CZ299705B6 - Skrín pro vedení vzduchu - Google Patents

Skrín pro vedení vzduchu Download PDF

Info

Publication number
CZ299705B6
CZ299705B6 CZ20022180A CZ20022180A CZ299705B6 CZ 299705 B6 CZ299705 B6 CZ 299705B6 CZ 20022180 A CZ20022180 A CZ 20022180A CZ 20022180 A CZ20022180 A CZ 20022180A CZ 299705 B6 CZ299705 B6 CZ 299705B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
air
duct
path
paths
channel
Prior art date
Application number
CZ20022180A
Other languages
English (en)
Inventor
Abouchaar@Nicolas
Original Assignee
Valeo Klimasysteme Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valeo Klimasysteme Gmbh filed Critical Valeo Klimasysteme Gmbh
Publication of CZ299705B6 publication Critical patent/CZ299705B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/00642Control systems or circuits; Control members or indication devices for heating, cooling or ventilating devices
    • B60H1/00664Construction or arrangement of damper doors
    • B60H1/00671Damper doors moved by rotation; Grilles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/00642Control systems or circuits; Control members or indication devices for heating, cooling or ventilating devices
    • B60H1/00664Construction or arrangement of damper doors
    • B60H2001/00721Air deflecting or air directing means

Abstract

Rešení se týká skríne pro vedení vzduchu, zejménapro vytápecí, klimatizacní a/nebo ventilacní zarízení pro motorové vozidlo, v níž je usporádáno alespon jedno zarízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, alespon jedna vzduchová cesta (20), která vede preszarízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, a alespon jedna vzduchová cesta (30), která obchází zarízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, a rovnež alespon dve výstupní cesty (40, 50), které ústí v prostoru (3)tak, že vždy jedna výstupní cesta (40, 50) se nachází v podstate naproti jedné z dalších cest (20, 30), pricemž v tomto prostoru (3) je usporádáno zarízení (1) pohyblivé kolem osy (2), které vykazujeprvek vedení vzduchu ve forme kanálu (4, 5, 6, 7)a zajištuje, v daných polohách, pruchod vzduchu mezi dvema vzájemne protilehlými cestami (20, 40; 30, 50) prakticky bez ztrát tlaku, a pruchod vzduchu mezi dalšími protilehlými cestami (30, 50; 20, 40) kde dochází ke ztrátám tlaku.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká skříně pro vedení vzduchu a zejména skříně pro vedení vzduchu vytá pěcího, klimatizačního a/nebo ventilačního zařízení pro vozidlo.
Dosavadní stav techniky
Zpravidla je v takové skříni pro vedení vzduchu uspořádáno alespoň jedno zařízení pro úpravu vzduchu, jako například odpařovaě klimatizačního zařízení, topné těleso, kterým může proudit tekutina sloužící k ochlazování motoru, elektrické topné zařízení apod. Aby bylo možné zajistit uživatelsky specifickou regulaci vzduchu, proudícího do prostoru pro cestující vozidla, je obvykle jedna část vzduchu vedena přes zařízení pro úpravu vzduchu, kdežto jiná část může byt vedena kolem zařízení pro úpravu vzduchu.
V posledních letech se vyskytl požadavek moci uspořádat ve vozidle větší počet různých klimatizačních zón, například jednu přední a jednu zadní klimatizační zónu, nebo také požadavek na rozlišení pravé a levé poloviny vozidla, až k požadavku na tzv. čtvřzónovou klimatizaci, která je kombinací obou výše uvedených řešení. Aby bylo možné zajistit ve vozidle takovéto různé klimatizační zóny, bylo navrhováno vytvoření několika vzájemně oddělených výstupních kanálů, kdy například jeden výstupní kanál vede vzduch do přední části a druhý výstupní kanál do zadní části vozidla, přičemž klimatizace přední části jc obecně považována za prioritní, aby bylo možné, přinejmenším v extrémních situacích, jako například v případě tvorby kondenzované vodní páry na čelním skle, zajistit dostatečnou klimatizaci. V důsledku toho byly až do dnešní doby vyvíjeny snahy uspořádat ve směšovacím prostoru, v nčrnž se může mísit vzduch upraveny pomocí zařízení pro úpravu vzduchu s neupraveným vzduchem, laterálně se rozvětvující vzduchový kanál, který by mohl vést vzduch kolem skříně pro vedení vzduchu až do zadní části vozidla. Tento připojený díl na jednu stranu neumožňuje nezávislou regulaci přední a zadní části a na druhou stranu vyžaduje přídavný konstrukční objem, který' v motorových vozidlech většinou není k dispozici. Problém omezeného konstrukčního objemu je ještě závažnější, pokud je pro zadní část uspořádán kanál pro teplý vzduch a kanál pro studený vzduch, jak navrhuje přihlašovatel, které by pak oba musely být vedeny kolem části skříně pro vedení vzduchu pro přední část. Skříň pro vedení vzduchu podle úvodní části nároku 1 je popsána v dokumentu FR-A-2 788 019.
S ohledem na tyto skutečnosti je zapotřebí poskytnout vylepšenou skříň pro vedení vzduchu, která při malém nezbytném konstrukčním objemu umožňuje jednak vedení upraveného a/nebo neupraveného vzduchu volitelně a dostatečným způsobem do všech klimatizačních zón, nebo pouze do některých klimatizačních zón.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je tohoto úkolu dosaženo skříní pro vedení vzduchu, která má znaky nároku 1. Výhodná vylepšení jsou uvedena v závislých nárocích.
