CZ303694A3 - Method of removing and recovery of benzene - Google Patents

Method of removing and recovery of benzene Download PDF

Info

Publication number
CZ303694A3
CZ303694A3 CZ943036A CZ303694A CZ303694A3 CZ 303694 A3 CZ303694 A3 CZ 303694A3 CZ 943036 A CZ943036 A CZ 943036A CZ 303694 A CZ303694 A CZ 303694A CZ 303694 A3 CZ303694 A3 CZ 303694A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stream
benzene
aromatic hydrocarbons
column
solvent
Prior art date
Application number
CZ943036A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph Charles Gentry
Lloyd Berg
John Carl Mcintyre
Ronda W Wytcherley
Original Assignee
Glitsch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glitsch filed Critical Glitsch
Publication of CZ303694A3 publication Critical patent/CZ303694A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D3/00Distillation or related exchange processes in which liquids are contacted with gaseous media, e.g. stripping
    • B01D3/34Distillation or related exchange processes in which liquids are contacted with gaseous media, e.g. stripping with one or more auxiliary substances
    • B01D3/40Extractive distillation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/04Purification; Separation; Use of additives by distillation
    • C07C7/05Purification; Separation; Use of additives by distillation with the aid of auxiliary compounds
    • C07C7/08Purification; Separation; Use of additives by distillation with the aid of auxiliary compounds by extractive distillation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu odstraňování a zpětného získávání benzenu nebo/a jiných aromatických uhlovodíků ze směsného proudu uhlovodíků, typicky ze směsi určené'ké zpracování’ na benzin.
Dosavadní stav techniky
Zdrojem této směsi uhlovodíků pro dané použití mohou být pyrolytický benzin, katalytický reformát nebo kapalné produkty z destilace kamenouhelného dehtu. Mnohé podobné poměrně relativně lehké uhlovododíkové proudy obsahující benzen jakož i jiné aromatické uhlovodíky se používají pro přípravu finálního benzinu.
Kdysi nebyly benzen a jiné aromatické uhlovodíky považovány za odmítané složky benzinu a byly spíše považovány za výhodné vzhledem k jejich vysokému oktanovému číslu, avšak situace se nyní mění vzhledem k vládním restrikcím co do množství benzenu, které je považované za přijatelné v hotovém benzinu. Navíc jsou benzen a jiné aromatické uhlovodíky o mnoho cenější samy o sobě jako výchozí materiály pro důležité petrochemické výrobky a mají větší cenu pro toto použití než jako palivo. Z výše uvedených důvodů je rostoucí potřeba účinných a ekonomických postupů pro oddělování benzenu ze směsných proudů uhlovodíků a je účelem vynálezu poskytnout takovýto způsob.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je způsob pro zpětné získávání benzenu a jiných aromatických uhlovodíků ze směsného proudu., který obsahuje jak aromatické tak i nearomatičké uhlovodíky. Způsob zahrnuje extraktivní destilaci směsné uhlovodíkové suroviny obsahující benzen v přítomnosti rozpouštěďlového systému pro extraktivní destilaci, jimž je dimethylsulfoxid a volitelně alespoň jedno pomocné rozpouštědlo, s výhodou voda. Při extraktivní destilaci *
tvoří nearomatické uhlovodíky vrchní rafinátový proud. Spodní proud (ze dna kolony) obsahující rozpouštědlový systém obohacený rozpuštěným benzenem nebo/a jinými aromatickými uhlovodíky se vede odděleně od vrchního proudu, čímž se uskuteční oddělení aromatických uhlovodíků od jiných uhlovodíků.
Spodní proud se potom podrobuje vytěsňovací operaci, při které jsou aromatické uhlovodíky odstraňovány jako vrchní proud spolu s menším množstvím dimethylsulf oxidu'. a ‘vody (pokud byla použita) a spodním produktem z vytěsňovacího stupně je rozpouštědlový systém s malým obsahem benzenu a jiných aromatických uhlovodíků. · - - Λ
Vrchní proud z'vytěsňovacího stupně.se může zkondenzovat a podrobit fázovému dělení, čímž se oddělí·' rozpouštědlový systém, dimethyisuífoxid a voda ód aromatických'uhlovodíků, takže se tyto mohou vést k dalšímu zpracování, zatímco rozpouštědla se recyklují do vytěsňovací-(stripovací) kolony.
Dimethyisuífoxid je vysoce'selektivní vůči benzenu a jiným aromatickým uhlovodíkům a vysoce 'odmítavý' k neáromatickým uhlovodíkům a ťo tím spíše, že za určitých podmínek lze pozorovat ve stupni pro extraktivní destilaci vytvoření dvou kapalných fází. Přítomnost' takovýchto dvou fází však negativně neovlivňuje účinnost způsobu...podle: vynálezu.;
Použití' 'pomocného rozpouštědla s~ dimethylsulfoxidem je vo- * ' litelné’ a. pokud · se ‘pomocné’ rozpouštědlo použije/' je „jím- vý- ·-'·' hodně· voda.' Jak jeJ‘uvedeno·'· níže*/ vody lže’ použít k úpravě' rozpouštěcí schopnosti, a selektivity. dimethylsulfoxidu. Takéulehčuje vytěsňovací operaci a dovoluje .nižší teploty spod- ního proudu u obou kolon.
Základním , aspektem* způsobu < podle-.-vynálezu· je,·, že jím lze úspěšně·.·odstranit a znovu získat benzen nebo/a jiné aroma-'· tické uhlovodíky ze Směsného proudu obsahují čího benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky se směsí nearomatických uhlovodíků. Pro-ud směsi uhlovodíků se extraktivně destiluje, s dimethylsulfoxidem a výhodně s pomocným rozpoutědlem, zejména s vodou v^koTóně —
Tímto způsobem se získá z proudu směsi uhlovodíků a rozpouštědlového systému pro extraktivní destilaci vrchní proud rafinátu sestávajícího hlavně ze směsi nearomatických uhlovodíku a spodní proud sestávající hlavně z benzenu nebo/a jiných aromatických uhlovodíků, rozpuštěných v dimethylsulfoxidu a vodě (výhodně) .rozpouštědlového systému pro-extrak- tivní destilaci.
