CZ392499A3 - Zařízení pro ořezávání kořenů z kmenů - Google Patents

Zařízení pro ořezávání kořenů z kmenů Download PDF

Info

Publication number
CZ392499A3
CZ392499A3 CZ19993924A CZ392499A CZ392499A3 CZ 392499 A3 CZ392499 A3 CZ 392499A3 CZ 19993924 A CZ19993924 A CZ 19993924A CZ 392499 A CZ392499 A CZ 392499A CZ 392499 A3 CZ392499 A3 CZ 392499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
unit
support device
trunk
support
cutting machine
Prior art date
Application number
CZ19993924A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ298237B6 (cs
Inventor
Johan Johansson
Original Assignee
Bruks Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bruks Ab filed Critical Bruks Ab
Publication of CZ392499A3 publication Critical patent/CZ392499A3/cs
Publication of CZ298237B6 publication Critical patent/CZ298237B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27CPLANING, DRILLING, MILLING, TURNING OR UNIVERSAL MACHINES FOR WOOD OR SIMILAR MATERIAL
    • B27C5/00Machines designed for producing special profiles or shaped work, e.g. by rotary cutters; Equipment therefor
    • B27C5/08Rounding machines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27CPLANING, DRILLING, MILLING, TURNING OR UNIVERSAL MACHINES FOR WOOD OR SIMILAR MATERIAL
    • B27C7/00Wood-turning machines; Equipment therefor
    • B27C7/005Wood-turning machines; Equipment therefor by means of a rotating tool
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L1/00Debarking or removing vestiges of branches from trees or logs; Machines therefor

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)
  • Control Of Eletrric Generators (AREA)

