CZ30250U1 - Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů - Google Patents

Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů Download PDF

Info

Publication number
CZ30250U1
CZ30250U1 CZ2016-33114U CZ201633114U CZ30250U1 CZ 30250 U1 CZ30250 U1 CZ 30250U1 CZ 201633114 U CZ201633114 U CZ 201633114U CZ 30250 U1 CZ30250 U1 CZ 30250U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lignans
chocolate
natural
knots
spruce
Prior art date
Application number
CZ2016-33114U
Other languages
English (en)
Inventor
Jana Kulichová
Josef Balík
Pavel Híc
Miroslav Horák
Jan Tříska
Naděžda Vrchotová
Milan Houška
Jan Strohalm
Pavla Novotná
Original Assignee
Mendelova Univerzita V Brně, Zahradnická Fakulta, Ústav Posklizňové Technologie Zahradnických Produktů
Ústav pro výzkum globální změny AV ČR, v.v.i.
Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova Univerzita V Brně, Zahradnická Fakulta, Ústav Posklizňové Technologie Zahradnických Produktů, Ústav pro výzkum globální změny AV ČR, v.v.i., Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i. filed Critical Mendelova Univerzita V Brně, Zahradnická Fakulta, Ústav Posklizňové Technologie Zahradnických Produktů
Priority to CZ2016-33114U priority Critical patent/CZ30250U1/cs
Publication of CZ30250U1 publication Critical patent/CZ30250U1/cs

