CZ308986B6 - Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem - Google Patents

Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem Download PDF

Info

Publication number
CZ308986B6
CZ308986B6 CZ2021221A CZ2021221A CZ308986B6 CZ 308986 B6 CZ308986 B6 CZ 308986B6 CZ 2021221 A CZ2021221 A CZ 2021221A CZ 2021221 A CZ2021221 A CZ 2021221A CZ 308986 B6 CZ308986 B6 CZ 308986B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thermal imaging
printed circuit
image sensor
lens
circuit board
Prior art date
Application number
CZ2021221A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2021221A3 (cs
Inventor
Jan Sova
Jan Ing. Sova
Jan Kovář
Jan Ing. Kovář
Adam Ĺ vestka
MSc. Švestka Adam
Original Assignee
Workswell S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Workswell S.R.O. filed Critical Workswell S.R.O.
Priority to CZ2021221A priority Critical patent/CZ308986B6/cs
Publication of CZ2021221A3 publication Critical patent/CZ2021221A3/cs
Publication of CZ308986B6 publication Critical patent/CZ308986B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N25/00Circuitry of solid-state image sensors [SSIS]; Control thereof
    • H04N25/48Increasing resolution by shifting the sensor relative to the scene
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N3/00Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages
    • H04N3/02Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by optical-mechanical means only
    • H04N3/08Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by optical-mechanical means only having a moving reflector
    • H04N3/09Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by optical-mechanical means only having a moving reflector for electromagnetic radiation in the invisible region, e.g. infrared
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N5/00Details of television systems
    • H04N5/30Transforming light or analogous information into electric information
    • H04N5/33Transforming infrared radiation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Lens Barrels (AREA)

Abstract

Termovizní kamera obsahuje termovizní jádro (1) s objektivem (4). Uvnitř termovizního jádra (1) je alespoň jedna deska (3) plošných spojů s elektronikou a další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5). Objektiv (4) je pevně spojen s termovizním jádrem (1) a další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5) je umístěna v termovizním jádru (1) pohyblivě v optické ose soustavy pevného objektivu (4) a obrazového senzoru (5). Další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5) může být opatřena pohybovým motorem.

