CZ369992A3 - Process of purifying waste gases - Google Patents
Process of purifying waste gases Download PDFInfo
- Publication number
- CZ369992A3 CZ369992A3 CS923699A CS369992A CZ369992A3 CZ 369992 A3 CZ369992 A3 CZ 369992A3 CS 923699 A CS923699 A CS 923699A CS 369992 A CS369992 A CS 369992A CZ 369992 A3 CZ369992 A3 CZ 369992A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- sulfur
- sulfur dioxide
- sodium
- sulfur trioxide
- waste gases
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/48—Sulfur compounds
- B01D53/50—Sulfur oxides
- B01D53/501—Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/48—Sulfur compounds
- B01D53/50—Sulfur oxides
- B01D53/508—Sulfur oxides by treating the gases with solids
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Filtering Materials (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
Evropský patent č. 0 395 739 podaný dne 5. června τ § j; c ij n j
1989 chrání způsob čistění odpadních plynů uvolňovaných] i ‘ . ” < ···.· 'f-q i z tavících· peci pro výrobu skla, zvláště sodnovápenatokremi·^ i 1--: čitého skla, a spočívá v tom, že se horké odpadní plyny používají .pro předehřivání skleněných střepů dávkovaných do pece. Odpadní plyny uvolňované z tavících peci při nejnižších teplotách způsobených účinností vzduchového předehřivacihc systému, kterým je pec opatřena a procentuálním množstvím skleněných střepů, vzhledem ke zpracovávanému sklu, se musí nějakým způsobem chladit k úpravě teploty na teplotu řádové slučitelnou s druhem tkaniny použité pro přípravu filtračních pytlů pro absorpci práškovité látky.· Tato operace se· provádí, v zařízení, ve kterém rychlé ochlazováni (quenching) je dosahováno stykem stále ještě horkých plynů, odcházejících z předehřivače střepů, s vodou.
Skutečné převedení vody na vodní páru umožňuje odebírat teplo plynům a tím usnadňuje jejich chlazení a omezuje jejich ředění. Tímto způsobem se snižuje rychlost toku plynu k filtru, také s ohiedem na sníženi objemu způsobené snížením teploty, a oddělováni práškovitých látek se může provádět na filtrech, které mají přijatelné povrchy.
Jeden znak nárokovaný v evropském patentu č.
395 7S9 se týká chemické absorpce oxidu sírového přít·v odpadních plynech síranem sodným, který tvoří hlavní slcíkc práškovitých látek uvolňovaných, z odpadních plynů z tavících peci. pro výrobu sodnovápenatokřemičiténo skla·. To nastává při· - · · filtrační teplotě (mezi 135 a 195 ’C) , při které je pyrcs.íran sodný termodynamicky, stabilní, podle vztahu •Na2SO^ + SO^ > Na2S2O7
Tato reakce.se může provádět pouze při spotřebovávání ř y./ V., ' ' < .,^kV . _ W oxidu: siřičitého/'který představuje menši podíl-z oxidů síry _ ·'-v . , . ’i,,..' ·, -·.. T ' . (SCv,:to je.oxiduvsiřičitého a oxidu sírového), které jsou . .· ťaň-qs £<·... ··' ;
- ‘obsaženy·· ví odpadních plynech.fVe' skutečnosti řada analýz pro, 'i' ,jr ‘.'íb Λ”' >»-.i ΐ ji *' -r ΐ’ι.κ, . ... t £t j ·* ·'- **· , , vedených s plyny uvolňovanými z tavících pecí.pro výrobu sod* novápenatokřemičitého skla poskytuje tyto výsledky:
Test č. | s.o2 koncentrace mg/Nm3 | so3 koncentrace mg/Nm3 | so3 |
X S02_ + so3 | |||
1 | 1346 | 10,4 | 0,767 |
2 | 930 | 11,3 | 1,200 |
3 | 946 | 11,3 | 1,180 |
4 | 1292 | 14,7 | 1,125 |
5 | 1022 | 12,9 | 1,246 |
Tento stav nedovoluje plně. využít vynález popsaný ve zmíněném evropském patentu,, protože v době kdy plyny procházejí, výplní přítomnou na' filtračním pytli, oxid sírový absorbovaný-síranem sodným k vytvořeni pyrosíranu sodného je přítomen ve velmi nízkých množstvích a koncentracích.
Avšak jak postupuje absorpce, část oxidu siřičitého se převádí na oxid sírový k opětnému nastolení podmínek rovnováhy. Tato konverze při teplotě od 180 do 190 £C bude probíhán s poměrně malou kinetiko.u, co bude vyžadovat delší čas než odpovídá času potřebnému pro .průchod plynu síranem sodným-výplni přítomnou na filtračním pytli.
jiného hlediska to' znamená, žé množství oxidu ' sírového, které se musí reprodukovat pro vytvořeni opětných podmínek rovnováhy, se bude tvořit při spotřebě oxidu siřičitého převážně pokud plyny již dále nebudou ve styku se síranem sodným přítomným na filtru^a chemické a^fyzikální . podmínky- dovolující, absorpci*, naj síranu ^sodném’,-é přítomném na ·· . povrchu ^filtračního, pytle, /se déle nebudou vyskytovat. . ϊ;·
ý. Chemické reakce, kterými se může pracovat podle vynálezu uvedeného ve zmíněném evropském patentu, jsou tyto:
Předně oxid siřičitý, obsahující 98 % nebo více oxidů «
siry přítomných v plynech, se musí konvergovat na oxid sírový podle vztahu:
. 1) 2 S02 + 02 -> 2 S03
Potom když plyny přicházejí do styku se síranem sodným přítomným na filtru, za teploty od 180 do 200 ’C dochází, k reakci:
’ 2) Na2SO4 + S03 -> Na2S2O7 . Později v důsledku pracovní teploty a'molárniho podílu .vody přítomné v plynech, dochází k této reakci:
3) ,Na2S207 + H2O --> 2 NaHSO4
Svrchu uvedené vzorce a reakce ukazuji, že za účelem dosaženi _ účinného... odstranění ...oxidů._siry.. je. nezbytné na.j-it- ----podmínky, které umožňuji posun reakční rovnováhy doprava k žádoucímu zkráceni doby pro ustavení rovnováhy při oxidaci oxidu siřičitého (reakce 1). Ve skutečnosti to znamená podmínku nutnou pro použiti mechanismu reakce 2, která znemožňuje, ve formě pevné látky, také aby část oxidů s ... které, jsou přítomny ve formě oxidu sírového směřovala p.rot filtračnímu pytli.