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká čokolády se zvýšeným obsahem přírodních lignanů.
Dosavadní stav techniky
Lignany patří do široké skupiny rostlinných fenolů, které na sebe v posledních dvou dekádách upozorňují nejen pro své četné biologické účinky, ale také svou strukturní bohatostí a druhovou rozmanitostí. Historie zájmu o lignany začíná koncem 19. století, kdy byly lignany identifikovány ve vzorcích dřevin. Samotný název lignany byl navrhnut Haworthem v roce 1936. Z hlediska struktury jsou lignany tvořeny dvěma fenylpropanovými jednotkami, které jsou spojeny přes centrální beta uhlíky obou postranních řetězců. Tvoří tak nejčastěji dimery, ale v posledních letech byly v různých druzích měkkých dřevin popsány i vyšší lignany - oligolignany, konkrétně se jedná o seskvi-, di-, a sesterolignany. Jako sekundární metabolity cévnatých rostlin vynikají účinky antioxidačními, protinádorovými, antivirovými, antibakteriálními, insekticidními, fungicidními, estrogenními, antiestrogenními a v neposlední řadě i ochrannými účinky proti srdečním chorobám. Zvýšený zájem o lignany vychází především z možnosti jejich využití ve farmacii a výživě. Některé deriváty lignanů, např. podophyllotoxinu (etoposid a teniposid - Sandoz) byly úspěšně zavedeny do klinické praxe a jsou používány při chemoterapii rakoviny [Harmatha J.: Strukturní bohatství a biologicky aktivní význam lignanů a jim příbuzných rostlinných fenylpropanoidů. Chem Listy 99, 622-632 (2005)]. Výskyt lignanů není vázán na určité rostlinné části, ale nacházejí se prakticky všude. Nejčastěji je však nalezneme v dřevě a kůře stromů, ale i v kořenech, listech, květech, plodech a semenech rostlin. Lignany se vyskytují jednak ve volné formě v podobě aglykonů zejména v dřevinách a dále pak vázané na širokou skupinu sacharidů v případě zemědělských produktů.
Lignany a další rostlinné polyfenoly se běžně vyskytují v jádrovém dřevu stromů, přičemž lignany jsou obsaženy převážně v měkkých dřevinách (jehličnany), zatímco flavonoidy v dřevinách s tvrdým jádrem. Stilbeny jsou dále typické pro borovice a jsou obsaženy také v kůře stromů. V nedávné době byl skupinou finských vědců publikován objev pravděpodobně nej bohatšího přírodního zdroje lignanů. Holmbom et al. objevili v sucích stromů v průměru 5 až 10 % hmotn. lignanů, přičemž suky smrku ztepilého (Picea abieš) dosahovaly hodnoty až 6 až 29 % hmotn. s nejvíce zastoupeným lignanem - hydroxymatairesinolem (HMR), který tvořil až 70 až 85 % z celkového obsahu lignanů [Holmbom B., Eckerman Ch., Eklund P., Hemming J., Nisula L., Reunanen M., Sjóholm R., Sundberg A., Sundberg K., Willfor S.: Knots in trees - A new rich source of lignans. Phytochemistry Reviews 2, 331-340 (2003)]. Vysoký obsah HMR v sucích vedl k jejich průmyslovému využívání [Holmbom B., Eckerman Ch., Hemming J., Reunanen M., Sundberg K., Willfor S.: A method for isolating phenolic substances or juvabiones from wood comprising knotwood. EP 1 395 539 Bl], Na trhuje dále např. doplněk stravy na bázi hydroxymatairesinolu - HMRlignan™, Enterolactone Enhancer 7-HMRlignans from Norwegian Spruce Tree (Swanson Ultra), Natural Female Support (Life Extension), femMED Breast Health, vedle dalších kosmetických přípravků, jako např. Lumene natural.
Vedle HMR suky některých měkkých dřevin obsahují další zástupce lignanů jako je matairesinol (MR), secoisolariciresinol (Seco), lariciresinol (Lari), cyclolariciresinol (cLari), alfa-conidendrin (Coni), nortrachelogenin (NTG), lignan A (LigA), isoliovil (Ilio) a další. Ve vybraných potravinách byly donedávna charakterizovány jen dříve známé lignany jako je Seco a MR. Vůbec nejvyšší koncentrace lignanů v potravinových surovinách byly naměřeny v semenech lnu (převážně oligomery SDG - secoisolariciresinol diglukosid) a v sezamových semínkách převážně SES - sesamin. Dalším důležitým zdrojem lignanů v naší potravě jsou celozmné obiloviny, luštěniny a jiné druhy zeleniny, některé druhy ovoce a plodů, ořechy, víno (zejména červené), čaj a káva. Seznam lignanů v potravinách se neustále rozšiřuje a ve vznikajících databázích najdeme např. pinoresinol (Pino), Lari, medioresinol (Med), syringaresinol (Syr) a další lignany.
-1 CZ 30250 Ul
Běžný obsah celkových lignanů v čokoládě je od 10 do 43 mikrogramů na 100 g čokolády [Tetens, I., Turrini, A., Tapanainen, H., Christensen, T., Lampě, J., Fagt, S., Hákansson, N., Lundquist, A., Hallund, J., & Valsta, L.: Dietary intake and main sources of plant lignans in five European countries. Food & Nutrition Research, 57, (2013)].
Doporučená denní dávka lignanů ve výživě člověka se pohybuje v rozmezí 10 až 30 mg HMR. Přirozené koncentrace lignanů v čokoládě jsou proto z tohoto pohledu zanedbatelné. Jiné formy doplnění lignanů formou potravin jsou také nedostatečně prezentovány a jsou tudíž téměř zanedbatelné.
Cílem tohoto užitného vzoru bylo optimální složení, které by umožnilo zvýšit obsah přírodních lignanů v čokoládě při zachování konzumentské přijatelnosti finálního výrobku.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že čokoláda v 1 kilogramu obsahuje minimálně 10 mg a maximálně 10 000 mg lignanů, nejvýhodněji 100 až 2 500 mg lignanů.
Podstatou technického řešení je složení čokolády se zvýšeným obsahem přírodních lignanů, kdy se čokoláda na začátku technologické fáze konšování obohatí etanolovým extraktem smrkových suků. Přičemž se v průběhu následného konšování při teplotě minimálně 45 °C po dobu minimálně 10 minut odpaří etanol vpravený do čokolády s lignanovým extraktem suků smrků. Přídavek lignanů zvyšuje v hořké čokoládě pocit hořkosti.
Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů podle tohoto technického řešení, má výhodu v tom, že lignany, jako nezbytná složka ve výživě člověka je přijímána v konzumenty oblíbené formě hořké čokolády. V tomto produktu je hořká chuť lignanů vhodně zapracována do chuti čokolády a neovlivňuje výrazným způsobem senzorickou jakost výsledného produktu. Lignany mají prokázanou řadu pozitivních účinků na zdraví člověka a výrobou této obohacené čokolády dojde k významnému obsahovému nárůstu těchto bioaktivních složek v běžně konzumované potravině.
Postup výroby čokolády obohacené lignany
V následující části jsou popsány příklady uskutečnění technického řešení obohacování čokolády lignany. Jde především o přípravu etanolového extraktu, který je u všech příkladů totožný. Suky smrku ztepilého (Picea abies) projdou senzorickou kontrolou a poté jsou homogenizovány (nadrceny) pomocí střižného mlýna (Cutting Míli SM 100, Retsch, Haan, Německo) případně konstrukčně podobným mlecím zařízením. Následně jsou z homogenátu suků odstraněny nepolární látky terpenického a pryskyřičného charakteru, a to zahříváním a varem 300 g dřevní hmoty s nepolárním rozpouštědlem o objemu 600 ml. Vhodný je například hexan. Vše je prováděno pod zpětným chladičem po dobu minimálně 1 hodiny, tento proces je opakován s čistým rozpouštědlem. Po ochlazení varné baňky se směs filtruje za sníženého tlaku, následuje odpaření zbytkového nepolárního rozpouštědla z dřevní hmoty za sníženého tlaku vakuovou rotační odparkou. Z takto upravené dřevní hmoty se dále připravuje lihový extrakt následujícím postupem: dřevní hmota je pod zpětným chladičem vařena v 600 ml potravinářského lihu (96%) minimálně po dobu jedné hodiny. Po ochlazení baňky je kapalná fáze odstraněná filtrací za sníženého tlaku. Extrakce se provádí dvakrát pokaždé se stejným množstvím čistého rozpouštědla. Filtráty z obou stupňů extrakce jsou spojeny a zahuštěny za použití rotační odparky na obsah 80 až 100 g lignanů v 1 litru. Takto připravený tekutý extrakt smrkových suků je možné použít na zvýšení obsahu přírodních lignanů v čokoládě.
Příklady uskutečnění technického řešení
1. K 4 500 g sacharózy a 4 000 g kakaové hmoty se přidá 1 500 g kakaového másla. Směs se zjemní válcováním. Následně se při teplotě 65 až 75 °C čokoláda začne konšovat za stálého míchání, v této fázi se současně přidá 5 000 mg lignanů v podobě etanolového extraktu suků smrků. Následuje 12 hodinové konšování při kterém dochází k odpaření etanolu vpraveného do čokolády
-2CZ 30250 Ul s lignanovým extraktem suků smrků. Zároveň dochází ke zvyšování homogenity čokoládové hmoty. Poté se hmota temperuje na 50 °C a následným procesem ochlazení se pozitivně ovlivní konečná struktura výrobku. Takto připravená surovina se odlévá do forem ve tvaru tabulkové čokolády.
2. Hmotnost 1000 g polotovaru čokoládové hmoty s obsahem kakaové sušiny 70 % se rozpustí při teplotě 65 až 70 °C. Následně se čokoláda začne konšovat za stálého míchání, v této fázi se současně přidá 250 mg lignanů v podobě etanolového extraktu suků smrků. Následuje 30 minutové konšování, při kterém dochází k odpaření etanolu vpraveného do čokolády s lignanovým extraktem suků smrků. Zároveň dochází ke zvyšování homogenity čokoládové hmoty. Poté se hmota temperuje na 50 °C a následným procesem ochlazení se pozitivně ovlivní konečná struktura výrobku. Takto připravená surovina se odlévá do forem ve tvaru tabulkové čokolády.
3. Hmotnost 1000 g polotovaru čokoládové hmoty s obsahem kakaové sušiny 70 % se rozpustí při teplotě 65 až 70 °C. Následně se čokoláda začne konšovat za stálého míchání, v této fázi se současně přidá 500 mg lignanů v podobě etanolového extraktu suků smrků. Následuje 30 minutové konšování, při kterém dochází k odpaření etanolu vpraveného do čokolády s lignanovým extraktem suků smrků. Zároveň dochází ke zvyšování homogenity čokoládové hmoty. Poté se hmota temperuje na 50 °C a následným procesem ochlazení se pozitivně ovlivní konečná struktura výrobku. Takto připravená surovina se odlévá do forem ve tvaru tabulkové čokolády.
4. Hmotnost 1000 g polotovaru čokoládové hmoty s obsahem kakaové sušiny 70 % se rozpustí při teplotě 65 až 75 °C. Následně se čokoláda začne konšovat za stálého míchání, v této fázi se současně přidá 2500 mg lignanů v podobě etanolového extraktu suků smrků. Následuje 30 minutové konšování, při kterém dochází k odpaření etanolu vpraveného do čokolády s lignanovým extraktem suků smrků. Zároveň dochází ke zvyšování homogenity čokoládové hmoty. Poté se hmota temperuje na 50 °C a následným procesem ochlazení se pozitivně ovlivní konečná struktura výrobku. Produkt se odlévá do formy ve tvaru bonbonů o hmotnosti 5 gramů. Přitom jeden bonbon obsahuje pro konzumenta polovinu doporučené denní dávky lignanů.
Senzorické hodnocení přijatelnosti a intenzity hořkosti čokolády se zvýšeným obsahem přírodních lignanů
Množství přidáných lignanů (mg/kg) Konzumentská přijatelnost Intenzita hořkých chutí
Body Odchylka Body Odchylka
73 ±9 51 ±5
250 68 ±14 55 ±4
500 72 ±11 54 ±8
2500 68 ±12 69 ±8
Pozn.:100 bodů = maximum konzumentské přijatelnosti nebo intenzity hořkých chutí
Průmyslová využitelnost
Vyrobená čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů podle užitného vzoruje využitelná jako dochucovadlo dodávající do čokolády pocit hořkosti. Čokoláda se obohacením o lignany stává doplňkem stravy. Ve vysokých dávkách může jít o formu chuťově přijatelnějšího výrobku pro zabezpečení denní dávky lignanů v potravě.

