CZ303871B6 - Zarízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje a zpusob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje - Google Patents

Zarízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje a zpusob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ303871B6
CZ303871B6 CZ20022614A CZ20022614A CZ303871B6 CZ 303871 B6 CZ303871 B6 CZ 303871B6 CZ 20022614 A CZ20022614 A CZ 20022614A CZ 20022614 A CZ20022614 A CZ 20022614A CZ 303871 B6 CZ303871 B6 CZ 303871B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
connector
rotor
section
recess
threaded
Prior art date
Application number
CZ20022614A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20022614A3 (cs
Inventor
Gerald Hamilton@Robert
Paul Squillacioti@Leonard
Joseph Zawoysky@Ronald
Richard Blakelock@Thomas
Original Assignee
General Electric Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by General Electric Company filed Critical General Electric Company
Publication of CZ20022614A3 publication Critical patent/CZ20022614A3/cs
Publication of CZ303871B6 publication Critical patent/CZ303871B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R13/00Details of coupling devices of the kinds covered by groups H01R12/70 or H01R24/00 - H01R33/00
    • H01R13/02Contact members
    • H01R13/15Pins, blades or sockets having separate spring member for producing or increasing contact pressure
    • H01R13/187Pins, blades or sockets having separate spring member for producing or increasing contact pressure with spring member in the socket
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K15/00Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines
    • H02K15/0056Manufacturing winding connections
    • H02K15/0062Manufacturing the terminal arrangement per se; Connecting the terminals to an external circuit
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K3/00Details of windings
    • H02K3/46Fastening of windings on the stator or rotor structure
    • H02K3/50Fastening of winding heads, equalising connectors, or connections thereto
    • H02K3/51Fastening of winding heads, equalising connectors, or connections thereto applicable to rotors only
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K15/00Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines
    • H02K15/0006Disassembling, repairing or modifying dynamo-electric machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)
  • Windings For Motors And Generators (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Abstract

Vynález se týká zarízení pro elektrické spojení konektoru (22) s vinutím (24) pole rotoru (20) u dynamoelektrického stroje, obsahujícího rotor (20), mající radiální otvor (38), a konektor (22), rozprostírající se obecne v osovém smeru podél cásti rotoru (20) a opatrený obecne radiálne smerem ven otevreným závitovým otvorem (30). Zarízení obsahuje koncový kolík (28), umístený v radiálním otvoru (38). Koncový kolík (28) obsahuje: prechodový úsek (40), opatrený závitovou koncovou cástí (44) pro závitové spojení s konektorem (22) v závitovém otvoru (30), protilehlou koncovou cástí, opatrenou zahloubením (46), a elektrickým konektorem (52) s více kontakty v zahloubení (46), vnejsí úsek (42), opatrený elektrickou kontaktní cástí (59) na svém jednom konci a listovým konektorem (34) na protilehlém konci pro pripojení k vinutí (24) pole rotoru (20), pricemz prechodový úsek (40) a vnejsí úsek (42) jsou vzájemne osove vyrovnány, pricemz elektrická kontaktní cást (59) vnejsího úseku (42) je ulozena v zahloubení (46) a je ve styku s elektrickým konektorem (52) s více kontakty bez ohledu na otocnou orientaci prechodového úseku (40), pricemz vnejsí úsek (42) je namontován k prechodovému úseku (40) bez ohledu na otácení prechodového úseku (40) vzhledem ke konektoru (22) prostrednictvím závitového spojení mezi prechodovým úsekem (40) a konektorem (22).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje.
Vynález se rovněž týká způsobu elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje.
Dosavadní stav techniky
Rotory dynamoelektrických strojů obvykle mají válcová tělesa o poměrně velkém průměru, která jsou opatřena vinutím pole pro vytváření magnetického toku, který následně vytváří statorový proud a napětí. Tato vinutí pole bývají obvykle uložena v soustavě podélných drážek, uspořádaných podél vnějšího obvodu a probíhajících po celé délce tělesa rotoru.
Otáčení tělesa při rychlosti například 3 600 otáček za minutu vyvozuje na vinutí vysoké odstředivé síly. Tato vinutí bývají obvykle udržována v drážkách rotoru prostřednictvím používání rybinovitě tvarovaných klínů, které rovněž probíhají po celé délce tělesa rotoru. Způsob, kterým jsou vinutí a drážky v rotoru tvarovány, izolovány a chlazeny, představuje výrazné konstrukční problémy, a to zejména u jednotek, určených pro dlouhodobý provoz při různém zatížení a při různých podmínkách okolního prostředí.
Jelikož vinutí probíhá v osovém směru za tělesem rotoru, přičemž konce klínů jsou vystaveny působení stejných otáčivých sil, které mají snahu vytvářet tlak na koncové závity vinutí v radiálně vnějším směru, musejí být používány speciálně uzpůsobené konstrukce pro zabránění radiálnímu pohybu, stejně jako pro vytvoření elektrického propojení mezi budícími nebo sběracími kroužky a vinutím.
