CZ411197A3 - Profilový vývalek a způsob jeho výroby - Google Patents

Profilový vývalek a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ411197A3
CZ411197A3 CZ974111A CZ411197A CZ411197A3 CZ 411197 A3 CZ411197 A3 CZ 411197A3 CZ 974111 A CZ974111 A CZ 974111A CZ 411197 A CZ411197 A CZ 411197A CZ 411197 A3 CZ411197 A3 CZ 411197A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
temperature
alloy
region
cooling
rail
Prior art date
Application number
CZ974111A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295574B6 (cs
Inventor
Albin Jöller
Peter Pointner
Herbert-Adolf Schifferl
Original Assignee
Voest-Alpine Schienen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3530300&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ411197(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Voest-Alpine Schienen Gmbh filed Critical Voest-Alpine Schienen Gmbh
Publication of CZ411197A3 publication Critical patent/CZ411197A3/cs
Publication of CZ295574B6 publication Critical patent/CZ295574B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D1/00General methods or devices for heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering
    • C21D1/18Hardening; Quenching with or without subsequent tempering
    • C21D1/19Hardening; Quenching with or without subsequent tempering by interrupted quenching
    • C21D1/20Isothermal quenching, e.g. bainitic hardening
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D9/00Heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering, adapted for particular articles; Furnaces therefor
    • C21D9/04Heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering, adapted for particular articles; Furnaces therefor for rails
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D2211/00Microstructure comprising significant phases
    • C21D2211/002Bainite

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Heat Treatment Of Steel (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Ceramic Capacitors (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Reduction Rolling/Reduction Stand/Operation Of Reduction Machine (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká profilového válcovaného materiálu, zejména kolejnice pro pouliční dráhy a železnice, sestávajícího ze slitiny na bázi železa, obsahující uhlík, křemík, mangan a popřípadě chrom, prvky tvořící speciální karbidy a také ovlivňující chování materiálu při přeměně a/také mikrolegovací přísady zbytek je tvořen železem a obvykle se vyskytujícími a výrobou podmíněnými nečistotami, a majícího strukturní stavbu vytvořenou alespoň v části svého průřezu urychleným chlazením z austenitické oblasti slitin.
Vynález se také týká způsobu výroby profilového válcovaného materiálu, zejména kolejnic pro pouliční a železniční dráhy, ze slitiny na bázi železa mající strukturní stavbu alespoň v části svého průřezu vytvořenou z austenitické oblasti slitin urychleným chlazením, při kterém se alespoň části povrchové plochy vývalku ostřikují chladicí látkou nebo se ponořují do chladicí látky.
Dosavadní stav techniky
Vývalky mohou být jako konstrukční prvky pro různá použití různě zatěžovány, přičemž na základě obecných materiálových vlastností se podle nejvyššího předpokládaného zatížení provádí určité dimenzování dílů a/nebo se určuje jejich životnost v provozu. Z technického a také ekonomického hlediska může být výhodné, jestliže je účinný profil kon- . a . strukčního dílce přizpůsoben kladeným požadavkům, popřípadě jestliže má konstrukční díl zvláště vysoké parametry v těch oblastech, které jsou pro konkrétní zatížení nejdůležitější.
Například u kolejnic pro železniční a pouliční tratě je možno přesně pozorovat vícevrstvé rozložení namáhání materiálu. Pro kolejovou dopravu by měly mít kolejnice na jedné ·· ·4·Φ straně vysokou odolnost proti opotřebení v oblasti své hlavy, popřípadě na pojezdové ploše upravené pro pojezd kol kolejových vozidel, a na druhé straně by měly mít ve zbývající oblasti svého průřezu vysokou houževnatost, pevnost a odolnost proti lomu, aby byla kolejnice schopna odolávat velkým ohybovým namáháním.
Pro zlepšení užitných vlastností kolejnic při narůstající intenzitě provozu a stále se zvětšujících nápravových tlacích byla již navržena řada řešení na zvýšení tvrdosti hlavy kolejnice.
Z AT-399 346-B je znám způsob zpracování materiálu, kterým se má dosáhnout splnění těchto požadavků, při kterém se hlava kolejnice vytvořená z austenitické části slitiny ponoří do chladicího prostředku, obsahujícího syntetickou chladicí přísadu, a ochladí se na teplotu v rozsahu od 450°C do 550°C, takže se vytvoří v oblasti hlavy kolejnice jemná perlitická struktura se zvýšenou tvrdostí materiálu. K provádění podobného způsobu výroby je z EP-A-0 441 166 známo zařízení pro realizaci takového výrobního postupu, umožňující jednoduchými technickými prostředky zajišťovat ponořování hlavy kolejnice do ponořovací nádrže obsahující chladicí kapalinu.
Další způsob vytváření stabilní perlitické struktury kolejnic je znám z EP-186 373-B1, při kterém se v podstatě využívá soustavy trysek pro urychlené chlazení kolejnice chladicí látkou a při kterém se nastavuje vzdálenost mezi soustavou trysek a hlavou kolejnice v závislosti na hodnotách tvrdosti, které mají být dosaženy v hlavě kolejnice, a na uhlíkovém ekvivalentu oceli.
Způsob tepelného zpracování profilových vývalků, zejména kolejnic, a zařízení k provádění tohoto způsobu, jsou známy z EP-A-0 693 562, přičemž při tomto způsobu se zejména v hla ·· ···· vě kolejnice vytváří jemně perlitická struktura se zvýšenou tvrdostí a odolností proti oděru. Další způsob vytváření jemně perlitické struktury v hlavě kolejnice je popsán v EP-A-0 293 002. Při tomto postupu se hlava kolejnice ochlazuje paprský horké vody až na teplotu 420°C a potom se na ni působí proudem vzduchu.
Z EP-A-0 358 362 je znám způsob, při kterém se hlava kolejnice chladí z austenitické oblasti slitiny s větší intenzitou a ve větší míře, takže teplota povrchové plochy kolejnice zůstává nad bodempřeměnymartensitu. Po dosažení zvolené teploty se omezuje chladicí účinek, takže může proběhnout úplná izotermická přeměna austenitu na jemnější perlit ve spodním perlitickém stupni. V závislosti na chemickém složení oceli má tato přeměna struktury bez tvorby bainitu.