Description

Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem
Oblast techniky
Vynález se týká termovizní kamery obsahující termovizní jádro s objektivem, kde uvnitř termovizního jádra je alespoň jedna deska plošných spojů s elektronikou a další deska plošných spojů s obrazovým senzorem. Vynález řeší ostření, tj. změnu ohniskové vzdálenosti, u tzv. termovizních jader, které jsou používány jako stěžejní komponenta při konstrukci radiometrických i neradiometrických termovizních kamer pro bezdotykové měření teploty.
Dosavadní stav techniky
V současné době je převážná většina termovizních kamer vyrobena s pevnou ohniskovou vzdáleností, neboje vybavena objektivem u něhož je změna ohniskové vzdálenosti, tj. vzdálenosti mezi objektivem a obrazovým senzorem termovizního jádra, dosažena motorickým nebo ručním pohybem objektivu v optické ose.
Nevýhoda radiometrických termovizních kamer s pevnou ohniskovou vzdáleností je zřejmá. I při konstrukci kamery s velkou hloubkou ostrosti jsou výsledné snímky, tj. termogramy, pro velkou část scény neostré a přímým důsledkem je také nesprávné stanovení hodnoty povrchové teploty v neostrých částech pořízeného termogramu - snímku pořízeného termovizní kamerou. Obdobný problém nastává u neradiometrických termovizních kamer, kde sice není měřena povrchová teplota, ale neostré části mohou ukrývat podstatný detail. Tyto termovizní kamery jsou často využívány u záchranných a pátracích operací.
U termovizních kamer s mechanickým či motorickým ostřením je problém s podstatným nárůstem ceny v důsledku použití tohoto mechanismu a jeho neuniverzálnosti, neboť je obvykle potřeba tento mechanismus integrovat do objektivu, a tedy v důsledku zvlášť do každého objektivu, který je pro danou termovizní kameru určen. V případě ručního ostření u těchto typů termovizních kamer je zde pak samozřejmě také omezení s ohledem na nemožnost motorizovaného ovládání.
Dosavadní řešení je tedy buď technicky pro řadu použití nevhodné, tj. pevná ohnisková vzdálenost daného termovizního systému, nebo nákladné, v případě manuálního či motorického ostření, neboť tímto mechanismem je třeba vybavit zvláště každý objektiv, který je pro daný termovizní systém určen.
Důsledkem komplikovanosti současných řešení, tj. mechanického či motorického ostření objektivu, je nižší variabilita, a tedy i výsledná tržní nabídka objektivů pro termovizní kamery s tímto typem ostření. To přináší konkurenční nevýhodu výrobcům termovizních kamer založených na těchto typech termovizních jader.
Další nevýhodou současných řešení, kdy je motoricky měněna poloha celého objektivu, je vyšší celková váha dané termovizní kamery. Důvodem je nutnost zajištění lineárního pohybu u výrazně hmotnějšího objektu, tj. objektivu, oproti desce plošných spojů s obrazovým senzorem. Motorický pohyb hmotnějším objektem pak vede k vyšší váze výsledného zařízení, což je velkou nevýhodou, neboť podstatným parametrem u termovizních systémů je váha.
Pohyb hmotnějším objektem také vede k nutnosti použití motorů složitější konstrukce, které jsou poruchovější a krokový pohyb je prováděn s větším krokem. Pohyb celým objektivem je tak méně plynulým.
- 1 CZ 308986 B6
Ruční ostření, jako druhá současná varianta, přináší řadu zřejmých nevýhod: nemožnost elektricky řízeného ostření, nemožnost přesného ostření daná vlivem chvění ruky, nemožnost vzdáleného ostření, nemožnost elektrické synchronizace ostření a další.
Podstata vynálezu
Výše uvedené problémy do značné míry řeší termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem, kde uvnitř termovizního jádra je alespoň jedna deska plošných spojů s elektronikou a další deska plošných spojů s obrazovým senzorem podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že objektiv je pevně spojen s termovizním jádrem a další deska plošných spojů s obrazovým senzorem je umístěna v termovizním jádru pohyblivě v optické ose soustavy pevného objektivu a obrazového senzoru,
Další deska plošných spojů s obrazovým senzorem je s výhodou opatřena pohybovým motorem.
Cíle vynálezu je dosaženo manuálním a/nebo motorickým pohybem další desky plošných spojů s obrazovým senzorem vůči fixní poloze objektivu. Tím je dosaženo změny ohniskové vzdálenosti dané optické soustavy, neboť dochází ke změně vzdálenosti mezi objektivem a obrazovým senzorem, a to, aniž by byla měněna poloha objektivu.
Další podstatou vynálezu je konstrukce termovizního jádra s možností motorické změny polohy další desky plošných spojů s obrazovým senzorem za použití motoru odpovídající velikosti i citlivosti. Další deska plošných spojů s obrazovým senzorem je v termovizním jádře uložena tak, aby byla v dostatečné vzdálenosti od desek plošných spojů s další elektronikou tak, aby mohl být vykonáván její pohyb výše popsaným způsobem a v potřebném rozsahu. Takto lze zajistit automatické, například změny polohy odvozené od laserového měření vzdálenosti nebo algoritmů uměle inteligence, nebo ruční, tj. změny polohy dosažené prostřednictvím ovládacích funkcí termovizního jádra, ostření.
Z výše uvedeného vyplývá, že hlavní výhodou zařízení podle vynálezu jsou nižší náklady na výrobu výsledné termovizní kamery či termovizního systému, zejména, pokud se kamera či systém dodává s vyměnitelnými objektivy.