Description

Předkládaný vynález se týká zařízení pro ořezávání kořenů z kmenů, které zahrnuje rámovou konstrukci, nosné 5 zařízení uspořádané na rámové konstrukci, přičemž kmeny jsou uložitelné na nosné zařízení v poloze s kořenovou koncovou částí příslušného kmene volně vyčnívající z nosného zařízení, a řezací stroj pro zpracování kořenové koncové části kmene, vyčnívající z nosného zařízení, přičemž nosné zařízení zahrnuje prostředky pro otáčení kmenem, když je zpracovávána kořenová koncová část kmene.
Dosavadní stav techniky
Stroje pro ořezávání kořenů, výše uvedeného typu, jsou popsány v SE 7712493-1 a SE 8203956-1. Hlavním cílem zařízení tohoto typu je odříznout vyboulení, tak zvané kořenové bulvy nebo kořenové větve, existující na kořenové koncové části kmene před dělením zejména kmenů s kořeny v pile, aby se zabránilo problémům během následujícího zpracování v pile, které způsobují tyto vybouleniny.
Nosné zařízení a prostředek pro přinucení kmenů, aby se otáčely, jsou staticky uspořádány v obou ze shora zmiňovaných švédských patentových přihláškách. Řezací stroj je pohyblivě uspořádán v SE 7712493-1, takže může být posouván směrem ke kmeni umístěnému v nosném zařízení a rovněž od tohoto kmene. Určitý počet vytlačovacích prvků je rozmístěn podél podélného směru nosného zařízení pro odstranění kmene z nosného zařízení po vykonaném ořezání kořenů, přičemž uvedené vytlačovací prvky jsou pohyblivé mezi • · · · · · · · ·· • · · · · · · • · · · · · · • · · · · · · • · ·· ·· · · klidovou polohou pod kmenem a vytlačovací polohou zvýšenou vzhledem ke klidové poloze.
V SE 8203956-1 je zařízení kromě nosného zařízení rovněž opatřeno nosnými prvky, prostřednictvím kterých může být kmen spočívající na těchto nosných prvcích zdvihán a snižován. Řezací stroj je určen ke statickému namontování až na to, že je otočný, přičemž snižování nosných prvků s kmenem spočívajícím na těchto nosných prvcích je určeno pro přivedení kořenové koncové části kmene do polohy zpracování vzhledem k řezacímu nástroji. Nosné zařízení má prostředky pro přinucení kmene, aby se otáčel. Kmen je předáván nosnému zařízení na konci snižovacího pohybu nosných prvků, přičemž nosné zařízení přitom uvádí kmen do otočného pohybu, takže může probíhat zpracování obvodu kořenové koncové části. Nosné prvky zahrnují válce nebo podobně, které umožňují podélný transport kmene podél nosných prvků v jejich horní poloze.
Shora popisovaná zařízení se v praxi prokázala jako technicky a komerčně velmi úspěšná.
Předkládaný vynález si klade za cíl další vylepšení zařízení typu popisovaného v úvodu tak, aby toto zařízení mohlo být zjednodušeno při zachování dobrých provozních vlastností. Cílem je tedy navrhnout levnější zařízení nebo alternativně zařízení, které může pracovat s větší výrobní rychlostí.
Podstata vynálezu
Shora uvedeného cíle je dosaženo podle předkládaného vynálezu prostřednictvím nosného zařízení a rotačních prostředků tvořících jednotky, která je pohyblivě spojena s rámovou konstrukcí, přičemž tato jednotka je prostřednictvím sílu vyvíjejícího uspořádání ovladatelná mezi různými polohami, přičemž kmen nesený na nosném zařízení je umístěn v různých úrovních v zařízení.
Prostřednictvím jednotky zahrnující nosné zařízení a rotační prostředky, která je pohyblivá vzhledem k rámové konstrukci, podle předkládaného vynálezu jsou tedy vytvořeny podmínky pro využití této pohyblivosti pro přenos kmene mezi různými úrovněmi. S tímto řešením tedy již nejsou vyžadovány specifické komponenty pro tento účel. Specifické vytlačovací prvky byly potřebné pro vytlačování kmene z nosného zařízení, například, v SE 7712493-1. Tyto vytlačovací prvky mohou být podle předkládaného vynálezu vypuštěny a pohyblivost samotného nosného zařízení může být místo toho využita pro účely odstraňování kmene, což je podrobněji popsáno v Ί S závislém patentovém nároku 4.
Specifické nosné prvky, které jsou pohyblivé ve výškovém směru, byly podle SE 8203956-1 uspořádány za účelem umístění kmene ve statickém nosném zařízení a pro opětovné vyzdvižení kmene z tohoto nosného zařízení. Potřeb.a takovýchto samostatných nosných prvků bude podle předkládaného vynálezu nahrazena pohyblivým uspořádání nosného zařízení, takže je tím dosaženo zcela zjevného zj ednodušení.
