CZ298145B6 - Pecní agregát - Google Patents
Pecní agregát Download PDFInfo
- Publication number
- CZ298145B6 CZ298145B6 CZ20060257A CZ2006257A CZ298145B6 CZ 298145 B6 CZ298145 B6 CZ 298145B6 CZ 20060257 A CZ20060257 A CZ 20060257A CZ 2006257 A CZ2006257 A CZ 2006257A CZ 298145 B6 CZ298145 B6 CZ 298145B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- ceramic
- furnace
- ceramic fiber
- wall
- fiber mats
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F27—FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
- F27B—FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
- F27B9/00—Furnaces through which the charge is moved mechanically, e.g. of tunnel type; Similar furnaces in which the charge moves by gravity
- F27B9/30—Details, accessories, or equipment peculiar to furnaces of these types
- F27B9/32—Casings
- F27B9/34—Arrangements of linings
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F27—FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
- F27D—DETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
- F27D1/00—Casings; Linings; Walls; Roofs
- F27D1/02—Crowns; Roofs
- F27D1/025—Roofs supported around their periphery, e.g. arched roofs
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F27—FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
- F27D—DETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
- F27D1/00—Casings; Linings; Walls; Roofs
- F27D1/04—Casings; Linings; Walls; Roofs characterised by the form, e.g. shape of the bricks or blocks used
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F27—FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
- F27D—DETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
- F27D9/00—Cooling of furnaces or of charges therein
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
- Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
Abstract
Pecní agregát sestává ze dvou bocních sten, stropu z modulu z keramických vláknitých rohozí, vstupních a výstupních vrat. Pecní agregát je clenen ve smeru od vstupních dverí na nahrívací, zárové a chladicí pásmo. Steny jsou ve své spodní cásti tvoreny radami strídave nad sebou ulozených velkoformátových, vertikálne i horizontálne zámkovaných, keramických bloku (1) s prubeznými vertikálními otvory(2). Nad spodními radami bloku (1) je vytvoren labyrint z oboustranne zámkového stenového kamene (3) nebo ze zámkové desky (31) a nad ním pokracují opet rady ze strídave nad sebou polohovaných bloku (1). Vnejsí strany steny jsou opatreny prizdívkou z izolacních cihel (4) prekrytou záruvzdornými ocelovými kotvami navzájem spojenou sestavou tvorenoukeramickou vláknitou izolací (5), izolacními deskami (6) a vnejsím oplástením (7), které je v chladicím pásmu pece opatreno potrubím systému chlazení. Steny jsou u své horní hrany opatreny záruvzdorným armováním (20) se zámkem pro usazení stropu. Strop je tvoren navzájem spojitelnými modulovými sestavami z keramických vláknitých rohozí (10) s bocní zámkovou vazbou a majících ve svém tele vytvorený alespon jeden vpich (11). Modulová sestava je tvorena dvema, pres zámkové spoje do sebe zapadajícími moduly z keramických vláknitých rohozí (10) nasazených na alespon jednu keramickou kotvu (12). Keramické vláknité rohoze (10) a keramické kotvy (12) jsou horizontálne protknuty alespon jedním hrotem (13). Keramické kotvy (12) jsou vyvedeny vne keramických vláknitých rohozí (10) hlavou (14) uzpusobenou pro montáz sestavy na svarenec z lisovaných profilu (15) umístených nad kazdou radou keramických vláknitých rohoz
Description
Pecní agregát
Oblast techniky
Je řešena nová konstrukce stěn a stropů pecních agregátů, jako jsou průběžné tunelové a periodické, komorové, pece a aplikací pro keramický průmysl, obor stavebních hmot.
Dosavadní stav techniky
Výpal stavebních prvků jako jsou pálené cihly, cihelné bloky či střešní krytiny, prošel v 19. a
20. století rychlým vývojem od komorové pece, kde původním topným médiem bylo dříví, přes kruhové pece s topným médiem uhlí až po průběžné tunelové pece topným médiem uhlí, topný olej nebo plyn. Společným rysem těchto vypalovacích agregátů byla neměnná konstrukce a použitý materiál na stavu těchto zařízení. Stěny a stropy těchto pálicích agregátů byly budovány z keramických žáruvzdorných cihel pojených žáruvzdornou maltou.
Mezistupňem vývoje byla konstrukce vodorovného, zavěšeného stropu těchto agregátů, který zvyšoval kapacitu zařízení a usnadňoval nasazení automatizace pro nakládku a skládku páleného zboží.
