CZ308797A3 - Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla - Google Patents

Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla Download PDF

Info

Publication number
CZ308797A3
CZ308797A3 CZ973087A CZ308797A CZ308797A3 CZ 308797 A3 CZ308797 A3 CZ 308797A3 CZ 973087 A CZ973087 A CZ 973087A CZ 308797 A CZ308797 A CZ 308797A CZ 308797 A3 CZ308797 A3 CZ 308797A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bleaching
perfume
bleaching composition
laundry
amu
Prior art date
Application number
CZ973087A
Other languages
English (en)
Inventor
Jill Bonham Costa
Miguel Orlando Martinezbaco
John Michael Jolicoeur
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ308797A3 publication Critical patent/CZ308797A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3902Organic or inorganic per-compounds combined with specific additives
    • C11D3/3905Bleach activators or bleach catalysts
    • C11D3/3907Organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/50Perfumes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Description

Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla
Oblast techniky
Vynález se obecně týká bělících přípravků obsahujících vybrané parfémy speciálně vhodné pro maskování zápachu bělidla spojených s těmito přípravky.
Dosavadní stav techniky
Již dlouhou dobu mají spotřebitelé ve zvyku používat bělící činidla k dosažení efektivního a účinného bělení povrchů textilií před a/nebo během typického procesu praní prádla. V oboru je dobře známo mnoho kategorií bělidel. Z množství současně dostupných jsou nejběžnější bělidla uvolňující chlór, anorganická peroxidová bělidla a organické peroxidy nebo peroxikyseliny. Bělidla uvolňující chlór mají některé nevýhody spojené s jejich použitím, např. jejich tendence k oslabení nebo degradaci textilu, tendence reagovat s jinými složkami přípravku, ve kterém jsou obsaženy, a jejich obecná schopnost zeslabovat barvy v mnoha barevných textiliích. Kromě toho za určitých podmínek bělení dochází k žloutnutí některých syntetických tkanin.
Zatímco anorganická peroxidová bělidla překonávají mnohé nedostatky, které nacházíme u bělidel uvolňujících chlór, mají některé omezení v použití, protože musí být použity při relativně vysokých teplotách, jako třeba 85 °C nebo vyšších. Tato nevýhoda se stává významnou při způsobu praní v zemích, kde se používají nižší teploty, které jsou obecně nižší než 60 °C, aby se snížily náklady na energii a prodloužila životnost tkaniny. Tento problém také nechává produkt neúčinným v případě, že je použita předepírka u zvláště špinavého prádla. Následkem toho je obvykle nutné upravit účinnost anorganických peroxidů při nižší teplotě přidáním aktivátorů peroxidových bělidel, které jsou také známé jako prekurzory peroxykyselin.
Mnozí také používají peroxidová nebo peroxykyselinová bělidla, a to bud’ samotná nebo v kombinaci s aktivátorem bělidla, jako alternativu k chlorovým a anorganickým peroxidovým bělidlům popsaným výše. Používají se různé produkty zahrnující peroxidová bělidla a jejich aktivátory, např. detergentní přípravky obsahující systém bělidlo/aktivátor a dodatečné složky bělidla, které jsou přidávány odděleně od detergentu. Další bělící prostředky zahrnují ty, které jsou používány jako produkty na předepírku pro výrazně zašpiněné prádlo. Výše zmíněné detergentní prostředky a bělící prostředky mohou být použity také pro tento účel. Jsou-li použity i
• ftft ft · · · · • · · ftft · • ft ft* · prostředky pro předepírku nebo jiné bělidla obsahující produkty, je třeba, aby uživatel ponořil špinavou tkaninu a bělidlo do prací lázně, což je v typickém případě vědro, dřez nebo podobná otevřená nádoba, na 20 až 30 minut (nebo déle), přičemž prací roztok vydává silný zápach bělidla. Spotřebitelům je nepříjemný tento snadno detekovatelný zápach bělidla, což je trpký problém u produktů s vysokým obsahem bělidla. Tento problém je zvláště nápadný u výrobků, obsahujících peroxidová bělidla a jejich aktivátory.
Následující reference popisuji bělící prostředky: Hardy et al., U. S. Pat. No. 4,536,314 (Procter & Gamble); Thompson et al., U. S. Pat. No. 4,539,130 (Procter & Gamble); Burns, LJ. S. Pat. No. 4,606,838 (Procter & Gamble). Následující reference popisují bělící prostředky s parfémy: Nicholson, LJ. S. Pat. No. 5,248,434 (Procter & Gamble).
Podstata vynálezu
Vynález splňuje výše identifikované potřeby tím, že poskytuje bělící prostředky a detergentní prostředky obsahující bělící činidlo a aktivátor bělidla, které zahrnují vybrané parfémy zvláště vhodné pro maskování zápachu bělidla vypouštěném tímto prostředkem před popř. během jeho použití. Přípravky zde uvedené mohou případně obsahovat relativně vysoký stupeň bělících činidel a aktivátorů aniž by byl významně detekovatelný nepříjemný zápach spojovaný s těmito přípravky. Jako výsledek mohou být přípravky podle tohoto vynálezu použity v široké škále aplikaci zahrnujících operace předepírky, kde špinavé tkaniny jsou namáčeny v otevřených nádobách, to znamená v kbelíku nebo výlevce, před samotným konvenčním praním. Vzhledem k parfému, spotřebitel nezaznamená zápach bělidel přípravku, je-li použit během výše popsané předepírací operace. Vybrané parfémy použité v přípravku nečekaně zajišťují maskování zápachu normálně spojovaného se zde popsanými přípravky obsahujícími bělidlo.
V dalším textu zkratka ODT (odor detection threshold) označuje hodnotu (v typickém případě uváděnou jako průměrnou hodnotu v jednotkách ppt (part per trillion) běžně používanou v parfumérii, která představuje nejnižší koncentraci, při které lze významně detekovat přítomnost vonného materiálu. Příklady viz. Calkin et al., Perfumery, Practice and Principles, John Wiley & Sons. lne., sir. 243 et seq (1994). kde se hovoří o tom, že tyto hodnoty jsou v oboru dobře známé a kde jsou definovány různé způsoby měření, jejichž popis je zde detailně uveden.