Jak je definováno v patentovém nároku 2, je výhodné, aby pohyb jednotky, zahrnující nosné zařízení a rotační prostředky, vzhledem k rámové konstrukci zahrnoval otočný pohyb kolem osy procházející v podstatě paralelně s podélným směrem kmene uloženého na nosném zařízení.
• · · ·
Možnost využití nosného zařízení pro účely odstraňování kmene prostřednictvím pohyblivosti nosného zařízení již byla zmiňována. Jak je definováno v patentovém nároku 3, je jednotka výhodně dále nastavitelná do polohy vhodné pro příjem kmenů prostřednictvím sílu vyvíjejícího uspořádání, přičemž jednotka je pohyblivá směrem dolů z uvedené polohy do polohy pro zpracování kmene. Je tudíž výhodné, aby jednotka sestávající z nosného zařízení a rotačních prostředků byla uspořádána pro posunutí kmene do kontaktu s rotujícím řezacím strojem během pohybu směrem dolů do polohy pro zpracování kmene, jak je definováno v patentovém nároku 5.
Provedení nosného zařízení podle předkládaného vynálezu poskytuje možnosti uspořádání řezacího nástroje v
Ί 'ί podstatě staticky až ne jeho rotování. To ma za následek jednoduché a cenové výhodné provedení. Je ovšem třeba zdůraznit, že řezací stroj, pokud je ťo žádoucí, může být vytvořen jako pohyblivý, takže je posouván do kontaktu s kmenem během toho nebo poté, co kmen již byl nastaven do jemu určené polohy pro zpracovaní. Je rovněž třeba zdůraznit, ze by bylo možné uspořádat řezací stroj nastavitelný tak, že může být nastaven do polohy (viz nárok 10), ve které je přirozená kuželovitost kmene v podstatě udržena, ale rovněž do polohy, která se více či méně odchyluje od tohoto ideálního stavu, pokud to bude podle okolností vyžadováno.
Další vlastnosti a znaky zařízení podle předkládaného vynálezu budou zřejmé z připojených patentových nároků a z následujícího popisu.
Níže bude poněkud podrobněji popsáno jedno příkladné provedení předkládaného vynálezu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na vykresecfe.
Obr.l znázorňuje bokorys zařízení podle předkládaného vynálezu;
Obr. 2 znázorňuje zařízení podle vynálezu při pohledu shora;
Obr. 3 znázorňuje zařízení podle vynálezu při pohledu z levé strany na obr. 1;
Obr. 4 znázorňuje pohled na zařízení podle vynálezu v řezu vedeném rovinou IV-IV na obr. 1;
Obr. 5 znázorňuje pohled na zařízení podle vynálezu v řezu vedeném rovinou V-V na obr. 1;
Obr. 6 znázorňuje schematický čelní pohled ilustrující zařízení podle vynálezu v poloze přijímání kmene;
Obr. 7 znázorňuje pohled podobný obr. 6, ale ilustrující zařízení podle vynálezu ve spodní poloze zpracování kořenového konce; a
Obr. 8 znázorňuje pohled podobný obr. β a obr. 7, ale ilustrující zařízení podle vynálezu v poloze odstraňování kmene.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení podle předkládaného vynálezu pro ořezávání kořenů z kmenů zahrnuje rámovou konstrukci i, nosné zařízení 2 uspořádané na rámové konstrukci 1, přičemž kmeny jsou
Μ- 6 • * · · ···· · a • · · · · « ··· · · · ·· uložitelné na nosné zařízení 2. v poloze s kořenovou koncovou částí příslušného kmene volně vyčnívající z nosného zařízení 2, a řezací stroj 3. pro zpracování kořenové koncové části kmene, vyčnívající z nosného zařízení 2, přičemž nosné zařízení 2 zahrnuje prostředky 4. pro otáčení kmenem, když je zpracovávána kořenová koncová část kmene.
Nosné zařízení 2 a rotační prostředky 4. tvoří jednotku 5, která je pohyblivě spojena s rámovou konstrukcí 2 (viz zejména obr. 6 až obr. 8), přičemž tato jednotka 5. je Ί Ω prostřednictvím sílu vyvíjejícího uspořádání 6. ovladatelná mezi různými polohami, přičemž kmen 2 nesený na nosném zařízení 2 je umístěn na různých úrovních v zařízení.