Kolejnice se zvýšenou odolností její hlavy proti opotřebení a s vysokou bezpečností patky proti lomu se vyrábějí způsoby podle EP-A-0 136 613, popřípadě DE-AS 33 36 006, při kterém kolejnice po vyválcování a ochlazení na vzduchu při teplotě 810°C až 890°C austenitizuje a potom se zrychleně ochlazuje. Chlazení probíhá při tomto postupu tak, že v oblasti hlavy vzniká jemně perlitická struktura a v oblasti patky kolejnice vzniká martensitická struktura, která se potom popouští.
Aby se získaly vývalky s výhodnými mechanickými vlastnostmi, zejména kolejnice pro železnice a pouliční dráhy, které by měly větší odolnost proti oděru zejména v oblasti své hlavy a vyšší houževnatost ve zbývajících oblastech, je třeba podle stavu techniky dosáhnout v materiálu vytvoření jemně perlitické struktury a zamezit tvorbě mezioperační struktury, popřípadě bainitické struktury, popřípadě s martensitovými podíly.
·· ····
Tyto požadavky jsou také vědecky odůvodnitelné, protože při perlitické přeměně, při které dochází k difúzi atomů, se s klesající teplotou zvyšuje rychlost nukleace pro lamelární fáze karbidu a feritu, přičemž struktura se stále zjemňuje a tím se stává při větší houževnatosti tvrdší a také odolnější proti oděru. Tvorba perlitu probíhá také nukleací a růstem krystalů, které jsou závislé na míře podchlazení a difuzní rychlosti zejména atomů uhlíku a železa.
Jestliže se rychlost chlazení dále zvýší, popřípadě jestliže se teplota přeměny dále sníží, probíhá přeměna nízkolegovaných materiálů na bázi železa a s obsahem uhlíku. Ačkoliv přesné vědecké vysvětlení tohoto jevu dosud chybí, bylo již mnohokrát zjištěno, že při mezistupňové nebo bainitické přeměně dojde ke znehybnění základních mřížkových atomů a změna strukturní stavby probíhá překlopením mřížky, přičemž však atomy uhlíku ještě mohou difundovat a v důsledku toho se potom tvoří karbidy. Při mezistupňové přeměně má strukturní stavba, vznikající bezprostředně pod teplotní oblastí přeměny na jemný lamelární perlit, podstatně hrubší formu. Také vznikající karbidy jsou výrazně hrubší, jsou umístěny mezi feritovými lamelami, podstatně zhoršují houževnatost materiálu a podporují vznik únavy materiálu, přičemž současně zvyšují nebezpečí lomu konstrukčních dílů zejména při rázovém zatížení. Z těchto důvodů nemají kolejnice obsahovat žádné bainitické podíly ve struktuře svého materiálu.
Bainitická ocel bez obsahu karbidu se zvýšenou odolností proti oděru a se zlepšenou odolností proti kontaktní únavě je známa z WO 96/22396. Zvýšením obsahu křemíku a/nebo hliníku, pohybujícího se v hmotnostním množství od 1,0 do 3,0 %, se má nízkolegovaná ocel vývalku, obsahující 0,05 až 0,5 % hmot, uhlíku a také 0,5 až 2,5 % hmot, manganu a 0,25 až 2,5 % hmot, chrómu, plynulým chlazením z válcovací teploty přeměnit na v podstatě bezkarbidovou# mikrostrukturu typu horní • · · · bainit, což je smíšená struktura z bainitického feritu, zbytkového austenitu a martensitu s vysokým obsahem uhlíku. Při nízkých teplotách a/nebo při mechanických namáháních se však mohou alespoň části zbytkového austenitu ve struktuře překlopit a při vytváření martensitu a/nebo tak zvaného přetvořeného martensitu, takže se na hranicích fází zvyšuje nebezpečí vzniku trhlinek.
Zvyšování dopravní frekvence na železničních tratích a také zvyšování osových tlaků kolejových vozidel a růst dopravních rychlostí vlaků vyžadují vyšší kvality materiálu, přičemž by měly být dosahovány také lepší provozní vlastnosti kolejnic.
Dosud známé vývalky z nízko legovaných materiálů na bázi železa a také způsoby výroby těchto vývalků, zejména způsoby tepelného zpracování výrobků se zlepšenými užitnými vlastnostmi mají nevýhody spočívající zejména v tom, že podle stavu techniky je možno dosáhnout dalšího zvýšení odolnosti proti oděru a houževnatosti materiálů jen za cenu nákladných legovacích opatření.
K odstranění těchto nedostatků má přispět řešení podle vynálezu, které má za úkol vytvořit profilovaný vývalek, zejména kolejnici, u které je dosaženo optimální kombinace nižší obrusnosti, popřípadě vyšší odolnosti proti opotřebení a tvrdosti materiálu a také odolnosti proti kontaktní únavě.
” Dále je úkolem vynálezu vyřešit nový způsob, kterým by se zlepšily užitné vlastnosti profilovaného vývalku při použití hospodárných legovacích přísad.
Podstata vynálezu
Tyto úkoly jsou vyřešeny profilovým válcovaným materiálem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že slitina • · • 4 φ Φ4 φ •· φ •· • ·· · c · 4 ·4 • 4 4 4 4— Ό» ···Φ
4 4 φ φ 4· ··· ·♦ ··♦ 4444 ··· na bázi železa obsahuje v hmotnostních množstvích křemík do 0,93 %, zejména 0,21 % až 0,69 %, hliník do 0,06 %, zejména do 0,03 %, přičemž součet hmotnostních množství křemíku a hliníku je do 0,99 % a alespoň v dílčích oblastech svého příčného průřezu má vývalek podél své délky strukturní stavbu se strukturou, která je vytvořena při v podstatě izotermické přeměně struktury z austenitu v oblasti spodního mezistupně nebo spodního bainitického stupně.