Co se týče problému, týkajícího se zabránění radiálnímu pohybu koncových závitů, je běžně známo uzavřít koncové závity vinutí do přídržných kroužků, připevněných ke koncům tělesa rotoru prostřednictvím za tepla lisovaného uložení těchto kroužků kolem obvodových okrajů na koncích tělesa rotoru. Pro udržování přídržných kroužků bezpečně na rotoru, a rovněž za účelem působení proti účinkům tepelného rozpínání přídržných kroužků bývají obvykle přídavně využívány i další prostředky, jako jsou například blokovací klíny či pera a podobně.
Co se týče způsobu, kterým mohou být provedena elektrická propojení mezi vinutím pole a konektory (kterými jsou izolované vodiče, uložené v hřídelích o malém průměru, které se rozprostírají od protilehlých konců tělesa rotoru pro elektrické propojení se sestavou budiče/usměrňovače), tak takové konektory vinutí pole, které jsou známy z dosavadního stavu techniky, běžně využívají pájených měděných lístků, ohnutých do různých uspořádání. Tato uspořádání však vykazují závažné závady v důsledku cyklických mechanických a elektrických požadavků, které vyžadují, aby konektory měly příslušné vhodné charakteristiky.
U běžné konstrukce, zajišťující elektrické propojení mezi vinutím pole a konektorem (viz například patentový spis US 5 358 432), je hlavní koncovka vložena do radiálního otvoru v hřídeli. Hlavní koncovka je opatřena kuželovitými závity na svém radiálním vnitřním konci, určenými pro záběr s vnitřními kuželovitými závity v konektoru.
- 1 CZ 303871 B6
Tolerance úhlu stoupání, rozteče závitu, kontaktů podél minimálních největších a nejmenších průměru závitu, stejně jako nezbytnost pro zajištění kroutícího momentu u hlavní koncovky na předem stanovené hodnotě způsobují, že instalace hlavní koncovky a konektory je obtížná, přičemž rovněž poskytuje málo optimální podmínky pro dobré elektrické spojení.
Protilehlý konec hlavní koncovky je opatřen množinou poddajných lístků, které jsou elektricky připojeny k vinutí pole. V důsledku připevnění s pomocí trubkového závitu mezi hlavní koncovkou a konektorem jsou tenké koncové lístky nezbytně vytvářeny a spájeny dohromady v poli. Při tomto procesu musí být věnována pozornost tomu, aby nedocházelo k roztavení měděných lístků nebo aby nedocházelo k pronikání pájecí slitiny do poddajné části koncovky.
Pájení lístků vzájemně k sobě a k vinutí pole představuje velice obtížnou a časově náročnou práci. Jelikož dochází k natavení lístků během pájení, přičemž může rovněž docházet k pronikání pájecí slitiny do poddajné části koncovky, tak vysoké otáčivé a tepelné síly rotoru mohou způsobit, že dojde k poruše poddajného spojení, což může vést k nepředpokládanému odstavení generátoru.
Z dosavadního stavu techniky je rovněž znám zdokonalený koncový kolíkový konektor mezi měděným konektorem a vinutím pole, který je popsán v předcházející přihlášce vynálezu téhož přihlašovatele. Podle tohoto vynálezu je radiálně otevřený a závitem opatřený otvor v konektoru obroben tak, že jsou závity odstraněny a je zde uložen prstencovitý pružinový elektrický konektor pro uložení a vytvoření elektrického kontaktu s radiálním vnitřním koncem koncového kolíku.
Přestože je toto uspořádání uspokojivé pro nové generátory, tak u starších generátorů je nutno zcela vyjmout a opětovně opracovat konektor, uložený ve středu rotoru, a to za účelem dosažení zdokonaleného koncového konektoru podle shora uvedené přihlášky vynálezu. Jelikož není příliš hospodárné vyjmout a opětovně opracovat konektor za účelem opětovného přichycení koncového kolíku, vyvstává potřeba zdokonalit propojení mezi konektorem a vinutím pole pro určitá zařízení, přičemž je to nutno provést takovým způsobem, který umožňuje zajistit snadnou opravu generátorů přímo na místě, stejně jako umístění těchto generátorů daleko hospodárnějším způsobem a mnohem rychleji.
Podstata vynálezu
V souladu s předmětem tohoto vynálezu byly proto vyvinuty zařízení a způsob pro opravu generátorů přímo na místě bez nutnosti opětovného opracování a/nebo vyjmutí konektoru ze středu rotoru.
