CZ299946B6 - Zpusob a zarízení pro distribuci fluidizovatelných materiálu - Google Patents

Zpusob a zarízení pro distribuci fluidizovatelných materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ299946B6
CZ299946B6 CZ20032826A CZ20032826A CZ299946B6 CZ 299946 B6 CZ299946 B6 CZ 299946B6 CZ 20032826 A CZ20032826 A CZ 20032826A CZ 20032826 A CZ20032826 A CZ 20032826A CZ 299946 B6 CZ299946 B6 CZ 299946B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fluidizable
tank
conveyor
conveying means
fluidizing
Prior art date
Application number
CZ20032826A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20032826A3 (cs
Inventor
Karlsen@Morten
Nagell@Bernt
Magne Dalen@Kjell
Original Assignee
Norsk Hydro Asa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro Asa filed Critical Norsk Hydro Asa
Publication of CZ20032826A3 publication Critical patent/CZ20032826A3/cs
Publication of CZ299946B6 publication Critical patent/CZ299946B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C3/00Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
    • C25C3/06Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
    • C25C3/14Devices for feeding or crust breaking
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G53/00Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
    • B65G53/04Conveying materials in bulk pneumatically through pipes or tubes; Air slides
    • B65G53/16Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials
    • B65G53/18Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials through a porous wall
    • B65G53/20Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials through a porous wall of an air slide, e.g. a trough

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Air Transport Of Granular Materials (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu a zarízení pro distribucifluidizovatelných materiálu z nádrže (1) materiálu do jedné nebo více prijímacích jednotek (34, 35). Distribucní zarízení má mezi nádrží a prijímacími jednotkami materiálu alespon dve hydraulické úrovne. Zarízení dále zahrnuje nový fluidizacní prveks dobrými vlastnostmi dynamické odezvy. Zarízení je používáno pro distribuci kyslicníku hlinitého a/nebo fluoridu pro plnení vybavení v elektrolytických komorách se sníženou spotrebou fluidizacního plynu.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro distribuci fluidizovatelných materiálů. Zejména se vynález týká distribuce fluidizovatelných materiálů, jako je fluorid a/nebo oxid hlinitý (alumina), uvnitř elektrolytického zařízení pro výrobu hliníku.
io
Dosavadní stav techniky
Norsky patent 175876 popisuje zařízení pro transport práškových materiálů fluidizováním materiálů. Zařízení zahrnuje uzavřený první kanál pro distribuci materiálů ze skladovací nádrže k většímu počtu výstupů, U každého vystupu je uspořádáno podávači zařízení pro individuální přísun materiálů jako je hliník, aby se oddělily podávači otvory' v povlaku usazenin elektrolytické komory. Kanál pro distribuci materiálů obsahuje dvě horizontálně rozdělené sekce, přičemž tyto sekce jsou rozděleny porézní stěnou. Horní sekce je zcela zaplněna fluidizovanýin materiálem, zatímco dolní sekce funguje jako rozdělovači komora pro fluidizační plyn. Dolní sekce je naplněna fluid izačním plynem pomocí ventilátoru. Zmíněné podávači zařízení zahrnuje alespoň jeden druhý fiuidizovaný kanál s více výstupy, tvarovaný jako dolů směřující trubky. Výstupy jsou obklopeny pouzdrem, které má ve svém dně plnicí otvory'. Dolů směřující trubky končí nad dnem pouzdra a materiál odcházející výstupy bude blokován, jakmile hladina materiálu v pouzdře dosáhne určité úrovně. Jakmile je materiál spotřebován, hladina v pouzdře poklesne a zmíně25 né výstupy budou uvolněny. Následné materiál začne téci do pouzdra ze skladovací nádrže prvním fluid izačním kanálem a do plnicího zařízení pomocí druhého fluidizaeního kanálu. Pro získání takového automaticky řízeného plnění, musí být kanály nepřetržitě fluidizovány ventilátorem. Dále bude v takovém systému materiál transportován podle jednoho hydraulického kroku a v důsledku toho bude vertikální hladina mezi nej vyšším uložením materiálu a nej nižším so výstupem materiálu vysoká. V elektrolytickém zařízení mohou mít takové fluidizační kanály rozměr několik stovek metrů, zatímco úhlový pokles kanálu může být několik stupňů. Za těchto nežádoucích podmínek tak vysoké rozdíly statického tlaku v transportním systému mohou vést k nekontrolovanému transportu materiálu jako je rychlý odtok materiálu ze skladovací nádrže, který způsobí jako důsledek nežádoucí přeplnění materiálu do elektrolytických komor. Dále spotřeba energie v popisovaném systému bude poměrně vysoká, pokud má systém uspokojivě pracovat, protože pohon pravděpodobně pracuje v nepřetržitém fluidizačním režimu.
Podstata vynálezu
Vynález odstraňuje tyto nevýhody. Podle vynálezu má zařízení pro transport ťluidizovatelného materiálu dvě nebo více hydraulických úrovní, které jsou navzájem sériově spojeny pomocí vstupních zámků. Zařízení pracuje s velkými rychlostmi materiálu, přičemž fluidizační kanály nebudou zcela naplněny fluid izovaným materiálem. Fluidizační plyn, dodávaný do každého flui45 dizačního prvku, bude vy pouštěn nespojitým (tj. spojitě jen v transportním režimu) řízeným způsobem a tak bude udržovat spotřebu energie na minimální úrovni. Pro tento účel byl vyvinut fluidizační prvek speciálně upravený pro potřeby zařízení. Dále nespojitý způsob vypouštění íluídizačního plynu způsobí zaplavení při každém spuštění a tím vypuzení nežádoucích objektů, velkých částic ze zařízení atd.