Výhody dosažené řešením podle vynálezu spočívají především v tom, že vývalek tohoto provedení má podle všech výsledků zkoušek se svou strukturní stavbou odpovídající přeměně ve spodním mezistupni podstatně zlepšené mechanické vlastnosti. Předpokladem pro dosažení takového výsledku je přesné vymezení obsahu křemíku a/nebo hliníku v materiálu. Vyšší koncentrace křemíku a/nebo hliníku působí v nízko legovaných materiálech na bázi železa oddělovacím účinkem na gama oblast ve stavu materiálového systému, takže je umožněna úplná přeměna struktury z austenitu v oblasti spodního mezistupně pouze při obsahu křemíku v hmotnostním množství do 0,93 % a hliníku do 0,06 % a součtu množství křemíku a hliníku do 0,99 %. Překvapivě velké zlepšení vlastností materiálu mezi horní a spodní mezistupňovou strukturní stavbou není dosud dostatečně objasněno a někteří odborníci zdůvodňují tento jev tím, že v horní oblasti teplot při izotermické přeměně, při které je sice zmrazená vlastní difúze mřížkových atomů, může ještě uhlík snadno difundovat. To způsobuje vylučování hrubých karbidových částic, viditelných optickým mikroskopem a nacházejících se mezi “feritovými“ jehlicemi, což ve svém _ důsledku vede k nevýhodným vlastnostem materiálu. V teplotní oblasti spodní mezistupňové přeměny se naproti tomu ukazuje, že difúze uhlíku je do značné míry omezena nebo je dokonce do značné míry zmrazená, takže karbidy se vytvářejí v jehlicích mezistupňových feritů a jsou tak jemně rozptýleny, že nemohou být zjištěny optickým mikroskopem, ale jsou viditelné jen na obrazu vytvořeném elektronovým mikroskopem. Toto výhodné vytvoření a rozptýlení karbidů ve struktuře spodního mezistupně vede k podstatnému zvýšení tvrdosti a pevnosti, houževnatosti, odolnosti proti lomu a proti oděru a opotřebení a také k vysoké trvanlivosti vývalků v důsledku prodloužení doby, po které dochází k únavě materiálu při kontaktu se zatížením.
Zvláště výhodných vlastností vývalků se dosahuje, jestliže slitina na bázi železa obsahuje v hmotnostních množstvích 0,41 % až 1,3 %, zejména 0,51 % až 0,98 % uhlíku, 0,31 % až 2,55 %, zejména 0,91 až 1,95 % manganu a zbytek je tvořen železem.
Mechanické vlastnosti vývalků se mohou dále zvýšit, popřípadě zlepšit tím, že slitina na bázi železa dále obsahuje v hmotnostních množstvích 0,21 % až 2,45 %, zejména 0,38 % až 1,95 % chrómu, popřípadě do 0,88 % zejména do 0,49 % molybdenu, wolfram do 1,69 %, zejména do 0,95 %, vanad do 0,39 %, zejména do 0,19 % a dále niob a/nebo tantal a/nebo zirkon a/nebo hafnium a/nebo titan jednotlivě nebo v celkovém množství do 0,28 %, zejména 0,19 %, a také nikl do 2,4 %, zejména do 0,95 % a bor do 0,006, zejména 0,004 %.
Pro dosažení úplné přeměny ve spodním bainitickém stupni slitiny při vyloučení smíšené struktury je podle dalšího výhodného provedení vynálezu navrženo, aby slitina na bázi železa obsahovala křemík, hliník a uhlík v takových koncentracích, že hodnota vytvořená z 2,75násobku % křemíku Si a/nebo hliníku Al minus % uhlíku byla rovna nebo menší než 2,2. Tímto vymezením nebo stanovením vzájemných poměrů se určí výhodný obsah prvků tvořících ferity, totiž křemík a hliník, a prvku tvořícího účinně austenit, totiž uhlíku, přičemž obsah a poměr těchto složek je určen s ohledem na kinetiku přeměny.
·· ♦··· ··· ·„···· • · · · ·— ο· *·· ··· ·
9 · · 9 9 9 • · · · · ······· ·· ♦
Jestliže profilový vývalek, zejména železniční kolejnice sestávající z hlavy, patky a stojiny a spojující obě tyto krajní části, u kterého je alespoň v jedné oblasti příčného průřezu, zejména v oblasti hlavy kolejnice, strukturní stavba vytvořena ve spodním mezistupni, popřípadě ve spodní bainitické oblasti a dosahuje do hloubky nejméně 10 mm, zejména 15 mm od povrchové plochy, mohou také velmi zatěžované oblasti povrchové plochy vykazovat výraznou trvanlivost.
Profilový vývalek, zejména železniční kolejnice, u které jsou průřezové oblasti se spodní mezistupňovou nebo spodní bainitickou strukturní stavbou uspořádány osově souměrně nebo středově souměrně, má další výhody spočívající ve značné tvarové stabilitě v podélném směru a v malých vnitřních napětích.
Zvláště výhodné z hlediska užitných vlastností je, jestliže má profilový vývalek se strukturou v nejméně jedné oblasti odpovídající struktuře ve spodním mezistupni nebo spodní bainitické struktuře tvrdost nejméně 350 HB, zejména nejméně 400 HB, především od 420 do 600 HB.
Stanovený úkol je vyřešen také způsobem výroby profilového vývalku podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že složení slitiny se zvolí v úzkých mezích jeho průběhu přeměny při ochlazování z oblasti kubicky-plošně středové atomové struktury, popřípadě z austenítické oblasti a z vybrané slitiny se vytvoří vývalek, načež se v podélném směru ochladí alespoň části příčného průřezu vývalku z austenítické oblasti ná teplotu mezi bodem přeměny martensitu ve slitině ahodnotou překračující tento bod o nejvýše 250°C, zejména nejvýše 190°C, především, na teplotu v oblasti 5°C až 110°C nad bodem přeměny martensitu, a struktura se nechá v podstatě izotermicky přeměnit.
Způsobem podle vynálezu dosahované výhody je možno spatřovat v tom, že je možno přesně programovat výrobní podmínky
a kvalitativní požadavky pro profilované vývalky, přičemž jejich mechanické vlastnosti jsou podstatně zlepšeny. Přitom je jednak možno volit cenově příznivé chemické složení slitiny, které zajišťuje dosažení souboru potřebných vlastností výrobku, a jednak je možno předepsat a dodržet přesnou výrobní technologii s tepelným zpracováním. To je velmi důležité, protože průběh přeměn struktury při ochlazování z austenitické oblasti slitiny je závislý nejen na složení slitiny, ale také na hodnotě teploty při poslední válcovací operaci a/nebo na teplotě austenitizace, na nukleačním stavu a také na rychlosti nukleace pro fázový, popřípadě překlápěcí mechanismus. Zajištěním příslušných podmínek pro vyvolání přeměny, popřípadě dosažení teploty materiálu, při které dochází k tvorbě martensitu, daných nebo nastavitelných při praktickém provádění způsobu výroby, je zajištěn průběh teplot přeměny.
