CZ306333B6 - Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby - Google Patents

Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ306333B6
CZ306333B6 CZ2013-1039A CZ20131039A CZ306333B6 CZ 306333 B6 CZ306333 B6 CZ 306333B6 CZ 20131039 A CZ20131039 A CZ 20131039A CZ 306333 B6 CZ306333 B6 CZ 306333B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nicotinic acid
sodium alginate
carbon dioxide
solution
pressure
Prior art date
Application number
CZ2013-1039A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20131039A3 (cs
Inventor
Róbert Hromádka
Viera Šandriková
Miloš Beran
Mária Hromádková
František Hromádka
Original Assignee
C2P S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by C2P S. R. O. filed Critical C2P S. R. O.
Priority to CZ2013-1039A priority Critical patent/CZ306333B6/cs
Publication of CZ20131039A3 publication Critical patent/CZ20131039A3/cs
Publication of CZ306333B6 publication Critical patent/CZ306333B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/54Improvements relating to the production of bulk chemicals using solvents, e.g. supercritical solvents or ionic liquids

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Způsob výroby přípravku pro administraci kyseliny nikotinové nástřikem aerosolu vodného roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou, vytvořeného s pomocí vysokotlakého či superkritického oxidu uhličitého, tryskou do roztoku obsahujícího chlorid vápenatý, přičemž nasycení roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou oxidem uhličitým se provádí v tlakové nádobce umístěné před tryskou, nebo v jednoduché spojce ve tvaru písmene T. K vytvořené částicové suspenzi je zpravidla přidána nanočásticová disperze acetátu ftalátu celulózy, za účelem vytvoření vnějšího obalu částic.