V dalším textu zkratka AMU označuje atomovou hmotnost a může také být vyjádřena v g/mol. Všechny procenta, zlomky a poměry zde uvedené jsou hmotnostní, pakliže není jinak • · · · · · • »· ···· ·· • · · · · · · ·· • · * · · ····· • · · · · · ·· · · · ···*··· · · uvedeno. Všechny zde uvedené dokumenty včetně patentů a publikací jsou zahrnuty jako reference.
V souladu s aspekty vynálezu jsou připraveny bělící prostředky. Bělící prostředky obsahují: (a) peroxodové bělící činidlo; (b) aktivátor bělidla; (c) parfém. Parfém obsahuje (na hmotu parfému) (i) nejméně 25% vonného materiálu vybraného ze skupiny složené z aldehydů s molekulovou hmotností nad 200 AMU, esterů s molekulovou hmotností nad 200 AMU, alkoholů s molekulovou hmotností mezi 120 a 160 AMU a jejich směsí, kde alespoň 10% hmotnostních vonného materiálu má ODT hodnotu nejméně 100 ppt, (ii) a nejméně 1.0% přídavného materiálu s ODT hodnotou nižší než asi 100 ppt. Parfém je prakticky zbaven halogenovaných vonných látek a nitropižma.
Podle dalšího aspektu vynálezu je zajištěna výroba granulovaného detergentmho přípravku, který zahrnuje: (a) od asi 0.1% až ke 40% hmotn.peroxidového bělidla vybraného ze skupiny skládající se z perkarbonátů, perborátů, peroxidů a jejich směsí; (b) 0.1 až asi 20 % hmot. bělícího aktivátoru obecného vzorce I kde R je alkylová skupina obsahující 5 až 18 uhlíkových atomů a LG je odstupující skupina, jejíž konjugovaná kyselina má hodnotu pKa 4 až asi 13, kde LG má obecný vzorec II —O
Y (II) kde Y je vybrán ze skupiny obsahující SO<M+, COO'M+, SO/M\ POýM+, PO3 M+, (N+R23)X a 0<-N(R22), M je kation a X je anion, a R2 je uhlíkový řetězec obsahující 1 až 4 uhlíkové atomy nebo H; a (c) od 0,01% do asi 2% hmotn. parfému, obsahujícího (i) nejméně 25% vonného materiálu vybraného ze skupiny složené z aldehydů s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU. esterů s molekulární hmotností nad 200 AMU, alkoholů s molekulární hmotností mezi 120 a 160 AMU a jejich směsí, kde alespoň 10% hmotnostních vonného materiálu má ODT hodnotu nejméně 100 ppt, (ii) a nejméně 1.0% přídavného materiálu s ODT hodnotou nižší než asi 100 ppt. Parfém je také prakticky zbaven halogenovaných vonných látek a nitropižma.
V dalším aspektu tohoto vynálezu je popsáno bělící činidlo, které je ve formě kapaliny. Je také podána metoda praní zašpiněných tkanin, přičemž metoda zahrnuje kontaktování zašpiněného prádla s vodným pracím roztokem obsahujícím bělící činidlo výše popsané. Je také popsán způsob předepírky, zahrnující kroky namáčení zašpiněného prádla ve vodném namáčecím ·>
·· to to to to ·· ···· · ·· ·*· · · · · · · • · ··· · to ·· • · ·· · toto···· • · · ·· to · ·· ··· ·····«· ·· « roztoku bělícího činidla jak je dále popsáno a kontaktování prádla s vodným roztokem obsahujícím detergentní činidlo.
Odpovídajícím předmětem vynálezu je tedy zajištění bělícího přípravku, který zahrnuje bělící činidlo, aktivátor bělidla a parfém, který efektivně maskuje zápach takových komponent před popř. během použití. Předmětem vynálezu je také bělící prostředek obsahující parfém, který účinně maskuje zápach bělícího činidla a aktivátoru bělidla, dokonce i tehdy, je-li prostředek použit jako předepírkový prostředek a obsahuje vysoký stupeň bělících prostředků a aktivátorů.
Tyto a další předměty, rysy a přidružené výhody tohoto vynálezu budou expertům v oboru zřejmé po přečtení následujícího detailního popisu preferovaného provedení vynálezu, příkladů a nárokovaných položek.
Detailní popis preferovaného provedení vynálezu
Ve svém nejširším hledisku, přípravky podle tohoto vynálezu zahrnují bělící činidlo, aktivátor bělidla a vybraný parfém pro maskování zápachu bělících složek. Přípravky zde popsané mohu být ve formě granulí, aglomerátů, kapalin, gelů nebo kousků. Kromě toho, prostředky mohou být použity jako bělící prostředky, plně formulované detergentní prostředky nebo jako bělidla či detergenty pro předepírku.
Bělící systém
Jak je výše uvedeno, přípravky podle tohoto vynálezu musí zahrnovat bělící systém složený z bělícího činidla a aktivátoru bělidla. Pokud jde o relativní poměry, prostředky přednostně obsahují 0.1% až 40%, s výhodou 20% až 35% a nejvýhodněji 30 až 35% (hmotn.) bělícího peroxidového činidla. Detergentní prostředky také zahrnují kolem 0,1 až 40%, přednostně 5 až 15% a nejvýhodněji kolem 10 až 15 % (hmotn.) aktivátoru bělidla. Případně může být použit jeden nebo více dodatečných aktivátorů ve stejném množství.
Peroxidovým bělícím činidlem může být jakékoliv peroxidové bělící činidlo, užitečné pro detergentní pprostředky při čištění textilu, známé v oboru. Přednostně je bělicí činidlo vybráno ze skupiny složené z perkabonátů, perborátů. peroxidů a jejich směsí. Do této skupiny je také zahrnut natriumkarbonát peroxyhydrát a ekvivalent „perkarbonátových“ bělidel, natřiumpyrofosfát peroxyhydrát, peroxyhydrát močoviny, perborát sodný (např. mono- nebo tetrahydrát) a peroxid sodný, přičemž výčet není zamýšlen jako úplný. Mělo by být zřejmé, že další peroxidové bělidla jiná než výše popsaná mohou být použita v detergentním prostředku bez odchýlení se od rozsahu vynálezu. Nejvýhodnějším bělícím činidlem je perkarbonát sodný.