Podle jednoho aspektu předmětu tohoto vynálezu bylo vyvinuto zařízení pro elektrické spojení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje, obsahujícího rotor, mající radiální otvor, a konektor, rozprostírající se obecně v osovém směru podél části rotoru a opatřený obecně radiálně směrem ven otevřeným závitovým otvorem, přičemž zařízení obsahuje koncový kolík, umístěný v radiálním otvoru, přičemž koncový kolík obsahuje:
přechodový úsek, opatřený závitovou koncovou částí pro závitové spojení s(konektorem v závitovém otvoru, protilehlou koncovou částí, opatřenou zahloubením, a elektrickým konektorem s více kontakty v zahloubení, vnější úsek, opatřený elektrickou kontaktní částí na svém jenom konci a listový konektorem na protilehlém konci pro připojení k vinutí pole rotoru, přičemž přechodový úsek a vnější úsek jsou vzájemně osobě vyrovnány, přičemž elektrická kontaktní část vnějšího úseku je uložena v zahloubení a je ve styku s elektrickým konektorem s více kontakty bez ohledu na otočnou orientaci přechodového úseku, přičemž vnější úsek je
-2CZ 303871 B6 namontován k přechodovému úseku bez ohledu na otáčení přechodového úseku vzhledem ke konektoru prostřednictvím závitového spojení mezi přechodovým úsekem a konektorem.
Zařízení podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje elektrický izolátor, obklopující část 5 vnějšího úseku pro elektrické izolování rotoru a koncového kolíku vzájemně vůči sobě. Zařízení podle tohoto vynálezu dále rovněž výhodou obsahuje přídržný člen, zašroubovaný do radiálního otvoru a dosedající na elektrický izolátor. Podle dalšího aspektu předmětu tohoto vynálezu byl rovněž vyvinut způsob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje, obsahujícího rotor, mající radiální otvor, a konektor, rozprostírající se obecně v osovém směru podél části rotoru a opatřený obecně radiálně směrem ven otevřeným závitovým otvorem, a koncový kolík. Podstata tohoto způsobu spočívá v tom, že se provádějí následující kroky:
(a) závitový konec přechodového úseku koncového kolíku se zašroubuje do otvoru v konektoru, (b) jedna koncová část vnějšího úseku koncového kolíku se vloží do zhloubení, vytvořeného na protilehlém konci přechodového úseku proti závitovému konci pro zajištění elektrického kontaktu mezi přechodovým úsekem a vnějším úsekem, koncového kolíku, a (c) listový konektor se na protilehlém konci připevní k vnitřní koncové části vnějšího úseku k vinutí pole rotoru.
Před krokem (b) se pružné mřížky s výhodou umístí v zahloubení a spojí se s jednou vnitřní koncovou částí vnějšího úseku a stěn zahloubení pro vytvoření elektrického kontaktu mezi přechodovým úsekem a vnějším úsekem koncového kolíku.
Před krokem (a) se stávající koncový kolík s výhodou vyjme z radiálního otvoru.
Krok (b) se s výhodou provádí bez ohledu na otočnou orientaci vnějšího úseku vzhledem k přechodovému úseku.
Provedení předmětu tohoto vynálezu tedy poskytuje dělený koncový kolík, který obsahuje radiál30 ně vnitřní přechodový úsek koncového kolíku a vnější úsek koncového kolíku. Přechodový úsek je na svém radiálně vnitřním konci opatřen radiálně vnitřním částí s vnějším závitem, určeným pro záběr s vnitřní závitovou částí stávajícího konektoru, přičemž přechodová část koncového kolíku může být snadno zašroubována do konektoru namístě určení.
Protilehlý konec přechodového úseku je opatřen drážkou či zahloubením pro uložení prstencovitého pružinového elektrického konektoru. Vnější úsek je opatřen radiálním vnitřním koncem, uložitelným do drážky v prstencovité pružině, kterážto pružina zajišťuje dobré elektrické propojení mezi vnějším úsekem a přechodovým úsekem koncového kolíku. Protilehlý konec vnějšího úseku je opatřen měděným lístkem pro připojení k vinutí pole.
Je nutno zdůraznit, že zásadní obtíže při výměně koncového kolíku, pokud je koncový kolík zašroubován do konektoru, spočívají v tom, že je nutno orientovat koncový kolík kolem jeho osy tak, aby měděný lístek na vnějším konci kolíku byl orientován řádně vzhledem ke středové ose stroje.
Jinými slovy lze říci, že při využití závitového spojení mezi koncovým kolíkem a konektorem je výsledná otočná orientace koncového kolíku velice problematická.
Za účelem vyřešení tohoto problému byl měděný lístek obvykle uplatněn u koncového kolíku, přičemž však byl ponechán v nezformovaném stavu a byl připojen k vinutí před jeho zabudováním do konektoru, přičemž byl specifický kroutící moment vyvozován pro vzájemné upevnění koncového kolíku a konektoru. Měděný lístek byl poté vytvarován tak, aby se přizpůsobil cívce, přičemž kolík byl přetočen nebo nedotočen za účelem dosažení vyrovnání.