Zejména vynález navrhuje skříň pro vedení vzduchu, zejména pro vytápěcí, klimatizační a/nebo ventilační zařízení pro motorové vozidlo, v němž je uspořádáno alespoň jedno zařízení pro úpravu vzduchu, alespoň jedna vzduchová cesta, která vede přes zařízení pro úpravu vzduchu, a alespoň jedna vzduchová cesta, která obchází zařízení pro úpravu vzduchu, a rovněž alespoň dvě výstupní cesty. V této souvislosti vynález navrhuje, aby různé cesty ústily v jednom prostoru tak. že vždy jedna výstupní cesta sc nachází prakticky nebo v podstatě naproti jedné z dalších cest,
- 1 CY 299705 B6 přičemž v tomto prostoru je uspořádáno zařízení pohyblivé kolem osy, které vykazuje prvek vedení vzduchu ve formě kanálu a zajišťuje, v daných polohách, průchod vzduchu mezi dvěma vzájemné protilehlými cestami prakticky bez ztrát tlaku.
Jinak řečeno, vynález umožňuje využívat jeden a tentýž prostor pro vedení vzduchu dvěma různými směry' tak, že se zařízení nechá otáčet kolem například středové osy, nebo osy umístěné mimo střed. V jedné z daných poloh tedy vznikne uspořádání, kdy se jeden kanál nachází uvnitř druhého tak, že se rozprostírají v podstatě rovnoběžně, a umožňují tak maximální průtok vzduchu, například v odmrazovacím provozním modu. Naopak ve druhé dané poloze je možný průio chod dvou vzájemně se pronikajících oddělených proudů vzduchu, přičemž dva různé směry' proudění mohou být například na sebe kolmé, Ve druhém uvedeném případě je tedy možný průchod vzduchu prakticky bez ztrát tlaku ve vnitřním kanále, který je vymezen prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu, například od zařízení pro úpravu vzduchu až například do zadní části vozidla, zatímco vedení čerstvého vzduchu do přední části podléhá jistým ztrátám tlaku, způso15 beným přítomností zařízení pro vedení vzduchu ve formě kanálu, které je uspořádáno napříč vzhledem ke směru proudění k výstupům v přední části.
Ze skutečnosti, že je možné vymezit dvě vzájemně se prostupující a alespoň z části vzájemně oddělené cesty proudění, vyplývá možnost získat zvláště krátké vzduchové cesty, takže ztráty tepla a/nebo tlaku mohou být s výhodou ještě více minimalizovány.
Podle vynálezu existuje alespoň v jedné poloze mezi prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu a dvěma vzájemně protilehlými cestami, těsnicí propojení, Takto může být tedy vytvořena například jedna souvislá vzduchová cesta mezi zařízením pro úpravu vzduchu a zadní částí, takže do zadní části může proudit dané množství upraveného vzduchu nezávisle na technickém nastavení klimatizace přední části.
Aby v uspořádání, v němž se dvě vzduchové cesty kříží, bylo možné využít současně vzduch proudící jak ze vzduchové cesty, která vede přes zařízení pro úpravu vzduchu, tak ze vzduchové
3ft cesty obcházející zařízení pro úpravu vzduchu, vykazuje prvek vedení vzduchu vc formě kanálu s výhodou otvor, který umožňuje odbočení vzduchu z průchodu podléhajícího ztrátám tlaku.
Prvek vedení vzduchu ve formě kanálu může s výhodou vykazovat alespoň dvě oddělené části, z nichž alespoň jedna může být s výjimkou konců uzavřená. Bylo by tedy možné, například v pří35 pádě, že zařízením pro úpravu vzduchu by bylo topné těleso, uspořádat danou cestu pro teplý vzduch vedoucí až do zadní oblasti, vedle níž by z boku vedla další cesta, která by mohla vedle ohřátého vzduchu dopravovat chladnější vzduch, který by byl takto odkloněn od průchodu podléhajícího ztrátám tlaku.
Příčný průřez prvku vedení vzduchu ve formě kanálu je s výhodou prakticky konstantní, v každém případě vsak alespoň nevykazuje žádné podstatné zúžení, které by mohlo vést ke ztrátám tlaku.
Z hlediska proudění by mohlo být výhodné, aby prvek vedení vzduchu ve formě kanálu byl vyt45 voren se zakřivením, takže by mohl například v jedné danc poloze umožňovat odklon vzduchu směrem nahoru, a v jiné dané poloze odklon vzduchu směrem dolů.
Ve výhodném provedení obsahuje zařízení otočné kolem osy v alespoň jedné dané poloze prostředky pro blokování alespoň jedné cesty, zejména dvou vzájemně protilehlých cest. Tímto způ50 sobem je například možné zamezit proudění vzduchu do zadní části, což může být žádoucí zejména v situacích, kdy je potřeba maximální množství vzduchu pro přední část.
Výše uvedené prostředky mohou být s výhodou vytvořeny z jednoho kusu s prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu a mohou spolu s ním tvořil například v podstatě válcové těleso. Pokud
CZ 299705 Bó by byla takto uspořádána alespoň částečná dvojitá stěna, došlo by pro libovolně vymezené polohy, i pro mezilehlé polohy, ke zlepšení vlastností zařízení, pokud jde o proudění.
Šířka prvku vedení vzduchu ve formě kanálu nebo také zařízení pohyblivého kolem osy může být s výhodou ve směru osy v podstatě rovna šířce alespoň jedné cesty, zejména šířce páru vzájemně protilehlých cest.