Jednotka 5, zahrnující nosné zařízení 2 a rotační prostředky 4_, je otočně spojena a rámovou konstrukcí 2 kolem 15 osy 2 procházející v podstatě paralelně s podélným směrem kmene uloženého na nosném zařízení 2. Jednotka 5. je nastavitelná do polohy vhodné pro přijetí kmenů prostřednictvím sílu vyvíjejícího uspořádání 6, jak je ilustrováno na obr. 6, přičemž uvedená jednotka 5. je pohyblivá směrem dolů z uvedené polohy do polohy pro zpracování kmene. Jednotka 5. je uspořádána pro posunutí kmene do kontaktu s rotačním řezacím strojem 3 během pohybu směrem dolů do polohy pro zpracování kmene. Obvod řezacího stroje 3 je na obr. 7 ilustrován přerušovanou čárou. Poloha 25 jednotky 5 na obr. 7 je určena jako poloha pro zpracování kořenového konce, ve které je jednotka 2 umístěna v takové snížené poloze, že spodní obvodová křivka kmene 2 j© tečná k obvodu řezacího stroje 2 v oblasti řezacího stroje 2, takže setím udržuje přirozená kuželovitost kmene 2 v oblasti nad 30 kořenovým vyboulením po procesu ořezávání kořenů. Kmen 2 • · · · ·· ·· ·· • · · · ♦ · • · * · · · ležící na nosném zařízení 2. je zpracováván řezacím strojem 3. na v podstatě stejné straně, na které je kmen 7, přinesen prostřednictvím nosného zařízení 2, to jest zdola. To má za následek, že řezací stroj 3. je tak umístěn v oblasti zařízení, která je určena pro kořenovou koncovou část, přičemž ovlivňuje kořenovou koncovou část zdola. To jinými slovy znamená, že řezací stroj 3. by měl být uspořádán pro odřezávání takových kořenových vyboulení, která jsou umístěna vně přirozené kuželovitosti příslušného kmene 7..
θ Ačkoliv řezací stroj 3. by mohl být pohyblivý nebo nastavitelný podle shora uvedeného popisu, je výhodné, pokud je v podstatě staticky uspořádán, jako je tomu v ilustrovaném příkladném provedení, až na schopnost rotace tohoto řezacího stroje 3.. Vytvoření řezacího stroje 3. musí splnit pouze c
kritérium toho, aby bylo schopné zpracovávat kmen podél jeho přirozené obvodové linie, jako je linie přítomná v oblasti kmene, která nemá kořenové vyboulení, což má za následek, že řezací stroj 3. s určitými výhodami může být v podstatě válcový, jako je tomu v ilustrovaném provedení, což ale není θ podmínkou nutnou a řezací stroj 2 může mít namísto toho tvar, například, kónický. Namísto jednoho řezacího stroje 3. může rovněž spolupracovat množství samostatných řezacích strojů, takže společně jsou schopné odřezávat kořenová vyboulení umístěná vně obvyklé kuželovitosti kmene, kromě diskutovaných kořenových vybouleni.
V jednotce 5 pohyblivé vzhledem k rámové konstrukci 1. je pro pohon rotačních prostředků 4. začleněn podle výhodného provedení vynálezu motor 9..
Nosné zařízení 2. zahrnuje alespoň dva a ve znázorněném příkladu provedení tři nosné prvky 10, 11, 12.
oddělené v podélném směru kmene, přičemž alespoň jeden a v ilustrovaném příkladu dva z nosných prvků, jmenovitě nosné prvky 10 a 11, jsou koordinovány s rotačními prostředky 4. uspořádanými pro pohon kmene do otáčení dokola. Jednotlivý nosný prvek tvoří sedlo 13 v podstatě tvaru písmene V pro kmen, jak je nejlépe znázorněno na obr. 3 až obr. 7.
Motor pro pohon řezacího stroje 3. je ilustrován na obr. 1 a obr. 2, kde je označen vztahovou značkou jako motor
14. Tento řezací stroj i má na svém obvodu vhodné zpracovatelské prvky, které jsou vytvořeny jako zuby.
Zařízení může mít v oblasti kolem řezacího stroje 3. síta, označená vztahovou značkou na obr. 1 jako síta 15., aby se zabránilo rozptylu odřezků odebíraných řezacím strojem 3..
Zařízení má tlačné zařízení, obecně označené 15 vztahovou značkou jako tlačné zařízení 16, pro tlačení kmene proti nosným prvkům 10, 11, 12 nosného zařízení 2,. Toto tlačné zařízení 16 zahrnuje v ilustrovaném příkladu přítlačné prvky 17 určené pro přitlačení proti kmenu, aby byl tento kmen přitlačen proti nosnému zařízení i. Uvedené přítlačné prvky 17 jsou v ilustrovaném příkladu tvořeny kolečky nebo válečky. Tyto přítlačné prvky mohou být poháněné nebo nepoháněné a mohou rovněž mít jiný charakter než mají jako kolečka nebo válečky. Přítlačné prvky 17 ve formě koleček by mohl být, například, vytvořeny jako přítlačné jho vytvořené s 25 řetězy a řetězovými kolečky, jak je popsáno v SE 7712493-1.
Přítlačné prvky 17 jsou neseny ramenem 18., které je pohyblivě spojeno s rámovou konstrukcí i zařízení. Toto pohyblivé spojení je v ilustrovaném příkladu realizováno jako schopnost otáčení se kolem hřídele, označeného vztahovou značkou jako hřídel ϋ, který prochází v podstatě • · — 9 • · · ♦ · · ♦ * · · • · · · · · · · · · · horizontálně a příčně vzhledem k podélnému směru kmene v zařízení. Uspořádáním ramena 18 tak, že bude procházet v podstatě paralelně s podélným směrem kmene, to jest v podstatě paralelně s podélným směrem zařízení, se tedy rameno