-3CZ 303871 B6
Bylo však zjištěno, že shora uvedené přetočení nebo nedotočení vede k předčasným poruchám, přičemž v důsledku typu spojení je měděný lístek podroben působení mechanizmu únavy nízkého cyklu. V důsledku toho prostřednictvím vytvoření koncového kolíku ze dvou úseků s radiálně vnitřním přechodovým úsekem, zašroubovaným do konektoru, a bez nutnosti otáčivé orientace vnějšího úseku vzhledem k přechodovému úseku, může být měděný lístek vytvořen na vnějším úseku koncového kolíku před jeho instalací. Tímto způsobem mohou být vnější úsek a měděný lístek vzájemně k sobě připevněny, přičemž mohou být jednoduše pootočeny za účelem vyrovnání s osou stroje a s vinutím pole.
V souladu s provedením předmětu tohoto vynálezu byl proto vyvinut dynamoelektrický stroj, který má rotor, radiální otvor v rotoru, konektor, rozprostírající se obecně v osovém směru podél části rotoru a opatřenou obecně radiálně směrem ven otevřeným závitovým otvorem, koncový kolík v radiálním otvoru pro elektrické spojení konektoru a vinutí podle stroje, přičemž obsahuje přechodový úsek a vnější úsek, přechodový úsek je opatřen závitovou koncovou částí pro závitové spojení s konektorem v závitovém otvoru, přičemž protilehlý konec přechodového úseku je opatřen zahloubením, vnější úsek má elektrickou kontaktní část na svém konci pro elektrické spojení s přechodovým úsekem, elektrický konektor s více kontakty v zahloubení pro vzájemné elektrické propojení úseků, přičemž úseky jsou vzájemně osově vyrovnány s elektrickou kontaktní částí vnějšího úseku, uloženou v zahloubení bez otočné orientace vnějšího úseku, přičemž vnější úsek má listový konektor na svém protilehlém konci pro připojení k vinutí pole stroje, přičemž vnější úsek je namontován k přechodovému úseku bez ohledu na otočnou orientaci přechodového úseku vzhledem ke konektoru prostřednictvím závitového spojení mezi přechodovým úsekem a konektorem.
Zařízení podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje přídržný člen, zabírající s osazením na koncovém kolíku a závitově spojený s rotorem.
Zařízení podle tohoto vynálezu rovněž s výhodou obsahuje elektrický izolátor kolem částí úseku vnějšího koncového kolíku, elektricky izolující rotor a koncový kolík vzájemně vůči sobě.
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl dále rovněž vyvinut způsob připojení konektoru a vinutí kolem dynamoelektrického stroje, který má rotor, radiální otvor v rotoru, měděný konektor, rozprostírající se obecně v osovém směru podél části rotdru a opatřenou obecně radiálně směrem ven otevřeným závitovým otvorem a koncový kolík, obsahující přechodový úsek a vnější úsek, přičemž předmětný způsob obsahuje následující kroky:
(a) zašroubování závitového konce přechodového úseku koncového kolíku do radiálně směrem ven otevřeného otvoru v konektoru, (b) vložení jedné koncové části vnějšího úseku koncového kolíku do zahloubení, vytvořeného na protilehlém konci přechodového úseku od závitového konce pro zajištění elektrického kontaktu mezi přechodovým úsekem a vnějším úsekem, a (c) zajištění listového konektoru na protilehlém konci vnějšího úseku k vinutí pole.
Způsob podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje umístění prstencoýité pružiny v zahloubení a spojení pružiny s jedním koncem vnějšího úseku a stěnami zahloubení pro vytvoření elektrického spojení mezi vnějším úsekem a přechodovým úsekem.
Způsob podle tohoto vynálezu rovněž s výhodou zahrnuje před krokem (a) vyjmutí přechodového koncového kolíku, zašroubovaného do konektoru, a následně opětovné upevnění vnějšího úseku a přechodového úseku v radiálním otvoru v souladu s kroky (a), (b) a (c).
Krok (b) je s výhodou prováděn bez ohledu na otočnou orientaci vnějšího úseku vzhledem k přechodovému úseku.
-4CZ 303871 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje schematické zobrazení známého rotoru pro dynamoelektrický stroj;
obr. 2 znázorňuje částečný pohled v řezu na spojení mezi koncovým kolíkem a konektorem, které je známé z dosavadního stavu techniky;
obr. 3 znázorňuje ve zvětšeném měřítku částečný pohled v řezu, zobrazující elektrické spojení mezi konektorem a vinutím pole u dynamoelektrického stroje podle výhodného proveío dění předmětu tohoto vynálezu, a obr. 4 znázorňuje ve zvětšeném měřítku boční nárysný pohled v částečném řezu na přechodový úsek, tvořící část koncového kolíku.
Příklady provedení vynálezu
Na vyobrazení podle obr. 1 je znázorněn rotor 1 dynamoelektrického stroje, jako je například generátor.