5(i
Vynález bude dále popsán podrobně pomocí příkladů provedení a obrázků.
Přehled obrázku na výkresech
Na obr. 1 je nakreslen princip transportu materiálu podle vynálezu ze skladovací nádrže do větší5 ho počtu přijímacích jednotek. Obr. 2 znázorňuje podrobněji princip z obr. 1. Na obr. 3 je nakreslena v řezu část nového fiuidizačnííio prvku pro použití podle vynálezu. Obr. 4 znázorňuje pracovní schéma provádění transportu fluidizovatelného materiálu podle vynálezu.
io Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je nakreslena nádrž 1 obsahující fluizovatelný materiál 2. Nádrž 1 je opatřena u dna trubkovitým výstupem 3. který vyčnívá do vstupního boxu 4. Plnění vstupního boxu 4 /. nádrže J muže být provedeno podle gravitačního plnicího principu. Vstupní box 4 je vytvořen jako obdél15 níkový box a je vybaven u dna alespoň jedním ťluidizačním prvkem 5. Na obr. 1 není fluidizaění prvek 5 podrobně nakreslen, ale takové prvky jsou obecně umisťovány podél spodních částí prostředků obsahujících materiál, který má být fluidizován. S výhodou pokrývají tyto prvky jen část dna a nikoliv vyčnívající oblast vzhledem k výstupu 3. Fluidizaění prvek 5 obdrží tlakový plyn přívodním potrubím 6, které může mít řiditelný ventil (nenakreslen) pro řízení dodávky tlakového ho plynu do fluidizaěního prvku 5. Nebo může být fluidizační prvek 5 systému opatřen vstupními tryskami spojujícími prvek s přívodním potrubím, přičemž trysky jsou opatřeny vstupními otvory velikosti, která umožňuje požadovanou fluid i začni rychlost ťluidizačním i prvky. Vstupní box 4 má dále výstup 8. kterýje spojen s pneumatickým dopravníkem 9. Klesání této části dopravníku je s výhodou asi 3°. Je třeba zdůraznit, že termín pneumatický dopravník v příkladu provedení podle vynálezu může byt totéž jako vzduchový skluz. Funkce vstupního boxu je následující; Práškový materiál bude přiváděn z nádrže směrem ke dnu vstupního boxu 4. Geometrické provedení vstupního boxu. trubkový výstup z nádrže, spolu sc statickým nebo dynamickým úhlem poklesu materiálu samo způsobí nakloněné postavení materiálu směrem k výstupu 3 nádrže J (rovněž naznačeno na obr. 1). V obdobích, kdy se materiál netransportuje ven ze vstupního boxu. so transport materiálu z nádrže do vstupního boxu se zcela zastaví. Je výhodné, když délka trubkovitého výstupu 3 je pětkrát větší, než jeho vnitřní průměr nebo i více.
Pneumatický dopravník má s výhodou více fluidizaěních prvků 10, J_L F2. J_3. uspořádaných u dna podobně jako prvek 5. Dále podobně, jak bylo popsáno u prvku 5, tyto prvky mohou obdr5? žet tlakový plyn příslušnou vstupní tryskou F4, F5, J_6, J7 vybavenou řídícím ventilem (neznázornčno). V dopravníku v sekci 9' může být s výhodou separátor pro oddělení nežádoucích objektů a jejich odstranění z dopravníku. Separátor zde není podrobně nakreslen, aleje výhodné, když je to separátor fluidizovatelnclio typu.
Sekce dopravníku jako je sekce 91, může mít sklon 1° vůči horizontální rovině. Takový malý sklon se může provést použitím nového fluidizaěního prvku, který bude dále vysvětlen pomocí obr. 3. U svého výstupního konce je sekce 91 spojena s rozdělovacím boxem 23 pro rozdělení materiálu alespoň do dvou směru. Výstup 28 této sekce obsahuje trubku nebo potrubí, které vede směrem dolů a končí nad dnem rozdělovacího boxu. Je výhodné, když délka trubky nebo potrubí i? jc pětkrát větší než její vnitřní průměr nebo i více. V tomto příkladu provedení jsou u dna rozdělovači ho boxu 23 dva fluidizační prvky 29, 29', které částečně zakrývají jeho dno. Přívodní potrubí 31, 3.Γ je spojeno s fluidizačními prvky 29. 29’ přes řiditelný ventil (nezobrazen), podobně jak je tomu u vstupního boxu 4, geometrické provedení rozdělovacího boxu. uspořádání trubkovitého výstupu z nádrže, spolu se statickým nebo dynamickým úhlem poklesu materiálu samo způsobí nakloněné postavení materiálu směrem k výstupu 28 sekce 91 (rovněž naznačeno na obr. 1). V podstatě může být rozdělovači box vybaven jedním nebo více fluidizačními prvky, ale v tomto přikladu provedení se dvěma fluidizačními prvky, jsou tyto prvky výhodně uspořádány symetricky vůči výstupu 28. Prvky mohou být uspořádány s rozestupem mezi sebou, takže nepokrývají vyčnívající oblast pod výstupem 28.
Funkce rozdělovacího boxu je následující: Práškový materiál bude podáván z výstupu 28 sekce směrem kc dnu rozdělovacího boxu 23. V obdobích, kdy se materiál netransportuje ven z rozdělovač ího boxu, zcela se zastaví transport materiálu ze sekce 22 dopravníku do rozdělovacího boxu.
V tomto příkladu provedení má rozdělovači box dva výstupy 24, 25 spojené s příslušnými sekcemi 26, 27 pneumatického dopravníku. Je však třeba zdůraznit, že tento popsaný princip transportování fluidizovatelného materiálu neomezuje rozdělovači box jen na dva výstupy. RozI» dělovací box může mít například kruhový půdorys a být opatřen tolika výstupy , kolik je jich třeba pro jednotlivá provedení.