Vrchním proudem rafinátu je produkt, který byl zlepšen tím, že” z ~nehó~'býl~odštřa'něn ''benzen;—Spodní—proud —je--mez-ipro------duktem obsahujícím jak oddělený benzen nebo/a jiné aromatické, uhlovodíky, tak složky ro2poutědlového systému pro extraktivní destilaci, -obvykle dimethylsulfoxid {a vodu). Tento spodní směsný, proud se dále zpracuje ve vytěsňovací (stripovací) koloně, kde se destiluje.za získání vrchního proudu ob- sáhujícího benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a část dimethylsulfoxidu (a vody). Spodní proud z vytěsňovací kolony obsahuje převážně dimethylsulfoxid ( a.vodu). Tyto látky se s výhodou recyklují (vrací-zpět) do kolony pro .extraktivní destilaci k opětnému použití pro extraktivní destilaci spolu s nově přiváděným směsným proudem,uhlovodíků.
Vrchní proud zvy těsno vací-'-kolony-se s. výhodou'zkondenzuje a . nechá rozdělit na^ frakce za. využití gravitace, a, to na lehkou frakci,- jíž- je- aromatický produkt.., obsahu jící,..benzen .nebo/a. jiné aromatické uhlovodíky a ..těžkou;, frakci, obsahující dimethyl- __ sulfoxid (a vodu).; .. . . , ·
Dimethyl sulfoxid' (a voda), se může recyklovat do vytěsňovací kolony. 'A - ’ -. ; / '
V průběhu recyklace se-může rozpouštědlový proud, odtahovaný z ·; hlavy vytěsňovací kolony ' podrobit výměně tepla se spodním proudem z vytěsňovací- kolony nebo jinak a vrátit jako vytěsňovací pára do vytěsňovací kolony.
Na přiloženém výkresu je v nárysu znázorněno zjednodušené schéma způsobu podle vynálezu a schematizované zobrazení -po-’ užitého zařízení.
Na připojeném výkresu je znázorněno výhodné provedení způsobu podle vynálezu.
Z výkresu je patrno, že způsob podle vynálezu lze provádět použitím dvou základních kolon,z nichž kolona 10 je kolonou pro extraktivní * destilaci a kolona 12 je vytěsňovací neboli.stripovací kolo-- nou. Proud směsi obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky se společně s nearomatickými uhlovodíky přivádí potrubím 14 do dolní třetiny kolony 10 pro extraktivní destilaci. Surovinou přiváděnou potrubím 14 je* lehký reformát (A)., protože toto je typická surovina obsahující jak aromatické tak nearomatické uhlovodíky. ‘Potrubím1 16 se do horní střední části kolony 10 pró. extraktivní destilaci přivádí dvoufázový^ rozpouštědlový systém pro extraktivní destilaci, obsahující hlavně dimethylsulfoxid (a vodu). Tento rozpouťědlový systém stéká kolonou směrem dolů v protiproudu s lehčími složkami suroviny, které jsou přiváděny potrubím 14.' Rozpouštědlový systém pro extraktivní destilaci tekoucí potrubím16 - se? může podrobit výměně tepla ' ve-výměníku’ tepla 18 s lehkým reformátem přiváděným potrubím 1 4 > ^de rozpouštědlový systém odevzdá své teplo-přiváděné surovině.
Extraktivní destilací v koloně 1 0 še vytváří vrchní proud', ’ který opouští kolonu potrubím 20 na hlavě'kolony^ tento proud se ochla- ’: dí v kondenzátoru 22 a potrubím’26: přechází ďo válcové nádoby 24. ' Ref luxní .:proud.; sei potrubím' 28\. vracído- místa blízko-hlavy, kolony: 10, zatímco „-proud: kapalného < produktu,, sestává jícího : převážně., ze ’ y směsného . aromátu: .nearomatických .uhlovodíků(B^opouští destilační jednotkucpotrubíni:;30. j,- 0¾5>- .vtao s. .
Ze dna kolony 'J_0- odchází- potrubím 32 obohacené .rozpouštědlo. Část'.’ kapaliny .ze. dna. kolony, prochází zahřívacím okruhem 34, kde dochází k výměně tepla s nízkotlakou parou. Je obzvláštní výhodou vynálezu, že provozní podmínky jsou takové, že nízkotlaká pára je vhodným a vyhovujícím zdrojem tepla pro ohřev kapaliny ze dna kolony pro extraktivní.destilaci.·Proto- není potřebná drahá vysoko- , tlaká pára nebo jiný zdroj tepla.
Kolona-10=je^kons třuova n a”} ako^ v ě ž^se =t ř emi^ č á s tm i= ó b s a hu j í c i m 1==--== uspořádanou nebo volně umístěnou náplň v úsecích 11a, 11b a 11c, přičemž vsak mohou být, podle potřeby, použita i jiná zařízení pro styk kapalné a parní fáze, jako jsou například patra.
Jak již bylo uvedeno výše, obohacené rozpoutědlo, obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky prochází potrubím32 do vytěsňovací (stripovací) kolony 1 2. Podmínky v této koloně se udr- T zují takové, aby z hlavy kolony 12 potrubím 36 odcházel vrchní proud . Tento proud se kondenzuje ve výměníku tepla 38 a stéká do delící válčové' nádoby*'40'kděse” 1 ehkáařómáťickáfáz'e“ódďěΓί~ód těžšího rozpouštědla v důsledku rozdílné hustoty. Potrubím 42 se oddělenéaromatické uhlovodíky, které jsou.lehčím proudem ve válcové nádobě. 40 z vedou..k dalšímu. zpracování (frakcionaci aromátů.) C potrubím 44 nebo jako reflux potrubím 46. Válcová nádoba 40 je potrubím 48 při-. pojena ke zdroji vakua. Těžší oddělený materiál, z válcové nádoby 40 prochází .potrubím. 5.0 zpět do spodní, části vytěsňovací kolony 12. Cestou se může, ve výměníku tepla.5J_.podrob.it výměně, tepla s chudým dvoufázovým. rozpouštědlem, které . opouští dno vytěsňovací kolony 1 2 potrubím 16. Proud procházející potrubím 50 může být do potrubí 16 veden obchvatem přes potrubí .78 opatřeným ventilem 76. Teplo může být výhodně do .vytěsňovací kolony 12 dodáváno ohřívacím okruhem. 54. „Je.. opět výhodou..způsobu podle^vynálezu,. ;že provozní ..... < podmínky ; jsou..takovéže . k ...udržování.· ohřívacího . okruhu (vařáku) 54. v. činnosti lže., použít nízkotlaké-_páry.
Znázorněná ; vytěsňovací kolona' jj 'sestává že~dvoů: částí obsahu jácích: uspořádanou /nebo úlibovolně· uloženou/ náplň v ’ místech 1 3~a, 13b, i když v případě potřeby, lze použít’ také jiných prostřed- ' / ků pro styk fází kapaliny a páry, jako jsou-lnápř-íklad'Apatřaťs£TC ? Zatímco diměthylsulfoxid,ů jedna ze složek 'dvousložkového ~rozpóu- ?? štědlového systému, pro extraktivní :destilaci/je · znánf jako fozpouštěďlo pro extraktivní destilaci v různých jiných postupech pro extraktivní destilaci, bylo v daném případě zjištěno, že je zvláště účinný tím,, že zvyšuje relativní těkavost nearomatických uhlovodíků oproti těkavosti' aromatických-uhlovodíků. Skýtá proto zvýšenou selektivitu.
Selektivita dimethylsulfoxidu pro benzen a jiné aromatické uhlovodíky a jeho současná odmítavost nearomatických uhlovodíků vyplývá z dříve uvedeného pozorování dvou kapalných fází ve stupni pro extraktivní destilaci. Ačkoli nebylo použito konstrukce destilační.kolony se dvěma kapalnými fázemi, vzhledem k obtížím s míšením obou fází, bylo zjištěno, že větší selektivita diraethylsulfoxidu ta vody) ve vhodně konstruovaném systému více než vyváží případné ztráty účinnosti, s kterými je možno se setkat při provozu extraktivní destilace. Porovnání dimethylsulfoxidu s jinými rozpouštědly benzenu používanými pro extraktivní destilaci, je uvedeno v tabulce 1.
Tabulka 1
Porovnání rozpouštědel pro zpětné destilací získávání benzenu extraktivní
Rozpouštědlo Cyklické uhlovodíky
/benzen
bez rozpouštědla ** V'0
sulfolan 2,2*
N-methylpyrrolidon (NI^P) , .. .2,0 . .. . . , ' _ ......
morfolin ιΎ.....
dimethylsulfoxid ’ .. · 2,4* - s':; r
adiponitril..........-A;. *z--~· · - · ·- z. 2,1*
dimethyiačetamid ; - - . .
V.
Testy byly 'prováděny'Othmérově aparatuře (typ VLE) při aťmosfé- 's rickém tlaku. ··. · ’
Všechny relativní těkavosti byly měřeny při poměru rozpouštědlo:
: násada 1:1. * Zdánlivá relativní těkavost; tvoří se dvě kapalné fáze ** Benzen a cyklohexan tvoří azeotropní směs s minimálním rozdílem teplot varu obou složek, která se nedá rozdělit běžnou destilací.
P r o t o^r-eTa ti-v n ·£= t ě k-a-vo s-t-=be 2 -=p ř-í tomn.os t i č in i d 1 a =.j e^r o v.na =. j ed n é--------_
Pomocná rozpouštědla lze použít pro změnu charakteristiky základního rozpouštědla třemi způsoby:
1) zlepšením selektivity základního rozpouštědla;
2) usnadněním vytěsňování aromátů ze základního rozpouštědla;^
3) snížení»!provozní teploty u dna obou destilacních kolon při da- ném provozním tlaku.;; * .. . ·>= -·.·iK dosazení cílů uvedených ad 2) a ad 3) by měla teplota varu po~ mocného- rozpouštědla -· za-normál ního-t-laku-být— zprav!dla-n-i žší—než----:
teplota varu dimehtylsulfoxidu (189°C), ale ne tak nízká, aby způsobovala těžkosti při oddělování vyextrahovaných aromátů od pomocného rozpouštědla. Vhodnými -'neomezujícími příklady možných pomocných rozpouštědel jsou dimethylformamid (DMF), methoxybenzen, ethylenglykol, směs xylenů, morfolin., ethylenglykolbutyl-. ether, dimethylacetamid, -N-ethylmorfolin a voda.
K dosažení optimální funkce rozpouštěalového systému může být požadovaná nebo:-'“nutná-’·kombinace alespoň dvou pomocných rozpouštědel. ·-Použití vody (jako pomocného rozpouštědla) je volitelné. Bylo zjištěno, Že voda, tj.’ výhodné pomocné rozpouštědlo, má v souladu s.vynálezem tři důležité funkce, neboli účinky./'' .......
Za prvé se . může -použít v rozpouštědle jako důležitá, regulo vatelná proměnná k- zajištění výsledné kontroly procenta . znovu ; získaných aromatických uhlovodíků a jejich Čistoty,..protože, ovlivňuje selektivitu dimethylsulfoxidu. Voda obecně zvyšuje selektivitu dimethylsulfoxidu na rozpouštění aromatických uhlovodíků a zvyšuje .odmítavost k nearomatickým uhlovodíkům, přičemž současně, snižuje rozpustnost (rozpouštěcí schopnost) všech uhlovodíků_v rozpouštědle.
Za druhé, voda zvyšuje snadnost vytěsňování aromatických-uhlovodíků. z rozpouštědla ve vytěsňovací koloně. .
Za třetí, voda umožňuje použití nižších teplot u dna obou kolon, tj. jak kolony pro extraktivní destilaci, tak i vytěsňovací kolony.
Je také třeba připomenout, že voda se používá v uzavřeném okruhu a že žádná voda při zpracování neodpadá.
Dimethylsulfoxid má jiné charakteristiky, které ho činí óbzvlášt žádoucí složkou rozpouštědlového systému pro extraktivní destilaci. Je chemicky a tepelně stálý při provozních podmínkách způsobu podle vynálezu. Je levný, relativně netoxický, lehce biodegradovatelný a nemá korozivní účinky na uhlíkovou ocel, což umožňuje_ poměrně levnou konstrukci používaných kolon.
Výhodné provozní podmínky pro postup podle vynálezu jsou shrnuty v tabulce 2 :
Tabulka 2
Výhodné provozní podmínky
Rozmezí Výhodnější' rozmezí
Refluxní poměr (R/D)pro extraktivní destilaci 0,2 - 5,0 0,8 - 2,0
provozní teploty závislé na rozmezí teplot varu
přiváděné suroviny
provozní tlak ••(kPa), - 27,6 - 414 ’. ·. - 207
kolona pro. extraktivri-í · . ..... . . -v- - - '
destilaci .... M ... H ’ >
provozní-tlak, (kPa).. 6,9-- 1.38 ....» 10-,3 34,5
vytěsňovací kolona ' X , · ·- -« i’.,,» ··.·..· fc'· 1 , 1 . ... .
hmotnostní poměr rozpou- 1:1 - 12:1 2:1-6:1
štědla a dávkované suro-
viny >’· ·>’£ £·?
obsah vody v chudém 0 -JO % ’ “0,2 - 4,0 %’
rozpouštědle' (% hmotno—’ - .. ; :u
stní)
refluxní poměr (R/D) pro 0,2 - 4,0 0,5 - 1,5
vytěsňovací kolonu
·* pokračování -tabulky 2 pračka (skrubr), hmotnostní poměr chudého rozpouštědla a páry
0,5
40,0
2,0 - 5,0 vytěsňovací kolona,’ hmotnostní poměr vytěsňované složky a aromatických uhlovodíků
- 0,50
0,01 -1,10
Je třeba uvést, žě vakuové potrubí 48 je opatřeno pračkou rozpouštědla (skrubrem) 56 známého typu, která slouží k odstranění stop aromatických uhlovodíků, které by jinak unikly do okolního prostředí. Pračka 56 je přes D připojena na zdroj vakua.
Tak například část chudého rozpouštědly přiváděná potrubím 16 do kolony 10 se může vést přes potrubí 58 do pračky 56, kde stéká směrem dolů, proti proudu aromatických par přiváděných do spodních částí pračky potrubím 48 z válcové nádoby 40. Páry aromatických ; uhlovodíků se' rozpustí v rozpouštědle, které opouští pračku potrubím 60. Potrubím 60 se vede obohacené rozpouštědlo do potrubí 50 a dále k recyklaci do vytěsňovací kolony 12. '
Proud, směsi aromatických uhlovodíků, který bylyzískán postupem podle vynálezu, procházející potrubím 44, - může být- v souladu, s vynálezem frakcionován tak, že se vede dc> frakcionační kolony 62(kolona pro frakční destilaci), kde serozdělí na ben- zen (E), odváděný z kolony bočním potrubím 64 f a aromatické uhlovodíky těžší než benzen (F) , odváděné potrubím 66 ze dna kolony. Proud odváděný z hlavy kolony 62 potrubím 68 se kondenzuje ve··, výměníku tepla 70, načež1 se vede do válcové nádoby 72.· Uhlovodíkový podíl kondenzátu se vede potrubím 74 do kolony 62 jako reflex a vodní podíl (C) se odvádí k recyklování čo potrubí 50 .
Postup podle vynálezu je .dále objasněn následujícími příklady provedení:
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Extraktivní destilace uhlovodíkové frakce katalytického reformátu
Proud získaný z katalytické reformace byl předem frakcionován, aby bylo získáno’následující složení:
Složka Hmotnostní podíl
benzen 19,9
toluen ' 20,0 % . .
Cg aromatické uhlovodíky 16,4 %
Cg + aromatické uhlovodíky 1,0 % ; • «(···
C_ nearomatické uhlovodíky 7,3 % V' 4 i
Cg nearomatické uhlovodíky 19,9 %
C-j nearomatické uhlovodíky 14,3 % 'I
Cg+ nearomatické uhlovodíky 1,2 %
Uvedená směs byla předehřátá'-na teplotu 8?-oC a přivedena do kolony pro extraktivní destilaci pracující při atmosferickém tlaku. Rozpouštědlová směs sestávající z . dimethylsulfoxidu s obsahem 2,1 % hmotnostního vody se přivádí do horní zóny při teplotě 61°C. Reflux se vrací do kolony v poměru 1:1 s produktem z hlavy kolony (vrchní produkt). Touto operací se získá proud vrchního rafinátu (z. hlavy kolony) obsahující 0,44 % hmotnostních benzenu, 0,02 % hmotnostního toluenu a zbytek tvoří nearomatické uhlovodíky. Produkt ze' dna kolony obsahuje hlavní část rozpouštědla, vodu a aromatické uhlovodíky a 0,3 % n-heptanu s podstatně menším množstvím níže vroucích nearomatických uhlovodíků. Z uvedeného je zřejmé,'že benzenová frakce by mohla být získána následující obvyklou destilací v podstatě bez nearomatických uhlovodíků.
- 1 1.
~ = TříkTaa-Z--:---------------.t-Vytěsňování rozpouštědla
Produkt extrakce z extraktivní destilace se přivádí do mezilehlé části vytesňovací kolony,’ která pracuje při 13.332 Pa absolutního tlaku. Kolona se vyhřeje pomocí spodního vařáku a u dnakolony se přivádí ostrá.pára rychlostí 0,17:1,0 k aromatickému produktu (hmotnostně). Produkt z hlavy kolony se rozdělí na horní fázi tvořenou v podstatě aromatickými uhlovodí·· ________.ky_a_těžšími_near.oma.ti.ck.ými_uhl.0-V-O.díky_ua.._.na.dolní fázi tvoře-____________ nou v podstatě dimethylsulfoxidem a vodou. Část horní fáze se vrací do kolony jako reflux v poměru 1:1 s odtahovaným pro-'' duktem. Spodní fáze obsahuje 15 % dimethylsulfoxidu a zbytek tvoří voda. Produkt ze. dna kolony, po vytěsnění v podstatě všech uhlovodíků je tvořen di-methylsulfoxidem .s obsahem . 0,6- % vody a méně než 10 ppm aromatických uhlovodíků se 6 aŽ 8 atomy

Claims (7)

1. Způsob odstraňování a zpětného získávání benzenu nebo/a jiných aromatických uhlovodíků ze směsného proudu obsahujícího benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky’a směs nearomatických uhlovodíků, vyznačující s e t í.m, že uvedený směsný proud se v koloně pro extraktivní destilaci uvádí protiproudně do styku s rozpouštědlovým systémem pro extraktivní destilaci, sestávajícím v podstatě z dimethylsulfoxidu, za extraktivního destilování, přičemž se získá vrchní rafinát, sestávající v podstatě z.uvedené směsi nearomatických uhlovodíků a. spodní proudzsestavající v podstatě z benzenu nebo/a . jiných aromatických uhlovodíků, rozpuštěných nebo/a dispergovaných v.destilačním rozpouštědlovém systému, načež se získaný spodní proud destiluje ve vytěsňovací koloně, čímž se získá, vrchní proud obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a část z· uvedeného destiláčního rozpouštědlového systému a spodní -proud z vytěsňovací .kolony, sestávající v podstatě ze složek uvedeného destiláčního rozpouštědlového systému, kterýžto spodní proud z vytěsňovací kolony se. recykluje do- kolony pro extraktivní destilaci k další extrakční destilaci uvedeným směsným proudem a vrchní proud z. vytěsňovací kolony se rozdělí kondenzaci, a fázovým dělením na: proud'aromatických produktů obsahující benzen nebo/a jiné.aromatické uhlovodíky a proud ^rozpouštědla obsahující složky -uvedeného destiláčního rozpouštědlového; systému /?:·. ..: ··.'. :· ' ‘
2. Způsob podle nároku 1, -vyznačující se t í. m, že se rrozpouštědlový- proud: recykluje- do'Uvedené výtěsňovací- kolony. . . . ......
3. Způsob podle náro.ku 2‘, vyznačující se tím, že-uvedený proud rozpouštědla, který je recyklován do vytěsňovací kolony, se podrobuje výměně tepla se spodním proudem z destilační kolony.
roku 1, vyznačující se tím, že se vrchní proud z vytěsňovací kolony po oddělení rozpouštědlového proudu frakcionuje na proud benzenu a proud aromatických uhlovodíků těžšíchtnež benzen. .
5. .Způsob odstraňování a zpětného získávání benzenu nebo/a jiných aromatických uhlovodíků ze směsného proudu 'bbšáhújícího benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a směs nearoma- tických uhlovodíků, vyznačující se tím, že se -uvedený-směsný-proud—v-kol-oně-pro-extirak-ti-vná—desti-i-aci-uváďí” protiproudně . do styku s rozpóuštěďlovým systémem pro extraktivní destilaci sestava jícím v podstatě z dimethylsulfoxidu a, vody, za extraktivního destilování, přičemž se' získá vrchní rafinát,v sestávající v podstatě ze směsi nearomátických uhlovodíků a spodní proud sestávající v podstatě z ‘benzenu , nebo/a jiných aromatických uhlovodíků, .rozpuštěných nebo/a dispergovaných v destilačriím rozpoůštědlovém systému, načež se získaný spodní proud destiluje ve vytěsňovací koloně, čímž se získá vrchní proud obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a část . z uvedeného destilačního rozpouštědlového systému’· a spodní proud z vytěsňovací kolony sestávající v, podstatě.-ze složek uvedeného, destilačního rozpouštědlového -systému/r kterýžto‘spodní-proud z vytěsňovací kolony se: recykluje .do kolony pro extraktivní destilaci k další extrakční destilaci.uvedeným' směsným. proudem - a vrchní proud z vytěsňovací kolony, se rozdělí kondenzací-a·'fázovým dělením na proud aromatických produktů obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky, a proud rozpouštědla obsahující složky.; '.-uvedeného, ^^destilačního/osrozpouštědlového - systémů·;
6. Způsob odstraňování a zpětného . získávání benzenu podle nároku 5, vyznačující, se tím, že se rozpouštědlový proud recykluje do uvedené vytěsňovací kolony.
f ,
7. Způsob odstraňování a zpětného získávání benzenu podle nároku 6,vyznačujícíse tím, že se proud rozpouštědla, který se recykluje do vytěsňovací kolony podrobuje výměně tepla se spodním proudem z destilační kolony.
8. Způsob odstraňování a zpětného získávání benzenu podle nároku 5, vyznačující se tím, že. se vrchní proud z vytěsňovací kolony po oddělení rozpouštědlového proudu frakcionuje na proud benzenu a proud aromatických uhlovodíků těžších než benzen.
. 9. Způsob odstraňování a zpětného získávání benzenu nebo/a jiných aromatických uhlovodíku ze směsného proudu obsahující* ho. benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a směs nearomatických uhlovodíků, vyznačující se tím, Že uvedený směsný proud se v koloně pro extraktivní destilaci uvádí protiproudně do styku s rozpouštědlovým systémem pro extraktivní destilaci, sestávajícím v podstatě z dimethylsulfoxidu a nejméně jednoho pomocného rozpouštědla vybraného ze skupiny zahrnující dimethylformamid, methoxybenzen, ethvlenglykol, směs xylenů, morfolin, ethylenglykolbutylether, di'methylacetamid, N-ethylmorfolin, vodu a- jejich směsi, za extraktivního destilování uvedeného- směsného proudu a rozpouštědlového systému, přičemž se získá vrchní rafinát sestávající v podstatě ze směsi nearomatických uhlovodíků a spodní proud sestávající, v podstatě z benzenu nebo/a jiných aromatických .'uhlovodíků, rozpuštěných nebo/a dispergovaných v dešti--., lačním rozpouštědlovém systému, načež se získaný spodní proud destiluje ve vytěsňovací koloně, čímž se.získá vrchní proud obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a část z
I uvedeného destilačního rozpouštědlového systému a spodní J proud z vytěsňovací kolony, sestávající v podstatě ze složek uvedeného destilačního rozpouštědlového systému, kterýžto spodní proud z vytěsňovací kolony se recykluje do kolony pro extraktivní destilaci k další extrakční destilaci směsným proudem a vrchní proud z vytěsňovací kolony se rozdělí kondenzací a fázovým dělením na proud aromatických produktů, obsahující benzen nebo/a jiné aromatické uhlovodíky a proud rozpouštědla obsahující složky uvedeného destilačního rozpouštědlového systému.
-1-0-__7·.ηι*υ=ηΗ_r>H.g,ť.na.ňn.v.á.ní_a_zpět-ného_2Ískávání-^benzenu podle nároku 9,- vyznačující se tím, že se uvedený rozpouštědlový proud recykluje do vytěsňovací kolony.
CZ943036A 1993-12-06 1994-12-02 Method of removing and recovery of benzene CZ303694A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/163,025 US5399244A (en) 1993-12-06 1993-12-06 Process to recover benzene from mixed hydrocarbons by extractive distillation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ303694A3 true CZ303694A3 (en) 1995-07-12

Family

ID=22588141

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ943036A CZ303694A3 (en) 1993-12-06 1994-12-02 Method of removing and recovery of benzene

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5399244A (cs)
EP (1) EP0658615A3 (cs)
JP (1) JP2673788B2 (cs)
KR (1) KR950016822A (cs)
CN (1) CN1108232A (cs)
AU (1) AU7904394A (cs)
BR (1) BR9404870A (cs)
CA (1) CA2134849A1 (cs)
CZ (1) CZ303694A3 (cs)
HU (1) HUT71392A (cs)
RU (1) RU94042914A (cs)
SK (1) SK148394A3 (cs)
TW (1) TW272134B (cs)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5458741A (en) * 1994-01-14 1995-10-17 Lloyd Berg Separation of benzene from close boiling hydrocarbons by extractive distillation
DE4437702C1 (de) * 1994-10-21 1995-11-23 Krupp Koppers Gmbh Verfahren zur Gewinnung von reinem Benzol und reinem Toluol
EP0769484B1 (en) * 1995-10-20 2001-06-13 Mitsubishi Chemical Corporation Method for separating cyclohexene
DE19603901A1 (de) * 1996-02-03 1997-08-07 Krupp Uhde Gmbh Verfahren zur Gewinnung von Reinaromaten aus Reformatbenzin und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
ZA972966B (en) * 1996-05-21 1997-11-21 Glitsch Int Inc Recovery of styrene from purolysis gasoline by extractive distillation.
US6616831B1 (en) 1997-09-03 2003-09-09 Gtc Technology Inc. Aromatics separation process and method of retrofitting existing equipment for same
US6565742B1 (en) 1997-09-03 2003-05-20 Gtc Technology Inc. Aromatics separation process and method of retrofitting existing equipment for same
US6800253B2 (en) * 1999-04-23 2004-10-05 Denim Engineering, Inc. Apparatus and process for improved aromatic extraction from gasoline
US6303021B2 (en) * 1999-04-23 2001-10-16 Denim Engineering, Inc. Apparatus and process for improved aromatic extraction from gasoline
CN1083819C (zh) * 1999-06-11 2002-05-01 中国石油化工集团公司 利用萃取精馏分离芳烃的方法
US6660899B2 (en) 2001-02-14 2003-12-09 Gaylord Chemical Corporation Methods for enhanced aromatic extraction employing sulfone-sulfoxide compositions
KR100433826B1 (ko) * 2001-08-29 2004-05-31 한모기술주식회사 추출법과 증류법을 병용한 용제회수 방법
US7790943B2 (en) * 2006-06-27 2010-09-07 Amt International, Inc. Integrated process for removing benzene from gasoline and producing cyclohexane
CN101168492B (zh) * 2006-10-27 2010-10-13 北京金伟晖工程技术有限公司 一种芳烃萃取系统及其方法
WO2009043753A1 (de) * 2007-09-28 2009-04-09 Basf Se Verfahren zur gewinnung von aromatischen kohlenwasserstoffen aus einem kohlenwasserstoffgemisch
CN101808962B (zh) * 2007-09-28 2012-11-28 巴斯夫欧洲公司 从烃混合物中获得芳烃的方法
US8282816B2 (en) * 2009-04-28 2012-10-09 Uop Llc Extractive distillation process and system
US8696871B2 (en) * 2009-06-02 2014-04-15 Uop Llc Apparatus for removing a contaminant from a solvent separation process
US20100300939A1 (en) * 2009-06-02 2010-12-02 Uop Llc Process for Removing a Contaminant from an Aromatic Selective Solvent
CN102060347B (zh) * 2009-11-17 2012-03-28 中国石油化工集团公司 回收低碳烃类和低碳含氧有机物的污水处理工艺
CN102060402B (zh) * 2009-11-17 2012-03-28 中国石油化工集团公司 一种回收低碳烃类和低碳含氧有机物的污水处理方法
ITMI20112271A1 (it) 2011-12-15 2013-06-16 Sime Srl Separazione di famiglie idrocarburiche o di singoli componenti via distillazioni estrattive consecutive realizzate in una sola colonna.
MY173216A (en) 2012-08-09 2020-01-06 Council Scient Ind Res Process for production of benzene lean gasoline by recovery of high purity benzene from unprocessed cracked gasoline fraction containing organic peroxides
US10160701B2 (en) * 2014-12-12 2018-12-25 Uop Llc Processes for the recovery of aromatic hydrocarbons from vapor gas streams
US9221729B1 (en) * 2015-02-23 2015-12-29 Allnew Chemical Technology Company Extractive distillation for aromatics recovery
WO2017109639A1 (en) 2015-12-21 2017-06-29 Sabic Global Technologies B.V. Methods and systems for producing olefins and aromatics from coker naphtha
AR110493A1 (es) 2016-12-08 2019-04-03 Shell Int Research Un método para pretratar y convertir hidrocarburos
KR102308606B1 (ko) * 2017-08-25 2021-10-06 주식회사 엘지화학 비점 차이가 작은 혼합물의 분리 정제 방법
CN109364695B (zh) * 2018-10-08 2021-04-20 南京林业大学 一种回收工业废气中甲苯的吸收剂及其应用
CA3136149A1 (en) * 2019-04-18 2020-10-22 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Recovery of aliphatic hydrocarbons
CN114728818A (zh) * 2019-11-13 2022-07-08 巴斯夫欧洲公司 处理含有4,4’-二氯二苯亚砜和/或4,4’-二氯二苯砜作为杂质的水的方法
KR102480353B1 (ko) * 2020-09-17 2022-12-27 한국화학연구원 코크스 제조 부산물을 이용한 중질유분의 열분해에 의한 경질화 방법
KR102455988B1 (ko) * 2020-10-08 2022-10-18 재단법인 포항산업과학연구원 석탄계 원료의 정제방법
CN113149806A (zh) * 2021-04-19 2021-07-23 江西西林科股份有限公司 萃取精馏纯化2,4,4-三甲基-1-戊烯的复合溶剂及纯化方法
KR102630831B1 (ko) * 2023-06-22 2024-01-29 주)씨에스캠 중유의 탄화물질 제거장치

Family Cites Families (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US479390A (en) * 1892-07-19 calcutt
US2655467A (en) * 1953-10-13 Process for separating predomi
US2834822A (en) * 1958-05-13 Toluene
US2768131A (en) * 1952-12-19 1956-10-23 Houdry Process Corp Extractive distillation of aromatics
US2842484A (en) * 1954-12-30 1958-07-08 Union Oil Co Separation of hydrocarbons
US3005032A (en) * 1957-08-19 1961-10-17 Monsanto Chemicals Solvent extraction of naphthalenic from non-naphthalenic aromatic hydrocarbons using dimethyl sulfoxide
US3050573A (en) * 1957-12-06 1962-08-21 Shell Oil Co Extractive distillation
US3114783A (en) * 1959-08-27 1963-12-17 Exxon Research Engineering Co Separation of aromatics from hydrocarbon streams
BE616436A (cs) * 1961-04-14
US3227632A (en) * 1962-10-22 1966-01-04 Koppers Co Inc Recovery of aromatic hydrocarbon by extractive distillation with anhydrous liquid propylene carbonate
BE756198A (nl) * 1969-09-26 1971-03-16 Shell Int Research Werkwijze voor het scheiden van een uitgangsmengsel met behulp van vloeistof-vloeistofextractie
JPS49803B1 (cs) * 1970-01-07 1974-01-10
US3681202A (en) * 1970-06-01 1972-08-01 Petro Tex Chem Corp Method of purifying unsaturated hydrocarbons by extractive distillation with side stream removal and solvent mix
US3862254A (en) * 1970-10-16 1975-01-21 Air Prod & Chem Production of aromatic hydrocarbons
AU462261B2 (en) * 1970-12-29 1975-06-19 SNAMPROGETTI Sp. A Process for the recovery of aromatic hydrocarbons from mixtures containing the same
US3723256A (en) * 1971-06-14 1973-03-27 Universal Oil Prod Co Aromatic hydrocarbon recovery by extractive distillation, extraction and plural distillations
DE2147535A1 (de) * 1971-09-23 1973-03-29 Akzo Gmbh Verfahren zur herstellung von cyclischen carbonsaeureimiden
FR2176488B1 (cs) * 1972-03-20 1975-03-21 Inst Francais Du Petrole
JPS5220981B2 (cs) * 1972-06-09 1977-06-07
US3882013A (en) * 1973-03-15 1975-05-06 Yakov Rafailovic Katsobashvili Method of producing highly aromatized low-sulphur hydrocarbon petroleum stock
US4053369A (en) * 1974-05-30 1977-10-11 Phillips Petroleum Company Extractive distillation
SU499256A1 (ru) * 1974-07-22 1976-01-15 Ленинградский Ордена Трудового Красного Знамени Технологический Институт Им. Ленсовета Способ выделени ароматических углеводородов из смеси с неароматическими углеводородами
US3996305A (en) * 1975-03-27 1976-12-07 Universal Oil Products Company Fractionation of aromatic streams
US4041091A (en) * 1976-02-19 1977-08-09 Uop Inc. Fractionation of aromatic streams
DE2724365C3 (de) * 1977-05-28 1979-09-06 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zum Trennen eines C4 -Kohlenwasserstoffgemisches durch extraktive Destillation
US4152217A (en) * 1978-06-30 1979-05-01 Exxon Research & Engineering Co. Amine regeneration process
SU891606A1 (ru) * 1980-04-19 1981-12-23 Белорусский технологический институт им. С.М.Кирова Способ выделени ароматических углеводородов из их смесей с неароматическими