Konečně je výhodné, aby šířka prvku vedení vzduchu ve formě kanálu nebo také zařízení otočného koleni osy odpovídala vc směru osy v podstatě 15 % až 85 %, zejména 20 % až. 40 % šířky ío cesty, zejména páru vzájemně protilehlých cest. Rozmezí mezi 20 % a 40 % je zejména vhodné pro případ, kdy je jedna z uvažovaných výstupních cest vzduchu uspořádána pro zadní prostor vozidla nebo prostor pro nohy. Při jiných aplikacích by mohlo být vytvořeno rozmezí mezi 50 % a 70%, například když je pohyblivé zařízení umístěno v jakémkoli směrovacím prostoru zařízení, jako je například prostor, jímž je veden vzduch do difuzéru pro palubní desku a difuzérú v i5 úrovni čelního skla. V teto souvislosti je třeba ještě poznamenat, že směr, v němž se zařízení může pohybovat, může současně probíhat v podstatě horizontálně, vertikálně, nebo také šikmo.
Dále je třeba pod výrazem šířka chápat rovněž součet šířek, například v případě, kdy jsou k dispozici dva vzájemně oddělené kanály. V případě, kdy jsou k dispozici dva oddělené kanály, mohou být tylo kanály po stranách vzájemně zalteovány až k okrajům širších cest. přičemž stěnu kanálu nebo kanálů může rovněž tvořit samotná skříň.
Při dodržení stanovených poměrů lze zajistit dostatečný průchod vzduchu kolem prvku vedení vzduchu ve formě kanálu v alespoň jedné dané poloze, aby při zařazeném prostředku vedení vzduchu ve formě kanálu bylo možné dopravovat vzduch do klimatizační zóny, do níž vzduch neproudí bez ztrát tlaku, přičemž tento vzduch, podléhající ztrátám tlaku, naopak uvedený průchod vzduchu prostupuje například kolmo.
Souhrnně je možné konstatoval, že vynález umožňuje volitelně, při minimálních nárocích na prostor, jednak aby se dvě různá vzduchová proudění mohla vzájemně prostupovat, zatímco vc
3» druhém případě, ve druhé dané poloze, je pro proudění k dispozici prakticky celý průřez, jako například v případě, kdy vedení vzduchu do zadní části není vůbec uspořádáno.
Je třeba ještě zmínit, že řešení podle vynálezu může být rovněž aplikováno na větší počet vzduchových cest, které se na jednom nebo více místech kříží, přičemž člověk z oboru může také seznat, že z hlediska proudění za zařízením otočným kolem osv mohou být uspořádány další přívody teplého a/nebo studeného vzduchu, například také prostřednictvím běžné motýlkové klapky.
(i Přehle d obrázků j i a výkresech
Další výhody a znaky vynálezu vyplývají z následujícího popisu některých výhodných příkladů provedení, znázorněných na přiložených výkresech, na kterých;
obr. 1 znázorňuje pohled v řezu na první výhodné provedení skříně pro vedení vzduchu;
obr. 2 znázorňuje řez prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu, znázorněného na obr. 1;
obr. 3 a 4 znázorňují alternativní provedení k tomu, které je znázorněno na obr. 1, přičemž prvek vedení vzduchu ve formě kanálu tvoří s výjimkou konců uzavřeny kanál;
obr. 5 znázorňuje detailní pohled v řezu na příklady provedení znázorněné na obr. 3 a 4. především na prostor 3, v němž ústí různé vzduchové cesty;
obr. 6 a 7 znázorňují perspektivní zobrazení detailního pohledu znázorněného na obr. 5;
obr. 8 znázorňuje řez prvkem vedení vzduchu vc formě kanálu, který jc zobrazen na obr. 3 a 4, a to podél roviny 1-1, která je naznačena na obr. 5 a 7;
-3CZ 299705 B6 obr. 9 znázorňuje vylepšení provedení znázorněného na obr. 3 s prostředky, které umožňují blokovat dvě vzduchové cesty;
obr. 10 znázorňuje další vylepšení provedení znázorněného na obr. 5. v němž je možné odbočení z průchodů podléhajícího ztrátám tlaku;
? obr. 11 znázorňuje další výhodné provedení, které kombinuje řešení z obr. 5 a 6. ovsem není zde vytvořen žádný prostředek pro blokování cest;
obr. 12 a 13 konečně znázorňují další výhodné provedení ve dvou různých daných polohách zařízení pohyblivého kolem osy, které, jakožto v podstatě válcové těleso vytvořené z jednoho kusu, obsahuje prvek vedení vzduchu ve formě kanálu jakož i prostředky pro blom kování alespoň jedné vzduchové cesty.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje, částečně v řezu, pohled na výhodné provedení skříně pro vedení vzduchu podle vynálezu. která jc součástí ventilačního - vytápěcího zařízení pro motorové vozidlo. Vc skříni pro vedení vzduchu je, jako zařízení pro úpravu vzduchu, uspořádán výměník j_0 tepla pro topení, kterým může proudit tekutina sloužící k ochlazování motoru, a elektrické topné zařízení 12. které je zapojeno za výměníkem J_0 tepla pro topení. Vzduch dopravovaný neznázorněným větrákem může po eventuálním průchodu přes od pa řo v ač - pokud je rovněž k dispozici klimatizační zařízení - volitelně a způsobem nastavitelným pomocí řídicí klapky A proudit přes zařízení pro úpravu vzduchu do vzduchové cesty 20, která vede přes zařízení pro úpravu vzduchu, nebo může být veden kolem zařízení pro úpravu vzduchu, a proudit tak do vzduchové cesty 30, která obchází zařízení pro úpravu vzduchu, přičemž řídicí klapka A vzduchu umožňuje rovněž přísluš2? né poměrné nastavení. Na příslušných koncích, které se nacházejí z hlediska proudění po proudu, ústi vzduchové cesty 20 a 30 do prostoru 3. 7. prostoru 3 vychází vzduchová cesta 50, která se rozprostírá směrem nahoru až k difuzérům pro přední část motorového vozidla, a další výstupní kanál 40 vzduchu, který se rozprostírá směrem dolů a dozadu až k difuzérům vzduchu pro zadní část. V prostoru 3, v němž se vzduchová proudění vycházející z cest 20 a 30 mohou v zásadě
