adhézního prostředku.
Takto zhotovený vrstvený pás je nakonec na příčných okrajích 16 a 17 každého vytvořeného zásobníku ( jak je to zřejmé z obr. 1) svařen a potom rozřezán za účelem oddělení každého zásobníku.
Je třeba poznamenat , že není nutné svařit zásobník na všech jeho čtyřech okrajích .
Výše popsaný způsob výroby zásobníku podle vynálezu , při kterém se používá kontinuálně se pohybující a automaticky svařovaný a rozřezávaný pás , umožňuje vysoké produkční rychlosti a tudíž vysoký objem produkce při nízkých výrobních nákladech , což je v souladu z výše stanovenými požadavky .
Je zřejmé , že vynález není omezen výše popsaným provedením , které je zde uvedeno pouze jako příkladné provedení . Proto místo práškování prosíváním lze použít i jiné způsoby nanesení částic impregnovatelného materiálu , např. práškování pomocí výfukových trysek nebo pomocí fluidního lože nanášeného prášku , kterým prochází pás nosné vrstvy s adhézním povrchem podložkové vrstvy . Podobně může být zásobník vytvořen celistvě s uvedenou elektrodou a uvedená oboustraná adhézní vrtsva může být použita ke spojení zásobníku s elektrodou . >

Claims (22)