Description

Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká přípravku, určeného pro perorální administraci kyseliny nikotinové.
Dosavadní stav techniky
Kyselina nikotinová (niacin) je ve vodě rozpustný vitamin. Společně s nikotinamidem je označován jako vitamin B3. Deriváty kyseliny nikotinové hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu buňky. Niacin je buňkami využíván k syntéze důležitých koenzymů NAD+ a NADP+. Nedostatek vitaminu B3 způsobuje nemoc zvanou pelagra. V terapeutických dávkách kyselina nikotinová zabraňuje uvolňování mastných kyselin z tukové tkáně, což vede ke snížené tvorbě lipoproteinů VLDL, IDL a LDL, které slouží pro tvorbu komplexů s cholesterolem. Používá se tedy pro snížení vysokých hladin cholesterolu a dalších krevních lipidů. Orální administrace vysokých dávek kyseliny nikotinové vede k rychlému a krátkodobému zvýšení jeho hladiny v krvi a má některé nepříznivé vedlejší účinky. Kromě potenciální hepatoxicity dochází často k intenzivnímu zrudnutí kůže. Proto se pro orální administraci niacinu často používají nosiče pro jeho dlouhodobé postupné uvolňování, kterými lze tyto vedlejší účinky eliminovat.
Nanostrukturované a mikrostrukturované systémy (nosiče) pro cílené doručování a řízené uvolňování biologicky aktivních látek (léků či nutraceutik) jsou určeny pro zvýšení jejich biologické využitelnosti usnadněním jejich transportu do organismu nebo naopak jejich postupné uvolňování s cílem prodloužit dobu jejich působení v organismu. Kromě toho mohou sloužit pro ochranu biologicky aktivní látky při průchodu zažívacím traktem a/nebo její přímé doručení do určeného místa a lokální uvolnění. Funkční nosič musí být schopen řízeného uvolnění biologicky aktivní látky vlivem specifických podmínek okolního prostředí (např. pH, iontová síla, teplota, působení trávicích enzymů či enzymů střevní mikroflóry).
Pro výrobu nanostrukturovaných materiálů různých typů je možno použít celou řadu technik, které jsou poměrně komplikované. Cílem tohoto vynálezu je zlepšení dosavadního stavu návrhem jednoduchého postupu výroby nosiče pro administraci kyseliny nikotinové.
Podstata vynálezu
Vytyčeného cíle je dosaženo způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, se provádí nástřik aerosolu vodného roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou, vytvořeného s pomocí vysokotlakého či superkritického oxidu uhličitého, tryskou do roztoku obsahujícího chlorid vápenatý, přičemž nasycení roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou oxidem uhličitým se provádí v tlakové nádobce umístěné před tryskou, nebo v jednoduché spojce ve tvaru písmene T, která spojuje přívod roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou čerpaného s pomocí vysokotlakého čerpadla a přívod vysokotlakého či superkritického oxidu uhličitého s vyústěním do trysky. K vytvořené mikročásticové suspenzi může být následně přidána nanočásticová disperze acetátu ftalátu celulózy v takovém množství, aby podíl sušiny acetátu ftalátu celulózy k sušině přípravku pro administraci kyseliny nikotinové, vyrobeného výše popsaným způsobem, byl v rozmezí 1: 100 až 1:1, za účelem vytvoření vnějšího obalu mikročástic.
-1 CZ 306333 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad č. 1
Bylo připraveno 100 ml 2% hmotn./obj. roztoku alginátu sodného (bobtnat v lednici přes noc) s přídavkem 2 g kyseliny nikotinové. Roztok alginátu sodného s kyselinou nikotinovou byl čerpán vysokotlakým HPLC čerpadlem při průtoku 10 ml/min. ocelovou kapilárou. V jednoduché spojce ve tvaru písmene T byl tento roztok směšován s vysokotlakým oxidem uhličitým, který byl přiváděn ocelovou kapilárou z tlakové lahve při tlaku přibližně 65 bar (6,5 MPa) při teplotě 25 °C. Roztok alginátu sodného s kyselinou nikotinovou nasycený oxidem uhličitým byl nastřikován další ocelovou kapilárou o vnitřním průměru 0,05 mm ve formě jemného aerosolu do 500 ml 3% hmotn./obj. roztoku chloridu vápenatého až do vyčerpání celého objemu roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou. Získaná částicová suspenze byla ponechána přes noc v chladničce při teplotě 5 °C, aby došlo k dostatečnému vytvrzení mikročástic alginátu síťováním vápenatými ionty. -Následující den byla suspenze odstředěna, zamražena a usušena lyofilizací. Získané sférické mikročástice měly velikost v rozsahu 25 až 115 pm. Zbytková kyselina nikotinová v supematantu byla po odstředění stanovena chromatograficky. Postupné uvolňování kyseliny nikotinové bylo testováno in vitro v simulovaném prostředí žaludku a tenkého střeva (bez trávicích enzymů).