3« mísit a mohou proudit do cest 40 nebo 50, se nachází zařízení j_. které je uspořádáno pohyblivé, ve znázorněném případě otáčivé, kolem osy 2.
Zařízení i obsahuje prvek vedení vzduchu ve formě kanálu, který obsahuje stěnu 7 kanálu, jakož i dvě postranní stěny, které v tomto pohledu nejsou zobrazeny. Jak je znázorněno, zařízení 1 se ΐ5 může nacházet ve dvou daných polohách, které jsou naznačeny stěnou 7 kanálu pro první polohu a stěnou 7’ kanálu pro druhou polohu. Je zřejmé, že zařízení i by mohlo rovněž tvořit dva postranní kanály nebo větší počet rozdělených kanálů.
První provozní mód. v němž se prvek vedení vzduchu ve formě kanálu, na výkrese zejména stěna
7 kanálu, rozprostírá v podstatě rovnoběžně se směrem proudění, by měl umožnit průchod co možná největšího množství vzduchu z cesty 30 do cesty 50 bez ztrát tlaku. Zakřivení stěny 7 kanálu zohledňuje existující profil proudění, takže s výjimkou tloušťky materiálu nedochází k žádnému odporu proudění, a tedy k žádným ztrátám tlaku. V poloze naznačené vztahovou značkou 7 je průchod z cesty 20 směrem k cestě 40 naopak blokován či podroben ztrátám tlaku.
V druhé dané poloze prvku vedení vzduchu ve formě kanálu se stěna 7' kanálu rozprostírá v poloze naznačené touto vztahovou značkou 7’, takže průchod z kanálu 20 směrem ke kanálu 40 sc může uskutečnit prakticky bez ztráty tlaku. Navzdory ztrátám tlaku, k nimž dochází v důsledku přítomnosti vytvořeného kanálu, může v tomto uspořádání proudit dostatečné množství vzdu50 chu z cesty 30 směrem k cestě 50, neboť ve směru osy 2 je šířka prvku vedení vzduchu ve formě kanálu menší než šířka cesty 30 a cesty 50, což jasněji vyplývá z obr, 2, který znázorňuje prvek vedení vzduchu vc formě kanálu v řezu kolmém na nárysnu obr. 1.
-4CZ 299705 B6
Je třeba seznat, že prvek vedení vzduchu ve formě kanálu, upevněný na ose 2, je v jednom směru, totiž směrem nahoru, otevřený a kromě stěny 7 kanálu obsahuje postranní stěny 5 a 6, takže ve znázorněném provedení je po stranách vedle stěn 5 a ó k dispozici dostatečný prostor, jímž může proudit vzduch z cesty 30 do cesty 50, aby bylo možné zajistit klimatizaci přední části nezávisle na provozním modu. V alternativním provedení, které není znázorněno na výkresech, by mohl být odpovídajícím způsobem uspořádán rovněž kanál otevřený směrem dolů. Pokud jde o znázorněnou osu 2, je třeba poznamenat, že ačkoli je zobrazena vc středové poloze, mohla by být umístěna také mimo střed, a rovněž mít jinou orientaci, například vertikální namísto horizontální. Ve znázorněném provedení odpovídá šířka prvku vedení vzduchu vc formě kanálu přibio ližně 30 % šířky cesty 30 nebo 50, ale v podstatě šířce cest 20 a 40. Z jiného pohledu umožňuje provedení znázorněné na obr. 1 a 2 jednak rovnoběžné, například koaxiální, uspořádání cest 30 a 50, kdy se jeden kanál nachází uvnitř druhého, jednak další uspořádání, při němž se prvek vedení vzduchu ve formě kanálu nachází v dané poloze 7' napříč průchodem mezi cestou 30 a cestou 50 a tvoří průchod z cesty 20 směrem k cestě 40, který nepodléhá ztrátám tlaku.
Na obr. 3 a 4 jsou v pohledu podobném jako na obr. 1 znázorněna příslušná vylepšení podle vynálezu, přičemž odpovídající prvky jsou opatřeny odpovídajícími vztahovými značkami. V příkladech provedení znázorněných na obr. 3 a 4 obsahuje prvek vedení vzduchu ve formě kanálu vedle stěny 7 kanálu a postranních stěn 5 a 6 navíc další stěnu 4 kanálu, takže je vytvořen s výjimkou konců uzavřený kanál, který' přichází do polohy hermetického propojení s cestou 20 a/nebo cestou 40, čímž se vytvoří souvislá cesta proudění od zařízení 10, 1_2 pro úpravu vzduchu směrem k prostoru pro nohy v zadní části vozidla, přičemž přední část může být rovněž klimatizována. neboť vzduch vycházející z cesty 30 může kolem vytvořeného kanálu proudit dopředu směrem k cestě 50, V případě, že je namísto klimatizace nebo vytápění zadní části požadováno maximální proudění vzduchu do přední části, zařízení i může být snadno pootočeno tak, aby stěny 4. 5, 6, 7 kanálu byly uspořádány v podstatě rovnoběžně se směrem proudění mezi cestou 30 a cestou 50, takže mezi cestami 30 a 50 vznikne průchod prakticky bez zúžení.
Provedení znázorněné na obr. 4 se od provedení z obr. 3 podstatně lisí tím. že do výstupního .ta kanálu 40 vzduchu může navíc proudit vzduch z kanálu 60 pro čerstvý vzduch. Pokud tedy dochází k průchodu vzduchu, prakticky bez ztrát tlaku, z cesty 20 do vzduchové cesty 40 pro tepelně upravený vzduch, může být teplota proudícího vzduchu regulována míšením se studeným vzduchem z kanálu 60. Ačkoli to není znázorněno, je v provedení znázorněném na obr. 4, jakož i v dalších provedeních podle vynálezu, možné uspořádat zpětné klapky, zejména aby se zabránilo například průchodu studeného vzduchu zc vzduchové cesty 30 a/nebo 60 do cesty 20, kterou proudí teplý vzduch.
