CZ327994A3 - Process for producing heat-resistant shaped bodies - Google Patents

Process for producing heat-resistant shaped bodies Download PDF

Info

Publication number
CZ327994A3
CZ327994A3 CZ943279A CZ327994A CZ327994A3 CZ 327994 A3 CZ327994 A3 CZ 327994A3 CZ 943279 A CZ943279 A CZ 943279A CZ 327994 A CZ327994 A CZ 327994A CZ 327994 A3 CZ327994 A3 CZ 327994A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
rubber
parts
alkylphenol
binder
Prior art date
Application number
CZ943279A
Other languages
English (en)
Inventor
Siegfried Wallenwein
Richard Sattelmeyer
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CZ327994A3 publication Critical patent/CZ327994A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D69/00Friction linings; Attachment thereof; Selection of coacting friction substances or surfaces
    • F16D69/02Composition of linings ; Methods of manufacturing
    • F16D69/025Compositions based on an organic binder
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L21/00Compositions of unspecified rubbers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

Zpusob výroby tepelně odolných tvarových těles
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu výroby tepelně odolných tvarových těles, které jako pojivo obsahují přírodní nebo syntetický kaučuk v přítomnosti vulkanizačního/aktivačního systému, neobsahujícího síru, jakož i tímto způsobem vyrobená tvarová tělesa a jejich využití j ako třecí obložení.
Dosavadní stav techniky
Na tepelně odolná tvarová tělesa, příkladně moderní brzdové obložení, jsou v podstatě kladeny následující požadavky :
- rovnoměrné chování při tření za všech pracovních podmínek, obzvláště při vzestupu teploty a brzdicího tlaku,
- nepatrné kolísání třecích sil (žádné zadrhávání)
- vysoká tepelná odolnost,
- nepatrný přenos tepla,
- dobrá tepelná trvalá odolnost,
- nepatrné opotřebení otěrem na brzdovém bubnu nebo brzdovém kotouči,
- nepatrné vyvolávání hluku,
-2- necitlivost vůči měnícím se povětrnostním podmínkám,
- korozní odolnost,
- odolnost proti pohonným hmotám a hydraulickým kapalinám,
- nákladově příznivá a životní prostředí nepoškozuj ící výroba s vyloučením pracovně hygienických problémů,
V
- nákladově příznivé a životní prostředí neohožující zneškodnění.
Obecně se receptury třecího obložení skládaj í z následujících hlavních skupin surovin :
a) anorganická a/nebo organická vlákna : příkladně sklo, basalt, keramika, diabas, aramid, uhlík, textil, kovová vlákna, s výhodou 20-60 % hmotnostních,
b) anorganická nebo organická plniva :
příkladně baryt, kaolin, oxid hořečnatý, oxid vápenatý, oxid hlinitý, Friction dusts, saze s výhodou 5-40 % hmotnostních
c) kovy (prášky, hobliny, vlna) : příkladně mosaz, železo, měď, s výhodou 5 - 60 % hmotnostních,
d) kluzné prostředky příkladně antimonsulfid, molybdendisulfid, grafit, s výhodou 0-5 % hmotnostních
e) pojivá: fenolové pryskyřice a/nebo kaučuk, s výhodou 5-40 % hmotnostních
f) vulkanizační prostředky, tvrdidla a urychlovače : síra, hexamethylentetramin, benzothiazyl-2-cyklohexylsulfenamid, s výhodou 1-10 % hmotnostních
-3g) případně rozpouštědla : příkladně alkoholy .
Podstatný význam pro pojení takových heterogenních směsí připadá použitému pojivu. Ve spisu EP-B 0 57-980 se jako pojivá pro tvarovací hmoty s vysokou teplotní odolnosti navrhují specielní fenol-formaldehydové novolaky s nepatrným podílem formaldehydu, které se vytvrzují hexamethylentetraminem. Ze spisu EP-B 0 176 193 jsou známé třecí materiály, ve kterých se jako pojivo používají samovytvrzující fenolové rezoly. Tato tvarová tělesa pojená výhradně pomocí fenolových pryskyřic se vyznačují vysokou tvrdostí, zároveň ale vykazují relativně nízkou elasticitu, takže v důsledku jejich křehkosti vznikají problémy při zpracování a při střídavém zatížení v provozu.