18 bude posouvat ve vertikální rovině paralelně s podélným směrem zařízení a kmene. Sílu vyvíjející uspořádání 20, realizované například ve formě mechanismu pístu a válce, které pracuje mezi rámovou konstrukcí i a ramenem 18, a slouží pro otáčení ramenem 18.
θ Tlačné zařízení 16 je uspořádáno takovým způsobem, že jeho přítlačné prvky 17 budou ovlivňovat kmen v oblasti mezi krajními nosnými prvky 10., 12 nosného zařízení 2.. Je tudíž výhodné, aby přítlačné prvky 17 ovlivňovaly kmen v oblasti mezi těmi dvěma nosnými prvky 10, 11 nosného zařízení 2, které jsou umístěny nejblíže k řezacímu stroji 3..
Na obr. 3 je ilustrováno jak je vytvořen nosný prvek 12, který je umístěn nejdále od řezacího stroje 3.. Tento prvek zahrnuje přesněji, plechovou kostru 2_1, přičemž na této kostře tvořící v podstatě sedlo 13 ve tvaru písmene V jsou uspořádána otočná kolečka nebo kladky 22 . Ačkoliv by bylo možné vytvořit toto sedlo tvaru písmene V s pouze dvěma kolečky nebo válečky prostřednictvím podobného uspořádání, které je ilustrováno nahoře ve spojení s přítlačnými prvky 17, je množství koleček nebo válečků uspořádáno v ilustrovaném příkladě přesněji tak, že je získán relativně skutečný tvar písmene V. Je výhodné, aby kolečka nebo válečky byly umístěny v nosičích 23, které jsou dále zajištěny k plechové kostře 21.
Nosný prvek 11 je poněkud podrobněji ilustrován na obr. 4. Tento prvek rovněž zahrnuje plechovou kostru, která • ♦ ···· ·· · · • · · · · · « • · · · · · · • · · je zde označena vztahovou značkou jako plechová kostra 24. Sedlo 13 ve tvaru písmene V je zde vytvořeno prostřednictvím do V uspořádaných částí 25, 26 řetězů 27, 28 . Řetěz 27 je v ilustrovaném příkladu provedení veden kolem tří řetězových koleček , přesněji koleček označených vztahovou značkou jako řetězová kolečka 29., 30, 31 (viz obr. 2 a obr. 4) . Část 25 řetězu 27., obsažená v sedlu 13 tvaru písmene V, je tudíž vytvořena mezi řetězovými kolečky 29 a 30, zatímco řetězové kolečko 31 je v hnacím záběru spojeno s motorem 9., který je zajištěn vzhledem k plechové kostře 24 . Druhá řetězová část je vytvořena řetězem 28 procházejícím mezi řetězovými kolečky 32 a 33 . Řetězová kolečka 30 a 33 jsou v podstatě soustředná a jsou spojeny se společným hřídelem, takže rotace předávána řetězovému kolečku 33 prostřednictvím řetězu 27 a motoru 9. bude předávána řetězovému kolečku 33 s řetězovému kolečku 32 přes řetěz 28 . Je třeba zdůraznit, že řetězové části 25 a 26 mají být neseny vhodnými nosnými pásy nebo podobně.
Nosný prvek 10 je ilustrován na obr. 5. Tento nosný
Ω prvek 10 rovněž zahrnuje plechovou kostru 34 . Sedlo 13 ve tvaru písmene V je rovněž zde vytvořeno částmi 35, 36 řetězů 37, 38. Řetěz 37 prochází kolem dvou řetězových koleček 39,
40, zatímco řetěz 38 prochází kolem dvou řetězových koleček
41, 42. Řetězové části 35, 36 tvořící uspořádání ve tvaru písmene V mají být rovněž zde neseny prostřednictvím nosných pásů nebo podobně.
Řetězová kolečka 40, 42 jsou soustředná a jsou vzájemně spojena spolu tak, aby jim bylo zabráněno ve vzájemném otáčení vůči sobě. Řetězové kolečko 42 je kromě toho spojeno s řetězovým kolečkem 30 nosného prvku 11 tak, aby mu bylo zabráněno v otáčení vzhledem k tomuto kolečku prostřednictvím mezilehlého hnacího hřídele 43. Motor 9. tudíž bude pohánět řetězy obou uvedených nosných prvků 10 a 11.
Shora použitý obecný výraz rotační prostředky 4. má zahrnovat řetězy a řetězová kolečka schopná ovlivnit otáčeni kmene v tomto provedení. Rotační prostředky 4. mohou být v alternativním provedení vytvořeny prostřednictvím dvojic hnaných koleček umístěných tak, že tvoří sedla ve tvaru písmene V pro kmen. Mělo by ale být zdůrazněno, že rotační prostředky 4. nemusí zahrnovat jakýkoliv hnací motor .9 uspořádaný na pohyblivé jednotce 5., dokonce i když je to výhodné v ilustrovaném příkladu. Hnací motor 9. by v rozsahu předkládaného vynálezu mohl být rovněž uspořádán na rámové konstrukci X mohl by být uspořádán přenos mezi tímto hnacím