Obr. 5 znázorňuje detailní pohled na prostor 3, v němž ústí cesta 20 pro vedení teplého vzduchu, cesta 30 pro vedení čerstvého vzduchu, jakož i cesty 40 a 50, které odvádějí vzduch do každé z •to různých klimatizačních zón. Tento detailní pohled odpovídá zobrazení na obr. 3 a 4.
Aby bylo vedení vzájemné sc prostupujících průchodů vzduchu mezi různými vzduchovými cestami zřejmější, je detailní řez znázorněný na obr. 5 znázorněn na obr. 6 a 7 v perspektivním zobrazení, přičemž jako daná poloha je znázorněn průchod mezi cestami 20 a 40 prakticky i5 nepodléhající ztrátám tlaku a průchod mezi cestami 30 a 50 podléhající ztrátám tlaku. Jak lze seznat / perspektivních zobrazení, ztráty tlaku při průchodu z cesty 30 směrem k cestě 50 vznikají v podstatě v důsledku přítomnosti stěn 7 a 4 kanálu. Z výkresu je dále možné seznat, že zvolené uspořádání kanálu s v podstatě pravoúhlým příčným průřezem je zvoleno libovolně, přičemž po drobných změnách by bylo snadné uspořádat i další plochy příčného průřezu, jako
5i) například kruhovou, eliptickou nebo polygonální, přičemž účinek stěny 7 kanálu jakožto nárazové plochy, a tedy plochy, která způsobuje omezení tlaku, by mohl být s výhodou dále omezen.
Obr. 8 znázorňuje, podobně jako obr. 2, částečný řez provedeními znázorněnými na obr. 3 a 4, a to podél roviny 1 - která je naznačena na detailních pohledech na obr. 5 a 7.
- 5 CZ 299705 B6
Obr. 9 znázorňuje další výhodné provedení, které je podobné těm, jež byla popsána výše. V tomto provedení jsou ovsem uspořádány přídavné prostředky 8 a 9, které umožňují blokování a uvolňování kanálů 20 nebo 40. Pohyb těchto prostředků může být řízen vc spojení s prvkem 4, 5, ? 6. 7 vedení vzduchu ve formě kanálu, nebo nezávisle. Jako v předchozích provedeních jsou zde příslušné dané polohy naznačeny jednak vztahovými značkami bez čárky a jednak vztahovými značkami $ čárkou, Díky uzavíracím prostředkům 8, 9 může být zamezeno úniku vzduchu do zadní části v případě, kdy se vyskytne požadavek nebo nutnost maximálního proudění vzduchu do přední části. Uzavírací prostředky 8 a 9 by mohly být rovněž uspořádány způsobem, který ío umožňuje oddělené řízení, a mohly by zabraňovat úniku teplého vzduchu. Dále jc možné například v kanálu uspořádat, přestože to není znázorněno, zařízení proti zpětnému chodu, zabraňující proudění studeného vzduchu zezadu směrem dopředu nebo zespodu směrem nahoru cestou 20.
Obr. 10 znázorňuje další výhodné provedení skříně pro vedení vzduchu podle vynálezu, přičemž i? stěna 7 prvku vedení vzduchu ve formě kanálu, která je z hlediska proudění předřazená, jc opatřena otvorem JJ. který' umožňuje odklánět část proudění z cesty 30 do cesty 40, aby bylo možné v případě popsaného provedení mil pro zadní oblast k dispozici vzduch s mírně nižší teplotou.
Jinak odpovídá provoz znázorněného provedení provozu znázorněnému na obr. 5.
co Provedení znázorněné na obr. 11 je v podstatě kombinací provedení znázorněných na obr. 9 a 10 až na to. že prostředky pro blokování cest byly vynechány, ačkoli by mohly být rovněž přidány.
V provedení, které je zde znázorněno, tvoří prvek vedení vzduchu ve formě kanálu dva vzájemně oddělené kanály, z nichž jeden je s výjimkou konců uzavřený, kdežto druhý má otvor jj_. který' umožňuje proudění čerstvého vzduchu až do zadní oblasti. Zařízení 1 muže být, stejně jako v předchozích příkladech, umístěno tak, že vzduch mezi cestou 30 a cestou 50 proudí prakticky bez zábran. Je třeba zmínit, že v poloze, v níž je vzduch veden ze zařízení JO, j2 pro úpravu vzduchu směrem k ecstč 40 pro zadní oblast, může oddělení uzavřeného kanálu od kanálu napůl otevřeného pokračovat až do oblasti cesty 40, takže v ní může docházet k míšení a regulaci pomocí známých prostředků.
Obr. 12 a 13 znázorňují další provedení skříně pro vedení vzduchu podle vynálezu, v níž jsou prostředky 8, 9 pro blokování cesty 20 a/nebo cesty 40 vytvořeny z jednoho kusu s prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu a tvoří v podstatě válcové těleso jakožto zařízení I. Provoz odpovídá v podstatě provozu předchozích příkladů provedení. Zejména poloha znázorněná na obr, 12 umožňuje vedení vzduchu kanálem od zařízení pro úpravu vzduchu až do zadní oblasti, přičemž z cesty 50 do cesty 50 může vzduch proudit kolem zařízení U a to pouze na úrovni jedné strany nebo, jako v předchozích příkladech provedení, z obou stran.
V další dané poloze, která je znázorněna na obr. 13, jsou cesty 20, 40 blokovány pomocí pro40 středků 8. 9, přičemž celkový průřez je v podstatě uvolněn pro klimatizaci přední části, totiž současně skrz kanál a zároveň také po stranách kolem něj. tj. rovnoběžně s nárysnou kolem zařízení
I.
Ačkoli byl předkládaný vynález v předcházejícím textu podrobně popsán, a to i s odvoláním na jeho konkrétní příklady provedení, člověk z oboru sezná, že v rámci patentových nároků jsou možné nejrúznější variace a modifikace. Člověk z oboru zejména sezná, že jednotlivé znaky jednoho provedení mohou být volitelně kombinovány se znaky dalších provedení. Zejména by prvek vedení vzduchu mohl tvořit také jeden nebo dva postranní kanály, přičemž v tomto případě by stěna mohla být tvořena pomocí těsného připojení samotnou skříní,