Až se svrchu rozebraný obtížný problém překoná, muže být nutné studovat charakteristické rysy, aby se vytvořily na filtrúyfstechiometričké/a^ termodynamické podmínky pro zamezeni tvorby pyrosiranu sodného zevzniklého oxidu sírového.Tento'problém, mnohem méně obtížný, se může vyřešit buď úpravou molárního poměru mezi síranem sodným a oxidem sirovým s tím, že se síran sodný použije v přebytku, nebo se na filtru upraví teplotní podmínky, které umožňují vznik trojsiranu sodného Na2S3O1(-), nebo se upraví pracovní podmínky na filtru tak, že se použije obou výše popsaných účinků, zřejmě se použije pouze jednoho způsobu.
Bylo nalezeno a doloženo, že nejen je možné ovlivnit překvapivě příznivou oxidační reakci oxidu siřičitého na oxid sírový (reakce 1), ale také. toto ovlivnit vhodným použitím stupně chlazení vodou (rychlého chlazeni), který představuje část cyklu ze zpracování odpadních plynů, k dosažení jejich.tepelné kompatibility s filtračním pytlem popsaným a nárokovaným v evropském patentu č. 0 395 789.
V poloprovozním zařízeni se prováděly systematické pokusy, aby se stanovil vliv pracovních podmínek v tomto důležitém stupni cyklu na kinetiku oxidace oxidu sírového na oxid siřičitý. Pokus se-prováděly k ověření, zda přítomnost většího množství polárních látek (zvýšený molární poměr vody) a/nebo přídavek látek s vyšší polaritou (například hydroxidu sodne:0, síranu sodného nebo hydroxidu vápenatého) do prostřed:
iže katalyzovat konverzi oxidu siřičitého na oxid sír. y známo, že tato konverze je kineticky velmi pomalá v plynné:;: prostředí, které má srovnatelně nízkou teplotu (180 až POOC) a ve kterém koncentrace oxidů síry je nízká (například, několik tisíc mg/Nm^),.
Experimenty se -prováděly za použiti poloprovozního — 3 — zařízeni sestávajícího z hořáku, který měl za úkol vyrábět plyny spalováním methanu. Plyny se potom tepelně upravily přidáním horkého vzduchu, aby se uvedly na teplotu, která se bude' dosahovat v průmyslovém, zařízení na výstupu plynů z. předehřívače.skleněných střepů.za méně - příznivých podmínek ('410 ’C). .· , . - - ', ... . .....
Κ takto připraveným plynům se poté přidal oxid siřičitý v množství umožňujícím dosáhnout koncentrace přibližně ':ς 1000' do 1200 mg/Nm^.
Plyny se potom podrobily chemické analýze a poté co dosáhly stanovené teploty, zaváděly se do stupně rychlého chlazení, ve kterém se řízeným způsobem ochlazené na teplotu 200 °c podrobily studiu kinetiky oxidace oxidu siřičitého na oxid sírový, po přidání samotné vody, vodné suspenze hydroxidu vápenatého> roztoku hydroxidu sodného nebo roztoků síranu sodného. Na konci tohoto stupně se u ochlazených plynu opět stanovila teplota a chemické složeni, aby se zjistila účinnost zařízeni z hlediska tepelných poměrů a stanovil vliv převzatých podmínek na tvorbu oxidu sírového.-Přídavek alkalických látek, jako hydroxidu sodného a hydroxidu draselného', se projevuje ve dvou oblastech: posunem rovnováhy, tvorbou
PÍ síranu sodného nebo síranu vápenatého v přítomnosti oxidu si.rovéhoa vytvořením polárních podmínek, které mají skZor podporovat kinetiku oxidace oxidu siřičitého na oxid sirovy. Konečně takto zpracované plyny se vedly do filtračního pytle, kcie nastalo odděleni pevných částic vzniklých ve stupn: rychlého chlazení, to znamená síranu sodného a/nebo sířenu vápenatého.
f.
... --Je- třeba-poznamenat,--že-přítomnost oxidu siřičitého v plynech vypouštěných do atmosféry z tavících peci může byt příčinou tvorby ďithionanu sodného-a/nebo siřičitanu.-sodného . Tyto soli se moho.u tvořit účinkem chemické absorpce oxidu
6. siřičitého na síran sodný, podle tohoto reakčniho vztahu:
Na2SO^ : t S02~ ς- ·£«-♦* »
Pokud.se použije-ve stúpňírrychlého chlazení hydroxidu sodného, dochází k reakci vyjádřené vztahem:.
NaOH + S02-> Na2SO3 + H20
Zřejmě oba mechanismy, podobně jak je popsáno výše, vedoucí ke vzniku pyrosiranu, mohou také nastávat během filtrace a .stupně rychlého chlazení.
Je zřejmé, že také- tvorba dithionanu sodného a siřičitanu sodného přispívá k poklesu koncentrace oxidů síry v plynech, které po filtraci budou odcházet do atmosféry.
Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že čtyřmocná sira přítomná v dithionanu sodném a siřičitanu sodném neprojeví během zpracování skla ani oxidační ani čeřící účinek.