Další etapou vývoje konstrukce pálicích agregátů v 50. letech 20. století bylo nasazení žáruvzdorných betonů na konstrukci stěn při použití keramických vláknitých desek a rohoží na dodatečné zaizolování těchto agregátů, Výsledkem toho pokroku, tedy nasazení nových materiálů, bylo snížení objemu konstrukce stěn pálicích agregátů, zrychlení montážních prací a celkové snížení nákladů na stavbu těchto agregátů.
Nej progres i vnější řešení představuje systém monolitických segmentů, odlévaných přímo na stavbě do plechových trapézových modulů, kde stěny a strop tvoří jeden celek. Představitelem tohoto řešení je francouzská společnost CERIC.
Přes nesporný pokrok tohoto řešení, zejména snížení nákladů na stavbu pecních agregátů, kdy se toto řešení prosadilo v Evropě, Americe i Africe, více jak 20-ti lete zkušenosti s provozem ukázaly na některé nedostatky. Zejména se jedná o životnost a následné problémy s opravami těchto zařízení. Přes nesporné přednosti vysoce hlinitých žáruvzdorných cementů, betony s nárůstem času a škodlivin z výpalu keramických materiálů dehydratují a opravy přibetonováním nebo tokretováním mají velice malou životnost. Životnost těchto pecních agregátů je omezena životností žárobetonových litých vyzdívek.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje pecní agregát sestávající ze dvou bočních stěn, stropu z modulů z keramických vláknitých rohoží, vstupních a výstupních vrat, kde tento pecní agregát je členěn ve směru od vstupních dveří na nahřívací, žárové a chladicí pásmo. Podstatou nového řešení je, že stěny jsou ve své spodní části do výše vsouvaného vozíku s vypalovaným materiálem tvořeny řadami střídavě nad sebou uložených velkoformátových keramických bloků opatřených vertikálně i horizontálně zámkovou vazbou, v nichž jsou vytvořeny ve vertikálním směru průběžné otvory. Vzdálenost středů těchto otvorů je L a vzdálenost středů od bližšího okraje velkoformátového keramického bloku je L/2. Nad těmito řadami bloků je vytvořen labyrint z alespoň jedné řady oboustranně zámkového stěnového kamene nebo ze zámkové desky. Nad tímto labyrintem jsou vytvořeny opět řady ze střídavě nad sebou polohovaných bloků s průběžnými otvory.
-1 CZ 298145 B6
Z vnější strany stěny pece jsou labyrint a nad ním vytvořené řady bloků opatřeny přizdívkou z izolačních cihel. Takto zarovnaná stěna je překryta keramickou vláknitou izolací, izolačními deskami a vnějším opláštěním, které jsou navzájem spojeny a stabilizovány žáruvzdornými ocelovými kotvami.
Opláštění velkoformátových keramických bloků, tedy stěn pece, je v chladicím pásmu pece opatřeno horizontálním vstupním potrubím s ventilátorem a je zaústěno vstupními odbočkami do vnitřního prostoru průběžných otvorů řady bloků nad labyrintem a je vyústěno výstupními odbočkami z průběžných otvorů poslední, horní, řady bloků do horizontálního výstupního potrubí. Takto vytvořené podélné stěny jsou u své horní hrany opatřeny žáruvzdorným armováním, jehož vnitřní strana je opatřena zámkem pro usazení stropu ha stěny. Strop je tvořen těsně vedle sebe umístěnými, navzájem spojitelnými modulovými sestavami z keramických vláknitých rohoží opatřených na bočních stranách zámkovou vazbou.
Jedna modulová sestava je tvořena dvěma, přes zámkové spoje do sebe zapadajícími moduly z keramických vláknitých rohoží nasazených na alespoň jednu keramickou kotvu. Pro zabezpečení své polohy jsou keramické rohože horizontálně protknuty alespoň jedním hrotem, který prochází alespoň jedním otvorem vytvořeným v těle keramické kotvy a souose s ním umístěným aspoň jedním vpichem vytvořeným v keramické vláknité rohoži.
Kotvy jsou vyvedeny vně keramických vláknitých rohoží hlavou uzpůsobenou pro montáž sestavy na svařenec z lisovaných profilů umístěných nad každou radou keramických vláknitých rohoží ve směru podélné osy této řady. Takto vytvořené modulové sestavy jsou uzpůsobeny svými konci pro usazení na zámek armovací výztuže stěn pecního agregátu.
Vrchní plocha modulových sestav je většinou opatřena krycí vrstvou z chemicky a tepelně odolné PVC fólie, a to zejména tam, kde je nutné zabezpečit ochranu proti paropropustnosti, kde je redukční atmosféra, přetlak v peci a podobně. Tato krycí vrstva rovněž usnadňuje vlastní čištění stropu pecního agregátu.
Výhodné je, jsou-li průběžné otvory v nahřívacím a žárovém pásmu vyplněny sypkým nebo rozvolněným izolačním materiálem.