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Skříň pro vedení vzduchu, zejména pro vytápěcí, klimatizační a/nebo ventilační zařízení pro motorové vozidlo, v níž je uspořádáno alespoň jedno zařízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, alespoň jedna vzduchová cesia (20), která vede přes zařízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, alespoň jedna vzduchová cesta (30). která obchází zařízení (10, 12) pro úpravu vzduchu, a alespoň dvč výstupní vzduchové cesty (40. 50), ío přičemž uvedené vzduchové cesty (20, 30, 40, 50) ústí v prostoru (3) tak, že vždy jedna výstupní vzduchová cesta (40, 50) sc nachází v podstatě naproti jedné z dalších vzduchových cest (20, 30).
    přičemž v tomto prostoru (3) je uspořádáno zařízení (1) pohyblivé kolem osy (2), vyznačující se t í m , že zařízení má prvek vedení vzduchu ve formě kanálu (4, 5, 6, 7), n který zajišfuje průchody vzduchu mezi dvěma vzájemně protilehlými vzduchovými cestami (20,
    40; 30. 50) ve dvou různých směrech a hermeticky propojuje dvě vzájemně protilehlé vzduchové cesty (20, 40; 30, 50).
  2. 2. Skříň pro vedení vzduchu podle nároku 1. vyznačuj ící sc t í m , že prvek vedení
    20 vzduchu ve formě kanálu (4, 5. 6. 7) tná otvor (II). který umožňuje odbočení proudu vzduchu z průchodu vzduchu, který podléhá ztrátám tlaku.
  3. 3. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z nároků 1 a 2, v y z n a č u j í c í sc tím, že prvek vedení vzduchu vc formě kanálu (4, 5. 6. 7) má alespoň dvč oddělené části, z nichž ales25 poň jedna je s výjimkou konců uzavřená,
  4. 4. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m . že příčný průřez prvku vedení vzduchu ve formě kanálu (4, 5, 6, 7) jc v podstatě konstantní.
  5. 5. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující s c t í m , že prvek vedení vzduchu ve formě kanálu (4, 5, 6, 7) je zakřivený.
  6. 6. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující
    35 se tím. že zařízení (1) obsahuje prostředky (8. 9) pro blokování alespoň jedné vzduchové cesty (20, 40), zejména dvou vzájemně protilehlých vzduchových cest (20. 40).
  7. 7. Skříň pro vedení vzduchu podle nároku 6, v y z n a ču j í c í se tím, že prostředky (8, 9) jsou vytvořeny zjednoho kusu s prvkem vedení vzduchu ve formě kanálu (4. 5, 6. 7).
  8. 8. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m , že šířka prvku vedení vzduchu ve formě kanálu (4. 5. 6. 7) ve směru osy (2) jc v podstatě rovna šířce vzduchové cesty (20, 40), zejména šířce páru vzájemně protilehlých vzduchových cest (20, 40).
  9. 9. Skříň pro vedení vzduchu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m . že šířka prvku vedení vzduchu ve formě kanálu (4, 5, 6, 7) ve směru osy (2) odpovídá v podstatě 15 % až 85 %, zejména 20 % až 40 % šířky cesty (20, 40), zejména páru vzájemně protilehlých cest (20, 40).
CZ20022180A 2000-10-20 2001-10-19 Skrín pro vedení vzduchu CZ299705B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10052135A DE10052135A1 (de) 2000-10-20 2000-10-20 Luftführungsgehäuse