- motorem a hnanými rotačními prostředky na jednotce 5. Řešeni podle předkládaného vynálezu je ale založeno na tom, že pohyblivá jednotka 5., zahrnující nosné zařízení 2. a rotační prostředky 4., je schopná otáčet kmenem dokola alespoň během nějakého pohybu jednotky 5..
Plechové kostry 21, 24 a 34 začleněné v různých nosných prvcích 10, XX, 12 tvoří celou jednotku X prostřednictvím toho, že jsou vzájemně spolu pevně spojeny, například s pomocí nosníků, označených vztahovou značkou jako nosníky 44.. Všechny nosné prvky 10 , XX, 12 mají tedy být 25 přenášeny jednotně s pomocí sílu vyvíjejícího uspořádání 6..
To je v ilustrovaném příkladu provedení tvořeno mechanismem pístu a válce, který působí mezi místem 45 na rámové konstrukci X a místem 46 na jednotce 5, který je v ilustrovaném příkladu umístěn na plechové kostře 24 nosného prvku 11.
~ 12
« · · fcfc • fcfcfc fcfc • ·
• · • · fc
• · fcfc • ·
fc
fcfc · • · · fc
• · fcfc fc · « · • · • ·
Osa 8. otáčení je v ilustrovaném příkladu tvořena prostřednicí vím dvou samostatných otočných čepů 47 integrovaných s rámem, jak je ilustrováno na obr. 1 a obr. 2.
Následující akce probíhají během činnosti zařízení podle předkládaného vynalezu. Jednotka 5. je nastavena do polohy podle obr. 6, když kmen má být zaveden do zařízení, to jest do polohy natočené poněkud nahoru tak, aby kořené vyboulení kmene bylo alespoň během běžných stavů umístěno na úrovni nad řezacím strojem 3. naznačeným přerušovanou čárou, když je kmen veden dolů do jednotky 5. Přítlačné prvky 17 jsou samozřejmě vyzdviženy během zavádění kmene do jednotky
5. Potom jsou přítlačné prvky 17 sníženy tak, že kmen 2 je přitlačen proti nosným prvkům 10. 12, 12 a jednotka 5 je ve stejném okamžiku snížena tak, že kmen je posunut do kontaktu Ί 5 s řezacím strojem 3. V zařízeni muže být použito řídící zařízení pro uvedení kmene 2 do otáčení předtím nebo ve spojení s tím, že jednotka 2 začíná být snižována, ale toto zařízení by rovněž mohlo být takové, že kmen 2 j® uveden do otáčení nejprve potom, co jednotka 2 již byla snížena do
0 nejnižší polohy kmene J_, jak je ilustrováno na obr. 7.
Obrysová linie v podélném směru kmene je zde tečná k obvodu řezacího stroje 3, takže kmen tudíž bude řezán podél přímé linie v podstatě tečné s kontaktními body mezi kmenem a různými nosnými prvky 10, 22, 12.
Jednotka 5 je na obr. 6 poněkud nakloněná doleva a na obr. 7 je nakloněná poněkud doprava, jak je patrné při porovnání obr. 6 a obr. 7.
Kmen 2 by měl být odstraněn ze zařízení, když již byl 3q ořezán. Uspořádání 6. je pro tento účel upraveno pro otočení jednotky 2 do polohy znázorněné na obr. 8, která je polohou »4 *4 4444 ·· 44 • 44 ·· · ♦ · · · • 4·· · 4 · 444»
44« 4 4 4 4 44 4
444 · 4 · 4 4444 • 4 · · · · · ·· ·· «· pro odstranění kmene. Kmen opustí jednotku 5. odvalením se směrem dolů a doleva na obr. 8 vlivem vlastní tíže.
Z popisu je tedy zcela zřejmé, že pohyblivé uspořádání jednotky 5., zahrnující nosné zařízení 2. a rotační prostředky 4., znamená, že jednotka 5. sama může provádět všechny potřebné nosné funkce během operace zpracování a kromě toho rovněž může být uváděna do vhodných poloh pro zavádění respektive odstraňování kmenů (viz obr. 6 a obr. 8).
Je zcela zjevné, že předkládaný vynález není omezen na shora popsané výhodné provedení. Je tedy zjevných množství úprav v rozsahu vynálezu a následujících nároků pro osoby v oboru znalé poté, co byla prezentována vynálezecká myšlenka, aniž by jakoukoliv takovou úpravou byla tato vynálezecká myšlenka opuštěna. Určité možnosti úprav již byly popsány výše. Realizovány ale mohou být i jiné úpravy. Může být například uvedeno, že pohyblivost jednotky 5 nemusí mít nezbytně znak pouze otočného pohybu. Bylo by tedy možné provádět pohyb jednotky 5. jako kombinaci otočného pohybu a posuvného pohybu nebo jako kombinaci různých superponovaných otočných pohybů. Pohyb jednotky 5. by mohl být rovněž uspořádán tak, že je v podstatě posuvný ve spodní oblasti pohybu, zatímco otočná složka by mohla být přidávána v horní oblastí pohybu, aby se dosáhlo nakloněné polohy v uvedené horní oblasti pohybu jednotky, což je žádoucí alespoň při odstraňování kmenů (viz obr. 8), ale případně rovněž při zavádění kmenů (viz obr. 6).