Na obr. 1 jsou sekce 26. 27 dopravníku shodné a proto bude dále podrobně popsána jen první z nich. Sklon tčehto dopravníků je s výhodou asi 1°. Jak již byly dříve popsány sekce dopravní15 ku. sekce 26 zahrnuje jeden nebo více fluidizačních prvků 36 uspořádaných u dna a spojených s přívodním potrubím 37 pro tlakový plyn. které může být řízeno ventilem (nezobrazeno). Je třeba připomenout, že v době, kdy je aktivován alespoň jeden z těchto prvků, je fluidizační prvek 29 normě rovněž aktivován. Jakje vidět na obr. 1, jsou v částečně zobrazené sekci 26 dopravníku uspořádány dva výstupy 32 a 33. Tyto výstupy jsou propojeny s příslušnými vloženými zásobu í2i) mi tanky 34, 35, kdy může být materiál dodáván například do jednotlivých elektrolytických komor z každého zásobního tanku. Jc výhodné, když výstupy 32 a 33 jsou uspořádány jako otvory v jedné boční stěně dopravníku, které jsou dále opatřeny dolů směřujícími trubkami. Boční otvory jsou výhodné z toho důvodu, že pokud by l naplněn jeden tank 34 a v důsledku toho výstup 32 bude materiálem zablokován, stále bude možné, aby tok materiálu sekcí 26 prošel výstupem aniž by tnu překážel materiál nahromaděný na výstupu.
Ve dně zásobních tanků 34, 35 jsou uspořádány příslušné trubkovité dolů směřující výstupy 39. 40 a příslušné sekce 47, JJ. S výhodou je délka výstupních trubek pětkrát větší, než jejich vnitřní průměr nebo ještě větší. Boxy jsou jednotlivě shodné a proto bude nyní popsán jen box 44. so Obdobně k funkci vstupního boxu 4. i vstupní box 4J_ obsahuje alespoň jeden fluidizační prvek zásobovaný tlakovým plynem z potrubí 44 řízeného ventilem (neznázorněno). S výhodou pokrý vá prvek jen část dna a nikoliv vyčnívající oblast, pokud jde o výstup 39,
Práškový materiál bude dodáván z výstupu 39 směrem ke dnu vstupního boxu 44. Geometrické 15 provedení vstupního boxu, trubkový výstup z tanku 34, spolu se statickým nebo dynamickým úhlem poklesu materiálu samo způsobí nakloněné postavení materiálu směrem k výstupu 39 lanku 34 (rovněž naznačeno na obr. 1). V obdobích, kdy se materiál netransportuje ven ze vstupního boxu. zcela se zastaví transport materiálu z tanku do vstupního boxu.
Vstupní box 44 má výstup 46. který je propojen sc sekcí 47 pneumatického dopravníku s jedním nebo více fluid izačnímí prvky 48 spojenými s přívodním potrubím 49 pro tlakový plyn. které může být řízeno ventilem (neznázorněno). Tento dopravník může mít s výhodou sklon asi 1.5°. Sekce 47 dopravníku může dopravovat materiál jako jc oxid hlinitý a/nebo fluorid k nástavbě elektrolytické komory (neznázorněno) k vhodným plnicím zařízení, které jsou v ní uspořádány (neznázorněno). Sklon této části dopravníku je s výhodou 0,5°.
Na obr. 2 je nakreslen podrobněji princip z obr. 1. Na obr. 2 je sice popsán tentýž systém jako na obr. 1, ale jsou na tomto obr. 2 navíc nakreslena přídavná zařízení, jako odvzdušňovací zařízení a různé hydraulické úrovně. Je výhodné, jsou-li uspořádána odvzdušňovací potrubí 100, 101, 102
5o příslušně mezi sekcí 9 (viz obr. 1) a nádrží 1, mezi sekcí 9 a sekcí 2 nebo separátorcni sekce 9' a konečně mezi vstupním boxem 44 a sekcí 26. Je výhodné, když výška ohybu v těchto potrubích jc 250 mm nebo větší nad jeho horním bodem spojení, aby se zabránilo transportu materiálu od vzd u šňo vac í m i potru b í ni i.
- J CZ 299946 Bó
Na obr. 2 jsou dále vyznačeny různé úrovně hO, h_i_. h2. h3 a b4. Ve fluídizovaném stavu se nebude práškový materiál chovat jako materiál sestávající z částeček, ale bude se mnohem pravděpodobněji chovat jako tekutina (kapalina). Při funkci nebudou za normálních okolností různé fluid izačn í prvky aktivovány současně. Tyto prvky budou spíše uváděny do funkce buď period ic5 ky, nebo podle požadavku v souladu s různými transportovanými vzorky pro zajištění toho, aby materiály byly transportovány ke všem příjmovým jednotkám v zařízení a že toto zařízení předá dostačující množství materiálu v předem určeném časovém úseku. Například může být propojeno jedno nebo více podávačích zásobníků (uspořádaných v nadstavbě každé elektrolytické komory) u konce všech dopravníkových sekcí podobně jako u sekce 47 a včetně ní, které mají pro některé io hodiny funkce celkovou kapacitu. Pro dodávku dostatečného množství materiálu pro naplnění těchto podávačích zásobníků, ta větev dopravníkového systému, která obsahuje každou sekci 47, jen musí běžet zkrácenou dobu závisející na rychlosti prášku, skladovací kapacitě podávač ího zásobníku a průřezu rychlosti toku v závislosti na skutečné spotřebě. V době, kdy je tato větev nečinná, mohou být provedeny obdobné operace kdekoliv v systému a tím ušetřit okamžitou is kapacitu tlakového plynu a energie.