Enkapsulační účinnost byla 74 % vložené kyseliny nikotinové. Při pH 8,0 (simulace prostředí tenkého střeva) byl v pufrovaném fyziologickém roztoku pozorován při pomalém třepání lineární nárůst koncentrace kyseliny nikotinové po dobu 6 hodin. V průběhu 6ti hodinové extrakce bylo uvolněno více než 78 % kyseliny nikotinové přítomné v mikročásticích. Ve fyziologickém roztoku při pH 3,0 (simulace prostředí žaludku) bylo uvolňování kyseliny nikotinové mnohem pomalejší než v alkalickém prostředí. V průběhu 6ti hodinové extrakce bylo uvolněno do roztoku méně než 25 % kyseliny nikotinové, přítomné v částicích.
Příklad č. 2
Byl připraven 1 litr 2% hmotn./obj. roztoku alginátu sodného (bobtnat v lednici přes noc) s přídavkem 20 g kyseliny nikotinové. Roztok alginátu sodného s kyselinou nikotinovou byl čerpán vysokotlakým HPLC čerpadlem při průtoku 20 ml/min. ocelovou kapilárou. V jednoduché spojce ve tvaru písmene T byl tento roztok směšován s vysokotlakým oxidem uhličitým, který byl přiváděn ocelovou kapilárou z tlakové lahve při tlaku přibližně 65 bar (6,5 MPa) při teplotě 25 °C. Roztok alginátu sodného s kyselinou nikotinovou nasycený oxidem uhličitým byl nastřikován další ocelovou kapilárou o vnitřním průměru 0,05 mm ve formě jemného aerosolu do 5 litrů 3% hmotn./obj. roztoku chloridu vápenatého až do vyčerpání celého objemu roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou. Získaná částicová suspenze byla ponechána přes noc v chladničce při teplotě 5 °C, aby došlo k dostatečnému vytvrzení mikročástic alginátu síťováním vápenatými ionty. Druhý den bylo k mikročásticové suspenzi přidáno 50 ml acetátu ftalátu celulózy a suspenze byla usušena s použitím poloprovozní rozprašovací sušárny Vzduchtorg. Byl získán jemný suchý prášek, velikost částice v rozsahu 20 až 175 pm. Postupné uvolňování kyseliny nikotinové bylo testováno in vitro v simulovaném prostředí žaludku a tenkého střeva (bez trávicích enzymů).
Enkapsulační účinnost byla 69 % vložené kyseliny nikotinové. Při pH 8,0 (simulace prostředí tenkého střeva) byl v pufrovaném fyziologickém roztoku pozorován při pomalém třepání lineární nárůst koncentrace kyseliny nikotinové po dobu 6 hodin. V průběhu 6ti hodinové extrakce bylo uvolněno více než 76 % kyseliny nikotinové, přítomné v částicích. Ve fyziologickém roztoku při pH 3,0 (simulace prostředí žaludku) bylo uvolňování kyseliny nikotinové mnohem pomalejší než v alkalickém prostředí. V průběhu 6ti hodinové extrakce bylo uvolněno do roztoku méně než 14 % kyseliny nikotinové, přítomné v mikročásticích.
-2CZ 306333 B6
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby přípravku podle vynálezu může být využit k produkci lékových forem kyseliny nikotinové či aktivní složky nutraceutik.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby přípravku pro administraci kyseliny nikotinové, vyznačující se tím, že se provádí nástřik aerosolu vodného roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou, vytvořeného s pomocí vysokotlakého či superkritického oxidu uhličitého, tryskou do roztoku obsahujícího chlorid vápenatý, přičemž nasycení roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou oxidem uhličitým se provádí v tlakové nádobce umístěné před tryskou, nebo v jednoduché spojce ve tvaru písmene T, která spojuje přívod roztoku alginátu sodného s kyselinou nikotinovou čerpaného s pomocí vysokotlakého čerpadla a přívod vysokotlakého či superkritického oxidu uhličitého s vyústěním do trysky.
  2. 2. Způsob výroby přípravku pro administraci kyseliny nikotinové podle nároku 1, vyznačující se tím, že se k vodné suspenzi přípravku pro administraci kyseliny nikotinové připravené podle nároku 1 přidá následně nanočásticová disperze acetátu ftalátu celulózy v takovém množství, aby podíl sušiny acetátu ftalátu celulózy k sušině přípravku pro administraci kyseliny nikotinové připraveného podle nároku 1 byl v rozmezí 1:100 až 1:1.
CZ2013-1039A 2013-12-19 2013-12-19 Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby CZ306333B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1039A CZ306333B6 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1039A CZ306333B6 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20131039A3 CZ20131039A3 (cs) 2015-07-01
CZ306333B6 true CZ306333B6 (cs) 2016-12-07