Rotor i dynamoelektrického stroje obsahuje koncový hřídel 2, který je opatřen izolovanými vodiči, tj. měděnými vodiči nebo konektorem, která probíhá podélně podél koncového hřídele 2 mezi budicími či sběracími kroužky 3 a vinutím pole rotoru, umístěným na rotoru v přídržných kroužcích 4.
Rotor je jak známo opatřen soustavou podélně probíhající radiálně otevřených štěrbin 5, které mají rybinovitý tvar, přičemž podélné drážky na stranách štěrbin přiléhají k obvodu rotoru. Vinutí pole jsou vložena do štěrbin a probíhají po délce tělesa rotoru s podélnými klíny, které nejsou znázorněny a které jsou umístěny v rybinovitých drážkách pro přidržování vinutí na svém místě proti působení odstředivých sil, které vznikají při provozní rychlosti rotoru.
Podélné úseky vinutí probíhají v osovém směru za konci části rotoru o větším průměru, přičemž obsahují koncové vinutí 7 (viz obr. 2) pro spojení podélného úseku jedné štěrbiny s vinutím další štěrbiny.
Přídržný kroužek 4 překrývá tato koncová vinutí a odolává odstředivým silám, působícím na koncová vinutí při provozní rychlosti rotoru, takže je zabráněno pohybu koncových vinutí radiálně směrem ven.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 2, tak koncový kolík 9 probíhá mezi konektorem 10 a koncovým vinutím 7 pole. Ohebný přívodní_vodič 8 obvykle připojuje radiální vnější konec koncového kolíku 9 ke koncovému vinutí 7. Zde je nutno zdůraznit, že konektor 10 je elektricky izolována od rotoru i, například s pomocí izolace 12. Obdobně je koncový kolík 9, který vede elektrický proud mezi konektorem 10 a koncovým vinutím 7, podobně elektricky izolován o rotoru I zcela běžným způsobem.
Je nutno zdůraznit, že na vyobrazení podle obr. 2 je radiální otvor v konektoru 10 pro uložení spodního nebo vnitřního konce koncového kolíku 9 proveden jako kuželovitý závitový otvor pro vložení doplňkových závitů na konci koncového kolíku 9. V důsledku toho je otočná orientace koncového kolíku 9 vzhledem ke konektoru JO zafixována podle typu závitů. Jak již bylo shora uvedeno, je vyrovnání ohebného přívodního vodiče 8, tj. přívodního konektoru, s osou stroje a koncovým vinutím velmi problematické.
Na vyobrazení podle obr. 3 je znázorněn rotor 20 generátoru, konektor 22, probíhající obecně rovnoběžně s osou rotoru 20 generátoru, koncové vinutí 24, přídržný kroužek 26 a koncový kolík
-5CZ 303871 B6
28, který je obecně proveden v souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu, a který elektricky propojuje konektor 22 a koncové vinutí 24.
Jak je zde znázorněno, je konektor 22 opatřen radiálně otevřeným otvorem 30, který je opatřen závitovým koncem 32 s vnitřním kuželovým závitem. Obdobně jako u dosud známých generátorů je koncový kolík 28 zašroubován do konektoru 22 a je opatřen tvarovaným listovým konektorem 34 pro elektrické spojení s koncovým vinutím 24. Jak je všeobecně známo, tak listový konektor 34 obsahuje množinu měděných listů, které jsou spájeny na protilehlých koncích, přičemž jsou však volné mezi protilehlými konci, přičemž v tomto případě je listový konektor 34 ovinut kolem kolíkové opěry 36.
Za účelem vytvoření koncového kolíku, který nebude mít otočnou orientaci v radiálním otvoru 38 v rotoru 20, je zde koncový kolík 28 vytvořen z radiálního vnitřního přechodového úseku 40 a z vnějšího úseku 42. Přechodový systém, jak je nejlépe znázorněno na vyobrazení podle obr. 4, obsahuje závitovou koncovou část 44 s vnějším kuželovým závitem na jeho radiálně vnitřním konci pro závitové spojení se závitovým koncem 32 s vnitřním kuželovým Závitem v konektoru 22.
Radiální vnější konec přechodového úseku 40 je na průměru zvětšen (viz obr. 4) za účelem vytvoření zahloubení, které se otevírá radiálně směrem ven. Základna tohoto zahloubení 46 je opatřena dvojicí otvorů 48 pro vložení výstupků na konci příslušného nástroje, který není znázorněn, s jehož pomocí může být přechodový úsek 40 zašroubován do konektorů 22.
Zahloubení 46 je opatřeno úsekem 50 o zvětšeném průměru pro uložení i pružinově předpjaté spojovací pásky s více kontakty nebo konektoru 52 s více kontakty. Tento elektrický konektor 52 s více kontakty je běžně komerčně dostupný, přičemž obsahuje elektrický konektor, mající okrajové nebo obvodové pásy 54 a 56 s pružnou mřížkou 58 mezi nimi.