1. Zásobník impregnovatelný roztokem účinné látky aíurčený k použití v iontoforetickém zařízení pro transdermální dodání. lBčřvýcR £ ' produktů a obsahující částicový materiál, který může být impregnovjág uvedeným roztokem, vyznačený tím, že obsahuje nosnou vrstvu (1) vytvořenou z pórovitého materiálu, která je propustná pro uvedený roztok a která přispívá k mechanické pevnosti zásobníku, vrstvu (3) částic impregnovatelného materiálu a adhézní podložkovou vrstvu (2) uspořádanou mezi jednou stranou nosné vrstvy (1) a vrstvou (3) Částic impregnovatelného materiálu a určenou k držení uvedené vrstvy (3) na nosné vrstvě (1), přičemž adhézní podložková vrstva (2) je tvořena materiálem, který je mísitelný s uvedeným roztokem účinné látky .
2. Zásobník podle nároku 1, vyznačený tím, že se tloušťka vrtsvy (3) částic impregnovatelného materiálu rovná střední velikosti těchto částic .
3. Zásobník podle nároku 1 nebo 2,vyznačený tím , že je potažen oboustranou adhézní vřavou (18) připojenou k nosné vrstvě (1) na straně této vrstvy, která je protilehlá ke straně pokryté adhézní podložkovou vrstvou (2) .
4. Zásobník podle nároku 3, vyznačený tím , že uvedená adhézní vrstva (18) je svou druhou stranou připojena ke kovové vrstvě tvořící elektrodu .
Tycfy
5. Zásobník podle nároku 3 nebo 4,vyznačený tím , že mezi nosnou vrstvou (1) a uvedenou oboustranou adhézní vrstvou (18) je uspořádána pomocná vrstva (6) z materiálu s otevřenou strukturou .
6. Zásobník podle nároku 1 až 5, vyznačený tím, že nosná vrstva (1) obsahuje pórovitý materiál impregnovaný polyoxyethylenovým hydrogelem.
7. Zásobník podle nároku 1 až 6, vyznačený tím , že zahrnuje krycí vrstvu (5) zhotovenou z pórovitého materiálu , přičemž tato krycí vrstva (5) pokrývá vrstvu (3) částic impregnovatelného materiálu .
8. Zásobník podle nároku 1 až 7, vyznačený tím, že nosná vrstva (1), krycí vrstva (5) a pomocná vrstva (6) jsou svými okraji vzájemně svařeny.
9. Zásobník podle nároku 1 až 8, vyznačený tím , že nosná vrstva (1) je zhotovena z materiálu zvoleného z množiny zahrnující tkané nebo netkané produkty , plstě , pletiva a hmoty s pórovitou strukturou , zhotovené z polymerní látky zvolené ze skupiny látek zahrnující polyethylen , polypropyleny , polyamidy , polyestery , polyurethany , celulózy , viskózy , olefinické kopolymery , polyvinylchlorid , celulózové , akrylové nebo methakrylové polymery .
ST*?
10. Zásobník podle nároku 1 až 9, vyznačený tím, že Q adhézní podložková vrstva (2) je tvořeny látkou zvolenou z množiny látek zahrnující glycerol , diacetin , homoacetin, polyethylenglykol .
11. Zásobník podle nároku 1 až 10 , v y z n a č e n ý t í m, že impregnovatelný částicový materiál vrstvy 3 částic impregnovatelného materiálu je tvořen látkou zvolenou z množiny látek zahrnující deriváty celulózy, jakými jsou hydroxypropylmethylcelulóza, hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, karboxymethylcelulóza a methylcelulóza , polymery a kopolymery kyseliny akrylové , kyseliny methakrylové a jejich esterů , polyalkylenglykolové gely polyvinylpyrrolidon a jeho deriváty , polyvinylalkohol , polyakrylamid a jeho deriváty , přírodní gumy a ve vodě rozpustné škrobové deriváty a kopolymery (methylvinylether/anhydrid kyseliny maleinové ) .