Je zřejmé, že aplikací způsobu dle vynálezu dochází ke snížení cenových nákladů na realizaci termovizního jádra s proměnnou ohniskovou vzdáleností a vyšší univerzálnosti s ohledem na to, že motorizovaná část není realizována změnou polohy objektivu, jehož konstrukce tak může být zcelajednoduchá.
Aplikací technického řešení dle vynálezu je možné docílit pro daný termovizní systém širšího portfolia objektivů, neboť ty nejsou vyráběny jako motorizované, ale jako objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Aplikací řešení dle vynálezu tak lze docílit pro daný termovizní systém širšího portfolia nabízených objektivů a ke snížení nákladů na pořízení dalších objektivů v rámci jedné sady.
Aplikací technického řešení dle vynálezu již není měněna poloha celého objektivu. Použitý motor pro polohování desky plošných spojů s obrazovým senzorem je výrazně lehčí a podstatným způsobem tak klesá váha termovizní kamery, která využívá termovizní jádro dle technického řešení.
Aplikace technického řešení dle vynálezu přináší také plynulejší ostření. Vzhledem k nižší váze desky plošných spojů s objektivem lze použít přesnější krokové motory s jemnějším pohybem, tj. menším krokem) Podstatně utlumeny jsou také mechanické otřesy při zahájení a ukončení pohybu.
-2CZ 308986 B6
Podstatným dopadem, zejména v době klesajících cen termovizních systémů, je výsledná nižší cena z důvodu použití levnější součástkové základny.
Objasnění výkresů
Termovizní kamera podle tohoto vynálezu bude blíže objasněna na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je schéma konstrukce termovizního jádra s možností motorické změny polohy desky plošných spojů s obrazovým senzorem. Na obr. 2 je schématické znázornění principu optického zobrazení pomocí jednoduché čočky.
Příklad uskutečnění vynálezu
Příkladná termovizní kamera obsahuje termovizní jádro 1 s objektivem 4. Uvnitř termovizního jádra 1 jsou desky 3 plošných spojů s elektronikou a další deska 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5. Objektiv 4 je pevně spojen stermovizním jádrem L Další deska 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5 je umístěna v termovizním jádru 1 pohyblivě v optické ose soustavy pevného objektivu 4 a obrazového senzoru 5.
V dalším provedení je další deska 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5 opatřena pohybovým motorem odpovídající velikosti i citlivosti.
Další deska 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5 je v termovizním jádře 1 uložena tak, aby byla v dostatečné vzdálenosti od desek 3 plošných spojů s další elektronikou tak, aby mohl být vykonáván její pohyb výše popsaným způsobem.
Pro konstrukci zařízení dle vynálezu, tj. termovizního jádra 1, byly použity následující komponenty.
Jako obrazový senzor 5 byl použit mikrobolometr Pico640Gen2 od společnosti LYNRED s rozlišením 640x480 a technologií 17 pm. Jako objektiv 4 byl použit objektiv s ohniskovou vzdálenosti 13 mm a zorným polem 45° x 35°. Objektiv 4 byl vyroben z germánia (chemická zkratka Ge) s antireflexní vrstvou a pásmem citlivosti přibližně 7,5 pm až 14 pm. Pro motorický pohyb další desky 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5 byl použit krokový' motor 28BYJ-48.
Další deska 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5 je v zařízení uložena v dostatečné vzdálenosti od desek 3 plošných spojů s další elektronikou a to tak, aby mohl být vykonán výše popsaný motorický pohyb.
Celá konstrukce termovizní kamery byla umístěna do kovové krabičky odpovídající velikosti s možností fixního upevnění objektivu 4 v odpovídající základní vzdálenosti od další desky 2 plošných spojů s obrazovým senzorem 5.
Na obr. 2 je znázorněno schéma termovizní kamery, kde je snímaný předmět 6 umístěn ve vzdálenosti 7 a senzor 2 je v ohniskové vzdálenosti 8.
Průmyslová využitelnost
Řešení podle vynálezu lze použít ke konstrukci termovizních jader a termovizí u nichž je ostření realizováno motoricky změnou polohy obrazového senzoru vůči objektivu.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Termovizní kamera obsahuje termovizní jádro (1) s objektivem (4), přičemž uvnitř 5 termovizního jádra (1) je alespoň jedna deska (3) plošných spojů s elektronikou a další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5), vyznačující se tím, že objektiv (4) je pevně spojen s termovizním jádrem (1) a další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5) je umístěna vtermovizním jádru (1) pohyblivě v optické ose soustavy pevného objektivu (4) a obrazového senzoru (5).
  2. 2. Termovizní kamera podle nároku 1, vyznačující se tím, že další deska (2) plošných spojů s obrazovým senzorem (5) je opatřena pohybovým motorem.
CZ2021221A 2021-05-04 2021-05-04 Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem CZ308986B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021221A CZ308986B6 (cs) 2021-05-04 2021-05-04 Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021221A CZ308986B6 (cs) 2021-05-04 2021-05-04 Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2021221A3 CZ2021221A3 (cs) 2021-11-03
CZ308986B6 true CZ308986B6 (cs) 2021-11-03