Ve skutečnosti svrchu uvedené soli, které jsou stabilní při filtrační teplotě (170 až 190 ’C), nebudou nadále stabilní.za teplotních podmínek vyskytujících se v pecí, což je příčinou rychlého štěpení na síran sodný a oxid siřičitý v případě dithionanu sodného a na oxid sodný a oxid siřičitý v případě siřičitanu sodného. Oxid siřičitý přítomný v práškovítých látkách bude proto přecházet zpět do plynu emitovaných z pece a tak do zařízení k jeho odstraňování.
Práškovité látky obsahující podstatná množství díthio::inu -a/nebo-· siřičitanu, třebaže se mohou znovu používat ja9 složky směsi schopně zeskelněni, mohou způsobovat praco-?n;
problémy a jejich účinnost jako čeřících a oxidačních složek je nižší, pokud procentuální obsah kombinovaného oxidu siřičitého je vyšší.
Podstata vynálezu 'Výše uvedenéproblémy se mohou vyřešit tim, že se práškovité látky podrobí oxidačnímu zpracování v alkalickém prostředí (působeni hydroxidu sodného), převedením svrchu uvedených sloučenin na síran sodný reakcemi probíhajícími podle těchto vztahů:
Na2S20g + 4 NaOH + 02 -—> 4 Na2SO4 + 2 H2O
Na2SO3 + 02 -> 2 Na2SO4
Technologickým problémům způsobeným nutnosti oxidován' siřičitan se však dá vyhnout, pokud kombinovaný oxid siřičitý je obsažen v práškovité- látce v rozsahu menším než 25 % hmotnostních.
V tomto případě redukující účinek čtyřmocné siry se musí uvážit při'přípravě směsi schopné zeskelnění, odebráním, příslušného množství redukčního činidla- přítomného ve směsi.
Průmyslová využitelnost výsledky dosažené při. expe_rimentech_._.rozš_iřu_ji s překvapením oblast pracovních podmínek, za kterých je možné použit vlastnosti síranu sodného k adsorbci jak oxidu' siřičitého, tak oxidu sírového, za příslušných fyzikálních a tepelných podmínek;'během'filtrace'.''
Ve skutečnosti účinkem termoregulace plynů dávko\?.r: rychlému chlazení zředěným vodným roztokem hydroxidu .· or ho nebo, při jiném provedení, silným elektrolytem dochází k překvapivě příznivé oxidační reakci oxidu siřičitého na oxid sírový.
/’:.·'. Přijetím těchto podmínekse během filtrace· plynů'bude tvořit’pýrošíran-v převažujícím rozsahu, čímž odstraněním hyďrolýzy, bude možné,recirkulovat práškovité látky tvořící se v peci, které sestávají hlavně ze síranu sodného a hydrogensíranu sodného a mají přijatelný procentuální obsah kombinovaného oxidu siřičitého, ve- formě dithionanu a/nebo siřičitanu (méně než 15 %).
Je také možné do stupně rychlého chlazeni dávkovat čistou vodu, to znamená pracovat v nepřítomnosti svrchu uvedených zásaditých látek, což příznivé napomáhá oxidaci oxidu siřičitého na oxid sírový a zřejmě způsobuje částečnou neutralizaci produkovaného oxidu sírového, tvorbou síranu sodného.
Při práci za těchto podmínek práškovitě látky odcházející z filtru se mohou recirkulovat na filtr jako takové ' nebo, při jiném provedeni, se mohou·zavádět ve vodné suspenzi s hydroxidem sodným,·aby se usnadnila doprava.
Získaná suspenze -se může přidávat do směsi schopně zeskelněni a recirkulovat do pece, k překonáni veškerých /.roblémů spojených s recirkulaci prášků jako takových.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady ilustruji vynález aniž by tento vynález jakkoli omezovaly. / .
Příklad 1 ... . .....
Odpadní plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přidání oxidu siřičitého z ocelové láhve na stlačený plyn a vzduchu, k dosaženi teploty 410 ’C, mají toto chemické
složeni: | ||
so2 | 1346,0 | mg/Nm3 |
S03 | 10,4 | mg/Nm3 |
ΝΟχ | 27,9 | mg/Nm3 |
°2 | 17,0 | % objemových. |
Plyny se podrobí operaci rychlého chlazení s množstv vody dostačujícím ke snížení teploty plynu na 200 ’C.
I ‘Chemická analýza, plynů po provedeni tohoto stupně, vykazuje tyto hodnoty:
SO2' 1252,0 mg/Nm3
SO3 79,2 mg/Nm3
Ν0χ 28,9 mg/Nm3
O? 18,3 % objemových.
Po filtračním stupni analýza vypouštěných plynů vykazuje tyto hodnoty:
5 O 2 - ' > so3 | 1244,0 mg/Nm3 22,4.mg/Nm3 |
NOx | 28,0 mg/Nm3 |
°2 | 19,7 % objemových. |
Přiklad 2
Odpadní plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přidáni oxidu siřičitého a vzduchu k dosažení teploty 410 JC, máji toto složeni:
SO'2 ” '969,0 mg/Nm3
S03 10,5 mg/Nm3
Ν0χ 30,8·.· mg/Nm3
O2 ' 17,8 % objemových.
rrí.G... ť .
. Po provedeni stupně rychlého chlazeni s vodou v množství postačujícím.k dosaženi teploty 200 ‘C a specifické ·>.;/.; ho‘zatížení zařízeni, které; je nižší o 20 % ve srovnáni ' *··' s příkladem 1, chemická analýza!plynů ukazuje tyto hodnoty:
h Sp2 . 864,0 i ,2..
SO3 90,0 mg/Nm3';'· ΝΟχ 33,8 mg/Nm3
02 18,9 % objemových.