Na obr. 2 úroveň h_[ u vstupního boxu 4} vyznačuje ucpávku pro tekutinu, která bude omezovat průchod fluidizovaného materiálu nad touto úrovní v situaci, kdy se materiál nahromadil ve vstupním boxu 44 a následně blokuje výstup 39 tanku 34. Podobnou situaci budou představovat úrovně h2 a h3. Na úrovní h_2 bude rozdělovači box 23 působit jako ucpávka pro tekutinu a následně bude materiálu zamezeno v průchodu touto úrovní jako důsledek nahromadění materiálu v tomto boxu. Podle toho na úrovní h3 bude vstupní box 4 fungoval jako ucpávka pro tekutinu a bude materiálu bránit ve výstupu z nádrže U Na obr. 2 indikuje hj. atmosférický tlak, zatímco ho indikuje plnicí ventil na straně uživatele.
Při funkci bude systém fluid izován ve větvích. Například, v jedné době jedna větev obsahující vstupní box 4, dopravník 9 a 93, rozdělovači box 23 a alespoň ěást sekce 26 dopravníku bude aktivována fluidizačním plynem a materiál poteče z nádrže i a do tanku 34. Protože tank 34 byl naplněn, část dopravníku 26 mezi tankem 34 a tankem 35 může být fluidizována pro spuštění .to transportu materiálu do tanku 35. Jestliže materiál stále vyžaduje sekci 26 dopravníku po proudu, bude materiál pokračovat v toku a projde vstupem 32 tanku 34* a vstupem 33 lanku 35. Nakonec, když všechny nádoby sekcí dopravníku po proudu budou naplněny, tok materiálu v sekci 26 bude zastaven a uveden do klidu. Při předpokladu, že v sekci 27 dopravníku není žádný proud materiálu, pak dojde k ucpání materiálu v rozdělovacim boxu 23 a následně bude přerušen tok materiálu sekcemi 93 a 9 dopravníku a uveden do klidu. Následkem toho vstupní box 4 se ucpe materiálem a tok materiálu z nádrže i do vstupního boxu 4 bude zastaven.
Pokud je třeba naplnit materiálem tank 34 po směru proudu, například vzhledem k sekci 47 dopravníku, může to být provedeno aktivací lluidizačního prvku 48 v sekci 47. Materiál potom začne téci z tanku 34 směrem k přijímací jednotce (jednotkám) materiálu. Nakonec, když už není požadován žádný materiál sekcí 47 dopravníku ve směru eliodu, tok materiálu bude v sekci 47 zbrzděn a vstupní box 44 bude blokován nahromaděním materiálu.
Jestliže potom je aktivována podobná sekce 27 dopravníku (viz také obr. I) tak, že fluidizačním prvkem, který je v ní uspořádán začne proudil fluidizační plyn, začne téci materiál sekcí 27 do podobných tanků, jak bylo již dříve popsáno u tanků 34 a 35 a v souladu s podobným postupem. Nahromadění materiálu v rozdělovacim boxu 23 potom přestane existovat, protože materiál je odstraněn z toho místa dopravníkem 27 směřujícím dolů. Potom je ucpávka toku neaktivní a následně začne materiál proudit do rozdělovaeího boxu 23 ze sekcí 93 a 9 dopravníku. Ucpávka toku u vstupního boxu potom bude neaktivní ze stejného důvodu, jaký byl popsán u rozdělovaeího boxu a následně začne materiál proudil z nádrže i vstupním boxem 4. l ento proud bude pokračovat tak dlouho, jak dlouho budou aktivní zařazené fluidizační prvky a dokud se obdobné tanky nenaplní. Na konci toku fluidizovaného materiálu bude ustání toku a zastavení podle stejného vzoru, jaký je popsán u první zmíněné větve včetně sekce 26 dopravníku.
-4CZ 299946 B6
Je třeba zdůraznit, žc transport materiálu prováděny distribučním systémem může být řízen počítačovou procesní jednotkou (neznázoměno). Z toho důvodu mohou být v různých částech distribučního systému umístěny indikátory jako například indikátory' hladiny. Indikátory' mohou byt spojeny s procesní jednotkou, která dále může aktivovat/deaktivovat různé fluidizační prvky v celém systému podle předem určeného programu.
Na obr. 3 je nakreslena v řezu část dopravníkového kanálu 200. která má dno 201. boční části 202. 203. V horní části obr. 3 je vlnovkou naznačeno, že kanál pokračuje nad úrovní nakreslené io vlnovky. Fluidizační prvek zahrnuje vstup 205. základovou desku 204 a element 206 prostupný pro plyn. Tento element může být vyroben z rouna a je připevněn obvodovými částmi k základové desce 204. Na obr. 3 je rouno připevněno tak, že se ohnou vnější boční části základové desky, které pak přiskřípnou obvodové boční části rouna. Základová deska může byt vyrobena z kovu, jako ocelová deska. Pro zamezení úniku plynu mohou být spoje mezi rounem a základovou desiš kou opatřeny těsnicím kroužkem 208. 209, Fěsnicí kroužek muže vy t vyroben z jakéhokoliv těsnicího materiálu schopného odolávat fyzikálním a chemickým podmínkám v dopravníku. Výše popsaný způsob spojení částí dohromady se použije podobně na koncové strany jak základové desky, tak rouna.