Modifikace popsaná v DE-A 39 39 481 a v DE-C 19 32 647 na bázi třecích materiálů s pojivý z fenolových pryskyřic obsahuje vulkanizované částice kaučuku v podobě odpadů gumy nebo v podobě latexu bez dodatečných vulkanizačních činidel má příznivý vliv na chování při tření. Výrazného zlepšení elasticity tvarového tělesa se tím ale nedosáhne, protože i tato tvarová tělesa jsou pojena fenolovými pryskyřicemi.
Ve spisu DE-C 34 23 163 se navrhuje pro třecí obložení pojivový systém z butadien-styren-vinylpyridinového kopolymeru a resorcin-formaldehydové pryskyřice za spoluúčinku elastomerního latexového materiálu. Také podle DE-C 28 32 464 se používá vícesložkový systém z fenolových pryskyřic a kaučuku jako pojivá pro brzdové obložení. Tyto systémy j iž převážně splňuj i požadavky kladené na třecí
-4obložení. Velká nevýhoda těchto pojivových systémů, obsahujících kaučuk však spočívá v tom, že se vulkanizace kaučuku provádí sírou. Zpracovatelský proces tak v důsledku vznikajícího zápachu síry vyvolává pracovně hygienické problémy. Kromě toho se musí při vulkanizaci sírou nutně používat urychlovače. Při použití vysoce účinných urychlovačů obsahuj ících sekundární aminové struktury však vzniká nebezpečí tvorby nitrosaminů. Kromě toho podléhají tvarová tělesa, která obsahují kaučukóvá pojivá vulkanizované sírou, ve zvýšené míře ztrátě původní elasticity podmíněné stárnutím (srovnávací pokus).
V zásadě je známé použití fenolových pryskyřic blokovaných v p-poloze k vulkanizaci kaučuku místo síry (Rubber Chemistry and Technology), Vol. 62, str.107 a další, 1988).
Žádný z dosud známých způsobů výroby tepelně odolných tvarových těles nevede k produktům, které by optimálně splňovaly všechny požadavky, které zákazníci požadují právě pro použití tvarových těles jako brzdového obložení. Obzvláště požadovaná kombinace tvrdosti a elasticity tvarových těles při současné vysoké tepelné odolnosti dosud není za daného stavu techniky známa.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je tedy nalézt způsob, který umožní výrobu tepelně odolných tvarových těles se zlepšenými mechanickými vlastnostmi za použití pojiv z přírodních nebo syntetických kaučuků bez jinak obvyklé vulkanizace sírou.
-5Podle vynálezu se k tomu účelu používá jako pojivo pro tvarová tělesa přírodní nebo syntetický kaučuk s vulkanizačně/aktivačním systémem, který sestává z rezolu blokovaného v p-poloze álkylovým zbytkem (C-j - C-j^) a z látky nebo směsi látek působících za reakčních podmínek jako Brpnstedova nebo Lewisova kyselina. Překvapivě tak lze při použití p-alkylfenolových rezolů místo síry jako vulkanizačního prostředku dosáhnout výrazně lepších mechanických vlastností tvarového tělesa.
Předmětem předloženého vynálezu je tedy způsob výroby tepelně odolných tvarových těles tvarováním a vulkanizováním směsi, obsahující přírodní nebo syntetický kaučuk v přítomnosti vulkanizačně/aktivačního systému z fenolových rezolů neobsahujících síru, který obsahuje nejméně 90 % molárních p-(Cj - C12) alkylfenolu, vztaženo na celkový podíl fenolů a látku nebo směs látek působících za reakčních podmínek vulkanizace kaučuku jako Brpnstedova nebo Lewisova kyselina, při teplotě od 120 do 250 °C.