Pro provedení filtrace analýza vypouštěných plynů ukazuje tyto hodnoty:
so2 SO3. NOx . | 739,0 mg/Nm3 10,0 mg/Nm3 35,0 mg/Nm3 |
°2 | 19,1 % objemových. |
Příklad 3
Odpadni plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přidání oxidu siřičitého a vzduchu k dosažení teploty 410 ’C, mají toto složení:
SO2 | 930,0 | mg/Nm3 |
so3 | 11,3 | mg/Nm3 |
Ν0χ | 29,7 | mg/Nm3 |
°2 | 17,7 | % objemových. |
Po provedeni stupně rychlého' chlazení, přidáním zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného v možstvi, které stechipmetricky odpovídá dříve přidanému oxidu siřičitému, k dosažení teploty plynů 200 ’C a zvoleni specifického zatíženi zařízení, jako se použilo v příkladě 1, se stanoví tato chemická analýza plynů:
SC>2 - 4 38,7 mg/Nm3 ·/
SO3 238,0 mg/Nm3
IX
ΝΟχ 15,3 mg/Nm3
C>2 18,8 % objemových.
♦
Po filtraci analýza plynů vypouštěných do atmosféry ukazuje na toto složení:
SO2 | 405,8 | mg/NmJ |
SO3 | 35,0 | mg/Nm3 |
ΝΟχ | 20,6 | mg/Nm3 |
°2 | 19,0 | % objemových. |
Přiklad 4
Odpadní plyny produkované spalováním'zemního plynu, p přídavku oxidu siřičitého a vzduchu k dosažení teploty 410 '0, mají toto chemické složení:
SC2’ 940,0 mg/Nm3
S03 12,0 mg/Nm3
ΝΟχ * 26,0 mg/Nm3
02 17,4 % objemových.
Pro provedeni stupně rychlého chlazení nadávkováním zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného v množství, kterým se dosáhne zavedení hydroxidu sodného v dvojnásobku stechiometrický odpovídájici dávky oxidu' siřičitého a uveden na teplotu plynů 200 ’C, při specifickém zatížení zařízeni, které odpovídá údajům z příkladu 1, analýza plynů poskytne tyto výsledky:
S02 273,0.mg/Nm3 '30- 168,0 mg/Nm3
Ν0χ 10,3 mg/Nm3
18,6 % objemových.
’ Po filtraci se již žádná analýza plynů neprovádí.
Přiklad 5
Odpadním plyny produkované spalováním zemního plynu, po přidáni oxidu siřičitého a vzduchu k dosažení teploty 410 ·. . - .
’C, mají toto chemické složení:
502 , 946,0 mg/Nm3
503 ' 11,3 mg/Nm3
ΝΟχ 26,7 mg/Nm3 o2 17,6 % objemových.
Pro provedení stupně rychlého chlazení zavedením zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného v takovém množství ,, že se. dostane 50¾ koncentrace hydroxidu sodného stechiometrický odpovídající přidanému oxidu siřičitému
a uvedení na teplotu 200 | C, po zvolení | specifického zatíženi | |
zařízení | obdobného jako v | příkladě 1, se | dosáhne této analýzy |
plynů:, | |||
so2 | 672,0 | mg/Nm3 | |
so3 | 98,5 | mg/Nm3 | |
Ν0χ | 20,5 | mg/Nm3 | |
°2· | 13,8 | % objemových. |
Po filtraci analýza plynů vypouštěných do atmosféry ukazuje toto složení:
so2 s03 ΝΟχ | .657,0 mg/Nm3 15,8 mg/Nm3 | |
26,8 | mg/Nm3 | |
°2 | 19,1 | % objemových. |
Příklad 6
Odpadni plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přidáni oxidu siřičitého a vzduchu k dosaženi teploty 325 ’C, mají podle chemické analýzy toto složení:
502 . ' ' - 1292,0 mg/Nm3
503 .. 14,7 mg/Nm3
IJ
ΝΟχ -35,0 mg/Nm3
O2 18,5 % objemových.
.' ,/J „ Po' provedeni - stupně -. rychlého' chlazení zaváděním
/. z ředěného’-vodného roztoku hydroxidu sodného v množství . /'poskytujícím; 50* %. hydroxidu';'sodného / vztaženo na stechiomet Ir ický,·. odpovídající přidaný; oxid siřičitý, a uvedeni na , teplotu 200 'C, při zvolení spěcifického zatíženi zařízeni * ··’ jako v příkladě l, se dosáhne této analýzy plynů:
so2 | 906,0 | mg/Nm |
50 3„ | 98,8 | mg/Nm3 |
Ν0χ | 28,4 | mg/Nm3 |
°2 | 19,5 | % objemových |
Po filtraci ukazuje analýza plynů vypouštěných do
atmosféry na | toto chemické složeni: |
so2 | 842,0 mg/Nm3 |
so3 - | 29,5 mg/Nm3 |
Ν0χ | 24,8 mg/Nm3 |
°2 | 19,7 % objemových. |
Příklad 7 : Odpadní plyny, vyrobené spalováním zemního plynu, pc přidání oxidu siřičitého a vzduchu k dosaženi teploty 410 ’C, ukazují tuto chemickou analýzu: .
502 1022,0 mg/Nm3'
503 12,9 mg/Nm3
Μ0χ 28,1 mg/Nm3
02- 17,3 % objemových.
..........Po-zpracování ve- stupni rychlého chlazení/ 'provedeném dávkovánim zředěného vodného roztoku síranu sočného v množství poskytujícím stejný počet molárnich dílů síran1., sodného jako přidaného oxidu siřičitého a uvedením na top_
- ,14
200 ’C, po převzetí specifického zatížení zařízeni jako v přiklade 1, analýza plynů ukazuje na toto složeni:
SO2
SO-, ” r/ Wf- JNOV
s.
°2 .'
890,0 mg/Nnr . -V-s s/··, ... . * » ·' » * 'Ji' -·... '.···.. „i,. --> ..