4444 4 44 • · 4 4444 44 4 • · *·· 4 4 4 4 4 • · · 4 4 4 4 444 4 • · · 4 4 4 4 ·· 444 444 4444 44 4
Přednostně jsou použitá peroxidová bělící činidla kombinována s bělícím aktivátorem, což vede ve vodném roztoku ( to je během pracího procesu) k in šitu produkci peroxykyselin odpovídajících aktivátoru. Mechanismus bělení obecně a mechanismus bělení povrchů v pracím roztoku zvláště, nejsou zatím dobře známy. Má se za to (výčet teorií tímto ovšem není úplný), že bělící aktivátor podléhá nukleofilnímu ataku peroxidového aniontu za vzniku peroxykarboxylovýeh kyselin. Tato reakce je obvykle v oboru popisována jako perhydrolýza.
Druhou částicí přítomnou v pracím roztoku je diacylperoxid (někdy také popisovaný jako DAP). Je nutné aby nějaký DAP byl přítomný k zajištění vybělení některých skvrn, jako třeba těch způsobených špagetovou omáčkou nebo šťávou z barbecue. Peroxykyseliny jsou obzvláště vhodné pro odstraňování zašlých skvrn z textilií. Termín „zašlé skvrny“ označuje v textu ty skvrny, které vznikly na textilu po mnohonásobném použití a jeho vyprání, čímž došlo k zešednutí nebo zežloutnutí původně bílé barvy. Bělící mechanismus tedy přednostně produkuje efektivní množství peroxykseliny nebo DAP k vybělení jak zašlých skvrn tak i skvrn pocházejících od špaget a podobných zdrojů.
Kromě toho se má za to, že aktivátor bělení podle tohoto vynálezu způsobuje vyšší účinnost peroxidových bělidel, a to dokonce i při teplotě bělícího roztoku, kde aktivátory nemusí nezbytně aktivovat bělení, např. při teplotách nad 60 °C. Následkem toho je třeba méně peroxidového bělidla k dosažení stejného stupně povrchového bělícího účinku jako je tomu u peroxidového bělidla samotného.
V preferovaném provedení vynálezu má aktivátor bělidla použitý v granulovaném detergentním prostředku obecný vzorec I
O
I!
R—C—LG (I) kde R je lineární nebo rozvětvená alkylová skupina, obsahující od 1 do 11 atomů uhlíku a LG je vhodná odstupující skupina. V tomto textu označuje „odstupující skupina“ libovolnou skupinu, která je nahrazena aktivátorem bělidla v důsledku nukleofilního ataku aktivátoru perhydroxidovým aniontem, to jest perhydrolitická reakce.
Obecně je vhodná odstupující skupina elektrofilní a je do té míry stabilní, že rychlost obráceného procesu je zanedbatelná. To usnadňuje nukleofilní atak perhydroxidovým aniontem. Odstupující skupina musí také být dostatečně reaktivní, aby k reakci došlo v optimálním časovém úseku, např. během jednoho pracího cyklu. Avšak, je-li odstupující skupina příliš
4444 • · · · · reaktivní, bude obtížné stabilizovat aktivátor bělidla. V minulosti bylo obtížné zformulovat granulární detergentní prostředek mající požadovanou stabilitu a praktickou životnost.
Tyto charakteristiky jsou obvykle doprovázeny příslušnými pKa konjugované kyseliny odstupující skupiny, ačkoliv jsou známy výjimky z tohoto pravidla. Konjugovaná kyselina odstupující skupiny podle tohoto vynálezu má přednostně hodnotu pKa v rozmezí od 3 do 13, výhodněji od 6 do 11 a nej výhodněji od 8 do 11.
Přednostně má odstupující skupina obecný vzorec Π 7 (II) kde Y je vybrán ze skupiny zahrnující SO.<M+, COO’M+, SO4 M+, PO4 M\ PO3 Μ , (N R23)X a O<— N(R2?), M je kation a X je anion, přičemž oba zajišťují rozpustnost aktivátoru bělidla a R2 je alkylový řetězec obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo H. Podle tohoto vynálezu je M přednostně alkalický kov, přičemž sodík je nej výhodnější. Přednostně je X hydroxid, methvlsulfát nebo acetátový anion.
Další odstupující skupiny mají následující obecné vzorce III a IV
kde Y je stejné jak bylo popsáno dříve a R’ je alkylový řetězec obsahující 1 až 8 uhlíkových atomů, H nebo R2.
Zatímco četné aktivátory' bělidla, které byly popsány výše. jsou vhodné pro použití v detergentních prostředcích, preferované aktivátory bělidla mají obecný vzorec V
R—C—Z \—SO?Na © (V) kde R je lineární nebo rozvětvený alkylový řetězec, obsahující jeden až 11 uhlíkových atomů. Nejvýhodněji má aktivátor bělidla vzorec VI • · • · · · • · · · • · · ·
H3C—(CH2)7—c—Z \—SO?Na© (VI) přičemž je tento aktivátor někdy popisován jako sodium n-nonyloxybenzen sulfonát (v dalším textu používán termín NOBS). Tento aktivátor bělidla a aktivátory dříve popsané mohou být snadno připraveny dobře známými reakčními schématy nebo jsou komerčně dostupné, přičemž nic není upřednostněno. Odborníci v oboru uvítají, že další aktivátory bělidla kromě těch již popsaných, jsou dobře rozpustné ve vodě a mohou být použity v přípravcích podle tohoto vynálezu bez toho aniž bychom se odchýlili od předmětu vynálezu. Dalším preferovaným aktivátorem je tetraacetylethylendiamin (TAED).
Další různé příklady aktivátorů bělidla, které mohou být použity, jsou popsány v Mao et. al. U.S. Patent No. 4,915,854, zahrnutém zde jako reference.
Parfém
Prostředky podle vynálezu přednostně zahrnují od 0,001% do 5%, výhodněji od 0,01% do 2% a nejvýhodněji od 0,1% do 1,0% (hmotn.) parfému zde popsaného. Při přípravě prostředků máme luxus výběru z široké řady parfémových ingrediencí, aby bylo dosaženo parfémového prostředku definovaného dříve. V dalším textu bude popsáno několik příkladů parfémových prostředků.