Přívod 205 je tvořen plynovodním Fitinkem 210 obsahujícím vertikálně vyčnívající trubku 211 s ústím 24 2. Mezi prodyšným elementem 206 a ústím 212 je uspořádán ochranný prvek 213 pro ochranu prodyšného elementu proti perforaci. Prodyšný element může být opatřen otvorem v jednom nebo více z jeho bočních povrchů, nebo může mít otevřeny konec, jak je nakresleno na obr. 3. Základová deska 204 fluidizačního prvku má část 215 s vnitřním závitem komunikující s otvorem spojovací matice 214, která má vnější závit. Toto uspořádání prochází otvorem ve dnu 201 kanálu dopravníku a tak slouží k udržování upevnění fluidizačního prvku ke dnu kanálu dopravníku. V bočních částech 202, 203 mohou být uspořádány výčnělky 216. 217 kanálu pro zajištěni fluidizačního prvku proti nežádoucímu přemístění.
Jednou zvláštní výhodou vztahující se k výše popsanému fluidizačnímu prvku je to, že vzduchová komora má velmi malý objem, což má za následek rychlé převedení fluidizační odezvy materiálu když se do této vzduchově komory zavede fluidizační plyn. To dále vede k tomu, že nežádoucí nefluidizovatelné objekty v transportním systému mohou být postupně ze systému odvedeny poměrně silným impulzem proudu plynu, který se objeví při aktivaci prvku.
Je výhodné, když se nastaví fluidizační rychlost prodyšnou částí fluidizačního prvku na 0, 02 m/s (tj. objem fluidizačního plynu za vteřinu na oblast prodyšné části fluidizačního prvku.
Obr. 4 znázorňuje funkční schéma provádění transportu fluid izovatelného materiálu podle vyná40 lezu. Na schématu jsou podobné součásti jako jsou nakresleny na obr. I. Nádrž 301 je propojena se vstupním boxem 304. Vstupní box 304 je propojen s dopravníkem 309, který' má alespoň jeden fluidizační prvek F. Dopravník je spojen s rozdělovacím boxem 324, který může distribuovat materiál v dopravníku 326 a/nebo v dopravníku 327. Dopravník 326 transportuje materiál do šesti tanků 334 až 339, zatímco dopravník 327 transportuje materiál do podobného počtu tanku.
Zařízení, týkající se dopravníku 326 a dopravníku 327, jsou v tomto příkladu provedení shodná (všechny části nejsou znázorněny), a proto zde bude popsán jen jeden dopravník. Za distributorem 323 je ve směru proudu uspořádán jeden fluidizační prvek fl. Když. se zaktivuje element F v dopravníku a zmíněný prvek, bude materiál transportován z nádrže 301 do tanku 334 s malou spotřebou tlakového plynu. Fluidizační prvek f2 časově řízený a případně řízený i indikací plnč50 ho tanku, bude aktivován, když F a ff jsou stále ještě aktivní. Potom tank 335 může být naplněn transportem materiálu. Fluidizační prvek B, řízený tím stejným způsobem jak tornu bylo pro předchozí tank, bude aktivován a tím zahájí plnění tanku 336. Podobný postup může být prováděn pro tanky 337, 338 a 339. Potom může být proveden podobný postup pro naplnění podobných tanků spojených s dopravníkem 327, kde fluidizační prvky Γ7 - f!2 mohou být postupně
- 5 C7. 299946 B6 aktivovány. Průměrná spotřeba tlakového plynu může byt vypočítána na základě následující relace založené na průměrné době aktivace fluidizačních prvků: F + (fl....fn) x Ά Index ..n“ představuje celkový počet fluidizačních prvků a tomu odpovídající počet tanků v jednou dopravníku podobném dopravníku 326.
V tomto příkladu provedení fluidizační prvky jsou postupně jeden po druhém fluidizovány pro plnění tanků jednoho po druhém. Obdobně může být plněna skupina tanků v jednom sledu. Například fluidizační prvky R a f2 mohou být současně aktivovány, pro naplnění tanků 334 a 335 v jednom sledu. Jakmile je tank 335 naplněn, například to ohlásí senzor hladiny (neznázorto něno), mohou být aktivovány prvky f3 a f4 pro provedení podobného plnicího postupu. Na obr je schematicky nakreslena elektrolytická komora E plněná materiálem z podávačích jednotek 350
355. lakové podavače mohou zpravidla být tvořeny malou nádrží a dávkovač ím zařízením pro plnění materiálu do komor potrubím 360 nebo podobně. Podavače obdrží materiál z dopravníku 347 fluidizovaného jedním nebo více fluidizačními prvky F3. Jakmile je lluidizační prvek F3 aktivován, materiál začne proudit z. tanku 336 vstupním boxem 341 a do dopravníku 347. Podávači jednotky 350 - 355 potom obdrží materiál a začnou se plnit. Je výhodné, když tato posledně zmíněná větev není aktivována, pokud se provádí plnění tanku 336, protože se tím zamezí případný přímý lok materiálu z nádrže 301 a do podávačích jednotek 350 - 355. Avšak budou stanoveny hydraulické úrovně se zaškreeními/b(okováními mezi nimi i když je systém fluid izován
2o v dopravnících od začátku do konce, který' takový přímý proud umožní. To je proto, že chráněná oblast dolů směřujících vstupů ve vstupních boxech s poměrem délky vůči průměru těchto vstupů vybudí omezení ncfluid i zo váného toku v sy stému.
Jc výhodné, když transport materiálu v systému je prováděn co nejekonoiničtěji vzhledem k bez25 prostřední kapacitě tlakového plynu a pro uspokojené požadavků vzhledem k celkové minimální hladině plnění. Dále je výhodné, když je řízení podávačích jednotek 350 - 355 spojeno s provozem elektrolytické komory a když je vypouštění z těchto jednotek řízeno v souladu s programem řízení komory; což zde není upřesněno.