Zvláště výhodných vlastností materiálu vývalku vyrobeného způsobem podle vynálezu se dosáhne, jestliže se podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu provádí přeměna struktury slitiny v podstatě izotermicky v teplotní oblasti nejvýše ± 110°C, zejména nejvýše ± 60°C. Tím se zajistí pro většinu ocelí, používaných pro výrobu velmi zatěžovaných vývalků, zejména pro železniční kolejnice, teplota přeměny nejvýše 450°C, zejména nejvýše 400°C, především 300°C až 380°C, aby se vytvořila struktura spodního mezioperačního stupně podle vynálezu.
Jestliže je podle výhodného provedení vynálezu alespoň jedna část průřezu profilovéhovývalku, ve které se vyskytuje větší koncentrace materiálu, podrobena urychlenému ochlazování, je možno dosáhnout rovnoměrného chlazení vzhledem k podélné ose vývalku.
Rovnoměrné chlazení průřezu vývalku, zejména u kolejnicových profilů, je možno dále zlepšit tím, že se vývalek ·· ···· • · · · · · · ··· 99 999 9999 99 9 v první fázi ponoří celým svým obvodem do chladicí tekutiny, po dosažení teploty povrchové oblasti o nejméně 2°C, zejména však o asi 160°C nad bodem přeměny martensitu se slitina alespoň částečně vyjme z chladicí látky a ve druhé fázi se ponechá popřípadě dočasně v ponořovací lázni pouze svou oblasti s vysokou koncentrací hmoty nebo se dočasně ponoří do ponořovací lázně.
Jestliže se ochlazování vývalkuprovádí ostřikováním povrchové plochy chladicí látkou, nastaveným na míru koncentrace materiálu v profilu vývalku, může se technologický postup tepelného zpracování, používaný pro běžné legované kolejnicové oceli, upravit tak, že přeměna struktury probíhá v oblasti spodního mezioperačního stupně v podstatě v celém průřezu.
Zejména s ohledem na rovnoměrné působení chladicí látky a zejména na posunutí začátku přeměny slitiny na pozdější dobu je výhodné, jestliže se vývalek bezprostředně po svém vytvarování s využitím válcovacího tepla vyrovná do směru své podélné osy a přivede se k chladicímu procesu, kterým se přeměnou materiálu ve spodním mezioperačním stupni, vyvolanou chladicím postupem nastaveným podél průřezu, vytvoří speciální vlastnosti materiálu v různých oblastech jeho průřezu.
Způsob podle vynálezu je zvláště výhodně použitelný pro vytváření železniční kolejnice zejména pro tratě s velkým provozním zatížením, mající velkou odolnost proti opotřebení, vysokou houževnatost a omezenou kontaktní únavu při vyšším specifickém zatížení , přičemž.^ .po.^Yálc.ování^^ a po alespoň částečném termickém nastavení struktury spodního mezistupně se provádí následný rovnací proces, zejména ohybová vyrovnávací operace při teplotě okolí nebo při mírně zvýšené teplotě pro získání speciálních materiálových vlastností při stabilním narovnání kolejnice.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude v další části popisu objasněn pomocí příkladů provedení a výsledků zkoušek materiálu vyrobených vývalků.
Vývalek s profilem v podstatě tvaru H by měl být vyroben s tvrdostí mezi 550 a 600 HV a s co největší houževnatotí. Pro výrobu takového vývalku bylo použito slitiny na bázi železa, obsahující v hmotnostních množstvích 1,05 % uhlíku C, 0,28 % křemíku Si, 0,35 % manganu Mn a 1,55 % chrómu Cr, přičemž zbytek tvořilo železo a nečistoty. Dilatometrickými zkouškami se stanovily jednak kontinuální grafy, zobrazující vztahy času, teploty a přeměny (ZTU grafy) při teplotě tvorby austenitu kolem 860°C (obr. 1), 950°C a 1050°C (obr. 2), a jednak izotermické grafy určující vztahy mezi časem, teplotou a austenitizací slitiny při 860°C (obr. 3), 950°C a 1050°C (obr. 4). Tyto grafy odpovídají grafům známým z literatury pro tento druh oceli.
U vzorků, které se chladily zrychleným chladicím procesem z teploty tvorby austenitu 860°C (obr. 1), bylo dosažení požadované tvrdosti materiálu (v číselné hodnotě) od 530 do 600 HV odpovídajícím chlazením jen těžko možné, přičemž struktura materiálu je vytvořena jako smíšená struktura s podstatným podílem produktů horního mezistupně, spodního mezistupně a martensitu a materiál má špatné hodnoty houževnatosti.
Zvýšením austenitizační teploty až na 1050°C (obr. 2) se v podstatě zamezí mezistupňové přeměně struktury, takže struktura materiálu byla při plynulém chlazení do požadované oblasti tvrdosti vytvořena z perlitu a martensitu a nepřinesla očekávanou vysokou houževnatost materiálu.
Vzorky vytvořené z uvedené slitiny, které byly urychleně ochlazovány z teploty kolem 860°C (obr. 3) a podle vynálezu se v nich nechala proběhnout přeměna struktury při teplotě • ·
mezi 350°C a 300°C (viz šipku), tedy 155°C, popřípadě 105°C nad bodem tvorby martensitu, mají reprodukovatělně dosažitelnou tvrdost materiálu od 550 do 600 HV, homogenní strukturu spodního mezistupně a houževnatosti.
také podstatně zlepšenou hodnotu
Dále bylo zjištěno, že teplotou se přesouvá oblast stupni mezistupňové přeměny k se stoupající austenitizační přeměny perlitu v příslušném delším časovým úsekům, takže izotermická přeměna ve spodní mezistupňové oblasti podle vynálezu, při které je dosahována tvrdost materiálu mezi 550 a 600 HV, vyžaduje dobu mezi 20 a 340 minutami při teplotě 330°C a 180°C (viz šipku) a zajišťuje mimořádně vysoké hodno ty huževnatosti.