Jako kaučukové složky se způsobem podle vynálezu používají s výhodou známé a proti účinkům tepla a chemikálií odolné přírodní a/nebo syntetické kaučuky. Vhodné jsou příkladně přírodní, nitrilový, butylový, chlorbutylový kaučuk, polychloropřen, terpolymer ethylen-propylen jakož i s výhodou styren-butadienový kaučuk a kopolymery butadienu a akrylonitrilu.
Podíl kaučukového pojivá činí činí 5 až 50 % hmotnostních, s výhodou 8 až 30 % hmotnostních, obzvláště 10 až 20 % hmotnostních, vztaženo na množství netěkavé složky použité k výrobě tvarového tělesa,.
-6K vulkanizaci kaučukové složky se s výhodou používají fenolové rezoly s alkylem p-(C4 - C10)-, obzvláště p-(C4 Cg). Tyto alkyl-p-fenolové rezoly je možné vyrobit známým způsobem kondenzací vhodných alkylfenolů s aldehydy, výhodně s formaldehydem, s výhodou v přítomnosti bázických katalyzátorů. Aldehydová složka je v p-alkylfenolových rezolech vždy v. přebytku vůči p-alkylfenolu, vztaženo na daný molární podíl.
Vhodnými p-alkylfenoly použitými v p-alkylfenolových rezolech jsou příkladně p-isopropylfenol, p-t-butylfenol, p-hexylfenol, p-tercoktylfenol, p-(2-ethylhexyl) fenol, p-nonylfenol. P-alkylfenoly mohou být navíc částečně substituovány chlorem nebo bromem. Methylolové skupiny vyskytující se v použitém p-alkylfenolovém resolu mohou být také částečně nahrazeny halogenmethylovými skupinami obzvláště chlormethylovými nebo brommethylovými skupinami.
P-alkylfenolový resol může také obsahovat nesubstituovaný fenol s podílem menším než 10 % molárních, obzvláště méně než 5 % molárních celkového podílu fenolů.
Množství p-alkylfenolového resolu, přidaného k vulkanizaci kaučuku činí podle vynálezu 5 až 59, s výhodou 7 až 49, obzvláště 10 až 39 hmotnostních dílů, vztaženo na 100 hmotnostních dílů kaučuku.
K aktivaci p-alkylfenolových rezolů se podle vynálezu použijí látky nebo skupiny látek, které za reakčních podmínek vulkanizace působí jako Brgnstedovy nebo Lewisovy kyseliny. Jako aktivační směsi látek se rozumí přednostně systémy sloučenin obsahujících halogeny, obzvláště polymery,
-Ίv přítomnosti oxidu zinečnatého. Příklady vhodných polymerů tohoto druhu jsou polychloropren (R Neoprene V), chlorbutylový kaučuk nebo chlorsulfonovaný polyethylen. V případě aktivace vulkanizace pomocí sloučenin obsahujících halogeny v přítomnosti oxidu zinečnatého činí množství těchto sloučenin s výhodou 1 až 20, obzvláště 2 až 10 hmotnostních dílů, vztaženo na 100 hmotnostních dílů kaučuku. Část nebo veškeré množství potřebných sloučenin obsahujících halogen může také pocházet z kaučuku (halogenovaného kaučuku), vulkanizačního prostředku (p-alkylfenolový rezol obsahující halogen) nebo dalších složek přidaných k jinému účelu. Podíl oxidu zinečnatého činí 1 až 15, obzvláště 2 až 10 hmotnostních dílů, vztaženo na 100 hmotnostních dílů kaučuku.
Alternativně se mohou k aktivaci p-alkylových rezolů přidat také Lewisovy kyseliny, příkladně chlorid cínu nebo chlorid zinku nebo organické nebo anorganické kyseliny, příkladně kyselina fosforová nebo p-toluensulfonová. V tomto případě množství použité Lewisovy nebo Br0nstedovy kyseliny činí 1 až 10, obzvláště 2 až 5 hmotnostních dílů, vztaženo na 100 hmotnostních dílů kaučuku.