Claims (1)

1. Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů, vyznačující se tím, že vl kilogramu obsahuje minimálně 10 mg a maximálně 10 000 mg lignanů, nejvýhodněji 250 až 2 500 mg lignanů.
5 2. Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů podle nároku 1, vyznačující se tím, že 250 až 2 500 mg lignanů je ve formě etanolového extraktu ze smrkových suků na začátku technologické fáze konšování čokolády, při kterém dochází k odpaření etanolu z produktu.
CZ2016-33114U 2016-12-01 2016-12-01 Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů CZ30250U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-33114U CZ30250U1 (cs) 2016-12-01 2016-12-01 Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-33114U CZ30250U1 (cs) 2016-12-01 2016-12-01 Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30250U1 true CZ30250U1 (cs) 2017-01-10

Family

ID=57793844

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-33114U CZ30250U1 (cs) 2016-12-01 2016-12-01 Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30250U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307453B6 (cs) * 2016-12-01 2018-09-05 Mendelova Univerzita V Brně, Zahradnická Fakulta,Ústav Posklizňové Technologie Zahradnických Produktů Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307453B6 (cs) * 2016-12-01 2018-09-05 Mendelova Univerzita V Brně, Zahradnická Fakulta,Ústav Posklizňové Technologie Zahradnických Produktů Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GÜNDEŞLİ et al. Polyphenol content and antioxidant capacity of berries: A review
Torres-León et al. Mango seed: Functional and nutritional properties
KR102460440B1 (ko) 꿀벌―섭취가능한 조성물, 이를 이용한 꿀 생산 방법 및 이에 의해 생산된 꿀
Goyal et al. Review on ethnomedicinal uses, pharmacological activity and phytochemical constituents of Ziziphus mauritiana (Z. jujuba Lam., non Mill)
Hassan et al. Determination of crude saponin and total flavonoids content in guar meal
Bortolini et al. Biological potential and technological applications of red fruits: An overview
JP2013538590A (ja) 植物の細胞培養物由来のプロシアニジンの生産及び抽出
KR102584847B1 (ko) 블루베리로부터 함량이 증가된 ε-비니페린을 함유하는 캘러스 추출물의 제조방법
KR101413132B1 (ko) 항산화 고활성 수수
Rasheed et al. Ceratonia siliqua (carob-locust bean) outgoing and potential trends of phytochemical, economic and medicinal merits
Mukhia et al. Variation in Antioxidant Activity of a Rattan Species, Plectocomia himalayana Griff. by DPPH assay based on two different methods of Methanol Extraction.
KR101162761B1 (ko) 비만 예방 또는 치료용 조성물
KR20110126911A (ko) 벌개미취의 추출물, 분획물 또는 이로부터 분리한 짐나스테르코리아인 b 화합물을 유효성분으로 함유하는 간 보호 또는 개선용 조성물
CZ30250U1 (cs) Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů
Ponder et al. Comparative evaluation of the nutritional value and the content of bioactive compounds in the fruit of individual species of chaenomeles and quince
JP5175442B2 (ja) ヤーコン由来の抗ガン剤
CZ2016753A3 (cs) Čokoláda se zvýšeným obsahem přírodních lignanů
Palomo‐Ligas et al. Molecular Effects of Bioactive Compounds from Semi‐Desert Plants and Their Uses as Potential Ingredient in Food Products
KR20150034025A (ko) 항산화 또는 혈당 강하 활성 성분 함량이 증가된 새싹보리 차
KR20180098883A (ko) 땅콩새싹 추출물을 유효성분으로 포함하는 항비만 및 체지방 감소 효과가 우수한 조성물
KR20160055748A (ko) 항산화 또는 혈당 강하 활성 성분 함량이 증가된 새싹보리 차
CZ32871U1 (cs) Alkoholický nápoj se zvýšeným obsahem přírodních lignanů
KR20190124194A (ko) 항산화 또는 혈당 강하 활성 성분 함량이 증가된 새싹보리 차
Ganjewala Secondary metabolite credentials and biological properties of Litchi chinensis
KR20150037774A (ko) 항산화 효능이 증가된 정향의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170110

MK1K Utility model expired

Effective date: 20201201