Family

ID=78282580

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021221A CZ308986B6 (cs) 2021-05-04 2021-05-04 Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308986B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6133569A (en) * 1997-04-03 2000-10-17 Nikon Corporation Thermal infrared camera
EP1750442A2 (en) * 2005-08-05 2007-02-07 Canon Kabushiki Kaisha Imaging apparatus and imaging method
US20120212621A1 (en) * 2011-02-22 2012-08-23 Tamron Co., Ltd. Back Focus Adjusting System for Infrared Camera and Back Focus Adjusting Method for Infrared Camera

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6133569A (en) * 1997-04-03 2000-10-17 Nikon Corporation Thermal infrared camera
EP1750442A2 (en) * 2005-08-05 2007-02-07 Canon Kabushiki Kaisha Imaging apparatus and imaging method
US20120212621A1 (en) * 2011-02-22 2012-08-23 Tamron Co., Ltd. Back Focus Adjusting System for Infrared Camera and Back Focus Adjusting Method for Infrared Camera

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2021221A3 (cs) 2021-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7616877B2 (en) Method and apparatus for controlling a lens, and camera module incorporating same
CN101165586B (zh) 双透镜光学系统和具有该双透镜光学系统的双透镜照像机
JP2013097024A (ja) 光学機器
JP5868109B2 (ja) 光学機器、レンズ鏡筒および自動焦点調節方法
US9398220B2 (en) Shake correction apparatus and image pickup apparatus thereof, and optical device mountable on image pickup apparatus
JP2011124622A (ja) 雲台撮影システム
US4976523A (en) Method of zooming in a camera and device for use in such method
CZ308986B6 (cs) Termovizní kamera obsahující termovizní jádro s objektivem
JP2016128915A (ja) レンズ鏡筒及びカメラシステム
JPH05260360A (ja) 写真測量用オートフォーカスccdカメラ
JP4992761B2 (ja) レンズ駆動装置および撮像装置
US5740478A (en) Camera having autofocus apparatus
US4326790A (en) Photographic camera
JP6765875B2 (ja) 焦点調節装置及び焦点調節方法
JP5979902B2 (ja) カメラ及びカメラシステム
JP2017106954A (ja) レンズ装置、カメラ本体および光学機器
JP6746972B2 (ja) 撮影装置及び撮影方法
JP2015175863A (ja) 位置制御方法および光学機器
JPH08240759A (ja) 光学系鏡筒
US20050232622A1 (en) Interchangeable lens, camera main body and camera system
JP2016085358A (ja) レンズ鏡筒および撮像装置
JPH0521052Y2 (cs)
JP2016009141A (ja) レンズ鏡筒およびそれを用いた光学機器
JP2000028900A (ja) 交換レンズ及びカメラシステム
JPH0511312A (ja) カメラの露出制御装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220504