Okrajové nebo obvodové pásy 54 a 56 probíhají radiálně směrem dovnitř zahloubení 46 pro účely zajištění elektrického spojení s radiálně vnitřním koncem vnějšího koncového kolíkového úseku 42. Elektrický konektor 52 je uchycen v úseku 50 o zvětšeném průměru, přičemž pružná mřížka 58 vytváří elektrické spojení s přechodovým úsekem 40.
Radiálně vnitřní koncová část 59 vnějšího úseku má velikost pro uložení do zahloubení 46, přičemž je elektricky propojena s konektorem 52. Zde je nutno zdůraznit, žé elektrická kontaktní část 59 vnějšího úseku 42 je vložena do zahloubení 46 bez ohledu na otočnou orientaci vnějšího úseku 42 kolem osy koncového kolíku 28. To znamená, že přechodový úsek 40 v důsledku svého závitového spojení se závitovým koncem 32 s kuželovým závitem v jediném konektoru 22 má určitou otočnou orientaci při připevňování konektoru 22. Vnější úsek 42 rrtůže být naopak elektricky připojen k přechodovému úseku 40 v jakékoliv otočné orientaci kolerrt své osy.
Je nutno zdůraznit, že listový konektor 34 může být vytvořena na horním konci koncového kolíku 28 před jeho instalací do radiálního otvoru 38. V důsledku toho může být vnější úsek 42 otočně orientován pro vyrovnání listového konektoru 34 s osou stroje nebo v jakémkoliv jiném požadovaném směru, a to bez ohledu na otočnou orientaci vzhledem k jeho přechodovému úseku 40.
členu nebo matice 60, ho závitu v radiálním to matice 60.
Vnější úsek 42 je udržován v radiálním otvoru prostřednictvím přídržného opatřené vnějším závitem 64. Vnější závit 64 je zašroubován do vnitřní otvoru 38. Vnější úsek 42 je v oblasti matice 60 elektricky odizolován od té
Kromě toho jsou prstencovité izolátory 66 uspořádány na protilehlých stfanách zvětšené mezilehlé části 68 vnějšího úseku 42. V důsledku toho, pokud je vnější úsek 42 vložen do radiálního otvoru 38, přičemž je matice 60 zašroubována do závitové části otvoru, tak vnější úsek 42 je udr-6CZ 303871 B6 žován v radiálním otvoru 38 v elektrickém kontaktu s přechodovým úsekem 40, přičemž je elektricky odizolován od rotoru.
Zde je nutno zdůraznit, že s pomocí shora uvedeného uspořádání mohou být generátory za pro5 vozu přímo na místě, které jsou opatřeny vnitřním kuželovým závitem konektoru, snadno opraveny bez opětovné výroby vlastního konektoru. Na základě vyjmutí běžně známého koncového kolíku prostřednictvím vyšroubování kolíku z příslušného konektoru a jeho vyjmutí z radiálního otvoru 38, může být přechodový úsek 40 společně s elektrickým konektorem 52 v zahloubení 46 vložen do radiálního otvoru 38.
Přechodový úsek 40 je poté zašroubován do konektoru 22. Pokud je zašroubován na místě, může být radiální vnitřní konec vnějšího úseku 42 vložen do zahloubení 46, načež je vnější úsek 42 otáčen za účelem otočného vyrovnání listového konektoru 34 s osou stroje.
Prostřednictvím zašroubování matice 60 do radiálního otvoru 38 je vnější úsek 42 zajištěn v otvoru, přičemž je udržován jeho elektrický kontakt s přechodovým úsekem 40 a vinutím pole. V důsledku toho může být koncový kolík opětovně připevněn k rotoru, aniž by bylo nutno opětovně vyrábět nebo nějak obrábět stávající konektor a zejména vnitřní kuželový závit.
Přestože byl předmět tohoto vynálezu popsán ve spojitosti s jeho příkladným provedením, které je v současné době považováno za nej praktičtější, je zcela pochopitelné, že předmět tohoto vynálezu se neomezuje pouze na shora popsané provedení, neboť je naopak určen k pokrytí různých modifikací a ekvivalentních uspořádání, které spadají do myšlenky a rozsahu přiložených patentových nároků.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro elektrické spojení konektoru (22) s vinutím (24) pole rotoru (20) u dynamoelektrického stroje, obsahujícího rotor (20), mající radiální otvor (38), a konektor (22), rozprostírající se v osovém směru podél části rotoru (20) a opatřený radiálně směrem ven otevřeným závi35 tovým otvorem (30), přičemž zařízení obsahuje koncový kolík (28), umístěný v radiálním otvoru (38), vyznačující se tím, že koncový kolík (28) obsahuje:
    přechodový úsek (40), opatřený závitovou koncovou částí (44) pro závitové spojení s konektorem (22) v závitovém otvoru (30), protilehlou koncovou částí, opatřenou zahloubením (46), a elektric40 kým konektorem (52) s více kontakty v zahloubení (46), vnější úsek (42), opatřený elektrickou kontaktní částí (59) na svém jednom konci a listovým konektorem (34) na protilehlém konci pro připojení k vinutí (24) pole rotoru (20), přičemž přechodový úsek (40) a vnější úsek (42) jsou vzájemně osově vyrovnány, přičemž elektrická kontaktní část (59) vnějšího úseku (42) je uložena v zahloubení (46) a je ve styku s
    45 elektrickým konektorem (52) s více kontakty bez ohledu na otočnou orientaci přechodového úseku (40), přičemž vnější úsek (42) je namontován k přechodovému úseku (40) bez ohledu na otáčení přechodového úseku (40) vzhledem ke konektoru (22) prostřednictvím závitového spojení mezi přechodovým úsekem (40) a konektorem (22).