Vnější opláštění stěn je tvořeno buď přizdívkou z lícových cihel propojenou se základní nosnou a izolační částí stěny žáruvzdornými kotvami, nebo profily Jekl kotvenými do podlahy a překrytými vlnitým nebo trapézovým plechem.
V jednom možném provedení jsou modulové sestavy stropu ná své spodní ploše opatřeny vrstvou ochranné stěrky.
V dalším možném provedení jsou modulové sestavy stropu na své spodní ploše opatřeny vzájemně všestranně zámkovanými krycími destičkami z izolačního žáruvzdorného materiálu zakotvenými v těle modulové sestavy. Krycí destičky se instalují v případech, kdy zplodiny vznikající při procesu pálení jsou svým složením tak agresivní, že působí destrukčně na moduly stropu, na keramické vláknité rohože.
Profily jsou s výhodou tvořeny dvojicí zády ksobě orientovaných U profilů, kde do prostoru mezi nimi jsou vyvedeny hlavy kotev, V této hlavě a v U profilech jsou souose, kolmo na podélnou osu modulových sestav, vytvořeny otvory, jimiž prochází keramická tyčka pro zabezpečení polohy. Je vhodné, jsou-li profily.jedné modulové sestavy navzájem spojeny nosníky pro mechanickou manipulaci se sestavou a jsou-li také profily sousedních modulových sestav navzájem spojeny napínacími šrouby.
Výhodou uvedeného řešení je z pohledu nové konstrukce stěn zejména snížení objemu i objemové hmotnosti těchto stěn, a to zhruba oproti klasické vyzdívce na polovinu a zrychlení monCZ 298145 B6 táže zhruba o třetinu. Další výhodou nových stěn je zefektivnění a zrychlení chlazení, využití odpadního tepla a možnost zkrácení chladicího pásma. Nezanedbatelnou výhodou je i snížení ceny stavby a energetické náročnosti zařízení. Stěny lze iychle opravovat a přezdívat, aniž by bylo nutné pec na dlouhou dobu odstavovat či demontovat její příslušenství.
Z pohledu nové konstrukce stropuje bezesporu největší výhodou odstranění náročné stavby nosných konstrukcí. Dochází zde ke zvýšení kvality a snížení staveništní pracnosti, neboť modulové sestavy jsou na protichemicky a protikorozně ošetřené svařence z profilů namontovány již ve výrobním závodě a na stavbě dochází již jen k jejich usazování do za armovaného žárobetonového překladu stěn, do vytvořeného zámku a jejich stažení napínacími šrouby.
To vše přispívá ke zvýšení rychlosti montáže a ke konečnému snížení ceny. Důsledkem nové konstrukce stropu pece je i prodloužení doby jeho životnosti.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad provedení předkládaného řešení je schematicky naznačen na přiložených výkresech. Na obr. 1A a 1B je ve dvou pohledech je znázorněn vertikálně i horizontálně zámkovaný keramický velkoformátový blok a na obr. 2 A je znázorněn zámkový stěnový kámen a na obr. 2B je znázorněna zámková deska. Obr. 3A představuje příčný řez stěnou průběžné tunelové pece a obr. 3B je axonometrický pohled na část boční stěny se systémem chlazení. Na obr. 4 je schematicky naznačeno vytváření stropu průběžné tunelové pece. Obr. 5 naznačuje přední pohled na modulovou sestavu z keramických rohoží s kotvami vyústěnými mezi U profily spojené plochým příčníkem, na obr. 6 je pak naznačena konstrukce stěn a stropu průběžné tunelové pece.
Příklady provedení vynálezu
Na základě zkušeností s provozem a opravami těles pecních agregátů stávajících systémů je navržen nový systém stavby stěn a stropů pecních agregátů, zejména průběžných tunelových pecí pro keramický průmysl.
Průběžná tunelová pec sestává ze dvou bočních stěn, stropu vytvořeného z modulů z keramických vláknitých rohoží a konečně ze vstupních a výstupních vrat. Pec je členěna ve směru od vstupních dveří na nahřívací, žárové a chladicí pásmo,
Nejprve bude popsána konstrukce stěn pece, kde obr. 3A představuje řez touto stěnou a na obř. 3B je axonometrický pohled na část boční stěny se systémem chlazení. Stěny jsou ve své spodní části do výše vsouvaného vozíku s vypalovaným materiálem tvořeny řadami střídavě nad sebou uložených, vertikálně i horizontálně zámkovaných, velkoformátových keramických bloků 1, dále jen bloků 1, v nichž jsou vytvořeny ve vertikálním směru průběžné otvory 2, jak je uvedeno na obr. 1 A, 1B a 3B. Vzdálenost středů průběžných otvorů 2 je L a vzdálenost středu daného průběžného otvoru 2 od bližšího okraje bloku 1 je L/2.