S výhodou se jako další pojivo používá fenolová pryskyřice. Vhodné jsou obzvláště novolaky, které se získají obvyklým způsobem kondenzací fenolů a aldehydů, s výhodou v přítomnosti kyselých katalyzátorů, příkladně RAlnovol PN 322 (Hoechst AG) . Vytvrzování novolaků se provádí obvyklými donátory methylenových skupin příkladně hexamethylentetraminem nebo melaminovými pryskyřicemi, příkladně RAdditol XT 911 nebo XT 922 (Hoechst AG) . Místo kombninace novolaků a vytvrzovacích prostředků se mohou také použit známé vytvrzovaci rezoly. Novolaky, případně rezoly,
-8j sou s výhodou založeny na bázi fenolů a formaldehydů, mohou ale také obsahovat substituované fenoly nebo polyfenoly.
Podíl s výhodou dalšího použitého pojivá z fenolové pryskyřice činí výhodné 5 až 30 % hmotnostních, obzvláště výhodně 10 až 20 % hmotnostních, vztaženo na množství netěkavé látky použité k výrobě tvarového tělesa.
Další obvyklé složky, které se používají při výrobě tepelně odolných tvarových těles způsobem podle vynálezu jsou jmenovány ve dříve uvedených recepturách třecích obložení . Druh a množství přísad se může přizpůsobit danému účelu použití tvarových těles.
Způsobem podle vynálezu se nejprve všechny použité složky smísí, případně za přídavku vhodného rozpouštědla pro jednu nebo více z použitých složek. Promíchání se provádí známými způsoby příkladně mícháním a/nebo hnětením.
V konečném kroku se získaná směs formuje. K tomu se používají obvyklé formovací metody. Příkladně se může směs, případně za tlaku, plnit do vhodné formovací matrice nebo naválcovat na tvarovanou podložku. Získané tvarové těleso se potom vytvrzuje vuikanizací. Za tím účelem se vyhřeje na teplotu s výhodou 150 až 200 ’C, obzvláště výhodně na teplotu 160 až 180 ’C. Vyhřívání se děje nejméně tak dlouho, dokud není ukončen proces vulkanizace. Navíc se ještě mohou tvarová tělesa delší dobu temperovat. Fáze tvarování a fáze vulkanizace se mohou provádět v oddělených pracovních krocích při různých teplotách nebo s výhodou také zároveň v jednom pracovním kroku při teplotách s výhodou od 150 do 200 °C, obzvláště výhodně od 160 do 180 °C, přičemž se používají vyhřívané tvarovací
-9nástroje. Po ochlazení se může získané tvarové těleso dále zpracovat, příkladně k upravení přesného tvaru, vyfrézování drážek nebo vyhlazení povrchu případně grafitování.
Vedle výhod při zpracování, obzvláště způsobených vyloučením zápachu sloučenin síry během vulkanizace, nedochází téměř při vulkanizaci pomocí p-alkylfenolových rezolů k reverzi kaučuku.
Mechanické vlastnosti tvarových těles vyrobených způsobem podle vynálezu jsou oproti obvyklým tvarovým tělesům výrazně zlepšené. Kaučuková matrice zesilovaná pomocí p-alkylfenolových rezolů vykazuje více jak dvakrát tak velké protažení do přetržení stejně jako výrazně vyšší úhlovou vrubovou houževnatost než systém zesíťováný sírou. Měření mechanických hodnot vyzrálých zkušebních těles jednoznačně dokládá další výhody vulknizace pomocí p-alkylfenolových rezolů oproti dosud obvyklému zesífování sírou. Tak příkladně klesá pevnost v tahu zkušebních těles zesilovaných sírou při umělém stárnutí na asi 76 %, zatímco zkušební tělesa zesífováná p-alkylfenolovými rezoly nevykazují žádný pokles, případně dokonce vzestup o asi 21 %.