Jak bylo řečeno dříve, parfém přednostně zahrnuje nejméně 25%, výhodněji od 40 do 75% a nejvýhodněji od 60 do 70% (hmotn.) některého aldehydu, esteru, alkoholu nebo jejich směsi. Vhodné aldehydy s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU, estery s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU a alkoholy s molekulární hmotností mezi 120 až 160 AMU zahrnují (výčet však není úplný) hexylcinnamový aldehyd, amylcinanmový aldehyd, amylsalicylát, fenylethylalkohol, terpineol. 3.7-dimethyl-cis-2,6-oktadien-l-ol, 2,6-dimethyl-7okten-2-ol. 3.7-dimethyl-3-oktanol. 3.7-dimethyl-trans-2,6-oktadien-l-oL 3.7-dimethyl-6-okten1 -ol. 3.7-dimethyl-1 -oktanol.
Nejméně 10%. výhodněji 15 až 30% a nejvýhodněji 20 až 25% (hmotn.) výše jmenovaných aldehydů, esterů, alkoholů a jejich směsí mají ODT hodnotu nižší než 100 ppt. Vhodné aldehydy s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU a alkoholy s molekulární hmotností mezi 120 až 160 AMU, mající tyto ODT hodnoty, zahrnují benzylsalicylát. 2-methyl3-(p-t. butyl fenyl )propionaldehyd. 4-(4-hydiOxy-4-methylpentyl)-3-cyklohexen-l-karboxaldehyd. tricyklodecenylpropionát.
•β ···· · ·· ·» · · · · · · • · · · · · · • · · · · · • · · · · ·· ··· ·······
Parfém také zahrnuje nejméně 1%, výhodněji 5 až 35% a nejvýhodněji 20 až 25% (hmot.) doplňkového vonného materiálu sODT hodnotami nižšími než 100 ppt, což zahrnuje tricyklodecenylacetát, anisaldehyd, 2-methyl-2-(p-isopropylfenyl)propionaldehyd, ethyl 3methyl-3-fenylglycidát, 4-(p-hydroxyfenyl)-butan-2-on, 1 -(2,6,6-trimethyl-2-cyklohexen-l-yl)-2buten-l-on. p-methoxyacetofenon. p-methoxy-a-fenylpropen, methyl 2-n-hexyl-3-oxocyklopentankarboxylál, γ-undekalakton (výčet není vyčerpávající).
Dodatečný vonný materiál syntetického nebo přírodního původu může být k parfému dodán podle potřeby a zahrnuje (výčet není vyčerpávající): γ-dodekalakton, 2-(2-pentyl-3oxocvklopentyDacetát. β-naftylmethylether, methyl β-naftylketon, kumarín, decylaldehyd, benzaldehyd. 4-t.butylcyklohexylacetát. α.α-dimethylfenethylacetát. methylfenylkarbinolacetát, schiffova báze 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)-3-cyklohexen-l-karboxaldehydu a methylanthranilátu, cyklický ethylenglykoldiester tridekandiové kyseliny, 3,7-dimethyl-2,6oktadien-l-nitril. γ-methyljonon. a-jonon, β-jonon, petitgrain, methylcedrylon, 7-acetyl1.2.3.4,5.6.7.8-oktahydro-1.1,6,7-tetramethylnaftalen, methyljonon, methyl 1,6,10-trimethyl2.5,í-cyklododekatrien-l-yl keton. 7-acetyl-l. 1,3,4,4.6-hexamethyltetralín, 4-acetyl-6-t.butyl-l ,1dimethylindan, benzofenon, 6-acetyl-l. 1.2.3.3,5-hexamethylindan, 5-acetyl-3-isopropyl-l,1,2,6telramethylindan. 1-dodekanal, 7-hydroxy-3,7-dimethyloktanal. 10-undecen-l-al, isohexenylcyklohexvlkarboxaldehyd. formyltricyklodekan. cyklopentadekanolid, lakton 16hydroxy-9-hexadeeenové kyseliny. 1.3.4.6.7.8-hexahydro-4,6.6.7,8,8-hexamethyl-cyklopenta-Y2-benzopyran. ambroxan, dodekahydro-3a.6.6.9a-letramethylnafto[2.1-b]furan, cedrol, 5-(2,2.3trimethylcyklopent-3-enyl)-3-methylpentan-2-oI, 2-ethyI-4-(2,2,3-trimethyl-3-cyklopenten-l-yl)2-buten-l-ol, caryophyllen alkohol, cedrylacetát, p-t.butylcyklohexylacetát. patchouli, olibanum resinoid, labdanum. vetivert, copaiba balzám, jedlový balzám, kondenzační produkty hydroxycitronellalu a methylanthranilátu. hydroxycitronellalu a indolu, fenylacetaldehydu a indolu. 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)-3-cyklohexen-l-karboxaldehydu a methylanthranilátu.
Doplňkové ingredience
V přípravcích podle tohoto vynálezu mohou být případně zahrnuty různé doplňkové ingredience. Množství doplňkových ingrediencí se bude lišit v závislosti na skupenství (např. kapalné nebo granulované), složení bělidla nebo detergentního prostředku, a pod. Bělící nebo granulované delergentní přípravky typicky obsahují od 1 do 80%. výhodněji od 5 do 20% a nejvýhodněji 10 až 30% (hmotn.) základu (buildeij.
Obecně může být základ vybrán z různých vodorozpustných fosfátů alkalických kovů, amonných nebo subst. amonných fosfátů, polyfosfátů, fosfonátů, polyfosfonátů, karbonátů, krystalických nebo amorfních silikátů, borátů, polyhydroxysulfonátů, polyacetátů, karboxylátů a polykarboxylátů. Upřednostněny jsou soli alkalických kovů, obzvláště sodíku, s výše jmenovanými. Pro použití podle tohoto vynálezu jsou upřednostněny fosfáty, karbonáty, silikáty, Cio-ik mastné kyseliny, polykarboxyláty a jejich směsi. Výhodněji jsou to natrium tripolyfosfát, tetranatrium pyrofosťát, citrát, tartarát mono- a disukcináty, natrium silikát a jejich směsi (viz níže).
Příklady anorganického fosfátového základu jsou natrium nebo kalium tripolyfosfát, pyrofosfát. polymerní metafosfát mající stupeň polymerizace od 6 do 21, a orthofosfáty. Příklady polyfosfonátových základů jsou sodné nebo draselné soli 1.1,2-ethantrifosfonové kyseliny. Další fosforové základy jsou popsány v U.S. Patentech 3,159,581. 3,213,030, 3,422,021, 3,422,137, 3.400,176 a 3,400.148, které jsou zde zahrnuty coby reference.