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ299705B6 true CZ299705B6 (cs) 2008-10-29

Family

ID=7660512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022180A CZ299705B6 (cs) 2000-10-20 2001-10-19 Skrín pro vedení vzduchu

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6685554B2 (cs)
EP (1) EP1242258B1 (cs)
JP (1) JP3990276B2 (cs)
CZ (1) CZ299705B6 (cs)
DE (1) DE10052135A1 (cs)
ES (1) ES2280408T3 (cs)
WO (1) WO2002032704A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19957859A1 (de) * 1999-12-01 2001-06-07 Valeo Klimasysteme Gmbh Heiz- und/oder Klimaanlage für ein Fahrzeug mit Teilluftführungskanal
JP4147949B2 (ja) * 2003-01-23 2008-09-10 株式会社デンソー 空気通路開閉装置および車両用空調装置
JP3841063B2 (ja) * 2003-04-25 2006-11-01 株式会社デンソー 空気通路開閉装置および車両用空調装置
DE102004056813C5 (de) * 2004-01-28 2019-07-04 Hanon Systems Mehrzonen-Klimaanlage
DE102004015270A1 (de) * 2004-03-29 2005-10-20 Valeo Klimasysteme Gmbh Luftbehandlungsanlagengehäusestruktur
DE102004018913A1 (de) * 2004-04-15 2005-11-03 Valeo Klimasysteme Gmbh Luftleitsystem für eine Belüftungsanlage eines Fahrzeugs
DE102004033402B4 (de) * 2004-07-02 2007-06-14 Visteon Global Technologies, Inc., Dearborn Modulsystem zum Aufbau einer 1-Zonen-bis 4-Zonen-Klimaanlage für Fahrzeuge
FR2873189B1 (fr) * 2004-07-16 2006-08-18 Valeo Climatisation Sa Systeme de controle de la temperature de ventilation d'un appareil de chauffage et de climatisation
US20070187520A1 (en) * 2006-02-13 2007-08-16 Hall Timothy J Multi-zone temperature control module for an air handling system of a heating, ventilation, and air conditioning system for a vehicle
US20130072104A1 (en) * 2011-09-20 2013-03-21 Michael Picco Hvac fitting apparatus and method for use therewith
US20160039268A1 (en) * 2014-08-11 2016-02-11 Denso International America, Inc. Hvac auxiliary duct attachment
DE102014111496A1 (de) * 2014-08-12 2016-02-18 Valeo Klimasysteme Gmbh Fahrzeugklimaanlage zur Klimatisierung eines Fahrzeuginnenraums
JP6909009B2 (ja) * 2017-02-17 2021-07-28 株式会社日本クライメイトシステムズ 車両用空調装置

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2168786A (en) * 1984-12-20 1986-06-25 Austin Rover Group An air distribution valve for an air heater
EP0423778A2 (en) * 1989-10-20 1991-04-24 BORLETTI CLIMATIZZAZIONE S.r.l. A distributor for motor-vehicle air-conditioning systems
FR2771967A1 (fr) * 1997-12-04 1999-06-11 Valeo Climatisation Dispositif de chauffage et/ou climatisation de vehicule automobile, avec aerations laterales
FR2788019A1 (fr) * 1998-12-30 2000-07-07 Valeo Climatisation Dispositif de distribution d'air pour le chauffage et/ou la climatisation d'un vehicule automobile