Z těchto zkoušek je zřejmé, že izotermická přeměna vývalku, zejména kolejnice, v oblasti spodního mezistupně slitiny přináší jednak vysokou tvrdost materiálu při vysoké houževnatosti a jednak se odpovídajícím průběhem teploty, popřípadě volbou teplot při stanovení výrobních podmínek, eventuálně potřebného časového průběhu při tvarování materiálu dosahuje zvláštních materiálních hodnot výrobku.
Dále byly z oceli obsahující v hmotnostních množstvích 0,30 % uhlíku C, 0,30 % křemíku Si, 1,08 % manganu Mn, 1,11 % chrómu Cr, 0,04 % niklu Ni, 0,09 % molybdenu Mo, 0,15 % vanadu V a 0,016 % hliníku Al, přičemž zbytek tvoři železo a průvodní prvky, vyrobeny železniční kolejnice, přičemž teplota povrchu na konci válcovacího procesu byla v průměru 1045°C. Po válcování se vývalek vyrovnal do přesného osového podélného směru a ' kolejnice se přesunula v této poloze do chladicího zařízení. V tomto chladicím zařízení se provádělo v prvním stupni rovnoměrné ochlazování kolejnice po celém jejím obvodu s vyšší intenzitou tak dlouho, dokud teplota povrchu částí profilu kolejnice, zejména obvodové oblasti patky kolejnice, nedosáhla hodnoty kolem 290°C. Potom se v těchto oblastech přerušilo prudké ochlazování, popřípadě se
ukončilo ostřikování povrchu vývalku chladicí látkou. V druhém stupni výrobního postupu pak probíhalo intenzivní chlazení jen v oblastech kolejnice s větší koncentrací materiálu a se srovnatelně vyšší teplotou, to znamená zejména v oblasti hlavy kolejnice, přičemž toto intenzivní chlazení, popřípadě urychlené ochlazování probíhalo tak dlouho, dokud povrchová teplota nedosáhla rovněž hodnoty 290°C. Tento druh ochlazování vyžaduje přerušované chlazení, popřípadě chlazení probíhající v jednotlivých časových intervalech nebo regulaci intenzity ostřikování chladicí látkou pro alespoň vybrané oblasti povrchové plochy průřezu.
V třetím stupni výrobního procesu se potom takto ochlazená kolejnice uloží v peci nebo v udržovací komoře s teplotou kolem 340°C, v jejím materiálu se nechá proběhnout přeměna struktury a kolejnice se potom ochladí na teplotu okolí.
Zde je třeba poznamenat, že při provádění předběžných zkoušek byly zjišťovány izotermické grafy zobrazující vzájemné vztahy času, teploty a přeměny struktury materiálu v závislosti na austenitizační teplotě 850°C (obr. 5) a také
1050°C (obr. 6) a byl martensitu této slitiny, 260°C. Důsledkem těchto také zjišťován bod začátku tvorby který byl roven 300°C, popřípadě výsledků bylo stanovení chladicí technologie a teploty přeměny na 340°C.
Následné zkoušky materiálu ukázaly následující výsledky:
V celém průřezu vývalku měla strukturní stavba strukturu spodního mezistupně, popřípadě bainitického stupně. ·—
Tvrdost hlavy kolejnice byla 475 HB a v celém průřezu kolejnice se měnila jen v nepatrných mezích.
Houževnatost materiálu, měřená rázovou vrubovou zkouškou, je rovněž podstatně zlepšena.
Zkoušky zaměřené na zkoušky houževnatosti proti vzniku trhlinek přinesly hodnoty kolem 2300 H/mm3/2.
·· ···♦

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Profilový válcovaný materiál, zejména kolejnice pro pouliční dráhy a železnice, sestávající ze slitiny na bázi železa, obsahující uhlík, křemík, mangan a popřípadě chrom, prvky tvořící speciální karbidy a také ovlivňující chování materiálu při přeměně a/nebo mikrolegovací přísady S zbytek je tvořen železem a obvykle se vyskytujícími a výrobou podmíněnými nečistotami, a mající strukturní stavbu vytvořenou alespoň v části svého průřezu urychleným chlazením z austenitické oblasti slitiny, vyznačující se tím, že slitina na bázi železa obsahuje v hmotnostních množstvích křemík do 0,93 %, zejména 0,21 % až 0,69 %, hliník do 0,06 %, zejména do 0,03 %, a kombinaci křemíku a hliníku do 0,99 %, přičemž alespoň v dílčích oblastech průřezu má vývalek podél své délky strukturní stavbu se strukturou, která je vytvořena při v podstatě izotermické přeměně struktury z austenitu v oblasti spodního mezistupně nebo spodního bainitického stupně.
  2. 2. Profilovaný vývalek podle nároku 1, vyznačující se tím, že slitina na bázi železa obsahuje v hmotnostních množstvích 0,41 % do 1,3 %, zejména 0,51 % do 0,98 % uhlíku, 0,31 % až 2,55 %, zejména 0,91 až 1,95 % manganu a zbytek je tvořen železem.
  3. 3. Profilovaný vývalek podle nároku 1 nebo 2, v y z n ač ú j í c í set im , že slitina na bázi železa dále obsahuje v hmotnostních množstvích 0,21 % až 2,45 %, zejména 0,38 % až 1,95 % chrómu , popřípadě do 0,88 % zejména do 0,49 % molybdenu, do 1,69 %, zejména do 0,95 % wolframu, do 0,39 %, zejména do 0,19 % vanadu a dále niob a/nebo tantal a/nebo zirkon a/nebo hafnium a/nebo titan jednotlivě nebo v celkovém množství do 0,28 %, zejména 0,19 %, a také nikl do
    2,4 %, zejména do 0,95 •6 · % a bor do 0,006, zejména 0,004
  4. 4. Profilovaný vývalek podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že slitina na bázi železa obsahuje křemík, hliník a uhlík v takových koncentracích, že hodnota vytvořená z 2,75násobku % křemíku Si a/nebo hliníku AI minus % uhlíku je rovna nebo menší než 2,2.