Ještě výraznější rozdíly jsou zřetelné v případě poklesu hodnoty prodloužení do přetržení v závislosti na stárnutí. Tato hodnota klesá v případě sírou vulkanizovaných zkušebních těleso 56 %, v případě zesífování pomocí p-alkylfenolových rezolů však pouze o 13 % případně o 30 % výchozí hodnoty prodloužení.
Na základě vynikajícího souboru vlastností se mohou tepelně odolná tvarová tělesa, vyrobená způsobem podle vynálezu, výhodně použít k výrobě třecích obložení,
-10obzvláště brzdových obložení a spojkových obložení, jakož i k výrobě brusných nástrojů.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude vysvětlen na následujících příkladech. Díly a procenta uvedené v příkladech se vztahují na hmotnost, pokud není uvedeno jinak. Přesné složení směsí v příkladech je uvedeno v tabulce 1. Měřením zjištěné hodnoty uvádí tabulka 2 a 3, tabulka 3 uvádí hodnoty po umělém stárnutí zkušebního tělesa účinkem tepla (1 hodina při teplotě 150 ’C, potom 3 dny při teplotě 100 °C) .
Všechny kaučukové směsi se vyráběj í obvyklým způsobem na laboratorním válci. V prvním mísícím stupni se předloží kaučuk a zapracuj i se plniva a halogenované polymery a pryskyřice. Teplota míšení se krátkodobě zvýší na 100 až 110 °C. V následujícím druhém stupni se při teplotách pod 100 C vmísí vulkanizačně/aktivační systém. Jako kaučuková složka se použije styren-butadienový kaučuk (SBR) ^Buna Húls EM 1620, který již v dodávané formě obsahuje 50 dílů sazí na 100 dílů elastomeru. Fenolový novolak je běžný obchodní novolak (Alnovol PN 322) s oblastí teploty tání od 70 do 80 °C (kapilární postup podle DIN 53 181) a viskozitou 50 % roztoku v l-methoxypropanol-2 při teplotě 23 °C od 900 do 1250 mPa.s podle DIN 53 177.
Rovněž běžné obchodní p-alkylfenolové rezoly p
Vulkaresen PA 105 (p-t-oktylfenylrezol, Hoechst AG) a ^Vulkaresen PA 510 (p-t-oktylfenylrezol, Hoechst AG) mají následující charakteristiky :
-11---
Vulkaresen PA 105 Vulkaresen PA 510
Oblast tání, kapilární postup
DIN 53 181 55-65 eC 57-67 °C
Methylolová hodnota 9-12% 6-9%
První následně uvedený příklad směsi slouží jako srovnávací pokus s matricí zesilovanou sírou, zatímco příklady 1 a 2 představují matrice se zlepšenými mechanickými vlastnostmi, vulkanizované ve smyslu vynálezu pomocí p-alkylfenolových rezolů.
-12Tabulka 1
Matricové směsi (uvedeny hmotnostní díly)
Srovnání Příklad 1
Buna Hiils EM 1620 (2/3 styren-butadienového kaučuku/ 1/3 sazí) 150
Neopren V (polychloropren) --Oxid zinečnatý 5
Kyselina stearová 2
Alnovol PN 322 (fenolový novolak) 18
Vulkaresen PA 105 (p-t-oktylfenylrezol) --Vulkaresen PA 510 (p-t-oktylfenylrezol) --Síra 10
Hexamethylentetramin 2
Benzothiazyl-2-cyklohexylsulfenamid 1,5
Příklad 2
150
150
-13Tabulka2
Naměřené hodnoty, zjištěné na vzorcích nepodrobených stárnutí, zkušební tělesa vulkanizována jednotně 60 minut při teplotě 180 C
Srovnání Příklad 1 Příklad 2
γ Plasticita Mooney ML (1 + 4) 120 °C (ME) 33 32 28
Pevnost v tahu (DIN 53 504) (MPa) 17 16 14