Příklady nefosforových anorganických základů jsou sodné a draselné karbonáty, bikarbonáty. sesquikarbonáty. tetraborát dekahydráty a silikáty, mající hmotnostní poměr S1O2 k oxidům alkalických kovů od 0.5 do 4,0, přednostně od 1,0 do 2,4. Vodorozpustné nefosforečné organické základy užitečné v tomto vynálezu zahrnují různé polyacetáty, karboxyláty, polykarboxyláty a polyhydroxysulfonáty alkalických kovů. amoniových nebo subst. amoniových solí.Příklady polyacetátů a polykarboxylátových základů jsou sodné, draselné, lithné, amonné a subst. amonné soli ethylendiamintetraoctové kyseliny, nitrilotrioctové kyseliny, oxydijantaróvé kyseliny, melitov é kyseliny, benzenpolykarboxylových kyselin a kyseliny citrónové.
Polymerní polv karboxy látové základy jsou popsány v U.S. Patent 3,308,067, Diehl, vydaném 7. března 1967, který je zde zahrnut jako reference. Tyto materiály zahrnují vodorozpustné soli homo- nebo kopolymerů alifatických karboxylových kyselin jako je maleinová kyselina, itakonová kyselina, mesakonová kyselina, fumarová kyselina, akonitová kyselina, eitrakonová kyselina a kyselina methylenmalonová kyselina. Některé z těchto materiálů jsou užitečné jako vodorozpustné aniontové polymery jak je popsáno dále, ovšem pouze tehdy, jsou-li ve směsi s aniontovým surfaktantem nemýdelného charakteru.
Další vhodné polykarboxyláty pro použití podle tohoto vynálezu jsou popsány v U. S. Patent 4.144.226 vydaném 13. března 1979 (Crutchfield et. al.) a v U.S. Patent 4,246,495 vydaném 27. března 1979 (Crutchfield el. al.). které jsou zde zahrnuty jako reference. Tyto polyacetalové karboxyláty mohou být připraveny polymerizační reakcí esterů glyoxylové kyseliny v přítomnosti polymerizačního iniciátoru. Vzniklý ester polyacetálkarboxylátu je poté • · · · ······ · · · ·· « · · · · · · · »
připojen k chemicky stabilní koncové skupině, aby byl stabilizován vůči rychlé depolymerizaci v alkalických roztocích, převeden na odpovídající sůl a přidán k detergentnímu přípravku. Obzvláště preferované polykarboxylátové základy jsou etherkarboxylátové přípravky zahrnující kombinaci tartarát monosukcinátu a tartarát disukcinátu popsanou v U.S. Patent 4,663,071 vydaném 5. května 1987 (Bush et al.), který je zde zahrnut jako reference.
Vodorozpustné pevné silikáty reprezentované vzorcem SÍO7.M2O. kde M je alkalický kov. mající poměr hmotností SiO^íNUO od 0.5 do asi 4. jsou užitečnými solemi v přípravcích podle tohoto vynálezu v množstvích 0,1 % až do 15%, výhodněji 0,5% až 2% (spočteno na bezvodý základ). Bezvodé nebo hydratované částice silikátů mohou být také použity.
Detergentní přípravky podle vynálezu mohou obsahovat tůzné aniontové, neiontové, zwilteriontové a pod. surfaktanty. Jsou-li použity, jsou tyto surlaktanty typicky přítomny v množstvích od 1 do 50%, výhodněji od 3 do 35% a nej výhodněji od 5 do 25% (hmotn.). Příklady surfaktantů podle tohoto vynálezu (nikoliv konečný výčet) zahrnují konvenční Cjj až Cis alkylbenzensulfonáty (LAS) a Cm až C20 alkylsulfáty s primárním, větveným a náhodně větveným řetězcem (AS), Cioaž C'm sekundární (2.3) alkylsulfáty vzorce CHgCfUMCHOSO.g M+) a CH2(CH2)y(CHOSO3M+)CH2CHs kde x a (y+1) jsou celá čísla nejméně rovná 7, přednostně nejméně 9 a M je kation, způsobující vodorozpustnost, zejména sodík, nenasycené sulfáty jako třeba oleylsulfát, Cm až Cm alkylalkoxysulfáty (AEXS, obzvláště EO 0.1-7 ethoxysulfáty). Cm až Cts alkylalkoxykarboxyláty (obzvláště EO 1-5 ethoxykarboxyláty), Cioaž Cm glyeerolethery. Cm až Cg alkylpolyglvkosidy a jejich odpovídající sulfatované polyglykosidy a C|2 až Cm α-sulfonované estery mastných kyselin. Je-li potřeba, mohou být také použity konvenční neiontové a amfoterní surfaktanty jako třeba C12 až Cg alkylethoxyláty (AE) zahrnující tzv. ..narow peak alkylethoxyláty a G, až C12 alkylfenolalkoxyláty (obzvláště ethoxyláty a směsné ethoxy/propoxy), Ct? až Cm betainy a sulfobetainy (,.sultainy), Cioaž Cm aminoxidy a pod.
Mohou být také použity C|Oaž Cis N-alkyl polyhydroxyamidy mastných kyselin. Typické příklady zahrnují C12 až Cm N-methylglukamidy, viz. WO 9,206,154. Ostatní surfaktanty na bázi derivátů cukrů zahrnují N-alkoxypolyhydroxvamidy mastných kyselin, jako Cm až Cm N-(3methoxypropyl)glukamid. N-Propyl až N-hexyl C12 až Cm glukamidy lze také použít pro prostředky s malým pěněním a lze použít i Cm až C20 konvenční mýdla. Je-li třeba vyšší pěnivost. je možné použít mýdla s rozvětvenými řetězci Cm až Cm. Obzvláště užitečné jsou směsi aniontových a neiontovveh surfaktantů. Další užitečné surlaktanty jsou citovány ve standardních textech. Cioaž Cis alkylalkoxysulfáty (AEXS, obzvláště EO 1-7 ethoxysulfáty) a C|2 až Cis alkylethoxyláty (AE) jsou nej výhodnější pro zde popsané detergenty obsahující celulázu.