Claims (8)

1. Zařízení pro ořezávání kořenů z kmenů, které zahrnuje' rámovou konstrukci (1), nosné zařízení (2) uspořádané na rámové konstrukci (1), přičemž kmeny jsou uložitelné na nosné zařízení (2) v poloze s kořenovou koncovou částí příslušného kmene (7) volně vyčnívající z nosného zařízení (2), a řezací stroj (3) pro zpracování kořenové koncové části kmene, vyčnívající z nosného zařízení (2), přičemž nosné zařízení (2) zahrnuje prostředky (4) pro otáčení kmenem, když je zpracovávána kořenová koncová část kmene, vyznačující se tím, že nosné zařízení (2) a rotační prostředky (4) tvoří jednotku (5), která je pohyblivé spojena s rámovou konstrukcí (1), přičemž tato jednotka (5) je prostřednictvím sílu vyvíjejícího uspořádání (6) ovladatelná mezi různými polohami, přičemž kmen nesený na nosném zařízení (2) je umístěn v různých úrovních v zařízení, a nosné zařízení (2) zahrnuje alespoň dva nosné prvky (10, 11, 12) oddělené podél podélného směru kmene a alespoň jeden nosný prvek (10, 11) z těchto nosných prvků je koordinován s rotačními prostředky (4), přičemž jednotlivý nosný prvek (10, 11, 12) tvoří sedlo (13) v podstatě ve tvaru písmene V pro kmen.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pohyb jednotky (5), zahrnující nosné zařízení (2) a rotační prostředky (4), zahrnuje otočný pohyb kolem osy (8) vzhledem k rámové konstrukci (1), přičemž tato osa (8) prochází v podstatě paralelně s podélným směrem nosného zařízení (2).
3. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jednotka (5) je nastavitelná do polohy vhodné pro přijímání kmenů prostřednictvím sílu vyvíjejícího fe fefe fefe fefefe* ·« • fefe fefe · 999
9999 99 9 999
9 9 9 9 9 9 fefefe 9 9 — 15 fefefe·· «· fefe fefe uspořádání (6), přičemž uvedená jednotka (5) je pohyblivá směrem dolů z uvedené polohy do polohy pro zpracování kmenů.
4. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že jednotka (5) je nastavitelná do horní 5 polohy prostřednictvím silu vyvíjejícího uspořádání, pricemz v této horní poloze je kmen přijatý jednotkou (5) odstraněn z této jednotky (5).
5. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že
IQ jednotka (5) je uspořádána pro posunutí kmene do kontaktu s rotačním řezacím strojem (3) během pohybu směrem dolů do polohy pro zpracování kmene.
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že řezací stroj (3) je v podstatě staticky uspořádán až na jeho
1 5 schopnost rotace.
7. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pro pohon rotačních prostředků (4) je do jednotky (5) pohyblivé vzhledem k rámové konstrukci (1)
20 začleněn alespoň jeden motor (9).
8. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řezací stroj (3) je uspořádán pro zpracování kořenového konce kmene, přičemž je v podstatě zachována přirozená kuželovitost kmene.
CZ0392499A 1997-05-05 1998-05-05 Zarízení pro orezávání korenu z kmenu CZ298237B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9701690A SE513907C2 (sv) 1997-05-05 1997-05-05 Maskin för rotreducering av stockar