Nad těmito řadami bloků 1 je vytvořena řada nebo několik řad oboustranně zámkovaných stěnových kamenů 3, v tomto případě jedna řada, viz obr. 3A, která je směrem dovnitř pece přesazena o šířku izolační cihly 4. V uváděném příkladě se jedná o 4. řadu od základu stěny. Účelem této řady zámkovaných stěnových kamenů 3 je vytvořit labyrint, který sníží teplotu prostředí a podílí se na ochraně ocelové konstrukce pecního vozu. U tunelových pecí pro vyšší teploty může být labyrint zdvojený a vytvořený například zámkovou deskou 31, obr. 2B, Nad touto řadou zámkovaného stěnového kamene 3 jsou vytvořeny opět řady ze střídavě nad sebou polohovaných bloků 1 s průběžnými otvory 2. Izolace stěny je zde provedena tak, že z vnější strany stěny pece je na řadu zámkovaných stěnových kamenů 3 provedena izolační přizdívka k řadě bloků k Uvedená izolační přizdívka rozhodující měrou zajistí strmé a efektivní odizolování stěny, zejména v žáro
-3CZ 298145 B6 vém pásmu tělesa pece. Takto zarovnaná stěna je po celé své ploše překryta keramickou vláknitou izolací 5, například sibralovou rohoží o tloušťce 13 až 30 mm s teplotou do 1250 °C. Tloušťka rohože se stanoví dle propočtu prostupu tepla. Na keramickou vláknitou izolaci 5 jsou dále aplikovány izolační desky 6, například ROCKWOLL pro teploty v rozmezí 600 až 700 °C, které jsou překiyty vnějším opláštěním 7. V uvedeném příkladě je vnější opláštění 7 realizováno přizdívkou z okrasných lícových cihel 16 o šířce 115 mm. Vnější opláštění 7 je propojeno se základem a izolační částí stěny kotvami ze žáruvzdorné oceli, tvořenými například dráty nebo pásky o tloušťce maximálně 2 mm. Vnější opláštění 7 lze vytvořit i jiným způsobem, například pomocí profilů Jekl kotvených do podlahy a ukončení stěny je pak realizováno pokrytím vlnitým nebo trapézovým plechem. Toto opláštění 7 vedle dosažení estetického vzhledu slouží jako nosič hořáků, chlazení, ventilátorů, měřicích či regulačních prostředků.
Průběžné otvory 2 ve vnitřní žáruvzdorné stěně slouží v chladicím pásmu stěn pece pro odvod tepla z těchto stěn, nepřímo i zvyšující chladicí účinek tohoto pásma.
Na opláštění 7 je v chladicím pásmu pece, obr. 3B, připojeno horizontální vstupní potrubí 8 s ventilátorem, který není na výkrese uveden. Vstupní potrubí 8 je zaústěno vstupními odbočkami 81, které bývají nejčastěji zaústěny kolmo, do průběžných otvorů 2 řady bloků i umístěné nad řadou stěnového kamene 3 a je pak vyústěno výstupními odbočkami 91 z průběžných otvorů 2 poslední, horní, řady bloků 1 do horizontálního výstupního potrubí 9.
V ohřívací a žárovém pásmu pece je výhodné, jsou-li průběžné otvory 2 vyplněny sypkým nebo rozvolněným izolačním materiálem, čímž se zvýší izolační schopnost uvedených částí stěn pecního agregátu při konečném snížení energií.
Jako spojovací materiál je pro jednotlivé svislé vrstvy stěn, tedy pro keramické bloky]., keramickou vláknitou izolaci 5 a izolační desky 6 v uvedeném příkladě navržen tmel o síle maximálně 2mm, například ALU 1250 nebo jiný ekvivalent. Pro přizdívku z izolačních cihel 4 byla použita malta dodávaná výrobcem těchto izolačních cihel 4.
Základním prvkem stěny je tedy zejména nosný, vzájemně vertikálně i horizontálně zámkovaný keramický velkoformátový blok ]_. Prostřednictvím v něm vytvořených vertikálních průběžných otvorů 2 je umožněno rychlejší chlazení stěn a výrobků nacházejících se v chladicí zóně pecního agregátu, rychlejší a energeticky méně náročný ohřev a výpal v ohřívací a vypalovací m pásmu pece.
Velikost keramických velkoformátových bloků 1 se stanovuje jako optimální poměr váhy a rychlosti montáže vzhledem ke stabilitě stěn a dle konkrétních podmínek je upravován. Totéž se ' týká rozměrů vertikálních otvorů 2 a velikosti vzájemného zámkování.