79,0 mg/NmJ • .τ —i— —τ·^.«^·· - L •p' - -j— . <26; 6 mg/Nm3 A' “jr, {·' -<< t*·. fl Λ ^i· | ·. jid *4 Xm w
,.ř **« v.'!*·. ? «**.' ·
- ' J 18,5 % objemových.
Po filtraci analýza plynů vypouštěných do atmosféry ukazuje na toto složení:
SOso.
NOj
On
861,0 mg/Nm3 16,8 mg/Nm3 28,2 mg/Nm3 19,0 % objemových.
Příklad 8
Odpadni plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přídavku oxidu siřičitého a vzduchu k dosažení teploty 404 ’C, vykazují toto chemické složení:
SO;
SONO;
On
1090,0 mg/NmJ 12,0. mg/Nm3 3 7,2 mg/Nm3 17,9% objemových.
Po stupni rychlého chlazení, provedeném zde přídavkem zředěné vodné suspenze hydroxidu vápenatého v množství, které stechiometricky odpovídá předtím přidanému množství oxidu siřičitého, úpravě teploty plynů na 200 ’C a zpracováni se. specifickým zatížením zařízení jako je použito v přiklade 1. analýza plynů poskytuje tyto výsledky:
502 926,0 mg/Nm3
503 .54,8 mg/Nm3
Ν0χ 38,3 mg/Nm3 ;
02 ' 19,1% objemových.
Po filtraci provedená analýza odpadních plynů vypouštěných do atmosféry, má toto složeni:
SO
SO.
NO,
2.826,0 mg/Nm3 . ..... nestanoveno..·... - ’ . 37,1 mg/Nm3.y , , 19,2,.%^ objemových. .,·
Přiklad 9
Odpadni plyny vyrobené spalováním zemního plynu, po přidání oxidu siřičitého a vzduchu k dosaženi teploty 4C4 °C, maji toto chemické složení:
S02, 1002,0 mg/Nm3 so3 ’ 12,0 mg/Nm3
ΝΟχ 31,5 mg/Nm3
O2 17,5 % objemových.
Po stupni rychlého chlazení, provedeném přidáním zředěné vodné suspenze hydroxidu vápenatého v množství odpovídajícím dvojnásobku stechiometrického množství přidaného oxidu siřičitého, úpravě teploty plynů na 200 ’C a zpracováním- se specifickým zatížením zařízeni podobným ja sě použilo v případě 1, se zjistí analýza plynů:
3C2 . 780,0 mg/Nm3 so3 40,9 mg/Nm3
Ν0χ . 24,3 mg/Nm3
C>2 18,7 % objemových.
Po filtraci analýza plynů vypouštěných do atmosféry ukazuje tyto hodnoty:
S02 so3....... ΝΟχ | 734,0 ........- - ··· -1-7-,-4- 25,6 | mg/Nm3 η mg/Nm · · mg/Nm3 |
°2 | 18,9 | % objemových |
Přiklad 10
Aby se stanovilo, zda oxidace oxidu siřičitého na oxid sirovy není podporována účinkem’’velikého množství vzduchu,· projevujícím se vysokou molárni;,'.koncentraci kyslíku, naopak nútného -kr uvedení teploty*plynunáFúřoveň‘ podobnou teplote, která-'se-dosahuje v průmyslovém'zařízeni, kde teplota klesá zařazením předehřívače střepů, přidává se studená voda a test se provádí při opakováni podmínek z přikladu 3 (rychlé chlazeni zředěným vodným roztokem hydroxidu sodného v množství stechiometrický odpovídajícím, předem přidanému oxidu siřičitému do plynů), avšak řízeni se provádí vzduchem, k dosaženi procentuálního obsahu kyslíku v plynech, dávkovaným do stupně rychlého chlazení, v množství mezi 8 a 10 %, to je v rozmezí používaném v průmyslových zařízeních. Ředěni menším množstvím vzduchu než v předcházejících příkladech zahrnuje použití většího množství vody než jak je tomu v příkladě 4, aby se dosáhlo na výstupu ze stupně rychlého chlazení teploty plynů, které je zapotřebí pro zavádění do filtračních pytlů (200 °C).
Před stupněm rychlého chlazeni mají plyny tyto analytické hodnoty:
SOso.
NO
980,0 mg/Nm3 15,0 mg/Nm3 30,0 mg/Nm3
9,8 % objemových.
Po stupni rychlého chlazeni, dosaženém přidáním vodného roztoku hydroxidu sodného v množství vedoucím k poklesu teploty plynu z 580 na 200 ’C, analýza plynů má «
~vto hodnoty:.
502 450,0 mg/Nm3.
503 251,0 mg/Nm3
ΝΟχ 15,0 mg/Nm3
-LI
02 · 10 % objemových.
Po filtraci je složeni plynů odcházejících do
atmosféry dáno-těmito hodnotami: | ||
SO2 , | 410,0 | mg/Nm2 |
so3 ' | 30,0 | mg/Nm2 |
Ν0χ | 21,0 | mg/Nm2 |
°2 | 10,1 | % objemových. |
Dále popsané tři příklady se týkají druhé série testů, která má rozsah- nutný ke· zjištění skutečné možnosti konverze volného oxidu siřičitého přítomného v plynech, na sloučeniny, jako dithionan a siřičitan sodný, přičemž siřičitan sodný se může oddělovat filtraci.
Tyto pokusy se provádějí na prototypu průmyslového zařízení, spojeného s tavící pecí pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla.
Příklad 11
K odpadnímu plynu produkovanému spalováním zemního plynu a obsahujícímu obvyklé nečistoty přítomné v emisích z tavících peci pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla (SOX, Ν0χ, práškovité látky), se přidává vzduch, aby se dosáhlo snížení jeho teploty na. 450 ’C.