    50
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se tím, že dále obsahuje elektrický izolátor (66), obklopující část vnějšího úseku (42) pro elektrické izolování rotoru (20) a koncového kolíku (28) vzájemně vůči sobě.
    -7CZ 303871 B6
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že dále obsahuje přídržný člen (60), zašroubovaný do radiálního otvoru (38) a dosedající na elektrický izolátor (66).
  4. 4. Způsob elektrického spojení konektoru (22) s vinutím (24) pole rotoru (20) s koncovým kolíkem (28) u dynamoelektrického stroje, obsahujícího rotor (20), mající radiální otvor (38), a konektor (22), rozprostírající se v osovém směru podél části rotoru (20) a opatřený radiálně směrem ven otevřeným závitovým otvorem (30), a koncový kolík (28), vyznačující se tím, že se provádějí následující kroky:
    (a) závitový konec (32) přechodového úseku (40) koncového kolíku (28) se zašroubuje do otvoru (30) v konektoru (22), (b) jedna koncová část (59) vnějšího úseku (42) koncového kolíku (28) sé vloží do zhloubení (46), vytvořeného na protilehlém konci přechodového úseku (40) proti závitovému konci (32) pro zajištění elektrického kontaktu mezi přechodovým úsekem (40) a vnějším úsekem (42), koncového kolíku (28), a (c) listový konektor (34) se na protilehlém konci připevní k vnitřní koncové části (59) vnějšího úseku (42) k vinutí (24) pole rotoru (20).
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že před krokem (b) se pružné mřížky (58) umístí v zahloubení (46) a spojí se s jednou vnitřní koncovou částí (59) vnějšího úseku (42) a stěn zahloubení (46) pro vytvoření elektrického kontaktu mezi přechodovým úsekem (40) a vnějším úsekem (42) koncového kolíku (28).
  6. 6. Způsob podle nároku 4, v y z n a č u j í c í se tím, že před krokem (a) se stávající koncový kolík vyjme z radiálního otvoru (30).
  7. 7. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že krok (b) se provádí bez ohledu na otočnou orientaci vnějšího úseku (42) vzhledem k přechodovému úseku (40).
CZ20022614A 2000-12-21 2001-11-30 Zarízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje a zpusob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje CZ303871B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/741,160 US6347968B1 (en) 2000-12-21 2000-12-21 Apparatus and methods for providing an electrical connection between a bore copper and field windings of a dynamoelectric machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022614A3 CZ20022614A3 (cs) 2003-04-16
CZ303871B6 true CZ303871B6 (cs) 2013-06-05

Family

ID=24979636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022614A CZ303871B6 (cs) 2000-12-21 2001-11-30 Zarízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje a zpusob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6347968B1 (cs)
EP (1) EP1346456B1 (cs)
JP (1) JP3740465B2 (cs)
KR (1) KR100628598B1 (cs)
CZ (1) CZ303871B6 (cs)
WO (1) WO2002052699A2 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6453540B1 (en) * 2000-12-22 2002-09-24 General Electric Company Tool for the installation of a terminal stud adapter in a generator rotor and methods therefor
US6722892B1 (en) 2002-12-19 2004-04-20 General Electric Company Multi-plane adjustable connector
JP4627712B2 (ja) * 2005-10-07 2011-02-09 株式会社日立製作所 回転電機及びその製作方法
US7830052B2 (en) * 2008-05-09 2010-11-09 Siemens Energy, Inc. Electric machine having electrically conductive member and associated insulation assembly and related methods
JP5307448B2 (ja) * 2008-05-20 2013-10-02 日立三菱水力株式会社 回転電機
US8946956B2 (en) 2010-08-18 2015-02-03 Mitsubishi Electric Corporation Fixing structure of radial lead of rotating electrical machine
US8222780B2 (en) * 2010-10-25 2012-07-17 General Electric Company Generator rotor main lead support and lead path configuration
US9680343B2 (en) 2011-05-09 2017-06-13 General Electric Company Method and kit for upgrading a generator to enhance operation of the generator
US8808007B2 (en) * 2012-12-18 2014-08-19 General Electric Company Bore connector for dynamoelectric machine
ITPI20130031A1 (it) * 2013-04-19 2014-10-20 Atop Spa Linee di produzione per produrre componenti di nucleo di una macchina dinamo-elettrica
EP2800255A1 (de) * 2013-04-29 2014-11-05 Siemens Aktiengesellschaft Herstellung eines Rotors einer elektrischen Asynchronmaschine