Předehřátý vzduch ohřátý pomoci vertikálních otvorů 2 v chladicím pásmu, do kterých je vháněn chladný vzduch, ochlazuje stěny, souběžně i zboží a zároveň slouží pro předehřívací část pálicího agregátu, pro sušení nebo může být vzhledem k jeho čistotě využit jako vzduch do hořáků.
Takto vytvořené podélné stěny jsou u své horní hrany ukončeny armovací výztuží 20 ze žáruvzdorného betonu, jejíž vnitřní strana je opatřena zámkem pro usazení stropu na stěny.
Strop, obr. 4, je tvořen modulovými sestavami z keramických vláknitých rohoží 10 opatřených na bočních stranách zámkovou vazbou, které jsou jako komplety lehkou mechanizací na stavbě vkládány na sestavený a za armovaný strop.
Ve výrobním závodě sestavené modulové sestavy se skládají z ocelových chemicky a antikorozně ošetřených lehkých svařenců na které jsou zavěšeny přes keramické nebo ocelové kotvy moduly z keramických vláknitých rohoží 10.
-4Každá modulová sestava, obr. 5, je tvořena dvěma, přes zámkové spoje do sebe zapadajícími, rovnoběžnými řadami keramických vláknitých rohoží 10, proloženými minimálně jednou, rovnoběžně s nimi v dané řadě umístěnou, keramickou kotvou 12Navzájem souosé keramické vláknité rohože 10 tvořící moduly, mají ve svém těle vytvořen alespoň jeden vpich 11 a keramické otvory 12 jsou opatřeny otvory 111 umístěnými souose s těmito vpichy H· V uváděném příkladě jsou vpichy 11 a otvory 111 tři, a jsou jimi provlečeny hroty 13 sloužící k spojení keramických vláknitých rohoží 10.
Keramické kotvy 12 jsou vyvedeny vně keramických vláknitých rohoží 10 hlavou 14, která je uzpůsobena pro montáž sestavy na svařenec z lisovaných profilů 15 umístěných nad každou řadou keramických vláknitých rohoží l_0 ve směru podélné osy této řady a uzpůsobených svými konci pro usazení na zámek armovací výztuže 20. Vyarmovaný zámek stěn zároveň zamezuje prostupu tepla ven do prostředí.
V uváděném příkladě je toto realizováno tak, že profily 15 jsou tvořeny dvojicí zády ksobě orientovaných U profilů a do prostoru mezi nimi jsou vyvedeny hlavy 14 keramických kotev 12.
V každé hlavě 14 a v U profilech jsou souose, kolmo na podélnou osu modulových sestav, vytvořeny otvory, jimiž prochází keramická, případně může být i antikorozní ocelová, tyčka 18 zabezpečující jejich vzájemnou polohu. Vrchní plocha modulových sestav je ještě ve výrobním závodě opatřena krycí vrstvou 21 chemicky a tepelně odolné PVC fólie.
Modulové sestavy stropu jsou na své spodní ploše po montáži stropu opatřeny buď vrstvou ochranné stěrky speciální engoby, nebo vzájemně všestranně zámkovanými krycími destičkami 17 z izolačního žáruvzdorného materiálu, které jsou zakotveny do těla modulové sestavy. Vrchní části jednotlivých profilů 15 jsou spojeny navzájem nosníky 19, které umožňují jejich snadnou manipulaci při usazování na zámek armovací výztuže 20, viz obr. 5.
Vzájemné spojení a těsnění jako ochrana proti průniku tepla modulových sestav je řešeno nejlépe vzájemným stáhnutím a možným i dalším stahováním nosných ocelových svařenců napínacími šrouby, což není na výkresech vyznačeno. Tyto napínací šrouby zároveň umožňují pří provozu pecních agregátů regulovat potřebnou dilatační spáru mezi modulovými sestavami.
Krycí vrstva 21 modulových sestav je tvořena PVC fólií, vzájemně slepenou plastickým tmelem. Toto řešení zabraňuje v případě přetlaku v pecním agregátu možnost úniku zplodin do ovzduší a z druhé strany kryje keramické modulové sestavy před usazováním nečistot. Je bezproblémové pomocí průmyslového vysavače provádět pravidelné čištění vnějšího povrchu stropu pecního agregátu.