.to Výše popsané zařízení má několik výhod. Významným znakem je to, že je poměrně malé. rozumná dávka transportu a dodávky do většího množství přijímacích míst působí proti oddělování a tak přispívá k homogenizaci materiálu. Takto následky rozdílné kvality materiálu, který má být distribuován, budou mezi všemi přijímacími místy zařízení vyrovnány.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob pro distribuci fluidizovatelných materiálů zahrnující nádrž (1) pro materiál, který má být distribuován, fluidizovatelné dopravní prostředky (9. 26. 27. 47) distribuující materiál do jedné nebo více přijímacích jednotek (34, 35), vyznačující se tím, že materiál se distribuuje z nádrže (1) do přijímacích jednotek (34. 35) průchodem alespoň dvěma hydraulickými hladinami určenými jedním nebo více vstupními zámky (4. 23. 41).
    io
  2. 2. Způsob podle nároku 1. vyznačující sc tím, že fluidizovatelné dopravní prostředky (9. 26, 27, 47) sc aktivují tlakovým fluidizačním plynem nespojitým způsobem.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že fiuidizovatelný materiál se d istri15 buuje do jedné nebo více elektrolytických komor (Γ) pro výrobu hliníku.
  4. 4. Způsob podle nároku I, vyznačující sc tím, že fluidizovatelné dopravní prostředky (9, 26, 27. 47) se aktivují a řídí prostředky předem naprogramovaného počítače tak. žc tlu idi zač ní prvky sc aktivují progresivním způsobem.
  5. 5. Zařízení pro distribuci fluidizovatelných materiálů zahrnující nádrž (1) pro materiál, který má být distribuován, fluidizovatelné dopravní prostředky (9. 26, 27. 47) pro distribuci materiálu do jednc nebo více přijímacích jednotek (350) materiálu, vyznačující se tím, že dopravní prostředky (9, 26, 27, 47) obsahují alespoň jeden zámek (4. 23, 41) pro materiál a tak
    25 definují v dopravních prostředcích alespoň dvě hydraulické úrovně.
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že fluidizovatelné dopravní prostředky (9, 26. 27, 47) zahrnují větší počet větví pro distribuci fluid izo vatel ného materiálu do většího množství přijímacích jednotek (350 - 355) materiálu a tak definují počet distribučních so cest mezi nádrží (I) a každou přijímací jednotkou, přičemž každá cesta je fluidizována tlakovým plynem nespojitým způsobem.
  7. 7. Zařízení podle nároku 5, vyznačující sc tím, že zámek (4, 23, 41) pro materiál zahrnuje dolů směřující výstup (3, 28, 39). částečně fluidizovatelné dno a výstup (8. 24, 46), pro55 pojený s fluidizovatelnýin dopravníkem (9. 26. 27, 47).
  8. 8. Zařízení podle nároku 5. vyznačující se tím. že fluid izo vatel né dopravní prostředky (9, 26, 27. 47) zahrnují alespoň jeden tlu idi začni prvek tvořený základovou deskou (204), vstupem (205) pro tlakový plyn a prodyšným elementem (206) pro plyn připevněným
    40 k této základové desce a tak tvořícím vzduchovou komoru mezi základovou deskou a prodyšným elementem.
  9. 9. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že fiuidizovatelný materiál je kysličník hlinitý (alumina) nebo fluorid distribuovaný do jedné nebo více elektrolytických komor.
  10. 10. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že přijímací jednotky (350) materiálu jsou jedno nebo více podávačích zařízení uspořádaných v elektrolytických komorách (E).
CZ20032826A 2001-03-21 2002-03-20 Zpusob a zarízení pro distribuci fluidizovatelných materiálu CZ299946B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO20011446A NO315037B1 (no) 2001-03-21 2001-03-21 Fremgangsmåte og system for distribusjon av fluidiserbare materialer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032826A3 CZ20032826A3 (cs) 2004-01-14
CZ299946B6 true CZ299946B6 (cs) 2009-01-07

Family

ID=19912288

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032826A CZ299946B6 (cs) 2001-03-21 2002-03-20 Zpusob a zarízení pro distribuci fluidizovatelných materiálu

Country Status (17)

Country Link
US (2) US20040191007A1 (cs)
EP (1) EP1379454B1 (cs)
JP (1) JP4026177B2 (cs)
CN (1) CN1246206C (cs)
AT (1) ATE424361T1 (cs)
AU (1) AU2002243104B2 (cs)
BR (1) BR0208288B1 (cs)
CA (1) CA2441302C (cs)
CZ (1) CZ299946B6 (cs)
DE (1) DE60231387D1 (cs)
EA (1) EA004640B1 (cs)
IS (1) IS2657B (cs)
NO (1) NO315037B1 (cs)
NZ (1) NZ528892A (cs)
SK (1) SK287321B6 (cs)
WO (1) WO2002074670A1 (cs)
ZA (1) ZA200307802B (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1764320A1 (de) * 2005-09-15 2007-03-21 Claudius Peters Technologies GmbH Förderrohr zur vereinfachten pneumatischen Förderung
ATE402895T1 (de) * 2006-09-08 2008-08-15 Ibau Hamburg Ing Ges Verfahren zum befüllen von grossraumlagersilos mit einem fluidisierbaren material und anordnung dafür
ATE524398T1 (de) 2007-06-04 2011-09-15 Peters Claudius Projects Gmbh Verteilvorrichtung für ein fluidisierbares fördergut
RU2446088C2 (ru) * 2007-06-04 2012-03-27 Клаудиус Петерс Проджектс Гмбх Распределительное устройство для транспортировки псевдоожиженного материала
US20090010720A1 (en) * 2007-07-02 2009-01-08 Flsmidth A/S Use of air activated gravity conveyors in a continuous particulate removal process from an ESP or baghouse
CN101397681B (zh) * 2007-09-29 2012-05-23 沈阳铝镁设计研究院有限公司 水平长条型流态化分料装置
NO330929B1 (no) * 2009-03-30 2011-08-22 Norsk Hydro As Fremgangsmate og anordning for utmating av fluidiserbare materialer
DE102009014984A1 (de) * 2009-03-30 2010-10-14 Coperion Gmbh Pneumatisches Fördersystem für fließfähiges Schüttgut sowie Förderrohr für ein derartiges Fördersystem
FR2952363B1 (fr) * 2009-11-09 2011-11-11 Alcan Int Ltd Dispositif a fluidisation potentielle destine au convoyage de materiaux pulverulents en lit hyperdense
CL2010000023A1 (es) * 2010-01-13 2011-10-07 Ancor Tecmin S A Sistema para suministrar aire a un grupo de celdas electroliticas que comprende; un soplador de aire, una tuberia de suministro, un flujometro con un regulador de flujo y conectado entre una primera manguera y una segunda manguera; y un proceso para la operacion de un sistema.