Detergentní přípravky mohou také zahrnovat zesilovače pěnění nebo pěnidla, supresory pěněni, činidla proti skvrnám a antikorozní činidla, činidla potlačující a uvolňující špínu, germicidy. činidla ovlivňující pH, další zdroje alkalinity, chelatující činidla, smektické zeminy, enzymy (např. cellulázy, proteázy. lipázy a amylázy) a činidla stabilizující enzymy. Viz. U. S. Patent 3.936,537 vydaný 3. února 1976 (Baskerville, Jr. et al.), jenž je zde uveden jako reference. V detergentních prostředcích podle tohoto vynálezu mohou být také zahrnuty polymerní disperzanty jako třeba polyaspartová kyselina.
Chelatující činidla jsou popsána v U. S. Patent 4.663.071 (Bush et al.) sloupec 17, řádka 54 až sloupec 18, řádka 68, zde zahrnutý jako reference. Modifikátory pěnění jsou také opční ingredienty a jsou popsány v U.S. Patent 3.933.672 vydaném 20. ledna 1976 (Bartoletta et al.) a 4.136.045 vydaném 23. ledna 1979 (Gault et al.). které jsou zde zahrnuty jako reference.
Vhodné smektické zeminy pro použití podle tohoto vynálezu jsou popsány v U.S.Patent 4.762.645 vydaném 9.srpna 1988 (Tucker et al.) sloupec 6. řádka 3 až sloupec 7, řádka 24, zde zahrnutý jako reference. Vhodné dodatečné detergenty pro použití podle tohoto vynálezu jsou vyjmenovány v Baskervillovo patentu sloupec 13. řádka 54 až sloupec 16, řádka 16 a také v U.S. Patent 4.663.071 vydaném 5. května 1987 (Bush et al.). oba jsou zde zahrnuty jako reference.
Plniva jako jsou sulfáty mohou být také obsaženy v množství od 5% do asi 50%. výhodněji 10 až 30% (hmotn.).
Obzvláště preferovaný soubor doplňkových materiálů v bělícím systému a parfému popsaném výše zahrnuje (hmotnostní %): (a) 2 až 10% Cu až (/ lineárního alkylbenzenového sulfonátového surfaktantu. (b) 2 až 10% směsi surfaktantů Cu až Cu alkylsulfát/alkyl ethoxylát sulfátu (EO = 0.35). (c) 20 až 25% sulfátu, (d) 10 až 15% polyakrylátu. (e) 0,3 až 0,6% polyethylenglykolu. (0 0.2 až 0.5% sodného silikátu, (g) 0,1 až 0,3% diethylentriamin pentamethylenfosfonové kyseliny, (h) 0.1 až 0.5% enzymu amylázy, (i) 0,1 až 0,6% enzymu proteázy. 10 až 15% citrónové kyseliny a odpovídající množství vody a dalších minoritních látek.
Aby byl tento vynález snáze pochopitelný, jsou dále uvedeny příklady, které ovšem nejsou zamýšleny jako vyčerpávající ale pouze ilustrativní příklady.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 aaa· a a
Tento příklad ilustruje tři parfémované přípravky podle tohoto vynálezu. Tabulka 1 obsahuje parfémované přípravky A, B a C, které jsou vhodné k použití v souhlase s tímto vynálezem.
Tabulka I Parfémový materiál (hmotn. %)
A B C
hexylcinnamový aldehyd 13.25 17,30 11.5Í
amylcinnamový aldehyd 10,00
amylsalicylát 7,00
hexylsalicylát 5.00
fenylethylalkohol 22,32 9,23 13,44
terpineol 13,84
3,7-dimethyl-cis-2,ó-oktadien-l-ol 5,00
2.6-dimethyl-2-oktanol 2,00
2,6-dimethyl-7-okten-2-ol 8,28 11,53
2,7-dimethyl-3-oktanol 6,28
benz) Isalicylát 12.30 14,51
2-melhyl-3-(p-t.butylfenyl)propionaldehyd 7.28
4-(4-hydro.xy-4-methylpentyl)-3-cyklohexen-
-1-karboxaldehyd 4.97
tricyklodecenylpropionát 9,14
tricyklodecenylacetát 9,23 9,41
anisaldehyd 6.11
2-methyl-2-(p-isopeopylfenyl)propionaldehyd 1.00
ethyl 3-methyl-3-fenylglycidát 0,27
4-(p-hy droxy feny 1 )butan-2-on 0,10
1 -(2.6.6-trimethyl-2-cyklohexen-1 -yl)-2-buten-1 -on 0.17 0.12 0,44
p-methoxyacetofenon 0.58
T
·· · · · · · ·· • · 4 · · · · • · · · 4 · · • · · · 4 · • · · 4 4 ·· ··· ···♦··♦ • · · · · · • · · • 4 4 » · · · · • · ·· 4
p-methoxy-a-fenylpropen 0,17
methyl 2-n-hexyl-3-oxocyklopentankarboxylát 13,44
γ-undekalakton 1,34
γ-dodekalakton 0,33
methyl 2-(2-pentyl-3-oxocyklopentyl)acetát 4,97
β-naftylmethylether 0,28
methyl β-naftylketon 0,20
kumarín 0,10
decylaldehyd 0,50 0,12
benzaldehyd 0,33
4-t. butylcyklohexylacetát 4,97
α.α-dimethylfenethylacetát 8.28
methy lfenylkarbinolacetát 9,93
shiffova báze 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)-3-
-cykiohexen-l-karboxaldehydu a methylanthranilátu 0.23
cyklický ethylenglykol diester tridekandiové kyseliny 2,31
3.7-dimethyl-2.6-oktadien-l-nitríl 2,31
γ-methyljonon 4,61
a-jonon 0,54
β-jonon 0,81
petitgrain 4.61
methylcedrylon 8,06
Celkem procent 100,0 100,0 100,0
Příklady 11 - IV
Tyto příklady ilustrují několik přípravků podle tohoto vynálezu a které zahrnují
parfémové přípravky podle Příkaldu I.