Chemické složení odpadního plynu odpovídá těmto hodnotám;
SO2 | 970,0 | mg/Nm2 | ||
SCq | 13,5 | mg/Nm2 | ||
NOx- · · ....... - | 16 00-,0 | 5 mg/NmJ.....- - | .- | |
Práškovité látky . | 330,0 | mg/Nm2 | ||
°2 | , 9,5 | %,· objemových. |
Po provedení stupně rychlého chlazení zavedením vody v množství dostačujícím k zajištěni teploty odpadních plynů 190 ’C, analýza těchto plynů dokládá tento stav:
SO2 | 810,0 mg/Nm3 |
SO3 | 90,0 mg/Nm3 |
ΝΟχ | 1560,0 mg/Nm3 t- |
, Práškovité látky | 365,0 mg/Nm3 |
°2 * | 10,1 % objemových. |
je složení odpadních plynů vypouštěných do
Po filtraci
atmosféry | toto: | ||
S02. . . . . | 782,0 | mg/Nm3 | |
so3 | 18,0 | mg/Nm3 | |
Ν0χ | 1560,0 | mg/Nm3 | |
Práškovité | látky | 8,0 | mg/Nm3 |
°2 | 10,5 | % objemových. |
Chemická analýza práškovitých látek oddělených z filtračního pytle ukazuje, že jsou přítomny tyto složky:
Síran sodný 85,0 %
Síran vápenatý 5,0 %
Síran dr.ase-lný 5,0 %
Dithionan a siřičitan sodný . ,· 2,0%
Ostatní látky 2,0 %
Tento pokus se provedl na prototypu průmyslového zařízení spojeného s tavící pecí pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla.
Příklad 12
K odpadním plynům vyrobeným spalováním zemního plynu a obsahu jí cím.·· obvyklé nečistoty přítomné v emisí z- pecí prc výrobu sodnovápenatokřemičitého skla (S02, Ν0χ, práškovité látky), se přidává vzduch v množství potřebném k poklesu teploty na 450 ’C.
Ί yňOdpadní plyny mají toto. chemické složení:
. SO2 1013,0 mg/Nm3 \šo3;·; 10,8 mg/Nm3
ΝΟχ- 1380,0 mg/Nm3 * Práškovité látky 350,0 mg/Nm3
02 . 8,6 % objemových.
Po stupni rychlého chlazení provedeném přidáním zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného v množství stechiometrický odpovídajícím oxidu siřičitému přítomnému v odpadních plynech a upravou jejich teploty na 190 °C, se chemickou analýzou zjistí toto složení:
SO2 so3 ΝΟχ Práškovité látky | 630,0 mg/Nm3 200,0 mg/Nm3 1510,0 mg/Nm3 1220,0 mg/Nm3 |
°2 | 9,5 % objemových. |
Po filtraci máji emitované odpadní plyny toto sloze.“
SO2 | 480,0 mg/Nm3 |
SO3 | 23,0 mg/Nm3 |
ΝΟχ | 1580,0 mg/Nm3 |
Práškovité látky . | . 6,0 mg/Nm3 |
°2 | 9,9 % objemových. |
Analýza práškovitých látek zachycených na ukazuje na tyto výsledky:
Síran sodný 75,0 %
Síran vápénatý........4,0 %
Síran draselný 7,0 %
Cithionan a siřičitaiy.. sodný 9,0¾ iltru
Ostatní látky 5,0 %
Tento pokus se provedl na prototypu průmyslového zařízeni spojeném s taviči peci pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla.
Příklad 13 , »
K odpadním plynům, vyrobeným spalováním zemního plynu a obsahujícím obvyklé nečistoty přítomné v emisích z tavících pecí pro výrobu sodnovápenatokřemióitých. skel (S02, ΝΟχ, práškovité látky), se zavádí vzduch v rozsahu potřebném ke snížení jejich teploty na 450 ’C.
I
Chemické složení odpadních plynů je toto:
SC>2 ' 1156,0 mg/Nm3
SO3 12,6 mg/Nm3 .
ΝΟχ ' 1583,0 mg/Nm3
Práškovité látky 323,0 mg/Nm3
O2 7,9 % objemových.'
Po stupni rychlého chlazení provedeném za použití zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného v množství dvakrát vétšim-něž stechiometrický odpovídá přítomnému oxidu siřičitému, k současnému sníženi teploty plynů na 190 ’C, analýza těchto odpadních plynů ukazuje na hodnoty:
502 411,0 mg/Nm3
503 340,0 mg/Nm3 ίίθχ ' 1661,0 mg/Nm3
Práškovité látky 1819,0 mg/Nm3
O, 8,8 % objemových.
Chemické složeni plynů stanovené za filtračním pytlem odpovídá těmto hodnotám:
SO2 306,0 mg/Nm3
S03 | 27,0 mg/Nm3 |
N0v X · | 1627,0 mg/Nm3 |
Práškovité látky | 9,0'mg/Nm3 |
0’2 X. ; | “ 9*, 4? %‘ objemových; |
,;h'< - | - - |
1/4 7// Analýza; .práškóvitých/ látek ukazuj • -. -4 — Ť- i | |
tó* š l'o žek - * | r Th. |
Širan‘sodný | 72 % |
Síran vápenatý | 4,5 % |
Síran draselný | 7,5 % |
Dithionan a siřičitan | |
sodný | 13,0 % |
Ostatní látky | 3,0 %. |
Tento pokus zařízení spojeného mičitého skla.
byl proveden na prototypu průmyslového s tavící peci pro výrobu sodnovápenatokře.
Claims (11)
- PATENTOVÉ NÁROKY oxid siřičitý t í m,' že'během chlazením,, seX. 'Způsob čistění odpadních plynů emitovaných z tavících peci pro výrobu skla,..které, obsahu jí a oxid'sírový, v y i n a' č u j' i ,'ci s e ' stupněíchlazeni/plynů, prováděného.; rychlým, vytvoří příznivé podmínky k oxidaci oxidu siřičitého, na.oxidI sírový a následující adsorpcí oxidu sírového na kolaci síranu sodného,, který je přítomen na filtru, kterým odpadním plyny procházejí.