Prodloužení do přetržení (DIN 53 504) (%) 48 112 320
Tvrdost Shore A (DIN 53 505) (E) 92 91 88
Úhlová vrubová houževnatost (N/mm) 14 20 32
měřeno na nevulkanizované směsi
X
-14Tabulka 3
Naměřené hodnoty, zjištěné po stárnutí zkušebních těles účinkem tepla (1 hodinu při teplotě 150 ’C a 3 dny při teplotě 100 eC)
Srovnáni Příklad 1 Příklad 2
Pevnost v tahu 16 17
(DIN 53 504) (MPa) 13
Prodloužení do přetržení (DIN 53 504) (%) 21 97 223
Tvrdost Shore A (DIN 53 505) (E) 94 92 91
Úhlová vrubová houževnatost (N/mm) 13 19 27
3ζγί-<^

Claims (12)

PATENTOVÉ NÁROKY advokát Ϊ20 00 PRAHA 2, Káikxwů 2 IAíOINISVIA OH3A015AWnad ovyn
1. Způsob výroby tepelně odolných tvarových těles £ Z f7 9 9 1 tvarováním a vulkanizováním směsi, obsahující přírodní nebp syntetický kaučuk v přítomnosti vulkanizačně/aktivačního systému z fenolových rezolů neobsahujících síru, který obsahuje nejméně 90 % molárních p- (C3 - C12) alkylfenolu, vztaženo na celkový podíl fenolů a látku nebo směs látek působících za reakčních podmínek vulkanizace kaučuku jako Br0nstedova nebo Lewisova kyselina, při teplotě od 120 do 250 °C.
2. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím,že jako syntetické kaučuky se používají styren-butadienové kaučuky a/nebo kopolymery butadienu a akrylonitrilu.
3. -Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že podíl kaučukového pojivá činí činí 5 až 50 % hmotnostních, vztaženo na množství netěkavé složky použité k výrobě tvarového tělesa.
4. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se jako vulkanizátor použije
5 až 59 dílů hmotnostních p-(C4 ^io)-alkylfenolového rezolu na 100 dílů hmotnostních kaučuku.
-165. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že methylolové skupiny p-alkylfenolových rezolů jsou částečně halogenovaný.
6. Způsob podle nároku 1 , v y z načující se tím, že se jako aktivátor použije 1 až 20 dílů hmotnostních polymeru obsahujícího halogen a 1 až 15 dílů hmotnostních oxidu zinečnatého na 100 dílů hmotnostních kaučuku.
7 Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se jako aktivátor použije 0,1 až 10 dílů hmotnostních Lewisových nebo Brpnstedových kyselin na 100 dílů hmotnostních kaučuku.
7 6 |IX Z Z
OISOQ
8. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, pojivo použije fenolová pryskyřice.
že se jako další
9. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že pojivo použije fenolový novolak s podílem hmotnostních, vztaženo na množství netěkavé složky použité k výrobě tvarového tělesa.
se jako další 5 až 30 %
10. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se tvarování a vulknizace provádějí současně při teplotě od 150
-17do 200 'C.
11. Tepelně odolná tvarová tělesa, vyrobená podle nároku 1 , obsahující p- (C-j-C12)-alkylfenolrezolové pojivo vulkanizující kaučuk a další obvyklé přísady.
12. Použití tepelně odolných tvarových těles podle nároku 13 jako třecího obložení pro brzdy a spojky a pro brusné nástroje.