CN102466104B (zh) * 2010-11-08 2015-08-26 通用电气公司 管道及输送方法
CN103068703B (zh) 2010-11-25 2016-01-20 三菱日立电力系统株式会社 箱系统及煤渣回收装置
CN102534680B (zh) * 2010-12-27 2015-04-01 贵阳铝镁设计研究院有限公司 电解质给料系统装置
FR2980783B1 (fr) * 2011-10-04 2016-05-13 Rio Tinto Alcan Int Ltd Procede et dispositif de distribution d'un materiau fluidisable, et installation incluant ledit dispositif
JP5868839B2 (ja) * 2012-12-27 2016-02-24 三菱重工業株式会社 チャー払出管
US20140270998A1 (en) * 2013-03-14 2014-09-18 Babcock Power Services, Inc. Pneumatic conveyor fabric frames and mounts
CN103241549B (zh) * 2013-05-24 2016-07-13 浙江永达电力实业股份有限公司 一种集中物料供应的生产线
CN105088281A (zh) * 2014-05-23 2015-11-25 郑州发祥铝业有限公司 一种载氟氧化铝粉料的混合装置
NO338642B1 (no) * 2014-09-12 2016-09-26 Norsk Hydro As Anordning og fremgangsmåte for mating av doser av fluidiserbare materialer
CN108883884B (zh) * 2016-03-30 2020-11-17 美铝美国公司 供给系统和使用供给系统的方法
US11708225B2 (en) * 2019-04-04 2023-07-25 Reel Alesa Ag Precision flow feeding device

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3464553A (en) * 1967-08-28 1969-09-02 Garth S Hancock Apparatus and process for separating materials of different specific gravities
GB2116064A (en) * 1982-03-05 1983-09-21 Coal Ind Improvements in or relating to particle sizing systems for fluidised beds
EP0187730A2 (fr) * 1985-01-08 1986-07-16 Aluminium Pechiney Dispositif à lit fluidisé pour la séparation continue de deux phases solides mélangées
EP0615786A1 (en) * 1993-03-15 1994-09-21 Norsk Hydro A/S Separator for the separation of fluidisable from non fluidisable materials

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2882097A (en) * 1956-12-19 1959-04-14 Arvid J Hamren Air-conveyor
US3077365A (en) * 1959-01-22 1963-02-12 Sprout Waldron & Co Inc Pneumatic conveying system
US3115369A (en) * 1961-06-29 1963-12-24 Michael J Bozich Pneumatic conveying system
US3185434A (en) * 1962-02-28 1965-05-25 Michael J Bozich Conveying system and valve construction therefor
US3224812A (en) * 1962-02-28 1965-12-21 Michael J Bozich Conveying system and valve construction therefor
US3901555A (en) * 1962-07-15 1975-08-26 Fiber Controls Corp Material distributing system
US3671078A (en) * 1962-07-15 1972-06-20 Fiber Controls Corp Material distributing system
US3945683A (en) * 1969-07-09 1976-03-23 Fiber Controls Corporation Priority interrupt circuit
US3603646A (en) * 1970-01-26 1971-09-07 Ibm Semiconductor wafer air slide with controlled wafer motion
US3753867A (en) * 1971-04-14 1973-08-21 Koppers Gmbh Heinrich Apparatus for charging coke ovens
US4016053A (en) * 1975-10-01 1977-04-05 Kaiser Aluminum & Chemical Corporation Feeding particulate matter
US4299683A (en) * 1980-07-17 1981-11-10 Aluminum Company Of America Apparatus and method for efficient transfer of powdered ore
FR2534891B1 (fr) * 1982-10-22 1987-01-09 Pechiney Aluminium Dispositif clos a fluidisation potentielle pour le controle horizontal de materiaux pulverulents
DE3310452A1 (de) * 1983-03-23 1984-09-27 Bühler-Miag GmbH, 3300 Braunschweig Verfahren und vorrichtung zur automatischen pneumatischen beschickung einer vielzahl von verbrauchsstellen mit pulverfoermigem gut
FR2562878B2 (fr) * 1984-04-12 1989-06-30 Pechiney Aluminium Dispositif clos a fluidisation potentielle pour le convoyage horizontal en lit dense de materiaux pulverulents
NO174147C (no) * 1991-03-25 1994-03-23 Norsk Hydro As Anordning for automatisk nivåkontroll i en lukket renne eller beholder for transport og/eller fordeling av fluidiserbart materiale
NO300602B1 (no) * 1992-12-29 1997-06-23 Norsk Hydro As Pneumatisk doseringsapparat
US5622457A (en) * 1994-06-02 1997-04-22 Motan, Inc. Pneumatic material handling system
DE19652865C2 (de) * 1996-12-18 2001-07-26 Oce Printing Systems Gmbh Vorrichtung zum Transportieren von feinpulvrigem Tonermaterial
US6000884A (en) * 1997-03-27 1999-12-14 Advanced Manufacturing Technology Apparatus for controlling flow in air conveyor systems
FR2778393B1 (fr) * 1998-05-11 2000-06-16 Pechiney Aluminium Procede pour le convoyage en lit hyperdense de materiaux pulverulents et dispositif a fluidisation potentielle destine a le mettre en oeuvre