- 2. Způsob podle nároků 1, vyznačující se tí’m, že část oxidů’siřičitého 'přítomného v odpadních píy1nech se převádí bud během rychlého chlazení nebo během filtrace na, siřičitan sodný a/nebo dithionan . sodný, které jsou snadno oddělitelné filtrací.
- 3. Způsob podle nároků 1, vyznačující se tím, že se provádí na odpadních plynech emitovaných z tavících pecí pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla.
- 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující^ se tím, že chlazeni odpadních plynů se provádí rychlým chlazením, při zaváděni zředěného vodného roztoku hydroxidu sodného, který má vhodnou koncentraci pro dosaženi ochlazeni a kde se používá množství hydroxidu sodného k dosažení poměru mezi díly-molárními hydrqxidu sodného a díly molárními oxidu siřičitého a oxidu sírového v rozmezí od 0,1 do 2,5.
- 5. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím,, že hydroxid sodný vedle působeni jako / * neutralizační činidlo pro oxid siřičitý a oxid sírový napomáhá oxidační reakci oxidu siřičitého na oxid sírový a umožňuje zvýšit koncentrace volného oxidu siřičitého, v závislosti na počtu dílů molárních použitého hydroxidu sodného, s ohledem na součet volného oxidu siřičitého a oxidu sírového, na hodnotu od 8 do 50 h .
- 6. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se t i m, že napomáhání reakci vedoucí k oxidaci oxidu siřičitého na oxid sírový ..se dosahuje použitím hydroxidu vápenatého, v poměru.hydroxidu vápenatého, k součtu oxidu j‘ * . - Ι-Λ ř siřičitého a oxidu sírového, v rozmezí od 0,1 do 1,5 %, ♦
- 7. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se t i ra, že reakci vedoucí k oxidaci oxidu siřičitého na oxid sírový se napomáhá použitím· síranu sodného v poměru dílů molárnich síranu sodného k dílům molárním součtu oxidu siřičitého a oxidu sírového v rozmezí od 0,1 do 5 %.
- 8. Způsob podle nároků i až 7, vyznačující se t í m, že reakci vedoucí k oxidaci oxidu siřičitého na oxid sírový se napomáhá použitím silných elektrolytů jakéhokoliv druhu v množství dostačujícím k získání poměru mezi díly molárními použitého silného elektrolytu a díly molárními součtu oxidu siřičitého a oxidu sírového v rozmezí od 0,1 do 5,0 %. ?
- 9. Způsob podle nároků 1 až 8, vyznačující se t í m, že v práškové směsi schopné zeskelněni se udržuje procentuální obsah oxidu siřičitého pod 25 % hmotnostních zpracováním práškovítých látek oxidací......... Způsob podle nároků i .až 9, vyznačující se tím, že práškovité látky obsahující siřičitan. sodný a dithionan sodný se znovu používají jako takové při přípravě.... ...směsi .s.c.ho.pn.é. ..zeskelněni částečnou-nebo -úplnou náhradou-v ni přítomného síranu sodného, přičemž redukční účinek čtvřmocné síry obsažené v recirkulovaných práškovitých látkách se kompenzuje vhodným snižením množství redukujících složek.'- 24
- 11. Způsob podle nároků 1 až 10,vyznačuj ící í-s x_. s .e *·ίΫ**?*' ť i m,. že k usnadněni dopravy a recirkulace oddělených — .... ~..«·-Ť-ti-áša - i- > -*w~· *·“ 7 .^^r<praskov.itých?látek,do tavící' pece sěítyto“ látky suspenduji veί. 'rV^.*>· ř· vodě aJ·' hydroxidu sodném se t í; m, žé se použiji odpadní plyny získané z tavících pecí pro výrobu sodnovápenatokřemičitého skla spalováním oleje i při vyšší koncentraci siry.
- 13. Způsob podle nároků 1 až 11,vyznačuj ící se t i m, že se použije spalovacího zařízení libovolného druhu používaného v průmyslu, ve kterém se odpadni plyny musí podrobit odstraněni nečistot přítomných v plynech.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
ITMI920088A IT1258793B (it) | 1992-01-20 | 1992-01-20 | Processo di depurazione dei fumi emessi da forni fusori |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ369992A3 true CZ369992A3 (en) | 1993-12-15 |
Family
ID=11361596
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS923699A CZ369992A3 (en) | 1992-01-20 | 1992-12-16 | Process of purifying waste gases |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0552660A1 (cs) |
JP (1) | JPH05270840A (cs) |
AR (1) | AR247113A1 (cs) |
AU (1) | AU657025B2 (cs) |
BG (1) | BG60708B1 (cs) |
BR (1) | BR9300124A (cs) |
CA (1) | CA2085565A1 (cs) |
CZ (1) | CZ369992A3 (cs) |
HU (1) | HUT67483A (cs) |
IT (1) | IT1258793B (cs) |
MX (1) | MX9300188A (cs) |
PL (1) | PL297459A1 (cs) |
SK (1) | SK369992A3 (cs) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2740354B1 (fr) * | 1995-10-31 | 1997-11-28 | Rhone Poulenc Chimie | Procede de traitement de fumees a base d'oxydes de soufre |
FR2881820B1 (fr) * | 2005-02-10 | 2008-05-30 | Saint Gobain Vetrotex | Dispositif pour l'extraction de chaleur a partir de gaz et pour la recuperation des condensats |