  5. 5. Profilovaný vývalek podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že je vytvořen ve formě železniční kolejnice sestávající z hlavy kolejnice, patky kolejnice a stojiny spojující obě tyto části, přičemž alespoň v jedné oblasti profilu vývalku, zejména v hlavě kolejnice, je do hloubky nejméně 10 mm, zejména nejméně do 15 mm od povrchu kolejnice tvořen materiálem se strukturní stavbou vytvořenou ve spodním mezistupni, popřípadě ve spodní bainitické oblasti .
  6. 6. Profilovaný vývalek podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že v železniční kolejnici jsou oblasti se spodní mezistupňovou nebo spodní bainitickou strukturní stavbou uspořádány osově souměrně nebo středově souměrně .
  7. 7. Profilovaný vývalek podle nároku 1 až 6, vyznačující se tím, že v oblasti nebo v oblastech se spodní mezistupňovou nebo spodní bainitickou strukturou má tvrdost nejméně 350 HB, zejména nejméně 400 HB, především od 420 do 600 HB.
    · ·
  8. 8. Způsob» výrobyprof ilovaného vývalku, ze jména kole j nice pro pouliční dráhy a železnice, ze slitiny na bázi železa obsahující uhlík, křemík, mangan, popřípadě chrom, prvky tvořící speciální karbidy a také ovlivňující průběh přeměny materiálu a/nebo mikrolegovací přísady, přičemž zbytek tvoří železo a výrobou podmíněné a obvyklé nečistoty, urychleným ochlazováním ze strukturní stavby tvořící austenitickou ·· ···· oblast slitiny, přičemž alespoň části povrchové plochy kolejnice připravené v austenitické oblasti se ostřikuji chladicí látkou nebo se do ní ponoří, vyznačující se tím, že složení slitiny se zvolí v úzkých mezích jeho průběhu přeměny při ochlazování z oblasti kubicky-plošně středové atomové struktury, popřípadě z austenitické oblasti a z vybrané slitiny se vytvoří vývalek, načež se v podélném směru ochladí alespoň části příčného průřezu vývalku z austenitické oblasti na teplotu mezi bodem přeměny martensitu ve slitině a hodnotou překračující tento bod o nejvýše 250°C, zejména nejvýše 190°C, zejména na teplotu v oblasti 5°C až 110°C nad bod přeměny martensitu a struktura se nechá v podstatě izotermicky přeměnit.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím , že přeměna struktury slitiny se provádí v podstatě izotermicky v teplotní oblasti nejvýše ± 110°C, zejména nejvýše ± 60°C.
  10. 10. Způsob podle nároku 7 nebo 9, vyznačující se t i m , že se využije teplota přeměny nejvýše 450°C, zejména 300°C až 380°C.
  11. 11. Způsob podle nároků 8 až 10, vyznačující se t í m , že alespoň část profilu profilovaného vývalku, ve které je zvýšená koncentrace materiálu, se podrobí urychlenému ochlazování.
  12. 12. způsob podle nároků 8 až 11, v y z na č u j í c í se tím, že ochlazování se provádí ostřikováním povrchu chladicí látkou, nastaveným na koncentraci hmoty v jednotlivých částech profilu vývalku.
  13. 13. Způsob podle nároků 8 až 12, vyznačující se t i m , že vývalek se v první fázi ponoří celým svým ······· ·· ·· ···· obvodem do chladicí tekutiny, po dosažení teploty povrchové oblasti o nejméně 2°C, zejména však o asi 160°C nad bodem přeměny martensitu se slitina alespoň částečně vyjme z chladicí látky a ve druhé fázi se ponechá popřípadě dočasně v ponořovací lázni pouze svou oblastí s vysokou koncentrací hmoty nebo se dočasně ponoří do ponořovací lázně.
  14. 14. Způsob podle nároků 8 až 13, vyznačující se t í m , že vývalek se bezprostředně po svém vytvarování s využitím válcovacího tepla vyrovná do směru své podélné osy a přivede se k chladicímu procesu, kterým se přeměnou materiálu ve spodním mezioperačním stupni, vyvolanou chladicím postupem nastaveným podél průřezu, vytvoří speciální vlastnosti materiálu v různých oblastech jeho průřezu.
  15. 15. Způsob podle nároků 8 až 14, vyznačující se t í m , že se jím vytváří železniční kolejnice zejména pro tratě s velkým provozním zatížením, mající velkou odolnost proti opotřebení, vysokou houževnatost a omezenou kontaktní únavu při vyšším specifickém zatížení, přičemž po válcování a po alespoň částečném termickém nastavení struktury spodního mezistupně se provádí následný rovnací proces, zejména ohybová vyrovnávací operace při teplotě okolí nebo při mírně zvýšené teplotě pro získání speciálních materiálových vlastností při stabilním narovnání kolejnice.