Tabulka II IV
(% hmotn.) Základní granule 11 III
C12-15 lineární alkylbenzensulfonátů. Na 3.7 3.7 3,7
C'|4-ia alkvlsuliat/alky lethoxylát (120=0.35) sulfáty 3,0 3,0 3.0
I .·>
Sulfát
Polyakrylát, Na (M.W.=1400) Polyethylenglykol (M.W.=4000) Natrium silikát
DTPA1
Zjasňovač
Příměs
TBED2
NOBS5
Natrium perkarbonát enzym amvláza
Enzym proteáza
Citrónová kyselina
Parfém A
Parfém B
Parfém C
Voda a další a další minoritní látky
• · · · • · · • · · · · · • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 99 9
3,0 3,0 3,0
10,7 10,7 10,7
0,5 0,5 0.5
0,4 0,4 0,4
0,2 0,2 0,2
0,2 0,2 0,2
5,5 5,5 5,5
6,2 6,2 6,2
31,9 31,9 31.9
0.3 0.3 0,3
0,5 0.5 0,5
10.3 10.3 10.3
0,5 0,5 0,5
dopočteno dopočteno dopočteno
100,0 100,0 100,0
'diethylentriaminpentamethylenfosfonová kyselina 2letraacetylethylendiamin ’n-nonyloxybenzensulfonát
Přípravky popsané v Tabulce 11 jsou vyrobeny konvenčními výrobními technikami detergentu. Především jsou smíchány ingradienty základních granulí ve formě kaše a jsou pomocí rozstřikování a sušení převedeny na granule ve výrobních věžích. Suché ingredience jsou poté smíchány s granulemi a jsou postříkány kapalnými přídavky za vzniku výsledného přípravku. Alternativně mohou být spojovány různé kapaliny a suché ingredience za vzniku aglomerátu s vysokou hustotou, ke kterým je možné podle podmínek přidat zbývající ingredience nastříknutím nebo přimícháním.
Příklady V-X
Tyto příklady ilustrují některé přípravky podle tohoto vynálezu.
Tabulka III
Základní granule V VI VII VIII IX X
Ci2-i5 lineární alkyl benzensulfonátů, Na 5,8 6,4 5,8 5,8 6,4 6,4
C|4-i? alkylsulfát/alkylethoxylát (EO-0.35) sulfáty 4,8 5,2 4,8 4,8 5,2 5,2
Sulfát I5,l 16,5 15,1 15,1 16,5 16,5
Aluminosilikát 16,4 17,9 16,4 16.4 17,9 17,9
Polyakrylát. Na (M.W.=1400) l,8 1,9 1,8 1,8 1,9 1,9
Polyethylenglykol (M.W.=4000) 0,8 0,8 0,8 0.8 0,8 0,8
Natrium karbonát 6,8 7,4 6,8 6,8 7,4 7,4
Natři um silikát 0,4 0,5 0,4 0.4 0,5 0,5
DTPA1 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
Zjasňovač 0,3 0,3 0.3 0,3 0,3 0,3
Příměs
natrium perborát 6,8 7,4 6,8 6,8 7,4 7,4
NOBS2 ll,5 12,6 11,5 11,5 12,6 12,6
enzym amyláza 0,l 0,1 0.1 0.1 0,1 0,1
Enzym proteáza 0.4 0.5 0,4 0.4 0,5 0,5
Citrónová kyselina 8,4 8,4 8.4
DTPA1 0,2 0.3 0,2 0,2 0,3 0,3
Zjasňovač 0,5 0.5 0.5 0,5 0,5 0,5
Natrium karbonát 12.2 13.3 12.2 12,2 i π n 1 1 o n 1
Neiontové1 0,5 0,5 0.5 0.5 0,5 0,5
Parfém A 0,3 0,3
Parfém B 0,3 0,3
Parfém C 0,3 0.3
Voda a další a další minoritní látky 6,6 7.3 6,6 6,6 7,3 7,3
100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
'diethylentriaminpentamethylenfosfonová kyselina 2 n-nonvlox\benzensulfonát 'Neodol (23-9) komerčně dostupný od Shell Chemical Co.
• · · · · • · · · • · · · · · • · · • ·· · ·· ·
Prostředky uvedené v Tabulce 111 jsou vyrobeny v souladu s procesem popsaným ve výše uvedených Příkladech 1I-1V.
S ohledem na výše uvedené detailní popisy bude odborníkům jasné, že případně mohou být provedeny změny bez toho, aniž bychom se dostali mimo platnost tohoto vynálezu, protože výše uvedené příklady a specifikace nejsou míněny jako vyčerpávající.
Průmyslová využitelnost
Vynález se zabývá výrobou bělících prostředků, které kromě chemikálií umožňujících vybělení textilií obsahují parfémovou složku, jejíž přítomnost má za následek překrytí (maskování) nežádoucích pachů daného přípravku.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Bělící prostřdek vyznačující se tím. že obsahuje (a) peroxidové bělící činidlo (b) aktivátor bělidla a (c) parfém obsahující (hmotn. % daného parfému) (i) nejméně 25% vonného materiálu vybraného ze skupiny obsahující aldehydy s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU. estery s molekulární hmotností vyšší než 200 AMU. alkoholů s molekulární hmotností mezi 120 až 160 AMU a jejich směsi, kde nejméně 10% hmotnosti daného vonného materiálu má ODT hodnotu nižší než 100 ppt a (ii) nejméně 1,0% přídavného vonného materiálu mající ODT hodnotu nižší než 100 ppt.
    kde řečený parfém je prakticky zbaven halogenovaných vonných látek a nitropižma.
  2. 2. Bělící prostředek podle nároku 1. v y z n a č u j í c í se t í m, že je zmíněný přídavný vonný materiál vybrán ze skupiny obsahující tricyklodecenyl acetát, anisaldehyd, 2-methyl-2-(pisopropylfenyl jpropionaldehyd. ethyl 3-methyl-3-fenyl glvcidát, 4-(p-hydroxyfenyl)butan-2on. 1 -(2.6.6-trimethyl-2-cyklohexen-l -yl)-2-buten-l -on, p-methoxyacetofenon, p-methoxy-afenvlpropen. methyl 2-n-hexyi-3-oxocvklopentan karboxylát. y-undekalakton.
  3. 3. Bělicí přípravek podle nároků 1 a 2. v y z n a č u j í c í se t í m. že řečený parfém je přítomen v množství 0.001 až 5% hmotnostních.