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ392499A3 true CZ392499A3 (cs) 2000-06-14
CZ298237B6 CZ298237B6 (cs) 2007-08-01

Family

ID=20406843

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0392499A CZ298237B6 (cs) 1997-05-05 1998-05-05 Zarízení pro orezávání korenu z kmenu

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1007302B1 (cs)
AT (1) ATE252968T1 (cs)
AU (1) AU7461198A (cs)
CZ (1) CZ298237B6 (cs)
DE (1) DE69819339T2 (cs)
EE (1) EE04008B1 (cs)
ES (1) ES2210755T3 (cs)
NO (1) NO312820B1 (cs)
PL (1) PL186834B1 (cs)
SE (1) SE513907C2 (cs)
WO (1) WO1998050206A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007001991A1 (de) * 2007-01-08 2008-07-10 Baljer & Zembrod Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Entfernen oder Reduzieren des Wurzelanlaufs bei Baumstämmen

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE427635B (sv) * 1977-11-04 1983-04-25 Bruks Mekaniska Ab Maskin for matrialavverkande bearbetning av foretredesvis langstreckta arbetsstycken
SE437129B (sv) * 1982-06-24 1985-02-11 Bruks Mekaniska Ab Maskin for materialavverkande bearbetning av tredstockar
AT396669B (de) * 1990-09-18 1993-11-25 Stingl Max Vorrichtung zum reduzieren der wurzelenden von baumstämmen
AT397225B (de) * 1992-05-06 1994-02-25 Stingl Max Vorrichtung zum reduzieren der wurzelenden von baumstämmen
SE9303482L (sv) * 1993-10-22 1994-10-31 Bengt Tannerstaal Rotreduceringsmaskin

Also Published As

Publication number Publication date
CZ298237B6 (cs) 2007-08-01
DE69819339D1 (de) 2003-12-04
EE04008B1 (et) 2003-04-15
EE9900473A (et) 2000-06-15
NO995410L (no) 1999-11-04
AU7461198A (en) 1998-11-27
NO312820B1 (no) 2002-07-08
NO995410D0 (no) 1999-11-04
SE9701690L (sv) 1998-11-06
PL336637A1 (en) 2000-07-03
WO1998050206A1 (en) 1998-11-12
SE513907C2 (sv) 2000-11-27
DE69819339T2 (de) 2004-08-12
ATE252968T1 (de) 2003-11-15
SE9701690D0 (sv) 1997-05-05
ES2210755T3 (es) 2004-07-01
PL186834B1 (pl) 2004-03-31
EP1007302B1 (en) 2003-10-29
EP1007302A1 (en) 2000-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6401266B2 (ja) 羽根をむしり取ったホールレッグまたはドラムスティック鳥肉製品から皮を除去するためのシステム、方法およびカルーセル装置
KR101838697B1 (ko) 뿌리 절단 높이 조절 기능을 구비하는 배추 수확기
DE1930903A1 (de) Buchschneidemaschine
CZ392499A3 (cs) Zařízení pro ořezávání kořenů z kmenů
US5277107A (en) Trimmer for vegetables including broccoli
EP0112365B1 (en) A machine for removing material from logs
CN109198668B (zh) 全自动柑橘剥皮装置
CN106975966A (zh) 长棒料定长输送与收集装置
EP0335181B1 (de) Vorrichtung zum Zerkleinern von Rollen von auf Dornen gewickelter band- oder folienförmiger Ware, vorzugsweise Papier
CN109333707A (zh) 一种智能化破竹设备
KR100388889B1 (ko) 커팅블레이드규격에 따라 교체사용이 용이한 커팅블레이드절곡장치
JP6408384B2 (ja) 根菜収穫機
JP2001057876A (ja) 葉菜の下葉処理装置
CN217992596U (zh) 一种裁切托本装置
DE3779509T2 (de) Maschine zum zerschneiden von haeuten mit einem angetriebenen foerderband und mittel zum ausfoerdern der haarseite der zerschnittenen haut.
JP3261580B2 (ja) 原木に対する茸菌駒の自動打込み及びその自動排出装置
DE573571C (de) Pelzschneidemaschine
JPH0731253A (ja) 結球野菜収穫機
JPH09252620A (ja) 自走式根菜収穫機の尻尾切り装置
ITPN940009A1 (it) Dispositivo per sfrondare e spollonare tralci di vite
JPH11313526A (ja) 歩行型根菜類収穫機
AT130785B (de) Pelzschneidmaschine.
JPH0837878A (ja) 結球野菜収穫機
DE69212325D1 (de) Greifer zum fällen für eine multifunktionsbaumerntemaschine
ITPR20010034A1 (it) Macchina rotativa per la lavorazione di prodotti, in particolare prodotti alimentari vegetali.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150505