FR2779136B1 (fr) * 1998-06-02 2000-07-28 Pechiney Aluminium Procede de convoyage en phase hyperdense de materiaux pulverulents applicable au contournement d'obstacles
EP1295822A1 (de) * 2001-09-21 2003-03-26 BMH Claudius Peters GmbH Pneumatische Fördervorrichtung und -verfahren
FR2831528B1 (fr) * 2001-10-26 2004-01-16 Pechiney Aluminium Systeme de repartition de matiere pulverulente avec des debits pondereux controles
DE10162398A1 (de) * 2001-12-13 2003-07-24 Moeller Materials Handling Gmb Anlage zum Beschicken einer Mehrzahl von Verbrauchern, z. B. von Zellen von Aluminiumschmelzöfen mit Schüttgut, z. B. pulverförmigem Aluminiumoxid
US6764253B1 (en) * 2003-02-14 2004-07-20 The Young Industries, Inc. System and method for assuring fluidization of a material transported in a pneumatic conveying system
JP2005327494A (ja) * 2004-05-12 2005-11-24 Aisin Seiki Co Ltd 集合住宅用燃料電池発電システム及びこれの運転方法

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3464553A (en) * 1967-08-28 1969-09-02 Garth S Hancock Apparatus and process for separating materials of different specific gravities
GB2116064A (en) * 1982-03-05 1983-09-21 Coal Ind Improvements in or relating to particle sizing systems for fluidised beds
EP0187730A2 (fr) * 1985-01-08 1986-07-16 Aluminium Pechiney Dispositif à lit fluidisé pour la séparation continue de deux phases solides mélangées
EP0615786A1 (en) * 1993-03-15 1994-09-21 Norsk Hydro A/S Separator for the separation of fluidisable from non fluidisable materials

Also Published As

Publication number Publication date
EA200301038A1 (ru) 2004-02-26
NO20011446L (no) 2002-09-23
CN1505586A (zh) 2004-06-16
SK287321B6 (sk) 2010-07-07
DE60231387D1 (de) 2009-04-16
IS6963A (is) 2003-09-19
EA004640B1 (ru) 2004-06-24
EP1379454B1 (en) 2009-03-04
JP2004527426A (ja) 2004-09-09
CA2441302C (en) 2010-05-18
US20040191007A1 (en) 2004-09-30
CA2441302A1 (en) 2002-09-26
WO2002074670A1 (en) 2002-09-26
CN1246206C (zh) 2006-03-22
BR0208288B1 (pt) 2012-11-27
ZA200307802B (en) 2004-09-06
EP1379454A1 (en) 2004-01-14
CZ20032826A3 (cs) 2004-01-14
US7407345B2 (en) 2008-08-05
BR0208288A (pt) 2004-03-09
NO315037B1 (no) 2003-06-30
JP4026177B2 (ja) 2007-12-26
NO20011446D0 (no) 2001-03-21
SK11782003A3 (sk) 2004-04-06
AU2002243104B2 (en) 2007-01-04
US20070110525A1 (en) 2007-05-17
IS2657B (is) 2010-08-15
ATE424361T1 (de) 2009-03-15
NZ528892A (en) 2004-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ299946B6 (cs) Zpusob a zarízení pro distribuci fluidizovatelných materiálu
EP1277678B1 (en) System for handling bulk particulate materials
US7048475B2 (en) System for distribution of pulverulent material with controlled gravimetric flow rates
KR20100126290A (ko) 미립 내지 조립 고체를 수용하여 컨테이너로부터 고압 시스템으로 전달하기 위한 방법 및 장치
AU2005270520A1 (en) Device and method for pneumatically conveying bulk materials in a dense flow method
AU2002243104A1 (en) A method and a system for distribution of fluidsable materials
US4560094A (en) Particulate solid storage container and transport method
US5360297A (en) Apparatus for automatic level control in a closed channel or container for transport and/or distribution of fluidizable material
AU765647B2 (en) Method and an arrangement for filling a silo
US4939850A (en) Method and apparatus to conduct fluidization of cohesive solids by pulsating vapor flow
US5067252A (en) Method and apparatus to conduct fluidization of cohesive solids by pulsating vapor flow
US11325776B1 (en) Mass-flow hopper
US3352606A (en) Bulk material handling systems
CZ212194A3 (en) Process and apparatus for filling pressure tank with particulate material
RU2328437C2 (ru) Устройство для непрерывной подачи порошкообразного твердого материала в пневмотранспортный трубопровод
JPH10109754A (ja) 粉粒体用ホッパ
CN113650819A (zh) 用于输送物料的装置
JPS59211513A (ja) 溶鉱炉への微紛状燃料吹込装置
US3773230A (en) Discharge of containers and pressure vessels
JPH07285665A (ja) 粉粒体の供給装置
SU1440338A3 (ru) Пневматическое загрузочное устройство дл подачи пульверизированного и гранулированного материала в металлические расплавы
JPS6337029A (ja) 粉粒体の空気輸送装置
SI7811166A8 (sl) Samoregulirna priprava za pnevmatski transport prašnatega materiala
JPS6238595U (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20220320