12. Zásobník podle nároku 11, vyznačený tím, že uvedený impregnovatelný částicový materiál zahrnuje částice se střední velikostí 80 gm až 250 μιη, přičemž vrstva (3) částic impregnovatelného materiálu vytvořená z tohoto materiálu uloženého na adhézní podložkovou vrstvu (2) má maximální tloušťku 300 μιη .
13. Zásobník podle nároku 7 a 9 , vyznačený tím , že krycí vrstva (5) a nosná vrstva (1) jsou tvořeny polymerními látkami téže skupiny .
7y^ ps
14. Zásobník podle nároku 5až 13, vyznačený t í m , že pomocná vrstva (6) z materiálu s otevřenou strukturou je tvořena pletivem, plstí nebo tkaným nebo netkaným produktem z polymerního materiálu .
15. Způsob výroby zásobníku podle nároku 1 až 14 , v y z n a č en ý t í m , že jedna strana nosné vrstvy (1) se pokryje adhézní podložkovou vrstvou (2) a takto vytvořená vrstva se popráškuje částicemi (4.) z materiálu impregnovatelného roztokem účinné látky .
16. Způsob podle nároku 15 , v y z n a č e n ý t í m , že se nosná vrstva (1) mající formu pásu pohybuje skrze stanoviště (7,8) pro potažení jedné strany tohoto pásu materiálem adhézní podložkové vrstvy (2) a potom skrze stanoviště (9,10,11) pro práškování adhézní podložkové vrstvy (2) vytvořené na uvedeném pásu nosné vrstvy (1) .
17. Způsob podle nároku 16,vyznačený tím, že uvedený pohybující se pás nosné vrstvy (1) se potáhne pásem (13) odloupnutelného ochranného materiálu .
18. Způsob podle nároku 17,vyznačený tím, že uvedený potažený pás nosné vrstvy (1) se před tím , než projde skrze stanoviště (7,8) pro pokrytí tohoto pásu adhézní podložkovou vrstvou (2), impregnuje polyoxyethylenovým hydrogelem .
Z/re
7>r' S7V c
19. Způsob podle nároku 17 nebo 18, vyznačený t í m, že se pás (13) na konci práškovacího stanoviště (9,10,11) odloupne a pás nosné vrstvy (1) s nanesenou adhézní podložkovou vrstvou (2) a vrstvou (3) částic impregnovatelného materiálu je potom tažen mezi pásem krycí vrstvy (5) zhotoveným z materiálu s otevřenou strukturou a pokrývajícím vrstvu (3) částic impregnovatelného materiálu a pletivovým pásem pomocné vrstvy (6) pokrývajícím druhou stranu pásu nosné vrstvy (1) s nanesenou adhézní podložkovou vrstvou (2) a vrstvou (3) částic impregnovatelného materiálu.
20. Způsob podle nároku 19, vyznačený tím, že takto vytvořený pásový produkt se rovnoměrně svaří na jednotlivé segmenty odpovídající konečným rozměrům zásobníku , načež se pásový produkt podél uvedených svarů (16,17) rozřízne za účelem oddělení každého ze zásobníků .
21. Způsob podle nároku 19, vyznačený tím, že takto vytvořený pásový produkt se tepelně kalandruje za účelem posílení jeho soudržnosti.
22. Způsob podle nároku 15 až 21, vyznačený tím, že uvedené částice impregnovatelného materiálu se prosívájí za účelem vytvoření vrstvy (3) částic impregnovatelného materiálu na adhézní podložkové vrstvě (2) .
CZ96580A 1993-08-30 1994-08-03 Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby CZ283974B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9310360A FR2709423B1 (fr) 1993-08-30 1993-08-30 Réservoir imprégnable d'une solution de principe actif, pour dispositif ionophorétique d'administration transdermique de médicaments, et procédé de fabrication d'un tel réservoir.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ58096A3 true CZ58096A3 (cs) 1998-03-18
CZ283974B6 CZ283974B6 (cs) 1998-07-15

Family

ID=9450448

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96580A CZ283974B6 (cs) 1993-08-30 1994-08-03 Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5718913A (cs)
EP (1) EP0716620B1 (cs)
JP (1) JP3353150B2 (cs)
KR (1) KR100302083B1 (cs)
AT (1) ATE151298T1 (cs)
AU (1) AU677857B2 (cs)
CA (1) CA2169070A1 (cs)
CZ (1) CZ283974B6 (cs)
DE (1) DE69402559T2 (cs)
DK (1) DK0716620T3 (cs)
ES (1) ES2103133T3 (cs)
FR (1) FR2709423B1 (cs)
GR (1) GR3023092T3 (cs)
HU (1) HU218361B (cs)
NZ (1) NZ269569A (cs)
PL (1) PL174792B1 (cs)
SG (1) SG44531A1 (cs)
SK (1) SK280270B6 (cs)
WO (1) WO1995006496A1 (cs)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997004835A1 (de) * 1995-07-28 1997-02-13 Novartis Ag Transdermales system
GB2307862A (en) * 1995-12-05 1997-06-11 David Jehan Patch structures for transdermal therapy
US5983135A (en) * 1998-12-24 1999-11-09 Avrahami; Zohar Transdermal delivery of fine powders
US20040109874A1 (en) * 1999-11-10 2004-06-10 Powderject Vaccines, Inc. Induction of mucosal immunity by vaccination via the skin route
US6972011B2 (en) * 2000-05-23 2005-12-06 Toyo Eizai Kabushiki Kaisha Ultra-thin absorbing sheet body, disposable absorbent article provided with ultra-thin absorbing sheet body and production device for ultra-thin absorbing sheet body
CN1620324A (zh) 2001-12-20 2005-05-25 阿尔扎公司 有一整体模制的槽座架的电输送装置
US7872168B2 (en) * 2003-10-31 2011-01-18 Kimberely-Clark Worldwide, Inc. Stretchable absorbent article
US7662745B2 (en) 2003-12-18 2010-02-16 Kimberly-Clark Corporation Stretchable absorbent composites having high permeability
US20070190123A1 (en) * 2004-01-30 2007-08-16 Kazunosuke Aida Cover material and plaster with cover material
US7938813B2 (en) * 2004-06-30 2011-05-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article having shaped absorbent core formed on a substrate
US7772456B2 (en) * 2004-06-30 2010-08-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Stretchable absorbent composite with low superaborbent shake-out
US20060069365A1 (en) * 2004-09-30 2006-03-30 Sperl Michael D Absorbent composite having selective regions for improved attachment
WO2006055729A1 (en) * 2004-11-16 2006-05-26 Transcutaneous Technologies Inc. Iontophoretic device and method for administering immune response-enhancing agents and compositions
US20060135932A1 (en) * 2004-12-21 2006-06-22 Abuto Frank P Stretchable absorbent core and wrap
US20090214625A1 (en) * 2005-07-15 2009-08-27 Mizuo Nakayama Drug delivery patch
JP2007037868A (ja) * 2005-08-05 2007-02-15 Transcutaneous Technologies Inc 経皮投与装置及びその制御方法
US20070048362A1 (en) * 2005-08-29 2007-03-01 Transcutaneous Technologies Inc. General purpose electrolyte solution composition for iontophoresis
NZ566628A (en) * 2005-09-16 2010-02-26 Tti Ellebeau Inc Catheter type iontophoresis apparatus using alternating layers of electrolytes and ion exchange membranes
EP1931420A2 (en) * 2005-09-30 2008-06-18 Tti Ellebeau, Inc. Iontophoresis device to deliver multiple active agents to biological interfaces
KR20080066712A (ko) * 2005-09-30 2008-07-16 티티아이 엘뷰 가부시키가이샤 관능화된 미세바늘 경피 약물 전달 시스템, 장치 및 방법
WO2007041322A2 (en) * 2005-09-30 2007-04-12 Tti Ellebeau, Inc. Iontophoretic delivery of active agents conjugated to nanoparticles
US20070083185A1 (en) * 2005-09-30 2007-04-12 Darrick Carter Iontophoretic device and method of delivery of active agents to biological interface
WO2007041118A1 (en) * 2005-09-30 2007-04-12 Tti Ellebeau, Inc. Iontophoretic device and method of delivery of active agents to biological interface
US20070135785A1 (en) * 2005-12-12 2007-06-14 Jian Qin Absorbent articles comprising thermoplastic coated superabsorbent polymer materials
US20080033338A1 (en) * 2005-12-28 2008-02-07 Smith Gregory A Electroosmotic pump apparatus and method to deliver active agents to biological interfaces
JP2009522011A (ja) * 2005-12-30 2009-06-11 Tti・エルビュー株式会社 活性物質を生体界面に送達するイオントフォレーシスシステム、装置及び方法
CN101405051A (zh) * 2006-03-21 2009-04-08 阿尔扎公司 用于药物电转运的可水化聚合酯基质
WO2007123707A1 (en) * 2006-03-30 2007-11-01 Tti Ellebeau, Inc. Controlled release membrane and methods of use
US20070255243A1 (en) * 2006-04-28 2007-11-01 Kaun James M Dimensionally stable stretchable absorbent composite
MX2008016186A (es) * 2006-07-05 2009-01-20 Tti Ellebeau Inc Dispositivo de suministro que tiene polimeros dendriticos autoensamblables y metodo de uso del mismo.
EP2063863A2 (en) * 2006-08-29 2009-06-03 Alza Corporation Drug electrotransport with hydration measurement of hydratable reservoir
US20080193514A1 (en) * 2006-11-02 2008-08-14 Transcu Ltd. Compostions and methods for iontophoresis delivery of active ingredients through hair follicles
EP2123259A1 (en) * 2007-01-16 2009-11-25 Hokkaido University Liposome preparation for iontophoresis having antioxidant component encapsulated therein
US20080188791A1 (en) * 2007-02-02 2008-08-07 Difiore Attilio E Active iontophoresis delivery system
AU2008254748A1 (en) * 2007-05-18 2008-11-27 Tti Ellebeau, Inc. Transdermal delivery devices assuring an improved release of an active principle through a biological interface
US8197844B2 (en) * 2007-06-08 2012-06-12 Activatek, Inc. Active electrode for transdermal medicament administration
JP2010187707A (ja) * 2007-06-12 2010-09-02 Hokkaido Univ インスリンを封入したイオントフォレーシス用リポソーム製剤
US8862223B2 (en) 2008-01-18 2014-10-14 Activatek, Inc. Active transdermal medicament patch and circuit board for same
US20100069877A1 (en) * 2008-09-10 2010-03-18 Smith Gregory A Apparatus and method to dispense hpc-based viscous liquids into porous substrates, e.g., continuous web-based process
WO2011057133A1 (en) 2009-11-09 2011-05-12 Spotlight Technology Partners Llc Fragmented hydrogels
EP2498763A4 (en) 2009-11-09 2015-10-07 Spotlight Technology Partners Llc HYDROGELS BASED ON POLYSACCHARIDE
WO2012020877A1 (ko) * 2010-08-11 2012-02-16 주식회사 제이앤씨트레이딩 온수를 이용한 온열 밴드
US10864172B2 (en) * 2018-07-25 2020-12-15 Chemsultants International Inc. Transdermal patch for oil delivery

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5810066A (ja) * 1981-07-10 1983-01-20 株式会社アドバンス イオントフオレ−ゼ用プラスタ−構造体
US4777954A (en) * 1986-06-30 1988-10-18 Nepera Inc. Conductive adhesive medical electrode assemblies
US4989607A (en) * 1989-03-30 1991-02-05 Preston Keusch Highly conductive non-stringy adhesive hydrophilic gels and medical electrode assemblies manufactured therefrom
US5069908A (en) * 1989-06-19 1991-12-03 Henley International, Inc. Crosslinked hydrogel and method for making same
US5087242A (en) * 1989-07-21 1992-02-11 Iomed, Inc. Hydratable bioelectrode
US5236412A (en) * 1989-07-21 1993-08-17 Iomed, Inc. Rehydratable product and method of preparation thereof
US5162043A (en) * 1990-03-30 1992-11-10 Alza Corporation Iontophoretic delivery device
EP0616505B1 (en) * 1991-11-15 1996-09-11 Minnesota Mining And Manufacturing Company Biomedical electrode provided with two-phase composites conductive, pressure-sensitive adhesive
US5306504A (en) * 1992-12-09 1994-04-26 Paper Manufactures Company Skin adhesive hydrogel, its preparation and uses

Also Published As

Publication number Publication date
CA2169070A1 (en) 1995-03-09
EP0716620B1 (fr) 1997-04-09
DE69402559T2 (de) 1997-11-13
DE69402559D1 (de) 1997-05-15
FR2709423B1 (fr) 1995-11-17
SK280270B6 (sk) 1999-10-08
JP3353150B2 (ja) 2002-12-03
HU218361B (hu) 2000-08-28
EP0716620A1 (fr) 1996-06-19
ES2103133T3 (es) 1997-08-16
NZ269569A (en) 1997-01-29
FR2709423A1 (fr) 1995-03-10
SG44531A1 (en) 1997-12-19
JPH09501854A (ja) 1997-02-25
PL312784A1 (en) 1996-05-13
CZ283974B6 (cs) 1998-07-15
ATE151298T1 (de) 1997-04-15
US5718913A (en) 1998-02-17
GR3023092T3 (en) 1997-07-30
AU677857B2 (en) 1997-05-08
AU7387294A (en) 1995-03-22
HUT74534A (en) 1997-01-28
DK0716620T3 (da) 1997-07-28
KR100302083B1 (ko) 2001-11-22
HU9600261D0 (en) 1996-03-28
WO1995006496A1 (fr) 1995-03-09
KR960704596A (ko) 1996-10-09
PL174792B1 (pl) 1998-09-30
SK26696A3 (en) 1996-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ58096A3 (cs) Zásobník pro roztok účinné látky a způsob jeho výroby
CA2138680C (en) Method and apparatus for the zoned placement of superabsorbent material
US6834612B2 (en) Method and apparatus for making particle-embedded webs
US5941843A (en) Iontophoresis electrode
CA2502062C (en) Method and apparatus for applying a particulate material to a substrate
US5857993A (en) Process of making an iontophoresis electrode
JPS6329661A (ja) 薬剤放出デバイス、その製造と使用
GB2194255A (en) Active particle-containing nonwoven material, method of formation thereof, and uses thereof
AU5607298A (en) Disposable pad and method
ZA200507937B (en) Method for increasing press fabric void volume by laser etching
US5871461A (en) Method of making an iontophoresis electrode
US20070054040A1 (en) Method of supporting and/or applying particulate materials
JP2000025135A (ja) 機能性植毛物品及びその製造方法
JPH09266929A (ja) 吸水体およびその製造方法
JP2006204377A (ja) 貼付材およびそれを用いた貼付製剤
GB1561705A (en) Articles comprising cellulose ethers and the manufacture thereof
JP4097142B2 (ja) 薄型吸収体の製造方法および製造装置
JP3098333U (ja) 表面に断続的にならぶ領域に反応型接着剤を塗布されてなるフィルム
JP3098333U6 (ja) 表面に断続的にならぶ領域に反応型接着剤を塗布されてなるフィルム
JP2008531587A (ja) 皮膚および経皮物質放出システムで有用な吸収性材料の減衰特性を高める方法
JPS62264504A (ja) 通信ケ−ブル用止水テ−プ及びその製造方法
JPS5854914A (ja) 敷物の施工法
JPS581983B2 (ja) 高吸水性シ−トの製造法
WO1998002207A1 (en) Iontophoresis electrode
JPH0495537A (ja) 帯電防止マット

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020803