JP6352788B2 (ja) 2014-12-03 2018-07-04 株式会社東芝 回転電機の回転子
US20160380520A1 (en) * 2015-06-29 2016-12-29 General Electric Company Dynamoelectric machine main lead servicing
FR3082065A1 (fr) * 2018-05-31 2019-12-06 Ge Energy Power Conversion Technology Limited Arbre pour machine electrique tournante, rotor et procede d'obtention d'un tel rotor

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB771819A (en) * 1954-10-19 1957-04-03 Allis Chalmers Mfg Co Dynamo-electric machine with bare collector leads
DE1813867A1 (de) * 1968-12-11 1970-10-08 Siemens Ag Anordnung zur loesbaren Verbindung zweier beiderseits einer Wandung angeordneter elektrischer Leiter
US3683322A (en) * 1970-06-03 1972-08-08 Cutler Hammer Inc Integrated wire termination system
US5122696A (en) * 1991-03-13 1992-06-16 General Electric Company Main lead connector for a generator/motor rotor
US5358432A (en) * 1991-04-03 1994-10-25 General Electric Company Resilient connectors for a generator/motor rotor

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL135884C (cs) * 1965-11-06
US6280265B1 (en) * 1999-08-04 2001-08-28 General Electric Co. Electrical connection between and a method of installation of a main terminal and a bore copper of a dynamoelectric machine

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB771819A (en) * 1954-10-19 1957-04-03 Allis Chalmers Mfg Co Dynamo-electric machine with bare collector leads
DE1813867A1 (de) * 1968-12-11 1970-10-08 Siemens Ag Anordnung zur loesbaren Verbindung zweier beiderseits einer Wandung angeordneter elektrischer Leiter
US3683322A (en) * 1970-06-03 1972-08-08 Cutler Hammer Inc Integrated wire termination system
US5122696A (en) * 1991-03-13 1992-06-16 General Electric Company Main lead connector for a generator/motor rotor
US5358432A (en) * 1991-04-03 1994-10-25 General Electric Company Resilient connectors for a generator/motor rotor

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002052699A2 (en) 2002-07-04
EP1346456B1 (en) 2017-05-03
EP1346456A2 (en) 2003-09-24
CZ20022614A3 (cs) 2003-04-16
WO2002052699A3 (en) 2003-01-23
JP2004516798A (ja) 2004-06-03
KR100628598B1 (ko) 2006-09-26
JP3740465B2 (ja) 2006-02-01
KR20020081693A (ko) 2002-10-30
US6347968B1 (en) 2002-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ303871B6 (cs) Zarízení pro elektrické spojení konektoru s vinutím pole rotoru u dynamoelektrického stroje a zpusob elektrického spojení konektoru s vinutím pole rotoru s koncovým kolíkem u dynamoelektrického stroje
US6280265B1 (en) Electrical connection between and a method of installation of a main terminal and a bore copper of a dynamoelectric machine
CN101882836B (zh) 具有易组装特点的发电机整流器组件
US4896062A (en) Rotating rectifier assembly
US20060261691A1 (en) Rotating electric machine rotor pole crossover
US6897584B2 (en) High power terminal block assembly for generators and method of assembling and installing the same
US6815860B2 (en) High temperature super-conducting rotor coil support with split coil housing and assembly method
EP0375419B1 (en) Dynamoelectric machine
US6054790A (en) V-block arrangement for a dynamo-electric machine
CZ284164B6 (cs) Vedení budicího proudu v rotoru elektrického stroje
US6453540B1 (en) Tool for the installation of a terminal stud adapter in a generator rotor and methods therefor
US6879083B2 (en) Generator rotor coil end-turn retention system and method
US20180198354A1 (en) Method for producing a stator of a generator of a wind turbine, and form-wound coil, winding structure and stator
US4014599A (en) Device for electrical coupling of generator and exciter rotor current leads
US20220329136A1 (en) Shaft for a slip-ring rotor
EP3772161B1 (en) Generator main field connection
CN107306062A (zh) 旋转电机及旋转电机的制造方法
US10250110B2 (en) Fastening assembly for electric machine and rectifier therefor
KR101919711B1 (ko) 로터 슬리브 조립체 및 이를 포함하는 고속회전장치
EP2645549A1 (en) Electric machine and assembling method
EP2127032A1 (en) A high current connector
US20040061390A1 (en) Apparatus and method for connecting parallel stator windings
CN113169648A (zh) 导电杆、相关的转子和旋转电机
KR200176675Y1 (ko) 동기발전기 회전자 계자접속부의 예각변형 방지구조
JP2020184874A (ja) 発電機界磁のダンパ&ばねロック機構

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201130