CZ943279A 1993-12-23 1994-12-22 Process for producing heat-resistant shaped bodies CZ327994A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4344133A DE4344133A1 (de) 1993-12-23 1993-12-23 Verfahren zur Herstellung von thermostabilen Formkörpern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ327994A3 true CZ327994A3 (en) 1995-07-12

Family

ID=6505974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ943279A CZ327994A3 (en) 1993-12-23 1994-12-22 Process for producing heat-resistant shaped bodies

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5502109A (cs)
EP (1) EP0659822A1 (cs)
JP (1) JPH07304802A (cs)
CZ (1) CZ327994A3 (cs)
DE (1) DE4344133A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69615849T2 (de) * 1996-12-20 2002-05-29 Technic Gum Soignies Belag für eine Förderbandtreibwalze
US5990204A (en) * 1997-10-31 1999-11-23 Onizawa; Masao Crosslinking isoprene-isobutylene rubber with alkyphenol-formaldehyde and epoxy resins
KR100612733B1 (ko) * 1998-08-26 2006-08-18 닛신보세키 가부시키 가이샤 비석면계 마찰재
TW555803B (en) * 2001-02-13 2003-10-01 Taoka Chemical Company Ltd Resin cross-linking agent and cross-linked rubber obtained from the same
CN110982137A (zh) * 2019-12-05 2020-04-10 江门市江海区新雄利塑料科技有限公司 一种橡胶组合物及橡胶材料制备方法
CN111594561A (zh) * 2020-04-23 2020-08-28 江苏铁科新材料股份有限公司 一种环保合成闸瓦材料及闸瓦制造方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB892462A (en) * 1959-07-07 1962-03-28 Albert Ag Chem Werke Vulcanisation process
DE1669865A1 (de) * 1967-11-14 1971-06-24 Albert Ag Chem Werke Verfahren zur Vulkanisation und Verstaerkung von Gummimischungen
DE2708707A1 (de) * 1977-03-01 1978-09-07 Hoechst Ag Verfahren zur vulkanisation von kautschukmischungen durch phenolharze
US4320823A (en) * 1979-06-21 1982-03-23 Raybestos-Manhattan, Inc. Friction members formed from compositions containing aramid fibers and an aqueous heat-hardenable cement comprising a water soluble phenolic resin and a heat-curable elastomer
US4316827A (en) * 1980-04-17 1982-02-23 Union Carbide Corporation Rubber modified phenolic friction particles
US4725650A (en) * 1982-10-14 1988-02-16 Rogers Corporation Heat stable phenolic composition containing aramid fibers
SU1374738A1 (ru) * 1984-01-20 1992-09-23 Предприятие П/Я В-8570 Полимерна фрикционна пресс-композици

Also Published As

Publication number Publication date
US5502109A (en) 1996-03-26
JPH07304802A (ja) 1995-11-21
EP0659822A1 (de) 1995-06-28
DE4344133A1 (de) 1995-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1784462B (zh) 硅烷改性的酚醛树脂及其应用
CN101235166B (zh) 间苯二酚酚醛树脂改性的橡胶组合物
US6472457B1 (en) Nonformaldehyde, nonfuming resorcinolic resins and methods of making and using the same
US8470930B2 (en) Novolak resins and rubber compositions comprising the same
EP1581589B8 (en) Phenolic modified resorcinolic resins for rubber compounding
KR101092931B1 (ko) 변성 레조르시놀 수지 및 그의 응용 방법
US2581926A (en) Friction elements
US4378450A (en) Phenolic resin compositions
US4593070A (en) Impact-resistant phenolic resin composition
US3028356A (en) Vulcanization of butyl rubber with 3, 5-dialkyl phenol-aldehyde heat reactive resins
US4007233A (en) Rubber cement compositions
GB2085019A (en) Friction material
CZ327994A3 (en) Process for producing heat-resistant shaped bodies
US6569918B2 (en) Polymer composition for curing novolac resins
US4112160A (en) Solid adherend substrates bonded with rubber cement compositions
CA2021466A1 (en) Compositions for friction elements
CN1266866A (zh) 丁基橡胶的固化
WO2011099259A1 (ja) フェノール樹脂組成物、その硬化物および摩擦材
CA1066448A (en) Hardenable, boron-containing reinforcing resins for rubber
JPH11148071A (ja) 摩擦材用組成物
JPH0678473B2 (ja) フェノール系樹脂組成物の製造方法
JP2007238673A (ja) ゴム組成物
JPH0940844A (ja) 摩擦材用熱硬化性樹脂組成物及び摩擦材
KR850001271B1 (ko) 페놀수지 조성물
Young et al. Phenolic Adhesives and Modifiers