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1582336A (en) * 1976-04-27 1981-01-07 Delanair Ltd Ventilation and temperature control apparatus
JPS5671416U (cs) * 1979-11-06 1981-06-12
DE3826182C1 (en) * 1988-08-02 1989-10-26 Adam Opel Ag, 6090 Ruesselsheim, De Heating and ventilating device for the passenger compartment of motor vehicles
US5070770A (en) * 1990-05-23 1991-12-10 General Motors Corporation Simultaneous temperature and mode selector for heating and cooling
US5062352A (en) * 1990-07-16 1991-11-05 General Motors Corporation Motor vehicle heating, ventilating and air conditioning system with combined mode/temperature door
US5399120A (en) * 1993-11-05 1995-03-21 General Motors Corporation Air conditioning system control valve
JP3663752B2 (ja) * 1995-11-10 2005-06-22 株式会社デンソー 空気通路切替装置および車両用空調装置
FR2749805B1 (fr) * 1996-06-14 1998-09-04 Valeo Climatisation Dispositif de chauffage-ventilation pour l'habitacle d'un vehicule automobile
DE19725127B4 (de) * 1996-06-17 2006-07-06 Denso Corp., Kariya Klimaanlage für ein Kraftfahrzeug
KR100316163B1 (ko) * 1996-07-27 2002-12-05 한라공조주식회사 공기조화장치
DE19646123B4 (de) * 1996-11-08 2008-03-27 Behr Gmbh & Co. Kg Heiz- oder Klimaanlage für ein Kraftfahrzeug
FR2761012B1 (fr) * 1997-03-18 1999-05-28 Valeo Climatisation Dispositif de distribution d'air pour le chauffage et/ou la climatisation de l'habitacle d'un vehicule
US5988263A (en) * 1997-07-08 1999-11-23 Valeo Climate Control, Inc. Mixing device for air conditioning system
US6520850B1 (en) * 2002-05-07 2003-02-18 Valeo Climate Control Corporation Distributor valve with integrally molded air deflector vanes for distributor box of HVAC system

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2168786A (en) * 1984-12-20 1986-06-25 Austin Rover Group An air distribution valve for an air heater
EP0423778A2 (en) * 1989-10-20 1991-04-24 BORLETTI CLIMATIZZAZIONE S.r.l. A distributor for motor-vehicle air-conditioning systems
FR2771967A1 (fr) * 1997-12-04 1999-06-11 Valeo Climatisation Dispositif de chauffage et/ou climatisation de vehicule automobile, avec aerations laterales
FR2788019A1 (fr) * 1998-12-30 2000-07-07 Valeo Climatisation Dispositif de distribution d'air pour le chauffage et/ou la climatisation d'un vehicule automobile

Also Published As

Publication number Publication date
EP1242258A1 (fr) 2002-09-25
ES2280408T3 (es) 2007-09-16
JP3990276B2 (ja) 2007-10-10
DE10052135A1 (de) 2002-05-02
US20030068971A1 (en) 2003-04-10
WO2002032704A1 (fr) 2002-04-25
JP2004511385A (ja) 2004-04-15
US6685554B2 (en) 2004-02-03
EP1242258B1 (fr) 2007-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5109755A (en) Heating and ventilating apparatus for the cabin of an automotive vehicle
US7540321B2 (en) Air conditioner for vehicle
JP4388243B2 (ja) 車両用空調装置
JP4425842B2 (ja) 車両用空調装置
JP4444347B2 (ja) 車両用空調装置
CZ299705B6 (cs) Skrín pro vedení vzduchu
JP2010155497A (ja) 車両用空調装置
US20050124284A1 (en) Airflow control in heating and air conditioning units
WO2003093042A1 (en) Mixing device for air conditioning system
JP4016496B2 (ja) 車両用空調装置
US6761210B1 (en) Airconditioner for a passenger cell of a vehicle
JP3900645B2 (ja) 車両用空調装置
JPH0686170B2 (ja) 車両用空気調和装置
KR102056123B1 (ko) 자동차 공조 시스템용 공기 분배 어셈블리
JP6371533B2 (ja) 車両用空調装置
JP2004230995A (ja) 車両用空調装置
JP4766817B2 (ja) 乗員コンパートメントの後部に対して別個に処理する自動車用空調装置
CN112238728A (zh) 车用空调装置
JP4120393B2 (ja) 車両用空調装置
CN110871663B (zh) 车辆用空调装置
US20080223549A1 (en) Air-Conditioning Device, in Particular for a Motor Vehicle
US6116329A (en) Heating or air-conditioning system
JP2005225445A (ja) 自動車用空調装置
JP3877187B2 (ja) 自動車用空気調和装置
JP2008094364A (ja) 高温空気チャネル及び低温空気チャネルと関連した温度混合方式のヒーティング、ベンチレーション及びエアコンディショニングシステム

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20161019