JP4920993B2 (ja) | 2005-04-26 | 2012-04-18 | 三菱重工メカトロシステムズ株式会社 | 排ガス処理装置および排ガス処理方法 |
FR2915989B1 (fr) * | 2007-05-10 | 2011-05-20 | Saint Gobain Emballage | Injecteur mixte a bas nox |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3880629A (en) * | 1973-07-09 | 1975-04-29 | Industrial Resources | Air pollution control process for glass manufacture |
US4176163A (en) * | 1977-12-12 | 1979-11-27 | Combustion Engineering, Inc. | Sodium oxide fume for sulfur oxide removal |
US4197278B1 (en) * | 1978-02-24 | 1996-04-02 | Abb Flakt Inc | Sequential removal of sulfur oxides from hot gases |
DE3200481A1 (de) * | 1980-10-24 | 1983-07-28 | Hölter, Heinz, Dipl.-Ing., 4390 Gladbeck | "verfahren und vorrichtung zur entschwefelung von abgasen hinter einem fossil-verbrennungskessel bei gleichzeitiger wirkungsgradverbesserung" |
DE3326832A1 (de) * | 1983-07-26 | 1985-02-14 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Verfahren zur abgasreinigung |
US4581210A (en) * | 1984-11-09 | 1986-04-08 | Teller Environmental Systems, Inc. | Method for the removal of sulphur oxides from a flue gas with a baghouse used as a secondary reactor |
EP0305584A3 (de) * | 1987-08-29 | 1989-09-20 | Himly, Holscher GmbH & Co. | Verfahren zur Behandlung, insbesondere zur Neutralisation, von Abgasen |
EP0395789A1 (en) * | 1989-03-28 | 1990-11-07 | BETEILIGUNGEN SORG GMBH & CO. KG | Process for the purification of waste gases emitted from a melting furnace |
-
1992
- 1992-01-20 IT ITMI920088A patent/IT1258793B/it active IP Right Grant
- 1992-12-16 CZ CS923699A patent/CZ369992A3/cs unknown
- 1992-12-16 CA CA002085565A patent/CA2085565A1/en not_active Abandoned
- 1992-12-16 SK SK3699-92A patent/SK369992A3/sk unknown
-
1993
- 1993-01-12 JP JP5019707A patent/JPH05270840A/ja active Pending
- 1993-01-12 AU AU31146/93A patent/AU657025B2/en not_active Ceased
- 1993-01-13 BR BR9300124A patent/BR9300124A/pt active Search and Examination
- 1993-01-13 EP EP93100408A patent/EP0552660A1/en not_active Withdrawn
- 1993-01-14 BG BG97291A patent/BG60708B1/bg unknown
- 1993-01-14 MX MX9300188A patent/MX9300188A/es unknown
- 1993-01-15 AR AR93324095A patent/AR247113A1/es active
- 1993-01-19 PL PL29745993A patent/PL297459A1/xx unknown
- 1993-01-19 HU HU9300139A patent/HUT67483A/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ITMI920088A0 (it) | 1992-01-20 |
AU657025B2 (en) | 1995-02-23 |
HUT67483A (en) | 1995-04-28 |
BG60708B1 (bg) | 1996-01-31 |
EP0552660A1 (en) | 1993-07-28 |
SK369992A3 (en) | 1995-02-08 |
CA2085565A1 (en) | 1993-07-21 |
AU3114693A (en) | 1993-07-22 |
PL297459A1 (en) | 1993-09-20 |
HU9300139D0 (en) | 1993-09-28 |
AR247113A1 (es) | 1994-11-30 |
BG97291A (bg) | 1993-12-24 |
IT1258793B (it) | 1996-02-29 |
MX9300188A (es) | 1994-07-29 |
ITMI920088A1 (it) | 1993-07-20 |
JPH05270840A (ja) | 1993-10-19 |
BR9300124A (pt) | 1993-07-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP4355661B2 (ja) | 流動床燃焼器内での二酸化炭素と二酸化硫黄の現場捕獲 | |
RU2474762C2 (ru) | Способ (варианты) и система снижения загрязнения воздуха | |
KR100310805B1 (ko) | 석탄의 연소공정 | |
JPS6055722B2 (ja) | アルカリ金属塩化物と有機物を含有する水性可燃性有機廃棄物の流動床灰化方法 | |
JP5961514B2 (ja) | 飛灰循環型排ガス処理方法 | |
CN1152547A (zh) | 制备高纯度二氧化碳的方法 | |
CZ66593A3 (en) | Process for purifying waste gases leaving combustion appliances | |
CZ369992A3 (en) | Process of purifying waste gases | |
JPH07106912B2 (ja) | 溶融炉からの排ガス浄化方法と浄化装置 | |
CN101745312A (zh) | 催化氧化脱硫及粉煤灰利用方法 | |
KR100236882B1 (ko) | 일산화질소를 제거하기 위한 일산화질소와 이산화 황을 함유하는 가스의 정화방법 | |
US5324501A (en) | Method for the preparation of low-chloride plaster products from calcium-containing residues of flue-gas purification plants | |
EP0430920B1 (en) | Sulfur dioxide removal from stack gas | |
US5013356A (en) | Process for the processing of slag from aluminium scrap and waste melting, recovery of components thereof and treatment of gasses generated | |
EP0728698A1 (en) | Process for removing SO2 from gases which contain it, with direct production of elemental sulfur | |
JP2007296412A (ja) | 飛灰処理方法 | |
WO2024214524A1 (ja) | 廃棄物処理設備および廃棄物処理方法 | |
JPS58190606A (ja) | 三段燃焼法を用いた脱硫法 | |
WO1990005578A1 (en) | Control of oxides of nitrogen in post-combustion waste gases | |
JP4097573B2 (ja) | 廃棄物処理用加熱炉の排ガスの処理方法および処理システム | |
RU2465196C2 (ru) | Способ выделения серы | |
KR820001196B1 (ko) | 배기가스내 이산화유황으로 부터 유화수소의 제조공정 | |
RU2358199C1 (ru) | Способ эксплуатации установки для термического обезвреживания ядохимикатов | |
CZ71097A3 (en) | Reacting composition and process of purifying gas containing nitrogen(ii) oxide | |
FR2751560A1 (fr) | Procede pour epurer une fumee contenant du chlorure d'hydrogene, un oxyde d'azote ou du dioxyde de soufre |