    Teplota v °c Teplota • · · · · ·
    Teplota v C _ Teplota
    Teplota v °C · -» Teplota
CZ19974111A 1996-12-19 1997-12-18 Profilový vývalek a způsob jeho výroby CZ295574B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0222296A AT407057B (de) 1996-12-19 1996-12-19 Profiliertes walzgut und verfahren zu dessen herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ411197A3 true CZ411197A3 (cs) 1999-05-12
CZ295574B6 CZ295574B6 (cs) 2005-08-17

Family

ID=3530300

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19974111A CZ295574B6 (cs) 1996-12-19 1997-12-18 Profilový vývalek a způsob jeho výroby

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6086685A (cs)
EP (1) EP0849368B1 (cs)
JP (1) JP4039474B2 (cs)
CN (1) CN1101856C (cs)
AT (2) AT407057B (cs)
AU (1) AU728635B2 (cs)
BR (1) BR9706423A (cs)
CA (1) CA2225240C (cs)
CZ (1) CZ295574B6 (cs)
DE (1) DE59711569D1 (cs)
DK (1) DK0849368T3 (cs)
ES (1) ES2216123T3 (cs)
HU (1) HU220124B (cs)
PL (1) PL184601B1 (cs)
PT (1) PT849368E (cs)
RO (1) RO119237B1 (cs)
RU (1) RU2136767C1 (cs)
SI (1) SI0849368T1 (cs)
UA (1) UA41454C2 (cs)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19735285C2 (de) * 1997-08-14 2001-08-23 Butzbacher Weichenbau Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Gleisteils
GB2352726A (en) 1999-08-04 2001-02-07 Secr Defence A steel and a heat treatment for steels
US6632301B2 (en) 2000-12-01 2003-10-14 Benton Graphics, Inc. Method and apparatus for bainite blades
US6783610B2 (en) * 2001-03-05 2004-08-31 Amsted Industries Incorporated Railway wheel alloy
AU2004228021B2 (en) 2003-04-04 2010-09-02 Unigen, Inc. Formulation of dual cycloxygenase (COX) and lipoxygenase (LOX) inhibitors for mammal skin care
JP4469248B2 (ja) * 2004-03-09 2010-05-26 新日本製鐵株式会社 耐摩耗性および延性に優れた高炭素鋼レールの製造方法
CN100392140C (zh) * 2006-08-03 2008-06-04 燕山大学 铁路辙叉专用含钨铝贝氏体锻钢及其制造方法
DE102006059050A1 (de) * 2006-12-14 2008-06-19 Schaeffler Kg Verfahren zur Wärmebehandlung von Wälzlagerbauteilen aus durchgehärtetem, bainitischem Wälzlagerstahl
DE102007024797A1 (de) 2007-05-26 2008-11-27 Linde + Wiemann Gmbh Kg Verfahren zur Herstellung eines Profilbauteils, Profilbauteil und Verwendung eines Profilbauteils
CA2732188A1 (en) * 2008-07-31 2010-02-04 The Secretary Of State For Defence Bainite steel and methods of manufacture thereof
JP5483859B2 (ja) * 2008-10-31 2014-05-07 臼井国際産業株式会社 焼入性に優れた高強度鋼製加工品及びその製造方法、並びに高強度かつ耐衝撃特性及び耐内圧疲労特性に優れたディーゼルエンジン用燃料噴射管及びコモンレールの製造方法
PL2343390T3 (pl) * 2008-10-31 2016-01-29 Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp Szyna perlityczna mająca lepszą odporność na ścieranie i doskonałą odporność na obciążenia dynamiczne
BRPI1007283B1 (pt) 2009-02-18 2017-12-19 Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation Perlitical rail
EP2447383B1 (en) * 2009-06-26 2018-12-19 Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation Pearlite based high-carbon steel rail having excellent ductility and process for production thereof
CA2744992C (en) * 2009-08-18 2014-02-11 Nippon Steel Corporation Pearlite rail
WO2012031771A1 (en) * 2010-09-09 2012-03-15 Tata Steel Uk Limited Super bainite steel and method for manufacturing it
RU2469103C1 (ru) * 2011-07-08 2012-12-10 Открытое акционерное общество "Магнитогорский металлургический комбинат" Способ изготовления листа из сложнолегированной конструкционной стали повышенной прочности
IN2014DN06937A (cs) 2012-04-23 2015-04-10 Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp
RU2487178C1 (ru) * 2012-06-01 2013-07-10 Открытое акционерное общество "ЕВРАЗ Объединенный Западно-Сибирский металлургический комбинат" (ОАО "ЕВРАЗ ЗСМК") Способ термической обработки рельсов
AT512792B1 (de) 2012-09-11 2013-11-15 Voestalpine Schienen Gmbh Verfahren zur Herstellung von bainitischen Schienenstählen
DE102012020844A1 (de) 2012-10-24 2014-04-24 Thyssenkrupp Gft Gleistechnik Gmbh Verfahren zur thermomechanischen Behandlung von warmgewalzten Profilen
ES2905767T3 (es) * 2012-11-15 2022-04-12 Arcelormittal Procedimiento de fabricación de riel de grúa de acero de alta resistencia
JP6288261B2 (ja) 2014-05-29 2018-03-07 新日鐵住金株式会社 レールおよびその製造方法
PL228168B1 (pl) * 2014-08-18 2018-02-28 Politechnika Warszawska Sposób wytwarzania struktury nanokrystalicznej w stali łozyskowej
RU2578873C1 (ru) * 2014-11-25 2016-03-27 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Пермский национальный исследовательский политехнический университет" Сталь с бейнитной структурой
RU2601847C1 (ru) * 2015-07-02 2016-11-10 Открытое акционерное общество "ЕВРАЗ Объединенный Западно-Сибирский металлургический комбинат", ОАО "ЕВРАЗ ЗСМК" Способ изготовления рельсов низкотемпературной надежности
CN106636891A (zh) * 2016-11-17 2017-05-10 马鞍山市银鼎机械制造有限公司 抗震铁路钢轨用球磨铸铁制备方法
WO2019102258A1 (en) * 2017-11-27 2019-05-31 Arcelormittal Method for manufacturing a rail and corresponding rail
DE102019200620A1 (de) * 2019-01-18 2020-07-23 MTU Aero Engines AG Verfahren zur Herstellung von Laufschaufeln aus Ni-Basislegierungen und entsprechend hergestellte Laufschaufel
CN110484824A (zh) * 2019-09-23 2019-11-22 益阳金能新材料有限责任公司 一种耐磨合金钢及其制备方法
CN111534763B (zh) * 2020-06-22 2022-02-11 益阳金能新材料有限责任公司 一种耐磨合金钢及其制备方法

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR90024E (fr) * 1965-04-28 1967-09-29 Lorraine Escaut Sa Procédé et installation de traitement thermique des rails
DE2302865C2 (de) * 1973-01-20 1975-09-11 Fried. Krupp Huettenwerke Ag, 4630 Bochum Verfahren zum Herstellen einer unvergüteten hochfesten Schiene
DE2416055C3 (de) * 1974-04-03 1978-08-17 Fried. Krupp Huettenwerke Ag, 4630 Bochum Verwendung eines Stahles als Werkstoff für Schienen
DE2917763A1 (de) * 1979-05-02 1980-11-13 Wacker Chemie Gmbh Giesspulver zum stranggiessen von stahl
DE3336006A1 (de) * 1983-10-04 1985-04-25 Krupp Stahl Ag, 4630 Bochum Schiene mit hoher verschleissfestigkeit im kopf und hoher bruchsicherheit im fuss
DE3579681D1 (de) * 1984-12-24 1990-10-18 Nippon Steel Corp Verfahren und vorrichtung zum waermebehandeln von schienen.