  4. 4. Bělící přípravek podle nároků 1 až 3. vyznačující se t í m, že řečené peroxidové bělící činidlo je přítomno v množství 0,1 až 40% hmotnostních.
  5. 5. Bělící prostředek podle nároků 1 až 4. v y z n a č u j í c í se t í m. že řečený aktivátor bělidla má obecný vzorec 1
    O • · · · · · • · · • · · · · • · · · • · · kde R je alkylová skupina obsahující 5 až 18 uhlíkových atomů a LG označuje odstupující skupinu, jejíž konjugovaná kyselina má pKa od 4 do 13.
  6. 6. Bělící prostředek podle nároku 5. v y z n a č u j í c í se t í m, že LG má obecný vzorec II
    -o^V Y (II) kde Y je vybrán ze skupiny zahrnující SO3'M+, COOM\ SO/Ivf, POýM+, PO3'M+, (N+R23)X' a O*-N(R23). M je kation a X je anion a R2 je alkylový řetězec obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo H.
  7. 7. Bělící prostředek podle nároků 1 až 6, v y z n a č u j í c í se t í m, že řečený bělící aktivátor má vzorec V
    O
    R—C- / \—SO?Na© (V) kde R je alkylový řetězec obsahující 1 až 11 uhlíkových atomů.
  8. 8. Bělící prostředek podle nároků 1 až 7. v y z n a č u j í c í se t í m, že řečený aktivátor bělidla má obecný vzorec VI
    H3C—(CH2)7—c
    SO?Na© (VI)
  9. 9. Způsob praní špinavého prádla, vyznačující se t í m, že zahrnuje krok spojení prádla s \ odným pracím roztokem obsahujícím bělící prostředek podle nároků 1 až 8.
  10. 10. Způsob bělení špinavého prádla, v y z n a č u j í c í se t í m, že zahrnuje krok namočení řečeného prádla ve vodném namáčecím roztoku bělícího prostředku podle nároků 1 až 9 a poté spojení řečeného prádla s vodným pracím roztokem obsahujícím detergentní prostředek.
CZ973087A 1995-04-03 1996-03-25 Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla CZ308797A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US41590595A 1995-04-03 1995-04-03

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ308797A3 true CZ308797A3 (cs) 1998-03-18

Family

ID=23647715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ973087A CZ308797A3 (cs) 1995-04-03 1996-03-25 Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0821723A1 (cs)
JP (1) JPH11503192A (cs)
CN (1) CN1185804A (cs)
BR (1) BR9604793A (cs)
CA (1) CA2216778A1 (cs)
CZ (1) CZ308797A3 (cs)
HU (1) HUP9801774A3 (cs)
MX (1) MX9707588A (cs)
WO (1) WO1996031590A1 (cs)
ZA (1) ZA962667B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU3627200A (en) * 1999-03-15 2000-10-04 Procter & Gamble Company, The Perfume compositions and methods to mask amine malodors
GB9915062D0 (en) * 1999-06-28 1999-08-25 United States Borax Inc Bleaching compositions comprising bleach activators
AU3155901A (en) 1999-12-13 2001-06-25 Haarmann & Reimer Corp. Odor neutralizers
EP2226063B1 (en) 2009-03-04 2013-04-10 Takasago International Corporation High intensity fragrances
EP2270124A1 (en) * 2009-06-30 2011-01-05 The Procter & Gamble Company Bleaching compositions comprising a perfume delivery system
DE102014205860A1 (de) 2014-03-28 2015-10-01 Henkel Ag & Co. Kgaa Olfaktorische Verstärker
JP7076818B2 (ja) * 2016-09-08 2022-05-30 ピー2・サイエンス・インコーポレイテッド テルペンの連続アルコキシル化及び誘導化のための方法
WO2019191171A1 (en) * 2018-03-28 2019-10-03 The Procter & Gamble Company Laundry detergent composition

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8334159D0 (en) * 1983-12-22 1984-02-01 Unilever Plc Perfume
GB8914055D0 (en) * 1989-06-19 1989-08-09 Unilever Plc Low-odour deodorant perfume compositions
JPH06502669A (ja) * 1990-11-14 1994-03-24 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー アミドペルオキシ酸漂白剤および香料を含有する粒状洗剤または漂白剤組成物

Also Published As

Publication number Publication date
MX9707588A (es) 1997-12-31
JPH11503192A (ja) 1999-03-23
HUP9801774A3 (en) 1999-03-01
WO1996031590A1 (en) 1996-10-10
EP0821723A1 (en) 1998-02-04
ZA962667B (en) 1996-10-09
BR9604793A (pt) 1998-07-07
HUP9801774A2 (hu) 1999-01-28
CN1185804A (zh) 1998-06-24
CA2216778A1 (en) 1996-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2318201T3 (es) Composicion detergente para lavado de ropa.
JPH0455640B2 (cs)
JPS61111400A (ja) 漂白剤組成物
JPS63165494A (ja) 洗剤組成物
JPS63288267A (ja) 改良された漂白剤配合洗剤組成物及び織物洗濯方法
US20080064618A1 (en) Low suds laundry detergents with enhanced whiteness retention
EP2931864B1 (en) Cleaning composition
NZ202662A (en) Peroxygen compound-containing bleaching and laundering composition
NO150003B (no) Bleke- og rengjoeringspreparat
CZ308797A3 (cs) Bělící přípravky s vybranými parfémy pro maskování zápachu bělidla
CA2293530A1 (en) A process employing an amine oxide/acid premix for making laundry detergent compositions
US3990983A (en) Builder compositions
JP4163058B2 (ja) 漂白剤含有洗浄剤組成物
JP3617792B2 (ja) 漂白洗浄剤
JP2914516B2 (ja) 洗浄剤組成物
JPH0633426B2 (ja) 漂白剤組成物
CA2044954A1 (en) Composition and method for fabric encrustation prevention
CA2169090C (en) Granular detergent composition containing secondary (2,3) alkyl sulfate surfactant and a bleach/bleach activator system
JP2003129099A (ja) 衣料用粉末洗剤組成物
JPH0657836B2 (ja) 洗浄剤組成物
EP2931865B1 (en) Detergent composition
JPH1135985A (ja) 漂白洗浄剤組成物
JP2004196852A (ja) 漂白洗浄剤組成物
US20040058841A1 (en) Detergent Compositions
JPH051839B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic