CZ302606B6 - Žehlicí válec - Google Patents

Žehlicí válec Download PDF

Info

Publication number
CZ302606B6
CZ302606B6 CZ20010639A CZ2001639A CZ302606B6 CZ 302606 B6 CZ302606 B6 CZ 302606B6 CZ 20010639 A CZ20010639 A CZ 20010639A CZ 2001639 A CZ2001639 A CZ 2001639A CZ 302606 B6 CZ302606 B6 CZ 302606B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wall
cylinder
ironing
annular chamber
cylindrical wall
Prior art date
Application number
CZ20010639A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2001639A3 (cs
Inventor
Marc Michel Grandpierre@Cyril
Maziere@André
Dermy@Claude
Original Assignee
Electrolux Systemes De Blanchisserie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Electrolux Systemes De Blanchisserie filed Critical Electrolux Systemes De Blanchisserie
Publication of CZ2001639A3 publication Critical patent/CZ2001639A3/cs
Publication of CZ302606B6 publication Critical patent/CZ302606B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F67/00Details of ironing machines provided for in groups D06F61/00, D06F63/00, or D06F65/00
    • D06F67/02Rollers; Heating arrangements therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Žehlicí válec (10) je opatren válcovou stenou (20) a je usporádán otocne kolem osy (14) válce (10), a dále je opatren vyhrívacími prostredky (18), umístenými uvnitr válce (10) pro vyhrívání válcové steny (20). Válec (10) dále obsahuje vnejší stenu (22), obklopující válcovou stenu (20) pro vymezení spolu s touto stenu (20) uzavrené prstencovité komory (26), naplnené teplonosnou tekutinou. Válec (10) dále obsahuje míchací prostredky, obsahující lopatky (38), umístené v prstencovité komore (26). Lopatky (38) jsou neseny válcovou stenou (20) a jsou skloneny vzhledem k ose (14) válce (10). Vnejší stena (22) má menší tlouštku, než válcová stena (20).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká žehlicího válce, který je opatřen válcovou stěnou a uspořádán otočně kolem osy válce, a vyhřívacími prostředky, umístěnými uvnitř válce pro vyhřívání válcové stěny, přičemž válec dále obsahuje vnější stěnu, obklopující válcovou stěnu pro vymezení spolu s touto stěnou uzavřené prstencovité komory, naplněné teplonosnou tekutinou.
Žehlicí válec podle tohoto vynálezu může být využíván ve všech případech, ve kterých je často zapotřebí vyžehlit relativně větší množství prádla. Pro příklad je možné uvést využití v nemocnicích, v různých institucích, sanatoriích, hotelech, nájemných domech, restauracích, a tak dále.
Dosavadní stav techniky
Žehlicí válce nebo mandly s ohřívaným bubnem jsou využívány tak, že se postupně vkládá jeden kus prádla za druhým do otáčejícího se bubnu, který má většinou horizontální osu, přičemž je také vybaven jedním nebo více nekonečnými pásy, které jsou v přímém kontaktu s bubnem po celé jeho délce a části jeho obvodu. Ohřívací zařízení, které je umístěno uvnitř bubnu, vyhřívá kovovou stěnu, a to na zvolenou teplotu, která je zvolena tak, aby bylo zajištěno efektivní žehlení nebo mandlování prádla.
Ohřívací zařízení, která jsou umístěna uvnitř žehlicího válce, jsou různého typu v závislosti na druhu zařízení. Tato ohřívací zařízení mohou využívat rozmanité plyny, odporové ohřívání, infračervené zářiče, a tak dále.
U stávajících provedení má žehlicí válec relativně silnou stěnu bubnu. Tato stěna je většinou vyrobena z oceli. To má za následek relativně dlouhou tepelnou setrvačnost, způsobenou právě touto tloušťkou.
Vkládání prádla mezi žehlicí buben a nekonečný pás u těchto typů mandlů, má za následek snížení teploty bubnu v těchto jeho Částech.
Na druhou stranu, části mandlu, které nevstupují do přímého kontaktu s prádlem, ale které jsou také vyhřívány, naopak zvyšují potřebu přívodu tepla. Vzhledem k relativně velké tepelné setrvačnosti Žehlicího bubnu, prádlo, které má být vyžehleno po předešlém kusu, je tak vystaveno bud’ nedostatečné teplotě bubnu nebo naopak teplotě vyšší, přičemž závisí na tom, jestli bylo vloženo ve stejném nebo rozdílném místě než to předešlé.
V prvním případě je druhý kus prádla Špatně vyžehlen.
Naopak v druhém případě může být tento kus druhého prádla spálen.
Pokud je větší množství prádla vloženo postupně do stejného místa, teplota nadále klesá.
Mandly s ohřívaným žehlicím bubnem jsou taktéž známy, přičemž ohřívání bubnu je zajišťováno ohřátou kapalinou, jako je například olej. V tomto případě je ohřátá kapalina ohřívána v boile50 rech, které jsou umístěny vně zařízení, přičemž čerpadlo, které napájí buben, je také umístěno vně zařízení.
Uvedená zařízení nemají nevýhody takových mandlů, u nichž je žehlicí buben vyhříván ohřívacími zařízeními, které jsou umístěny uvnitř tohoto bubnu. Permanentní cirkulaci ohřáté kapaliny
- 1 CZ 302606 B6 je možné zajistit tak, aby vykazovala efektivní šíření tepla kolem celé délky bubnu, z čehož vyplývá rovnoměrný přenos tepla po celé jeho délce, i když už byl jeden kus prádla do zařízení vložen.
Na druhou stranu mají mandly tohoto typu nevýhodu velkého vnějšího, drahého a komplexního vybavení.
Tato nevýhoda občas způsobuje, že uživatel používá současně napájení většího množství zařízení pouze jediným oběhem, zahrnujícím jeden jediný boiler a jedno jediné čerpadlo. Nicméně náklady na takové prostředky jsou podstatně vyšší, než u mandlu, u kterého je žehlicí buben vyhříván integrovaným ohřívacím systémem.
Podstata vynálezu
Podle tohoto vynálezu byl vyvinut žehlicí válec 10, opatřený válcovou stěnou a uspořádaný otočně kolem osy válce, a vyhřívacími prostředky, umístěnými uvnitř válce pro vyhřívání válcové stěny, přičemž válec dále obsahuje vnější stěnu, obklopující válcovou stěnu pro vymezení spolu s touto stěnou uzavřené prstencovité komory, naplněné teplonosnou tekutinou.
Válec dále obsahuje míchací prostředky, obsahující lopatky, umístěné v prstencovité komoře, přičemž lopatky jsou neseny válcovou stěnou a jsou skloněny vzhledem k ose válce, přičemž vnější stěna má menší tloušťku, než válcová stěna.
Lopatky mají s výhodou výšku v podstatě stejnou, jako je tloušťka prstencovité komory, pro podpírání vnější stěny.
Teplonosnou tekutinou je s výhodou kapalina, která vyplňuje pouze část prstencovité komory, přičemž tato kapalina je nasycena neutrálním plynem.
V kapalině jsou s výhodou umístěny stabilizátory pro působení proti otáčení kapaliny při otáčení válce kolem jeho osy.
Vnější stenaje s výhodou provedena z nerezové oceli a válcová sténaje provedena z běžné oceli.
Alespoň konec vnější stěny je s výhodou obklopen vypouštěcím prostorem, zvnějšku omezeným pevným pouzdrem, přičemž ventil je namontován na konci vnější stěny, přičemž prstencoví tá komora je propojena s vypouštěcím prostorem v případě přetlaku v komoře.
Kanál s gravitačním prouděním s výhodou připojuje vypouštěcí prostor k nádrži.
V souladu s dalším aspektem tohoto vynálezu byl dále rovněž vyvinut žehlicí válec, opatřený válcovou stěnou a uspořádaný otočně kolem osy válce, a vyhřívacími prostředky, umístěnými uvnitř válce pro vyhřívání válcové stěny, přičemž válec dále obsahuje vnější stěnu, obklopující válcovou stěnu pro vymezení spolu s touto stěnou uzavřené prstencovité komory, naplněné teplonosnou tekutinou.
Válec dále obsahuje míchací prostředky, obsahující přepážky, uspořádané v intervalech v prstencoví té komoře, přičemž tyto přepážky vymezují mezi válcovou stěnou a vnější stěnou dráhu pro přímočarý vratný pohyb, v podstatě rovnoběžnou s osou válce, přičemž míchací prostředky dále obsahují hnací prostředky pro zajištění cirkulace teplonosné tekutiny podél uvedené dráhy, přičemž vnější stěna má menší tloušťku, než válcová stěna.
-2 CZ 302606 B6
Přepážky mají s výhodou výšku v podstatě stejnou, jako je tloušťka prstencovité komory, pro podpírání vnější stěny.
Vnější stenaje s výhodou provedena z nerezové oceli a válcová sténaje provedena z běžné oceli.
Alespoň konec vnější stěny je s výhodou obklopen vypouštěcím prostorem, zvnějšku omezeným pevným pouzdrem, přičemž ventil je namontován na konci vnější stěny, přičemž prstencovitá komora je propojena s vypouštěcím prostorem v případě přetlaku v komoře.
Kanál s gravitačním prouděním s výhodou připojuje vypouštěcí prostor k nádrži.
Předmětem vynálezu je tedy v podstatě mandl s ohřívacím žehlicím bubnem, který spojuje výhody jednoduchosti zařízení s integrovaným ohříváním bubnu a výhody rovnoměrného šíření tepla po celé délce bubnu zařízení, po kterou je buben vyhříván ohřátou kapalinou.
Podle vynálezu je tohoto řešení dosaženo zařízeními na mandlu, která zahrnují žehlicí buben, který je vybaven stěnou bubnu a který je schopen se otáčet kolem své osy uložené ve zmíněné stěně, přičemž ohřívací zařízení jsou umístěna uvnitř bubnu, aby tak vyhřívala stěnu bubnu, přičemž je podstatné, že buben sestává také z vnější stěny, která obklopuje tuto stěnu bubnu, aby tak ohraničila prostor pro prstencovou komoru, která je naplněna ohřátou kapalinou, a míchací zařízení, které je schopno zajišťovat cirkulaci této ohřáté kapaliny v již zmíněné prstencové komoře, přičemž tato míchací zařízení zahrnují jednotky, které jsou uloženy v prstencové komoře.
U takového zařízení je žehlicí buben vyhříván zevnitř a to tradičními ohrevnými prostředky, které mohou být jakéhokoliv typu, jako v již existujících zařízeních, u kterých je žehlicí buben vyhříván zevnitř. Navíc užívání žehlicího bubnu s dvěma stěnami, naplněnou uzavřenou prstencovou komorou s ohřátou kapalinou, která je uvnitř bubnu, zajišťuje efektivní šíření tepla po celé délce bubnu a nijak by neměla ovlivnit složitost nebo cenu zařízení.
Podle prvního provedení vynálezu, shora zmíněné jednotky jsou pasivního typu, jsou umístěny v prstencové komoře, aby zajišťovaly cirkulaci ohřáté kapaliny, když se buben otáčí kolem své osy.
Tyto pasivní jednotky zahrnují například lopatky opírající se o stěnu bubnu, přičemž tyto lopatky jsou šikmé k ose bubnu, aby tak zajišťovaly pohyb ohřáté kapaliny, rovnoběžně s osou bubnu, při jeho rotaci.
Je výhodné, aby tyto lopatky měly stejnou tloušťku jako má prstencová komora, aby tak mohly také sloužit jako podpěra pro vnější stěnu bubnu.
Podle prvního provedení vynálezu, ohřátá kapalina je tekutina, která plní pouze část prstencové komory. Tato kapalina je doplněna neutrálními plyny, takže prstencová komora se chová jako rozpínavá nádoba.
Je výhodné zde umístit stabilizátory, jako například kuličky, které jsou umístěny v této kapalině, aby vzdorovaly rotaci této kapaliny v bubnu, když se otáčí kolem své osy.
Podle druhého provedení vynálezu, shora zmíněné jednotky jsou v prstencové komoře uspořá50 dány střídavě, aby ohraničovaly mezi stěnou bubnu a vnější stěnou bubnu cestu pro reciproční pohyb, kterýje rovnoběžný s osou bubnu.
Míchací zařízení zahrnuje řídicí prostředky, jako je například čerpadlo, které způsobuje cirkulaci ohřáté kapaliny touto cestou.
-3 CZ 302606 Β6
Podle obou provedení vynálezu, má vnější stěna přednostně menší tloušťku než má stěna bubnu.
Nicméně vnější stěna bubnu je za výhodného provedení vyrobena z nerezavějící oceli a stěna bubnuje vyrobena z klasické oceli.
Je výhodné, aby alespoň jeden konec vnější stěny byl opatřen vypouštěcím prostorem, který je z vnějšku vymezen pevnou skříní. Na tento konec vnější stěny bubnu je také pevně uložena záklopka, aby umožnila spolupráci prstencové komory s vypouštěcím prostorem, v případě přetlaku v této prstencové komoře.
Je také výhodné, aby kanál spojoval vypouštěcí prostor s nádrží, aby tak byl zajištěn gravitační spád ohřáté kapaliny.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje pohled v řezu, který velmi schematicky zobrazuje žehlicí válec podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje pohled v podélném schematickém částečném řezu na žehlicí válec podle obr. 1 a jeho další části;
obr. 3 znázorňuje pohled v částečném řezu, který je podobný pohledu podle obr. 2 a který zobrazuje první provedení vynálezu, přičemž žehlicí válec je opatřen míchacími prostředky pasivního typu;
obr. 4 znázorňuje pohled v řezu na žehlicí válec podle obr. 3; a obr. 5 znázorňuje perspektivní pohled na druhé provedení tohoto vynálezu, přičemž žehlicí válec je opatřen míchacími prostředky aktivního typu a vnější stěny tohoto válce byly úmyslně vynechány, aby bylo usnadněno pochopení celého vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Jak je velmi schematicky znázorněno na obr. 1, je zařízení podle tohoto vynálezu opatřeno žehlicím válcem Π) a jedním nebo více nekonečnými pásy 12, které jsou spojeny s tímto žehlicím válcem l_0 po celé jejich délce a na větší části celého jejich obvodu.
Tento typ zařízení je dobře znám odborníkům, takže zde budou popsány pouze nové znaky, požadované pro dobré pochopení vynálezu. Žehlicí válec 10 je nesen pevnou konstrukcí (není znázorněna), takže je umožněna jeho volná rotace kolem vodorovné osy 14.
Nekonečné pásy 12 jsou podporovány a naváděny válci 16, kteréjsou umístěny na plášti zařízení.
Rotační osy válců 16 jsou rovnoběžné s osou 14 Žehlicího válce 10.
Každý z válců £6 je poháněn převodovým motorem (není znázorněn), a to takovým způsobem, aby byl umožněn pohyb nekonečných pásů 12 ve směru šipek, znázorněných na obr. 1.
-4CZ 302606 B6
Tento pohyb má za následek otáčení žehlicího válce 10, a to ve stejném směru a se stejnou rychlostí, jako nekonečné pásy 12.
Na obr. 1 jsou schematicky znázorněny vyhřívací prostředky 18, kterými je žehlicí válec JO uvnitř vybaven a které jsou tvořeny ohřívacím zařízením jakéhokoliv známého typu, které je schopno ohřát válec na stanovenou teplotu, aby bylo zajištěno efektivní žehlení prádla.
Tyto vyhřívací prostředky 18 mohou být tvořeny odporovým elektrickým zařízením, různými io druhy plynových zařízení, infračervených zařízení, a tak dále, a to aniž by došlo k odchýlení se z rozsahu tohoto vynálezu.
Podle žehlicího postupu jsou části prádla vloženy jedna po druhé mezi žehlicí válec 10 a nekonečný pás 12 v horní části zařízení. Poté jsou vedeny mezi žehlicím válcem 10 a nekonečnými pásy 12, takže vycházejí ve spodní části zařízení.
Podle vynálezu má žehlicí válec 10 originální konstrukci, která zde bude nyní popsána s odkazem na obr. 2.
Jak je znázorněno na tomto obr. 2, je žehlicí válec JO vybaven válcovou stěnou 20, která je vystředěna podél vodorovné osy 14 a je vyrobena z kovu, jako je například klasická ocel.
Tloušťka této stěny 20 je zvolena tak, aby zajišťovala dobrou mechanickou pevnost, bez jakékoli deformace během žehlení.
Tato tloušťka se může příkladně pohybovat od 4 mm do 6 mm podle velikosti žehlicího válce JO.
Jak je schematicky znázorněno na obr. 2, jsou vyhřívací prostředky _I8 umístěny uvnitř stěny 20 válce 10.
Tato stěna 20 válce 10 je zvnějšku vyztužena, a to po celé její délce, vnější stěnou 22, kteráje také vystředěna podle osy 14.
Vnější stěna 22 je vyrobena z nerezové oceli a má podstatně menší tloušťku než stěna 20 válce
10. Tloušťka stěny 20 válce IQ je asi dvakrát větší, než vnější stěna 22, přičemž její velikost je například od 1,5 mm do 2 mm, což záleží na velikosti žehlicího bubnu.
Vnější stěna 22 je souose uložena vůči stěně 20 válce JO ve vzdálenosti například dvou svařených kroužků 24, které jsou umístěny v blízkosti konce stěny 20 válce 10, a na kterých je také přivařena vnější stěna 22.
Prstencovitá komora 26 s jednotnou tloušťkou, kteráje částečně naplněna ohřívací kapalinou, je ohraničena stěnou 20 válce 10 a vnější stěnou 22.
Jak bude následně detailně popsáno, žehlicí válec JO je také opatřen integrovanými míchacími prostředky, které zde plní funkci rotace ohřívané kapaliny, která je umístěna v prstencovité komoře 26, při otáčení žehlicího válce JO kolem osy J4.
Tyto míchací prostředky zejména plní funkci ohřívání přepravované kapaliny, kde jak tyto míchací prostředky, tak i přepravovaná kapalina cirkulují kolem rovnoběžné osy J4 pro homogenizaci teploty mezi stěnami 20 a 22 a pro přenášení tepla, vytvářeného ve vyhřívacích prostředcích 18, do vnější stěny 22.
- 5 CZ 302606 Β6
Jak je také schematicky znázorněno na obr. 2, alespoň na jednom konci vnější stěny 22 žehlicího válce 10 je vytvořen vypouštěcí prostor 28, který je zevnitř ohraničen již zmíněnou stěnou 22 a zvnějšku a podélně pevným pouzdrem 30.
Těsnění, jako například rotační těsnicí kroužek 3_L který je uložen pevně na pevném pouzdru 30, zajišťuje nepropustnost vody z vypouštěcího prostoru 28.
Ventil 32, který je uložen na konci vnější stěny 22 ve vypouštěcím prostoru 28, umožňuje spojení prstencovité komory 26, s již zmíněným vypouštěcím prostorem, a to zvláště při tlaku uvnitř prstencovité komory 26, který převyšuje zvolenou hranici.
Dno vypouštěcího prostoru 28 je spojeno s nádrží 34 kanálem 36. Tento kanál 36 je uložen vně, a to proto, aby umožňovala odtok ohřívací kapaliny do vypouštěcího prostoru 28, a následný gravitační odtok do nádrže 34.
obr. 3 a obr. 4, by mělo být míchací zařízení pro ohřívání kapaliny prstencovité komory 26 zejména pasivního typu.
V tomto případě je míchací zařízení, které obsahuje pasivní jednotky, jako například lopatky 38, umístěno v prstencovité komoře 26, a to proto, aby byla vytvářena požadovaná cirkulace ohřáté kapaliny, když se válec 10 otáčí kolem své osy M.
Lopatky 38 jsou zejména umístěny tak, aby přiváděly ohřátou kapalinu od konců prstencovité komory 26 zpět do centrální oblasti.
Za tím účelem, pokud je válec 10 vytvořen ze dvou přilehlých sekcí, by měly lopatky 38 napodobovat tvar spirál, které se točí kolem jedné z těchto sekcí, a které se zároveň točí kolem druhé z nich, čímž je směr spirál stejný, jako směr ohřívané proudící kapaliny, která je přiváděna zpět od konců do centra, když žehlicí válec 10 rotuje kolem své osy 14.
V praxi jsou lopatky 38 připevněny na stěně 20 válce 10, například svařením, a mají velice podobnou tloušťku, jako prstencovitá komora 26, přičemž tato tloušťka může být například 5 mm.
Tyto lopatky 38 také slouží jako podpěra pro vnější stěnu 22, která má většinou relativně menší tloušťku, jak již bylo popsáno dříve, s ohledem na tloušťku vnější stěny 22 žehlicího válce jO.
Podle tohoto řešení by měl být udržován uspokojivý geometrický tvar vnější stěny 22, která je přímo užívána pro žehlení prádla, pokud je zařízení v provozu.
Je také důležité poznamenat, že pasivní jednotky, které představují lopatky 38 na obr. 3, mohou být zrealizovány ve značně jiných tvarech, a to bez opuštění rámce předmětu vynálezu.
Je také možno nahradit lopatky 38 za dvojrozměrnou lopatku, a to pro snížení výrobní ceny zařízení.
Ohřátá tekutina, která je obsažena v prstencovité komoře 26, je většinou tvořena kapalinou, jako je olej, který je schopen poskytovat efektivní přenos tepla mezi stěnou 20 válce 10 a vnější stěnou 22, a to za určených tepelných podmínek pro žehlení. Tyto tekutiny pro přenos tepla jsou velice dobře známy všem odborníkům, a proto zde nebudou nijak detailněji popsány.
Podle prvního provedení vynálezu, a zvláště podle řešení, znázorněného na obr. 4, plní ohřátá kapalina 40 prstencovitou komoru 26 pouze zčásti. V tomto případě je vyšší část prstencovité
-6CZ 302606 B6 komory 26 vyplněna inertními plyny. Prstencovitá komora 26 se potom tedy chová jako rozpínavá nádoba.
Je žádoucí předejít tomu, aby ohřátá kapalina 40 byla rotačně poháněna lopatkami 38 a stěnou 20 a vnější stěnou 22 žehlicího válce 10 během jeho otáčení.
Ve skutečnosti by to mělo za následek snížení promíchání kapalíny, a tím pádem dosažení jednotné teploty po celé délce vnější stěny 22 válce 10. Za tímto účelem je vhodné umístit stabilizátory 42, jako jsou například kuličky, do kapaliny 40, a tím zaručit její promíchání.
Podle druhého provedení vynálezu, jak je znázorněno na obr. 5, aktivní míchací prostředky jsou využívány pro přemístění ohřáté kapaliny 40 do prstencovité komory 26, to je mezi stěnou 20 válce 10 a jeho vnější stěnou 22. Tyto aktivní míchací prostředky umožňují ohřáté kapalině 40 přemístění bez ohledu na rotaci válce 10.
Míchací prostředky využívají a zahrnují přepážky 44a, 44b a 44c ve střídavém uspořádání uvnitř prstencovité komory 26, vymezují stěnu 20 a vnější stěnu 22 válce 10, a tak vytvářejí cestu pro reciproční pohyb kapaliny v paralelním uspořádání vzhledem k ose Γ4 válce 10.
Míchací prostředky také zahrnují hnací prostředky 46, jako je čerpadlo, které je upevněno na válci 10, aby zajišťovalo cirkulaci ohřáté kapaliny mezi přepážkami 44a, 44b a 44c.
Podrobněji jsou tyto přepážky 44a, 44b a 44c, které tvoří již zmíněnou cestu pro ohřátou kapalinu, upevněny na stěně 20 válce 10 a táhnou se po celém povrchu prstencovité komoiy 26, takže také slouží jako podpora pro vnější stěnu 22, jako například lopatky 38 podle prvního provedení vynálezu.
Jak je do detailů znázorněno na obr. 5, shora zmíněné přepážky zahrnují obvodovou přepážku 44a. která je umístěna v těsné blízkosti jednoho ze svařených kroužků 24, a která tak ohraničuje s tímto kroužkem prstencový kanál 48.
Dvě přímé přepážky 44b a 44c jsou rovnoběžné s osou Í4 válce 10. nacházejí se navzájem v jiné pozici a táhnou se po celé délce válce W mezi oběma svařenými kroužky 24.
Přímé přepážky 44d, které jsou také rovnoběžné s osou 14, jsou rovnoměrně rozloženy po celém obvodu bubnu mezi okrajem přepážky 44a a kroužkem 24, který je nej vzdálenější této přepážce 44a. a na obou stranách přímých přepážek 44b a 44c.
Přímé přepážky 44b, 44c a 44d tím tak ohraničují samy mezi sebou osové kanály 50.
Navíc je obvodová přepážka 44a přerušena mezi oběma přímými přepážkami 44d, které jsou nejblíže k přímé přepážce 44c, která tak přiléhá k osovému kanálu 50, a zároveň jsou v kontaktu s prstencovým kanálem 48.
Mimoto každá druhá z přímých přepážek 44d je přerušena v blízkosti kroužku 24, který je na druhé straně od obvodové přepážky 44a a přiléhá k již zmíněné obvodové přepážce 44a.
Přímá přepážka 44b je také přerušena v blízkosti kroužku 24, který je na druhé straně od obvodové přepážky 44a.
Uspořádání je takové, že obě přímé přepážky 44d. nej bližší k přímé přepážce 44b jsou přerušeny v blízkosti obvodové přepážky 44a, a obě přímé přepážky 44d, které jsou obě v blízkosti přímé přepážky 44c, jsou přerušeny v blízkosti kroužku 24 na konci přímé přepážky 44a.
-7CZ 302606 B6
Přilehlý osový kanál 50 tak střídavě spolupracuje s oběma přepážkami na obou koncích válce 10. V tomto případě je cesta pro reciproční pohyb kapaliny ohraničena rovnoběžně s osou 14 žehlicího válce 10.
Hnací prostředky 46 tvořené čerpadlem jsou umístěny na válci 10 a spojeny s prstencovým kanálem 48 na obou stranách přímé přepážky 44b prostřednictvím sacího kanálu 51 a vypouštěcího kanálu 52.
Podle řešení, které bylo právě popsáno, cirkuluje chladicí kapalina kolem různých přepážek 44, tak jak je znázorněno šipkami na obr. 5. Reciproční pohyb kapaliny je tak tedy stanoven, vede rovnoběžně s osou Γ4 válce Π), a to kolem celého jeho obvodu.
Podle obou z uvedených provedení má zařízení relativně jednoduchou a velíce levnou konstrukci. Je zvláště důležité poznamenat, že stěna 20 válce 10, která není v přímém kontaktu s prádlem k žehlení, by měla být vyrobena z běžné oceli. Proto by mělo být množství nerezavějící oceli nižší, než je u existujících zařízení, zvláště proto, že vnější stěna 22 má menší tloušťku.
Mimoto a právě proto, přítomnost ohřáté kapaliny mezi oběma stěnami válce a vzhledem k cirkulaci této ohřáté kapaliny přes pasivní nebo aktivní míchací prostředky, kterými je válec vybaven, je teplota vnější stěny 22, kteráje v kontaktu s prádlem, stále stejná během celého žehlicího cyklu.
Vzhledem k dnes existujícím zařízením, která využívají žehlicího, zevnitř vyhřívaného válce, je kvalita žehlení u tohoto zařízení zlepšena.
Je samozřejmé, že zařízení může být alternativně obměňováno, a to bez opuštění rámce předmětu vynálezu.
Zvláště pak míchací prostředky pro zabezpečení ohřevu kapaliny a jejího uvedení do pohybu mezi oběma stěnami válce, mohou být různého tvaru, tedy jiného, než zde bylo popsáno.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Žehlicí válec (10), opatřený válcovou stěnou (20) a uspořádaný otočně kolem osy (14) válce (10), a vyhřívacími prostředky (18), umístěnými uvnitř válce (10) pro vyhřívání válcové stěny (20), přičemž válec (10) dále obsahuje vnější stěnu (22), obklopující válcovou stěnu (20) pro vymezení spolu s touto stěnou (20) uzavřené prstencovité komory (26), naplněné teplonosnou tekutinou, vyznačující se tím, že válec (10) dále obsahuje míchací prostředky, obsahující lopatky (38), umístěné v prstencovité komoře (26), přičemž lopatky (38) jsou neseny válcovou stěnou (20) ajsou skloněny vzhledem k ose (14) válce (10), přičemž vnější stěna (22) má menší tloušťku, než válcová stěna (20).
  2. 2. Žehlicí válec podle nároku 1, vyznačující se tím, že lopatky (38) mají výšku v podstatě stejnou, jako je tloušťka prstencovité kotnoiy (26), pro podpírání vnější stěny (22).
  3. 3. Žehlicí válec podle kteréhokoliv z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že teplonosnou tekutinou je kapalina, která vyplňuje pouze část prstencovité komory (26), přičemž tato kapalina je nasycena neutrálním plynem.
    - 8 CZ 302606 B6
  4. 4. Žehlicí válec podle nároku 3, vyznačující se tím, že v kapalině jsou umístěny stabilizátory (42) pro působení proti otáčení kapaliny při otáčení válce (10) kolem jeho osy (14).
  5. 5. Žehlicí válec podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že vnější
    5 stěna (22) je provedena z nerezové oceli a válcová stěna (20) je provedena z běžné oceli.
  6. 6. Žehlicí válec podle kteréhokoliv z nároků laž5, vyznačující se tím, že alespoň konec vnější stěny (22) je obklopen vypouštěcím prostorem (28), zvnějšku omezeným pevným pouzdrem (30), přičemž ventil (32) je namontován na konci vnější stěny (22), přičemž prstencoío vitá komora (26) je propojena s vypouštěcím prostorem (28) v případě přetlaku v komoře (26).
  7. 7. Žehlicí válec podle nároku 6, vyznačující se tím, že kanál (36) s gravitačním prouděním připojuje vypouštěcí prostor (28) k nádrži (34).
    15
  8. 8. Žehlicí válec (10), opatřený válcovou stěnou (20) a uspořádaný otočně kotem osy (14) válce (10), a vyhřívací prostředky (18), umístěné uvnitř válce (10) pro vyhřívání válcové stěny (20), přičemž válec (10) dále obsahuje vnější stěnu (22), obklopující válcovou stěnu (20) pro vymezení spolu s touto stěnou (20) uzavřené prstencovité komory (26), naplněné teplonosnou tekutinou, vyznačující se tím, že válec (10) dále obsahuje míchací prostředky, obsahující
    20 přepážky (44a, 44b, 44c, 44d), uspořádané v intervalech v prstencovité komoře (26), přičemž tyto přepážky vymezují mezi válcovou stěnou (20) a vnější stěnou (22) dráhu pro přímočarý vratný pohyb, v podstatě rovnoběžnou s osou (14) válce (10), přičemž míchací prostředky dále obsahují hnací prostředky (46) pro zajištění cirkulace teplonosné tekutiny podél uvedené dráhy, přičemž vnější stěna (22) má menší tloušťku, než válcová stěna (20).
  9. 9, Žehlicí válec podle nároku 8, vyznačující se tím, že přepážky (44a, 44b, 44c, 44d) mají výšku v podstatě stejnou, jako je tloušťka prstencovité komory (26), pro podpírání vnější stěny (22).
    30
  10. 10. Žehlicí válec podle kteréhokoliv z nároků 8a 9, vyznačující se tím, že vnější stěna (22) je provedena z nerezové oceli a válcová stěna (20) je provedena z běžné oceli.
  11. 11. Žehlicí válec podle kteréhokoliv z nároků 8ažl0, vyznačující se tím, že alespoň konec vnější stěny (22) je obklopen vypouštěcím prostorem (28), zvnějšku omezeným pev35 ným pouzdrem (30), přičemž ventil (32) je namontován na konci vnější stěny (22), přičemž prstencovitá komora (26) je propojena s vypouštěcím prostorem (28) v případě přetlaku v komoře (26).
  12. 12. Žehlicí válec podle nároku 11, vyznačující se tím, že kanál (36) s gravitačním
    40 prouděním připojuje vypouštěcí prostor (28) k nádrži (34).
CZ20010639A 2000-02-23 2001-02-20 Žehlicí válec CZ302606B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0002231A FR2805287B1 (fr) 2000-02-23 2000-02-23 Secheuse-repasseuse a cylindre de repassage chauffant et fluide caloporteur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001639A3 CZ2001639A3 (cs) 2001-10-17
CZ302606B6 true CZ302606B6 (cs) 2011-08-03

Family

ID=8847286

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010639A CZ302606B6 (cs) 2000-02-23 2001-02-20 Žehlicí válec

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6341436B2 (cs)
EP (1) EP1130152B1 (cs)
AT (1) ATE264935T1 (cs)
CZ (1) CZ302606B6 (cs)
DE (1) DE60102848T2 (cs)
DK (1) DK1130152T3 (cs)
ES (1) ES2218345T3 (cs)
FR (1) FR2805287B1 (cs)
SI (1) SI1130152T1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7578082B2 (en) * 2004-01-19 2009-08-25 Girbau S.A. Roller ironing machine for articles of clothing
ES2211364A1 (es) * 2004-02-27 2004-07-01 Girbau, S.A. Rodillo calentable para maquina planchadora-secadora de articulos de ropa.
ES2288413B1 (es) 2006-06-16 2008-11-01 Girbau, S.A. Rodillo de planchado.
IT201700013598A1 (it) * 2017-02-08 2018-08-08 Barnini S R L Rullo caldo per macchine rotative

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4418486A (en) * 1981-10-27 1983-12-06 Chicago Dryer Company Heated smoothing roll
US4677773A (en) * 1985-12-20 1987-07-07 New Super Laundry Machinery Co. Inc. Heated rotary flatwork ironer
CZ290378B6 (cs) * 1996-07-08 2002-07-17 Electrolux Systemes De Blanchisserie ®ehlicí stroj

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE186629C (cs) *
US2225166A (en) * 1938-10-06 1940-12-17 Christopher Statter Web drying apparatus
US2362947A (en) * 1942-12-12 1944-11-14 Red & White Laundry & Cleaning Direct fired revolving ironer and drier
FR1269278A (fr) * 1960-06-30 1961-08-11 Blanchisseries Et Teintureries Perfectionnements aux sécheuses-repasseuses

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4418486A (en) * 1981-10-27 1983-12-06 Chicago Dryer Company Heated smoothing roll
US4677773A (en) * 1985-12-20 1987-07-07 New Super Laundry Machinery Co. Inc. Heated rotary flatwork ironer
CZ290378B6 (cs) * 1996-07-08 2002-07-17 Electrolux Systemes De Blanchisserie ®ehlicí stroj

Also Published As

Publication number Publication date
DE60102848T2 (de) 2005-05-12
DK1130152T3 (da) 2004-07-26
US6341436B2 (en) 2002-01-29
ES2218345T3 (es) 2004-11-16
DE60102848D1 (de) 2004-05-27
EP1130152A1 (fr) 2001-09-05
US20010015025A1 (en) 2001-08-23
CZ2001639A3 (cs) 2001-10-17
EP1130152B1 (fr) 2004-04-21
FR2805287A1 (fr) 2001-08-24
FR2805287B1 (fr) 2002-06-14
SI1130152T1 (en) 2004-12-31
ATE264935T1 (de) 2004-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1688524B1 (en) Washing-drying/drying machine with a condensing device
FI108050B (fi) Vaatteiden pesumenetelmä pystyakselisessa pesukoneessa pesemistä varten
US20060225467A1 (en) Washing and drying machine
KR20180104781A (ko) 의류처리장치 및 그 제어방법
CZ302606B6 (cs) Žehlicí válec
CN214613188U (zh) 衣物处理器具及用于衣物处理器具的门组合件
WO2008010631A1 (en) Hot water supplyer for hot water circulation mat
EP1738660A2 (en) Rotary steam blancher
JP2009050684A (ja) 洗濯機
US8161670B2 (en) Ironing roller
KR20080066325A (ko) 회전형 교반 건조기
US4619191A (en) Apparatus for thawing, handling and reheating sealed frozen food packets
US3608338A (en) Washing machine
CZ302607B6 (cs) Sušicí a žehlicí zarízení
CN210561209U (zh) 超临界无水染色机
KR20190112141A (ko) 가열가능한 롤(heatable roll)
CZ290378B6 (cs) ®ehlicí stroj
KR20210117214A (ko) 의류처리장치
KR20130058195A (ko) 회전솥이 구비된 폐열회수 보일러 장치
KR20030043130A (ko) 전자동 압력취사장치 및 그 제어방법
JP3418936B2 (ja) 竪型の食材炒め装置
US190409A (en) Improvement in laundry apparatus
US3024636A (en) Apparatus for providing supplementary heat and moisture in textile steam processing chambers
KR20180107062A (ko) 의류처리장치 및 그 제어방법
KR100595238B1 (ko) 복합식 건조장치의 선반구조

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120220