Základem nové konstrukce stropu tedy je nasazení keramických vláknitých rohoží 10 v modulovém uspořádání, kdy tyto keramické vláknité rohože 10 jsou speciálního tvaru, tak, že dochází k jejich vzájemnému zámkovému spojení a montáž modulových sestav na ocelovou konstrukci povrchově ošetřeného svařence z lisovaného plechu, například s výhodou ve formě U profilů. Toto řešení umožňuje, že již ve výrobním závodě sesazené modulové sestavy stropů jsou lehkou mechanizací vkládány přímo na sestavené stěny pecního agregátu. Takto řešený strop spojuje do jednoho celku konstrukci žáruvzdornou a izolační ochranu. Nosná konstrukce modulových sestav může sloužit pro instalaci technologie pro ohřev, chlazení a regulaci pecních agregátů. Obr. 6 naznačuje pak schematicky spojení stropu a stěn pecního agregátu.
Průmyslová využitelnost
Navržené řešení těles pálicích agregátů má největší využití v keramickém průmyslu, na nové výstavbě, v oblasti levných, rychlých a efektivních oprav a rekonstrukcí, zejména u těles pecních
-5CZ 298145 B6 agregátů, které jsou konstruovány na bázi žárobetonových vyzdívek. Jde o systém tunelových, tedy průběžných a komorových, periodických pecí.
Systém řešení stropů pomocí ve výrobním závodě vyrobených modulových sestav je možno úspěšně aplikovat i v oblasti agregátů v hutnictví, slévárenství a ocelářství, kde převládá realizace použití keramických modulů nezámkových a individuelně sestavovaných a montovaných přímo do konstrukce daných agregátů.
Claims (10)
- L Pecní agregát sestávající ze dvou bočních sten, stropu z modulů z keramických vláknitých rohoží, vstupních a výstupních vrat, kde tento pecní agregát je členěn ve směru od vstupních dveří na nahřívací, žárové a chladicí pásmo, vyznačující se tím, že stěny jsou ve své spodní části do výše vsouvaného vozíku s vypalovaným materiálem tvořeny řadami střídavě nad sebou uložených velkoformátových keramických bloků (1) opatřených vertikálně i horizontálně zámkovou vazbou, v nichž jsou vytvořeny ve vertikálním směru průběžné otvory (2), kde vzdálenost jejich středů jě (L) a vzdálenost středů od bližšího okraje bloku (1) je (L/2), nad těmito radami bloků (1) je vytvořen labyrint z alespoň jedné řady oboustranně zámkového stěnového kamene (3) nebo ze zámkové desky (31) a nad tímto labyrintem jsou vytvořeny opět řady ze střídavě nad sebou polohovaných bloků (1) s průběžnými otvory (2), z vnější strany stěny pece jsou labyrint a nad ním vytvořené řady bloků (1) opatřeny přizdívkou z izolačních cihel (4) a takto zarovnaná sténaje překryta žáruvzdornými ocelovými kotvami navzájem spojenou sestavou tvořenou keramickou vláknitou izolací (5), izolačními deskami (6) a vnějším opláštěním (7), které je v chladicím pásmu pece opatřeno horizontálním vstupním potrubím (8) s ventilátorem a které je zaústěno vstupními odbočkami (81) do vnitřního prostoru průběžných otvorů (2) řady bloků (1) nad labyrintem a je vyústěno výstupními odbočkami (91) z průběžných otvorů (2) poslední, horní, řady bloků (1) do horizontálního výstupního potrubí (9), takto vytvořené podélné stěny jsou u své horní hrany opatřeny žáruvzdornou armovací výztuží (20), jehož vnitřní strana je opatřena zámkem pro usazení stropu na stěny, kde strop je tvořen těsně vedle sebe umístěnými, navzájem spojitelnými modulovými sestavami z keramických vláknitých rohoží (10) opatřených na bočních stranách zámkovou vazbou a majících ve svém těle vytvořený alespoň jeden vpich (11) , kdy jedna modulová sestávaje tvořena dvěma, přes zámkové spoje do sebe zapadajícími moduly z keramických vláknitých rohoží (10) nasazených na alespoň jednu keramickou kotvu (12) , kde tyto keramické vláknité rohože (10) jsou pro zabezpečení své polohy horizontálně protknuty alespoň jedním hrotem (13) procházejícím alespoň jedním otvorem (111) vytvořeným v těle keramické kotvy (12) a alespoň jedním, souose s otvorem (111) umístěným vpichem (11) vytvořeným v keramické vláknité rohoži (10), kdy keramické kotvy (12) jsou vyvedeny vně keramických vláknitých rohoží (10) hlavou (14) uzpůsobenou pro montáž sestavy na svařenec z lisovaných profilů (15) umístěných nad každou řadou keramických vláknitých rohoží (10) ve směru podélné osy této řady, takto vytvořené modulové sestavy jsou uzpůsobeny svými konci pro usazení na zámek armovací výztuže (20) stěn pecního agregátu.
- 2. Pecní agregát podle nároku 1,vyznačující se t í m , že vrchní plocha modulových sestav je opatřena krycí vrstvou (21) z chemicky a tepelně odolné PVC fólie.
- 3. Pecní agregát podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že průběžné otvory (2) jsou v nahřívacím a žárovém pásmu vyplněny sypkým nebo rozvolněným izolačním materiálem.
- 4* Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, v y z n a č u j í c í se tí m , že vnější opláštění (7) stěn je tvořeno přizdívkou z lícových cihel (16) propojenou se základní nosnou a izolační částí stěny žáruvzdornými kotvami.-6CZ 298145 B6
- 5. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačuj ící se tím, že vnější opláštění (7) stěn je tvořeno profily Jekl kotvenými do podlahy a překrytými vlnitým nebo trapézovým plechem.
- 6. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že modulové sestavy stropu jsou na své spodní ploše opatřeny vrstvou ochranné stěrky.
- 7. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že modulové sestavy stropu jsou na své spodní ploše opatřeny vzájemně všestranně zámkovanými krycími destičkami (17) z izolačního žáruvzdorného materiálu zakotvenými v tělese modulové sestavy,
- 8. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že profily (15) jsou tvořeny dvojicí zády k sobě orientovaných U profilů, kde do prostoru mezi nimi jsou vyvedeny hlavy (14) keramických kotev (12), přičemž v této hlavě (14) a U profilech jsou souose, kolmo na podélnou osu modulových sestav, vytvořeny otvory, jimiž prochází keramická tyčka (18) pro zabezpečení polohy,
- 9. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků laz 8, vyznačující se tím, že profily (15) jedné modulové sestavy jsou navzájem spojeny nosníky (19) pro mechanickou manipulaci se sestavou.
- 10. Pecní agregát podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vy znač u j í cí se tí m , že profily (15) sousedících modulových sestav jsou navzájem spojeny napínacími šrouby.
Priority Applications (5)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060257A CZ2006257A3 (cs) | 2006-04-21 | 2006-04-21 | Pecní agregát |
DE602007003464T DE602007003464D1 (de) | 2006-04-21 | 2007-04-18 | Ofenaggregat |
AT07721816T ATE449943T1 (de) | 2006-04-21 | 2007-04-18 | Ofenaggregat |
PCT/CZ2007/000027 WO2007121689A2 (en) | 2006-04-21 | 2007-04-18 | Furnace aggregate |
EP07721816A EP2010850B1 (en) | 2006-04-21 | 2007-04-18 | Furnace aggregate |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060257A CZ2006257A3 (cs) | 2006-04-21 | 2006-04-21 | Pecní agregát |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ298145B6 true CZ298145B6 (cs) | 2007-07-04 |
CZ2006257A3 CZ2006257A3 (cs) | 2007-07-04 |
Family
ID=38220654
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20060257A CZ2006257A3 (cs) | 2006-04-21 | 2006-04-21 | Pecní agregát |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2010850B1 (cs) |
AT (1) | ATE449943T1 (cs) |
CZ (1) | CZ2006257A3 (cs) |
DE (1) | DE602007003464D1 (cs) |
WO (1) | WO2007121689A2 (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102192647A (zh) * | 2011-01-07 | 2011-09-21 | 顺平县普惠农丰新能源科技有限公司 | 一种模块拼接式隧道窑 |
CN106017100B (zh) * | 2016-06-01 | 2018-08-14 | 湖南新天力科技有限公司 | 一种用于宽截面的高温炉纤维板吊顶结构 |
Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CS216120B1 (cs) * | 1979-09-13 | 1982-10-29 | Jaroslav Kolbaba | stěna pec· |
CS216236B2 (en) * | 1975-02-07 | 1982-10-29 | Studiceram Spa | Funnel furnace with the plane floor construction |
CS217244B1 (cs) * | 1981-06-17 | 1982-12-31 | Miroslav Berka | Stropní blok pro pece |
CS225397B1 (cs) * | 1982-06-28 | 1984-02-13 | Miroslav Berka | Konstrukce stěny průmyslové pece |
EP0163866A1 (de) * | 1984-05-16 | 1985-12-11 | Krupp Polysius Ag | Decken- und Wandkonstruktion |
EP0862034A1 (de) * | 1997-03-01 | 1998-09-02 | Schwab Feuerfesttechnik GmbH | Schlusssteinset |