US4371427A (en) * 1981-06-16 1983-02-01 Phillips Petroleum Company Extractive distillation
US4401517A (en) * 1981-11-20 1983-08-30 Phillips Petroleum Company Vapor-liquid extractive distillation with dialkyl sulfone/water combination
US4363704A (en) * 1981-11-20 1982-12-14 Lloyd Berg Separation of toluene from non-aromatic hydrocarbons by extractive distillation
US4514262A (en) * 1982-08-02 1985-04-30 Lloyd Berg Separation of benzene from non-aromatic hydrocarbons by extractive distillation
US4738755A (en) * 1984-04-11 1988-04-19 Lloyd Berg Separation of m-xylene from o-xylene by extractive distillation
US4585526A (en) * 1984-04-11 1986-04-29 Lloyd Berg Separation of m-xylene from o-xylene by extractive distillation
US4488937A (en) * 1984-04-11 1984-12-18 Lloyd Berg Separation of m-xylene from o-xylene by extractive distillation
US4822947A (en) * 1986-04-21 1989-04-18 Lloyd Berg Separation of m-xylene from o-xylene by extractive distillation with DMSO
US4801357A (en) * 1988-04-01 1989-01-31 Lloyd Berg Separation of acetic acid from dioxane by extractive distillation
US4806209A (en) * 1988-04-25 1989-02-21 Lloyd Berg Separation of formic acid from dioxane by extractive distillation
US4955468A (en) * 1989-09-08 1990-09-11 Phillips Petroleum Company Separation of hydrocarbon mixtures
US5069757A (en) * 1990-07-02 1991-12-03 Phillips Petroleum Company Separation of aromatics from alkanes
US5032232A (en) * 1990-10-31 1991-07-16 Phillips Petroleum Company Extractive distillation of hydrocarbon mixtures
DE4109632A1 (de) * 1991-03-23 1992-09-24 Krupp Koppers Gmbh Verfahren zur abtrennung von aromaten durch extraktivdestillation
US5135617A (en) * 1991-07-01 1992-08-04 Phillips Petroleum Company Separation of aromatic from olefinic hydrocarbons by extractive distillation
US5145562A (en) * 1991-07-01 1992-09-08 Phillips Petroleum Company Extractive distillation of mixtures containing aromatic and olefinic hydrocarbons

Also Published As

Publication number Publication date
AU7904394A (en) 1995-06-15
KR950016822A (ko) 1995-07-20
CA2134849A1 (en) 1995-06-07
RU94042914A (ru) 1996-09-27
US5399244A (en) 1995-03-21
JP2673788B2 (ja) 1997-11-05
HUT71392A (en) 1995-11-28
BR9404870A (pt) 1995-08-01
JPH07196542A (ja) 1995-08-01
EP0658615A3 (en) 1996-01-03
TW272134B (cs) 1996-03-11
EP0658615A2 (en) 1995-06-21
SK148394A3 (en) 1995-07-11
CN1108232A (zh) 1995-09-13
HU9403470D0 (en) 1995-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ303694A3 (en) Method of removing and recovery of benzene
US5849982A (en) Recovery of styrene from pyrolysis gasoline by extractive distillation
EP2268772B1 (en) Novel energy efficient and throughput enhancing extractive process for aromatics recovery
US4747936A (en) Deasphalting and demetallizing heavy oils
JP6442614B2 (ja) 芳香族回収のための抽出蒸留
US4058454A (en) Aromatic hydrocarbon separation via solvent extraction
WO1999011740A1 (en) Aromatics separation process and method of retrofitting existing equipment for same
US3361664A (en) Flashing and extractively distilling an extract
CN111954654B (zh) 萃取精馏分离芳烃的方法
WO1998013320A1 (en) Process to produce styrene from petroleum feedstocks
JP5506680B2 (ja) ベンジン留分および精製流からのベンゼンおよびベンゼン誘導体の回収
US4680042A (en) Extractive stripping of inert-rich hydrocarbon gases with a preferential physical solvent
US5225072A (en) Processes for the separation of aromatic hydrocarbons from a hydrocarbon mixture
US6781026B2 (en) Aromatics purification from petroleum streams
GB2035367A (en) Closed-loop vacuum fractionation process
US3844902A (en) Combination of extractive distillation and liquid extraction process for separation of a hydrocarbon feed mixture
US10105620B2 (en) Process for simultaneous production of benzene lean gasoline and high purity benzene from cracked gasoline fraction
US5073669A (en) Method for aromatic hydrocarbon recovery
US3714034A (en) Process for the separation of aromatic hydrocarbons from a mixed hydrocarbon feedstock
US6007707A (en) Process for the recovery of pure hydrocarbons from a hydrocarbon mixture
US6616831B1 (en) Aromatics separation process and method of retrofitting existing equipment for same
US4083772A (en) Aromatic hydrocarbon separation process
US8362313B2 (en) Processes and systems for recovery of styrene from a styrene-containing feedstock
US2803685A (en) Process for the extraction and recovery of aromatic hydrocarbons from hydrocarbon mixtures
US4046676A (en) Aromatic hydrocarbon separation via solvent extraction