Family

ID=53512859

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1039A CZ306333B6 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306333B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ309558B6 (cs) * 2021-05-25 2023-04-12 Consumer Brands International s.r.o. Náplň nikotinového prostředku, zejména nikotinového sáčku a způsob jeho výroby

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0437360A1 (en) * 1990-01-11 1991-07-17 Warner-Lambert Company Hydrocolloid bulking agent and compositions including same
WO1997002125A1 (en) * 1994-06-10 1997-01-23 Fmc Corporation Process for making gel microbeads
WO1998015191A1 (en) * 1996-10-09 1998-04-16 Givaudan-Roure (International) S.A. Process for preparing beads as food or tobacco additive
WO2003079990A2 (en) * 2002-03-19 2003-10-02 Purdue Research Foundation Microencapsulation using ultrasonic atomizers
WO2009062254A1 (en) * 2007-11-14 2009-05-22 The University Of Queensland Device and method for preparing microparticles

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0437360A1 (en) * 1990-01-11 1991-07-17 Warner-Lambert Company Hydrocolloid bulking agent and compositions including same
WO1997002125A1 (en) * 1994-06-10 1997-01-23 Fmc Corporation Process for making gel microbeads
WO1998015191A1 (en) * 1996-10-09 1998-04-16 Givaudan-Roure (International) S.A. Process for preparing beads as food or tobacco additive
WO2003079990A2 (en) * 2002-03-19 2003-10-02 Purdue Research Foundation Microencapsulation using ultrasonic atomizers
WO2009062254A1 (en) * 2007-11-14 2009-05-22 The University Of Queensland Device and method for preparing microparticles

Non-Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Alnaief, M., et al. "Preparation of biodegradable nanoporous microspherical aerogel based on alginate." Carbohydrate Polymers 84.3 (2011): 1011-1018. *
Dohnal J., et al: "Inkjet fabrication and characterization of calcium alginate microcapsules." Powder Technology 200.3 (2010): 254-259. *
Schoubben A. et al. "Development of a scalable procedure for fine calcium alginate particle preparation." Chemical Engineering Journal 160.1 (2010): 363-369. *
Veronovski A. et al: "Synthesis and use of organic biodegradable aerogels as drug carriers." Journal of Biomaterials Science, Polymer Edition 23.7 (2012): 873-886. *
Williams III, Robert O., and Jiping Liu. "Influence of processing and curing conditions on beads coated with an aqueous dispersion of cellulose acetate phthalate." European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics 49.3 (2000): 243-252. *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20131039A3 (cs) 2015-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103520734B (zh) 一种基于白蛋白的纳米粒子、其制备方法及用途
Gao et al. A biomimetic MOF nanoreactor enables synergistic suppression of intracellular defense systems for augmented tumor ablation
Della Porta et al. Injectable PLGA/hydroxyapatite/chitosan microcapsules produced by supercritical emulsion extraction technology: an in vitro study on teriparatide/gentamicin controlled release
US8962017B2 (en) Formulation of silymarin with high efficacy and prolonged action and the preparation method thereof
CN106137969A (zh) 多西他赛白蛋白纳米粒药物组合物及其制备方法及应用
CN102228430A (zh) 水飞蓟宾磷脂复合物的纳米混悬剂及其制备方法
Straub et al. Intravenous hydrophobic drug delivery: a porous particle formulation of paclitaxel (AI-850)
CN104586817A (zh) 一种多西他赛固体脂质纳米粒冻干制剂及其制备方法
Del Gaudio et al. Submicrometric hypromellose acetate succinate particles as carrier for soy isoflavones extract with improved skin penetration performance
CN108434119B (zh) 一种蛋白口服微囊制剂的制备方法
Yamasaki et al. Enhanced dissolution and oral bioavailability of praziquantel by emulsification with human serum albumin followed by spray drying
US20120029064A1 (en) formulation of silibinin with high efficacy and prolonged action and the preparation method thereof
CZ306333B6 (cs) Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové a způsob jeho výroby
Chadha et al. Exploring lecithin/chitosan nanoparticles of ramipril for improved antihypertensive efficacy
Liu et al. Macrophage membrane-coated self-assembled curcumin nanoparticle missile for the treatment of colorectal cancer
CN103948914A (zh) 一种可载药的低分子量水溶性壳聚糖纳米粒子的制备方法
JP4974533B2 (ja) ジスルフィド架橋したタンパク質ナノ粒子
CZ20131040A3 (cs) Přípravek pro administraci nikotinamidu a způsob jeho výroby
Guarín-González et al. Multifunctional nano-in-microparticles for targeted lung cancer cells: Synthesis, characterization and efficacy assessment
Rather et al. Preparation and in vitro characterization of albumin nanoparticles encapsulating an anti-tuberculosis drug-levofloxacin
CN105663085B (zh) 一种丹皮酚纳米缓释制剂及其制备方法
CZ26594U1 (cs) Přípravek pro administraci nikotinamidu
CZ26593U1 (cs) Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové
CZ26557U1 (cs) Přípravek pro administraci kyseliny nikotinové
ES2869336T3 (es) Gelificación iónica en sólidos

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131219