EP0911594A1 (de) * | 1997-10-27 | 1999-04-28 | Didier-Werke Ag | Auskleidungsblöcke und daraus aufgebaute Ofenauskleidung |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1925953A1 (de) * | 1969-05-21 | 1970-11-26 | Werner Koschel | Tunnelofen |
IT1043445B (it) * | 1975-10-17 | 1980-02-20 | Studiceram | Elemento prefabbricato per forni industriali di cottura |
IN157358B (cs) * | 1981-12-17 | 1986-03-08 | Sauder Energy Systems Inc | |
DE3236187C2 (de) * | 1982-09-30 | 1986-05-28 | Didier-Werke Ag, 6200 Wiesbaden | Mörtelloser Isolationswandaufbau |
-
2006
- 2006-04-21 CZ CZ20060257A patent/CZ2006257A3/cs not_active IP Right Cessation
-
2007
- 2007-04-18 AT AT07721816T patent/ATE449943T1/de not_active IP Right Cessation
- 2007-04-18 DE DE602007003464T patent/DE602007003464D1/de active Active
- 2007-04-18 WO PCT/CZ2007/000027 patent/WO2007121689A2/en active Application Filing
- 2007-04-18 EP EP07721816A patent/EP2010850B1/en not_active Not-in-force
Patent Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CS216236B2 (en) * | 1975-02-07 | 1982-10-29 | Studiceram Spa | Funnel furnace with the plane floor construction |
CS216120B1 (cs) * | 1979-09-13 | 1982-10-29 | Jaroslav Kolbaba | stěna pec· |
CS217244B1 (cs) * | 1981-06-17 | 1982-12-31 | Miroslav Berka | Stropní blok pro pece |
CS225397B1 (cs) * | 1982-06-28 | 1984-02-13 | Miroslav Berka | Konstrukce stěny průmyslové pece |
EP0163866A1 (de) * | 1984-05-16 | 1985-12-11 | Krupp Polysius Ag | Decken- und Wandkonstruktion |
EP0862034A1 (de) * | 1997-03-01 | 1998-09-02 | Schwab Feuerfesttechnik GmbH | Schlusssteinset |
EP0911594A1 (de) * | 1997-10-27 | 1999-04-28 | Didier-Werke Ag | Auskleidungsblöcke und daraus aufgebaute Ofenauskleidung |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2007121689A3 (en) | 2007-12-13 |
EP2010850A2 (en) | 2009-01-07 |
ATE449943T1 (de) | 2009-12-15 |
DE602007003464D1 (de) | 2010-01-07 |
CZ2006257A3 (cs) | 2007-07-04 |
WO2007121689A2 (en) | 2007-11-01 |
EP2010850B1 (en) | 2009-11-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JPH0654753U (ja) | コークス炉補修用の断熱ボックス | |
RU2500963C1 (ru) | Способ демонтажа печи, имеющей многослойную огнеупорную структуру | |
US8048505B1 (en) | Portable thermal lining systems | |
CZ298145B6 (cs) | Pecní agregát | |
KR100939637B1 (ko) | 친환경 건축용 이중벽 패널조립체 및 설치방법 | |
CZ16644U1 (cs) | Pecní agregát | |
US4878326A (en) | Locking and seating means for chimney liners | |
KR101838658B1 (ko) | 배관의 수선 및 교체가 용이한 건식 바닥난방시스템 | |
US4753179A (en) | Fire-resistant ceiling element for an industrial furnace, ceiling for an industrial furnace made of fire-resistant ceiling elements, and industrial furnace with such a ceiling | |
RU2364809C2 (ru) | Панель для строительства и футеровки тепловых агрегатов и способ ее изготовления | |
CN111550810A (zh) | 生活垃圾焚烧炉炉衬砌筑施工方法 | |
RU2119020C1 (ru) | Многоэтажное здание со стенами из мелкоштучных камней и способ его возведения | |
RU1523U1 (ru) | Туннельная печь | |
CN1222436A (zh) | 密肋式复合墙板的生产工艺方法 | |
RU2459170C2 (ru) | Стенка сушильной камеры, камеры обжига или камеры туннельной печи для изготовления конструктивных элементов из керамического или аналогичного материала и стеновой модуль для такой стенки | |
CN217844729U (zh) | 一种具有排烟气功能的轻质试验炉炉底 | |
RU2380634C1 (ru) | Теплотехнический агрегат | |
CN218627745U (zh) | 一种陶瓷锚固大模块复合隔热层和电池正极材料锻烧炉 | |
KR200473027Y1 (ko) | 화장로용 와류화도공 | |
RU2218531C1 (ru) | Панель из жаростойкого бетона для футеровки теплотехнических агрегатов | |
SU951048A1 (ru) | Туннельна печь | |
CZ284777B6 (cs) | Prefabrikovaný modul pro stěny tunelových pecí pro vypalování a sušení cihel | |
JP3706597B2 (ja) | 鋼製樋壁構造躯体および樋壁築造方法 | |
WO2022123692A1 (ja) | 製炭炉 | |
Zamyatin et al. | Heating furnace monolithic refractory lining. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20140421 |