US4886558A (en) * 1987-05-28 1989-12-12 Nkk Corporation Method for heat-treating steel rail head
US4895605A (en) * 1988-08-19 1990-01-23 Algoma Steel Corporation Method for the manufacture of hardened railroad rails
DE4003363C1 (en) * 1990-02-05 1991-03-28 Voest-Alpine Industrieanlagenbau Ges.M.B.H., Linz, At Hardening rails from rolling temp. - using appts. with manipulator engaging rail from exit roller table with support arms positioned pivotably on each side
DE4003887A1 (de) * 1990-02-09 1991-08-14 Cassella Ag Verfahren zur herstellung ausgeruesteter, thermomigrierechter faerbungen
US5209792A (en) * 1990-07-30 1993-05-11 Nkk Corporation High-strength, damage-resistant rail
JP2685381B2 (ja) * 1991-12-27 1997-12-03 新日本製鐵株式会社 耐表面損傷・高寿命レール
AT399346B (de) * 1992-07-15 1995-04-25 Voest Alpine Schienen Gmbh Verfahren zum w[rmebehandeln von schienen
JP2912123B2 (ja) * 1993-07-22 1999-06-28 新日本製鐵株式会社 耐表面損傷性に優れた高強度・高靭性ベイナイト系レールの製造法
AU663023B2 (en) * 1993-02-26 1995-09-21 Nippon Steel Corporation Process for manufacturing high-strength bainitic steel rails with excellent rolling-contact fatigue resistance
JP3287496B2 (ja) * 1993-04-30 2002-06-04 新日本製鐵株式会社 耐表面損傷性に優れたベイナイト鋼レールの製造方法
US5759299A (en) * 1994-05-10 1998-06-02 Nkk Corporation Rail having excellent resistance to rolling fatigue damage and rail having excellent toughness and wear resistance and method of manufacturing the same
AT402941B (de) * 1994-07-19 1997-09-25 Voest Alpine Schienen Gmbh Verfahren und vorrichtung zur wärmebehandlung von profiliertem walzgut
JP3267124B2 (ja) * 1994-09-27 2002-03-18 日本鋼管株式会社 耐遅れ破壊性、耐摩耗性及び靱性に優れた高強度レール及びその製造方法
JP3063543B2 (ja) * 1994-09-27 2000-07-12 日本鋼管株式会社 車輪とのなじみ性に優れた高強度レールおよびその製造方法
GB2297094B (en) * 1995-01-20 1998-09-23 British Steel Plc Improvements in and relating to Carbide-Free Bainitic Steels

Also Published As

Publication number Publication date
AU728635B2 (en) 2001-01-11
JPH10195604A (ja) 1998-07-28
DE59711569D1 (de) 2004-06-03
EP0849368A1 (de) 1998-06-24
HUP9702498A2 (hu) 1998-07-28
PL184601B1 (pl) 2002-11-29
RO119237B1 (ro) 2004-06-30
RU2136767C1 (ru) 1999-09-10
HU220124B (hu) 2001-11-28
AT407057B (de) 2000-12-27
PL323703A1 (en) 1998-06-22
AU4848597A (en) 1998-06-25
CA2225240C (en) 2010-03-16
ATA222296A (de) 2000-04-15
ES2216123T3 (es) 2004-10-16
US6086685A (en) 2000-07-11
DK0849368T3 (da) 2004-08-30
CZ295574B6 (cs) 2005-08-17
UA41454C2 (uk) 2001-09-17
BR9706423A (pt) 1999-08-10
SI0849368T1 (en) 2004-08-31
HUP9702498A3 (en) 2000-03-28
CN1185359A (zh) 1998-06-24
JP4039474B2 (ja) 2008-01-30
ATE265549T1 (de) 2004-05-15
EP0849368B1 (de) 2004-04-28
HU9702498D0 (en) 1998-03-02
CA2225240A1 (en) 1998-06-19
PT849368E (pt) 2004-09-30
CN1101856C (zh) 2003-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ411197A3 (cs) Profilový vývalek a způsob jeho výroby
JP5910168B2 (ja) Trip型2相マルテンサイト鋼及びその製造方法とそのtrip型2相マルテンサイト鋼を用いた超高強度鋼製加工品
US5762723A (en) Pearlitic steel rail having excellent wear resistance and method of producing the same
CA3063982C (en) Method for producing a steel part and corresponding steel part
US20100006189A1 (en) Austempered ductile iron, method for producing this and component compri
PL186509B1 (pl) Sposób wytwarzania szyny
JP5493950B2 (ja) 耐摩耗性に優れたパーライトレールの製造方法
US10787718B2 (en) Material, method and component
JPH09316598A (ja) 耐摩耗性および溶接性に優れたパーライト系レールおよびその製造法
US5830286A (en) Steel rail having excellent wear resistance and internal breakage resistance, and method of producing the same
JPH08144016A (ja) 高耐摩耗パーライト系レール
CA3083362C (en) Method for manufacturing a rail and corresponding rail
RU2459009C2 (ru) Рельсовая сталь с превосходным сочетанием характеристик износостойкости и усталостной прочности при контакте качения
JPH08246100A (ja) 耐摩耗性に優れたパーライト系レールおよびその製造法
AU2015268431A1 (en) Rail and production method therefor
Čatipović et al. The effects of molybdenum and manganese on the mechanical properties of austempered ductile iron
Edmonds Advanced bainitic and martensitic steels with carbide-free microstructures containing retained austenite
CN110691856A (zh) 轨道部件和用于制造轨道部件的方法
KR100380739B1 (ko) 지연파괴저항성이우수한고강도고연신율의볼트용복합조직강및그제조방법
RU2780617C1 (ru) Рельс
JPH09137228A (ja) 耐摩耗性に優れたパーライト系レールの製造法
Rubin et al. Novel Cost-Efficient Method of Producing Ausferritic Steels Displaying Excellent Combination of Mechanical Properties
Ghorbani et al. An investigation into the influence of microstructure on the toughness and tensile properties of V-microalloyed steels
KR100368226B1 (ko) 지연파괴저항성이 우수한 고강도고인성 볼트용 베이나이트강 및 그 제조방법
KR20240007218A (ko) 강 부품을 제조하는 방법 및 강 부품

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20171218